Gemengd nieuws. BINNENLANDSCH NIEUWS. De zgn. R.K. „Volks"-partij is meer 'rt leiderspartij. Herziening der forensen belasting. Nederland sche Centrale inzake internationale misdadigers. De plichten der R.K. Kiezers. STATEN-GENERAAL. Het oud-Kamerlid Feber. Academisch Ziekenhuis te Leiden. Het Socialisatie-rapport. Belgische onderscheiding. De regeering en de gemeente lijke Huurverordeningen. De begrooting van Suriname TWEEDE KAMER. Suriname. Het ontwapeningsvoorstel der sociaal-democraten. Het vrije hengelen bedreigd. AND Onder de Radio-berichten: Poinearé dreigt met het stellen van de kwestie van vertrouwen. Sir Eric Drummond over de beteekenis Man den Volkenbond. De verdediging van Sjanghai wordt in gereedheid gebracht. Spoorwegongeluk in Madrid; veertig dooden, zeventig gewonden. vertrouwen te stellen. Het Vatikaan en de A. F. Sir Drummond over den Volkenbond. De strijd om Sjanghai. De anti-Britsche beweging. Schepen in beslag genomen van de Standard Oil. Een spoorwegongeluk in Mexico Schipper Van der Toorn weer terug. LANDBOUW EN VISSCHERIJ AMSTERDAMSCH NIEUWS. Verstekeling in een vliegtuig. Gezonken. Een protest van den burge meester van Muiden. W eer een incident in, den gemeenteraad van Doetinchem. Door drank krankzinnig geworden. AI te belangstellend. Bij de brug over bet Merwede- kanaal. Moet consumptie-pluimvee gekeurd worden?. MARKTNIEUWS. De dictatuur van het duo ArtsDonders. Het „Dagblad van N.-Br." deelt mede, „dat de bestuursleden van de afdeeling Breda der R.K. Volkspartij na een langdurig on derzoek en nauwkeurige studie tot de con clusie zijn gekomen, dat het niet langer aan gaat om aan den leiband van de Tilburgsche heeren mr. Pius Arts en Felix Donders te blijven Ioopen. De Bredasche bestuursleden hebben inge zien, dat het den Tilburgschen heeren ner gens anders om te doen is dan zooveel mo gelijk posten te bezetten. Zoo werkt de firma ArtsDonders hardnekkig en met veront- achtzaming van streekbelangen en wenschen van andere afdeelingen voort om aan die twee kopstukken een plaats te verzekeren in de Prov. Staten, terwijl Dh. Donders nu al reeds geen enkele poging en geen middel on gebruikt laat om nog eens de Tweede Kamer binnen te huppelen, om zich daarmee een langverbeide carrière te scheppen. „Zooals gezegd hebben de Bredasche be stuursleden der R.K.V.P. de Tilburgsche heeren eindelijk doorzien en zijn zij tot de conclusie gekomen, dat er onder de dictatuur der heeren Pius Arts en Felix Donders niets 1 anders te ber|iken is dan de inwilliging van i VERKEER EN POSTERIJEN. hun hevigste verlangens. „Een der bestuursleden heeft zijn ontslag Autobusdienst der N. S. nog niet ingediend. Gehoopt wordt dat ook Brabant eens zijn oogen zullen opengaan en dat hij de werkelijkheid zal gaan inzien in plaats van ROOSENDAAL CENTRAAL PUNT een ultopie na te jagen." Naar het „Dagbl. voor N.-Brabant" uit goede bron verneemt, is de verwachting Over dezelfde kwestie schrijft men aan de i gegrond, dat bij de oprichting van een auto- „Volkskrant" j busbedrijf door de Ned. Spoorwegen in i w est-Noord-Brabant de gemeente Roosen- „Alle teekenen wijzen er op, dat de Breda- I daal als centraal Punt zal worden gekozen sche afdeeling der R.K. Volkspartij zoo goed Tenslotte tfepoueerSe hij ter Griffie 389 verzoekschriften van handelaren waarin aan de leden der Tweede Kamer verzocht werd, de voorgestelde wijziging niet aan te nemen. Het Tweede Kamerlid de heer Kuiper heeft den minister van Financiën gevraagd, wanneer de indiening van het aangekon digde wetsontwerp tot partieele herziening der Forensenbelasting kan worden ver wacht. Tevens vraagt hij of de minister wil bevorderen, dat deze voorgenomen herzie ning reeds op de heffing der forensen-be lasting van het komende belastingjaar kan worden toegepast. Bij ministerieele beschikking is ingesteld een „Nederlandsche Centrale in zake inter nationale misdadigers", welke ten doel heeft het verzamelen van gegevens over dergelijke individuen ten behoeve van justi- tioneele en politionaire doeleinden. Z.D.H. Mgr. L, Schrijnen, bisschop van Roermond, heeft een schrijven uitgevaardigd over den plicht der katholieken om bij de a.s. verkiezingen op katholieke candidaten te stemmen en de zoo noodzakelijke eenheid te bewaren. als opgeheven is. Met uitzondering van den heer A. Clement heeft het geheele bestuur bedankt en zich uit het verband, in zooverre dit nog bestaat, teruggetrokken. Ook de eventueele candidaturen voor