Radio-Omroep. 8.-; FEUILLETON. Wat zal hij er mee doen? De Fransch-Spaansche besprekingen over Tanger op het doode punt. De mijnontpioffing in Wales. Veertig lijken tot nu toe te voorschijn gehaald. Onder de Radio-berichten: Ontploffing in een mijn bij Hannover. Vijf en twintig gewonden. Amerikaansche soldaten ontwapenen een hon derdtal Chlneezen. GEM. BUITENL. BERICHTEN. DOODSLAG DOOR EEN VENNOOTSCHAP. BINNENLANDSCH NIEUWS. DE STAATSBEGROOTING. Oorlog en Marine. Het TwenteRijnkanaal. De eigen Katholieke Radio- omroep. De droogmaking van de Zuiderzee. De Rijkskweekschool te Leeuwarden. De versterking van de bemanning der „Sumatra". Wat zal men voor de Wegen belasting moeten opbrengen? 10— STATEN-GENERAAL'. TWEEDE KAMER. Het ontwapeningsvoorstel. UIT ONZE OOST. Een tragisch ongeluk bij het; vervoer van melaatschen. Dc onderhandelingen oYer Tanger, In de Fransch-Spaansche besprekingen, welke thans te Parijs over Tanger worden gevoerd, is een stilstand gekomen. Zij zijn weliswaar niet formeel afgebroken, doch het aftreden van Yanguas, den Spaanschen minister van buitenlandsche zaken, schijnt een schorsing der beraadslagingen noodza kelijk te hebben gemaakt. De Temps" twijfelde dezer dagen in zijn hoofdartikel nochtans niet aan den goeden ■uitslag der onderhandelingen. Het blad acht te het onmogelijk, dat Spanje zou voort- faan geen rekening te houden met het ransch-Spaansche verdrag van 1912, dat Frankrijk niet slechts verplicht om zich te houden aan het beginsel van het interna tionaal regiem van Tanger, doch het tot plichf, stelt niet toe te laten, dat het gezag van den Sultan juist daar wordt opgeof ferd, waar het krachtens de verdragen moet worden gehandhaafd. Wanneer men er in zou toestemmen, dat het hoofd van het inlandsch bestuur voortaan door den kalief Tan Tetoean zou worden benoemd in plaats van door den Sultan, dan zouden de rech ten van dez; worden ontkend, hetgeen een ernstige inbreuk op zijn souvereiiteit zou zijn, welker handhaving en eerbiediging Frankrijk moet verzekeren. Het Journal des Débats" zegt, dat de Fransche regeering zich op Marokkaansch standpunt stelt. Zij ontkent geenszins het karakïer van het Middellandsch Zee-gebied van Tanger, dat zich inderdaad tot de Oos telijke grenzen der Spaansche zone uit strekt Het is mogelijk, dat zij later plan nen zal onderzoeken, welke in overeenstem ming zijn met bepaalde wenschen der Ita- liaansche regeering. Doch voor het oogen- blik wil zij de herziening van de conventie van 1923 beperken tot de wijzigingen, die nuttig zijn bevonden na een ondervinding van drie jaar. De Fransche schuld aan de V. S. Het bureau van den minister-president deelt mede, dat de berichten uit New-York betreffende het voorloopige accoord in zake de schulden onvolledig is en niet juist het Fransche voorstel weergeeft, daar zij o.a. geen melding maken van de voornaamste clausule, waarin in het bijzonder aan het Fransche parlement het recht wordt voor behouden wat de ratificatie betreft. De tekst zal worden gepubliceerd zoo- 'dra de Fransche regeering in kennis is ge stald van de aanvaarding door de Ver. Staten Ce mijnramp in Wales. Volgens een nader bericht wordt aange nomen, dat alle mijnwerkers gered zijn op 55 na. Reddingsbrigades hebben zich in al lerijl met geneesheeren naar de mijn bege ven, maar het reddingswerk wordt bemoei lijkt door het vallen van stukken rots en bet gas. Tot gisterenmiddag waren 40 lijken uit de mijn te voorschijn gehaald. Ook de ove- xige arbeiders, die in de mijn waren achter gebleven, zijn oir gekomen. Het verdrag van Italië met Chili. De onderteekening van het verdrag van verzoening en arbitrage tusschen Italië en Chili wordt te Rome als een feit van groo- ter beteekenis beschouwd dan men opper vlakkig zou denken. Het sluiten van het verdrag wordt de eerste stap geacht naar een nauwere aaneensluiting tusschen de La- tijnsche landen in Europa en die in Zuid- Amerika. Het feit, dat de eerste poging om bet stelsel van verzoenings- en arbitrage- verdragen, hetv-elk tot dusver slechts Italië's onmiddellijke buren omvatte, uit te breiden ten opzichte van Chili, de verst af gelegen Zuid-Amerikaansche republiek, is geschied, blijkt it hoofdzaak te danken te zijn aan de handigheid van den Chileenschen gezant te Rome, d'e in zijn eigen land als jurist en staatsman groot gezag geniet en Chilcenscb gedelegeerde bij den Volkenbond is. Reeds negen jaren is de gezant in Rome werkzaam en steeds is hij voor een nauwe samenwerking tusschen Latijnsch-Amerika en Latijnsch-Éuiopa opgekomen. Het verdrag, dat Chih met Italië heeft gesloten, ove.t-cft in zijn bepalingen de verdragen, welke het met