Geen vrees! V erkeer son^e valSen. I Voornaamste Nieuws noord-holuindssme Stadsnieuws, Woensdag 23 Febr. 192i 50ste Jaargang No. 16483 AangiLa moet, °P slralle van verlies van alle rechten, geschieden uiterlijk driemaal vier en twintig uren na hel ongeval Dit nummer bestaat uit 8 bladzijden - Eerste Blad 24 Februari Agenda ZILK BIJ HILLEGOM. PLECHTIGE INGEBRUIK NEMING DER VERGROOTE PAROCHIEKERK VAN HET H. HART TE ZILK EN VAN HET PAROCHIEHUIS. SGHEEPSVIRBAtëDBANK NIEUWE HAVENWERKEN TE UMUIDEN. Faillissementen. Wethouder C. Siegers. HET SCHEIDSGERECHT VOOR DE AMBTENAREN IN DIENST DER PROV. NOORD-HOLLAND. HET ZILVEREN JUBILEUM VAN DE ST. ELISABETH- VEREENINGING TE NOORDWIJKERHOUT. De heer J. Blankwater, MUZIEK, BP J. J. WEBER ZOON OPTICIENS FABRIKANTEN Koningstraat S0 Haarlem. WEERBERICHT. De abonnementsprijs bedraagt -oor Haarlem en Agentschappen: Per week 0.25 Per kwartaal3.25 franco per post per kwartaal bij vooruitbetaling3.58 Bureaux: NASSAULAAN 49. Telefoon Na 13866 (3 lijnen) Postrekening Nr. 5970. Advertentiën 35 cents per regel /raag- en aanbod-advertectiën 1-4 egels 60 ct per plaatsing: elke regel meer 15 ct.. bij vooruitbetaling Advertenties tusscben den tekst, als ingezonden mededeeling 60 ct, per regel. Bij contract belangrijke korting. Alle rbcnné's op dit blad zijn, ingevolge de verzekeringsvoorwaarden Zegen ongevallen verzekerd voor een de verzekeringsvoorwaarden f Levenslange geheele ongeschiktheid tot werken door f 7-rifi bij een ongeval met f OCfl bij verlies van een hand, bij verlies van eenfCil bij 'n breuk van f ft bij verlies v een der volgende mtkeenngen t 3 ÜUUU, verlies va„ beide armen, beide beenen of beide oogen: /Oü." dbodelijken afloopi ^3U.- een voet of een oog! 1 IZ3.~ duim or wijsvinger" 1 been of arm" 1 40.' andere vig«" Gisteren kwam wederom een geschrift royaal formaat, 90 pagina's dik op onze schrijftafel vallen, behelzende een „memo randum van den Raad van Bestuur der Na tionale Unie" over 't Belgisch-Nederlandsch tractaal. Wel nooit zal er door de publieke opinie aan eenig wetsontwerp zóóveel aandacht zijn gewijd als aan deze zaak. De lectuur daarover is niet meer te overzien. En het wordt hoog tijd, dat de Eerste Kamer er een eind aan maakt. Toch is er na de beslissing in de Tweede Kamer, ook in de adressen en andere uitin gen vóór en tegen het ontwerp, dit goede te constateeren, dat men zich niet verliest in allerlei détails, maar zijn aanval of ver dediging richt op enkele hoofdpunten. Het voornaamste onderwerp In de discussie is geworden de vraag: wat hebben wij van een verwerping door de Eerste Kamer te vrce- zen? Men weet, dat Minister van Kamebeek een somberen toon te dien opzichte deed booren; de gevolgen van een verwerping van het verdrag zouden nationaal als inter nationaal niet te overzien, maar in ieder geval heel erg zijn. In zijn memorie van antwoord aan de Tweede Kamer is de Minister op dat punt veel voorzichtiger geworden. Bo vendien heeft zich tegenover zijn gezag een andere autoriteit gesteld, n.m. de oud-secre- taris-generaal van Buitenlandsche Zaken, nr. R. J H. Paiijn, die in een interview met het „Alg. Handelsblad" die vrees ten eenenmale ongegrond heeft verklaard. Te genover hem heeft zich weer opgeworpen een man van zeker niet minder gezag op internationaal terrein, prof. de Louter, die in „de Telegraaf" de' meening verkondigde, dat België na een verwerping van het trac- taat zich wel tot den Volkenbond of tot de groote mogendheden zou wenden en dat wij dan nog veel verder van huis zouden zijn. Dan zou ons wel eens kunnen worden opgedrongen, wat wij nu vrijwillig kunnen aanvaarden en bovendien zou de Schelde den wel eens tot een internationaal vaar water kunnen worden verklaard en wij al dus onze souvereiniteit op deze rivier leelijk kunnen inboeten. Men mag zich es. over verheugen, dat het debat over het tractaat ten slotte in dit stadium is aangeland. Want wanneer de vrees ter hulp moet worden geroepen, wan