Brieven uit Frankrijk. Brieven uit Afrika, Uit de Pers. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT. Tweede blad x Woensdag 23 Febr. 1927 De Christ.-Hislorischen en de Coalitie. BÏNNENLANDSCH NIEUWS. Handelspolitiek. LUCHTVERKEER. De Pinedo over den Altantischen Oceaan. SOCIAAL LEVEN. Nationale R.K. Vereeniging van Geheelonthouders. De opheffing der Huurwetten. AMSTERDAMSCH NIEUWS. De actie in het kieedinghe.drijf. Meikvoorziening van de Hoofdstad. Een vreemde candidatenlijst. Het koopen van handteekeningen. GEMENGD NIEUWS. Arrestatie van een aanrander \van kinderen. STOOMVAARTLIJNEN. (Ja.) RECHTZAKEN. Onnoodig zegels te plakken. MARKTNIEUWS. HET GEMAKKELIJKE LEVEN IN PARIJS Ik, houd veel van Parijs. Heb er altijd veel van gehouden .En vroeger toen ik er niet woonde, de stad slechts' af en toe, tijdens een vacantie bijvoorbeeld, bezocht' wns het altijd een mijner idealen nog eens ln Parijs te gaan wonen. Het is een ideaal dat verwezenlijkt is, een zeldzaamheid dus, maar grooter zeldzaamheid nog: nu het verwezenlijkt is, is het geen teleurstelling geworden. ^Waarom is Parijs zoo prettig om er te zijn? heb ik me wel eens afgevraagd. Er zijn prachtige monumenten, maar die zijn in vele steden, er zijn mooie straten gé- bouwën, parken, maar ook dat dfles kan men in heel veel andere steden bewonde ren. Parijs is een groote s'ad en men vindt er alle genoegens, die groote steden ge woonlijk bieden maar er zijn zooveel groote steden! En dan, behalve alle genoe gens, heeft Parijs toch ook alle narigheden, groote steden eigen. In weimg steden bijvoorbeeld is- de wo ningnood zoo groot als in Parijs, in weinig steden ook moet men zich zoo haasten om een tafeltje te bemachtigen in een restau rant, een plaats in de autobus, moet men zoo hef leven letterlijk doorjagen en toch, het is prettig, om in Parijs te wonen Ik weet niet hoe het kom', maar ik heb me in Parijs nooit .vreemdeling" gevoeld. Ik b en in Londen geweest, in Rome, Ber lijn, Budapest enz., maar ik voelde me daar altijd vreemd, altijd iemand, die de s'ad komt bezichtigen kennis maken met het volk, zijn gebruiken; in andere steden voelde ik de situatie dus zooals ze was- in Parijs nooit. Het leven in Parijs is gemakkelijk", het wordt zoo vaak gezegd, dat het bijna een geijkte term is geworden Maar waar om eigenlijk? Waarom is iedereen het er zoo over eens, dat het leven er gemakke lijk is? De werktijden zijn er mins ens zoo lang als overal elders. Het is waar, het eten is er vrij goedkoop en de consumptie in de café's en nog eenige andere dingen, maar men verdient in Parijs dan ook min der geld dan in de meeste andere groote steden. Bovendien is he-t wonen er zeer duur, duurder nog dan bijvoorbeeld in Am sterdam. En ondanks dat alles is het toch alsof men er meer doet met zijn geld dan in andere steden. „Het leven is er gemak kelijk" inderdaad, da' is zoo' Maar waarin zit dat dan? Ik heb me hierin meerm lm verdiept, heb er dikwijls over gesproken met kennissen evenals ik, vreemdelingen, in Parijs woonachtig. Ik heb wel eens trachten te analyseeren dat „Het leven is in Parijs gemakkelijk." Maar hoewel ik steeds tot de slotsom kwam, dat het zoo is, de reden waarom hef zoo is, heb ik nooit kunnen vinden! En nu, plotseling nu weet ik het! Familiezaken riepen me, geheel onver wacht, naar Holland. Ik had nog juist één dag en moest ik afreizen. En ik kwam to' de ontdekking, dat ik beslist een nieuw pak noodig had, nieuwe schoenen, een nieuwen hoed, een nieuwe jas.Ik zou in Holland familieleden ontmoeten en vrienden en kennissen en ik was het met me zelf eens, dat ik me met de plunje, waarin ik in Patijs m'n familie en vrienden wèl ontving, in Holland niet vertoonen kon. En toch is in Holland mijn positie niet voornamer dan in Parijs, maar veel wat men in Parijs wel kan, kan in Holland, kan in trouwens welk land ter wereld ook, nu eenmaal niet. Want dat is juist iets speci fiek Fransch want ook in de andere Fransche steden is het zoo dat zich ab soluut nie' met ander man's zaken be moeien. In Parijs, in Frankrijk, kleedt men zich precies zooala men wil en niemand zal het invallen, daar ooit een opmerking over te maken, niemand zal er trouwens op letten. In andere landen kunnen zich soms van die ingewikkelde gevallen voordoen; men heef. bijvoorbeeld een mooie jas aan bijvoorbeeld een met een bondkraag en daaronder en mooi costuum, maar.... men heeft maar weinig geld en.... honger. Men is dus gedwongen iri een goedkoop restaurant te gaan dineeren. maar dan vo-e't men