Hoeksteen van den Vrede. Het Blsselieppelijk Museum te Haarlem van Augustus 1023 tot sindö 1025. Voornaamste Nieuws ZEILEN. Donderdag 3 Maart DAGBLAD VOOR NOORD- EN ZUID-HOLLAND 50ste Jaargang No. 16490 Aangiite moei, op straf Ie: van verSf<es van etlEe rechten, cjes>c:tïï<e«I<2:m ulferlïfls. driemaal vier en twintig uren na hei :en ie»7 ongeval Dit nummer bestaat uit 8 bladzijden - Eerste Blad PLAATSELIJK NIEUWS. DE STICHTER MGR. J. J. GRAAF HERDACHT. Een opwekking tot financieelen steun. GH HET BiHGUD VAM HET MMIDENVEID. WAT ER GESPAARD BLIJFT. SPORT EN WEDSTRIJDEN. VOETBAL Overzicht. Schoolcompetitie. Handelsschool2e H. B. S. 7-3. GOLF. ZWEMMEN. S*aNKP*£ J. J. WEBER St ZOON OPTICIENS - FABRIKANTEN Koningstraat 10 Haarlem. WEERBERICHT. t° DAMMEN. Dioc. Haarl. Voetbalbond. Juniorencompetitie. KERK EN SCHOOL De zwaar beproefde missies van China en Mongolië. De abonnementsprijs fsd'aagf voor Haariem en Agentschappen; Pet week 0.23 Per kwartaal 3-2S franco per post per kwartaal bij yooru:tbetaling3.58 Bureaux: NASSAULAAN 49. Telefoon No 13866 (3 lijnen) Postrekening Nr. 5970. AARLEMSGHE COURANT 'Aclverf enliën 35 cents per regel /raag- en aanbod-advertentiën 1-4 «gels 60 ct. per piaatsing: elk» regel meer 15 ct., bij vooruitbetaling Advertentiën tusscben den tekst, als ingezonden mededeeling 60 ci. per regel. Bij contract belangrijke korting. ;n f QOnfl Levenslange geheele ongeschiktheid tot werken door 7Zfi bij een ongeval met f O^ö - '0Ö verlies van een hand, f bij vertes van een f KH bij *n legen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen UwtfU." verlies van beide armen, beide beenen of beide oogen: *»ll. doodeltjken afloop uv\3. een voet of een oog; duim of wijsvingeroeen of arm Alle "bonné's op dit blad zijn, ingevolge de verzekeringsvoorwaarden 1 Jc uitkeeringen: - - ww. verues van oeiae armen, oeiae oeenen ui unut uugcu. - - uuwrujwu duuup - - breuk van f40.. bij verlies v. ee andere vingi In het Parijsche blad „Excelsior" van 1 Maart komt een merkwaardig interview veer. De redactie van dit bekende Frarische orgaan heeft n.m. een harer medewerkers, den heer G. Tabouis, naar Den Haag ge- zenden, om een onderzoek in te stellen naar het Internationaal Hof van Justitie. 't Is altijd belangwekkend in een buiten- lrndscb blad iets over zijn eigen land te lezen. Telkens weer treft het hoe moeilijk het voor een vreemdeling is om een zuiver oordeel te vormen over een ander land en een ander volk. In dit onderhoud treffen echter nog eenige andere zaken. Er blijkt n.m. uit, dat het groote publiek in Frankrijk eigenlijk nog niet goed weet, wat het Inter nationaal Hof van Justitie te 's Gravenhage is. Hoe anders zou zulk een groot blad er toe komen over deze wereldvermaarde in stelling de meest bekende dingen te laten schrijven? De Franschman dan heeft een bezoek aan het Vredespaleis gebracht en schrijft mei de warmte en bloemrijkheid aan het tempera- ment van zijn ras eigen, over het moderne Den Haag, „het Versailles der achttiende eeuw", over de pracht en den praal van het Vredespaleis met zijn schitterende tuinen en standbeelden, zijn mameren gangen en zalen. De rechters van het Hof noemt hij half go den, waarvan hij den president, onzen be roemden landgenoot mr. Loder, betitelt als „bijna den eeuwigen vader", omdat hij de schepper is van de statuten en van het Hof Dien mr. Loder heeft hij gesproken en deze heeft hem het ontstaan, de samenstelling er de werking van hel Internationaal Hof van Justitie uitgelegd. We mogen dus aannemen, dat men in Frankrijk ook eens gaat begrij pen, welk een belangrijke instelling daar ir Den Haag zetelt. De interviewer stelde *n paar verstandige vragen over de afwezigheid van Duitscb- land en Amerika in het Hof, waarvan hij dc oplossing trouwens ook wel in Frankrijl had kunnen vinden. Waarom wij echter de aandacht op dit onderhoud vestigen is deze passage in he relaas van „Excelsior", waarin onze tijd geest zoo heel bijzonder wordt getypeerd. Ten slotte, mi'nheer de president ze' de Fransche ondervrager verontschuldif wijn vraag zoo goed mogelijk, ik weet waar lijk niet hoe ik ze stellen moet, njaar.... de