KWATTA5^ Bats KWATÏA Maria-Stichting KASSIER EN C0MM1SSI0NNAIR IN EFFECTEN MIJMHARDt Cax.Q&i' V erkeersoE^e vallen. VOLLE MELK BEEPEN G. F. H. PASTOOR - HAARLEM DE SPAARNEBANK ioav* DE VERBOUWING VAN HET PAVILJOEN. Vereeniging voor School- en Werktuinen. Besmettelijke ziekte. Het auto-ongeluk in Dubbele Buurt. Feestavond Kruisverbond en Mariavereeniging. VAN ONZE RECHTBANK. Let op. Faillissement. Tonbey-vereeniging. Capet Kwartet. Personalia. BURGERLIJKE STAND. Slechts 3en merk kan aan de spits staan MUZIEK. l l 2uw handboek der muziek. W. P. J. Overmeer. Vrijz. Democratische Bond. SCHIETEN. Jubilea. DE HOOGEWOERD. lederen middag van 2 tot 3 uur Polikliniek AALSMEER. VELSEN. DE NIEUWE VERKEERSWEG KL. HOUTWEG— AMSTERDAMSCHE VAART. Wat er op „Westrust" gebeurt. BEVERWIJK. Gevonden dieren en voorwerpen. UIT DEN OMTREK. VELSEN. HALFWEG. HAARLEMMERMEER. HEEMSTEDE. MARKTNIEUWS. LAATSTE NIEUWS. Stormwaarschuwingsdiemt. DE ZOP4ERTIJD. Het spoorwegongeluk y bij de Vink. Brandstichter veroordeeld De Hulpactie voor het Hon- gaarsche kind. De Action Francaise en de Paus. Brandjn den Dom te Keulen. Rusland en Engeland. Heropening Italiaarische Kamer. Vriendschapsverdrag Italië—Chili. Vliegenier De Pinedo. Einde der staking te Sjanghai Wijziging arbeidstijd in Duitschland De haven van Stettin dichtgevroren. Tegenspraak inzake Syrië. De „Osservafore Romano" over de ontwapeningskivssüle. tabletten Arrestatie van communistische parlementsleden. 24fcl/a Wisselkoersen en koersen van Bankpapier. 35.18*/, i2.ni/, van de Naar wij vernemen, zal het nog wel eenige maanden duren,' vooraleer de aanbesteding zal kunnan plaats hebben van den verbouw van het Paviljoen in den Hout tot Provin ciale Grifiie, omdat de vaststelling der deiinitieve plannen een stagnatie onder vindt, wijl de hoogste autoriteiten hun goed keuring daaraan nog niet hebben wiilen hechten. Wel kunnen wij mededeelen, dat het in de bedoeling Pgt, bij den verbouv/ het inwendige van het bestaande Paviljoen te wijzigen, doch het uitwendige, zal geen ver andering ondergaan, zoodat het aspect van het gebouw bewaard zal blijven. De school voor kunstnijverheid, welke in den tuin ge vestigd is en thans is on'ruimd, zal worden a.gebroken en in de plaats daarvan zal een nieuw gebouw ten dienste der Provinciale Grif ie worden opge'rokken, evenwel zoo, dat de tuin nog een belangrijke vergrooting zal ondergaan. Thans immers heeft de school voor Kunst nijverheid twee vleugels in den tuirf; het nieuwe gebouw heeft slechts één vleugel, zoodat de vrijkomende ruimte tot tuin be stemd zal kungen worden. Wanneer eenmaal de geheele verbouwing zal hebben plaats gehad, zullen wel onge veer drie jaren verspreken zijn. Deze vereeniging ontving in grooten dank van N, N. 500 voor de exploitatie schoolwerktuinen. In de week van 13 tot 20 Februari heb ben zich alhier 3 gevallen van roodvonk en I geval van diphtheritis voorgedaan. Gebleken is, dat de oorzaak van het auto-ongeluk in de Dubbele Buurt, waarbij gisteren een auto van den Gem. Reinigings dienst tegen een winkelpui reed, te zoeken is in het feit, dat de leerling-chauffeur in de verwarring op het gas-pedaal trapte, in plaats van op de rem. Deze avond, waarop de WelEerw. heer A. Leesberg het woord zal voeren en de too- neelclub „Victoria vopr het voetlicht komt tr.et het drama „Moeder", begint te 8 uur. Niet om half 8. MISHANDELING OP SCHOOL. J. A. M. S., die de vorige week had te rechtgestaan wegens mishandeling van een schooljongen te Alkemade, we-d heden ver oordeeld tot 25 boete, subs. 10 dagen hechtenis. De eisch was 40.boete subs. 20 dagen. Op het Plein liep gisterenmi4dag 12uur de 37-jarige S. R. bij 'het oversteken van de straat tegen een auto op, doordat zij niet «p het verkeer letten. Zij werd in het fi liaal van Franken binnengedragen en door een lid van O. D. voorloopig verbonden. Daa