Gemengd nieuws. Heerenhuis in de Hoofdstad verwoest door ontploffing. In den omtrek honderden ruiten vernield. Onder de omwonenden een paniek. Het gevolg der ontploffing hevige brand. Een auto-diefstal met nood lottige gevolgen. Het doodelijk ongeval te Stampersgat. De roofmoord in Den Haag. Inbraak te Delft. Twee personen vermist te Middelburg. Het wrak van de Terschelling II gevonden?" De Fiscus ea te werk gestelde arbeiders van Terschelling. De brandstichtingszaak te Rotterdam. De gemalin van den ex-keizer ziek. Vechtpartij te Rotterdam. De moord te Ierseke. Verdachten uit België. Een oud-politie-agent- smokkelaar. Anonieme aantijdingen. Mislukte inbraak. Drie kinderen van de hand gedaan. Aangehouden. Een testament voor een geheel dorp. Arme stakkerd. AMSTERDAMSCH NIEUWS. De opheffing der Huur- commissiewet. Het conflict in de kleedingindustrie. KUNST EN KENNIS. Nieuwe Uitgaven. Boekbespreking. EEN KLEIN MAAR KOSTELIJK BOEKJE. Roquebillière opnieuw geteisterd. De „Suevier" in den storm. Dakloozen contra politie. Het Russische antwoord op de Britsche nota. In de Hoofdstad heeft Zondagmiddag een ontploffing in 't midden der stad schrik en ontsteltenis veroorzaakt. Even na vijf uur deed een hevige slag de huizen van de Hee rengracht tusschen de Raadhuisstraat en de Lcidschegracht op hun grondvesten trillen, terwijl door den luchtdruk honderden ruiten sprongen. Het bleek, dat deze ontploffing had plaats gehad in perceel Heerengracht 285, een oud heerenhuis, waarin gevestigd was de Naamlooze Vennootschap Film- en Theateronderneming „Emelka". Het pand telde een onderhuis, vier verdiepingen, be nevens een vliering. In het enderhuis was de filmbewaarplaats gevestigd, waarin tiental len films in trommels bewaard werden. Daar boven waren de kantoorlokalen gelegen en hierboven verdiepingsgewijs de woonvertrek ken, de slaapkamers, de zolder en de vlie-' rirg. Van dit geheele huis staat nu niets meer overeind. Het is een chaos van klom pen steen en zwarte balken, begrensd door de hoogopgaande muren van de perceelen 283 en 287. Al wat daartusschen lag. een volledig pand is geworden tot één rooken den puinhoop. De toedracht. Vóó vier uur bevonden zich in de woon vertrekken van het huis de heer De Balbian Verster, directeur van de .Emelka", diens vrouw en beide kinderen, mitsgaders het Duitsche dienstmeisje. Aanvankelijk was 't plan van het gezin om thuis te blijven, doch later veranderde men van gedachten. Men ging naar familie in de Da Costastraat, ter wijl het dienstmeisje eveneens het huis verliet. In het perceel brandden twee kachels, namelijk in het onderhuis en in de woning van de familie De Balbian Verster. Wat daarmede is gebeurd, zal misschien nooit met zekerheid bekend worden. Plot seling om zeven minuten over vijven klonk de hevige ontploffing. In de omgeving, dat wil zeggen op de Heerengracht, op het Sin gel en in de Rcmeinsarmsteeg vlogen de r uiten in scherven. Zij vielen bij tientallen tegelijk door de luchtverplaatsing. Aan den overkant van het bewuste huis, dat gelegen ■is tusschen de Oude Spiegelstraat en de Romeinsarmsteeg, sprongen aan de voorzijde negen spiegelruiten. In den omtrek werden zij bij dozijnen verbrijzeld: voor-, achter- en zijluiten. Alleen van het gebouw van de telefoon sprengen aan de voorzijde negen zware spiegelruiten. De luchtdruk was zoo geweldig, dat een politiebeambte, die op den hoek van de Gasthuismolensteeg stond, eenig meters naar voren werd geslingerd en een fietsende jongen, die over de brug reed, van zijn rijwiel werd geslagen. Ook andere personen werden tegen den grond geworpen. De gordijnen van het gebouw van „Emelka" werden door de kracht naar voren gebla zen, waardoor het tule brandend aan de boomtakken boven de gracht bleef hangen. Een pamek maakte zich van vele omwo nenden meester: tientallen verschrikte be woners verlieten ijlings hun huizen. Op het zelfde oogenblik werd een vuurzuil zicht baar: van de vliering tot het benedenstuk brandde perceel 285 als een fakkel. In de seinzaal der brandweer werd de hrand tal- looze malen per telefoon en per brandschel aangezegd. In een oogenblik verbreidde zich in de stad het gerucht, dat het gebouw van de telefooncentrale ontploft was en dat het in lichte laaie stond. Geen halve minuut na den slag was de brandweer van de hoofd wacht Prinsengracht reeds op weg met een iBotorspuit en een ladder naar de plek des onheils. De brandweer vond het huis van boven tot beneden in lichte laaie; het vuur zat over de volle lengte en diepte van het pand. Bovendien brandde de vliering van perceel 287 