de Provinciale Staten zijn ingetrokken. „Van bestuurszijde werd ons verklaard, dat men er eindelijk genoeg van heeft. Naast de onderlinge Tilburgsche kwesties en ru zies wenschte men niet langer aan den lei band te loopen van het duo ArtsDonders, om voor deken zeteltjes te veroveren in Sta ten en Tweede Kamer. Door de hoeren Arts en Donders, zoo deelde men ons made, wordt in deze zich noemende democratische partij een ware dictatuur uitgeoefend. „Vrijdag jl. heeft Felix Donders een be zoek gebracht aan het Bredasche afdeelings- bestuur, teneinde het van zienswijze te doen veranderen, echter zonder resultaat. We ver nemen, dat eerstdaags de grieven tegen Pius Arts en Felix Donders breedvoerig in de pers uiteengezet zullen worden. „Laten we intusschen hopen, dat, nu het bestuur der Bredasche afdeeling den moed heeft gehad den eersten stap te zetten door het opzeggen van het lidmaatschap, de twee de spoedig moge volgen en onze vrienden met en naast ons zullen werken tot groot- making der R.K. Staatspartij." Naar het „Limb. Dagbl." verne-nt, zal ïr. L. J. M. Feber, oud-lid der Tweede Ka mer, binnen eenigen tiid naar Indië terug- keeren. Blijkens een mededeeling in de St.-Ct. wordt 21 Maart te 's-Gravenhage aanbe steed „de afbouw van het gebouw voor in terne ziekten, enz., nieuw academisch zie kenhuis te Leiden." Zeer binnenkort te verwachten. Zeer binnenkort zal verschijnen het rap port der Staatscommissieonder voorzitter schap van dr. Nolens, die, bijna zeven jaren geleden, het vraagstuk der socialisatie in onderzoek kreeg. De toenmalige minister president. Jhr, Ruys de Beerenljrouck, had in zijn installatierede van 27 Maart 1919 het vraagstuk als volgt omschreven: of en op welke wijze in het gansche proces der voorziening van levensbehoeften de belangen der gemeenschap meer rechtstreeks zouden kunnen worden in het oog gehouden en daardoor het nuttig effect voor al hare le den zou kunnen worden verhoogd. Het resultaat van een zoo langdurigen ar beid over een in socialistische en radicale kringen zoo belangrijk geacht vraagstuk mag men natuurlijk met groote belangstelling te gemoet zien. De koning van België heeft de Leopolds- orde toegekend aan den Zeereerwaarden «eer J, F, M, G. Dierick, pastoor te Sluis. Een waarschuwing! Mr. E, Hollander, de secretaris van den Ned. Bond van Huis- en Grondeigenaren en Bouwkundigen, heeft gisterenavond op de de vergadering van den bestuurdersbond „Onderling Belang" en de Bouwkundige ver- ceniging „Onderneming en Vrijheid," vol gens het „Vad.1 medegedeeld, dat uit een onderhoud met een vooraanstaand ambte naar op het departement van Arbeid bleek, dat zoo na opheffing der 'Huurwetten, in derdaad gewenscht mocht blijken gemeente lijke verordeningen in het leven te roepen, dergelijke verordeningen van hooger hand in stand zullen worden gehouden en niet zullen worden vernietigd. Naar aanleiding van bovenstaand bericht Verzoekt de directeur-generaal van de Volksgezondheid, met wien mr. Hollander gesproken heeft, mede te deelen, dat hij niets van die strekking heeft gezegd. Vergadering vso Vrijdag 25 Februari, Geopend te 1 uur 5. Het amendement van den heer JOEKES (V.D.) qp begroodngsartikel 2 (300 gulden subsidie aan dc West-Indische Gids) werdt verworpen met 44 tegen 23 stemmen. Art. 19 der begrooting (subsidie militair •ehuis te Paramaribo) wordt bij zitten en opstaan aangenomen. De begrooting z. h. st. aangenomen. Aan de orde is het vcarstei-Ontwape- ningswet van den heer K. Ier Laan c.s. De heer DUYMAER VAN TWIST (A.R.) vrenscht zich niet te leenen tot het moti- veeren van zijn stem. Anders zou hjj kun nen volstaan met vier gronden aan te voe ren, waarom hij het voorstel moei afwij zen. Dat is in de eerste plaats, omdat het in strijd is met de Grondwet, ten tweede omdat het de veiligheid des lands in ge vaar brengt, in de derde plaats omdat het ons land in een eventueelen strijd zou be trekken en ten vierde om den vorm, waarin het is aanhangig g*«naakt. In geen enkel opzicht verwacht spr, eenig resultaat van let debat. Er zou dus reden zijn, daar vat af te zien. De wijze, waarop de sociaal-di aiocraten de argumen ten der voorstanders van bewapening trach ten te weerleggen, is pure demagogie, zoo dat ook om deze reden een debat beter achterwege zou kunnen blijven. De memorie van antwoord bevat een groot aantal onbewezen en niet toege lichte stellingen. Met eenige voorbeelden, o.a., dat ont wapening het beste middel is om buiten