na werd zij naar het St. Elisabeths- gas'.huis vervoerd, waar bleek, dat zij niet ernstig was gekneusd. Dm 23en Februari 1927 werd in staat van faillissemant verklaard» H. Gort huisvrouw van J. Vroom, handelaarster in turf te Haar lem, Hooimark: 2; curator Mr. A. Bruch alhier. Rechter-Commissaris Mr. G. Sluis. De leerlingen van den tekencursus geor ganiseerd vanwege de hier ter stede geves tigde Tonbey-vereeniging worden bij het eindigen van den cursus op een feestelijke bijeenkomst onthaald. Op den 4en Kamermuziekavond der Mij. tot Bev. der Toonkunst, -zal zich het be roemde Capet Kwartet doen hooren. Deze avond vindt plaats op Maandag 28 Februari in den Stadsschouwburg. Het Capet Kwartet zal eenige strijkkwar tetten van Beethoven ten gehoore brengen, n.l Op 18 No. 2, Op 74 en Op. 132. Daar het concert precies 8 uur zal aanvan gen, worden de afcorné's der Kamermuziek avonden verzocht zich vroegtijdig van plaat een voorzien. Onze stadgenoot de heer S. de Vries is be noemd tot le violist bij het muziekkorps aan boord van een der schepen der Holl. Amerika lijn. Geboren: 21 Febr.: d. van A. Veenstra Stomp. 23 Febr.: z. van A H. J. Baas Luikman. 24 Febr.: z. van M. E. M. Klutc Arbon. 21 Febr.: z. van W. v. DijkMeijst. 23 Febr.: z. van H. D. M. v. Schagenv, d. Ham; z. van J. Stoutev. Opzeeland; z. van H, M. C. ZandbergenBurggraeve. Getrouwd: 24 Febr.: M. C. v. d. Linde en M. C. Grobbe; P. M. Dekker en M. A. Er- kamp; D. J W. v. Geest en C. M. A. de Heij; A. M. Harren en J. M. v. Zijp; W. Krijt en A. de Mooij; A. A. M. Nieman en A. G. M. Moussault. Overleden 23 Febr.: G. Derwigde Zeeuw 60 j„ Gasthuisvest. E n interessant werk, van belang voor ieder, die muziek beoefent of onderwijst, verschijnt bij de Asschendorlsche Verlags- buc' handlung te Munster, i. W s het „Hand- bach der Musikwissenschaften" door Fritz Vclbach. De oomponist-hoogleeraar behan delt in 't reeds verschenen eerste ceel de muziekgeschiedenis in 200 bladz. Beknopt en wat Duitsch van belangstelling maar in twee opzichten merkwaardig: vooreerst wordt op menig punt de uitkomst van het jcr.gs'.e onderzoek geformuleerd, vervolgens werdt ook de muziek van enzen tijd behan deld met overtuigde sympathie behandeld al heeft de schrijver ook respect voor de traditie. Mooi studiemateriaal vormen de vergelij kende tabellen, waarin de ongeveer gelijktij dige verschijnselen in wcreldgeschied mis, weienschap, muziek en andere kunsten naast eikaar worden gezet. Ook de leer der vormen, in ruim zestig bladzijden, geeft menige verdienstelijke uit eenzetting. Ten slotte worden de instrumenten en de partituur behandeld. Evenals het voorgaande is ook dit deel ruim en goed geillustreerd. Van belang zijn ook (hoewel 1' na exclu sief Duitsch) de opgave van werken voor verdere studie, die na iedere paragraaf volgt Het tweede deel. dat de acoustiek, aes- thetica, toonphysiolog'e en toonpcychologie behandelen zal, zien wij met nog grooter belangstelling tegemoet, E U Aan den heer W. P. J. Overmeer is, naar de O. H. C. meldt, op zijn verzoek met het oog op de reorganisatie van den Gemeente lijken Dienst der Werkloosheidsbestrijding, met ingang van 15 Maa-t a.s. eervol ontslag verleend uit den dienst der gemeente. Hij wordt dus wegens genoemde reorganisatie op wachtgeld gestelij. De heer Overmeer is ruim 28 jaren ge meente-ambtenaar geweest, waarvan hij bijna 23 jaar werkzaam was aan de Stads- Bib'.iotheek. Het ligt alle-minst in zijn be doeling een rustend leven te gaan leiden. Hij zal zich nu geheel gaan wijden aan den reclasseeringsarbeid, weik werk zijn ge heele hart heelt, zooals bekend is. Ook in katholieke kringen is de heer Overmeer om zijn ijverig werken inzake de reclasseering -en d 'ankbestrijding een wei- bekende en geziene persoonlijkheid. Op de gehouden vergadering der afdeeling Haarlem van den Vrijzinnig