neer dreigementen moeten beslissen, dan is een zaak verloren. Vrees is altijd 'n slechte raadgeefster en wij kunnen ons van ons tegenwoordig Nedeilandsch parlement en ze ker niet van deze Eerste Kamer voorstel len, dat onze volksvertegenwoordiging uit angst zal aanvaardep, wat de gezonde rede afwijst. Tweedens. zulke waandenkbeelden ziin gewoonlijk gemakkelijk te ontzenuwen. In ,.de Maasbode" deed het dezer dagen nog de kapitein van den Generalen Staf, J. Hai- berts, leeraar in het het Volkenrecht aan de Hoogere Krijgsschool, die o, m als volgt schreef: Sommigen vreezen dat België in. geval van verwerping de geheele aangelegenheid voor den Volkenbond brengt. Dat kan het probceren. Doch het zal duidelijk zijn, dat bij algeheele afwezigheid (behalve natuur lijk in beide betrokken landen) ook daarvan voor Nederland niet het minste gevaar te duchten is. Ik acht het integendeel hoogst waarschijnlijk, dat de Belg. regeering niet ?ot een dergelijken stap zou overgaan, om dat deze wel eens iuist het omgekeerde ge volg kon hebben van wat België er van hoopt. De eischen van België toch zijn zóó zeer van eiken rechtsgrond ontbloot, dat dc kans 10 tegen 1 is dat de Volkenbond, wel verre van de Belg, eischen te steunen, dit land geheel in het ongelijk stelt. Daarmede zou België voor latere onderhandelingen met Nederland zeer veel zwakker komen te staan. De kans, dat dc Volkenbond dit vraagstuk in behandeling zou nemen, acht ik bovendien uiterst gering. En omtrent de vrees voor internationali satie van de Schelde schreef deze deskun dige als volgt: Daarvoor zou in de eerste plaats noodig zijn de eenstemmige wil der Mogendheden om daartoe over te gaan, gepaard met de 'bereidheid om op Nederland pressie uit te oefenen indien 't daartegen bezwaar mocht diaken. Indien de houding van Nederland ten aanzien van 't onderhoud van de Schel de van dien aard was, dat de handel van Antwerpen daardoor ernstig werd benadeeld dan zou 'n dergelijk optreden op den duur misschien denkbaar zijn. De geweldige bloei van Antwerpen en de cijfers betreffende het steeds toenemende handelsverkeer, bewijzen echter duidelijk het tegendeel. Trouwens in dien aan Nederland een dergelijke houding kon worden verweten, dan zouden de Mo gendheden niet. in 1919 de duidelijke nei ging aan den dag gelegd hebben, cm zich van de verdere onderhandelingen geheel terug te trekken. Een vergelijking met den Rijn, den Donau, de Oder enz. gaat niet op, omdat het hier betreft verdragen, die in hun vroegeren vorm zijn gesloten met den vrijen wil van de oeverstaten op den grond slag van hun gemeenschappelijke belangen, of, in hun tcgenwoordigen vorm, door de overwinnaars aan de overwonnenen zijn opgelegd. Nederland behoort niet tot de over wonnen staten, al maakt de inhoud van het verdrag ook den indruk van het tegendeel! Men ziet, tegenover al de zwarte vrees- aanjagingen kan het gezond verstand ook neg wel iets anders stellen. Maar, zooals gezegd, wij achten het een voordeel, dat de eindbeslissing over 't trak taat ten slotte op een discussie over de gevolgen van de verwerping uitdraait. Hier door krijgt men de meeste kans, dat de volle aandacht weer komt te vallen op wat het voornaamste is, n.m. het uitgangspunt van het oiltwerp, de grondfout, dat n.m, de ge heele overeenkomst oorspronkelijk onder druk en vrees en angstaanjaging is tot stand gekomen. En onder dien ban moet Neder land uit. Wanneer er kans is. dat door verwerping van het tractaat België er toe komt ofwel zelf nieuwe onderhandelingen aan ie knoo- pen, ófwel de zaak voor den Volkenbond te brengen, dan is juist bereikt, wat bereikt moet worden dat n.m. beide partijen op voet van gelijkheid tegenover elkander ko men te staan en van het vrije Nederland niet wordt afgedwongen, wat men buiteri den oorlcgsroes van 1919 nooit zou hebben durven vragen. Daarvoor is noodig, dat de Eerste Kamer beslisse zonder eenige vrees voor de gevolgen van haar besluit. Sociëteit „St. Bavo". Proza en Poëzie 8 uur Uitbetaling Hanzebank van hall 10 tot 5 uur cn van 7 tot 9 uur. Chris telijke Reisvereeniging afd. Haarlem 8 uur. Ledenvergadering Spoor- en Trampersoneel 8 uur. Gecombineerde Politiebesturen 4 uur. St. Josephsgezëilengebouvvw- Jansstraat 59 Ontwikkelingsclub Justinus" half 9. R.