dan strijd te blijven, licht spr. dit toe. Nationale ontwapening zal voor de vei ligheid des lands een gevaar opleveren. Dagelijks lezen wij van geruchten van oor logen. Wij dienen op onze hoede te zijn. Als men den strijd om bewapening van de landen om ons heen ziet, val. de vraag, wat ons land moet doen, niet moeilijk te beantwoorden. In België, noch in Frankrijk wordt xioor de sociaal-democraten een en kele daad ten gunste der ontwapening verricht. Zelfs de heer Stenhuis heeft on langs beweerd,- dat, als de Italiaansche fas cisten Frankrijk zouden binnen dringen, de Fransche socialisten zouden roepen ,,te' wapen!" MacDonald diende in Engeland in 1924,25 een begroo.ing in, die cp het volk een last legde van 32 gulden per hoofd! De radicaal Herriot deed in Frankrijk geen stap in de richting voor ontwapening. Het is een raadsel, waarom de sociaal-demo craten hier te lande een ander s.andpunt innemen, dan overal elders. Zou de op lossing misschien hierin liggen, dat zij eerst de bcurgeoise wil overwinnen; om dan de beschikking van een rood leger te kunnen krijgen. Het gevolg van nationale ontwapening zou zijn, da. Nederland in een komenden strijd betrokken zou worden. Nederland zou 't operatieterrein worden der strij dende groepen, het volk zou honger moe ten lijden en de grond zcu in een woestenij herschapen worden. Onze mobilisatie was in de oorlogsjaren van niet zóó geringe be- teekenis, als de ontwapenaars willen deen voorkomen. De feiten hebben bewezen, dat ons le ger wel degelijk een preventieve kracht heeft uitgeoefend. De documenten van den Duitschen generalen staf hebben dit wel aangetoond. Wat lipeft ook de linkerzijde medegewerkt aan de mobilisatiecredieten. Wie herinnert zich in de Kamer r.iet dc vergadering van 7 November van 1918 toen de rijzige figuur van Mr. Marchant opstond en uitriep: „Wij zullen ons verdedigen, het koste wat het kost wij zullen ons verdedi gen tot het uiterste!" Dat was mannentaal, mr. Marchant waardig. En mr. Troelstra noemde de leus: „geen man en geen cent" pure demagogie. Het is dc roeping vap ens volk het va derlijk erfdeel te beschermen en te bewa ren. Daarom is het ontwapeningsvoorstel ten eenenmal,- verwerpelijk. Dc heer DECKERS (R.K.) zegt, dat de voorstellers niet kunnen klagen, dat 'te aandacht is geschonken aan hun weimg werk. In de Vrijdag gehouden Tweede Kamer- i Het wetsvoorstel verdient die aandacht zitting is de begrooting van Suriname z.h.s. ten volle. De voorstellers hadden hun idee aangenomen, met aanteekening van de stem in een motie kunnen formuleeren, dan had de propaganda dezelfde geweest. Men heeft echter den mceilijksten weg gekozen, ter van den communist Dc Visser tegen. Donderdag had op het Ministerie van Binnenlandsche Zaken en Landbouw een on derhoud plaats tusschen den vertegenwoor diger van den minister van Binnenlandsche zaken den heer A. B, Brouwer, inspecteur der Visscherijen en den heer S. Weinberg te Amsterdam, inzake de voorgestelde wij- -iging der Visscherijwet art. 17 Ed 3B, wel ke het vrije hengelen bedreigt. De heer S. Weinberg verdedigde de be langen van alle handelaren in hengelsport en aanverwante artikelen in Nederland, die bij eventueele aanneming van het ontwerp firoote nadeelen zullen ondervinden. wijl zij toch wis'.en met een ontwerp veel va baarder te zijn voor critiek. Dat zij tegen die moeilijkheden niet heb ben opgezien, stemt tot waardeering. Spr. brengt daarvoor hulde aan de voors ellers. Onbillijk is echter hun meening, dat spr. overstag is gegaan, omdat hij eenige jaren geleden een lichting van 13.000 man vol doende achtte. Het in 1921 aangenomen wetsvoorstel was immers slechts een tijde lijke verlenging van een tijdelijken maat regel, omdat er toen nog een voldoende aantal dienstplichtigen aanwezig was als gevolg van de mobilisatie. Ongewijzigde aanvaarding van dit voor. stel zou leiden tot een chaos, omdat er geen termijnen ïrr genoemd worden, om ge leidelijk tot het nieuwe systeem te komen. In het handvest van den Volkenbond ziet spr. geen verbod tot ontwapening, hoewel het Protocol van Genève aanneemt dat elke staat een bewapening zal heb ben. Het protocol moet beschouwd wor den als een poging van den Volkenbond om de veiligheid der naties te waarborgen, waardoor vermindering van bewapening mogelijk zou zijn. Is het nu wenschelijk op dit oogenbiik onze weermacht tot 3200- man terug te brengen? Als het mogelijk was. zou spr. de voorstellers graag volgen. Doch