fUX€R JggM GEMEENTERAAD VAN VELSEN. Holland-China ■St. ^oaSTk^" iS CATZ SZ^rïmTËXEÜ-GRCriHTüEii UIT DEN OMTRE BENNEBROEK. r-3 motie inzake een gemeentelijke huurverordening in handen van B. en W. om advies. Een nieuwe toegangsweg naar tie ponten. In principe besloten tot stichting van een gemeentelijk slachthuis. De voorstellen inzake de regeling van het bewaarschoolonderwijs aangehouden. Geen belasting op reclamehorden, zonneschermen, etc.; het voorstel van B. en W. ingetrokken. SANTPOORT. DRIEHUIS. HEEMSTEDE. HAARLEMMERLIEDE. HAARLEMMERLIEDE EN SPAARNWOUDE. SPAARNDAM. SCHOTEN. OVERVEEN. SOCIAAL LEVEN. Critieke toestand in de Maas- trichtsche glasindustrie. Nadere regeling der collectieve arbeidsovereenkomst De Staatscommissie voor de economischs politiek. Het arbeidsconflict te Barhei en Rodenrijs. LAATSTE NIEUWS. De anü-Britsche campagne in China. De beide mijnrampen in Engeland. Kolonel Carrington. Duikbooten aan den grond Roemeensch advocaat te Parijs gearresteerd. MARKTNIEUWS. Pater FRUCTUOSUS GOEDHART O. F. M. US& Ba?J iS«R ..^aamsv Mini9Ptiv(ik /7ÖQ „*awaiiaw«a« nu«.-:3iBB!Siaifc. ^yneiaflaaBiSfia ijo^-iisBapjDBsafflfctjjj....s^<a«BJBBggga3ag litV» Men Gemeenteraadsverkiezingen. scb-ljt cns: E n opwekking tot de R.-K. van Bcnne- brcek. nu wij staan aan den vooravond var de gemeer.teraadsverk:ezingen. Een ieder zal he: er mee eens zijn, dat een minderheid der R.-K. in den gemeente raad hier niet spreekt van eensgezindheid tij de R.-K. van Bennebroek. In tegen deel van verdeeldheid en laksheid om het niet erger uit drukken. De R--K. hebben de meerderhe'd in Ben- nebroek. Hierui' volgt toch ook dat hen de meerderheid in den Raad toekomt, maar door laksheid en verdeeldheid zijn zij ge komen tot een minderheid in den Raad. Dit moet toch voor ieder R.-K. in Benne- broek, d e de belangen van Kerk en Slaat behartigen wil een treurige gedachte zijn, de goedwüligen niet te na gesproken. Men vroeg eens. hier in Bennebroek is er toch zeker een overwegend R.-K, ge meentebeo uur en verschillende R.-K. func- ti"narissen enz.? Tot mijn spijt moest ik zeggen, niets van dat alles. Roomsch-Ka holieken van Bennebroek, is dat niet beschamend? Dit jaar kan de gelegenheid te baat wor- ken genomen, dat het anders worden kan. Wij hebben een nieuwen voorzi ter en secretaris der R.-K. kiesvereeniging, die zeker het kiezerskorps in nieuwe banen zullen weten te leiden. Laat ieder in zijn omgeving van nu af aan eens goed toezien naar geschikte candida'en mannen, d e het bezien als een verantwoordelijke posi tie en het niet beschouwen als een eere- fc antje We moeten mannen hebben, wier werkkring in Bennebroek is gevestigd. Hetzij een werkman, ambtenaar of midden stander. Niet een die hier alleen des nachts verblijft. Voorgesteld wordt, dat er 4 middenstanders en 4 werknemers als candidaten worden voorgedragen in de alg. vergadering der Kiesvereeniging. De plaat sen op de lijst kunnen daarna worden vastgesteld. Er zal niets tegen zijn, dat de 3 zitting hebbenden natuurlijk bovenaan komen als i»c. 4 een werknemer en no. 5 een mid denstander enz. Laten wij dit jaar met can didaten komen waarmede wij succes zul len hebben, waarop de nie'-Katholieken van Bennebroek jalcersch kunnen zijn zoo zelfs, dat zij candidaten van ons overne men. Van de niet-Katholieken van Bennebroek vernamen wij al spoedig, dat zij met hun zit inghebbende leden in het algemeen niet tevreden zijn en hoe kan het ook anders? Onze loco-burgemeester komt alleen in Bennebroek zijn nachtrust genieten. Zijn werkzaamheden zijn in Amsterdam. No. 2 komt ep de lijst een plaats in den Raad toe; no. 3 een man, die in zijn kan oor onmisbaar is en in een woord gezegd altijd voor ieder klaar staat en dien wij als kan toorhouder niet gaarne zouden willen mis sen. Echter in den Raad is die man nie op zijn plaats, daar hij een en al ambtsge heim is. Hij gaat over de Pesterij, ambtsge heim; over de Spaarbank ambtsgeheim; over de Belas ing, ambtsgeheim; over de Telegraaf en Telefoon, ambtsgeheim enz. Wat meet die man in het midden brengen als er over belastingzaken gesproken wordt? No. 4 is in zijn werkkring onver beterlijk, doch aan de groene tafel moet hij te veel naar de cogen van zijn supe rieur zien. Iedereen kan begrijpen, dat, indien wij met achtenswaardige candidaten komen wij zeker stemmen van de nie'-Katholie ken, die hier tamelijk verdeeld zijn, zullen krijgen en dit jaar mrg niet één kathol'ek te huis blijven of ongeldig stemmen en in geen geval s'emmen op een candidaat, die niet door de R.