Augostinus Josephus Caliier, Vasten- en Ontlioudingswet en dispensatiën. i- v Het geheimzinnige sterfgeval te Hillegom. Voornaamste Nieuws V erkeersongevallen. mm Het Zilveren Priesterfeest van den HoogEerwaarden heer Plebaan. S adsnieuws. Maandag 28 Februari 1927* 50ste Jaargang No. 16487 Aangifte moet, op straffe van verlies van alle rechten, geschieden uïlerlijk driemaal vier en twintig uren na hel ongeval Dit nummer bestaat uit 8 bladzijden - Eerste Blad DOOR DE GENADE GODS EN DE GUNST VAN DEN APOSTOLISCHEN STOEL, BISSCHOP VAN HAARLEM, I1UISPRELAAT VAN Z. H. DEN PAUS, ASSISTENT BISSCHOP BIJ DEN PAUSELIJKEN TROON, aan de Eerwaarde Geestelijkheid en de Geloovigen in het Bisdom Haarlem ZALIGHEID IN DEN HEER. Hierboven een kiekje van de veel verbeterde tramhalte te Sloterdiik. waarover wij een dezer dagen mededeelingen deden. „Kunst aan het Volk." MEN TAST NOG VOLKOMEN IN HET DUISTER. J. J. WEBER ZOON OPTICIENS - FABRIKANTEN Koningstraat 10 Haarlem. WEERBERICHT. Stormwaarschuwingsdienst. De abonnementsprijs ïsedraagt voor Haarlem en Agentschappen: Per week 0.25 Per kwartaal f 3.25 franco per post per kwartaal bij !»ooruitbetaling3.58 Bureaux: NASSAULAAN 49. iTelefoon No. 13866 (3 lijnen) Postrekening Nf5970. COURANT Advertentiên 35 cents per regeL traag- en aanhod-advertentiën 1-4 legels 60 ct per plaatsing: elk» regel meer 15 ct., bij vooruitbetaling Advertentiën tusscben den tekst, als ingezonden mededeeling 60 ct. per regeL Bij contract belangrijke korting. Alle abonné's op dit blad gijn, ingevolge de verzekeringsvoorwaarden tegen ongevallen verzekerd voor een der volgende üitkeeringen f 7111 bij een ongeval met f OKft bij verlies van een hand, f IOC bii verlies van een f Cfl bij *n breuk van f A,fl bijveriiesy. verlies van beide armen, beide beenen of beide oogen: «U.- doodelijken afloop Cvv," een voet of een oog; duim of wijsvingerbeen of arm: *U. andere vin, Levenslange geheele ongeschiktheid tot werken door 1 «u. doodelijken afloop1 een voet ot een oog; auim oi wijsvingerDeen oi ar eea vinger* De Heilige Evangelist Mattheus eindigt zijn Evangelie met het bericht, dat onze Goddelijke Zaligmaker na Zijne verrijze nis Zijne Apostelen herinnerde aan de Zending en de macht, Hem door Zijn He- melschen Vader gegeven en die Hij nu aan Hem overdroeg „Mij is alle macht gegeven in den hemel en op aarde. Gaat dan en onderwijst alle volkeren en doopt hen in den naam des Vaders en des Zoons en des H. Geestes, en leert hen onderhouden, alles wat Ik U gebo den heb, en ziet Ik ben met U alle dagen tot het einde der wereld." In deze opdracht en belofte, aan Zijne Apostelen, dus aan de door Hem ge stichte Kerk gegeven, ligt duidelijk op gesloten, dat zij met onfeilbare zekerheid, niet alleen alle haar geopenbaarde Ge loofswaarheden aan de volken heeft te verkondigen, maar ook hen te leeren heeft, te onderhouden alle Geboden, die Hij haar had gegeven. Trouwens reeds vroeger had de Heer aan Zijne Apostelen gezegd „Wie U hoort, hoort Mij, en wie U versmaadt, versmaadt Mij, doch die Mij versmaadt, versmaadt Hem, Die Mij gezonden heeft." Als dus iets duide lijk is, dan is het wel zeker dit dat alle Christenen gehoorzaamheid verschuldigd zijn aan de leerende Kerk, die Hij ge sticht heeft om de menschen door het geloof aan Zijne Openbaring en door het doen onderhouden Zijner geboden tot de eeuwige zaligheid te brengen. Het oordeel van onzen Goddelijken Zaligmaker over de ongehoorzaamheid aan de Kerk is dan ook allerstrengst nadat Hij geleerd had hoe te handelen wanneer iemand zijn evennaaste ziet zon digen, hoe hij dan eerst zonder getuigen een broederlijke vermaning moet geven, en wanneer daarnaar