-K. MilHairenvereettiging, Zoetestraat 14 Feestavond Kruisverbond half 8. Paterskerk Nieuwe Groenmarkt. Zesde conferentie voor niet-katholieken kwart over 8 uur Gem. Concertgebouw. Viool-Recital Frits Kok en Ellen Kok 8 uur. Schouwburg- Jansweg. Feestavond kapelaan Voorham half 8. gelegenheid van het priesterfeest van „Luxor'-Theater Bioscoopvoorstelling 8 uur. 1 heater „De Kroon" Bioscoopvoorstel ling 8 uur. Kleine Tkeresia Stichting. Tehuis voor onverzorgde zuigelingen. Spreekuur Dins dag en Vrijdag van 34 uur. Tempeliers straat 36 R.K. Arbeidsbeurs vooi mannen en jon gens. Sociëteit „St. Bavo". Smedestr. 23 Telefoon 10049 Alle werkdagen van 9half 12 uur. 's middags van 35 uur, s avonds van half 8half 9 uur. 's Zaterdags alleen van 9/4.12 uur. R.K Arbeidsbeurs voor Vrouwen en Meis jes Bloemhofstraat 1 Tevens bemidde lingsbureau voor verpleegsters en alle werkende dames. Alle werkdagen van v.m 1012 uur, des middags van 24 uur en 's avonds 'van 89 uur. behalve Zaterdag avond Tel 11671 Arbeidsbemiddelingsbureau van het Sint Fianciscus Liefdewerk Zoetestraat 11. Eiken Donderdag van 89/4 uur R.K. Bevolkingsbureau Gebouw „Sint Bavo" Smedestraat 23 Van 810 uur .p Maandag-, Woens*dag- en Vrijdag avond. R.K. Leeszaal en Uitleenbibliotheek. Jansstraat 49 Eiken dag geopend van 1012. van 25 en van 710 uur. be halve des Maandagsochtend:- en op Zon en Feestdagen Uitleenen van boeken van 25 uur en van 7-^9 uur Woens dagmiddag ruilen van kinderboeken St. Marthavereeniging Bloemhofstraat 1. Zondags en Woensdags v^n 810 uur n.m gezellig samenziin voor Hollandsche meisjes, die hier geen tehuis hebben. Tel 11671. St. Elisabeth's Vereeniging Jansstraat 49 Aanviagen om versterkende middelen voor arme zieken de- S E. V. Maan dag van 23 uur. Donderdag van 12 uur R K Kraamverzorging van de Derde Orde St. Franciscus- Aanvragen ook voor niet-'eden van de Derde Orde te richten tot Mevr. Coebergh, G".d Oude Gracht 74. Dinsdags van 23 uur R.K Reclasseeringsvereenigintf afd. Haar lem. Eiken Donderdagavond half 9 vergadering in het gebouw der Sint Vin- centiusvereeniging, N Groenmirkt 22 EERSTE HULP BIJ ONGELUKKEN. SNELVERBAND, Centrale Post Telef 15151 en verder bij de leden, te kennen aan het zwart schild met wit kruis aan den huisgevel RFDD1NGSBRIGADE VOOR DRENKELIN GEN, verstikkings- en electriciteitsonge- vallen Telefoon 10231 ROODE KRUIS TRANSPORT COLONNE. Telefoon 12685 (bij geen gehoor 10392). Gisteren was het te Zilk, het Roomsche Zilk een heerlijke feestdag. Dat getuigde de vlaggenlooi allerwege, dat bevestigde de schitterende versiering van het Gods huis. De H. H. Missen waren te 7, 8 uur en te 10 uur de Plechtige Hoogmis. Het feest werd begonnen met een gene rale H. Communie van alle schoolgaande kinderen/ Te 10 uur werd de Solemneele Hoogmis opgedragen door den Hoogeerw. -Zeergel. Heer Mgr. Taskin, President van het Groot Seminarie' te Warmond, geassisteerd door de Zeereerw. Heeren J. A. J. J. Krook, Pastoor der St. Martinuskerk te Hillegom en F Wassen te Bennebroek, terwijl meer dere Zeereerw. cn Weleerw. heeren Gees telijken in het Priesterkoor hadden plaats genomen. Het kerkgebouw was tot de uiterste hoeken gevuld; ook zeer vele voor aanstaande personen wilden de plechtigheid met hun tegenwoordigheid opluisteren. Het zangkoor voerde onder de bekwame leiding van den heer J. Remmerswaal zeer ver dienstelijk de 3-stemmige Mis van Hub. Cuypers uit. De Hoogeerw. Heer Mgr. Tas- goed vooruitgaande. kin hield na de plechtige inwijding een korte toespraak. De gewijde en geleerde redenaar wees er op. dat dit christenvolk mocht zijn en blij ven als uitgelezen en kostbare steen, ge