Kameleon 2M. H. C. 3 43. •ïilversum 3Bloemendaal 3 0—0. Om den Treslingbeker. M. H. C. II-^H. O. C. III 2—1. ZWEMMEN. Arne Boeg in Holland. Jaarverslag van den Nederland- schen Zwembond over het seizoen 19261927. GYMNASTIEK. Turnlust Beverwijk. „Pax" Haarlem. „Bato" Haarlem. ATHLETIEK. Veldloop A. A. C. OLYMPISCHE SPELEN 1928, Mr. De Vries Feyens alg. secretaris. MOTORSPORT. Motorclub „Het Zuiden". Opening van de nieuVe „loods" van de R. en Z. Vereen. „Het Spaarne". ATHLETIEK. De steden-wedstnjd AmsterdamHaarlem. H. V. B. WIELRMDEN. A. S. C, de Germaan. H. S. C. Excelsior. KERK EN SCHOOL. Pater Willihrord t or «ft naar Visser t Hooft geclirij>ecrcï, die i er echter te lang mee alleen blijft. De Bel gische aanvallen zijn weer talrijker gewor den, maar hun kansen zijn zeer gering, waar onze verdediging steeds en steeds" weer ingrijpt. »De Hollanders zijn echter geens zins ontmoedigd nu hun aanvallen tot nog tgc al evenmin succes opleverden. Kop ver richt op zijn buitenplaats heel goed werk, maar het binnentrio is en blijtt zonder eenig gevaarlijk schot. De eenige, die gevaarlijk kan zijn, v. d. Veen, wordt stevig door Ba- doux en v. d. Bemden bewaakt. De Hol landers worden meer en meer fanatiek; dring'en de Belgen op eigen helft terug. Een enkele uitval van België brengt den bal in „veilige haven bij Tresling. Kop speelt v. d. Hagen den bal vlak voor zijn stick, deze schiet zonder opkeken en dus naast. Visser t Hooft schiet dan weer in het zij net. Het blijkt ten duidelijkste, dat beide v erdedigingen de voorhoedes in bedwang kunnen houden. V an Nercm brengt dan eens vlug op, doch o#k zijn voorzet vindt geen resultaat. Er ontstaat dan een strafcorner op het doel van Holland, maar de bal wordt hard weg geslagen. Visser t Hooft begint weer veel te vroeg te loopen en v. d. Bemden is wel zoo listig hem voor den zooveelsten keer off side te zetten. Een strafcorner op het doel van België wordt door v. d. Veen maar juist naast geslagen. Telkens weer keeren de Hollanders terug; de halflinie helpt krachtig mee; Duson steunt uitstekend, de kanthalfs passen wel op dat geen Belg ont glipt. Maar gevaarlijke schoten worden er niet gelost. Van der Veen schief nog eens naast. v. d. Hagen eveneens. De tijd ver strijkt al meer en meer; België wil nog een laatste poging doen. Eenigszins forsch ont worstelt zij zich aan den krachtigen druk, maar ook zij missen het schot. Van de Bem den maakt nog een Hollandschen aanval onschadelijk, onze verdediging doet nog hetzelfde en dan is het einde. Het verkregen resultaat is volkomen juist; geeft goed weer de onmacht van beide voor- boedes. Het is, vooral na de rust, een snelle spannenden strijd geweest. De gasten waren aanvankelijk de minderen, voelden zich niet thuis op het zware terrein, waarop de Bel gen veel eerder ingespeeld waren. Kort voor halftime reeds, maar vooral daarna, heeft Holland echter een zeer goeden wed strijd gespeeld. Jammer was het, dat over eeen enkele schutter kon worden beschikt. Zooals 'reeds herhaaldelijk opgemerkt: onze voorhoede was het zwakke punt. Voor doel waren zij (om de uitdrukking van Hol land's captain te bezigen) als een stel jonge honden. Visser 't Hooft heeft menige Hol landschen aanval teniet gedaan door her haaldelijk off side te komen; iets wat hij toch wel dient af te leeren. V. d. Veen was goed. doch kon onder de strenge bewaking weinig uitvoeren. De midvoor v. d. Hagen is een hard zwoeger, doch voor doel ab soluut zijn beheersching kwijt; misschien ook nog een te jonge kracht als aanvoerder in e»n offensief. De verwisseling van Ras en Kop na rust voldeed zeer goed; zou Ras misschien aan snelheid gaan inboeten? De halflinie in zijn nieuwe opstelling heeft voldaan. De debutant Muller von Czernicki was na rust werkelijk subliem, na dat hij den wedstrijd zeer zwak was begon nen en men weinig fedusie in hem had. Du son en Ankerman kaven zich geheel. De halflinie bestaat uit een drietal zwoegers, die ook heel goed werk kunnen leveren en dat getoond hebben. Moet na al het bovenstaande nog iets gezegd worden van de backs? Moet nog eens gememoreerd worden, dat hun werk af was? Tenslotte keeper Hardebeck. „Met Tres ling en v. Beugen Bik voor ie, krijg je wei nig te doen", vertelde hij ons eens. Inder daad was dat ook nu. Het beetje, dat Har debeck kreeg, ging hem goed af. Kampioenschap 2e klasse. Het is de roodhemden. die met 4 inval lers naar Bussum waren getrokken, niet mogen gelukken de overwinning te beha len. De volgende week Zaterdag vindt op het M. H. C.-ve!d de returnmatch plaats en zeer zeker zal M. H. C. dan wel revanche nemen. Orn ruim 2 uur werd begonnen. De Ka meleon-voorhoede speelde vrij goed samen en daar de M. H. C.