Brieven uit Frankrijk. i mq: MAVRIDES is de naam NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT. Tweede blad Vrijdag 4 Maart 1927 een weinig bekende beziens waardigheid VAN PARIJS. Rookt vandaag Mavrides, morgen Mavrides, altijd Mavrides. Want AND Onder de Radio-berichten: De debatten over ue betrekkingen Enge landRusland in het Engelsche Lagerhuis. Een réde van Chamberlain. De Engelsche Lègerbegrooting voor het komende financieele jaar. Beethoven-herdenking. De strijd om Sjanghai. Landing van Engelsche matrozen. De Engelsche Legerbegrooting. De Engelsch-Russische betrekkingen. De rede van Chamberlain. Lloyd George aan het woord. &INNENLANDSCH NIEUWS. De Staatsbegrootingen. De Memorie van Antwoord op de Algemeene beschouwingen der Eerste Kamer. RECHTZAKEN Veroordeeld tot betaling van ruim f 100.000. Drie maanden gevangenisstraf voor een aanrijding met doodelijken afloop. Een schipper, die met beambten slaags raakte. AMSTERDAMSCH NIEUWS De vaste bespeler van den Stadsschouwburg. De nieuwe Kerk in Watergraafsmeer. STOOMVAARTLIJNEN, MARKTNIEUWS. Avenue de l'Opera, het Louvre, Rue de Rivoli, ziedaar het Parijs der vreemdelingen. Het Louvre, wereldberoemd modemagazijn, zoo beroemd zelfs, dat heel veel bezoekers niet eens weten, dat er ook nog een museum is van dien naam De Avenue de l'Opera, een der mooiste stadsgezichten die ik ken, vooral 's avonds, als de groote Opéra, die van verre ge zien de Avenue ais het ware afsluit, ver licht is. als de prachtige magazijnen de lichtuitstralingen hunner étalages mengen met die der tallooze lichtreclamesja, vooral 's avonds als zij zich baadt in een zee van licht, is de Avenue de l'Opéra heel, heel mooi! En dan de Rue de Rivoli, met haar groote gebouwen, het is alles zoo dicht bij elkaar „Le Palais Royal" waar vroeger de Fran- scbe koningen woonden, de prachtige hotels en magazijnen, museums en schouwburgen, ze vormen met z'n allen zoo echt dat stuk je weelde-Parijs, dat de vreemdeling leert kehnen, dat hem mee geeft naar zijn eigen land, dien indruk van vroolijkheid en rijk dom, waarvoor de Fransche hoofdstad in het buitenland zoo bekend is. Is dat alles dus werkelijk mooi, de moeite van het bezoeken ruimschoots waard, toch is het jammer dat door die straten en ma gazijnen met hun wijdvermaarde namen, vele andere bezienswaardigheden min of meer vergeten worden. De Eifeltoren, het Pantheon, het graf van den onbekenden soldaat, dat zijn van die dingen, die iedereen, die in Parijs geweest is, gezien moet hebben en dan van de ker ken natuurlijk de „Notre Dame." De „Notre Dame" ze is zoo geheel anders dan de Sint Pieterskerk te Rome. dan de „Duomo" te Florence, maar, in haar soort, is ze niet minder mooi. En er zijn zooveel kerken in Parijs, die, ieder in haar genre, zoo buitengewoon fraai zijn. Zoo was ik gisteren in een kerk in de buurt der Rue dc Rivoli, Saint-Germairi- l'Auxerrois" heette ze, naar een der Bis schoppen van Auxerre. In het begin der zesde eeuw gebouwd do ar een Fransch ko ning, ik meen Childebert heeft ze tot op beden, ondanks belangrijke veranderingen, in latere eeuwen aangebracht, nog veel van haar oorspronkelijken bouwstijl behouden. Ze ligt vlak bij de Seine, even bui,ten de oorspronkelijke grens van Parijs en daar door was ze geruimen lijd de doopkapel der plattelandsbevolking aan die zijde der stad. De ingang reeds, eigenlijk een overdekte galerij, vormt, met zijn zeven spitsvormige bogen (stijl Ogival) een der kostbaarste mo numenten van het oude Parijs. Het oude vrouwtje, dat, aan een tafeltje in een der zijschepen, rozenkransen, heiligenbeeldjes, bidplaatjes enz. verkocht, wist me te ver tellen, dat deze „Partique" gebouwd is door den beroemden vijftiende eeuwschen archi tect Jean Gaussel. Het voorportaal der kerk is versierd met standbeelden van heilig verklaarde keizers en koningen en van verschillende bisschop pén van Parijs. Drie prachtige gebeeldhouwde deuren lei den van het voorportaal naar de kerk. Gtoote standbeelden, voorstellende o.a. den stichter, Childebert en zijn gemalin Ul- trogotjie, Saint