1 I êMEÊmKEmJêdkwm AsmiOEtóltRitT 26-20 lElfVGOIISTELLnifiiü kiliUWiïE ÜETOtelE MODELIJ HnrtlllÉjWtliretf. CoUPLEgf ons MoWijawciiniBilaiWiiii Een gebrekkige regeling-! Eet oeliemizfnnlge sterfgeval te Hillepm. Voomaamste Nieuws f PIJLTJES Woensdag 2 Maart 192*' 50ste Jaargang No. 16489 Aaïnpille naoet, oj» straffe vaa verlies vson alle rechten, geschieden utiSerMJIt. driemaal vier en fwintlg uren na hel ongeval Dit nummer bestaat uit 8 bladzijden - Eerste Blad NIEUWE TRAMRIJTUIGEN VOOR HAARLEM EN LEIDEN. De voortbeweging geschiedt door Cardanoverbrenging. DE LOON ACT IE IN HET VI3SCHERIJBEDRIJF.. Het contract jjereed. -< Sü in ii io I] M Een geslaagde proef. ismrm PLAATSELIJK NIEUWS. Agenda 3 Maart Faillissementen. i De verkiezingen voor de Prov. Staten. DEKEN H. J. ZONDAG DE ELECTRIFICATIE DER LIJNEN AMSTERDAM- ROTTERDAM EN HAARLEM—IJMUIDEN. Bijzonderheden omtrent de nieuwe wagens. Mgr. Graaf's Plantenverzameling. DE TIMMERFABRIEK VAN DE FIRMA KAUB. OVERPLAATSING NAAR HALFWEG. J. J. WEBER ZOON OPTICIENS - FABRIKANTEN Koningstraat 10 Haarlem. WEERBERICHT. KOFFJf THEE DE RIJKSWEG AMSTERDAM- HAARLEM. Kindervoeding. Aanbesteding- '3P De abonnementsprijs tSVdraagf voor Haarlem en Agentschappen: Per week 0.25 Per kwartaal3.25 franco per post per kwartaal bij vooruitbetaling3.58 Bureaux: NASSAULA'AN 49. Telefoon No. 13866 (3 lijnen) Postrekening Nr. 5970. Advertentiën 35 cents per regel Vraag- en aanbod-advertentiën 1-4 .egels 60 ct. per plaatsing: elke -egel meer 15 ct., bij vooruitbetaliri Advertentiën tusschen den tekst als ingezonden mededeeling 60 ct per regeL Bij contract belangrijke korting. Alle abonné's op dit blad ziin, ingevolge de verzekeringwoorwaarden OfÜlfïfS - - 1 dUUlf.' Levenslange geheele ongeschiktheid tot werken door f >7Cn bij een ongeval met f 02D bij verlies van een hand, f JO£J bij verhes van een f Efl bij'n breuk van f fl bij verlies v. ec n f ^U," doodelijken aflooptkaU. een voet of een oog; 1 lbo, duim ot wijsvingerI «JU. been of andere legen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen 4 «VlfUU." verlies van~belde armen,"beide beenen of beide oogen vmgcr* Herhaaldelijk en vooral de laalsl/e maan den is bij de regeering aangedrongen om een eind te maken aan den ongozonden toe stand, waarbij het mogelijk is, dat kinderen op ongeveer twaalfjarigen leeftijd de lagere school verlaten en eerst volgens de bepa lingen der Arbeidswet op veertienjarigen leeftijd betaalden arbeid mogen verrichten. Het meest gewenscht is natuurlijk, dat zulke kinderen tot veertien jaar op school blijven, of wel van de lagere school naar een am bachtsschool overgaan. En nu kan men zeg gen: daar moeten de ouders dan maar voor zorgen! De tijd, dat aldus geredeneerd werd, is voorbij en voor de minder bedeelden in de maatschappij mag men er bij voegen: gelukkig! Bovendien is, vooral op het platte land, aansluiting aan een ambachtsschool of voortgezet onderwijs niet altijd mogelijk, ook al zouden de ouders willen. Het was dan ook niemand minder dan Mgr. Nolens, die er bij de laatste begrootingsdebatten bij den Minister van Arbeid op aandrong, om de leemte tusschen schoolplichtigen leef tijd en minimum leeftijd in den zin der Arbeidswet, aan te vullen. En de aandrang van den leider der Katholieke fractie was niet slap. Minister Slotemaker moest nu eens met daden komen en het niet bij een mooie bespiegeling laten. Minister Slotemaker de Bruine heeft toen beloofd met een regeling van 't leerlingwe zen te komen, waardoor de ongewenschte gaping tusschen leerplicht en Arbeidswet zcu worden aangevuld. En het wetsvoorstel is nu verschenen. Een regeling van