-achterhoede nog a! eens raar stond te schutteren, was de stand spoedig 20 voor de thuisclub. Een rush van Hearkens Thijssen werd besloten mol een keurig schot, dat doel trof, zoodal met een stand 21 gedraaid werd. \Ta de rust pro-beerden de roodhemden oen gewijzigde opstelling en aanvankelijk met succes. Al spoediu maakte de kleine V N. gelijk. 2—2. Toen werd Kameleon v eer sterker en bracht den stand, mede door een fout van keeper Vunderink op 42. In de allerlaatste minuut wist Schmid na flink doorzetten er 43 van te maken en het einde van deze slecht gespeelden wedstrijd bracht de Musschen den kleinst roe,gelijken nederlaag. Ie klasse. Met vesl moeite is Bloemendaal erin geslaagd tegen Hilversum een gelijk spel ic forceeren. Toch is dit van het tienlal, v, aarender nog 2 invallers, een keurige prestatie. Om ruim half drie verschijnt Bloemen daal met de volgende combinatie; Visker. Brantjes, Hagemeijer S. Dunlop, P. Schoute. Adam, B. de Vries de Clerq, P. de Jong. J. de Visser. De eerste aanvallen zijn voor Bloemen daal, doch stranden op het hechte backstel der tegenpartij. Dan ontplooit de thuisclub een goed spei en komt duchtig opzetten. Voor de ontstaan eenige kansen, die echter door treuzelen verloren gaan. terwijl ver der het achtertrio Visker Brantjes Hage- meijer keurig verdedigt. In de 4 man sterke voorhoede vlot het vanzelfsprekend minder en ock hier blijven doelpunten uit, zoodat roe'- rust de stand nog dubbelblank is. 'fa halftime waren de rollen verwisseld. Het waren nu de Oranjehemden, die het meest ten aanval trokken. Een goed schot i an J. de Visser, werd door den Hilversum- keeper niet minder goed gestopt. Beide achterhoeden hieven meester van net terrein en het einde kwam zooals be gonnen was met 00. Door dit gelijke spel, is Hilversum vrij zeker gedoemd zijn de gradatiewedstrijden te spelen. De reeds uitgesproken vrees, dat Bloe- Na de rust betzelfde spelletje; Victoria Is steeds de meerdere. Haar voorhoede com bineert heel goed, wat van Bloemendaal II niet gezegd kan worden. De Rotterdarasche achterhoede kan dan ook makkelijk de aan vallen der Bloemendalers de baas blijven. Bij een der vele aanvallen van Victoria II doet een schitterend schot, hoog in den hoek geplaatst, de Victoriaansche voorsDrong ver groeien. Met dezen stand komt het einde. Tijdens regen en wind behaalden de Mus schen reserve's een magere 2—1 overwinning op H.O.C. III. Het veld zag er echter erbar melijk uit; voor de beide doelen was het een ware modderpoel. Wellicht ook hier door namen de beide partijen het niet zoo nou en speejaen. zoover de weersomstan digheden dit toelieten, een kalm partijtje Beide teams wogen ongeveer tegen elkaar op. Voor doel was zoo nu en dan de bal zpek. Zoo ging het Eefebre, nadat hij eens goed opgebracht had. Wentholt gaat dan verder en scoort 10. Maar nog voor rust maken de Hagenaars gelijk 11. Ook na rust blijven de partijen aan elkaar gewaagd. Zelfs slaagt geen der partijen er in den doelmond te vinden, zoodat 2 maal 7,'v minuut mqet worden verlengd. In de eerste verlenging echter slaagt Strumpfler na hard zwoegen er in, M.H.C. de leiding bezorgen 21. De thuisclub weet nu den voorsprong te be houden en als Visser, die ook thans weer goed leidde, het werkelijke eindsignaal geeft, heeft M.H.C. II zich in de tweede ronde geplaatst. Over Arne B'org's eerste optreden in Hol land schrijft de Maand. Morgen o.a.: De deelneming was uiteraard beperkt, omdat een groot aantal vereenigingen wei gelden tegen Arne Borg te starten, omdat men hem terecht of ten onrecht niet meer als amateur beschouwt. Er werd toch aardig gezwommen en de wedstrijden waren het aanzien ten volle waard, ofschoon de belangstelling in hoofdzaak naar Arne Borg uitging. Het starten van Arne Borg voor de diverse banen o.a. op de estafettes tegen diverse gemengde ploegen was een waagstuk, waarmede hij de Ned. zwemmers geweldig onderschat heeft. Als men boven dien nog nagaat, dat niet eens de snelste zwemmers tegen hem uitkwamen dan mag veilig aangenomen worden, dat de snel heid onzer Nederlandsche zwemmers inderdaad niet op een laag peil staat. Arne Borg zwemt een crawl, die tusschen een Australische en een Amerikaansche crawl ligt, d.i. twee beenslagen op eiken armslag, welke laatste tarqelijk lang is. De keerpunten zijn „af", met een hand aan tikkend en het geheele lichaam draaiend optrekkend en dan afzetten. Hij glijdt schitterend door het water en maakt twee slagen tegen drie op zijn tegenstanders. Wjj gciooven niet dat een outsider veel van den slag ziet, omdat er te veel water spat. De wedstrijden van gisteren werden voorafgegaan door eenige gewone baan- nummers, waarvan de 400 M. schoolslag met mej. Baron een attractie vormden. Zij zwom in schitterenden stijl en, bleef vier seconden beneden het wereldrecord. De 100 M. vrije slag voor heeren waren voor den Zwitser R. Weiss. De 4 maal 200 M. vrije slag estafette tegen Arne Borg waren van bijzonder gehalte, doordat Arne Borg een huitengewoon snellen slag inzette en die de geheele baan uitzwom en slechts vier seconden boven het wereldrecord bleef. De uitslagen waren als volgt: 50 M, vrije slag met voorgift voor dames leden van het IJ. 1 A. Achtereek in 1 min. 5 sec. (36); 2 B. Levering: 3 A. Meijer. 