Argentinië, Bra zilië en de Ver. Skaten in de jongste Pan- Amerikaansche conferentie heeft aangegaan. Deze verdragen bevatten niet de juridische beprl'ngen, welke de overeenkomst m.?t Italië inhoudt De Polen in Dui'scbland. De regeeringscomnrssie voor de emigra tie, die 26 dezer op het departement van arbeidszaken bijeenkwam .gaf als haar tncening te kennen, dat de voorlojpig Duitsch-Poo'ische overeenkomst van 9 Dec. 1.1. met dc belangen van de Poolsche ar beiders in niet voldoende mate rekening ■houdt en hen niet rechts'reeksche consu late bescherming verzekert. De hiaten, die in voorloopige overeenkomst voorko men, moesten bij toekomstige onderhande lingen onvoorwaardelijk worden aange vuld. De commissie verzocht de Poo'scbe regeering ook, voortaan bij bet uitwijzen van Poolsche arbeiders uit Duitschland krachtig tusschenbeideu te komen. Mexicaanscfae opstande lingen berecht. De Mexicaansche oud-minister van oor log generaal Estrada is tot 24 maanden ge vangenisstraf en een boe'c van 1000 dol lar veroordeeld wegens schending van de onzijdigheid der V. 'S. door zich bezig te houden met revoluFonnaire bedrijvigheid tegen Mexico. De leden van zijn staf wer den elk tot meer dan een jaar gevangenis straf en groote boeten veroordeeld. Zeven envijftig leden van zijn .leger" werden tot zes maanden gevangenisstraf veroordeeld. De politieke toestand in de V, S. De president van de Columbia Universi teit, Nicolas Marrau Butler is teruggekeerd van een rondreis door de staten van het Midden-Westen. Zijn indruk was, dat er een zeer sterke strooming is ten gunste van intrekking van het drankverbod, groote opposite tegen een derden ambts termijn van den president en dat de boeren zich gereed maken democr?t;sch te stem men om president Coolidge te straffen voor zijn veto over de wet van McNarv- Hangen. Betoogingen te Hankau. In antwoord op een in het Lagerhuis ge- s'elde vraag, deelde Chrberlain mede dat in verband met de jongste betooringen te gen de Britten te Hankau O'Malley de aandacht van Tsjen zou vestigen op alle handelingen, d;e onvereenigbaar waren met de verzekeringen door hem gegeven toen dezer dagen de overeenkomst werd ge- teekend. De toestand te Sjanghai. Het Britsche transpor'schio „Kinfauns Castle" is met een bataljon infanterie aan gekomen. Sir Percival Philips meld1 uit Sjanghai aan de Daily Mail", dat Maandagavond de geest onder de Chineesche troepen, die het iron': bezuiden Sjanghai verdedigen, veel verbeterd is, daar zij weten, dat zij gesteund worden door de troepen uit Sjan- '.oeng. Uit nal'onaüstische bron wordt blijkens een bericht uit Sjanghai «semeld, dat de 'roepen van Soon Tsjoeang Fang die S'ang- hai beschermen, opnieuw zouden verslagen zijn bij Socukiang op 28 Eng. mijlen ten 'L. W. van Sjanghai. POOLSCHE PARLEMENTSLEDEN IN PARIJS. Een Poolsche delegatie, bestaande uit twintig Senatoren en Kamerleden, zoowel tot de socialistische uiterste linkerzijde als tot de monarchistische rechterzijde behoo- rend, is na een bezoek aan Straatsburg en Verdun in Parijs aangekomen. Onder het gezelschap bevinden zich zes oud-ministers. De Polen, die verschillende Fransche in- dustrieele centra zullen bezoeken, zullen tegelijkertijd lezingen houden over den financieelen toestand en de economische toekomst van Polen, en over den corridor van Dantzig. Tijdens de mijnwerkersstaking had een mijnbouwmaatschappij de omheining van haar terreinén met een electrischen stroom geladen met het gevolg dat een jeugdig mijnwerker, die met de omheining in aan raking kwam, gedood werd. De mijnbouw maatschappij en drie harer ingenieurs wer den wegens doodslag naar den rechter ver wezen, doch gister heeft 't assizenhof van Glamorgan uitgemaakt, dat een vennoot schap op grond van dc Crimes Act van 1926 niet van doodslag of moord kon beschul digd worden en op dien grond de verwijzing naar den rechter vernietigd. De verdedi gers der maatschappij voerde voor het as sizenhof aan, dat men toch moeilijk een ven nootschap wegens moord kon ophangen. HOTEL-STATISTIEK, Wie in een groot hotel voor een nacht afstapt en er zich behoorlijk laat bedienen en verzorgen, heeft .nauwelijks begrip welk een organisatie ervoor noodig is om hem en zijn medegasten van eiken dag dit alles op elk oogenblik van eiken dag en eiken nacht te kunnen bieden. Dezer dagen publiceerde het groote Waldorf-Astoria hotel te New York het traditioneele hotel voor vreemde vorsten, gezanten en voor den president der Ver. Staten wanneer hij New York bezoekt daarover enkele cijfers. Dit hotel dat „slechts" 18 verdiepin gen en 1500 kamers telt (en dus lang niet tot de grootste der Amerikaansche hotels