yrir Dit nummer bestaat uit 24 bladzijden, waaronder het geïllustreerd Zondagsblad in acht bladzijden. Leekepreeken. Voornaamste Nieuws MSTEROtMnillIHIlAClEI'Kij.iit'im PIJLTJES coniroleeren Uwe uitlotingen gratis mét volledige garantie tec en renteverlies. m Héhi Postrekening Nr. 5970. Zaterdag 26 Februari 192/ 50ste Jaargang No. 1648b Bij contract belangrijke korting. Aanglite moet, op straffe van verlies van. aile rechten, geschieden uiterlijk driemaal vier en twintig uren na hel ongeval spinozaherdenking. PLAATSELIJK NIEUWS. HET TELEFOONNET IN DE BLOEMBOLLENSTREEK. De gewenschte regeling komt 1 April tot stand. DE H. E. B. A. DE NIEUWE RIJKSWEG HAARLEM—VELSEN. Een tijdelijke toegangsweg naar het pontveer. R.-K. Coöp. Boerenleenbank - Heemskerk. DE ALQEMEENE VERGADERING zal gehouden worden op den 2en MAART 1927, in het K. Uw opkomst dringend verzocht. (Bij niet-bijwoning 50 ct. boete). Zoekers naar waarheid en schoonkeid. J. J. WEBER ZOON EEN MISDRIJF TE HILLEGOM? Een bakkersknecht onder ver dachte verschijnselen, gestorven. Mmrn Bureaux:' NASS^UlIa^ 49. ingczondea^dedeeling 60 Telefoon No. 13866 (3 lijnen) -no"-? -A - KT Alle abonné's op dit blad zijn, ingevolge de verzekeringsvoorwaarden f 91100 - Levenslange geheele ongeschiktheid tot werken door f 75f| bij een ongeval met fOEfl bij verlies van een hand, f JOit bij verlies van een f ffft bij'n breuk van f hC\ bij verlies v. eer- tegen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen dUSJU. verlies van beide armen, beide beenen of beide oogen; doodelijkcn afloop tiuU." een voet of een oog; lu<J, duim of wijsvinger 1 JU. been of arm; *U. andere vinger. 177. De afgeloopen week beeft ons land weer eens de aandacht van heel de wereld ge trokken, Uit alle landen, uit Duitschland, Engeland en^Frankrijk, zelfs uit Italië en Rusland waren geleerden naar Den Haag gekomen om tegenwoordig te zijn bij de herdenking van den 250sten sterfdag van een Nederlandsch geleerde. Dagen lang zijn er te diens eere in alle talen lofredenen ge houden: de Nederlandsche residentie was het brandpunt van internationale belang stelling. Begrijpelijker wijze gevoel ik mij gedron gen vandaag iets over deze Spinozaherden king te zeggen. Er is alle aanleiding toe. Wanneer een Nederlandsch wijsgeer 250 jaar na zijn dood de enthousiaste bewonde ring en dankbaarheid van de heel de wereld kan trekken, dan moet die schrijver van „Ethica" toch wel heel bijzondere denkbeel den hebben gehad, 't Is echter zeer be zwaarlijk in een courantenartikel, dat ook door den eenvoudigsten lezer moet begre pen worden, iets te zeggen over wijsgeerige onderwerpen. Ik wil het nochtans beproe ven, omdat, zoowel Spinoza's leer. zelf als meer nog het feit, dat zoovelen hem na 250 jaren trouw zijn gebleven voor ons allen toch wel van beteekenis is. De beteekenis van Spinoza is deze, dat hij aan het wjjsgeerig denken een eigen rich ting heeft gegeven, dat hij voor de filosofie nieuwe banen heeft geopend. Om de betee kenis hiervan eenigszins te vatten, moet men zich even stellen op hel standpunt van den mensch, die van huis uit geen enkelen; levensregel heeft meegekregen, nooit van God of godsdienst, zonde of moraal heeft hooren spreken. Wanneer zoo iemand door zijn hartstochten niet verdierlijkt is, maar een natuurlijken schroom voor het kwaad bezit en dezen niet heeft onderdrukt, dan zal er een tijd komen, dat hij zich afvraagt: wie ben ik; waar kom ik vandaan en: waar ga ik héén? Waarvoor ben ik op, deze wereld? Wat is deze wereld? Deze vragen