Gemengd nieuws, MARKTNIEUWS. AMD De mijnramp in Wales. De Engelsche vrijgezellen. De Fransche schuld aan de V. S. Ontploffing in een Duitsche mijn Amerikanen ontwapenen 100 Chineesche soldaten. Conferenties te San Remo. De a.s. Volkenbondsvergadering Het tweede Goldstream Guards te Hongkong. De beide mijnrampen ^in Engeland. Een veldwachter mishandeld. Waar het radium werd terug gevonden. Op avonturen belust. Een gezellige gast. Nog juist bijtijds. Aan het oog van zijn bewakers ontsnapt. Een snuggere broodbakkers- knecht. ^Vederom een spoorweg- deraillement. De laatste sporen van de Borculoramp. Een typisch landhuis-dorpje b« Groesbeek. Een dure koop. Niet met de noodige zorg verpleegd? De twist in 'n café te Rotterdam' Vier wagonladingen seradella- zaad in beslag genomen. Na de ontploffing in de Hoofdstad. Per Fokker F VII naar Cairo. Een blijde inlcomste, die in het water viel. De rapaljaansche poppenkast gaf weer een voorstelling. Een eeuwenoud gebruik Ooievaarsdag. Hoe het nieuwe gemeentehuis geopend werd. KERKNIEUWS. Tn hel Lagerhuis deelde minister Cunliffc- Lisitcr mede, dat tengevolge van de ont ploffing in de mijn te Ebbw Vale 23 pe-so- nen den dood vonden. Er zouden 28 arbei ders in een andere mijn bedolven zijn. De hoop, ze te redden, is gering. Terwijl men bezig was met het graven van de schach ten van een nieuwe mijn in Nottinghams hire barstte een waterpijp en werd de mijn onder water gezet, waa~door zeventien ar beiders werden opgesloten, van wie slechts drie werden gered. Gevreesd wórdt, dat de anderen zijn omgekomen. In het Lagerhuis vroeg kolonel Day aan den kanselier van de Schatkist, of deze wel wist, dat er in G-oot-Brittannië ongeveer twee millioen vrrgczellen waren, en of hij er nooit aan gedacht had, de vrijgezellen boven 25 jaar te belasten. Winston Chur chill antwoordde, dat hij niet op zijn be- grootingsvoorstellen wilde vooruitloopen. Poincaré heeft in den ministerraad medc- deeling gedaan van het voo-loopig Fransch- Amerikaansch accoord inzake de schulden, waarbij de Fransche regeering op 15 J aan de V. S. tien millioen dollar zal beta len op rekening van de werkelijke schuld van Frankrijk aan de Vereenigde Staten. Deze som zal in mindering gebracht wo-- iden op de annuïteiten uit hoofde van het accoord tot de consolidatie der schuld, dat door het congres der V. S. en het Fransche parlement zal worden geratificeerd. Frank rijk zal voortgaan betalingen te doen op de rekening der schuld voor de oorlogs- voorraden. In het voorloopig accoord wordt bepaald, dat deze regeling in tfeen enkel opzicht vooruit loopt op de rati!icat:e van het accoord nopens de consolidatie, de schuld, op 29 April 1926 gesloten. Gisterenmorgen te 11 uur heeft er in de mijn „de Wendel" bij Hamm, een ontplof fing plaats gehad, waarbij 25 personen ge wond werden, ten deele zeer ernstig. Uit Essen wordt gemeld, dat alle bij de ontploffing in de mijn de Wendel" ge wonde arbeiders gebo-gen zijn. Dooden zijn er niet te betreuren. Uit Peking komt het bericht, dat Ameri- haansche matrozen zonder een schot te lossen, een honderdtal Chineesche soldaten ontwapenden. De Chineezen hadden een stoomboot van de Standard Oil Company die op weg was van Sjansi naar Hankau, in beslag genomen en voeren er mee naa Hankau. Toen de boot Hankau bereikte, manoeuvreerden twee Amerikaanschc ka- nonneerbooten zoodanig, dat de vrachtboot tusschen hen in kwam te liggen De matro zen van dc kanonneerbooten enterden daar op het schip en ontwapenden de Chineezen Een bericht uit Washington meldt, dat de wapens aan de bevoegde autoriteiten zu'Ien worden teruggegeven. Hei schip, da de Chineezen in beslag namen, heet „Main- hund". BERLIJN 1 Maart. (V.D.) Naar de bla den melden is de Duitsche gezant te Rome te San Remo gearriveerd. Hij zal Stresc- mann mcdedeelingen doen omtrent de resul taten van de conferentie tusschen Mussolini en Thyssen Vögeler, den Duitschen groot industrieel. BERLIJN, 1 Maart (V.D.) Staatssecre taris von Schubert heeft heden een langdu rig onderhoud gehad met rijkskanselier Dr. Marx over den politiek entoestand. Vervol gens is hij naar San Remo vertrokken om nog besprekingen te houden met Stresemann no pens de a.s. bijeenkomst te Genéve. Strese man en Schubert zullen dan te zamen naar Genève vertrekken. De Duitsche delegatie vertrekt Vrijdag naar Genève. LONDEN, 1 Maart (V.D.) Het Tweede Batallion Coldstream Guards is heden te Hongkong aangekomen. Naar gemeld wordt zal deze troepeneenheid vooralsnog niet naar Shanghai vertrekken. N. 1 Maart. (V.D.) Dc minister van Handel en Verkeer