onpartijdigheid absoluut? Vuurrood van verontwaardiging sloeg pre sidsnt Loder met zijn vuist op tafel. Hoe durft gij een dusdanige vraag stel len, zei hij. Wij zijn immers rechters! Na tionaliteiten bestaan absoluut niet meer. Zoo zou ik vervolgde de president een belangrijke zaak kunnen noemen, waarir een rechter gestemd heeft tegen zijn eigen land, ómdat hem bleek, dat zijn land ongelijl had in die kwestie. Het zijn de verschillende verordeninge- en wetten, die spreken door onzen mond Ja. ik weet wel, dat dit onwaarschijnlij' lijkt. Zoo heeft Lord Reading, de onder koning van Indië, mij eens gezegd in eer onderhoud gelijk aan dit: „wanneer ik ir uw plaats was, zou ik iederen morgen aar mijn ontbijt bij me zelf herhalen: ik ben geen mensch meer, maar een rechter!" Eer heel enkele keer heb ik gedurende mijr presidentschap tusschen twee rechters eenr eenige nationale hartstocht opgemerkt. Mij; God, heb ik toen uitgeroepen, mijne heer- ren, zijt gij rechters of niet? Uw volk kan gerust zijn: het Recht alleen beslist in Der Haag En de president van het hoogste gerechts hof der volkeren verwees naar de jaarver slagen der handelingen van het Hof, waarir op de meest wisselvallige manier Engeland, Frankrijk, Polen, Duitschland enz. tal var malen veroordeeld werden of wel werder vrijgesproken in allerlei kwesties, een ver scheidenheid van uitspraken, welke alleen door het recht kan zijn ontstaan. En de Franschman staat verwonderd ove' Zulk een instelling en roept verbaasd uit- „Zich wetende te vestigen in het juridisch domein/ vanwaar alle hartstochten zijn uil- geslo'en, heeft het Hof van Justitie, zonder de nationale gevoeligheden te prikkelen, netelige kwesties opglost, die in de politieke sfeer onoplosbaar leken. Het Hof is aldus een van de hoeksteenen van het vredes werk geworden." Wat het meest in dit onderhoud treft, is de enthousiaste verbazing van dezen Franschman ov°r het feit, dat er in de wereld en nog we' in hel kleine Holland zoo iels als ecu werkelijk Vredesinstituui best-at, een lichaam, waar recht en gerech tigheid sterker zijn dan het belang van den sterkste; korte- gezegd, waar het Recht gaat boven de pollti k. Deze verbazing teekeat helaas de nog altijd algemeen heer- schende stemming. Eigenlijk behoorde er tusschen politiek, dat is staatkunde en het Recht, geen onderscheid te bestaan. Maar deze Franschman geeft het zoo juist weer: politiek beteeFent bevordering van eigen belai g. Internationale politiek voeren is niet anders "an het belang van zijn eigen land kost wat kost, dienen. Daarom mogen wij er trolsch op zijn, dat tegenover een dergelijke gevaarlijke, den vrede altijd bedreigende internationale staat kunde door een in ons land gevestigd on partijdig rechtscollege een halt wordt toe geroepen aan de eigenbelangen van ver schillende naties wanneer deze met elkaar in botsing kompn. Trotsch mogen wij er op zijn, dat de onpartijdigheid van dit hoog ste rechtscollege met zooveel vuur verde digd wordt door een Nederlander; dat in de residentie van Holland nog altijd zetelt het Recht, dat eeuwen lang in ons land een schuilplaats gevonden heeft, Tegenover de zelfzuchtige internatio nale staatkunde, altijd actief, altijd loe rend op een goede kans en steunend op een machtige bewapening, is het Rechtscol lege in den Haag nog maar een zwak in stituut. Ten slotte hangt de duurzaamheid en de groei van den invloed van het Rechtshof in den Haag af van een beterende gezindheid in de verschillende landen. Daar om zal de staatkunde, zoowel internatio naal als nationaal voor haar werk zaamheid een voorbeeld dienen te nemen aan het streven naar recht boven eigen belang, zooals het Int. Hof van Justitie dat 'u volle onpartijdigheid stelt. Gebeurt dat niet, dan zal ook deze „hoeksteen van den vrede" ten slotte weer naar omlaag komen en onder het puin der Ineenstorten de beschaving bedolven worden. Uitgebracht is thans het verslag van het Jisschoppelijk Museum te Haariem van Au gustus 1923 tot einde 1925, waarvan wij het eigende releveeren. In den aanvang van het verslag wordt de .tichter van het Museum, Mgr. J. J. Graaf, lerdacht, die 3 Juli 1924 overleed. De stichting van het museum dateert uit Jen tijd, dat in geheel Westelijk Europa de belangstelling in middeleeuwsche kunst en jeschiedenis begon te bloeien. Reeds was in iet Aartsbisdom een museum tot stand ge- romen en de stichter Mgr. v Heukelom nocht zich daar in belangstelling en hooge ;escherming verheugen,. Mgr. Graai, toenmaals secretaris van Mgr. .