Radio-Omroep. Wat zal hij er mee doen? In La Piata (Argentinië) is een aardbeving geregistreerd met als vermoedelijk centrum de Chileensche kust. Verwacht wordt het aftreden van den Japanschen premier. GEM. BUITENL. BERICHTEN BSNNENLANDSCH NIEUWS.' Nederlandsche afvaardiging naar de Economische Volken bondsconferentie. Het huldeblijk aan Prinses Juliana. De steun aan mobilisatie invaliden. De nieuwe burgemeester van Terschelling. De financiering der Biesboschw erken. De lokaalspoorwegen op Zuid-Beveland. De ratificatie der eerste Opiumconventie. De heer Braat over den Zomertijd. STATEN-GEN ER AAL. TWEEDE KAMER. Het ontwapeningsvoorstel. FEUILLETON. 4 De mijnrampen in Engeland Men vreest, dat er bij de twee mijnram pen 65 personen gedood zijn, nl 51 te L'obw Vale en 14 te Bilsthorpe. Het red dingswerk te Ebbw Vale duurt voort, maar men beeft de hoop laten varen om epn der 46 nog levend bedolven arbeiders te redden. Omtrent de mijnramp bij Ebbw Vale vin den wij nog vermeld, dat de eerste aan wijzing, die men .boven* den grond kreeg van de ontploffing aldaar was, dat er te ongeveer één uur 's morgens plotseling rook opsteeg uit de mijnschacht. Enkele seconden later rapporteerden mijnwerkers, die in de nabijheid werkten, dat er een ontploffing had plaats gehad in de Black V ein, op ongeveer 700 voet diepte. De nachtploeg was nog niet lang afgedaald toen de ontploffing geschiedde. Ambtenaren der mijn daalden dadelijk af. Zij vonden een mijnwerker met ernstige bran'wonden en een tweede, die nagenoeg bewusteloos was. Hij kon niet verklaren wat er ge beurd was. De reddingsbrigade moest her haaldelijk naar de opnervlakte terugkee- ren Wegens de aanwezigheid van gas in de mijn. Kanaries, die men bij wijze van proef in de mijn Het zakken, stierven tengevolge van dè groote hoeveelheid gas. Er waren vèel meer redders dan nood'g waren In één geval moest een reddings brigade, dit door gas bedwelmd was, door een andere brigade gered worden. Over het mijnongeluk in Nottinghams hire wordt nog gemeld, dat dit geschiedde in een nog niet in gebruik zijnde mijn waar men bezig was een schacht te maken. Een buis gebezigd om het water van den be'era weg te pompen brak en sleepte acht man benevens een stelling waarop negen man stonden mee in da dieite. Ook moet éen pomp defect zijn geraakt, waar door he^ reddingswerk zeer werd bemoei lijkt. De eerste man. die aan de oppervlak te werd gebracht, had een touw gegrepen dat de redders in de sebacht, die 280 yards diep was, haden laten zakken. Een tweede en een derde werden eveneens me' bet touw naar boven gebracht. De overi gen hebben den dood gevonden. De eerste redders, die on bet tooneel van de ramp verschenen, kwamen te drie uur 's nachts van een danspartij uit een naburige plaats. Alle mannen en ook een aantal vrouwereen me;sjes boden hun hulp aan. Eerst An half twaalf 's morgens was de eerste geredde bovengebracht. De drie geredden hadden zich vastge klampt aan eemg steigerwerk halverwege de schacht en zoo het touw, dat neerge laten werd, kunnen grijpen. Intusschen rie pen de manneu heel onder in de schacht" om hulp en het touw werd opnieuw neer gelaten, doch het bleek 60 voet te kort te zijn om her te bereiken.... Toen hun kreten ophielden nam men aan dat zij door bet stijgen van het water verdronken waren. De werkloosheid in Engeland. Het aantal ingeschreven werkloozen be droeg in de week van 1421 Februari 74117 minder dan de week te voren. Echtscheidingen te Praag Hét Statistisch bureau voor de hcofdstat Praag heeft een overzicht gepubliceerd over echtscheidingen te Praag in het jaar 1925 Daaruit blijkt, dat er in één jaar 1670 huwe- zijn ontbonden. Op verzoek van den echtgenoot werd de verbintenis verbroken in 59/ gevallen, op verzeek van de vrouw- in 614 gevallen, op wederzijdsch verzoek ir< 452 gevallen (zeven huwelijken zijn nietig verklaardl Hét grootste aantal echtscheidingen valt. tusschen dè leeftijden van 25 tot 39 jaar Dè deelneming der V.S. aan de economische en de ontwapenings conferentie. De Senaat heeft een reeds door het Re- ptèsèntantenhuis aangenomen resolutie goed gekeurd, waarbij credieten worden geopend voor de deelneming der V. S. aan de ont wapeningsconferentie en de economische conferentie te Genève. Aardbeving geregistreerd. Het observatorium te La Plata (Argenti nië) hèeft stérke aardschokken geregistreerd, waarVan het centrum naar men gelooft langs dé kust van Chili gelegen is. Volgens een bericht zijn er in de Chileen- séhc provincies Atacama en Coquimbo ster ke aardschokken gevoéld en zijn er te Vai- lenar verscheiden huizen ingestort. Er warec geen slachtoffers. De strijd om Sjanghai. Na het afvallig worden van een der voor naamste generaals van Soen Tsioeang Fang heeft L: Pao Tsjang, de commissaris voor de verdediging