1 1 I f fyy ALLE WANDEN EN PLAFONDS ZIJN BESCHILDERD MET DE SANITAIRE MUORVERF „UNEEBIT' I 1 8 5 i 8 i a 5 :»S> 1<K3*B> 1 V3Ï& 143^11<S«aa> I I <gy^tH >z< z< mm mwwm fcrrpw 'wA# ¥,KKtsJr I 1I I 1 1 1114^y X' ff TAH DE EERSTE HEDERLANDSCHE WATERTER EFABRIEK LEIDSCHETAARTWEG IRA - HAARLEM 'Jubileumnummer Nieuwe Haarl. Courant. ►r< At ft Politie en Pers. mm ki t' -k, pp pst 111 Een kijkje in een der gangen van den nieuwen bouw. Over de Katholieke Pers. Bij het gouden feest. "/C \7" I makkelijke taak zich te doen inburgeren eerst na her oprichten van Schaepman's Centrum mocht onze Roomsche pers zich in meerdere belangstelling verheugen. Wat een moeilijke jaren heeft ook onze Nieuwe Haarlemsche Courant niet moeten doorleven voor en aleer zij algemeen werd gelezen. Eerst ondergebracht in de Jansstraat, later op dc Kinderhuisvest, woont zij thans in het paleis op de Nassaulaan. Nauwelijks 20 laar geleden werden nog in Haarlem door 50% der Katholieken de neu trale bladen als hunne huisvrienden toegelaten. Het is dan ook aan de volharding van onze N. H. C. te danken, en dit mag haar zeker bij dit Gouden feest als een bijzondere verdienste worden 'aangerekend, dat zij zich met heeft laten ontmoedigen en tegen den stroom in, is doorgegaan met het groote verdienstelijke werk „de Nieuwe Haarlemsche Courant te maken tot de welkome gast in ieder Katholiek huisgezin." Ik zou hier werkelijk te kort schieten aan erkenning, indien ik bij deze gelegenheid niet een woord van oprechte hulde bracht aan „Ho mo Sapiens," den schrijver der Leekepreeken. Van hem kan gerust gezegd worden, wat één maal van één der grootste Katholieke dagblad schrijvers is geschreven: „Uit de dwarrelende wolk van dagelijksche gebeurtenissen weet Hij het feit te grijpen en te bewaren Zijn blik is scherp, zijn oordeel snel, zijn woord zoo tuist, dat het feit kalm geschapen schijnt." Er zijn altijd menschen, ook nog vele Katho lieken, die nog steeds onze Roomsche krant becritiseeren, doch over „Homo Sapiens" heb ik nog nimmer critiek vernomen. Wat zeker bij dit gouden tubileum niet ver geten mag worden, dat is de groote verdienste van onze N. H. C. te memoreeren wat betreft het steunen van de Roomsche Propaganda in het algemeen. Ik heb zelf bij ondervinding nooit tevergeefs bij onze Redactie te hebben aangeklopt, om door het geschreven woord onze propaganda te steunen Ofschoon er nog oneindig veel meer over de pers in het algemeen en over onze Roomsche krant tn het bijzonder zou zijn neer te schrijven, meen ik toch het hierbij te moeten laten Ik wil dan deze regelen besluiten met den wensch: Ga moedig voort. Gij onze Nieuwe Haarlem sche Courant van Haarlem en omgeving, met te strijden voor onze Heilige Roomsche zaak. Steeds voorop onze geelwitte vlag. laat U nimmer ontmoedigen, blijl steeds voor ons Katholieken het machtige wapen in het leger van Koning Christus ad Muitos Annos. Steeds op de bres. (Door W. van Liemt, voorzitter van de afd. Kleinbedrijf van de Kamer van Koophandel district Haarlem). Het is mij een behoefte bij het gouden jubi leum van de Nieuwe Haarl. Courant, ons plaat selijk eb gewestelijk R. K. Dagblad, mijn har telijke gelukwenschen Directie en Redactie aan te bieden Bijkans mijn geheele leven te Haarlem woon achtig. heb tk de N H. Crt. als dagelijksche bezorger van geestelijk voedsel in onze gezinnen gekend, met echter steeds op een hoogte staande, als dit heden ten dage het geval is Een woord van lof en hulde moge zeker ten deze aan Directie en Redactie met onthouden worden 1 Wat de Nieuwe Haarl. Courant voor Handel en Industrie, vooral in de latere jaren, is ge weest. getuigen o.a. de goed verzorgde verslagen van de vergaderingen van de Kamer van Koop handel en Fabrieken van Haarlem e.o.. hei lichaam waar bij uitstek de belangen van deze beide voorname bronnen van volkswelvaart in ons gewest worden behandeld Ik meen dan ook zeker een woord van dank op zijn plaats voor het steeds op de bres staan door de jubilaresse, waar het gold door publi caties. artikelen enz., genoemde belangen mede te behartigen. Dat de Nieuwe Haarl. Courant nog steeds in bloei