Radio-Omroep. Het kind van de heide De oorlog in China; terechtstellingen. De Kleine Entente tegen Duitschland. Een veroordeeling van het Vlaamsche nationalisme. Onder de Radioberichten: Een nota over de anti-Engelsche propa ganda der Russen te Londen in den maak. De chaos in China: Soen en Sang zullen gezamenlijk .tegen de Zuidelijken optrekken; de inhoud ^ixn den tekst der overeenkomst met Tsjen; staking der postbestellers te Sjanghai. De luchtdienst Kai'roKorachi. GEM. BUITENL. BERICHTEN. BINNENLANDSCH NIEUWS. Opheffing Speelkaarten belasting. Herziening van de Bakkerij paragraaf in de Arbeidswet 1919 Aankweeking van vakkennis. De wethouders der 4 groote gemeenten en de proefneming in Drente. Postcheque- en girodienst. LEGER EN VLOOT. Benoeming der voorzitters. MARKTNIEUWS. FEUILLETON. DE OORLOG IN CHINA. Ter dood veroordeeld. Een zwaar gecensureerd telegram uit Han- kau d.d. 20 Febr. meldt, dat 10 Februari voor een volksrechtbank het proces begon tegen de generaals Tsjentsjiamoe en Lioe- joetsjen, de verdedigers van Woetsjang, dat October van het vorig jaar door de nationa listen werd veroverd. De nationalistische mi nister van Justitie presideerde de rechtbank bijgestaan door dertien arbeiders- en poli tieke commissarissen. Beide beschuldigden ontkenden dat zij bijstand hadden gekregen van Britsche kanonneerbooten Tsjentsjia moe werd veroordeeld tot een boete van an derhalf millioen dollar, Lioejoetsjen werd ter flood veroordeeld. Soen Tsjoean Fang treedt streng tegen de stakers op De stakers in de Chineesche s ad zijn thans kalmer als het resultaat van een groot aan tal onthoofdingen van agitators, waartoe Soen Tsjoean Fang last gaf. Het aantal ont hoofdingen wordt geschat op tusschen de dertig en honderd. Er heerscht een schrik bewind in de Chineesche stad, waar de bloe dige hoofden der onthoofden aan de poorten der stad zijn opgehangen. Uitgewekenen zoeken een schuilplaats in de buitenlandsche concessie. Een nieuwe insluitingspolitiek tegen Duitschland. Uit diplomatische kringen komen berich ten, die er op zouden wijzen, dat Polen in Praag, Belgrado en Boekarest stappen on dernomen heeft om met de verschillende staten der kleine Entente in engere verbin ding te komen. In de eerste plaats schijnt het er Polen om te doen te zijn de vriend schapsbanden met Tchecho-Slowakije nader aan te halen, en naar het heet heeft men van Poolsche zijde in Praag voeling gezocht over de vraag, hoe Tchecho-Slowakije zou staan tegenover een eventueel te sluiten garantie verdrag, waarbij samenwerking van de Pool- sche en Tchechische generale staf in uitzicht werd gesteld. De benoeming van den Heer Girsa tot gezant in Polen heeft in Warschau een zeer aangenamen indruk gemaakt en de hoop op een enge Poolsch-Tchecho-Slo- waaksche samenwerking versterkt, daar Girsa bekend staat als een vriend der Polen. Inderdaad is de nieuwe gezant op opvallend vriendelijke wijze in Warschau ontvangen, en de Poolsche pers heeft in verband met deze benoeming eenparig over een belangen gemeenschap geschreven tegenover Duitsch land en gewezen op de zoo noodzakelijke samenwerking der beide landen tegenover het steeds dreigende Duitsehe gevaar. Het is wel opvallend, dat het officieele Tchecho- Slowaaksche persbureau deze Poolsche uiï- latingen verbreid en ze opvat als een bewijs der bestaande vriendschao tusschen beide landen, terwijl het niet schroomt deze Pool sche geluiden te gebruiken als motief voor een nauwe samenwerking tegenover het z.g, dreigend Duitsc-he gevaar. Zooals reeds werd opgemerkt geldt de nieuwe 1 chechische gezant in Warschau voor een uitgesproken Polenvriend, die, naar de ,,Gezetta Porana" te Warschau schrijft, van een. sterk Poolsch-Tchechisch verhond droomt, en wiens streven het is een allian tie te vormen uit bloed en ijzer. Hij moet naar verluidt overtuigd zijn, dat Polen en Tchecho-Slowakije gemeenschappelijk door liet agressieve Duitschland worden bedreigd, en nu den tijd gekomen achten, dat beide staten zich wel van het dreigende gevaar bewust worden. De vier in alle stilte ge bouwde vestingen in hel Oosten van Prui sen zijn reeds alleen voldoende om het ge vaar in te zien. Twee van deze vestingen richten hunne kanonnen naar Polen, twee naar Tchecho-Slowakije. VC^anneer VC^arschau en f raag deze laai niet verstaan, dan zullen zii nooit leeren. Het blad ,,Rz£Czpos- Polita meent, dat in den keten van belan gengemeenschappen tusschen de beide Sta ten nog slechts een politieke band ontbreekt die in de door c'e plannen van Duitschland verstciorde atmosfeer weer een element des vredes brengt. Een Poolsch-Tchechisch ver bond zou het Duitsehe gevaar afdoende kun nen verminderen