-K. kiesvereeniging is ge steld. Noch een enkel woord aan alle R.-K. van Bennebrcek. Wordt allen I'd van de R.-K. Kiesvereeniging en stel het volste vertrouwen in het bestuur. Zij zal aan vele engerieven en onaangenaamheden een einde maken, tevens is hier nog een ruim veld voor de propagandisten. Hier kunnen zij eens toonen, wie de meeste leden aan welven kan. „Vox Humana". Met medewerking van bet mannen-zangkwartet .Kinheim" gaf „Vox Humana" haar jaarlijkschen feest avond in „Zomerlust". Tot einde toe heerschte een gezellige stemming, dank zij de vele en mooie voor drachten van leden, de keurige zang van „Kinheim." en het tooneelstukie met zang „De Villa-bewoners". Ook de penningmees ter boekte succes door het aanwerven van flink wat donateurs, zoodat ,Vox Humane" op een goeden avond kan terugzien. Indische Dienst. Mej. W. E. Ham, alhier is voor den dienst in Ned. Indië bestemd als verpleegster le klas bij het krankzinnigen- wezen. Proces-verbaal. Proces-verbaal werd gisterenmiddag opgemaakt tegen een wiel rijder, die tijdens het rijden een auto vast hield. Rectificatie. In ons nummer van giste ren wordt abusievelijk gemeld, dat D. E. S. a.s. Zondag een uitvoering geeft. Gisteravond vergaderde de gemeenteraad onder voorzitterschap van den burgemeester. De raad was voltallig. Na een geheime zitting van ruim twee uur komt aan de orde Mededeelingen en in gekomen stukken. Ingekomen is o.m. een motie van de raads leden W.F. Visser c.s., inzake het ontwerpen van een zoc danige verordening, dat hierdoor onncodige huurverhoogingen kunnen worden voorkomen. In handen van B. en W. gesteld om advies. Ingekomen is voorts een schrijven van eene buurtcommissie ter gelegenheid der herden king van het vijftigjarig bestaan van IJmuidcn en het Noordzeekanaal, waarbij aan de ge meente kosteloos wordt aangebeden eene nabootsing van het vroegere stoomschip „Rembrandt", welke tijdens de feesten heeft gediend ter versiering en tentoongesteld was o.a. op het Enschedéplein. B. en W. stellen voor, deze schenking on der dankbetuiging te aanvaarden. Ket scheep je is voorloopig in de gemeentelijke visscherij- school te IJmuiden geplaatst. Goedgekeurd. De heer TEN BROEKE vraagt de aan dacht van B. en W. voor het stichten van een blijvend aandenken. De VOORZITTER zegt dit toe. Ingekomen is een adres van M. van Dam e.a., bewoners van gemeentewijken, staande aan den Tusschenbeeksweg te IJmuiden, waarbij wordt verzocht schuurtjes achter hun ne woningen te plaatsen. In handen van B. en W. gesteld om ad vies. Opheffing functie. B. en W. stellen voor over te gaan tot op. heffing der functie van concierge aan school A De leden Maas, Groeneveld, Homburg en v.d. Steen hebben voorgesteld om de ophef fing der functie van concierge niet te doen in gaan op 1 Mei a.s. maar op 1 September a.s. en B. en W. uit te nocdigen te trachten vóór dien datum voor genoemden concierge een an dere werkkring te vinden. De heer SCHILLING zegt, dat hij zich de opheffing verklaren kan. Doch niet zoo op stel en sprong met ingang van 1 Mei. De heer VERMEULEN dan is 't één- Meidag. De heer SCHILLING vindt deze opmer king ongepast. Spr. gaat voort en vraagt om te onderzoeken, of de functionaris niet in een anderen werkkring geplaatst kan worden. De heer VISSER wil niet spreken over de j noodzakelijkheid van opheffing. Wel echter over de mogelijkheid om den functionaris in een andere functie te stellen. Spr. wijst op de moeilijkheid van den man, om zich in het par ticulier bedrijf nog een positie te verschaffen. Spr. stelt een motie, waarin wordt uitgespro ken, dat alleen dan tot opheffing zal worden overgegaan, wanneer voor den concierge een andere werkkring is gevonden. Dit is een positief voorstel, waaraan de man wat heeft. De VOORZITTER acht deze motie on juist. Daarin immers wordt het persoonlijk belang vóór het algemeen belang getrokken. Iets anders is 't wanneer men er de wenscke- lijkheid aan vastknoopt, dat er een andere werking gezocht wordt. De heer NIJSSEN betoogt in denzelfden geest. De heer TEN BROEKE zegt, dat er geen enkel bezwaar is om de functie met 1 Sep tember op te heffen. De heer ROELSE verdedigt de motie van den heer