Radio-Omroep. Het kind van de heide Het antwoord der Russische regeering op de Britsche nota gereed. Een betooging tegen de Britten te Hangtsjau. Executie van opstande lingen in Mexico. Onder de Radio-berichten: Roquebillière opnieuw door bergstortin- gen geteisterd. Het s.s. Suevier door storm overvallen. Twaalf leden der bemannmg omgekomen. Het Russische antwoord op de Engelsche nota. GEM. BUITENL. BERICHTEN. FEUILLETON. BINNENLANDSCH NIEUWS. Huldiging van Mgr. Dr. W. Nolens. Het eerste Kamerlid H. Polak aan de grens teruggewezen. De nieuwe zaakgelastigde te Boedapest. Tegen verspreiding van valsche bankbiljetten VERKEER EN POSTERIJEN. De spoorwegontvangsten in Januari. SOCIAAL LEVEN. R. K. Metaalvereeniging. Het R. K. woonwagenwerk. LANDBOUW EN VISSCHERIJ De toestand der Zeevisscherij in Januari 1927. HANDEL EN NIJVERHEID. De aanstaande Jaarbeurs te Utrecht. KUNST EN KENNIS. Fransche cultuur De Britsche nota aan Rusland. Volgens de „Daily Mail", die samen met de „Morningpost" al sedert lang een heftige campagne voert om de Engelsche regeering te bewegen, de betrekkingen met Rusland radicaal en definitief te verbreken, heeft de jongste nota der regeering aan Rusland bij vele conservatieven groote teleurstelling ge wekt. Deze nota is al de zesde, die Engeland aan Rusland heeft gezonden en de extremis tische conservatieve parlementsleden, die het blad heeft ondervraagd, hebben te ken nen gegeven, dat de nota veel te slap is na de voorafgaande en daarvan alleen in zooverre verschilt, dat zij thans slechts „in de ernstig ste bewoordingen" een waarschuwing doet hooren. Zij vreezen, dat de nota den bolsje wisten alleen maar een al te gereede aanlei ding zal verschaffen voor nieuwe bolsjewis tische propaganda in den vorm van een zoo genaamd beredeneerd antwoord. Algemeen hadden bovenbedoelde conservatieven liever gezien, dat de handelsovereenkomst thans direct was afgebroken. Het antwoord der Russische regeering op de Engelsche nota is gereed het is gisteren aan den Engelschen gezant overhandigd ge worden^ De internationale K. v. K. De nieuwe zetel van de Internationale Ka mer is Zaterdag te Parijs ingewijd. Poincaré hield een rede, wanneer hij hul de aan het werk der Kamer bracht. Een lawine. Een detachement Alpenjagers, dat op den Turrach overwinterde, daalde naar een lager gelegen dorp af om levensmiddelen te halen. Het werd door een lawine verrast tengevolge waarvan drie soldaten omkwamen. De pers en de vrede. Een aantal Fransche en buitenlandsche journalisten, o.w. Nederlandsche, hebben te Parijs een speciale perscommissie voor Europcesche samenwerking opgericht. Ingesneeuwde treinen. De Orient Express Konstantinopel—Pa rijs is volgens een bericht uit Milaan, ten gevolge van een buitengewoon sterke sneeuw val den geheelen dag uitgebleven en pas na 24 uur vertraging te Milaan aangekomen. Hij was even voorbij Nische in Servië in de Sneeuw blijven steken. Ook de naar Konstantinopel onderweg pijnde luxe-express is bij Swilingrad in Macedonië ingesneeuwd. De trein moest terugkeeren, omdat er aan doorkomen niet N denken viel. De Bisschoppelijke vas- tenbrief. Dc vastenbrief van den aartsbisschop van Mechelen, die gisteren in de kerken is voor gelezen, bevat tegen velar verwachting geen enkele passage in verband met het Vlaamsch nationalisme. De inhoud is zuiver godsdien stig en beoogt de vestiging van het rijk Christi. De geloovigen worden allen verzocht af te zien van onderlingen wedijver, van open of geheimen strijd, haat en wrok, zoowel onder de individuen als onder families of groepen. Van zijn kant wil de aartsbisschop onder de geloovigen geen onderscheid maken naar de taal, den rang of de sociale klasse. Een vuurpijlendepót ver nield. Uit Kopenhagen wordt gemeld, dat op de marinewerf te Kopenhagen het vuurpijlen depót der Deensche marine 's nachts in de luchr is gevlogen. Het geheele depót werd Vernield. De oorzaak is' niet bekend. Leger en Vloot in Italië. Binnenkort zullen, naar gemeld wordt, de plannen welke zijn opgesteld met het doel tom uit leger en vloot zekere elementen en endenzen te verwijderen, wëlke als vijandig aart het tegenwoordig regime worden be schouwd, Besproken worden in speciale commissies uit leger en vloot, welke voorts ook nog de reorganisatie van het opperbevel van het Italiaansche leger in overweging zul len nemen. Deze tendenzen zijn vooral in de laatste paar maanden tot uiting gekomen se dert ontdekt is, dat