niet geluisterd wordt, dan in bijzijn van een of twee personen, en alsook daarnaar niet wordt geluisterd, gaat de Zaligmaker voort „Die Ecclesiae" „zeg het aan de Kerk zoo hij echter naar de Kerk niet luistert, dan zij hij U als een heiden en een tollenaar." Het is B. G. een reden tot diepe droef heid, als Wij, aan die uitspraken des Heer ren denkend, moeten zien, hoe zoovelen onder ons niet naar de Kerk luisteren. Telkens en telkens weer werden zij her innerd aan de uitspraken der Kerk, b. v. over de ongeoorloofde lectuur Wij zeiven hebben eenige jaren geleden als een ver wijt moeten hooren de preek van den Bisschop zal wel weer behandelen de onge oorloofdheid van de lectuur en de vruch ten dier telkens herhaalde vermaning Nog luisteren duizenden niet naar de kerk en oordeelen, dat die lectuur op hen geen invloed uitoefent, dat zij „daar wel tegen kunnen". Dit is eenvoudig zelfbedrog en' het is zeer zeker ongehoorzaamheid aan de Kerken bovendien dat zij daardoor medehelpen aan het bekostigen en ver spreiden der verderfelijke lectuur, daaraan schijnen zij niet te denken, ofschoon zij daardoor, al zouden zij zeiven daartegen kunnen, zich schuldig maken aan de erger nis van diegenen, die er niet tegen kunnen. Nog onlangs verklaarde de Paus, dus de opperste Leeraar der Kerk, toen Hij terugschrok over de heillooze gevolgen van die lectuur, letterlijk het volgende „Het is met geoorloofd aan de Katho lieken, te ondersteunen, aan te moedigen en te lezen bladen, gepubliceerd door menschen, wier geschriften in strijd met ons dogma en onze moraal niet aan afkeuring kunnen ontsnappen". Een ander voorbeeld van in dit geval waarlijk heidenseongehoorzaamheid er zal moeilijk hén Bisschop over de geheele beschaafde wereld te vinden zijn, die niet is opgetreden tegen de onzedige kleeding, eerst door vermaningen, later Zelfs door bestraffing met weigering der H.H. Sacramenten en verwijdering uit de kerken, de Paus zelf door maatregelen, om te beletten, dat hij die onzedige klee ding onder de oogen zou krijgen, en na dit alles, moeten Wij nu nog herinneren aan het woord van J. Chr. „zoo iemand ni^t naar de Kérk luistert, dan zij hij u als een heiden". Nog erger is het, dat zoovelen zich zelf storten in gevaarlijke, meestal zondige vermakelijkheden, welke zelfs door onge- loovigen, den mensch onwaardig worden genoemd, laat staan dan den Christen denkt hier slechts aan de danswoede, waarvan zoovelen helaas, ook Onder ons, zich niet willen onthouden, en aan .Chris tus' woorden „hij zij u als een heiden". Wij zullen maar zwijgen over de on rechtvaardigheden, waaraan niet weinigen zich schuldig maken, evenals de tolle naars, waarvan de Heer spreekt immers dezen vallen allicht onder degeen, die door hunne onchristelijke lectuur en door bij voorkeur zich aan te sluiten aan on christelijke, zoogenaamde neutrale ver- eenigingen, onvatbaar zijn geworden voor de leer der H. Kerk, en daardoor niet meer kunnen inzien, hoe onchristelijk hun handel en wandel is geworden luid genoeg heeft de H. Kerk sinds jaar en dag daarop gewezen, zij hebben niet geluisterd, en dan zouden zij niet vallen onder het strenge oordeel van Christus „hij zij U als een tollenaar De aanstaande Vastentijd B. G. her innert ons opnieuw, hoe veel lijden het Onzen Heer heeft gekost om ons van heidenen Christenen te maken, hoe Hij daarvoor tot den laatsten druppel van Zijn Bloed heeft gestort en nu, zooveel Christenen weer eigenlijk heiden gewor den Gij zult in den vastentijd natuurlijk menig offer brengen om u met het lijden en het offer van Christus te vereenigen, vraagt dan aan God, ook uw boete, ook uw offer, vereenigd met het Offer van