Voornaamste Nieuws Verkeersongevallen „Ons strafstelsel." gil li Maandag 21 Februari 1927 Aanglüe moet, op 'straffe van verlies van alle rechien, geschieden uilerlijk driemaal vier en iwinlig uren na hel ongeval Dit nummer bestaat uit 8 bladzijden - Eerste Blad PLAATSELIJK NIEUWS. Gevonden dieren en voorwerpen. Het bestuur van „de Spaarnestad" in de bloemetjes HEEMSKERK. Hot schiklci ij, voorstellend de eerste woning van .de Spaarnestad". het oude huisje in.,de Jausstiaac;N geschenk van het personeel aan het bestuur der onde.neming.- EEN ONVOORZICHTIGE AUTOMOBILIST J. J. VVEBER Si ZOON Konifjistraaf SO Haarlet»*. WEERBERICHT. ÓNDERDIJK. De abonnementsprijs Hdraagt voor Haarlem en Agentschappen: Per week 0.25 Per kwartaal3.25 franco per post per kwartaal bij rooruitbetaling 3.58 Bureaux: NASSAULAAN 49. Telefoon No. 13866 (3 lijnen) Postrekening Nr. 5970. Adverlentiën 35 cents per regel iraag- en aanbod-advertentiën 1-4 .«egels 60 ct per plaatsing: elk* regel meer 15 ct„ bij vooruitbetaling Advertentiën tusschen den tekst, als ingezonden mededeeling 60 ct! per regel. 50ste Jaargang No. 184-81 Bij contract belangrijke korting. Alle nbonné's op dit blad zijn, ingevolge de verzekeringsvoorwaarden legen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen Levenslange geheele ongeschiktheid tot werken door verlies van beide armen, beide beenen of beide oogen: bij een ongeval met f O^fl - bij verlies van een hand, 403 doodelijken afloopndU.' een voet of een oog; - bij verlies van een f Kfl bij'n breuk van f lf| bijverliesv.ee* duim oï wijsvingeruil." been of arm 1 andere vingec* (INGEZONDEN). Met buitengewone belangstelling, nam ik kennis van het hoofdartikel met boven staand opschrift, voorkomende in Uw blad van 21 Januari j.l., welk blad mij door een Uwer abonné's welwillend ter kennismaking werd toegezonden. Aangezien er m.i. op dat artikel nog wel iets valt af te dingen, zoowel op den inhoud als op de gemaakte conclusiën, zij het mij vergund in 't kort van repliek te mogen dienen, waar voor ik U mijnheer den Redac teur vriendelijk om .eenige plaatsruimte ver zoek. Het ligt allerminst in mijne bedoeling hier te betoogen, dat ons strafstelsel volmaakt is en geen wijziging of verbetering behoeft, nog minder om te beweren, dat de celstraf geen zware straf is, integendeel van deze beide in Uw artikel genoemde feiten ben ik diep doordrongen en volkomen over tuigd. Wat ik echter wel wil- en moet te genspreken is, dat de celstraf slechts verbit tert, geestelijk verlamt en de gestraften on geschikt maakt voor het geheele volgend leven.'Niets is minder waar dan dit, wanneer althans het gevangenispersoneel zijn taak goed begrijpt en uitvoert en de gevangene de te bieden leiding wil volgen. Het gaat dan ook m.i. niet aan om de ervaringen en mededeelingen van één persoon aan te ne men, als de maatstaf waarmede het geheel moet worden afgemeten, veroordeeld of ver nietigd. Wanneer v. d. Linden gedurende de 5 jaren van zijn verblijf uitsluitend heeft moeten teren op één wekelijksch bezoek van zijn celbezoeker, dan pleit dit niet voor het bestuur der Arnhemsche strafgevange nis, doch wanneer wat ik moet aanne men de gestichtsleiding te Arnhem zich beweegt in de lijn van de heropvoeding met de occupatie, mogelijk gemaakt door de invoering van het K. B. van 18 Juli 1925, dan moet ik veronderstellen, dat de betrok ken delinquent de gestichtsleiding niet heeft kunnen of willen volgen, daarin gesteund door zijn maatschappelijke levensbeschou wing, die hem moest kanten tegen elke Z.g.n. dwangopvoeding, en zijn opvoeders alléén kon doen zien, als handlangers van de Ju stitie in