Maria-Stüchtmg >- PIJLTJES f MAVRIDES |L is de naam J1 DE SPAARNEBANK GROOT-HAARLEM. Spaarndanj. breken van de Spieringmeer fa 1509 verder Beethoven-Herdenkingsavond. BURGERLIJKE STAND. Aa sSjsstedlng. Elke Mavrides-sigaret zal U duidelijk maken waarom. MUZIEK. G. J. K. NEDERLANDSCH KUNSTVERBOND. Jubileum J. A. Jansen. Diefstal. lederen middag van 2 tot 3 uur Polikliniek Dieffstal van belastingplaatjes. Onze taxi's. Hoog bezoek aan „de Spaarnestad", Aanbesteding. Een avond bij de R. K. Vereeniging van Groote Gezinnen. Ontspanningsvereniging „Ons Genoegen." a v. a. 99Vl6 '0 'Va se !603/t 8 7/s Gevonden dieren en voorwerpen. Wisselkoersen en koersen van Bankpapier, laatste 1 ■Haarlem heeft iti de laatste 40 jaar een buitengewone uitbreiding gekregen. De bevolking der groote steden dringt zich dichter naar de duinen en met een reeks van nieuwe wijken is Haarlem dan pok omringd, die het stadsgebied voortschui- ven naar Overveen, Bloemendaal, Santpoort, Heemstede en sinds de laatste jaren ook sterk naar het Oosten. Naar alle zijden strekt de baan der electrische tram zich uit en is zoo niet alleen oorzaak van bebouwing over de streep, maar ook verder weg. (Aerdenhout- Bentveld, Zandvoort, Heemstede.) Laten we nu even naar het verre verleden gaan. Op den oosteiijken zoom der zand- of geestgronden van de binnenduinen, hier be grensd door de effene laagveenlanden met hun groene weiden ten Zuiden van het IJ kronkelde met breede bochten zich het Spaar- ne als een scheiding tusschen de beide grond soorten. Sinds overoude tijden kwam het uit de plassen en poelen ten Oosten van Benne- broek en Heemstede, die later met andere de groote Haarlemmermeer zouden vormen, naar het noorden om vriendschappelijk het IJ de hand te drukken. Het Spaarne was dus niet meer dan een veenwater, in vorm en be- teekenis overeenkomend met Amstel en Rot te. 't Was een riviertje, dat zich tot een breede monding verwijdend, het overtollige water uit het veenland en van den binnenkant der duinen in het IJ stortte. Somtijds daarente gen, vooral bij Oostelijke winden, liep het teveel aan water naar binnen en zette de lage oeverlanden soms tot aan den voet der binnenduinen onder water. Al heel vroeg was dan ook langs den Zuidkant van het IJ een dijk gelegd en in verband daarmee besloot men ook het Spaarne af te dammen. De dam kwam onder Graaf Willem II (midden I3e eeuw) tot stand. Sommigen meenen, dat die te Haarlem tegenover de Damstraat gelegd werd. Anderen evenwel meenen, dat het te Spaarndam was. Hoe het ook zij, in 1285 was Spaarndam van een schutsluis voorzien, waar door het water van het IJ bij hoogen water stand werd tegengehouden, terwijl de scheep vaart niet werd gestoord en de afwatering van het achterliggende land bij eb regelmatig kon plaats hebben. Later kwamen er nog een paar sluizei^ bij. Thans zijn er al vele jaren die onder het beheer van Rijnland staan. Bij, dezen dam en bedoelde sluizen ontstond nu het dorp Spaarndam. Het was niet zoo gun stig gelegen, als de plaatsen aan den dam van Amstel of Rotte. Het bleef maar, zooals het no is, een klein dorp, gebouwd tegen den IJ- dijs. Een klein uur zuidelijker ontstond in de grijze oudheid een dorp, zooals er zooveel op den zoom der geestgronden het aanzien krij gen. De droge zandbodem was aanleiding, dat men zich hier veiliger kon vestigen dan op vele punten in het moerasland. Het dorp, al dus gunstig gelegen op korten afstand van het IJ, beschut tegen dat water en niet van zijn verkeersweg afgesloten, ontwikkelde zich snel van nederzetting tot visschersdorp, van visschersdorp tot stad en groeide tot het Haar lem, dat we nu kennen. Het Spaarne toch opende den weg naar het binnenland, te mid den van een schoone natuur en van vrucht- |t bare landouwen. De huizen en kasteelen langs deu duinzoom en op de geestgronden, be woond door den oudsten adel als Brederode, Berkenrode, Heemstede vormde op deze plek een geografisch middelpunt,"waar zich menig bedrijf concentreerde, dat de bron werd voor de - ontwikkeling van de buurtschap. Weinig valt met zekerheid van die oude uurt te ver tellen. Het verhaal van het kasteel aan het Spaarne en van reuzen van heer Lem zijn slechts le genden, die niet historisch kunnen bewezen worden. De