De viering van het Zilveren Priesterfeest van den Hoogeerw. heer Plebaan L. A. A. M. Westerwoudt. r 4 VRAGENBUS. GEMENGD NIEUWS. Duitsche inbreker aangehouden MARKTNIEUWS. Dc piano IqÈtË. en de zilverkast De voorbereidingen van het feestcomité, dat zich ongeveer een jaar geleden vormde, hebben een schitterende bekroning gevonden in de viering van het Zilveren Priesterfeest van den Hoogeerw. heer Plebaan, waarvan het gisteren de hoofddag was. Dat feestcomité bestond uit de navolgende geestelijken, dames en heeren: Pastoor P. J. Nieuwenhuis; kapelaan J. Th. Jacobs, penningmeester; kipelaan G. Keijzer; kapelaan Th. Sprenger, secretaris; C. J. J. Nieuwland, Voorzitter; F, B. A. v. Steenhardt-Carré, W. G. H. Jacobs; L. C J. Nieuwenhuis, allen leden van het Kerk bestuur; F. Haakman-v. d. Berg,h, Voorzit ter van het Armbestuur; F. W. Grimberg, Voorzitter S. Vincentius-Vereeniging; J. N. Hensen, Voorzitter van het collectanten college, Th Stemann, Secretaris van het Zangkoor; C. Hulsebosch, Prefect van de 3e Orde, Mevr. C. C. M. Heslenfeld-Schaep- man, Voorzitster van de Paramenten-Veree- niging; Mevr. L. F. J. M. Heerkens Thijssen- r, d. Kun, Voorzitster van de Vereeniging v. Eeuwigd. Aanbidding; J. Kuijper, Voor zitter van de Tuincommissie; N. Kraakman, Hoofd wan de R.-K. Jongensschool; Zuster M. Polycarpa, Hoofd van de R.-K. Meisjes school; P. Heijboer, Secretaris van het Jon genspatronaat, Mej. C. Sluis, Penningmees teres van het Meisjespatronaat; Mej. E Heerkens Thijssen, Lid van het Catechismus Liefdewerk; Mevr. J. Rekers-Wissenraad, Voorzitster Par. afd. v. d. R.-K. Vrouwen bond; M. L. A. Klein, lid van de Paroch. Pro paganda Club; Zuster M. Leontine, Bestuurs lid van de Edelwacht; Mej. A. van Brero, Hoofdzelatrice van de Kerk, Zuster M. The- resia. Bestuurslid van St. Franc. Rom. Lief dewerk. De Weleerw. heer kapelaan Jacobs heeft zich veel moeite getroost en het comité is duchtig geholpen door een kranig korps zela- trices, dat zich voor het inzamelen van gif ten en het verrichten van allerlei werkzaam heden steeds en bereidwillig beschikbaar stelde. ZATERDAGAVOND. Daar stond hij, de Hoogeerw. jubilaris, glimlachend en een tikje nerveus! Zoo juist sloten zich achter hem de hoofd deuren der Kathedrale Kerk en vóór hem lag de pralende tempel, open, in gansch de majesteit en grootschheid van schoone vor men, gewelven en ruimten, alles overtoger. van gouden lichtgloed, daverend van orgel klanken en tot in de hdeken gevuld met pa rochianen en honderden belangstellenden. Na een afwezigheid van eenige dagen keer de hij terug in zijn parochie en zijn paro- ch:anen haalden hem in met jubel. Door de zorgen van de heeren J. Kuijper, J. M. Barnhoorn en J. Koster, was de Kathe draal in een lusthof herschapen. Tegen de pi laren pijlden uit fleurige bloembakken om hoog, als brachten zij den wederkeerenden herder den vaandelgroet, de banieren en standaarden£er parochiale vereenigingen en stichting en daaronder garfden klimop ranken, wuivende palmen, blanke seringen en smetlos witte tulpen tusschen de vriendelijk Jacher.de roode primula's. Geen overdaad van blcemversiering of guirlandes, maar so ber werden de groote lijnen door de kundige decorateurs waarvan er dagen lang be langloos hun medewerking verleenden ge accentueerd. Op het hoogkoor vooral was t n rijkdom van groen en florakinderen. Als sprookjes fonteinen klommen de groene lau rieren en kentia's tegen de steenklompen op en als zilveren watervallen rankten daartus- sc'nen de witte seringen en tulpen en sneeuw ballen, waartusschen weer de roode pri mula's dartelden. Om en op het altaa.r een voor Februari bijna fabelachtige schat van tulpen, roode en 9vitte azalea's, witte cy clamen en twee zeldzame Vazen met Hya cint..cn Nettie. Wel leven we hier in bloe- menland! Aan den hoofdingang dan werd de jubi laris verwelkomd door de kapelaans der pa rochie, de Weleerw. heeren J. M. v. d. Tuyn en Th. W. Pichot, secretarissen van het bis dom, eenige andere geestelijken en een stoet van palmen-wuivende koorknapen. Onder orgelspel schreed de jubilaris naar bet pa- rccnie-^ltaar, aan welks zijde hij plaats nam. waarop uit duizenden kelen het „Welkomst lied' losbrak, terwijl de koorknapen zich in een boog op het hoogaltaar schaarden. Dan besteeg de oudste kapelaan der pa rochie, de Weleerw. heer J. Th. Jacobs, den kansel, om den jubileerenden herder wel kom te hee'en. Hij wees er op. dat het de tweede maal was dat hem de groote eer en het genoegen te beurt viel den plebaan hier in deze parochie welkom te heeten. De eer ste maal was het in de maand maand Januari nu vier jaar geleden, toen de plebaan, na een eervolle benoeming, zijn plaats innam, ïn besloten kring in~de pastorie heeft toen tertijd de plebaan