KVmTTALV Vat'sKWATfA JAV\ REEPEN DE SPAARNEBANK Agenda 1 Maart Het eigen gebouw van de Alg. Vereeniging voor Bloem bollencultuur. INBRAAK IN DE SCHOOL AAN DE CRUQUIUS- STRAAT. Vruchtelooze pogingen om het kantoor binn te dringen; een kleine buit. Een ernstige aanrijding te Nieuw-Vennep. TOONEEL. Buitenlandsche spoorkaartjes aan het station Hillegom. De loting voor het Zandvoort- sche zangconcours. De wraak van bouwarbeiders. Slechts één merk kan 't beste zijn BURGERLIJKE STAND. VOOR DEN POLITIERECHTER. Beethoven-herdenkingsavond. R.K. Studenten-vereenigïng St. Bavo-Gilde." De kwade droes. Tuinbouw en Plantkunde. Jo van AmmersKiiHer spreekt te Haarlem over „De Opstanding." Electrische proeftreinen. Eerste hulp bij electriciteits- ongevallen. Het Dr. Cuypers-monument te Roermond. R.K. VOLKSUNIVERSITEIT. ioi1/* «Va «"Va Wisselkoersen en koersen van Bankpapier. HET TAXI BEDRIJF, IN HAARLEM. Ondanks de verlaging der tarieven geen toeneming van het gebruik. „Gysbert Japicx." De Autobus Concessies. De" schorsing van chauffeurs. „Kunst aan het Volk." LAATSTE NIEUWS. Minister van Karnebeek niet naar Geneve. Versterking van den kruiser Sumatra. De ontploffing perceel Heeren* gracht 285 te Amsterdam. Door 6 sleepbooten binnen gesleept. De toestand te Shanghai. Felle brand te Strijp Internationaal schaaktournooi. Sociëteit „St. Bavo'. Haarlem's Ge mengd Koor 8 uur „St. Caecilia" 8 uur Afdracht R. K. Grafische Bond 8 uur R. K. Jonge Vrouwenbond 8 uur Leden Overheidspersoneel' 8 uur Bestuur Spoor en Tram 8 uur Rechtskundigbureau half 9 uur. Josephgezellengebouw Jansstraat 59 Repetitie vioolclub 8 uur. R. fC. Miliiaircnvereeniging Zoctcstraat 14 Reddingsbrigade „St. Franciscus" 8 uur. Gem. Concertgbouw Concert Geref. Gam. Koor „Door Zang Vriendschap'' 8 uur Leerlingen-uitvoering Joh. Steenman in de bovenzaal 8 uur. De mogelijkheid van nieuwe gebouwen. Maandag heeft het Hoofdbestuur der Algemeene Vereeniging voor BI. C., zoo lezen wij in het orgaan, met de vertegenwoordigers der afdeelingen een bespreking gehouden in de bijzaal van het beursgebouw. De aan leiding daarvoor was de toezegging door het Hoofdbestuur in de jongste Algemeene ver gadering bij de behandeling van het plan- Figee gedaan, om alvorens de verbouwings plannen uit te doen voere,5* ernstig de mo gelijkheid van bouw van een nieuw complex onder oogen te zien. Aangezien deze mogelijk heid ten nauwste verband houdt met de be reidwilligheid der leden, om de voor zulke plannen méér benoodigde gelden ter be schikking te stellen, achtte het Hoofdbestuur het geraden zich in een samenkomst met de voorzitters en secretarissen of andere bestuurs leden der afdeelingen op de hoogte te «tellen op welke wijze deze meenden dat aan het verlangen naar meuwep bouw inplaais van de voorgestelde verbouwing kon worden voldaan. De vergadering werd bezocht door ver tegenwoordigers van 22 afdeelingen, terwijl de meeste leden van het Hoofdbestuur even eens aanwezig waren. De besprekingen droegen uit den aard der zaak een huis houdelijk karakter en hadden slechts ten doel het Hoofdbestuur een denkbeeld te geven van de meetiing die ten aanzien van het punt in quaestie in de afdeelingen heerschte De vergadering nam dan ook geen besluiten.. De mogelijkheid van het bijeenbrengen van een som van minstens 50- en hoogstens 100-duizend gulden in den vorm van schen kingen door de leden, werd uitvoerig be sproken. De vergadering me nde, dat, gezien de omstandigheden waaronder het besluit tot vestiging te Haarlem genomen werd, weinig kans bestaat, dat een dergelijk aan zienlijk bedrag vrijwillig en zonder rente vergoeding zou worden bijeengebracht. Men achtte het echter niet onmogelijk dat zulk een bedrag in den vorm van een obligatie- leening van de vakgenooten zou kunnen worden geleend tegen dezelfde rente als de reeds uitgeschreven obligatieleening (4 V-> wanneer voor rente en vrij snelle aflossing de gelden konden gevonden worden. Dit laatste meende men vrijwel algemeen te kunnen verkreijgen door van de bezoekers van de nieuwe beurs een entreegeld van b.v. f 0.25 per keer te heffen, welke heffing naar de gegevens over de laatste jaren een bedrag van f 7000.a f 7500.p. jaar zou kunnen opbrengen, waaruit dan de rente en aflossing der nieuwe leening ware te vinden. Deze regeling werd vooral aanbevolen, omdat hierdoor de gebruikers van de beurs door een geregelde geringe bijdrabe de vereeniging in staat zouden stellen, een mooie en prak tische beurs te bouwen, waarvan