Visser. De heer GROENEVELD verdedigt zijn voorstel en betoogt, dat men tot 1 September moet wachten om in dien tusschenlijd naar iets anders voor den functionaris uit te zien. De VOORZITTER zegt, dat B. en W. geen bezwaar hebben om 't voorstel van de heeren Groeneveld c.s. aan te nemen. De heer VISSER trekt zijn motie in, wan neer B. en W. willen toezeggen, dat zij alles ja 't w:r.c zullen steil en om een anderen werkkring te vinden. Het voorstel van de heeren Groeneveld c.s. wordt hierna aangenomen met 2 stemmen te gen. Intrekking raadsbesluit. B. en W. stellen voor het raadsbesluit van 5 October 1926 in te trekken en hen te machti gen tot den verkoop van een perceel grond te IJir uiden. Goedgekeurd. Verbetering Rijksweg HaarlemVelsen. Van Rijkswege is een aanvang gemaakt met het aanleggen van een gedeelte van den nieuw geprojecteerden Rijksstraatweg Haarlem Velsen en wel met dat gedeelte, hetwelk zich' uitstrekt tusschen den Kweekensteinsweg en een punt, gelegen beoosten het dorp Velsen. Teneinde dit gedeelte direct het meest nut tig effect te doen sorteeren, heeft het Rijk zich bereid verklaard om, in aansluiting daarmede, met behulp van het, van den Rijksstraatweg afkomend materiaal „een tijdelijken toegangs weg" te maken naar het stoompontveer. Om hiertoe te kunnen geraken zullen ech ter twee afdeelingen van de garage, staande op korten afstand van het pontveer, moeten wor den afgebroken, waarna het overblijvend ge deelte daarvan weder in orde is te maken. Tevens dient afkoop van de huur der boven bedoelde afdeelingen van de garage plaats te hebben. B. en W. vragen hiervoor het benoodigde crediet. Goedgekeurd. Aanvulling precarie-ver- ordening. B. en W. doen een voorstel tot aanvulling der verordening op de heffing van rechten voor het gebruiken van of voor het hebben van werken en inrichtingen onder of boven den openbaren gemeentegrond of bij het openbaar gemeentewater. De heer BOSMAN^ vraagt waarom 't noodig is om belasting te heffen van voor werpen, welke men boven z'n huis heeft. Daar heeft toch niemand last van. De heer MAAS spreekt ongeveer in den zelfden geest. Spr. vindt 't wat te ver gaand om belasting te keffen van reclameborden en reclames op zonneschermen. Spr. zal hiér dan ook tegen stemmen. De heer HOMBURG zegt dat de te heffen bedragen wel niet zoo groot zijn, doch spr. vindt 't toch een bezwaar en 't zal de reclames doen verdwijnen. En zonder dat vindt spr. het een doodsch gezicht. Zóóveel wordt er tenslotte niet aan dit belastinggeld ontvangen. De wethouder, de heer TUSENIUS zal ook tegenstemmen. De heer ROELSE zegt, dat deze belasting een plagerig karakter draagt. Het is een impopulaire belasting, welke slechts een onbeduidende opbrengst zal geven. Ook is spr. tegen het heffen van een vergoeding van de draden der radio-centrale. De heer VERMEULEN vraagt naar de aanleiding van dit voorstel. Na eenige discussie wordt het voorstel van B. en W. ingetrokken. Vergoeding aan bijzon dere scholen. Goedgekeurd wordt het voorstel tot vast- stelling der vergoeding voor bijzondere scholen, voor boventallige leerkrachten. Eveneens worden vastgesteld de aan de bijzondere scholen te verleenen voorschotten op de vergoeding bedoeld bij art. 101 der, L.-O.-wet. Goedgekeurd. Het openbaar Lager On derwijs te Santpoort. Aan de orde is hierna het praeadvies op het adres van „Volksonderwijs" o.a. inzake de verzorging van het Openbaar Lager on derwijs te Santpoort. Naar aanleiding van deze adressen stellen B. en W. voor le. hen te machtigen over te gaan tot de stichting van een hulplokaal bij school F en daarvoor een crediet te verleenen van f 3525; 2e. het raadsbesluit van 6 Juli 1926 te handhaven. Goedgekeurd. Toelating van leerlingen. B. en W. doen een voorstel tot wijziging van den datum van toelating voor leerlingen tot de scholen D en D I te IJmuiden. Na eenige discussie goedgekeurd. Regeling van het Bewaarschool- onderwijs. Aan de orde is hierna het voorstel van B. en W. tot vaststelling van de volgende nieuwe verordeningen A. tot regeling van het openbaar bewaar schoolonderwijs B. regelende het verleenen van geldelijken steun aan het bijzonder bewaarschoolonder wijs C. op de heffing van schoolgeld voor het openbaar bewaarschoolonderwijs D. op de invordering dier schoolgelden. Van de heeren Roelse c.s. waren een aantal amendementen op dit voorstel