{Timer, den tweeden Bisschop van Haarlem, begreep het belang van een goed geordend diocesaan museum. Het kon dienen "tot on derricht, tot aansporing en het zou vele kosbare stukken voor verval of bevreemding bewaren. Hoe smakelijk kon Mgr. Graai ver- lellen, van de moeite, die het hem gekost had enige belangstelling voor zijn onderneming e wekken en hoe het slechts met moeite ge- ukt was een a'geschoten ruimte van het loetshuis, dat pas door de kippen ontruimd was, voor het bewaren van zijn schatten te /ermeesteren. De 1ste Februari 1870 werd door Mgr. draaf als de stichtingsdatum van het museum beschouwd en van dien dag af is hij zeil de :onservator gebleven. Ijverig heeft hij de erzameling uitgebreid en zich niet bepaald ot kunstvoorwerpen uit de Middeleeuwen naar ook alles opgenomen, wat ons de ge- chiedenis der dagen van vervolging en ver- hukking kan verklaren. Boven alles moet hier geprezen de zorg, •vaarmede mgr. Graaf alles opteekende, wat Tij over de verzamelde stukken te weten xon komen, en zoo is het Haarlemsche rou ;eum, al is het minder rijk aan schatten, .och de meest bruikbare verzameling op het ebied van kerkelijke geschiedenis en kunst bmdat het een met zorg saamgestelde cata- bgus bezit. Den lOen Februari 1876 werd de Bisschop pelijke Commissie tot beheer van het mu- beum ingesteld, en Mgr. Graaf is tot aan :ijn dood toe lid gebleven, sinds 1888 als oorzitier. En niet enkel door zijn arbeid, ook gelde- ijk heeft hij het werk van het museum ge- iteund, voorzoover zijn bescheiden middelen iet toelief en. Door het overlijden van den stichter van .et museum, was het noodig te voorzien in Je functie van voorzitter van de Bisschoppe lijke Commissie, waartoe dato 4 October 1924 door Z. D. H. Mgr. A. J. Callier be roemd werd de Zeereerw. Zeergel. Heer Dr. H. van Aarsen, die gedurende een tijd- vak van elf jaren de secretaris van de com missie was geweest, tevens werd deze ver dienstelijke kunstkenner belast met het ambt van conservator. Ter aanvulling van de com- ™ie, werd door Z. D H. dato 4 October J .24 benoemd de Zeereerw. Heer C. N J. Meysing, pastoor van de kerk „De Goede 11 er oer te Wassenaar. In de eerstvolgende vergadering werd aan dezen het secretariaat opgedragen, zoodat de Bisschoppelijke Com missie thans is samengesteld als volgt: Dr. H. r> ^ArSi?' Tvoorzitter en conservator; Mgr. ui. A. H. L. Hensen, vice-voorzifter; De Zeereerw. heer J. M. v. d. Tuyn, penning meester; de Hoogeerw. Heer Deken H. A. Ih. van Dam en de Zeereerw. heer Pastoor L J. Boogmans, leden, Pastoor C. N. J. Mey sing, secretaris. Door den dood van Mgr. Graaf, kwam het museum m bezit van verschillende belangrij ke stukken, die door hem geruimen tijd ge leden reeds aan het museum geschonken waren, maar die voorloopig onder zijn berus ting waren gebleven, te weten: een oud- Hollandsche gebeeldhouwde kast en bol- poottalel uit de 17e eeuw, een lessenaar/een schilderstuk, voorstellende de geboorte van Christus, 17e eeuw een interessant mid- leleeuwsch beeldhouwwerk, voorstellende :!en kruiscragenden Christus, de zeer belang- 9,'ke bibliotheek, met daarbij behoorende hoekenkasten, een en ander voor zoover de hoeken niet reeds in het museum aanwezig waren. Tevens werd uit den boedel van Mgr. Graaf zijn scripta en belangrijke verzrmepn- gen brieven naar het museum overgebracht. Onder de verdere aanwinsten van het mu- scheppen van een betere gelegenheid tot rangschikking der voorwerpen waartoe evenwel niet besloten kan worden, zoolang het museum nog werd gedrukt door een schuldenlast van meer dan tien duizend gul seum zijn te vermelden: a. een gebedenboek, bij gelegenheid van het huwelijk eener Duit- sche vorstin omstreeks het midden der vo rige eeuw als privé-druk vervaardigd, in oud- Duitsche letters