er onder de leger- en marine-officieren politieke actie werd ge voerd. Naar de „Popoio di Roma" meldt, wordt er momenteel in overweging genomen om de macht van den chef van den generalen staf, den bekenden fascist Badoglio, te be perken, en diens bevoegdheden ten deeie over te dragen op den persoon van den mi nister van oorlog (Mussolini) Practisch zal dc chef van den generalen staf dezelfde func ties blijven uitoefenen, doch deze mutatia is een tegemoetkoming aan de wenschen van den minister van oorlog. Reeds in het koninklijke decreet, dat den 17en Februari werd uitgevaardigd, en dat pa thans wordt gepubliceerd', is uiting gege ven aan het verlangen om zekere reorganisa ties in leger en vloot in te voeren; in dit op- Zicht is het decreet een aanvulling op een decreet, dat het vorige jaar werd gepubli ceerd, en waarbij werd Bepaald dat officie ren bij de lucht-, zee- of landmacht boven c!en rang van kolonel of hiermee gelijkstaan de rangen uit den permanenten dienst kun nen worden ontslagen, zelfs op gronden, welken niet in bestaande wetten zijn vastge legd. De troepen in Marokko. In een te Madrid gepubliceerd officieel communiqué wordt medegedeeld, dat men bezig is met de repatrieering der laatste com pagnieën van de expeditietroepen van Ma rokko die zich in h?t gebied van Melilla be vinden. Er blijft in dat gebied nu alleen het normale garnizoen, hoewel door de volledige bezitting de uitgestrektheid er van verdrie voudigd is. Bovendien zullen er van de 20124 recruten van dit ;aar, die voor Marokko be stemd zijn. 8685 in de Spaansche garnizoe nen blijven, daar dit noodig wordt geacht terwijl de andere 11.439 er na hun oefenings- tijd eerst heengezonden zullen worden naar mate de behoefte zich voordoet. In het com muniqué wordt er aan toegevoegd, dat de re geering zich verheugt deze beide feiten, die zich sedert 1901 niet hebben voorgedaan, aan het land te kunnen meedeelen. De interventie in Nicaragua- President Coolidge heeft in het Witte Huis verklaard, dat hij het zenden door de Engelsche regeering van een kruiser naar Nicaragua, ten einde alle toevluchtsoord voor de Engelsche vluchtelingen te dienen, niet als een maatregel beschouwd, waarop aan merking gemaakt kan worden.. President Diaz schat de schade, toege bracht aan vreemde bezittingen in Nicara gua, op drie a vier millioen dollar. De revolutionaire bewe ging in Mexico. De militaire autoriteiten in Mexico heb ben in de stad Morelia, na een verhoor door den krijgsraad, Saivado Valderon geëxecu teerd wegens het verleenen van steun aan de rebellen, aldus meldt de „Times", evenals drie leiders der rebellen, Nicolas Vavaleta, Jesus Robles, en Severo Gaytan. Te Nuevo Leon s Mario Martines gearresteerd, die, naar de federale beweren, zijn door Huerta onderteekende benoeming tot brigade-gene raal in den zak had, alsmede instructies voor een nieuwe revolutie. In den staat Hidalgo achtervolgen de federale troepen een bende opstandelingen, onder leiding van generaal Marcos Fernandez. VoQrts heeft een treffen plaats gehad tusschen de fede rale troepen en driehonderd Yaqui-Indianen bij Comuripa in den staat Sonora, waarbij de federale troepen bommen uit een vlieg tuig wierpen. Bij een gevecht»in den staat Pueblo werden zeven boeren gedood. De toestand te Sjanghai. De Italiaansche torpedojager „Muggia" en de Amerikaansche torpedojager „Pruitt" zuilen naar Sjanghai vertrekken. Voortdurend komen te Sjanghai treinen met troepen uit Nanking aan. Men verwacht ook Soen Tsjoean Fang met zijn staf. In'de vreemdelingenwij k en in de omgeving daar van is het rustig. Gemeld wordt dat de Amerikaansche en Japansche autoriteiten voor het oogenblik niet van plan zijn, troepen in de verdedigingslinie te plaatsen. Twisten onder Chineesche troepen. De troepen van Tsjan Tsoen Tsjang, die wat hun gedrag betreft een lechte reputatie hebben, zijn woestei dan die van generaal Soen, en reeds kwamen op de grens van de nederzettingen twisten voor tusschen de bondgenooten. Die twisten waren niet van ernstigen aard, maar wijzen op onaangename mogelijkheden in de naaste toekomst. De militaire positie der Britten. De Britsche troepen liggen nu in de ver- dedigings-linie. Zij bezetten een linie buiten de internationale concessie-grenzen, welker handhaving onmisbaar wordt geacht voor de verdediging van de stad. Tot deze actie werd overgegaan op ver zoek van den gemeenteraad, gedaan in ver band met den toestand, welke