plaats Haarlem was in 1116 reeds bekend bij de ruiling van eenige goederen tusschen den abt van Egmond en zekeren El- ger, welke oorkonde door vier of zes mannen i.van Harlem" onderteekend werd. Een oud slot, dat hier stond en in 1132 verbrandde, werd toen reeds een huis der oude graven ge noemd en is zeer waarschijnlijk niets anders dan het Slot Aelbertsberg, waarvan nog een deel als aardappelenkelder bij het Meertje van Berkhout over is. Zeker is, dat Haarlem in 1245 van Graaf Willem II haar eerste hand vest kreeg en er zijn paleis bouwde, waarvan het huidige stadhuis nog een deel is. Nu het dorp een stad was geworden, een veilige plaats door grachten ingesloten, waar men in den onrustigen tijd der fcinnenland- sche toeristen een schuilplaats kon vinden en. de poorters een goed bestaan hadden, breidde de stad zich langzamerhand uit en werd zij het handelsmiddelpunt van de omliggende dorpen. Maar van tijd tot tijd ontvlamde de dorlogsfakkel ook vóór en binnen de muren der stad. We denken dan aan den opstand der West Friezen tegen Graaf Floris den Zwar ten in 1132, aan het Beleg van Jacoba van Beieren in 1426, het Kaas- en Broodvolk in 1492. het Spaansche Beleg van 5 December 1572 tot 10 Juli 1573. Dan doemt nog voor onzen geest die breede schare van Fransche vluchtelingen op, die verdreven door de opheffing van het Edict van Nantes, hier een gastvrij onthaal vonden. Zij maakten de pro vinciestad tot een nijvere veste, waar het fa- brieksezen bloeide, waar zijde-, kant-, da mast- en andere weverijen aan meer dan 10000 menschen arbeid verschaften. Het heldere duinwater bracht de opkomst van visscherij en bleekerij. Maar in de 2e helft der papiereneeuw kwam de inzinking, langzaam maar zeker gingen al de genoemde industrieën ten onder en de bevolking verminderde. Van 39400 inwoners in 1622, daalde de be volking tot 26200 in 1748, tot 21200 in 1796 en 17400 in 1815. Daarop kwam de herleving. In 1830 waren er weer 21600, in 1850 25800 in 1870 30500, in 1890 50000, in 1900 65000 bewoners. Ondanks dat veten om ve lerlei redenen en allerlei oorzaken over de streep gingen, steeg het inwonental in 25 jaar tot 80000 en als de annexatie volbracht is,vlie gen we over de 110000. Intusschen bleef Spaarndam klein, al liep sinds eeuwen de scheepvaart van uit 't noorden het IJ. Neer- lands Noorden en Amsterdam naar het Zui den en Rotterdam over Spaarndam. Maar al die scheepvaart moest langs Haarlem. Dan ging het over de Haarlemmermeer, dis lang zaam maar zeker open vaarwater was gewor den, door de Heemswetering, de Oude We tering, het Brasemermeer tot Alphen aan den Rijn en over de Gouwe langs Gouda en ver der. Er was wel een kortere weg langs den Amsterdamschen Overtoom, maar alleen voor kleine vaartuigjes en Amsterdam verzette er zich tegen met hand en tand, dat hier voor grootere schepen een flinke sluis kwam, wat eerst onder koning Lodewijk Napoleon van Holland in 1810 tot stand is gekomen. On willekeurig rijst de vraag waarom men niet over det\ Amstel en verder naar het Zuiden voer maar de Amstel is eerst in later tijd voor schepen van eenig belang bevaarbaar gewor den. Dan rijst de vraag waarom de Liede niet genomen Zij voer uit het IJ buiten Haarlem om, naar de Meer en na het door naar het Zuiden. Maar dat stond Haarlem ook niet aan en dit deed nu zijn best de Liede te stoppen. Wat wij algemeene belangen noe men, kende men nog niet of liever de ge zichtskring was kleiner en plaatselijke belan gen werden sterk naar voren geschoven. Zoo bleef de oude vaart over Haarlem be staan en Spaarndam voer zeer wel bij die druk ke scheepvaart. Op één dag zag men bij wij len eenige honderden schepen uit en in het IJ doorschutten. Intusschen, hoe goed voor zien van sluizen,hoe bloeiend door z'n scheep vaart, visscherij en verwantej vakken, een Rechthuis heeft het Ambacht Spaarndam van zijn Schout en Schepenen in de dagen vóór de Omwenteling van 1795 nooit bezeten. De administratie was gevestigd in een kamer van het schoolgebouw achter de kerk, en daar was ook de zetel van de „Municipaliteit" in den Franschen tijd, totdat er een" huis werd ge kocht tot gemeentehuis en tevens tot veld wachterswoning. Een dergelijke toestand van het Raadhuis in de school bestaat nog te