SOCIAAL LEVEN. Werkstakingen en uitsluitingen. I II III 1926 199 8700 570 1925 262 31700 1628 1^24 239 27100 1159 1923 289 56400 1455 1922 325 44000 3371 1921 299 47700 2430 1920 481 66500 3014 1919 640 61700 4935 gem. 1914—1918 317 24000 1379 gem. 1901—1913 184 16000 677 LUNST EN KENNIS. Uitvoering „Schola cantorum" te Amsterdam. GEMENGD NIEUWS. De roofoverval te Berlicum. Het avontuur van de K XIII. Verduistering van f 100.000. Een droevig ongeval. Botsing tusschen twee auto's Een gemeentelijke autobus dienst waar geld bij moest. Het dansverbod te Ede. Oplichting van benzine handelaars. De Waaldijken.» Een brutale inbraak. Schandelijk. Auto over den kop geslagen. Inbraken te Tiel. De inbraak te Zaandam. FINANCIËN. LOTEN PANAMAKANAAL. Trekking 15 Februari. No. 1.417.095 met 500.000 frs.; no. 1.411.711 met 100.000 frs.; no. 17.053 met 10.000 frs.; no. 158.775 met 5000 frs.; nos. 72.102, 321.098, "617.954, 934.001 en 1.877.189 ieder met 2000 frs. De 50 volgende nummers ieder met 1000 frs. 30104 39941 80547 107701 111272 127656 142920 192612 196390 208627 251355 311558 355704 412781 462566 506789 552698 569139 5S1435 615343 628777 687842. 730045 757471 795735 851859 941960 945602 1083180 1147194 1169820 1182685 1195519 1237688 1292525 1314657 1391799 1453861 1457207 1498908 .1536507 1562130 1637664 1646062 1710873 j1730152 1812065 1850712 1904826 1944808, UIT HET AND Engeland en Sovjet-Rusland. De burgeroorlog in China. Het aftreden van den Spaan- schen minister van buiten- landsche zaken. De lucktdienst KaïroKarachi. Sneeuwstormen in Montenegro. Storm op de Zwarte Zee. Een geslaagde inbraak in een postkantoor. Ontploffing in een d iaconessenhuis. VERSLAG OVER 1926 VAN HET R. K. ZE ELIEDEN-SECRETARIAAT. Het jaar 1926 mag voor het R. K. Zee lieden secretariaat zeer vruchtbaar genoemd worden. Al bleven sommige wenschen onvervuld, goed .zaad werd toch uitgestrooid, dat ont kiemde en vruchten belooft. De samenstelling van het comité van het R. K. Zeelieden-secretariaat bleef onveran derd aldus Z.E. P. Adrianus, Ord. Cap., voorzitter Mr. J. A. L. M. Loeff, secre- tar E. Driebeek, penningmeester Julien Pieters, J. v. d. Sluis, A. Kuypers en Th. Schaepman. Ling werd reeds uitgezien naar iemand uit Amsterdamsche reeders- en cargadoors- 1 ringen, om in ons comité zitting te nemén, thans kunnen we met voldoening zeggen, dat onze wensch gaat worden vervuld. Vgn 16 reeders- en cargadoorsfirma's mochten wij financieelen steun ontvangen, waarvoor wij zeer danbaar zijn, doch welk getal wij het liefst zouden verdubbeld zien. Recht door zee. Van immer grooter beteekenis blijkt ons weekblad .Recht door Zee" („Down to the Sea)", hetwelk dit jaar in nog grooter for maat uitkwam. Dank zij hier gebracht aan de N.V. De Maasbode, die ons steeds met de grootste bereidwilligheid in alles tegemoet kwam. Ons weekblad is onmisbaar voor den inter nationalen band, zonder welke het zeelieden- apostolaat niet vruchtbaar werken kan. Van hoe groot belang dit is, blijkt uit het Engelsch jaarverslag, dat zegt „This news-bulletin" Down to the Sea" has done splendid service in keeping the widely-scattered Centres in touch with each other and informed as to the progress of this international move ment". En besluit, dat dit ^eekblad een der machtigste hulpmiddelen van ons werk mag worden „Adequately supported, „Down to the Sea" may well become one of the most powerful Auxiliaries of our Cause". Eens in de maand verschijnt een poly glot-nummer met een maandbericht momen teel in 7 talen tegelijk. Circa 140.000 exemplaren zijn dit jaar op booten in diverse havens verspreid. - Vaste centra van verspreiding zijn Rot terdam, Amsterdam, Curasao, Hamburg, Bremerhaven, Glasgow, Southampton, Mon treal Melbourne, Dunedin, Buenos-Aires, Barbados, Calcutta, Perth, Brisbane en Rain hill. De in ons weekblad geplaatste internatio nal e kerldijst, iets eenigs in de wereld, wordt steeds bijgewerkt en bevat reeds de adressen en kerkdiensten in de voornaamste zee havens. Voor de regelmatige expeditie zij nog een woord van dank gebracht aan de firma P. E. v. d. Meer. Boekenkisten. Een goed boek op zee is een zegen voor den ze»man. Aan onze zeelieden-bibliotheek hebben we dan ook bijzondere zorg besteed. Thans telt zij 1700 nummers, waarbij nog komen tallooze tijdschriften in verschillende talen, welke regelmatig worden meegegeven. We hebben nu totaal 38 grootere en kleiner boekenkisten. Van deze hebben er 