ingekomen. De heer NIJSSEN stelt voor het voorstel aan te houden om de onderwijscommissie in de gelegenheid te stellen de ingekomen amen dementen te onderzoeken. Aldus wordt besloten. Leges-verordening. B. en W. stellen voor de verordening op de heffing van leges aan te vullen. Goedgekeurd. Oprichting van een herstellingsoord. Aan de orde is vervolgens het prae-advies op een voorstel van het lid, den heer D. F.G. Schilling, betreffende de benoeming van eene commissie ad hoe, welke de mogelijk heid zal onderzoeken, om in deze gemeente te komen tot de oprichting van een herstel lingsoord voor hén, die daarvoor in aanmer king komen. B. en W. adviseeren dit voorstel niet aan te nemen. Naar aanleiding van een opmerking van den heer Schilling wordt medegedeeld, dat het be doelde onderzoek reeds opgedragen is aan de commissie van de nazorg voor volwassenen. Overeenkomstig het voorstel wordt hierna besloten. De abattoir-plannen. B. en W. s ellen den raad voor een prin- cipieele beslissing te nemen inzake de stich ting van een openbaar slachthuis. De heer NIJSSEN vindt de beslissing nog al gemakkelijk, volgens het raadstuk immers kan 't niet anders. Spr. zou echter willen vra gen om met de belanghebbenden te overleg gen. De wethouder, de heer DUNNEBIER verzekert, dat er een innige samenwerking be staat. De heer TEN BROEKE, vraagt of het plan ontworpen wordt door 't Bureau van Open bare Werken. De VOORZITTER antwoordt dat het niet aan Openbare Werken zou moeten wor den opgedragen. De wethouder, de heer DUNNEBIER merkt op, dat dit nog geen uitgemaakte zaak is. De heer TEN BROEKE onderschrijft de meening van den voorzitter niet. De heer VERMEULEN vraagt overleg met de slagersvereeniging over de stichting van een slachthuis door de slagersvereeniging zelf, in samenwerking met de gemeente. Spr. wenscht B. en W. vrij te laten in de aanwij zing van degenen, die de plannen zullen ont werpen. Spr. dringt intusschen op soberheid in den bouw aan. De heer SLUITERS dringt er op aan om bij den minister uitstel te vragen voor de uit voering der plannen in verband met den fi- nancieelen toestand der gemeente. De heer LANDEWEERD stelt eenige vra gen. De VOORZITTER antwoordt, dat er over leg is gepleegd met de slagers. Ook de slagers zijn van oordeel dat de stichting het beste door de gemeente kan geschieden. Het voorstel van B. en W. .om in principe te besluiten tot de stichting van een slacht huis, wordt hierna goedgekeurd. Verpachting „Velserbeek" B. en W. vragen den raad machtiging tot onderhandsche verpachting van het hotel pension met theeschenkerij „Velserbeek". Goedgekeurd. Benoemingen. Benoemd worden tot leeraar in vasten doenst aan de vissche- rijschool de heer J.K. van Dalen tot tijdelijk leeraar aan de visscherijschool de heer L.M. Lavoo. Onderzoek geloofsbrief. Bij het punt onderzoek geloofsbrief van den heer J. de Nobel, benoemd lid van den raad in de plaats van den heer B.S. Schuite maker, wenscht de heer SCHUITEMAKER een woord van afscheid te spreken. Spr. wenscht den voorzitter gezondheid toe en hij hoopt dat de raad nog lang van zijn krachtige leiding zal profiteeren. Ook den raadsleden wenscht spr. gezond heid toe. De VOORZITTER hoopt, dat den heer Schuitemaker ook in 't vervolg de belangen der gemeente na aan 't hart zullen liggen. Na B. en W. en de raadsleden de hand te hebben gedrukt, verlaat de heer Schuitema ker de vergadering. Hierna volgt sluiting. Gemeenteraad. Vergadering van den Raad der gemeente Haarlemmerliede ne Spaarn- woude, op Zaterdag 5 Maart 1927, voorm. 10 uur. De agenda vermeldt; 1. Ingekomen stukken en mededeelingen. 2. Voorschotten art. 101 L. O. wet aan Biiz. Scholen, 3. Wij- zig'ng algemeene politieverordening "Inzake het maken van reclame. 4. Wijziging retri butieverordening voor Middelbaar en Gym nasiaal onderwijs. 5. Ontslag onderwijzeres Houtrakoolder. 6. Benoeming schattingscom missie Rijksinkomstenbelasting. 7. Crediet voor emigratie naar Canada. 8. Borgstelling ten behoeve van het matrozeninstituut. 9. Voorstel tot invoering van een belasting op vermakelijkheden. 10. Opzegging overeen komsten met Amsterdam betreffende de le vering van duinwater. 11. Voorstel om in beroep te gaan inzake de plaats van aan slag in de Rijksinkomstenb.lasting van een ingezetene. 12. Wijziging begrooting 1927. 13. Vaststelling kohier hondenbelasting 1927. 