Democratischen Bond werden op de voorloopige candida- tenlijst voor de a.s. gemeenteraadsverkie zingen geplaatst de heeren (alphabetisch): A. G. Boes, mr. L. C. van Dam, mr. M. A. van Eek, J. H. J. Hulsman, H. C. Kloet, mr. Tom Kruyff en mr M. Slingenberg. Hier aan zal neg eene vrouwelijke candidate wor den toegevoegd. Uitslag van den Nationalen Schietwed strijd, gehouden te Bodegraven van ,25 januari tot en met 12 Februari 1927. Korpswedstrijd Buks Schietvereenigingen: 1. Schietvereeniging „Doorn" te Doorn, 227 punten 2. Immer Vaardig, Hoek van Holland, 206 p. 3. Wilhelmina, Vlaardingen, 204 p. 4. „Driebergen-Reijsenburg", Drie bergen, 203 p. 5. Juliana, Wassenaar, 200 p. 6. Kralingsche Schietver. Rotterdam, 198 p. 7. St. Hubertus, Breda, 198. Hoogste Korpsschutter M. Kooien, Breda, 48 p. Korpswedstrijd Buks Burgerwachten. 1. Burgerwacht, Monster, 215 punten 2. Burgerw. Utrecht, 214 p. 3. 6de Vendel IVde Divisie Rotterdam, 190 p. hoogste korpsschutter J. v.d. Marei, Monster 48 p. EerekorpswedstrijcJ Buks. 1. Kralingsche Schietver. Rotterdam, 138 punten 2. Schietver. „Doorn" te Doorn, 133 p. 3. Wilhemina, Vlaardingen, 131 p. Korpswedstrijd Marga Schietvereeni gingen. 1. Kralingsche Schietver. R.dam, 285 punten 2. Willem Teil, Leiden, 285 p 3. Waterloo, Berkel, 278 p.4. Joubert, Ouderkerk, 274 p.5. Volksweerbaarheid, Gouda, 273 p. Hoogste korpsschutter W. Faase, Over- veen, 60 punten. Korpswedstrijd Marga Burgerwachten. 1. Burgerwacht Rotterdam, 284 punten 2. 6de Vendei IVde divisie, Rotterdam, 284 p.3. Burgerwacht Utrecht, 280 p. 4. Burgerwacht Monster, 280 p. 5. Burger wacht Amsterdam, 277 p. 6. Burgerwacht Boskoop, 274 p. Hoogste korpsschutter s C. v.d. Kruk, Monster, 60 punten. Personeel Buks. 1. C. Bot, Breda, 49 punten 2. A. Meijs, Alphen, 4849 p. 3. V. Staalduinen, Naaldwijk, 4843 p. 4. Dr. Brand, Utrecht, 4743 p.12. A.j. Hekker, Overveen, 4643 p. 22. N. v. Keuien, Aerdenhout, 4439 p. 25. Jongenburger, Alphen, 4429 Personeel Marga. 1. Moermond, Berkel, 5959 p.2. Dekker, Rotterdam, 5958 p. 3. Roela-ids, Utrecht, 5958 p. 4. J. v.d. Eist Amersfoort 5957 p. 20. L. Uding, Amersfoort,-5757. Vrije baan Buks. 1. J. v. Eist, Amersfoort, 90, 14x30 2. M. Both, Breda, 90, 11x30 18x29; 29 x 28 3. C. Both, Breda, 90, 11 x 30 18x29 21 x28 4. B. Ruitenbeek, Doorn, 90, 3 x 30 5. A. Mijs, Alphen, 90, 2 x 30 8x29; 25. A. v.d. Ham, Rijswijk, 86. Vrije Baan Marga. 1. A Saers, Rotterdam, 72; 30x36 2. A. Mijs, Alphen, 72 28x36 3. M. v. P9eleeest, Amstelveen, 72 17 x 36 4 A. Breedijk, Bodegraven, 72; 13x36; 5. K. Kelijwegt, Hoek v. Holland, 72 11 x36 25. A. «Faas, Rotterdam, 72 3 x 35. Vaste Baan Buks. 1. C. Both, Breda, 142 punten 2. G. Bergshoef, Alphen, 139 p.10. A. Dinge- manse, Doorn, 135 p. Jubileum Wedstrijd. 1 H. Smit, Utrecht, 4844 punten 2. J. v. Eist, Amersfoort, 4749 p. 3. J Ruedisuëli, Breda, 4742 p.16. C. van Dale Dalen, Vlaardingen, 45 p. De prijsuitreiking zal plaats hebben op Dinsdag 8 Maart, des namiddags te 6 uur in het Hotel „Van Haaften" te Bodegraven Vandaag herdacht de heer H. J. Linge- man zijn zilveren jubileum als bestuurslid van de afd. Haarlem van den Ned. Barbiers- en Kappersbond. Thans is hij voorzitter der afdeeling. In den loop van den dag ontving hij vele blijken van belangstelling in den vorm van cadeaux, bloemstukken, persoonlijke en schriftelij ke gelu kwer.schen. De huldiging door den Bond zou vanavond 9 uur in „ae Kroon" plaats vinden. De heer J. J. van Zwieten was vandaag 12 jaar in dienst bij den heer J. D. Weijers, Koningstraat. Van morgen werd hij door zijn patroon in waardeerende woorden toegesproken, het geen vergezeld ging van de aanbieding van een stoffelijk blijk van belangstelling, n.l. een koperen rookstandaard. Ook van de huisger.ooten ontving hij verschillende ge schenken. Let verdere deel van* den dag mocht hij in aen huiselijken kring