32 een maal een reis gemaakt op dezelfde boot, 14 tweemaal een reis op dezelfde boot, 2 driemaal een reis op dezelde boot, 3 viermaal een reis op dezelfde boot en 5 vijfmaal een reis op dezelfde boot. Deze vermelding moge volstaan, om aan te toonen, hoe onze Katholieke boekenkisten gewild zijn. Bijzonderen dank verdient onze bibliothe caris W. Middendorp, die al het omvang rijke werk van boeken catalogieeren, kaften, verpakken, van kisten halen en brengen, steeds met de grootste offervaardigheid ver richtte. Dank ook aan de velen, die ons boeken en tijdschriften toezonden. - Broederschap. Evenals elk missiewerk heeft ook de zee- liedenzorg zoowel geestelijken als stoffelij- ken steun noodig. Hierin voorziet de broeder schap van het Apostolaat ter Zee, welke in den kring Rotterdam 250 leden telt. Door allerlei omstandigheden kon dit ledental niet uitgebreid worden, wij hopen echter in de naaste toekomst hierin veradering te kunnen brengen. Bemiddeling. Behoudens verschillende gevallen van on dergeschikt belang, werd in 10 gevallen de hulp van ons secretariaat ingeroepen, waarbij ons gratis Rechtskundig Adviesbureau zee- gewaardeerde hulp verleende. Een geval van reclasseeringsarbeid dient bijzonder te worden vermeld. Zieke zeelieden. Verscheidene malen werd geconfereerd met heeren doctoren en andere autoriteiten, om de zieke zeelieden in de diverse zieken huizen te bezoeken. Gelukkig werd hierin een oplossing gevonden. T oeko mstplannen. Onze onderhandelingen met den Bijzon deren Raad der St. Vincentius-Vereeniging omtrent de stichting van een R.K. Zeemans huis worden nog steeds gaande gehouden. Intusschen is de stichting van een actieve propagandaclub een feit geworden en is de vorming van een damescomité in voorbe reiding. Ons secretariaat trekt steeds meer de aan dacht, ook iif het buitenland, zooals de cor respondenties getuigen, welke wij mochten voeren met den St. Raphaël-Verein te Ham burg, met den Z.E. Abbé A. Bernard te Port en Bassin (Calvados) en niet het minst met het hoofdbestuur te Glasgow en de verschil lende centra van actie. I Afdeeling Amsterdam. Een mooi resultaat van dit jaar is de stich ting van een afzonderlijke afdeeling te Am sterdam. Officieel werd deze opgericht 23 Februari, waarbij het bestuur geformeerd werd als volgtJ. N. H. Butöt, voorzitter J. W. Th Daems, secretaris S. Veltman, penning meester en mevr. A. Borgonjen, hoofdzake- trice. In de maand September legde de heer Butöt wegens zijn vertrek naar Curagao, de functie van voorzitter neer eij werd de heer A. Bou- ter," als zoodanig gekozen. Tevens werd in diezelfde maand het bestuur uitgebreid met de heeren J. Veltman Sr. en A. Zweekhorst. Als geestelijk raadsman was aan het be stuur toegevoegd de Z.E.P. Quirinus O. Cap. en daarna de Z.E.P. Rogerius O.Cap. terwijl ook van de Z.E.P. J. Vriend S.J. bijzondere hulp werd ondervonden. De broederschap van het Apostolaat ter Zee telt in den kring Amsterdam 195 leden. Het weekblad „Recht door Zee" wordt door het bestuur op de booten verspreid. Een afonderlij ke zeelieden-bibliotheek werd op gericht met 381 boeken 7 boekenkisten en 2 leespakketten gingen op zee. Zieke zeelieden in de ziekenhuizen werden bezocht en een geval van reclasseeringsarbeid had bijzonder succes. Voor verschillende vereenigingen werden door een bestuurslid propaganda-lezingen gehouden. Bijzondere activiteit legde het bestuur aan den dag bij het bezoek van het Ameri- kaasche oorlogsschip „Pitsburg", van het Engelsche eskader en van het Duitsche linie schip „Hannover". Een afdeeling IJmuiden is in voorbereiding. Afdeeling Curasao. Een ander belangrijk resultaat van het afgeloopen jaar was de stichting van een afdeeling Curasao. Dit centrum van actie strekt zich niet enkel uit tot West-Indië, maar ook tot New-York, Haiti, enz. Officieel opgericht 24 Juni werd het bestuur aldus ge formeerd L. Veltman, voorzitter H. v.d. Hoeden, penningmeester A. C. Goilo, bibliothecaris en hoofdzelateur en M. A. Fray, secretaris. De Z.Eerw. Pater I. Verriet i O.P. was de geestelijke raadsman. j Van verschillende zijden kwam financieele en moreele steun, o.a. van den Koninklijken- West-Indischen Maildienst en van de Cu- ra ipaosche Scheepvaart Maatschappij. Een zeelieden-bibliotheek werd opgericht met 600 nummers en 13 boekenkisten, welke allen op de van Curasao varende schepen werden geplaatst. Het weekblad „Recht door Zee" wordt regelmatig verspreid en bij de booten