heeft in het Lagerhuis enkele mcdedeelingen gedaan betreffende de beide mijnrampen, welke heden hebben plaats gehad. Naar hij verklaarde is komen vast te staan, dat biT de exploisie te Ebbw Vale 23 personen om het léven zijn geko men, terwijl voor de overige 28 man slechts zeer we'nig hoop bestaat. Van de 17 per sonen, die door de aardstorting in de mijn van Bilsthorpe werden ingesloten, werden er slechts drie gered. Toen de ontploffing te Ebbw plaats had, waren er bijna 200 man aan den arbeid. Vele arbeiders slaagden er in zich met de gebruikelijke middelen in veiligheid te stellen en 80 anderen werden gered, hoewel velen hunner gas hadden in geademd of verwondingen hadden bekomen. Het reddingswerk werd verricht onder ge vaarvolle omstandigheden. De directeur van de mijn en een zijner 'beambten, die tot dc eersten behoorden, die in de schacht afdaal den, kwamen in een met gas gevulde ader terecht en moesten in het ziekenhuis wor den opgenomen In den vooravond werd door de regeeringsinspecteurs gelast, dat het red dingswerk moest worden stopgezet, totdat de schacht behoorlijk zou ziin geventileerd. De duizenden vrouwen, kinderen en andere betrekkingen, die aan den ingang van de: groeve wachtten, vatten dit besduit op als een bezegeling van het lot der ingesloten arbeiders. De genceshcercn hadden de patiën ten aan den voet van dc schacht behandeld, doch zij waren genoodzaakt aan de opper vlakte te komen in verband met het groote gevaar, dat de mijn^assen opleverden. In de mijn van Bilsthorpe werden vele heldhaftige reddingspogingen verricht, wat •iiet wegnam, dst slechts 3 arbeiders in vei ligheid konden werden gebracht. Voor dc overigen bestaat, zooals gezegd, weinig kans op behoud. Het water stroomt de schacht bij groote hoeveelheden tegelijk binnen. De politierechter bij de arr.-recht'oank te Utrecht, veroordeelde den 39-jarigen mars kramer E. uit Dodewaard, gisterenmiddag tot vijf maanden gevangenisstraf met aftrek der T>reventieve hechtenis wegens misbande- hing van en verzet, gepleegd tegen den rijksveldwachter K. te Mijdrecht. Bij de zitting bleek, dat verd. reeds 11 maal is veroordeeld, o.a. ook voor weder- spannigheid en mishandeling. Uit de operatie-kamer van het Charing Cross Hospitaal te Londen werden de vo rige weck zes tubes met radium vermist, waarvan de waarde geschat werd op 1500 pond. Het afval uit dc fornuizen van het hospitaal, dat naar een boerderij te Harrow, Middlesex was gezonden, werd hierna zorg vuldig onderzocht, met het gevolg, dat 15 m.G. van het radium terug zijn gevonden Men gaat voort met het zoeken van het nog .vermiste gedeelte. Een 15-jarige knaap W., wist dezer da gen de ouderlijke woning te Kleef te ont- loopen en per trein naar Rotterdam' te gaan Hier maakte hij kennis met den schipper van het op Kleef varende sleepschip Theo dora," die den knaap, (Jaar hij naar huis te rug verlangde wel mee terug wilde nemen naar het Dpitsche stadje. De vader van den jongen, ongerust ge worden, had echter vernomen, dat zijn zoon tje een kaartje naar Rotterdam had gekocht en reisde hem na. j Toen J. al aan boord van de „Theodora" was, kwam papa met hulp der rivierpolitie bij dit schip en nam den jongen mee. Bei den gingen per trein naar hun woonplaats terug! Een rijk Engelschman, zekere Jeremias Bentham vermaakte voor jaar en dag «en groot bedrag aan de Londensche universi teit. Op zichzelfs niets ongewoons in een land. welks wetenschappelijke en liefda dige stichtingen nauwelijks bij me der V. S. ten achter staan. Maar wel bijzonder was de voorwaarde, die aan de beschikking ver bonden was. Daarin stond niets meer of minder, dan dat het lijk van den gever, op gezet en gemummificeerd, aah alle belang rijke bijeenkomsten van den senaat der hoogcschool moest deelnemen. Met het oog op dc grootte van het bedrag nam de universiteit deze pijnlijke verplich ting op den koop toe, zoodat telkens wan neer de professoren ter conferentie bijeen zijn, de heer Bentham in vol ornaat en met een kunstig masker als gezicht in hun mid den vertoeft. Ook toen kort geleden de koningin van Engeland een bezoek aan de Een tweetal paarden van den landbouwer H. Derks, geraakte Maandag bij de halte Linderte op hol. De afsluitboomen van den overweg waren gesloten, maar de dieren schoten over de boomen heen, juist op het oogenblik, dat een trein uit de richting Almelo naderde. JQ°or het sein op onveilig te zetten, slaagde men er in den trein tot stilstand te brengen, waardoor een onge luk werd voorkomen. Ongeveer half acht Dinsdagavond be merkte een bewaker van het Hals van