moge blijven toenemen, wenscht van ganscher harte de Voorzitter van de afd. Klein- Bedrijf van de Kamer van Koop handel en Fabrieken. Haarlem Februari 1927. (Door E. H. Tenkinck, Commissaris van politie te Haarlem.) Gaarne vold0e ik aan Uw verzoek om ter gelegenheid van het 50-iarig bestaan van Uw blad een enkel woord te schrijven en kan dat haast wel met anders zijn dan over „de ver houding tusschen Pers en Politie." De thans bestaande verhouding tusschen pers en politie is met de laren langzamerhand ge groeid Waar vroeger ieder op zich zelf werkte gaan zij nu dikwerf samen en dit spreekt toch ook van zelf. De pers is voor het ontvangen van allerlei inlichtingen menigmaal op de politie aange wezen De politie heeft dikwerl de pers noodig. Deze bewijst haar soms uitstekende diensten Wanneer er nu tusschen deze twee machten een ongeschreven overeenkomst wordt gesloten, waarbij in goed vertrouwen wederzijds naleven van de getroffen afspraken en regelingen hoofd zaak is, dan moet daarbij het algemeen belang gebaat zijn Alzoo dient op den voorgrond te staan her algemeen belang verder behoort eenerzijds de onafhankelijkheid der pers te worden ge handhaafd en anderzijds mag het politioneel onderzoek niet worden geschaad. Wanneet nu die goede samenwerking tus schen genoemde organen bestaat, dan is het bijna uitgesloten, dat door ontijdige berichten de belangt i van het onderzoek of van bijzondere personen worden geschaad en toch zal het pu bliek voldoende kunnen worden ingelicht. Hier ter stede ts de verhouding tusschen de politie en de pers uitstekend zij waardeeren elkanders werk en zij begrijpen elkanders moei lijkheden. Ik twijfel er dan ook met aan, wanneer hier op den ingeslagen weg wordt voortgegaan, dat daarmede dan gebaat zullen zijn publiek, pers en politie. In aansluiting op het bovenstaande is het mij een genoegen te kunnen verklaren met de Nieuwe Haarlemsche Courant steeds aangenaam te hebben samengewerkt. dit uur de volheid der tijden beteekenen zal, n.l. zij die dagelijks wel den waarschuwenden zin en de waarde van het „loopend nieuws" hebben ingezien voor het leven, aan welks snel vervlie- den zij dagelijks herinnerd werden ook door het overzien van den levensdag, die zijn culminatie punt vond in het „laatste nieuws." Deze gedachte voert onze aandacht terug tot de waardeering van dit banaal plechtig moment, waarop dagelijks de courant met een korten plof in onze bus valt. Het is als de dagelijks drup pende tik van een groote klok. die zegt wat de dag is geweest in den wereldloop voor het levens doel der menschen. Dit overzicht van het leven der volken, van het doen en laten van het gan- sche menschengeslacht, in opmarsch naar de eeuwige doeleinden des geluks, waar anders zullen wij het naar waarde weerspiegeld en beoordeeld vinden dan in die inhchtings- centrale waar alles vanuit de geopenbaarde waarheden beschouwd wordt n.l. in den spiegel onzer levensbeschouwing de katholieke pers Zoo is het katholieke dagblad een dagelijksch bulletin, onnoemelijk veel belangrijker voor den geloofsgenoot, dan welke hoofdkwartier- berichten ook, over den stand van een wereld oorlog. Het semt ons hoe het staat met het leven internationaal, de werking is even edel en be langrijk. Ik ging haast zeggen belangrijker, om dat de gewestelijke pers meestal pioniersarbeid moet verrichten. Het is geen geringe taak, al is zij nederig, dagelijks te zorgen voor de in spectie en de verlichting der onderdeelen van het enorme sociale netwerk, tegen de benepen alledaagsche burgerlijke kleinzieligheid in. de gulle royaliteit van het universeele christendom veld te doen winnen door eene deugdelijke en geduldige toepassing van christelijke in zichten, in één woord den goeden strijd te strijden, met tegen hef onnoemelijk groote, maar tegen het onnoemelijk kleme, welks af wegen en beoordeelen soms de kunst en de subtiele intuïtie van een goudsmid zielewaarden eischt Bovendien wordt de verheven beteekenis dezer gewestelijke werking soms nog verhoogd door de bijzondere roeping waaraan een katho liek leidend orgaan verplicht is te beantwoorden. Dit is vooral