dringen zich aan een ieder op, die van jeugd af aan daarop geen af doend antwoord heeft gehad. De gewone weg, om een verklaring te krijgen voor deze levensproblemen is het lezen van boeken Maar de zoeker komt hierdoor gemakkelijk in een doolhof van tegenstrijdige meeningen, zoodat ook het andere middel steeds gaarne wordt aangegrepen, dat van het zelf den ken, zelf vorschen en doorgronden der ge heimen, Dit heeft bovendien een eigenaar dige bekoring. Alles wat ons omringt, heel dc stoffelijke en geestelijke wereld, roept om verklaring. Wij zien de menschen met een redelijk verstand, een wil, met harts tochten en allerlei vermogens; daarnaast de dieren met alleen instinct; de plantenwereld, stom zonder organen om zich te uiten of iets van anderen in zich op le nemen, doch wel sensitief, gevoelig voor invloeden van zon, licht en lucht. En len slotte de laagste soort leven in de mineralen. En de denkende mensch kwam bij het beschouwen van al die wezens steeds tot de conclussie: er moet er één zijn geweest, die dit alles heeft gemaakt. Nu kon er omtrent de voorstelling, welke men zich van gevonden, of er was verschil merkbaar. En zoo zette zich eeuwen lang als onomstoot- baar vast, dat ieder levend ding op zich zeil stond, een eigen leven leidde.. Wat echter door den gewonen mensch als van zelf sprekend wordt aangenomen, is dat nog niet voor den geleerde. En zoo schreef reeds AriStoteles, dat het vraagstuk der zelfstan digheid, het substantieprohlcem, een der centrale vraagstukken der wijsbegeerte is. En St. Thomas heeft niet verzuimd zijn genialen geest op dit zelfde onderwerp te scherpen en heeft over die substantie een heldere definitie gegeven, welke nog tot leiddraad dient voor heel de christelijke filosofie. Wellicht zal St. Thomas nooit vermoed hebben, dat dit punt de groote strijdvraag voor de latere eeuwen zou wor den. Wij komen hier aan de kffrn van Spinoza's Iter en daarom is bet goed de vroeger alge meen heerschende en thans nog voor alle christenen geldende opvatting der substan tie nader aan te geven. Iedere zaak, ieder mensch en ding heeft een eigen wezen met allerlei bijkomstigheden of attributen, 't Is echter niet altijd mogelijk de bijkomstigheden precies van het wezen te onderscheiden. Hef best kan men zich als voorbeeld nemen het leven van een, wat wij noemen, zelfstan dig mensch. Of hij iang of kort, bruin of zwart haar heeft is een bijkomstigheid. Zijn persoon, zijn wezen, zijn „ik" staat echter voor ons als de onverzettelijke, koel rede- neerende, krachtig willende man. Wil dit nu zeggen, dat zoo iemand altijd alleen zijn eigen weg gaat? Neen, hij laat zich nu en dan door anderen leiden; verwerkt adviezen en denkbeelden van anderen met de zijne en is daarom toch niet minder zelfstandig. Zoo moet men, volgens de oude wijsgeeren, de substantie opvatten. Men kan van een witte lelie de witheid niet afkrabben. De bijkomstigheden zijn niet boven op de sub stantie gestreken, maar zij vloeien èr uit, voort en bloeien er uit op: de substantie is de grond en oorsprong van het leven in zijn diepe wortelen. Zóó had de wereld het leven altijd aange keken, töt op het einde der 16de eeuw van onze jaartelling (1596) in Frankrijk Descar tes geboren werd, een eenvoudige jongen mei buitengewone scherpzinnigheid, die in de wetten der wis- en natuurkunde een ge heele omwenteling zou brengen. Hij stu deerde op een college bij de Jezuïeten en vertrok op lateren leeftijd naar Holland, waar hij twintig jaar lang, oa. in Amsterdam en Egmond, woonde. Holland