hei leerlingwezen! Prach tige belofte, waarbij iemands sociaal voe lend hart open gaat! Is het wonder, dat wij met groote belangstelling van het wetsont werp kennis namen? Helaas moeten wij constateeren. wel een beetje teleurgesteld te zijn. Het voorgestelde is toch waarlijk niet aan te duiden met het grootsche woord: regeling van bet leerlingwezen. De minster weet wel, wat zulk een rege ling beteekent. Immers hij omschrijft ze dui delijk in de toelichting bij zijn wetje aldus: „Wil men met name de opleiding volgens het leerlingstelsel, die als regel 3 jaren duurt en waarbij de ouders gedurende dien tijd weinig of geen baten uit den arbeid hunner kinderen trekken, tot haar recht doen komen, dan is het gewenscht, dat de kinderen vóór het bereiken van den 14-jarigen leeftijd tot deze soort van opleiding kunnen worden toegelaten." Dit is inderdaad de goede opvatting: na het verlaten der lagere school op 12 of 13 jarigen leeftijd, komt de toekomstige am- bachls- of vakman „in de leer" bij een patroon; dus niet als loop- of krullenjongen, maar in de leer. Een bezwaar van de tegenwoordige Arbeidswet is, dat een jon gen tot 14 jaar moet wachten, alvorens zijn leertijd le kunnen beginnen. Aan dat wach ten, aan dat vrij rondloopen zijn, behalve bet verlies van tijd, ook nog moreele be zwaren verbonden. Volgens de geldende bepalingen der leerplichtwet kan het zelfs voorkomen, dat een kind op elf en een hall jarigen leeftijd de school verlaat en dan tot veertien jaar moeten blijven l'oopen, wat ook moreele gevaren meebrengt. Daarover zijn we het allen eens, al deed de minister goed dit nog eens uiteen te zetten. Maar, wie dit alles zoo goed inziet, is ook verplicht met een afdoende regeling te komen. En wat stelt de minister nu voor? Art. 88 der Arbeidswet zal worden aange vuld. Dit artikel bepaalt, dat zij, die aan ambachts- en nijverheidsscholen enz. arbeid verrichten, buiten de bepalingen dér Ar beidswet vallen. Diezelfde dispensatie zal nu worden gegeven voor de 13-jarige jongens, „die een opleiding in het practische bedrijfs leven genieten, welke aan behoorlijke pae- dr.gogische eischen voldoet Hieronder ver staat de Minister de kinderen, te wier be hoeve een leerovereenkomst bedoeld in Titel II der Nijverheidsonderwijswet, van kracht is. Wat wil dit zeggen? Art. 39 der Nijver- heidswet bepaalt, dat er onder zekere voor waarden Rijkssubsidie wordt gegeven aan instellingen en vereenigingen welke de be vordering van het Nijverheidsonderwijs ten doel stellen, en aan gemeenten, die mee werken tot het sluiten van leerovereenkom sten tusschen patroons en bovenbedoelde vereenigingen en instellingen. Nu is deze regeling van het leerlingwezen overeenkomstig de Nijverheidsonderwijswet een zeer prijzenswaardige. Maar hoeveel schoolvrije kinderen profiteeren daarvan? Wij gelooven, dat het getal procentsgewijze nog betrekkelijk gering is. Wij kunnen dit hieruit afleiden: Leerovereenkomsten als boven bedoeld mogen volgens art. 41 der N. 0. wet alleen worden aangegaan met patroons, wier bedrijf wordt uitgeoefend in of nabij een gemeente, in welke gelegen heid bestaat tot het volgen van voldoend theoretisch schoolonderwijs, in verband mei het gekozen ambacht, vak of beroep. Wan neer wij nu eens het Katholieke Nijverheids onderwijs tot voorbeeld nemen en dat kemt lang niet achteraan! dan zien wij. dat eir in heel bet' Bisdom Haarlem nog maar 27 en in het Bisdom Utrecht nog maar 20 van die scholen zijn. Men kan dus moei lijk van een regeling van het leerlingwezen spreken, wanneer men de begpekers van die Nijverheidsscholen aan de Arbeidswet ont- tiekt en anders niet. De