Zijn Goddelijken Zoon, aan te nemen voor de bekeering van deze zich nog Christen noemende ongelukkigen, die Zoo doof blijken te zijn voor de verma ningen van de H. Kerk en dus van God Zeiven bidt ook voor uwe geestelijke Overheden, dat zij voortaan gelukkiger mogen worden bij het vermanen en bestu- ren van de aan hunne zorgen toever trouwde zielen bidt voor uwe tijdelijke En zal dit Ons herderlijk schrijven op Zondag Quinquagesima, in alle tot Ons Bisdom behoorende kerken, alsmede in de kapellen, waarover een Rector is aan gesteld, op de gebruikelijke wijze worden voorgelezen. Gegeven te Haarlem, 17 Febr. 1927. t AUGU STINUS JOSEPHUS, Bisschop van Haarlem. Op last van Z. D. Hoogwaardigheid, J. M. v. d. TUYN, Secretaris I. Vastendagen zijn: 1. Alle dagen van de veertigdaagsche Vasten, uitgezonderd de 2.onuagen en Paasch-Zatevdag na 12 uur 's middags. 2. De Quatertemper-Woensdagen, Vrij dagen en Zaterdagen door het jaar. 3 De Vigiliedager van Pinksteren, Maria- ten-Hemclopneming, Allerheiligen en Kerst mis, behalve wanneer zij op een Zondag vallen Op al deze dagen zijn tot vasten verplicht zij, die hun 21e jaar voleind hebben en hun 60e jaar nog niet zijn ingetreden, en niet om gegronde reden ontslagen of verontschuldigd Zij... ij moten op oie dager' slechts e. - maal daags een vollen maaltijd, 's avonds een zoogenaamde collatie en 's morgens een stukje brood gebruiken; het volle maal rac en ze echter oc- 's avonds en de col latie tegen het middaguur nemen. 1) II Onthoudingsdagen zijn: I. In de veertigdaagsche Vasten: Asch- Woensdag, alle Vrijdagen Quatertemper- Woensdag en -Zaterdag in de eerste volle week en Paasch-Zaterdag tot 12 uur s mid dags. Op de overige Zaterdagen behalve de twee genoemde ontslaan Wij krachtens bijzondere volmacht, voor dit jaar van de onfhoudingswet. 2 De Quatertemperdagen door het jaar. 3. De bovengenoemde Vigiliedagen, be halve wanneer zij op een Zondag vallen. 4. Alle Vrijdagen des jaars. Op al deze dagen zijn tot onthouding ver plicht zij die nun 7e jaar voleind hebben en niet om gegronde reden ontslagen zijn. Zij mogen op die dagen geen vleesch noch jus uit vleesch gebruiken; maar eieren, melk. boter, kaas en spijzen met dierlijk vet bereid, zijn op alle dagen des jaars, zelfs op Goeden Vrijdag, aan allen geoorloofd III Indien op vastendagen vleesch is toe gestaan, mogen zij, die tot vasten gehouden zijn, slechts eenmaal daags en wel alleen bij hun hoofdmaal vleesch eD jus uit vleesch ge bruiken; zij, die van de verplichting tot vas- len ontslagen zijn, mogen meermalen daags vleesch en jus uit vleesch gebruiken; allen mogen vleesch en jus uit vleesch en visch bii T-etzeJf-le mna! Gebruiken. IV Indien buiten de veertigdaagsche Vasten een geboden feestdag op eer. vaster- of onthcjdin-isdag valt. houdt daardoor vanzelf dien. dag het vasten- en onthoudingsgebod op: en indien een Vigilie dag op een Zondag valt, behoeft hij niet op Zaterdag vervroegd te worden. V Krachtens bijzondere volmacht staan Wij voor dit jaar het gebruik van vleesch en jus uit vleesch toe op alle dagen, behalve alleen op Goeden Vrijdag aan de volgende personen, ook als zij buiten ons Bisdom verblijven: 1. Aan de Militairen, Maréchaussées of Gendarmen, Douaniers of tolbeambten, in zooverre deze allen in actieven dienst zijn, alsmede aan het politiepersoneel, als het denzelfden zwaren arbeid heeft te verrich ten als de gendarme11- 2 Aan de gevangenen. 3. Aan het personeel der stoom- of elec- trische booten, treinen en trams, namelijk de stokers, machinisten, conducteurs, seinwer- kers, postbeambten en remmers in vasten dienst. 