doorbrengen. De heer J. Handgraaf was vandaag 25 jaar in dienst van den heer J. W. Florijn, Centraal Apotheek. In verband met ziekte van den jubilaris is de herdenking van dit jubileum uitgesteld. Heden vierden de heeren De Groot en Heitlager hun 25-jarig jubileum aan de Cen trale Werkplaats der Ned. Spoorwegen. In de schoonmaakloods werd de heer de Groot toegesproken door den heer Remmé, en werd hem namens de collega's een zilve ren hovlo'e me' een oorkonde overhandigd. Dt heer Heitlager kwam in de zadelmakerij en daar schetste collega Wels Heitlager als 1 een humaan en getrouw kameraad. Als blijk van waardeering werd hem een kaps'ok- kleed met een oorkonde overhandigd. Deze oorkonde was een geschenk op zich zelf, want zooals altijd, was ook nu de heer Forlgens.bereid gevonden, geheel belange loos deze oorkonde te schilderen. Verder ontvingen de jubilarissen van de directie de gebruikelijke enveloppe met inhoud. De verdere dag werd in den huiselijken1 kring gevierd. Nu de verschillende straten rond de Hoogewoerd voor en na zijn aangelegd, werdt ook êe bebouwing met spoed onder nomen. Momenteel zijn er 80 huizen in aanbouw, waarvan enkele reeds gereed zijn cp het binnenwerk na. Naar wij vernemen, is er veel vrrng naar de woningen in deze buurt; verschillende zijn reeds verkocht. Een ambtswoning voor den burgemeester, 1 Het door den gemeenteraad genomen be- j sluit, een nieuwe ambtswoning voor den I burgemeester te doen bouwen en wel op een terrein, gelegen naast het raadhuis, is door een groot gedeelte der burgerij met tegenzin begroet. Verschillende vooraanstaande personen hebben zich vereenigd o.n gemeenschappelijk bij Ged. Staten te protesteeren tegen goed keuring van het raadsbesluit, dat zij in strijd achten met een .eventueel plan. voor den bouw van een nieuw raadhuis. Men heeft reeds een adres met .uitvoerige me morie van toelichting tot Ged. Saten ge richt, waarin opgemerkt werdt dat de op- Besmettelijke ziekte. In de afgeloopen positie tegen het onderhavige raadsbesluit f weck zijn in deze gemeente 6 gevall'en van zóó algemeen is, dat gesproken mag worden roodvonk voorgevallen, van een grove vergissing van den raad, welke door het overgroote deel der bevol king wordt betreurd. Te zelfder tijd waarop deze agitatie 'zich Overleden; A. Bloem, 78 j. H. D. Mathot wedn v. G. Wilhelmus, 77 j. NIEUWE GRACHT 57, TELEF 12066 ontwikkeld heeft, deed de burgemeester in de plaatselijke pers een" bericht opnmen waarin hij mededeelde zich uit hst particu liere vereenigingshven terug te trekken. Hij meende te moeten^edanken voor het lid maatschap en het bestuurslidmaatschap van een tiental verschillende vereenigingen. Ook als bestuurslid en gewoon lid der A. R. Kiesvereeniging heeft de heer Kaste lein zich doen schrappen. Men verwacht nu dat in de eerstkomende In de gisteren gehouden vergadering van den gemeenteraad is besloten een ruiling van grond aan te gaan met de heeren W. J. Nelissen en G, P. Geuikers, in verband raadsvergadering de burgemeester met een met hun plannen tot het in exploitatie - 1 brengen van gronden beoos'en den Kleine Houtweg. De bedoe'de gronden zijn de villa „Westrust" en achtergelegen park. Deze ruiling van grond staat in verband met de plannen om rent den grooten verkeersweg, van den Kleine Hcutwe^ naar het Z. Bui ten Spaarne, Slachthuiskwartier en Am- rierdamsche Vaart, Deze plannen, d e reeds van, ouden datum zijn. konden tót nu voornamelijk niet uitgevoerd worden, om dat omtrent „Westrust" nog geen beslis sing was genomen. Binnenkort zal echter de villa worden afgebroken, In het ach tergelegen park is men reeds bezig met het rooien van bcomen en het terrein gereed te maken voor de s raat. die daar moet worden aangelegd. Spoedig zal men dan ook beginnen met de bebouwing. Er zul'en heerenhuizen verrijzen met voor- en ach tertuin. In de