is ontstaan door de aankomst van steeds meer troepen uit het Noorden. Vierduizend vreemde onderdanen wonen in het gedeelte buiten de eigenlijke inter nationale concessie, dat op deze wijze door de Britsche troepen is bezet. De verdediging der buitenlandsche con cessies aan haar eigenlijke grenzen wordt voorts vergemakkelijkt door draadversper ringen en andere belemmeringen. Verwacht wordt, dat de Amerikaansche en Japansche troepeneenheden spoedig haar plaatsen in de verdedigingslinies zullen innemen. Reeds houden de Italiaansche troe pen hun eigen sector bezet. Me Gele Rivier tusschen Fengkioe en Mangh- sien te overschrijden. Zij zijn voornemens Tsjengsjoe te omsingelen. Betoogingen te Hangtsjau. De bezetting van Hangtsjau de vorige week door de^Zuidelijke troepen is gevolgd door een arbeidersbetooging en aanplak biljetten tegen de Britten. Ontevredenheid te Nanking. Te Nanking zijn de winkeliers in staking gegaan naar aanleiding van het óf in het ge heel niet betalen van gekochte waren door de Sjantoeng-troepen, óf het betalen met militaire biljetten, welke ongeveer 70 pCt. van de nominale waarde hebben. Intusschen vaardigde Tsjang Tsoen Tsjang een proclamatie uit, waarin hij het commu nisme de schuld geeft, van den chaos in China, en te kennen geeft, dat hij het vast beraden zal uitroeien. Hij noemt voorts Tsjang Kai Sjek een meedoogenloozen roo- ver en een wreed beest. EEN DRIESTE ONTSNAPPING. Een 19-jarig gedetineerde in de gevangenis van la Roquette te Parijs heeft dezer dagen kans gezien te ontsnappen door een gat in den muur van zijn cel te boren, die op de tweede verdieping gelegen was en van daar het dak te bereiken. Des nachts werkte hij aan het gat onder het venster van zijn cel met een der ijzeren pooten van zijn ledikant. De stukken cement en steen verborg hij in zijn matras. Zoo slaagde hij er in een muur van 25 cm. dikte te doorboren. Overdag zette hij zijn tafel voor het gat. Woensdagavond was hij met zijn werk klaar. Daar hij werk zaam was in de slotenmakerij der gevangenis had hij zich weten te voorzien van een ste- vigen ketting, 7% m. lang. Te middernacht sloeg hij den muur geheel door en maakte toen van de pooten van zijn ledikant twee haken/in den vorm van een S., die hij stevig aan den ketting bevestigde. Vervolgens haakte hij zijn ketting aan de staven van zijn venster vast, kroop door het gat, trok zich aan den ketting op en wierp den anderen haak 4 a 5 'm. omhoog naar de goot van een naburig gebouw, waar hij bleef hangen. Zoo klom hij langs den ketting naar het dak. Van het eene dak van het gevangeniscom plex klauterde hij op het andere, tot hij met een sprong de straat en daarmede de vrijheid bereikte. Zijn ketting had hij laten hangen, zijn gevangenismuts op het dak achtergelaten. Men was er Donderdag nog niet in geslaagd hem op te sporen. Later wordt gemeld De gedetineerde, die, er in was geslaagd uit de gevangenis van La Roquette te Parijs te ontsnappen door een gat in den muur van zijn cel te boren, is gevat. In den nacht van Donderdag op Vrijdag bemerkte twee rijwielagenten een jongen man, die uitgeput van vermoeienis scheen. Zij namen hem mee naar het bureau, waar hij na lang aarzelen bekende de ontsnapte gevangenen te zijn, EEN HERINNERING AAN TENNYSON. Lord Tennyson, de zoon van den grooten dichter Alfred Tennyson, heeft aan de Natio nal Trust 155 acres terrein van een bij Far- ringford op het eiland Wight gelegen duin aangeboden om dit voor het publiek open te stellen. Het terrein is eigendom geworden van de Trust, die zich het recht voorbehoudt het als weiland of sportterrein te gebruiken, maar in elk geval zal voorkomen dat het tot bouwterrein wordt. Het lichtbaken, dat ter nagedachtenis aan den dichter boven op het duin is opgericht, en de grond, waarop het staat, is eigendom van de Kroon. Lord Tennyson heeft het geschenk gege ven ter nagedachtenis aan zijn vader, die in de laatste jaren zijn levens er alle dagen wandelde en door den schoonen blik over de Solent en de kust van Hampshire tot gedichten werd geïnspireerd. DE KLOK VAN ST. PAUL'S. Donderdag is de klok van de St. Paul's kathedraal den heelen dag met de hand ver zet. Vroeg-, in den ochtend was de klok stil blijven ^aan. Er bleek een pin versleten te zijn en de reparatie zou verscheidene uren vergen. De klok geeft velen, die 's morgens naar hun werk gaan, den tijd aan, Daarom besloot men haar met de hand bij te houden. Twee mannen