Germain in bisschopscos- tuum, enz. staan langs de muren. Bijzonder mijn aandacht trok een beeldengroep, voor stellende de heilige Genevière, met een brandende kaars in de hand, worstelend met een duivel, die de kaars tracht te blusschen. Maar juist als hij hierin schijnt te slagen, daalt er een engel uit den hemel neder, met een brandende toorts, om de kaars van Sain- te Genevière weer te kunnen aansteken, en de demon, thans inziende dat het onmogelijk is hier de overwinning te behalen vlucht. Een bijzonder fraaie weergave van den eeuwigen strijd tusschen het Goede en het Kwade. Tot mijn spijt ben ik niet te wetei. kunnen komen wie de beeldhouwer van dit meesterwerk was. Kostbare schilderijen, allen voorstellingen uit het Oude Testament, geven dit voor portaal bijna het aanzien van een kunst tempel. Een merkwaardigheid van deze kerk is (ze deelt deze eigenaardigheid trouwens met, voor zoover mij bekend is, alle Fran sche kerken) dat de zijschepen zijn omgeven door kleine kapelletjes, alle aan den een of anderen Heilige gewijd. Merkwaardig vooral is de Kapel van de Heilige Maagd (Chapéile de la Sainte Vierge). Het is de oudste en ongetwijfeld ook het mooiste en indrukwek kendste der kapelletjes, die op zoo liefelijke wijze de zijwanden der groote kerk versie ren. Gebouwd in den stijl der veertiende en vijftiende eeuw, is het, met zijn eigenaar dige, ornamentatie, zijn kansel, zijn koorban ken en zijn fraai gebeeldhouwd altaar, eigenlijk een kerkje op zich zelf. Ik herinner me nog heel goed den eer- 'sten keer dat ik de „Saint-Germam-1 Axer- rois" bezocht, hoe ik toen onder den indruk kwam van al die kunstgewrochten om me heen en hoeveel tijd ik noodig had. om al les te bezichtigen, in me op te nemen, te genieten.... En thans, nu ik in mijn kamer, alles nog eens overdenk, alles zoo goed mogelijk tracht weer te geven, nu valt het. me weer op hoe enorm veel moois er m zoo'n kerk eigenlijk te zien is! Zoo bijvoorbeeld alleen al de afschutting om het koor, in gepolijst ijzer, mét brons ornamenten, het is een der fraaiste mees terwerken der achttiende eeuw op dat ge bied. En de geniale ontwerper, Pierre Du- miez, heeft zich met dit werk een onsterfe- lijken naam verworven. Het koor zelf is in de dertiende eeuw gebouwd, het Hoofdaltaar het mooiste, dat ik ooit zag is uit het begin der zes tiende eeuw. Natuurlijk haden al die eeuwen hun eigen stijl van bouwen, architectuur, enz. maar, merkwaardig genoeg, de verchillende kunst opvattingen hier vereenigd, hoe sterk ze somtijds ook conlrasteeren, doet niet on aangenaam aan. Slechts de achttiende eeuw steekt on gunstig af, in 1745 toch, wilde men het koor „moderniseeren" en heeft mén, naar den smaak van dien tijd, de oude zuilen gesilo- neerd, hét loofwerk der kapiteelen in guirlandes veranderd en de spitsbogen het karakteristieke n.b. van den Ogivalstijl een anderen vorm gegeven. Ondanks dit „vandalisme" echter, zooals sommige bouw kundigen deze veranderingen noemen, is de stijl der dertiende eeuw uit het geheel blijven spreken. Ik had over deze kerk eigenlijk maar ter loops willen spreken en merk nu, dat ik bijna mijn geheelen brief aan haar gewijd heb. En ik had het nog wel willen hebben over bet voorjaar, dat zijn intrede reeds gedaan heeft in Parijs! Over de café's, die hun terrassen weer geopend hebben, de gezellige voorjaarsdrukte in de straten, het ontluiken der bloemen in parken en tuinen, het groenen der boomen, het spelevaren op de vijvers en meren in het Bois de Boulogne, over.... maar genoeg, over dit alles een volgende keer! Men kan niet van me verlangen over de „Saint-Germain- l'Auxerrois" te schrijven, zonder den onver- getelijken aanblik te memoreeren, die het geheel biedt, als men, staande onder het groote orgel, alles nog eens goad opneemt. Het middenschip is zeer verlicht, terwijl de zijkanten altijd in een diep, ietwat som ber aandoend, duister gehuld-zijn. Deze duisternis verliest zich echter in geleide lijken overgang in kapelletjes daarachter. Het is dit spel van licht en schaduw, dat deze kerk zulk een mysterieus aanzien geeft en dat in het hart van mondaine wereldstad, zoo overweldigend aandoet H de J. zaamlieid te betrachten, en 3it wel onder omstandigheden van voortdurende provoca tie, zooals Engeland nog nimmer van eenig land te verduren heeft gehad. „Mc.