In en om Haarlem. V erkeersongevaïïen. Voornaamste Nieuws Donderdag 24 Febr. 1927 50ste Jaargang No. 16484 Aangifte - moei. op straffe van verlies van alle rechten, geschieden uiterlijk driemaal vier en twintig uren na tiet ongeval Dit nummer bestaat uit 8 bladzijden - Eerste Blad Uit den Gemeenteraad. Aartsbisschop Matuievitschius, Apostolisch Visitator in Littauen PLAATSELIJK NIEUWS. ABATT0!R=PLANNFN TE VELSEN VAN HAARIFM NAAR UTRECHT PER AUTO. Afbouw van de Kerk van O. L. Vrouw van Goeden Raad te Beverwijk. EEN AUTO VAN DEN REINIGINGSDIENST VERNIELT EEN GEVEL. De gladde weg de oorzaak? Wilfiam B!ake-herdenking. Beethoven-herdenking. DAMMEN. BURGERLIJKE STAND. HEEMSTEDE. LAATSTE NIEUWS. J. J. WEBER ZOfON OPTICIENS - FABRIKANTEN Koningstraat !0 Haarlem.* WEERBERICHT. Stormtvaarschuwingsdienst. De Hulpactie voor het Hon- pnarrche kind. De Action Francaise en de Paus. Brand in den Dom te Keulen. Rusland en Engeland. Heropening Italiaansche Kamer. Vriendschapsverdrag ItaliëChili. De abonnementsprijs"Fedraagt voot Haarlem en Agentschappen: Per week 0 25 Per kwartaal3.25 franco per post per kwartaal bij vooruitbetaling J 3.58 Bureaux: NASSAULAAN 49. Telefoon No 13866 (3 lijnen) Postrekening Nc. 5970. 'Hdvertentiên 35 cents per regel jrraag- en aanbod-advertentiën 1-4 .egels 60 ct. per piaatsing: elke ;egel meer 15 ct., bij vooruitbetaling Advertentiën tusscben den tekst, als ingezonden mededeeling 60 ct, per regel. ,j Bij contract belangrijke korting. ttaen "(TmTev'al^^verzeke2^ f 300Ö - LeY?nshnS« geheele ongeschiktheid tot werken door f 7 10 bij een ongeval met f OCft bij verlies van een hand, i IOC bij verlies van een f Cf» bij'n breuk van f /,n bij tegen ongevallen verzekerd voor een der volgende mtkeermgen ÜIMU. verlies van beide armen, beide beenen of beide oogen: I dU.' dbode lij ken afloop i een voet of een oog; i lid.' duim of wijsvingerI OU." been of arm; I 4U." an, verlies v. ee® andere vinget» Een lange agenda, maar weinig zaaks. Trouwens, wat zal de Raad van klein-Haar- lem zich nu nog druk maken, nu wij zoo kort voor de uitbreiding met haar belang rijke gevolgen ..taan? Dat zou te veel den indruk wekken van het werven naar kie zersgunst voor de a.s. raadsverkiezingen. En daar zijn wij veel te fatsoenlijk voor, niet waar? Dat hébben wij gisteren bewezen bij de benoemingen, toen de geruchtmakende ver kiezing van twe gemeente-artsen aan de orde was. Geruchtmakend mogen wij eigen lijk niet zeggen WeJ is er over deze zaak heel veel te doen geweest, maar meeren- deels achter de schermen. Het ging er om, zooals mr. Hearkens Thijssen in een zeer kalme en bezadigde speech uitlegde, aan de Katholieken van Haarlem, welke onder de armenpraclijk vallen, een katholieken dok ter te geven. Twee gemeenteartsen zijn er reeds; beiden r.iet-katholiek. Nu moesten er nog twee bijkomen. Het lag dus voor de hand, dat nu ook een katholieke dotker benoemd werd, waar een derde der Haar- lemsche bevolking R.K. is en een huisarts in zoo veel zaen raadsman en verlrouwel'ng moet zijn. Te meer lag dit voor de hand, waar onder de sollicitanten een hier woon achtig en practiseerend Katholiek geneesheer voorkwam. Bij het opmaken van de aanbe velingslijst voor den Raad deed zich echter een moeilijkheid voor. De directeur van den geneeskundigen dienst wenschte den katho lieken arts niet no. 2 op fie aanbeveling te plaatsen. In het college van B. en W. heeft dit aanleiding gegeven tot een conflict. Men kon het daar omtrent de volgorde der can- didaten niet eens worden, voornaineliik door dé houding van dep in dit opzicht echt libéralen heer Slingenberg liberaal in den goeden zin des woords zoodat besloten werd in plaats van de gebruikelijke aanbe veling een alphabetische op te maken. Dan moest de Raad het zelf maar uitzoeken! Nadat mr. Heerkens Thijssen, zooals ge zegd. op voorzichtige en kalue wijze den Raad had geadviseerd den katholieken can- didaat te benoemen, gezien tiet groote be lang daarin gelegen voor een zoo groot deel der bevolking, kwam de héér Loosjes ver klaren, dat hij deze manier van doen van B. en W. betreurde. B en W. dienen den Raad leiding te geven en niet stuurloos te laten; en hij hoopte dan ook, dat zulke