de beper king thans reeds zóó ver door te voeren is niet in 's lands belang. Men is er nog steeds niet in geslaagd, te bewijzen dat ons leger in 1914 geen preventieve kracht heeft gehad. Het tegendeel kan werden aangetoond door de getuigenis van onder scheidene legeraanvoerders. Niemand denkt er over, een anderen, dan een defensieven oorlog te voeren. Deze zal steeds in bond genootschap plaats hebben, waarbij ons le ger van groote betcekenis kan zijn. Als straks het volk een oorkg aanvaarden moet het zijn leven moet beschermen, doordat het wordt aangevallen, wil spreker er niet aan schuldig staan, dat het ver weermiddel zal ontbreken. Alle Katholieken willen medewerken om den vrede te bevorderen. Dit is wel ge bleken uit den brief aan de hoofden van Staten, van Benedictus XV, in Augustus 1917. Pius XI heeft dit vredeswerk voort gezet. Het moet daarom dubbel betreurd worden, dat Nederland de officieele verbin ding met dit vredescentruim heeft verbro ken. Den heer TILANUS (c.-h.) heeft het tijd stip getroffen, waarop het voorstel werd in gediend. De voorstellers zijn immers vcoruit- geloooen op het verslag van de commissie uit N.V.V. en S.D.A.P., die de legerorgani- satic onderzocht. Daarvoor kan hij geen an dere reden zien, dan dat de algemeene ver kiezingen in zicht waren en de sociaal democraten behoefte hadden aan een daad cm propaganda tc maken. Waarom heeft men de memorie van antwoord niet vast gehouden tot eind 1927? Dan had men tegen de volgende verkiezingen meer propaganda materiaal gehad. Dit maken van propaganda in dezen vorni acht spr. niet in 't belang van den eerbied vcor het parlement. Zijn hoofdbezwaar te gen het voorstel is van grondwelteliiken aard. Wel is een peging gewaagd, formeel aan de bepalingen der Grondwet te voldoen, maar in wezen zijn die bepalingen uitgehold. Art. 182 der Grondwet eischt zoowel een land- als een zeemacht. Het neemt met een veiligheidswacht geen genoegen. Zoo is het eveneens met dc artikelen 51 en 57 van de Grondwet, die een strijdbare macht eischen. Dit is op zichzelf reeds voldoende voor spr. om tegen het voorstel te stemmen. Het nobel streven naar vrede verdient steun, maar de middelen, door de S.D.A.P. gebezigd, kan spr. niet waardeeren. Zij ge tuigen van een materiecle visie van het leven, Daarbii moet natuurlijk de afschuw voor Hchamelük lijden grooter zijn dan onder die groep, welke dit leven slechts als tijde lijk beschouwd en het oog op de eeuwigheid gericht hoeft. De sociaal-democraten gaan in hun gc- vcelstheorie te ver. Hoe zou de houding der heeren zijn gwest, als zij in 1914 in België waren geweest? Zouden zii het land aan Duitschland hebben gelaten? Of zou zulk een toestand niet mogelijk zijn geweest? Spr. komt vervolgens op de Volkenbonds plichten en meent, dat de conventie van 1907 en het Pact bewapening voorschrijven. Ook de heer Tilanus ziet in den oorlog een gevolg vah de zonde. Die zonde te be strijden is een eerste Christen-eisch. Ook 't wereldcongres der Kerkqp te Stockholm besprak de ontwapening, maar kwam niet zoo spoedig en gemakkelijk tot een conclusie als dc scciaal-democraten. Toch schuwde ook dat congres den oorlog. In alle landen der wereld zullen de Christenen medewer ken om oorlogen te voorkomen. Overdenkt men het defaitistisch argument, dat wij toch niet ons kunnen verdedigen, dan dient men allereerst dc vraag tc stel len: wat is het doel van onze weermacht? Dan dient overdacht te worden, dat het eenig doel1 is: den oorlog buiten onze gren zen te houden. Daarom moeten we beschikken over kleine mobiele troepen, waarbij onze mitrailleurs goede diensten kunnen bewijzen. Dit in het oog gehouden, moet ons volk wel degelijk in staat worden geacht, het vaderlijk erfdeel ongeschonden aan het nageslacht over ie dragen. Dat men geen oorlog meer zal voeren acht spr, uitgesloten. Frankrijk heeft na 40 jaren de fouten van Bismarck gewroken. Zullen onze kinderen en kleinkinderen het beleven, dat men ook de fouten van Versailles tracht te herstellen? Bij de Chr.