was een cen trum van geleerdheid in die dagen. Descar tes was de eerste, die aan het oude sub stantiebegrip begon te knagen. Hij leerde, dat substantie is het wezen, dat, om te be staan, mêls anders noodi-g heeft dan zich zelf. Hij nam echter aan, dat er tusschen geest en stof een wezenlijk verschil be staat. Door redeneerende moest hij tot de conclusie komen, dat alles, dat heel de natuur samen de Godheid vormde; immers, het wezen, dat, om te beslaan, alleen zich zelf noodig heeft moet God zijn. Hij was echter te goed Katholiek om deze con clusie van zijn eigen stellingen te aanvaar geen zelfstandigheden wezen, maar moeten bijkomstigheden zijn van het éénc, groote wezen. Hierin ligt de kern van wat de ge leerden het monisme van Spinoza noemen. In dit courantenartikel kan de verdere wijsbegeerte van Spinoza niet dieper wor den uitgewerkt. Dit echter is genoeg om te begrijpen, dat aanneming van dit beginsel een revolutie moest verwekken in heel het denker, der menschheid. Aanvankelijk vond Spinoza weinig aanhangers; om zijn vrij geesterij yerd hij uit dc Joodsche gemeen schap en zelfs uit de stad Amsterdam ver bannen'. Hij heeft de uitgave van zijn voor naamste werk niet eens beleefd. In armoede stierf hij als een vroom man. Hij bleef onge huwd; leefde rein en ontworstelde zich door zijn wijsgeerige studies aan alles, wat het leven vooV den mensch zwaar en moeilijk maakt. Men mag aannemen, dat hij zijn dwaling voor de eenige waarheid hield e nooit heelt gedroomd, dat zijn ideeën zulkr toekomst zeg ik een volgenden keer nc graag een enkel woord. HOMO SAPIENS, De Inspecteur der Posterijen en Telegrafie heeft medegedeeld, dat het hoofdbestuur der Posterijen bericht heeft gezonden, dat de regeling waarom namens belanghebben den door de Algemeene Vereeniging is gevraagd, op 1 April a.s. tot stand zal omen v.o;or de aangeslotenen op de netten laarlem met Offerveen, Heemstede, Noord- ijk en Lelden met Oegstgeest. IMK 'dien Schepper der dingen maakte, verschil den en daarom maakte hij er van, dat zulk bestaan, zelfs groot verschil. De idee van een wezen binnen de geschapen een scheppende almacht, althans van een orde niemand noodig heeft om te t>e- eerste oorzaak, waaruit de geheele be- staan. En het Godsbegrip was gered. Maar staande wereldorde-was voortgevloeid, was in de denkwereld der menschheid was een algemeen. Eveneens was zoowel in het* schok gekomen. Descartes stierf in 1650 heidendom als in het christendom dc alge- maar reeds in 1632 was te Amsterdam uit meen geldende meening, dat ieder levend Portugeesch Israëlitische ouders geboren ding, ieder \mensch ieder dier, iedere Baruch Spinoza, een eenzelvig, vioom, boom en plant een eigen zelfstandigheid geniaal mensch, die onbewust de Luther der was, door de kracht der voortplanting ont- wijsbegeerte zou worden. Hij bestudeerde staan. Dit leerde zoowel de Grieksche, Descartes, nam diens ideeën in zich op en heidensche wijsgeer Aristotsles als de begon hem te bestrijden. Waar de Fransch- gvoote leeraar der Katholieke Kerk, Thomas man een wezenlijk verschil tusschen stof en van Aquine. De gewone mensch met zijn geest aannam, kwam Spinoza met de tot dan redelijk verstand, aanvaardde dit als van ongehoorde bewering, dat behalve God geen zelf sprekend, zonder verder nadenken. Hij substantie kan bestaan, noch begrepen kan zag zijn medemenschen ieder met eigen ge- s'alte, aanleg en karakter; hij zag de dieren, alle onderling verschillend, tot zelfs bij de worden. Hef begrip zelfstandigheid aldus ver