voordrachten tot de uitzonderingen zouden behooren. De heer Gerritsz, de woordvoerder der S. D. A P. zei bet nog wat scherper: deze voordracht had de onmac.it van B. en W. getoond. De S. D. A. P zou dan ook de smeekbede van mr. Heerkens Thijssen ter zijde leggen en alleen raar den eenig juisten maatstaf, dien der bekwaamheid kiezenl En de heer Pep.er meende, dat de voor keur voor een bepaalden candidaat alléén bepleit mocht worden, wanneer er een ras echte socialistische dokter op het lijstje stond; dan kon men dezen voor de armen- practijk naar voren schuiven. Wanneer men al deze heeren zoo hoorde praten, dan zou men haast geneigd zijn in hun blanke onschuld te gelooven. Maar wat de- heer Gerritsz zeide. was niet anders dan de oude leus der liberalen in hun glorie tijd; „enkel benoemen naar bekwaamreid." En dan bleken toevallig altijd alleen „libe ralen" bekwaam! Weth. Slingenberg heeft het vooze van deze praatjes aardig aan de kaak gesteld, wat van te meer waarde is. omdat deze vrijzinnig-democraat zeker niet van overdreven katholieke sympathieën zal verdacht worden. B. en W. zei hij hebben den Raad in hel geheel niet zonder leiding gelaten. Er waren 18 candidaten en daaruit zijn er vier gekozen, waarvan er twee benoemd moeten worden. Alle vier vcorgedragenen zijn geschikt. En nu meen den eenige leden van B en W. dat het met het oog op de groote katholieke hevolkin" gewenscht was van die vier geschik,e soll'- citanten den katholieken dokter Muller als no 1 of no. 2 voor te drag"n. Dat is een supplement op de vrije ziek°nhuiskeuze. waarover men den mond altijd zoo vol beeft. Een deel van het college van B. en W. wilde daar echter niet aar. en toen werd besloten de beslissing aan den Haad te lat"n Bij de stemming kreeg dr. Kuiipers dade- liik 18 stemmen en was dus gekozen. De S. D. A. P. had alleen op hem gestemd. Dr, Muller kreeg 15, dr. Beukelaar 13 stemden, d» vierde candidaat had zich teruggetrokken. Er was toen een nieuwe keuze tusschen dr. Muller en dr. Beukelaar. De katholieke arts kreeg bii deze tweede ste—ming 23 stemmen en dr. Beukelaar 10. De S. D. A. P. bleek de consequentie van haar liberai'teit niet te hebben aangedurfd en in het zicht van de komende stembus het er toch maar liever niet oo te hebben gewaagd om tegenover de katholieken een zoo grof stokte onrecht uit te halen. Maar het figuur, dat de roode partii op deze wijze maakte was verre van ve'heffend Het was niet het eenige staaltje van slap heid en politieke onhandigheid, We hadden vroeger op den middag al een ander gehad. Het bestuur van de .Vereeniging tot bevor dering van R.K. Bijzonder Onderwijs aan zwakzinnigen te Haarlem had voor 1927 wederom een subsidie aangevraagd voor haar zoo nuttige ja onmisbare school aan de Witte Heerenstraat. Reeds tweemaal beeft de school een gemeentebi.drage gehad, hoewel het Rijkssubsidie tot nog toe uit bleef. Over 1927 krijgt het schoolbestuur eindelijk Rijkssubsidie. Nu is voortaan de gemeente verplicht subsi-hé te geven B. en W. stilden voor over 1927 een subsi die te geven, waarmee nu de ex"loitat'e der school gedekt kan worden en welke iets meer dan het verplichte minimum zal bedragen. Nu had m"t\ mogen verwachten, dat zulk een voordracht zonder eenige opmerking zou ziin aanvaard, of het moest een woord van lof zijn aan B en W. voor hun iuist inzicht Maar dan kent men de anti-paoistische ele menten nog niet in de sociaal-democratische fractie. De heer Scholl hakkelde in »en heel slao fbeechie zoo het een en ander over weggooien van gemeentegeld; dat de ge-1 maente niet .boven het Riik moest uitgaan en zoo meer. om het subsidi» aan de R.K. b'-it-ngewone school te drukken. Tot ons gmoeg°n voelde de h"er Loosjes ZÏoV, t>;; de-e rfpfoae-jieid ppM hheraaj en waars-hui*.de den Ba»d dring-md om niet aan d*t -i-Ksi-he te knabbelen Hii herin-er- de in treffende woorden aan dg>n ri-iid door d~n nn overleden leider der socialisten in de7°n "aad. d°n beer Nagtznam. gevoe-d VOOr hef padp-^rjé aan 7wak-ir>niao-! En nu zou de S. D. A. P. willen beknibbelen op de school voor deze arme stakkerds! Wethouder Bruch verdedigde de voor dracht zooals wij dit van hem gewoon zijn. Van de zoogenaamde bezwaren des heeren