I STADSNIEUWS Eit nnnimer bestaat nit 20 bladzijden, waaronder bet geïllustreerd Zondagsblad in aclit bladzijden Voornaamste Nieuws Leekepreeken. Het feest aan „Da Spaarnestad'' AMSTEIIQAM iCHE AKTHR AC1ET- Mij Zaterdag 19 Februari 1927 50ste Jaargang No. 16480 Bij contract belangrijke korting. Aangifte moei, op straffe van verlies van aile rechien, geschieden uiterlijk driemaal vier en twintig uren na het ongeval Onze VALUTA-AFDEELING kqopt en verkoopt vreemd bankpapier ea bui enfandsche cheques tegen de scherpste notec rangen. dNHfrS IET IET 101 De abonnementsprijs Eed-aagt voor Haarlem en Agentschappen: Per week j 0.25 Per kwartaal3.25 franco per post per kwartaal bij jrooruitbetalingJ 3.58 Bureaux: NASSAULAAN 49. Telefoon No. 13866 (3 lijnen) Postrekening Nc. 5970. Advertenlién 35 cents per regel >raag- en aanbod-advertentiën 1-4 pegels 60 ct per piaatsing: elke regel meer 15 ct„ bij vooruitbetaling Advertentiën tusscben den tekst, als ingezonden mededeeling 60 cl, per regeL 3 Alle abonné's op dit blad zijn, ingevolge de verzekeringsvoorwaarden f Q ft ft f| Levenslange geheele ongeschiktheid tot werken dooi f 7 0 bij een ongeval met s" 91(1 bij verlies van een hand, f 1917 tegen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen uUUU."' verlies van beide armen, beide beenen of beide oogen: doodelijken afloop«uil.- een voet of een oog; bij verlies van een f Cf] bij'n breuk van 1 «JU." been of arm; duim oi wijsvinger bij verlies v. ee» andere vinger. 176. DE PAPIEREN WELDAAD. Nu tientallen mannen en vrouwen var allen rang en stand de gouden Nieuwe Haar lemsche Courant in het zonnetje hebben gezet, zóó, dat de feestglans thans nog onze oogen verblindt, lijkt het wel een ondank bare taak om vandaag de aandacht voor een simpele leekèpreek te vragen.. Behalve de plicht der bijna nu al vier jaren lang gegroeide gewoonte, dwingt ook erkentelijk heid mij vooral deze week niet over te slaan. Velen toch hebben meine Weinigkeit direct of indirect in den gullen lof betrok ken, welke zij in het rijke feestnummer van gisteren- het jubileerende Roomsche blad hfebben toegezwaaid. Dat alleen reeds maakt verplichtingen, eischt een wederwoord- Maar er is meer. Nu wij allen, trouwe lezers van dit gewestelijk orgaan, nog onder den indruk zijn van het pakkende woord, .door onzen zoo vereerden Bisschop op den avond van zijn leven gesproken over d e noodzakelijkheid, om het Roomsche dagblad te steunen; nu wij allen, meer dan anders in den kring van onze familie en kennissen, praten over de Roomsche pers, die door 't gebeurde van gisteren de aan dacht op zich zelf trok en nu eenige dagen onze bijzondere belangstelling geniet, nu zou het van weinig tact en menschenkennis ge tuigen om deze gelukkige omstandigheid voorbij te laten gaan en de gunstige stem ming niet uit te buiten. Of ik dan geroepen ben, om propaganda te maken voor een Katholieke courant"? Waarde lezers, die mij week aan week met uwe belangstelling vereert, gij weet het zoo goed als ik, dat een zaak enkel en alleen mijn verdediging en aanmoediging krijgt, wanneer ik er een ethischen kant aan ont dek en dót ik de verzorging van materieele belangen altijd aan anderen overlaat. Wan neer ik dus aan het vele. wat gisteren bi? gelegenheid van het gouden feest van deze courant is jfezegd en geschreven over de noodzakelijkheid en het nut der Roomsche pers nog iets wil toevoegen, dan doe ik dit om geen ander motief, dan waarom het dc geestelijken en leeken deden, die giste ren, ieder op hun wijze, den zegen van de Katholieke pers uiteenzetten. Maar is het geen overschatting van eigen invloed en talent, om te meenen, dat, na "dc tientallen grootere en kleinere beschou wingen, gisteren aan de Roomsche pers ge wijd, er nog iemand te vinden zal zijn, die vandaag nog eens iets over hetzelfde on derwerp zal gaan lezen? Dit zou inderdaad niet enkel overschatting, maar zelfs verre gaande verwaandheid zijn, wanneer