gezegd, dat eigenlijk een ander die benoeming te beurt had moeten villen, omdat er anderen beter voor ge schikt waren dan hij, maar dat zal van avond niemand hier zeggen, gedachtig het vele goede, dat de jubilaris in den tijd van z;;n bediening hier beeft verricht. Gij zijt we'kom hier, plebaan, aldus de spreker, te midden dezer groote en blij gestemde schare. Omdat gij zcoveel hier gedéan hebt voor de versiering van het Godshuis, voor de verzor ging vait het zielenheil. Gij komt hier om denk te zeggen aan God voor de weldaden u in uw priesterschap geschonken. Daarna in het kort de priesterloopbaan van den jubi laris :n Rotterdam, Hageveld, Warmond en aan de curie van het Bisdom nagaande, her innerde hij er aan, wat dit' laatste betreft, dat de plebaan hem wel eens verteld heeft, dat hi: als secretaris van het Bisdom vele gewichtige dingen te behandelen kreeg, met allerlei menschen in aanraking kwam, doch altijd maar op papier. En dat wil toch de priester niet alleen. En hier staat de ple baan aan het hooid van een volkrijke paro chie, waar hij in practijk kan brengen, wat vroeger op papier door hem behandeld werd Spr. herinnert dan aan de goede zorgen van den plebaan voor de Kathedraal, zegt nog- maa's dat hij welkom is in het midden zijner parochie en spoort de geloovigen aan God dank te zeggen en hulde te brengen op de eerste plaats, hulde en dank voor zulk een herder en naast de stoffelijke blijken van sympathie voor den herder ook de geestelijke niet te vergeten. Met den wensch, dat de jubilaris van nu nog vele jaren hier mag werken tot eer van God en de ecre van Sint Bavo, en tot heil van de Kerk, besloot spr. zijn toespraak. Daarna werd een kort Lof gecelebreerd, waarin het zangkoor, dat onder leiding staat van den Weleerw. heer kapelaan Th. Spren ger, op uitnemende wijze toonde, dat de vele uren aan de repetities gewijd met vrucht zijn «doorgewerkt. Want moet er geprezen wor den, dan dient daarin te deelen het zang koor, dat maanden lang dit feest met on verdroten ijver voorbereidde. Keurig öp toon en ^oed van exoressie werd gezongen: vóór het Lof: „Welkom" van Hub. Cuypers en onder het lof: Sacris Solemniis, van M. Hal« Ier en Tantum Ergo, van J. Haarib, pr. Na het T of werd met veel zwier het Feestlied van F-b. Cuypers uitgevoerd. SERENADE. De Harmonie „Euphonia", directeur de heer Lefeber, van Overveen, gaf, na het Lof, een serenade aan den jubilaris in' den tuin van de pastorie. Voor de publieke belang stelling was de nijpende vrieskoude een be lemmering, maar ondanks dat bleven honder- schaard om de werkelijk voortreffelijk ge- den nieuwsgierigen rond het tuinhek ge speelde nummers van onze Overveensche kunstbroeders te beluisteren. Zij droegen er zeer toe bij aan dezen feestavond een luis terrijk karakter te geven en mochten veel waardeering ondervinden. Rond 9 uur was deze serenade geëindigd. Iets nieuws was, dat er geen fakkellicht aanwezig was, doch dat iedere muzikant zijn eigen licht mee bracht en meedroeg. Toch geeft fakkellicht bi; een serenade en fantastisch effect. Toen enkele fraaie nummers waren uit gevoerd, onderhield de Jubilaris zich eenige oogenblikken met den voorzitter van „Eupho nia", den heer J. G. v. Kessel en sprak zijn vreugde uit over de mooie hulde. Hierna werd het Roomsche Blijdschap gespeeld. Nadat dit beëindigd was, sprak de Jubilaris een enkel woord tot de mannen van „Eupho nia". De hulde, die u mij heden brengt,* ver dient niet anders dan lof. omdat gij voor mij allen onbekend, toch vrienden zijt. Daar om heeft deze serenade mij zoozeer getrof fen. ZONDAGMORGEN, Aandoenlijk was de groote deelname aan de algemeene H. Communie in de stille H. H. Missen. Honderden, misschien duizen den, zijn ter H. Tafel genaderd en wij mo gen veronderstellen dat de intenties van den parochieherder daarbij niet vergeten zijb. Om 10 uur begon de plechtige Hoogmis, Tot zelfs de tribune achter in de kerk, was geheel bezet. Daar ook hadden de Zustertjes plaats genomen op de voorste rij. Z. D. H. de Bisschop van Haarlem, Mgr. A. J. Callier, woonde, ondanks het ongunstige weer, het H. Misoffer bij, wat ongetwijfeld een buitengewoon groot blijk van belangstel ling en waardeering moet worden genoemd. Plechtig werd Z. D. H. aan de hoofddeur afgehaald door de aanwezige leden van het Hoogwaardig Kapittel, allen in groot ornaat en met de hermelijnen mantilla getooid. Wij merkten op den Hoogeerw. heer Mgi M. P. J. Móllmann, vicaris-generaal van het Bisdom, den Hoogeerw. heer Mgr. PI. J. M Taskin, den Hoogeerw. heer J. D. J. Aenge- nent, den Ho:geerw. heer J, J, van Noort. Op het priesterkoor hadden verschillende gees telijken uit Haarlem en omgeving plaats ge nomen. Op de voorste rijen waren de fami lieleden en genoodigden