gedrukt en met teekenin- den 'neemt de Commissie bij deze de vrij- gen en miniatuurschildering versierd door heid weder een beroep ie doen op den blij- Lrau Stilke en C. Schreurer, Van dit druk- venden steun der Eerw. Geestelijkheid, werk bestaan slechts drie exemplaren. b. Van Mr. J. Enschedé te Haarlem ont ving het museum een beschilderde eiken houten deur. c. Een preekstoel, in depot gegeven door het R.K, Kerkbestuur van Noord-Schar- woude. d. Aangekocht werd een verzameling van plm. 500 oude prenten van kerken van Am sterdam en elders, geestelijken, kloosters en iiollandsche heiligen; een portefeuille om vattende plm. 60 stuks bescheiaen, betrei- lende het H. Sacrament van Mirakel,ver schillende uitgaven van het Marius-boekje en bescheiden betreffende de afbraak van de Nieuwe Zijdskapel werden geschonken door Jen heer W, G. van Soest. e. Van pastoor J. C. v, d. Loos, een ge schilderd portret van deken van Gent en Alkmaar. f. Een geschreven zangboek: „Anthipona- rium ordinis Fratrum Minorum Recollecto- rum", met opschrift „C. J. J. Lanbertz, 22 November 1899 organista. Het is geschreven in de 16e eeuw, met tekst en noten, rood en zwart, en met gekleurde initialen, waarvan enkele in kopergravure met kleuren en gouci verlucht en met twee kopergravures van nieren. Yvierst. Voor de verzameling medailles en^ pennin gen werden ontvangen van Z. D. H. Mgr. A. J. Moge alle Saeculieren en Reguliere Pries ters van ons Bisdom, zoowel de Eerw. Hee ren Pastoors als de Eerw. Heeren Kapelaans geen enkelen uitgezonderd, bereid gevonden worden de jaarlijksche bijdrage te blijven geven. En zullen dan de kunstlievende leeken ach terblijven? In dezen tijd van opbloeiende ker kelijke kunst zullen er ongetwijfeld velen ge vonden worden, dig het voorbeeld wenschen te volgen van hen, die meer dan dertig jaar geleden hebben bijgedragen om de stichting van den onvergetelijken stichter wijlen Mgr. J. J. Graaf groot te maken. Het zal de Com missie hoogst aangenaam zijn, van de H. H. Geestelijken, die in het museum belang stel len, eenige adressen van belangstellende lee ken te mogen vernemen. De vurige ijveraars voor het behoud van het natuurschoon in Kennemerland en spe ciaal in het beroemde Naaidenveld, kunnen een succes boeken, hetwelk hen ongetwij feld verheugen zal. Het Naakienvcld, dat dreigde ten gronde te gaan om plaats te maken voor villapark Jaiiier, een bronzen gedenkpenning van de en waarmede tevens een van de meest opening van de R.K. Universiteit te Nijme- idyllische piekjes van het duinlandschap en; van kapelaan L. H. Oudejans, te Am- verdwijnen zou, blijft behouden, dat is even- sterdam, een draagpenning in brons van het wei te zeggen, voor zoover dit mogelijk is. eeuwieest der hervorming (15171917). Men zal zich ongetwijfeld nog de dagen Voor de verzameling boeken verschillende herinneren, dat er vele stemmen opgingen kleinere werken; van den beer W, G. van tegen de onoordeelkundige vernietig ug van joest een werk van Scriverius; van pastoor kennemerlands natuurschoon zooais men Boogmans een Oificium van het H. Sacra- het noemde. ment van Mirakel met eigenhandige opdracht Dat gebeurde naar aanleiding van het feit, ran den pastoor van het Bagijnhof, Leonar- ius Marrus, en het brivier van den. Apos.oli- schen Vicaris Judocns Couscbant, eveneens ,aet eigenhandige dedicatie. Tenslotte zij nog vermeid, dat de verzame ling religieuze prentjes alsmede een collecJe portretten met verschillende exemplaren .verden aangevuld. Twee leden der cottimis. pastoor Boog mans en pastoor Meijs'ng, hebben te Ro.ter- Jam een voorloop'gen inventaris gemaakt an de in 1919 geschonken verzameling „Ma riana" ten huize van den schenker, den Zeereerw. heer pastoor A. J. H. W reesman, -c Rotterdam. Zij kwamen tot hel belang rijke cij.er van 850 nummers, waaronder een dertigtal beelden en schilderijen. Onder de voornaamste stukken kunnen vermeld wor den etsen en gravures, van Rembrandt, I.ucas van Leiden, Goltzius,; uit het getal, zoowel als uit de kostbaarheid van deze milde gift blijkt wel de groote belangstelling welke de-, ze vorstelijke gever in het museum stelt en zonder gevaar voor