van Sjanghai, meegedeeld, dat het heele leger van Soen, 24.000 man tellend, zich van Seengkiaag terugtrekt. De 'terugtocht is reeds begonnen. Het leger van Soên zal worden vervangen door het leger van Sjanlöeng, dat met alle beschikbare treinen naar Soengkiang komt. Het gevolg dézer regeling is, dat Tsjang Tsoen Tsjang thans het bevel voérf over alle troepen, die den weg naar Sianghai verdedigen Het leger van Soen, welks moreel ge schokt is, is op weg naar Verschillende stre ken der provincie. De relletjes ie Foetsjau. Eenigen tijd geleden werd geseind, dat een Chineesche menigte een aanval had gedaan op het Spaansche weeshuis te Foetsjau. In de ..Manila Times" tezen wij thans, dat de aanleiding tot de bestorming van de inrichting was.... een broedmachine, Eeni- ge Chineezen, die dit voorwerp hadden ge zien, verspreidden net gerucht dat de Spaan sche nonnen ChineesPhe babies doodden en braadden. Het gerucht ging als een loopend vuurtje rond en toen eenige nonnen de lijk jes van enkele babies voor de begrafenis ge reed maakten, bestormde het gepeupel het weeshuis, dat werd geplunderd. Een nieuwe premier in Japan? De regeeringspartij, de Kenseikai, heeft zich vereenigd met de Seijoehonto, die in het parlement op de wip zif. Laatstge noemde partij^ zal eenige Zetels in het kabi net krijgen. Verwacht wordt, de de pre mier Wakatsoeki zal aftreden ten gunste van Tokomami, den leider der Seijoehonto. Door deze fusie is continuïteit in de bui- tentandsche politiek verzekerd. RUZIE OP HET PORTAAL. Mile. Emihenne Avril, acht-en-veertig jaar oud, woonde al sinds twee jaren op een kamer in de Rue de Cléry te Parijs. Zij was werkzaam in een restaurant. Maandagmiddag echter kreeg zij op het portaal van de zesde verdieping van haar woonhuis hoogloopende ruzie met dc vrouw van den concierge van het „perceel" en een andere bewoonster, die haar haar zedeloos gedrag verweten De woordenwisseling was geanimeerd, daar Mile. AVril esn stomp in het gezicht kreeg en haar eenige haren werden uitgerukt. Zij vluchtte in haar kamer en deed de deur op slov De vrouwen for ceerden echter den toegang en toén zij Mile. Avril bleven uitjouwen en belagen, vuurde deze plotseling met een revolver op den concierge, die doodelijk aan het hoofd werd verwond.' Daarna begaf Mile. Avril zich naar de po litie om te vertellen, dat zij het met haar concierge niet eens geworden was en uit noodweer had geschoten. EEN ONVERBETERLIJKE. Men herinnert zich Lionel de Wiet, de pseudo-marineofficier, die een groot jaaar ge leden druk in millitaire kringen te Versail les verkeerde, doch spoedig wegens het wederrechtelijk dragen van Wapenen en ordeteekenen tot een jaar gevangenisstraf werd veroordeeld. Op zijn verklaringen werd toen ook de vrouwelijke spion Marthe Moreuil gearresteerd Maandag had de Wiet zich voor het ge recht te verantwoorden Eenige weken ge leden was hij n-l. in een voor een der café's van de Champs Elysees staande auto's ge stapt met het doel er mee weg te rijden. De eigenaar schoot bijtijds toe, waarop de Wiet lachend verklaarde slechts een grap (e willen uithalen. De grap heeft hem opnieuw een jaar ge vangenisstraf gekost. De KLOKKEN VAN PARIJS. Sedert Maandag middernacht staan alle openbare klokken in Parijs stil en ze loo- pen nog niet De reden daarvan is dat het contract, hetwe'k de Sociétè des Pendules Pneumatiques sedert vijftig jaat met de stad Parijs' had, Maandagnacht afliep en 'niet was hernieuwd Vandaar dat alle klokken den arbeid staakten Zij zullen van nu af aan electrisch met het Observatorium worden verbonden, dcch de werkzaamheden daartoe zijn hu pas begonnen Ze duren een week. zoodat al dien tijd de wijzers der klokken op twaalf uui s nachts blijven staan. „L'heure est en panne" zegt de „Echo de Paris", die zich afvraag' waarom men niet eerder met de os ergangswerkzaamheden is begonnen Men wist toch al vijftig jaar dat ze moesten gel eurenl EEN RIJKSDAGZITTINÖ GEFILMD. De min of meer stormachtige tooneelen 'n den Rijksdag, waarvan de courantenver slagen vaak melding maken, doen natuurlijk bij duizenden lezers het verlangen géboren worden, om ook eens zoo'n voorstelling bij te wonen. Maar niet een ieders beurs laat een reisje naar het weelderige Berlijn toe om daar het parlement te liooren praten. Daarom kwam een filmonderneming op de gedachte de zaak dan maar om te keeren en het parlement naar de nieuwsgierigen te brengen. Vergunning tot filmen werd ver kregen en zoo werd op een goeden dag een zitting opgenomen; geen gewone alledaag- sche, maar een, waarin pit zat en Waarin verschillende volksvertegenwoordigers hun woorden op eenigszins onparlementaire wij ze kracht trachtten bij te zetten. Titel van de film zou dan ook zijn; „Een stormachti ge zitting van den Rijksdag", een titel, die