grondvest op den Goddelijken hoeksteen Christus, opdat het eenmaal als zegepralen de Kerk bezit mocht nemen in Zijn Rijk. Te 7 uur had mede door Mgr. Taskin de plechtige inwijding plaats van het fraaie, praktische en mooie Parochiehuis. Ook hierbij sprak de Hoogeerw. Heer Taskin een toepasselijk woord, waarin hij een hartelijk dankwoord bracht aan den ijverigen Pastoor der parochie, door wiens goede zorgen dit mooie gebouw is tot stand gekomen. Daarna volgde het optreden der eigen jonge Harmonie, die zich uitnemend van haar laak kweet. Vervolgens kwam de eigen Tooneelclub voor het voetlicht. Deze vertolkte op voortreffelijke wijze het treurspel „Hermine-gild." Het applaus was overweldigend, niet minder mooi de apotheose. Vervolgens nog -eenige muzieknummers, waarmee het Parochiehuis officieel geopend was ten dienste en ten nutte van het Zil- ker Roomsche volk. Een woord van lof brengen wij hierbij aan den architect Margry te Rotterdam, aan de aannemers Thünissen en Van Sambeek te Heemstede. Hartelijk dank zeggen wij aan de feestcommissie, die zich tijd noch moei te bespaarde om deze echt Roomsche fees ten zoo rijk te doen slagen. Spreken we bizonder den wensch uit, dat Pastoor Haf- kenscheid vele jaren mogen blijvenarbei den in zijn parochie. Ten slotte deelen we mede, dat Donder dag en Zondag de gelegenheid nog is open gesteld om de prachtige bouwwerken te be zichtigen. Door aandeelhouders der Noord-Holland- sche Scheepsverbandbank, geves igd te Haarlem, is tot dekking der geleden verlie zen, in Augustus 1926 boven de 10 die primitief was gestort, 50 op hunne aan deden bijgestort geworden. Met de daarvan ingekomen gelden, werden in September d.a.v. door de bank ingekocht bij inschrij- ter ving 63500.— 7 pandbrieven tegen den koers van 80 en 50.000. 6^ /o pand brieven tegen den koers van 75 Intusschen zijn van de leeningen, waar van bekend was dat er verliezen op geleden zouden worden, doch waarvan de bedragen nog niet vast te stellen waren, van enkele hunner, de verliezen thans bekend, en zul len in verband daarmede aandeelhouders binnenkort op nieuw 20 op hunne aan deden moeten bijstorten, waardoor alsdan op elk aandeel 80 zal zijn gestort. Aangezien het bedrag der verschuldigde pandbriefrente, de intrest der uitsiaande rentegevende leeningen. belangrijk overtreft, neemt uit dien hoofde hel nadeelig saldo voortdurend toe, en is het daarom naar de meening der directie gewenscht, te trachten de kasmiddelen, die door bovengenoemde stortingen zullen beschikbaar zijn, aan te wenden, om op gelijke wijze als in Septem ber j.l., pandbriefhouders, die zich van het bezit hunner pandbrieven willen ontdoen, daartoe in de gelegenheid te stellen, In verband daarmede wacht de directie tot en met 4 Maart 1927 des v.m. 12 uur aanbiedingen in voor de overname van pandbrieven tot een effectief bedrag van 150.000.—. Van de aanbiedingen zullen de laagste worden aangenomen, met dien verstande echter, dat de aangeboden en ter overname aangenomen pandbrieven zullen worden be taald tol den hoogsten koers, waarvoor bij die aanbieding pandbrieven zullen worden aangenom en. Uit betrouwbare Dron vernemen wij, dat van Rijkswege, na gereedkoming van dc nieuwe schutsluis te IJmuiden, nieuwe open zeehavens zullen worden gebouwd. Naar men ons mededeelde, zijn er voor- loopige plannen in bewerking voor den bouw van een marinehaven, een bunkerhaven en een berghaven. Ofschoon deze plannen nog slechts in een stadium van voorbereiding verkeeten, wordt bij het weggraven van het ten behoeve van verschillende werken te Amsterdam benoodigde zand reeds over eenkomstig deze plannen te werk gegaan. 