werd steeds propaganda voor ons werk gemaakt. Het bestuuf heeft de mógelijkheid geopend, om door zijn bemiddeling gelden op de Hol- landsche bank voor West-Indië te deponee- ren, waarvan door de zeelieden een dankbaar gebruik wordt gemaakt. Evenzoo stelt 't bestuur zijn bemiddeling beschikbaar voor het afhalen van brieven en postpakketten. De behoefte aan een geschikt; ontspannings lokaal voor zeelieden doet zich steeds meer gevoelen. Aan het einde van ons jaarverslag mogen wij dank brengen aan de velen, dieons met raad en daad steunden en al dit werk moge lijk maakten. Niet het minst dank aan onze zeelieden-propagandi ten, wier sympathie en ijver ons bemoedigde en steeds tot grooter activiteit aan-poorde. Bovenal dank aan den Gever aller gaven, zonder Wiens genade ook het zeeliedenwerk onvruchtbaar blijft. Doch dat Gods genade ons niet ontbrak, dit danken wij de Sterre der Zee. Het verloop in 1926. EEN ZEER AANZIENLIJKE VERMINDERING. Door het Centraal Bureau voor de Statistiek werd dezer dagen gepubliceerd het voorloo- pig overzicht van de in 1926 in Nederland be- gorfhen werkstakingen en uitsluitingen. Het Bureau constateert, dat 1926, in economisch opzicht, een jaar was van onzekerheid; het be drijfsleven, hoewel niet algemeen, maar toch in zeer veie zijner onderdeden, in belangrijke mate hersteld in vergelijking met de jaren van overwegende tegenspoed, bleef onder den druk van de nog voortdurende na-oorlogsche stoornissen gebukt gaan. Het jaar kenmerkte zich dienovereenkomstig op verschillend ge bied door toestanden eigen aan deze verhou dingen, o.m. een dalend prijspeil in den groot handel, eenige neiging tot mindere duurte, vrij stabiele verhoudingen in den stand der Iconen, nog veel, maar geenzins toegenomen werkloosheid, verschillende acties tot ver betering der arbeidsvoorwaarden, doch weinig strijd in den vorm van werkstakingen en uit sluitingen. Wat de arbeidsconflicten betreft, was 1926 een zeer rustig jaar. Weliswaar kan de om vang der beweging nog niet met juisheid wor den vastgesteld, daar de gegevens, noodig voor de berekening van het aantal verloren arbeidsdagen ,nog zeer incompleet waren, maar groote, langdurige conflicten kwamen niet voor, terwijl de cijfers nopens het aantal geschillen, het aantal betrokken arbeiders en het aantal ondernemingen, verre bleven beneden die van alle oorlogs- en na-oorlogs jaren 19011913. Onderstaande cijfers ma- en een vergelijking met vorige jaren moge lijk. (I. stakingen en uitsluitingen II. sta kers en uitgeslotenen III. betrokken on dernemingen.) sleinmige 150e Psalm van J. P. Sweelihck, eenige Oud-Nedelandsche liederen,"ook voor Knapenkoor, benevens een 3-tal van Dina Apeldoorn voor Mezzc-Alt en het Declama- torium „Die Wahlfahrt nach Kevelaer", ge dicht van H. Heine, muziek van Hubert Cuypers. Solisten: Rodie Medenbach (Declamatie), Julie de Stuers (zang) en Dina Apeldoorn (aan den vleugel). 30 pet. van het totaal aantal gestelde ei- schen in 1926 betrof loonsverhoogingen (31 pet. in 1925) en 9 pet. was gericht tegen loons verlaging pet. in 1925) voor de overige eischen waren de percentages als volgt andere looneischen 17, betreffende den ar beidsduur, betreffende het vereenigings- recht 2, wederindienstneming van ontsla genen 10, regeling van het werk 2, betreffen de het arbeidscontract 10 en „andere eischen" 11. Zooals cok in de meeste der voorgaande jaren het geval was, kwamen in 1926 de meeste geschillen voor in het bouwbedrijf, n.l. 62. Voorts werden, om de voornaamste aantallen te noemen, in het verkeerswezen 20 stakingen en uitsluitingen geteld, in den warenhandel 18, in de bereiding van voe- dings- en genotmiddelen 17, in den scheeps bouw en de vervaardiging van rijtuigen 15, in de fabricage van aardewerk, glas, kalk en steenen 13, terwijl in de overige beroeps groepen minder dan 10 conflicten werden geteld. Ook thans werd weder het grootste aantal geschillen aangetroffen in de provincie Noord-Holland (68), en Zuid-Holland (47), 45.7 pet. van alle geschillen had plaats in de gemeenten met meer dan 50.000 inwoners. Van de 199 in 1926 begonnen stakingen en uitsluitingen duurden er ultimo December, voor zoover bekend nog 11 voort. Van de 188 geëindigde geschillen bleef van 10 de uitslag nog onbekend (5 pet.) 56 geschillen (30 pet.) vielen ten gunste der werklieden uit r65 (35 pet.) werden geschikt 53 (28 pet.) eindigden ten nadeele der werklieden, ter wijl de uitslag van 4 geschillen onbeslist bleef (2 pet.). Het programma voo de uitvoering van „Schola Cantorum" (Dir. Hubert Cuypers), op Woensdag 23 Februari te 8 uur, in het Concertgebouw te Amsterdam, vermeldt: Werker voor gemclgd koor „Justorum animae" en L i-co van Orl. Lasso, de 8- Twee oudjes mishandeld. Omtrent den brutalen roofoverval in den nacht van Vrijdag op Zaterdag in een alleen staande boerenhofstede in het gehucht Mid delrode (gemeente Berlicum, N.