Scholl bleef natuurlijk niets over. En zeer raak zei de Wethouder, dat deze zaak al leen uit een oogpunt van belang voor de gemeenschap moest worden bekeken; dat dus niet de schijn moest worden gewekt alsof men nu tegen deze subsidie was, om dat het een school van een bepaalde rich ting is. De S. D. A. P. dorst het toen niet aan tegen te stemmen. De heer Scholl krabbelde terug; hij zei, door het betoog van den wethouder te zijn overtuigd! De roode hee ren moeten zich niet zoo in de kaart laten kijken!! De rest der discussies was van weinig of geen beteekenis. Er werd nog al wat ge praat over het afwijzend praeadvies op het verzoek der afd. Haarlem der Ned. Vereeni ging van Huisvrouwen, om bij het onder richt op de Middelmire School voor meisjes ook huishoudelijke vakken in te voeren. De heeren Joh. Visser en dr. Adrian verdedig den dit verzoek. Maar wethouder Bruch maakte er een grapje mee. We kunnen van deze middelbare school geen opleidingsin stituut voor luxe poppetjes maken Morgen komt men vragen om les in dansen en main- tien! Wie huishoudonderwifs wil moet naar de huishoudschool gaan. En daarmee uit.... Over aangevraagde verhoogingen voor cre- dieten ten behoeve van vei bouwingen aan hef Groote Gasthuis en voor de 2ae H. B. S. werden door de heeren Roodenburg en Miezerus de gebruikelijke bezwaren geop perd; maar niemand kreeg den indruk, dat hier iets bijzonders aan de hand was. An ders zou de heer Klein Schiphorst wel ste viger hebben uitgepakt. Een klein, maar fel debatje was er even tusschen den heer Klein en wethouder Rei- nalda over den verkoop van grond aan de Coöp. Haarl. Groenten- en Bloembollenvei ling. B. en W. stelden voor f 20 te vragen. De heer Klein stelde voor den grond voor 10 an de hand te doen. Ten eerste, omdat de gemeente aan de rijke vereeniging Bloem bollencultuur een subsidie van f 100.000 heeft gegeven en ten tweede, omdat de grond geen f 20 waard is. De directeur van Openbare Werken heeft oorspronkelijk 10 a 12 voor den grond bedongen. Wethouder Reinalda zette uiteen, dat B en W. de coö peratie a! op verschillende manieren was te gemoet gekomen. Een inrichting, waar men per jaar voor f 2'A millioen omzet, kan men echter niet subsidieeren. Door de dure werken, welke de gemeente in den grond beeft moeten maken, moet 20 per M2 bedongen worden. Voor een buitenstaander is hier natuurlijk niet te beslissen, welke prijs de juiste is. De Raad ging'ia overgroote meerderheid met B en W. mee. Bij de rondvraag informeerde de heer Peper natuurlijk, wat B. en W. denken te doen, wanneer de huurco-r,missie is opgehe ven. Wethouder Reinalda deelde mee, dat er een meerderheid bij B, en W. was, in beginsel bereid, om maatregelen te treffen tegen onredelijke huuropdrijving en onrede lijke huuropzegging Eerst moet echter be studeerd worden of een gemeentelijke be moeiing ten deze mogelijk is. We zullen de eventueele voorstellen dus maar afwachten en zijn bijzonder nieuws gierig naar een gemeentel ij ke ver ordening tegen huuropzegging. Dit li'kt zoo op het eerste oog een juridisch monstrum. De heer Castricum gaf in overweging om de bedragen van het vastrechttarief voor eleclrischen stroom voor de zomer- en win termaanden geliik te maken en mevrouw van Looy bepleitte, het aanbrengen van een vluchtheuvel tusschen Oude Gracht, Ver- wuift en Botermarkt. De heer Gerritsz ad viseerde B. en W. om aan de directie der Spoorwegen te vragen op de spitsuren van de reirige; sdrukte (den namiddag) van den noordelijken ingang van het station ook een uitgang te maken. Dan behoefden de auto's niet meer op één punt te bliiven staan. De heer van Liemt zei, dat de Kamer van Koophandel ditrePd» al herhaaldelijk heeft gevraagd; maar altijd uit Utrecht nul op het rekwest beeft gekregen. En nog w"1 zonder eenige motiveering. Mogen B. en W. gelukkiger zijn! Kowno, 1 Febr. 1227. (Particuliere correspondentie) Met het overlijden op 27 Januari van den ^postolischen Visitator in Littauen, Zijne Excellentie, den Bisschop-titulair van An- dulis, Georg Matuievitschius, heeft de Ka tholieke Kerk in Littauen, en speciaal de Congregatie der Marianisten, die in hem hun orde-generaal betreuren, een zwaar verlies geleden. Aartsbisschop