400 M. schoolslag dames: 1 Mej. M. Baron, O.D.Z., 7 m. 3 sec.; 2 Mej. C. van den Oord, O.D.Z. 200 M rugzwemmen heeren: 1 J. A. de Haas A. Z. en P. G.) 3 m. 3.6 sec.; 2. A. Lirenberg, D. H. R.; 33 H. van Essen (Het IJ). 100 M. vrije slag dames; 1. Mej. M. Braun, O.D.Z., 1 m. 16.2 sec.; 2. Meje. E. Smits, A.D.Z.; 3. Mej. T. Baumeister, O.D.Z. 100 M. vrije slag heeren: 1. R. Wijss (Het IJ), 1 m. 9.8 sec.; 2. E. van Esch (Het IJ); 3 D. de Man, (U.Z.C.) 4 maal 50 M. wisselslag estafette; 1. O.D.Z., 2. m. 43.2 sec.; 2 A.O.Z. 4 maal 200 M. vrije slag estafette heeren: 1 Arne Borg 10 m. 41.8 sec. 2. De Gemengde Nederlandsche ploeg, 11 m. '23.2 sec. 3. Het IJ. JAARMJKSCHE ALGEMEENE VERGADERING VAN DEN NEDER- LANDSCHEN ZWEMBOND. Om ongeveer e't" uur opende de voor zitter. de heer W. E. Budius Ezn. deze zeer druk bezochte vergadering en heette alle aanwezigen haj-tpiijk welkom. De jaarverslagen van den secretaris en Poloccmmissie, konden niet in behandeling worden genomen, aangezien het boekje met de jaarverslagen eerst Zaterdagavond in het bezit van de vereenigingen was ge komen, Beslpten rverd om in het officieel orgaan eventueele bezwaren over deze verslagen te bespreken en indien nccdig, daarvoor een speciale vergadering Ie beleggen. Het verslag van de penningmeesteresse werd goedgekeurd. De kascommissie bracht hulde aan het keurig beleid van de pen- ning'meesteress e en stelde voor haar te déchargeeren. hetgeen onder applaus ge schiedde. De begrooting voor het jaar 1927 sloot met een bedrag van 5935. Als volgende punt werd behandeld het voorstel van O. D. Z. om 'bestuursleden van den H. Z. H. of leden van de Watcrpoto- comraissie te verbieden journalistieken ar beid te verrichten, beroepsjournalisten uit gezonderd. Na een uitvoerige discussie werd dit voor stel met 33 stemmen voor en 81 tegeu ver worpen. Het voorstel van S. V. H., om de functie van redacteur van het officieel orgaan ge scheiden te houden van het lidmaatschap van het Bondsbestuur of van dat van een der voornaamste commissies van den N. Z. B., werd verworpen met 48 stemmen, voor en 85 stemmen tegen. De bestuursverkiezing had tot resultaat, dat de aftredende be.-'uursleden, .mevr. TrubelsRoen en H. G. Kolk met bijna al- gemeene stemmen werd herkozen, terwii! in de vacature, ontstaan door het niet- herkiesbaar stellen van Dr. IJsseistein, de heer A. C. Slop werd mede verkozen. De verkiezing van Je Polocommissie had tot resultaat, dat werden gekozen; mej. Treffers (R. D. Z.) en de heeren S. P. J. P.orsten. J. C. de Boer, p. v. d. Velden Sr.. P. v. Gooi en J. J. de Vries Door het mendaal II het tegen de sterke Rotterdam- bondsbestuur werd de heer C. Minnes Jr mers, niet gemakkelijk zou hebben, is be- i als voorzitter aangewezen waarheid geworden en zelfs erger dan ver- Tot leden der kascommissie werden be- waeht werd. Met uen verkregen uitslag kan de thuisclub trouwens toch nog tevreden f\]n. Had keeper de Jong wepr niet opnieuw 'zoo uitstekend zjjn doel verdedigd, zeker ware de nederlaag, grooter geweesE Bloemendaal verschijnt met 2 invallers op een veld, dat danig van de regen geleden heeft. Victoria II is dan ook van den be ginne ai veel sterker en moet de achter hoede alle zeilen bijzetten om de Rotter dammers te keeren. Langen tijd slagen zij daarin, dank zij vooral keeper De Jong, doch even voor rust neemt Victoria II de leiding 01. noemd mek Weenink (H. D. Z.) en de hee, ren P. Peereboom (H. V. G. B.) en J. H. Ottovanger (De Otter). Hierna werden de voorstellen van de Rotterdamsche Zwemvereeniging De Maas behandeld. Het voorstel betreffend de keu ring van het terrein vóór den aanvang van het seizoen werd aangenomen. Een verzoe ning tusschen de heeren C. v. Senus. P. F. van Senus en de heer S. P. J. Borsten werd tot stand gebracht. Het bestuur zal nu het schorsingsbesluit van de heeren z, Senus nog eens nader bezien. Naderhand kwam in bespreking het voor stel van S. V. ff. voor uitbreiding van de eerste klasse. Na langdurige bespreking werd het voorstel van S. V. H. en een dergelijk voorstel van D. J. R. ingetrokken, terwijl een voorstel van de Polocommissie om de eerste klasse afdeelingen uit te breiden met het Nederlandsche zevental, werd aangenomen. De bedoeling