en vrat het vuur reeds aan nummer 283 alsmede aan het achtergelegen huis Singel 322, waarin gevestigd is de meubelmakers- en be'nangersartikelenzaak van de firma Alex Citroen. Moeilijke blussching. In allerijl legden de mannen van de kool- zuurspuit slangen uit door genoemd magazijn dat door de ontploffing een stuk van den achtermuur verloor, waardoor de achterzijde legd terwijl andere stralen (in totaal werd met acht gewerkt) van de straat af naar bo ven werden gericht, inderdaad een ongewoon v erschijnsel bij brand, ten minste bij de Am- sterdamsche brandweer, die bij voorkeur, .n- dien eenigszins mogelijk, van binnen ope reert. Doch dat ging hier niet en wel door een alleszins belangrijke ontdekking, die de bevelvoerders hadden gedaan. Deze toch hadden gemerkt dat tengevolge van de ont zettende ontploffing, een stuk van een zij muur, grenzende aan een z.g. snijding (een. miniatuur gangetje tusschen twee perceelen) v as weggeslagen en dat ock de andere mu ren van het huis niet meer hecht en be trouw waren. Vandaar, dat ook de groote laddo: niet recht voor het perceel was op- gesietd. De omstandigheden zouden de brand weer gelijk geven. Het vuur woedde nog met on erminderde kracht en de vlammen speel den lustig door de vliering en den zolder van 287 toen plotseling een dof gerommel weer klonk. De vocrgevel stort ia. Vol ontsteltenis zag men dat de geheele voorgevel zich van de aangrenzende huizen los maakte en langzaam naar voren viel om met een hevigen slag de straat te bereiken. Hij sleurde balken, stukken van de zijmuren en het dak meer en zoo restte ruim een half unr na het uitbreken van den brand niets meer van het gebouw dan een vurige von kende berg van hout en steen. Het scheelde riet veel of de ladder was door den gevel getroffen: de bonken metselwerk lagen vlak voor de wielen van het gevaarte, waarop n brandwacht stond. Eenigen tijd na den plof, de rook en het stof "waren al weggetrokken, vond men een jongen man met een bloedende hcofdw-onde. Hij was met z!;n verloofde in de nabijheid van het huis geweest en werd door een kozijn, waarin zich nog glas bevond, getrof fen. Het hoofdhaar was geschroeid en ever den schedel liep een diepe snijwond. Na in een naburig huis binnengebracht te zijn, v rd hij per auto van den Geneeskundigen Dienst naar het Binnen-Gasthuis vervoerd. Zijn toestand is niet levensgevaarlijk. De dame werd wonder boven wonder niet ge troffen. Daarna veroorzaakte het Duitsche dienst meisje, dat naar huis wilde terugkeeren, rog even ontsteltenis bij de politie en de brandweer. Zij verklaarde namelijk dat me vrouw De Balbian Verster en de beide kin deren niet waren uitgegaan en dus onder de puinhoopen moesten liggen. Spoedig ech ter verscheen de heer C. H. de Balbian Verster zelf, die gerustheid bracht en zeide, dat zijn vrouw en beide kinderen met hem het huis verlaten hadden. Omtrent de oor- zaai-: van het gebeurde kon hij niets mede- dcelen. Verschillende autoriteiten waren inmiddels op het terrein van den brand gekomen. De burgemeester de heer v. d. Vlugt, vervolgens de hoofdcommissaris, de heer A. ,J. Mar- cusse, de directeur van den Geneeskundigen Dienst, de heer J. Heijermans en de hoofd ingenieur van Bouw- en Woningtoezicht, de heer van Teylingen. Geen gevaar meer. Na de instorting had de brand niet veel meer te vertellen: de ouinhoopen waren spoedig gebluscht, terwijl ook de brand op de vliering van perceel no. 287 en ook aan de achterzijde van Singel 322 onder de knie was. Het ergste was dus voorbij en de tijd was gekomen om de toegebrachte schade aan de belendende perceelen in oogenschouw te nemen. In sommige woningen was het treurig gesteld. Ook was brandschade in 't magazijn van Alex Citroen, waar de vlam eveneens naar binnen was gejaagd, terwijl de vliering van no. 287 het zwaar te ver duren heeft gehad. Hier is zeer ernstige brandschade. Wat is de oorzaak? Nader verneemt het „N. v. d. D.", dal de ruimte in het onderstuk, waar de films wa ren opgeslagen, slechts gedekt werd door de houten vlcer van de boven gelegen verdie ping. Brandvrije bekleeding was nergens aangebracht. Het vermoeden is, dat het brandende filmmateriaal gassen heeft ont wikkeld, die steeds zeer explosief zijn, en dat door de ontploffing het binnengedeelte van het hu:s finaal werd weggeslagen, zoo mede een brok van den zijmuur aan de zijde van de snijding. Geen wonder dus, dat de hardsteenen stoep ook finaal stuk werd geslagen. Wat de oorzaak betreft, vermoedde de heer De Balbian Verster, dat de kachel op een der bovenverdiepingen door den vloer is heengezakt, waardoor