werden in het uurwerk ge plaatst en verzetten om beurten van minuut tot minuut de wijzers. Hoewel de reparatie den geheelen dag duurde, merkte niemand dat de klok in het ongereede was. De correspondent van de „Central News" te Sjanghai, zegt uit betrouwbare Japansche bron te hebben vernomen, dat de Sowjet- regeering aan de Kantonneesche leiders 7 millioen dollar heeft beloofd, als zij de anti- Britsche beweging willen voortzetten. Na de onderteekening van de overeenkomst te Hankau moet in het middengedeelte van de Jangtsevallei de anti-Britsche beweging zeer in omvang zijn toegenomen. Naar de laatste berichten uit Hankau luiden, moeten de eischen van de arbeidersbonden hoe langer hoe onzinniger zijn geworden en het heet dat den Britschen onderdanen den raad wordt gegeven zich niet meer in de straten van Hankau te vertoonen. De Italiaansche matrozen hebben thans stelling gekozen naast de Britsche troepen en een afdeeling vrachtauto's is thans in gereedheid gebracht achter het front om zoo noodig troepen naar de bedreigde punten over te brengen. De opperbevelhebber van de vereenigde machten, generaal Duncan en twee bataljons infanterie zijn te Sjanghai aangekomen en werden ontscheept. m De strijd bij de Gele Rivier. De troepen van Tsjang tso lin gaan voort SCHR5DER BEGENADIGD. De Maagd enburgsche moordenaar Schro der, die indertijd ter dood veroordeeld werd, nadat hij eerst had geprobeerd den industrieel nadat hij eerst had geprobeerd den indus trieel Haas de schuld in de schoenen te schui ven, is begenadigd. Zijn doodstraf is veran derd in levenslange tuchthuis. HET PROCES-JÜRGENS. De behandeling van het proces-Jürgens moest Vrijdag geschorst worden, daar me vrouw Jürgens een paar maal flauw is geval len. Voorloopig zullen nog slechts zeer korte zittingen worden gehouden. EEN GRUWELIJKE LYNCH-PARTIJ. Amerika heeft niet het monopolie van wreede lynchpartijen. In een dorp in Polen is het dezer dagen tot een wraakoefening van boeren op een pazar- dendief gekomen, die voor menig geval van toepassing der lynchwet op negers niet on derdoet. Verbitterden boeren hebben den betrap ten paardendief vastgebonden en hebben 21 Nu voelde Marianne, dat 't heimwee haar le pakken had en 3 dagen later stond de post. wagen aan het hek van Bremkamp: al de hulsaenooten van de Noordhoeve waren er en onder luid gejubel stapte zij uit. Zij blcei cenige dagen op de Noordhoeve om vervolgens naar hare nieuwe pleegouders 'P de fabriek tq gaan. Reeds een maand was zij thans weer iiiuis op de heide, verheugd over alles wat zij hier zag, gelukkig over alles, wat zij hier terugvond, de vrije uitgestrekte •-.'lakte, het onmetelijke uitspansel hoven aaar het gouden loof der berken, de glan zende bloesem van de brem en de wilde viooltjes aan den oever der rivier. En daar zat zij weer op het kleine schiereiland onder de kroon der esschen cn luisterde weer naar het kleine bruine, vogeltje, dat met zijn wereld-beroemde liedjes de zachte lentelucht en oor en hart van het meisje vervulde. Voor haren geest trokkèn de heelden voorbij van al dat het laatste jaar baar gebracht had en vol in nigheid dacht zij aan hem, aan wien zij heel bijzonder de gelukkige verandering in haar leven te danken had. In haar hart prees zii zijne goedheid en zachtmoedigheid, het vast karakter en de ridderlijke trouw waarmee hij de rechten van een arm meisje zonder vriendin zoo wakker verdedigd had. Zooals een jaar geleden, ruischten dc takken va nhet kreupelhout naast den smallen ingang va/j liet schiereiland. Droo- merig zag zij op, om dan vlug, met een gleed op de wangen en vreugde in de schitterende opjte staan, Hij was gekomen. Hadden hare verlan gende gedachten hem geroepen?.... Zij kon die vraag niet beantwoorden maar zij vroeeg ook niet verder, toen hij stralend van vreugde op haar toe ijlde en haar beide handen toestak. Welkom, mijnheer Holler op de heide! riep zij hem verheugd toe en deed geen moeite jwn. hare blijdschap te verbergen. Hoe komt u er toe mij hier op te zoeken? Ik zeide toch, dat ik naar de Noordhoeve wilde gaan? Dut werd mij ook gezegd, omdat men zag, dat ik zoo ongeduldig verlangde u weer te zien en ik ging terstond op weg, om u van daar af te halen. En niettegenstaande uw ongeduld, lachte zij liefscherfsend. kwam de wensch bij u op om nog een uurtje hier in de schaduw te droomen! Jolh niet Marianne, antwoordde hij ontroerd. Toen ik het bruggetje aan den ingang bereikte, kon ik