Radio-Omroep Hst kind van da heide Het afwijzend antwoord tan Italië op het voorstel van Coolidge. Ook Argentinië is tegen het voorstel van Coolidge. Het Am. Congres wil afzonderlijke onderhandelingen met China openen. Een loonactie van het Duitsche Rijksoverheidspersoneel. Onder de Radio-berichten: In Shanghai zijn bommen geworpen; een kanonneerboot van Soen is naar de Zuidelijken overgeloopen. Een voorstel tot afschaffing van het Rijkspresidentschap in den Duitschen Rijksdag. De vlucht van De Plnedo. DE REIS VAN DEN HERTOG VAN YORK. GEM. BUITENL. BERICHTEN. EEN CAPUCIJNER-PATER ALS DOKTER. BINNENLANDSCH NIEUWS. Persorteele betasting en huurwaarde. Na den watersnood. Radio in 't Militair Hospitaal te Utrecht. Bijeenkomst R.K. tndisch- gasten. Wat er in Drente gedaan wordt. Opheffing van een bouwfonds- Maastrichts Glas- en aardewerk industrie. De Nederlandsche Nijverheid achtergesteld Het inkomen van Koningin en Koningin-Moeder. FEUILLETON. DE ONTWAPENING TER ZEE, Hl afwijzende antwoord van I alië op het voorstel van Coolidge. i/e italiaaasche ondersecretaris van bui- ten.„r.dsche zaken, Grandi. heeft aan den gezant der Ver. Staten Fletcher het ani- woorcl der Italiaansche regeering op de nc.a der ^Amerikaansche regeering betref- encie de beperking der bewapening ter zee overhandigd. Aan een telegram van hst Stefani Agent schap uit Rome ontlesnen wij 't volgende: De< Italiaanse!» regeerin* stelt ten zeer- s e ac gevoelens op prijs, die den presi- •aent der Ver. 6taten h&bben'geleul en die ook bli/ken uit zijn Boodschap onlangs tot net Congres gericht. Deze waardeering der raliaansche re- geering heeft des te meer waarde, omdat Italië zich steeds heeft aan-fssloten bij elke intc-na iona.e beweging, die ten doel heeft om op een soliede basis de rust en vrede m de _wereld te stichten. ItaFê heeft de uitgaven voor het leger en vooral die voor de vloot verminderd. Voor het bouwen v,-n nieuwe schepen geeft Ita lië jaarlijks slechts drie honderd millioen hre uit cf ongeveer dertien rfllioen dol lars. Het is dus wel duidelijk, dat zeer zeker de zinsnede van de „far reaching building pro trams", waarop in de Boodschap aan het Congres gedoeld werd. niet op Italië kan slaan. De reden der weigering. De Amerikaansche regcering heeft den wensch uitgesproken, dat de I'aFaansche gedelegeerden bij de voorbereidende ont- wcmingscommissia te Genève. die zal tra hten een overeenkomst tot stand te brengen tot beperking der bewapening, te land, -ter zee en in de luch', gemachtigd zulzijn tot onderhandelen ever een afzon derlijke overeenkomst voor de beperking v;n den bouw van kleinere schepen, die n et zijn opgenomen in het verdrau van 1922. De ftaliaansche regeering kan zich hier mee niet vereenigen. Want zij is van inee- ning, dat wat het Europeesclie vaste land bet reit, er een onverbreekbaar verband be staat tusschen de drie soorten van bewape ning. Zij kan zich niet vereenigen met par- tiee'.e maatregelen, en die alleen de vijf 5ioo:e maritieme mogendheden betreffen. V il de beperking der bewapening doel treffend zijn ia den zin als door president Coolidge bedoeld, dan moet zij, volgens het oerdeel der Iiaiiaansche tegeering, al gemeen zijn. De geografische ligging van italic. V/at Italië in het bijzonder be'-reft, de Italiaan&che regeering meent te moeten wijzen op de ge -grafische omstandigheden van di; laad. Italië mag. met het oog op zijn ongunstige geografische positie niet cvc.-gaan tot een kleinere maritieme bewa pening, zonder groot risico te loopsn. De n:ari ieme bewapening is reeds onvoldoen de vcor zijn verdediging. Italië heeft a.l- dri verbindingswegen met de overige we reld, t. w. het Suezkaoaal, de Dardancllen en de Straat van Gibraltar. Verder een greote kustlijn met bevolkte steden en be- langrijke centra aan de kust of v'ak daarbij. Voer is heeft het twae fircote eilanden, be halve de Dodecancsus, die met de kus' door scheepvaartlijnen verbonden zijn. Ten slotte heeft Italië rekening te hou den met andere na ies die belangen hebben cf kunnen krijgen aan de Middellandschc Zee en in een veel gunst'ger positie ver fee eren ten opzichte der verbindingslijnen. Deze naties hebben vele schepen in aan bouw van verschillend type, welke deel uitmaken van een vloo.programma van wijde strekking. De Iiaiiaansche regeering vertrouwt er op. dat de Amerikaansche regeering zal begrijpen, dat, met het oóg op Hetgeen h er beven uitleen is gezet, zij de voorstel en verv; in het memorandum van 10 Februari "•iet kan aanvaarden. Argentinië neemt geen deel aan de voor stelde ontwapeningsconferentie. De Argjnti'nsche regeering zal niet deel