-ar, zeide spr., ik heb steeds gevoeld, dat er ook voor het geduld grenzen bestaan. Wij wenschen geen poging te doen tot inmenging binnen Rusland's grenzen. Wij hebben in geen en kel deel der wereld een diplomatieke cam pagne tegen het land gevoerd. Wij hebben de verplichtingen, welke wij tegenover Rus land aangingen, niet alleen naar de letter, doch ook naar den geest uitgevoerd. Wat wij van Sovjet-Rusland vragen is niet, dat het veranderingen zal aanbrengen in zijn interne instellingen en ook niet, dat liet zich ervan zal weerhouden zijn bevolking in te prenten, dat zijn eigen instellingen beter zijn dan die, welke door het overige deel der wereld geprefereerd worden; wij vragen Rusland slechts zijn politiek in over eenstemming te brengen met de gebruike lijke internationale hoffelijkheid en af te zien van zijn pogingen tot bevordering der wereldrevolutie en inmenging in onze in terne aangelegenheden.' Eindigende zeide Chamberlain: „riet is niet een luttele belofte, waarop wij wachten. Wij beklagen ons over daden en het zijn de daden der toekomst, waarop wij het oog gericht moeten houden om te zien of het geduld en de lijdzaamheid, welke wij be tracht hebben, tevergeefs zijn geweest. Onze régeering behoudt zich het recht voor de juistheid van een eventueel te onder nemen stap te beoordeelen, evenals die - an bet oogenblik, waarop dit zal geschieden. Kamer zal bereiken,-zal o.a. bevatten een voorstel tot invoering van plaatselijke keuze. Er zal dus nader gelegenheid zijn, misvattingen te dezer zake uit den weg te ruimen. De financiëele toestand. Bij de finaijciëele beschouwingen staat de minister uitvoerig stil bij de vraag, welke factoren samenwerkten om een in Septem ber 1923 geraamd tekort van 98.000.000 te maken tot een overschot van 2.600.000. De factoren, die tot het verschil van 98 millioen tekort en 214 millioen overschot hebben samengewerkt, zijn (in afgeronde cijfers) de volgende: hoogere opbrengst van do middelen 62 millioen; uitstel bijdrage aan het Invaliditeitsfonds 18.5 millioen; voorloopig toegepaste korting op de wed den 14 millioen; overige besparing 6 mil lioen. Te zamen 10014 millioen. Met betrekking tot het dienstjaar 1926 wordt er aan herinnerd, dat wel is waar dc raming der middelen in 1926 aanzienlijk is overschreden, maar dat die overschrijding reeds beduidend is verdisconteerd, door dat le. de raming voor 1927 ruim 14 millioen hooger is gesteld dan voor 1926; 2e. een belastingverlaging ad 16 'A mil lioen is aangebracht, hoewel het overschot op de begrooting 1927 op de basis van die 14 millioen hoogere raming slechts S millioen bedroeg. De overschrijding der middelenraming in 1926 is dus voor 1927 reeds voor 14 834, d. w. z. 22+ millioen verdiscontered. De conclusie van een en ander is, dat wel is waar sedert de Millioenennota van Sep tember f.1. de toestand zich gunstig heeft BERLIJN, 3 Maart. Naar uit Parijs wordt gemeld, za| den 17 Maart in dc Nótre Dame een herdenkings-plechtigheid plaats hebben onder voorzitterschap van Kardinaal Dubois van den grooten compo nist Beethoven. I De .Tapansche regeering heeft nog twee kruisers last gegeven met een landings- delachemenl van 500 matrozen naar Sjang hai te vertrekken. Duizend Britscbe matrozen zijn geland te Sjanghai en marcheeren door de interna tionale nederzetting. De legerbegrooting voor het komend fi nancieele jaar woTdt geraamd op 51.565.000 pond sterling, hetgeen een vermindering van 935.000 pond beteekent tegenover hét vórig jaar. Het maximum effectief van het leger bedraagt 166500 man, of 7100 meer dan het vorig jaar. De regeering vraagt een suppletoir credjet van 950.000 pond roet het oog op het zenden van troepen naar China. •Bij het in het Lagerhuis gevoerde debat over de betrekkingen tusschen Engeland en Rusland be'.uigdc Ramsay MacDonald zijn