en in het Oo'sten een bar rière vormen van 40 millioen menschen, die niet alleen op dc kleine Entente rekenen kon, maar ook ondersteund zou worden door dc Baliische staten. Bij deze door bet Tchechische persbureau, verbreide Poolsche stemmen komt nog een bericht uit Warschau van de „Narodny Listy", waarin verklaard wordt, dat de Pool sche^ buitenlandsche politiek nieuwe wegen zal inslaan, die voeren zal tot nauwere aan sluiting bij de kleine Entente, De openbare meening in Polen heeft slechts een bezwaar en wel of de Duitsehe partijen in de regeering te Praag niet in staat zuilen blijken deze plannen te dwarsboomen en of niet in tegendeel zij het niet daarheen ten. Thans is het rustig. kunnen leiden, dat Praag zich meer naar Berlijn zal buigen, en daardoor de invloed van Polen kunnen verzwakken. Ook beves tigt genoemd' Poolsch blad de opvatting, dat de in den laatsten tijd gebouwde Duitsehe vestingen zoowel Polen als Tchecho-Slowa- wije bedeigen. De in Poolsche en in een deel der Tche chische pers genoemde plannen schijnen ten doel te hebben een alliantie tot stand te brengen, die zich uitstrekken moet van de Middellandsche Zee en Zwarte Zee tot aan de Oostzee, en dus Duitschland naar het Oosten volledig af te sluiten. Wanneer man dan daarbij in aanmerking neemt de opval lende militaire voorbereidingsmaatregelen die Frankrijk aan Duitschland's westgrens neemt, dan kan men niet nalaten tot de ge volgtrekking te komen, dat opnieuw een omsingeling van Duitschland tot stand wordt rtebracht. In elk geval is de politiek, die Polen tegen Duitschland wenscht te voeren een open boek en zijn Polen's plannen geen geheim meer. De Amerikaansche controle- beambten over de Europeesche industrie. Plannen voor gemeen- schappelijken afweer. In Duitsehe economische kringen begint een beweging merkbaar te worden, die zich wil verzetten tegen de controle van Ameri kaansche zijde over de Europeesche indu strie, en die over de Duitsehe in het bijzon der. Men schrijft ons daarover, het volgende uit Berlijn: Terwijl de Europeesche landen onder elkaar voortdurend onderhandelingen voeren over de douane-rechten en hunne oneenighe- den op dit gebied trachten voor zoover het gaat uit den weg te ruimen, maakt Amerika daarvan gebruik om zijn maatschappelijke macht aan alle Europeesche landen duchtig te doen gevoelen. Het heeft zich het recht toegeëigend om douane-beambten naar Eurc- pa te zenden, die in de verschillende landen hun ambtelijke bezigheden verrichten. Agen ten van het Amerikaansche departement van Financiën bereizen geheel Europa en onder zoeken de verkoopswaarde van alle produk- ten, die bestemd zijn naar Amerika uitge voerd te worden. Zoo heeft een dergelijk be ambte bij het Duitsehe ,,Roheisenverband" nauwkeurig onderzocht en zich daartoe reke ningen en andere stukken laten voorleggen van 50 verkoopen, om te kunnen constatee- ren of de prijs van het naar Amerika uitge voerde ruwe ijzer niet onder den z.g. nor malen prijs was. Het is echter, zonder deze werkzaamheid van de Amerikaansche beambten in Duitsch land, op zich zelf toch wel een eigenaardig feit, dat het mogelijk is, dat Amerikaansche douanen in Europa ambtelijken arbeid ver richten. Behalve deze douanebeambten reizen er ook nog leden van de Amerikaansche ta riefcommissie door Europa met hetzelfde doel, Weigert een Europeesch exporteur de gewenschte stukken voor het onderzoek naar den prijs ter beschikking te stellen, dan wordt de invoer van betreffende artikelen kortweg verboden. Deze ambtelijke werk zaamheid van Amerikaansche beambten in Europa heeft niet alleen in Duitschland, maar ook in andere landen een onaangename stem ming veroorzaakt. Dat deze kwestie niet reeds meer openbaar besproken werd, is waarschijnlijk te wijten aan het feit, dat firma's die met een dergelijk onderzoek las- lig werden gevallen, hieromtrent liever ge zwegen hebben, uit angst, dat hunne artike len dan zouden worden verboden, of tenmin ste dat er door Amerika aan den invoer daarvan bezwaren in den weg zouden worden gelegd. Intusschen is het niet uitgesloten, dat deze handelwijze van de Vereenigde Staten op den duur toch in Europa een geest van verzet wakker roept, die wel recht en reden van bestaan heeft. Tenslotte kan ook Euro pa z.g. „Dumpiftgswetten" in het leven roe pen, c-n zeker dan, wanneer ze overstroomd worden met Amerikaansche massa-produc ten. Niet onmogelijk ware het, wanneer dat uit een gezamenlijk afweer, voor zoover die let stand kwam, het begrip duidelijk naar vo ren zou komen, dat de Europeesche staten en volken gemeenschappelijke economische belangen hebben en te verdedigen hebben. Gemeenschappelijk optreden tegen