4. Aan de arbeiders, die doorgaans of bovenmate zwaren of zeer ongèzonden ar beid verrichten, zooals bijvoorbeeld de ar beiders der kolenmijnen, zoowel onder- als bovengrondsche, de stokers en arbeiders bij rings-, gas- aardewerk-, porcelein- e" glasovens; de glasb'azers en glas slijpers, de zoogenaamde faienciers; de ar beiders. die in de papierfabrieken onder een zeer hoogen warmtegraad werken; de arbeiders der suiker- en zinkwitfabricken, de steenbakkers en de gravers en kruiers van >"Me turf. Deze mens-tic geldt even eens voor de huisgezinnen, waarvan de vader of een ander inwonend lid bovenge- noemden arbeid verricht en ook voor de in wonende dienstboden. 3). 5. Aan de samenwonende familieleden en inwonende dienstboden van de onder 1, 3 en 4 genoemden, alsmede van de huisgezin nen, waarvan de vader of eenig ander hoofd niet-Katholiek is. Met inwonende dienstbo den worden gelijk gesteld alle dagbedien den, als zij den kost des huizes gebruiken -Ji Overheden, dat God hen verlichte bij wa6ar C'Xn, "die oo reis in een het nemen van maatregelen om orde en j hotel of restaurant hun maaltijd gebruiken, vrede te bewaren en te bevorderen bidt 1 met dien verstande dat Onze onderhoori- vooral voor onze geliefde Vorstin en gen ook bunco ons L. mom v?n deze dispen- Haar Koninklijk Huis en dit jaar bijzon- «"".'"voor zoover zij der voor riaar, die eenmaal geroepen zal Onze ouderhoorigen kunnen beschouwd worden naar Wij echter hopen na nog worden, doch slechts wanneer zij zich bedie- vele jaren om het zegenrijk bestuur van nen van den scheepskost en dan alleen ge- Haar Koninklijke Moeder voort te zetten. du^dlDegen^die in de veertigdaagsche Vasten op de Zaterdagen, waarop tengevolge Onzer dispensatie vleesch of jus uit vleesch gebruiken, zullen op elk dier Zaterdagen ze ven maal het Onze Vader en zevenmaal het Wees Gegroet met de twaalf Artikelen des Geloofs bidden, of met Paschen minstens 15 cent offeren Nog vermanen Wij alle aan Onze zorgen toevertrouwde geloovigen, om door aal moezen en andere goede werken aan te vul len wat door het gebruik maken van de door de Kerkelijke Overheid ingevoerde verzach tingen en verleende dispensatiën aan hunne boetedoening ontbreekt. De offers en aalmoezen zullen gestort worden in eene daartoe bestemde bus, door de Eerwaarde Heeren Pastoors aan te wijzen. In de Zaterdag gehouden ledenvergade ring van de vereeniging „Kunst aan het Volk", werd tot tw'eede secretaris be noemd, de heer Mr. W. E. van Woeren uit Heemslede. Een week lang duren nu al de feestelijk- Fheden, ter gelegenheid van het zilveren priesterfeest van den Hoogeerw. heer Ple baan voort en wii bewonderen den „aus dauer" van den jubilaris, die niet alleen al tijd maar weer de hoofdpersoon van al die festiviteiten is. immer weer wat anders en wat aardigs tot zijn steeds wisselende gas ten weet te zeggen, maar wiens opgewekt humeur in al dien tijd geen enkelen rimpel vertoont en die altijd maar vriendelijk lacht en verwelkomt en dankt. Het moet wel een heele prestatie ziin! Maar nu komt het ein de toch in zicht. Vanavond nog een feest avond voor misdienaars en leden van het zangkoor, morgenavond nog een feestje voor het meisiespatronaat en Woensdag den eigenlijken dag der priesterwijding is den jubilaris zelf voorbehouden. Alle parochianen en ook vele katholieken buiten de parochie hebben gelegenheid ge had van de verschillende uitvoeringen te ge nieten Duizenden hebben er dankbaar van geprofiteerd. Zaterdagmiddag was er kinderfeest, dpor den jubilaris aangeboden aan de kinderen der gezinnen door de St. Vincentiusver. be zocht aan de Nieuwe Groenmarkt. Niet min der dan 275 kinderen uit de heele stad na men aan het feest deel en werden gul ont haald