Matelevitschius werd in bet jaar 1871 als zoon van arme ouders, in de buurt van Mariampol geboren Nadat hij het gymnasium had afgeloopen, bezocht hij het Priesterseminarie te Kielce in Polen, Later, toen dit seminarie door de Russi sche regeering werd gesloten, ging hij naar Warschau om aldaar zijne studie te vol tooien. Om zijne wetenschappelijke studie te kunnen voortzetten kwam hij aan de keizerlijke geestelijke academie te Peters burg, waar candidaten voor het priester ambt op voorstel van den ressorteerenden Bisschop 1iedere Bisschop kon een of twee candidaten aanwijzen op staats kosten hunne theologische studies konden voortzetten. Na een studie van 3 jaar te Petersburg werd hij aldaar in het jaar 1898 tot Priester gewijd. Nadat hij nog den graad van „Magister theologiae" behaald had, verdiepte hij zich voor korten tijd in de zielszorg. Om den titel als Doctor in de Theologie te kunnen halen, ging hij spoedig naar de LTniversiteit te Freiburg >n Zwitser land; na een studie van 3 jaar, promoveerde hii met een dissertatie over de leer der erfzonde, volgens de Russische leerstel lingen. In 1939 was Aartsbisschop Matuievitschius tot de Congregatie der Marianisten toege treden, waarin hij met zijn vriend en lands man Butschys, die een leerstoel in St, Pe tersburg had, nieuw geestelijk leven bracht. Daar alle orden en congregaties van de R K. Kerk in Rusland verboden waren, kon de Congregatie der Marianisten zich alleen heimelijk uitbreiden. Matulvïtschius richtte daarop een noviciaat te Freiburg op gaf zijn werkzaamheden als professor te St. Peters burg op en vertrok naar Zwitserland, alwaar hij tot generaal der Congregatie gekozen werd. Toen hij toevallig eens te Warschau was, werd hij door het uitbreken van den oorlog in 1914 verhinderd terug te keeren. Eerst in 1918 kon hij naar Mariampol vertrek ken om daar geheel in zijn orde op te gaan. Spoedig daarop werd hij tot Bisschop van Wilna benoemd. Het bisschoppelijk ambt van Wilna, bijzonder moeilijk ddor de vele nationaliteiten der parochianen, vorderde een grooten tact en - veel ervaring; met buitengewoon tactgevoel en kennis, kweet hij zich van zijn hooge taak, totdat hij ten slotte met het oog op hetConcordaat met Polen terugtrad en in 1925 Wilna verliet. Hij begaf zich thans naar Rome, alwaar hij tot Aartsbisschop-titulair werd benoemd en spoedig daarop, nog in, hetzelfde jaar, als Apostolisch visitator naar Littauen werd gezonden. De hem wachtende werkzaamheden waren niet gering; ingevolge de concordaats onderhandelingen tusschen den H Stoel en Polen, werd Wilna als Aartsbisdom bij de Poolsche kerkprovincie gevoegd, Wilna is de oude hoofdstad van Littauen en werd in 1920 door de Polen door wapengeweld aan Littauen ontnomen; - de onderhande lingen tusschen den H. Stoel en Littauen bleven steken en even later zelfs werden de verbindingen met Rome geheel afgebro ken. Om de afgebroken verbindingen weer te herstellen en orde te brengen in de kerkelijke toestanden in Littauen, werd Matuievitschius naar Littauen gezonden. Met het oog op de verkiezingen, die in 1926 zouden plaats hebben, was het niet mogelijk de r^geeringspartijen (het christe lijk blok) voor de wederopname der onder handelingen te winnen enbegon de aarts bisschop maatregelen te treffen een kerk provincie voor Littauen te vormen. Reeds in April 1926 werd de oprichting van zulk een provincie door den H Stoel goedge keurd, en wel met 1 Aartsbisdom en 4 bisdommen. Zijn tweede taak echter, de betrekkin- ken tusschen den H. Stoel en Littauen weer te herstellen, scheen vooreerst niet te zul len gelukken. Het christelijk blok had bij de verkiezingen in Mei 1926 de nederlaag geleden. De vroegere oppositiepartijen (volkssocialisten, sociaal-democraten en lit. -nalionalcn) wisten in de nieuwe regee ring een meerderheid te vormen. Welis waar heeft de oude christelijke regee-ing op aandringen van den Aartsbisschop Matuievitschius maatregelen genomen de onderhandelingen met Rome weer op te nemen, men was het reeds 'over de per sonen, die de onderhandelingen zouden voeren eens geworden (naar- Littauen zou a_H Internunt-us dt vertegenwoordiger va^ den H, Stoel van Praag komen); de tijd na de