ik niets anders te vertellen had. Maar er valt over die kernverzameling van bijdragen zelf iets ta zeggen, over de beteekenis van het feit, dat zoovel en zich daarvoor leenden en de manier, waarop zij het deden, t Kan zijn, dat de- beteekenis en de waarde daarvan niet tot iedereen volledig is doorgedrongen, wat zeer jammer zou zijn. Dan zou er een stuk waardevolle Roomsche propaganda, neen meer, een ding van hooge beteekenis voor het leven van de Katholieke gemeen schap in Roomsch Kennemerland verloren gaan. En dat mag niet! I Er moet iemad zijn, die daarvoor waakt. De redactie zelf van bet jubileerende or gaan kan dat niet zoo licht, zonder in ver denking te komen, haar lef en eer uit te buiten. Laat ik daarom haar woordvoerder zijn, niet om aan de gebrachte hulde nog iets toe te voegen, maar om te wijzen op de beteekenis van die waardeering. Waardeering! Mooi, echt Nederlandsch woerd, dat zoo zuiver het bedoelde begnp weergeeft' uiting geven van zijn gevoelens over de waarde, welke men hecht aan een bepaalde zaak. Echt Nederlandsch woord, maar niet liggend' in het Hollandsche ka rakter. Wij, Nederlanders, zijn van aard wat zelfgenoegzaam. Daar valt een heele preek over te schrijven en wedicht komt c*ie ook bij gelegenheid. Die zelfgenoegzaamheid, gevolg van de bekrompenheid onzer enge grenzen en de weinige bewogenheid onzer nationale historie van de laatste e» 1, ons vrijJblijven te midden der grootste schokk o, v, _'.ke de wereld ondergaat, die zelfgenoegzaamheid brengt ons er niet gemakkelijk toe, het goede en groote in de daden van anderen te waardeeren. „Geen profeet is geëerd in zijn eigen land," geld' nergens meer dan in deze lage landen aan de Noordzee Wee clengene, die het hoofd durft' steken boven dG middelmaat! Maar de cri- tiek ik bedoel de bedilzucht over an deren en niet de zelforiliek zit ons -u het bloed De minste schram, door anderen aan onze eigen kostelijke ledematen toe gebracht, beschouwen wij els heiligschennis; maar wanneer een ander, liefst een onzer bekenden en nog liever één die boven ons uitsteekt, met afgesneden neus en oorer. staat, dan schudden wii van pleizier Een sarcastisch- schrijver als Dickens vond rer gens guller onthaal dan in het' Nederland achter de horretjes Waardeeren, spontaan losbarsten in hulde en dank voor een zaak of persoon, die wij goed en nuttig, mooi of lofwaardig achten, behoort met tot onzen nalionalen, voorzichtigen, terughoudenden Hollandschen aard. Waardeeren is een kunst; 't is ook een kenmerk van karakter. Zooals men iemand beoordeelen kan naar zijn lach, naar dc wijze, waarop bij zich in vreugde laat gaan en aan zijn tranen, aan de manier, waarop hij zich gedraagt in oogenblikken van hevige zielesmart, zoo kan men ook iemand ken nen aan zijn waardeerig. Met dezen critischen blik heb ik het juhi- leumummer van de „Nieuwe Haarlemsche Courant" bekeken En dat moet gij, lezer, ook eens doen. 't Is zulk een zeldzame ge legenheid, waarvan gij profiteeren moet om de vooraanstaande menschen in ons katho lieke leven te bekijken van een kant, waar gij ze niet zoo dikwijls te zien krijgt; maar ook en vooral, om die ééne zaak, waarop die vier of vijf dozijn menschen van zoo geheel verschillenden aanleg het licht laten vallen, eens goed in het oog te vatten. Wat leert een ontleding van het feest nummer? Dat de hoogst geplaatsten, de menschen met de invloedrijkste namen, mannen met een hooge politieke en maat schappelijke reputatie met een naam, die beteekenis heeft op sociaal of charitatief terrein, dat zij, die 't hoogst geplaatst zijn, het meest onverdeeld zrn in hun lof, maar ook het zuiverst in het sftllen van de juiste algemeene waarde en beteekenis van de zaak, welke zii bezingen, hoog hoven alle kleinigheden uit. En daarnaast ook de meer senvoucigen en oprechten van harte, lie voluit erkennen: zonder deze Roomsche krant zou ik en de zaak, welke ik dien, niet geworden zijn, wat zij