het ongetwijfeld „doen" zou. Edoch, de censuurcommissie was er ook nog om te waken over den goeden naam van Duitschland's wetgevend lichaam. Zij voelde alles voor het denkbeeld, om het parlement nader tot het vplk te brengen, waar dan een waardig parlement en geen Janboel. Zoodat dé vertooning van de stormachtige zitting verboden werd. Ook de oppercensuurcommissie bleek onverbid delijk: de film als „schadelijk voor het Duitsche aanzien", bleef ten doode opge schreven. Thans zal een „rustige" zitting gefilmd worden of de vertooning daarvan echter de gewenschte belangstelling zal trekken? HET GRENSPROCES. Zooals reeds gemeld, heeft de juridische commissie van den Privy Council in het proces over de grens tusschen Canada en Newfoundland op het schiereiland Labra dor een beslissing gegeven ten gunste van Newfoundland. De kosten van dit geding zijn reusachtig groot. Ze worden geraamd op 200.000 pond vóór de zaak bij de juridische commissie werd aanhangig gemaakt, De behandeling voor deze commissie nam veertien dagen in beslag. De zaak kwam in het kort hierop neer, dat Canada beweerde, dat Newfoundland alleen aanspraak kon maken op de kustlijn van Labrador en de visscherij-rechten. New- foudland maakte aanspraak op een deel van het achterland. De waarde van het boschgcbied, dat nu aan Newfoundland is gekomen, wordt op 50.000.000 pond sterling geraamd. VERSCHERPT TOEZICHT OP DE OPEN BARE ZEDELIJKHEID IN HONGARIJE. Op grond van de toenemende verwildering der openbare zeden heeft de Hongaarsche minister van binnenlandsche £aken maatre gelen getroffen om zedenmisdrijven die aan het licht treden roet zwaardere straffen te onderdrukken. De verouderde bepalingen aangaande zedenmisdrijven zullen door nieu we vervangen worden, waarbij de grens der verboden handelingen niet alleen scherp ge- trekken is maar ook overeenkomstig de nieuwe verhoudingen wordt uitgebreid. De nieuwe verordening tot bescherming der openbare zedelijkheid bevoegt en ver plicht de betreffende ambtenaren en de politie alle schouwspelen en voordragen te verbieden welke wegens hun inhoud of het optreden der schouwspelers en der sprekers tegen de goede zeden 'ndruiselien. Evenzoo moeten alle onzedelijke dansen verboden worden en zelfs andere dansen, indien zij in gegeven omstandigheden smakeloos of onzedelijk uitgevoerd worden. •Op openbare plaatsen (straten, personen- vervoermiddelen enz.) zijn belasteringen, het luid gebruik van onzedelijke en vuile taal, gebaren, die den goeden smaak en het zede lijk gevoel kwetsen, verboden. Verboden is van nu af aan eveneens niet alleen een fatsoenlijk meisje of vrouw las tig te vallen, maar ook haar tegen haren wil in te begeleiden. Strafbaar is bovendien de openbare uit stalling van persproducten, beelden, illustra ties, welke het schaamtegevoel kwetsen of lage zinnenlusten opwekken. De beambten worden opgevorderd vrouwen en meisjes en in het algemeen de jeugd, zooveel mogetijk te beschermen. Tekortkomingen kunnen met 15 dagen hechtenis of 80 pengo geldstraf veroordeeld worden. De liberale pers stoot klaagredenen uit over dezen nieuwen reactieverm in Honga rije, welke na de inkorting der politieke rechten der staatsburgers (Afrekening met aile communistische drijverijen, met de terreur der sociaal-democratie en de revo- lufionnaire methoden van het Joodsch ge zinde burgerdom) thans ock het -„reent der straat om zich uil te leven" het „recht der liefde" wil beperken. DE INTERNATIONALE LUCHTVER- KEERSCONFERENT1E IN WEENEN. Op de m Weenen gehouden liichtVer- keérsconferentie legde de algemeene secre taris van de internationale vereeriging, van Brech, een ve klaring af, dat de ingekomen statistische gegevens Van de verschillende landen over het luchtverkeer tezamen ge vat zullen werden, zoodat men een duide lijk beeld krijgt van het luchtverkeer in ge heel Europa. DeZe samengevatte statistiek moet ook dienen als basis, waarop de ren tabiliteit der luchtlijnen zal worden beoor deeld en de uitbreiding, die men eventueel aan verschillende lijnen wil geven. Omtrent de samenwerking der verschillende Euro- peesche maatschappijen zijn verscheidene voo-stellen ingekomen en toegelicht door hunne vertegetlwordigers, waas bij, na gron dig overleg wat de technische zijde be treft, de volgende groote lijnen zullen wor den in exploitatie genomen: Een Noord- Zuid lijn, Van Malmö over Berlijn-Weenen- Venetië naar Rome: een West-Oostlijn, van Parijs over Berlijn naar Moskou; een meer zuidelijke West-Oostlijn, beginnend te Ge nève o\er Münehen naar Weenen Bpeda- pest-Boekarest en Tionstantinopel. Deze Verschillende, lijnen rullen in het Voorjaar geopend worden. De directeur van de Zweedsche „Areo-T'ansport" gaf een over zicht van de wijze, waarop men interna tionale vliegbiljetten in het leven kon roe