zich tevens zedelijk verplicht eerst naar huis te gaan, om zich een beétje ge woner, wat minder „rijk" te kleeden. Als je dan nog een jas hebt die wat kaal be gint te worden, een pak dat een beetje glimt, dan gaat het nog. maar anders.... Of je hebt, door het een of andere ge!uk:c wat veel geld in je zak en ie' hebt trek nu eens pcht lekker in een goede gelegen heid te gaan eten. Als dan ie kleeding niet in overeenstemming is met de omgeving, het bestelde boven den stand van je klee- ren dan zal de kellner je achterdochtig op nemen, je medegasten bekijken je cri- tischin één woord, het is of allen en alles hun best doen je te laten voelen, dat je er eigenlijk niet op je plaats bent. Kom daarentegen in Parijs in smoking ln een vo'ksgelcgenheid of omgekeerd, heel armoedig gekleed in een eersterangs-inrich ting, niemand zal er op letten. En dat is t cvat Parijs goedkoop maak', dat niet ge dwongen zijn om met mooie kleeren duur te eten en om bij goed eten dure kleeren te dragen. Het niet gedwongen zijn om den zoo en zooveel tijd een nieuwen hoed, ieuwe schoenen te koopen, Hef niet ver- i licht zijn bij een promotie of salarisver- hooging duurder te gaan wonen. het.... in één woord het n et op elkander letten, waardoor hel leven er zoo gemakkelijk wordt. U. de J. EEN DANKWOORD. Het spreekt vanzelf, dat ik u bedanken wil voor het geld, dat door de redactie van de couran' en door den Wel Ed. Heer Wil- lenborg bijeengebracht is. Daar bijna een ieder N. N. geteckend heeft, moet ik mijn bedanken in het algemeen doen. De groote deelneming, die ik op mijl 25- jarig priesterfeest ondervonden heb, heef. mij bewezen, dat vele Katho'ieken in Haar lem en omstreken mij niet vergeten heb ben. Ik heb mij afgevraagd, .waarom?" Ik ben toch s'ech s één uit de duizenden, die hetzelfde doen als ik. Het antwoord ligt echter in ons Katholiek gelo'of, wij zijn al len met denze'fden geest bez eld: de uit breiding van ons H. Geloof; of wij priester zijn of leek, dat is hetzelfde de woorden van Onzen Goddelijken Zaligmaker om te onderwijzen, zijn tot ons allen gericht. Wat zou de missionaris doen, zonder geldelijken steun van zijn roede-Kathoïeken. Ik ben er zeker van, da( onze eerste geloofsver kondigers hetzelfde ondervonden hebben. Wij, Hollanders zijn geroepen tot dit groote werk want overal en in iedere congregatie van missionariseen treft men Ho landers aan Ik geloof, dat er geen land is waar de mis sionaris zulken steun vindt a's in Holland. Het jaar dat ik in Holland heb doorge bracht, heeft mij overtuigd dat wij n et alleen staan; dat wij vrienden hebben, die alles voor ons over hebben, He! werk in de missie mag nu en dan zwaar zijn, maar de gedachte, dat wij vrienden hebben die met ons medeleven, is opbeurend. De missionaris heeft hier en daar enorm succes. De laatste oordeelsdag echter zal be wijzen, wie daar het groo ste deel aan heb ben, de missionaris, die verplicht is óm zijn roeping te volgen of de Katholiek thuis, die hem geholpen heeft. Persoonlijk ben ik overtuigd, dat he' enorme succes in Mumias is toe te schrijven aan de vele vrienden, die ik heb, die mij geholpen heb ben met hun ge'd en ook vooral door hei dagelijksche gebedje dat zij voor den mis sionaris storfen. N. STAM, Mis, Ap. „De Standaard" van Zaterdagavond rea geert op de bekende schouwingen van dr. de Visser in „De Nederlander", waarin als voorwaarde voor het herstel der coalitie werd aangegeven, dat Roomsche of anti- revotutionaire zijsprongen zouden worden vermeden. Het anti-rev. hoofdorgaan merkt ondeu gend op dat de gedachte ook aldus zou geformuleerd kunnen werden; het voeren door de drie partijen eener chris'elijk- nationale- staatkunde naar het inzicht der christelijk-his'orischen. Bij de door dr. de Visser gesignaleerde drie „zijsprongen" der katholieken teeken de anti-rev. redactie vervolgens aan: Ten eerste de opheffing van het proces sieverbod. Onzerzijds is indertijd, bij gelegenhe'd van de Grondwetsherziening, verklaard, da', als men kerkelijke problemen aan de orde wilde stellen, dan het geheele kerke lijk vraagstuk op de helling zou moeten komen. Tegen incidenteele behandeling van een onderdeel, waarbij de R.-K. alleen belang hadden, bestond bij ons bezwaar. Voor dit dwarspad staaf dus al een "hek. Het tweede genoemde punt betrof het gezantschap. Wij hebben daar nimmer de vervulling van een kerkelijk belang der Roomrchen in gezien. En we vermoeden Dr. De Visser zelf ook nie'. Het ging om de staatkundige vertegenwoordiging van ons land in een be langrijk diplomatiek centrum. Zóó en niet anders is het door ons aanvaard. Maar hoe dit nu ook,door de C.