gezeten. De belang stelling was groot. De Hoogeerw. celebrant werd bij het Mis offer geassisteerd door de Weleerw. heeren J. Th. Jacobs als diaken en G. Keizer als subdiaken, beiden kapelaans der parochie Het zangkoor was wederom, evenals Za terdagavond zeer goed op dreef: vóór de Hoogmis Veni Creator, van fïub. Cuypers er. onder de Hoogmis: Mi3sa Lauda Sion, van Hub. Cuypers. Na de Hoogmis een feestcan tate op woorden van den Zeereerw. heer L Snclders, pr., en op muziek van J. Schouten, organist der Kathedraal. Dit laatste werd vlot vertolkt. DE FEESTPREDICATIE werd uitgesproken door den Zeereerw. hee: Th. M. Beukers, pastoor der Sint Petrus- kerk te Leiden, op den volgenden tekst: „Hymnum dicamus Domino Deo nOstro!' „Zingen wij een lied tot lof van onzen God en Heer!" (Officie van dezen dag). Wat stemt ons de Zondag Sexagesima bij zonder tot erkenning van eigen zondigheid, nietswaardigheid en machteloosheid, zeide spr., maar wat wekt diezelfde Zondag ons ook bijzonder op tot het brengen van lof en dank aan Godl In het Officie van dezen dag worden wij herinnerd aan dien schrikkelijken zondvloed, waarmee God de wereld zoo geweldig strafte voor haar zonden, maar tevens aan den rechtvaardigen Noë, door wien God hel menschdom redde van den algeheelen onder gang. En in de Misgebeden wordt ons voorge houden, die andere treurige toestand, toen opnieuw het volk dreigde te verzinken in den jammerpoel van zonde en van dwaling: maar toen de groote Paulus, de geweldige prediker, door het zaad van Gods woerd een nieuw geslacht kwam vormen, dat uit God geboren tot het altaar Gods zou mogen binnengaan. Dezelfde gedachten en gevoelens, die de Liturgie van dezen dag ons geeft, moeter ook ons allen bezielen bij deze plechtige feestmis. En meer. Dat plechtig H. Misoffer wij willen het maken tot een bijzonder offer van lof en dank, van verzoening en van 'smeeking; en daarom zullen wij allen ons zoo nauw mogelijk aansluiten bij Jezus, die Zich Zeiven offert op het altaar, zooals Hij deed op het Kruis, en wij zullen die offering •van Hem tot de onze maken, ons zelve in JeZus medeofferen. Dit offer is wel op de eerste plaats een offer van lof en dank. Ja, wij en gij, wij willen te samen met Jezus Christus God den Vader danken Voor Zijn goedheid en barmhartigheid, die Hij ons bewijst in Zijne priesters en voor de genaden en zegeningen, die Hij 25 jaren lang geschonken^ieeft aan Uwen herder. „Is de priesterlijke waardigheid niet de hoogste van alle waardigheden," vraagt Ig natius. „Naar zijn rang", zoo zegt Chrysosto- mus, „wordt het priesterschap met reden on der de hemelsche waardigheden geteld". En Cossianus spreekt aldus een nieuw-gewijden priester toe: „Wanneer gij opziet naar de hoogte des hemels, dan zijt gij hooger, wan neer gij de schoonheid van zon, maan en sterren bewondert, dan zijt gij schooner wanneer gij de grootheid van aardsche ke ningen beschouwt, dan zijt gij grtoter; wan neer gij verbaasd staat over de verheven heid der Engelen, dan zijt gij verhevener alleen ow God en Schepper staat boven u! En hoe groot is zijn macht. Aardsche vorsten, zegt Chrysostomus, heb ben wel macht tot binden en ontbinden, doch dat betreft slechts het lichaam; maar de macht des priesters raakt de ziel en reikt tot in het eeuwig leven. En als offeraar staat hij midden tusschen God en de men schen: hij brengt ons van boven hemelsche weldaden en draagt weer daarheen onze smeekingen en hij verzoent den vertoornden God." De Schepper gaf mij, Zijn priester, macht om Zijn Schepper te worden; en Hij die mij geschapen heeft, komt door mij tegenwoordig." (Chrys.) „Ik zal mij wel wachten, zegt Hieronymus, iets te spreken ten nadeele van hen, door wie wij tot christen zijn gemaakt, die de sleutels dragen van het hemelrijk, die reeds oordeel spreken vóór den grooten dag des oordeels, en die met de gewijde lippen het H. Lichaam van Christus voortbrengen." O! Priester z ij al.... het is „rust brengen" aan de geschokte aarde, het isden „boog" van Gods glo/ielicht doen stralen in de duisternis der wereld; 't Is het „verbond herstellen" tusschen God en den gezonken menschl Priester zijn!het is met hemeldauw de zielen reinigen van zonde; 't Is werken dag en nacht aan 't gebouw van Christus' Kerk; het is beschutting bieden tegen stormen en gevaren en redding van den eeuwigen dood. Priester zijn!.'t is „meer dan dienaar zijn van Christus"; 't is als „zaaier van Gods woord" een goddelijk geslacht voortbrengen, 't is „vervuld van Christus' kracht" met vaste hand Gods volk regee- ren! Priester z ij nl. 