het algemeen, waaromtrent elke gevangene bij den aanvang van zijn straf zeer sceptisch is gestemd. De celstraf is zwaar, doch voor velen heil zaam en onontbeerlijk om te kenteren, ten goede, zich voor te bereiden voor een beter leven en om diep moreel besef te vergaren. Hieruit volgt ook, dat anderen die zich tegen elk?n opbouw van moraliteit of bijbrengen van zedelijk bewustzijn verzetten en weigeren de leiding te volgen of daartoe niet in staat zijn, m.i. niet met de langdurige celstraf behoeven te worden geplaagd, doch kan na de vergeldende celstrafperiode zoo noodig een vrijheid :berooving volgen, waar meer bewegingsvrijheid mogelijk is in vereeniging met anderen, z.g.n. als beveiligingsmaat regel. Bij de toepassing van de celstraf, acht ik straffen van langen en bepaalden duitr zeer verkeerd. Volkomen ben ik het dan ook eens met Mr. A. Bisschop-Boele, dat celstraf gedurende een tijd van 7 en 9 jaren, absoluut met mogelijk moest zijn. Het kwaad van de lange celstraffen kan dan ook geheel en afdoende worden ondervangen door de invoering van het relatief onbepaalde vonnis. Immers bij de veroordeeling kan de strafrechter onmogelijk met juistheid een bepaalde strafmaat aanleggen, daar alsdan niet is te beoordeelen, hoe de cel straf op den te veroordeelen persoon zal inwerken, zoodat het juiste moment waarop éen gevangene zal moeten en kunnen worden in vrijheid gesteld, slechts is waar te nemen door diegenen, die met de uitvoering der straf zijn belast, alsoo hun leidslieden en op voeders in de gevangenis, een en ander natuurlijk onder behoorlijke waarborgen. Wat nu maakt de celstraf zoo zwaar En dan is daarop mijn antwoord de eenzaam- beid, het zielelijden, de wroeging, de groote èn heftige strijd tegen slechte neigingen en bedorven natuur, het besef van het leed ouders, vrouw, kinderen en familieleden en bovendien het stille" verwijt zichzelf uit het gewone matschappelijke verband te hebben gestoctca. Hier moet dus op velerlei gebied worden geleerd, geholpen en ge steund, de mooie doch zware taak het ge vangenispersoneel op de schouders gelegd. Bij de uitvoering dezer taak is de cel een krachtig hulpmiddel ter verbetering. Im mers in de eenzaamheid leert men nadenken over het verleden, hoe het was, maar ook hoe het worden moet. Eenzaam zijn is gehoor zamen aan zijn geweten en wanneer de cel straf het geweten wakker schudden kan, is verbetering te wachten. Dan zal komen het veranderingen nog meer bevorderlijk zijn. Het K. B. van 18 Juli heeft reeds een groote mitigatie van de celstraf gebracht en de daarbij geboden en toegelaten afwijkingen van de strafwet van 1886 werken daaroij zeer opvoedend, en hebben reefis een groote kentering ten goede bewerkt, doch meerdere mitigatie lijkt mij noodig Aan de cellen kan een beter en gerieflijker aanzien worden gegeven, meer licht en lucht kan worden ge boden door grootere ramen en betere ven- tilatie-inrichtingen, meer beweging in de buitenlucht, enz., doch dit alles tast het principe van de celstraf als zoodanig niet aan. Deze moet dan ook, yolgens mijn vaste overtuiging, getoetst aan een veeljarige prac- tijk en een rijke ervaring, absoluut worden behouden en aanbevolen voor al diegenen .oogenblik van berouw, en dit goed ge- meend zal den celbewoner veranderendie oprecht en eerlijk zyn bezielu met et ten goede. Men ziet dan ook menigmaal een geestelijken opbloei, die de mooiste ver wachtingen wekt voor de toekomst. Om door de celstraf het voorgenoemde te kun nen bereiken moeten dus de celbewoners worden bewerkt, door leeren" voorgaan op verschillend gebied, de karakters worden vervormd en geschaafd, geestelijk