verkiezingen was echter te kort hier voor; ten slotte weigerde, de, op grond der verkiezingen nieuwe president, dr. Grinius, zijn goedkeuring. De nieuwe regeering kwam intusschen tot stand; de volkssocialisten en sociaal-demo craten hadden he' roer. steunend op de stille medewerking der lit nationalen en minderheden, in handen genomen en de strijd tegen de Kerk begon. De nieuw be noemde Bisschoppen, ja zelfs de nieuw ge schapen kerkprovincie met .alles wat daar uit voortvloeide werd niet erkend; sala ris werd aan de geestelijken niet meer uitbetaald, zoodat aan eer. concordaat niet te denken was Matuievitschius wilde eerst weer naar Rome terugkeeren, totdat plotse ling de regeering besloot den geestelijken, met uitzondering van de 5 nieöwe bisschop pen, het hun toekomende salaris uit te keeren, terwijl levens in regeeringskringen het plan van onderhandelingen voor een concordaat ernstig werd overwogen. Onder deze omstandigheden braken de onlusten in Littauen uit. Ondet militairen druk werd een nieuwe regeering gevormd door de lit- nationalen en het christelijke blok en thans spande Bisschop Matuievitschius alle krach ten in. Voor drie weken kon hij het officieele verzoek van de Regeering om de betrek kingen met den H Stoel weer te herstel len, naar Rome melden. Met al zijn krachten werkte hij thans aan het tot stand komen van een concordaat, doch werd door een hevigen aanval van blindedarmontsteking op het ziekbed ge worpen. De direct ondernomen operatie kon zijn leven niet meer redden en na een ziekte van 4 tot 5 dagen bleef zijn hart stilstaan. Met de grootste plechtigheid werd het stoffelijk omhulsel van den ontslapene in den grafkelder van de kathedraal bijgezet. Alle Bisschoppen van Littauen, de minister president, het geheele kabinet en diploma tieke korps, zoomede talrijke geestelijken en een ongehoorde menschenmassa begeleidden den grooten kerkvorst naar zijn laatste rustplaats. Met den dood van Matuievitschius heeft Littauen een Bisschop verloren, die uiterma te veel invloed heeft uitgeoefend en die bij zonder bemind was. De congregatie van de Marianisten betreurt in hem haar voor- •zichtigen en ver vooruitzienden generaal, die zooveel voor de orde had gedaan en overal nieuw leven verwekte. Overal heeft hij nieu we huizen opgericht, tot in Amerika, het meeste echter in Littauen. De ordesregelen heeft hij uitgebreid en aan den nieuwen lijd aangepast en zoodoende nieuw leven in gegoten. De congregatie zal dan ook in Littauen veel goeds van zich doen uitgaan en tot heil van volk en staat en tot meer dere eere Gods werkzaam zijn. Nu mgr. Schioppa, de internuntius te 's-Gravenhage, aangewezen is om tevens den H Stoel in Littauen te vertegenwoor digen, is onderstaande correspondentie uit Littauens hoofdstad, Kowno (of Kaunas) voor onze lezers zeker wel interessant. Zooals men weet, zullen, overeenkomstig de betreffende bepalingen van de Vleesch- kcuringswet in 1927 de slachtplaatsen mne- ten voldoen aan de bij genoemde wet ge stelde eischeri- Aangezien verschillende, in de gemeente Velsen aanwezige inrichtingen van dien aard zün, dat ze niet aan die eischen voldoen, blijft er voor de gemeente slechts één weg open, n.l. het bouwen van een gemeentelijk abattoir. in de raadsvergadering, welke a,s. Dins dag wordt gehouden, zullen B. en W. van den raad een principieeie beslissing vragen, inzake de stichting van een openbaar slacht huis. Indertijd is medegedeeld, dat Gedepu teerde Staten van Utrecht voornemens waren de ter Aasche Zuwe op kosten van de onderhoudsplichtigen te onderhouden, omdat, deze niet bereid bleken aan hun onderhoudsplicht te voldoen, ten gevolge waarvan de weg den laalsten tijd in zeer slechten toestand verkeerde. In verband met de aan den weg te ver richten werkzaamheden is thans het rijver- keer over dezen weg tijdelijk gestremd ei) is in verband hiermede de Baambrugsche Zuwe tijdelijk opengesteld voor motorrijtuigen op meer dan twee wielen, niet langer dan 5 M. en niet breeder dan 1.75 M. De kortste weg van Haarlem naar Utrecht gaat thans via Uithoorn, Waverveen en Baambrugge, Aangezien echter de Baambrugsche Zuwe zeer smal is en zich daarop bovendien een tol bevindt, geelt de K. N. A. C. automobi