instemming met de nota. die de Engel sche regeering aan Rusland heeft gezonden. Hij zelf zou ze reeds veel eerder hebben gezonden, maar misschien een minder scherpe taal hebben gebruikt, doch de nota wat de kern aangaat scherper hebben gesteld. LONDEN, 3 Maart, (V. D.). De debatten over de Engelsch-Russische betrekkingen werden heden in het Lagerhuis ingeleid door Sir Archibald Sinclair, die erop wees, dat de Engelsche belangen bij Sovjet-Rus land neerkomen, op vrede en handel. In tal yan Russische industrieën is een opleving te bespeuren en spr. waarschuwde ten sterkste tegen afbreking der betrekkingen onder de huidige omstandigheden. Sir Robert Horne verklaarde, dat hijzelf het geweest was, die .in 1921 de handels overeenkomst met Sovjet-Rusland tot stand bracht, waarbij hij gesteund werd door Llpyd George, den toenmaligen Premier. Sp~. ging deze overeenkomst aan in de overtuiging dat Sovjet-Rusland met zün uitgestrekte hulpbronnen in staat zou zijn den economischen voorspoed van Europa te doen herleven. Spr. was niet beschroomd deze poging te hebben ondernomen, doch moest bekennen, dat al zijn verwachtingen den bodem zijn ingeslagen. Spr. geloofde niet, dat de Engelsche handel veel zou lijden van een afbreken der betrekkingen met Sovjet- Rusland. Ramsay MacDonald, de vroegere permier en minister van Buitenlandsche Zaken, zei de verheugd te zijn over het feit, dat de minister van Buitenlandsche Zaken de nota aan Sovjet-Rusland heeft gezonden. Sinds spr. het Kabinet verliet is hem meermalen de vraag gesteld, wat hij zou doen en spr. kan zonder aarzelen verklaren, dat, indien hij thans nog aan het bewind was, deze nota reeds veel eerder zou hebben gezonden. Sir Austen Chamberlain zeide met vol doening van de -woorden van MacDonald te hebben kennisgenomen. Komende tot, de dagelijksche propaganda der Sovjets, die naar hij zeide het Britsche Rijk hebben uitgekozen als bijzonder object voor hunne animositeit en kwaadwilligheid wees spr. erop dat een breuk met Sovjet-Rusland zijn reactie ook in de andere landen zou doen gevoelen. Indien eenigerlei actie onderno men weid alvorens de wereld getuige was geweest van wat provocatie beteekent, zou het een funesten invloed op de Europeesche situatie hebben gehad. De Sovjet-regeering heeft de andere landen willen overtuigen, dat het de politiek der Engelsche regee ring was, onrust te verwekken en deze te bezigen als een instrument van anti-Rus sische politiek. Niets is minder waar, dan dit. Een ieder weet, dat Sovjet-Rusland al het mogelijke deed om Duitschland ervan te weerhouden tot den Volkenbond toe te tre den en dit land trachtte over te halen daarbuiten te blijven, tezamen met Sovjet- Rusland. Daar een plotselinge breuk zeer zeker zijn terugslag zou doen gelden op den geheelen Europeeschen toestand, drong spr. er bij de regeering op aan geduld en lijd- De Arbeidersleiders MacDonald en Snow- den bepleitten onderhandelingen met de sovjets om tot een regeling te komen. Lloyd George keurde,ten volle de aige- meene lijnen der politiek van Chamberlain goed, doch keurde ten sterkste de gepubli ceerde redevoeringen af, die ministers heb ben gehouden en waarin zij de bolsjewisten aanvielen, en wel omdat dergelijke redevoe ringen waardigheid misten en pernicieus waren. Lloyd George voegde hieraan toe, dat het volkomen duidelijk Was dat de Sovjets geen breuk willen, en dat het in het belang van beide landen is. goede betrekkingen te on- behouden. Lloyd George bepleitte pogingen met het oog op een werkelijken vrede. Verschenen is de memorie van antwoord aan de Eerste Kamer over de algemeene beschouwingen van de Staatsbegrooting 1927. Zij vangt aan met de mededeeling, dat de regeering zich aansluit bij de klacht over de ontsteltenis van een parlementaire meerderheid en van de mogelijkheid tot vorming van een parlementair kabinet. De houding der R. K. Staatspartij tegenover zekere aanzoeken vormt echter een punt, dat boven den gezichtskring van het ka binet ligt. In verband met de klacht over de niet- uitvoering door het kabinet van enkele door