het geval met de Nederlandsche provinciën in het algemeen en in het bijzonder met het Kennemerland. Het katholicisme berust alhier op een dub belen grondslag Rome en een zeer uitgesproken westersch karakter der christelijke beschavings- <V -- .V-S. li 1iVM ■- (Door (os Vandervelden, directeur R. K Openbare Leeszaal en Bibliotheek.) Even zeker als heden de zon opging zal er een dag aanbreken waarop het wereldgebeuren stil zal vallen, waarop het geweldige raderwerk der natuur krakend uiteen zal liggen en de mensch vol angsten wachten zal op de komende dingen Wellicht worden ei dan menschen gevonden, die in de verwildering van dit supre me moment, uit sleur ot gestuwd door een dieper insrinct, grijpen naar dat gevouwen blad papier dat wij zonder de diep ernstige beteekenis van het woord 'e Deseffen „de courant," bij verkor ting „de krant" noemen, om er onder „hei laatste nieuws" de oorzaak der universeele kort sluiting re vinden. Hei lijkt mij mathematisch tuist re zeggen, dat het eerste wat deze menschen zullen bemerken, zijn zal dat hun „courant" geen „couranr" meer is omdat het „loopen' der gebeurtenissen een eind heeft genomen En de stilte zal hen"een ondragelijke waanzin lijken Maar ook anderen zullen et zijn voor wie der Kerk onder de volken, met de katholieke gemeenschap over en in dc wereld Dag voor dag, uur voor uur. krijgen wij het overzicht van den immensen opmarsch, van het univer seele handgemeen tusschen goede en kwade machten, worstelend om het groote doel en om de richting van de levensreis Een niet katholiek dagblad kan voor een bewust katho liek slechts een warwinkel en een onding zijn het is met de wereld op haar kop, maar de wereld gek geworden, die hij daarin terugvindt Der halve mag ik zeggen, dat niets meer recht heeft op onze aandacht en op onzen steun dan een katholiek dagblad, hetwelk op de hoogte is van zijn taak Maar wat eischi deze taak al niet i Toewijding, talent, kennis gemaal in zicht en meer dan dit alles - de verlichting die noodig is, om hei kleinste evenals het groote goed te beoordeelen en goed te doen in katho lieken. d.w.z in universeelen zin. De gewestelijke katholieke pers heeft in die immense taak een schijnbaar ondergeschikte rol Hiërarchisch is dat zoo en zulks ligt in de ordf eener goede werkverdeeling; maar is de werk kring nie' zoo uitgestrekt niet zoo synthetisch- middelen Deze dubbele grondslag is tot één bodem geworden Waar de groote les der tra ditie is, dat alleen datgene, wat uit dezen ge- meenschappelijken grondslag is gegroeid in deze gewesten vruchten heeft gedragen en wortel schoot in de ziel van hei volk. daar is het de eervolle plicht der gewestelijke katho lieke pers dezer landen naast haar algemeene katholieke rol te zorgen dat de historische factoren, die eens de kern vormden dezer wes- tersche beschaving op Nederlandschen bodem, in eere worde gehouden en verdedigd tot heil van de gewesten, waaraan de Nederlanden reeds lang voor de reformatie een wereldroem hadden te danken Is dit de dubbele plicht onzer katholieke pers, dit is ook de dubbele reden waarom wij haar onzen steun niet mogen onthouden. Door rector J. P. J. Kok, geestelijk adviseur der groote sociale vereenigingen te Haarlem. Met eerbied en ontzag hebben wij bij dit gouden Jubileum te herdenken degenen, die voor vijftig jaren de grondslagen hebben gelegd van de Nieuwe Haarlemsche Courant, zooals wij ze nu kennen. Wat een moed, wat een durf heeft daartoe behoord 1 Er is maar weinig phantasie noodig om zich voor te stellen de verwondering en verbazing bij dien opzet en hoe men tegenwerking zal hebben ondervonden en niet het minst van eigen geloofsgenooren Ongetwijfeld geleid door hoogere motieven, hebben de stichters er toch zeker geen flauw begrip van gehad, dat men na vijftig jaren de katholieke pers als een van de machtigste mid delen zou te beschouwen hebben om zijn levens doel des te beter na te streven, namelijk God te dienen en daardoor in den hemel te komen „De kerk is monumentaal," schreef weleer Dr. Kuyper, „de school is machtig, maar zoo lang ook de pers door ons tiiet in den diensi van den