minister heeft zelf de onvoldoendheid van deze regeling ingezien en stelt daarom voor het arbeidsverbod eveneens op te hef fen voor 13-jarige niet-leerplichtige jongens, die arbeid verrichten, welke naar het oor deel van den minister in het belang van hun opleiding kan worden geacht. Het is duidelijk, dat hiermee de groote massa 13-jarigen onder de Arbeidswet uit komen. Maar is hiermee tevens ook hun opleiding geregeld? Wie waarborgt, dat de kinderarbeid, welke nu bij de Arbeidswet verboden is en welke geen fatsoenlijk mensch wil terug hebben, niet weer hand over hand zal toenemen? De eenige waarborg, welke de minister kan geven, is het toezicht van de Arbeidsinspectie. Maar luidt nu al niet herhaaldelijk de klacht, dat de Arbeidswet niet kan worden uitgebreid en haar toepas sing maar nauwelijks kaD worden gecontro leerd, wegens de bezuiniging op dc inspec tie? En dan zal zonder verdere uitbreiding daaraan plotseling een zoo moeilijk toezicht worden toegevoegd als de controle op de opleiding van kinderen voor een bepaald beroep? We zijn niet pessimistisch, maar kunnen ons toch moeilijk opwerken tot het optimis me van Minister Slotemaker, die schijnt te tr.eenen. dat zoo iets werkelijk uitvoer baar is. En dan zwijgen wij er nog van dat bij deze regeling alleen een poging wordt ge daan, om dertien jarigen onder dak te bren gen, terwijl men volgens den leerplicht al op 1154 jaar schoolvrij kan zijn. Neen, een regeling van het leerlingwezen zouden wij ons anders denken. Ofwel, wan neer deze practisch onbereikbaar zou blijken een zwichten voor de noodzaak en een uit breiden van den leerplichtigen leeftijd. Het een of het ander; maar deze oplossing lijkt ons te gebrekkig om een regeling te noemen. en Feestdagen. Uitleenen van boeken van 25 uur en van 79 uur. Woens dagmiddag ruilen van kinderboeken. St. Marthavereeniging Bloemhofstraat 1 Zondags en Woensdags van 810 uur n.m gezellig samenzijn voor Hollandsche meisjes, die hier geen tehuis hebben. Tel. 11671. St. Elisabeth's Vereeniging Jansstraat 49 Aanviagen om versterkende middelen voor arme zieken de- S E. V Maan dag van 23 uur. Donderdag van 12 uur. R K. Kraamverzorging van de Der de Orde St. Franciscus. Aanvragen ook voor niet-'eden van de Derde Orde te richten tot Mevr. Coebergh, Gcd Oude Gracht 74. Dinsdags van 23 uur. R.K. Rcclasseerfngsvcrcenigintf afd. Haar lem, Eiken Donderdagavond half 9 vergadering in het gebouw der Sint Vin- centiusvereeniging, N. Groenmarkt 22. EERSTE HULP BIJ ONGELUKKEN. SNELVERBAND, Centrale Post Telef. 15151 en verder bij de leden, te kennen aan het zwart schild met wit kruis aan den huisgevel. REDDINGSBRIGADE VOOS DRENKELIN GEN, verstikkings- en electriciteitsonge- vallen Telefoon 10231. ROODE KRUIS TRANSPORT COLONNE. Telefoon 12685 (bij geen gehoor 10392! De N. Z. H. Tramweg Mij. ziet zich dooi de geregelde toeneming van het reizigers- vervoer genoodzaakt haar wagenpark uit te breiden. In verband hiermede heeft de directie aan. de firma Allan Co. te Rotterdam opdracht verstrekt tot hef leveren van acht nieuwe tramrijtuigen van geheel ander type dan tot dusver bij de N. Z. H. T. M. in gebruik zijn. Een der wagens is thans gereedgekomen j en gisterenmiddag is daarmede pr°c£ gere- j den tusschen Leiden en Nóordwijk. Behalve de directie maakte ook een inge nieur der firma Allan, Co. de proefrit mede. De nieuwe tramrijtuigen zullen dienst doen op de stadslijnen te Leiden en te Haarlem. Ze bestaan uit twee afdeelingen, gescheiden Beemster, Zuiddijk, curator Mr. L. G. van Dam, alhier; J. F. L, de Zwart, winkelier in bedden en beeldhouwer te Haarlem, Cornelissteeg 9, curator