Poortvliet en de Lier. Dat Spaarndamsche schoolhuis is intusschen al jaren geleden afge broken en er kwam een nieuwe school aan het Spaarne tegenover de aanlegplaats van booten. Spaarndam kocht een huis aan de Kolk, het brandpunt van Spaarndams scheepvaart. Spaarndam was intusschen grooter geworden en wel tengevolge van het graven van het Noordzeekanaal. Eij de wet van 6 April 1874 werd de ge meente aanzienlijk uitgebreid. Een groot deel van het drooggemaakte IJ, Spaarndammer- polder, benevens een deel van den polder Buitenhuizen, vroeger tot Assendelft behoo- rend, werd ingelijfd en zoo kwam Spaarndam van 90 op 544 H.A. In 1913 kreeg Spaarndam een nieuw raad huis op de plaats van het oude aan de Kolk. De Secretarie was toen al 25 jaren te Haarlem gevestigd aan den Kruisweg boven een win kel. 6 Februari 1913 werd dit in het nieuwe Rechthuis ondergebracht, terwijl de gemeen teveldwachter tevens bewaarder is. Het nieu we raadhuis is zoowel buiten- als binnen werks in oud-Hollandschen stijl opgericht. Het staat aan het einde der Kolk, dicht bij den dijk en de oude sluis, door graaf Willem II hier in 1283 gebouwd. Het maakt in zijn om geving van oude huizen en hooge boomen, die doen denken aan een oud stadsgedeelte, een goed figuur. De gevel is bijna 7 M. breed en tot den top ongeveer 9 M. hoog. Hij is op getrokken in harde miskleurige klinkers (Rijnformaat). Tusschen de kozijnen aan be- ganen grond en eerste verdieping is een fries gemetseld aan sierverband. Hierin staat Anno 1912, met het wapen van Spaarndam in *t midden, uitgevoerd in zandsteen. Gelijk vloers zijn twee gekoppelde déur- en licht- kozijnen. Op de verdieping zijn twee kruis kozijnen met 2 draaiende onderramen. Het bovenlicht prijkt met figuren in het kathe draalglas in het lood gezet. In den zolder is een drielichtkozijn en heel boven een rond kozijntje. Een spiltrap met iepenhouten leu ning voert naar secretarie en raadzaal. De secretarie ziet op de Sluiskolk, de raad- te vens trouwzaal op de kerk uit. In de raadzaal is een 1.40 M. hooge lambriseering van ge profileerde schrootjes. Verder is er een schouwbetimmering met zijwanden, plat- stukken en afdeklijst op consoles. De secre tarie vertoont een dergelijke betimmering. Ook de plafonds zijn van geprofileerde schrootjes van vurenhout, eerst bruin gebeitst, daarna gelakt. Secretarie en raadzaal zijn ge meubileerd in Oud-Hollandsch eiken. Aan de wanden prijken o.a. een tweetal schilderijen door een der vorige burgemeesters, den heer Haitsma Muiier aan Spaarndam vereerd. Ze geven voorstellingen van Oud Spaarndam. Architecten waren de heeren A.R. Hulshoff en A.A. Kok van Amsterdam, de heer van Wageningen, een Spaarndammer, was aan nemer, die het werk lofwaardig heeft afgele verd. Tenslotte iets over het wapen. Drie baarsjes en een ham Is 't wapen van Spaarndam. Zoo zegt een oud rijmpje. Het wapen be staat uit een zilveren veld met drie gouden baarsjes boven elkaar. Hieruit zou men kun nen opmaken, dat de visscherij al van vroege tijden af een der voornaamste middelen van bestaan is geweest. Er is al eens beweerd, dat het wapenschild eertijds den vorm van een ham had. De sluis, hier vlak voor ons, wordt nog ta melijk veel, vooral in 't voorjaar gebruikt. Het groote scheepvaartverkeer gaat evenwel door de Groote Sluis, in den volksmond Schouw- j sluis genaamd. Welke dagen zal het Raadhuis beleven? Is j Spaarndam dee! van Haarlem geworden, dan zal 't niet langer Raadhuis zijn, maar een der gebouwen van administratie van groot Haar lem. Wat voor aanblik zal het Noorderbuiten- spaarne ons over tien, zeg twintig jaar geven 1 Zal dan de bodem in den vaargeul op 10 Me ter, wellicht meer zij n gebracht, de Schouwe- sluis verbreed zijn en het Kanaal naar het Noordzeekanaal uitgediept In onze verbeel ding zien we reeds de VJaarderpolder tus schen Spaarne en Liede in een zeehaven, de lage polderdijkjes in breede handelskaden herschapen en in plaats van boerderijen groo te loodsen voor warenopslag en hooge fabrie ken langs den oever. Is Haarlem weer zee haven, dan zal Spaarndam opbloeien, zij 't dan niet als zelfstandige gemeente, dan toch als deel eener groote gemeente en zijn vroegeren luister overtreffen. Nu nog iets over Spaarndams vroegere