de Tweede Kamer aangenomen mo ties, merkt minister De Geer allereerst op, dat de regeering niet verklaard heeft, de motie inzake den rechtstoestand van amb tenaren niet te zullen uitvoeren. De minister heeft in het debat van 19 November j.l. gezegd, dat die motie, in een bepaalden geest verstaan, overbodig was. daar reeds een regeling van die materie was aangekondigd. Voor de motie bestond derhalve gpen aanleiding. Thans kan hieraan nog toegevoegd wor den, dat het betreffende wetsontwerp reeds bij den ministerraad aanhangig is, en straks aan de Centrale Commissie voor georga niseerd overleg om advies zal worden ge zonden. Waar voorts het voorloopig verslag spreekt van „het verplichtend stellen van het zevende leerjaar voor scholen voor ge won L. O. en invoering van 7-jarigen leer plicht" merkt de mijiister op, dat de eerste dezer beide maatregelen reeds aangekon digd werd in de voor 19 November ver schenen M. van A. over de Staatsbegroo- ting. Ook te dezer zake heeft op dit oogen blik reeds een ontwerp het departement van onderwijs verlaten. Overigens wijst de minister er op, dat de regeering, voor zoover zij dit met haar ver antwoordelijkheid overeen te brengen acht, van zins is gebleken het gemeen overleg te eeren, ook wat verhouding tegenover de aangenomen moties aangaat. Met name wordt hier gedacht aan de onderwijs-motie. Na het herstel van het zevende leerjaar zal binnen enkele jaren dat van den 7-jarigen leerplicht, ook volgens de bestaande wet, moeten volgen. Zoodra de middelen het toelaten, zal het laatstbedoeld herstel met voorrang bóven andere maatregelen wor den vervroegd. Het verwijt, dat de regeering te weinig activiteit zou toonen op het gebied der ar beidswetgeving, acht zij ongegrond. Over een vóór-ontwerp van een wijziging der ontwikkeld, maar dat dit op dit oogenblik nog tot geen andere conclusie mag leiden dan dat de hötelbelasting uit zicht raakt. Tot nieuwe belastingverlaging of tot andere maatregelen geeft de budgetaire toe stand nog niet de vrijheid. Het is de regeering vooralsnog onbekend welke offers van 's Rijks schatkist zullen worden gevergd voor een doeltreffende regeling van de financiëele verhouding tus schen het Rijk en de gemeenten. Dat de regeering een wetsontwerp zou hebben in uitzicht gesteld vóór het jaar 1928, is on juist. Wel is de verwachting uitgesproken, dat de Staatscommissie vóór dat jaar haar rapport zou indienen. In afwachting van dat rapport meent de regeering de zaak het beste te dienen door zich thans niet over een mogelijke toekomstige regeling en de voorbereiding daarvan uit te laten. De bedoeling van de besprekingen, welke de minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw heeft gehouden met vertegen woordigers van de vier grootste gemeenten, was in overleg te treden omtrent Rijkshulp voor werkverschaffing. Waar het voor de gemeentebesturen vaak moeilijk is hun werklooz.en aan passenden arbeid te hei pen en deze toch de voorkeur verdient boven steunv^rleening. heeft de regeering gemeend, dat het aanbeveling kon verdie nen ook de grootere gemeenten op dit ge bied behulpzaam te zijn. De regeering is in hei algemeen van oor deel, dat eene wijziging van de handels politiek niet in het belang is te achten'van is Lands welvaart. Het manifest voor de vrijheid van het handelsverkeer, waarvan hier sprake is, heeft hare volle instemming. Het manifest kan echter niet van toepassing worden ge acht voor Nederland, omdat de lage fiscale rechten, welke bij invoer hier te lande wor den geheven, aan het internationale goede renverkeer geen belemmering van beteeke- nis in den weg leggen. Wat betreft de bescherming van indus trieën kan de minister zich in hoofdzaak wel vereenigen met den brief van 3 Octo ber 1925. Met de blijkens dien brief be staande bescherming van de gedistilleerd- industrie in haar geheel houdt de ongelijke behandeling, die de Delltsche Gist- en Spi ritusfabriek ondergaat tegenover b.v. de Schiedamsche branders, geen verband. Zij is een gevolg van de bijzondere omstandig heden, waaronder die tabriek verkeert. Een