Mr. L. G. van Dam, alhier; Rechter Commissaris Mr. H. Haga, alhier Opgeheven werden de faillissementen van; Hartog Frank, handelaar in manufacturen te IJmuiden, curator Mr. C. Blankevoort, alhier; uitgesproken 30 November 1926. Klaas Moot, wonende te IJmuiden, curator Mr. Siivain Groen, alhier, uitgesproken 6 September 1921. Geëndigd zijn de faillissementen door het verbindend worden der uitdeelingslijst van: Jan van Geffen, motor- en rijwielhandelaar te Haarlemmermeer; uilgesproken 8 Sept. 1925; curator Mr. J. C. Y Nieuwenhuys, alhier; G. II. van Heerden, timmerman ie Haar lem, curator Mr. Dr. A. F, H. Schreurs, alhier. Naar wij vernemen heeft de in het Acade misch Ziekenhuis alhier verrichte gerechte lijke sectie op het lijk van V. uit Hillegom, die, zocals getrild, aldaar ten huize van zijn broeder dood onderaan de trap is gevonden, uitgewezen, dat V. een ernstige schedelbreuk vertoonde en dat ook de hersenen ernstig ziin verwond. Of dit een gevolg is van misdrijf dan wel veroorzaakt door een val van de trap, valt niet uit te maken. In verband hiermede kunnen wij nog me dedeelen, dat de justitie aanneemt, dat er geen misdrijf in het spel is. Naar men ons mededeelt, is het collectief contract tusschen de opvarenden der stoomtrawlers en de reeders voor 1927 en 1928 thans geheel gereed. Het zal door alle organisaties worden onderteekend. In zake het Fonds voor sociale voor zieningen is voldaan aan den eisch der IJmuider Federatie, nl. dat het bestuur zal bestaan uit 7 leder,, waarvan er vier zullen worden aangewezen door de IJmuider Federatie en door den Centralen Bond van Transportarbeiders, de Chr. Zeeliedenbond Til U WEILL at! jijt ibj&IÜuMewL. wv¥vi'vvwws'wryyvHy-yv w vrv rv Dat belasting betalen tegenwoordig in Haarlem een genoegen is, klinkt wat al te mooi; maar dat dit akelige karwei veel van haar doornige kantjes verloren heeft, sinds we belasting mogen betalen op het post kantoor, is een feit. Hoe zwaar was onze gang naar het Klein Heiligland en hoe wreed was daar het wachten, urenlang, terwijl het goud en zilver en koper, dat wij offeren gingen ons in den zak als brandde! Hoeveel zuchten zouden die naakte muren daar al vernomen hebben van wachtens- rr.oede huismoeders, hoeveel scherpe woor den van vaders, die hun middagschaftuur offerden en nog niet gereed kwamen. Hcevele malen was deze courant de echo van die klachtenliteratuur. hoevele malen drongen wij aan op verbetering. Een maal zelfs was het de heer A. B. Michielsen in zijn qualiteit van Kamerlid die vragen stelde aan den Minister met de bedoeling om aan dien toestand een einde te maken En de oplossing kwam. Als het ei van Columbus zoo simpel. Er werd gelegenheid gegeven belasting te betalen aan de post kantoren. Een voudiger kan het al niet. Het is nu nog een proef, een proef die alleen in Noord-Holland met uitzondering van Am sterdam wordt toegepast, maar een proef, die gerust in een definitieve daar kan wor den omgezet en uitgebreid tot het geheele land. De proef is volkomen geslaagd. Aan de postkantoren geeft het behandelen van deze belastingbetalingen geen stagnatie, de amb tenaren hebben geen noemenswaardige klachten, omdat het geen overstelpende be sognes geeft. De belastingbetalers be' oeven op het postkantoor ook niet zoo lang te wachten als op het belastingkantoor. Ilier gaat het belastingbiljet door de handen van vier, vijf ambtenaren alvorens het den be zitter gequiteerd wordt teruggegeven; op het postkantoor wordt alleen naam en kohier- nummer van den belastingbetaler genoteerd en het geld in ontvangst genomen. Dit is het werk van een paar minuten en men vraagt zich