brand ontstond in. het filmmagazijn. Dit is echter slechts een gissing, die de brandweer niet kan over nemen, omdat de oorzaak niet meer na speuren valt. Verzekering dekt de schade. De film- voorraad is geassureerd voor een bedrag van 20.000; de inventaris van het huis voor 8000; het projectie-apparaat voor proefdraaien voor 1000. De verzekering van het perceel zelf is niet bekend. Verder is de toestand van den getroffene, zekeren R. Kruseman, wonende Marnixstr., gunstig; de kwetsuur blijkt uit een vleesch- wond te bestaan. Om middernacht was rtog een brandweer voertuig aanwezig; bewaking zal nog wel ge- ruimen tijd blijven. Het is noodzakelijk ge bleken, een doorgebrande balk op de twee de étage van perceel 283 te stempelen. Ook heeft de brandweer haar aandacht gewijd aan de glasscherven van de woningen en kantoren in de buurt, die telkenmalen ten gevolge van den storm vallen en de pas sage gevaarlijk maken. De overzijde van de Heerengracht werd dan ook tijdens den brand voor het gevaar dat het kijklustige publiek dreigde, ontruimd. Er was 'n groote politiemacht aanwezig. De belangstelling was uiterst groot en ver wonderlijk was de snelheid, waarmede de mare van het gebeurde door de hoofdstad gegaan was. In den afgeloopen nacht heeft te Roer mond onder eigenaardige omstandigheden een autodiefstal plaats gehad. De heer A. T. uit Venlo, die ter gele genheid van het carnaval te Roermond een gemaskerd bal bezocht, ging omstreeks 12 uur met eenige familieleden en kennissen met zijn auto naar de Harmonie-Bar. De auto, welke in den voortuin, waar ge woonlijk d evele auto's welke deze gele genheid bezoeken worden achtergelaten, werd neergezet, was tegen één uur in den nacht, toen een der kenissen even naar builen ging, verdwenen. Aanvankelijk nam men het geval niet als ernstig op, daar hel niet onmogelijk was dat wellicht een tweede met den wagen even een uistapje was maken, zonder de bedoeling te hebben den wagen te ont vreemden. Toen echter na eenige uren de auto niet meer verscheen, kreeg men achterdocht en werd de zaak bij de politie aangegeven In den morgen reeds kwam in deze zaak eénig licht. Men werd n.l. verwittigd, dat te Hout-Blerick een auto onbeheerd-ver- splinterd tegen een boom was gevonden. Twee rechercheurs, die met het onderzoek waren belast, begaven zich oogenblikkelijk derwaarts, waarbij het al spoedig bleek, dat men hier het overschot van den be- wusten wagen had gevonden. Blijkbaar waren de inzittenden gewond, althans, ter plaatse, alsook aan een gedeelte van het stuur werd bloed gevonden. Reeds spoedig ontdekte men.' dat nadat het ongeluk was gebeurd, de inzittenden in een der omlig gende huizen ter plaatse waren geweest. Het waren twee jiersonen, welke beiden ernstig waren gewond. Een dezer had een diepe snede over de kin, terwijl de ander door den eerste werd gedragen. Hij had een ernstige hoofdwonde, terwijl hij blijkbaar ernstige kneuzingen aan een been had be komen. Het warij twee jongelui, welke bij den heer Benders aldaar werden verbon den. Vast staat, dat de twee aan het station Venlo een kaartje hebben genomen naar Roermond. Men heeft de daders van dezen diefstal tot heden nog niet kunnen ont dekken. De vermoedelijke oorzaak. Naar het „Dbld. van Noord-Brabant me dedeelt. was de toedracht van het droevig ongeval te Stampersgat als volgt: In de werkplaats der smederij was de smid A. Vermolen, zijn zoontje en de werk lieden v. d. B. en v. G. bezig met het schoonmaken van ten vlotter. Het gebeurt, dat dergelijke vlotters zich binnen in vullen met water, tengevolge van een lekkage. Het is dan gewoonte, dit water er uit te stoomen, waartoe dan in den wand een gaatje wordt geboord teneinde den stoom gelegenheid te geven om te ontsnappen. Nu vermoedt men, dat dit gaatje of wel te klein was of wel dat een vuiltje er voor is gaan zitten, tengevolge waarvan de stoom geen uitweg meer vond. Door den zeer verhoogden druk sprong nu de vlotter uiteen en trof den smid V. in de volle borst en aan 't voorhoofd en dood de hem bijna oogenblikkelijk; zijn zoontje, dat zich op het ongeluksmoment juist bukte, bleet ongedeerd, v, d. B, kreeg ernstige ver wondingen aan de oogen en werd direct naar Breda v ervoevd. Hel blad verneemt dat er alle kans be staat dat hij hel gezicht zal behouden, v. G. kreeg met kracht een dosis kolengruis in 't gezicht. De eerste hulp werd verleend door dok ter Knitel, terwijl eveneens geestelijke hulp aanwezig was. Door de marechaussée van Oudenbosch werd proces-verbaal opgemaakt en het lijk terstond vrijgegeven; Het werd ter