voedsel worden geboden en geestelijke ontwikke ling worden bijgebracht. Hiertoe kan dus niet worden en wordt ook niet vol staan met één' wekelijksch bezoek van een celbezoeker. Neen, de Directeur met geheel zijn onderhebbend personeel, moe ten met de gevangenen medeleven en mede- voelen, hef leed en de nooden van ieder der gevangenen naar beste krachten peilen en lenigen, hen steunen in hun geestelijke te korten en in hun twijfel en hen bemoedigen bij de wanhoop op een betere toekomst. Te vens moeten de gevangenen geregeld wor den beziggehouden, waartoe ons vèrschiilende middelen ten dienste staan die dan ook ter dege worden gebruikt en in toepassing worden gebracht, b.v. de arbeid in de cel, waarbij de werkmeesters leerend voorgaan en tot arbeidzaamheid geregeld opwekken; het schoclondei wijs onderwijs in moderne ta len onderwijs in hét boekhouden, handels- rekenen en stenografie, onderwijs in sch a- ken beoefenen van huisvlijt; teekenen en schilderen, verstrekking van wetenschappe lijke- .en ontspanningslectuur, ook in de vreemde talen;, het bieden van goeden zang en muziek het houden van nuttige en leer- vaste voornemen, door hun kwade gewoonten of slechte en misdadige neigingen met kracht te bestrijden, een ander en beter mensch te worden, en als herboren in de maatschappij terug te keeren Dit is de beste bestrijding der criminali teit en der recidive, doch dan zij daarbij he parool, goede leiding, geestelijke opwekkin en verheffing met een geest van toewijdin en liefde, waarbij om de zwaarte der cel straf lange straffen van een bepaalden duur moeten worden uitgeschakeld. J. DE ROOIJ, Directeur van de Straf gevangenis te Amsterdam. Naschrift. Boven taand artikel, waar aan wij gaarm plaatsruimte verleenen moesten wij we ens overvloed van copie, eeni en lijd laten liggen-. Onze lezers her inneren zich onze opmerkingen, gsmaakt naar aanleiding van de publicaties in ,,het j Volk" over den dienstweigeraar v.d. Linden, teen deze na vijf jaretwselstraf te hebben onderga n, vrij kwam. Wij hebben ortz bezwaren tegen de celstraf toen nog eens uiteengezet. De heer de Rooy wil daartegen opkomen wij kunnen echter in zijn zaak kundig betoog geen bestrijding van onze meening zien. Dat straf ook als vergelding moet dienen en dienstbaar moet worden gemaakt aan de verbetering van den mis dadiger, wij zijn het natuurlijk met den schrij ver eens. Dat de cel niet moet worden meer te vergelijken is met den thans be staande. Wanneer deze discussie er toe kan bijdragen, de betreffende autoriteiten van de urgentie van verandering in het be staande strafstelsel te overtuigen, dan kunnen wij er ons met anders dan over verheugen. Redactie N. Hl. Courant. A. Hooman, Hofdijkstraat 8, bontje; Politiebureau, Smedestraat, broche; id. id. kinderhandschoen; Oyens, Kruisweg 70, bruine hond „Fauna"; A. van der Putten, Raanjsteeg 22, bruinzw. hond; Politiebureau, Smedestraat, kinderhand schoen; H J. Sonnemans, Rijpstraat 37, defect was geraakt, door het springen van een band. De chauffeur was bezig om het euvel te herstellen, toen vanuit den Ge- nestetweg een auto kwam, die naar de richting Overveen moest. Op hetzelfde oogenblik kwam een auto uit de richting Santpoort in deze'tde richting. In plaats van te stoppen reed de bestuurder van den laatsten auto door. Dus kwamen op dit van de auto, die van de Genestetweg kwam reed rechts van den weg; die van Santpoori kwam, had moeten stoppen. De bestuurder deed dit niet, met het treurig gevolg, dal hij den chauffeur, die naast de Broek .v.iy- bus zat, finaal omver reed. Zeer ernstig werd hij verwond. .Dr. van Beusekom was spoedig ter plaatse