Bewaring te Maastricht, dat de 31-jarige I Moonen, die voor eenige weken alhier was aangehouden, verdacht van de bedrijver ie zijn van niet minder dan 17 verschillende diefstallen en inbraken in deze gemeente en omgeving, ontsnapt was. De vorige week had de Maastrïchtsche Rechtbank de zaken tegen M. behandeld en was er tegen hem wegens verschillende mis drijven een gevangenisstraf van in totaal 34. maanden gecischt. Onmiddellijk na het ontsnappen werden marechaussee en politie gewaarschuwd, die de omgeving van Maastricht afpatrouilleer- den, terwijl verschillende plaatsen in de omgeving, alsmede de grensplaatsen met het gebeurde in kennis werden gesteld. M. was woonachtig in de Stationsstraat te Heerlen. Bij onderzoek, aldaar bleek, dat ook zijn echtgenoote vandaag spoorloos is verdwenen. Voor brood en geld opgelicht. In de buurt van den Admiraal de Ruyter- weg te Amsterdam, werd een bakkers knecht door een onbekende aangesproken, die van hem een broodje van twintig cent kocht. De man betaalde met een zorg vuldig in achten opgevouwd bankbiljet, dat naar de bakkersknecht meende een van 10 was. Hij gaf hem dus 9.80 terug. Toen hij later met zijn patroon afrekende, bleek het opgevouwen papiertje een waardeloos oud Duiisch bankbiljet van 100.000 Mark te zijn. De oplichter, die tegelijk zijn maag en zijn portemonnaie vulde, zal niet gemakelijk te vinden zijn. Geen persoonlijke ongelukken. Op de oude spoorbaan tusschen Scheve- ningen en Station Hollandsche Spoor te Den Haag, waarlangs zich vroeger amechtig het antieke stoomtrammetje der Hollandsche Spoor voortbewoog, en die thans wordt gereed gemaakt voor een gemeentelijke universiteit bracht, werd mag men den electrische tramverbinding, rijden af en correspondent van het ,B. T. gelooven j toe nog wel eens goederentreinen der de mummie vooruiigedragen en aan de vor- Hollandsche Spoor, stin „voorgesteld." In het verslag der uni- i Bij de Reinkenstraat, waar de oude rails versiteit over dit bezoek slaat, dat de Hik binnenkort in verband met dc electrificatie der koningin met de grootste belangstelling J zullen worden vervangen, is de baan mo- op den heer Bentham rustte.... mer.teel niet al te best, en daar ontspoorde Maandagavond laaf een goederentrein, doordat een rail in de hoogte wipte, Aan gezien te treinen hier zeer langzaam rijden, gebeurden er geen verdce onglukken, dan alleen dat de tende van de locomotief en de voorste wielen van een bagagewagen uit de rails waren geraakt. Gisteren heeft men den trein weer in het spoor gebacht. Dit gedeelte van de baan zal, naar de Tel. meldt,, niet meer gebruikt worden, in verband met den aanleg der nieuwe electrische lijn. De werkzaamheden van het bureau van het Prov. Steuncomité alhier loopén ten einde. Met 1 April zal het bureau opgehe ven worden. Thans is men nog bezig de straten te repareeren. Onderlusschen heeft de kadastrale dienst uit Zutphen een bureau in het gemeentehuis gevestigd, in verband met de totale vernieuwing der kadastrale kaarten, die door de talrijke veranderingen in de kom van Borculo noodzakelijk geble ken is. In dc onmiddellijke nabijheid van Groes beek en daarbij aansluitend is een typisch landhuis-dorpje in aanbouw. Het verrijst te gen dc helling van den Panoramaberg, een der heuvels van den om zijn natuurschoon bekenden weg over de Zeven Heuvelen, loopend van Berg en Dal naar Groesbeek. De huisjes worden gebouwd in een eenvoü- digen, modernen, goed bij het landschap pas sende stijl. Ze worden aangesloten aan een eigen waterleiding en aan bet electrisch lichtnct der provincie Gelderland. Van de huisjes uit zal men een schitterend uitzicht hebben over het dorp Groesbeek. Het voet pad van den door dit terrein voerenden weg wordt aangelegd van z.g. flagstones, die on regelmatig van vorm en geelkleurig zijn, waardoor het landelijk karakter zooveel mogelijk behouden blijft. De ander ging er vandoor. Bij dc Amsterdamsche politic is door cv,, persoon kennis gegeven, van een onbekend persoon op het Rembrandtplein voor J 40 een gouden dameshorloge met armband te hebben gekocht, hetwelk later verguld ko per bleek te zijn. Toen hij de 40 betaald had kreeg hij nog 3 koperen horloges ca deau, waarop de verkooper vlug wegliep. De horloges zijn in beslag genomen. Te Dieppe is eenigen tijd geleden een Kat- wijker visscher overleden en het gerucht ging, dat aan dezen man, die in een inrich ting aldaar verpleegd is, niet dc noodige zorg zou zijn besteed. Een zwager van den overledene, de heer C. v„.d. P. te dezer plaatse, heeft over dit geval bij den burgemeester te