dit in grijpen van Amerika in onze Europeesche maatschappij zal voorloopig nog wel tot het land der droom behooren, zoolang die Euro peesche staten tegen elkaar nog steeds hooge en onoverkomelijke douanemuren oprichten. Maar het is nog niet uitgesloten, dat eenige Europeesche landen, waaronder ook Duitsch land, zich gedwongen zouden zien tegenover hun eigen industricelen, maatregelen te tref fen van wettelijken aard als afweer tegen de economische overmacht van Amerika. Godsdienstonlusten. Uit Bombay wordt gemeld Een Sikh en een Hindoe overleden aan hun wonden. Een Mahomedaan werd doodgeschoten en drie- en-twintig gewond, waarbij zes politie-agen- De positie der Hindoes in Zuid-Af rika. Het Zuid-Afrikaansche wetsontwerp op de vestiging is bij beide Huizen van het par lement ingediend. De regeering der Zuid- Afrikaansche Unie heeft het wetsontwerp op de „class areas" losgelaten. Zij erkent het recht van den Indiër om zijn leven naar Westersche normen in te richten, indien hij dit wenscht, en zal een commissie benoemen die onderzoek zal instellen naar den toestand van het onderwijs bij de Indische gemeen schap, Rhore, de minister van landbouw Zegt dat de regeering de overeenkomst be vredigend acht. Ghandi verklaarde aan een persman, dat de regeling niet ideaal is, doch de bestmogelijke. Japan en het voorstel van Coolidge. In het antwoord van Japan, waarbij het verklaart dat het het voorstel der Vereenigde Staten aanvaardt tot het houden van een conferentie te Genève tusschen de vijf mo gendheden 'tot een aanvallende beperking der vlootbewapeningen, komt slechts één beperkende bepaling voor, nl. het verzoek dat de datum der opening van de conferentie op niet vroeger dan 1 Juli wordt gesteld, op dat een delegatie uit Tokio in staat zij met behoorlijke instructies aan de conferentie deel te nemen. Dit verzoek berust op de over weging van de belangrijkheid van de confe rentie en de noodzakelijkheid dat minstens een gedeelte van de Japansche vertegenwoor digers te Genève uit Tokio moet worden ge zonden. De spoorwegstaking in Mexico. Een B.T.A.-telegram uit Parijs meldt dat volgens bericht uit Mexico, de algemeene staking op de staatsspoorwegen van Mexico is begonnen, doch dat de minister van Bin- nenlandsche Zaken de staking onwettig heeft verklaard. Landing van Amerikaan sche troepen in Nicaragua. Zondag werden hier 1800 matrozen ont scheept. Er bevinden zich 400 te Leon en 350 te Chinandiga, die de bruggen, spoor wegen enz. bewaken. De Fransch-Amerikaan- sche schuld. Aan Poincaré wordt het voornemen toege schreven met de Amerikaansche regeering te gaan onderhandelen over een regeling der eerste twee annuïteiten, voorzien in het ac- coord Mellon-Bérenger, elk groot 30 mil lioen dollar, zonder daarbij vooruit te loopen op de ratificatie van dit accoord door het par lement. Te Washington heeft men reeds te verstaan gegeven, dat er eventueel faciliteiten zouden kunnen verleend worden aan Fran krijk nopens de wijze van betaling dezer an nuïteiten. Zooals men weet, heeft Frankrijk ook reeds op een dergelijke wijze aan Enge land betalingen gedaan. Voor het dienstjaar 1927/28 der Britsche begrooting is, zooals de zer dagen gemeld, een betaling van zes mil lioen pond sterling toegezegd. Een Duitsehe voorzitter van de Saarcommissie. Op de weinig belangrijke agenda van de Raadszitting in Maart a.s. staat o.a. bespre king van de Saarkwestie; de gestie van de regeeringscommissie, de Fransche bezet ting enz. enz. Door de ontslagneming binnen het jaar door den voorzitter van de Saar commissie, die het gebied (waarvan de mij nen aan Frankrijk zijn afgestaan) gedurende 15 jaar onder toezicht van den volkenbond moet beheeren den Canadees Stephen, zul len de debatten over de Saarkwestie wellicht eenig meer belang krijgen. In de pers wordt de zaak tenminste reeds druk besproken. Het beet, dat de heer Stephen om gezond heidsredenen zijn ontslag heeft genomen de correspondent te Genève van de „Frankf. Z." verneemt intusschen van bevoegde zijde dat er ook politieke redenen voor zijn. Zoo schijnt eenerzijds ook in Maart a.s. inzake de ontruiming door alle Fransche troepen geen oplossing mogelijk te zullen zijn, die de bevolking tenvolle bevredigd, anderzijds moet de heer Stephen ervaren hebben, dat de Duitsehe en Fransche regee ringen bij onderhandelingen over Saarkwes- ties' vaak over het hoofd der commissie een besprekingen houden op een wijze, die min der aangenaam moet zijn voor den voorzit ter van de regeeringscommissie, waarvan de schuld, sinds Duitschland lid van den Vol kenbond is, beide regeeringen evenzeer treft. De „Petit Parisien" zinspeelt erop, dat Duitsehe invloed wel eens