zijn. Maar naast deze psychologische ontleding der afzonderlijke bijdragen, let vooral op denjndruk van het groote geheel. Dat zoo veel mannen en vrouwen, van den Bisschop af tot den eenvoudigsn organisatieman toe, onvcrdeeld.de groote beteekenis van de Katholieke pers bezongen hebben, dat moet aan ons Roomsche volk toch iets zeggen In tal van bijdragen beluisterde ik dezelfde en juiste gedachte: een ding, dat men dage lijks voor het grijpen heeft, waardeert men niet meer; men moet het eerst missen, om er de ware beteekenis van te vatten! Zoo is het. En zij, die vooraan op ons openbaar terrein of in de zielzorg de leiding hebben, de geestelijke overheden, de voormannen op politiek en sociaal gebied, in het onder wijs en de charitas, zij begrijpen het wel, wat het zeggen wil tegenover 't p api eren gevaar van onzen tijd, de p a pi e r e n v/ e 1 d a a d te hebben van de Roomsche pers Zij zien de kleinigheden over 't hoofd, of er in de eene krant een drukfout meet staat dan in de andere of een gezellig praatje of een aardigheidje, een bioscoop- verslag of een bal masqué beschrijving; voor hen heeft het niet op de eerste plaats waarde, of de Roomsche krant in wercld- sche dingen kan wedijveren met de niet- Katholieke. Zij loven het, wanneer het éigen dagblad ook in technische welverzorgdheid en aantrekkelijkheid niet achter staat bij de zoogenaamd neutrale, liberale of socialisti sche pers. Maar dit alles is toch maar mid del en geen doel. Het hooge doel is het po sitief goede, dat van onze Roomsche dag bladen moet uitgaan. En dat is het, wat alle vooraanstaanden in de Katholieke gelederen zoo goed gevoelen en wat door dc groote massa helaas nog zoo weinig begrepen wordt De papieren weldaad tegenover het pa pieren gevaar! Wie de kwalen van ons mo derne leven intens gevoelt en peilt, die kar, de beteekenis van de goede pers nooit hoog genoeg aanslaan Op sociaal gebied hebben wij een vr/ortdurende prediking van solida riteit noodig; een onderdrukken van den klassenhaat bij laag en hoog, om de wereld in haar wankel evenwicht te houden en de laatste resten der christelijke beschaving te redden. Tegen geloofsafval langs den weg van sociale ontevredenheid en zedenbederf, langs den weg van leven boven den stand en uit leven in genotzucht, hebben wij wachters noodig bij de poorten van onze christen- veste, werkzame wachters met stemmen, die door welluidendheid en kracht en met een taal, die boeit door overreding en af wisseling, het bederf tegenhouden. Want de groote zonde van onzen tijd, de genotzucht, knaagt niet weinig ook aan ons Roomsche erf. Daarom moet dé zoogenaamde neutrali teit, die enkel op het materieele van het leven, op het aangename en bevallige de aandacht vestigt; daarom moet 't socialisme met zijn kanker van ontevredemhed wor den geweerd. Daarom moet positieve christelijke taal gesproken worden, dag aar. dag tot ons Roomsche volk; gewezen op de gevaren dér moderne verlokkingen, op de mis dadigheid naar ziel en lichaam der moedwil lige gezinsbeperking. Daar noem ik één ge- velg van den genotzucht: de gezinsbeper king. Vraag htt den parochie-geestelijken, vooral der steden maar ook il van de dor pen: waaraan gaan er zoovelen honderden jaarlijks voor de Kerk, v oor God en gods dienst verloren? Omdat de genotzucht hen drijft tot practijken, waarvoor zij op den huwelijksdag, op de treden van het altaar, nog huiverden; waartoe zij bezweken zijn en die hen nu sluiten buiten de katholieke ge meenschap Het gaat om den waren Roomlschen geest in onze gezinnen te behouden, den goeden geest, die wegsluipt langs de paden van het moderne genot en door de luchtige praat jes der neutrale en de giftige woorden der socialistische pers dagelijks ondermijndj wordt. Tegen dien kanker, de goede, de waarschu- wende, de onderrichtende Roomsche pers die dag in dag uit. tellens in een aantrek kelijk, en een de aandacht trekkend h'etoo, den katholieken geest, het