reiniging het was geheel zwart van het kolenvuil naar het gast huis te Gastei overgebracht. Wat er tusschen elf en twaalf gebeurd kan zijn. Het „Vad." schrijft; Donderdagmorgen hebben wij ons tot den Officier van Justitie gewend om nadere in lichtingen te krijgen over de beide verdach ten. Mr, Hermans was zoo vriendelijk ons uitvoerig in te lichten, waardoor wij een juisten kijk op de zaak konden krijgen. Maar, verzocht ons de Officier, zet dat nu allemaal niet in de courant. Wij waren het met mr. Hermans eens, dat publicatie van deze details niet bevorderlijk zouden zijn voor het onderzoek en gaven een schema van wat wij ongeveer van deze gegevens zouden publiceeren. De Officier verklaarde zich daarmede accoord. Nu treffen wij in een Haagsch blad een gedetailleerd relaas aan over het uur, waar in de moord gebeurd is. Bij informatie bleek ons, dat het afkomstig is van den officier van justitie zelf, die, toen een onzer col lega's hem gisteren bezocht, geen bezwaar meer had tegen de publicatie. Wij blijven bij onze meening, dat het on derzoek niet gediend is met een dergelijke publicatie. Maar nu de gegevens eenmaal bekend gemaakt zijn, achten wij ons ont slagen van de opgelegde geheimhouding. Behalve B. en de jonge V. is ook nog een jonge dame in het spel, die in nauwe relatie stond met B. B, had op den bewus- ten dag een afspraak met deze jongedame om 11 uur in de Poort van Cleef. De jonge dame had echter liever rendez-vous in dc lunchroom van de Bijekorf. Om 11 uur 20 belde zij den portier van de Poort van Cleef op om hem te vragen B. door te zenden naar de Bijenkorf. B, kwam daar omstreeks hali twaalf. Een buffetjuffrouw en een dien- juffrouw hebben hem gezien. Het kwam hun voor, dat de bezoeker zeer nerveus was. Vast staat dat de nerveuze bezoeker van de Bijenkorf de verdachte B. is. Nu is de vraag; is de persoon, die door twee menschen op het Bezuidenhout is ge zien. terwijl hij blijkbaar opgewonden, maar dan onhandig de straat over stak, dezelfde B.? Men stelt deze vraag, omdat een der ge tuigen verklaard heeft, dat de verdachte B. wel eens een dubbelganger kon hebben. Voorloopig is de kwestie dus nog niet op gelost. Er moet nog heel wat worden uitge zocht. In den nacht van 25 op'26 Febr. is inge broken in de drukkerij van de Fa. v. d. Drift aan de Koorenmarkt te Delft. De die ven zijn binnengekomen door cpenschui- ving van een raam en hebben vervolgens een paneel uit een kantoordeur genomen. De brandkast is met een valschen sleutel geopend en daaruit hebben de inbrekers een bedrag van ongeveer 300 ontvreemd. Voor eenige weken werd in hetzelfde kan toor een inbraak gepleegd. De dieven von den toen en open brandkast. Te Middelburg wordt sedert Donderdag avond de 21-jarige v. S. vermist. Zijn pet is uit het water opgevischt. Ook wordt sedert Vrijdagmorgen de 19- jarige winkeljuffrouw B. Vermist. Haar hoed werd eveneens in hel water aan de kade gevonden. Verband wordt tusschen beide vermissin gen niet gezocht. De Urkervisscher U. K. 214 ir, op de vis- scherij benoorden de kust van Terschelling gisteren met zijn tros vastgeloopen en daar door langs een wrak geschuurd, op zooda- mige wijzen, dat men, na eenigen tijd gema noeuvreerd te hebben, den kortros kon in halen. Daarbij kon worden vastgesteld, dat het voorwerp, waaraan men had vastgeze ten, zwart geverfd was geweest. Dit toeval heeft het vermoeden doen ontstaan, dat men hier waarschijnlijk gestoofen heeft op het sinds 25 November 1925 vermiste wrak van den loodsschoener Terschelling II. De kor tros is bij het loodswezen op Terschelling gedeponeerd Een Daderonderzoek zal ten spoedigste worden ingesteld. Van Terschelling wordt gemeld; De heer D. Nap, vrijz.-dem. raadslid en voorzitter van de Vrijz-Denv. Kiesvereeniging alhier, heeft een telegram aan mr. P. j. Oud, lid der fweede Kamer, verzonden, waarin hij me dedeelt. dat met veel moeite en financieele opofferingen van de gemeente en het Rijk 25 werklooze arbeiders bij het Staatsbosch- beheer te werk gesteld zijn tegen een dag loon van 2,20. Zaterdag heeit de inspec teur der directe belastingen te Helder order gegeven, beslap te leggen op het loon van die arbeiders, die nog belastingschuld heb ben. De heer Nap verzoekt mr. Oud of hij er bij den minister op wil aandringen, dat dit loonsbeslag wordt opgeschort. Aange zien in verschillende gezinnen der betref fende arbeiders bittere armoede geleden wordt, aldus wordt gezegd, kunnen zij geen cent van het verdiende loon missen. Ofschoon de twee verdachten, de 33-jarige lunchroomKouder G. L. B. en de 37-jarige J. A. B., die