ge schiedenis. De Burgemeester verdwijnt en zal vervangen worden door een soort wijk meester of commissaris, zooals te Hoek van Holland, de Raadsleden treden af, een paar komen misschien in Haarlems Raad terug, rriaar zij vormen niet het gemeentebestuur van Spaarndam. Vanouds stond het ambacht Spaarndam onder de Grafelijkheid van Holland en na de afzwering van Filips II in 1580, evenals de tol onder de Staten van Holland en West- Friesland. Vanwege de Provincie werd een ambachtsheer aangesteld. De laatste was Mr. Pieter Vermeulen, heer van Herwijnen, Raad j in de Vroedschap en Burgemeester der Stad i Haarlem. Vóór de Fransche omwenteling 1795 bestond de regeering uit een schout, vijf schepenen en een secretaris. De baljuw van Kennemerland benoemde elk jaar de schepe nen, uit dubbeltallen door schout en schepe nen opgemaakt. De schout van Spaarndam (dikwijls tegelijkertijd van Spaarnwoude, zooals o.a. J.H. Kuiper (zie zijn grafsteen op 't kerkhof aldaar) was tevens secretaris en bode. Kort na de revolutie is Pieter Vermeu len als ambachtsheer ontslagen, omdat hij „de oude constitutie aankleefde" of liever oranje gezind was. De provisioneele representanten stelden in zijn plaats Caubier aan. De omwenteling ging te Spaarndam heel ge moedelijk in zijn werk. Alles was al voorbe reid. De schout hield tot het volk een heel aardig speechje en het was gebeurd. Hij werd dadelijk tot burgemeester gekozen en Spaarn dam- kreeg ook een municipaliteit (1795 1813). Toen kregen we een burgervader met gezworenen en na de invoering der Gemeen tewet van Thorbecke een Burgemeester met een Gemeenteraad. Gisterenavond om 8 uut vond in Hotel ,den Hout" een herdenkingsavond plaats van Beethoven, waartoe xnej. Paula Horo witz, mevr. Ellen Russe, en den heer Ma- rius Monnikendam hun medewerking ver leenden. In plaats van een inleidend woord van Marius Monnikendam, droeg mevr, Rttsse een gedicht voor van den beroemden Papini, uit diens laatste werk: „Pane e vlinodoor hem gemaakt op den genialen Bee hoven. Was de vertaling (behalve het ,Angelo sOTdo") heel goed weergegeven, tcch was 't oorspronkelijke gedicht, in het zoete, zan gerige, klankrijke Ilaliaaosch veel plasti- sc-her van zegging en uitdrukking. Daarop volgde de Sonate in f majeur, op 10. Piano solo, dat gespeeld werd door Marius Mon nikendam. Wij kunnen niet dan zijn geniaal spel bewonderen, dat zeer goed van tech niek en uiterst fijn van aanvoeling was. Duidelijk waarneembaar i9 het hoe Beet hoven bij de creatie van dit werk zich reeds losmaakte uit de banden der traditie en komt tot een vrije, machtige uiting van z'n ontzagwekkende genialiteit en een onpeil bare diepte. Steeds worden z'n vormen grooter, naarmate z'n gedachten grootscher worden. Hiercp volgde de Frühlingssonate voor viool en piano. We hebben hier Paula Storowitz (viool) kunnen hcoren, die zeer veel voor de toekomst belooft, mils zij haar spel weet te beschaven. Af en toe was dit veei te geforceerd en niet geheel „tadellos". Ze weet zich nog niet geheel in te leven in de gedachtensfeer van den grooten mees ter, wiens gedachten grootscher worden naarmate de .subtiliteit van z'n innerlijkheid zich verfijnt en z'n gedachten hocger gaan. Na de pauze speelde Marius Monniken dam Sonate op. 110, (piano-solo). Uit dit stuk dat Beethovten componeerde in z'n 3e kunstenaarsperiode, sprak een geweldige passie, die meesterlijk tot uitdrukking kwam in de wondermooie spel en voor dracht. Hierop volgde Menuet in G. majer „Rondius fiber ein Thema von Beethoven", waar Paula Horowitz zeer veel goed maakte en een welverdiend applaus oogstte. Tot slot volgde de Egmont-ouverture voor Piano 4 mains, die gespeeld werd door den heer Monnikendam en mevr. Ellen Russe, Ook werd aan de dames een bouquet aangebeden; wij kunnen den heer Marius Monnikendam geluk wenschen met zijn muzikale prestaties. Ook Paula Storowitz en Mevr. Ellen Russe wenschen wij succes en hopen, dat dit met den tijd nog moge proeien. L. B, olieverfschilderij: Boomgaard ïn Zuid-Lim burg van Jessurun de Mesquita twee hout sneden; Duiven en Berggeit; van J. Poor tenaar: vier etsen van Londen. GEMEENTELIJK ORGELCONCERT. Vrijdag 4 Maart a.s. vindt het 9de (voor laatste) Gem. Orgelconcert ia dit seizoen