22 Februari werden de volgende faillisse menten ui gesproken. P. H. Meyer, koopman in muziekinstru menten te Haarlem, Naussaulaan 68; curator Mr. P. Tideman alhier. G. L. Theyssling, winkelier in kruideniers waren. te Heemstede aan de Drieheeren- iaan 38; curator Mr. Silvain Groen alhier Rechter Commissaris Mr. G. Sluis, alhier. Opgeheven werden de faillissementen van: W. Deen, winkelier in koffie en thee te IJmuiden; uitgesproken 1 Februari 1927; curalor Mr. K. Westerling aldaar. C. Besseling, te Vogelenzang, curator Mr. L, G. van Dam alhier; uitgesproken 2 November 1926. Botsing. De bestuurder van een luxe auto, de heer S., komende uit de richting Leiden, nam Maandagavond, terwijl hij een brug over de Hoofdvaart te Haarlemmermeer wilde oprij den, bij het zien op den wegwijzer, z'n draai zoo kort, dat de auto in botsing kwam met de leuning van de brug. Aan de omstandig heid, dat de leuning tegen den schok be stand bleek te zijn, is het te danken, dat het motorrijtuig, waarin twee heeren en een dame waren gezeten, niet in het water is terecht gekomen. Door de glasscherven van de gebroken voorruit liepen twéé der au tomobilisten lichte kwetsuren op. De auto werd verder noga! beschadigd, doch bleek nog berijdbaar te zijn, zoodat na eenig op onthoud de reis kon worden vervolgd. Naar wij vernemen, is de toestand van den heer C. Siegers, wethouder van Zand- voort, die eenige dagen geleden in de Ma- riastichting te Haarlem weijl opgenomen tot het endergaan van een lichte operatie, Naar wij vernemen is het scheidsgerecht voor de ambtenaren in dienst der Provincie Noord-Holland 'als volgt samengesteld: Benoemd door Provinciale Staten: tot lid voorzitter: J. J- Roovers, Amsterdam; le plaatsvervanger Prof. Mr. W. A. Bonger, Amsterdam; 2e plaatsvervanger Mr. A. Slob, Haarlem; 3e plaatsvervanger Mr. W. F. C. C. Pijnacker Hordijk, Haarlem. Benoemd door Gedep. Staten: tot lid mej. mr. C. Frieda Katz, Amsterdam; le plaats vervanger Mr. J. Verdam, Amsterdam; 2e plaatsvervanger S. C. de Haas van Dorsser, Schoten; 3e plaatsvervanger W. Rooden- burg, Haarlem. Tot lid Dr. L. G. Kortenhorst, 's-Graven- hage; le plaatsvervanger mr. D. F Pont, Uithoorn; 2e plaatsvervanger mr. C. M. J. F. Gdseling, Amsterdam; 3e plaatsvervanger, mr. G. J. M. Mutsaers. Amsterdam. Tot lid dr. J. Kuiper. Amsterdam; le plaatsvervanger mr. G. J. Bisschop, Hoorn; 2e plaatsvervanger H. van Alphen, Zand- voort; 3e plaatsvervanger Jhr. J. C. Molle- rus, Bloemendaal. Tot iid mr. M. Slingenberg, Haarlem; le plaatsvervanger mr. A. B. Gomperts, Am sterdam; 2e plaatsvervanger A. G. Boes, Haarlem; 3c plaatsvervanger D. Kostelijk, Velsen-Noord. Verkozen door de meerderjarige ambtena ren: tot lid A. van Driel, Haarlem; le plaats vervanger J. P. Hanou, Amsterdam; 2e plaatsvervanger J. G. v. Kessel, Overveen; 3e plaatservanger J. Straub, Amsterdam. Tot lid E. Kuipers, Haarlem; le plaats vervanger F. L Ossendorp, Amsterdam; 2e plaatsvervanger S. de la Bella, Amsterdam; 3e plaatsvervanger mej. Mr. A. E. Ribbius Pelletier, Amsterdam Tot lid mevr. C. Pothuis Smit. Amster dam; le plaatsvervanger E Boekman, Am sterdam; 2e plaatsvervanger C. Wouden berg, Amsterdam; 3e plaatsvervanger F. v. d Walle, Amsterdam. Tot lid Ir. J. W. Thierry. 's-Gravenhage; le plaatsvervanger mr. M. A. Stirikens, Zwolle; 2e plaatsvervanger mr- A. H. J. Merens, Haarlem; 3e plaatsvervanger mr. L. V. Hoog, Haarlem. Benoemd door Gedep. Staten tot secre taris Mr. G. C. Spruijt, Amsterdam; tot plaatsvervangend secretaris Mr. Hugo van Zanten. Amsterdam. Alle leden en plaatsvervangende leden treden op 1 November 1932 af. Met een feestuitvoering, gegeven do,or de oud-tooneelüsten, ten bate van de St, Eli- sabethsvereeniging, bij gelegenheid van haar 25-jarig bestaan, is 25-jarig feest gevierd geworden. De kerkelijke viering heeft j.l. Zondag plaats gehad. Des morgens naderde onder de H. Mis een talrijke schare parochianen 'ot de H, Tafel, om in inn:g gebed Gods zegen te vragen voor de Sl. Elisabeth- vereeniging, opdat zij nog vele jaren haar werk van naastenliefde kan doen. De plechtige Hoogmis werd opgedragen voor de vereeniging en de feestpredikatie werd gehouden door een der Pa'ers. Donderdagavond had de eerste uitvoe ring plaats, in een der zalen van 't Wapen van