zijzelf in de eerste plaats zouden profiteeren. Men meen de dat de instelling van een beurs-entrée geen overwegende bezwaren bij de leden zou ontmoeten. Doch ook aan andere voorstellen tot het bijeenbrengen van de foadsen voor meer monumentalen bouw dan door de voorge stelde verbouwing kan worden verkregen, werd aandacht gewijd. Zoo kwam in bespre king een denkbeeld van den voorzitter der afd Voorschoten, die het be dras van 100- duizend gulden m eens en voor één jaar wil bijeenbrengen door de instelling van -«en heffing op den buitenlandschen omzet van 1/4 door de exporteurs voorzoover zij voor hun omzet inkoopen bij de kweekers teiug te vorderen bij de betalingen. Dit denkbeeld, waarbij aan den Bond van Bloem bollenhandelaren verzocht zou worden de uirkeering van de ton te garandeeren, vond weinig instemming, omdat men aan de uit voerbaarheid twijfelde en de lasten ervan te hoog achtte voor de vele leden, die nimmer de beurs bezoeken. Verschillende sprekers betoogden de wen- schelijkheid om met de gelden, door verhoo ging van de obligatieleening verkregen, en waarvan de rente en aflossing door de beurs-entrée mogelijk geacht werd, in plaats van een h. i. weinig bevredigende verbou wing, geheel nieuwe gebouwen te stichten of althans van de bestaande slechts die ge deelten te behouden, die aan het geheel aesthetisch geen afbreuk zullen doen en goed bruikbaar zijn. Het Hoofdbestuur zegde toe te zullen trachten zooveel mogelijk met deze wenschen rekening ft houden. Alles zal afhangen van het bedrag der ter beschikking komende gelden en de in te winnen adviezen van deskundigen. Voor de tweede maal heeft het gebouw van de R. K. Schoolvereniging aan de Cruquiusstraat, ongewenscht bezoek ont vangen. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag is er ingebroken en de inbreker schijnt er een geweest te zijn van het slag, dat van dergelijke „kraakjes" goed op de hoogte is. Desondanks is de buit gering geweest. De ongenoode gast is omzichtig te werk gegaan want, naar de recherche heeft kunnen constateeren, heeft hii zijn werk verricht met handschoenen aan, om zoo doende het achterblijven van vingerafdruk ken te kunnen voorkomen. De speelplaats van de school is door een «tamelijk hooge schutting gescheiden van de Leeghwaterstraat. Deze schutting is de inbreker waarschijn lijk overgekiommen en eenmaal op de speelplaats had hij vrij speel. Immers het is er donker en de hooge schutting verbergt het uitzicht. Het schoolgebouw zelf is den geheelen nacht verlaten, omdat de concierge niet in het gebouw woont, doch elders in de stad.* Aan de achterijde van het gebouw be vinden zich gelijkvloers o. m. ook eenige W. C.'s en de inbreker heeft kans gezien een der raampjes open te maken, zonder het evenwel te verbreken. Nu begon hij zijn strooptocht, doch kon niet veel buit worden. Wel stonden in elk der lokalen missiebusjes, waarin de leer lingen offertjes storten en ook een toren bus van de St. Bavo-Kathedraal, doch bij dezen buit is het ook gebleven. Na de ta kelen doorsnuffeld te hebben, is hij beland bij het kantoor van het hoofd der school. Waarschijnlijk heeft de inbreker vermoed, dat zich hier wel een bedrag aan geld zou bevinden, want op de deur van het kan door heeft hij alle krachten aangewend. Met een bijl, welke hij in het gebouw ge vonden had poogde hif de deuren open te breken, echte? te vergeefs,. De Lipssloten waren soliet en bleven weerstand bieden. Ook de deuren zelf heeft de inbreker niet gespaard, want naar de sporen uitwijzen heeft hij geprobeerd met de bijl de deur uit de stijlen te wrin gen, want een der stijlen is geheel ge broken. Vermoedelijk is de man op dat oogenblik gestoord, want van verdere pogingen, om in het kantoor binnen ie dringen heeft hij blijkbaar afgezien. Bovendien werd in het kantoor ook geen geld bewaard, want sedert de vorige inbraak, wordt iederen avond elk geldsbedrag van eenige beteeke- ni's uit het schoolgebou wverijderd. De geheele buit is zeer gering geworden vooral als men daa:bij in aanmerking neerrl. dat bij het begin van Januari de missiebi: nog.geledigd waren. Over deze inbraak meldt het politie rapport, dat zij gepleegd is in den nacht van Vrijdag op Zaterdag, De dader moet over een schutting zijn geklomen en na een raampje van de W. C. te hebben verbroken, is hij in de school binnen kunnen komen. Hij heeft in de verschillende lokalen de missie busjes geledigd. In totaal zal hem ongeveer 15 in handen gevallen zijn. Het slachtoffer