dragende en zulke verderfelijke gevol gen zou hebben. Spinoza toch heeft alle denkers na hem beinvloed. Geen wijsgeer, geen dichter of romanschrijver van beteekenis, tot op onzen tijd toe, heeft niet direct of indirect de ge volgen ondergaan van de geestelijke revo lutie, door Spinoza verwekt. Men heeft zijn stellingen ontleed; er fouten in gevonden; er criliek op uitgeoefend; men heeft ze aan gevuld, uitgebouwd, omgewerkt; andere theorieën zijn er uit voortgevloeid; maar hoe de latere filosofen ook heetten, of zij zich Lock of Hume, Mill, Spencer, Helm- hoiz, Leibnitz, Kant noemden, allen hebben niét Spïnoza rekening gehouden. En thans, 250 jaar na zijn dood, staat hij eerst op het toppunt van zijn roem. Wie iets gelezen heeft van de onuitputtelijke rij redevoeringen, deze week aan zijn graf ge houden, van de nog talrijker voordrachten op bet daarna gevolgde congres en van de huldebetuigingen, die nu nog in verschil lende steden der wereld aan Spinoza wor den gebracht, die gevoelt, dat eerst: deze tijd volledig de beteekenis van het werk van den Nederlandschen wijsgeer begrijpt. Door Spinoza is er een omwenteling geko men. Vóór hem was er een heidendom ge weest, dat door het christendom was ver slagen. De christelijke leer over God en zeden hield meer dan zestien eeuwen stand; want zelfs de reformatie tastte de groote eeuwigheidsproblemen niet aan. Toen echter werd met Spinoza de grondslag voor de 'moderne wijsbegeerte, gelegd: het pantheïs me, het algodendom werd geboren en daar mede een nieuwe godsdienst. De radicale 18de en de materialistische 19de eeuw hébben wel in de wetenschap en kunst, den grooten invloed van dat pantheistisch streven onder vonden, maar het zou aan onzen tijd zijn voorbehouden om den nieuwen godsdienst in zijn leer van den algod cn in zijn zede- leer door de groote massa te zien aanvaar den. Dat is het feit, hetwelk wij thans hebben te aanvaarden; dat is ook de groote betee kenis der Spinozahuldiging; de ondertoon van de j meeste lofliederen, deze weelj ge zongen, was geen andere dan een juichkreet over dc zoogenaamde bevrijding van d :n gei.it; over den triumf door de menschheid van dezen tijd behaald, dat het n.m. niet meer noodig is godloochenaar te zijn op godsdienstloos zonder aanhanger te zijn van de christelijke leer. Er is .eên nieuwe godsdienst en zedeleer gekomen, geheel pis send voor den modernen mensch, een, wij ons allen een deel van de God- leerde hij wil zeggen, dat het wezen de heid of liever allen gezamenlijk God gevoe- oorzaak van- zich zelf is. Er kan er dus zóo boomen, planten en bloemen' werd er geen maar één zijn. Geest cn stof kunnen dus len en waarbij alle leerstellingen van de christelijke geloofs- en zedeleer oplossen als de sprookjes uit de kinderjaren op den leeftijd, dat men rijpt tot volwassen mensch. Over deze beteekenis van de Spino/a- hulde, over den nieuwen godsdienst <en zijn Men schrijft ons „Steeds crescendo Dat is het parool van het Uitvoerend Co mité der in het Brongebouw te houden ban ketbakkerij- en kokerij-tentoonstelling van 20-29 Mei a.s. "Steeds verder breidt zich de organisatie der Heba uit. Over drie maan den hebben we reeds weer de helft der tentoonstelling achter den rug. De tijd gaat vlug en vee! is er nog te doen, doch we twijefeln er niet aan, dat, indien alle commissieleden hun uiterste krachten blijven inspannen, alles in orde komt. Steeds grooter wordt het terrein dat bewerkt moet worden en hoe dichter we de tentoonstelling naderen des te meer werk hoopt zich op. Behalve