werkzaam zou kunnen zijn bij het ontslag, daar het de be doeling zou zijn thans het Saarlandsche lid van de commissie Cossmann tot voorzitter te doen benoemen. De correspondent, van de „Voss. Z." te Saarbrücken, die constateert, dat de heer Stephen zijn taak voor zoover dit mogelijk was ten bate van de geheele bevolking heeft vervuld, deelt mede, dat men het in het Saargebied vanzelf prekend acht, na den Franschman Rault en den Canadees Stephen het Saarlandsche lid Cossmann op den voor zitterszetel wordt geplaatst. EEN VEROORDEELING VAN HET VLAAMSCHE NATIONALISME. De Bisschop van Brugge heeft Zondag in alle kerken van zijn diocees een herderlijk schrijven laten voorlezen, waarin eerst wordt opgekomen tegen de onzedelijke mode en vervolgens het Vlaamsche nationalisme als volgt veroordeeld wordt. Wij meenen ook verplicht te zijn de ge- loovigen te waarschuwen tegen de werking van sommige mannen, die zich aanstellen als katholieken, ja zelfs als katholieker dan de bisschoppen en die begonnen zijn, waar alle afvalligheid begint, met zich af te schei den van de gemeenschap met de kerkelijke Overheid, door woord en schrift. Door hun geheele handelwijze zoeken zij het verstand van de eenvoudige menschen in de war te brengen nopens de bisschoppelijke voor schriften. Deze, zoo beweren zij, verplich ten enkel de geestelijken, alsof de geloovi- gen niet evenals de geestelijkheid de leiding van de kerkelijke overheid moeten volgen. De zaak is zoo klaar, dat wij het tot nu toe niet noodig achtten, een nieuwe open bare verklaring af te kondigen, doch gezien de hardnekkigheid van enkele aanleiders en tot ontlasting van ons geweten, houden wij eraan opnieuw te verklaren dat wij de natio nalistische politiek afkeuren en veroordeelen en namelijk het zoogezegde Vlaamsch natio nalisme in den zin van den brief der bis schoppen van Beige op II October 1925. Wij verbieden op strenge wijze allé dag bladen en schriften, die deze dwalingen ver dedigen, te lezen of te verspreiden en wij verwittigen alle geloovigen, dat zij, die deze politiek begunstigen, zich in een gewetens- zware taak aan ongehoorzaamheid en op stand tegen het wettig gezag, ook het kerke lijke, zouden schuldig maken. Naar het „Vad." verneemt, zal de belas ting op speèlkaarten niet met 1 Juli a.s. doch met 1 April a.s afgeschaft worden. Handelaren, die alsdan nog in het bezit zijn van ongebruikte gezegelde spellen kaar ten, kunnen hun zegelkosten gerestitueerd krijgen. Uit het verslag der commissie. De commissie tot herziening van de Bak kerijparagraaf der Arbeidswet 1919, heeft thans verslag van haar werkzaamheden uitgebracht aan den Minister van Arbeid, Handel' en Nijverheid. Aan dit verslag ontleenen wij het vol gende: Bij de beraadslagingen der commissie trad het groot verschil van gevoelen aan den dag. Uit de discussies scheidden zich hoe langer hoe meer twee inzichten af: dat der werkgevers, die er van uitgingen, dat aan eenmaal verkregen rechten (faciliteiten aan bedrijven, krachtens de wet) niet moet worden getornd; dat der werknemers, die meenden, dat inderdaacL van verkregen rechten geen afstand kan worden gedaan, in dien zin, dat, waar de geldende wet als norm het te 6 uur in den ochtend doen aanvangen der bakkerijwerkzaamheden werd aanvaard, daaraan onverzwakt dient te worden vastgehouden. Het is niet mogelijk gebleken, de kloof tusschen de in de commissie aan den dag tredende dienghande meeningsverschillen over de hoofdlijnen eener evenuieele her ziening van de bakkerijpafagraaf der wet te overbruggen. Dit negatieve resultaat wordt in het ver slag uitsluitend toegeschreven aan de om standigheid, dat de werknemers steeds meer tot de overtuiging kwamen, dat de ge wenschte wetsherziening zou neerkomen op het doen van concessies van arbeiderszijde, waar geen compensaties tegenover stonden, terwijl de werkgevers niet alleen de be staande faciliteiten over de geheele lijn ge handhaafd wilden zien. doch bovendien nog nieuwe voordeelen, bestaande in eenige vervroegingen van het aanvangsuur. welke zij onmisbaar achtten, wenschen te behalen. Nachtarbeid. Bij de besprekingen over het beginsel van den nachtarbeid verklaarde de meerderheid der patoons zich tegen herstel van den nachtarbeid. Een voorstel van den kant van den bond van Ned. Verbruikscoöperaties om een arbeidsregeling in ploegen, met moge lijkheid van nachtarbeid, in te voeren, ont moette slechts bij een deel der patroons instemming, terwijl hst eenstemmig door de werknemers werd verworpen. In zake het onlwcrp-verdrag van Genève, betreffende den nachtarbeid in bakkerijen, werden groote bezwaren tegen ratilicatie ontwikkeld door de vertegenwoordigers van