Katwijk een aanklacht ingediend, die de zaak aanhangig heeft gemaakt bij het Ministerie van Buiten- landsche Zaken. Het ministerie heeft op dracht gegeven de kwestie door den vice- consul te Dieppe streng te doen onderzoe ken, met het gevolg, dat de Raad van Beheer van het ziekenhuis eenige getuigen heeft ge hoord en de geneesheer-directeur thans ont slag heeft genomen. De Raad van Beheer heeft een anderen geneesheer-directeur met twee assistent-doktoren aangesteld. Dc caféhouder E. H. V/., die Zaterdag avond bij een twist in zijn café aan de Ca- tharina Beersmanstraat door een agent van politie in het rechter dijbeen werd gescho ten en die, na in het ziekenhuis verbonden te zijn, aan het politiebureau Witte de Withstraat wegens wederspannigheid in be waring was gesteld, is opnieuw naar het ziekenhuis aan den Coolsingel aldaar over gebracht en daar ter observatie opgenomen. De kogel heeft men nog niet kunnen ver wijderen. Dc Duitsche commiezen te Cranenburg hebben van een zaadkoopman te Nijmegen vier wagonladingen seradellazaad, deels per schip, deels per wagon aangevoerd, die over de grens waren gesmokkeld, in beslag geno men. De koopman had het zaad per spoor uit Polen betrokken en wilde het als Hol- iandsch zaad invoeren. Na betaling van 30.000 Mark werd hij op vrije voeten gesteld. Het in beslag genomen zaad heeft een waarde van 20.000 Mark. Bepalingen ter beveiliging van de omwonenden gewenscht. De opruimingswerkzaamheden van de puinhoopen aan dc Heerengracht te Amster dam, kunnen zich nog steeds in veler belang stelling verheugen. De werkzaamheden zijn echter nog niet zoo ver gevorderd, dat men in den kelder is kunnen doordringen, waar de trommels met de films zich bevonden. Voor het onder zoek naar de oorzaak van de ontploffing is dit van belang. Dat de brandende films gas sen hebeben ontwikkeld, welke- de explosie teweeg brachten, wordt door dc deskun digen niet waarschijnlijk geacht. De commissaris van politie, de heer Heeroma en inspecteur Joosten, hebben hun onderzoek voortgezet. Verder waren er de politie-deskundige dc heer Van Ledden Hul sebosch, de scheikundige van de brandweer, de heer Moll en de hoofdbrandmeester Förch, waarnemend commandant. In verband met het gebeurde, heeft het Amsterdamsch raadslid J. den Exter, de volgende schriftelijke vragen aan B. en W. van Arasterdam gesteld; le. Hebben B'. en W. zich overtuigd van dc verwoestingen, plaats gehad hebbend in de omgeving van het perceel Heerengracht 285, waarin een film-verhuurkantoor geves- 'igd was? 2e. Achten B. en W, het niet noodzake lijk om naar aanleiding daarvan voorschrif ten vast le stellen, behelzende bepalingen, die de veiligheid waarborgen van derge lijke inrichtingen en de omwonenden? 3e. Zoo deze voorschriften reeds be staan, kunnen B. en W. dan mededcelen, of op dc naleving daarvan wel voldoende toe zicht wordt gehouden? Dc Fokker F. VlI-a der K.L.M., d« H- NACT is gisteren, bestuurd door Geijsen- dorffer, naar Londen gevlogen, vanwaar hij hedenochtend oft 6.30 uur met het Ameri kaanschc gezelschap aan boord naar Cairo zal vertrekken. De tweede bestuurde Schcilte, en de werktuigkundige Veener.' daal, beiden eveneens van de K.L.M., zul len op het vliegveld Croydon aan boorJ gaan. Men rekent dat het toestel omstreek"- 6 uur te Boedapest zal aankomen. Op de reis tot Constantinopel wordt on elke etappe een uur verjoren, daar men. de zon tegemoet vliegt, Tc 's-Hertogenbosch werden Zondag dc Caranvalsfeesten ingezet met de blijde in komsten van Z. K, H. Prins Amadeiro Ricosto. Men besteeg de rijtuigen en met de mu ziek voorop werd een rondgang door de stad gemaakt, door honderden en honder den omstuwd. Maar het begon te regenen en te regenen niet alleen, maar te stortregenen, terwijl de felle stormwind z'n holle stem paarde aan de muziek van Goulmy's mannen. Op de Pensmarkt gekomen, achtte het muziekkorps het raadzaam z'n vaandels en banieren en z'n vlaggen een droog onder komen te verschaffen in het Bondsgebouw. Men hoopte echter nog op beter en trok verder. Maar het bleef stortregenen. Heel de lucht leek één asc'ngrauwe zeef, waar uit het water neeregrfoten kwam op den p-inse!ijken stoet en z'n hossende bewon deraars. Tot aan het „Arendje" op den Yuchterdijk hield men vol, waar namens de Dommelclub den prins een bloemenmand werd aangeboden. t Toen besloot men er maar een eind aan te maken. Met stille trom ging het terug naar de markt, waar de stoet we-d ontbonden. Dc prins met z'n gevolg zocht een veilig heen- komen in. de sociëteit Cas'ino, terwijl Gotil- my's muziekkorps beschutting