overdrijving kan gezegd worden, aldus het verslag, dat deze glorieuze collectie eenmaal wij hopen na nog vele jaren het sieraad van ons museum zal zijn. Tijdelijk werd in het museum opgesteld .en merkwaardige rijk gebeeldhouwde trip tiek, inwendig en uitwendig met gesneden .voor versierd. Het stuk zou tusschen 1500 en 1525 vervaardigd zijn, vertoont de kenmerken van overgang van Gothiek naar Renaissance en moet uit den Elzas afkomstig zijn. De laatste aanwinsten, met name de stuk ken van Mgr. de Graaf, maakten inzake het nijpend gebrek aan plaatsruimte een voorloo- pfge voorziening dringend noodig. De woon- ufmte van den conglerge van het gebouw ;wam vrij voor de verzameling. Bij het weg breken van verschillende aischeidingen werd ;cn prachiige oud-Hoilandsche rijk gebeeld houwde schouw gevonde en een hoognöo- ige zaal gewonnen. De commissie wist niet 'oefer te doen dan de geschenken van den stichter, de meubelen, die hij zelf gebruikt ïad, in deze waardige ruimte samen te bren gen, en zoo een kamer in te richten, waar de jezoeker de souvenirs terug kan vinden aan .'.en fijnen c.n aristocratischen geest van den .lichter. Daarheen is nu ook overgebracht het door Theo Molkenbo. geschilderde <m dcor den kunstkring „de Violier" aangeboden joriret van Mgr. Graaf Om de belangs'elling voor het museum te /ergrpoten, zou de commissie niets liever ien, dan dat belangrijke stukken van kerke lijke kunst en geschiede-. door kerkbestu ren of particulieren nu en dan tijdelijk aan het museum werden afgestaan. Dan zou het ook mogelijk zijn, tijdelijke tentoonstellingen uit eigen en vreemd bezit in het museumge- oouw saam te brenfen en aldus de stichting van Mgr. Graaf nog beter aan haar doel te doen beantwoorden. Tenslotte vermeldt de commissie dankbaar de bijdragen, door de clergé aangeb "an tot instandhouding en op bloei van het museum. dat het gemeentebestuur van Bloemendaai een uitbreidingsplan voor het „Naaidenveld voorgesteld had. Protestvergaderingen wer den belegd, waar het vraagstuk der uitbrei dingsplannen in het algemeen werden becri- tiseerd, waar opgekomen werd tegen de verwoesting van zooveel mooie natuur enz. Inderdaad zou ook bij uitvoering van di, uitbreidingsplan he „Naaidenveld" veel van zijn schoons verloren hebben, doch het ge meentebestuur achtte het noodig en oor deelde de voorgestelde plannen nog de meest billijke in dit geval. Met dat hl heb ben echter nu de bewonderaars van het natuurschoon in het „Naaidenveld' reden om verheugd te zijn, daar het gemeentebe stuur, mede in verband met de door velen geuite wenschen, er toe is overgegaan, om een nieuw uitbreidingsplan voor het Naai denveld te doen ontw :pen, waarhij het ge lukt is, aan veler verlangen tegemoet te komen, r..l zooveel mogelijk te sparen. Dit is in hoofdzaak gelukt, door het aantal wegen, dat het Naaidenveld in de toekomsi zal moeten doorkruisen te beperken tot het hoognoodige en ook door voor eventueele bouwers verschillende bepalingen vast te leggen, die het behoud van veel natuur schoon kunnen verzekeren. Al heeft het gemeentebestuur van Bloe mendaai intusschen open oor voor redelijke wenschen, toch neemt dit niet weg, dat enkele onvoorwaardelijke eischen gesteld zijn moeten worden en in dit geval voor de wegen. Een der oogmerken n.l. van het eerste voorgestelde uitbreidingsplan van het Naai denveld was het verkrijgen van een goede en rechtstreeksche verbinding tusschen de Zandvoortsche laan en den Vogelenzang- schen straatweg en was het projecteeren van deze verbinding in het'eerste plan reeds, een der hoofddeeelen, dit is bij het tweede plan gebleven. De groote weg, de slagader dus van het nieuwe villapark-complex is geprojecteerd op een totale breedte van 32 meter, waarbij men gebruik heelt gemaakt van de steeds meer in gebruik komende methode om het moderne verkeer in goede banen te leiden, n.l. door splitsing. Aan elk soort verkeer zal een eigen afzon derlijke baan, zelfs nog gesplitst in beide richtingen, worden aangewezen. Het mid dendeel, ter totale breedte van 7 Meter zal worden bestemd voor het snelverkeer (auto's); ter weerszijden daarvan het rijwiel pad, ter breedte