op koek en chocolade. De hoogeerw. heer Plebaan sprak de kinderen toe en de bioscoop zorgde voor een prettig verloop. Ook bij het naar huis gaan werden me klei nen op chocolade getracteerd. Zondag middag van twee uur tot half vijf feest voor de kinderen van de le en 2de klasse in de sociëteit „Sint Bavo" aan de Smedestraat. Ook deze zijn,, dank zij de prettige mede werking van de verschillende dames en heeren van tal van onderwijzers, onder wijzeressen en zusters, goed geslaagd. Ver snaperingen werden kwistig rondgedeeld, het feestlied schalde blij uit de kinderkelen en zoowel Prof. Antonini met zijn leuke goo cheltoeren en vooral zijn onvergetelijke poppenkast als de Amfilmin met de aardige films had een dankbaar en enthousiast pu bliek. Geen wanklank wordt gehoord en dagenlang ziin de feestavonden en feestmid dagen het onderwerp van aüe gesprekken in honderden huisgezinnen De stichtende noot wordt bij al die fees ten niet vergeten en daarvoor zorgt de ju bilaris in den regel zelf als hij den kleinen zijn jeugdportretten toont en daarbij gele genheid vindt een opwekkend woordje tot de kleinen te spVeken om hen op hun gods dienstplichten te wijzen De leden van het patronaat en Maria- congregatie hadden gisterenavond een feestje in het patronaat aan de Wester- gracht. Het eersté gedeelte daarvan werd door den hoogeerw. heer Plebaan bijge woond. Hem werden door de talrijke jon gens eenige s'.rophen van het feestlied toe gezongen, waarna de prefect van de Maria- congregatie, de heer Kok. den jubilaris in een hartelijk toespraakje dank zegde voor het vele, dat hij doet voor het patronaat om de leden er van op tz voeden tot flinke mannen in de maatschappij. Onder dave rende instemming sprak hii den wensch uit dat plebaan Westerwoudt nog lang gespaard moge blijven ook voor de leden van het patronaat. De jubilaris merkte in zijn dank woord op dat we! bleek dat de jongens een gezond lichaar hebben. Anders zouden zij zoo mooi niet kunnen zingen. Maar hij hoop te dat zij ook een gezonde ziel zouden hou den onder de leiding van een zoo goed priester als hun directeur, kapelaan Jacobs, is. Spr. benijdt de,: welcerw. heer Jacobs omdat hij directeur van het patronaat mag zijn. Veel bedieningen heeft spr. reeds als priester gehad, maar directeur van een pa tronaat heeft hij nimmer mogen zijn en toch zou hi) O0k 'lat zo° ëraag gewild heb ben. Met genoegen constateerde spr. dat het patronaat van Sint Bavo er met eere mag zijn. Als pastoor is hij daar trotsch op en dank bracht hij aan kapelaan Jacobs voor wat deze er voor doet. Kapelaan Jacobs bracht op zijn beurt dank aan den plebaan voor de zorgen die hij heeft voor het patronaat, In het bij zonder wees hij op de verfraaiingen, die in den laatsten tijd aan het gebouw zijn aan gebracht. zoodat de leden aan dit jubileum een blijvende herinnering zullen hebben. Dat zal ook niet nalaten den goeden geest wakker te houden. En daarna begon het feest voor de pa- tronaatsleden, waarbii de versnaperingen ook weer niet vergeten1 warden. Het was ook hier een vreugde van belang. Intusschen werd in „Smt Bavo' aan de Smedestraat de 4e Feestavond gegeven. De slotavond. Gisteren heeft de laatste feestavond plaats gehad van den plebaan-deken. De Bavo-zaal was overvol. Ditn aal opende kapelaan Keij- zer het feest met een inleidend woord. De R.K. Kring speelde weer met veel entrain „de Toog van meneer Pastoor" en het Ly ceum-orkest luisterde den avond op met uitgelezen muziek. Na het laatste bedrijf kwam Deken Wes terwoudt. die zooals men weet. ook Be schermheer van den Kring is, op het too- neel en sprak den spelers toe. Hij huldigde den Kring in den pastoor van