de wedstrijden, die reeds vér- i teld zijn, zal ook aan de fruit handelarÜn gelegenheid geboden worden om aan een wedstrijd deel te nemen, namelijk in het op maken van schalen met fruit voor diners. Met de betrokkenen is overleg gepleegd om trent dit plan van hun medewerking is men verzekerd. De steun van zang- en muziekverenigin gen, die de commissie van attracties bij het in elkaar zetten van haar plannen allerwege ontmoet is buitengewoon groot. Wanneer deze commissie met haar werk gereed is, zullen we uitvoeriger hierop terugkomen. Laten we nu volstaan met te zeggen, d t vele vereenigingen het een eer en genoegen ach ten om dit feest der Haarlemsche banketbak kers op te luisteren. Rest ons nog te vermeiden, dat het Uit voerend Comité onderhandelingen heeft ge voerd met de Vereeniging Nederlandsch Fabrikaat over filmvoorstellingen door ge noemde vereeniging gratis te geven in een der zalen of in den tuin van het Brongebouw. Aangezien echter de bepalingen wegens het brandgevaar vooral in Haarlem nogal streng zijn, zoodat de z.g. Kino-koffer niet wordt toegestaan is het nog niet met, zekerheid te zeggen of deze attractie wel zal doorgaan. Door de jubileerende vereeniging, de af- deeling Haarlem der N.B.V., is besloten om ten behoeve van de wedstrijden één grooten zilveren lauwerkrans, twee zilveren lauwerkransen en twee verguld zilveren medailles beschikbaar te stellen. Van Rijkswege is een aanvang gemaakt met het aanleggen van een gedeelte van den nieuw-geprojecteerden Rijksstraatweg HaarlemVelsen en wel met dat gedeelte, hetwelk zich- uitstrekt tuschen den Kwee- kensteinsweg of daaromtrent en een punt gelegen beoosten het dorp Velsen, aldus schrijven B. en W. van Velsen aan den raad dier gemeente. len einde dit gedeelte direct het meest nuttig effect te doen sorteeren heeft het Rijk zich bereid verklaard om, in aanslui ting daarmede, met behulp van het, van den bestaanden Rijksstraatweg afkomende ma teriaal een tijdelijken toegangsweg te maken naar het stoompontveer. Om hiertoe te kunnen geraken, zullen echter twee afdeelingen van de garage, staande op korten afstand van hqt pontveer, moeten worden afgebroken, waarna het overblijvend gedeelte daarvan weer in orde is te maken, Tevens dient afkoop van de in ons blad van gisteren hebben wij een uitvoerig verslag aigedrukt van den grooten brand in de Strookartonfabriek van de N.V, Lelijveld te Noordwijkerhout. Hierbij een tweetal foto's betreffende den brand. De molorspuit van de Sassen- lteimschc brandweer, die den gehcelen nacht dienst deed. AGENDA: 1. Opening. 2. Aanwijzing van een Secretaris en twee Stemopnerners. 3. Notulen vorige Jaarvergadering. 4. Vaststelling der Rekening en Balans. 5. Periodieke verkiezing. 6. Verkiezing Kassier. 7. Vaststelling Rente, Voorschotten en Spaargelden. 8. Bespreking Contributie ,1927. 9. Statutenwijziging (liggen ter visie bij den Kassier). 10. Wijziging Huishoudelijk Reglement. 11. Rondvraag. 44344 12. Sluiting. - HET BESTUUR ryyvvr?ifTTVvv'»v vfTVW In dezen ijd van scherpe legenslellingen, van teruggang «in vele kringen tot het hei dendom eenerzijds en anderzijds rijk "bijv. aan intense ra ssie-actie, is het ook waar te nemen.x dat naast veler verflauwing van ge loof en levensbeginselen, velen in eerlijke en diepe belangstelling tot de Kerk komen om haar leer te onderzoeken. Men leest her haaldelijk de laatste (aten vin conferenties voor niet-kathclieken, die door velen ge volgd worden en het doel, verklaring der Katholieke geloofs- en zedenleer, bereikten. Zoo