katholieke gewe^ ten wakker houdt! Die waarde kennen allen, welke bekend zijn met het groote leven. Dat was de be teekenis van het feest, gisteren, van een Roomsche courant. Beschouw eens, waarde lezer, in dat licht het woord van uw grijzen Bisschop en zeg dan nóg, of gij rusten zult vóórdat uit uw 'eigen-huis, uit dat van uw vrienden, of ken nissen verdreven zijn, dagbladen, die den groei van de eigen Roomsche pers belem meren, die den katholieken geest onder ons vertroebelen. Tegenover het papieren gevaar; de papie ren weldaad van onze Roomsche "Pers! i U HOMO SAPIENS. IMK (Vervolg.) Na den president-commissaris nam.de.di-. recteur var „dc Sp-arnestad" de heer van de Griendt, he, woord Spr. wees er op, dat er vandaag hier aen drievouüg feest wordt gevierd- het 60-jarig bestaan van de Katho lieke Illustratie, dat in het najaar is geval len, de opening van bet nieuwe gebouw en het vijftigjarig bestaan van d- Nieuwe Haar lemsche Courant Spr wii met het laatstge. noemde feu beginnen Van dan eersten tijd van hei bestaan der Rocmsche Courant is niet zoo heel veel te zeggen. Voor een groot deel is het pionierswerk geweest; de men schen moesten met bescheiden middelen werken en onder buitengewoon moeili'ke omstandigheden. Er was een pers, die spr nogapvergenomin neeft, nu 20 jaar geleden, die een duizend kranten in een uur kon drukken, twee pagina's aan iederen kant. Toen eens een drukker een sleutel tus- schen de machine had laten vallen, moest er vijf weken 's nachts gewerkt worden! Hoe veel is er sindsdien veranderd! Wanneer spr. de tegenwoordige courant bekijkt, dan denkt hij aan de redartie, welke daar thans werk zaam is. Spr. memoreert met vreugde de uit nemende samenwerking, welke tusscben hem en den tegenwoordigen hoofdredacteur be staat. zoowel bij de exp'oitatie van het dag blad als bij andere deelen der onderneming. Spreker wil er op wijzen, dat de Nieuwe Haarlemsche Courant begin en doel van de onderneming geweest is, de oudste rechten heeft en zoolang hij directeur zal blijven ook de oudste -rechten zalbehouden. (Appla s). Verder het 60-jarig jubilé van de Katho lieke Illustratie, een uitgave gegroeid tot 120.000 abonné's, wat niet enkel voor ons land heel bijzonder is, maar ook voor het buitenland, waar men er verbaasd over staat Zelfs in Duitschland, met zulk een groote bevolking en een wereldtaalgebied moetei. bladen ais Alte und neue Welt, Ka tholieke Welt enzver en ver achter de Katholieke Illustratie blijven. Spreker brengt dank aan de redactie voor het aan deel, hetwelk zij in dezen «normen groei heeft. Ten derde het nieuwe huis! Versierd door de goede zorgen van den heer Duijn zijn wij hier in het administratie lokaal van een nieuwen bouw. die er wezen mag en die door de goede zorgen, de toe wijding en de bekwaamheid van architect van der .Heyden in ongelooflijk korten tijd is klaar gekomen. Tot troost voor zijn moei te en zorgen kan hij er verzekerd van zijn een deel te hebben bijgedragen aan de ver spreiding van de Roomsche pers Daarbij moet spreker in één adem noemen den aan nemer, den heer Metselaar, die de laatste vier weken in letterlijken zin dag noch nacht rust heeft gekend. Dan moet spr. een weerklank geven op de woorden van den Hoogeerw. heer Deken van Dam en den heer Hazenberg. Spr. her denkt den snellen, misschien wel eens te snellen groei van deze Roomsche persburcht Dit is alleen mogelijk geweest door de hulp van twee personen, die spr. op de allereer ste plaats noemen wil, van den Bisschop en den heer J W. A. Beijnes Mgr. Callier had eprSt Zijn gulle toestemming gegeven om persoonlijk dit gebouw in te wijden, maar moest deze belofte om gezondheidsredenen terug nemen, redenen, die wij van deri Kerkvorst op zulk een hoogen leeftijd moe ten eerbiedigen. Maar Mgr. heeft toegezegd zoo spoedig mogelijk de nieuwe inrichting t komen bezichtigen. Ook is hier helaas om gezondheidsredenen afwezig de heer Beiines. Aan die