listen, die van Haarlem naar Utrecht of omgekeerd moeten, in overweging, dezen weg te vermijden en zoolang de ter Aasche Zuwe gesloten is via Amsterdam te gaan. Door den ZeerEerw. Heer Pastoor C. M. Wouterlood, is van den kansel medege deeld, dat beslo'en is tot verderen afbouw van zijn parochiekerk, d.i. die van O. L. Vrouw van Goeden Raad aan den Arends- weg.te Beverwijk. Aan de, onder architect Kropholler gebouwde kerk ontbreekt nog het voorstuk met den toren. Dit gedeel'e zal nu binnen afzienbaren tijd vol'ooid worden, waarvoor de steun en de medewerking der parochianen wordt verzocht. AANRIJDING, Woensdagavond reden twee vracht-auto's op dén hoek Diaconiehuisstraat—Halte straat te Zandvoort tegen elkaar. De auto van K. werd zwaar beschadigd, die van D. kon haar weg vervolgen. Het gebeurde omstreeks kwart over elf gistermorgen. Een groote sproei-auto van den gemeen telijken reinigingsdiens kwam vanaf de Schalkwi'kerstraat en reed de brug over in de richting Dubbele Buurt. De auto, die ge heel met wate- gevul dwas en dus een aan zienlijk gewicht had, werd bestuurd door een leerling-chauffeur; naast hem zat eer chauffeu'. Juist even voorbij de brug stond in de Dubbele Buurt eën handwagen. Ech ter was er voor een auto nog voldoende ruimte om te passeeren en de leerling chauffeur van den sproei-auto wilde dit dan ook doen. Maar de weg was glad, de auto slipte, de leerling kon het stuur niet meer naar links gooien mei hel gevolg, dat de auto pardoes op den gevel van de rijwielwerkplaats der rma ter Poorten inreed. Een ^eweldi^e slag, hevig gerinkel van nee-vallende glas scherven, en de auto stond stil. De motor was het huis binnengedrongen. echter vrijwel geen schade bekomen. Alleen een der spatschermen werd ver nield. Erger was de winkelpui er aan toe. Vrijwel geen ruit was er heel gebleven. De deuren hingen scheef in de scharnieren en waren vrijwel vernield; de houten bin ten, waarop de bovengevel rust waren ont zet. Gelukkig evenwel had niemand eenig let sel bekomen, zoodat alle nadee'ige gevol gen beperkt bleven tot materieele schade. De politie maakte proces-verbaal op, waa-na de auto weer uit zijn ongewonen stand kon verwijderd worden. Natuurlijk trok het geval veel belangstelling. BESTRIJDING VAN DEN WOEKER. De afd. Haarlem en Omstreken der Na tionale Vereeniging tot Bestrijd'ng van den Woeker houdt heden, in het gebouw der Nutsspaarbank, te 8 uur, de jaarvergadering, de jaarvergadering, In die vergadering worden de jaarversla- g'en uitgebracht, alsmede het verslag van regenten van het „Fonds tegen den Woe ker." Aftredende bestuursleden zijn dit jaar de heeren W. Ch, v, Daalen en mr. P. E Barbas. Aan het jaarverslag ontleenen wij het volgende: Lind 1926 waren 73 personen en vereeni- gingen lid der afdeel'ng. In den loop van 1926 werden informaties en adviezen vers'rekt aan 140 personen, t,otaal vanaf de oprichting aan 898 perso nen. Het kassaldo van den penningmeester, eind 1925 groot 159.74, vermeerderd door contributies en ren'e met 189.19, waartegenover uitgegeven aan adverten ties, porto en vergaderkosten 229 21. zocdat het jaar 1926 sloot met een saldo van 119.69. Het Borgsiell'ngsfonds verleerde in 1926 bemiddeling voor het verstrekken van 28 leeningen tot een bedrag van 3760en in totaal 236 leeningen met f 35 850. Van deze en vorige leeningen stonden nog uit 26 leeningen tot een geborgd be drag van 2727. Verliezen werden in 1926 niet geleden door bijkweeking van rente en bijboeking van provisie en bijdragen, kon het kapi taal met 109.86 worden aangevuld. In den loop van dit verslagjaar ging van het Afdeelingsbestuur een directe ac- _tie uit tot overleg met het College vkn Burgemeester en Wethouders der gemeente Haarlem over het oprichten eener afzon derlijke credietins'ell'ng, welker werk zaamheid zich zou bepalen tot het ver strekken van kleine leeningen of voorschot ten tegen lage ren'e. niet slechts aan per sonen in vasten openbaren dienst, doch ook aan anderen, kleine neringdoenden en particu'ieren, in den trant van hetgeen door de Haarlemsche Hulpbank ui sluitend voor productieve doeleinden met groot succes wordt verricht. Het bestaan van dusdanige instellingen in verschillende