Soulaire, dien hij nu den pastoor van den Kring noemde, Ik geloof, zei spr. dat gij wel gaarne meer parochianen zoudt willen hebben, dat veel meer jongemannen lid van onze ver- eeniging moesten ziin. Welnu, ik hoop, dat dit aantal spoedig moge toenemen en dat zij, die niet voor het lidmaatschap in aan merking komen, den Kring financieel zullen steunen. Daarna bood spr. den „pastoor van den Kring" een prachtigen lauwerkrans aan. Vervolgens richtte de plebaan zich tot den voorzitter van den Kring, den heer Smits, die zei spr niet ten tooneele is ver schenen, maar bescheiden in de zaal bleef zitten. Spr. wenschte ook hem te danken, maar meer nog dezen avond geluk te wen- schen in zijn nieuwen werkkring. Tenslotte het Katholiek gewïsteliik blad in het Noor den van dit Bisdom. Nu de voorzitter in verband met zijn vertrek, zijn Haarlemsche functies moet neerleggen, richtte spr. tot hem eenige waardeerende en hartelijke woorden en uitte voor hem de beste wen- schen in zijn nieuwe werkkring. Tenslotte kwam het Lvceum-orkest aan de beurt, dat voorloopig beloond werd met een extra halven vrijen dag! Daarna dankte de plebaan de leden van de feestcommissie „te veel om op te noemen, want dan »ou het een litanie van aile Heiligen worden." Bijzon derlijk huldigde spr. zijn kapelaans en hij dankte allen, die de afgeloopen feestweek voor hem onvergetelijk hebben gemaakt. Alle aanwezigen onderstreepten telkens deze woorden met handgeklap en besloten de dankspeech met een langdurig applaus. De „pastoor van den Kring", de heer v. d. Heuvel, dankte den plebaan en bracht het leeuwendeel van het succes over aan den regisseur en hoofdrol-vertolker, den heer van Glansbeek en zijn ijverigen mede-regis seur den heer v. d, Pigge. Daarmee was het feest geëindigd. Omtrent het geheimzinnige sterfgeval on der verdachte omstandigheden te Hillegom, kunnen wij nog het volgende mededeelen De overledene had Zaterdagavond bij de klanten kwitanties geïnd. Toen hij onge veer elf uur thuis kwam. was er niets bij zonders aan zijn gedrag tc merken. De echt- genoote van den bakker V„ bij wien de overledene in huis was, heeft hem toen nog gezien. Kort na zijn thuiskomst ging V. naa^ zijn kamer, om te gaan slapen. Om half een, toen bakker V.. een broer van den overle dene, naar boven ging, kon hij hooren dat zijn broer sliep. Ook om 1 uur, toen een der huisgenooten nog op was. was er in het huis niets verdachts te hooren. Ongeveer drie uur des nachts ging een der kinderen naar het toilet, dat zich buitens huis bevindt, 's Middags toen de vreemde gebeurtenis besproken werd, vertelde dit kind. dat zii toen met naar buiten gegaan was, omdat zij bang was geworden door eenig geluid. Zij was daarop dadelijk naar bed gegaan en wist niet wat voor geluid het was geweest, ruzie, stemmen, of iets dergelijks. Zondagsmorgens vond de vrouw des hui zes V in de hulpbakkerij liggen. Hij lag voor de deur, die wijd open stond, ofschoon zij den vorigen avond gesloten was. De on gelukkige was geheel stijf van de koude; op het achterhoofd zag men een snede, terwijl zijn neus was gekneusd en ook op het voor hoofd een wonde was te zien. Om hem heen lag eenig geld verspreid. Niemand dacht aan misdaad; men was van meening, dat hij in het donker van de trap was gevallen. De dokter oordeelde echter later dat hij, met zijn ernstige verwondingen, zich niet van de trap kon sleepen naar de plaats waar hij lag. Omdat de overledene geheel verstijfd van de kou was. wikkelde men hem in dekens. Men dacht dat de bewusteloosheid niet van ernstigen aard was, zoodat mpn geen dokter waarschuwde. Toen V. in den loop van den dag tot bewustzijn kwam, sprak hij voort