overleden. Hedenmorgen reed de auto H. 43469, be stuurd door den vliegenier E. v, D. uit Den Haag, in vrij snelle vaart op den Hoofdweg nabij Nieuw-Vennep. H. Schreuders, wonen de Coornherfstraat, Nieuw-Vennep, bevond zich bij het Kruispunt Venneperweg op den weg en kon niet tijdig wegkomen. Hij werd aangereden en opgenomen miet een ernst:ge schedelbreuk en inwendige kneuzingen. Per brancard werd de verongelukte naar zijn Woning gebracht. Daar is de ongelukkige later aan de bekomen verwondingen over leden. De revue-girl. Blijspel in 3 bedrijven. Vereenigd Rott. Hofstad-Tooneel. In den Stadsschouwburg hebben de Rot terdammers Zaterdagavond een tweeden keer „de revue-girl" opgevoerd. Daar wij de eerste opvoering hier ter stede niet ver meld hebben, volge hier een enkel woord over dit amusante blijspel. Titel, opzet en gegevens lijken wat gewaagd. Toch behoeft het stuk voor volwassenen niet ontraden te worden. De strekking is zelfs heel goed en de wat gewaagde ontmoeting in een nacht restaurant wordt zoo vlot gespeeld en vrij gehouden van aanstootelijke détails, dat het gewaagde in de situatie in het kluchtige en lachwekkende verloopt. De bedoeling van de schrijvers David Gray en Avery Hopum was, om de mislukte opvoeding van de moderne Engelsche jeugd in de hoogere kringen aan den kaak te stellen. Daarvoor worden Herbert (Cor Treslem) en Marion (Lely Bouwmeester), zoon en dochter van Eduard Lennox (Hermann Schwab) en diens vrouw Caroline (Wilhel- mina Schwab) verliefd cp respectievelijk een revue meisje en den chauffeur des hui zes. Herbert en Marion zijn beide door hun verkeerde opvoeding maatschappelijk mis lukte en zich zelf vervelende wezens gewor den, die bij sterkere persoonlijkheden buiten hun stand steun zoeken. En al is een revue meisje niet gewoonlijk en een chauffeur niet altijd het toonbeeld van deugd en mensch- waardigheid, de Engelsche schrijvers van dit blijspel, die het als hun meeste landge- nooten niet diep- zoeken, hebben in hun opzet de revue-girl en den Canadeeschen chauffeur tot de twee sympathieke personen van het stuk gemaakt, zóó, dat zelfs de xnillionair Eduard Lennox in het derde bedrijf erkennen moet, dat deze in stand minderwaardigen, nog veel te goed voor zijn mislukte kinderen zijn. Als typeering van het moderne leven een niet onverdienstelijk stuk, hoewel er als tooneelwerk heel wat zwakke plekken in zijn. Hermann Schwab gaf dien wijsgeerigen en berustenden vader uitstekend weer terwijl Louis van Gasteren een raak type gaf van den in de dwaze standsbegrippen tot het uiterste volhardend Engelschman, als broe der van Caroline, van welke huilerige rol Wilh. Schwab maakte, wat er van te maken was. Lely BouWaieester gaf met haar bekende be koorlij khederf de verwende dochter. De rol van de revue-girl was slap bezet van het tweede revue meisje daarentegen onver beterlijk door Fie Carelsen, die het grootste deel van het lachsucces heeft. Nogmaals voor volwassenen, die zich door bijkomstigheden niet laten afleiden van het vlot gespeelde geheel een amusant stuk, waarin lachende heel wat levens wijsheid wordt ten toon gesteld. Het „Wkbld. voor BI. C." schrijft Het bestuur der afdeeling Hillegom heeft Zich tot de Directie der Ned. Spoorwegen gewend om te bereiken dat aan het station Hillegom voortaan rechtstreeksche spoor kaartjes voor het buitenland verkrijgbaar Zullen zijn en bagage rechtstreeks kan worden bevracht. De afdeeling heeft hierop dezer dagen antwoord ontvangen, waarin wordt mede gedeeld dat binnenkort te Hillegom recht streeksche plaatsbewijzen verkrijgbaar ge steld zullen worden naar de voornaamste stations in Duitschland, terwijl tevens ba gage daarheen rechtstreeks kan worden in geschreven. Omtrent de invoering van rechtstreeksche reizigers- en bagage vrachtprijzen van H-'tic- gom naar Parijs, Londen en Harwich, zijn de spoorwegen met de betrokken Maat schappijen in briefwisseling. In het reizigers- en bagageverkeer met België werd het station Hillegom reeds vroeger opgenomen. Gisterenmiddag heeft in de groote zaal van „Zomerlust" té Zandvoort de verloting plaats gehad van de vereenigingen. die deel nemen aan het Zangconcours. De heer Stein had de zaal een feestelijk aanzien gegeven. De Zandvoortsche kleuren versierden het tooneel. Ook had hij, tot op luistering van dit officieele uur een strijkje genoodigd, zoodat ondanks het gure weer buiten, in de zaal de meest prettige stem ming heerschte en alle goede verwachtingen over het slagen van de