't is de zonde- bceien slaketi; 't is de zwakken voeden met het Broodd der sterken en de reinen spijzi gen met Engelenspijt; 't is olie gieten in de wond der smarte; 't is hulp ,en kracht ver- 1 een-en in den doodstrijd! Priester zijn 't leven hoven 't aardsche uit; 't is „opgaan tot het altaar Gods", 't is „wandelen met den Heer" in 't hoogst der hemelen! O, zoudt gij, parochianen van St, Bavo het niet weten, wat het zeggen wil: priester zijn? Gij, die zoovele priesters hier op den dag hunner wijding hebt zien binnentreden, schuchter van een Jieilige vrees, bleek van aandoening en vermagerd van de studie en 't gebed! Gij, die hen hier in ootmoed hébt zien liggen, plat ter aarde! Gij, die hen in ne derige onderwerping hebt zien knielen vpor hun Bisschop! Gij, die het gehoord hebt, hoe zij luid doch met trilling in de stem hun eerste Consecratie-woorden hebben uitge sproken! Gij, die voor hen zijt neergeknield, toen zij, weenend van ontroering, met be vende hand den eersten zegen gaven? O, bidt ên offert u. met den priester, om aan God uw dank te brengen voor de gunsten er, genaden aan ons allen, maar vooral aan hem bewezen. Zingt een loflied- voor uw God en Heer! Prijst en looft Hem in den hooge! De priester zelf is er maar al te zeer van overtuigd, dat dat heilig ambt hem door God geschonken is zonder de minste ver dienste van zijn kant, uit louter goedheid vat: den oneindig beminnelijken Hemelvader. Maar daarom is hij zoo verheugd, dat de Kerk hem in de Mis zooveel gebeden op de lippen legt, die spreken van onwaardigheid, schuldigheid en zondigheid. Hij kan zich zoo van heeler harte aansluiten bij Jezus Chris tus, die in iedere H. Mis Zich Zeiven aan Zijn Vader aanbiedt als offer tot verzoening voor de zonden der menschen. En is het vreemd, dat in deze Solemneele feestmis met bisschoppelijke assistentie het karakter van verzoening zoo bijzonder uit komt? Neen, wij begrijpen het ten volle: hoe meer redenen tot dankbaarheid, des te meer .eden tot diepe verne4ering. Hebt gij 't niet gezien, hoe bij-het begin der Mis de Bisschop van Zijn zetel nederdaalde, om te samen met den celebreerenden pries ter de voetgebe^en te verrichten? Hebt gij 't niet gezien, hoe Hij zich in ootmoed neder - boog en voor God en al Zijn Heiligen Zijr. schuld, Zijn schuld, Zijn grootste schuld be leed? En wat klonk vandaag het eerste misge zang, de Introtius, als een zware zucht onder last van zonden, als een dringende noodkreet bij dreigend doodsgevaar. Werden wij niet herinnerd aan de ongelukkigen bij den zond vloed, die de handen wringen tot gebed, luid keels klagend roepen en door angst en wee verrdetterd sterven? „Exsurge": Oittwaad, waarom slaapt Gij, Heer? Ontwaak en verstoiot ons niet voor altijd! Waarom wendt Gij Uw aanschijn af, vergeet Gij onze kwelling? Vastgekleefd ligt ens lichaam aan den grond. Rijs op, o Heef, kom ons ter hulpe en bevrijd ons! Van reiniging en zuivering spreken zooveel misgebeden, zooals het „Aufer a nobis", „neem onze boosheden van ons weg, opdat wij met een zuiver gemoed inogen opgaan"; 't telkens herhaalde Kyrie, Christe eleison", „Heer, 'neem toch onze zonden weg"; het „Suscipe Sancte Pater", „aanvaard, o God, het offer, dat ik onwaardige, opdraag voor mijn ontelbare zonden, beleedigingen en na latigheden"; het „Pater Noster", met zijn smeekgebed: „Vergeef ons onze schulden", het „Libera Nos", „Verlos ons, Heer, van alle kwaad; het „Agnus Dei", „Lam Gods, dat wegneemt de zonden der wereld, reinig onze ziel; het „Domine non sum dignus „Heer, spreek een enkel woord tot mijn ge nezing, want ik ben niet waardig, dat Gij komt tot mij!" B. Chr. weest toch niet slechts toeschou wers bij deze plechtigheid, maar neemt in waarheid deel aan dit zoo zegenrijke zoen offer. Erkent uw eigen schuldigheid en verge lijkt u zeiven met den door groeven en ver vuilden akker van hef Evangelie, met den rotsgrond en de vastgetrapte aarde, smeekt door Jezus om ontferming voor u zelve en vraagt ook door dit offer van uw vernede ring volkomen eerherstel voor hem wien gij uw liefde en dankbaarheid bewijzen wilt. Er is geen krachtiger middel om Gods ga ven te verkrijgen dan het H. Misoffer. Daar toch toont zich Jezus Christ.us in geslapht- offerden toestand om aldus Zün Femelschen Vader te bewegen aan ons allen Zijn godde- li'ke gunsten te schenken. Ieder gebed van den Canon der Mis bevat een smeekbede. Daar bidt de priester voor de H. Kerk, voor Paus, Bisschop en gelo-ov'. gen; voor allen die tegenwoordig zijn en zelfs voor de afwezigen; voor de geloovige zielen en voor zich zelf. Daar smeekt hij gunsten af voor ziel en lichaam, voor tijd en eeuwigheid. Daar vraagt hij aan God ons te verlossen van alle kwaad, ons te beveiligen tegen alle onrust en onze dagen in vrede te besturen, ons te ontrukken aan de hel en ons op te nemen onder het getal Zijner uitver korenen; ons deel en gemeenschap te geven m t de H. H. Apostelen en alle Heiligen. En