Christus is gesteld, gaapt er een schul dige leemte 1" De katholieke pers m immers de eerste voor waarde voor een krachtig openbaar katholiek leven doe een even geleerd als voorzichtig man als of. de Groot z.g. hierover dacht moge blijken at het volgende Prof. de Groot liep eens met een ordensge- noot door Napels, toen daar het wonder van den heiligen Januarius pas had plaats gegrepen De straten waren vol opgewonden menschen. die druk het groote feit van den dag bespraken en op de gezichten der katholieken kon men de vreugde lezen, dat het gebed der schare wederom verhoord was. „Go kunt met begrijpen," zoo sprak een Napo- titaansch geestelijke met drukke gebaren tot den nuchtere n Hollandschen professor, „hoeveei goed dit weer doet aan onze katholieke zaak „Ik hoop er van avond van te lezen in uw katholieke dagbladen," zei de Hollander. „Katholieke dagbladen „Ja, hoeveel katholieke dagbladen hebt gij in Napels „Katholieke dagbladen? Geen enkel f' „Dan zeg tk u, dat gij het wonder van St Januarius beter ontberen kunt, dan een katho liek dagblad 1' Het was kras gezegd, maar de katholieke pers is in onze moderne' maatschappij nu een maal onontbeerlijk. Voor ons, katholieken, heeft de p<ers vooral m onze dagen, nog een andere beteekenis dan die van nieuwsblad alleen, de katholieke pers heeft hare lezers nog over belangrijker en hoo gere dingen des levens te onderhouden, de katholieke journalistiek heeft een eigen en bijzondere roeping te vervullen. „Ik zal u tot visschers van menschen maken," dat woord van Christus geldt ook voor den katholieken jour nalist I Die zielenvangst volgt consequent uit de leer der R. K. Kerk Verspeyen. Hoofdredacteur van de „Bien Public", omschrijft de verheven en gewichtige taak van den katholieken journalist als volgt „Alle dagen op de bres, op den eerepost vlak tegenover den vijand staan, als echo dienen van het woord van Christus' stedehouder, die onder richtingen.-van het Episcopaat propageeren, zich doen hooren als het protest van het recht tegen over den zegetocht der ongerechtigheid, de leugen achtervolgen, de zwakken helpe:n tegen over elke onderdrukking, de stem zijn die troost en bemoedigt de vervolgden om de zaak van Christus die den moed der belijders en de vreedzame veroveringen der missionarissen lof- zingt onze scholen en onze Kerk verdedigen tegen de aanvallen van liberalisme en socialisme, aansporen tot het geven van aalmoezen voor de voortplanting van het geloof of voor het onder houd van onzen godsdienst, de christelijke wetenschap en de katholieke kunst helpen in hare wedergeboorte, de katholieke actie volgen in al hare phasen. de Kerk vergezellen op haar weg door de eeuwen, hare tranen drogen en hare vreugde deelen.... ziedaar het werk van de katholieke lournalistiek, en ik beklaag degenen, die er de grootheid en de vruchtbaar heid van miskennen." Zóó bezien moei ieder katholiek Haarlem mer bij dit lubelteesi met dankbaarheid jegens God vervuld zijn voor het grootsch en verhe ven werk, dat de Nieuwe Haarlemsche Coucant gedurende zooveel jaren voor katholiek Haarlem heeft verricht I Maar zij mag ook aanspraak maken op de dankbaarheid van geheel katholiek Nederland! Want in de vijf jaren, die ik in en bij Haarlem heb doorgebracht, is het mij herhaaldelijk op gevallen, dat door de grootere katholieke dag bladen in verschillende punten van belang de meemng der Redactie van de Nieuwe Haarlem sche Courant steeds werd op prijs gesteld 1 Aan Directie en Redactie en aan al diegenen, die aan dit jubileerend blad werkzaam zfjn, bied ik daarom hierbij gaarne mijne hartelijke ge lukwenschen aan 1 Moge in de toekomst Gods onmisbaire zeg/en ruimschoots rusten op Uw verheven arbeid en gaat dan in blijde opgewektheid voort met te werken tot meerdere eer en glorie van God en to' heil van katholiek Haarlem 1 Bloemendaal 4 Februari 1927. Elke verbetering van de katholieke dagblad pers beteekent een hooger opheffen van ons Roomsche volk. Uitgeest 5 Febr. '27. J. C. VAN DER LOOS. pr. (Adv.) I I I I I I I I I I I i I I I I k-r-4 I k—*

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1927 | | pagina 7