is om hier door voor dc as. Olympiade een goed slui tend zevental te vormen. De beide andere voorstellen zullen het volgend jaar nog nader in behandeling worden genomen. Bij de behandeling van de Technische Olympische commissie bleek, dat de com missie nog niet was geslaagd in het enga- geeren van trainer. Verder werd niet veel belangrijks medegedeeld. De volgende algemeene vergadering werd vastgesteld in Amsterdam. Doordat het tiur zoo vergevorderd was, werd besloten het wedstrijdenreglement in de algemeens vergadering op 27 Maart а.s. te behandelen. Bij de rondvraag kwamen nog enkele in terne zaken ter sprake, waarna om pl.m. 6 Aan het jaarverslag van den Nederland- schen Zwembond over het tijdvak 1 Mei 1926 —3! December 1927, ontleenen we de vol gende feiten; Dit seizoen bestond er weer een opgewekt bsndsleven en een groot aantal wedstrijden, bijgewoond door duiz.enden toeschouwers werden gehouden. Het leden-aantal van den bond onderging een flinke uitbreiding. Hier onder laten we een overzichtje volgen van het ledental der laatste jaren. Jaar werk.leden adsp.ieden donat. tot 1919—1920 3491 929 1017 5437 1920—921 3752 898 881 5531 1921—1922 3633 1057 1094 5784 1922—1923 3944 1315 876 6135 1923—1924 4429 1281 988 6698 1924—1925 4416 1196 1058 6670 1925—1926 4933 1415 1030 7378 1926 5085 1668 1044 7797 Hieruit blijkt dus, dat dit jaar een ver meerdering geconstateerd kan worden van ruim 250 adspiranten, hetgeen een zeer ver heugend feit is. In het afgeloopen jaar zijn de volgende kampioenschappen behaald; Dames; 100 M. borstzwemmen, M. Baron, van O. D, Z., 1 min. 17 sec. 200 M. borstzwemmen, M. Brouw, van O. D. Z. in 2 min. 58 sec. 1500 M. borstzwemmen, H. G. Klapwijk van R. D. Z., in 26 min. 42,8 sec. 100 M. rugzwemmen, W. den Turk, van R. D. Z., in 1 min. 25 sec. 4X50 M. wisselslag-estafette, door O. D. Z., in 2 min. 45 sec. Popduiken, M. Baron van O. D. Z. Schoonspringen: H. G. Klapwijk, van R.D.Z. Heeren: 100 M. borstzwemmen, H. v. Essen, van Het Y, in 1 min. 10 sec. 200 M. borstzwemmen, door H. K. v. d. Kolk, van B. Z. Z,, in 2 min. 46.4 sec. 400 M. borstzwemmen, door J. J. Kohier, van. Het Y, in 4 min. 0.2 sec. 1500 M, borstzwemmen, door T. J. de Man, van U. Z. C., in 24 mina 6.2 sec. 200 M. Schoolslajgzwemmen, door W. J. Bank, van A. Z., in 3 min. 7.4 sec. 100 M. Rugzwemmen door A. Lusenburg, van D. W. Z., in 1 min. 24.2 sec. 400 M. Rugzwemmen, door T. J. de Man, van U. Z. C., in 6 min. 53.2 sec. 4X200 M. rugzwemmen, door Het Y, Am-, sterdam, in 11 min. 38.4 sec. 5X50 M. vrije slag estafette, door Het Y, Amsterdam in 2 min. 33.4 sec. 4X50 M. estafette, wisselslag, door D. W. R., van Haarlem in 2 min. 22 sec. Popduiken: L. Korpushoek van R. Z. C. Schoonspringen: H. Lotgering, van Het Y. In het afgeloopen jaar zjjn uitstekende prestaties geleverd, behalve de zeer bizon- dere prestatie van Marie Baron, hebben nog andere recordverbeteringen plaats gehad. De heeren W. J. Bank van A. Z. en T. J. de Man van U. Z. C., hebben dit jaar hun bijzondere prsetatjes getoond en-speciaal de Man heeft zich onderscheiden door alle records vanaf de 400 M. tot en met de 1500 M. op zijn naam te brengen. De dames hebben zich nog meer onderscheiden; behalve dat mej. Baron, mei. Braun, mej. H. G. Klapwijk en mej. W. den Turk eenige records verbeterden, wist de O. D. Z. in de 4X50 M. vrije slag estafette het record te breken. D'e volledige recordlijst j>er 1 Januari 1927, luidt als volgt; Dames: 100 M. vrije slag: M. Baron, I min. 16,2 sec. 200 M. vrije slag: M. Braun, 2 min. 53.2 sec. 300 M. vrije slag: H, G. Klapwijk, 4 min. 53 sec. - 400 M. vrije slag; H. G. Klapwijk, 6 min. 39 sec. 500 M. vrije slag, H. G. Klapwijk, 8 min. 32,8 sec. 1000 M. vrije slag: H. G. Klapwijk, 17 min 48.2 sec. 1500 M, vrije slag: H. G. Klapwijk, 26 min. 42.8 sec. 100 M. rugslag: W. den Turk, 1 min. 25 sec. 200 M. Schoolslag: M. Baron, 3 min. 23.4 sec. 4X50 M. Wisselestafette: A. D. Z. 2 min. 43.4 sec. Heeren: 100 M. vrije slag: J. G. Korsten, 1 min. 5 2 I sec. 200 M. vrije slag: .T. v. Silfhout, 2 min. 31-2 sec. 300 M. vrije slag: J. Kohier, 4 min. 25.6 sec. 400 M. vrije slag: J. Kö'nlcr, 5 min. 59.2 s. 500 M. vrije slag: T. J. de Map, 7 min. 45.6 scc. 1000 M. vrije slag: T. J.'de Man, 15 min. 55.6 scc. 1.500 M. vrije slag: T. J. de Man, 24 min б.2 sec. 100 M. rugslag: A, J. v. Wilgenburg, 1 min. 21.2 sec. 400 M. rugslag: P, F. v. Senus, 6 min. 31.6 sec. 200 M. Schoolslag: W. J. Bank, 3 min. 7.4 sec. 5X5 M. Estafette: Het Y, 2 mjn. 26.6 sec. 4X2Q0 M. Estafette: Het Y~, 1.0 min. 55.2 s. Uit het verslag van de Polocommissie stippen we aan, dat dit jaar 41 vereenigingen fv. j. 35) voor de competitie inschreven, met 74 zevêntallen (v. j. 63), resp. 13 