-Br.), verne men wij nog het volgende: Aan de z.g. Zandstraat woonde de 56-jarige landbouwer J. Aarts met zijn 64-jarige vrouw. In den bewusten nacht hoorde de vrouw tegen ongeveer 3 uur eenig geraas aan de deurgrendel. Zij keek uit de bedstede en zag een gemaskerd persoon ophaar toekomen, die onmiddellijk gevolgd werd door twee an deren, die het gelaat hadden zwart gemaakt. Zij gaf een gil, waardoor haar man wakker werd. De twee eerste personen wierpen zich op de echtelieden, rukten de kussens onder hun hoofden vandaan en drukte hen deze op het gelaat. Om te voorkomen, dat zij geluid zouden geven, plaatsten de bandieten hun knieën op de aangezichten der oude lieden. Onder de uitroepen: „je geld, je geld, waar is je geltf.7" sloegen en stompten zij de oude menschen. Middelerwijl had de derde roover met een zaklantaarn de kamer afgezocht. De beide andere indringers hadden intusschen de oude lieden uit hun bed gehaald en onder de be dreiging: „we schieten je kapot, er zit hier voor duizenden guldens", brachten zij de vrouw er toe de plaats aan te wijzen, waar het geld geborgen was. Deze plaats was ech ter al door den derden roover bezocht. Toen de vrouw dit merkte, riep zij: „Gij hebt het al, ik behoef het u niet meer te geven." De bandieten, die met den kleinen buit vermoedelijk niet tevreden waren, ontstaken in woede, en onder de grofste bedreigingen, wierpen zij het beddegoed uit de bedstede op den grond. Daarop wierpen zij de echtelieden op de matras en slingerde het beddegoed over hen heen. Zij verlieten daarop in alle stilte de woning. Eerst des morgens om acht uur werd de toestand der beide oudjes ontdekt, doordat een .buurmeisje hen wilde wekken in verband met een begrafenis, waarbij de mishandelden tegenwoordig zouden zijn. Door inmiddels ge waarschuwde omwonenden werden de oude lieden verlost. De marechaussee uit Den Bosch, kwam on middellijk ter plaatse. Er werden foto's ge nomen van hel vernielde huisraad, terwijl ook voet- en vingerafdrukken werden ge maakt. De oude vrouw kon een vaag signale ment van de indringers geven. Naar de spraak te oordeelen waren de indringers niet uit de streek afkomstig. Eén boerenknecht had des avonds drie personen ontmoet, die op een kwartier afstand van de boerenhofstede zich verdekt hadden opgesteld. Het door hem opgegeven signalement komt overeen met dat, wat de vrouw verstrekte. De politie heeft een vage aanwijzing, welke wellicht tot de opsporing van de drie daders zal kunnen leiden. In het geheel hebben de indringers een ge drag van J 100 weten te bemachtigen, Dt beide oude lieden hebben enkele kwetsuren aan het gelaat en de armen opgeloopen, ten gevolge van de ondevonden mishandelingen. De officicele lezing. Geen averij opgeloopen. Uit de van den commandant der zeemacht in Ned.-Indië ontvangei^ inlichtingen, die te legrafisch doior den Minister van Marine ge vraagd waren naar aanleiding van het Aneta-bericht over Hr. Ms. K. XIII van 19 Februari j.l., is gebleken, dat de toedracht van de zaak de volgende is geweest: Gedurende de vaart onder water heeft bij het instrueeren van ongeoefende inlandsche schepelingen een verkeerde manipulatie plaats gehad, waardoor te veel water is ge komen in een der in het voorschip liggende hulptanks. Als gevolg hiervan raakte de boot uit haar evenwichtstoestand en ging, onder bet aannemen van helling, naar beneden. Dadelijk werd ingegrepen en door het leeg- blazen van een paar tanks werd de dalende beweging der boot op 70 M. tot slaan ge bracht, waarna de evenwichtstoestand der boot wederom werd hersteld. Aangezien geen lekkages en defecten wa ren geconstateerd (ook van kraken der span ten was geen sprake) werd de vaart onder water weder voortgezet. De boot heeft geen averij. Voortvluchtige handelsagent te Garoet ge arresteerd. De heer J. S., agent van de landelijke on dernemingen te Dampit, verkocht, naar uit Soerabaja wordt gemeld dezer dagen ie Malang voor 60.000 koffie van de onder nemingen Petong Omboh in het Semarang- sche en Wonokerto