en verleende de eerste hulp, waarna de chauffeur naar het St, Eli sabeths Gasthuis te Haarlem weyrd ver voerd, De onvoorzichtige bestuurder van S. uit Rotterdam, zal hier later wel meer van hooren. Het slachtoffer, dat een beer gebroken had, heeft een rustigen nacht ge had. Zijn toestand is redelijk wel. De droogmaking der Zuiderzee. Mr. G, Vissering over de steunwet. Het Nederl. paviljoen op de a.s. jaar beurs te Mdaan. Bommen bij Padang gevonden. Aanslag op de magazijnen der Bataaische voorkomen. De onbewaakte overwgen. Een oplossing van het vraagstuk? Re R.K. Staatspartij. Bestuur en Partijraad. Bijeenkomst van Hel verloop der werkstakingen en uit sluitingen in 1926. Aanzienlijke verminde ring. zame lezingen en voordrachten met of zon- afgeschaft, maar voor den nacht en de avond- der lichtbeelden en de vertooning van een j uren of voor zoover noodig blijkt moet goeden en leerzamen film, en vooral het behouden blijen, ook dat is altijd onze mee- godsdienstonderricht en de opwekking tot een echt godsdienstig leven, waarbij alle dwang moet worden vermeden. Wil men al deze middelen met succes kun nen hanteeren, dan is afzondering der delin quenten geboden, alzoo de behandeling zuiver individueel, zonder verkeerde in vloeden van derden, en met uitschakeling, van de krachtige tegenwapenen als de spot en het menschelijk opzicht. De leiding in de gevangenis moet zijn ce lling geweest. Het verschil tuusschen den schrijver en ons blijft dan nog maai zeer klein, vooral wanneer hij een bijna idealen toestand van celstraf schildert, deze dan nog veel verbeteren wil, ze ongeoorloofd noemt voor straffen van langen duur en haar slechts individueel wil opleggen, dus de toepassing aas de directie der gevangenis en niet meerJ| aan den rechter wil overlaten. Maar wat WOord de vergadering eoper.d had, en de dameshorloge, J. Slngeling, Kleine Hout straat 42, motorhandschoen; A. Hooman, Hoidijkstraat «8 kettinkje; Politiebureau Smedestraat, portenvonnaie m. i.; P. Wil- i.ens, Ilarmeniansslraat 45, huissleutel; C. Hirs, Duhbelebuurt 78, rijwielbel.merk in étui; J. Voetelink, Magdalenastraat 18 rood, idem. VERGADERING H. Z. EN P. C. „DE WATERRATTEN." Gisteravond hield de Hharlemsche Zwem en Poloclub ,,De Waterratten," eere buiten gewone huishoudelijke vergadering in re- bouw „Rosenhaghe." Nadat de voorzitter met cn kort penings- blijft er dan nog over van de wreede straf, zooals wij ze bedoelen en zooals ze iif practijk ook thans nog bijna als regel wordt toege baseerd op liefde voor den gevallen mensch, gepaard aan een goed en gezend humaan past? Wat de heer de Rooij ons van zijn begrip, toewijding en belangstelling in het inrichting schildert, wijkt hemelsbreed af, rotulen en ingekomen stukken de revue gepasseerd waren, werd medegedeeld, dat de toegangskaarten, voor het bal-masque, hetwelk Woensdag z.s. in „Bloemhof" ge houden-zal worden,, hedenavond van ,79 o oi - uur verkrijgbaar zijn bij den heer Haase, lot van ieder. Hiertegen is de grootste bruut j van wat ons van andere stiaiinricnti Zoetestraat. Voorts is het bal-masque alleen niet bestand en zal hij zijn leiders en op- bekend is. Want wij hebben heusch ons oor- toegankelijk voor leden, en donateurs(trices) voeders alsdan volgen en aanhangen, en zulks deel niet gegrond op de mededeelingen van deze moéten hun bewijs van lidmaatschap - op aanvraag kunnen toonen. Bij ount 4 van de agenda verkiezing be stuurslid werd besloten dat punt aan te houden tot een volgende vergadering. Na bespreking agenda jaarvergadering Ned, Zwembond, werden tot afgevaardigden naar deze ergzdering, de heeren H. G. in tegenstelling van den