dameszeven tallen (v. j. 14) en 61 heerenzeventalten fv.j. 49), dus een vermeerdering van 6 clubs en 11 zeventallen. Wel een bewijs hoe de po pulariteit van het polospel zich uitbreidt. Ook uit de verslagen van de Propaganda- en Zwemonderwijscpmmissie en uit de ver slagen van de verschillende consuls blijkt, dat de Nederlandsche Zwembond met vol doening op het afgeloopen jaar kan terug- In het Luxor-Theater te Beverwijk heeft onder groote belangstelling de jaarlijksche uitvoering der Beverwijksche Gymnastiek vereniging Turnlust plaats gehad. Dc zaal was geheel bezet, toen de leden van Turn lust, eerst de adspiranten, daarna de groo teren, het tooneèl opmarcheerden voor den opmarsch. Toen allen zich daar opge steld hadden, nam Turnlust's voorzitter, de heer J. Honing, het woord om alle aanwe zigen welkom te heelen. De afwerking van het zeer uitgebreide programma nam nu een aanvang. De ver schillende nummer volgden elkander vlug op, zoodat dc soms zoo hinderlijke pauze's tusschen de nummers hier achterwege ble ven. Wij kunnen niet alle nummers afzon derlijk bespreken, doch bepalen ons tot het voornaamste. Wij noemen dan het eerst de sokoloefemngen, door een tiental heeren gedemonstreerd. Deze oefeningen zijn in 1926 door ongeveer 15000 turners te Praag uitgevoerd, en zijnvoor zoover ons bekend, nog nimmer op een vereenigings- uitvoermg in ons land uitgevoerd. Deze cefenirygen vangen aan met den uitroep: „Vlash Zdar" (Heil het Vaderland). Zij werden zeer keurig en correct uitge- voerd. Daarna kregen wij trainingsoefenin gen van de Veteranen en Politie te zien. Mooi werk wera geleverd door de jon gens aan klassikaal brug. Met pit en groote corrCctjicid werden de oefeningen door de jongens uitgevoerd. Jammer, dat wij zulk soort werk niet meer zien. Maar ook de vrije oefeningen der jongens, met weder- zijdsche hulp, verdient vermelding. Verder noemen wij van het tcestelturnen vooral boogbrug. Het was een zeer mooie uitvoering, waarvoor den leider, den heer B. J. Wie- lann Los, welke deze functie al bijna 15 jaar vervuld, alle eer toekomt. In de groote zaal van „St. Bavo" gaf Zaterdagavond bovengenoemde vereeniging onder ie;ding van de heeren II. B. Dreycr, voor de heerenafdeeljng, en E. Kerker, voor de adspiranten, haar le uitvoering Het is te hopen, dat het spreekwoord: „de eerste indruk is blijvend" niet op „Pax" van toepassing zal zijn. De organisatie dezer uitvoering Het heel veel te wenschen over, terwijl de leiding (bij de adspiranten) soms geheel zoek was. De aanwezigen, ja de turners zelf, rookten er dapper op los, zoodat reeds bi; den aanvang der uitvoring de zaal vol rook sitond Toen allen waren opgetreden voor de opmarsch, wij telden 30 jongens en 13 hee ren, heette de heer Vonk, voorzitter van „Pax", allen welkom. Over het werk der jongens kunen wij heel kort zijn, er zat geer. fit in, terwijl ook de oefenstof niet altijd juist gekozen was. Zoo zagen wij b.v. door kleuters van ongeveer zes jaar oefeningen demonstree- ren volgens Niels Buklts. Het mislukken van het werk der adspiranten ligt o.i. hoofdza kelijk aan den leider. De heeren leverden heter werk, b.v. staafoefeningen, waren heel goed en ook het toestelturnen getuigde, dat „Pax" we! over geede turners beschikt, alleen de afwerking liet veel te wenschen over. De vereeniging O. S. S. te Zandvoort verleende haar medewerking en zagen wij van deze vereeniging knólszwaaien en vrije oefeningen, een paar schitterende nummers, fraai en correct uitgevoerd. Deze vrije oefeningen zijn door O. S. S. ingestudeerd voor de wedstrijden te Ostende, waarvoor O. S. S. ingeschreven heeft. Een welver diend applaus volgde op deze beide num mers. Hoewel het programma ook o.a. nog groepen vermelde, hebben wij dit niet ge zien, na ongeveer 20 minuten gewacht te hebben, zijn wij heen gegaan, daar wij den idrunk kregen, dat de uitvoering was afge loopen, hoewel zulks niet was medegedeeld. Kom, „Pax" een volgend jaar beter. Be denk dat een uitvoering niet alleen tech nisch, maar ook administratief goed voor bereid moet wezen, dit liet, zooals gezegd, heel wat te wenschen over. Ook het roo- ken dient verboden te worden. Zorg dat de slechte indruk een volgend jaar wordt uitgewischl. Op 12 Maart a.s. geeft „Bato" na 3 jaar v-ecr eens een uitvoering en wel in den Schouwburg aan den Jansweg, Verschillende omstandigheden waren oor zaak dat „Bato" in 3 jaren geen uitvoering geven kon, zooals het bestuur in een zeer keurig uitgevoerd programma schrijft. Het programma der uitvoering bevat voor elk wat wils. Wij twijfelen niet of deze;eerste uitvoering van „Bato" ötrder haar nieuwen leider, den heer G. Bqrkent, zal veel belangstelling trekken. DE HANDBOOGSPORT IN 1927. Het jaar 1927 zal voor