in het Pasoeroeansche. Daarna is hij spoorloos verdwenen. Later werd de heer J. Q.' te Garoet ge arresteerd. In totaal verduisterde hij één ton, waarvan nog 3400 in zijn bezit werd gevonden. Een 8-jarig kind verdronken. De heer S.. wonende te Zwolle, had Za terdagmiddag zijn 8-jarig zoontje meegeno men bij het bewerken van een stukje bouw grond. Na eenigen tijd zag hij in een aan grenzende sloot een paar kindervoeten bo ven water uitsteken. Hij verkeerde in de meening, dat het zoontje van zijn buurman, die daar dichtbij werkzaam was. te water was geraakt. Hij waarschuwde deze ter stond, doch toen hij bij het ter hulp snellen bij de sloot kwam, bemerkte hij tot zijn grooten schrik dat het zijn eigen 8-jarig zoontje was. Toen hij het kind uit het wa ter had gehaald, bleek het reeds overleden te zijn. Op den Rotterdamsche weg nabij de Over slag te Delft zijn Zondagavond omstreeks 7 uur twee auto's met groote snelheid tegen elkaar gereden. Een er van, bestuurd door den heer A. de Groot uit Amsterdam werd zwaar beschadigd van den weg geslingerd, de inzittenden bekwamen geen letsel. De chauffeur van den anderen auto, die minder beschadigd werd, reed zonder zich om de gevolgen van de botsing te bekommeren. ,snel verder. De beschadigde auto werd later door de firma J. de Graaf weder op den weg ge bracht en weggesleept. Daar het publiek niet noemenswaardig heeft gereageerd op de proef, die men ge nomen heeft met te Utrecht de gemeente lijke autobus te laten rijden van het Ledig Erf naar de Nieuwe Algeraeene begraaf plaats tegen slechts 5 ct. per rit, is deze dienst Maandag stop gezet. De opbrengst per dag bedroeg n.l. gemiddeld'nog geen 2 en de kosten bedragen voor de ge meente per dag 12. In de Vrijdag gehouden raadsvergade ring te Ede, heeft de heer Poppe (S. D. A. P.) aan den voorzitter vragen gesteld, betreffende de alhier vastgestelde voor waarde omtrent het dansen. De „Telegraaf" had op deze bepalingen door een artikel en enkele teekeningen de aandacht gevestigd. De heer Poppe meende, dat voor die voor waarden het recht van vereeniging en ver gadering in gedrang kwam. De voorzitter merkte op, dat het zeer billijke voorwaarden waren, genomen in het belang der opbare zeden. De voorwaar den die hier gelden, zijn genomen in navol ging van andere gemeenten als Zeist, Gouda, Haarlem, Wormerveer enz. Spreker gunt de „Telegraaf" gaarne het genoegen, de zaak belachelijk te maken, als hoofd der politie zal hij echter voor een goede regeling zorg dragen en de bepalingen handhaven. (Msb.) DOODSLAG TE VALTE. Uit Valte (Drente) wordt gemeld: Bij de werken aan het kanaal Buinen Schoonoord sloeg J. 'S. te Odoorn den medearbeider W. Korst te Exloërmond met een schop op het hoofd, W. K. werd zwaar gewond en moest naar Assen worden ver voerd, waar hij inmiddels aan de verwon dingen overleden is. In verband met dezen doodslag wordt nader gemeld: Zaterdagmorgen begaven de verschillende ploegen van arbeiders zich omstreeks ze ven uur aan den arbeid. De verslagene K., had den vorigen dag van S., den dader, een kruiwagen geleend, welke deze thans bij zijn eigen werk noodig had. K. wensch e den wagen niet terug te geven, zoodat daarover een woordenwisseling ontstond. K. greep zijn mes en dreigde S. daarmee die terug week, waarop K. hem aanviel. S. pakte daarop zijn tegenstander aan en wierp hem in een sloot Daarna greep hij een schop (deze werktuigen zijn met het oog op den moeilijken graafarbeid zeer scherp gemaakt) en gaf K. daarmee een hevigen slag op het hoofd. De getroffene kreeg een gapende wonde in den schedel. Hevig bloedend en zwaar gewond werd hij naar het Wilhelmina-Ziekenhifis te Assen vervoerd. De dader is onmiddellijk door toevallig in de nabijheid zijnde politie ge arresteerd en gevankelijk naar Assen ge bracht. De dader staat niet gunstig bekend. On- geveer een jaar geleden is hij on'slagen uit de gevangenis, waar hij een straftijd van drie jaar had ondergaan wegens moord aanslag op een rijks- en een onbezoldigd veldwachter. Verbaliseering der daders. Dezer dagen beklaagde de rijwielhande laar Hak, te Borgercompagnie (Gron.) zich bij de gemeentepolitie te Veendam, dat hij in den nacht was opgeklopt door een chauffeur die met zijn auto, waarin een „meneer" zat, niet verder voort kon, uit gebrek aan benzine. Hak was eerst niet genegen te voorschijn te komen, niet we tende met wat voor menschen hij in het holle van den nacht te doen had. Hij hoor de echter, dat de chauffeur een min of meer luid gesprek onderhield met den heer in den wagen. Uitroepen als: 't komt wel in orde, meneer, etc., waren niet van de lucht. Daardoor kreeg de heer Hak ver trouwen. Toen een 50 liter benzine uit de pomp was gemeten, meende de chauffeur dat het veilig zou zijn, als men ook den voorraad olie nog wat bijvulde en dies werd Hak gevraagd olie te leveren. Daarvoor moest H. zich naar de meer -achter gelegen werk plaats begeven. Van deze gelegenheid maakten de „heeren" gebruik om gas te geven en er van door te gaan, zonder te betalen. Daarover diende H. een klacht in bij de politie. 