14. Vaststelling kohier bedrijfsbelasting 1927. Burgerlijke Stand. Geboren; Maria Helena Hubertha, d. van P J. A. Buijs en C. van der Zwet, Spaarnwoude. Willem Robert, z van M. Lubsen en Cbr. H. van Amstel, Zutd-Schalkwijk. Adriaan. z. van B. Bak ker en P. Steiin, Houtrakpolder. Ondertrouwd'. J. J. Anspach 25 j. en P. van I.aer, 28 jaar. Getrouwd: A. Broertjes, 31 iaar en A, M. M. Kip, 22 jaar. J. A. van Velzen 22 jaar en J. C. van Mcrrienbocr 20 jaar. Overleden: Johannes Anthonius, 4 rnncl z. ^an J. A. van der Putten en M. A. A. van Heteren, Halfweg. Vergadering van den Raad der gemeente Spaanulam, te houden op Donderdag 3 Maart 1927, des ramiddags 7 uur, ten raad- huize. De agenda vermeldt: 1. Notulen; 2. ingekomen stukken; 3. Benoeming van twqe leden cn twee plaatsvervangende leden voer het stembureau voor de verkiezing van le den voor de Tweede Kamer der Staten-Ge- -leraal, de Provinciale Staten en van den gemeentc-aad; 4. voorstel van B. en W. tot het toekennen van een gratificatie aan de Rijksveldwachters over 1926; 5. idem, tot: het toekennen van een gedeelte van de Gcd. Zuidelijke Gemeente vaart tot tuinen van de gemeente-woningen aan de Kerlt- laan; b. verhooging van de huur voor de be woners dier buizen met 20 cent per week voor zes woningen en met 25 cent per week voor twee woningen; c. bepaling dat het woningbedrijf ter zake van een en ander aan de gemeente zal vergoeden een bedrag van 90 per jaar, ingaande 1' Januari 1927; idem tot verlenging van den termijn voor ontruiming van onbewoonbaar verklaarde woningen; 7. idem tot wijziging van het be sluit tot regeling der bclooring voor den plaatsvervanger van het hoofd der school; 8. idenï, tot het geven van een vergoeding aan N. Out, voor het verkrijgen van een be hoorlijken toegang tot het Havenplan. 9. idem, tot het toekennen van een premie aan de brandmeesters bij spuit 2; 10. Idem, tot onderhandsche verhuring van de dok terswoning, Pol 1, aan den gemeente-ge- neesheer, W. B. Smit, alhier; 11. idem tot vaststelling van het kohier der hondenbe lasting 1927. Gemeenteraad. Vergadering van den Raad der gemeente Schoten, op Vrijdag 4 Maart 1927, des avonds iy2 uur, ten raad- huize. Onderwerpen ter behandel'ng: 1. Voorstel van Burgemeester en Wet houders, tot beschikbaarstelling van gelden voor het aanschaffen van stoelen en tafels, ten behoeve van de inrichting van een hand werklokaal in de Willen de Zwi'gerscbool, en tot afwijzing van het verzoek van het bestuur van genoemde school om medewer king voor de verbetering van de speelplaats daarbij. 2. Behandeling van het rapport, d.d. 31 Januari j.L, van de op 13 April 1926 inge stelde commissie voor het onderzoek van mogelijke onregelmatigheden bij den bouw van 100 gemeentewoningen, alsmede bij den aanleg van straten cp een bouwterrein van de bouwverceniging St. B'avo op het dorp. 3. Ingekomen stukken en mededeelingen. 4. Belastingzaken. Burgerlijke Stand van 21 tot en met 26 Februari 1927. Geboren: z. van C. C. van Rapphorst-Groen. d. van A. K. J. Cobe- ler.s-Nelis. z. van A. van Riessem-Langc- veld. d. van H. G. Boon-van Schinkel. z. van A. S. Jacobs-v, d. Boogaard. d. van D. Vis-ICikke. z. van P. Sikkens- Pallemnns. d. van E. M. Roskamp-Smit. z. van J. A. Egrrond-de Bak. d. van J. C. Plantinga-Iperen. Ondertrouwd: J. F. H. Gosewehr en A. H. van Dijk. J. F. Koedijk en S. M. Linde man. F. G. Bakker en F. P. Witzemann. M. Florie en K. Smit. J. J. Vellinga en C. W. Kruijer. Getrouwd: C. J. Ruigrok met P. H. J. Honneb:er. J. A. F. van Santen met J. Br e ruwer. W. H. C. Serné met C. H. Bcendcrs. Overleden; P. Richardus, 68 jr. R.KS.V, Hercules," Zondagavond hield deze vereeniging haar jaarlijksctie uit voering in de zaal van het Lyceum, aan den Zijlweg Precies 8 uur opende de heer van Kessel deze u'tvoerir.g met den christelij- ken groet en riep het talrijk opgekomen publiek een har'dijk we'kom toe. Spreker drukte zijn spijt er over uit, dat de heer Blankwater door verschillende omstandig heden verhinderd was, om als voorzit'er van Hercules zelf deze uitvoering te ope nen. De heer van Kessel memo-eerde in 1 kort wat Hercules in het afgetoppen jaar gepresseerd heeft, hij schetste met wat voor moeilijkheden zij te kampen had ge had, doch dat zij die moeilijkheden glans rijk had doorstaan, waarvoor hij den heer Vreeswijk als leider hartelijk