is ook de reeks van zes conferenties over St. Franciscus van Assisië. in de kerk op de Groenmarkt door pater Wijnand Sluys O. F M gehouden voor andersdenkenden, een succes geworden. Zes weken achtereen heeft men op Don derdagavond een schare van ernstige zoe kers kunrcr zien opgaan naar het kerkge bouw der Paters Franciscanen op de Groen markt. Op de donkere avonden van deze sombere maanden schoot de heldere licht bundel als eer wijzend en wenkend licht, over de duistere straat. Als een zwijgende niettemin welsjarekende roep wees dat licht den bezoeker der conferenties den weg naar de plaats v/aar het schoonc wordt genoten, het goede gedaan en de waarheid geleerd. Den eersten conferentie-avond waren er 250 a 300 'bezoekers, dit getal bleef gedu rende de zes weken stationair het beste bewiis dat de conferenties het succes had den dat zij beoogden, n.l. de belangstelling te wekken en levendig te houden naar de leer der katholieke kerk Temeer valt dit op daar alle reclame, alle opdringerigheid, alle opzet als t ware, werd geweerd. De (riester sprak en de be zoekers luisterden; zij kwamen om te on derzoeken, hij verklaarde, propageerde niet, viel niet aan, gaf alleen uitleg, verdedigde hoogstens tegen aanvallen, die telkens op nieuw op de Kerk gedaan worden. Van den anderen kant echter wekt het geen verwon dering, gezien het onderwerp der conferen ties, dat wie eens gekomen was. bleef ko men. St. Franciscus is actueel meer dan ooit, deze groote, beminnelijke, soms bijna legendarische heilige is meer dan een held van wetenschap of techniek, de heilige van alle tijden, hei voorbeeld voor alle eeuwen Hij was in totale overgave der wereld afge storven en de wereld vereert hem nu als haar grooten voorganger en wegwijzer. Zoo groot is de beteekenis van St. Franciscus, zoo rein en waar zijn levensopvatting, zoo juist is zijn beginsel bewezen te zijn, dat iedereen hem voo.Joh opeischte, ieder v.'ijs- geerig stelsel en godsdienstige secte, die niets met hem gemeen heeft, zich op hem beroept als bewijs voor de juistheid harer stellingen. Waar n»en dier, Man spreekt, moet men een belangstellend oor vinden. Vooral als in dit geval over den Vader door den zoon wordt gesproken. Als op deze zes conferentie-avonden, de martiale figuur van Pater Wijnand Sluys op den preekstoel ver scheen, als de bezoekers door de omgeving van de stemmige kerk tot een aandachtige luister-stilte gevoerd werden, als de meta len stem van den Franciscus-zoon zijn rede met de in een kerk vreemd klinkende aan hef „Dames en Heeren," begon, moest ieder wel in de goede stemming komen, om ont vankelijk te zijn voor de woorden der waar- heid. Achtereenvolgens werd daar de wereld- beteekenis van den Heilige van Assisië uiteengezet in d -■ conferenties Karakterbeeld van St. Franciscus, De meester in het gees- tlijk leven, il Poverillo. De man van het altaar. St. Franciscus' organisatie, Door de 3e orde St. Franciscus' geest de wereld in. Helder, methodisch en klaar werd daar ge sproken over den grooten Heilige der Kerk, zijn werk en zijn invloed voor zijn en alle tijden. Het orgelspel en de zang onder de pauze versterkte pn verhoogde den indruk. Daarom kan men hier spreken van een succes' veel is be! end gemaakt wat vroeger onbekend was; er is niet f al gestreden tegen tegenstanders en scherp aangevallen of jacht op proselieten gemaakt; veel wordt nu ge zien in het goede bcht en de iuiste verhou dingen, de waarheid is gevraagd en gegeven over de leer, die figuren als Sl. Franciscus kan