-Hist. is niet minder de wensen levendig, om het recht in de plaats van dc macht tc stellen, maar daarnaast bestaat bij hen een warme liefde voor het vaderland en bereidheid dit desnoods met wapenen te verdedigen. Dc heer L. DE VISSER (C. P.) wenscht het standpunt der revolutionairen uiteen tc zetten tegenover het militairisme, dat één der verschijnselen is van de tegenwoordige maatschappelijke orde, n.l. het kapitalisme, dat slechts in stand te houden is door ge weld en onderdrukking. Het militairisme is evenzeer een vijandige macht tegenover de arbeidersklasse. De geschiedenis van het niililairisme is die van dc cultureele tegen stellingen van nationale eenheden. Zij, die- bctoogen, dat oorlog resultaat is van de zende, maken zich al heel gemakkelijk van de zaak af. Veel ineer is de oorlog te verklaren als gevolg van het kapitalistisch productie-pro ces, dat zijn grondslag vindt in den arbeid om winst. Met noodwendige zekerheid moe ten daardoor de grootste tegenstellingen en crisissen ontstaan, die de maatschappij teis teren. Sprekers bezwaar tegen de voorstellers is, dat zij meer hun aandacht vestigen op de gevolgen van den oorlog, dan op de oorzaken. Dit is contra-socialistisch. De so cialist heeft tot tsak het onbetrouwbaar maken van het militairisme voor de bour- goisie. De voorstellers verwerpen ieder wa pengeweld, dus ook den burgeroorlog, waar door zij zich niet onderscheiden van de doodgewone burgerlijke utopisten. Wie re volutionair denkt, kan dit contra-geweld- systeem niet deelen, kan ook piet iederen oorlog verwerpen. Er zijn oorlogen, die zoo krachtig mogelijk dienen gesteund te wor den. Het geweldlooze socialisme heeft met socialisme niets te maken. Er is nog nooit een onderdrukte klasse vrijgekomen zonder wapenen van geweid. Spr. breekt zijn rede hier af, om die Dinsdag voort te zetten. De vergadering wordt hierna verdaagd. De Minister van Oorlog, de beer Lam- booy, woonde de vergadering van Vrijdag bij. Poinearé dreigt de quaestie van tusschen het departement van Builenland- sche Zaken cn. den Bond te constateersn. In de commissie van finantiën der Ka mer, heeft Poinearé de stukken overgelegd betreffende de uitvoering van het voorloo- pige accoord inzake de schuldregeling. Hij verzocht Vincent Auriol om zijn voorstel in ie trekken, waarbij de Kamer verzocht werd, om de credieten goed te keuren voer de betalingen aan Engeland le doen. Men de socialistische afgevaardigde zeide niet aan dit verzoek te kunnen voldoen. Poinearé herhaalde, dat hij de kwestie van vertrouwen zou stellen over de verda ging van de bespreking van dit voorstel en dat hij de eventueele onthoudingen ais stemmen tegen zou beschouwen. Te Rome loopt het gerucht, dat er dezer dagen op het Vatikaan een belangrijke con ferentie heeft plaats gehad tusschen kar dinaal Gasparri, Kardinaal Dubois, Kardi naal Cerctti en generaal de Castelnu, den bekenden Katholieken Franschen voorman. De bedoeling ervan zou geweest zijn, naar een compromis te zoeken ter oplossing van het conflict voor de Fransche katholieken na de excommunicatie van de „Action van- qaisc". De resultaten dezer conferentie zouden aan den Paus zijn voorgelegd. In bevoegde kringen van het Vatikaan meent men, dat als de Fransche naliona- lisatische bonden een daad van onderwer ping aan den Heiligen Vader zouden ver richten, deze wellicht alle tot dusver uit gesproken veroordeelingcn zou intrekken. Sir Eric Drummond, de secretaris-gene raal van den Volkenbond, heeft gister avond in een vergadering van Lagerhuisle den een voordracht gehouden, waarin hij de meening uitte, dat de Vergadering, of schoon nog steeds het overheerscnende o-gaan van den Volkenbond, thans wel licht minder macht had dan een paar jaar geleden, doch men kon er op rekenen dat de Bond in elke crisis zijn latente ge zag zou doen gelden. De Raad daarentegen was sterker geworden en de vrees dat liet a'antal zijne-leden eenstemmigheid moeilij ker zou maken, was ongegrond. Alle Lo- carno-rn ogendheden beschouwden den Bond thans als het coördinatiepunt van hun Europeesche politiek en ofschoon het eenigen tijd geduurd heeft alvorens de Bond zijn invloed in den Balkan voelbaar heeft kunnen maken, was de Bond daar thans gevestigd op een wijze, die veel voor den wereldvrede beloofde. In Azië was een bemoedigend teeken de groei van den invloed van den Volkenbond in Japan en China, De regeering te Peking is den Vol kenbond steeds gunstig gezind geweest, terwijl de regecring te Kanton klaarblijke lijk de gebeurtenissen afwachtte, en zich niet vijandig had verklaard. Ofschoon Sir Eric niet veel hoop had wat betreft de aansluiting der Vereenigde Staten bij den Volkenbond, zoo was er toch een opmer kelijke verbetering in de betrekkingen Alles wordt in gereedheid 'gebracht voor de verdediging van Sjanghai. Britsche troepen hebben posities ingeno men ver buiten de internationale conces sie, terwijl