nemen aan de door Coolidge voorgestelde conferentie tot beperking van de bewape ningen. Zij zal het resultaat van de conferen tie van Genève afwachten. DE BURGEROORLOG IN CHINA. De wrijvirg tusschen Tsjang Tso Lin en Woe Pei Foe. E-n Jaaansch bericht uit Peking zegt dat, in weerwil van Tsjang Tso Lin's waarschu- v.' ag aan Woe Pei Foe, dat deze zal worden beschouwd als een vijand indien hij zich ver- ze t tegen den opmarsen van bet Mandsjoe- rijsche leger tegen de Kantonnezen, de vol gelingen van Woe Pei Foe één bataljon der Noordelrke troepen ontwapenden toen het de provincie Honan binnenrukte. Gezegd wordt, dat Woe Pei Foe's mannen ook een met wapens en munitie geladen trein aan hielden, die voor de Noordelijke troepen be stemd was. DE BEDREIGING VAN SJANGHAL Anti-Britsche propaganda. De propaganda der nationalisten tegen de Britten wordt heviger. Het nationalistische pers-agentschap heeft het volgende telegram uit Hankau voor de pers verzonden: „Persberichten uit Londen. mrldende dat meer dan honderd tanks door Britsche fir ma's woren gebouwd voor de anti-nationa listische strijdkrachten in China, veroorza ken in nationalistische kringen hier ter stede groote verontwaardiging. In verantwoorde lijke kringen hier ter stede verklaart men, dat zulk een nieuw bewijs van rechtstresk- sche deelneming door de Britten aan het binnenlandscb conflict van China stellig on verwijld weerklank zal vinden bij de natio nalistische openbare meening, die zal eischen dat de nationalistische regeering krachtige stappen doet om deze deelneming te ont maskeren en te verijdelen. In dit verband worder van gezaghebbende zijde ontstellen de onthullingen gedaan, betreffende propa ganda, die de Britsche mil'taire autoriteiten aanwenden onder de Indische troepen, die te Sjanghai zijn geland Aan deze troepen wordt door hun officieren verteld, dat de Chineezen Indische heilige plaatsan te Sjanghai hebben verwoest. De Punjabis be merkten dat dit niet waar was en reageer den onmiddellijk. Er zijn reeds teekenen die cróp wijzen, dat de Punjabis ontevreden word'n. De Chineesche organisaties te Sjanghai, die met de nationalistische troepen in verbinding staan, hebben onder deze In dische troepen vlugschriften verspreid. Vol gens de in Amerikaansch eigendom zijnde onafhankeli'ke „Harkow Herald" luidt een dozer pamfletten als volgt: „Gij zijt naar China gekomen op een tijdstip, dat de de mocratische revolutie hier voortschrijdt. De Chineesche arbeiders en boeren zullen dit niet gedoogen. Zij zullen een verbitterden striid aangaan voor hun onafhankelijkheid en vrijheid. Meng u niet in onze revolutie. Deze is onze zaak." Neutrale waarnemers bier ter stede uiten in verband met bet bewijs van een actieve deelneming door dc Britt"n aan een poging om tusschen de Aziatische lan den wantrouwen te verwekken de meening dat Groot-Britnnnië een gevaarlijk spel sp"el. wanneer het poogt, het ecne Aziati sche volk uit te spelen tergenover bet an- 'dere. Een dezer waarnemers zegt: „De Brit ten zaaien wind en zullen storm oogsten." In het hoofdkwartier der Pun'abis wordt medegedeeld, dat niet de geringste waarheid schuilt in bovenstaande mededeeligen met betrekking tot de Punjabis. Het blijft rustig in de concessies. Het aantal stakers is ezni-termate ver minderd cn de toesto-nd in de concessies blijft rust:g. Een pro'lama'ie van den Chi- neeschen commissaris van ve-dediging is op de muren van het postkantoor aamge- nlakt, waarin verklaard wordt d"t de ar beiders, die he' werk niet hervatten, zul len wc-den Geëxecuteerd. Deze energieke maatregel heeft een eind gemaakt aan bet oosten vóór het gebouw en beèft ook ten gevo'ge gehad dat een bepaalf aantal per sonen het werk hervatten zooda1 een be- oerkte dienst kan wórden onderhouden. Vettne'd'ng dient dat het postkantoor, of schoon liggende in dc internationale con cessie, het eigendom is der Chineezen en dat de Engelscbe nostdirec'eur, die in dienst staat van de CVneosche regeering. niet de minste macht heef om het aan plakken van proclamaties te beletten. De arbsHersvereeni^in^eft publiceerden vlug- schriften, waarin zij hef ooi-eden van Soen Tsjoeon Fan-i. „die arbeiders, studenten en winkelbedienden beeft vermoord te veroordeelen. Het Am. Congres cn de ooilcg in China. Het Amerikaansche Representantenhuis nam met 259 le^n 44 stemmen een reso lutie aan, waa-in he! Cool'dge verzoekt, met China onderhandelingen te openen onafhankelijk van andere landen. De reso lutie is naar den Senaat doorgezonden. EEN LOONACTIE VAN HET DUITSCHE RIJKS- EN STiAATSPERSONEEL. De organisaties van rijks- en slaatspersc-- neel hebben