behoort) huisvest jaarlijks ongeveer 300.0 II gasten en „verwerkt" in zijn kamers, restau rants, hotelwinkels, enz. dagelijks gemid deld 22.000 personen Het heeft 1500 man personeel, een telefooncentrale met 34 meis jes. Het reinigt dagelijks 60.000 stuks linnen goed, verbruikt jaarlijks 360 millioen liter water en 135 millioen liter olie voor de cen trale verwarming, verlichting (dynamo's) en keuken. Vier ingenieurs met 200 werklieden verzorgen de technische uitrusting. Er zijn 17 liften en 22 winkels in het gebouw. Bij den kapper kunnen 30 klanten tegelijk wor den geknipt, geschoren en gemanicureerd. Er is een postkantoor, er zijn wisselkan toren, en verschillende concert- en tooneel- zalen, waarvan de grootste plaats biedt aan 2000 toeschouwers. Zoo ergens, dan kan men in dezen modernen herberg een ge noeglijk uurtje zoek brengen. De voorloopige verslagen der Eerste Kamer. Verschenen zijn de voorloopige verslagen der Eerste Kamer over de hoofdstukken Oorlog en Marine der Staatsbegrooting 1927, alsmede over de begrooting der artillerie-in richtingen voor het dienstjaar 1927. Bij de begrooting van Oorlog pleitten ver schillende leden voor nationale ontwapening, terwijl betoogd werd, dat al heeft de minis ter in enkele opzichten bezuiniging aange bracht, van versobering toch niet kan wor den gesproken. Andere leden verklaarden besliste tegenstanders te zijn van nationale ontwapening en meenden, dat de minister in zijn versobering te ver gegaan is. Ter ver gelijking werd gevraagd naar den omvang der beide laatste Oorlogsbegrootingen in België Uit een aesthetisch oogpunt werd bezwaar gemaakt tegen de algeheele slechting van de wallen der vesting Naarden. Gevraagd werd wat ten dezen de plannen van den minister zijn. Ook werd gevraagd of de indiening van het wetsontwerp tol vaststelling van een nieuw wetboek van militaire strafverorde ning spoedig is te verwachten. Ook bij de begrooting van Marine werd door verschillende leden op nationale ont wapening aangedrongen en betoogd, dat niet voldoende is bezuinigd, waartegen verschil lende andere leden in verzet kwamen. Van den ministc- werd een staat gevraagd van onze voorhanden en in aanbouw zijnde marinevaartuigen met opgave van aantal, bouwjaar, tonnage, snelheid en bewapening, benevens een zoodanige staat betreffende de marine van Engeland, de Vereenigde Sta ten, Japan en Frankrijk Verschillende leden zouden gaarne worden gerustgesteld dat op de samensmelting van de departementen van Marine en Oorlog in geenen deele zal worden vooruitgeloopen, alvorens de wetgevende macht in de gelegen heid is geweest, zich hieromtrent te kunnen uitspreken. Dezelfde wensch werd geuit met betrekking tct de fusieplannen voor de viiegdiensten. Gevraagd werd publicatie of althans ter inzagelegging voor de leden der Kamer van de ambtelijke rapporten in zake de reorganisatie, resp. opheffing van de Ma- rinevliegdienst. De meening wordt uitgesproken, dat bij splitsing der Marine medebetalen door Ne derland voor de Indische marine niet noo dig is. Gaarne zou men vernemen in welk sta dium de plannen verkeeren tot het over brengen van het loodswezen onder het be heer van een ander departement. Gevraagd werd, of de regeling dat dc vaste lijnbooten, die docr het Oos'gat komen in afwijking van onderlinge verdecling der beloodsing in Oostgal en Wielingen een Belgische loods mogen nemen, in overleg met het Neder- landsch loodswezen is getroffen. In het voorloopig verslag over de begroo ting der artillerie-inrichtingen werd den mi nister nader gevraagd naar zijn plannen no pens den vredesarbeid dezer inrichtingen. Eenige leden n eenden ten deze tot eenige voorzichtigheid te moeteti aansporen. Het Tweede Kamerlid de heer Albarda richtte tot den minister van Waterstaat de volgende schriftelijke vragen: Hebben de uitkomsten van een onderzoek naar de economische waarde van het Twen- te-Rijnkanaal den minister reeds de overtui ging gegeven dat een krachtige uitvoering van de wet van 4 November 1919 aanbeve ling verdient? Kan dc minister mededeelen, hoe groot de som is der bijdragen, door belanghebbenden contractueel in de kosten van den aanleg toegezegd? Is de minister niet van oordeel, dat, als die som nog niet ten volle heeft bereikt het bedrag, door de wet van 4 November 1919 geëischt, dit bedrag vermoedelijk spoe dig zal zijn volteekend, indien de regeering blijk geeft van het voornemen, om met den aanleg van het kanaal weldra een aanvang te doen maken? Is de minister voornemens te bevorderen, dat wetsontwerpen tot de verklaring van het algemeen nut der onteigeningen voor den aanleg van het kanaal noodig, spoedig bij dc Tweede Kamer worden ingediend? Is de minister niet van mcvning, dat, in dien de onteigening der noodige gronden nog geruimen tijd wordt uitgesteld, die onteige ning voor het Rijk tot grootere kapitaaluit gaven zou kunnen leiden, aangezien van ver schillende benoodigde gronden stijging van de waarde te verwachten is? Vragen van den heer Droogleever Fortuijo. Door het Tweede-Kamerlid Droogleever Fortuin werden de volgende schriftelijke vragen tot den minister van Waterstaat gericht. Is het bericht juist, dat de minister krach tens artikel 3 van de Telegraaf- en Tele- foonwet 1904 machtiging hcett verleend aan de Nederlandsche Christelijke Radio- vereeniging en aan den R.