concoursdagen in den meest vriendschappelijken toon werden ingezet. Naast de directeuren der verschillende vereenigingen en bestuursleden waren tal van Zandvoortsche autoriteiten aanwezig en bestuursleden van verschillende plaatselijke vereenigingen. De heer Bolwidt, als voorzitter van het Comité deelde mede, dat ruim zeventig ver eenigingen ingeschreven hadden. Hij dankte voor dit bewijs van vertrouwen in 't comité gesteld. Tot de mede-comitéleden richtte hij een woord van dank voor de schitteren de samenwerking, die betoond is. Verder richtte hij zich tot burgemeester van Al phen, die door zijn belangstelling ioont met het streven van het comité zoo geheel mee te leven. Ook herinnerde hij aan den steun van den Zandvoorlschen raad, aan den steun van de E. S. M. en aan de prijzen door tal van inwoners van het baddorp reeds ge- schonk ;n. Een aardig moment was het, toen burge meester Van Alphen binnAkwam en met een spontaan gejuich begroet werd. Het hardst van allen juichten wel de Westza- ners, dit 'ia de komende wedstrijden op dit concours ook aan den kaïrp zullen deel nemen. Verschillende directeuren vragen inlich tingen en de heer Bolwidt weet alle vra gers naar genoegen te beantwoorden. Directeur De Roovaart houdt een plei dooi om den extra directeursprijs van 150 te verdeelen onder dé koren der hoogere af deelingen. Na een korte beraadslaging deelt het be stuur mede, dat de extra prijs van 150 ge handhaafd blijft voor de eerste afdeeling en de afdeeling uitmuntendheid en een tweede extraprijs van 150 wordt beschikbaar ge steld voor de lagere afdeelingen. Deze me- dedetling wordt met luid gejuich ontvangen. Daarna is het woord aan burgemeester van Alphen die na een hartelijk woord en groet aan zijn oud koor „Concordia" uit Westzaan zijn oude liefde, het beste wenscht en hoopt, dat „Jonge Liefde" van P. van de Roovaart, veel succes zal hebben. Vervolgens wenscht hij alle koren het beste. Hierpp volgde een gezellig samenzijn, waarbij genoten werd van het strijkje. Met dezen middrig zijn de Zandvoortsche concoursdagen heel best ingezet, dank zij ook de feestelijke aankleeding van de zaal, waarvoor den heer Stein een exlra-woord van dank toekomt. ONZE MONTESSORISCHOOL. IX. Indien de Montessorimethode alleen op haar creditzijde boeken kon, dat ze alle hatelijke concurrentie de school uitgejaagd had, dan zou zij daardoor alleen in onze tijden al met vreugde moeten worden be groet. Met hun eeuwig ,,'s kijken wie het 't mooiste doet", bederven de onderwijzen den de goede echt christelijke geest der school, stellen altijd weer de dommen, on- handigen en onevëUwichtigen aan de kaak en richten hooge voetstukjes op voor de knappen en slimmen. Het toppunt van dien concurrentiegeest op de bewaarscholen is wel ,,'s kijken ,wie het mooiste kan stil zitten". En dit# gebeurt nog altijd. Och arme stumperds Ik' herinner het mezelf nog zoo goed uit mijn eigen bewaarschooltijd, hoe moeilijk dat is voor een gezonde- peuter stil te zitten in nietsdoen. Dan ging immers juist altijd je neus jeuken, kreeg je een steek in je voet of ging je schoen je hinderen maar voor de zuster was het reageeren op dit alles alleen.... onwil om te doen, wat ze vroeg. En wat een nijd en haat kweekte het. In^rns troepje was een hevig anemisch kind ons altijd de baas in het stil zitten. Haar schortje werd Zaterdags, als voorbeeld van ongekreuktheid na acht dagen gebruik, voor de klas omhoog gehouden. Onze haat tegen het kind heeft ze in menige onwille keurigen stomp te voelen gekregen, de arme, en menigmaal is in het begin van de week het schort de prooi van onze wraak geworden. Het kind zelf is óór ze volwassen was aan haar kwaal bezweken. En die werd ons ge zonde levenslustigen als ideaal voorgehou den 1 Trouwens ik heb in mijn later leven tevergeefs uitgekeken naar een ambt of be trekking, waarin het een verdienste was, nietsdoend stil te kunnen zitten. En dat in onzen actieven tijd 1Vruchtbaar stil ge zeten, wordt er prachtig op een Montes sorischool d.w.Z.' doordat enkele organen of ledematen sterk geconcentreerd bezig zijn, komen de anderen geheel onder den ban. Ja als de kleuters bijvoorbeeld goed bezig zijn met het voelen van de lettervor men, doen ze zoo graag hun blinddoekjes voor, opdat hun •zoo-rnoeilij k-gesloten-te houden oogen, het spel niet zulien komen bederven. (Zie de advertentie in dit blad.) J.M. STERCKPROOT. Het is een van ouds-her reeds ingewerkte gewoonte dat op alle bouwwerken bij het plaatsen