't Was de politie wel bekend, welke „heeren" héél dikwijls nachtelijke toeren per auto organiseerden. Daarom viel het haar niet moeilijk om den rijwielhandelaar J. B. en den abeider S. v. d. L. te Veen- dam, degene, die als „meneer" achter in den auto had gefungeerd, aan te houden. Toen de politie hen op 't spoor was, heb ben ze zich gehaast om door betaling van het gekochte, zich aan de gevaren van een strafrechtelijke vervolging te onttrekken. Maar weldra bleek, dat dit geval niet op zich zelf stond en dat ook zoodanige practijken waren toegepast bij een benzine- handelaar te Groeve (Zuid Laren) en bij handelaren te Hoogezand en te Kiel-Win- dewcer. Bij laatstgenoemde had men nog andere trucs noodig gehad om te slageh, wijl benzine en olie te spoedig werden geleverd om de heeren een ontvluchtings kans te geven. Men klaagde over het niet goed lcopen van den motor, waarnaar de handelaar ^ven zou moeten kijken. Eerst werd een eindje achteruit gereden, doch wijl het defect nog niet al te goed atm het licht kwam, werd besloten „vooruit" te rijden. Toen men eerst maar vooruit ging was de gang er vlug in gezet en zou men er van door gaan. De benzinc-handelaar ging hen achterna, terwijl hij zag, dat van de tegenovergestelde zijde een auto kwam met verblindende lichten. Daar de heeren geen licht hadden, was het hen niet moge lijk door te rijden. Zij stopten even en van die gelegenheid maakte de handelaar ge bruik om het nummer van den auto te no- teeren. Het geval te Groeve schijnt zich op on geveer dezelfde wijze te hebben toegedra,- gen, terwijl ze bij het uithalen van een zelfden truc te Stadskanaal werden ver hinderd door juist passeerende politie, die proces-verbaal opmaakte wegens rijden zonder licht. Daar hebben de heeren het gekochte toen maar betaald. Bij sommige der nachtelijke ritjes werd ook aangetroffen de koopman H. L„ te Ommelanderwijk. De politie heeft tegen de oplichters proces-verbaal opgemaakt en benzinehandelaren voor hen gewaarschuwd. Alle boomen op den dijk te Druten en Leeuwen weggekapt. Op last der autoriteiten zijn alle boomen op den Waaldijk te Druten en Leeuwen weggekapt, teneinde den dijk beter te kun nen bevestigen. Landschappelijk lijdt hel aanzien der streek hieronder zeer. Een kast voor de bedstede. Men meldt aan het „Hsgz," uit Berlicum: Zaterdagnacht hebben zich drie ver momde inbrekers toegang weten te ver schaffen tot het huis van den heer Jac. Arts, café „De Rooie Sok", te Berlicum. De dieven hebben een in huis staande kast opgenomen en voor de bedstede ge plaatst, waarin cle familie lag te slapen, zoodat deze hierin zat opgesloten. Toen werd van hen geëischt, de plaats aan te wijzen, waar het geld zich bevond. Met een buit van 100 maakten zij zich uit de voeten. De politie stelt een ijverig onder zoek in. Een kind te koop aangeboden. Te Helmond heeft een moeder door aan plakking aan hare woning bekend gemaakt, dat haar pasgeboren kind voor 25 te koop is. De chauffeur gedood. Maandag is bij Dokkumer Nieuwezijlen de auto van bakker L. Gosliga, uit Kollum, door de gladheid van den weg over den kop geslagen. De 23-jarige chauffeur J. Hanen- burg werd gedood. De daders gearresteerd. In den laatsten tijd werden te Tiel niet minder dan acht inbraken gepleegd, de laatste j.l Vrijdag in de ijsfabriek, waar uil een tafellade, die opengebroken werd, een bedrag van 6 50 werd ontvreemd. Ver dacht van deze inbraak werd door de po litie aangehouden een 16-jarige jongen, L. H. B. Hij bekende al spoedig deze en de andere inbraken gepleegd te hebben met Jen 17-jarigen v. H. en den 18-jarigen G. Het drietal is ter beschikking van den Officier van Justitie gesteld. De gestolen brandkast gevonden. De politie te Zaandam is er in ges aagiï, de bij de firma Vroom Dreesmann aldaar gestolen brandkast op te sporen. De dieven hadden de kast, na de achterzijde uitge sneden te hebben, nabij het Lyceum in de Zaan geworpen, waar zij door de politio opgehaald werd. De boeken waren alle nog aanwezig. Dc firma- Vroom Dreesmann was, naaf de „Tel." meldt, niet tegen inbraak ver» zekerd. UITLOTINGEN. Een nota over de anti-Engelsche propa ganda in voorbereiding. LONDEN. 