Voorhe'ms'raat zal men spoe dig aanvangen met het bouwen van 16' kleine heerenhuiren. Op de Rustenburger laan moeten ook nog enkele oude huizen worden afgebroken. Over eenige ro-anden zal wellicht villa „Wes'rust" gesloopt zijn. Men kan dan be ginnen met de bestrating; de bebouwing zal dan ook waarschijnlijk aangevangen zijn. zoodat dan over er/kele jaren iaren het nadere verklaring zal komen. Herdenkingsfeesten 1276—1926. Men verzoekt ons mede te deelen, dat de sub commissie voor versiering en iluminatie het voornemen heelt in het begin der volgende week een vergadering te beleggen met ver tegenwoordigers van de bewoners van die straten die voornemens zijn hun straat tijdens de herdenking te versieren of te tllu- mineeren. Deze vergadering, waarover wi; nattere bijzonderheden in ons nummer van a s. Zaterdag zullen mededeelen, zal worden gehouden in café Oud Meersteijn Schans, alhier. „Dc Eikeboom." Hedenavond om 8 uur, geeft de tooneelclub der St. Josephgezellen in het K. S. A -gebouw een opvoering van het tooneelstuk „De Eikeboom", sociaal spel van het land in vier bedrijven door den be kenden tooneelschrijver Gerard Nielen. Gezien het succes van den vorige tooneel- uitvoering, is de voorspelling niet gewaagd dat hedenavond een mooie voorstelling is te verwachten. De voorstelling wordt gegeven ten bate geheele p'an zal uitgevoerd zijn en de van de St. Josephgezellenvereeniging en het greote verkeersweg BaanRus enburger- laanAmsterdamsche Vaart gereed. Zooals bekend, zal de E. S. M. ook die route volgen, waarmede de hinderlijke ver- keersbelemmering van Kampervest, Hee- renvest en Anthoniestra.it verdwenen zal zijn. Terug te bekomen biju A. Zoon,' Saenre- damstraat 21, bankbiljet en zakdoek; T, Hofstee, Rustenburgerlaan "50 bril; H, Ko-* men, Beilameystraat 1, ceintuur; Politie bureau, Smedestraat ceintuur; G. van An- del, Kolkst aat 20 rood, klnderhinds-ehoen; Govers, Dr. Leydsstraat 20, bruine hond, „Fauna"; Steffens, Spaarne 3S, hoad; Roode, Pijlslaan 122, handdoek; H. v. Fran ken, Begijnesteeg 6, gele hond; S. Loerak ker, Zcnesteeg 4 rood, kinderhandschien; C. Tanis, Smedestraat 17, kinderhandschoerj; Bousema, Gicrstir. 42, gr. witte poes, Fauna; Mok, Nieuwe Gracht. 62, gr witte poes, id.; Beute, Rcsehagheplein 1, Angorapces; M. F. S. Phi'ippo, Jan Steenstraat 11; kaarten (korps'); C. Visser, Pietcr Aartslaan 9, Heemstede, Engelsche sleutel; J. Idema, Koolsteeg 22, vulpotlood; Politiebureau. Smedestraat, vlartgestok en rozenkrans in étui; P. Maere, Leidschevaart 28P, rijwiel- be'.merk; A. v. d Haak, Westergracht 69r„ idem; J. C. Deelder, Stuverstraat 2, idem. Gemeenteraad. De raad dezer gemeente houdt een openbare vergadering op Dins dag 1 Maart a.s., des namiddags 7 uur, ten gemeentehuize. De agenda vermeldt: 1. Bestoten vergadering. 2. Ingekomen stukken en mededeeling. 3. Opheffing der functie van concierge van school A en wij ziging van de verordening tot regeling der loonen van de gemeentewerklieden. 4. In trekking van het Raadsbesluit van 5 Octo ber 192#, no. 91, sub. II, en verkoop van grond te IJmuiden. 5. Verleenen van crediet voor afkoop van de huur en het afb-eken van twee afdeelingen van de garage, staan de nabij het stoompontveer, benevens voor uitvoering van daarmede verband houdende werken. 6. Aanvulling der verordening op de heffing van rechten voor het geb~uiken van of voor het hebben van werken en in richtingen onder of boven den openbaren gemeentegrond of het openbaar gemeente water. Toekenning van voorschotten, on der waarbo-g van tweede hypotheek voor den bouw van arbeiderswoningen. 8. Vast stelling der vergoeding van de over 1927 aan de besturen der bijzodnere scholen te verleenen voorschotten op de vergoeding, bedoeld bij ari. 101 der L. O.-wet 1920, zoo mede van de regelen, volgens welke de uit betaling zal plaats hebben. 