van AlA Meter, vervolgens daarnaast weer aan iedere zijde een rijweg ter breedte ieder .van 5 Meter voor het langzame verkeer (vrachtwagens, handkar ren, enz.) en ten slotte de voetpaden, ieder drie meter breed, totaal dus 32 Meter. Het nieuwe systeem van bet één-richting ver keer wordt hier dus in toepassing gebracht. Deze groote verkeersweg nu, die onge- twij.eld er op berekend is, om in lengte van jaren pasklaar te zijn, is feitelijk de eenige Aan dit verslag v„egt de penningmeesten groote, maar volgens de autoriteiten ook nog een opwekking 0111 financieele steun toe noodzakelijke schending van het natuur- waarbij hij o.m. zegt: Een nieuw Museum., schoon. prach ig! Betere rangschikking der talrijke De overige wegen zijn slechts van secon- voorwerpeu.beslist noodig! Herstel en dairen aard en dienen om het aspect van onderhoud van een oud gebouw.noodza- villa-park te verhoogen eenerzijds en om keiijk! Allemaal zaken, welke de commissie enkele minder belangrijke verbindingen tot gaarne zou aanvatten, indien de financieën stand te brengen. zulks toelieten. Weet u wel, geachte lezer, Nog meer heeft het gemeentebestuur van dat het Bisschoppelijk Museum te Haarlem Bloemendaai aan de wenschen en verlangens steeds in stand is en wordt gehouden door van zoovele natuurvrienden willen tegemoet geheele vrijwillige gaven en giften van onze komen, n.l. tot het vastleggen van de bepa- goede vrienden? Inderdaad, de Commissie ling, dat slechts langs de wegen gebouwd vcor het Bisschoppelijk Museum is vooral de nrag worden. AI wat dus ter zijde van de Eerw. Geestelijkheid van het Bisdom Haar- geprojecteerde wegen ligt, zal voor een lem bijzonder dankbaar voor den bijzonderen groot gedeelte dus behouden blijven, steun, dien het museum van die zijde steeds Ten slotte de boerderij, welke zich, naar heeft ondervonden, en zonder de financieele men zich uit onze vroegere berichten wel- a'an allerhande bouwexploitanten, die door onoordeelkundige en vaak ruwe wijze van verkaveling het natuurschoon zouden gaan bederven en den roem van het Naaidenveld te niet zouden doen gaan, is dus nu geen plaats meer, hulp der geestelijkheid zou het bestaan en onderhoud dezer instelling onmogelijk zijn ge weest. Ook van enkele kunstlievende leden mocht het museum in den loop der jaren financieele hulp ondervinden, maar helaasin 1893, bij den aankoop van het tegenwoordige ge bouw in de Sl. Jansstraat, werden vele lee ken bereid gevonden een bijdrage af te staan maar in het archief van het museum zijn nog vele inschrijvingsbiljetten aanwezig, welke echter thans alle waardeloos zijn geworden de heer C. J. Gonnet, z.g. was nog een van de laaisten, d'e telken jare iets afzon derde voor de stichting van zijn vriend, wij len Mgr. J. J. Graaf. Teneinde langzamerhand de verschillende verlangens te kunnen verwerkeli'ken wij laten den bouw van een nieuw Museum nog maar even rusten en denken eerst aan het noodige en noodzakelijke; herstel en onder houd en als het eenigszins mogelijk is, het licht nog herinneren zal, in het centrum van het uitbreidingsplan bevindt. Reeds bij het eerste plan was het de bedoeling om dit ongetwijfeld idyllisch plekje niet te schen den, maar het, zoo eenigszins mogelijk te behouden, echter zonder meer. Ter tege moetkoming wederom aan zoovele vriende lijke wenken is. in hel tweede plan in de omgeving van de boerderij nog een wandel park ontworpen, zoodat haar mooie ligging en wat niet het minst is, haar bestaan, ver zekerd blijft. Dit zijn de voornaamste wijzigingen, die het nieuwe uitbreidingsplan aangeeft en waarmede het gemeentebestuur van Bloe mendaai getracht heeft het, laten we het zoo maar eens noemen: „iedereen zooveel moge lijk naar den zin te maken, indien dit met redelijke eischen overeen te brengen was." Voor de vrees, dat het Naaidenveld, een der aantrekkelijkste plaatsen van heel Ken nemerland, als het ware ten prooi zou vallen Deze week bracht ons 2 verrassingen. Het Gymnasium, dat deze week haar beste spe lers zou missen, o.a. de populaire Dr. Spoel- der, rector van het Gymnasium, stelde het Gemeent. Lyceum het ultimatum: of uitstel of niet opkomen. Het