van de dakspalken de vlag in de top wordt geplaatst en aan de arbeiders die aan het bouwwerk werkzaam zijn iets extra's wordt gegeven. Voorheen was het op zoo'n dag voor de betrokkenen een feest dag doch meer en meer is het zoo geworden dat Zaterdags een fooi wordt overhandigd bij het weekloon. Zooals het met alle ingewerkte gewoonten is, wordt het langzamerhad als een goed- recht beschouwd dat de principaal bij de groote vordering van het bouwwerk deze gift klaar legt en wordt er dientengevolge door de arbeiders opgerekend. De bouwvakarbeiders van het bouwwerk aan de Slachthuisstraat n.i. de arbeiders woningen voor de Woningstichting „Voor uitgang" ontvingen echter in de afgeloopen week dit extra niet en waren hierover zeer verouderd. Aan den betrokken aannemer, den heer Aug. Sevenhuizen werd naar de reden van dit niet uitbetalen gevraagd waarop de menschen ten antwoord ontvingen dat het bestuur van de woningstichting om prin- cipieele redenen tegen deze gewoonte was. Groot was de verontwaardiging over dit standpunt van het bestuur onder de bouw arbeiders en wel was de verontwaardiging van dien aard dat zij de vlag naar beneden haalden en in de plaats daarvan een groote bezem in de lucht heschen. Vanzelfsprekend trok deze bezem die er den geheelen Zondag heeft gehangen nog al de aandacht zonder dat men feitelijk begreep dat dit het wraak middel van de bouwvakarbeiders was. Geboren: 25 Feb.: d. van C. H. Ruis-v. Looij. d. van T. Derks-Zwaneveld; d. van M. E, ten Bargevan Stijn; d, van J. Plukker-Does; 26 Februari: z. van R. de Könnigh-Eijpe; z. van W. J. Lommer- se-de Wit; d. van G. A. Busé-Meurs; 28 Febr.: z, van P. T. H. de Jong-Deen; d. van A. Zeulevoet-Boukes: Overleden: 25 Febr.: J. v. Wastenbrugge, 65 j., f.1. v. Heemskerkstraat; P. H. v. d. Leij, 85 j., Koninginneweg. E. V. Aken-'t 't Hoen 76 j„ Velserstraat; C. de Zeeuw den Otter, 76 j., Kamperlaan; 26 Jan.: C. J. Wajer, 29 j„ Doelstraat; 27- Februari*. J. Mars-Smit, 49 j., Wouwermanstraat; Hr Kerkman-Bakker, 34 j., Kamperlaan. De booze voeiganger. Op 1 Januari j.l. fietste een student op het voetpad van de Hyacinthcalaan te Overyeen. Voor hem liep een voetganger, C. J. H., die door den fietsrijder werd aangereden. De aangeredene werd boos en gaf den student een stomp. De student vond dat optreden minder gewenscht, zoo dat de booze voeiganger voor den politie rechter moest verschijnen. Eisch en uit spraak luidde heden 20.subs. 10 d. De vriendin. Mcj. v. D. wandelde met rnej. J. Op de Groote Markt vroeg mej. J aan haar vrien din. mej. D.' even haar portemonnaie vast te houden. In de portemonnaie was 7 Mej. D. voldeed aan het verzoek en gaf de portemonnaie terug toen mej. J. weer de handen vrij had. Maar toen mej. J. thuis kwam, was er nog slechts 1 in baar beursja. De verdenking van den "diefstal viel natuurlijk pp de vriendin, fiezê be- kende en gaf een omstandig verhaat, hoe zij de 6 had ontvreemd; den volgenden dag had zij een ander verhaal, daarna weer een ander en tenslotte ontkende zij alles. Ook heden voor den politierechter hield zij de ontkenning vol. De Officier eischtte niettemin 14 dagen gevangenissraft terwijl mr. dr. Schreurs voor een geldboete pleitte. Uitspraak 7 Maart a.s. 't Programma van den Beethovenavond te geven hedenavond in hotel „Den Hout" om 8 uur onder leiding van het R.-K. Kunste naarsgenootschap, luidt als volgt; Marius Monnikendam zal de pianosonate op. 10 no. 2 en op. 110 ten gehoore brengen; met Paula Storowitz (viool) de Frühlings- sonate en met Ellen Russe de Egmont- ouverture a 4 mains. Als inleiding zal mevr. Russe het gedicht „Beethoven" van G. Pa- pini voordragen uit diens laatste werk; Pane e vino. Zaterdag j.l. hield de heer T. van Telering voor bovengenoemde vereeniging een voor dracht in het Fransch ever het werk van Alphons Daudet, getiteld „La Petite Chose". Spr. deelde een en ander mede betreffende de afkomst en het leven van Alphons Dau det en besprak in het kort de voornaamste zijner werken. In een goed gesteld resumé gaf spr. Daudet's werk weer. Vooral de declamatietoon was goed. Aan het einde had spr. een hartelijk applaus voor zijn mooie en boeiende voordracht in ontvangst te nemen. De drie paarden, welke nog, in verband met de zich voorgedaan hebbende gevallen van kwade droes, in observatie waren ge houden, zijn thans ook afgemaakt moeten worden. De ppli'ie bewaking bij den stal is thans opgeheven. De stal zal ontsmet worden. De winterbijeenkomst van de Koninklijke