dankte. Met recht ncemide hij den heer Vreeswijk de mil vrn de vereeniging. De ui voering is schitterend geslaagd, vooral wanneer men bedenkt, dat de ruimte veel te wcr.schen overliet. De verschillende vrije oefeningen, die werden uitgevoerd op de begeleiding van mei. Dollé aan de piano verliepen vlot en toonden vooral aan, dat ;r serieus beoefend was. Vooral de Zweed- re,he oefeningen, volgens Niels Buck, wer den sch'tterend uitgevoerd en werden door het publiek met belangstell ng ge vergd. Rek- en b"ug-oefeningen werden goed en uitvoer gebracht. Wel werd, ongemerkt, dat vele nieuwelingen er mee werkten. Het komisch nummer van dien avond was ge maskerde vrije oefeningen, welke op cor recte wijze werden verricht en de lach spieren van het publiek danig in beweging brachten. Onder de pauze werd door den heer van Kessel, volgens gewoon'e der vereeniging a-n mej. Dollé een bloemen mand aangeboden en aan den leider, den lieer Vreeswijk, een cadeau, bestaande uit 'n rooks'el. Voor en na de pauze werden door de Mandolineclub .Sanota Maria" een paar stukjes gegeven, die bijzonder in den smaak van het publiek v'elen. Het was :ocd elf uur toen de heer Van Kessel deze schitterend geslaagde uitvoering met den Christeiijken groet sloot. Het directorium van de „Lïmburgsche liga" heeft aan den voorzitter van den ministerraad een telegram gezonden, waarin het met het oog op den criliek wordenden toestand van de Maastrichtsche glasindu strie aandringt op ingrijpen door de regee ring en protesteert tegen de houding van het landsbestuur, dat de Zuidelijke industrie i onvoldoende zou bebarigen. Verwacht wor den, aldus wordt gezegd, sprekende daden ten bate van de door Noordelijke handcis- politiek gedupeerden. De commiss:e van voorbereiding uit de Tweede Kamer van het bij die Kamer aan hangige we'sontwerp tot nadere regeling van de collectieve arbeidsovereenkomst heeft dezer dagen haar vers'ag aan de re geering ter beantwoording toegezonden. Een pleno-vergadering gevraagd. Een groep leden van de Sta^'scommi.ssic voor de economische poFtiek, ingesteld in Juli 1914, hebben, naar aan de „Msbd gemeld wordt, tot den voorzit'er van die commissie een verzoek gericht zoo spoedig mogelijk een plcno-vergadering bijeen te roepen teneinde op de hoog e gesteld te worden van de werkwijze en resultaten der sub-commissie, d;e tot taak heelt het wei- va? rts-probleem 'te bestudceren. Zij wijzen er in hun schrijven op, dat bedoelde sub-commissie buiten voorkennis van de commissie zelf ia benoemd. Ter toelichting voegen we hier aan toe. dat de hier bedoelde sub-commissie door minister Co'.ijn is aangekondigd. Minister Kooien beef de leden van de sub-commissie benoemd, terwijl deze op 4 Mei 1926 door minister Slotemaker de Bruine is geïnsta'leerd. Dezer dagen is de commissie weer met zea leden uitgebreid, nada ze zich vroeger reeds tot taak had gesteld een onderzoek ■n te siel'-in naar: le. den loop van de prij zen van de meest noodzakelijke levensbe hoeften; 2. den invloed der beperkingen van den arbeidsduur en de verplichte so ciale verzekering; 3. den invloed van de loonpolitiek der overheidsberijven ten op zichte van de loonen in de vrije bedrijven. De vraag hierboven door de leden van de Staatscommissie gcs'eld, houdt verband met het feit dat het een sub-commissie is van deze commissie, maar dat zij zelf niet alleen daarin niet is gekend, maar ook dat tot leden van de sub-commissie ziin be roemd personen die niet eens lid zijn van de Staatscommissie. In zake het arbcidersconflict te Berkel en Rodenrijs, kunnen wij nog mededeelen, dat door den Bedrijfsraad het loon voor het loopende contractiaar is vastgesteld op 24.50, maar beide partijen kunnen zich beroepen op den bedrijfsraad. Wanneer het bedrijf slechter gaat cf in slechten toestand komt, kunnen de werk gevers het loon herzien, doch wanneer het bedrijf beter wordt dan kunnen de arbeiders zich beroepen op den bedrijfsraad, om het oude loon van 26 te herstellen. In het gebied van de Boven Yangtse, wordt een heftige anti Brifsche Campagne gevoerd. De achtergebleven Britsche onder danen hebben de grootste moeite zich van levensmiddelen te voorzien. LONDEN, 2 Maart. Het aantal dooien bü de ramp te Ebb Vale, bedraagt thans 55, da. in Nottingtranzshire 14, zoodat het totaal aantal 70 bedraagt. NEW-YORK, 2 Maart. Kolonel Edward Carrington, vroeger een heftig voorstander van den overleden president, Theodoor Roosevelt, en leider van diens verkiezings campagne, is Dinsdag gearresteerd wegens het deelnemen aan een duel. LONDEN, 2 Maart. In de haven vaa Portsmouth, zijn gisteren twee duikbooten aan den grond gelpopen. Er bestaat even wel geen gevaar, met hoog water zullen zij weer vlot komen. PARIJS, 2 Maart. De politie heeft een te Parijs wonende Roemeenschen advocaat ge arresteerd, wegens het verschaffen van valsche passen aan landgenooten, om hem in staat te stellen naar Canada te gaan. BEVERWIJK, 28 Febr. R.