pen. Interessant waren de statistische rr.e- dedeelingen over den legenwoordigen om- rang van het vllègwézen in Europa. Zoo deelde directeur Wronsky mede, dat de „Deutsche Luft-Hansa" 34 lijnen exp'oi- leert. Het gezamenlük aantal vluchten be- d -aagt, zooals uit Berlijn wordt medege deeld 35.C0D, waarbij in 1 jaar 5.75 millioer K.M. werd afgelegd. De regelmaat van het verkeer bedraagt blijna 96 pCt. Er werden ongeveer 50.000 passagiers VerVoc d, die aan bagage 370 ton meenamen, en 450 ton aan v-acht en posit. De post maakt naar var houding nog weinig gebruik van den Licht dienst. Averijen kunnen niet in een pro mille worden uitgedrukt, maar slechts in tienden van p otnilles. Bij ongelukken wer den gedurende het geheele jaar 11 perso nen zwaar gewond en 5 licht gekwets't Dooden kwamen niet voor. Dat wil zooveel zeggen als een hall per duizend ongelukken. Als afgevaardigden naar de economische Volkenbcndsconf'ientie op 5 Mei zijn be noemd cic hecren H. Colijn, Jou Gelder man, dr. H. J. Lovink, mr, R. Zimmerman en J. Oudegeest. Verder de heeren mr. M. P. L. Steenberghe. eerste technische advi seur werkgevers mr. A. M. Molenaar, 2de idem, P. J. S. Serrarens eerste technische adviseur werkgevers, H. Amelink, tweede idem en H. J, van Blink, adviseur voor koloniale zaken. Het comité Ams'erdam voor liet gedenk- teeken Juliana van Stolberg" heeft thans reeds 10.000 Juüanakaajrten verdeeld waar van de linkerhelft, naar hel Comité hoopt, spoedig weder ingevuld zal worden terug gezonden, Ten e'nde het pusliek in de ge legenheid te stellen op een enkele kaart 'e kunnen offeren en daardoor 't bewijs te krijgen, dat men zijn steentje aan het Jn- lianamonument heeft bijgedragen, heeft het Comité o.a. de Firma Gerzon bereid gevon den deze kaarten in hare Zaken verkrijg baar te stellen. Het bestuur van den Bond van Mobilisa- tie-invalieden en van hun nabestaanden heeft de Tweede Kamer een adres gezon den waarin gezegd wordt, dat het door de Reieering ingediende ontwerp van wet len behoeve van zijn leden het zeer in zijn verwachtingen heeft teleurgesteld. Adressan en verzoeken dringend het daarheen te wd'en leiden ,dat de rechts grond billijkheidshalve wordt erkend en het stempel van armenzorg in elk opzicht verdwijn'; dat de bedragen, genoemd in het ontwerp van wet, zoodanig worden ve-hoogd, dat betrokkenen, alsnog een voldoende en levenslang pensioen zu'len ontvangen en dat in de we' éen bepaling wordt opgenomen dat zij, die ingevolge de tijdens de mobil'salie geldelijke gebrek kige we'geving een onvoldoende pensioen hebben ontvangen, een zoodanigen bijslag door deze wet zu'len ontvangen, dat deze eveneens te veel geringe pensioenen geen bele'sel meer zu'len vormen, inzake hel vaststellen van de bedragen voor hen, waarom het hier in hoofdzaak gaat. Bij Kon. Besluit is benoemH tot burge meester van Terschelling de heer F. Chr H. Hirschmann. In de gemeenteraadszitting van Dordrecht werden B. en W. gemachtigd, gedurende 1927 gelden op te nemen tot een maximum van 2.00.C00 tegen ten hoogste 5 pCt rente. Zulks ter financiering van de Bies- boschwerken. Voorts werd bepaald dat de rente en aflossing zullen worden bestreden uit de gewone, de aflossing zoo noodig uit de bapitaalsinkomsten der gemeente. Het laatste gedeelte der werken, behoo- rende tot den aanleg van locaalspoorwegen op Zuid-Beveland, is te Utrecht aanbesteed. De werken langs de lijnen, welke reeds vroeger zijn aanbesteed, moeten alle vóór 15 Mei klaar zijn. De laatste aanbesteding langs de lijn is geweest het bouwen van een watertoren en twee locomoticfkranen te DrieWegen-Overzand voor het tusschentijds water innemen der locomotieven. De Nederlandsche regeering heelt op het bureau Van het Volkenbondssecrctanaat te Genève de documenten gedeponeerd in ver band mot de ratificatie van de eerste opium conventie (1925), welke betrekking heeft op, landen, die gebieden in het Verre Oosten hebben en waar het opiumschuiven tijdelijk nog wordt getolereerd. De conventie kwam tot stand onder voorzitterschap Van den Nederlanc'schen opiumadviseur, den beer Van Wettum. Deze conventie is thans door vijf landen, n.l. Frankrijk, Britsch-Indië, Nederland, En geland en Portugal geratificeerd en treedt heden in werking. Het Tweede Kamerlid Braat heelt tot den minister v. Binnënlandsche Zaken en Land bouw de volgende vragen gericht; Is de minister bereid mode te deelen om welke redenen hij reeds zoo vroeg (82 dagen voor dsn aanvang) den tijdsduur van den zomertijd vaststelde? Wist de minister, dat er een wetsvoorstel om lot afschaffing te geraken aanhangig is, hetwelk 18 November 1926 is ingeleverd en '8 Februari d. o. v. in de afdeelingen der Kamer is besproken? Is de Minister niet van oordeel, dat deze laad aanleiding gsven kan tot verdenking, dat dit