de eigen gebeden van dezen dag zijn wel bijzonder geschikt voor deze feestmis. Het offertorium laat den priester bidden: „Ach Heer, bevestig mijne schreden op Uw naden, opdat mijn voet niet wankele, neig Uw oor en luister naar mijn woord; maak wonderbaar Uw barmhartigheden." En dan 'iet laatste gebed: „Mijn God, wij smeeken U, mogen wij door Uw gunstigheid U door een welgevalligen levenswandel dienen." O, als al die honderden hier tegenwoordig zich nauw aansluPen bij' dit H. Misoffer, als wij allen het kostbaarste wat wij hebben het Lichaam en Bloed van Gods veelgelief den Zoon - aan den Hemelschen Vader aanbieden, en als dan al onze smeekinger. en gebeden gedragen en gesteund worden door het Eucharistisch Offer, dan kunnen wij rekênen op verhooring, dan zuilen wij den rijkdom van God, Zijne barmhartigheid ondervinden. Welnu, smeekt dan Gods zegen af voor den priester, die als Herder u bestuurt, en mpt zorg waakt over de hem toevertrouwde kudde, die alijd zint op middelen om uw godsdienstig gemoed te prikkelen en uw godsvrucht te verhoogen, die steeds in zijn gebed uw geestelijke en tijdelijke belangen aanbeveelt. Bidt, opdat de kracht van Christus in hem wone, opdat hij, sterk naar lichaam en naar ziel, één geweldig zaaier zij van Gods woord. Maar bid dan ook een leder voor zich zeiven, opdat gij zijn moagt de goed be- reidë aarde, waarin het zaad door hem bestrooid, honderdvoudige vrucht mag voortbengen, opdat de parochie van St. Bavo, die het middelpunt van ons Bisdom vormt, ook het brandpunt moge zijn van vrig geloof en brandende l:efdc, van gloeienden ijver en warmen godsdienstzin. Het feestelijk ontbijt. Na d« Hoogmis vereenigden zich een honderdtwintig gasten in het Patronaatsge bouw aan de Weste'gracht om daar aan te zitten aan e~n feestelijk ontbijt. Hieronder waren de leden van het feestcomité, verte genwoordigende alle organisaties en corpo raties der parochie, de familieleden van den plebaan en verschillende genoodigden w.o. zeer vele geestelijken. De aankleeding der zaal was voortreffelijk verzorgd door dc firma Randoe. Ook hier had Z. D. H. Mgr. A. J. Cal lier, tegenwoordig willen zijn. De jubilaris nam aan zijn zijde plaats. Aan de andere zijde van Mgr. was gezeten de hoogeerw. heer Mg.-, M. P. J. Móllmann, terwijl ver der aan de eeretafel de aanwezige leden van het hoogwaardig kapittel plaats namen en de naaste familieleden. De honneurs van de tafel werden waargenomen door den Zeereerw. heer Pastoor Huibcrs van Am sterdam. TOESPRAAK VAN MONSEIGNEUR. Toen de inwendige mensch even ver zorgd was immers de hoogeerw. jubilaris was nog nuchter stijnd Z. D. H. de Bis schop van Haarlem op, nam onder eerbie dige stilte het woord, en zeide zich rich tende tot den feesteling ongeveer het volgende: „Het is een groote moeilijkheid om na alles wat over u in de krant is gezet door de redactie en verschillende uwer vrienden, nog het woord te voeren en iets nieuws te zeggen. Toch sluit ik mij aan bij allen lof en alle goede wenschen, die u zijn toegestuurd. Ik onderschrijf ze ten volle. In een der artikeltjes heeft me neer v. d. Tuijn uw secretariaat aan het Bisdom gememoreerd en u daarbij genoemd de rechterhand van den Bisschop. Inder daad, inderdaad heb Ik veel aan u te dan ken. En ook als Plebaan der Kathedrale Kerk bebt gij uw best gedaan. Gij zijt nu de derde plebaan. De twee eerste zijn in den Hemel, maar als zij mij nu hooren, zul len zij beamen dat Ik gelijk heb als Ik u prijs als den'plebaan, die veel voelt voor de Kathedrale Kerk; die zijn best doet om haar af te bouwen en intusschen zorg draagt voor haar versiering. Ik ben u daar voor zeer dankbaar en kan u niet genoeg waardeeren. Daarom heb Ik er ook prijs op gesteld hedenmorgen met u in de H. Mis God te danken voor allen zegen en vrucht baarheid, die in de 25 jaar van uw priester schap uw deel werd. Het is Mijn wensch dat gij minstens tot aan het Gouden jubi leum dezelfde werklust wat zeg Ik: werklust zal wel niet verflauwen dezelf de werkkracht moogt behouden als tot nu toe. Dat Gods zegen op uw werk moge rus ten als in d< afgeloopen 25 jaar! Daarvoor zal Ik bidden. Ad multos annos en Gods beste Zegen!" (Applaus). De zeereerw. heer pastoor Huibers dank te Mgr voor de hartelijke woorden en wees er op hoeveel luister aan dit priesterjubi leum wordt bijgezet door de tegenwoordig heid van den Bisschop. Dat is iets zeld zaams en hartelük, hartelijk zegt spr. Mgr. daarvoor dank. Ook voor de zeer verdien stelijke priesters gebeurt dat maar zelden. In de 25 jaar dat de hoogeerw. heer Wes terwoudt priester is heeft hij steeds de aan dacht getrokken van Mgr. Gij hebt hem aan uw zijde geroepen en als het licht op de candelabre geplaatst. Wij danken u Voor uw belangstelling. De man, die