eenigszins verbaasd af waarom het zoo simpel ook niet op het belasting kantoor kan gaan. De proef is in Haarlem geslaagd en dat wil toch wel wat zeggen, waar Haarlem de grootste stad is, waar het nieuwe systeem is toegepast. Als het in Haarlem slaagt moet het in kleinere plaatsen zeker slagen. Voor het publiek beteekent deze maat regel een groot gemak, voor den belasting dienst misschien een bezuiniging, althans een erlichting van de werkzaamheden. We weten niet welke ambtenaar den Mi nister jn dezen geadviseerd heeft, maar de man verdient een pluimpje, als het kan een eervolle vermelding per dagorder of zelfs een belooning. Het drama te Overschic; de 19-jarige moordenaar wordt tot 12 jaar go rangenis- straf veroordeeld. In verband met de botsing tusschen auto en trein te Rilland Bath wordt de chaui- fcur van den auto thans voor het Kanton gerecht te Goes geroepen. De binnenlandsche politieke toestand; een rede van prof. Veraart. Het ontwapeningsvoorstel in de Tweede Kamer. Voorloopige verslagen der Eerste Kamer over de begrootingen van Oorlog en Marine. De Katholieke Radio-omroep; vragen van den heer Droogleever Fortuyn, Bijzonderheden omtrent de mijn ontplof fing in Wales. Ook een mijnongeüjk in Nottinghamshire. Ontploffing in een Duitsche mijn bij Han nover. Vijf en twintig gewonden. De Fransch-Spaansche besprekingen ovei Tanger op het doode punt. Sociëteit SL Bavo. Vriendenkring H. Sa crament half 9 uur R.K. Jonge Vrou wenbond 8 uur „Eerbied in Gods Huis" 8 uur Ledenvergadering Rc- traitefonds 8 uur Werkplaats-perso neel 8 uur Vertrouwensmannen Me taalbewerkers 8 uur. St. Joscphgezellengebouw, Jansstraat 59. Zelatricen-vergadering, half 9 uur. R.K. Milstairenvereenlging, Zoetestraat 14 R.K.V.V. „T. Y. B. B." 7 uur. Gem Concertgebouw. Ledenconcert „H. O. V." kwart over 8 uur. Stadsschouwburg Liederenavond Ilona Durigo 8 uur. Kleine Theresia Stichting. Tehuis voor onverzorgde zuigelingen. Spreekuur Dins dag en Vrijdag van 34 uur. Tempeliers- straat 36. R.K- Arbeidsbeurs voor mannen en jon gens. Sociëteit „St. Bavo". Smedestr. 23 Telefoon 10049 Alle werkdagen van 9half 12 uur. 's middags van 35 uur, 's avonds van half 8half 9 uur, 's Zaterdags alleen van 95412 uur. R.K. Arbeidsbeurs voor Vrouwen en Meis jes Bloemhoistraat 1 Tevens bemidde lingsbureau voor verpleegsters en alle wetkende dames. Alle werkdagen van v.m. 1012 uur, des middags van 24 uur en 's avonds van 89 uur. behalve Zaterdag avond - Tel 11671. Arbeidsbemiddelingsbureau van het Sint Franciscus Liefdewerk Zoetestraat 11. Eiken Donderdag van 8954 uur. R.K. Bevolkingsbureau Gebouw „Sint Bavo" Smedestraat 23 Van 810 uur >p Maandag-, Woenstdag- en Vrijdag avond. R.K- Leeszaal en Uitleenbibliotheek. Jansstraat 49 Eiken dag geopend van 1012. van 25 en van 7—10 uur, be halve des Maandagsochtends en op Zon- door een midden-balcon. Elke afdaeling heeft zes zitplaatsen en ook het midden- balcon biedt plaats voor zes personen. Op het voor- en ook op het achterbo.lcon zijn vijf klapbankjes aangebracht, zoodat in ieder tramrijtuig 28 zitplaatsen aanwezig zijn. Als een bijzonderheid kan worden ver meld, dat, waar bij de bestaande tramrijtui gen in ons land de overbrenging van den motor direct op de as plaats heeft, dit bij deze nieuwe rijtuigen door middel van Car- dan-overbrenging geschiedt, zooals zulks bij automobielen het geval is. De motoren, waarvan de nieuwe rijtuigen zijn voorzien, zijn van de Iepia-fabrieken te Parijs. Een belangrijke verbetering is nog, dat deze nieuw tramrijtuigen elctrisch verwarmd kunnen worden, wat wel reeds het geval is met de interlocale trams tusschen Leiden, den