gebeurd is om goede en spoedige behandeling van het wetsontwerp zeer te bemoeileken? Acht de minister deze regeeringsdaad in het belang van land- en tuinbouw? Gistermiddag zijn in de vergadering der Tweede Kamer, onder voorzitterschap van Jhr. mr. Ch. J M Ruijs de Beerenbrouck voortgezet de algemeene beraadslagingen over het wetsvoorstel Ontwapeningswet- K. ter Laan c.s. met de motie-L, de Visser betreffénde het nemen van maatregelen ten aanzien van fled -Indië Ier voorkoming van het gevaar in een oorlog te worden be trokken. De heer VERAART (R.K.) legde vast, dat hij in zijn beschouwingen een drietal on derwerpen wil behandelen le. oorlog- en ontwapeningsvraagstuk in het algemeen; 2e. de ontwikkeling der ontwapeningsge dachte bij het Nederlandsche Katholieke volk; 3e. de waarde van de oplossing, die hier wordt aangeboden De heer Veraart schetste de verwording van den modernen oorlog, waarbij niet alleen het leger, maar ook de volken zelf betrokken worden. In dit verbard herinneit spr. aan een artikel van hero in „Sociale Voorzorg", waarin hij betoogde, dai de offers, die de moderne oorlog eisclit, noch cultureel, noch econo misch, noch geestelijk gerechtvaardigd zijn. Ook zedelijk is de verdedigingsoorlog ver oordeeld, Tegen deze stelling wordtin de eerste plaats het zone-argument aangevoerd. Dit probleem mag roen niet stellen als de heer Duymaer v Twist deed. Spr. aanvaardt niet het fatalisme volgens hetwelk wegne ming van der oo l"g een illusie is. Een tweede obiectie is, dat ons volk niet zou verdragen, da' ens gronc'.g >.b;ed werd ge schonden. Maar ons grondgebied kan niet meer worden verdedigd met het geweer i" de vuist. Ook is opgemerkt, dat een v"!' dat zie nbiet verdedigt, geen aanspraak mag maken op den naam van mogendheid. Verschillende leden rreenen, dat de op lossing zal motten worden gegeven door het machts-apparaat van den Volkenbond, Dat meende ook de herr Sarnes. Maar met nu wijlen Staatsraad StruycKen meent spr., dat dat zich niet verdedigt, geen aanspraak mag werken. Hierna beziet spr. de ontwikkeling, die het vraagstuk heelt gehad in Katholieke kingen, Het valt niet te ontkennen, dat de Katho lieken steeds zetr huiverig zijn geweest tegen uitbreiding der rat!1!aire macht Maar zij leefden steeds ir de meening, dat een we reldoorlog onTogelijk was. Slechts weinigen in ons land bebb'ti een wereldoorlog, als in 1914 is losgebarsten, beschouwd als lot het terrein der werlteÜjkeheid te behooren. Doch de stoulsche fantasie is overtroffen door dril wereldoorlog en de vraag rees; wat moet er teg=n worden gedaan? Die vraag rees ook in den kring der St. Michael- beweging en nu wil spr. openhartig verkla ren, dat hem daarbij gebleken is op dit terrein de denkberiden te brengen tot con crete. staatkundige formuleering. Spr.'s denkbeelden hebben in dien kring geen in stemming gevonden. Men wenschte een in ternationale legermacht. Het is spr dus ge bleken, hoe moeilifk het is van deze zaak iets anders te meken dan een leuze, en voor het vraagstuk een politieke oplossing te vinden. Er zijn nu eenmaal vraagstukken, waar voor geen bevredigende oplossing is. Men moei zich met zekere skepsis stellen zoo wel tegenover de groep, die zegt: Er is geen oplossing te vinden, all tegen de groep, die de oplossing kant en klaar heeft. Spr komt thans tot het ontwapenings- vóorstel zelf. Spr. treedt niet in de vraag, of het voorstel in strijc* roet dc Grondwet is. Maar spr vraagt of, indien de Grondwet niet gewijzigd wordt, ieroar.d in het buiten land nai'f genoeg zal ziirt le gelóeven, dat wij werkelijk ontwapend zijn als alleen ons contingent verminderd wordt. De we reldoorlog heeft toch geleerd, in hoe korten tijd legers te voorsebkn worden getooverd. De internationale eerlijkheid cischt, dat wij de Grondwet wijzigen om daaruit landsver dediging te schrappen. Maar gewichtiger is spr.'s tweede bezwaar. Spr. vraagt zich af. of van de overweging dat verdediging in den modernen oorlog on zinnig is, ontwapening de Iog'sche conclu sie moet zijn Alle bezwaren tegen den strijd met de modvne wapenen geleien al leen dien strijd zelf, doch oict het hebben van een klein poüHeleger. Het opzienbarend verminderen van on* contingent in dezen hoek van Europa zou door andere mogend heden niet worden geduld en zoo zou een maatregel, waarmee w;j iets goed beoogen, onafziehbare gevaren over ons doen los barsten. Ook de Soc.-Dom, toch achten onze onafhankelijkheid een groot goec^ En deze zouden wij in gevaar brengen. Ook in 1918, toen hier troebelen waren, kwam uit het buitenland de vlaag tot ons, of wij wel in staat waren hier de orde te handhaven. v pr. kent aan onze ontwapening een preventieve werking toe. Maar ontwanening kan ons in groot gevaar brengen. Dit vraagstuk is geen vraagstuk voor leuzen, maar vraagt om een ernstige oplossing. Daarom moeten wij dit ontwerp er niet door trachten te krij gen. Het treft geen doel, maar roept groote gevaren op. tti-toc- (C Daarna besprak dc heer v. d. HEIDE (S D. A. P.) de religieus-zedelijke zijde van het ontwapenings-vraag#tuk. De heer ARTS (R.K.) sluit zich aan bij die leden, die hulde brachten aan de S.D.A.P.