niet aan het ver langen weerstand bieden deze plek op te zoeken, waa ik de eerste maal onzen lieven heidehloesem zag. Ik dacht ook juist aan onze eerste ontmoeting, antwoordde het meisje met onvaste stem. Het maakt mij gehikki, dat u nog aan mij denkt! Hoe zou ik hei niet doen, daar ik al les, mijn naam, mijn fortuin, mijne positie, aan u ie danken heb en u dus mijn groot ste weldoener is, Ik <was. reeds bang dat n de zaak in Zoolang met stokken op 's mans voetzolen geranseld tot het vleesch geheel verschuerd was. Daarop werd de dief in een rivier ge worpen en toen hij zijn bewustzijn verloor werd hij met touwen tusschen twee planken vastgesjord. De tusschenkomst van de politie redde den ongelukkige ten slotte het leven. Op 26 Maart herdenkt Mgr. Dr. W. H. Molens zijn 40-jarig Priesterschap. Er heeft zich een uitgebreid comité gevormd om den jubilaris op dien dag passend te huldigen en hem een geschenk, ter blijvende herinne ring aan dit feest, aan te bieden. Eere-voorziter van dit comité zijn Zijn Excellentie Mgr. L. Schioppa, Pauselijk In ternuntius, en Z. D. H. Mgr. Schrijnen, Bis schop van Roermond; voorzitter kanunnik M. H, W. Bauduin, Deken en Pastoor te Venlo; ondervoorzitter Mr. B. M. Berger, burgemeester te Venio; secretaris Ir. M. C. E. Bongaerts, oud-Minister van Waterstaat, te 's-Gravenhage, en penningmeester Mr. Dr. L. N. Deckers, lid van de Tweede Ka mer te 's-Gravenhage. Het comité stelt zich voor hem een door Toon Dupuis vervaardigd borstbeeld in brons aan te bieden, benevens een boek werk met beschrijvingen van hetgeen hij op verschillend gebied heeff gedaan, alsmede een album, bevattende de handteekening van alle Katholieken in Binnen- en buiten land, die zich voor deze huldiging in woord en daad met het Comité vereenigen. De heer Henri Polak, lid der Eerste Ka mer en voorzitter van den Alg. Diamant- bewerkersbond werd Vrijdagmiddag, naar de „Grw." meldt, toen hij naar België wilde reizen, door de Belgische douane te Esschen aangehouden, wijl zijn papieren niet in orde waren, zoodat hij naar Roosendaal moest terugkeeren- Naar het Corr. Bur. mededeelt is de ge- zantschapsraad Graaf Van Adenburg Ben- tinck, thans verbonden aan Hr. Ms. Gezant schap te Stockholm, bestemd om in de plaats van mr. A. v, d. Sande Bakhuyzen op te treden als zaakgelastigde te Boeda pest. Het Ned. lid der Volkenbondscommissie benoemd. De Nederlandsche regeering heeft aange wezen tot lid van de door den Raad van den Volkenbond ingestelde commissie in zake de internationale samenwerking bij de bestrijding van vervalsching van munt- en bankpapier, mr. A. A. Baron van der Feltz, procureur-generaal van het Gerechtshof te Amsterdam, leider der Ned. Centrale inzake falsification, aan wien is toegevoegd de heer K. H. Broekhoff, hoofdinspecteur van politie te Amsterdam. I'd Millioen minder dan het vorig jaar, EEN ACHTERUITGANG OVER DE HEELE LINIE. Het „U. D." publiceert eenige cijfers betreffene de (geschatle) ontvangsten der Nederlandsche Spoorwegen over de maand Januari 1927, in vergelijking lot die van '26. In totaal bedragen de geschatle ontvang sten over Januari 1927 11.820.150, ter wijl zij in dezelfde maand van het vorige jaar bedroegen 13.273.772.37. Alzoo is er in de afgeloopen maand minder ontvangen dan het vorige jaar 1.453.622.37. Bijna aile ontvangst-bronnen der Spoor wegen hebben, vergeleken met het vorige jaar, minder opgeleverd. Wat het reizigers- vervoer betreft, is er alléén vooruitgang te bespeuren in de opbrengst van de tra ject-abonnementskaarten: die brachten 16.497.51 méér op dan in het jaar 1926 Doch overigens werd er in Januari deze meevaller niet meegerekend uit het reizigersvervoer 465.674.86 minder ontvangen. biet bagagevervoer leverde op 98.600, tegen 110.170.99 in 1926: een nadeelig verschil alzoo van 11.570.99. Het goederenvervoer geeft een reusach tig verschil te zien: dit jaar 5.104.000, vorig jaar 6.054.692.07. Minder ontvangen dus 950.692.07. Het vervoer van levende dieren leverde méér op: Januari 1927 183.590, en Januari 1926, 144.340.57. Een voordeelig verschil alzoo van 39.249.43. Verder leverde de brief- en pakketpost 50.000 minder op, de buitengewone ont vangsten 29.968.63, en de telegraaf 1.462.76. Vergadering van het bestuur. Te "s Gravenhage vergaderde het bestuur van de R.-K. Metaalvereeniging. Aan, het verslag er over in de „R.