10. Prae-advier op een adres van de afd. Santpoort van de vereeniging „Volksonderwijs", de afd. Sant poort van de S. D, A. P. en de Vrijz. Kies vereeniging „Burgerplicht", afd. van den Vrijheidsbond te Santpoort; inzake de ve-- zorging van het openbaar lager onderwijs in genoemde afdeeling. 11. Wijziging van den datum van toelating van leerlingen tot de scholen D en Dl te IJmuiden en in ver band daamede, wijziging van de veror- dening, regelende het openbaar lage--on- derwijg, uitgebreid lager onderwiis, en bui tengewoon lager onderwijs. 12. Vaststelling van de volgende nieuwe verordeningen: a. tot regeling van het openbaar bew^ar- school-onde-wiis; b. regelende het verlee nen van geldelrken steun aan het bijzonder bewaarschoolonderwijs; c. op de hef'ing van schoolgeld voor het openbaar bewaar schoolonderwijs; d. op de invordering diei schoolgelden. Personalia. De heer J. Holwerda. brieven besteller alhier, wordt met ingang van 27 dezer overgeplaatst naar Overveen. Feestavond, Donderdagavond geeft de R.K. Tooneelvereaniging „St. Oe-ard»'s Mn- jella" een feestavond ia het Siat Josephs- gebouw alhier. Jóngenspatronaat. Glascultuur. De Ned. Mij. voor Tuinbouw- en Plantkunde had gisteravond, voor, haar leden en genoodigden een verga dering belegd in het veilingsgebouw „Cen trum". De heer W. J. Pieper, Renkuhi, zou dan een lezing houden, over glascultuur. Op zeer gemoedelijke wijze, heeft hij dit ge- r, en zeker de tuinders dié nog kort aan cultuur zijn begonnen, aardig op de hoogte gebracht van hun toekomstig bedrijf. Spreker zette op goed bevattelijke wijze uiteen, hoe men moet telen in warenhuizen en hoe onder plat glas. Warenhuizen zijn. zeer geschikt voor bloemkool, met 'tusschenteeld spinazie, plat glas daarentegen is beter voor wortelen, sla, bloemkool, komkommers, meloenen en poste lein. Ook aardbeien leenen zich voor deze teelt wel, doch niet alle soorten. Interessant was wel Ans 4e hooren, de teelt der komkommers en meloenen, omdat deze vruchten zooveel werk vereischen, voor dat men aan de haal komt. Vereischt liet planten en aanleggen van de bakken al veel zorg, veel meer wordt nog van den kweeker geëischt wanneer de plant zich gaat ontwikkelen. Dan moet steeds gesnoeid worden, bij komkommers reeds vroegtijdig, om jonge scheuten te kweeken en komt een maal de bloesem, met de vrucht te voorschijn, dan moet men de niet vruchtdragende bloe men verwijderen om mooie vruchten, zonder zaad te krijgen. Bij de teelt van meloenen is dit iets anders. Het snoeien gaat als bij de komkommers, al wijkt dit ook even af, wat de bevordering der scheuten betreft, het verwijderen der bloemen heeft hiernaast plaats omdat, door de bestuiving de vrucht dan mooier wordt. Zoo ook is er nog ver schil in het afnemen der vruchtde ko «kom mer wordt afgenomen wanneer hij, groot genoeg is, de meloen daarentegen moet eerst rijp zijn, wat zichtbaar is aan de kleur en aan de steel. De heerlijke geur, die verspreid wordt is een zeker teeken van rijpheid. Zeer veel werd nog door spreker behandeld, wat zeer interessant was. Wij zouden echter zulk een bezing, waar veel uit te leeren is, lie ver hooren in de maand September, de tijd. dat de bakken moeten aangelegd worden, vooral omdat de glascultuur zich zeer uit breidt in Kennemerland. Dan zou het niet ondienstig zijn, de tomatenteelt eens goed te bespreken, omdat deze teelt zich op den voorgrond gaat plaatsen, en daar verdient beter gekend te worden. Vragen werden niet gedaan zoodat dit gedeelte een vlot verloop had. Na de lezing werd nog even vergaderd en behandeld de vraag of de Mij. ook ëen perk zou beplanten aan de Breestraat. Na eenige bespreking werd dit plan goedgekeurd, waarna de voorzitter de vergadering sloot. R,K. Land- en Tuinbonwbond. Morgen avond houdt de afdeeling Beverwijk van cfen R- K. Land- en Tuinbouwbond in he' K. S. A.