g'slermiddag te Berlijn een ge combineerde vergadering gehouden, waarin werd besloten de bestaande looncontracten voor de arbeiders bij de spoorwegen en de posterijen en het perscneel der overige rijks- en staatsbedrijven tegen 1 April a.s. op te zeggen. DE REVOLUTIONAIRE BEWEGING IN NICARAGUA. Diaz stelt Amerika een nieuw verdrag voor. Gemeld wordt, dat president Diaz een nieuw verdrag tusschen Nicaragua en de Vereen. Staten voorstelt, waarin wordt ge stipuleerd dat de Vereenigde Staten de be scherming van Nicaragua waarborgen tegen aanvallen van het buitenland en tegen bin- nenlandsche onlusten, veroorzaakt door in terventie van het buitenland. Amerikaansche matrozen bewaken den spoorweg van Corunto naar Managua; an dere matrozen zijn geconcentreerd op de grens van Managua met het doel aanvallen op de hoofdstad door de liberale troepen te verhinderen. Een geestdriftige ontvangst in Nieuw-Zeeland. Het bezoek van den hertog en hertogin van York aan Nieuw-Zeeland wekt een be langstelling gelijk aan en wellicht zelfs groo- ter dan de belangstelling, die de prijs van Wales destijds wekte. Het feit, dat de her togin haar baby moest verlaten, heeft de verbeelding der vrouwen getroffen. Een groot aantal bezoekers verzamelde zich reeds in de city. Een groot vloot van plei- zierjachten zal de „Renown" naar de hhven vergezellen. De stad heeft de vlaggen uit gestoken. Naar men verwacht zal een me nigte ven 90.000 personen langs den weg staan, waarlangs de hertog en zijn gevolg zullen gaan. De schoolgaande kinderen heb ben twee dagen vacantie gekregen. DE KERK IN CHINA. Het zooeven verschenen jaarboek van dc katholieke missies in China (J. M. Pl'anche' C.M., Les missions de Chine, Pejin 1927) bevat wederom een groot aantal hoogst in teressante en verheugenswaardige feiten. Volgens dit jaarboek bedroeg het totaal van het aantal katholieken in China 2.240.250, die aan de hoede van 56 Bisschop pen en 2907 priesters zijn toevertrouwd. Niet minder dan 40 pet. der priesters, n 1. 1184, behooren tot de binneniandsche we reld- en crdesgeestelijkheid. Buitendien be reiden zich 741 theologen en 1969 semina risten tot het H. Priesterschap voor en zijn in geheel1 China nog 248 buitenlandsche en 271 binneniandsche broeders werkzaam, zoo- Imcde 1088 buitenlandsche en 2830 binnen iandsche ordensvrouwen Deze getallen wa ren reeds voor begin 1926 geldig; thans zijn deze niet onbelangrijk grooter. Zeer zeker mogen wij met het oog hierop de toekomst der Kerk in China hoopvol tegemoet zien, oischocn de tegenwoordige toestanden in China nu juist niet rooskleurig zijn. Op 10 Juni 1926 stierf te Pogota de als natuurdokter wijd en zijd bekende Pater Matthaus von Wiesent. Hij was in de Pfalz op 26 Jan. 1858 geboren cn kon eerst met zijn 20e jaar zijn studies aanvangen. Doordat hij zich overwerkte en daarbij ontberingen moest lijden werd hij zenuwziek en genas in de inrichting van pastoor Kneipp te Wörrishcfen. Onder leiding van pastoor Kneipp werd de jonge Pater een vurig aan hanger van zi-u gezondheidsleer en vertrok daarop als missionaris naar Chili. Als „wa terdokter" probeerde hij de zieken, die van heinde en ver tot hem kwamen, te helpen cn verstond de kunst met de eenvoudigste middelen ongehoorue resultaten te behalen. Zijn werkzaamheden als dokter had hij ech ter geheel in dienst der missie gesteld Gou den bergen werden hem beloofd, wanneer hij als arts in de hoofdstad van Chili zou practizeeren; hij weigerde echter elk aan bod, daar hij vóór alles een arm capucijner- pater wilde blijven; zoo werkte hij 27 jaar lang. Toen hij 64 jaar oud 'was, werd hij door zijn superieuren naar Columbië gezon den, om aldaar bij dc melaatschen de wa terkuur aan te wenden. De eerste pogingen beloofden een goed resultaat te zullen op leveren; het mankeerde hem echter totaal aan alles, aan verpleeg-personeel, aan klee ding, aan bedden, aan gebouwen. Met on gehoorde inspanning ging de Pater op den eenmaal ingeslagen weg verder. ITet gelukte hem tenminste de belangstelling der regee ring voor deze vreeselijke ziekte wakker te roepen. Midden in zijn opofferend werk stierf bij; de bladen van. allé richtingen uit Chili en Columbië eerden zijn gedanhtenis door groote artikelen, waarin zijn groote verdiensten tot uitdrukking werden gebracht. Australië bereidt zich voor tot het Euchar. Corgres. In Australië worden thans p'annen be- raaipd en maatregelen getroffen voor de deelname aan het Èuch. congres. De Ka tholieken 1/4 millioen op een bevolking van 6 milloen beijveren zich, di'. congres tot een even glansrijke uiting te maken, a's het laatste congres te Chicago, De Ma- ria-ka