recht heeft op onze liefde, onze waardeering en ons een voorbeeld is, is ook de man naar het hart van den Bisschop, en als hij een man is naar het hart van den Bisschop, dan is hij een man, zooals God dat verlangt. Dat gij, Mgr., aldus besioot spr nog lange jaren op hem moge steunen, zooals weleer Jacob op Benjamin! Antwoord van den Jubilaris. De hoogeerw. heer Westerwoudt nam nu het woord, want hij wenschte, alvorens Mgr. ging vertrekken, hem hartelijk dank te zeg gen voor Zijn belangstelling. Hij vroeg Mgr. zich even den tijd Zijner jeugd te herin neren, den tijd, dat Mgr.'s vader op ree was uitgegaan en daarna weer thuis kwam. Met hoeveel vreugde Mgr.'s moeder Jat oogen blik verbeidde! Zoo ook meent spr., dat Mgr. het §chip van Haarlem's Diocees be stuurt en spr. vergelijkt Mgr.'s komst in dezen engen kring als dc terugkeer van een vader, die langen tijd is uit geweest. „Want Mgr.. git ziit toch eigenlijk de pas toor van deze kathedraal en daarom dan ken wij U dal Gij hier zijt gekomen om dit familiefeest met ons mede te vieren.' Voor spr. zal Mgr.'s komst een krachtige aansporing zijn om op den ingeslagen weg voort te gaan en hij dankt Mgr. dat deze het onvolmaakte dat spr. in zijn bediening heeft gedaan over het hoofd wil zien. Spr. herhaalt dan voor Mgr. de beloften, die hij deed aan Zijn Bisschop op het oogenblik zijner priesterwijding, herinnert er aan dat deze toen plaats had in allen eenvoud en dankt dat Mgr. hem aan het 'hoofd der Ka thedraal zette. Aan de voltooiing der ka thedraal hoopt spr. zich te kunnen blijven wijden. Het cadeau der parochie. De oudste kerkmeester, dc heer C. X J. Nieuwland, overhandigde daarna het cadeau der parochie. Hij sprak daarbij als volgt: Mgr., HoogEerwaarde Heer Plebaan, Kanunnik en Deken! 't Is mij moeilijk, onder woorden te bren gen, hoe aangenaam en vereerend mij de opgedragen taak is. dat ik, die van mijne ieugd af drie generatiën der zoo achtbare familie WestTWfeudt heb gekend, thans het voorrecht heb LT, HoogEerwaarde Jubilaris, te mogen toespreken en als oudste kerk meester en voorzitter van het feesicomité, u de gelukwenschen van het Kerkbestuur, htet feestcomité, ja van heel de parochie, bij gelegenheid van Uw 25-jarig Priesterschap te mogen aanbieden. Na slechts een paar jaren kapelaan te zijn geweest, werd tl geroepen tot het professo raat op Hageveld, later in het kerkclnk recht te Warmond, totdatZ, D. H. de Bisschop u in zijne onnv'ddelliike nabijheid wenschte als zijn secretaris. Echter op 19 Januari 1922 werd u benoemd tot Plebaan en Kanunnik, en op 1 September 1924 tot Deken. Sinds 5 jaren dus hebben wij het uitne mend voorrecht u te mogen noemen „onze Pastoor," die als een goede Herder met nooit rustenden ijver en slgeheele toewij ding U geeft aan de belangen der St. Bavo- parochie en in waarheid een Vader voor ons zijt; een Leeraar, die door Uw evqn welsprekend, als hartentreffend woord ons steeds in het geloof en in den dienst van God versterkt; die door Uw innige gods vrucht aan het Altaar onzen eerbied op wekt; door Uw wijzen raad en bemoedigend woord ons steunt, öf dc H. Communie bren gend aan de zieken, hen zoo hartelijk voor gaat in het gebed. En hoevelen ondervon den niet in moeilijke oogenblikken Uw daadwerkelijke hulp? Voor dit alles en nog zooveel meer cfnzen oprechten dank. Maar ook wist U met den fijnsten smaak en aangeboren kunstzin het heerlijk bouw werk onzer grootsche kathedraal te sieren met verschillende kunstwerken. En toen, bi' het naderen van Uw zilveren Priesterfeest, U geraadpleegd werd over een blijvend ge schenk der parochie aan de kerk, viel Uwe keuze op een hij dc schoone omgeving pas sende Communiebank. Zou U een andere keuze hebben kunnen loen, die nooit gelukkiger zijt, dan wanneer 'J de geloovigen in talrijke drommen aan dc H. Tafel vereenigd ziet en hun schenken moogt de hoogste gave welke God in Uwe pries'erhanden heeft gelegd? Van dezen uwen wensch is het comité de tolk geweest bij de parochianen en de bekende vrienden van Ft. Bavo builen dc parochie, hen uintoodigend door milde bijdragen, dat schoone denkbeeld te ver wezenlijken, En al is ons comité er niet in mogen slagen het volle bedrag, wat voor hef kunstwerk noodig zal zijn, te bereiken, het is ons aangenaam U toch een niet onbelang rijke som als feestgave te mogen aanbieden. rk eindig met den vurigen wensch die zeker door allen gedeeld wordt dat U de kunstrijke Communiebank binnen afzien- baren tijd in de Kerk moogt zien prijken; de kathedraal-zelf voltooid zult zien en U tot in den hoogsten ouderdom, van al het goede, wat door U, zoo op geestelijk als op stoffelijk gebied, is gezaaid, de schoonste vruchten moogt aanschouwen. (Applaus). Het cadeau der parochie bestaat uit ongeveer 