Noordwijkerhout, De president van de St. Elisabeth's Ver eeniging, de Zeer Eerw. Heer Pastoor Qwant sprak een welkomstwoord tof de talrijke aanwezigen. Het deed hem genoe gen dat de ingezetenen zooveel sympathie voelen voor de jubileerendc vereeniging, die ook zeer zeker waardeering verdien'. Spr. memoreerde in het kort het streven van deze vereeniging; doch, aldus spr., ik heb nog een andere taak te vervullen. Vijf en twintig jaar bestaat deze vereeniging. Onaf gebroken hebben de dames hulp en troost gebracht bij de arme zieken van onze pa rochie. Met liefde heeft het bes'uur dit schoone werk verricht Het moet dan ook voot de dames een groot genoegen zijn, nu zij een blik kunnen werpen op haar werk. Ook onder het bes uur zijn er die thans 'ubiieeren, n.l. Mevr. WarmerdamTopper, Mevr. v. d. ZalmConijn, Mevr. Oostdam Warmerdam, Mevr. OostdamKneijnen- burg. Mevr. Heemskerk—Hoogervorst er. Mevr. Penningsvan Schooten. Deze, ging spr. voort, herdenken mede haar zilveren jubileum. Onafgebroken heb ben zij haar werk van naastenliefde ver richt. Het is voor mij als Pastoor dezer parochie en als president van deze ver eeniging een groot genoegen u met uw zilveren jubileum te kunnen feliciteeren. Spr. dankte de jubileerende dames voor gebracht1"' hlbben^bij^de rieken^en 'sprak j Mahler op de bres stelt, zoo heeft van Anrooy den wensch uit, dat God haar hiervoor in Zich voor Brahms de aposteltaak op de hoofdcommies, chef de bureau aan den Raad van Arbeid alhier, die dezer dagen plotseling is overleden. werk, dat door deze vereeniging gedaan is en hij weoschte de jubileerende dames van harte geluk (applaus). Ook deze tweede avond is in alle op zichten geslaagd. Een keurig strijkje gaf ter afwisseling fraaie muziek ten gehoore. Voorts vermelden wij nog, dat de Engelen zang in het drama zeer tot zijn recht kwam en ook de aanwezigen zeer getrof fen heeft. Als stille kracht van de oud- tooneelisten komt den heer H. v. Leeuwen zeker een woord van dank toe. De heer De Klerk sprak een kort slot woord, met den wensch, dat allen Je feest vierende vereeniging zullen blijven steu nen opdat nog vele jaren, waar het noodig is, hulp en tfoost gebracht kan worden. ZEVENDE BACHCONCERT. Het Residentie-orkest bracht ons Stra vinsky's suite over „L'oiseau de feu" in de eerste zetting. Men zal zich herinneren, dat we ook van Mengelberg twee malen dezen Strawinsky hebben gehad, de laatste maal op het concert waar de componist zelf solis tisch aandeel had in het concert. Evenwel, Mengelberg maakte beide keeren gebruik van de partituur, die Strawinsky 9 jaar na haar ontstaan (1910) omwerkte voor kleine bezetting. We hoorden alzoo door Van An rooy het werk thans in de origineele con ceptie, maar er is toch genoeg aan te wijzen, wat bijkans' ongewijzigd in de jongere editie is overgegaan, zoo het prachtvolle „Jeux des princess^ aver les pom nies d'or" en veel in de „Danse infernale du roi Kastchei." Moesten we ditmaal de prachtige barceuse missen, we kregen het karaktervolle „sup plications de l'oiseau" ter vergoeding, terwijl behoudens de Introduction, die mij in de nieuwe gestalte liever is wijl hier alles mys tieker klinkt., de deelen dezer suite een andere rangschikking hebben. Meer in détails te gaan vergelijken, zou hier geen zin hebben, al kan ik niet nalaten, mijn dank te betuigen voor de gelegenheid, met 't werk in deze gestalte kennis te maken. We vinden er veel in, dat later door Strawinsky nog ka rakteristieker is gezegd, maar toch ook veel gracieuze dingen, ten opzichte waarvan we neg volstrekt niet geblaseerd zijn en die toch in de nieuwe partituren niet zijn overge gaan. Intusschen zaten zij, die hun partituur nog van een vorig keer meebrachten, te kij ken als een kat in een vreemd pakhuis. Van Anrooy had, behoudens 't retoucheeren der pianopartij en den derden harp, de bezet ting volledig behouden. (De acht lesse naars slagwerk alleen bleken een vrij over bodige wee!de). Aangaande de uitvoering