stelsel van invoerrecht als compen satie voor sociale wetgeving moet de mi nister afwijzen. charge en a décharge kon geen enkele po- j Sitief verklaren dit manuaal gezien te heb- ben. Zoodat de Officier zijn eisch van drie maanden veranderde in een geldboete van veertig gulden, subsidair twintig dagen hechtenis. Er was een aantal lijnrecht met elkander in strijd zijnde getuigenverklaringen en toch twijfelde de politierechter niet aan de goede gezindheid van allen en hunne oprechtheid. Er gaat een gerucht, dat de politie altijd ge loofd wordt en volgens den politierechter is dit niet omdat de uniform aan een bepaald persoon meerdere geloofwaardigheid zou verleenen, maar omdat de verbaliseerende ambtenaren het beste kunnen oordeelen om trent wat geschied is, wijl zij het aan den lijve ondervonden hebben. Zoo kon aan alle getuigen ontsnappen, dat de haven-beambte bij het been gegrepen was, maar de haven beambte had het aan zijn eigen been ge voeld en dus verdiende zijn verklaring ge- iooi. Feiten kan men met verschillende oogen zien, naarmate de sympathie aan de eene of aan dc andere zijde is. Het was duidelijk dat, zoo er al twijfel in deze zaak was, de schipper er geen voor deel bij zou hebben. Er was door den ver dediger op clementie aangedrongen, maar de politierechter wenschte niet de sympathieke rol te spelen van den elementen rechter Wanneer de rechter van een schuld over tuigd is, handelt hij tegen zijn plicht, wan neer hij uit goedigheid minder straf oplegt dan naar zijn meening opgelegd moet wor den. En zoo werd de schipper met het goede gedrag en de vele getuigen a décharge tot zes weken gevangenisstraf veroordeeld. Hij kwam speciaal naar voren om-te zeg gen dat hij „geen aftand deed De procureur-generaal bij den Hoogen Raad, mr. Tak, heeft conclusie genomen in de zaak van den rijks-advocaat te Den Haag, den Minister van Financiën, en den ontvanger der invoerrechten te Rotterdam, contra de N. V. Jordaan en Berger A. G. te Hamburg. Mr, Tak heeft thans geconcludeerd tot vernietiging van het arrest, voor zoover den ontvanger 25.000 is toegewezen en tot veroordepling van de gedaagde ven nootschap tot betaling van het bedrag der door haar gestelde zekerheid van 109.590, met de rente van 5 pet, van 23 November 1925 af tot aan de voldoening van haar verwijzing in de kosten van eersten aanleg in hooger beroep en cassatie. De Hooge Raad zal 11 April arrest wijzen. (Corr. Bur.) Door de Haagsche rechtbank is zekere R. G. S., zonder beroep, wonende te Wassenaar, die in den avond van Zaterdag 19 Juni j.l. op den Delfweg tusschen Delft en Rijswijk met een auto een motorrijwiel met zijspan heeft aangereden, met het ge volgd, dat van de inzittenden van dat voer tuig een éénjarig jongetje onmiddellijk werd gedood en een oude man zoodanig werd gewond, dai hij aan de indirecte gevolgen daarvan ook is overleden, schuldig ver klaard aan het veroorzaken van dood door schuld en deswege veroordeeld tot drie maanden gevangenisstraf. Hoe de zaak moest worden uitgezocht. Een schipper, die zóó goed oppaste, dat hij zelfs uit den militairen dienst werd ont slagen met een blanco strafregister, aldus vertelt de „Tel." was op een morgen aan boord van zijn motorschip in de Amster- damsche haven, slaags geraakt met beambten van den havendienst, wijl hij weigerde zijn schip te verhalen, en zou bij die worsteling getracht hebben één dier beambten over boord te duwen. Hij las in de krant, dat hij deswege bij verstek tot drie maanden ge vangenisstraf veroordeeld was en haastte zich naar een advocaat, riep getuigen a dé charge op en slaagde pr in een eenvoudige zaak tot een zóó ingewikkelde te maken, dat zij ongetwijfeld de berechting van de meervoudige Kamer zou hebben ondervon den, ware zij in bet stadium van eenvoud niet alreeds door den politierechter berecht, De zaak kwam voor het O.M. hierop neer: had de verdachte getracht den beambte een beentje tq lichten, met de bedoeling hem Drankwet wordenadviezen ingewon- over boord te gooien. Dc twee havenbe nen. Het ontwerp, dat, naar vertrouwdambten waren