21 Februari. Reuter verneemt dat het kabinet het zenden van een protest- nota aan de Sovjetunie overweegt inzake de anti-Engelsche propaganda. Als de ex tremistische leden van het kabinet de over hand behouden, zal de nota dreigen met een afbreken van de diplomatieke betrek kingen als de anti-Engelsche propaganda niet onmiddellijk ophoudt. De gematigde e'cmenten echter, tot welke ook Austen Chamberlain behoort, zijn daartegen, daar de sowjet-regeering niet voor alle com munistische propaganda aansprakelijk ,s, die toch niet op zal houden als de betrek kingen verbroken wordeji. PEKING, 21 Februari. Generaal Jan-joe- ing, de chef van den generalen staf van Tspang-tso-lin, heeft in een interview ge zegd, dat generaal Sang -tsjoe-tsang. den toetjjoen van Sjantoeng tpar Nankin was vertrokken, na zijn militairen steun te heb ben toegezegd aan Soen-tsjoung-fang, den bevelhebber van Sjanghai in de provincie Kiang-tsoe, waarin Sjanghai gelegen is. Hij voorspelde, dat de legers van Tsjang-tso-Iin ;en van de Zuidelijken nu zouden vechten op het front Kiang-tsoe Anhoei, Woe-sjing- koean. Hij voegde eraan toe, dat er definitief be sloten was, dat de Noordelijke legers Sjang hai zouden verdedigen als de Kantonneezen de stad direct aanvielen. Ook zouden er po gingen worden gedaan om Hankau op de Zuidelijken te heroveren. SJANGHAI, 21 Februari. In buitenland- sche kringen gelooft men, dal Soen-sjoean- fang zich niet meer tegen het Kantonneesche leger zal verzetten, omdat, zijn soldaten, hoewel goed betaald en gewapend, ont moedigd zijn. De overeenkomst met Tsjen. Sir Austen Chamberlain heeft gister middag in het Lagerhuis de tekst van de overeenkomst voorgelezen, die nopens Hangkou en Kioekiang tusschen O Malley en Tsjen gesloten is. Deze komt overeen met de reeds in het Avondblad vermelde bijzonderheden. Slechts voegde Sir Austen er nog bij dat de Kantonneezen aanvaard hadden vergoeding te betalen voor de scha de, die Engelsche onderdanen bij de ver overing van Kioe-Kiang geleden hebben. Verder heeft O Malley de strikte aanwij zing gekregen om Tsjen duidelijk te maken, dat de Engelsche regeering zich alle rech ten blijft voorbehouden om de levens en bezittingen harer onderdanen te Sjanghai te beschermen op de wijze die de Engel sche regeering daartoe het- meest geschikt achtte. Van een terugroepen van Britsche troepen kan onder de huidige omstandighe den nog geen sprake zijn. Tsjen had bij de onderhandelingen te ken nen gegeven, dat de nationalistische regee ring een herziening van alle concessies en vreemde vestigingen noodzakelijk acht. Zij meent, dat dit door onderhandelingen kan geschieden, zoodat haar verklaring dien aangaande geen bedreiging inhoudt. Wel moest zij verklaren, dat de gcwcnschte wij zigingen van zooveel belang zijn, dat zij niet kan toestaan, dat plaatselijke of andere Chineesche overheden, behalven zij zelve, daarover onderhandelen. O' Malley heeft hierop geantwoord, dat Engeland zich niet kon verbinden onderhandelingen met ande re régeeringen de facto te weigeren. Clyncs en Lloyd George hebben namens de arbeiderspartij en namens de liberalen Chamberlain geluk gewmscht met het be reiken van de overeenkomst. Loyd George vroeg of er ook onderhan delingen gaande waren met de regeering te Peking oi eenigerlei andere regeering, die gezag te Sjanghai uitoefent, over de con cessie aldaar. Chamberlain antwoordde, dat er onder handelingen gaande zijn met de regeering .te Peking. Sir Miles Lampson, de Engel sche gezant heeft te Peking dezelMe ver klaring afgelegd als O'Malley te Hankou. Wat echter Sjanghai betreft, moet men be denken, dat daar een internationale neder zetting is, over welker éerderen status al leen beslist kan worden in overleg met de andere betrokken landen, die er dezelfde belangen hebben als Engeland. Tenslotte deelde Chamberlain mee, dat hij aan sir Miles Lampson en O'Malley een boodschap heeft gezonden om hun te be danken voor de bekwaamheid, waarmee zij de onderhandelingen, hebben gevoerd en hun opnieuw het vertrouwen van de regee ring te betuigen. Jn antwoord op vragen omtrent de po sitie van sir