-K. Radiohond, voor den aanleg en het gebruik van een bij Het station Hilversum ïe bovftven memven zender voor den draadloozen omroep? Indien dit juist is, is de minister dan be reid mede te deelen, onder welke voor waarden deze mach iging is verleend en in het bijzender, of daar in is opgenomen een verplichting, om aan andere radiovereeni- gingen desverlangd medegebruik van dien zender te verleenen? Is, voordat deze machtiging is verleend, nagegaan, of ook andere radio-uitzendver- eenigingen een zoodanige machtiging wensch en aan te vragen? Is door de verleende machtiging de ge legenheid voor andere bestaande of op te richten uitzendvereenigingen om een soort gelijke machtiging te verkrijgen vervallen, of wordt zij daardoor belemmerd? Materiaal, Dc groote zandzuigers zijn te Harlingen gearriveerd; één daarvan is naar Zurich vertrokken. Eveneens kwam daar ter plaatse een tweetal nieuwe transporteurs aan. Buitendij'ks bij Zurich worden zinkstuk- ken van meer dan 1200 M. lengte gemaakt. Twee in de Nieuwe Willemshaven te Har lingen gereed gemaakte zinkstukken zullen dezer dagen in de Middelgronden neerge laten worden. Voorts is men te Haringen bezig met het vlechten in massa van z.g. „wiepen". Door den heer Sannes zijn aan den Mi nister van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen de volgende vragen gesteld: 1. Is het den Minister bekend, dat de Rijkskweekschool voor onderwijzers en on derwijzeressen te Leeuwarden is gevestigd in een voormalig schoolgebouw der ge meente, doch als zoodanig door het ge meentebestuur afgekeurd? 2. Is het den Minis er voorts bekend: dat de inrichting van dit gebouw aan de meest bescheiden eischen, met name uit hygiënisch oogpunt te stellen niet voldoet? 3. Is de Minister bereid, naar een en an der een onderzoek te doen instellen, de resultaten van dat onderzoek aan de Ka mer mee te deelen. en om, wanneer het onderzoek mocht aanloonen dat de toe stand ind.erdaad niet aan redelijke eischen bean'woordt, ten spoedigste met het ge meentebestuur van Leeuwarden in overleg te treden over de mogelijkheid eener op- 'ossing, die een betere huisvesting aan deze druk bezochte kweekschool zal ge ven? De mariniers vertrekken 15 Maart. In aansluiting op het reeds medegedeelde betreffende versterking van de bemanning van den kruiser „Sumatra", welke thans te. Sjanghai ligt, verneemt de „Tel.' nog, dat de commandant van dezen oorlogsbodem om zestig man 'dertig matrozen en dertig ma trozen) aanvulling gevraagd heeft aan den commandant van dc zeemacht in Ned.-Indië. Laatstgenoemde, die aan het verzoek zal voldoen, had zich in verband hiermede tot het departement van Marine gewend, dat, naar gemeld werd, dertig mariniers zal uit zenden. Dit detachement, waarbij zich ook kader bevindt, zal, naar wij vernemen, op 15 Maart uit Nederland vertrekken. Eeniger- lei reden heeft de commandant van de zee macht in Ned.-Indië niet opgegeven, doch 't 'igt voor de hand, dat hij versterking noo- -lig acht in verband met den toestand te Sjanghai en dc bescherming der Nederland sche belangen. Eenige cijfers. Met ingang van 1 Mei 1927 zal het hoofd stuk I (Belastingbepalingen) van de wet van 30 Dec. 1926 to-t het heffen van een be lasting en treffen van verdere voorzieningen ten behoeve van openbare verkeerswegen te land, in werking treden en naar aanlei ding daarvan laten wij een kort overzichte lijke tabel volgen, waarop de juiste bedra gen zijn vermeld. 1. De belasting bedraagt voor een vol 'aar: a. voor een rijwiel, waarop of waaraan een hulpmotor is aangebracht, onverminderd de rijwiclbelasting, 3.—; b. voor een motorrijfliig op twee wielen, niet vallende onder de omschrijving van letter a: indien het eigen gewicht niet meer be draagt dan 60 kilogram, 10. indien het eigen gewicht bedraagt meer dan 60 kilegram, doch niet meer dan 120 kilogram, 20. indien het eigen gewicht meer dan 120 kilogram bedraagt, 30. c, voor een motorrijtuig op meer dan twee wielen, niet vallende onder de omschrijving van letter a en ingericht voor personen vervoer: indien het is ingericht voor het vervoer van niet meer dan 7 personen, den bestuur der inbegrepen, per 100 kilogram eigen ge wicht 6doch tenminste 48.