kunnen wij slechts met den grootsten lof gewagen. Het enorm veeleischende werk klonk tot in de allerkleinste bijzonderheden in één woord ideaal, en vooral het „jeux des prin cesses" kwam door de prachtig bezette par tijen der blazers (obo, klarinet, fluit, hoorn tot de meest-subtiele verklanking. Wij heb ben met de grootste bewondering, ja ver eering, den hoogbegaafden leider in zijn uit beelding der onderscheidene gestalten ge volgd. En was onze verwachting niet ten hoogste gespannen alreeds door de over- schoone uitvoering van Brahms' vierde symphonie Deze Brahms-interpretatie door Peter van Anrooy is in de muziekwe reld een daad, die niet op de juiste waarde wordt geschat. Zocals Mengelberg zich voor het Hemelrijk zou beloonen Spr. hoopte dat zij met liefde haar taak zouden blij ven voortzetten. Hierna kwamen voor het voetlicht de oud-'ooneellisten, met de opvoering van „Venan tius". drama met zang in drie be drijven. Er werd door de oud-tooneeftisten vlot gespeeld en wij volstaan er mee met te zeggen, dat de spelers bet stuk bijzender gespeeld hebben, waarvoor zij alle hulde en lof yerdienen. Zonder de anderen te kort te doen. mo gen wij zeggen, dat Verantius, de mai.e- laar, voortreffelijk spel gaf. Het spel werd met groote aandacht ge volgd en oogstte veel applaus. Na de pauze werd een klucht opgevoerd in twee bedrijven „Koning Stoffel de r- ste". Met dit kluchtspel hadden de speiers weder enorm succes. De zaal daverde van het lachen en ook hier bleek, dat de oud- tooneellisten zich thuis voelen op de plan- ken. Zij kunnen met trots terugzien op deze beide uitvoeringen, die zij hebben gegeven ten bate der arme zieken. Inderdaad een mooi voorbeeld, dat zeker navolging ver dient. Gisteravond werd de tweede avond ge houden. De Weleerw. kapelaan opende dezen feestavond. Deze zeide, dat het groot# feest voor de St. Elisabeth's vereeniging is, die steunt op de gaven van de parochianen. Nu staan we weer aan een nieuw tijdperk, aldus spr. Met moed beginnen wij aan komende 25 jaren. Laten we daarom een nieuw fun dament leggen en ik hoop, dal deze avond de aandacht zal trekken van allen. Een woord van dank bracht spr. voor het vele 'schouders gelegd, en hij vervult die met een liefde, een Paulus waardig. Veel in dit werk klonk ons thans ais nooit-gehoord, en de blanke, kuische orkestreering maakte een buitengemeenen indruk. Hulde ook aan de kunstenaars van dit Residentie-orkest, om hun zeer groote ambitie, om hun toewijding waarmee zij de geringste intentie van den hun geliefden leider verklanken. De weder- zijdsche waardeering die hier uit alles spreekt, is voor een niet gering deel oorzaak, dat men bij dit prachtvolle orkes komt tot zulke buitengewone dingen. Ook in de begeleidingen toonde het or kest ten volle zijn taak te beheerschen. Daar was allereerst het' „Exsultate, jubilate" van Mozart. Het werd door den toen 17-jarigen jongeling geschreven, toerr hij te Bologne wachtende was op het tekstboek voor de opera „Mithridate", dat hem uit Milaan zou worden toegezonden met nog vier sympho- nieën zoo even voor tijdpasseering neerge pend Vera Janacopulos zong het, natuurlijk met overbluffende techniek waar het de colora tuur betrof, maar deed me in het cantilene smachten naar de „klanglich" schoonere en wijdingsvollere weergaaf van Mevrouw Noordewier-Reddingius. Hoeveel beter lag Vera Janacopulos de felle dramatiek van Moussorgsky, gezongen in de Russische taal, die wij in bijgevoegde Fransche over zetting konden volgen. Naast de aria uit „de jaarmarkt van Sorotschinski" (Parassia's lied met den wondervollen Hopak aan 't slot) en die onlangs op de H.O.V. zoo pracht vol door Mevrouw Rimashé werd gezongen,' Het inkomen van de Konirgin en de Ko ningin-Moeder. Een tiende blijvend in de schatkist. Wat er in Drente gedaen wordt. Radio rede van Mr. Linthorst Homan. NederlandN. Amerika per telefoon. Proefneming door 't hoofdbestuur der P. T. T. Kef standpunt van het