- kameiTractie voor het we k, in dezen ver richt. Hij wijst er op, dat het progam van de R. K. Volkspartij voorschrijft, het stre- en naar afschaffing van den dienstdwang. De sociaal-democraten hadden hun voors'cl moeten doen voorafgaan aan een voorstel tot a'schafpng van den dienstdwang. Geen ka tholieke s'em zou zich daartegen hehben verklaard. De moreele Zijde van die afschaf fing is in het voorstel niet voldoende tot uiting gekomen. De R.K. Volkspartij acht het deelnemen van katholieken aan den oor log niet meer gerechtvaardigd, daar niet meer voldaan kan worden aan de eischen, door gezaghebbende moraal-theologen ge- s'pld. Spr. kan dan ook met volle overtui- VRIJDAG, 4 MAART. HILVERSUM. 1050 M. - 12.00 Politieber, 5.306.45 Orgelbespeling in Tuschinsky. 6.457.45 Franscbe les voor beginners en, meergevorderden 7.45 Politieber 8.10 Ne gende les vanwege het onderwijsfonds voor de binnenvaart. Lezing door den heer T. P. Veizer over ,,De toegangen tof. de Zuiderzee". 8.35 Avondconcert door het H D. O.-orkest, ol. van Nico Treep, Mevr. Hanne Rits-de Ruyter, so praan Jack van Kinsbergen, viool Ac- donip. van Mevr, Rits en Mevr. S. Tabas- pinde: DAVENTRY, 1600 M. 11 20 Concert Het Daventry-kwarlet én solisten, sbpraan, bar-ton. piano 12.50 Orgelconcert 1 20— 2 20 Orkeslconcert 3.35 Voorlezing: Em ma, van J Austen. 3.40 Fransche les 4.05 Concert sopraan, bariton, piano 5 05 Con cert. H. Bcrly, viola F Haitley, piano. 5.35 Kinderuurtji 6.20 Ork stconcert. 6.5Ö Tijds., w-erbnieuws 7.C5 Crkestconcert. 7.20 Muziekcritiek. 7 35 De pianosonate'* van Mozart. 7 45 Lezing The town oi tod- day. 8.05 Variëte Betlv Chester, zanjj. Alec Chentrens, humorist. „Dick Turpin'„ schets, waarin alle 5 rollen vervuld wor den door R. V. Rcbzrts 9 20 Tijds., weer- ber., n'euws. 9.35 Lezing: England and Ame rica. 10.0311.20 Mij Programma, doofr den Chef Ingenieur. 11.201.50 's nachts. Dansmuziek. PARIJS „RADIO PARIS", 1750 M. - 10 50 11 20 Nieuwsb. en muziek, 12.502.1Ó Concert. Orkest eri Mme. Allard, zang, 5.055.55 Concert. Hr. Sandrev, zang. Piano- en vioolmuziek. 9.05—11 00 Con cert. Orkest, jazz-band en solisten. LANGENGERG, 469 M. 10 20—11.20 Or- kestconcert. 12501.50 OrkestconcerL 4.205 15 Liederen en vioolsolö's, so praan, tenor, bariton 7.35Ó.2Ó Rudolf Rieth declameert Th Fontane en C. F. Meyer 8 209.20 Liedjes bij de luit. 9.35 10 20 Uitzending van de Zes-dagen réd- nen in Dor.mund. 10.2011 20 Dansmu ziek KGNJGSWUSTERHAUSEN 1300 M. en EERLIJN 4.84 en 566 M. 120—7.05 uur - Lezingen en lessen 7.35 uur Orkestconcert, le deel Orkest, o.l.v. Prof. Schreker, 2e deel o.l.v. Prof: Gatz, E« Bittnev, alt. Daarna lot 11.50 uur Dans muziek. HAMBURG 394.7 M. 1.25—2.10 uur Kamermuziek 3.354.20 uur Xylo- phooncon'ert 5.206.15 uur Volks» cn k'nderlie Jeren 6.1511.10 utlr ,.Die Walkiire", van Wegner. Daarna dansmuziek. BRUS3EL 509 M. 8.50-10.50 uur .Mireille", 'van Ch. Gounod. ging zijn stem aan het voorstel geven. De heer J. J. C. v. DIJK (A.R) beschouwt dit voorstel als een stuk propaganda voor de S. D. A. P., getuige de propaganda-rède- voeringen dié gehouden worden op vergade ringen van die partij. De vraag mag dus rij zen, of, gezien het propagandistisch karakter van het voorstel, daaraan niet le veel eer wordt bewezen, door er diep op in le gaan. Dfeze vraag moet ontkennend beantwoord worden om te voorkomen, dat men zal zeg gen, dat van de andere zijde bet wederwoord ontbreekt. Een prealabele vraag is voor spr. of het on'&erp in strijd is met de Gondwèt. Dc Grondwet eischt verdediging, niet met phrase, maar met wapenen. Dan bespreekt spr. de motieven van het voorstel. Hierna is het woord aan den heer ALBAR- DA (S.D.A.P.) die er op wijst, door het de bat niet teleurgesteld te zijn. De waardee ring waarover de tegenstanders spraken ten opzichte van het werk der voorstellers, heelt hem verheugd. Spr. maakt aanspraak op den ernst, waar mee hij dé ontwapening Voorstaat. Hij fs daarbij bereid de bezwaren voor tegens'aii- ders ernstig te bezien. Doch van kiezers'acht is geen sprake. Propaganda is een zielsbe- h( cfte voor de soc'aal-democraten. De houding der R.K. Staa'spartij tegen over de ontwapening is een andere dan die der A.R. partij. Het standpunt der R.K, Staatspartij is anders. Zij beschouwt een uitvloeisel van de zonde geen onvermijdelijk heid. Zij ziet de toekomst der wereld niet izoo somber in. Zij stellen hun hoop op de internationale ontwapening