gearresteerd zijn in verband met de brandstichting in de Passage te Rotter dam hardnekkig blijven ontkennen, zijn zij ter beschikking van den officier van Jus titie gesteld en overgebracht naar het Huis van Bewaring. De gemalin van den ex-keizer is naar uit Doorn gemeld wordt, lijdende aan influenza. Hoewel de ziekte een gunstig verloop heeft, moet zij het bed houden. Verwacht wordt, dat de zieke binnen een paar weken geheel hersteld zal zijn. Rumoerige tooneelen in een café. Zaterdagdagavond heeft in een café in de Katharina Beermanstraat te Rotterdam een vechtpartij plaats gehad, waarbij een agent van politie en de caféhouder vrij ernstig werden gewond. De politiepost Schiedam- scheweg kreeg een aanvraag im assistentie. Een rijwielagent ging er onmiddellijk heen, en trof er een vijftal bezoekers aan, die ruzie hadden met den kastelein. Toen de vechtpartij ontstond, bevonden zich ook eenige kinderen in he café. Zij geraakten tusschen de vechtenden, ten gevolge waar van twee hunner bloedend werden verwond. Zoodra de agent binnenkwam werd hij door den caféhouder gesommeerd onmiddellijk weer te vertrekken, doch de poltiebeambte wenschte daaraan niet te voldoen. De kastelein ging toen eensklaps naar een achterkamer en kwam terug met een groote bijl. Ten einde schrik aan te jagen trok de agent ziin revolver en loste een schot. Hoe wel hij het vuurwapen naar den grond richt te, werd de caféhouder toch getroffen in het linkerdijbeen. Inmiddels was de caféhouder echter met de groote bijl op den agent afgekomen. Door het hevige tumult, dat ontstond na het schot, was de politie-agent naar achte ren gedreven en kwam hij terecht tegen een groot ruit, waardoor hii ernstig aan de linkerpols werd gewond. Hij is naar het ziekenhuis aan den Coolsingel overgebracht 1 en aldaar verbonden, waarna hij buiten dienst is gesteld moeten worden. De G. G. D. heeft den caféhouder even eens naar het ziekenhuis aan den Coolsingel vervoerd, waar deze ter verpleging is opge nomen. Nog geruimen tijd na het gebeurde was het vrij rumoerig in den omtrek van het café van W Daar aan het ziekenhuis aan den Coolsin gel 'gebleken was, dat de verwonding van den 32-jarigen caféhouder E. H. W. niet zoo ernstig was als deze zich aanvankelijk liet aanzien, kon hit naar verbonden te zijn, weer heengaan. Hij is toen overgebracht naar het politie bureau Witte de Withstraat en aldaar ver dacht van wederspannigheid in arrest ge steld. Belconing uitgeloofd. De officier van justitie te Middelburg heeft een belooning van 400 uitgeloofd voor dengene die omtrent den dader of de daders van den moord op den koopman B, te Ierseke aanwijzingen of inlichtingen kan geven, weike aanleiding zijn tot ver- ocrdeeling van den dader. Tot nu toe is een bedrag van bijna 9000 binnengekomen vcor de achtergebleven weduwe en tien kinderen. Te Antwerpen waren gearresteerd een drietal Nederlanders als verdacht van me deplichtig te zijn in de iuweelenaffaire te Rotterdam. De hoofdverdachte, genaamd B., zal op verzoek der Nederlandsche re geering worden uitgeleverd. De twee ove rigen werden echter op vrije voeten ge steld, doch zouden als ongewensehtc vreemdelingen over de grens worden gezet. Gisteren is de Amsterdammer L. W. per trein over de grens gekomen. Bij aankomst te Roosendaal werd hij door de marechaus see gearresteerd. De gearresteerde is naar Amsterdam overgebacht. In den volgen nacht zijn eenige kommie- zen nabij de spoorlijn RoosendaalEsse'hen aan de grens in een binnenwegje gestooten op een groep smokkelaars, die frauduleus een partij suiker vervoerden. Na eenige vervolging kon men zekeren J. V. arrestee ren. Op V., die een cud-politie-agent van Roosendaal is, werd een partij suiker be vonden. Een justitioneel onderzoek. Bij den Commissaris der Koningin in de provincie Noord-Brabant was dezer dagen een anoniem schrijven ingekomen, hetwelk van beleedigenden inhoud was voor den heer Crusio, burgemeester der gemeente Rucphen. In dezen brief werden dezen ambtsdrager bepaalde aantijgingen in ver- tand met zijn kwaliteit verweten. De Com missaris der Koningin heeft dit schrijven overgelegd aan de justitie te Breda, die een ernstig onderzoek naar den schrijver heeft ingesteld. Het parket te Breda heeft daarna een huiszoeking verricht bij den heer van Oers. Gemeenteraadslid van Ruc phen» Aan den Singel te Kampen woont in een eenvoudig huis de 67-jarige R. v. P. met zijn 70-jarige zuster. Naar men zegb zit ten de oudjes er warmpjes bij. Vrijdag nacht, omstreeks 1 uur, werd van P. wak ker, doordat er in de kamer, waar hij sliep, licht