hedraal, thrns nog in aanbouw, zal met het congres in 1928 voltooid zijn en met deze plechtigheid wórden ingewijd. Binneniandsche missie voor Amerika Te Chicago vond een vergadering van de Amerikaansche binneniandsche missie plaats. Tegenwoordig waren 17 Aartsbis schoppen en Bisschoppen als gasten van Zijne Eminentie, den Kardinaal Mundelein van Chicago. A's voornaamste print stond het vraagstuk der vluchtelingen uit Mexico en der neger-Katholieken op de agenda. Pro'est tegen protestantsch wer ken cp zendingsgebled. In Columbia heeft men ten sterkste ge protesteerd tegen het werken van cenige missionarissen van eenigc pro estante sec ten, die de bevolking, die bijna geheel ka tholiek is, evangeliseeren wilden Een der zendelingen ging zelfs zoover, dat hij het H. Sacrament aangreep: na een gerechtelijke onderzoeking werd hij uit het land gewezen. Kerkdiefstallen. Uit Londen wordt bericht, dat een ware epidemie van diefstallen in kerken is uitge broken. In eenige kerken werden de ar- menbusjes eiken dag van bunnen inhoud j beroofd, zoodat dagelijks moet worden gecollecteerd om de sloten te laten her stellen. Een ring van Paus Pius X verkocht. Een ring, die van Paus Pius X stamt en van Hem op den Bisschop van Ollmütz overging, werd in Londen voor 1700 ver- koch'. De ring, waarin de initialen van den Paus zijn gegraveerd, i® bezet met een groote gele en 14 kleine witte diamanten. Een Engelsche orde voor een katholiek missionaris. Op 7 Juli 1926 zond de gouverneur van Uganda aan P. Michand van de „Wit e vaders" het volgende schrijven, Het heeft den Koning van Engeland be haagd, U voor de groote verdiensten voor de opvoeding in de kolonie, tot R'dder van de orde van het Britsche Rijk op te ne men. Kort hierop ontvangt P. Michaud een ge- iukwensch van den negerkoning Daoudi van Uganda. Op 21 October overreikte de gou verneur voor een eerewacht aan den mis sionaris het eereteeken. zijnd® een zilveren kruis met den spreuk: Voor God en Va derland. Landverhuizers uit Syrië. Het aantal landverhuizers uit Syrië en de Libanon bedroeg in het jaar 1926 110.000; ook vele Christenen uit de Liba non vertrekken; een en ander als de keer zijde van den Europecschen beschavings arbeid. Met het leeren van een Europeesche, in dit geval dc Fransche taal, geraken de inenschen met allerlei dingen, juist niet al leen nuttige en aanbevelenswaardige din gen, bekend; het eenvoudige leven, he'- welk zij tot dusver hcbb2n geleid, voldoet niet meer aan hunne eischen en tot slot emigreeren ze, mees'al naar Amerika, welk land voor de Orient nog altijd het belooide land is. Wanneer het in dit tempo verder gaat, zullen geheels landstreken on'volkt worden. Wie niet naar Amerika kan gaan, beproeft ten minste in de stad zijn geluk en die eenmaal de voordeelen en gemak ken, die aan het leven in eene s'ad als Bei roet zijn verbonden, in tegenstelling met het primit'eve leven op het afge'egen land, heeft leeren kennen, keert niet zoo gemak kelijk naar zijn van de wereld afgeschei den dopje in de Libanon terug. Is de lepra in Palestina te genezen? Elk pelgrim is met het feit bekend, dat bij het graf van Maria te Ge^hseinane vele melaatschen zich ophouden; ook het Du't- sche Melaatschenhuis van dc. Hernhutter broedergemeente bevindt zich daar. Als arts aan'deze inrichting is een zekere Dr, Canaan verbonden, die voor korten tijd geleden in het protestan'e gemeente blad een artikel over de lepra in Palestina publ'ceerde. Vollens deze vindt besmet ting door de ziektebaccillen niet zoo ge- makke'ijk plaats, als men gewoonlijk wel denkt. Het schijnt, dat in den loop der honderden, ja misschien duizenden jaren, de baccil veel van haar kwaadaardige eigenschappen heeft ingeboet, zoo te neg gen gedegenereerd is en veel aan hef 'g- heid heeft verloren. Bewijs hiervoor noemt hij het asyl voor melaatschen. In 59 jaar heeft men geen geval van besmetting van het verplegend personeel of vrn bezoekers gehad; ja, het schijnt zelfs, dat bij streng doorgevoerde behandeling en bij aanwen ding van het nieuwste -geneesmiddel. Ai um- olie niet alleen een verbetering in den toe stand maar zelfs, genezing kan worden verkregen. Drie patiënten bleken na een behandeling geheel vrij van bacillen ie zijn en konden als genezen worden ontslagen. Het uitroeien van deze ziekte in het hei- pge land, zoö meent Dr, Canaan, is geen al te zware taak, wanneer men voor aige- heelc iso'.a ie voor elk ziektegeval zou kunnen zorgen, daar het totaal van lijders aan deze ziekte in Palestina bedraagt nau welijks 100, waarvan reeds 30 zieken suc.i in bovengenoemd asyl bevinden. Bij een behandeling van de