Gemeent Lycdat nog maar steeds moeite doet hare eerste wedstrijd te spelen, aanvaardde het uitstel. De 2e verrassing bezorgde de H. B S. A., die'de 2e H. B. S., na met 20 achter ge staan te hebben, met 73 wist te kloppen. Een uitslag zeer zeker door niemand ver moed. Verloopt alles normaal jen wint hot Gemeent. Lyc. haar zwaarste voor-wed strijd, n.l. tegen de 2e H. B. S. 5-j., dan zal de eindstrijd plaats hebben tusschen de 2 aloude rivalen: H. B. S. A. en Gemeent. Lyc. Aardig is tevens dat deze wedstrijd de laatste is van de competitie. Uitslagen. GymnasiumGem. Lyc. uitgesteld, 2e H. B. S. 5-j.H. B. S. A. 3—7 Competitie-s'and, gesp. gew. gel. vrl. pnt. v.- H.B.S.A. 2 2 - ■HB.S. 5-j. 3 2—1 Ken. Lyc, 1 1 Gymn. 2 2 Onder de leiding van den heer P. v. Hou ten hebben deze scholen een wedstrijl ge speeld, rijk aan spannende momenten. De Handelsschool, bij wie op het allerlaatste oogenblik Immer nog meespeelde, heeft eerst den vrij sterken wind mee en is dan ook direct sterker. Doch hoe er ook gewerkt wordt, tot doelpunten komt het niet. Een schitte end schot van Keijser scheert over de lat. OndertusBchen zit ook de 2e H. B. S. niet stil en zij weet zoowaar, hoewel eenigszins tegen de verhouding in, door de Visser te sco-en (01). Hoewel iets in de meerderheid, weet de Handelsschool niet te doelpunten en wederom heeft de He H.B.S. succes, thans door een goed schot van Koo remans (0—2). Met dezen stand wordt dan ook rust aangekondigd. Direct na de hervatting blijkt, dat de Handelsschool zich nog niet gewonnen geeft. Met Immer op de backplaats speelt zij een werkelijk uitstekenden wedstrijd en hoewel nu tegen wind in spelend, wordt door goed opgezette aanvallen steeds het doel der zwart-witten in gevaar gebracht. Reeds na 3 minuten weet Blankenstein een ver door- getrapten bal te achterhalen en scoort met een listig schot (12). Nu zijn de zwarten niet meer te houden en binnen 16 min. is de achterstand omgezet in een 42 voor- sp ong resp. door doelpunten van Fimmen, v. Noolen en Blankenstein. Eenigszins van de schrik bekomen, wordt de 2e H. B. S. weer wat sterker, doch de zwarte achter hoede is safe. Bij een snellen aanval van de Handelsschool-voorhoede scoort Fimmen het 5e doelpunt (52). Dit wordt de 2e H. B. S. toch te bar en verwoedt komt ze op zetten. Donke-voort verkleint den achter stand (53). Dan kent de heer v. Houten aan hen een penalty wegens hands toe, doch Prins stopt het harde schot schitte rend. Direct een snelle aanval en Pareeren scoort het 6de doelpunt (63). Nog is' het niet genoeg en 5 minuten vóór het. einde verricht Blankenstein de hatt ick" door een voorzet van Pareeren ineens langs kee per Akkerman te jagen (73). Onder groot enthousiasme der talrijke Handelsschool-aanhangers b'eekt dan het einde aan en heeft de Handelsschool de leiding van haar tegenstanders in de com petitie overgenomen. JAARVERSLAG KENNEMER GOLFCLUB. Verschenen is het jaarverslag van de Kennemer Golfclub te Santpoort over 1926. Door de steeds toenemende animo voor het golfspel steeg het ledental met (49) tot 226. De links werderf door 3725 spelers be zocht Aan contributies en entrée's werd respectievelijk ruim 1100 en 600 meer ontvangen dan over 1925. Het batig saldo op 1 Januari 1927 bedraagt 4781.31 (v. j. 4545.44), niettegenstaande er onder de uitgaven een post van 1052.47 voor de nieuwe baan te Zandvoort paraisseert. (Zoo als bekend worden overigens die nieuwe links der K. G. C. Country club uit een speciaal daartoe bijeen te brengen fonds ten bedrage van 300.000, waarvan reeds ca 230.000 is toegezegd, gefinancierd.) De heer G. J. van der Vliet reeds sedert de oprichting in 1911 voorzitter der club, gaf den wensch te kennen zijn functie neer te leggen. In een buitengewone ledenverga dering van 4 December j.l. werd hem als blijk van bijzondere waardeering het eere lidmaatschap en tevens Eere-Voorzitter- schap aangeboden, terwijl Jhr. G. C. Quarles van Ufford tot voorzitter werd verkozen. Het bestuur is er in het afgeloopen jaar na veel moeite in geslaagd op zeer gunstige voorwaarden een in de nabijheid van Zand voort gelegen terrein te verkrijgen, uiter mate