7500 Voor een nieuwe Com muniebank, waarvan de plannen worden ontworpen door den edelsmid E. Brom tc Utrecht; 2000 voor een nieuwe Kruisweg statie; 2000 voor een nieuwen biechtstoel in de Kapel der Piëta. Hierna verliet Z. D. H. de Bisschop de zaal met de woorden: „Ik zal nu gaan, maar bij voorbaat zag Ik reeds, dat ik alle woor den van lof, die nog zullen gesproken wor den, van harte onderschrijf Ze kunnen Mij niet te mooi zijn!" De ZeerEerw. Heer Huibers, hracht daarop nog een toast uit op de familie VI esterwoudt, een geslacht dat met eere genoemd wordt en vele en hooge mannen nceft atgezonderd, waardoor Kerk en Maat schappij zijn gebaat geweest. Maar wat zou het baten uit een edel geslacht gesproten te zijn, als ook de Jubilaris zelf niet kon bogen op deugden? Welnu, zegt spr., hij vertegenwoordigt op voortreffelijke wijze zijn geslacht. Hem siert niet alleen de adel van zijn naam, maat ook de adel van zijn ziel. Dan een aardig intermezzo, het moment dat alle neefje* en nichtjes van den jubilaris binnen kwamen oin heeroom te feliciteeren. Dat geschiedde bij monde van een hunner, die daarbij een alleraardigsten gelukwensch uitsprak. Dank voor het parochie-cadeau. De hoogeerw. heer-Westerwoudt beant woorde de toespraak van den heer Nieuw land en memoreert dat duizenden handen hebben medegewerkt om hem dat kistje met gouden inhoud te gev<m dat hij nu in bezit heeft. Hartelijk dank* spr. den heer Nieuwland voor zijn vriendelijke woorden; de parochianen zal spr vanavond bedanken voor het cadeau. Hij dankt den beer Nieuw land voor alles wat hij gezegd heeft, maar meer nog voor alles wat hij verzwegen heeft. Welwillend heeft hij verzwegen de fouten en zwakheden, die spr. «pr. weet dat maar al tc goed aankleven. Ik dank u, mijnheer Nieuwland, en u allen, omdat gij barmhartig en goed zijt cm mijn fouten over het hoofd te zien Uw woorden zijn mij een aansporing om te blijven werken voor de parochie en uit uw woorden maak ik op wat gij u voorstelt van een goeden pastoor. Spr. hoopt da»raan fp beantwoorden en her innert tenslotie nog aan het zilveren jubi leum dat de heer Nieuwland herdacht als regent van het St. Jacobs Godshuis. Hij verzocht voor hein een „lang zal hij leven" aan te heffen. Hieraan werd voldaan. Nog een familielid, de heer Mr. W. Wes terwoudt, sprak hartelijke gelukwenschen en woorden van waardeering aan het adres van den hoogeerw jubilaris, terwijl tenslotte de heer Dankelman, penningmeester van het Torencomité, verslag uitbracht van de tot nu toe ingekomen giften. Het bedrag dat tot nu toe in den laatsten tijd ontvangen werd is ruim 5000. Tijdens het ontbijt werd het extra num mer van de N. H. Ct. uitgereikt. De receptie. Langzamerhand was het tijd geworden voor de receptie, die van 2 uur tot half vier werd gehouden. Fen onafgebroken file pas seerde dc pastorie Duizenden, particulieren en deputaties van organisaties, kwamen ple- --u Westerwoudt r'e har 1 drukken. Doo' de sacristie, waar tal vat: kostbare cadeaux en het portret geschilderd door den heer H. J. Wesseling, waren uitgestald, verlieten de belangstellenden de Kathedraal door de deur aan den noordkant Van de velen, die van de receptie gebruik maakten noemen wij allereerst den'burge meester van Haarlem, den heer C. Maar schalk met mevrouw, de lieeren Mr. J. N. J. E. Heerkens Thijssen. lid der Eerste Kamer, waarn. Burgemeester van Schoten en wethouder van Haarlem met mevrouw, Mr. J. B. Bomans, lid der Tweede Kamer en lid. van Ged. Staten van Noordholland, Dr. J. F. M. Sterck, oud-inspecteur van het L. O. te Haarlem, G. H. Weustink, inspec teur- van het L. O., de heeren M. L. A. Klein, W. J. B. van Liemt, J. Ph. Castricum, leden van den gemeenteraad, deputaties van R.K. Volksbond, R.K. Prop,club, R.K. Vrou wenbond, R.K. Hanze,, R.K. Drankbestrij ding, R.K. Kring, Vir.centius vereen., Alber- dingh Thijm, K. S. A. Wij maken hierbij geen aanspraak op volledigheid omdat de menig te bezoekers zoo grooi was dat van een zorgvuldig opnemen eenvoudig geen sprake kon zijn. Ook werd geen receptie-register bijgehouden. Het Plechtig Lof. Des avonds hal' acht had een plechtig Lof plaats met „Te Deu"" Plebaan Wes terwoudt hield een toespra-k, waarin hij o m. zeide nimmer zooveel behoefte te heb ben gehad in de 25 jaar van zijn priester schap om God te danken dan nu. Spr. her innerde aan Gods goedheid, Die hem tot hef priesterschap leidde en dcdacht zijn over leden vader. De herinnering aan hem spreekt >ran louter goedheid en spr. ge waagde van zijn dierbare moeder, die des morgens naar de kerk ging en dan in ha: - woning terugkeerde om te werken vo<-.' haar gezin. Als spr. hier die mooie electr sche verlichting ziet, dan denkt hij aan z: moeder, die 's morgens een vaccinelichi i meenam