in hun verklaringen zeer har- mag worden, nog in dit zittingsjaar demonieus, maar van den sleep getuigen, a In de gisteravond gehouden raadsvergade ring werd behandeld de voordracht om te benoemen tot vasten bespeler van den Stadsschouwburg, de heeren Eduard Ver kade en Dirk Verbeek, directeuren van de N.V. Het Vereenigd Tooneel, Bij deze behandeling werd o.m. door de heeren Boekman en Abrahams voorgesteld het subsidie van 70.000 gulden te verhoo- gen met f 15.000, Bij stemming over dit amendement staakten de stemmen 20 te gen 20 In een volgende vergadering zal een nieuwe stemming plaats hebben. In ver band hiermede werden de overige amende menten en de voordracht aangehouden. Omtrent de nieuw te houwen kerk van de Parochie der H.H. Martelaren van Gor- cum in Watergraafsmeer schrijft de archi tect A. J. Kropholler in „Bouwbedrijf ver schillende bijzonderheden: Het is aldus Kropholler het resul taat van de wenschen van pastoor Zoetmul der, om in zijn nieuwe kerk het idee kruis kerk te verwezenlijken, op de wijze, die het beste past voor onzen kerkbouw, d.w.z. waarbij de kruising wordt bestemd tot de plaatsing van het altaar. Bijzonderlijk wanneer de kruising de grootste hoogte heeft van bet kerkgebouw, kan dit gedeelte eener kruiskerk den sta- tigsten indruk wekken van het geheele in wendige gebouw en is daardoor op de eer ste plaats aangewezen om het altaar te be vatten. Op deze schoone traditie komt pastoor Zoetmulder in zijn nieuwe kerk dus weer terug. Ten einde de plaats van het altaar nog aan waarde en waardigheid te doen winnen, wordt in de nieuwe kerk ook de vloer van de kruising plus minus 1.50 M. verhoogd, en wordt alzoo een verhoogd presbyterium in 't midden der kerk gebouwd, op welks voor ste hoeken dc ambo's (voor Evangelie en Epistel) worden geplaatst, waartusschen een breede marmeren trap de opgang vormt. Drie treden boven dit verhoogde presbyte rium zal zich dan het altaar verheffen, over huifd door een marmeren ciborie. De ligging van het altaar zal vooralsnog iets nieuws in ons land zijn. Temeer, waar aan de vier zijden eromheen de communie banken aan een groote schare geloovigen plaatsruimte aan de H. Tafel Zullen geven. De toeneming in communiebanklengte mag als een kenmerk van onzen hedendaagschen kerkbouw gelden. De geheele kerkvloer in het nieuwe plan is ontworpen op 1.20 boven de straat, ten gevolge waarvan men over uitgebouwde, gemakkelijke stoepen het gebouw binnen treedt. Voor enkele deuren echter zijn in- stede van stoepen, zeer flauw oploopende paden ontworpen, ten behoeve van hen, die de stoepen wenschen te vermijden. Bij de ingangen is op de eerste plaats ge tracht naar doeltreffende tochtbrcking. Vóór in de kerk, boven de hoofdingangen, wordt een tribune gebouwd, waarvoor zieh rechts de trap bevindt. Links naast dc in gangen zullen de doopkapel en terzijde van het langschip de biechtstoelen een plaats krijgen. Koorzangers en orgel komen heel achterin de kerk. Verder vindt men daar in dc buurt twee kapellen met de zij-altaren. Op het einde der dwarsschepen liggen de, van het overige ke-kruim afgesloten, gedeelten welke den geheelen dag van de straat toegankelijk zullen blijven ter aanbidding van het H. Sacrament. Het kerkgebouw zelf is, volgens de oud ste traditie oost-west gericht. De pastorie, die in deze traditie natuurlijk niet deels ligt evenwijdig met de belendende straat. In de ten naastenbij driehoekige ruimte tus schen kerk en pastorie komt de sacristie, met een plantenkas op het zuiden, ten einde de kerkplanten te kunnen verzorgen. Aan veler medewerking is de totstand koming van het plan te danken. In de eerste plaats aan architect Paul de Jongh z.g.. die de eerste teekeningen maakte. Vervolgens aan den heer van Callewaart en den heer English te Brugge, van wier waardevolle adviezen voor het presbyterium met dank baarheid werd gebruik gemaakt, evenals van de opgaven door de plaatsing van het orgel en zangers. NEDERLANDSCHE SCHEPEN. ABS IA 27/2 v. Singapore n. Miri. AMSTEL 2/3 Finisterre gep. Turns Rotterdam. ANTJE m.s. 1/3 v. Grevgend