geest van het harde geweld, die slechts kan verbitteren en haat kweeken. Stel daartegenover de strafvoltrekking buiten de cel, dus in ge meenschap. Al de hiervoren aangegeven groote n.oreele voordeelen vallen daarbij grootendeels weg, immers, evenmin als twee blinden elkander kunnen geleiden, evenmin zullen twee maatschappelijk of zedelijk gevallenen elkander kunnen opheffen, steu nen en schragen voor een beter leven en een den vrijgekomen dienstweigeraar. Zoo is het ons b.v. bekend, dat aan de hoognoodige opleiding van het gevangenispersoneel zoo terecht door den schrijver van boven staande onderstreept nog bijna all'es ont breekt ja, er zijn gevangenisdirecteur>n. I, f - iuas tigi.uw. j vte i.eei en xx» die in bet geheel geen contact tusschen f*! Jager, j M> d Kk A H> de Bruijn jn> personeel en de gevangenen dulden. Door het artikal van den heer de Rooij zijn wij meer dan ooit overtuigd geworden, dat het vraagstuk van de celstraf een terdege betere toekomst. Zoo goed als ieder blinde studie van regeeringszgde eischt en wel zeer een afzonderlijk geleide van een ziende be- spoedig. Uit dit artikel van een deskundige heeft, evenzoo,is het voer een gevallen mensch noodzakelijk, dat hij een goede maatschappe lijke en zedelijke leiding naast zich heeft, om hern te doen belanden in veilige haven. Bovendien heeft de eenzame opsluiting ook nog dit voordeel, dat kennismaking met lotgenooten kan worden uitgesloten, welke kennismaking later kan leiden, en meermalen heeft geleid, tot ernstige be lemmeringen bij een gewild beter leven na ontslag, door chantage, enz. De celstraf, en hare werking, als hier voren uiteen gezet behoeft absoluut niet te verbitteren, maar kan en moet dienstbaar aangedaan, meermalen de wetenschap eene, worden gemaakt aan de verbetering van de maatschappelijke positie te hebben vergooid» gestraften. Hiertoe kunnen verschillende immers blijkt, dat er zelfs met behoud van het principe, althans der mogelijkheid van de celstraf, een radicale verbetering van ons gevangeniswezen mogelijk is. En wanneer bij zulk een studie ook nog eens overwogen wordt.de vraag, of het werken in de buiten lucht, onder toezicht en zonder contact van den eenen gevangene met den andere, om ethtischeen hygiënische redenen niet ver- kiezelijker is dan de eenzame opsluiting van thans wanneer aan de opvoedende kracht van normalen en gezonden arbeid wat meer aandacht wordt gewijd, dan is bij verwezen lijking bovendien van al de wenschen van den directeur der Amsterdamsche straf gevangenis een toestand bereikt, die niet en tot plaatsvervangend afgevaardigde de heeren J. M. Thuis en J. A. C. Stokmans benoemd. Bij de rondvraag deelde de heer J. M. de Klerk mede, dat het in vele gevallen wei eens voo. kwam, dat men hec advies van een rechtkundige noodig had, om hier in te voorzien had spr. Mr. Snellens bereid ge vonden zich te verbinden aan de Waterratten als rechtskundig adviseur, die mededeeling werd met applaus ontvangen. Na nog eenige besprekingen van huishoudelijke aard sloot de Voorzitter de vergadering. ARNE BORG ZWEMFEEST. Maandag 28 Februari organiseert de Haarlemsche zwem- en Poloclub „De Wa terratten" een internationaal zwemfeest in Stoop-bad. Het voorioopig programma voor deze wedstrijden, is als volgt 1 A 2.- M. vrije slag meisjes tot 13 jaar adsp. leden. D.W.R. 1B 20 M. vrije slag jongens tot 13 jaar adsp. leden D.W.R. 2 A 40 M. vrije slag meisjes adspiranten tot en met 16 jaar. 2 B 40 M. vrije slag jongens adspiranten tot en met 16 jaar. 4 100 M. rugslag Heeren. 5 Estafette x40 M. vrije s:ag rdspirant leden Ned. Zwembond. 6 Figuurzwemmen, door damesleden der H. Z. en P. C. „De Waterratten. 