plaats. Medewerking hierbij verleent de bekende violist Francis Koene, de tegen woordige 1ste concertmeester van de Staats- opera te Dresden. VISCHCOLLEGE „DE LUSTIGE HENGELAAR." Zondag 1.1. hield bovengenoemd college haar laatsten kaswedstrijd in dit seizoen. Wegens het slechte weer werden er 3 halve uren gevischt en werden er 85 stuks baars gevangen. Des avonds werden de prijzen door den wnd voorzitter den heer L. Wilker, met een toepasselijk woord aan de deelnemers uit gereikt. De uitslag was als volgt le pr. L. Wilker (met de grootste) 2e pr. N. Tangermann 3e pr. C. v. d. Wouwer 4e pr. L. Pérukel 5e pr. J. Hartman 6e pr. J. v. Westerhoven 7e pr. F. de Boute 8e pr. Th. Wigcherinck 9e pr. Br. Jansen 10e pr. J. Prinsen lie pr. C. van Haarlem en 12e pr. G. Stoof. De bijprijzen, geschonken door de heer Prinsen, Tangermann en Wilker, werden gewonnen door C. v. d. Wouwer en F. de Bonte, Geboren: 27 Febr, A. v. d. Veldtv. d. Kroft, z. 28 Febr. P. C. v. Noortden Os, z. 1 Maart: E. M, KorsTurkenburg, z. Overleden: 27 Febr.: S. de Vries, 53 j., Julianiastraat. 28 Febr.: J. G., 1 mnd., z. van G. Lagerweij, Leidschestraat. J. J. Victoor, 74 j., Kamperlaan, J. P. van NimwegenLautenbach, 61 j., Nassaustraat 1 Maart: F. J, Visser, 77 Jansstraat G. LangendijkFrankfort, 75 j., Nobelstraat Ondertrouwd: 1 Maart: G. H- Kaars Sijpe- steijn en A. R. Stap. Door den architect B, N. A. Aug, M. J. Sevenhuysen werd namens het bestuur van Je Coöp. „Vooruitgang" aanbesteed de bo venbouw van een brood- en. banketbak kerij alhier. Ingekomen waren de volgende biljetten: Kon. Beton Ijzer Maatsch. v. Wa ning, Rotterdam, 76.915; N. V. H. But- zet, Den Haag, 76.600; Nat. Betonbouw Den Haag, 74.800; Aannemers Maatsch. CAPETKWARTET. BEETHOVEN-AVOND. Nog éénmaal zijn zij, sinds Capet en de zij nen na den gedenkwaardigen Beethovency- clus in het Concertgebouw van ons afscheid namen, ons komen verrassen met Ravel, Franck en Debussy. Ook die eene maal be leefden wij ongekende emoties en gold het als een voortzetting van wat bij Beethoven was afgebroken. Nu ten derden male mochten wij „Toon kunst" danken dat zij het weer mogelijk maakte, deze Beethovenvertolkers bij de gratie Gods onder ons te zien. Mochten wij op dien Beethovencyclus van nu drie en een haif jaar geleden den gestagen groei beleven van den heros der tonen, wijl in zes avonden de 17 kwartetwerken tot uitvoering kwamen, he den werd dit volgroeiïngsproces doorgemaakt in een enkelen avond, wijl uit elk der drie pe rioden van Beethovens kunst één werk ons werd gebracht, achtereenvolgens het zonnige G-dur no. 2 uit opus 18, dan het „Harfen"- kwartet (opus 74) om te einden, waar Beet hoven zijn levenstaak als geëind kon be schouwen den menschen te wijzen den weg ter bevrijding. In dit heerlijk A-moll kwartet beleefden wij nog eenmaal wat ons aan het eind van dien onvergetelijken cyclus over stelpte, ons allen, die daar te luisteren waren gekomen. Daar stonden dan, als na de gigan tische Fuga aan den eindeloozen jubel geen eind wilde komen, Capet en de zijnen op het podium, als de verwekkers van dat heilig enthousiasme even blij verrast als de geluk kigste onder ons. Niemand vermocht van de plaats te komen, wij voelden dat onze jubel voor een heel klein deel onzen dank uitdrukte en zoo konden wij dus niet heengaan. Toen kwam het oogenblik, dat de Lösung bracht père Capet kwam ons tegemoet en breidde als om nog eenmaal allen te omvatten beide armen naar ons uit. Zooeven ook waren wij niet tot heengaan te bewegen, voor en aleer de heerlijke kunste naars Camille Delobelle, Henri Benoit, Mau rice Hewitt en de van God gezonden leider Lucien Capet herhaalde malen tot de jui chende menigte waren teruggekeerd. Nog voelden wij hoe weinig onze blijken van ver eering vermochten uit te drukken, tot ten les te het blijde licht, dat van Capet's gelaat uit straalde ons nog eenmaal het innig contact bracht, dat een afscheid mogelijk maakte. Een afscheid dat (altijd weer blijkt het) toch geen afscheid is. Zoo wordt het ons mogelijk, straks te Parijs mede te vieren de blijde hul diging, die gansch de wereld, als zij 27 Maart herdenkt den dag, dat honderd jaar geleden Beethoven is gestorven, zal brengen aan Lu cien Capet en de zijnen het