Nederlandsche Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde zal worden gehouden op Vrijdag 11 Maart, te Haarlem. De punten van behandeling zijn. Internationale uitwis seling van land- en tuinbouwproduc'en, in ten leiden door prof. dr. E. van S'ogteren te Lisse. Is 't mogelijk, dat door de Kon. Ned. Mij. voor Tuinbouw en Plantkunde een in'ernationale regeling tot uitwisseling van leerling-tuinbouwers wordt bevorderd en lot stand gebracht, in te leiden door den heer E. Th. Wi te te leiden. Hoe kan de tuin bouw op de meest economische wijze zijn kassen verwarmen?, in te le'den door ir. D. Bloemsma te Apeldoorn. Welke maatregelen zouden overweging verdienen om toeneming van belangstelling voor de boekerij der Maatschappij te bevorderen en deze meer dan thans 't geval is aan haar doel te doen beantwoorden?, in te leiden door A. J. van Laren te Amsterdam. Men schrijft ons: Het bestuur van de Handelsschool-vereeniging „Die Raeckse is er in geslaagd Mevrouw van Ammers- Kü'ler naar Haarlem te krijgen, waar zij zal spreken over: „De Opstandingen". Nu mo menteel dit beek in het centrum aller be- langs'elling staat mede door een be werking voor het tooneel zal deze eer ste lezing van Mevrouw van Ammens- Kuller zeer zeker inslaan. Als datum is Maandag 7 Maart vastge- s'eld, terwijl de lezing zal plaats vinden in het gebouw van den Protestantenbond. Van 28 Febr. a.s. af zullen tot nader order op het baanvak DelftLeidenNoordwij- kerhout dagelijks 10 electrische proeftreinen loopen en van 7 Maart a.s. af op het baanvak Rotterdam D. P.Haarlem, niet minder dan 13 treinen. Te beginnen met dien datum zal zooals reeds gemeld de geheele bovenleiding tusschen Rotterdam D.P. en Amsterdam onder stroom gaan. In verband hiermede zal dr. De Bruyn Kops op alle stations op de lijn Rotterdam Amsterdam onderricht geven in het verkenen van eerste hulp bij ongevallen door electri- citeit veroorzaakt. Al het station- en trein personeel is verplicht aan dezen cursus deel te nemen. Twee Heemsteedsche beeldhouwers uit- genoodigd. De adviescommissie, die het uitvoerend comité ter zijde zal staan in de keuze van een dr.etal beeldhouwers ter vervaardiging van een ontwerp-monument, is samengesteld als volgt J. Boterenbrood, Amsterdam, aangewezen door Architectura et Amicitia (A.A.) G. Friedhoff, Haarlem, aangewezen door den bond van Nederlandsche Archi tecten (B.N.A.) dr. S. J. Mendes da Costa, Amsterdam, aangewezen door den Kring van Nederlandsche Beeldhouwers Ch. Vos, Maastricht, aangewezen door de R. K. Kunstenaarsvereniging. afdeeling Beeldhou wers E. Deckers, Antwerpen, Beeld houwer en lid der Belgische Monumenten- Commissie. Deze adviescommissie vergaderde op 24 Januari en 4 Februari te Roermond en uit een aantal beeldhouwers, die op haar uitnoodiging reproducties van hun werken hadden ingezonden, droeg zij aan het Uit voerend Comité de volgende heeren voor (alphabetisch) M. J. Andriessen, beeld houwer, Heemstede H. A. van den Eynde, beeldhouwer, Heemstede en L. Zijl, beeld houwer, Bussum. Deze beeldhouwers hebben de voorwaar den hun door het Uitvoerend Comité na overleg met de Adviescommissie gesteld, aanvaard en hebben zich bereid verklaard vóór 1 Juni a.s. een maquette op 1/5 der grootte met nog een belangrijk detail op uitvoeringsgroo.tc in te zenden. Op die wijze hoopt men een den groeten Nederlandsciien bouwmeester waardig mo nument in de stad zijner geboorte te zien verrijzen. LETTERKUNDIGE CAUSERIE OP HEDENAVOND. De heer H. de Rijk schrijft ons: De laatste cursus dezen avond van de lange reeks in dit seizoen door de R.K.V.U. gegeven. De laatste, zeker niet de minste. De naam van den spreker C. R. de Klerk staat cr borg voor. Geen literatuur-vriend en deze zijn in Haarlem gelukkig nog vele die dezen naam niet kent. Tot voor 'n vijf en twintig jaar in Haarlem werkzaam, is de heer De Klerk onafgebroken literair werkzaam geweest, We kennen hem uit de Van-Onzen-Tijd-bewefSing en door menig vuldige prachtige uitgaven door hem in geleid en verzorgd in de Wereld-Bibliotheek. Geroutineerd docent, sorak hij alzoo uit een diep kennen en geeft leven door zijn groote liefde voor „z'n vak". Op hem is toe te passen, wat Zuster Bert- ken in een Suverlijc ende profytelijc Boex- ken zeide: Als hi daerop laef schinen der sonnen schyn So rërbllden alle die crachten der sielen piyn 5% Nederland 1919 101 101 6% Nederland 1923 1021/s «021/a 414 Nederl 1917 991 /w 414 N. I. 1926 B. 9515/i6 95W/ia, ff. N.