plaa'sen des lands, wer kende geheel of gedeeltelijk met gemeente- credieten en de toenemende omvang ba rer werkzaamheden, bewijst wel de nood zakelijkheid van de oprichting ook hier ter s'ede eener dergelijke credietbank om la ger gesitueerden uit de handen van den geldwoeker te houden, terwijl bovendien de door de boofdvereeniging reeds jaren geleden in 's-Gravenhage opgerichte par ticulieren Bank; „de Credietbank tegen den Woeker" de bes'aansmogelijkheid daarvan met gering kap'taal bewijst. In principe heeft het Afdee'ingsbestuur zich uitgesproken voor een instelling ir. den vorm eener Naamlooze Vennoo schap mei klein oprichterskapitaal, doch werkende met gemeentelijke credieten en zoo moge lijk in administra'ieve samenwerking met eene bestaande plaatselijke instelling; men zal zich in die oprichting verder voortbe wegen. Einde Maart zal, georganiseerd door het Genootschap van R.-K. Kunstenaars, een William Blake-herdenking plaats vinden, waarbij als spreekster zal optreden mevr. Ellen Russe, Vanwege het Genootschap van R.-K. Kunstenaars zal Maandag a.s., des avonds 8 uur, in hotel „Den Hout" een Beethoven- herdenking plaats vir.den. Daarbij zullen hun medewerk:ng ver- leenen mej. Paula Horonilz, mevr. Ellen Russe en de heer Marius Monnikendam. VRIENDSCHAPPELIJKE WEDSTRIJD HAARLEM—HOOFDDORP. Maandarfavond j.l. speelde te Haarlem in het clublokaal der „Haarlemsche Damclub" de „Haarlemsche Damclub" IV en V een vriendschappelijken wedstrijd tegen de Hootddorpsche Dam- en Schaakvereeniging I en II. Haarlem won met 179. Geboren. 21 Febr.: d. van W Doek Koppen. 22 Febr.: z. van G. Engels—Kep- pel; d. van C. RoemerNegrijn. 20 Febr.: z. van A. P. RodenburgMoerkerk. 23 Febr. z. van H. H. J. DeenSmeenk; 21 Febr.; d. van J. C. v d. RaadtDijkzeul. Ondertrouwd 23 Febr.: J. Duut en M. Seyfarth; J. Rosek"-ans en J. M. Bos: R. J. Jansen en T. Geel, Getrouwd: 23 Febr.: T. Hamoen en F. Oveiduin; E. A. v, d. Heuvel en C. E. Homburg; W. T. de Vries cn A. Olbers; A. Neervoort en A. M. Walkotte; K. C. Stuut en H H. Steman: N v. Elferen en E. H. S. Koster; A. v. Zoest en M. Maar- schalkerweerd; J. W Smit en J. Hoogen- boom. Overleden; 22 Febr.: I. L„ 1 d„ d. van A, Grol, Nieuwe Landstraat. 23 Febr.: A. M. Lourenburgde Nijs, 72 j„ v. Marum- straat. 22 Febr A. H. HL, 8 mnd., d.v.z.v. A. A. J v. Breda, Kamperlaan, 23 Febr.: H. de GrootOlivier, 41 j., Kampcrlaan. OPGEHEVEN. In de gehouden vergadering van de afdee- liflg Haarlem der Jongeren Vredes Actie werd geconstateerd, dat aan het bestaan van een afzonderlijke Jongeren Vredes Actie in Haarlem geen behoefte blijkt te be-taan, waarom besloten werd de Jon geren Vredes Actie op te heflen. R.-K. VER, VAN HANDELSREIZIGERS „ST. CHRISTOFFEL". Dezer dagen hield de afd. St. Paulus te Haarlem, haar maandelijksche vergadering. De voorzitter opende deze vergadering op de gebruikelijke wijze. Naar de Algemeene Vergadering, welke begin Mei te Roer mond wordt gehouden, werd afgevaardigd de voorzitter, de heer J W. "an Willige en als plaatsvervanger de secretaris, de heer Joh. Krcskinski. De voorzitter bedankte de propaganda- commiss't vooi het vele werk dat zij heeft verricht op 5 Febr. en voor de voorberei dende werkzaamheden, daaraan verbonden. Hij hoopte, dat deze commissie steeds haar best zou blijven doen cm de afd. St. Paulus tol een der grootste afdeelingen te maken. Tooneelavond. De R. K. Tooneelver- eeniging „Door Eendracht Sterk" onderafd. van den R.K. Volksbond geeft Zondagavond haar Vastenavonduitvoering in het R. K. Vereenigingsgebouw Opgevoerd wordt: „De indringer", tooneelspel in 3 bedrijven. Biljarten. Massakamp D.O.K.Kastan jeboom. In café Trigl te Heemstede, had Dinsdagavond de eindstrijd plaats tusschen bovengemelde clubs, tusschen de 1ste Vijf tallen. Daar de Kastanjeboom in totaal 479 caramboles voor stond, was er van spanning geen sprake, en ging het meer om den strijd tusschen de le vijftal-spelers, waarbij D.O.K, gaarne revanche wilde nemen voor de nederlaag in café „de Kastanjeboom". Dat is hun vrijwel gelukt, vooral ook door lat P. Kobus er zeer slecht in was en J. Vollenga een goede partij speelde. Vollenga won in 10 beurten met 10044, waarbij een serie van 42. De