-K. Werkgever' ontleenen we het volgende: Besproken werd de houding aan te ne men ten opzichte van de voorstellen eener- zijds van de twee confessioncele metaalbe- v. erkersbonden, anderzijds van den modernen rr.etaalbewerkersbend i. z. het collectief arbeidscontract. De vergadering was van oordeel dat deze zaak voor wat de be sprekingen met den R-K Metaalbewerkers- bond betreft in verband moet worden gebracht met het mede onder verantwoorde lijkheid van dien Bond uitgebrachte „rap port'' van het R.-K. Werkliedenverbond. Het Bestuur was van mcening, dat eerst die kwestie op bevredigende wijze moet zijn opgelost, voordat er sprake kan zijn van het in overweging nemen van voorsteilen om trent een collectief contract. In ieder geval werd het noodig geoordeeld de op 28 Februari te houden vergadering van het R.-K. Verbond van Werkgeversvak- vereenigingen af te wachten. De vergadering nam kennis van, het rap port der Duitsche arbeidsinspectie over de regeling van den werktijd in de Duitsche metaalnijverheid in October 1926. Uit dat rapport blijkt, dat bij de groote meerderheid der ondernemingen de arbeiders langer dan 48 uur per week werk verrichten en dat veelal als motief geldt, dat de buitenland sche conferentie het drukken van den kost prijs door middel van overwerk noodzake lijk maakt. Het bestuur is van meening, dat deze Duitsche sociale dumping zoolang Nederland volhardt bij zijn stelsel van een zijdig vrijen invoer öf de Nederlandsche industrie zal vermoorden óf tot de conse quentie zal leiden, dat ook hier te lande op massale wijze overwerkvergunningen gege ven zullen moeten worden, terwijl ten slotte verlaging der loonen evenmin uitgesloten moet worden geacht. Het bestuur acht de wijze, waarop de huidige Minister van Arbeid, Handel en Nij verheid het verleenen van overwerkvergun ningen voor de metaalnijverheid telkens weer bemoeilijkt, niet in het belang van de bestrijding der werkloosheid en van de in dustrie in het algemeen. In hetzelfde verband werd uitvoerig stil gestaan bij de consequenties, waartoe de Nederlandsche handelspolitiek de industrie heeft gevoerd. De Nederlandsche industrie is onder deze omstandigheid voor geldbe leggers niet aantrekkelijk, het hier gevormde kapitaal vloeit weg naar de buitenlandsche concurrenten. Ten slotte werd nog gesproken over de tegenwerking, die het Nederlandsch fabri kaat nog steeds in Nederland ondervindt, Groote Nationale instellingen schromen niet, zelfs bij gelijke prijzen en gelijke kwaliteit, aan het buitenlandsch product de voorkeur te geven. Gewezen werd op het voorbeeld der Scandinavische landen, waar veel daad werkelijker dan hier, het eigen product be voordeeld wordt. Het denkbeeld werd ge opperd, om reeds op de scholen aan de kinderen belang in te boezemen voor het geen in, het eigen land wordt voortgebracht. Het Nederlandsche volk zal zich industrieel moeten oriënteeren, het sprookje, dat wij in hoofdzaak een landbouwend en handeldrij vend volk zijn, heeft zich overleefd en wordt door statistische gegevens weersproken. Jaarvergadering der diocesane vereeniging in het Aartsbisdom. Te Utrecht heeft de jaarvergadering plaats gehad van het R.-K. Woonwagen- liefdewerk. Aanwezig waren de geestelijk- adviseur, de Zeer eerw. heer Wirtz en de afdeelingen Arnhem, Bussum. Hilversum en Utrecht. Na de opening door de voorzitster wer den de notulen van de vorige jaarverga dering voorgelezen. Naar aanleiding daar van werden de afdeelingen aangespoord, toch het wonen in huizen en het geven van vakonderwijs te bevorderen. Uit het jaarverslag bleek, dat de bond met de afdeeling Baarn vermeerderd was. In hét bisdom Utrecht zijn over het jaar 1926 bekend 30 H. Doopsels. 13 le H. Com muniën, 12 H. Vormsels, 1 Kerkelijk Hu welijk, 72 Paaschcommunies en een trouw catechismus-bezoek van 79 kinderen. Hel houden van een triduum tot voor bereiding van de Paaschcommunie werd ten zeerste aanbevolen. Medegedeeld werd, dat de federatie doende is buitengewoon lager onderwijs voor de kinderen der woonwagenbewoners aan te vragen Een landdag of een bijeenkomst te hou den van de verschillende afdeelingen, om liet werk voor de woonwagenbewoners eens uitvoerig te bespreken, vond wel in stemming, maar algemeen was men toch van eening, dat tijd, afstand en onkosten groote bezwaren opleveren, gezien de slechte opkost op de diocesane vergade ringen. Besloten werd propaganda te maken bij groote standplaatsen en niet in allerlei kleine plaatsen afdeelingen op te richten, die toch geen levensvatbaarheid