Francis Aglen heeft Cham berlain nog gezegd, dat de Zuidelijken het recht van de regeering te Peking betwisten om als centrale regeering op te treden, maar dat men niet kan zeggen of de Kanton neesche regeering getracht heeft zich te be moeien met het beheer van de invoerrech ten, Dt, toestand fn Sjanghai. Steking van de post. Nadere berichten omtrent de staking te Sjanghai zeggen, dat zij zich uitbreidt on danks de drastische maatregelen van Soen, die tegen de honderd en niet dertig zoo- als eerst gemeld is opruiers heeft laten onthoofden. Trams en autobussen rijden in de vreemde concessies echter weer, zij het met beoerkten dienst. De meeste last wordt ondervonden van de siak'ng bij de post kantoren, die algemeen is. Alle Chineesche bestellers staken en sinds Zondagochtend is er geen post meer bezorgd De kantoren zijn Maandagmorgen niet eens voor het publiek opengesteld en den heelen verde ren dag gesloten gebleven. Het aantal stakers werd gisteren te Sjang hai op ongeveer 110.000 geschat, onder wie 30.000 in de Engelsche concessie. De toestand op het hoofdpos'kantoor is ernst'g geworden, doordat de stakers pos ten uitgeze* hebben, die de nog vrij talrij ke werkwilligen in het gebouw beletten naar buiten te komen en den besteldienst te organiseeren. Men verwacht, dat de En gelsche bevelhebber, als de poststaking vandaag niet afloopt tot energieke maatre gelen zal overgaan omdat de toestand na al onhoudbaar is geworden. Een andere ernstige moeilijkheid is ont staan uit het feit, dat de Chineesche auto riteiten de uitlevering hebben gevraagd van ongeveer 50 met name genoemde Chi- neezen, die een toevlucht in de Engelscho concessie hebben gezocht. Het verzoek zegt, dat deze mannen voor de Chineesche rechtbank zullen moeten te recht staan, maar men vreest dat uitleve ring gelijk staat met onmiddellijke of al thans zeer snelle executie dier 50 mannen, misschien na een kort proces voor den vorm. De Engelschen hebben de uileve- ring niet direct geweigerd, maar er nog evenmin toe besloten. Zij verlangen garan- tiën die de Chineesche rechtbank niet 'wil geven. De laatste Punjabis die nog te Sjanghai waren, zullen vandaag naar Hongkong te- rugkeeren, daar er genoeg troepen aange komen zijn om hen te kunnen vervangen* MADRID, 12 Feibr, De Noticiero des Lunes bevat een officieuze mededee- ling, dat verschil van inzicht in den m'uis- 'erraad over de methoden te volgen bij de behandeling van de Marokkaansche zaken door de verschillende leden van de regee ring, de reden is, van het aftreden van den minister van builenlandsche zaken. Diens portefeuille wordt voorloopig door den premier waargenomen. Een meedeeüng van Hoare in het Lagerhuis. Sir Samuel Hoare, die gistermiddag voor de eerste maal na zijn vliegtocht in het Lagerhuis verscheen, is met een hartelijke ovatie van alle banken begroet. De minister gaf een paar inlichtingen en zeide o.a. dat de luchtdienst KaïroKarachi op 8 April officieel geopend zou worden met de vijf De Haviland Hercules vliegtuigen, die er voor bestemd zijn, en hij was overtuigd, dat de dienst een groot succes zou worden. Naar Wolff uit Graz meldt, woeden er in Montenegro zware sneeuwstormen. De sneeuw ligt hier en daar een meter hoog en tal van plaatsen zijn van de buitenwereld afgesneden en lijden gebrek aan voedsel, Zij hebben reeds om hulp gevraagd. Uit Boekarest wordt gemeld, dat er een hevige storm op de Zwarte Zee woedt. Et zijn vele noodseinen ontvangen. Vele sche pen zijn nog niet in de havens, waar zij ver" wacht worden, teruggekeerd. Het postkantoor in Harrow Road Londen, is gistermorgen tusschen 6 en 7 uur door inbrekers bezocht, die de geheele bewaar- kluis, open en bloot op een handkar geladen hebben en er mee vertrokken zijn, zonder dat iemand hen heeft aangehouden. De kluis bevatte een groote waarde van aangetee- kende brieven en chèque's, benevens1 de contante ontvangsten van den Zaterdag. Bij de geldswaardige papieren zijn er waar schijnlijk slechts weinigen die voor de dieven waarde zullen hebben, maar waar ook de boeken verdwenen zijn, zal het een heelc uitzoekerij voor de post worden om dq schade te kunnen constatecren. In het Evangelische diaconessenhuis te Giessen hebben ontsnappende dampen een ontploffing veroorzaakt, waardoor acht men schen zware brandwonden kregen. Eén zus ter is overleden en twee dienstboden ver» keeren in levensgevaar.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1927 | | pagina 6