afwezigheid is echter één goede kant, dat spr. n.m. thans in de gelegenheid is om iets te zeggen, wat de heer Beijnes anders zeker zou verbieden De hier aan wezigen weten veel van den steun, wel ken de heer Beijnes aan „de Spaarnestad" heeft verleend; maar toch. wanneer spr. in bijzonderheden mocht treden, dan zouden zij allen toch nog verbaasd staan. Met den Bisschop is de heer Beijnes de eigenlijke stichter van deze onderneming. Spr. wil daarom van deze plaats zijn persoonlijke, diepe dankbaarheid betuigen, voor hetgeen Monseigneur en de heer Beijnes voor „de Spaarm stad" hebben gedaan En wanneer ik, aldus spr. ic de 20 iaar van mijn direc teurschap al wat tot stand hebben gebracht, mijn werk zou zonder hem niets Zijn ge weest Spr dankt vervolgens ook de andere com missarissen oor hun samenwe-king, hun wijs beleid en voorzichtigheid en wendt zich ver volgens tot het pfersoneel, dat met de filialen nu al uit 350 man bestaat en aan de op een na grootste en in ieder geval de grootste Katholieke personderneming in ons land werkzacm is. De groei dezer onderneming is zeker ook -oor een niet gering deel aan de medewerking van redactie- en technisch personeel te danken, Zeker, ook hier, als overal, zijn wei eens onaangenaamheden. Die komen in de beste familie voor, vooral wanneer, zocals hier, er altijd zoo intens gewerk' moet' worden en er eigenlijk nooit tijd is om eens rustig met elkaar te praten. Maar spr. wil dit wel van het personeel ver klaren- wanneer kit veej van hen vroeg, hij heeft altijd meer gekregen. Wanneer het hier of daar door gebrek aan ruimte of al te snellen groei al eens hokte, dan lag dit nooit aan gebrék aan ijver óf verstandig inzicht van het personeel. Spr besloot met te zeggen, dat het be stuur der onderneming des avonds op de feestelijke bijeenkomst hoopte eenige mede- Ueeiingèn te doen, waaruit de waardeering voor den ijver "an het personeel zou blijken. (Applaus). Ten slotte- namens heel „de Spaarnestad" zai een brief van dank gericht Worden aan Mgr. Callier en den heer Beijnes op dezen gedenkwa-rdigen dag. DE RECEPTIE. De receptie des middags, in hoofdzaak bestemd voor aandeelhouders, adverteer ders en enkele intieme vrienden der N. V., was buitengewoon druk bezocht. Wij zullen geen namen noemen, omdat het ons bekend is, dat zeer velen hun opwachting hadden willer. maken, indien daartoe volop gelegen heid ware gegeven. Vermelden wij enkel dat vele geestelijken, w.o. de regent van Hageveld, de Hoogeerw. heer Ebbinckhuij- sen, en vele leeken, w.o. deputaties van or ganisaties ons gebouw betraden. De gelegen heid werd nun gegeven, onder goed geleide, ons groote, nieuwe gebouw te bezichtigen. DE FEESTAVOND IN HET GEBOUW „SINT BAVO". Het geheele persneel van de drukkerij „De Spaarnestad" vereenigde zich 's avonds 7 uur in het gebouw „Sint Bavo" voor het houden van een feestavond. Op uitsteken de wijze had de directie van de sociëteit voor een passende versiering en een voor treffelijk buffet, waarvan de'feestgangers in ruime mate konden profiteeren, gezorgd Vele der bloemstukken, die in den loop van den dag op de drukkerij waren be zorgd, hielpen mede de plantenversiering tot een bloemenhof te maken. De geheele groote zaal was gevuld met leden van - het personeel, ieder vergezeld van een huisgenoot Er heerschte een zeer genoeglijke stemming. De hoogeerw. heer Deken H. A. Th. van Dam, president-commissaris, benevens de Zeeretiw. heer H. C. Sondaal, en de Hoog- edelgestr. heer Mr. Heerkens Thijssen, com missarissen, woonden den feestavond bij, alsmede verschillende ge.noodigden, w.o. en kele geestelijken. Nadat een Jazz-band op de gebruikelijke wijze den avond geopend had, verscheen allereerst de hoogeerw. heer H. A. Th. van Dam op het podium cm een kort welkomst woord te spreken, namens h^t bestuur der Naamlooze Vennootschap, dat is namens de Commissarissen, den heer J. W. A. Beij nes, pastoor H C. Sondaal. den heer Mr. Heerkens