en versterking 'van den Volkenbond, een standpunt, neerge legd in den Brief van 1 Augustus 1917 van Bcnedictus XV, later bevestigd door Pius XI. Ook de sociaal-democraten geven aan in ternationale ontwapening de voorkeur, maar zij staan niet voor een keuze. Men mag van ■de bewapening in andere landen geen argu ment maken om de nationale bewapening te bestrijden. Vele duizenden Kalholieken zijn van óór deel, dat nationale ontwapening geboden is. De wensch van den Paus, om internationale ontwapening te bevorderen, sluit geenszins een verbod in zich om nationaal te on'wapè- nen. Hoe de heer Veraart van standpunt ver anderd kan zijn, is spr. niet duidelijk. In 1923 noemde hij het zwaard de magneet, dij den oorlogsbliksem aantrekt. Zijn de toestan den dan nu veranderd? Wat weet de héér Veraart van de meening en' den invloed Vin andere landen? Heel Nederland heeft ge meend, dat de heer Veraart in de Kamer kwam om in de fractie der R. K. Staatspartij een rol te soefen. Hij is échter tegengevallen en vele Michacl'sten zullen den strijd voort zetten zonder den heer Veraart, tegen hem als het moet, - *s Dc heer Albarda zet tenslotte uiteen, waarom een klein lahd als Nederland zich zelf niet kan verdedigen. Militaire defensie bcleelcent voor ons land zelfmoord. Hij herinnert aan de onrech'matige Roer bezetting, waartegen de bewoners met gees telijke middelen hebben gestreden. Hadden zij de wapenen opgenomen, dan ware de strijd verloren geweest en het gebied ver woest. De vergadering wordt verdaagd tot Don derdag 1 uur. Vrij bewerkt naar BULLWER LYTTON'S „What will he do with it", door fOS. P. H. HAMERS. I „Dat is jammef, maar hetzelfde wordt ge zegd van élles en dbor iedereen die uw ier- biedwaardigzn leeftijd bereikt beeft, VrietV Zóroer eil zonneschijn, vervelende oude bad plaatsen en aardige jonge vrouwtjes zijn niet wat ze eenigen tijd geleden waren. Wanneer menscben eo zaken op deze wijze bliivzr ontaarden, dan zullen onze kleinkinderen een Ireurigen tijd beleven." De schoenlapper keek den jongen man eens aan en knikte goedkeurend. Hij was verstandig genoeg om ironie te verstaan er hii hield van een praatje. „Wat gij daar zegt is waar en knap, mijn heer, maar als oude lieden steèds zeggen, dat de dingen slechter zijn dan ze vroeg'r waren, Zou er dan niet altijd iets waal: in zijn? Ik hen voor den ouden tijd. Mir buurmen, Jcseoh Soruce, is voor den nieu wen en zegt dat wij vooruit gaan. Maar h1' is ceö roode en ik ben een blauwe," „Een blauwe?" riep dc jonge Lionel, „dat begrijp ik niet." „Knaap, ik ben een tory, dat wil zeg gen blauw, en Spruce is een democraat, dat Is road/ En wat meer zegt, hij is kleermaker :n ik ben schoenlapper." „Ha zoo," zei dpt oudste, „zegt dat nog meer? En waarom?" „Ge begrijpt toch wel, mijnheèr, da' 'emand's beroep veel afdoet tot zijn denk wijze. Ik houd hel voor zeker dat elk be- •ocp zijn eigen denkbeelden met zich mee '-rengt. Slagers zien het leven heel ander? In dan bakkers en als gi< soreekt met een ''aarsenmaker en een hoefsmid, dan zult g' zien, dat ieder van hen hun bijzondere denk wijze heeft," „Gé zilt een fitn opmerker, vriend,ber- -am de man met de jachtpet, „uw opmerking '3 niéuw voor niij, maar ik geloof dat gij ge- 'ijk hebt" „Zeker heb its dat en de sterren zijn ér mk in betrokken, irb'nheer, want indien zi' 'emand's beroco regelen, dar móet mc- aannemen, dat zij er iemand geschikt voor ma ken. Een kleermaker zit mét zijn knecht or ■1e tafel en praat altrd met hem en leest dr klanten. Daarom derken bil en zijn knecht- yioals de tiid het meebrergt, maar bur Jenkbeèlden zijn il'et origineel, ze hebben ze niet uit zicb zelf Een schoenleopcr daaren- Letf°n," vervolif-'e de man, terwijl bii zl'n ge laat in éen deftige plooi zette, „zit altijd al- '-en en praat met zich zelve en wat hb Jrrkt konithem 'n rijn boofd zonder dat een andermans tong het er in brengt," „Gij maakt het mij hoe langer hoe duide lijker," sprak onzen vriend met den wipneus terwijl hij een buiging maakte voor den wei sprekenden schoenlapper, „een kleermakc 'eefl met anderen, een schoenlapper leeft eenzaam. Die met anderen leeft, gaat met de toekomst mede, de eenzame houdt zich vast aan het verledene. Ik begrijp nu waarom gij een tory en mis schien eeti dichter zijt." „Ja, zoo'n beetje," zei de schoenlapper gevleid, met een stroeven glimlach. „Menig schoenlapper is dichter, of ziet wohderbare dingen in een stut; kristal, terwijl een kleer maker, mijnheer," dit werd met diepe verachting gezegd „alleen het bovenleer van de wereldzool in een nieuwsblad ziet.' Hier werd het gesprek afgebroken door een plotseling gedrang van het volk naar de theater-tent. De beide jongelieden keken op en ontdekten, de algemeene belangstelling trekkend, een klein meisje, dal nauwelijks tien jaren oud scheen, ofschoon zij inderdaad twee jaren meèr telde. Zij was juist van ach ter het gordijn der tent te voorschijn ge komen, groette het publiek en wandelde nu aan de voorzijde van het gebouw met een allerliefst voorkomen van kinderlijk ge wicht. „Arm, klein ding", zei Liohel." „Arme kleine", herhaalde de schoen lapper. Lezer en vooral gij, lezeres, als ge er bij waart geweest, tien tegen één, dat gij het zelfde zouat gezegd hebben. En loch was zij gekleed in wit satijn met goud belegd en in een jakje glinsterend van klatergoud. 