n. Antw. ATLANTIC m.s. 28/2 v. Gravesend n. Antwerpen. BATAVIER V 2/3 v.m. 8 u. 5 v. Rott. te Gravesend. CELAËNO 2/3 Ouessant gep., Almeria n. Rotterdam. FRIESLAND, sleepb., 1/3 op 0 gr. 31 Z.B. en 7 gr. 42' W.L. met een baggermachine op sleeot. GOUWESTROOM 1/3 v. Plymouth n. Fowey. HILLEGOM 1/3 Prawle Pourt gep. r v. Antw. n. Newport." HOFPLEIN 2/3 v. Rott. te Narvik. KATENDRECHT 1/3 Gibraltar gep., Sheet ness n. Batoum. MAGDALENA 1/3 Wight gep., Gent ru Cardiff. MARPESSA 1/3 v. Shields n. Fayal. MIRACH 1/3 400 mijl W. v. Sctlly, St. John (N.B.) n. Bremen. I MOORDRECHT 1/3 v. Valencia te Live' pool. NAALDWIJK 1/3 v. Gibraltar n. NECKAR 26/2 Sagres gep., Constantmopel n. Hamburg. PENDRECHT 2/3 v. Palma te St. Louis du Rhone. PEURSUM 1/3 v. Cuba te Philadelphia. POELDIEP 28/2 v. Rott. te Kingslynn. PROCYON 1/3 Start Point gep. Rott. n. Renarth. ROZENBURG 1/3 v. Einden n. Sunderland. SCOPAS 27/2 te Singapore. SELENE 26/2 v. Miri te Fusan. ST. ANN ALAND 28/2 v. Hamburg te Blyth. TEXELSTROOM 28/2 v. Amst. te Liverp TRENT 1/3 v. Rouaan m Rott. USEDOM 26/2 v. Penang n. Soesoe. VECHTDIJK 1/3 Wight gep. Antw. n. Cardiff. WASSENAAR 1/3 v. Antwerpen n. Newport WOENSDRECHT 2/3 v. Londen n. Texas City. IJSSEL 28/2 v. Savannah n. Bremen en Hamburg. ZEEHOND m.s. 27/2 v. Antw. te Rochester. ZUID HOLLAND 1/3 v. Rouaan te Shields. STOOMVAARTLIJNEN. STOOMVAART MIJ. NEDERLAND. JAN PIETERSZ. COEN (uitr.) 1/3 Port Said. KARIMOEN (thuisr.) 2/3 te Londen. MANOERAN (uitr.) 1/3 v. Vragmzza. KON. NED. STOOMBOOT MAATSCHAPPIJ. CALYPSO 28/2 v. Aux Cayes n. Pto. Cortez. CLIO (thuisr.) pass. 1/3 te Azoren. DEUCALION 1/3 v. Livorno n. Napels. EUTERPE 2/3 v. Stettin te Amst. HAARLEM 28/2 v. Curapao n. Europ. HANS ARP, v. Amst. n. Curasao, pass. 1/ Lizard. HERMES 1/3 v. Salonica n. Smyrna JUNO 1/3 v. Lissabon n. Oran. NERO 1/3 v. Bremen te Hamburg. PALLAS 1/3 v. Amst. te Stettin. SATURNUS 1/3 v. Smyrna n. Samos, STELLA 1/3 v. Napels n. Catania. KON. HOLL. LLOYD. DRECHTERLAND (uitr.) 1/3 te Rio Jap neiro. HALCYON LIJN. STAD AMSTERDAM 1/3 v. Rosano n. Rott. HOLLAND—AMERIKA LIJN) BEEMSTERDIJK 1/3 v. Galveston n. Rot CARDIGANSHIRE 27/2 v. Rott. te Van- couver. DRECHTDIJK (thuisr.) 28/2 te San Fran- CISCO. GRÖOTENDIJK, v. Vancoubver n. Glas gow /Rott., 27/2 v. Punta Arenas. KINDERDIJK, v. Antw. n. Vancouver, pass. 1/3 Lizard. LOCHMONAR, v. Vancouver, 1. v. Sout hampton n. Rott., 1/3 te Londen. MAASDAM, Rott. n. New Orleans pass. 1/3 St. Michaels. NEBRASKA 2/3 v. de N. Pacific, 1. v. Ham burg, te Rotterdam. NOORDERDIJK, Pacifickust n. Rott. 1/3 te Londen. ROTTERDAM (toeristenvaart) 1/3 v. Pera n. Haiffa. RIJNDAM (toeristenvaart) 1/3 te Algiers. VOLENDAM 2/3 v. Rotterd. n. New York en was te 2 u. 15 v.'m. in zee. HOLLAND—AUSTRALIË LIJN. DJAMBJ (thuisr.) pass. 2/3 Sagres. JAVA—BENGALEN LIJN. BENGKALIS 1/3 v. Java n. Calcutta CEYLON 1/3 v. Calcutta te Java. HOLLAND—WEST-AFRIKA LIJN MINERVA 1/3 v. Hamburg n. Amst. RIJNBRAND 28/2 v. Freetown n. Amst JAVA—NEW YORK LIJN. BATOE, v. New York n. Java, 27/2 te Nor folk. ROTTERDAMSCHE LLOYD. BUITENZORG (uitr.) 1/3 v. Belawan. KAWI (uitr.) 1/3 v. Singapore. TAMBORA (uitr.) 1/3 n.m. 3 u. v. Tanger, TJERIMAI (thuisr.) pass. 2/3 Finisterre; wordt 4/3 v.m. 6 u. te Cowes en Zaterdag morgen te Rotterdam verwacht. ROTTERDAM—ZUID AMERIKA LIJN. ALCYONE 1/3 v. Hamburg n. Rotterdam. STOOMVAART-MIJ. OCEAAN. MEMNON v. Singapore n. Rotterdam, pass. 1 /3 Gibraltar. POLYDORUS 1/3 v. Liverp n. Glasgjpw. PRIAM v. Liverp. n. Java, pass. 1/3 Perim. TANTALUS v. Batavia n. Amsterdam, pass. 1/3 Gibraltar. VOLENDAM. Eierenveiling. Aangevoerd werden 150.000 eendeieren voor 5.70— 5.85; 4100 bruine kipeieren voor 5.8Jr 3800 graengd voor 5.30 per 100 stuks. PURMEREND, 2 Maart. Afslagvereeni- ging Beemster, Purmerend en Omstreken. Witlof 1426 ci. per Kg.; Roode kool 5.1010.40 per 100; Spruitkool 1.60 4.50 per 15 Kg.; Boerekool 1.403.10 per 100 struiken; Wortelen 0.410.55 per 25 Kg.; Uien 0.691.26 per 25 Kg.; Prei f 3,20—9.40 per 100 bos.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1927 | | pagina 5