Thijssen, spreker zelf en den heer F H, M. v. d. Griendt. directeur. Het is vandaag, aldus spr. een dag om elkaar wederkeorig geluk te wenschen. Van middag is het bestuur van vele zijden ge luk gewenscht, maar het is niet alleen voor de directie en het bestuur der Spaarnestad een feestdag, maar voor het geheele perso neel. Daarom dienen bestuur en personeel elkaar wederkeerig geluk te wenschen met het 60-jarig bestaan van de Katholieke Illustratie, met het 50-jarig beslaan van de Nieuwe Haarlemsche Courant de meest be langrijke uitgave der Spaarnestad en de oudste, en met de inwijding van ons nieuwe gebouw. Er zijn er enkelen onder het personeel spr. zal geen namen noemen, omdat hij bang is namen te vergeten die van den beginne af, dat is 21 jaar, verbonden wer den aan de Vennootschap en bleven. Zij hebben den dank der Vennootschap ver diend. Overigens hebben allen, van de kleinsten tot de grootsten, aan de belang rijke zaak, die onze onderneming is ge worden, gewerkt. Maar naast een woord van gelukwcnsch wil spr. zeker niet vergeten een woord van' warme waardeering uit te spreken. Zoo zeldzaam komt het besiuur met het personeel in aanraking, dat het spr. ge noegen doet nu zijn waardeering te mo gen uiten voor wat het personeel voor de zaak doet. Als de directie plannen be raamt tot uitbreiding, en de redactie haar geestesarbeid geeft en allen hun hoofd- of handarbeid geven, dan werken allen geza menlijk aan deze zaak; den bloei der <>n- koinen natuurlijk wel eens dingen voor, die men liever niet zou zien, maar over het algemeen zijn commissarissen zeer te vreden en dankbaar voor de toewijding, spr. zou zeggen voor de sympathie, waar- mede voor de zaak gewerkt wordt Daar- Ramp nog bijtijds voorkomen, voor zegt spr. dark. derneming. In een groote zaak als deze Daarbij wil spr. het niet laten. Een hachelijk oogenblik voor de K. Xlfl. EEN PENSIOENFONDS. A^n dien dank en waardeering heeft het bestuur uiting willen geven, door aan een der wenschen van het personeel tegemoet te komen. Het bestuur heeft besloten een pensioenfonds te stichten Van de ontvang sten over 1926 en van die over 1927 zul len telkens 10.000 in dit fonds worden gestort. Zulks in verband met een toekom stige pensioenregeling. (Applaus). Uit het applaus maakt spr> op, dat dit besluit .door het personeel gewaardeerd wordt Spr. hoopte dat allen zullen voortgaan hun krachten aas de onderneming te ge ven. De bedoeling der N. V. is goede lec tuur te brengen in Haarlem door middel van de krant en overal in den lande door middel van de tijdschriften. Spr. hoopt dat het-personeel zal blijven wat het tot dus ver geweest is, een personeel vol toewijding en sympathie. Met den wensch dat Gods beste zegen op de onderneming moge rusten, besloot de president-commissaris zijn zeer gewaar deerde toespraak. (Applaus). Hierna deed de heer v. d. Griendt, di recteur, nog de volgende mededeelingen: Betreurende dat Z. D. H. de Bisschop van Haarlem, een er grootste vrienden van de onderneming, geen gevolg had kunnen geven aan zijn voornemen zelf het gebouw in te wijden, en wijl dit niets afdoet aan zijn sym pathie voor de onderneming, stelde hij voor aan Z D. H. een brief te zenden. In den brief aan Mgr. danken de leden der redactie en administratie, alsmede de technische personeelen eerbiedig voor het geen Mgr. in de 20 jaren van 't bestaan der Spaarnestad voor haar en de Katholieke Pers heeft willen doen Tevens vragen zij voor hun verderen gemeenschappelijken ar beid, al nede voor hun persoon en hun fa milie den Bisschoppelijken Zegen Hiertoe werd onder applaus besloten. Evenzoo werd aan den heer J. W. A. Beijnes. die eveneens door ziekte verhin derd was tegenwoordig te zijn, een brief gezonden. In den brief aan den heer J. W. A. Beij nes wordt de minder goede gezondheidstoe stand van den geadresseerde betreurd omdat deze hem verhinderd nu in 't midden van het personeel te vertoeven en wordt