-H. aan gevoeld moge zijn geworden, ook deze Roomsche dwarsweg is afgesloten. N'et al leen door het votum der Tweede Kamej, maar door de Roomsche fractie zelf, die herstel alleen maar wensoht. indien de na tie er het belang van erkent. Bluft het derde pur,': art. 177, dat in dit verband echter niet genoemd had moeten worden. Want éér men, op den hoofdweg wandelend, aan het Roomsche dwarspad van dien naam kwam, moest rren een An 1- revo'utionairen zijweg voorbij, waar een handwijzer duidelijk vermeldde, dat die weg leidde tot intrekking of wijziging' van art. 177 er Indische Staa sregeling (oud art, 123 van het Regeeringsreglement). Wij hebben cm volledige vrijheid van Evange lieverkondiging in -Ned.-Indië gevraagd, lang voor de Roomschen het onder hunne po'itieke desiderata opnamen. Zoo men dit punt ech'er onder de spe cifieke Roomsch-Katbolieke dwarspaden wil rangschikken, dan hebben we daarte gen op zichzelf geen bezwaar, maar dan is er van de „Calvin'stische" geen enkele na der aangeduid. En wij zouden toch ook gaarne willen welen, welke zijpaden wij zouden moeten afsluiten om herstel der sa- men werking mogelijk te maken. Wij meenen dit in vollen ernst, „De Standaard" werkt deze gedachte nog verder uit, om aldus te besluiten: We zijn diep overtuigd, dat dc Chris)elijk- po'itieke gedachte in Nederland zegenrijk ':ewerkt heeft. Zoo mogelijk nog sterker is die overtuiging, waar het geldt de noodza kelijkheid haar verder te doen doorwerken. Aan ons, Antirevolut'onairen, kan waarlijk niet het verwijt worden gedaan, dat we de samenwerking bemoeilijkt hebben door fe veel te verlangen. Wie let op hetgeen ons politiek program vraag', zal veeleer moeten toestemmen, dat we gemakkelijk zijn geweest. Van 1901 af tot 1925 toe. Meer dan één zijweg zijn we, zoo we hem al niet afsloten, dan toch stilzwijgend voor- li ijgegaan. Zijn er nu nog andere? We zouden het gaarne weten. En we beloven een rustig, principieel we derwoord. Daarop heeft ook de eigen partij recht. Onze, Antirevolutionaire Partij s'aat in het besef, dat, wie er ook schuldig moge zijn aan de verbreking der samenwerking, die schuld in elk geval niet bij haar ligt. En daarom zou ze het niet goed begrijpen, wanneer ze weer :n het gelid zou moeten treden onder eene niet nader omschreven beperkende voorwaarde. Eindelijk is een nadere uiteenzetting ge- wenscht met het oog op de verhouding tusschen de beide Protestantsche partijen. Ook aan schrijver dezes is de wensch be kend, zoowel van Kuyper als van Lobman, om naar toenadering te streven. Slechts enkele dagen vóór Lolimans afsterven were hij door dezen uitgenoodigd bij hem te ko men, en toen vroeg de grijze, hoog ver eerde s'aatsman hein om alles te widen vermijden wat de klove verbreeden kon, en op toenadering te blijven aansturen. Dc toen daarop gegeven toezeggng is, naar ons beste weten, nagekomen. Zoo de verhouding «Tusschen toch koe ler geworden is, voelen wij ons daaraan niet schuldig. Zóo het anders is. zullen wij het gaarne vernémen. En ook daarom kan het nutti zijn de thans aangevangen bespreking met de hoofdredac ie van „De Nederlander over de beperkende voorwaarde voort te zetten. In de Maandag f gehouden vergadering van de Kamer van Koophandel en Fabrie ken te Amsterdam, was op verzoek van den heer P. J. M. Leeuwenberg aan de orde gesteld een bespreking van de Ne- derlandsche handelspolitiek naar aanlei ding van de onderhandelingen met Spanje. Dit onderwerp werd door den heer Leeuwenberg ingeleid met een rede, waarin hij o.m. zeide: Wanneer wij lezen de verschillende jaarverslagen van onze industrie en de klachten hooren, welke de nijverheid uit, dan is de toestand allesbehalve rooskleu rig. De algemeene klachten komen in hoofd zaak hierop neer: 1. te hooge belastingen; 2. hooge levensstandaard; 3. korte werktijd; 4. hooge loonen; 5. scherpe toepassing van sociale maatregelen; 6. dumping; 7. hooge tarieven en belemmerende bepalingen in andere landen; 8. te veel invoer uit het buitenland, 9. achterstelling van het Ne- derlandsch product bij dat van het bui tenland door publiek, rijks- en gemeente instellingen; 10. het moeilijk verkrijgen van geld voor industrieele doeleinden; 11. het toenemende verlies van buitenlandsche markten door onze machteloosheid bij het aangaan van handelstractaten. Vriend en vijand, wanneer spr. zoo mag noemen de twee partijen, die omtrent de te voeren Nederlandsche