bezitten. Aangenomen werd het besluit: 1. zooveel mogelijk goed ingevulde en geteekende fa milieboekjes aan de woonwagengezinnen uit le reiken en 2. de menschen af te raden op Zondag te reizen, om zoo het verplichte Mishooren en de Zondagsrust te bevorde- Bij de rondvraag werd den afdeelingen verzocht, toch de kinderen, die hun le H. Communie gedaan hebben en de groolere jongens en meisjes godsdienstonderwijs te verschaffen en lessen te geven in schrijven, lezen, naaien en handenarbeid. Daarna werd de vergadering gesloten. Naar de afdeeling Visscherijen van het Departement van Binnenlandsche Zaken en Landbouw ons mededeelt, namen in Januari j.l. minder vaartuigen aan de zeevisscherij deel dan in Januari 1926. Hoeveelheid en waarde der aangevoerde visch bedroegen volgens voorloopige opgave resp. 3.620.750 K.G. en 1.238.525 (3.271.425 K. G. en L20S.200 in Januari 1926). Door onze stoomtrawlers werd in totaal 2.319.500 K.G visch aangevoerd, opbren gende 918,500. tegen 2.315.600 Kg. met een opbrengst van 949.550, in Januari 1926. De vangsten der stoomtrawlers waren over het algemeen matig tol schraal, de visch- prijzen echter bleven -goed, zaodat de bc- DINSDAG 1 MAART. HILVERSUM 1050 M. 12.00 Politieber.— 3.004 00 Knipcursus. 5.006.30 Voor.» avondconcert daar 't H.D.O.-orkest. Hugo v. Balen piano. 6.306.45 Landbouw- praatje, verzorgd door het Kon. Nederl. Landbcuw-comité. Dr. Ir G. Minderhand spreekt over: „Groninger beklemde Meiers" -6.457.45 Vervolgles en conversatieles Engelsch. 7.45 Politieber. 10.30 Persber. 8.10 R. K. Omroep. Het K. R. O.-Kwartet (dc dames Mia Tibbe-piano, Louisse Wijngaarden-altviool de heeren H. Tibbe- viool en J. Wagemaker-cello|. P. v. d. Oever-tenor. J. A. v. d. Broek-bariton en Mej. J. Rutten-piano. 1. Pianokwartet op 47, Schuniann(kwariet). 2. Rede door Mr. A. E. M. Povel, over: Geest en doel van de Vincentiusvereeniging. 3. Aria uit Samson, Handel, (enor) 4a. Aria uit Pau- lus, b. Aria uit Elias. Mendelssohn, (barri- lon). 5a. Kruiswep, Kuiler, b. Levens droom, Andreoli. c, Rêve d'Enfant, Hart man (tenor). 6. Tota Pulchra, Hartman (tenor en bariton). 7a. Die beiden Grena- diere. b. Romance des Jabers (Das Nacht- lager in Granada). Kreutzer. c. Lenz., Hiidach - (baritoni. 8a. Ein kleines Lied. Andreoli. b. Morgen, Strauss, c. Zueig- ning Strauss, (tenori. 9. Pianokwartet op» 87. Dvorak.(kwartet). DAVENTRY, 1600 M. 11.20 Concert. Het Daventry-kwartet en solisten, contra alt, tenor, viool, syncop. a. d. piano. 1.20 2.20 Concert. Victor Olof sextet en so praan 3.15 Lezing: The Bible in Spain. 3.20 Lezing: Elementary music. 4.05 Welsh muziek. Het Romilly-koor. -4.20 Orkestconcert. 5.20 Lezing: Shrove Tues day. 5.35 Kinderuurtje. 6.20 Dans muziek. 6 50 Tijdsein, weerber., nieuws. 7.05 Dansmuziek. 7.20 Causerie: March. 7.35 Pianosonates Van Mozart. 7.45 Lezing: The textile industry. 8 05 St. David's Day-programma-. J. E Jones, tenor, N. Richards, harp. Charles Wood- bouse kwartet. D. Walter, bas. D. Jones, contra-alt, 8.35 „Birds of a- feather", co- medie in 1 acte. 9.20 Tijdsein, weerber, nieuws. 9.35 Lezing: The mind of Beet hoven. 9.95 Internationale Kamerm»i- ziekavond Holland. Willem Pyper, piano. H. Rynberger, viool. Marix Loevensofcn, cello. Piano-solo's van Pyper, Zagwyn en Ketting. 10 00 Trio voor piano, viool, en cello, Voormolen, 10.25 Kamermu ziek, Woodhouse kwartet en solisten. 11,0512.20 Dansmuziek. PARIJS „Radio-Paris", 1750 M. 10.50— 11.20 Nieuwsber. en muziek. 12.50210 Concert, orkest en Melle Dufour, zang. 5.05—5.55 Trio-concert 9.05—11.03 Orkestconcert. LANGENBERG, 469 M. 10.20—1120 Or kestconcert. 4.205.15 Kamermuziek: piano, viool, cello. 7.209.40 „De Bar bier van Seviila". opera van Rossini. KONIGSWUSTERHAUSEN, 1300 M. 7.50 „Die lustige Salomé," parodistische opera van Filucius. „Salomé, opera van Oscar Wilde. Muziek van Rich. Strauss. Daarna dansmuziek tot 11.50. HAMBURG, 394.7 M. 11.50—1.20 Orkest- cconert. 1.252.95 Kamermuziek. 3.35 4.20 Orkestconcert. 5.256.15 School- orkest concert. 6.50 Opening v. d. Hans Bredow-school. 7.3511.10 „EGMONT, treurspel van Goethe in 5 acten. Daa a dansmuziek. BRUSSEL, 509 M. 5.20—6.20 Orkestcon cert. 8.5010.50 Orkestconcert. 