uitslag was: D.O.K. 100, 89, 65, 100, 100, totaal 454. Kastanjeboom 44, 100, 100,57, 72, totaal 373. In totaal is Kastanjeboom 398 caramboles voor en legde beslag op den fraaien beker. Van de scrieprijzen werden er 3 gewon nen door de Kastanjeboom en een door D.O.K. Na afloop werden tusschen P. Kobus en J' Vollenga 250 caramboles gespeeld. De strijd ging lang afwisselend gelijk op, maar in de laatste 100 loopt Kobus o.a. met een serie van 45 snel uit, om in 31 beurten met 250—204 te winnen. Hierna had de prijsuitreiking plaats. Luitenant Koppen's vlucht naar lndië tot het najaar uitgesteld. Onze nieuwe gezant te Washington Mr. Dr. J. H. v. Royen naar zijn post vertrokken. Het vraagstuk van de Maasbrug te Maastricht. Een gemeentelijke huurverordening te Amsterdam in den maak. De 109ste vergadering van den Midden- standsraad. Een rede van baron van Wijn bergen. De algemeene staking in Sjanghai. De be zetting naar Nanking. De havenstaking te Colombo duurt voort. De Fransche troepen in het Saargebied zullen tot op acht honderd man worden teruggebracht. Een motie van wantrouwen in het Bel gische Kabinet aangenomen. Een nota var. de Britsche regeering aan Rusland in verband met Russische propa ganda in bet Britsche rijk. Barometerstand 9 uur v.m.: 748. Achteruit. Licht op. De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om 5 59. Geseind van de Bilt van morgen 8.45 uur, e.an alle posten: Weest op uw hoede! BOEDAPEST, 23 Februari. De beer Neugebauer, directeur v?n de Landelijke Liga tot Bescherming van het Kind, heeft, Naar Waarnemingen in den morgen vaa Februari. Hoogste barometerstand 763.1 m.M. te Memel; Laagste Barometerstand 738 6 m. M. \e Stornoway. Verwachting van den avond van 24 tot den avond van 25 Februari: Aanvankeliik krachtige, later afnemende Z. O, tot Z, W. wind; betrokken tot zwaar bewolkt, later opklarend; aanvankeliik re genbuien; weinig verandering in "tempera tuur. in verband met de beëindiging van de actie ten behoeve van de uitzending naar het buitenland van noodlijdende Hongaarsche kinderen, een lezing gehouden. Spr. bracht hierin dank aan Nederland en vele andere landen, die zich het lot der Honrfaarschc kinderen hebben aangetrokken. Spr. be rekende, dat er 57.000 kinderen in bet buitenland werden opgenomen. Voor hen is deze hulpactie een ware redding geweest, want blijkens het getuigenis der genees- heeren zou het meerendeel een vroeg- tijdigen dood gestorven zijn. Al deze kin deren keerden in blakenden welstand naar Hongarije terug. Spr. gaf ten slotte nog eenige voorbeelden van het verschil in aanblik, dat de kindertreinen bij vertrek en terugkeer opleverden. Uit Rome wordt gemeld, dat de Pans generaal De Castelnau heeft ontvangen. Daar de generaal aan het hoofd van de Fransche Katholieke beweging staat, ver moedt men, dat bij de audiëntie ook de kwestie van de action Francaise ter sprake is gebracht In den Keulschen Dom is gistermiddag om drie uur brand uitgebroken en wel in het portaal aan den kant van het station, waar de transformatoren staan Een Franciscaner monik, die den brand ontdekte, waar schuwde de brandweer. Voordat deze ver scheen. was de dom al geheel gevuld met een dikken rook, terwijl buiten echter nog niets te bespeuren was. Om 4 uur was' het vuur geheel gebluscht- Naar aanleiding van een mededeeling van Chamberlain in het Engelsche parlement, dat de Britsche regeering voornemens is, een in krachtige bewoordingen gestelde nota tot de sovjet-regeering te richten, wordt uit Moskou gemeld, dat aan Rosenholz, den gezant te Londen is opgedragen bij Chamberlain stappen te doen om een openlijke breuk tusschen beide staten te voorkomen. De sovjet-regeering heeft voorts verklaard, dat zij ingeval van een buiten- werkingstelling van het Britsch-Russischc handelstractaat, geheel zal ophouden met het doen van bestellingen in Engeland. ROME, 24 Febr. De Kamer is Woens- dag weer bijeengekomen. Bij de opéning bad een enthousiaste idemonstratie voor den vlieger Pe Pinedo plaats. ROME, 24 Febr. Het Vriendschaps verdrag tusschen Italië en Chili wordt beden door Mussolini en den Chileenschen gezailt geteekend.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1927 | | pagina 1