7 Demonstratie Arne Borg. 8 4x40 M. wisselslag (rug, school- zij- en vrije slag) Heeren. 9 100 M. schcolslag dames. 10 100 M. schoolslag Heeren, 11 60 M. Rugslag Dames. 12 100 M. vrije slag Handicap.* 13 Demonstratie schooaspringen. 14 Polowedstrijd tusschen twee nog nader bekend te maken zeventallen. Voor deze wedstrijden zijn de beste Zwemmers en sters van Nederland uitge- j noodigd om te starten. Voorts zal de be kende Zweedsche zwemmer Arne Borg welke een tournooi door Nederland mankt ook in verschillende wedstrijden. Doch hierop ko men we nog nader terug. Omstreeks twee uur Zondagmiddag, juist up het tijdstip, dat honderden voetgangers, wielrijders en automobilisten zich naar 'dea etbalwedstri'J Bloemen:'aal— Haarlem, ge beurde op den Bloemendaalschen Straat weg, ter hoogte van het postkantoor tc 'loemcrdaal een ernstige aan-ijding plaat: usachén een auto, komend uit de richtin-7 santpoort en een chauffeur van een Brock- ay-bus, die terzijde van zijn auto eer and repareerde. Ernstig verwond werd de •an opgenomen en naar het St. Elizabeths jasthuis 'te Haarlem overgebracht. Nader vernemen: wij; Zondagmiddag ongeveer- twee uur, had fiy den Bloemen da alseheweg een ernstig onge val plaats. Nabij het postkantoor stond eer autobus van de Brockway Maatschappij, die Raadsvergadering. De Raad onzer gemeente kwam in openbare zitting bijeen op Zaterdagmiddag. Afw. Dr. v.d. Bergh. De notulen worden onveranderd vastge steld. Ingekomen stukken en mededeelingen. a. De Gew. Landstormcorp. „Kennemer- land" verzoekt subsidie. Aangezien dit stuk te laat is ingediend wordt 't uitgesteld tot de volgende vergadering. b. De vereeniging Glascultuur dankt voor genoten subsidie. c. Begrooting Vleeschkeuringsdienst. Als de begrooting ,;uitkomt" behoeft dit jaar we derom door de aangesloten gemeenten, niets te worden bijgedragen. d. Enkele huurders van gemeentewonin gen verzoeken de huur van alle gemeente woningen gelijk te stellen, of tenminste de hoogste huren iets te verlagen. B. en W. komen met 't voorstel, op last van den min. van Arbeid, tot 'n verhooging van huur en wel van 3.5Ö op 4.-. Voorioopig heeft voorncerr.de minister hier genoegen mee genomen. Deze verhocging van huur geldt enkel voor nieuwe huurders. B. en W. stellen dus voor afwijzend te be schikken op bovengenoemd adres. De heer Wentink vindt 't vreemd, dat th,ans tot huurverhoor ing wordt overgegaan. De voorzitter licht 't voorstel toe. De huizen zijn in den duren tijd gebouwd, en 't Rijk betaalt elk jaar ruim 7000 bij. De heer Kenneman wijst op 't gevaar, dat door verhooging, huizen leeg komen te staan De voorzitter vindt dit gevaar miniem. De heer de Wilde ziet gaarne 'n uitstel voor één jaar, maar de voorzitter antwoordt, dat de Minister hier niet voor te vinden is. Het voorstel van B. en W. wordt dan z.h.st. aangenomen. Koop en aanvaarding strooken grond. B. en W. stellen voor te besluiten te aan vaarden verschillende strooken grond, liggen de aan den Wijkerweg en Kuikensweg, KI. Houtweg en Rijksstraatweg, welke gronden niet worden afgestaan. Voorts om langs genoemde wegen enkele strooken grond te koopen in eigendom aan 't Kerkbestuur van St. Agatha a 1.50 per M2 en van J. Adrichem Ezn. een strook voor 200 Z.h.st. wordt aldus besloten. T uinderscrediet. Op verzoek van den Raad zijn B. en W. in onderhandeling getreden met Ged. Staten omtrent verleening van tuinderscredieten, welke dan bestemd zijn voor de aanschaffing van meststoffen. Ged. Staten zijn hiertoe geneden op de volgende condities De gemeente geeft voorschotten, enkel tot den aankoop van meststoffen, tot 'n maximum