dankbaar herdacht wat de heer Beijnes in de afge- loopen 20 jaar voor de onderneming en de Roomsche Pers deed. Ten slotte worden wenschen geuit voor het spoedig herstel van den heer Brijnes. Na dit officieele gedeelte begon de af werking van een alleraardigst programma. Hiervan moge vermeld worden een goed geslaagd „feestlied", voorgedragen door den heer L. Vierhout en later door allen uit volle borst nagezongen. Dezelfde heer droeg met i en keuerig uitgedoschte Pieternel een zeer toepasselijke en aardig gevonden spot ternij voor met wensch op het feest van den dag. In den loop van den avond sprak nog de heer Mr. J. N. J. E. Heerkens Thijssen. Spr. wees er op, dat hij een van de wei nigen is die de geschiedenis van de Spaar nestad van den oorsprong af hebben mee gemaakt als toezichthouder op die ontwik keling, als secretaris van het college van commissarissen. Het kleine boompje van voor 21 jaar is onder Gods zegen aange groeid tot een boom en wel omdat twee voorwaarden vervuld zijn n.l. dat de leider bekwaam is en er een eendrachtige samen werking tusschèn allen bestaat. Op de vkg der Vennootschap moest deze spreuk staan: door eendracht sterk. Onze onderneming staat nu vooraan. In het kleine drukkerijtje aan de Jansstraat zat groei. Ze ging vandaar naar de Kinderhuisvest. Men kan zich de be krompenheid van toen nu niet meer voor stellen. Spr hoopt dat de samenwerking moge voortduren, dan brengt de toekomst nog meer uitbreiding misschien. Het streven is niet alleen geweest de onderneming groot te maken, maar ook dat allen het er goed hebben. Dankbaar mogen wij zijn voor Gods zegen. Heel Nedelland voor zoover het ver stand heeft van het vak, ziet tegen deze on derneming met eerbied op. Zij is het resul taat van aller arbeid. Vooral brengt hij hulde aan den directeur voor diens liefde en trouw. De groote plannen deden duizelen, nu worden ze gewoon gevonden. Dan ko mende op het feest van de courant, wees spr. op de duizenden abonné's en op de be teekenis der Katholieke Pers. In Haarlem staat voor de courant nog een perspectief van grooter bloei open. De N. H. Crt. is een vertrouwde katholieke voorlichtster. Maakt er propaganda voor ter wille van het ziele- heil der lezers vooral. Aan de redactie bracht spr. hulde. En toen kwam Haarlem's Klein cabaret aan de beurt. Dit slaagde er volmaakt in om de vreugde er den heelen, langen avond in te houden. Wij meenen dat het voor alle feestgangers een avond van groot jolijt is geweest en dat de heuglijke feiten hierbo ven vermeld op aangename en waardige wij herinneren aan de gezongen H. Mis van 's morgens wijze door de Spaarnestad zijn herdacht Breed van opzet, zooals de geheele onder neming der Spaarnestad en alles wat zij onderneemt is. was ook de feestviering van heden. Het slotwoord werd door den heer v. d. Griendt gesproken. Onder daverende in stemming constateerde hij dat de feestavond geslaagd was en op zijn vraag of het nog tien i: ar duren moest vóór wij weer zoo'n avond zouden vieren, luidde het antwoord beslist: neen. Dank brrcht hij aan allen, die aan het welslagen hadden medegewerkt van dezen feestavond. Tegen 12 uur weerklonk het: „Aan U, o Koning der Eeuwen" en dat was het einde van een welgeslaagden avond. IN DEN MODDER WEGGEZAKT. Donderdag werden een tweetal paarden, gespannen voor een dorschmachine, op den Ringdijk te Lisserbroek, bij het passeeren van een auto schichtig. De bestuurder trachtte de teugels in handen te houden om te voorkomen, dot het gerij in de ring vaart terecht kwam. Dit mocht hem geluk ken, doch de zware machine kwam terecht in het verhoogde zachte gedeelte van den ringdijk en zakte zoover in den modder weg, dat de tu:gen braken. De paarden konden tenslotte weer in toom worden ge bracht. Het was echter een heel karwei, om dc zware dorschmachine met behulp van dommekrach en weer op den beganen grond te krijgen, Het oordeel van Nederlandsche profes soren over het Ned.