vond tegen den felzwiependen regen in dc voormalige Boterhal. De blijde inkomste van Prins Amadeiro was in letterlijken zin in het water geval len. Hoe het Rotterdamsch gemeenteraadslid Coremans het stadhuis binnendrong. De rapaljaansche poppenkast heeft te Rotterdam weer eens een grandiose voor stelling gegeven, waarvan de Msbd, vele bijzonderheden mededeelt, welke wij hier grootendeels laten volgen. Het was omstreeks 10 uur Dinsdagmor gen, dat dc deurwaarder van Arnhem met assistentie van een viertal rijksveldwachters er te Rotterdam op uit trok, om den Rapal- jaan, den heer J. Coremans met vrouw en kinderen plus inboedel uit zijn woning aan dc Goudsche Dwarsstraat te zetten, daar het gemeenteraadslid zijn huurschuld met heeft willen betalen. Langen tijd heeit men clementie getoond met den heer Coremans, doch eenmaal komt de tijd Toen men met het lossen van den inboe del een aanvang ging nemen, schoven begrij pelijkerwijze vele buurvrouwen ramen open, om getuige te zijn van dit tragi-comisch ge beuren. De Rapaljaan zelf was niet aanwe zig, doch vrouw en een vij.tal kinderen be vonden zich nog in de woning. Dc inventaris werd door het raam naar beneden gelaten cn aan den overkant tegen een schutting gedeponeerd. Nadat tafels en stoelen, zelfs een dressoir en een spiegelkast zonder spiegel de woning hadden verlaten, kwam het ledikant en eenig beddegoed. De gastitter maakte van deze gelegenheid gebruik om lamp en eenige gascomforen, welke de heer Core mans van de Gemeente gehuurd had, zon der te hebben voldaan aan dc overeenkom sten, in beslag te nemen. De telefoon, die de Rapaljaan aan huis heeft, vanwege zijn waardigheid als gemeentelaadslid, heeit men echter laten hangen. Ofschoon het in de bedoeling van den heer Coremans lag, om het toestel op te hangen aan de Maagd van Holland, opdat zijn parlijgenoolen hem toch zouden kunnen opbellen. Aanvankelijk was het bekijks in de straat waar het tooneel zich afspeelde niet noe menswaard, doch hoe meer de mare de ronde deed, dat Coremans z'n boeltje op straat werd gezet, hoe meer volk er op de been kwam. Een viertal agenten van politie onder lading van een inspecteur, had echter het toezicht en wist de orde te bewaren. Nadat het laatste meubelsuk, een vuilnis bak zonder bodem den inboedel aan den overkant van de straat volledig had ge maakt, was dc stilte in de straat spoedig weer terug gekeerd, alleen een agent van politie hield de wacht bij het huisraad. Het duurde echter niet lang of de Rapal jaan Coremans voelde zich verplicht om met een bord op zijn schouder en omringd door vrouw en kinderen de aandacht van het publiek op zich te vestigen. Den druksten weg had hij uitgekozen, n.l. de Hoogstraat, waar vandaan hij zich begaf over Coolsingel naar het Raadhuis. Op Eet bord stond ge schreven; „Uit politieleen haat. Op straat gezet door den Samaritaan, het Christelijk gespuis. Met vrouw cn zes kinderen, waar ik 13 jaar ge woond heb en zonder huurschuld." Op den Coolsingel kreeg de Rapaljaan sche familie zeer vee! hekijks cn het werd zelfs een geduw en gedrang onder de voor bijgangers om te zien, wat de heer Core mans nu weer had te verkondigen. Heel gemoedelijk of het niets bijzonders was, stapte het gemeenteraadslid, gevolgd door vrouw en kinderen en èen groote menigte van volk, bet raadhuis binnen. Door optreden van verschillende ambtenaren van het stadhuis, werd, toen de heer Coremans met zijn familie was binnengelaten aan het dringen van het volk een einde gemaakt. Onbegrijpelijk is echter, dat de Rapaljaan zich aan het nauwlettend oog van den hoofdbode aan het stadhuis heeft weten te onttrekken. Wat de heer Coremans verder heeft durven wagen, is „eenig" in de Rot- terdamsche geschiedenis. Alles zal waarschijnlijk te wijten zijn aan de onverwachlheiü van dit gebeuren. In den tijd van één oogenblik wist de Rapaljaan de College-kamer van B. en W. te bereiken... en deed met een ruk de deur open, waarop hij vrouw en kinderen sommeerde binnen te komen, om den Burgemeester getuige tc doen zijn van zijn hqchelijke positie. 