het grootbedrijf. Voorts werd o.m. van werk geverszijde opgemerkt, dat het ontwerp verdrag als beginsel heeft aangenomen dc mogelijkheid, dat de bedrijfsarbeid des mor gens om vief uur begint, nadat omtrent dit punt tusschen werkgevers en werknemers overeenstemming zou zijn verkregen. De hier aan het woord zijnde vertegenwoor digers van het grootbedrijf achtten het daarom billijk, dat dit beginsel in de Ne- derlandsche wet werd overgenomen. De ver tegenwoordigers der gezellenorganisaties ble ken echter van een invoering van dit be ginsel niet gediend. Bij de bespreking van den bedrijfsgang in verband met het tijdstip der broodlevering bleken de werkgevers op het standpunt te staan, dat de broodlevering vóór 12 uur 's middags moet geschieden, daar gebleken is dat het publiek van namiddaglevering niet gediend is, terwijl van werknemers zijde werd betoogd, dat aflevering geduren» de den geheelen dag kan geschieden. Er gingen geen stemmen op, die een ver andering in de bestaande verkoopregeling verdedigden. Krachtig werd aangedrongen op straf maatregelen voor slijters, die de wet ont duiken. Aan werknemerszijde werd bereidwillig heid geconstateerd om mee te werken tot oen ruimere Interpretatie van het begrip „voorarbeid". Groot verschil van gevoelen trad aan den dag bij de beoordeeling van de vraag voor welke categoriean de ondernemers voorar beid zou dienen te worden toegestaan. Het gelukte ook in deze kwestie niet een vorm te vinden, die alle partijen bevredigde. Ook over den duur van den toe te laten voorarbeid bleken de inzichten sterk uiteen te loopen. Aanvangsuur in de bakkerijen. Omtrent de regeling van het aanvangsuur van den arbeid in broodbakkerijen waren de inzichten verdeeld. De patroonsver tegenwoordigers waren unaniem van oor deel, dat het vijf uur des morgens beginnen als algemeene norm behoorde te worden aanvaard. De werknemers achtten een uniform aanvangstijdstip van vijf uur ten eenenmale overbodig. Wat betreft het vroegste en laatste uur van aanvang, namen de werkgevers het standpunt in, dat vier uur het vroegste en vijf uur het laatste uur van aanvang dfent te wezen, terwijl de werknemers niet ver- der wenschten te gaan dan tot vijf uur als het vroegste en zes uur als het laatste. Aangaande de vraag voor welke cate gorieën van bakkerijen de verschillende uren van aanvang zullen gelden, bleek het niet mogelijk om tot een compromis te komen. I Aan een herziening van de regeling voor den Zaterdag en voor den Maandag bleek geen behoefte bestaan. In zake den broodverkoop op Zondag j werd krachtig aangedrongen op afdoende maatregelen tegen misbruik, voortvloeiende j uit de vrijheid van Israëlietische bedrijven 1 om op Zondag te bakken. Ter bestrijding der werkloosheid. Naar het Corr. Bur. mededeelt, over weegt de minister van Arbeid. Handel en Nijverheid de instelling van een commissie, die met het oog op het groote tekort aan arbeiders in verschillende bedrijven en «daarnaast het groote leger ongeschoolden, zal onderzoeken, in hoeverre in dezen door beroepsomvorming of aankveeking van vakkennis, mede met het cog op de be strijding van de werkloo. cid, iets kan worden gedaan. Op het Stadhuis te 's-Hage had ten bu- reele van den we'bouder van Sociale Za ken, den heer Drees. hedenmorgen de aan gekondigde bijeenkomst plaats tusschen de wethouders van de vier grootste gemeenten en enkele hoofdambtenaren, ter verdere bespreking Van de bekende plannen tot tewerkstelling van groepen werkloozen in Aan de betrokken gemeentebesturen zal thans door de wethouders afzonderlijk ad vies worden uitgebracht. Naar de Tel. verneemt, stètan wethou- ders niet bepaald enlhousiast tegenover de proefneming in Drente, waarvan zij piet veel verwachten. Niet weer rentevergoed.ng op saldi. Naar verluidt, zal niet worden overgegaan tot wederinvoering van rentevergoeding op saldi bij den postchèque- en girodienst. Door den Minister van Oorlog zijn aange wezen tot voorzitters van de keuringsraden gedurende 1927, wat betreft keuringsraad: Noordelijk deel van Noordhoiland boven Alkmaar: L. C. A, Marchant, resp. luit.-ko lonel, te Haarlem, Kleverparkweg 169; Middengedeelte van Noordholland, tus schen Alkmaar en Zaandam: Jhr. H. W. Storm van 's-Gravesande, gcp. generaal- majoor, te 's-Gravenhage, Bankastraat 113; Haarlem en omgeiing: G. A. de Reede, majoor-districtscommandant, te Haarlem, 2e Hasselaerstraat 4; Amsterdam: H. van den Broeke. gep. liut.- kolonel, te 's-Gravenhagé, Stephensonstraat 39; Amsterdam: S. Gal, gcp. gep. resp. majoor, te Bussum, Waldecklaan 25: Amsterdam: H. H. Timmermans, resp. luit- kolonel, ie Amsterdam. Saxen Weimarlaan 58: Amsterdam: H. C. Rouffaer, majoor-cus- trictscommandant te Amsterdam. Sarphati- straat 108a; In hoofdzaak Zuidelijk deel van Noord- Hollandt H. Pol vliet, oud-res. luit.