handelspolitiek van meening verschillen, zijn het vrijwel eens over al die punten. Het onlangs verschenen rapport van den Nijverheidsraad geeft ons hiervan een duidelijk beeld. Ook in de jaar verslagen van onze verschillende Kamers hooren wij eenzelfde geluid. De heer Leeuwenberg ging daarop uit voerig de tien genoemde punten na. De be lastingen zijn in ons land hooger dan vrij wel overal elders; nog altijd bestaat de onzalige zakelijke bedrijfsbelasting. De werklijdbepaling wordt hier scherper toegepast dan in andere landen; wat de hoogte der loonen betreft, staan wij aan de spits; de sociale maatregelen worden hier strenger nageleefd dan elders. De beschermende maatregelen in liet bui tenland stellen daar den industrieel in staat op de buitenlandsche markten hooge prijzen voor zijn producten te verkrijgen, waardoor deze gelegenheid krijgt tegen zeer lage prijzen te exporteeren. Nederland staat op vrijnandelsgebied zoo wat met Engeland alleen, maar het zoo genaamde vrije Engeland bevordert langs zijwegen de bescherming. In 1923 voerde Duitschland in voor M. 7.000.000 gelijk aan 6.9 van zijn tota len uitvoer. Nederland voerde naar Duitsch land in voor 360 millioen of 3.6 van zijn geheelen uitvoer, In 1925 voerde Duitschland 997 millioen of 11.25 van zijn geheelen uitvoer in. De voorkeur van een overgroot deel van het Nederlandsche publiek voor buiten- landsch fabrikaat is algemeen bekend. Rij wielen maken een gunstige uitzondering; motorrijwielen echter niet, ofschoon er uit stekende Nederlandsche merken zijn welke ook door de overheid worden gepasseerd. Andere landen geven wet in sterke mate voorkeur aan het inheemsche product. Het is bijna onmogelijk onze zonen in een loonanden werkk ing in het buiten, land te plaatsen, want door overvloed van aanbiedingen hier, moeten zij hun heil el ders zoeken. Gelukkig dat wij nog Indië hebben, maar ook daar worden de voor waarden voor een aansteiling steeds scher per gesteld en alleen jongelui, die begaafd zijn en hard willen werken hebben er kans van slagen. Ten slotte merkte de heer Leeuwenberg een en ander op, naar aanleiding van een paar bezwaren tegen retorsie, ontwikkeld in de Nieuwjaarsrede 1926 van den voorzit ter van de K. v. K. Eerste bezwaar: „Men benadeelt met re torsie geheele andere groepen dan die, te wier bate deze maatregelen worden aange wend". Hiertegen valt op te merken, dat geens zins is bewezen, dat de bemoeilijking vap den buitenlandsclien invoer aan zekere groep in ons land schade zal toebrengen. Immers het meeste heil moet worden ver wacht van de preventieve werking die van de mogelijkheid van zulk een belemmering uitgaat. Bovendien wordt bij dit argument uit het oog verloren de eenheid der volks huishouding. Tweede bezwaar: „In banden van Neder land weinig effect'ef. Nederland heeft te onderhandelen met landen met veel groote- ren handelsomzet." Dit argument is voldoende weerlegd in brochures No. 2 en No. 5 uitgegeven door de Vereeniging voor Actieve Handelspoli tiek. Het succes van andere kleine landen als België en Zwitserland weerspreekt dit argument. Bovendien verschaft retorsie te genover Duitschland, Spanje en andere lan den een-sterke positie. Derde bezwaar: „Nederland zou telkens als het voordeel wenscht te behalen, verdra gen met andere staten, waarmee wij onder een handelsverdrag op den voet van meest- begunstiging leven, die handelsverdragen moeten opzeggen. Zoo zou het odium van een agressieve houding op ons komen te rusten". De foutieve redeneering is. dat uitge gaan wordt van de gedachte, alsof wij streven naar extra begunstiging, terwijl het veeleer gaat om verzet tegen speciale be- nadceling. Spreker besloot met de woorden: „dat op den weg dien wij bewandelen, moet wor den teruggekeerd en .dat, wii Nederland, en vooral onze nijverheid, niet geheel in verdrukking komen, wij overstag moeten Een bericht van het Stefani-agentschau meldt, dat kol. de Pinedo Dinsdag op 1.30 te Port Natal (Brazilië) is geland en dus met succes den Atlnntischen Oceaan is overgestoken. De vlucht werd volbiacbt in ongeveer 14 uur. Onder het Spoor- en Trampersoneel. Deze vereeniging kwam te Utrecht bijeen onder voorzitterschap van den heer J. Ze- gers. De geestelijke adviseur, Pater Ilde- fonsus O.M.C. uit Helmond, was mede aan wezig. De jaarverslagen, welke werden goedge keurd, wezen een ledental aan van 761, terwijl de vereeniging in 93 plaatsen ver tegenwoordigd is. De inkomsten en uitgaven van het orgaan „Het Blauwe Sein" bedroegen resp. 1608 en 1610. Na langdurige