Haag, Katwijk en Noordwijk der N. Z. H. T. M., doch nog niet met de stadstrams De verwarming van de nieuwe tramrijtuigen is onder den vloer aangebracht. Naar we vernemen, is de proefrit, welke van half twee tot zes uur heeft geduurd, uitnemend geslaagd. Blijken de nieuwe rij tuigen in de praktijk goed te voldoen, dan zullen er meerdere dergelijke rijtuigen wor den aangeschaft, terwijl de directie voor nemens is later ook op de interlocale lijnen deze rijtuigen in te voeren. In verband met de aanschaffing dezer nieuwe wagens, welke oorspronkelijk alleen voor Haarlem bestemd waren, is ook dc remise aan het Soendaplein naar achteren uitgebouwd en aldus vergroot. 1 Maart 1927 zijn de volgende faillissemen ten uitgesproken: L. Stiens, handelaar in boter en kaas vroeger te Haarlem, Gierstraat 35, thans te Amsterdam, Pynakkerstraat 26; curator Mr. K. A F. J Pliesler Jr te Haarlem; H. D. N. Croese, vertegenwoordiger va- advertentiebladen te Zandvoort, Brederode- slraat 105; curator Mr. F. J. Gerritsen alhier: C. J. Groothuizen, pluimveehouder, j.e en den Ned. Bond van Chr. Fabrieks- en Transportarbeiders ieder één lid. I In de comissie van toezicht op dit Fonds echter zullen 3 vertegenwoordigers der reeders en 3 vertegenwoordigers der orga nisaties zitting hebben, namelijk één ver tegenwoordiger voor elke organisatie. In den kieskring Velsen één lijst ongeldig verklaard. Gisteren kwam het hoofdslembureau ten raadhuize der gemeente Velsen in openbare zitting bijeen ter vaststelilng van de.candi- datenlijsten voor de Verkiezing der Prov. Staten. Eén lijst, nl. de lijst-Scheringa (tot welke partij deze gerekend moet worden is niet bekend), werd ongeldig verklaard. De toestand van den Hoogeerw. Heer H. J. Zondag, deken van Noordwijk en pastoor te Vogelenzang, blijft dezelfde. De patiënt bracht een rustigen nacht door. Ir. C. G. van Mansvelt, ingenieur bij Heemaf", heeft in een te Utrecht gehou den vergadering van de afdeelingen voor electro-techniek en voor werktuig- en scheepsbouw van hel Kon. Insti'uut van Ingenieurs een mededeeling gedaan om trent de electrischo uitrusting der motor rijtuigen in aanmaak bij Werkspoor. Ten behoeve van de electrifica'ie der lijnen Amsterdam—Rotterdam en Haarlem IJmuiden hebben de Ned. Spoorwegen een 66-tal nieuwe motorrijtuigen benevens 68 nieuwe aanhangrij'uigen aangeschaft. Bovendien worden een groot aantal oude sfoomrijtuigen tot electrische aanhangrij- uigen verbouwd, zoodat het wagenpark voor genoemde lijnen voorloopig ongeveer 150 rijtuigen zal omva'ten. Met voldoening valt te vermelden, dat het mogelijk geble ken is om de elec'rische uitrustingen voor ditmnteriaal in ons eigen land te doen ver vaardigen en dat een belangrijk deel dier electrische uitrustingen door de „Heemaf" !e Hengelo is geleverd. Ongeveer 20 motorrijtuigen zijn reeds sedert April 1926 op de lijn Rotterdam Hofplein)den HaagScheveningen in be drijf. doch zullen op de hoofdlijn in dienst gesteld worden zoodra het oude rollend aterieel van de voormalige Z. H. E. S., da' oorspronkelijk voor het 1 phasige wis selstroomsysteem was ingericht voor het n'euwe 1500 volt gelijkstroom-systeem zal zijn omgebouwd. De ervaringen, met deze nieuwe rijtuigen intusschen opgedaan, zijn wat de electrische aangaat, alleszins be vredigend te noemen. Alle rijtuigen zijn van het 4-assige type en van een geheel ijzeren bovenbouw voor zien, De electrische insta'latie is er op be rekend, dal de treinen uit 1 of 2 eenheden ieder bestaande uit 2 motorrijtuigen en 3 daarlusschen gekoppelde aanhangrijtuigen worden samengesteld. Elk mo'.orrijtuig is met 4 gelijkstroom- motoren