'Wat men in den beginne ook praatte, Coremans was niet te bewegèn de kamer te verlaten. Nadat echter de Burgemeester zijn gemeen teraadslid had toegezegd, dc zaak te onder zoeken, verliet de opgewonden man de kamer en sloeg geduldig wachtend met vrouw en kinderen zijn bivak op in de hal van het Raadhuis. Ongeveer een drie kwar tier heeft de familie Coremans daar gezeten. Dc Rapaljaan zelf vergenoegde zich er mee om van tijd tot tijd de voorbijgangers, o.a. wethouder desZeeuw, op minder aange name wijze te kwalificeeren. Zijn vrouw gaf door haar houding te kennen, dat zij feite lijk niet goed wist, hoe zij het had en de kinderen maakten van de hal gebruik om heerlijk tc schreeuwen en knikkers tc laten stuiten. Toevalligerwijze was het gemeenteraads lid van Burink ten stadhuize gekomen. Na wat over en weer praten met den heer Coremans, die een cynische kalmte trachtte tc bewaren, waren er intusschen twee in specteurs Van de centrale recherche en wee rechercheurs gekomen om bij even- 'ucele onhebbelijk optreden dadelijl, bij dc and te zijn. De burgemeester, die met zijn college in tusschen alles had gedaan om den heer Coremans een fatsoenlijk onderdak te kun nen geven, liet door middel van den hoofd- fcode den rapaljaan mededeelen, dat het Maatschappelijk Hulpbetoon cn het Leger Hes Heils een woning voor zijn familie haH ia de Korte Wagenstraat. De heer Coremans wilde van al dat gedoe echter niets weten, nam het bord weer op zijn schouder en vertrok met vrouw en kroost, ten einde nieuwe reclame te maken. Buitengekomen, poseerde hij op de trap pen van het Raadhuis even voor eenige persfotograven en begon toen zijn zege tocht door Rotterdam's straten weer op nieuw. Korten tijd daarna werd hij door een in specteur en eenige agenten verzocht mee te gaan naar den politiepost in de Raadhuis straat. aan welk verzoek hij gewillig vol deed. Men bracht den rapaljaan daar onder het oog, dat hij door zijn demonstratie een ver keersstremming veroorzaakte. „Zijn Edel achtbare" gaf dit bewezen toe en is toen, waarschijnlijk omdat hij meende, dat het genoeg was, met ziin gezin den Oppert in gegaan en doorgeloopen naar zijn „Buik van Parijs." In Haslach in het Kinzigdal wordt nog immer een aardig oud volksgebruik in eerc gehouden. Het gaat terug tot 't volgende; Het zal een eeuw of wat geleden zijn, toen het heerlijke Kinzigdal onder een geweldige plaag te lijden had. In massa's optredende zwermen ongedierte verwoestten de in bloe sempracht staande vruchtboomen en ook de rijpende veldvruchten, zoodat een hongers nood dreigde. Nu legden de in het heele Kinzigdaal het zwaarst beproefde Hasiachers een plechtige gelofte af, dat als de hemel deze plaag van hen afwendde, ze elk jaar een keer de armen van het stadje en de omgeving zouden soiizigen en hun geschen ken geven. Nauwelijks was de gelofte ge daan, toen plotseling ooievaars kwamen aanvliegen bij groote troepen en in enkele dagen het dal van ongedierte zuiverden. De zeer verheugde, dankbare Hasiachers vervul den nu hun belofte en hebben dit tot dus- vet steeds gedaan. Elk jaar op 23 Februari, als spoedig de ooievaars weer in het land komen, verza melt zich om 12 uur 's middags in de buiten het stadje gelegen Molenkapel een groot aantal kinderen, uitgerust met pakken en mandjes. Ook een inwoner, die den kinde ren als leider is meegegeven, komt precies op tijd. Deze, de „Ocievaarsvader" genoemd, draagt een hoogen cylindcrhoed; in de hand heeft hij, als teeken zijner waardigheid, een lange roe, die hij zoo noodig ook als tucht middel kan gebruiken. De Ooievaardag be gint met eenige gebeden voor het goed ge dijen van de veldvruchten. Daar sluit zich een rondgang bij aan. Voor de huizen klinkt het oorverdoovend geroep der kinderen; Er uit! Eruit! Appels en peren het venster uit! Dit geroep wordt zoolang voortgezet tot de huisbewoners zich aan de ramen of op de halcons vertoonen en de schreeuwende menigte haar gaven toewerpen. Deze be staan meestal uit appels, peren, noten, ge droogd ooft, allerlei soorten gebak en er tusschen door ook een handvol kopergeld Ieder kind doet zijn best zooveel mogelijk van die gaven machtig te worden, en daar komt bet niet zelden tot kleine ruzietjes en kloppartijtjes, bij' welke de „Ooievaarsvader" echter met zijn lange roe spoedig beslecht. Van dezen omgang wordt geen enkel huis verschoond en tegen den avond trekken al len, met rijken buit beladen, huistoe. Ook de „Ooievaarsvader" keert niet met leege handen terug. Het gebeurde in een kleine gemeente in den oosthoek van Zuid-Limburg onder den rook der mijn, zoo schrijft „Voorbijganger" in de „Linib. Koerier". Een nieuw gemeente huis was er gekomen, duur en fijningericht r.aar de nieuwe eischen met prachtig uit gevoerde raadszetels; tot zelfs de aschbak- jes moesten een goeden doen verraden. Toch is de gemeente niet welvarend. Dc raad is een en al bezuiniging. Het gemeentehuis zou ingewijd worden en alle vereeniging waren uilgenoodigd tot opluistering, o. a. flobcrtclub, fietsclub, etc., behalve eenige niet bevriende, waaronder ook de Burgerwacht, zijnde