-L 1923 D.. 10li/2 HolL Lloyd 45 b Oude Vaart 85 dito Gem Eigend. 803/4 Mij. „Nederland".. 190x/2 192 b Scheepvaart-Unie 191 191 Rotterd Lloyd 1731/4 73 232 232 Dude Boot 104 1031/2 Hol!. Stoomboot 76 Jurgens gew 1721/2 1721/2 Nederl Kunstzijde 2681/2 271-2 Maecubee 101i/2 102 Holl. Kunstzijde 91 90 Koloniale Bank 266 264 Indisthe Bank 170 178 Cert. Handel Mij... 160*/2 161 161 Phoenix 1311/2 Geconsolideerde 2593/4 255-60 Kon Olie 389 3893/4 1611/4 1611/a Marine comm. 311116 83/4 Marine pref. 431/s H. V. A 730 729-30 Java Cultuur 393 396-400 Vorstenlanden 190 1901/2 Actions id 1701/a 178i/2 Poerwoderjo 1221/2 Oude Deli 4461/a 448-9 438 436 4611/, 464 A'dam Rubber 3461/4 348 350 187 188 Allied Sumatra 225 118 Oostkust 227 V I. C. O. 210 214 Deli Bat. Rubber 279l/2 280-1 Dordtsche Petr. 3671/^ Southern Rails l21i/3 1261/, 1681/. 1681/a 97 Wabasb 70 745/ g 28 FEBRUARI EeKïlt LAATSTE KOERS KOERS BERLIJN 59.24 59.201/a PARIJS 9.80 9.771/g BRUSSEL 34.66 34.74 WEENEN 35.20 35.17l/2 LONDEN j !2.I2»/g 12.11 STOCKHOLM 66.70 66.703/4 KOPENHAGEN 66.60 66.60 OSLO t t i 64.90 64.88 BAZEL a i 48.10 48.04 NEW-YORK 2.50 2*49% ROME i y t 10.95 10.93 PRAAG .ft 7.45 7.401/e WARSCHAU 7. 28.— en worden de hoorders gewaar; wat me uit een ander boexken in 't hoofd is blijven hangen: Noyt en dranc ic beter dranc Uut coppen noch uut scalen, Vcor wie persoonlijke uitnoodiging heb ben ontvangen; diene, dat de lessen aanvan gen niet te acht uur, maar kwart na acht, in de zalen boven de R.-K. Leeszaal, door het Kringbestuur welwillend afgestaan. Zooals bekend, zijn met ingang van 1 Ja nuari 1.1. de verlaagde tax:-tarieven in Haarlem in werking getreden. Van die ver laging had de direc'ie der Amsterdamsche Rijtuig Mij. een niet onbelangrijke toene ming van het gebruik der taxi's verwacht en wel een toeneming van 30 pCt.. In deze verwach'ng is echter de directie, naar wij th"ns vernemen, zeer teleurestcld. Vergelijkende cijfers over de eerste twee maanden van dit en het vorige jaar ziin nog niet te geven, doch van een be'angrijk meer februik maken van de taxi's door het Publiek, is in het geheel geen sprake. Dit kan mogelijk gedeeltelijk toegeschreven worden aan het feit, dat er niet veel win terweer is geweest met grooten sneeuw val, gladde sraten e.d.. in we'ke omstan digheden het publick spoediger gebruik maakt van taxi's, doch anderzijds is het 1och ook waar, zoo zeide ons de directie, dat er den laatsten tijd veel bal-masqué's geweest en dan vooral mag verwacht wor den, dat het publiek spoediger een taxi neemt. Ook dit is echter thans niet het geval gewees, In de nu komende Vastentijd is het ge bruik van taxi's gewoonlijk minder dan in andere tijden van het jaar, omdat dan door zeer velen geen vermakelijkheden bezocht worden. De directie wil nu het gebruik der 'axi's in dien tijd afwachten, alvorens z'ch een oordeel over de al- of ni '-gunstige werking van de verlaging der taxi-tarieven te kunnen vormen. Vrijdagavond hield bovengenoemde ver eeniging hare jaarliiksche huishoudelijke vergadering in „De Nijverheid," welke goed bezocht was. Jaarverslag van secretaris en penningmeester werden goedgekeurd, de Financiëele resultaten waren gunstig, het aantal leden is steeds stijgende, de be legde maandelijksche bijeenkomsten waren zeer geanimeerd en druk bezocht. In de vacatures in het bestuur, werd voorzien door benoeming van de hecren Metz, Meyer en Oostenbrug. De finaa- ciëele verhouding lot bet zangkoor „Fr!sia*"( werd opnieuw geregeld. „Gysbert Japicx" kan met voldoening og het afgeloopen jaar terugzien. In welingelichte kringen verwacht men, dat omstreeks de helft van Maart een beslissing zal worden genomen inzake de aanvraag van eenige autobus-ondernemers voor het exploi- teeren van een lijn HaarlemLeiden. Zooals men weet zijn hiervoor aanvragen ingekomen van de My De Sleutelstad en van de Brock- way Maatschappij. Over deze aanvraag is in de afgeloopen week nogmaals overleg gepleegd geworden tus schen de Commissie van Gedeputeerde Sta ten van Noord en die van Zuid-Holland, wel ke gezamenlijk vertegenwoordigers van en kele gemeenten tusschen Haarlem en Leiden gelegen hebben gehoord omtrent hun mee ning inzake de autobus of electrische tram. Naar wij vernemen is door het bestuur van de Ned. Unie van Arbeiders in het Automo bielbedrijf, aangesloten bij den Centralen Bond van Transportarbeiders een vordering ingediend bij het Kantongerecht in tegen de Gemeente Velsen. Deze vordering moet gegrond zijn op de schade, die aan één