uitgerust, welke 2 aan 2 in de beide draaistelien veerend zijn opgehangen. Deze motoren drijven door middel van een andradoverbrengiiig met een verhouding van 1 6 de drijfassen aan en zijn elk in slaat bij 1500 velt rijdraadspanning een uurvermogen van 210 P.K. te ontwikkelen. Het totaal voor een tienwagentrein be schikbare motorvermogen bedraagt dus rond 3300 P.K., ruim het dubbele van het vermogen der zwaarste stoomlocomotieven welke thans op de lijn RotterdamAm sterdam dienst doen. De motoren zijn van het „zelfgeventi- leerde" type. Toegepast is de z.g. trein- schakeling, waarbij het mogelijk is om een geheelen trein uit een willekeurigen be stuurdersstand te bedienen. Verder behandelde spreker de overige in dc bcstuurdersruimte aangebrachte toe stellen de dakinstallatie de levering van den stuurs'room en den verlicht'ngsstroom. Na afloop der vergadering hebben de talrijke aanwezigen de centrale van de P. E. G. U. S. bezichtigd en vervolgens in de fabriek van Werkspoor een tweetal nieuwe rijtuigen. Naar het verslag van het Bisschoppelijk Museum te Haarlem vermeldt, zijn de wer ken op het gebied van kruid- en plantten- kunde en het prachtige herbarium uit de na latenschap van Mgr. J. J. Graaff afgestaan aan de Bisschoppelijke kweekschool te Be verwijk. Daar bevindt zich ook het handschrift van Mgr. Graaf „Herbarium Sacrum", dal losse uanteekeningen over de zinnebeeldige be- leekenis van planten cn bloemen bevat. Naar wij vernemen, wordt het timmerbe drijf van de fa, Kaub, tot op heden geves- Barometerstand 9 uur v.m.: 754. Vooruit. Licht op. De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om 6.10. Medegedeeld door het Kon. Ned. Met. In stituut te De Bildt. Naar waarnemingen ver richt in den morgen van 2 Maart 1927. Verwachting van den avond van 2 tot den avond van 3 Maart: Meest matige Zuidelijke tot Westelijken wind, zwaar bewolkt met tijdelijk opklaring. Waarschijnlijk nog en kele regenbuien. Iets zachter. fellHpre tigd aan de Lange Heerenvest hier Ier stede, geheel overgebracht naar Halfweg, waar het gevestigd zal worden in de be kende fabriek „Kcnnemerland." Zooals wij indertijd reeds hebben gemeld, werden daaromtrent eenigen tijd geleden, onderhan delingen gevoerd. Na een goed geslaagde proef van het asphalt bij Halfweg, is besloten in den loop van dit jaar, zooals wij reeds berichtten, tot de asphalteering van het gedeelte Half wegLiedebrug. De trambanen van de E. S. M. komen beide aan den kant van de Amsterdamsche Vaart. Met het verleggen hiervan op het eerste gedeelte, n.l. tusschen Liebrug en Vinkebrug, is men heden begonnen. Het gedeelte HalfwegSloterdijk, zal blijven zooals het nu is. Op het einde van dit jaar zal dit gedeelte met boornen be plant worden. In de afgeloopen week reikte de Ver eeniging Kindervoeding aan warm voedsel uit: Maandag 142, Dinsdag 135, Woensdag 149, Donderdag 137, Vrijdag 150, Zaterdag 135 porties. Wij vermeldden gisteren reeds den Iaag- sten inschrijver van de door het bestuur van de Sichling „Noorderkerk en -School" te Haarlem gehouden aanbesteding van het uitbreiden van de „Noorderschool" aan dc Velserstraat te Haarlem. Door de volgende aannemers werd tevens ingeschreven: E. Bcllaart, alhier, 42000.Gebr. J. en A. Wierda, Amsterdam, 35.043.Th. M. v. Deurzen, alhier, 33.794.G. en J. Broertjes te Heemstede en Bloemendaal, 33.849.J. C. Cramer, alhier, 33.100. J, v. d. Wal en Co., alhier, 43.774C. J. B. Verheydt en C. Smit, alhier, ,t 35.400 fa. M. Joustra, alhier, 34.690.M. Zwaan, Nieuwendam, f 39.9995.M, V. 't Wout, alhier 36.270,—

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1927 | | pagina 1