Japansche 'troepen *egelxjkefijd positie innemen ten Noorden van de stad. Er zijn nu Britsche troepen ten Zuiden en ten Noorden en Italiaansche ten Noorden en ten Oos'en, Verzekerd wordt dat deze voorzorgs maatregelen een rechtstreeksch gevclg zijn van de nadering der Noordelijke troepen, die zich gereed maken de Zuidelijke te be- vech'en. Uit Sjanghai ontvangen berichten zeg gen, dat de Noordelijke troepen Sjanghai eerder zullen bereiken dan da Kantonnee- zen en dat er zeker 40.090 man bij het gevecht om Sjanghai tegenover ue Kanton- neezen zullen kernen te staan. Zij moeten de best uitgeruste troepen van China zijn en aan velddienst gewoon zijn. Uit Hankau wordt aan de „Times" ge meld, dat de anti-Britsche agitatie daar ter stede hernieuwd is en zeer hevig is. Er zijn biljet'en aangeplakt, waarin de Chineezen werden aangespoord tegen de Britten cp te staan, die, zoo wordt gezegd. Het plan hebben, hun broeders te Sjanghai te vermoorden. Sedert het teekenen van de overeenkomst betreffende de Britsche concessie de verwijdering van de nationa listische vlag van het Gemeentegebouw tot 15 Maart (wanneer de concessie aati de Chineezen wordt overgedragen). Dc zuidelijken hebben drie schepen in beslag genomen, welke aan de Standard Oil toebehcoren en van andere schepen de vlag neergehaald. Later werden twee tankschepen vrijge laten, doch andera zijn vastgehouden, Tusschen de troepen van So»en Tsjoean Fang, de afgetreden gouverneur van Kiang- soe, en die van Tsjang Soen Tsjang. den huldigen gouverneur», is het hier en daar tot botsingen gekomen. Tsjang Kai Sjek, de opperbevelhebber in Kanton, is van dc dissenterie. waaraan hij leed, genezen. Duizenden officieren hebben gisteren deelgenomen aan een betooging in verband met de staking van 24 uur in Hankau als protest tegen de concentratie van Britsche troepen in Sjanghai, Ani-Britsche affiches waren aan de muren in de Chineesche wijk en de Britsche concessie aangeplakt. De betooging verliep kalm. De „Intransigeanl" heeft een telegram uit Mexico ontvangen, volgens hetwelk er een trein tusschen Tampico en Monterey ontspoord is. Er zijn veertig dooden en zeventig gewondên. Na' een half uur was het fcrugpersonee! zóó ver, dat althans even de brug dicht gedraaid kou werden, om de hongerig'3 auto-fcrensen in de gelegenheid te stellen, huis en haard te bereiken. Direct daarop werd de brug weer geopend, ,ten eir»<U> dco twee vijandigen sleepjes de gelegenhei-* ,~'"i geven hun onderbroken reis voort tc zetreu, Na een verblijf van 4 maanden In Engeland, Donderdag is schipper Jac. v. d. Toor»< die in den ncodlottigcn nacht van 9 op 10 October met zijn logger „VI, 213 Theodoor' schipbreuk heeft geleden, na vier maanden in het ziekenhuis te Northshields verpleegd te zijn, weer in Scheveningen teruggekeerd. Het was een drukte van belang in de Zeilstraat en ieder, die hem kende, wilde v. d. Toorn, die nog steeds het bed moet houden, even de hand drukken. Hij werd. niet moede de wederwaardigheden van zijn; logger en opvarenden, die op zulk 'n diep- treurige wijze om het leven zijn gekomen, te verhalen en uitte ook zijn grootste tevre denheid over de wijze, waarop hij in het Engelsche ziekenhuis werd verzorgd. Dat zijn beenbreuk nog niet genezen is, moet minder geweten worden aan de ver pleging in Engeland, dan wel aan den aard van het ongeval; v. d. Toorn hoopt echter binnenkort met behulp van 'n HollrAdscheu dokter, wiens hulp hij nog wél eenigen tijd zal noodig hebben, weer op de been te zijn. DE STADSSCHOUWBURG. - Slechts één sollicitant. Naar het Vad. verneemt, heeft zich lot nog lee slechts één sollicitant voor den Stadsschouwburg aangemeld, n.l. Het Ver- eenigd Tooneel, dir. Verkade en Verbeek. De termijn van aanmelding is gesloten. Toen de F. VII-3m van Byrd op zijn Ame- rikaansche rondvlucht van Fort^ Worth, Texas, naar Dallas vloog, kwam dicht bij laatstgenoemde plaats, tot groote verbazing der bemanning, plotseling een blonde jonge dame uit een hoop leeren jassen te voor schijn en nam plaats in de cabine. Zij had kans gezien zich te Fort Worth in dc machine te verstoppen, om een avontuurtje le hebben, naar zij zeide. Zij had nog nooit gevlogen en haar eerste reis als „blinde" passagier" was haar goed bevallen. Zij weigerde haar naam op te geven en maakte zich na aankomst te Dallas ijlings uit de voeten. Donderdagmiddag had op de Oude Maas voor Dordrecht aan aanvaring plaats tus schen de motorboot van de sleeperij „Holland" le Hendrik-Ido-Ambacht en de goederenboot „Maria II". De motorboot zonk onmiddellijk en de twee opvarenden konden slechts met moeite gered worden. De gezonken boot levert momenteel geen gevaar op voor de scheepvaart. De burgmeester van Muiden, de heer Raadt, heeft een protest gezonden aan den Minister van Oorlog in zake de opheffing van de standplaats van opzichter der forti ficaties. De burgemeester wijst er op, da! van deze opheffing zeer ernstige gevolgen voor het verkeer op den 'Rijksstraatweg Amsterdam 't Gooi zijn te duchten. De beide zgn. geniebruggen zijn steeds in een toe stand, dat reparatie noodzakelijk is. Dage lijks passeeren hier 1090 automobielen, 40 stoomtrams en 33 autobussen, zijnde het verkeer in de richting Amsterdam. (Hef verkeer in de richting Hilversum zal over de door Waterstaat te bouwen noodbrug ge leid worden en is al even grootl. Door dc opheffing van de plaats van den verant woordelijken ambtenaar zal men in het-ver volg moeten wachten tot de ambtenaar uit Naarden kontt en l>et verkeer bij de genie bruggen zal bij ongprief al dien tijd ge stremd zijn; de burgemeester is niet bereid alsdan pollliehulp tc verleenen. Men meldt uit Doetinchem: In de voortgezette vergadering van den Raad ontstond in de avondzitting een nieuw incident, toen de voorzitter den heer Vel- sink (soc. dem. wethouder) belette bij de betrokken begrooting andermaal het be leid der politie in debat te brengen. Na een beftigen aanval op den voorzitter, ver klaarde dé heer Velsink niet langer aan de debatten in deze zitting te zullen deel nemen cn verliet demonstratief met de drie andere sociaal-democratische raadsleden de zittingszaal. Na eenigen tijd keerde een der leden terug en nam verder aan het begroo- tingsdebat deel. In den nacht van 24 op 25 Febr. werd te Heerlen de assistentie ingeroepen van de po litie tegen een woesteling, zekeren J. van H„ die in zijn woning aan den Molenberg alle huisraad kort en klein had geslagen en met moeite door toesnellende burgers in bedwang werd gehouden. Het bleek, dat de man, die vroeger drankzuchtig was ge weest een fiesch brandspiritus had leeg gedronken. Met moeite werd de woesteling, die 46 jaar oud en vader van tien kinderen is, overmeesterd en naar het hospitaal over- gebacht, waar bleek, dat hij krankzinnig was geworden. Overbrenging naar een krankzinnigengesticht bleek noodzakelijk, In den trein van Stavoren naar Sneek zat, gezellig te zamen in een tweede-klas coupé, een verloofd paartje. Dat wekte dc „belang stelling" van een mede-passagier, die van deze téte a téte wel eens wat meer wilde zien. Maar.hij had en derde-klas kaartje. Het geval boeide hem echter zoozeer, dat hij besloot bij te betalen, zcodat hij plaats kon nemen in den tweede-klas coupé naast oien waarin het paartje zat. Een gaatje bo ren in het schot was werk van een oogen blikje.... en zijn doel was bereikt. Of zijn nieuwsgierigheid bevredigd werd? Vermoe delijk niet, want aan de andere zijde van het schotje had men iels bemerkt van den belangstellenden buurman. En leen de trein in Sneek aankwam voelde deze zich plotse ling in zijn kraag gepakt door den jongen man, dien hij bespienneerd had. Hij werd naar den stationschef gebracht en het slot was.... een proces-verbaal. Alsof de verkeersweg AmsterdamGooi in gewone omstandigheden nog niet genoeg obstakels biedt, zoo was er gistermiddag cp het drukste uur weer eens extra-pech I bij de groote draaibrug ,over het Merwede- kanaal. Van een lange sleep in de richting Am sterdamdreef, door onbekende oorzaak, de laatste aak naar de overzijde van het ka,- naal. Een van Amsterdam komende sleep boot voer daardoor op den sleepkabel in, welke het aflegde. Het speelde zich natuur lijk juist zóó af, dat de beide tramsporten tot gedwongen stilstand werden gebracht, terwijl zij „in de brug" lagen. Om even zes uur was de'brug geopend voor het scheepvaartverkeer en dus geslo ten voor auto's en het was ruim hall zeven toen de voor het verkesr langs den weg meer normale toestand weer hersteld kon worden. Vooral in de richting Gooi is het op dat uur zeer druk en er stond dus een schier j eindelooze fil'lc van vracht- en personen- t wagens, autobussen en andere vehikels tq I wachten. „JA", ZEGT DE COMMISSIE DER MIJ VAN, DIERGENEESKUNDE. De commissie, ingesteld door de Maat schappij voor Diergeneeskunde, welke tot taak had rapport uit te brengen over de vraag, of keuring van voor consumptie bestemd pluimvee