beraadslaging besloot men de contributie te handhaven, waarmee een vocrstël-Tilburg om de contributie te ver- hoogen ten einde het tekort van het „Blau we Sein" "te dekken, was verworpen. De begrooting 1927 werd vastgesteld op een bedrag van 5007 in ontvangsten en uitgaven. In het bestuur werden herkozen de heeren J. Zegers (voorzitter), C. Beeres en Chr. v. d. Muyserberg en gekozen werd de heer A. Hendriks uit Heerhugowaard. Namens het Rijkstoezicht op de Neder landsche Spoorwegen sprak de heer Grim waardeerende woorden tot de vereeniging en beloofde zijn verderen steun. Besloten werd voorts op 28 en 29 Aug. a.s. te 's Hertogenbosch het 15-jarig be- staan der vereeniging te herdenken. De provinciale comité s zullen, naar de voorzitter mededeelde, zooveel mogelijk den toestand en de werkactie bespreken. Daarna hield de heer J. Benne, ambtenaar der Bossche Diocesane Drankbestrijding eene inleiding over „In Franciscaanschen Geestwaarin hij uiteenzette, dat het mid del tot opbeuring uit de maatschappelijke inzinking is: Christus terug te voeren in het volle maatschappelijke leven. De drankbe strijding is daarbij zeer zeker een werk in Franciscaanschen geest. Aan het slot der bijeenkomst sprak Pa ter Ildefonsus een bemoedigend woord tot de leden, wier vereeniging zulk een fraai figuur maakt vergeleken bij andere landen als Duitschland, Oostenrijk, Turkije en Bel gië, waar men een vereeniging als ;,St. Fran- ciscus" niet kent. Spr. wekte op om te ko men tot eene Internationale op dit gebied. HET STANDPUNT VAN HET R.-K. WERKLIEDENVERBOND. Actie voor het vaststellen van plaatselijke verordeningen. We lezen in de „Volkskr.": Het Verbondsbestuur heeft, naar wij ver nemen, overwegen wat door de R.-K. Ar beidersbeweging zou moeten worden ge daan in verband met de reeds aangekon digde opheffing der Huurwetten. Erkend werd, dat die opheffing in som mige plaatsen, waar speciaal de arbeiders bevolking snel aangroeit, tot zeer onge- wenschte gevolgen, met name vooral tot huurverhoogingen, kan leiden en reeds ge leid heeft. Het Verbondsbestuur vermoedt derhalve, dat hier en daar maatregelen wenschelijk zuilen zijn. Het eenvoudigste ware geweest, dat de Huurwetten nog hadden blijven bestaan, doch nu eenmaal het Koninklijk besluit tot intrekking verschenen is, moet het uitgeslo ten geacht worden, dat op dezen maatregel zal worden teruggekomen. De heele situatie overziende, scheen het aan het Verbondsbestuur wenschelijk twee dingen te doen: 1. Trachten meer zekerheid te verkrijgen omtrent de te verwachten gevolgen der op heffing door in de plaatsen, waar de huur- commissig reeds weg is, een ernstig onder zoek in te stellen naar de gevolgen daar van. Wanneer daardoor met cijfers kan wor den aangetoond, wat gevreesd wordt, dan zal men er niet onder uit kunnen maatre gelen te treffen. 2. Plaatselijk aandringen op het nemen van maatregelen, als waaraan thans te Amster dam wordt gedacht, dus het vaststellen eener plaatselijke verordening, waardoor de gevreesde huurverhoogingen kunnen worden voorkomen. Naar de opvatting van het Verbondsbe stuur is een dergeliike verordening op grond van art. 144 2e al. der Grondwet, het welk aan den gemeenteraad opdraagt ver ordeningen te maken die. hij in het belang der gemeente oordeelt, zeer goed moge lijk. Wijl een eventuéele actie derhalve plaat selijk zal moeten worden gevoerd, achtte het Verbondsbestuur het wenschelijk den besturen der Diocesane Bonden te verzoe ken, het noodig geoordeelde onderzoek in te stellen en aan de hand van de resultaten de Werklicdenvereenigingen of Volksbon den aan te sporen tot het voeren der ac tie bij het gemeentebestuur en haar de noodige leiding" en voorlichting te geven. Het bestuur van de Federatie der Dio cesane R.K. Woningbouwcentrales, met het welk hef Verbondsbestuur overleg pleegde, was het met deze zienswijze volkomen eens. Het spreekt vanzelf, dat de betrokken instanties hierbij snel dienen te handelen om erger te voorkomen. Vergadering der Samenwerkende Vakbonden. Van werknemerszijde wordt gemeld: In de Maandagavond gehouden vargade- ring van het personeel der firma Levie en Levit, Singel, werden de maat egelen be sproken, die zouden kunnen leiden tot af sluiting eener Collectieve Arbeidsovereen komst bij deze firma. Donderdagavond a.s. zal er wederom een vergadering plaats vinden van de Samen- we'kende Vakbonden in de Kledingin dustrie. Zij zal worden gehouden in „Dili- gentia", waarvoor eveneens opgeroepen worden de tbuiswerkersfsters), atelierwerk- kers(sters), de