dit een kapita- listisch-gezinde instelling, waarvoor dc de mocratie geen sympathie heeft. Na protest van oen raadslid is dit alsnog geschied. Op 'n Zondagmiddag stelt de stoet, bevend huiverend, zich naar het senaatsgebouw in beweging, droomend over gastmalen en fuif- partijen. Onverstaanbaar wordt er gespeecht. Dc fanfare staat gereed het plechtstatige „Wilhelmus" aan te beffen. De loco is haar echter voor; de sleutel verdwijnt in 't sleu telgat, dc deur vliegt open en 't zelfbewuste gezicht van 'n wachtmeester glundert guitig naar buiten. Enkele witgeschorte wijnschen- kertjes blikken al vanaf het balcon triom fantelijk over de wachtende menigte, Me wil naar binnen stormen. „Halt." comman deert de plichtgetrouwe chef-veldwachter, „enkel muziekgezelschappen." Er wordt ge speecht, gezongen, gefanfaard tegen cn dooi elkaar. De besturen worden op den eere wijn genoodigd. Voor en na schuiven dc nog aanwezigen dc raadszaal binnen, voorop het schutterij-bestuur, "terbiedig dp' kepi's in de handen. Daarbinnen stilte, plechtig indruk wekkend. 'n Fotograaf vereeuwigt allen met „BlitzlichlAllengs trekt men af. De vroede vaderen gaan henen. „De gasketel van Heer len is 20 cM. geheld," merkt er een snaaks op. doelende op den scheefgezakten hoogen zi'den van een der edelachtbaren. Drie dagen later. Door de dorpstraten host 'n vrachtauto, vol geladen met vaten en vaatjes bier de chauffeur geëscorteerd door den loco-hurgemeester en den anderen wethouder. Tonnen bier worden afgeladen aan de verschillende localiteiten, waar de enderscheiden vereenigingen club houden. 't Heele dorp fuift. Uitgezonderd de vele vergetelingen en de jeugd. Heer, bewaar ons voor nieuwe gemeente huizen! wenscht te huldigen, ontvangt dagelijks vele adhaesie-betuigingen, De bedoeling is, gelden in tc zamelen tot vorming van een Borromaeus-fonds ter opleiding van missionarissen voor de Fran- ciscaansche Missie en het huldeblijk op Maandag 18 April (2en Paaschdag) aan tc bieden. Tegelijk met het huldeblijk zal den jubi laris een album worden overhandigd, waar in bijdragen zijn opgenomen van een aan- kunstenaars en waa in voorts de handtec- keningen zullen worden geplratst van alleni die tot het Borromaeus-fonds hebben bij gedragen. Secretaris-penningmeester van het comité is de heer F. L. J. Lourijsen, Laan van Meerdervoort 106a te 's-Gravenhage. BENOEMINGEN. Z. D. H. de Aartsbisschop van Utrecnt. heeft benoemd: tot pas oor te Utrecht 'II. Dom.) den Zeer Eerw. Pater fr. J. Koek O. P.; tot kapelaan te Tiel den Wel Eerw. Pa'er fr. A. v. .d Sanden O P. Z. D. H. de Bisschop van Haarlem heeft benoemd: tot pastoor te Alkmaar (H. Dom.l den Zeer Eerw. Pater fr. H. MickhnghoU O. P.; tot pastoor te Amsterdam (H. Dom.) den Zeer Eerw. Pater fr. P Jansen O. P- Z. D. H. de Bisschop van 's-Hertogen bosch heeft benoemd: tot pastoor 'e Nijme gen (Maria Geboorte) den Zeer Eerw. Pa ter fr. E. Piels O. P. EJVL PASTOOR J. P. SMELTING, t In het St. Antoniusgesticht te Terborg is na voo-zien tc zijn van dc H.H. Sacra menten der Stervenden in den puderdom van 65 jaren overleden de Zeerecrw. heer J. P. Snelting, emeritus-pastoor van Har- reveld. De Zeereerw. heer Joh. Petrus Snelting werd geboren te Gendringcn 17 Juni 1861 en priester gewijd 15 Aug, 1888. Achtereenvolgens werd Z.Eerw. benoemd tot assistent tc Ooste-wienim op 7 Juli 1890, tot kapelaan tc Zandberg op 30 Sept. 1890, tot kapelaan te Riissen op 15 Februari 1895, tot kapelaan te Deurnig:m 'op 2 Mei 1896, tot assistent te Op den Hoorn op 21 Sept. 1901, tot kapelaan te Albcrgen op 33 December 1902, tot jiastoor te Harreveld ap 7 December 1905. Z.Eerw. kreeg eervol ontslag op 30 December 1925. 'IET ZILVEREN PRI^STEPJUBILE VAN PATER BORROMAEUS DE GREEVE. Het zeer uitgebreide comité, samenge steld uit leden uit alle deelen des lands, dat p' ter Borromaeus dc Greeve b'j gele genheid yan zijn zilveren pricsterccst AMSTERDAM, 1 Maart. Aardappelen. (Bericht v/d. mak Jac. Knoop.) Zeeuwschc bonten f 5.25—5.40, blauwen f 5-25—5.40, bravo's f 4.755, eigenheimers f 4./04.75, idem poters f 3.50—3.60, blauwe poters f 3.25—3.50, bonte poters f 3.25—3.50 Noord-Holl. Eigenheimers f 44.20 Anna Paulowna Zand f 55.50, Roodstar f 4.20 Killegommer zandaardappelen f 5 5.50 Friesche borgers f 4.404.50 per hl. winter Malta f 13—14 per 100 kilo. ELST (Bet.), 28 Februari. (Fruitveiling V.V.O.B.) Goudreinetten le soort 52, 2e s. 25, bellefleur 25, prima Brugge reinetten 29, le s. 25, 2e s. 21, rabauen le s. 15, 2e s. 6— 734, winterjannen 1420, brederodes 19 22, pondsperen 2021 ct. per kg. HULST, 28 