geschikt voor den aanleg eener nieuwe 18 holes course. Nadat 2/3 van het voor dezen opzet begrootte kapitaal was gefour neerd (zie boven), werd medio Augustus 1.1. besloten met den aan'cg aan te vangen. Begin September 1.1. namen de grond werkzaamheden een aanvang. Gezien den actueelen stand daarvan zal, behoudens tegenspoed, de opening van Clubgebouw (tevens Buiten-Sociëteit) en links in het voorjaar van 1928 kunnen plaats vinden. ARNE BORG TE ROTTERDAM. Gisteren was Arne Borg de gast van de R. D. Z. te Rotterdam. Ook door eenige leden van „De Water- ratlen" werd deelgenomen aan deze wed strijden. De uitslagen luiden als volgt: 40 M. adspiranten dames: 1. mej. Lejeune in 31.6 sec.; 2. mej. Bak. 100 M. schoolslag dames: 1. mej. Baron (O. D. Z.) 1 min. 35.8 sec.; 2. mej. Mar iens (Y). 5 X 80 M. estafette vrije slag heeren; 1. Behandeling van het ontwapeningsvoorstel in de Tweede Kamer. Ontstemming onder de leden der com missie voor de economische politiek, Jhr. mr. F. Beelaerts van Blokland zal vermoedelijk tot opvolger van jhr. v. Vre. denbnrch als Nederlandsch gezant te Brus sel worden benoemd. De Nederlandsche ratificatie-oorkonde der eerste opium-conventie. Een incident gemeenteraad. in den Amsterdamsehon Een gecombineerde vergadering van het R.K. Verbond van Werkgcversvakvcreeni- gingen en van het dagel'jksch bestnur der A. R. K. W V. fedeiatie Het gebeele Fransche episcopaat verklaart in een adres aan Z. H. den Paus, dat bet zich aansluit bij het decreet inzake de Action Frampaise. Een vijandige betooging tegen Baldwin bij zijn bezoek aan de mijn te Ebb vale. Coclidge keurt den post goed voor den aanbouw van drie nieuwe kruisers. Het altreden van den Japanschen pre' mier verwacht. Barometerstand 9 uur v.m.; 750, Vooruit Ltcht op. De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om 6.12, te Medegedeeld door het Kon. Ned. Met. In stituut te De Bildt. Naar waarnemingen ver richt in den morgen 3 Maart 1927, Hoogste Barometerstand 771.3 m. M. Lachoruni. Laagste Barometerstand 740.8 m. M. Vestmanoer. Verwachting: Stormachtige, tot krachti- gen, tijdelijk afnemende Westelile tot Zuidelijken wind; zwaar bewolkt met tijde lijke opklaring, latei opnieuw regenbuien; weinig verandering in temperatuur. Het Y (versterkt met Arne Borg) in 5 min. 2/5 sec.; 2. R. Z. C. in 5 min. 3 4/5 sec. 60 M. vrije slag dames: 1. mej. M Baron in 43 sec.; 2. mej. Den Turk. 60 M. vrije slag heeren: 1. Van Suylekonj (Watterratten) in 44 2/5 sec.; 2. Van der Woud (R. Z. C.). 3 X 200 M. tusschen Arne Borg en Het Y: 1. A. Borg in 8 min. 59 2/5 sec.; 2. Het Y in 9 min. 5 sec. 5 X20 M. estafette dames: 1. O. D. Z. in 1 min. 1.2 sec.; 2. R. D. Z. 60 M. rug heeren: 1. A. Liezenberg (Wa terratten) 49.4 sec.; 2. D. Corpershoek (R. Z. C.). 3. De Bruyn (Waterratten). 4 X 40 M. wisselslag dames: 1. O.D.Z, ia 2 min. 6.4 sec.; 2. R. D. Z.; 3. Het Y. 4 X 40 M. wisselslag heeren: 1. Het Y (versterkt met Borg) in 1 min. 52.4 sec.; 2. Waterratten; 3. R. Z. C. Zondag a.s. zwemt Borg wederom in Rot terdam. „HQLLANDIA" WINT DE COPPA D'ITALIO. In de beslissende race om de Coppr D'Italio kwam het Hollandsche 8 M. jacht als eerste aan. Tweede was Aile V (Frank rijk) en derde Veria (Italië). Er stond vrij veel wind. OM HET KAMPIOENSCHAP VAN HAARLEM. Woensdagavond j.l. ving in het clublokaal der Damclub Haarlem" de derde ronde van 'jovengenoemden wedstrijd aan. De uitslagen waren: J. W. van DartelenJ. Poppen 11 H. W. ZitmanH. Greeuw 20 F. A. BerkemeierJ. P. van Eyk 20 H. G. TeunisserJ. van Looy 02 Aebe de JongChr. F. Visse xx De met een x gemerkte partijen werden afgebroken en worden Maandag a.s. voort gezet. Programma voor a.s. Zondag 6 Maart 1927. Alliance IIV.V.F. I, 2 uur, H. Westbroek. T.Y.B.B. .5B.S.M. 3, 1 uur, W. de Zwager, R.K.V.Z. 3H.B.C. 4, 2 uur, H. Tuijn. Vixtrix 3T.Y.B.B. 4, 2 uur, C. Smit. I V.V.F. 2D.S.S. 3, 2 uur, Joh. Kruijver. Concordia 3Onze Gezellen 3, 1 uur, P. de Groot. Bij het comité tot steun der zwaar be proefde missies van China en Mongolië is tot op heden binnengekomen een totaal bedrag van 23.381.46,

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1927 | | pagina 1