loonconfectionnairs en bunnc Louis Levie, Hertzdahl en Horn, Engaic'ein, pe-soneelen, werkzaam voor de firma's J. S. Goldberg, Weisenbruch en de „Stad Londen", De vaststelling der nota's. Naar de Tel. verneemt, zullen hedenmid dag door B. en W, de beide nota's met be trekking tot de melkvoorziening van de hoofdstad definitief worden vastgesteld. De eene nota is afkomstig van de wet houder dr. Vos en Von Frijtag Drabbe en de ander van wethouder De Miranda, wel ke in hoofdzaak gebaseerd is op de vroegere voordracht tot stichting van een gemeente- Pik meikmonopoiie, welke voordracht, na de aanneming van de motie-Drabbe trou wens niet is ingetrokken. De verwachting is, dat met de bespreking der beide nota's in de Gezondheidscommis sie nog geruimen tijd zal gemoeid zijn. Daar na komt het advies dezer commissie weer in het college van B. en W. terug, waama al de stukken nog in de commissie van bij stand voor dc levensmiddelen aan de orde worden gesteld, zoodat de behandeling van de eigenlijke voordracht in den gemeente raad niet vóór October verwacht kan wor den. De politie te Deventer stelt een onder zoek in naar aanleiding van het feit, dat daar voor een politieke partij die, een candidatenlijst wilde inleveren, voor de Statenverkiezingen, bandtcekcningen zou den gewonnen zijn a raison van een kwartje het stuk. Op het laatste o ogenblik is voor de ver kiezing van de Provinciale Staten van Noord-Holland in den kieskring Amster dam' nog een lijst ingediend van de z.g. sociaal economische partij, welke formeel moest worden aangenomen, doch die niet aan de eischen voldoet, daar o.m. de ge- stelde candidaat te Leiden woont, dus toch niet gekozen zou kunnen worden verklaard. Naar de Msb. verneemt is de politie in Voorburg bij Den Haag er in geslaagd, den dader van de aanrandingen van meisjes, die daar den laatsten tijd herhaaldelijk plaats vonden, te arresteeren, juist op het oogen- blik, dat hij Dinsdagochtend op de Prinses Mariannalaan twee kinderen aanhield. Het is een zekere B., afkomstig uit Den Haag die bekende zich hier aan genoemde feiten te hebben schuldig gemaakt. NEDERLANDSCHE SCHEPEN. ADELAAR, m.s., 19/2 v. Rumpst te Londen. ANTJE, m.s., 19/2 v. Antw. te Londen. BATAVIER I 21/2 Ouessant gep., Rotterd. n. Bordeaux. CATHARINA, m.s., 19/2 v. Nieuwpoort te Southend. ELAND, m.s., 19/2 v. Rumpst te Londen. EEMDIJK 22/2 v. Rott. te Cardiff. HANS II, m.s., 20/2 v. IJmuiden te Grave- send. HOLLANDIA, m.s., 19/2 te Londen uitgekl. n. Nieuwpoort. TANTIENA, m.s. 18/2 v. Methil n. Samso. J.B. AUG. KESSLER 14/2 v. Abadan n. Suez (Verb.) JOHANNA 21/2 v. Nantes n. Poortershaven. KELBERGEN 19/2 Teneriffe gep. Schie dam n. Li Plata. LEONORA 22/2 v. Rouaan n Poortershaven. LINGESTROOM 19/2 v. Amst. te Londen. MAGRIETHA, ms., 17/2 v. Bridport n. Grangemouth. MOORDRECHT 21/2 Gibraltar gep., Va lencia n. Liverpool NOORDKAAP, m.s.. 19/2 v. Terhagen te Londen. NOORD-FRIESLAND, m.s., 19/2 v. Ant werpen te Londen. PALLAS, m.s., 19/2 v. Antwerpen te Londen ROTTERDAM 19/2 v.m. 2 u. 52 op 1400 m. Z.W. v. Valentia gesign., N. Orleans n. Amsterdam. SEBU 21/2 v. Marokko te Hamburg. THUBAN 21/2 Scilly gep. New York n. Brem. VLEDDERVEEN, m.s., 19/2 te Londen uitgekl. n. Zwijndrecht. ZAANSTROOM 19/2 v. Plymouth n. Fowey ZWARTE ZEE 21/2 Lizard gep., Rott. n. Cardiff. STOOMVAART MIJ. NEDERLAND. KRAKATAU (thuisr.) pass. 21/2 Ouessant. MADOERA (thuisr.) 22/2 te Liverpool. VONDEL (uitr.) pass. 20/2 Perim. KON. NED. STOOMBOOT MIJ. ALKMAAR (uitr.) 17/2 te Talcahuano. AMERSFOORT 21/2 v. Curasao n. Europa. DEUCALION 21/2 v. Cadix n. Genua. DIDO 21/2 v. Gothenburg n. Amsterdam. DOROS 21/2 v. Bari n. Tarragona. GANYMEDES 21/2 v. Malta n. Algiers. ILOS 22'2 v. Valencia te Rotterdam. IRENE 20/2 v. Piraeus te Patras MARS 18/2 v. Puerto-Barrios te Kingston NOT OS, v. Malta n. Rotterd., pass. 19/2 Gibraltar. ORPHEUS 21/2 v. Musel te Oporto. PALLAS 21/2 v. Stettin n. Amsterdam. SATURNUS 21/2 v. Bourgas te Varna. STRABO, Bordeaux n. Amst. pass. 22/2 Dungeness. THESEUS 21/2 v. Tarragona n. Valencia. KON. HOLL. LLOYD. S ALL AND 21/2 v. Hamburg te Antwerpen. KON. PAKETV. MAATSCHAPPIJ. PATRAS, Rott. n. Batavia, 22/2 v. Perim, HOLLAND—AFRIKA LIJN. ARES 22/2 v. O. Afrika, 1. v. Antwerpen te Rotterdam. BOEROE (thuisr.) 