-K. Coöp. Tuin- dersvereeniging „Kennemeriand". Boeren kool 50 ct. pr kist; Witlof I 2024 ct., idem II 816 ct.; Spruiten 1830 ct. per k.g.; Uien 3AYi ct. per k.g. Bieten 34 ct. per k.g.; Wortelen 2—4 ct. per k.g. Roode kool 4—8 per 100 k.g. Geele kool 37 per 100 k.g. Groene kool 35 per 100 k.g. Prei 6—13 ct.. per bos. PURMEREND, 1 Maart 1527. Kleine Fa- brikskaas, aanvaer 15 stapels, met merk f 49 Kleine Boerenkaas 4 stapels, met merk f 46 per 50 IC G. Handel goed. Boter 626 K.G. 2 252.35 per kg.; Runderen waaronder 196 vette 0.650.90 per kilo, vlug; 213 melk- en gelde 120—325 per stuk, matig; Stieren 12 stuks, 0.650.80 per kilo, ma tig; Paarden 32 stuks, 80200 per stuk, vlug; Vette Kalveren 30 stuks, 1.30—1.40 per kilo, matig; Nuchtere Kalveren 1237 st., 933 per stuk, matig; Vtte Varkens 547 stuks, 0.600 65 per kilo, vlug; Zouters 0.620.66 per kilo; Magere Varkens 92 stuks, 2040 per stuk, vlug; Biggen 296 stuks, 1422 per stuk, vlug; Schapen 650 stuks, 1835 per stuk, matig; Kipeicren 4.755.75 per 100 stuks; Eendeieran ƒ5.50 per 100 stuks; Piepkuikens 0.4C2.40 Coöp. Centr. Eierenveiling. Aanv. 67.601 eendeieren 5.705 90; 77.563 kipeieren 4.50—7. PURMEREND, 28 Febr. 1927. „Afslager. Beems'er, Purmerend en Omstreken". Witlof f 0.14—0.27 per K.G. Bloemkool 9—19.80, Roode Kool 4.20—8.40, Sa- voye kool f - 2.807.90 per 100 stuks, Spruitkool f 2.604.90 per 15 K.G. Boere- kool f 1.6Ö—330 per 100 struiken. Uien C.82—1.22 per 25 K.G. Prei 4 70—10.00 per 100 bos. Winterjan 14.4021.00 per 103 K.G. BODEGRAVEN, 1 Maart 1927. Kaas- en Varkensmarkt. Kars'; Aanvoer 73 partijen, waaronder 52 Rijksmerk, 2900 stuks, wegend 23200 K.G Prijs Cioudsche kaas met Rijks- merk le soort 5053. 2e soort 46 48, zonder Rijksmerk f 4549. Handel^ matig. Varkens: Aanvoer 94 stuks; 4 Koeien. MEDEMBUK, 1 Maart 1927. R.K. Markt- vereeniging „St. Jozef Kool: Deensche Witte 1.50?.65; Roode 1.10—5.50; Savoye f 0 95—5/0 per 100 stuks; Uien: groote gele 2.10—2.75' Kleine gele 1.75 —2.85; Nep f 0.75—0 95 per halve ILL. WOERDEN, 2 Maart 1927. Kaas. Aangevoerd 34 p. Eerste kwaliteit 44—48, zwaardere Rijksmerk 5052, met rijks- merk 4649. Handel matig. (De reis van twee missionarissen.) (Vervolg) We zien ze gaan duidelijk, vlak langs Onr. schip. Ze brengen dan loods aan boord. Nu rukken ze weer voort over de dei- nande golven. Werkelijk een spookachtig gezicht. We kruipan onwillekeurig dicht bij elkaar. Pater Flaat rilt op z'n beenen: zijn me dat 'n rare menschen! We trcos'en elkaar, dat we in China nog wel eens zooiets zullen ontmoeten. Rustig en plechtig stoomen we den ha- yen binnen. 't Is kwart voor twaalf nacbt. Aan weerszijde van de haven een rij lichtjes. Schepen en vrachtschuiten laden en los sen tieren en schreeuwen van 't Afri- caansche kustvolkie dat alles brengt le ven in dit nachtelijk uur.. De Statiebrug is reeds neergela'en. In 'n oogwenk komen motor- en roeibootjes toeschieten op ons ?chip. Officiëele ambtenaren klauteren langs de touwleuning omhoog. Gekleed in gekleurde rok mei Turksche hoofddeksel op 't gecl-zwart kopje, trekken ze geheel onze aandacht. Kooplui komen eveneens aan boord. Gebogen over de railing zien we ze met mandjes en kistjes koopwaar omhoog klimmen, 't Zijn slimme kerels. Ze spreken 'n weinig HollancLsch genoeg loch om hun waar aan den man te bren gen. O.m. zeggen ze: „Alieen zien hoefl niet koopen kost niks Hollanders hebben veel geld" enz. We kochten van zoon meneer wat ansichten en postzegels. Een zoo'n Arabier riep van om'aag. ,.huar- 1 nippen mijnheer". Toch kl nkt 't aardig je moedertaal te hooren van zulke vreemde menschen. Onder die offic ee'e ambtenaren bevinden zich: Arts. Politie, Agent van de Stoomvaar maatschappij, douanen. Hun zaakjes handelen zij af bij den kapitein. De rust op de