om haar :n de kerk bij te licht: bij het lezen der gebeden. De gedachte ar zijn moeder zaliger spoorde hem aan o: zijn 25-jarig Priesterfeest te herdenken o den 20sten Feb.uari. die haar verjaard. was, om God op dezen dag te danken voo de weldaden "erkregen in zijn priester,Ieveu Spr. darkt de parochianen voor bj: schoone geschenk. Gij hebt mi! geholpen or de vernieuwing van parochie-ajtaar en com muniebank te voltooien. Dat is de plaa! waar herder en parochianen eikander on' moeten. Ik hoop nog vele jaren in uw mid den dit altaar te mogen bestijgen. Tc:: slotte dankte spr. voor de volgzaamheid der parochianen in de verleden 5 jaren en wekt - in. een mooie peroratie op tot innig en vroom godsdienstig leven Na het Lof werd wederom de feestcantate van pasfoor L. Snelders uitgevoerd op mu ziek van J. Schouten. De geschenken. tiet aantal cadeanx, dal ontvangen werd buiten het cadeau der parochie, is zeer groot. Wij noemen er van een geschenk van den eersten doopeling, een communiedwaa! van de vereeniging van het H. Sacrament, een gedreven koperen wierookvat met oor konde van de priester, en priesters-studen ten uit de parochie, een volledig stel mis gewaden van een onbekenden gever een stel miswaden dat gerestaureerd was, een kost baar tapijt in de Sacramentskapel, ge schenk van de zusters van den jubilaris, een bronzen beeld van den H. Pastoor var: Ars, geschenk van cursusgenooten van den Plebaan, een portret, geteekend door den heer II. J. Wesseling, een groot kruis voor de H. Sacramentskapel van het personeel der «ongens en meisjesschool, 3 gebrand schilderde ramen in de kapel, voorstellende den H. Leonardus van Veghel, een der mar.* telaren van Gorkum en vele kleinere ge schenken benevens ontelbare bloemstukken het een al schooner dan het andere. t Een oorkonde, Door de zonen der parochie, die rpeds het H. Priesterschap hebben ontvangep en door hen, die er zich toe voorbereiden, werd den jubilaris een in fraa'e kleuren uit gevoerde oorkonde aangeboden. Onder de jaartallen 19021927 bevinden zich de woorden „Soli Deo Gloria." De oorkonde draagt den volgenden tekstj „Pastori suo jubilanti laudibus grati sa- cerdotis Si. Bavonis celebrant et sictit incensum praeses eorum ad Deum evolvun- tur ut praemio ornentur quibus beneficiis verus xste Pastor candidatos suos sacer- dotii affecit atque afficit." De oorkonde dr-xagt de volgende nameaj R. D. P. Bottelier, R. D. H. v. Spanje, R. D. J. Boon, R. D. J. Bouman, R. D. C, Westerkamp, R. Fr, J. Bouman, R. Fr. F* Nïeuwenhuijs, R. Fr. II. Brongersma, R. Fr. B, v. d. Aardweg, D. A. Coelen, D. J. da Rooy, D. H. Westerkamp, J. v, Brero, J* Kramer, L. Kraakman. M. v. Buggenutn, -J, Kuijper, G. Aukes, P. Kraakman, C. Bou man, H. Heesterbeek, W. Diekman, G. v« d. Aardweg, W. de Rooy, C. Visser, H. v, Wayenburg, J. Overtoom, Th. v. Tongeren, A. Klein, G. Nïeuwenhuijs, F. v. Wayen burg, D. Smit, H. Passchier, Koehorst, A» Kottmann, W. Hegge, J. Hegge. De oorkonde vertoont het beeld van St. Bavo en het wapen van Haarlem. In dgn linkerbovenhoek prijkt een kelk, met stralen-uitzendende Hostie; in den rech terbovenhoek een Evangelieboek De linker benedenhoek is versierd met de afbeelding van een stola; de rechterbenedenhoek met de afbeelding van een wierookvat. Beneden aan de oorkonde steekt tegen da blauwe lucht fraai af het silhouet van do kathedraal. Afbeeldingen van bloemen versieren vóórts deze keurige oorkonde, waarvan do heer J. P. Kraakman de calligraaf is, Vr.: Mag een dienstbode die met de week gehuurd is, een week van te voren den dienst opzeggen of moet dit 14 dagen van te voren geschieden. Antw.: De wettelijke opzegtermijn is 3 dagen. De inbreker, die de vorige maand in een drietal woningen te Delden (O.) inbraak pleegde, en heel wat goederen had buitge maakt, is door den gemeenteveldwachter aangehouden. Het is een Duitscher, die bij na alle gestolen goederen nog in zijn bezit had. AMSTERDAMSCHE VEEMARKT. 574 vette koeien, 92102; 80—92 68 mindere soorten 5468; 120 melk- en kalf. koeien 300350; 105 vette kalveren 90 100, 8090, 6880; 113 nuchtere kalve-en 110; 116 schapen 28—35; 540 varkens, Holl. 7980; 7879; Overij. en Geld. 79i 80; 7879; vette varkens 7478; 101 paar den 100200 pep stuk. I lijn befde meubelstuk ken, doch een Piano is bovenal een instru ment. Wanneer geen van Uw huisgsnoofen kan spelen, brengt dan muziek in Uw huis door de DUNCANOLA- waarmede U naar eigen opvatting, zelfs de moeilijkste composities spelenderwijs ten ge- hoore kunt brengen. Vraagt catalogus No. 11, of bezeert onze Maga.a.nen. AMSTERDAM: Raadhuisstraat 4850 - Utrechtschestraat 119, ROTTERDAM: v. Oldenbarneveltstr, 129 - HAARLEM; Ged. O. Gracht 108)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1927 | | pagina 2