20/2 v. Djeddah n. Port Said. GIEKERK (uitr.) Oass. 21/2 Gibraltar. MELISKERK (thuisr.) pass. 21/2 Oivos. NIAS 22/2 v. Amsterdam n. Rotterdam. SPRINGFONTEIN 19/2 v. Dar-es-Salaam n. Port Amelia. HOLLAND—AMERIKA LIJN. BURGERDIJK 21/2 v. New York n. Rott. DINTELDIJK Rott. n.d. Pacifickust, pass. 21/2 n.m. 3 u. 25 Prawlepoint. EDAM Rott. n. New-Orleans, 21/2 v. Havana LOCHGQIL v. de N. Pacific n. Rotterd., 19/2 te Panama. MAASDAM Rott.,n. New-Orleans, 21'2 te Bilbao. NOORDERDIJK 22/2 v. de N. Pacific te Rott. ROTTERDAM 21/2 v. Napels. VOLENDAM 22/2 v. New York te Rotterd. HOLLAND—BRITSCH INDIE LIJN. BOVENKERK 21/2 v. Hamburg te Antwer pen. HOLLAND—OOST-AZIE LIJN. OOSTERKERK (uitr.) 21/2 te Kobe. HOLLAND—AUSTRALIË LIJN. DJAMBI (thuisr.) 22/2 v. Port Said. HOLLAND—WEST-AFRIKA LIJN. MINERVA (thuisr.) pass. 22/2 Dungeness. JAVA—NEW YORK LIJN. VEENDIJK Java n. New York 19/2 v. Singapore. VECHTDIJK New York n. Java, pass. 20/2 Pantellaria. ROTTERDAM—ZUID-AMERIKA LYN. ALWAKI 22/2 v. Buenos Ayres te Rott. ZIJLDIJK (uitr.) 22/2 v. Antwerpen. ROTTERDAMSCHE LLOYD. DJEMBER 22/2 v. Batavia te Rotterdam. MEDAN (uitr.) pass. 22/2 Vlissingen van Antw. STOOMVAART MIJ. OCEAAN. ASTYANAX 22/2 v. Japan te Rotterdam. PYRRHUS v. Liverp. n. Java,'pass. 21/2 Perim. STENTOR v. Liverp. n. Java, 20/2 te Sin gapore. Voor een op wachtgeld gestelde dienstbode. Een heer des huizes te Utrecht, had in verband met zijn voorgenomen vertrek naar het buitenland, waar hij gedurende ruim vijf maanden zou verblijven, zijn dienstbode, die reeds langen tijd bij hem werkzaam was geweest, tijdelijk ontslag uit haar dienst aangezegd. Als vergoeding daar voor keerde deze heer aan zijn dienstbode over de eerste twee weken na zijn vertrek haar loon uit plus kostgeld, terwijl zij voor den overigen tijd betaald kreeg een bedrag, berekend naar den maatstaf van het jaar loon, dat zij bij hem verdiende. Deze uit- keering geschiedde echter onder beding, dat zij na den terugkeer van den patroon, weer bij dezen als dienstbode zou werkzaam zijn. Evenwel was zij vrij om in dien tijd bij derden te gaan werken. Onder deze omstandigheden meende ech ter de Raad van Arnhem, in welks ressort bedoelde heer woonachtig was, dat van een beëindiging van de dienstbetrekking van de dienstbode bij haar patroon geen sprake was, waarom deze raad dan ook van den patroon navorderde het bedrag, dat hij naar 's Raads meening over den tijd van zijn buitenlands verblijf aan rentezegels verschuldigd was. Van deze navordering wilde echter de heer des huizes niets weten. Naar zijn mee ning was de dienstbode gedurende zijn af wezigheid niet meer bii hem in dienstbe trekking geweest, doch zij had slechts wacht geld van hem genoten, waarom hij zich niet niet verplicht gevoelde om de rentekrart van zijn dienstbode gedurende die weken rentezegels te plakken. Nadat de aangesprokene van deze uit spraak in hooger beroep was gekomen, heeft de Centrale Raad van Beroep op 17 Februari de uitspraak van den Raad van Beroep vernietigd. De Centrale Raad was namelijk van oordeel, dat de dienst betrekking van de betrokken dienstbode bij haar patroon onder bovenvermelde om standigheden geacht moet worden te z;;n verbroken met ingang van de derde week na het vertrek van den patroon naar het buitenland, tot welk tijdstip -door dezen aan de dienstbode kostgeld is betaald en dat het bedrag in geld sedert dien door de dienstbode van haar patroon ontvangen, niet het karakter draagt van loon, doch veeleer moet worden beschouwd als een contra-prestatie van den patroon tegenover de door de dienstbode jegens hem aan gegane verbintenis om bij zijn terugkeer uit het buitenland weder als dienstbode hij hem in functie te treden. De Centrale Raad achtte mitsdien den heer des huizes ver plicht om over de eers'e twee weken van zijn afwezigheid ten behoeve van ziin dienstbode een premie te betalen van 50 cents per week. De navo-dering werd dan ook tot een bedrag van 1 gehandhaafd, terwijl zij voor het resteerende bedrag werd vernietigd. ROTTERDAM, 22 Februari. Eieren. (Rott. veiling). Aanvoer 145/00 stuks. Kip pen- f 6.308, id. kleine f 5.6C6.25, eenden f 6.65—7.65. Vetwaren. Oleo Oil vast, afgedaan 500 tres. Harrison Maartfabrikaat f 71%, 3C0 tres. Swift extra f 70 1/4, 75 tres. Hatrrncnd, extra f 70 1/4, 100 tres. Glen Ellen f 66, 5C0 tros. extra premier jus Maart-afl. f 48. Vee. Ter markt waren aangevoerd 198 paarden, 26 veulens, 1113 magere runderen, 1184 vette runderen, 368 vette en graskal veren, 1317 nuchtere kalveren, 109 scharen of lammeren, 11 varkens, 171 birgen. De prijzen waren als volgt koeien le qual. 90 100 c., 2e qual. 8085 c., 3e qua!; 6075 c., essen le qual. 90100 c., 2e oual. 75 85 c., 3e qual. stieren le qual. 8090 c., 2e qual. 7080 c., 3e qual. 