Noord- en Zuid- Hollandsche handboogschjet-Vereenigingen van bijzondere beteekenis zijn en wel om de volgende redenen. Er zullen dit jaar drie Vereenigingen jubfleeren En om nu maar eens met onze naaste omgeving te beginnen, kondigen we van hieruit aan dat onze Haar- lemsche handboog-schietvereeniging,. „De Jonge Batavieren" waarschijnlijk in Augustus a.s. haar 25 jarig bestaan zal herdenken, met het organiseeren van een „Groot-Con cours". Althans, zoo luidde de medsdeeling van den voorzitter, den heer A. de Beer, op onzen laatst gehouden wedstrijd in Rotterdam bij de „Romeinen". De Jonge Batavieren waren in de afge loopen 24 jaar heel vaak de meest gevreesde tegenstanders in den Ned. Bond. We her inneren ons althans nog een periode van een jaar of vijf, waarin door hen op bijna alle concoursen de eerste- of zeker de tweede korpsprijs werd behaald Dit had ook heel vaak als gevolg dat zij een leeuwenaandeel van de personeele prijzen in de yvacht sleepten, Eun grijze koppen tot eer 1 Intusschen Jonge Batavieren, wenschen wij u de meest hartelijke medewerking toe Na het feest van onze buren de Jonge Batavieren, dienen we op de eerste plaats melding te maken van het tachtigjarig bestaan der Batavieren uit Rotterdam. Tachtig jaar is een bijzonder feest, en de Rotterdamsche Batavieren zullen dan ook om die redenen er iets bijzonders van maken 1 Daar zal minstens drie weken achtereen feest zijn, en wat nog het meest zegt, het zal een internationaal karakter dragen omdat ook buitenlandsche handboogschietvereenigingen zullen worden uitgenoodigd. Mogen der gelijke internationale feesten in Brabant en Limburg en Zeeland voorkomen, hier in onzen meer noordelijk gelegen „handboog wereld" wordt zooiets als een groote bijzon derheid aangestipt. Nu nog onze Delftsche vrienden Deze heeren zeggen als het dan een jubeljaar moet worden, dan laten wij ons ook niet onbetuigd, en dan zullen wij ons zestigjarig bestaan van de scliietvereeniging „Frederik Hendrik" feestelijk herdenken met een groot Nat. Concours op Buks, Cylinder en Hand boog Waarvan de handboog niet Nationaal doch provinciaal, tusschen Zuid- en Noord- Holland zal zijn. De concoursen zuilen ge houden worden in Juni en Juli en zullen flinke geldelijke offers vragen, die, naar wi-j hopen, voor een groot deel zullen worden bijgebracht door hun verloting. Waar we thans aan het einde zijn van wat we meenden te moeten publiceeren willen we nog een enkelen regel wijden in het bij zonder tot onze geachte sportbroeders. Vrienden Ontwaakt vroeg uit uw winter slaap, oefent zooveel ge kunt, opdat als gij straks tegen Bjiitenlandsche broeders uil; moet komen, uwe verrichtingen zoo zullen zijn, dat zij tot eer mogen strekken van onze Nederlandsche Handboogsport De uitslagen van de veldloopen der Amsierdamsche vereeniging A. A. C„ luiden als volgt: De klasse A voor crakes kon wegens onvol doende deelname geen 'doorgang vinden. De uitslagen luiden; 3 K.-M„ klasse C. 1, W. Efferin, Olym- pia, IJmuiden, 11 min. 56.6 sec.; 2. G. Stuijfzand A. A. C., 12 min. 7 sec.; 3. P. Timmer L. O. Delf', 2 min. 11.8 sec. 3 K.M. klasse nieuwelingen. 1. Van Milkngen .nden) Hoofddorp 12.12.2; 2. G. Roos (A.V.A.C.) 12.18; 3. J. R. Hoffman, Velocitas, Den Haag 12.35.8; 4'. J. Burgman, Achilles; 6. Van Vuuren, P. O. Delft; 7. Van der Meulen (A.V.A.C.); 8. Wildschut (A.V.A.C.) Op de Zondagmiddag gehouden buishou- deieijke vergadering van het N. O. C., werd tot algem. secretaris van het Comité 1923 benoemd mr. G. L. dc Vries Feyens, een bekend persoon in de watersport-kringen. De prestatierit EindhovenParijs Eindhoven. Nader meldt men ons de volgende bij zonderheden over den prestatierit Eind hovenParijsEindhoven der Motorclub „Het Zuiden" op 17 en 18 April a.s. De start zal plaats vinden op 17 April te 10 uur v.n. te Eindhoven, waarna de deel nemers via Hasselt, Namen, Qivet om onge veer 4 uur n.tn. te Charleville aankomen, waar een verplichte rust van één uur gele genheid biedt voor een versterking van den inwendigen mensch. In Charleville begint de groote asphaltweg naar Parijs, welke stad via Reims en Eper- nay ca. 11 uur 's avonds wordt bereikt en waar de deelnemers ontvangen zullen wor den door den bekenden Hollander Leo Faust, die in zijn Hollandsch restaurant den deel nemers eerst een stevigen Hollandschen maaltijd zal bezorgen en daarna onder zijn beproefde leiding zijn vermaarde „Omme gang over Montmartre" zal houden. Het totale oponthoud te Parijs duurt 3 uur, waar na de deelnemers wederom naar Charle ville trekken, waar een uur rust gehouden wordt voor een goed ontbijt. Tegen drie uur 's middags moeten de eerste deelnemers weer in Eindhoven terug zijn. Een geza menlijk diner zal de rit besluiten, waarna