wenschelijk is en zoo ja, hoe deze keuring dan gereglementeerd en georgani seerd sou moeten worden, komt tot de vol gende conclusies Keuring van voor consumptie bestemd pluimvee acht de commissie om verschillende redenen een eisch destijds. Een goed georganiseerd veterinair toezicht op de pluimveemarktcn is daarbij dringend noodig. De wettelijke bepalingen dezen keurings dienst regelende dienen in de „vleeschkeu- ringswet" te worden opgenomen resp. in uitvoeringsbesluiten volgens de vleesch- keuringswet te worden vastgesteld. De wettelijke bepalingen ter zake van het markttoezicht dienen in de „veewet" te worden neergelegd. De keuring van pluimvee worde faculta tief geregeld bij gemeente-verordeninge in die gemeenten waar daaraan behoefte blijkt te bestaan. AMSTERDAM, 25 Febr. Aardappelen» (Bericht v.d. mak. Jac. Knoop). Zeeuwsche Bonten ƒ4.805.20 blauwen ƒ4.905.10 bravo's 4.254.50 roodstar 4.204.25 eigenheimers 4.504.60 eigenheimer po ters ƒ3.503.70 blauwe poters ƒ3.10 ƒ3.50 bonte poters ƒ3.103.50 roodstar poters 33.25 Anna Paulowna zand 55.50 roodstar 4.204.25 Hillc- gommer id. 55.50 Flakkeesche eigen heimers 4.504.70 roodstar 4.204.25 Friesche Borgers 4.304.40 p. hl.winter malta ƒ1314 per 100 kg. ALKMAAR, 25 Febr. Kaas. Ter markt waren 66 stapels, wegende 66.000 kg. Fa- briekskaas kleine 50, commissie 49, boe renkaas kleine 47, commissie 49, Handel vlug. SCHAGEN, 24 Febr. Eeierveiling. Aan voer 43.338 kippen-, bruine 6.206.80, witte 5.806.40, kleine 5.405.80 1111 eenden-, 6.307. UTRECHT, 25 Febr. Kaas. Aangevoerd 5 partijen, tezamen 1042 kg. Prijzen le soort 2e soort 43, rijksmerk 4547, zware UITHOORN, 24 Febr. Kaas. Geen aanvoer. MIDDELHARNIS, 24 Febr. (Centrale groenten- en fruitveiling). Uien met U.C.B, merk, grove 2.20, gewone 2.25, drielingen ƒ1.50, picklers ƒ1.35, uien zonder U.C.B. merk gewone 0.961.34, picklers 0.73, alles per en inclussief de baal. Aanvoer 22.500 kg. 's HERTOGENBOSCH, 25 Febr. Boter. (Bericht v.d. Coöp. Roomboterfabriek). Aan- geoverd 26.250 kg. Hoogste prijs 2.20, laagste prijs 2.05, middelprijs 2.15 per kg. LEIDEN, 25 Febr. Vee. Aangevoerd 7 stieren f 130300; 249 kalf- en melkkoeien f 225400; 95 varekoeien f 150260; 262 vette ossen en koeien f 260480, 994 ct., per Kg. schoon; 6 vette kalveren f 69120, f 0.951.35 per Kg. schoon; 324 nuchtere kalveren f 6—-12; 580 vette schapen f 26 43; 289 weide schapen f 2155; 1528 magere varkens f 1758; 302 biggen f 10—15. Kaas. Aangevoerd 30 partijen Goudsche le soort f5053, 2e soort f4649; Leid- sche le soort f 4447. Handel vlug. LEEUWARDEN, 25 Febr. Vee. Aange voerd 75 stieren f 180400; 425 vette koeien f 185340, per Kg. f0.70—0.90; 1288 melk en kalfkoeien f 140400, 37 vette kalveren f40—95; 298 pinken f 60—160; 775 nuch tere kalveren f 513; 430 vette schapen f 18 42; 42 weideschapen f 1 —28; 1556 vette varkens f 50140 per Kg, f 0.580.64; 130 magere varkens f 2555; 301 kleine big gen f 715; 23 paarden; 20 bokken. Handel in gebruiksvee en vette koeien van de geschikte soort tamelijk, overigens traag; stieren prijshoudend, pinken minder goed; vette kalveren matig; nuchtere kal veren van de zware soort vaster, lichte niet hooger; zware varkens flauwer; zouters duur der; schapen vlug. Zouters 6466 ct. per Kilogram. Eieren. Aanvoer kippen 16000 stuks f 5 'i 7 y,, Eenden- 600 stuks f 6 7 J4. ZWOLLE, 24 Febr. Huiden. Gedurende deze week werden de volgende prijzen be steed Os- en koehuiden, per !<4 Kg. 26, stieren 25, pinken 32 ct. De handel was flau wer. ZWOLLE, 25 Febr. Boter: Aangevoerd 30»'3 v,, 15/6 en 290 stukken, samen 895 Kg. Prijzen per 1 /8 v. f 3948, per Kg. f 2.30 —2.40. Vee. Aangevoerd 815 runderen, 113 gras kalveren, 353 nuchtere kalveren, 27 schapen 201 varkens en 729 biggen. Men besteedde, voor vette koeien f 0,600.88 id. kalveren f 11.40, idem varkens f 0.560.(2 per Kg. schapen f 1434, Handel in neurende en versch gekalfde koeien alsmede vaarzen rede lijk, prijzen echter niet hooger; vet vee prijs houdend; stieren en kalveren minder in prijs; nuchtere kalveren vlug. LEEUWARDEN, 25 Febr. Boter. Aan voer 21/3 en 59 6 v. Mijn hoogste prijs f 2.02 midder.prijs f2.01, laagste f 1.76. Veiling hoogste prijs f 1.95, laagste f 1.51. Noteering van dé commissie f 2.15.'Commissie (Bond v. Cöop. Zuivelf.) f 2.16. Kaas. Sleutelkaas f 0.250.52, nagelkaas f0.ll0.36, Goudsche f 0,350.84, Edam mer f 0.410.80. Aanvoer 40.807 Kg.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1927 | | pagina 14