7jj droeg een krans van kunstbloemen op haar lange, blonde lekken en schitterende armbanden Piet val sche steenen aan hetir tengere armen. Echter er was iets in haar, waardoot al die valsche opschik haar niet gemeen stond, en juist omdat het haar niet gemeen stond, had men medelijden met haar. Zij had een dier bekoorlijke gezichl'es, die rechtstreeks tot het hart spreken. Of schoon zij volkomen meester van zich zelve scheen te zijn, was er geen onbeschaamd heid in haar voorkomen, maar de ongedwon genheid eene'f kleine dame Vereenigd met de argelooze onschuld van een kind. „Gij moest haar eens zien spelen, hec ren". zei de schoenlapper. „Zij speelt bui tengewoon. Maar g moest een jaar gele der), hem eens hebben gezien, die haar onderricht heeft gegeven." „Wie is dat?" „Waife, mijnheer; misschien hebt gij van Waile wel eens hooren epreken." „Ik schaam mij te moeten zeggen van neen." - „Wel, hij had zijn fortuin kunnen maken in „Covent Garden"! maar dat is een lange geschiedenis. Arme kerel! Hij is nu Voor goed op. Maar zij zorgt voor hem, die kleine lieveling) God zegene liaarl" Hier wisselde de schoenlapper een groet en een glimlach met jhet kleine meisje, wier gezichtje ophelderde, toen zij hem onder de menigte zag. „Bij het penseel en het palet van Ratacl" riep de oudste der jongelieden, „eer ik eenige uren ouder ben, moet ik het hoofd van dat kind hebben." „Haar hoofd man!" riep de schoenlapper verschrikt uit. „In mijn schetsboek; gij zijt dichter, ik ben schilder. Kent ge het meisje?" „Of ik haar ken? Zij en haar grootvader wonen bij mij. Haar grootvader dat is Waife; een wonderlijke man! Maar ze be handelen hem slecht en als zij er niet was, dan zou hij deed h-ngeren Vroeger onder hield hij ze alleit Nu kan hij het niet meer doen en ze zouden hem van honger laten sterven. Zoo gaat het in d'e wereld. Zij beu len een genie af en als hij er bij neer valt, dan loopen ze over hem heen. Dat noemt Joseph Spruce vooruitgang. Maar daar slaat de trom. Het spel begint. Gaat ge niet eens naar binnen, heeren?" „Zeker, zeker", riep Lionel. „Luister Vance, we zullen loten, wie het eerst het hoötd van het kleine meisje nemen TWEEDE HOOFDSTUK. Zij tfaclen den houten schouwburg binnen en de schoenlapper volgde hen, maar ging, heel nederig, op den derden rang zitten. Onze jongelui werden met gereserveerde plaatsen begunstigd; een shilling de plaats. „Vrij duur", mompelde Vance, terwijl hij zorgvuldig den zak dicht knoopte, waarin hij zün beurs, met stalen schakeltjcs op de gen had. Het stuk „de wreede baron en het ban dietenkind" nam een aanvang. De bandiet was natuurlijk een zeer achtenswaardig mensch, dien men slecht behandeld had. Hij had een of ander geheimzinnig recht óo het land-'oed van den wreeden baron. Die overweldiger met adellijke titels, deed dus al wat in zijn vermogen was om den bandiet uit Zijn schuilplaats op zijn éigen gebied le jagen en hem aan een bloedig einde le helpen. Nu werd al de belangstel ling getrokken op het bandietenkind, dat het kleine meisje was met de krans, op de affiches Julia Araminfa ^Caifé genoemd. Er volgden thans allerlei vindingen harerzijds, om de aanslagen van den baron te doen mislukken en haren vader te redden; Enkele, van die tooneelen waren ontleend aan de Muze van het blijspel en wekten éen har telijk gelach bii de locschouwers op. Haar schalksche speelschheid hierin was bekoor» 1 k. Hoe meesterliik bedroog zij den opper- sheriif, die een koninklijk bevel had om den bandiet le.end of dood te vangen; hoe behendig v.-ist zij het zwakke punt tc ont dekken in het karakter van den „jeune premier", 's-koning luitenant, die door zijn koninklijk-n meester was uitgezonden ora den wreeden baron te helpen in de tuch tiging van den bandiet. Hoe listig wist zij er achter te komen, dat hij verliefd was op de „jeune ftmeureuse" de pupil van den baron, welke deze onwaardige edelman, om haar onmetelijk fortuin, zelf wilde huwen; hoe aardig bracht zij briefjes heen en weer, terwijl de lüitertant er niet het minste be sef van had, dat zij liet kind van den ban diet was, zoodat zij ten slótte dezen krijgs man op haar zijde kreerf. (Wordt vervolgd), J

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1927 | | pagina 6