R.K. Werklieden verbond in zake de opheffing der huur wetten. Het Italiaansche antwoord op het voorstel van Cooüdge; 't is afwijzend, evenals dat van Argentinië. Staking van Overheidspersoneel in Duitsch- land. Een bombardement van Chineesche ka- nonneerbooten te Shanghai, Een voorstel in den Duitschen Rijksdag om bet Rijkspresidentschap ai te schaliën. Barometerstand 9 uur v.m.: 746 Stilstand, Licht op. De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om 5.57 Naar waarnemingen in den morgen van 23 Februari: Hoogste Barometerstand 763.0 m. M. te Vardö Laagste Barometerstand 720.2 m. M. te Blacksod. Verwachting van den avond van 23 tot eten avond van ii renruan: Z.-W. tot Z. wind, zwaar bewolk tot be trokken; waarschijnlijk enkele regebuien. Aanvankelijk iets koeier. waren ook de beide klavierliederen „Hopak" en „de veldheer" toonbeelden van een vocaal en dramatisch kunnen. Deze muziek is van een ontstellende schoonheid, die in geen opzicht onderdoet voor die van het vers. Men mag hier zien hoin de muziek de soberheid in de realisatie net pashetisch dichterwoord verrijkt. .Orkestraal klonken zij, de laatste twee in omzettingen, uitnemend. De altijd meeslepende ouverture van Berloiz (Car naval) besloot dit ongewoon interessante en belangwekkende Bachconcert, en wij spreken de hoop uit, van Dr. Peter van Anrooy nu ook Brahms' tweede symphonie nog te zullen hooren. Hij heeft dan in korten tijd als de vier Brahms-symphonieën uitgevoerd en ons deze sobere, maar overschoone muziek weer belangrijk nader gebracht. Hoe men dit waardeert, is hem op ondubbelzinnige wijze gebleken. G. J. K. JAARLIJKSCHE ALGEMEENE LE DENVERGADERING „ZIGNEA" Gisteravond hield de Haarlemsche Da- meszwem- en Poloclub „Zignea" haar jaar- lijksche Algemeene vergadering Om onge veer kwart voor acht opende de vice-voor- zitster, mevr. v.d. Bergv.d. Horst, deze vrij druk bezochte vergadering en deelde mede dat de voorzitster mej. v. Ommeren, door ziekte verhinderd was aanwezig te zijn. Het jaarverslag van de secretaresse werd onder applaus goedgekeurd, het gaf dan ook een Uitstekend beeld over het afgelcopen vereenigmgsjaar. Ook het verslag van de penningmeesteresse werd goedgekeurd. Na deze punten kwam aan de orde de behande ling van het ontwerp statuten en huishou delijk reglement, na enkele wijzigingen werden de ontwerpen goedgekeurd en het bestuur opgedragen de Koninklijke Goed keuring op deze statuten aan te vragen. Hierna werd overgegaan tot de bestuurs verkiezing, welke als volgt resultaat ople verde; dat alle aftredende bestuursleden werden herkozen, terwijl in de vacatures ontstaan door het bedanken van mej. Kam- meijer en mej. Witkamp werd voorzien door de benoeming van mevr. Venema en mej. Bouwer. Het bestuur bestaat dus nu uit dc dames M. v. Ommeren, voorzitster J. v.d. Bergv.d. Horst, B. Venema, H. v Abs en E. Bouwer. Na nog eenige bespreking sloot de voorzit ster om ongeveer 10 uur deze geanimeerde vergadering. JAARLIJKSCHE ALGEMEENE VER GADERING VAN DEN HAARLEM- SCHEN ZWEMBOND. Vrijdag 25 Februari a.s. wordt in een der zalen van het café restaurant Brinkmann de jaarlij ksche Algemeene vergadering van den Haarlemschen Zwembond gehouden. Deze vergadering is vervroegd in verband met de algemeene vergadering van den Neder- landschen Zwembond, die Zondag a.s. in Amsterdam wordt gehouden De agenda bevat de volgende punten 1. Opening notulen Ingekomen stuk ken 2. jaarverslag secretaresse 3 verslag penningm. 4 verslag kascommissie 5 bestuursmededeling 6 behandeling van het ontwerp statuten en huishoudelijk regle ment en van een voorstel om het bestuur te machtigen daarin alsnog door de N.Z.B» verschillende wijzigingen aan te brengen en een contract met den N.Z.B. aan te gaan. 7 Bestuursverkiezing8 Benoeming kas commissie 9 verkiezing, Polocommissie 10 bespreking Agenda van de Alg. Vergade ring van den N.Z.B.11 seizoenbespiekiag.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1927 | | pagina 1