-kolonel, te Bussum, Prinses Marielaan 3: Noordwestelijk deel van Zuid-Holland: J. R. L. Colette, gep. kolonel-tit. ie 's-Graven hage, van Slingelandtstraat 136; Noordoostelijk deel van Zuidholland: G. Kroeze, intendent-tit. te Rijswijk Z.-H., Re- gentesselaan 6; 's-Gravenhage: M. Tydeman, majoor-dis trictscommandant te 's-Gravenhage, Raam- weg lbj 's-Gravenhage: W. Laatsman, gep. gene- raal-majoor-tit. te 's Gravenhage, De Ruy- terstraat 11; Westland: C. J. F. de Graal. gep. res.- majoor te 's-Gravenhage. Cabelliansiraat 5; Rotterdam: H, W. J. Dutrv van Hacften, majoor-districtscommandant te Rotterdam, Kaasmarkt 4; Rotterdam: H. C. J. M. Berkeljon, res.- majoor te Schiedam, Westveset 26c; Rotterdam: H. C. J. ter Beek, gep. gene- raal-mcjoor te 's-Gravenhage, Laan van Poot 136; Z.O. deel van Zuidholland: T. H. L. Le- clercq, gep. kolonel-tit. te 's-Gravenhage, de Ruyterstraat 36; Zuidhollandsche eilanden: W. S. A. A. H. M. van Rijswijk de Jong. resp. gep. gene- raal-majoor te 's-Gravenhage, 2e Schuijtstr. 242. WOENSDAG, 23 Februari. HILVERSUM, 1050 M. 12 uur, politiebe richten. 23 uur Engelsche kinder- les. 34 uur knipcursus. 44.30 halfuurtje voor de huisvrouw; 4.456.15 concert door het H. D. O.-orkest, Joan Lulofs, bariton, Romatisch programma. 6.156.45 Lezing door den heer D. Hans, Voorz. van den Ned. Journalistenkring, over: Journalistiek in Nederland 6.45 7.45 Vervolgles en conversatieles Duitsck. 7.45 Politieberichten. 10.30 Persbe richten. 8.10 Christelijke avond. Aan sluiting van de nieuwe Herv. Kerk te Vlaardingen. Gem. zangver. „A Capella Koor", dir. de heer J. Figee. Mej. Ploos v. Amstel, piano, de heeren M. Boerdam, orgel; C. F. Naastepad, tenor; Cor. Sterk, cello. 1. Opening; lb. Orgelsolo, Wedding Chorus, Faulkesj 2a. Kerstzang, Koop- mans; b. De Herdertjens, Vranken; c. Nu laat ins allen Gode loven, Spoel,(gear, en vrouwenkoor); 3. Sonate op 14 no. 2, Beethoven, piano; 4a. Liebsten Herr Jesu, b. Jesu onser Trost und Leben. Bach, (tenor); 5.a. Melodie, Gluck, b. Litany, Schubert (cello en piano); 6. a. Omnes Amici Mei, b. Aanbidding. Palestrina, (Gem. koor); 7. Rede door Ds. J. D. De Stoppelaar, over: Het Godsdienstig leven in onze gemeente;8. Prelude, Rachma- nlnow (piano); 9. Solveigshed, Grieg (cel lo en piano); 10. a. Die Vesper. Beetho ven, b. Gebed van den Nacht, Zweer9, c. Danklied, naar Valerius, Röntgen (gem. koor); 11. Panis Angelicus, Franck (te nor, cello, orgel.; 12) Orgelsolo, Fantasie, ,.Een vaste burg", Zwart: 13. a. Het Ge bed des Heeren b. Morgenlied, Bach (gem. koor). Sluiting. Daventry, 1600 M. 11.20 Concert. Da ven try- kwartet en solisten (sopraan, bariton, pia no). 12.05 Engelsche liedjes en duetten. 12.25 Concert (vervolg). 1.202.20 Orkest- concert. 3.20 Lezing: Our native tongue. 3,15 Voorlezing: Pickwick papers van Dic kens. 3.40 Lezing: Some books worth rea ding. 4,05 Lezing Village life JftO yers ago. 4.20 Concert Daventry-kwartet en solis ten (sopraan, fluit). 5.35 Kinderuurtje. 6.20 Bespeling van het concertorgel v. d. New Gallery Kinema. 6.40 Tuinpraatje. 6.50 Tijds., w.eerber-, nieuws. 7.05 Orgel bespeling (vervolg). 7.20 Lezing: Air Sur vey. 7.35 Schumann's Myrtles. D. Smith, bariton. 7.45 Lezing: False and true eco nomy in food. 8.05 Variété. Scovell en Wheldan, syncopatie. F. Marks, Icrsche humor. S. Leon, Jamaica karakter study. M. de Pietro, banjo. J. Joy, imitaties. 9.05 De Salisbury Singers. 9.20 Weerber., nieuws. 9.35 Lezing: Antique instruments. 10.0511.20 „Trilby", tooneelstuk van G. Du Maurier s novelle. Ie acte. Een studio in Parijs. 2e acte. Dito. 3e acte een foyer in het circus de Bashibazouks. 11.20 12.20 Dansmuziek. Parijs „Radio-Paris", 1750 M. 10.50—11.20 Nieuwsber. en muziek. 12.502.10 Con cert. Populaire muziek. 5.055.55 Con cert Jazz Symphonic. 9.0510.50 Gala- concert Orkest. Langenberg, 469 M. 10.2011.20 Orkest concert. 12.501.50 Orkestconcert. 4.20 5.15 Orkest-concert. 7.509.20 „Bunbu- ry", comedie van O. Wilde. 