-Belgisch verdrag. De Eerste Kamer en het Ned.-Belgisch Verdrag. De behandeling vangt 9 Maart aan. Minister Van Karnebeek verdedigt rijn beleid in zake het Ncd.-Belgisch Verdrag tegenover de Eerste Kamer. Een tornado in Louisiana; tien personen gedood. De bezuiniging in Denemarken. Een herderlijk schrijven aan de Belgische geestelijken, die de Frcntpartij steunen. Poincaré's verzet tegen de stabilisatie van den iranc. De uitsluiting in de Saksische metaal industrie. Aardbeving in Noord-Azië. •viimif,. Barometerstand. 9 uur v.m., 774 Vooruit.: OPTICIENS FABRIKANTEN Koningstraat 10 Haarlem. J. J. WEBER ZOON Licht op. De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om 5.50. Groote Houtstraat 187, Tel 12504 Zorgvuldige bediening in elk opzicht. Verzegelde zakken. Ook A'dam, Hilversum, Bussum, Leiden. DE VERBOUW VAN HET GROOTE GASTHUIS. Het is gebleken, dat de kosten van den bouw, enz. der Zanderinrichting met totaal f 14.852.76 overschreden zijn. Regenten wenschen verder onder de aan dacht te brengen dat bij het vrij komen van de oude polikliniek, de wachtkamer en het zittingslokaal van de Stadsgeneesheeren, al spoedig de vraag rees hoe deze ruimte het beste voor het Gasthuis zou zijn aan te vul len. In de eerste plaats moet aan een telkens weer herhaalden wensch worden gevolg gegeven, n.l. om de pasgeborenen uit de zoogenaamde „Wiegengang" te verwijderen en voor hem een passend lokaal te zoeken. Maar daarnaast moest dringend voorzien worden in het gebrek aan plaatsruimte voor vrouwen (Chirurgische Afdeeling). Een en ander maakte, dat besloten werd, van de oude polikliniek met wachtkamer een nieuwe kraamzaal c.a. te maken, terwijl de pasgeborenen dan konden worden onder gebracht in het, aan de oude polikliniek grenzende zittingslokaal van de Stadsge neesheeren. Zoodra nu Dr. Joosten Hattink aanbood, de beide chirurgische kinderzaaltjes tegen over de nieuwe kraamzaal gelegen, te ont ruimen, en de kinderen over te brengen naar de oude kraamzaal, werd het regenten dui delijk, dat van die twee kinder zaaltjes één groote zaal voor gynaecologische patiënten zou kunnen worden gevormd. Voor een keukentje, een badkamer en een verloskamer werd daar in de buurt tevens een plaatsje gevonden, zoodat er een geheel afzonderlijk obstetrisch-gynaecologische af deeling met zuigelingenzaal en verloskamer kan worden gesticht, terwijl dan in de toe komst voor de chirurgie uitsluitend 2 zalen voor vrouwen en één voor kinderen beschikbaar komen. De kosten aan deze verbouwing verbon den, bedragen in totaal f 12.118. Het is ook noodzakelijk geworden, den ouden afgekeurden stoomketel in de was- scherij te doen vervan; en door een electro motor in aansluiting op de centrale. De kósten hieraan verbonden, bedragen blij kens de hierbijgevoegde begrooting in totaal f 2.500.—. Eveneens is het wenschelijk de droog- inrichting op de Centrale te doen aansluiten en de kosten daarvan zijn geschat op f 3.380, benevens begrooting voor timmer- en metsel werk f 2.005. B. en W. stellen nu voor II Ket bij raacsbesluiten verleende cre- diet ten behoeve van den verbouw van het St. Elisabeth's of Groote Gasthuis nader te verhoogen met f 14X52.76 en alzoo vast te stellen op f 153.830.65; II. aan Regenten van het St. Elisabeth's of Groote Gasthuis ten behoeve van den verbouw der VTouwen-afdeeling (Chirur gische afdeeling) en de verbetering van de wasscherij en drogerij een crediet toe te staan van f 20.0003. PERSONALIA. Voor het eindexamen Middelb. Techn. School te Ams erdam, slaagde de heer en H. W. Saeijs en E. Lissa, van hier. STAATSCOURANT. De „Staatscourant" bevat de statuten van de Vereeniging Haarlemsche Zieken fondsen tot bevordering van Tandheelkun dige verzorging en van den Bond van leer lingen- en oud-leerl'ngen der Midde'bare Technische School, thans genaamd Corps van leerlingen der M. T. S., beide alhier,

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1927 | | pagina 1