boot was plotseling veranderd alles vol leven. Onder al die kooplui verschijnt ook een op z'n Europeesch gekleede heer. Hij spreekt vlot Hoilandsch, zoodat we eerst denken, dat hij Hollander is. Z'n naam 1s Magmud. Toch is hij op en top Arabier. Hij komt zaakjes doen aan boord en enkel van Hollandsche schepen. Vloeiend spreekt hij verschillende talen, Wat je maar van land noodig heb! hij zorgt er voor dat je 't krijgt. Door reeds jaren lang dit zaakje te drijven, is hij schatrijk gewor den. Hij ziet er dan ook uit als een eers'e klas deftige mijnheer, We hadden nog een tropenhoed noodig en dus bestellen we deze bij hem. „In orde heeren ik zorg er dadelijk voor." Na afloop van alle formaliteiten aar, boord, verlieien de ambtenaren ons schip en zooals ze gekomen waren gingen ze weer, maar nu omlaag, langs de touwleu ning. 't Was ondertusschen éen uur gewo-- den. We denken erover nu weer te gaan slapen. Aan tropenhoed denken we niet meer. Rondom 't schip is 't ook weer stil geworden. Alleen hier en daar nog een roeibootje op 't fonkelende water. Kwart over twee een stem van den kapi tein: „Heeren, uw hoed!" „Ja, kapitein, we liggen al op bed." Eenige oogenblikken stilte. Daar komt Magmud schuift 't gordijn van onze cabine opzij draagt in een groote zak een hcele partij hoeden. Plot seling staat hij vlak voor ons bed. .Hoeden, heeren, hoeden". Pater Flaat, die in 't onderste bed slaapt, ging rech op zitten en paste een der hoe den. „Mijnheer, U ook passen" en in een ommezien zit ook ik met een tropenhoed op rechtop in m'n bed. We hadden schik om deze aardige situatie. Na Magmud de hoeden betaald te heb ben, verdween hij weer uit onze hut, ons vriendelijk een verdere goeie reis toewen. schend, 't Is een beste kerel, die Magmud. Om goed half drie verlieten we de haven en gingen door 't Suezkanaal. We sliepen dien nacht weer lekkertjes. Het Suez-kanaal is 88 mijl lang (1 mijl is 1852 M.), gebouwd door de Lesseps. Binnenkomend in Port-Said, ziet men zijn bronzen beeld een welkom toeroepend aan alle schepen, we'ke hef kanaal pas- seeren. Deze groote ingenieur is later bij het bouwen van het oude Panama-kanaal in armoede en ellende gestorven. Het ka naal is te nauw om elkaar varende te pas- seeren daarom maakt een der schepen vast langs d enkant. Welk schip moet vast maken, wijst de kanaal-compagnie aan hetgeen afhangt van den stroom. Langs het kanaal zijn verschillende Stat'onsgebou- •ven, vanwaar seinen van doorvaren of vastleggen v/orden gegeven. Deze stations zien er prachtig en frisch uit. Schepen met petroleum, nafta en benzine mogen alleen overdag passeeren en komen 's nachts in een der meren van het kanaal (Timsa- en Bittere meren) ten anker. In aantal sche pen, welke het Suez-kanaal passeeren neemt ons Holland van heel de wereld de tweede plaats in! Langs de kust werken Arabieren be- zg met 't afgraven van zandheuvels op olaatsen, waar men het kanaal wil ver- breeden. Met groote letters zien we langs de kust: A. Bos - Holland, en dat heel in Egypte! Deze firma heeft groote bagger- werken in 't Suez-kanaal verricht. Vele baggermolens zijn in Hol'and gebouwd: Haarlem werf „Conrad" en Schiedam werf Gusto". In het kanial zijn ook eenige acllandsche loodsen. Ook de andere naties, behalve Amerika en Japan, hebben hier een loods. Deze loodsen komen aan boord van het schip en leiden het door het ka naal tot Suez. Voor he: schip komt 's nachts een groote schijnwerper te hanlen, die het kanaal ver- j licht. Deze wordt in Port-Said aan boord j gebracht en wordt in Suez on'scheept. De lcosten aan tol- en havengeld voor één enkele doorvaart van het Kanaal bedraagt voor ons schip 22.500. 'n Aardig sommc'.je hè! Op onze vaart door het Suez-kanaal zien wij aan weerszijden de uitgestrekte zand woestijn van Arabic en Egypte. Slech's op enkele plaatsen een schaduw rijk plekje. Terwijl we voorbijvaren, zien we oude hutjes van Arab eren-kameclen, in 't .wild ronddolend, 't Ziet er alles dor uit. Dinsdagavond 11 Januari om 5 uur zijn we 't kanaal uit en komen in de Suez- baai: De loods verlaat het schip. Er ligt v/eer een zeetje voor ons klaar: de Roode Zee.' Penang. 28 Jan. 1927» (Abusievelijk is gisteren in een gedeelte der oplage het hoofd van enze niuwe feuil leton geplaatst boven deze beschrijving.)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1927 | | pagina 8