totaalbedrag' van 20.000. De provincie blijft voor terugbetaling voor 50% borg. Verder gelden de voorwaarden, gesteld bij de vorige credietverleening. De heer de Vries vraagt naar den termijn van terugbetaling. Een te spoedige aflossing zou onmogelijk zi;n. De voorzitter vreest, dat 'n spoedige terug betaling 'wel geëiScht zal worden. De heer de Wilde vraagt of zaden niet van 't crediet gekocht mogen worden, benevens enkele andere voor den tuinbouw nuttige zaken. Tevens vraagt hij of degenen, welke buiten schuld 't vorige erudiet nog niet heb ben afgelost, weer in de-termen zullen vallen steun te ontvangen. De vo%'zitter zegt, dat vooral de roofbouw, d.w.z. 't uitputten van den grond moet wor den tegengegaan. Dit wordt bereikt door 't beschikbaarstéllen van celden voor mest. Andere artikelen vallen dus buiten de rege ling. Hiervoor moet door de betrokkenen a ;r een anderen weg gevonden worden. Op 'n vraag van den heer Beentjes blijkt, dat 't adviseereud college op dezelfde wijze wordt samengesteld als den vorigen keer twee ledèn van de tuindersvereenifing „Ken nel erland" en één lid van de „Vrije veiling". De eer Beentjes ziet gaarne ook steun voor lever - nderhoud. De heer Klaasse is van 't zelfde revcelen. De voorzitter deelt mee, dat Ged. Staten Barometerstand 9 uur v.m.: 755. Stilstand. OPTICIENS - FABRIKANTEN Licht op. De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om 5.53. Naar waarnemingen in den morgen van 21 Februari. Hoogste barometerstand 767.5. Laag.-te barometerstand 742.8. Zwakke tot matigen, later tocnem-rde Z.O. tot AV. wind. Nevelig tot betrokken oi zwaar bewolkt, waarschijnlijk regen; iet* zachter. hiervoor zeker niet te vinden zijn. De ge meente-financiën zijn van dien aard, dat ook de gemeente hierin niet kan helpen. t Het verstrekken van crediet wordt dan z.h.st. aangenomen. Lid der Commissie tol wering van School verzuim. B. en W. dienen de volgende voordracht in 1 Pastoor Keytveld. 2 J. de Wit Jnz., strek kende tot vervulling der vacature, ontstaan door 't vertrek van Pastoor Boonekamp. Met algemeene stemmen wordt benoemd no. 1 der voordracht. 't Verslag der commissie ligt ter inzage. Rondvraag. De heer de Wilde kondigt prijsverlaging aan van de tarieven van het Prov. "Electr. be drijf en vraagt of deze verlaging ook van in vloed is op onze tarieven. De voorzitter ant woordt ontkennend. De heer Baltus klaagt over storing in *t electr. licht aan den Voorweg. De voorzitter zal onderzoeken. De heer Beentjes vraagt naar 't aanduiden van plaatsen, waar brandkranen zijn. Zal geschieden. De heer Henneman klaagt wederom over de slechte afwatering bij de Roode. Zal steeds op verbetering worden aangedrongen. Dezelfde vraagt verbetering van 't laatste stuk van de Marelaan. De voorzitter zegt onderzoek toe. Tevens heeft dezelfde klachten over 't slechte onderhoud van de gemeentewonin gen, vooral wat betreft 't schilderwerk. De voorzitter is 't met den vrager ;n deze oneens en vindt dit voldoende. De heer Wentink vraagt of de autobuson dernemer de schoolkinderen tijdig genoeg in Bevlrwijk afzet. De voorzitter kan volmondig hierop be vestigend antwoorden. Nog volgen klachten over den slechten toe stand der brandslangen, wat gebleken is bij den laatsten brand. B. en W. zullen zoo spoedig mogelijk hier in verbetering trachten aan te brengen. Hierna sluiting. R.K. Bewaarschool. De dezer dz-grn te openen R.K. Bewaarschool zal woidcti ondergebracht in een der lokalen der R.K. Parochiale school alhier, en zal tot hoofd worden aangesteld mej. E. Laan uit deze gemeente

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1927 | | pagina 1