Februari. Granen. De aan voer was heden gering. Genoteerd werd voor: tarwe f 14, rogge f 12, gerst f 12, haver f 9.50, erwten f 1621. BODEGRAVEN, 1 Maart. Kaas. Ter markt waren 73 wagens. Prijzen f 45—49, riiksmerk le soort f 5053, 2e soort f 46— 48. Handel matig. PURMEREND, 1 Maart. Kaas. Aanvoer 14 stapels fabriekskaas met merk f 49, 5 st. boerenkaas met merk f 46. Boter. A'n- voer 626 kg. f 2.25—2.35 perkg. Vee. Aan voer 420 runderen, als 195 vette koeien 70—90 c. per kg., melk- en geldekoeien f 120—325, 30 vette kalveren f 1.301.40 per kg., 1200 nuchtere kalveren f 934, 12 stieren, 32 paarden f 80—200, 650 schapen, vette schapen f 3C44, overhouders f 18 34, 510 vette varkens, slachtvarkens 6„ 66 ct., zouters 6665 ct. per kg. 92 magere varkens f 20—40, 296 biggen f 14—22. De handel in runderen, kalveren en scha pen was matig in vette varkens vlug. Eieren. Kippen- f 4.75—5.75, eenden- f 5.50. PURMEREND, 1 Maart. Eieren Aan de veilingen werden aangevoerd 93.000 kip pen- f 4.60—7 en 83.000 eenden- f 5.70— 5.90 per 100 stuks. DEVENTER, 28 Febr. Paarden. (Vasten- markt). Aanvoer 186 stuks. Luxe paarden f ''SO500, 1ste soort werkpaarden f 425 575, 2e soort idem f 225400, enters f 200 325, pennies f 80—160, veulens f 75150, slschtbankpaarden f 80160. Handel vlugger. NIJMEGEN, 28 Febr. (Weekmarkt.) Var kens. Aanvoer 542 biggen f 1018, 85 vette varkens per Y» kilo 3133 c, Vee. Aanvoer 21 vette koeien 3643 c. per Yz 19 vette kalveren 3238 c. per Yz kg.237 nuchtere kalveren f 813 schapen f 1523. Eieren. Aanvoer 125.000 kippen- f 56. GRONINGEN, 1 Maart. Vee. Kalf-_en melkkoeien le soort f 350370, 2e f 275 300, 3e f 175200 vroegmelkkceien le s. f 325—375, 2e f 250—300 kalfvaarzen le soort f 275—300, 2e s. f 170—190 vare koeien le s. f 2e s. f stieren le soort f 0.74—0.76, 2e s. f 0.66—0.68 slachtvee le soort f 0.820.84, 2e s. f 0.720.76 p. kg. slachtgewicht melkschapen f 4050, vette schapen le s. f 4045, 2e s. f 3035, weideschapen le s. f 3638, 2e s. f 2528, weidelammeren f 1014vette kalveren f 1.12—1.20, 2e s. f 1.00—1.08, vette lam meren f 2226, loopvarkens f 17—20, vette varkens le soort f 0.600.62, 2e s. f 0.54 0.56, Londensche varkens zouters f 0.60 0.63, biggen f 7—13, f 1—1.50 per week. Aanvoer 153 vette koeien, 405 kalveren, 764 vette en Londensche varkens, 365 mager varkens en biggen. Het le soort kaifvee, melkvee en slacht vee werd prijshoudend verhandeld in de afwijkende soorten verliep de handel slecht. Stieren en vette kalveren nauwelijks prijs houdend. Nuchtere kalveren werden traag verhandeld ad f 4 tot f 7, terwijl voor een Zwaar kalf iets daarboven werd gemaakt. De wolveehandel had een traag en nauwelijks prijshoudend verloop. Voor vette varkens en zouters liepen prijzen iets terug. Biggen iets hooger. SNEEK, 1 Maart. Vee. Ter markt waren 268 melk- en kalfkceien f 150265, 44 vette koeien f 200330 6 vette kalveren f 40 80 952 nuchtere kalveren f 412 32 gras kalveren f 50120 450 schapen f 2040 lammeren f 606 varkens f'5C120 13; biggen f 715 vette runderen 4C45 c.7 vette kalveren 6065 c., vette varkens 27 31 c. zouters 2930 Yz c. per kg. Handel in eerste soort melkvee goed vette koeien, vette kalveren en schapen prijshou dend, laatstgenoemde duurder graskalveren langzaam en slechtvarkens kalm en lager biggen iets beier. ROTTERDAM, 1 Maart. Vee. Ter markt waren aangevoerd 200 paarden, 10 veulens, 1100 magere runderen, 985 vette runderen, 223 vette en graskalveren, 2228 nuchtere kalveren, 114 schapen of lammeren, 8 var kens, 118 biggen. De prijzen waren als volgt koeien le qual. 90100 c., 2e qual. 8085 c., 3e qual. 6075 c., ossen le qual. 90 100 c., 2e qual. 7580 c., 3e qual. 7075, stieren le qual. 8085 c., 2e qual. 6575 c., 3c qual. 6070 c., per kg.vette kalve ren le qual. 150160 c., 2e qual. 130145 c., 3e qual. 110125 c., melkkoeien f 190- 310, kalfkoeien f 200—425, stieren f 185 350, pinken f 145195, vaarzen 150175, werkpaarden f 200400, slachtpaarden f 160 250, hitten f 100250, graskalveren f 60100, nuchtere kalveren f 69, fokkal- veren f 1120, biggen f 1320, overloopers f 25—40. Vette runderen bij flinken aanvoer tamelijk vlug verhandeld voor de prima soorten werd goede prijzen betaald. Vette kalveren bij kleinen aanvoer. Vlugger verhandeld, prima soorten, in sommige gevallen boven noteering. Graskalveren met weinig aanvoer en geen kooplustbijna alle onverkocht. Nuchtere kalveren'bij greoten aanvoer zeer traag verhandeld. Biggen en overloopers matig verhandeld. Paarden met redelijken omzet.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1927 | | pagina 7