quatuor Capet, reeds bij het leven gehuld in den nimbus van stralend licht, dat ons herinnert hoe door de besten onder de menschen wordt levend ge houden het contact met de oneindigheid. Door de afdeling Haarlem vanh et Nederl, Kunstverbond zijn de volgende kunstwer ken aangekocht: Van djarlem Eyck, een voorheen F. Broersma, Haarlem, ,t 71.980; Doedens en, Schilders Alkmaar, 71.917; W. M. T. Thyssen, Amsterdam, 68.270; Verheijdt en Smids, Schoten, 68.178; L. Raaymakers, Wouw, 68.100; Zaansche Coöp., Bouwerbond, Wormerveer, ƒ66.900; Jonker en v. Herwaarden, Haarlem, 60.000; P. J. LI. Stiphout, Haarlem, 64.914; Boele en v. Eesteren, Alblasserdam, 63.340; P. Boxs, Schoten, 55.550. Inschrijving gecombineerd beton en bo venbouw: Koninkl, Beton Maatsch. v. Wa ming, Rotterdam, 90.500; N.V. H. Butzer, Den Haag, ƒ90.380; Nat. Betonbouw, Den Haag, 87.700; Jonker en v. Herwaarden, Haarlem, 86.842; W. M. T. Thyssen, Am sterdam, 80,320. De hoofdboekhouder der Gemeente-Rei niging, de heer J. A. Jansen, virde heden zijn 25-jarig dienstjubileum bij de gemeen te. Hij werd bij deze gelegenheid toegespro ken door den directeur, den heer A. v, Driel en het afdeelignsbestuur van het Nationaal Verbond van Gemeente-ambte naren, De collega's hadden verschillende cadeaux geschonken, o.a. een artistiek be werkte muziekstandaard, een vulpenhouder en een bloemenmand. Eveneens waren bloemen gekomen van het Nat. Verbond v. Gem.-ambtenaren. Wethouder mr. J. N. J. E Heerkens Thijssen sprak den jubilaris eveneens toe, terwijl hij op het stadhuis werd gecompli menteerd door den burgemeester en hem het gebruikelijke cadeau werd overhandigd. Door de recherche is de 20-jarige M. II. D aagehnouden, verdacht van diefstal van een taschje, dat in een café door een be zoekster een oogenblik op tafel was gelegd. In het taschje was 0.95. Bij de politie is aangifte gedaan dat van een onbeheerd staand rijwiel het belasting- merk is ontvreemd. Op aanwijzing van een burger, die iemand in de Groote Houtstraat voor den winkel der firma S. een rijwielplaalje van een flets die iemand 1 nde Groote Houtstraat voor den winkel der firma S. een rijwielplaatje van een fiets zag nemen, is door de recher che de 27-jarige los werkman J. v. K. ge arresteerd en naar het 'ouvoau van politie overgebracht. De man verzette zich ten sterkste tegen zijn aanhoudig. n Eenige jarer, gei eden wat vliegt die tijd toch snel voorbij! klaagden wij over de hooge taxi-tarieven in Haarlem, die het gebruik van deze overigens gemakkelijke wagentjes tot een ongewone luxe maakten. Wij drongen aan op verlaging, mede omdat die hooge tarieven aan Haarlem als luxe- en uitgaansstad een weinig begeerlijke re putatie bezorgden. Het heeft lang geduurd, maar de verlaging is er nu toch sinds eenige maanden door. Helaas, oo z'n Haarlemsch, d.w.z. half aangepakt. De verlaging wij wezen er reeds vroeger oo is zeer mi niem geweest. Omdat het niet meer lijden kon, volgens de taxi-eigenaars. Enfin, ze moeten dat zelf weten, maar wij wijzen toch elke klacht vai de band over de niet noe menswaardige vermeerdering van passa giersvervoer. die de tariefsverlaging heeft meegebracht. Aanzienlijke vermeerdering mocht men van zulk een kleine verlaging niet verwachten. Wat wii beoogden was een tarief, zoo laag dat bet 't taxi-verkeer zou populariseeren. Maar wanneer voor een af stand Groote MarltStation een prijs van tachtig cent in rekening wordt gebracht, zal niemand er aan danken eèn taxi inplaats van een trammetje te nemen. Een ondernemer met durf. die den prijs van een rit oer taxi zeer laatf stelt en daarvoor doeltreffende reclame maakt, moet succes hebben. Wat in Parijs, Brussel en Weenen slaagt, moet ook in Haarlem kun nen slagen, want verhoudingsgewijs is Haar lem en omgeving bewoond door een koop krachtiger publiek dan de genoemde we reldsteden. Dat over de eerste twee maanden van dit jaar de uitkomsten niet aan de ver wachtingen hebben beantwoord, zegt dus niets ten nadeele van de tariefsverlaging, doch pleit alleen voor een nog grootere ta riefsverlaging en meer bedrijfsreclame. Gisterenmiddag heeft mgr. Dionysius Nja- radi, bisschop van den Oosterschen ritus in Jugoslavië en apostolisch administrator van Tsjecho-Slowakijë, vergezeld van