begrooting van Financiën heeft het Kamerlid Hietnstra me degedeeld, dat hem ter oore was gekomen, dat bij het vaststellsn van den aanslag voor de Personeïle Beiasing, voortaan niet meer rekening mocht worden gehouden met dc gefixeerde huurwaarde, maar met de werke lijk betaalde huur. De heer Hiemstra wees cr op, schrijft het Volk, dat dit, in verband met de opheffing van'Vele Huurcoinmissies, zou kunnen leiden tot een belangrijke verhooging van Perso- neele Belasting voor groepen, die deze ver- hooging moeilijk kunnen dragen. In dit verband werd bij den Minister aan gedrongen bovenvermelde wijziging in den aanslag voor dit jaar nog niet toe ie passen. Met 1 Januari treedt de wijzig ng van de Personeele Belasting in, die voor vele een belastingverlaging beteekent, en dan zal een wijziging in den aanslag minder sterk wor den gevoeld. Minister de Geer zegde overweging toe Naar het blad verneemt heeft dc heer Hiem stra zich nadien schriftelijk lot den Minis ter gewend met hetzelfde verzoek en daa op antwoord ontvangen, dat de directeur der directe belastingen te Utrecht gemachtigd is, nog voor het jaar 1927 de huurprijzen van alle in de gemeente Utrecht gelegen percee- len voor den aanslag in dc Personeele Be lasting te bepalen op de bedragen, die als huurprijs door de inmiddels opgeheven huur- commissie zijn vastgelegd en dat deze bepa ling ook zal gelden voor de gemeenten, res- sorteerenüe onder de inspectie der directe belastingen te Zeist. Waar het hier een algemeeneu maatregel geldt, mag worden aangenomen, dat deze geldt voor het geheele land. Zekerheid daar omtrent kon het blad nog niet krijgen. De hypotheekkwestie in Maas cn Waal. In samenwerking van de afdeelingen Leeu wen cn Wamel van den R.K Werklieden- bond en den N. C, B. is besloten een actie te voeren ter verkrijging van algeheele vrij stelling der hypotheken van pas gebouwde huizen, vooral van hen, die vroeger reeds voor den watersnood n.l„ een huisje in eigendom hadden. Minister Lambooy aanvaardt het geschenk. In het bijzijn van een aantal genoodigden aanvaardde de minister v Oorlog Dinsdag middag in het Militair Hospitaal te Utrecht een volledige radio-installatie bestemd voor de ziekenzalen. Majoor dr. S. van Praag, voorzitter van de radio-commissie en kolonel Bruynier voerden allereerst het woord Sprekers we zen er op, dat de politiek zal worden ge weerd en dat niemand in zijn godsdienstige gevoelens zal worden gekwetst. Daarna aanvaardde minister Lambooy de installatie met een toespraak, waarin hij er zijn vreugde over uitsprak, dat het werk der commissie, bestaande uit leden van het personeel, dit resultaat heeft opgeleverd. Spr, dankte ten slotte allen die hebben medegewerkt aan de totstandkoming van deze installatie Generaal Schrijver uitte eveneens waar- deerende woorden over het werk dat in het hospitaal voor de zieke militairen gedaan wordt en over den goeden geest die er heerscht. Daarna werd de thee geserveerd, waarna Hilversum het concert van de géniemuziek uitzond, dat aanving met het. Wilhelmus. Men verzoekt ons te willen mededeelen, dat de eerstvolgende bijeenkomst der R. K. Indischgasten, Oud-Indischgasten en hett, die zich binnenkort in Indië denken te vestigen, zal plaats hebben op Woensdag 23 Februari a.s. in „Huize Voorhout," aan het Lange Voorhout no, 19, te Den Haag., des avonds J om 8 uur. In verband met den Vastentijd zal de maandelijksche bijeenkomst in Maart niet plaats hebben. Zij, die deze bijeenkomst wen. schen bij te wonen,, kunnen zich in verbin ding stellen met het „Katholiek Indisch Bu reau", de Carpentierstraat 153, Den Haag. Radio-rede van Mr, Linthorst Hom an. Maandagavond hield mr J. T. Linthorst Homan, corrmissaris der Koningin in Drente, een radio-rede ovêi deze provincie, waarin hij o.m. wees op den toestand in de veen- streken. Daar, aldus spr., is de toestand ernstig en heeft men dringend hulp noodig. Goeddeels als gevolg van de onmogeiükheid voor den veenarbeider om, evenalê vroeger, in Duitschland te gast) werken, is een over compleet aan werkkracht ontstaan en het meerendeel der arbeiders reeds gedurende eenige jaren op de werkvcrschalf'ng aange wezen. Waar de loonen bij de werkverschaf fing lager moeten zijn dan in het vrije be drijf, ligt het voer de'hand, dat alleen het allernoodzakelijke voor het levensonderhoud kan worden aangeschaft en het kan niet uitblijven of ook de gezondheid en dc op voeding van het komende geslacht moeten daaronder lijden. Er wordt van overheidswege en door de particuliere liefdadigheid reeds veel gedaan om aan dien ernstigen toestand het hoofd te bieden. Het Staatsboschbedrijf, dat