durend wartaal; hii had het over een lan gen man en streek daarbij met zijn hand over zijn borst, ongeveer op de plaats waar hij anders zijn portefeuille en rekeningen bewaarde. De dokter constateerde griep en zware koorts; Woensdagmorgen oordeelde hij opneming in het Ziekenhuis te Leiden noodig. Ook daar is V. niet volledig tot be wustzijn gekomen, tot hij Vrijdagmorgen jl. om 4 uur overleed. Ofschoon het geheel droevige geval zeer geheimzinnig was. dacht men niet aan mis daad. Dinsdagmorgen eerst uitte een vriend van den overledene het vermoeden, dat hier misschien niet van een ongeluk sprake was. Hoe hier echter een misdaad kan gepleegd zijn, ligt evenzeer in het duister. Op de slaapkamer van den overledene brandde het licht en de kachel. Het bed was beslapen. Toen men V. echter vond. was hij volledig gekleed. Zijn jekker was bij de zak, waar hii meestal portefeuille en klantenboekje bewaarde, gescheurd. Om hem heen lag, zoo als gemeld, eenig geld. Men vermist de re keningen. enkele polissen van verzekeringen die V. gesloten had en een oremielot van 35, dat, naai de huisgenooten zich her inneren. in ziin bezit was. Daarentegen lag een portemonnaie met wisselgeld op tafel. Welke rekeningen V. Zaterdagsavonds ge- ind heeft en hoeveel geld hij toen heeft ont vangen, weet men met, daar alle rekenin- gen verdwenen zijn. Bij navraag bij de klan ten zal men dit punt kunnen ophelderen. Het droevige sterfgeval, heeft begrijpe- lijkerwiize bii de familieleden en in geheel Hillegom diepen indruk gemaakt, temeer door de geheimzinnige omstandigheden waaronder het heeft plaats gehad. Ook nu nog tjast men volkomen in het duister. Ten gemeentehuize kon men ons hedenmorgen niets mededeelen, daar het onderzoek nog in hetzelfde stadium verkeert. Het parket en de politie zetten het onderzoek voort, doch men mist alle aanwijzingen. Waarschijnlijk zal V. morgen begraven worden DRIE PRIESTERJUBILEA OP HET SEMINARIE „HAGEVELD". Op bet seminarie „Hageveld te Heen- stede werden vandaag niet minder dan dne priesterjubilea gevierd, n.l. de 12,u-jarige priesterfeesten van dc zeereerw. heeren P. J. Brügemann, A. Verhagen en J. L. W. v. d. Wiel, professoren aan het seminarie. De feestelijkheden werden ingezet met een plechtige Hoogmis, die te 10 uur m de groote kapel van het seminarie werd op gedragen door den zeereerw. heer prol. J. C W;' van der Wiel, geassisteerd als dia ken door den zeereerw. heer H. J- M. Nieu- wenhuizen en als subdiaken door den z>eer- cerw. heer W. J. .1. /e -Ungh, terwijl Ms ceremomarius fungeerde de ZeerEerw. -er J. J. Henneman. Het zangkoor voerde op voortreffelijke wijze de Missa Pontificalis van Pcrosi uit. Aile seminaristen woonden de plechtig heid bij. Aan een der zij-altaren werd door den zeereerw. heer A. Verhagen een stille H. Mis opgedragen. In de zusterkapel werd een plechtige Hoogmis opgedragen door den zeereerw. heer P. J. Brügemann, geassisteerd als diaken door den zeereerw. heer J. J. Lauw- rier, als subdiaken door den subregent, den zeereerw. heer L. J. Henning, terwijl als ceremoniarius fungeerde de Zeereerw. heer N. L. A. Ammerlaan. Het zangkoor, bestaande uit leeraren van het seminarie, voerde de tweestemmige Missa „Te Deum Laudaimis" van Perosi uit. Te 12 uur hedenmiddag was de officiëele receptie in de aula, een huldiging door de studenten. De jubilarissen werden met een wel- komstlied begroet, waarna vele hartelijke toespraken werden gewisseld. Een student d^er zesde klasse hield een kernachtige toespraak, terwijl een student der vijfde klasse een vers zegde. De geheele expositie-ruimte voor de a.s. Voorjaarsbeurs te Utrecht is verhuurd. De roofmoord in Den Haag. De