-gebouw een vergadering. De agenda vermeldt o.m. een film-uitvoering op gebied van tuinbouw en handel. De vergadering, welke om 7 uur aanvangt is toegankelijk voor R. K. tuinders en land bouwers boven 18 jaar. Ongetwijfeld zal ieder belanghebbenden deze uitnemende vergadering willen bijwonen. Besmettelijke ziekte. In de afgeloopen week is alhier 1 geval van roodvonk voor gevallen. Burgerl. stand. Ondertrouwd; W. G. F. Versteeg en Joh Snel, F. F. Boorsma en M. van Dijk. M. Perfors en E. J. de Jong. Getrouwd: F. A. G. Lanting en H, G "taak. J. Floris en P. M. van Leeuwen W. C. Heemskerk en M G. J. Hendriks. Geboren: K. C. SchipperKct, z. C. M. HeemskerkFchous, z. J. LaarmanBos, d. A R. SleutelHoenderdos, z. M- JUók—Timmer, d. TL L. M. Jansen—Pee lers, d» HAARLEM, 23 Febr. Grocntenmairkt. Ap pelen 2160 ct.peren 1640 ct. per Kg.; bloemkool 3040 ct rcodé kool 410 cl.; gele kool 520 ct.; groene kool 412 ct. per stuk; boerenkool 1336 ct.; spinazie 2.20—2.40 per kist; raapstelen 35 ct.; rabarber 2225 cl, per bos; spruiten 24 32 ct;; Brussclsch lof 3034 ct.; witlof 20 32 ct.; knekpecn 814 ct per Kg.; prei 4 12 ct.; selderie 612 ct.; pieterselie 67 ct. per bos; veldsla 7680 ct.; uien 45 ct. per Kg. Geseind van de Bilt van morden 8.45 uur, aan alle posten: Weest op uw hoede! Van de meest bevoegde zijde wordt met stelligheid verzekerd, dat het bericht in de ochtendbladen omtrent den ingang van den ,Zomeriijd in ieder land op 10 April ongegrond is Dé vereischte maatregel om den aanvang van den Zomertijd ook dit jaar te doen samenvallen met de icwcking- treding van den Zomertijd op de Spoor wegen, dat 15 Mei a.s., is voorbereid. (Corr. Bur.) i AMSTERDAM, 24 Fbr. Wij vernemen j dat de heer Adolf de Vries, die bij het Spoorwegongeluk bij De Vink in Sept. j.l. gewond werd, morgen de Centrale Israëli- tiséhe Ziekenverpleging te Amsterdam zal verlaten. Hij is geheel genezen. - AMSTERDAM, 24 Febr. De Recht bank te Amsterdam veroordeelde den 49- iarigen groenlenhandelaar, wien was ten laste gelegd, dat hij in Nov van het vorig jaar te zamen en in vereeniging in een door hem bewoonde won'ng brand heeft gesticht aan de Reguliersdwarsstraat, over eenkomstig den eisch van het O. M„ tot 3 jaar en 6 maanden gevangenisstraf. BOEDAPEST, 23 Februari. De heer Neugebauer, directeur van de Landelijke Liga tot Bescherming van het Kind, heeft, in verband met de beëindiging van de actie ten behoeve van de uitzending naar het buitenland van noodlijdende Hongaarsche kinderen, een lezing gehouden. Spr. bracht hierin dank aan Nederland en vele andere landen, die zich het lot der Hongaarsche kinderen hebben aangetrokken. Spr. be rekende, dat er 57.000 kinderen in 'het buitenland werden opgenomen. Voor hen is deze huloactie een ware redding geweest, want blijkens het getuigenis der genees- heeren zou het meerendeel een vroeg- tiidigen dood gestorven zün. Al deze kin deren keerden in blakenden welstand naar Hongarijp terug. Spr. gaf ten slotte nog eenige voorbeelden vnn het verschil in aanbbk, dat de kindertreinen bij vertrek en terugkeer opleverden. Uit Rome wordt gemeld, dat de Paus generaal De Castelnau heeft ontvangen Daar de generaal aan het hoofd van de Fransehe Katholieke beweging staat, ver moedt men, dat bij de audiëntie ook de kwestie van de action Franpaise ter sprake is gebracht In den Keulschen Dom is gistermiddag om drie uur brand uitgebroken en wel in het portaal aan den kant van het station, waar de transformatoren staan Een Franciscaner monik, die den brand ontdekte, waar schuwde de brandweer. Voordat deze ver scheen, was de dom al geheel gevuld met een dikken rook, terwijl buiten echter nod niets te bespeuren was, Om 4 uur was het vuur geheel gebluscbt. Naar aanleiding van een mededeeling van Chamberlain in het Engelsche parlement, dat de Britsche regeering voornemens is, een in krachtige bewoordingen