brandde. Toen hij de deuren van de bedstede open deed, zag hij een man in de kamer aan 't snuffelen. De oude man gaf van schrik een gil, waarop de ongenoode gast met een voorwerp in de hand dreigde v. P. te zullen dooden, als hij neg eens leven maakte. Bo-vendien eischte hij een bedrag van 100. Van P. gaf voor dit bedrag te zullen gaan halen uit de naastgelegen kamer, waar zijn zuster sliep. Nauwelijks was hij echter door de deur, welke toegang tot die kamer geeft, of hij smet deze dicht en begon zoo hard hij kon te schreeuwen. Zijn zuster werd daardoor wakker en begon ook te gillen en te schreeuwen. De inbreker schijnt daardoor bang te zijn geworden, want hij ging aan den haal. Daar de onverlaat niet gemaskerd 'was, kon V. P, een vrij nauwkeurig signalement opgeven. Door de politie is op die aanwij- zing gearresteerd zekere G. T. uit Kampen, Bij f-ouilïeering was hij in bezit van een breekijzer, dat dezer dagen daar ontvreemd was. G. T. is geen onbekende der politie. Geheel ondervoed en uitgehongerd. De voogdijraad grijpt in. In het woonwagenkamp „Lombok," nabij Emmen heeft een ouderpaar van eenige zijner kinderen afstand gedaan. Omtrent dit ergerlijke geval kan het volgende worden gemeld; De vader is de 25-jarige G. D., afkomstig uit Mceden (Gr.), een gezonde, krachtige jongeman, die echter naar verluidt, niet veel schijnt uit Ie voeren. In 't geheel werden drie kinderen „opge ruimd." Een meisje van 2K> jaar wer4 over gedaan aan de familie W., terwijl een 3K>- jarige jongen, die cenigszins achterlijk is en naar dc Tel. vernam, in geen geval zwaar der woog dan 15 pond, aangenomen werd door S. v. d. M. Een echtpaar, wonende tus schen Weerdinge en Valte. dat korten tijd geleden drie kinderen verloren heeft, heeft een kindje van een jaar tot zich genomen. De stumperds moeten geheel uitgehongerd geweest zijn en sterk ondervoed. Het ventje van 3 'A jaar kon zelfs geen karnemelk meer gebruiken. Het meisje van vijl jaar, dat er veel ge zonder uitziet, hebben de ouders zelf gehou den. Gedurende de drie weken, dat de woonwagen op „Lombok" staat, moeten de kinderen nimmer in de buitenlucht geweest en steeds maar in bed gehouden zijn. Vrouw D. verwacht binnenkort haar vijf de kind. Inmiddels heeft de Voogdijraad zich met het geval bemoeid. Den iaatsten tijd kwamen er in de Con- servenfabriek van de firma Gebr. Ticleman Dros te Leiden herhaaldelijk diefstallen •van vleesch voor. Het is thans de politie gelukt, de vermoedelijke daders in handen te krijgen, n.l. den 42-jarigen C. V. en en 30- jarigen F. C. H., die daar werkzaam waren. Honderd gezinnen profiteeren ervan. Men hoort niet dan bij groote uitzonde ring, van testamentaire beschikkingen ten voordeele van een geheel dorp. Een dergelijke „gebeurtenis" heeft dezer dagen Oudega, in Smallingerland, (Friesl.) beleefd. Aan bijna honderd gezinnen, viel de eer te beurt, de zuivere opbrengst der landerijen van wijlen A. J. de Vries, te mo gen deeien. Een som van pl.m. 1000 was beschikbaar, zoodat ieder gezin een dou ceurtje van 10 kon ontvangen. Als gevolg van het ongeval, dat Zondag bij Holten is voorgekomen, toen een ze venjarig knaapje uit den trein viel en dood werd opgenomen, vernemen wij dat een oudere broer door dit ongeval zoodanig in zijn zenuwen geschokt werd, dat de jongen thans aan een zenuwziekte lijdt. Daardoor kon het gezin de reis naar Amerika niet vervolgen en moet dit voorloopig te Rot terdam blijvenin afwachting van het her stel van den patiënt. Een resolutie van den R.-K. Volksbond. De resolutie, welke in dc laatst gehouden vergadering van den bestuursraad van den R.-K. Volksbond inzake de opheffing van de Huurcommissiewet is aangenomen, luidt als volgt: De bestuursraad van den R.-K. Volksbond, overwegende dat de R.-K. Volksbond, afd. Amsterdam, tot taak heeft rechtstreeks of onrechtstreeks dc belangen van. alle Katho lieke arbeiders hier ter stede te behartigen, gevoeld zich gedrongen in het openbaar te getuigen; a. dal hij met groot leedwezen heeft ken nis genomen van het feit, dat door de re geering het besluit is genomen de Huurcom missiewet op 19 Juli a.s. op te heffen; b. dat dientengevolge gevreesd wordt, dat de huurprijs van arbeiderswoningen beneden de 6 a 7 gulden aanmerkelijk zal worden verhoogd; c. dat tengevolge van de stijging der huis huren de verhooging der Personeele Belas ting evenredig een zwaarderen last zal leg gen op de arbeiders. Waar de gemeentebesturen van enkele groote steden nog kort geleden den minis ter adviseerden vooralsnog niet over te gaa i tot ophefling der Huurcommissiewet