zaak blijit geheimzinnig. Er moet nog heel wat lot klamheid gebracht worden. Een comité heeft zich gevormd met het doel Mgr. mr. dr. W. H. Nolens, die op 26 Maart a.s. zijn 40-jarig priesterschap her denkt op dien dag te huldigen en hem een geschenk aan te binden. Het R. K. Woonwagen-liefdewerk. Dc opheffing de huurcommissiewel en de bestuursraad van den R. K. Volksbond te 4 msteiv.n,. ,In Amsterdam is een heerenhuis door ontploffing totaal verwoest. De nieuwe zetel der Internationale Kamer van Koophandel te Parijs geopend. Het Russische antwoord cp de Brilscbe nota. Roquebiilière opnieuw door bergstortia- gen geteisterd. Het s.s. „Suevier" door een storm over vallen. Twaalf leden der bemanning worden het slachtoffer. Vliegongefuk te Buenos-Aires; een kapi tein en eeu luitenant gedood. ui 'T'MHy#7 Barometerstand 9 uur v.m.: 7.52. Vooruit# Licht op. De lantaarns moeten morgan worden opgestoken om 6.06. Naar waarnemingen in den morgen van 28 Februari. Hoogste barometerstand 761.7 m.M. le Zürich. Laagste barometerstand 732.2 m.M. te Valencia. Verwachting van den avond van 28 Fe bruari tot den avond van 1 Maart: Stormachtige, later tijdelijk afnemende. Zuidelijke tot Z. W. wind; betrokken met regen; later tijdelijk opklarend; weinig ver andering in temperatuur. Geseind van De Bilt vanmorgen 3.35 aan alle posten: Weest op uw hoede. De Harmonie der studenten liet zich eveneens niet onbetuigd en verhoogde de feestelijke stemming door de keurige uit voering van een tweetal nummers, n.l. de ouverture „Mignonette" en de wals „La belle Villai;oi?e". Hedenavond zou er een groot avondfeest zijn met als glanspunt de opvoering van „De geheimen dej H. Mis" van Calderon- Aangereden. Gisteravond ogenveer 11 uur liepen de heer Heeremans en verloofde met eenige kennissen op den Rijksstraatweg bij den Verkeerden Molenweg te Santpoort, tojpn een auto achterop kwam. Het was een luxe auto van den heer S., uit Beverwijk, die in de richting Beverwijk reed. Voor een uit tegenovergestelde richting komende autobus moest de heer S. zijn lichten dooven, waardoor hij den heer H. aanreed. Met een ernstige hoofdwonde werd deze door den heer S. opgenomen en naar dr. De Groot te Santpoort gebracht, alwaar hij werd verbonden. Auto gekanteld. Zondagmiddag omstreeks kwart vóór 3 is op den Rijksstraatweg nabij de brug over de Jan Gijzenvaart een vrachtauto, be stuurd door den eigenaar, P. R. uit Scho ten, door de groote snelheid, waarmede gereden werd, gekanteld. R. werd daarbij licht gekwetst. Met groote moeite is de auto later overeind gezet en tot het instel-- len van een nader odenrzoek door de Scho- tensche politie in beslag genomen. m TE HALFWEG. Door onbekende oorzaak kwamen op de Liebrug 2 auto's (Studebakers) met el kaar in botsing, wat tot gevolg had, dal een der wagens van voren geheel in el kaar werd gereden en naar een Haarlem sche garage werd gesleept. Ook de andere auto bekwam av'erij, doch was nog in staat te rijden. Persoonlijke ongelukken had den niet plaats. AANRIJDING. Gistermiddag heeft op den hoek Voor- straat-Schiestraat-H. Geestweg te Noord- wijk een aanrijding plaats gehad tusschen een auto en een motorrijwiel. Persoon lijke ongevallen hadden niet plaats, doch het motorrijwiel werd ernstig beschadigd, daar het ongeval vermoedelijk verooraakt is door het niet geven van signalen, stelt de politie een onderzoek in. Auto tegrti een hek. Door v. L. alhier is bij de politie aangifte gedaan dat een auto tegen een heb voor zijn woning was aangereden, waardoor dit beschadigd was. De schade zal door den bestuurder worden vergoed,

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1927 | | pagina 1