—; indien het is ingericht voor het vervoer van meer dan 7 personen, den bestuurder inbegrepen, per 100 kilogram eigen gewicht d. voor een motorrijtuig op meer dan twee wielen, niet vallende onder de omschrijving van letter c, per 100 kilogram eigen ge wicht, 6.doch ten minste 48. 2. De belasting voor een motorrijtuig op wee wielen wordt, indien door middel van motorrijtuig een rij- of voertuig of een zijspan wor3t voortbewogen, verhoogd met 3. De belasting voor een motorrijtuig op meer dan twee wielen wordt, indien door middel van dat motorrijtuig een rij- of voer tuig anders dan langs spoorstaven wordt voortbewogen, verhoogd. Die verhooging be draagt voor een rij- of voertuig met een eigen gewicht van: niet meer dan 1200 kilogram 18. meer dan 1200 en niet meer dan 4000 kilogram 60. meer dan 4000 kilogram 90. Hierbij zij opgemerkt, dat de wegenbelas ting een belasting is, welke van Rijkswege wordt geheven, ten behoeve van den aanleg, de verbetering en het onderhoud van open bare verkeerswegen. De belasting wordt dus geheven ter zake van het rijden met motorrijtuigen op c! openbaren weg. yrij bewerkt naar BULLWER LYTTON'S „What will he do with it", door 70S. P. H. HAMERS. EERSTE DEEL. EERSTE HOOFDSTUK. Het was kermis in een der liefelijkste do:pen van het Engelsche graafschap Surrey. Aan weerskanten van de hoofdstraat stond een lange rij kramen gevuld met speelgoed, blinkend aardewerk en met goed beplakte koek. Verder op, waar de weg uitliep in de ruime dorpsweide, zag men dc meer voor name tenten, waarin de bekoorlijke gestalte van de meermin, den reus van Norfolk, dc dame met de varkenskop, den jonge!* met de gevlekte huid en het kalf met twee kop pen verblijf hielden, terwijl in een groote theatertent, hoog boven al de andere uit stekend in omvang en pracht, aan de lan delijke kermisgangers het hartroerend drama ,De wreede baron en'het bandietenkind' zou vertoond worden. Van alle kanten klonk levendige, kunstlooze muziek: trommels, Hui den van verschillende soort en grootte, en een orgel, dat gedraaid werd door een bui tenlander met een donker gezicht; op wiens schouder een grijnzende aap het vroolijke tumult gade sloeg en noten kraakte. De zon ging onder, het gedrang was op z'n ergst, het was een levendig, vroolijk too- neel. De dag was warm geweest. Geen wol ken waren zichtbaar, behalve laag aan den westelijken horizon, waar zij in lange, goud en purperkleurige strepen, dc grenslijn sche nen uit te maken tusschen aarde en hemel De hooge olmen op de weide stonden roer loos. Slechts een paar in de nabijheid van den kermis-schouwburg, waarin kleine jon gens geklommen waren, die hun lachend ge zicht hier en daar tusschen het gebladerte staken, trilden onder hun rustelooze bewe gingen. Onder de menigte, die zich springend en dansend voorwaarts bewoog, bevonden zici' twee toeschouwers, vreemdelingen, zooah bleek uit de aandacht die zij trokken en de lossescherts, die hun klceding en hun uiterlijk aan den een of anderen geestigen boer ontlokten. Beiden hadden iets over zich, dat spoedig voor hen innam. Zij waren jong en de levenslust teekonde zich zóó duidelijk op hun gelaat af, dat men er aan genaam door getroffen werd. Een van de twee was van des benijdens- waardigen leeftijd van vijf tot zeven en twintig jaar en op zim gezicht stond duide lijk geschreven, dat het den doktoren niet erg naar den vlceze zou gaan, wanneer er velen werden gevonden die hem geleken Zijn wangen, ofschoon niet hoog gekleurd, prijkten met den doorschijnendeu blos de De Tweede Kamer der Staten Generaal kwam gistermiddag bijeen onder voorzitter schap van jhr. Mr. Ch. Ruys de Beeren- brouck. Door den VOORZITTER werd voorge steld neg eenige ontwerpen aan de agenda toe te voegen, o.a. dat tot steun aan de mobilisatie-slachtoffers. Conform besloten. Voorts deelt de VOORZITTER mede, dat hij het enquêtcvoorstel van den heer Cra-( mer c.s. aan den ïndischen Volksraad heeft toegezonden overeenkomstig art. 71 van de Indische Staatsregeling om hierover van ad vies te dienen. Zoodra dat advies zal zijn ingekomen, zal het kunnen worden onder zocht, Nog deelt de voprzitter mede dat Vrijdagochtend o.a de Curapaosche begroo ting voor 1927 in de afdeelingen zal worden onderzocht. Hierna is aan de orde de voortzetting der algemeene beraadslaging over het voorstel ontwapeningswet van den heer K. ter Laan (c.s.). De heer L. DE VISSER (C. P.) vervolgt zijn rede. Millioenen vallen