zoo mogelijk de uitslag bekend gemaakt Zal worden. Zes-en-twïntig Februari negentien-ze- ven-en-twintig, zal in de annalen van do Haarlemsche Roei- en Zeilvereeniging „Het Spaarne met gulden letteren worden ge boekstaafd. Op dezen gedenkwaardlgon datum werd het nieuwe gebouw aan het Zuider-Buiten-Spaarne in gebruik geno men.Een gebouw, dat met het beste in den lande wedijveren kan. Het gebouw. Geven we een klein beeld van de kloeke „loods", welke onder leiding en naar een erpinent ontwerp van architect Jonkheid is gebouwd. Gaan we voor een oogenblik den hoofd ingang, welke naar het clublokaal leidt, voorbij en richten we onze schreden naar den achterkant van het voor den water sportliefhebber belangrijkste gedeelte, naar de bergplaats voor de booten. Een buiten gewoon ruim opgezet bootenhuis, annex bootsmanwomng doet reeds direct het mooiste verwachten. Ook de kleedgelegen heid voor de heeren en de dames-klecd- kamers zijn uitnemend en niet te verbe teren. De zeer ruime recreatiezaal, waarbij een bestuurszaal en een archiefkamer, valt op de eerste etage te bewonderen. Vanuit de hoeken der groote zaal heeft men een superb uitzicht op het fraaie Spaarne met ^ijn pittoresque gezichten. Een zeer ruim terras aan de waterzijde en een toren dit laatste „doet" het op de „loods" zeer goed geven tenslotte aan de bezoekers ruime gelegenheid tot het volgen der ran ke „skiffs" of „gieken", die nu weldra dit deel van het Spaarne „onveilig" zullen maken. Na deze wandeling doo rhet gebouw, wij den we eenige woorden aan de officieele Opening. Precies 3 uur gaf Spaarne's voorzitter, Dr. E. A. Kreiken, het woord aan den heer W. Dyserinck, den eere-voorzitter van de vereeniging. Deze schetste in eenige krach tige bewoordingen de 42-jarige geschie denis van „Het Spaarne" en feliciteerde de vereeniging met haar nieuw gebouw. Architect Jonkheid droeg hierna het ge bouw gesymboliseerd in de sleutel van de hoofdingang aan de R. Z. V. over. Vervolgens opende dr. E. A. Kreiken of ficieel het gebouw en bracht dank aan al len, die aan den bouw hadden medege werkt cn verzocht den heeren Cox en Kaars Siipestcijn door het lossen van eenige schoten en het hijschen van de vlag, den volke kond te doen van de in ge- bruiknpming van dit gebouw. De receptie. Naast tientallen schriftelijke gelukwen- schen, kwamen ter receptie nog vele afge vaardigden vqn zuslervcreenigingen per soonlijk getuigen van hun meeleven in het wel en wee van „Het Spaarne". De noemen hier „De Laak" en „De Koninklijke". Ilamens de beschermheer, den heer C. Maarsphal, sprak de Inspecteur van de Li phi Opvoeding, de heer Warnier. De be- scherpheer zou de vereeniging ondanks Haar vertrek uit zijn gemeente niet ver geten! Dr. Kreiken bedankte allen voor hunne vriendelijke woorden, waarna de plechtige opening tot het verjeden behoorde. Nog gcruimen tijd bleven de aanwezigen op het terras en in de groote zaal genieten van den schoon en Spaarne-aanblik. „Het ga „Het Spaarne" wel in haar nieuwe woning. Op Hemelvaartsdag om den Van Ellinck- huyzen-beker. Door het slechte weer en het 'overladen wedstrijd-programma der K. N. A. U. kon in 1926, toen vastgesteld te Amsterdam, op den sintelbaan, bovengenoemde wedstrijd geen doorgang vinden. Thans hebben reeds vroegtijdig de inleidende besprekingen plaats gehad met het resultaat, dat op Hemelvaartsdag, Donderdag 21 Mei a.s. op de baan aan het Olyrnpiadeplein te Am sterdam, de vertegenwoordigers der beide plaatsen den strijd zullen aanbinden om den door den heer Van EUinckhuyzen te Haarlem daartoe beschikbaar gestelden zilveren beker. De moeilijkheden bij de samenstelling der ploegen in 1926 ondervonden en de wenscheljjkhcid de mogelijkheid tot deel name aan meerdere nummers door eenzelf den deelnemer zooveel mogelijk te beper ken hebben tot een eenigszins gewijzigd, vereenvoudigd programma galeid, zoodat de opzet thans als voigt geregeld is: Ieder plaats vaardigt op ieder nummer 2 deelnemers af, per estafette, t ploeg. Ieder deelnemer kan len hoogste op 2 nummers uitkomen, ongeacht de eslafeltp(sj De punten telling" is als volgt: No. I 4 punten, no. 2 3 punten, No. 3 2 punten, No. 4 1 punt; estafette No,. 1 7 punten, No. 2 3 punten. Bij het werpen en springer heeft ieder deelnemer recht op 6 worpen respa zes spongen. Programma: Loopen 1C0 M„ 400 M„ 800 Meter, 1500 M., 5000 M.; estafette 4 maai 100 M. en de Olympische 800 M., 400 M., 200 M„ 200 M. Springen: ver met aanloop, hoog met aanloop, huik-stap, polsstokhoog. Werpen: speer, discus, kogel) Aan het bestuur der K. N. A. U. zal wor den aangevraagd op de estafette 800, 400, 200, 200 M. een recordpoging te mogen doen. Voorz'itter-kamprechter zal zijn de heer J. Meyer, secretaris van de T. C.' der K. N. A. U„ seingever de heer Th. J. H, van 't Lam te Haarlem. Indien 't K. N. A. U.