in Drente reeds op ongeveer 7000 H.A. woes- ten, voor andere cultuur niet in aanmerking komenden grond de hand legde, geeft aan honderden werk'coze werk, en schept de gelegenheid voor voortdurenden arbeid ge durende den winter. Door de N.V. „Het Landschap Drenthe" ziin groote ontginningen opgezet en in het Witteveen onder Westerbork is een geheel nieuw dorp gesticht, waar reeds een 50-tal gezinnen uit Emmen een behoorlijk bestaan vindt. Deze N.V., waarvan bijna alle Drent- sche gemeenten aandeelhouders zijn en die met subsidies en voorschotten van het Rijk werkt, heeft Cuim 3000 H.A. woesten, grond ondc handen, welken men in vruchtbare landbouwen met goede woningen wil her scheppen, Het Witteveen zal zoo mogelijk dienstig worden aan de tijdelijke tewerk stelling van arbeiders uit de groote steden; dat strijdt niet met de emigratiemaatrege- len, die slechts een afvloeiing beoogen van een geheel plaatselijke overbevolking in Emmen. Daar er in Drente nog duizenden hectaren voor ontginning geschikten grond liggen enj „Het Lantschap Drenthe" dezen grond zoo noodig zal onteigenen, ontnemen de uit de groote steden geïmmigreerde arbeiders geen werkgelegenheid aan de Drentsche werkloo- zen. Voorts heeft de „Centrale Vereeniging voor den opbouw van Drenthe" zich tot taak gesteld eenheid in de steunactie te brengen, in samenwerking met regeering en particulier iniiiatief. Deze Centra'e Vereeniging steunt onder meer geldelijke kinderuitzending, zij helpt door dienstbodenopleiding, uitzending van jongens uit het veen als boerenknecht, een voudige vakopleiding, kindercrèches, huis houdelijke cursussen, bevordering in tuin bouw en industrie, gezondheidszorg, enz. Na nog vefscbillence voorbeelden van ar beid op maatschappelijk gebied te hebben opgesomd, sprak de heei Linthorst Homan DONDERDAG 24 FEBRUARI. HILVERSUM, 1030 M. 12— Politieker. 3 304.30 Uurtje voor wees- en zieken huizen. 4.306.15 Vooravond-concert door het H, D. O.-orkest. Rich. Sell, hoornvu- tuoos, le solist van het Concertgebouw-or kest. 6.156.45 Lezing door Zuster J. G- v. d. Eist, over: Verhooging van het Zede lijk bewustzijn. 6.457 45, Beginselen van het Burgerlijk Recht en van het Handels recht, door Mr. P. J. Dam. 7.45 Politieber- 8.10 Aansluiting van het Concertgebouw tc Amsterdam. Het Concertgebouw-orkest, 0. L van Pierre Monteux. Soliste: Ivonne Herr Jany,- piano. 10.30 Persberichten. DAVENTRY 1600 M 1120 Het Varick- trio en solisten: viool, cello, piano, contra alt, tenor, cello, piano; 1.202.20 Gramofoonmuziek; 2.45 Voorlezing: Moby Dick, van H Melville; 2.50 Lezing; A hundred years ago. 3.20—4.05 Evensbng van de Westminster Abbey; 4 20 Orkestconcert; 5.20 Causerie; 5.35 Kinderuurtje; 6.20 Landbouw- praatje 6.40 Het Daventrykwartet; 6.50 Tijdsein, weerbericht, nieuws; 7.05 Het Daventrykwartet, 7.20 Lezing: A Highland deer forest in Winter: 7.35 Shumann's Mirtles, D. Smith, bari ton; 7.45 Lezing: Government The making of man; S.05 Dansmuziek; 8.20 Variété Mr Flotsam en Jetsam „Auntie", J. Edge, M Brey, De Huxter bros, N. Long, L. Morris. Debroy Somers, A. Whelan, Wee Georgie Wood en De Victoria Girls, 11.05 Dansmuziek; 11.5012 20 Chelsea Arts Ball. PARUS „Radio Paris" 1750 M. 10.50— 11.20 Nieuwsberichten en muziek; 12.50 2.10 Concert Orkest Locetelli en Mrue. Faivre, zang-, 5.055.55 Klassiek uurtje, 9.0510.50 Klassieke muziek, onder leiding van den Hr Michaux Causerie: 1.'Histoire de la mtisique. LANGENEERG 469 M 10.20—11.20 Orkestconcert; 12.501.50 Orkest- concerl; 4.205.15 Dansmuziek; 7.359.20 Carnaval-Symphonieconcert; 9.20—11 20 Dansmuziek Isegliokapel. fen slotte een woord van dank uit voov allen, die daadwerkelijken steun hebben ge geven voor den opbouw van Drente, Goedgekeurd in de Tweede Kamer. De Tweede Kamer heeft zich Dinsdag, na. eenige opmerkingen van den heer Van Gijn. (v.b.) z.h.s. vereenigd met het wetsontwerp tot opheffing van het Bouwfonds voor dc departementen van Binneniandsche Zaken en Landbouw en van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen. Vragen gesteld aan den Minister van Arheidi Dc volgende schriftelijke vragen heeft het Tweede Kamerlid mr. Kortenborst tot den minister van Arbeid, Handel en Nijver heid gericht: Heeft de minister kennis genomen van de berichten omtrent massaal ontslag van ar beiders in de Maastrichtsche glas- en aar de- Afcrk-industrie? Was de minister, vóórdat tot dit ontslag werd overgegaan, op dc hoogte van den toestand, waarin deze industrietakken zich bevonden? Kan dc minister de Kamer mededeelen, welke oorzaken hebben samengewerkt om dezen toestand in het leven te roepen? Zijn d® minister