als slachtoffer van de kapitalistische uitbuiting, het recht van den oorlog heeft alleen de revolution- nair. Op de vraag: Zijn wij voorstanders van den oorlog? antwoerd spr.: neen en dui zendvoud neen! Maar men moet onderschei den tusschen den revolutonnairen en den contra-revolutionnairen strijd, Spr. vindt het volkomen juist, als men den voorstellers van dit voorstel van wet verwijt ordinaire demagogie. Het voorstel brengt allerminst ontwapening. Spr. wil iedefe gelegenheid aanwenden om het leger onbetrouwbaar te maken en te ondermijnen. Geroep, Heeft u trouw aan de Grondwet gezworen? De heer DE VISSER: Ja dat heb ik, maar daartegenover zal ik niets nalaten, dat er toe kan bijdragen om de grondwet en de bourgeosie kapot te maken. Spr. kwalifi ceert verder de sociaal-democraten als pu blieke bedriegers. De VOORZITTER hamert. De heer DE VISSER zet zijn rede voort en blijft critiek op de Soc.-Dem. uiten. Ten slotte betoogt spr met verschillende citaten dat de sociaal-democraten de kolo niale politiek willen voortzetten. Dit kan alleen met instandhoud-ng der gewapende macht. Ook dc koloniale politiek wenscht spr. in het onderwerp te betrekken. Hij dient e enlange metie in, waarin wordt uit gesproken, dat het gevaar om Nederland in een toekomstigen oorlog te betrekken niet alleen ligt in dc getalsterkte van het leger, maar veel meer wortelt in de overheersching van Indonesië als wingewest en waarin de regeering wordt verzocht de niet-inlandsche militairen uit Indië terug te trekken, en In- rlië staatkundig volkomen los te maken van Nederland. De motie wordt onmiddellijk be handeld. De heer LINGBEEK (H. G. S. P.) is het eens met de voorstellers, dat het Christelijk beginsel met zich brengt een krachtig stre ven naar den vrede. Dit beginsel gaat ech ter niet zóó ver, dat het de overheden weer loos zou willen maken tegen aanvallen van binnen of van buiten. Het is niet de afkeer van bloedvergieten, die dc voorstellers leidden tot de indiening van dit voorstel, maar de wensch ora aan oorlogen een eind te maken. Het geloof, dat het den mensch gegeven zou zijn, zulke groote dingen tot stand te brengen, kan spr. niet deelen. Ook de volkenbond zal niet over middelen be schikken, oorlogen te-voorkomen. Een ander argument voor de ontwapening is, dat ons land onverdedigbaar zou zijn, maar deskundigen, officieren van ons leger, hebben spr, verzekerd, dat die verdediging zeer goed mogelijk is. God heeft aan de' overheid haar zwaard gegeven en dit zwaard mag niet worden gebroken. Spr. zal dus niet voor het ontwerp stemmen.' De heer SANNES (S.D.) bespreekt de grondwettelijke bezwaren, die tegen bet voorstel zijn aangebracht. In 1922, toen de grondwetswijziging aan de orde was, was de ontwapeningsbeweging nog zoo zwak, dat er van werd afgezien, de ontwapenings- gedachte grondwettelijk tot uitdrukking te brengen, Onze grondwet is streef en regelt te veel. Zij kan de ontwikkeling van het rechtsbewustzijn niet voortdurend bijhou- 1 den en moet daarom, als de gelegenheid zich voordoet, worden uitgehold, waardoor zij eenigszins wijkt voor het nieuwe rechts bewustzijn, Dit is geen rcvolutonnaire the orie, ook werd die gehuldigd door De Sa- vornin Lohnian, blijkens zijn werk „Onze Constitutie". Wat nu onze neutraliteitsverplichting be treft, het mag aan twijfel onderhevig zijn of in een toekomstigen Europeeschen oorlog nog neutraliteitsrecht zal geldend zijn. Maar de eisch volgens de Conventie van 1907 is niet, dat er gevochten moet worden op le ven en dood. Alleen is bepaald, dat wij het DONDERDAG 3 MAART. HILVERSUM, 1050 M. 1200 Politiehof, 3.304.30 Uurtje voor wees- en zieken huizen 5.006.45 Concert door het H D. O. orkest. Chris de Vos, tenor 6.457.45 Beginselen van het Burgelijk Recht en het Handelsrecht 7.45 Politieber. 10 30 Pers- ber 8.10 Aansluiting van het Concertge bouw te Amsterdam Programma nog niet bekend. 10.30 Radio-tooneel „Speculan ten", een kluchtig spel van de beurs in 1 bedr. van W. Schurmann. Koos Bos, Rienk Brouwer. Sophie, zijn vrouw, mevr. Margot Maletsky-Kiehl Weduwe Mulder, haar moeder, Rie Elking. Een dokter, Frits Bürgdorfer v. Deursen, T C B. Bigot. DAVENTRY, 1600 M. 11.20 Concert Win- deatt's band en solisten, contra alt, tenor, cello, piano 1 202.20 Gramofoonmfcziek. 2.24 Voorlezing: Moby Dick, van H. Mel ville 2 50 !.?>mg: A hundred years ago. 3.20 Evensong van de Westminster Abbey. 4.05 Lezing: On being afraid of li'e. 4 20 Orgelconcert 5.20 Lezing: Up Hill and Down Dale. 5.35 Kinderuurtje 6.20 Con cert Daventry-kwartet 6.35 Landbouw- ber. 6.40 Concert. 6.50 Tijds., weer her. nieuws 7.05 Voor padvinders. 7.20 Cau- serip 7.35 De pianosonates van Mozart. 