9.50. Een sommingen over het geheel bevredigend wa ren. Gemiddeld per reisdag vingen en besom- den onze hier te lande aanvoerende stoom trawlers, in zooverre zij de Noordzee be- vischten, resp. 735 K.G. en 291, (705 K.G, en 289, in Januari 1926). Door een. 8-tal motorloggers en motorkot ters en door 60 zeilloggers werd in Januari 1927 trawlvisch aangevoerd tegen in Januari 1926 door 3 motorloggers en 92 zeilloggers. Gemiddeld per reisdag vingen en besomder, de motorloggers en kotters 301 K.G. er 142, (190 K.G. en 69. in Januari 1926, en de zeilloggers 147 K.G. en 56 (176 K.G. en 63 in Januari 1926). De geldelijke uilkomsten voor beide vaar tuigsoorten waren minder dan in de over eenkomstige maand van het vorige jaar. In Januari j.l. was dé deelneming aan de beugvisscherij nog niet groot. De drijfnetvisscherij werd in deze maand beëindigd. De vangsten waren over het ge heel onbevredigend en hoewel de haringprij zen in den loop der maand iets beter wer den waren de besommingen onvoldoende Dé totale hoeveelheid en waarde der dooi Nederlandsche vaartuigen aangevoerde drijf - netvisch bedroeg 458.000 K.G. (waarvan 4320 kantjes haring) en 96.625, tegen 256.700 K.G. (waarvan 2564 kantjes hanwgl en 45.900. De geheele expositieruimte verhuurd. Voor de aanstaande Voorjaarsbeurs, welke van 15 tot en met 24 Maart a.s. alhier zal worden gehouden, is thans alle beschikbare expositieruimte verhuurd. Verschillende fir ma's, die zich in de laatste weken voor deelneming hebben aangemeld, moesten we gens plaatsgebrek worden afgewezen. Een cercle te Nijmegen. Op initiatief van prof. .Jean Dagens is ir universiteilskringen te Nijmegen opgericht de Cercle Universitaire de Culture Franqaise met de bedoeling om meer blangstlling te wekken voor moderne Fransche cultuur en literatuur. dit licht zoudt beschouwen. U was daar bang voor? Ja, Marianne; en daarom heb ik er een oogenblk iaan gdacht, voordat U iets van uwen veranderden toestand wist als ik in uwe oogen eenvoudig uw jeugdige gezel in den tuin van Wildhöfer of op dc iieide was, u een vraag te stellen en ik denk dat u die thans nauwelijks zoo onbe vooroordeeld kunt beantwoorden als toen. Maar ik vreesde onredelijk te zijn, als ik.... tot u sprak, alvorens u wist, waar toe u berechtigd waart, Dat is eene plechtige inleiding: spreekt u maar gerust, ik beloof u zij reikte hem de hartelijk de hand dat u een zoo waar en oprecht antwoord krijgt, als ooit over de lippen van een mensch is gekomen. Mei beide handen omvatte hij de hem zoo trouwvol aangeboden hani van- het meisje en zag haar ontroerd in de heldere zachte oogen. - Marianne.... ik heb ie lief.... mag ik hopen dat je.... niet den man. die, zoc- als ieder man van eer zou gedaan hebben, voor je recht opkwam.,., maar dat je mij.... den eenvoudigen Ernest Holler, die niets voor zich kan zeggen, als dat hij je onuitsprekelijk lief heeft, mag ik hopen, dat je hem wederliefde kunt schenken? Zij lachte zacht en toch werden hare oogen vochtig; zij sloeg ze een oogenblik neer om dan weer met innigheid op zijn ontroerd gelaat te vestigen, Of ik kan, Ernest?.... Ik doe bet met al de kracht, die in mij is en. het heeft me harden strijd gekost, om het nog niet ie verraden. O Marianneen je wilt de mijne zijn?.... Heelemaal en voor altijd?.... Zeg het mij!.... Neen, spreek niet! Dit vcelbeleekenend zwijgen is zcelcr-en meer overtuigend dan alle woorden!.... Toen de gelieven weer kalm geworden waren, begon Ernest: Ik heb nieuws voer ie liefste, dat het mij, naar ik meende, gemakkelijker zou maken om je h^nd te vragen; maar ik heb het niet noodig gehad. Neen Ernest; wat kon ie noodig heb ben cm mij de jouwe te noemen, als jou en je liefde? En toch hoop ik, zal mijn nieuws je welkom zijn. Wij blijven op de heide, jij en ik, Marianne, heel ons levenWat ben je verbaasd? Heb je dan de drukke brief wisseling tusschen Wildhöfer en mij niet bemerkt?Ik ben deelgenoot in de fa briek geworden, en als hij op een gege ven oogen'blrk geen lust meer gevoelt om neg langer te werken, geeft hij mij de fa briek geheel over. Ben je nu blij, liefste, dat voortaan, mijn werkkring daar is. waar ie heele leven en al zijne vreugde is ge hecht? Dierbare Ernest!.... zij stamelde, want vreugdetranen deden hare stem be ven, hce zal ik je danken voor al het ge luk, waarmee je me overstelptl Voor je liefde vooral, maar dan cok voor deze groote vreugde! Ik zou je gaarne gevolgd zijn, waarheen je mij ook zoudt gebracht het ben; maar zoo gelukkig ais hier, kon ik zelfs met jou, nergens anders zijn, nergens anders dan cp mijne schoone heerlijke heide. EINDF

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1927 | | pagina 7