-wedstrijd programma dit toelaat, zal de retourwedstrijd in het najaar te Haarlem plaats vinden. De Olympische out-door-trafaing onder Kreigsman in Maart. Voor Maart is door de K. N. A. U. hef volgende trainingsprogramma opgemaakt: 's Maandags: te Groningen. 's Dinsdags: des middags te Zwolle, des avonds ts Arnhem, 'sWoensdags: te Haarlem, van 35 uur op het Haarleioveld aan den Schoterweg, Athletën uit Amterdam, die aan de training te Haarlem willen deelnemen, kunnen hier van gebruik maken; j.l. Woensdag waren de Amsterdammers "W, Bollen en J. Blankers present. s Donderdags te Eindhoven. 's Zaterdags te Rotterdam. 's Zondags; 's morgens Amsterdam (ook voor Haarlemmers), 's middags Den Haag. j.l. Woensdag waren op het Haarleraveid een 9-tal Haarlemmers onder Kreigsmans leiding. Dank zij het gunstige weer en de uitstekende toestand van de oefenvclden was het een welbestede middag. Over Je vorderingen van enkelen in dc coach buiten gewoon tevreden; Dinsdagavond in het Ken- nemer Lyceum. Woensdagmiddag op het Haarlemveldj Zondagmorgen of op den sintelbaan te Am sterdam, of acbier Kraantje Lek op bet siij- telwegje. Hoofjzakélijk legt men zich toe op loopen en springen. Voor werpen heeft Kreigsman dringend behoefte aan groote, zware, spiersterke athleten. Zijn die ta Haarlem niet? Voorloopige wedstrijd programma 1927. 14 Mei, Estafette dwars door Den Haag* 15 Mei, Jubileumwedstrijd N. H. A. B. ta Zaandam. 15 Mei, Hemelvaartdag. Sfedenwedstrijd AmsterdamHaarlem. 28 Mei, Singelloop Utrecht (internatio naal). 29 Mei, Internationale wedstrijden, Utrecht. 6 Juni, 2e Pinksterdag, Internationale wedstrijden, Groningen, N, H. A. B. wed strijden te Hoofddorp. 19 Juni Nationale wedstrijden A. C. C, Amsterdam. 26 Juni: Internationale wedstrijden P.P.—h Rotterdam. 10 Juli P. H. Bekerwedstrijd I deeL 17 Juli Wedstrijden te Arnhem. 24 Juli BelgiëHolland. 31 Juli: Bonds-vóór-wedstrijden Natio nale kampioenschaDpen. 6 en 7 Augustus Nationale kampioen schappen. 14 Augustus HollandW.-Duitschland 1 28 Augustus P. H. Bekerwedstrijden 2de deel. UITSLAGEN VAN ZONDAG. 1-A Bennebroek—Bloemend. 2 .uifgesf, Haarlem 3-,R. C. H. 34—1 H. F. C. IVZandvoort 2 00 Schoten 2aV.V.H02 1 B R. C. H. 4—H. F. C. 3 4-3 E. D. O, 3Kennemers 2 4 HlHegomHaarlem 4 uitg. 2 A Haarlem. 5—Zapdvoort 3 4—2 I. H. B. 2Aurora 2 5—2 V. S. V. 2—D. O. A5—2 2 B Hillinen 2Spaarndami uiig, 2 C H. F. C. 4Haarlem 6 53 H. G. S. C—V. O. Guit* R. C. H. 6Hoofddorp 3—1 2 D Schoten 3—Zandvoort 4.3—0 3 A Halfweg 2—D. W. Ouit* I. V. O. 2Ripperda 3 28 3 B D. S, K.—Stormveld 2 uit* SwastikaDroste uijg, Hillinen 3-2-Hillegom 3 uiig, I. K. I. Z. I. OZeemeeuwen., uitg, 3D R, C. H. 7Kennemers 4 11—1 3 E E D. O. 8Bloemendaal 433 3 H V.V.H. 3Bloemendaal 5 9(J Den uitslag van den alhier gnouden na>- tionalen veldrit vanwege de A. S. G ,,d«i Germaan had het volgende verloop. PLm, 100 deelnemers hadden ingeschreven, wcllcel in drie afdeelingen gesplitst waren n.l. ren ners, veteranen en toeristen. Van de renenrs behaalden den len prijs Walters, Haarlem (den Bataaf); ,2en prijs J, Knol, A dam (A. S. C. Excelsior); 3en prijs J. Adam, Amsterdam (de Germaan); 4en prijs H. v. d. Post A'dam (Excelsior); 5en prijs G. v. Piefersom, A'dam (Germaan); 6e prijs Wijnberg, A'dam (Champion); 7en prijs Wijman, A'dam (Reta). Va nde Vpteranen behaalden len prijs C. de Jong, Halfweg (de Bataaf): 2en prijs Pestma, A'dam (Germaan); 3en prijs F. de Nijs, Ilaarlem (Excelsior); 4en prijs W. J, Scheffer, Haarlem (Excelsior). Toeristen le prijs J. v, d. Berg Jr., Am sterdam; 2e prijs J, Bujs, Halfweg (BaaïaF; 3s prijs S. Tienstva, A'clam; 4e prijs S. Rienslra, A'dam; 5e prijs J. Engelstroih, Amsterdam, x De eindstand van den gehouden reeord- ritten over drie ronden is als volgt; Afdeeling A.: lt prijs H. de Wit in 41 min., 40 sec.; 2e prijs C. de Nijs in 48 mirt., 53 sec.; 3e prijs G. Makkelie in 52 min., 15 sec, Afdeeling B.: le prijs H. de H^as in 49 min. 6 gec.; 2e prijs P. Passant in 49 min. 58 sec.; 3e prijs A. Michel in 50 min. 23 sec. Afdeeling C.: le prijs W. J- Scheffer irt 48 min. 51 sec. Veteranen: 2e prijs W. Sleutel in 50 min. 3 sec.; 3e prijs F. de Nijs in 52 min., 7 sec.; 4e prijs C. Wijers in 52 min. 28 sec. Extra-prijs I, F. Itter. Snelsten tijd over een ronde H. de Wit in 15 min. 50 sec. Onverwachts overleed tc Rome de Zseti- Eerw. Pater Willibrord, Nederlander en Prior van het Trappistenklooster van Sa» Calisio bij de Katacombe van dien naam. Pater Willibrord was een zeer gezjene per soonlijkheid bij dc verschillende archeOH logen in de Eeuwige stad.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1927 | | pagina 6