7 45 Lezing: The making of man 8 05 Grace Fishei-comedy Slai 3 20 B B. C. na^onal concert Jan Kiepura, tenor Na tional orkert. o.l van Sir Landon Ronald. 10 35 Lezing: The awe-Insp;ring Volcano at Santiago 10.5012.20 Dansmuziek van het Savoyhoted. PARIJS „RADIO-PARIS". 1750 M. - 10.50 —11.20 Concert. Orkest en Hr Telly, zang. 5055.55 Kir.dermatinee 9 0511.00 Con cert Orkest en dansmuziek. Vócale en instrument, solisten, LANGENBERG. 469 M, 10.20—11.20 Or kestconcert 12.501.50 Gramofoonrouziek, 4.205.15 Kamer-muziek. 2 violen, viola, cello, piano. 7.509.35 Hermann Lön» avond R Kothe en L Engelhardt. liedies bij de luit W Hochgreve. declamatie. 10 2011.20 Dansmuziek Iseglio-kapel. KöNIGSWUSTERHAUSEN, 1300 M. 1.50 7.35 Lezingen en lessen 7.50 „Ge- gensatze" (4e avond). Orkest en solisten (alt, sopraan, tenor, bariton, piano). Daar na tot 11.50 Dansmuziek. HAMBURG, 394 M1.25—2.10 Kamermu ziek. 3.354.20 Operamuziek, Puccini, 5.206.10 Vroolijk concert. 7.20 11,10 Norag-Winterbal. Dansmuziek. Daar na dansmuziek in het Alsterpaviljoen. BRUSSEL, 509 M. 5.20—6.20 Kinderuur tje. 8.5010.50 Orkestconcert. 9.30 „Never more"-tooneel. recht hebben ons gewapenderhand te ver zetten. De schennis der neutraliteit maakt aan die neutraliteit geen einde. De intensi teit van het verweer is volkenbondrechtelijk niet geregeld Wanneer Nederland zijn weermacht in een veiligheidsmacht omzet, is dit geenszins in strijd met den geest van den volkenbond. Ook Versailles had ten doel DuitscMand. eenzijdig te ontwapenen, Mocht de volken bond later instellen een internationaal po- litieleger, dan zal in dien tijd nader overwo gen moeten worden of daaraan medegedaan moet worden. Die vraag komt nu niet ter sprake. Spr. gelooft, in tegenstelling met den heer Lingbcek, dat menschen kunnen tot stand brengen, dat er geen oorlogen meer z;;n. Hoeveel gemakkelijker zou dit werk zijn, als de landen alle waren bevrijd van het ka pitalisme. Maar zoover zijn we nog niet pp zoolang kunnen wij niet wachten, w,.'nt juist binnen het kapitalistisch raam dreigen de oorlogen en moest binnen, dat raam alles gedaan worden, om die oorlogen te voorkomen. Dit voorstel moet worden be zien in het licht van de ontwikkeling, die de volkenbond thans bereikt heeft en waar- doof geschillen door arbitrage worden op gelost en een aanvalsoorlog tot een inter nationale misdaad wordt gebrandmerkt. De volkenbond zorgt voor iederen staat, niet alleen voor den staat die zichzelf ver dedigt, ook voor den staat, die ziin lot in handen legt van het internationaal rechts bewustzijn. De vergadering wordt verdaagd tot heden middag 1 uur. Ten vervolge op de beantwoording van vragen van bet Tweede Kamerlid Dec kers, betreffende een bij het vervoer van melaatschen per gouvernementsvaartuig van Selat Pandjang naar Bengkalis voorgeval len ongeluk, deelt de minister van Koloniën thans mede, dat de melaatschen zich be vonden in een zgn. sampan kottak, ge sleept door bet gewestelijk vaartuig Kla- zina. Bij het opstoomen der reede Beng kalis, hetgeen des nachts plaats vond, bij slecht weder en boogc zee, sloeg de sam pan om, waarbij twee der inzittenden het leven verloren, terwijl de overige vier per sonen door de onmiddellijk te water ge laten sloep van de Klazina konden worden gered. Dat de inlandsche kapitein der Klazina niet berekend was voor zijn taak, is eerst gebleken na zijn overplaatsing op een ander schip, welke overplaatsing met zijn capaciteiten als zeeman geen verband hield. Naar de rneening van den hoofdinspecteur van Scheepvaart was bovenbedoeld ongeval hoofdzakelijk te wijter aan het als gevolg van slechte weersgesteldheid minder goed slagen van een manoeuvre, waarbij nog als ongunstige factor kwam, dat het manoeu vreeren bij nacht geschiedde. Er was dus geen reden om den kapitein ter zake van dat ongeval niet te handhaven. gezondheid; zijn lichtbruin oog was levendig 'toch, er zoudeu weinig vrouwen gevonden - v _7 14— I t t 1 i i on vftr en doordringend; zijn haar, dat zich in losse lokken van onder een jachtpet slingerde, v/as van dat donkere, zonnige kastanjebruin, dat men zelden anders dan bij krachtige, gezonde menschen aantreft. Over 't geheel zag de jonkman er goed uit en men zou hem gerust den naam van „een mooieu man hebben kunnen geven, als hij een anderen neus had gehad. Hij droeg, zijn neus in de lucht. Het was geen aanmatigende neus, geen neus, die ergernis wekt, zooals wip neuzen gewoonlijk doen, maar het was een neus, die vast besloten is, zich in zijn eigen persoonlijkheid en in de dingen van deze wereld, zoo goed mogelijk te schikken een neus, die zich zeker wel een weg door