voortbrengen. Nicaragua wenscht zijne onafhankelijk heid aan de V. S. over le dragen. In afwijking van de adviezen van Coo. lidge keurt het Representantenhuis een crediet goed voor den bouw van drie krai- Sir Eric Drummend over de beteekenis jvan den Volkenbond. De verdediging reedheid gebracht. van Sjanghai is in ge- Spoorwegongeluk in Mexico; veertig doo- den, zeventig gewonden. Het socialistisch voorstel tot eenzijdige ontwapening in de Tweede Kamer. Aanzienlijke vermindering der spoorweg- ontvangsten. Per K. L. M. vliegtuig naar Caïro. Tocht van een Amerikaansch gezelschap. De Regeering en gemeentelijke huurver- erdeningen. Het socialisatie-rapport is binnenkort te verwachten. HlMfMlfl Barometerstand, 9 uur v.m., 752 vooruit, OPTICIENS FABRIKANTEN Koningstraat 10 Haarlem. Licht op. De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om 6.02 en overmorgen om 6.04. Groote Houtstraat 187, Tel. 12504 Zorgvuldige bediening in elk opzicht Verzegelde zakken. Ook A'dam, Hilversum, Bussurtt, L eidc huur der bovenbedoelde afdeelingen van de garage plaats te hebben. Het Rijk stelt nu als voorwaarde, dat de kotsen hiervan welke ongeveer 535. zullen bedragen, voor rekening van de gemeente •komen. B. en W. zijn van meening, dat de be langen van het verkeer met den aanleg van den bovenbedoelden tijdelijken toegangs weg in hooge male zullen zijn gediend en dat met het oog daarop een uitgaaf als vorenvermeld voor de gemeente alleszins gewettigd is Mitsdien stellen zij voor, een crediet tot een bedrag van 535.voor het aange geven doel beschikbaar te stellen, Op last van den Officier van Justitie te 's-Gravenhage heeft dc politie te Leiden in het Academisch Ziekenhuis beslag ge legd op het lijk van zekeren V. uit Hilie- gom, op vermoeden, dat deze tengevolge van misdrijf is overleden. Hieromtrent kunnen wij nog het volgende mededeelcn. Hel betreH hier zekeren V. ongehuwd, wonende te Hillegom. die onder verdachte verschijnselen deze week gestorven is in den ouderdom van 46 jaar. Zaterdag j.l. was, zooals men vertelt, deze V. die in het huis van zijn broer slaapt, ongeveer te II uur des avonds thuis geko men. Den volgenden morgen vond men hem buiten bewustzijn onder aan de trap liggen. Op zijn slaapkamer brandde het gaslicht nog. terwijl zijn bed onbeslapen was Zijn broeder, welke in hetzelfde huis woont, had van dén val niets gehoord. Het geld dat V. bij zich gehad moest hebben, was verdwenen, evenals een boek je, waarin de verschillende loopende vor deringen op de clientèle stonden geboekt. De ontboden geneesheer verleende me dische hulp, echter kwam V. niet tot be wustzijn. Op last van den dokter werd V. daarom Maandag j.l. naar het Academisch Zieken huis te Leiden vervoerd, waar hij Donder dag overleed. Tal van verhalen omtrent dit eenigszins geheimzinnig overlijden doen de roncjp en zooals het gaat, worden allerlei fantastische factoren om dit gebeuren geweven. Naar verder de geruchten gaan. zou oc behandelende geneesheer litteekenen op h(t hoofd van V. hebben geconstateerd, die moeten wijzen op slagen, welke zouden zijn toegebracht met een hard voorwerp. Ook vertelt men, dat V. in de uren, welke hij in het Academisch Ziekenhuis te Leiden doorbracht, wartaal sprak en daarbij steeds sprak van een langen man. Het lijk is ihans in beslag genomen en dc Justitie zal onderzoeken of en in hoeverre in dit geval van misdrijf sprake kan zijn. W"-- IriB Een foto van wat er van de fabriek overbleef,

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1927 | | pagina 1