middelen bekend waaronder ook begrepen middelen van overheidswege toe te passen waardoor de bedoelde industrietakken uit hun zorg- wekkenden toestand zouden kunnen -A/Or den verlost en zou de minister, bij beves tigende beantwoording van deze vraag, di- Kamer daaromtrent kunnen inlichten? Rundvetievcring voor het leger. Het Tweede Kamerlid, de heer Deckers, heeft eenige vragen aan den minister van Oorlog gesteld in verband met het feit, dat de Commissie van Aanschaffing van Levens middelen voor het leger voor het jaar 192/ een inschrijving heeft opengesteld voor dc levering van 45.500 K.G. gesmolten rund- vet (uitsluitend met nam-e aangeduide uit- heemsche fabrikaten) en 3600 K.G, Noord- Amerikaansch vet (gesmolten reuzel), zoo dat voor binnenlandscli rundvet en binnen iandsche reuzel zelfs de inschrijving niet was toegelaten. De heer Deckers vraagt, of dc minister bereid is deze achterstelling van de Neder landsche nijverheid bij de buitenlandsche te doen eindigen en alsnog de inschrijving van het binnenlandsch product /mogelijk te maken. Een tiende blijvend in dc Schatkist, In de Memorie van Antwoord deelt dc minister aan de Eerste Kamer mede, dat H. M. de Koningin en H. M. de koningin- Moeder hem hebben bericht ook in 1927 slechts over 9/10 van haar grondwettelijk inkomen te zullen beschikken. In verband hiermede wordt door de zorg van zijn De partement 'derhalve 9/10 van deze bedragen uitbetaald. Het r,esteerende 1/10 blijft in de schatkist. Hare Majesteiten doen hiervan blijvend afstand. 17 Mevrouw Hufhammer keek hem verbaasd aan en antwoordde op ietwat geprikkelden toon: Ik ben nieuwsgierig om die te hooren. Zij kwam voort uit mijn wensch om niet den plicht der dankbaarheid voor ge noten vriendschap op mij te nemen, ten opzichte van een Game, die mij wellicht spceclig als haar tegenstander zou be- U zegt, dat u uit een soort van oprecht- wensch, dan de zaak, die mij thans hier brengt, in vrede met u te kunnen schik ken. Dat begrijp ik niet, mijnbeer, zeide mevrouw Hufhammer met ijskcuden trots. U aegt, dat u uit een soort van oprecht heid mijne gastvrijheid heeft afgewezen, wijl u eene oneenigheid met mij voorziet.... Dat moet wel betrekking hebben op iets, dat u in de boeken der firma Menger ge vonden heeft! Daaromtrent kunt u gerust zijn, mijnheer Holler. Als u meent, dat het luis van uw oom tengevolge van een ver- gis - 1.; of nalatigheid eenig nadeel ge schied is, kunt u overtuigd zijn, dat wij c!e weduwe Menger gaarne schadeloos zullen stellen. Wil mij verontschuldigen, mevrouw, de belangen mijner tante staan volstrekt niet in verband, met hetgeen ik vandaag hier kom doen. Dan begrijp ik nog minder, wat u be doelt; Want noch met de firma Wildhöfer zij keek den fabrikant verachtelijk aan noch met uw huis hebben wij ooit rela ties gehad. Ik ben volkomen daarvan op de hoogte. De zaak, die mijnheer Wildhöfer en mij bij u veert, is ook niet onze eigen; zij heeft betrekking op een lid der familie Hufhammer. Zoo?.... U schijnt dus vermoedelijk een verren verwant van mijn overleden man ontdekt te hebben, die met of zonder zijne schuld arm is geworden, zeide de weduwe koel en maakt aanspraak op on dersteuning vcfcr den ongelukkige zooals men zulke menschen pleegt te noemen. (J vergist zich, mevrouw, mengde Wildhöfer zich nu in het gesprek, om het strenge antwoord van Holler te voorkomen, dat de grooter wordende opwinding hem op de lippen kon leggen, zooals hij vrees de. Het is geen ondersteuning, die wij voor onzen beschermeling zoeken, maar wij zijn hier om de hem onthouden, onvervreem- bare rechten voor hein te eischen I De heeren verstaan de kunst om mijne verbazing op te wekken, antwoordde de dame, met duidelijk merkbaren hoon in haar stem. Alleen mijne dochters kunnen van rechten op mij spreken. En als uw zoon leefde, mevrouw, zou hij in die rechten deelen, zeide Wildhöfer met strengen ernst. f Een overbodige bemerking, die mijn zoon niet tot het leven opwekt, antwoord, de zij met toenemende verbittering, en met den dood is het met alle rechten uit, dat zult u ook wel moeten toegeven. Of het wordt geërfd, merkte Ernest op. Zij schrok en een blik vol haat trof de schoone, nu zoo strenge trekken van den jongen man. Spoedig echter had zij zich hersteld en antwoordde met volle beheer- sching harer stem: Zeker, mijnheer Holler: maar slechts dan, als de overledene erfgenamen had. Natuurlijk en dat was in het geval, dat ons bezig houdt, werkelijk zoo. Dat u bezig houdt?.... Neem mij niet kwalijk, mijnheer Wildhöfer, ik zou toch wel gaarne hebben, dat u niet uitsluitend van uwe bijzondere belangen sprak, maar. De oude