en er gegronde reddh bestaat voor de verwachting dat de 4556 aangevraagde huurverhoogingen in de laatste twee jaren, welke door de huurcommissie werden geweigerd, bij ophef fing van deze door de desbetreffende huis eigenaren zullen worden doorgevoerd. Waar voorheen de huishuur over het al gemeen in een bepaalde verhouding tot de inkqmsten stond, maar er thans, nu velen gedwongen zijn te wonen in buizen, waar van de huur belangrijk boven hun krachten gaat, van een bepaalde verhouding geen sprake is, waar het totaal ontbreken van eenig verband tusschen het inkomen en de huur, lasten legt op personen en gezinnen, die niet in staat zijn deze lasten te dragen, vooral de groote gezinnen, die gedwongen zijn naar de noodige ruimte uit te zien, waar door de aanstaande gewijzigde omstandig heden dus tal van arbeiders en minder draagkrachtigen zullen worden gedupeerd, wordt aan het bestuur van den R.-K. Volks bond opgedragen aan het Gemeentebestuur beleefd te verzoeken die plaatselijke ver ordening te treffen, welke het euvel van in omvang toenemen der huurverhoogingen hier ter stede kunnen beletten, waarbij de R.-K. Raadsfractie zal worden aangezocht bij de voorbereiding van deze plaatselijke verordening haar krachtigen steun te vcr- leenen. Naar van werknemerszijde wordt mee gedeeld, is in een Donderdagavond gehou den vergadering- van grosconfectiewerkers besloten een ultimatum te zenden aan de confectiefabrikanten Louis Levic. M. En- geistein en de firma Oud London te Am sterdam. In het ultimatum wordt gemeld, dat in dien vóór Dinsdag a.s. geen overeenstem ming wordt verkregen, de samenwerkende vakbonden in de kleedingindustrie zich het recht voorbehouden, den arbeid voor de genoemde zaken van 1 Maart a.s, af te deen neerleggen. Op Maandagavond 28 Februari a-s. zul len in een vergadering der betrokken per- soneelen de noodige maatregelen worden getroffen. Intusschen zijn. naar van werknemers zijde verder wordt vernomen, de onder handelingen met de firma Levie en Levit zoover gevorderd, dat overeenstemming tus schen de partijen kan worden verwacht. Van de uitgeversfirma Marietti te Turijn (Italië) ontvingen wij het zoo juist versche nen werk, getiteld; Conferenties ten gebruike van de Gees telijken voor de maandclijksche Recollec tie, uitgegeven door den ZeerEerw. Heel C. J, A. Sprengers, geestelijk directeur van het Klein-Seminarie te St. Michicls-Gestel (Bisdom 's-Bosch.) Wij ontvingen een exemplaar van den nieuwen druk van het bekende Apologe tische werk van Pater M. v. d. Hagen S. J. Waar is de Kerk van Christus? Hiermede wordt door de R. K. Boek centrale te Amsterdam uitgegeven de 12de druk (73ste83ste duizendtal) van een boek, dat ook in 't Engelsch en Duitsch ver schenen is en vele rechtzinnige andersden- denden overtuigd en tot de ware Kerk van Christus heeft teruggebracht. De tekst is geheel herzien door Pater Dr. J. Daniels S. J., terwijl een goed verzorgd bibliografisch overzicht aan het werk toegevoegd. In den nacht van Zaterdag op Zondag hebben te Roauebillière weder bergstortin- gen plaats gehad, waardoor het raadhuis en een deel van hel; ziekenhuis zijn bedolven. In den morgen hebben zich vervolgens weer aardscheuringen voorgedaan van dien aard, dat men vreest, dat het geheele dorp zal verdwijnen. Het is door de bewoners ont ruimd. Volgens een bericht uit Antwerpen is de stoomboot „Suevier" van de Lloyd Royal Belg, die op 10 dezer van New York is ver trokken, onderweg door een storm overval len. Twaalf leden de bemanning zijn het slachtoffer van den storm geworden. Het schip zelf is wegens het oploopen van zware averij naar New York moeten terugkeeren. In het asyl voor dakloozen te Favoriten (het Zuiden der stad Weenen) kwam het in den afgeloopen nacht tot een opstand der duizend in dit gebouw ondergebrachte dak loozen. De opstand ontstond door een so lidariteitsverklaring met drie personen, die door de directie niet in het gebouw waren toegelaten. Het personeel en tweehonderd te hulp geroepen politiebeambten werden aangevallen met stoelen, messen, enz. De wacht van het gebouw werd zoo ernstig bedreigd, dat zij de sabel moest trekken. Een der wachters kreeg een messteek. Aan beide Czijden waren talrijke gewonden. Het duurde geruimen tijd. voor de orde hersteld was en de gemoederen tot bedaren waren gekomen.