der leden der organisatie is toegebracht geworden doordat hij voor den tijd van een week is geschorst geworden zon der dat hij behoorlijk in de gelegenheid is ge steld geworden zich tegen de tegen hem uit gebrachte beschuldiging te kunnen verweren. Uit een nader ingesteld onderzoek is namelijk komen vast te staan bij het bestuur, dat de be trokken ambtenaar van de secretarie, die te gen den chauffeur een klacht indiende, zijn hand om te stoppen naar boven stak, op het moment, dat de bus de halte al reeds een eind voorbij was althans deze verklaring van den chauffeur wordt door diverse getuigen be vestigd. Zou de chauffeur aan het verzoek van den ambtenaar om voorbij de halteplaats alsnog te stoppen, hebben voldaan, dan zou de chauffeur de politieverordening hebben overtreden en dus kans hebben gel ad, d; t te gen hem een procesverbaal zou zijn opge maakt, aldus deelt men ons mede. A.s. Woensdag zou voor bovengenoemde vereeniging Herman Teirlinck een voor drachtavond geven. Ziekte is ech er oor zaak. dat hierin verandering komt. Het be stuur vond nu Dr. Willem Royaards bereid om op dien avond voor de vereeniging op 'e treden. Ook in Haarlem is Royaards gesn cnbekende en het lijdt geen twijfel, of een talrijk publiek zal a. s. Woensdagavond blijk geven de gaven van den voorganger onzer moderne tooneelspeelkunsl te waar de er en. Deze pagina gedeeltelijk ongecorrigeerd. Naar wij vernemen, zal jhr. v. Karnebeek, die in verband met de behandeling van, het Nederlandscb-Belgisch Con'ract in de lente Kamer verhinderd zijn de a,s. zit ting van den Volkenbondsraad te Genève bij te wonen, aldaar vervangen worden door H. M. gezant te Bern mr. dr. W. 1 Doude v. Troostwijk. Op verzoek van den commandant der Zeemacht in N. I. wordt binnenkort «en contingent van 30 man mariniers naar In- dië uitgezonden, ten einde het mogelijk te maken van daaruit zoo spoed' g mogelijk de bemanning van H. M. kruiser „Suma tra" te Shanghai te versterken. Voor het zelfde doel wordt de terugkeer uit Indic naar Nederland van 30 marozen voorloO- pig uitgesteld. AMSTERDAM, 28 Febr. Heden was bef verkeer langs de HeerengrOcht waar gi: - termiddag het perceel 285 tot een puinhoop werd geslagen door een ontploffing, no$ voor het verkeer afgesloten. De Burge meester nam vanmorgen de ruïne in ooger- schouw. Politie-auioriteitcn stelden nog een onderzoek in naar de oorzaak van ds ontploffing. De inspecteur van politie Joo - ten gleed hierbij uit en kwam met z'n pols in een stuk glas terecht. HOEK v. HOLLAND, 28 Febr. Het s.s, Meerkerk op weg van Antwerpen naar Rot terdam, dat door het afbreken van den tros gisteren niet met behulp van 2 sleepbooten kon worden binnengesleept en voor den Nieuwen Waterweg op assistentie moest wachten, is thans door 6 sleepbooten va-t L. Smit Co. behouden te Hoek v. Holland binnengesleept. LONDEN, 28 Febr. Volgens de laatste be richten uit Shanghai, is de toestand door iets verbeterd en is het dreigend gevaar van een bezetting door de Natiolisten uit Canton, schijnbaar voorloopig geweke'V Zoowel Sun-Chuan-Fung als Cbang-Sun- Chang zijn te Shanghai aangekomen, nadat hun troepen in een verdedigingslinie ten Z. van Shanghai waren opgesteld. Zes huizen in de asch gelegd, EINDHOVEN, 28 Febr, In den afgeloo pen nacht heeft te Strijp, nabij Eindhoven, een felle brand gewoed, waarbij zes huizen in de asch werden gelegd en 7 huisgezin nen dakloos wérden. Omstreeks 11K uur brak den brand uit in de woning van den heer Verbeek. Aan gewakerd door den feilen wind, greep het vuur snel om zich heen en spoedig stonden de zes aan elkaar gebouwde huizen, allen met rieten daken, in lichte laiae. Aan blusschen viel niet te dén ken. De brandweer moest zch beperken tot het beschermen van de in de nabijheid staande huizen Alle zes huizen branden geheel af. Zij werden bewoond door de familes Boons, Beerings, Konings, Van der Ven, Van Es en Verbeek. Met moeite werden de 15 kinderen drr families die grootendeels op de zolders sliepen, gered. Een v agent van politie kreeg bij bot redingswerk brandwonden aan de hand. Verzekering dekt grootendeels de schade. De oorzaak van den brand kon niet wori den vastgesteld. NEW-YORK, 23 Febr. In de 6ce ronda van het Internat. Schaaktournooi alhier, sloeg Capablanca Warschau in 34 zetten. De partij NiemzowitschAljechin werd na 40 zetten afgebroken. De partij Spielman—i yidrnar eindigde na 23 zetten in remise, j

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1927 | | pagina 2