9.3511.20 Dansmuziek. ROTTERDAM, 21 Febr. Vee. Ter markt waren aangevoerd 534 vette runderen, 261 vette graskalveren, 281 schapen of lammeren 1019 varkens. De prijzen waren als volgt koeien le kw. f 0.971 1.02U, 2e kw. f 0.90£.80, 3e kw. f 0.700.60, ossen le kw. f 0.90—0.921/2, 2e kw. f 0.80—0.70, 3e kw. f 0.600.50, kalveren le kw. f 1.50 1.70, 2e kw. f 1.25—1.05, 3e kw. f0.90— 0.70, schapen le kw. f0.750.80, 2e kw. f 0.650.55, 2e kw. f 0.45, lammeren f0.85 0.95, varkens le kw. f 0.660.68, 2e kw. f 0.64—0.62, 3e kw. 10.580.54 export f 0.65—0.68. Vet vee en vette kalveren bij ruimen aan voer in prima soorten redelijk verhandeld; overigens met zeer matigen handel. Schapen en lammeren bij korten aanvoer redelijk ver handeld. Varkens met redelijken handel tot Koogere prijzen dan vorige week. Vlas. Aangevoerd 7500 Kg. Holl. geel f 1 —1.20; 13.400 Kg. blauw f 0.90—1.25, 1600 Kg. Groningsch f 0.901.05, 1000 Kg. Wit Zeeuwsch f 700 Kg. dauwroot f 0.75 0.85. Aardappelen. Brielsche Eigenh. f 4.30 4.70, Zeeuwsche idem f 4.20—4.40, Westl. poters f 2.302.90, blauwe Eigenheimers f 44.30, Zeeuwsche bonten f 55.30, id. blauwe f 4.805.20, bravo's f 44.50, Res- star f 44.25, Malta's 121215 cent per Kg Tamelijke aanvoer, kalme vraag. Fijne zaden. BUuw Maanzaad f 5053, karwijzaad f 3759, lijnzaad voer- f 1820 zaai- f 2224, kanariezaad fll13, kool zaad f 2325, mosterdzaad geel f 2628, boekweit Manchoer, gestor! en spoorvrij f 13, dagelijks verwacht f 13.15 in balen. Binnenl. granen. Tarwe wederom ruim ter markt, lager verkocht Beste kwaliteit f 14.50f 15, voer- f 13.7514.50, Rogge niet getoond. Gerst chev. f 1212.50. Haver ruim ter markt iets lager verkocht f 9.75 IC.15, extra blanke kwal. iets daarboven. Erwten. Kleine groenen prijshoudend f 14 f 21.50. Schokkers kalm gestemd, f34 38, 2e soort van f 2332, afwijkende f 13 16. Bruine boonen wederom ruim ter markt f 1012, soms iets hooger. Buitenl. Granen kalm. Rogge Western Gulf disp. f 13.40, stmd. f 13.20, id. Western II disp. f 13. La Plata disp. f 13.30—13.20 naar kwal. Zuid-Russ. disp. f 13.5013.30 naar kwal. Gerst 48 pd. malting disp. f 233, spoedig verwacht f 229, stmd. f 226224, Canada III disp. f 237, aangek, f 232, 60 61 Kg. Donau aangek, f226 stmd. f224, 61 62 Kg. Zuid Russ. aangek, f 229. Habver Ca nada III disp. f 11.60 53 54 Kg. Pommer- sche naar kwal. disp. f 10.90 a 10.60 51 52 Kg. Zuid Duitscne f 10.50—10.40, 46 47 Kg. La Plata aangek, f 910. Maïs La Plata disp. f170, aangek, f166, Donau galfox disp. f 172 aangek, f 169, Zuid Russ. disp. f163. 16 De dingen zien er dus ernstiger uit, dan ik dacht, meende de fabrikant en be schouwde zijn gast met meer oplettendheid. Hier is van een anderen strijd sprake, dan van een liefdeskamp. Maar wie is zij dan, waartegen u zoo vinnig te velde wilt trek ken? Mevrouw Hufhammer! Die? riep juffrouw Wildhöfer uit en sloeg met verbazing en schrik de handen in elkaar; haar broeder schrikte terug en zei- de pas na een vrij lange pauze: Dat getuigt in elk geval van grooten moed. Ik weet, dat het een harde karwei is en daarom juist zoek ik een trouwen bond genoot. En die moet ik zijn?.... Neen, Er- nest, daartoe haalt u mij niet over. Ja, als het de overleden' Antoon Christiaan was, dan zeker: maar met hem zou p wel al leen klaar komen, dat begrijp ik. Ernest zag in, dat hij van taktiek moest veranderen. Oordeelt u, dat het met de waardig heid van een man overeenkomt, om werk loos toe te zien, als hij merkt, dat een hulpeloos en onschuldig mensch beroofd wordt van zijn heiligste rechten en van al wat hij bezit? En mévrouw Hufhammer zou in dat geval verkeeren?.. Ernest, wees nu geen kind! Ik wil aannemen dat u reden heeft om de dame voor zoo erg te hou den, maar u moet toch inzien, dat zij daar voor te verstandig is. De grootste mcnschelijke scherpzin nigheid is reeds dikwijls door de macht der hartstochten, zooals hebzucht, haat en wraak, te niét gegaan; en dergelijke drijf- veeren hebben die wreede vrouw tot een misdaad aangespoord, die zij tegen haar eigen vleescli en bloed bedreef! Is u razend! riep de fabrikant uit en zijn zuster zeide tegelijkertijd: Dat is op z'n minst onzin, Jïrnest. Mevrouw Hufhammer leeft in de beste verstandhouding met hare dochters en haar eenige zoon is helaas dood. Helaas?.... Of zij dat ook zoo be schouwt? vroeg Ernest met somberen blik. Maar mensch u wil toch niet zeggen.. Dat zij hem in den dood gedreven heeft en hem niet. betreurde toen haar dat gelukt was! Ja, mijnheer Wildhöfer, dat wil ik zeggen, en er dan nog bijvoegen, dat zijn kind, zijn dochter, hem overleefd heeft, en dat het deze is, die door de grootmoeder zonder hart en zonder gewe ten van haars vaders naam en erfdeel werd beroofd! O, mijn God! stamelde juffrouw Jo hanna. Een vreeselijke beschuldiging! zeide haar broer, somber, bijna dreigend. Ik zal u de waarheid er van bewijzen. De zaak gaat mij echter niet aan. Dit wil zeggen, dat u er niets mee te doen wilt hebben; maar als u slechts eenige minuten kalm naar mij zoudt willen luiste ren, geloof ik wel, dat u zou vinden, dat de zaak u wel aangaat. Kent u de beroofde? vroeg Johanna. Ja, het is Marianne, de zoogenaamde stiefdochter van Bremkamp. O, mijn God! stamelde de dame nog maals, bleek