Je wereld banen zou, maar op zoo'n-pret tige manier, dat zelfs dc ongeduldigste vin gers niet zouden jeuken van verlangen om hem beet te riemen. Door dezen neus geholpen, droeg het ■onge heerschap 'n zwart buis van katoen fluweel van vreemde snit, benevens een knevel en een sikjp, die toen nog zeldzaam in Engeland waren. Zijn metgezel was ongeveer zeventien 'aar, maar zijn gang, zijn houding, zijn le nige en toch krachtige gestalte, gaven een mannelijkheid te kennen, die sterk afstak dö het bloeiend gelaat van den knapenleeftijd. ij trok vee! meer de oogen tot zich dan ijn oudere makker. Niet, dat hij door regcl- atige, schcone trekken uitmuntte, maar worden, die hem niet met welgevallen zot - den aanzien, Zi)n haar, even lang als dat van zijn vriend, was kastanjebruin, terwijl bet goud er doorstraalde, zoodra de zonnestralen er op speelden; het krulde eenigszins en Was bijzonder zacht. Z'n groote, helder, donkerblauwe, lachende oogen werden over schaduwd door lange, donkere wimpers en zijn sierlijk gewelfde wenkbrauwen gaven aan zijn gelaat de uitdrukking van geest et. wat nog beter is, van vrijen moed en trouw hartigheid. Zijn gelaatskleur was schoon en eenigszins bleek en als hij lachte, werden cr twee rijen witte, regelmatige tanden zicht baar. Maar, ofschoon zijn profiel fraai be sneden was, naderde het niet tot het Griek- sche Ideaal. Ook ontbrak hem de lengte, die in den regel iemand tot een in a.len deele welgemaakt man stempelt. Zonder dat hij bepaald klein kon genoemd worden, be reikte zijn gestalte nog niet dc middelmatig" hoogte en uit de ineengedrongen vorming zijner ledematen scheen het, dat hij zijn vol len wasdom toch reeds bereikt had. Zijn kleeding, hoewel niet vrcemdsooi lig, zoo als die van zijn makker, was toch eenigs zins bijzonder. Hij droeg een stroohoed met breeden rand en versierd met een blauw lirt, omgeslagen hemdsboorden, dit zijn hals ontbloot lieten, een donkergroen buis van dunne stof. Een witte broek en vest vol tooiden zijn costuum. Hij zag er uit als moeders lieveling; misschien was hij het ook wel. Al voortslenterend, voelde dc zeventien jarige plotseling een lichten slag op den rug, toegebracht door een boomtakje. De knaap keerde zich zóó snel om, dat hij den arm pakken kon van de schuldige, een aar dig dorpsmeisje, 'n paar jaren jonger dan hij. „Op bceterdaad betrapt, geVonnisd, ge straft," riep hij vroolijk uit, haar een likje op de wang gevend. „En nu, om kwaad met goed te vergelden, hier hebt^e een lint, kies uit." Het meis:e week schroomvallig terug, maar haar gezellinnen duwden haar gichelend vooruit en zij koos een kersrood linl, dat de jongeling achteloos betaalde, terwijl zijh oudere vriend hern aanzag met een ernstige berisping in den blik en mopperend zeide: „Dr. Franklin zegt, dat hij eens in zijn leven een fluitje te duur betaald heeft, maar toen was hij nog niet ouder dan 7 jaar, en een fluitje is toch nog tot iets nuttig. Maar zoo veel te betalen voor een tikje op den rug' Verkwister, die ge zijtl Vooruit, kom mee. Terwijl de vrienden voortliepen, werden ze op hun weg gevolgd door al de jonge meis'es, die boomtakjes in d© hand hadden en die naar linten verlangden. Telkens werd de aardigheid herhaald, ro'aar tevergeefs. „Meisjes." riep de oudste van de beide vreemdelingen, zijn wipneus scherp naar haar heenwendend, „linten zijn er in over vloed, maar het geld is schaarsch. Nog al meer! Pas op! weet wel, dat wij vrouwen eters ziin, Hoe onschuldig wij er ook uit zien," Dit zeggend, sperde hij zijn kaken zóó bovenmatig wijd open, en liet zulk een ont zaglijke rij landen zien, dat de dorpsschoo- nen ontsteld achteruit weken, De vrienden liepen nu door een nauw gangetje tusschen de kramen door en of schoon zij nog gevolgd werden door enkele naar linten hunkerende zielen, zetten zij ongestoord hun weg voort langs de achter zijde der kramen. Eindelijk kwamen zij op de weide uit, vlak tegenover den grooten theater tent. „Kijk, Lionel." sprak de oudste, „drama tisch en klassiek, dus zeker bezienswaardig. Zich vervolgens wendend tot een eerzamen schoenlapper met een lederen voorschoot, die de tconcelspelcrs, voor het gordijn der tent geschaard, met sombere belangstelling beschouwde, zeide hij: „Het schijnt, dat het tooneel u aantrekt, mijnheer; gij hebt zeker de voorstelling ai- eens bijgewoond." „Ja," antwoordde dc schoenlapper, .het is vandaag de derde dag en morgan spelen ze voor het laatst. Ik heb nog niet geman keerd, en dat zal ik ook nu niet doen, maar het is niet meer/ wat het eenigen tijd ge leden was." (Wordt vervolgd).

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1927 | | pagina 6