- Het door Litwinof onderteekende antwoord der Sovjet-regeering op de Britsche nota, dat door het Volkscommissariaat van Bui- tenlardsche Zaken is toejgezonden aan de Engelsche legatie te Moskou, is verdeeld in negen paragrafen. De Sovjetregeering is het met Chamber- Iain eens. dat de betrekkingen tusschen de twee landen ontegenzeggelijk niet bevredi gend zijn en zonder commentaar wordt ge constateerd. dat Chamberlain Jit in zijn nota evenals in vele redevoeringen toeschrijft aan inbreuken van de Sovjetregeering op het ar tikel van hel Engelsch-Russische handels verdrag van 1921, waerbij Rusland zich ver bindt zich te onthouden van anti-Engelsche propaganda. Geconstateerd wordt verder, dat, hoewel de Engelsche regeering sedert 1923 te dien aanzien herhaaldelijk verwijten heeft gericht tot de Sovjetregeering (direct en in redevoe ringen van Engelsche staatsliedenl en hoe wel Curzon na het verzoek van de Russische regeering om aanwijzing van concrete ge vallen. op zich had genomen onmiddellijk mededeeling te doen aan de Sovjetregeering van gevallen, waarin de overeenkomst ge schonden werd, de Engelsche regeering er tot nu toe de voorkeur aan heeft gegeven algemeene verwijten te doen, zonder ooit nauwkeurig de betreffende gevallen aan te wijzen, behalve eens gedurende de alge meene verkiezingen van 1924. namelijk met betrekking tot den z.g. Zinowief-brief. De Britsche nota, zoo gaat het antwoord verder, noemt geen enkel geval op, waarin ontevredenheid is gepredikt en tot opstand is aangezet in eenig deel van het Britsche rijk, doch noemt slechts een aantal rede voeringen en persartikelen. De Engelsch- Russische overeenkomst bevat evenwel gean enkele bepaling, waarbij de vrijheid van spreken en van drukpers binnen de Russi sche grenzen beperkt wordt. De overeen komst eischt slechts, dat de Sovjetregeering zich onthouden zal van vijandig optreden tegen Engeland buiten de Russische grenzen en van d'. ecte of indirecte propaganda te gen het Britsche Rijk. De antwoordnota haalt dan een aantal anti-Russische redevoeringen aan van Brit sche staatslieden, in het bijzonder van Bir kenhead, Churchill en Amery, terwijl ver klaard wordt, dat de diplomatieke vertegen woordiger der Sovjetregeering te Londen in de Engelsche pers veel scherper is aange vallen dan de Engelsche vertegenwoordiger te Moskou in de Russische pers. De Engelsche regeering, vervolgt het ant woord, verzet zich speciaal tegen de uit legging, door de Sovjetregeering gegeven aan de Engelsche buitenlar.dsche politiek, doch de Sovjetregeering heeft hier dezelfde rechten als de Britsche politici, die steeds spreken over de onbegrensde macht van de z.g. Russische agenten, die zij beschuldigen van het verwekken van alle mocilijkhede»! in het Britsche rijk. De Russische regeering betreurt het feit, dat de betrekkingen onbevredigend zijn, doch meent, dat een onderzoek zou moeten worden ingesteld naar de oorzaak van den onvriendelijken toon in de pers van beide landen. Zij wenscht verder een regeling van de wederzijdsche eischen en klachten, door middel van een conferentie of langs diplo- matieken weg. doch de Engelsche regeering is daartoe niet geneigd, aldus de Russische nota, en geeft de voorkeur aan bedreigingen en ultimata. De Engelsche regeering schenkt verder geen aandacht aan de samenstelling van de Sovjetregeering en tf-acht de com munistische partij en zelfs de communisti sche internationale te verwarren met de for mele Russische regeering. Chamberlain heeft het ten slotte noodig geacht, te dreigen met opzegging van het handelsverdrag en verbreking van de poli tieke betrekkingen, indien de Sovjetregee ring niet de verplichting on zich neemt, te voldoen aan de nieuwe eischen. die niet zijn vastgelegd in de Engelsch-Russische over eenkomst. Bedreigingen evenwel kunnen niemand in Sovjet-Rusland verschrikken. De Sovjetregeering meent, dat het sluiten van de handelsovereenkomst in het belang was van beide landen, doch wanneer de huidige Engelsche regeering van meening is, dat dc belangen van het Engelsche volk, van het Britsche rijk en van den algemeenen vrede het afbreken van de Engelsch-Russische be trekkingen noodig maken, dan moet de En gelsche regeering dienovereenkomstig han delen, doch dan moet zij ook de volledige verantwoordelijkheid daarvan op zich ne men, De Sovjetregeering geeft ten slotte op nieuw te kennen dat zij bij voortduring wenscht, dat vriendschappelijke betrekkin gen tot stand zullen komen, welke wensch ook door Krassin is te kennen gegeven. Zij zal volharden bij haar vredelievende politiek en zich onthouden van agressie ten opzichte van andere landen. De Russische regeering zou met vreugde stappen van de Engelsche regeering begroe ten, die langs dezen weg tot vrede zouden leiden.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1927 | | pagina 8