gestelde nota tot de sovjet-regeering te richten wordt uit Moskou gemeld dat aan Rosenholz. den gezant te Londen is opgedragen bij Chamberlain stappen te doen om een openlijke breuk tusschen beide staten te voorkomen. De soviet-regeering heeft voorts verklaard, dat zij ingeval van een bu'ten. werkindstelling van het Britsch-Russische handelstractaat, geh°el zal ophouden mei het doen van bestellingen in Engeland. ROME, 24 Febr De Kamer is Woens dag weer büeengekomen. Bij de opening had een enthousiaste demonstratie voor j dén vlieger De Pinedo plaatj. ROME, 24 Febr. Het Vriendschaps* verdrag tusschen Italië en Chili wordt heden door Mussolini en den Chileenschen gezant geteekend. FERNANDO-NORONHA, 24 Febr. Mar kies De Pinedo heeft de Italiaansche re geering medegedeeld. dat hij niet wéét, wanneer hij de vlucht naar het vaste land zal voortzetten, daar zijn vliegtuig bij de daling op zee, ernstig beschadigd is. De algemeene staking, die voor den tijd van 3 dagen was afgekondigd, is geëin- I. De arbeiders hebben het werk hervat. arresteeren om het communisme fn Chili te onderdrukken. BERLIJN, 24 Febr. De Rijksregeering heelt den Rijksraad een ontwerp doen toe komen dat wijziging der arbeidstijdver ordening de zg. arbeidstijdnoodwet, welk wetsontwerp o, a. alle vrijwillig overwerk boven den wettelijken arbeidstijd, hetgeen tot nu toe onder zekere omstandigheden was toegestaan, verbiedt. BERLIJN, 24 Febr. Door de koud® der laatste dagen is de haven van Stettin dichtgevroren. De ijsbrekers zijn aan het werk. PARIJS, 24 Febr. Tegengesproken wordt, dat de Fransehe regeering haar toe stemming gaf voor de instelling van een constituieneele monarchie in Syrië met ëen Egyptischen prins als vorst. ROME, 24 Febr. De „Osservatore Romano" bespreekt de ontwapenings kwestie en zegt, dat de algemeene ont wapening geli;ktijdig in alle landen móet geschieden. Dat was ook hét ideaal van dea oproep van Paus Benedict us XV van 1 Aug- 1917 aan alle oorlogvoerende mogendheden. Vermindering van bewapening is noodig in het belang van den vrede met qitsluitend handhaving eener kleine legermacht voor het handhaven der orde in elk land. Gein betere waarborg voor de ontwapening dan de- opheffing van den dienstplicht, bet systeem dat voor het eerst tijdens de Fransehe revolutie werd ingesteld. werken zonder kramp of pijn. Doos 60c SANTIAGO, 24 Febr. De nieuwe re geering, onder Jbanez, heeft besloten, alle communistische leden van het parlement te 5% Nederland 1919 1013/8 lQ!s/« 6% Nederland 1923 102 102 4!4 Nederl 1917 9;,/ls 99?% 414 N l. 1926 B. 9£9/x6 95%* 6"{ N.-l. 1923 D.. 10ii/a 10.1/, 441/i Oude Vaart 84 761/a dito Gem Eigend. 78i/2 79 Mij „Nederland".. 190 Scheepvaart-Unie 1893/4 Rotterd Lloyd 173 1 Paketvaart 2293/4 Oude Boot 1C13/4 Holl Stoomboot 75 lurgens gew 1711/4 171 Nederl Kunstzijde 260 260-1 Maecubee 971/4 97i/a Hull Kunstzijde 88x/2 87 Koloniale Bank 248 Indische Bank 173 173 Cert. Handel Mij.., 157i/2l 157 I58i 157'/, Phoenix 1303/4 Geconsolideerde 268 265 Kon Olie 391 388 t/j-, 159i/8 Marine comm. 87/l6 Marine pref. 42s/4 421/, H. V. A 692 693 Java Cultuur 3fc2l/2 382 Vorstenlanden 1831/a 1831/, Actions id 173 Poerwoderjo l!6'/g Oude Dcli 445 444 4451/2 444 464 464 A dam Rubber 342 3451/4 Serbadjadi 346 35C- Silaii 186 189 Allied Sumatra 117 l!8'/2 2'81 219 V I.C.0 208 212r4 Deli Bat. Rubber 277*/, 280 Dordtsche Petr. 3693/4 Siuthern Rails 1211/, 127 167 5/8 168 Anaconda 9C3/ Wa hash r" 67% 68!/, 24 FEBRUARI EcKO1t LAAIüie KOERS K t I bS BERLIJN 59.22 59.191/4 PARIJS 9.78 9.771/3 BRUSSEL. 34.76 34.771/9 WEENEN 35.20 LONDEN 12.11 STOCKHOLM 66.70 66.70 KOPENHAGEN 66.571/, 66.60 OSLO 64.70 64.60 BAZEL i t i 48.06 48.031/3 NEW-YORK 2.50 3.493/4 ROME (lil; 10.95 10.88 PRAAG 7.45 7.401/3 WARSCHAU t:, 27.— 28.— I

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1927 | | pagina 2