pater Schrijver, vice-provinciaal van Galicie en pater van Keulen uit Rotterdam, een bezoek aan Monseigneur Callier gebracht. Na af loop daarvan heeft het gezelschap, begeleid door den Wel Eerwaarden Heer Pichot, secretaris van het Bisdom, zich naar de drukkerij „de Spaarnestad" begeven, waar ruim drie kwartier vertoefd werd. In de directiekamer heeft mgr. Njaradi met den directeur de vennootschap en de hoofdredacteuren der Nieuwe Haariemsche Courant en Katholieke Illustratie kennis gemaakt en daarna met groote belang stelling naar de dagbladen en illustra tie-uitgaven dezer onderneming gevraagd, waaromtrent de heer v. d. Griéndt Mon seigneur nauwkeurig inlichtte. Vervolgens werd, voor zoover de tijd het toeliet, een tocht door de administratie- en redactie zalen, de fototechnische afdeelingen en de drukkerij gemaakt. Mgr. Njaradi sprak bij het afscheid zijn groote voldoening uit over hetgeen hij had mogen zien en bewonderen. Met de levendigste belangstelling had de Servische Bisschop van alles kennis geno men, omdat zijn vurigste wensch is ook eenmaal in Jugoslavië met zijn vier mil- lioen Katholieken een Katholieke drukkerij te kunnen oprichten. Hedenmiddag werd door het bestuur van de stichting „Noorderkerk en -School", te Haarlem, aanbesteed het uitbreiden Van de „Noorderschool" aan de Velserstraat te Haarlem. Ingekomen waren 11 biljetten. Laagste inschrijver Gebr. C, en D. Helling man, Haarlem en Amsterdam, 31.373 Het is steeds een lust, een uitvoering of een feestvergadering van de R.K. Vereeniging van Groote Gezinnen bij te wonen. Maar gister avond was het een dubbel genoegen, omdat de uitvoering gegeven werd in den aardigen schouwburg aan den Jansweg en omdat de re- citeer-afdeeling van den R.K. Kring opvoerde het successtuk „De Toog van mijnheer Pastoor". Het was dan ook geen wonder, dat de zaal tot in den nok toe gevuld was geen plaatsje was onbezet gebleven. De heer W.J.B. v. Liemt, bestuurslid, wees vol vreugde daarop in zijn openingswoord, doch daarnaast merkte hij op, dat het bestuur toch slechts betrekke lijk tevreden was, omdat ongeveer 100 4 150 personen geen plaats meer hadden kunnen krijgen en dus teleurgesteld hadden moeten worden. Onmogelijk was te voorzien geweest, dat een zoo groot aantal personen de opvoe ring zouden willen bijwonen. Juist het stuk „De Toog van mijnheer Pastoor" was geko zen, omdat dit de laatste maand reeds drie maal was opgevoerd. Toch was de belangstel ling ook nu nog enorm. Gistermiddag 3 uur was nog slechts een tiental plaatsen op de gaanderij over, doch die waren gisteravond na tuurlijk in een ommezien weg. De heer Van Liemt wees er verder op, dat de teleurgestelden de misrekening aan zich zelf te wijten hebben. Er is nu eenmaal in Haarlem geen schouwburg, waar men 1000 menschen kan bergen en zooveel plaatsen heeft men noodig, want de Vereeniging telt 500 leden en ieder krijgt twee toegangsbe wijzen. Het bestuur had juist op de program ma's laten drukken, dat men toch vooral zijn plaatsen zou bespreken, om teleurstelling te voorkomen, want dat voor het beschikbaar zijn van niet-besproken plaatsen niet kon worden ingestaan, maar men heeft dit niet ge daan, en het er maar op gewaagd. Diegenen zijn nu teleurgesteld. Spr. wenschte ten slotte allen een genoeglijken avond toe. Daarna werd „De Toog van mijnheer Pastoor" opgevoerd. Het behoeft zeker niet gezegd te worden, dat ook thans daarmede weer een groot succes geoogst werd. Dc aan wezigen hebben zich kostelijk vermaakt. Zoo wel de Vereeniging zelf als de Kring kunnen zich feiiciteeren, want het was een vreugde volle Vastenavond voor de aanwezigen, zoo heerlijk, als zij zich maar konden wenschen. „De Krekel", die zich wederom welwillend beschikbaar gesteld had, vulde op voortreffe lijke wijze de pauzes aan en droeg daartoe me de bij tot het succes van den avond. Na het derde bedrijf sprak de heer Van Liemt eenige waardeerende woorden jegens den R.K. Kring en bood namens de vereeni ging een fraaien krans aan. Deze werd door den heer H.N. Smits, voorzitter van den R.K. Kring den regisseur omgehangen, waarna de heer Smits een kort woord van dank sprak en de verzekering gaf, dat de R.K. Kring bereid was, om na de Vasten hetzelfde stuk (of een ander blijspel) nog eens voor de leden der Vereeniging op te voeren, om daarmede de thans teleurgestelden ter wille te zijn. Zendag 6 Maart hoopt de Ontspannings vereeniglng „Ons Genoegen", een bezoek te brengen aan Teyler's Museum. De conservator, de heer Buisman, zal in de 1 6% Nederland 1923 Nederl 1917 4?4 N. L 1926 B. N.