en sidderend. Hoe kon zij zoo wreed tegen zulk een kind zijn. Wees niet voorbarig, Johanna, maande Wildhöfer aan, die het nog steeds niet kon gelooven, ofschoon hij innerlijk meer ont steld wao. dan hij liet blijken. U zegt dat, alsof het vast en zeker is, maar de bewij zen? Wilt u dit eens lezen? verzocht Er- nest, en reikte hem het stuk aan, dat hij bij de weduwe Termeer had klaar gemaakt. Met bevende handen nam de fabrikant de papieren aan. Hoe kalm en verstandig hij ook altijd was, toch begon hij te ge looven, dat hij voor een beslissing stond, die groote gevolgen kon hebben en een niet te voorziene wending in het lot van zijn lieveling, zijn lieve, vroolijke Marianne kon veroorzaken. Dicht bij haar broer gezeten, las Jo hanna met hem de verklaringen van de verpleegster; intusschen ging Ernest aan het venster staan en beschouwde nu de levendige veranderingen op het gelaat van broer en zuster en keek dan peinzend naar den sneeuwstorm daar bpiten. Hij zag alles en merkte niets. Ja, we moeten er heen, Ernest, onmid dellijk u en ikl sprak Wildhöfer, toen hij zijne spannende lectuur geëindigd had. Men kan niet weten.... die vrouw zou toch, niettegenstaande hare belofte, kunnen pra len en met deze oude Jesabel moet men voorzichtig zijn. Maar vertel ons toch eens, hoe u dezen helschen toeleg op het spoor gekomen bent? Ernest verhaalde wat hij in C. beleefd had, zijn bezoek bij Nathan Kassei, de ver pleegster en den koster te Segebeck en de fabrikant, wiens ijver voor de bescherming van de rechten van Marianne bijna dien van den jongen man evenaarde riep uit: Maar u is een buitengewoon mensch. Ernest! Onmiddellijk den stier bij de ho rens gevat! Ja, zoo moeten wij door gaan. Zorg, dat wij gauw aan tafel komen, Jo hanna; ik zal intusschen de menschen op mijn bureau in kennis stellen van mijn aan staand vertrek. Zou het niet goed zijn mijnheer Wild höfer, als wij voor ons vertrek een on derhoud met Bremkamp hadden? Zonder twijfel, ik heb er ook reeds aan gedacht. Wij rijden dus over de Noord hoeve; het is niet ver om. Hiermede was Ernest het eens, maar Jo hanna had een moeilijkheid. Zij zeide, dat in zulk een boerenwoning nergens een ver trek was voor een ongestoord, nog minder voor een geheim onderhoud; dat het daar om beter was Bremkamp naar de fabriek te ontbieden. Men kon pas na een uur het middagmaal klaar hebben en dan ging ze ker nog een uur voorbij voor het vertrek; als terstond een boodschap naar de Noord hoeve werd gezonden, kon Bremkamp er na een uur zijn. Maar daar is toch de kamer, die juf frouw Marianne met hare onderwijzeres be woont, meende Ernest, die het jonge meis je toch zoo ^raag had weer gezien, al was het dan maar kort. Mijn beste Ernest, wierp Johanna te gen, u zult toch niet in tegenwoordigheid van het kind deze zaak met Bremkamp willen bespreken? Ik ten minste ben van meening, dat Marianne hierin niet mag in gewijd worden, voordat zij heel en al ii> orde is, en evenmin moet Catharina er van hooren. Dat is ook mijne bedoeling ,maar Maar u kunt haar en juffrouw Frigge niet als twee kinderen uit de kamer weg sturen, om een geheim onderhoud met Dirk te hebben. Ook zou uwe opgewonden heid en die van mijn broer de bewoners van de Noordhocve opvallen, en het is beter zulks te vermijden. Holler moest toegeven; Bremkamp werd naar de fabriek ontboden en na een lang, ernstig overleg met hem, reden de heeren over de heide in de richting van C. Den volgenden namiddag waren zij ten huize van mevrouw Hufhammer. Zij hadden zich aangemeld en werden nu in een rijk gemeubeld vertrek door de oude dame ont vangen. Op beiden maakte het contrast van den heerschenden rijkdom met de meer dan gescheiden woning en levenswijze van Marianne een zoo verontwaardigden indruk, dat de benauwdheid, die Wildhöfer even als Ernest niet van zich af hadden kunnen zetten, daardoor geheel verdween. Mevrouw Hufhammer ontving de heeren met hare gewone, statige hoffelijkheid en begon het gesprek roet een beleefd verwijt aan het adres van Ernest, dat hij haar huis sedert zijn eerste bezoek, niettegenstaande herhaalde uitnoodigingen geheel vermeden had. Ik geloof wel, besloot zij, dat u in de regeling der zaken van uw overleden oom veel werk had; maar de jeugd heeft toch hare rechten en u moet er rekening mee houden, zoolang het nog tijd is. Ik had zonder twijfel veel te doen, onl aan het vertrouwen, dat tante in mij stelde, te beantwoorden en het was volstrekt niet maar een voorwendsel als ik wegens mijn arbeid uwe vleiende uitnoodiging afsloeg; maar de eigenlijke reden was toch eenc an dere. (Wordt vervolgd).

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1927 | | pagina 7