6070 c., rer kg. vette kalveren le qual. 140150 c., 2e qual. 120—130 c., 3e qual. 90100 c., melk koeien f 190310, kalfkoeien f 2CC485, stieren f 185250, pinken f 145195, vaar zen werkpaarden f 200400, slacht- paarden f 160250, hitten f 1" 250, gras kalveren f 75105, nuchtere keveren f 6— 10, fokkalveren f 1825, biggen f 1020, overloopers f 2540. Runderen flink aangevoerd en kalm ver handeld. Vette kalveren met groeten aanvoer doch weinig kooplustle qual. redelijk ver handeld, 2e soorten onverkoopbaar. Nuch tere kalveren bij ruimen aanvoer met slech ten handel. Biggen matig verhandeld. AMSTERDAM, 22 Febr. Aa'dappelen. (Bericht v 'd. mak. Jac. Knoop.) Zeeuwsche bonten 4.505.15 blauwen 4.705 :bra- vo's 4.254.50 roodstar 4.204.25 ei genheimers 4.30—4.50 eigenheimer peters 3.253.40 blauwe peters 3.103.25 bonte poters 3.103.25 roodstar pcte. s 2.753 Noord. Holl. eigenheim ers 3.90 -4 Anna Pauwlcna zand 55.50 rood- star 4.204.25 Hillegcrcmer zandaardap- pelen 55.50 Friescke borgers 4.3C— 4.40 per hl winter Malta 1314 per 100 kg. BODEGRAVEN, 22 Febr. Kaas. Ter markt waren 76 wagens. Prijzen 4550, rijksmerk le soort ƒ5153, 2e soort 46— 49. Handel vlug. GRONINGEN, 22 Febr. Vee. Kalf- cn melkkoeien le soort 350370, 2e 275—3Cp 3e 175200 vroegm elk koeien les325— 375, 2e 250300 kalfvaarzen le sport 275 300, 2e s. 170190 varekceien le s. 2e sstieren le soort 0.740.76, 2e s. 0.660.68 slachtvee le soort 0.82-C.£4 2e s ƒ0.740.78 p. kg. slachtgevicht scha pen (melk) ƒ4050, vette schapen Ie s. 40— 45, 2e s. 3035, weideschapen le s. 36 38, 2e s. 2528, weideiammeren 1014 vette kalveren 1.121.20, 2e s. 1.001.08, vette lammeren 2226, loopvarkens 17 20, vette varkens le soort 0.6C0.63, 2e s. 0.540.58, Londensche varkens zou ters 0.600.64, biggen 612, 11.50 per week. Aanvoer 158 vette koeien, 407 l»a!veren, 594 melk- en kalfkoeien, 49 stieren, 440 scha pen, 1059 vette en Londensche varkens, 345 magere varkens en biggen. Voor het kalfvee, melkvee en slachtvee hielden prijzen zich wegens minder vluggen handel met moeite staande. Voor stieren en vette kalveren waren prijzen iets vaster. Nuchtere stierkalveren echter lager, ze brach ten 4 tot 8 op. De wolveehandel bad in alle soorten bij niet groolen aanvoer een prijshou dend verlooo. Vette varkens prijshoudend, doch afjeop slecht. Zouters hooger. In biggen was de han del lanpzaam. GRONINGEN, 22 Febr. Granen. De laagste en hoogste prijzen waren als volgt Zomertarwe Roode tarwe Witte tarwe Inl. rogge Wintergerst Zwanenb. gerst Zomergerst Zomergerst Witte haver Zwarte haver Gele haver BI. peulvr. Gr. erwten Schokkers Paardeboonen Wierboonen Waalsclie boon. Karwijzaad Koolzaad Geel mosterdz. Kanariezaad Lijnzaad bl. Idem, witbl. Blauw maanz. 22 Febr. f 13.25-14.00 13.25-14.00 11.25-12.00 10.00-11.00 10.75-11.50 10.00— 10.00-10.90 9.00- 9.65 9.25-10.20 15 Febr. 13J5-14T5 13.75-14.15 11.25-12.25 10.00-11.15 11.00-11.60 10.00-11.00 9.00- 9.80 9.25-10.20 9.50-10.75 13.50-23.00 13.5C-22.50 11.00-13.00 „11.00-13.00 11.00-13.00 „11.00-13.25 14.00-17.00 14.0C-I7.00 25.00-37.00 25.CC-37.00 16.00-22.50 16.00-23.50 16.00-25.00 16.00-25.00 10.00-12.25 10.00-12.50 12.00-21.25 12.00-20.50 12.00-21.25 12.00-20.50 35.00-53.00 35.00-53.00 De korting en bijbetaling bedragen thans voor tarwe natuurgewicht 7 ct., rogge, boek weit, kanariezaad, inlandscke gerst, alle ha- versoorten 10 ct. per kg. 's-HERTCGBNBCSCH, 22 Febr. Beter (Bericht v. d. Coöp. Roomboterfabriek.) Aangevoerd 20.475 kg. Hoogste pn s f 2.22, laagste prijs f 2.07, middenprijs f 2.18 per Ig. HULST, 21 Februari. Granen. De aan voer was heden gering. Genoteerd werd voor tarwe f 14.50, rogge f 12, gerst f 12, haver f 9.50 en erwten f 1721. PURMEREND, 22 Febr. Kaas. A an veer 14 stapels fabrieksbaas met merk f 49, 9 st. boerenkaas met merk f 47. Boter. Aanvoer 487 kg. f 2.402.45 per kg. Vee. Aanvoer 420 runderen, als 135 vette kceien 7095 c. per kg., melk- en geldegkoeien f 120325, 21 vette kalveren f 1.301.45 per kg., 1015 nuchtere kaiveren f 933, 10 stieren, 31 paarden f 80210, 915 schapen, vette sera- pen f 3044, overhouders f 2034, 560 vette varkens, slachtvarkens 62-66 ct., zouters 6267 ct. per kg-, 58 magere var kens f 20—40, 200 biggen f 1524. Handel in runderen stug, kalveren en schapen matig, varkens vlug. Eieren. Kippen- f 6.257-25, eenden- f6.25 PURMEREND, 22 Febr. Eieren. Aan de veilingen werden aangevoerd 69.000 kippen- ƒ6.20—7.40 en 33.000 eenden- 6.70—6.80 per 100 stuks.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1927 | | pagina 5