-L 1923 D.. Oude Vaart dito Gem. Eigend. Mij. „Nederland".. Scheepvaart-Unie Rotterd. Lloyd Paketvaart 233 Oude Boot Holl. Stoomboot Jurgens gew Nederl. Kunstzijde 271 Maecubee Holl. Kunstzijde Koloniale Bank Indische Bank Cert. Handel Mij... Reso dito Phoenix Geconsolideerde Kon Olie U. S. Steel Marine comm. Marine pref, Java Cultuur Vorstenlanden Actions id. Poerwoderjo Oude Deli MIau Allied Sumatra Oostkust v. I. C. O Deli Bat. Rubber Dordtsche Petr. Southern Rails Onion Anaconda Wabash 1017/i« 102 102 99i/M 953/4 953/4 I0|i/a 48i/2 88 89 843/4 1913/4 193 1751/4 233 233 1041/2 105 781U 173 I 173 271 274-5 1021/, IO21/2 973/4 97i/2 260 262i/a-3 '771/4 177 1611/2 161 161 131 259 259 3913/4 3921/g >6H/2 1621/, 87/s 431/2 44i/3 7261/2 725 393 394 189 J89 178 '203/, 450 450 442 441 466 466 3453/4 351 350 351 J87 188b U8i/a 119 2261/2 224-5 213 217 280 28 371 1 1251/2 1261/, '085/8 170 971/2 74II/16 751/, afd. Kunstverzamelingen eenige toelich tingen geven. A. Maarleveld, Nagtzaampiein 16, armband je Stefters, Spaarne 36, briefH. Schrama, Voorzorgstraat 49, bril in étuiG. Nijhuis, Graaf Willemstraat 19, Duitsch leerboek H.J. v. Leen, Klein Heiligland 48, boekje en loterijbriefjes; De Wilde, Jordenstraat 43, mantelceintuur C. Makkelenburg. Burg wal 40rood, gewichtPolitiebureau, Smede- straat, grijze kinderhandschoen J. v. Aken, Kinderhuissingel 62D, glacé dameshand schoen 4 Piet, Zijlstraat 75, zw. bruine hopd „Fauna G. Hirs, Oranjestraat 107, dames horloge G. Koelemeijer, Breestraat 3, halssnoer Politiebureau Smedestraat, idem A. v. Melsen, Kennemerstr. 1 rood, bruine handshcoen J. Benjamin, Kinderhuissingel 24a, zwarte hond A. v.d. Burg, Edisonstr. poes (oranje) „Fauna"Mej. Ophuyzen, Zandvoortscheweg 68 Aerdenhout, oorbel W. Landwert, Drossestraat 23, portemonnaie m.i. v. Kampen, Saenredamstraat Cl, damesparapluie C. Groen, Korte Jansstr, 8, portemonnaie m,i. M. Seubring, Leid schestraat 113, melkbussleutelW. Bosch, Nassaulaan 19, sjaal; G.W. v. Es, Mr. Joostenlaan 17, kinderschoentjeDirec trice Doorgangshuis, Ciuquiusstraat 12, Huissleutel H.S. Knoop, Gasthuissingel 4Srd„ zak tabak Sietes, Oudeweg 1 Haarl. liede, tasch met muziek Huis in 'f Veld, Drappenierstraat 10, schooltasch met boe- ken H. Konings, Eendrachtstraat 1, tasch W. Voges, Kenaustraat 8F, actetasch met vleeschW. Buis, W. Heerenstraat 7rd., werkpak J. de Zeeuw, Leliestraat 19, kolen- zakken v. Wetering, Spaarnhovenstr. 36, rijwieltasch met plaatjes Concierge Raad v. Arbeid, Statenbolwerk, rijwielbel. merk J. Lubbers, Heerensingel 67 rd., rozenkrans P. Boer, Paul Krugerstraat 6, autoslinger Bruys, Thomsonlaan 51, bal S. de Goede, Fabriciusstraat 34, bankbiljet H. Bijlsma, Krelagestraat 36 rood, ceintuurA. v.d. Tak, Bloemgracht 164 A.dam, horloge met ketting C. Vrugt, Potgieterstraat 51, grijze heerenhandschoenJ.D. Koopman, Deift- straat 29, bruine dameshandschoen Politie bureau, Smedestraat, glacé handschoen Gosen, Frans Halsstr. 36rood, zw. bruine hond „Fauna" Benjamin, Kinderhuissingel 24a, zwarte hond „Fauna"; v.Gulik, Schouw tjeslaan 13, bast. gele herder „Fauna" Marcus, Verbindingsweg 28, witzwarte hond „Fauna" v. Weeien, Ursulastraat 10D, grijze poes „Fauna"B. Meier, Zuidpol derstraat 74, padvindersmes Avenbrecht, Brouwersplein 3rd., portemonnaie m.i. J. de Vogel, Papentorenvest 14rd., tabaks pijp 't J-J, Booda, Parklaan 21, portefeuille m.i. Eveloppe, Fabriek Spaarndamsche- weg, bos sleutels A. v.d. Steijn, Cecilia- steeg 7, sleutelJ. v. d. Nouland, K. Be gijnestraat 7rd., tasch. 1 MAART EEKSTfc KOERS KOERS BERLIJN i 59.24 59.201/2 PARIJS 9.80 9.771 /8 BRUSSEL. 1 34.66 34.731/2 WEENEN 35.20 35.19 LONDEN i 12.123/g 12.11 STOCKHOLM 66.70 60.70 KOPENHAGEN 66.60 66,571/3 OSLO 1 64.90 64.79 BAZEL t 48.10 48.04l/a NEW-YORK - 2.50 2.493/, ROME 1 10.95 10.93 PRAAG 1 L 7.45 7.401/2 WARSCHAU 77.- co CM

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1927 | | pagina 2