heer verloor zijn geduld. Ook verveelde hem de hoogmoedige toon van de dame, wier handelwijze geenszins rede lijk en oprecht was geweest al was deze dan ook door hoogmoed en hebzucht beïn vloed en daarom onderbrak hij haar hef tig en sprak: U weet, mevrouw, dat deze zaak u meer aangaat, dan ons. Zoodra wij over dc rechten van uw overleUen zoon spraken, heeft u begrepen dat wij hier zijn om zijn erfdeel voor zijne nagelaten wees, voor Marianne Hufhammer, op te vorderen! Dat is onzin! zeide de weduwe zeer ongeduldig, maar de heeren zagen, dat zij doodclijk bleek werd. Mijn schoondochter en haar kind zijn voor mijn zoon gestorven. Het is geen onzin, maar de tegen spraak tegen de leugen, die gij, geweten loos en harteloos tevens, uitgestrooid hebt, om het kind van uw ongelukkigen zoon van zijn naam en van zijne erfenis ie beroo- ven! riep Ernest uit: hij kon zijn toorn niet langer bedwingen.... Evenals heimelijk moord ten hemel roept, zoo is het ook met het onderdrukken der hulpelooze onschuld; en evenals voor een moord wekt God ook voor deze wrekers op en rechtersl Wel mogelijk, mijnheer; maar ik zou wel eens een bewijs willen zien, waardoor de Voorzienigheid of wat zeide u u tot wreker en rechter- over mij heeft aan gesteld. Misschien sprak zij deze dwaze woorden, om zich tegen de beschuldiging te verde digen. Maar Ernest nam ze op als spot en wilde haar daar-oor een onmeedoogend antwoord geven. Doch Wildhöfer voorkwam hem. - Mijne jonge vriend, zeide hij hoogst ernstig, is hier evenals ik, krachtens zijn .echt en plicht als man van eer, dc gevolger /an 'n gedaan onrecht, zoover mogelijk, ui' len weg te ruimen; en krachtens de mild heid, die gewoonlijk met eer en redelijkheid samen gaat, hebben wij besloten eene po ging te wagen om door eene geheime over eenkomst met u, mevrouw, de rechten van 't onschuldige slachtoffer van uwen hoog moed en vau uwe hebzuchi te beschermen, zonder u bloot te stellen. Wilt u ons dit door een eerlijke tegemoetkoming uwerzijds mogelijk maken, dan is uwe eer voor de wereld gered; maakt u echter moeiliikheden en wil u uw kleinkind Marianne Hufham mer, geen volledige schadeloosstelling ge ven voor aiies wat haar tot nu toe ont houden is, dan zal ons niets verhinderen uwe misdaad want u heeft ten opzichte van het kind van uw zoon een misdaad begaan, mevrouw bij de justitie bekend te maken. De hevige opwinding van haren jongen tegenstander had die ongelukkige vrouw tot een woedend verzet geprikkeld, maar de strenge kalmte van den anderen man had een vernietigenden indruk op haar gemaakt. Zij zat daar tegenover hem, zonder zich te bewegen, zonder een woord te spreken en kon bijna geen adem halen alleen haar scherpe blik, die nu op de kalme trekken van Wildhöfer rustte, verraadde dc folte- ring, die voor haar in het gestelde alter natief lag. Ook de mannen zwegen, en men hoorde slechts, pijnlijk luid, het getik van het uurwerk op den schoorsteenmantel, zooals dat in de diepste stilte van den nacht klink. Eindelijk sprak de weduwe Hufhammer, veifelend, met een heel andere stem, en 'eed te vergeefs haar best, om zich den :chijn van haren vroegeren, zelfbewusten hoogmoed te geven. U moest weten, mijne heeren, dat het strafbaar is, iemand van een misdaad le be schuldigen zonder de geringste bewijzen te leveren. En u, mevrouw Hufhammer, „h wel weten, dat wij niet hier zouden zijn als wij geen doorslaande bewijzen hadden, zeide Ernest. U houdt er van hoogdravende woorden te gebruiken, intusschen ontbreekt elke grondslag voor uwe vage beschuldiging. Deze zult u ook hebben mevrouw; luistert! sprak Wildhöfer, die ook warm begon te worden. Maar nog gaf zij zich niet over. U beroept zich op recht en wet; welaan, zij zijn ook ter mijner bescherming voor handen. Uw bruusk optreden van heden is eene duidelijke poging om mij 'n verklaring af te persen, en ik zal mij tot de autoritei ten wenden, om mij daartegen in bescher ming te nemen. Wij vinden zulks best, antwoordde Wildhöfer gelaten, want daardoor ontheft u zelf ons van alle verschooning. Wij waren bereid u tc sparen niet zoozeer om uwent wil, maar ter wille van uwe dochters, wijl deze brave dames bitter onder de.... oneer hunner moeder zouden lijden cn heel bij» zonder terwille van Marianne wier fijnge voeligheid ten zeerste zou gekwetst wor den, als zij vernam, dat alleen gc-reehle- lijke dwang hare grootmoeder tot erken ning harer rechten kon bewegen. 1 erwille van mij sprak de oude vrouw vol bitteren spot, behoeft mijne quasi- kleindochter niet gespaard te worden, (Wordt vervolg-i

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1927 | | pagina 6