RacJïo-Omroep. FEUILLETON. Wat zal hij er mee daen? De actie van Moskou in Oost-Europa. Bela Kun de leider. Een herderlijk schrijven van den Aartsbisschop van Ruiz in verband met den noodtoestand in Mexico. O'Malley heeft na beëindiging der onderhan delingen met Tsjin zijne werkzaamheden aan de Britsche legatie te Peking hervat. GEM. BUITENL. BERICHTEN. BINNENLANDSCH NIEUWS. Het verdrag NederlandBelgië in de Eerste Kamer, Het wrak van den loodsschoener De kinderkliniek in het Academisch Ziekenhuis te Leiden. Een controleerend geneesheer bij den belastingdienst. Mr. Dr. Doude van Troostwijk in den Volkenbondsraad. Een steenkoollaag in den Achterhoek aangeboord. Prof. van Heynsbergen. Prinses Julian? ontvangt onder richt in rhythmische gymnastiek Bevaar baarmaking van de Linge. Hoek van Holland een haven? De Nederlandschè gezant te Brussel. Arbeidsbemiddeling voor blinden. Het Tweede Kamer-lid Braat en de Zomertijd. De marinewerf te Hellevoetsluis De Kath. Radio-omroep. De secretaris van het Koloniaal Instituut." UIT ONZE OOST. Fraude van f 30.000. AMSTERDAMSCH NIEUWS. De „Lange Leidschedwars" De plannen van Moskou in Oost-Europa. Ue ontdekking van een communistisch 'complot in Hongarije en de gevangenneming, die tegelijkertijd in Boekarest pdaats hadden, hebben aanleiding gegeven, dat de Hongaar- sche bladen verschillende berichten bekend maken betreflende bolsjewistische stokerijen in Oost-Europa. In Hongare zelf, waar, in verband met de ontdekking van het complot tot nu toe ongeveer 80 personen gevangen genomen werden, schijnt de 21ste Maart te cjn vastgesteld geweest als de dag waarop communistische woeiingen zouden uitbreken. Pamfletten, die in een geheime drukkerij in Boekarest in beslag werden ge nomen, bevestigen, dat men in Roemenië denzelfden dag voor het uitbreken van een opstand vastgesteld had. Daarin heette het, dat de maand Maart het begin van de we reld-revolutie beteekende. De geheele bewe ging werd, zooals de Roeroeensche en de Hongaarsche overheid bevestigen, door rui me geldmiddelen vanuit Moskou gesteund. Het heet, dat Bela Kun» de vroegere com munistische leider in Hongarije, vanuit Mos- i ou de revolutionaire beweging in Oost- Europa leidt. In Weenen, Berlijn en Parijs moeten zich zooals de gevangen genomen leider van het bolsjewistische complot in Hongarije beweert, centra's bevinden, van waaruit de beweging gesteund wordt en waar de noodige gelden daartoe inkomen. De bladen melden verder, dat de chef van de veiligheidspolitie in zijn rapport aan de regeering verklaarde, dat men hier te doen Had met een grootsch in Moskou opgezet plan, waarbij de te verwekken woelingen in Hongarije slechts eed deel vormen van de gehoopte en verwachte wereldrevolutie. Men treft ingrijpende maatregelen om deze be weging in Hongarije den kop in te drukken. De communistische partij, moet tot in den grond uitgeroeid worden. De leider der com munistische beweging in Hongarije, Zoltan Szantos, werd voor eenigen tijd wetfens on geoorloofde communistische agitatie uil Oostenrijk uitgewezen. Deze uitwijzing ech ter is op formeelen- grond nog steeds niet van kracht verklaard. Het draadlooze station. De verkeerscommissie van den Volken bond hield zich bezig met de quaestie van de oprichting van een station, voor draad looze telegrafie ten behoeve van den Vol kenbond en besloot den betrokken regee ringen een rapport voor te legg^en tot het maken van opmerkingen. Een speciale commissie is belast met het opstellen van een ontwerp van doorvoor- kaarten voor emigranten te verschaflen door de scheepvaartmaatschappijen. i Voortdurende teruggang van den omloop van bankbiljetten in Oostenrijk, Uit het laatste rapport van de Nationale Bank blijkt dat de omloop van bankbiljetten voortdurend vermindert en opnieuw met 26 miilioen afnam en in totaal met 772 millioen \ermin4erde. Goud vloeit nog steeds toe. De goudvoorraad bedraagt thans over 56 millioen schilling, dat is 13 pCt, van het bare geld. De dekking is thans ongeveer 58.3 pCt, De Fascistische partij. Onder voorzitterschap van Mussolini ver gaderde het directorium van de Fascisti sche Partij ter bespreking van een belang rijk program met betrekking lot den toestand in Zuid-Italië, het lidmaatschap der partij en den door den secretaris-géneraal Turati voorgelegde program met betrekking tot dc v raagstukken inzake Zuid-Italië goed. Vast gesteld werden de plechtigheden, welke plaats zullen hebben bij het toetreden tot de partij van jonge „avanguardistti". Met betrekking tot het derde punt werd besloten de Italiaansche dagbladen te ver- deelen in twee klassen, een zuiver fascic- tische pers, door de partij als oificieel er kend. en niet-fascitische bladen, die niet of- licieel worden erkend. De secretaris-gene raal beeft opdracht gekregen vast te stellen, welke bladen tot de beide klassen be- hooren. Ofschoon geen juiste aanwijzingen omtrent dit besluit bekend zijn geworden, verwacht men er belangrijke gevolgen van voor ver scheidene groote bladen, die wellicht als uit- -vloeisel van het genomen besluit onder drukt zullen worden. De nieuwe nota aan Mexico. Het Amerikaanscho departement van buitenlandsche zaken heeft beslist gewei gerd den aard te onthullen van dc nieuwe nota, die aan Mexico is gezonden, maar wel wordt te verstaan gegeven, dat zij niets uitstaande hééft met de nieuwe Mexicaan- sche grondwetten. Kerk en Staat in Mexico. De aartsbisschop "van Buil deelt in een herderlijken brief mdtfe, dat de katholieke leeken in Mexico z'éff de plechtigheden mogen vervullen, die tijdens den bestaan- den noodtoestand door aS; kerk als aanne melijk zullen worden begêjiouwd ter ver vanging van de priesterlijke toediening der heilige sacramenten aan stervenden en het vervullen van huwelijksplechtigheden. Geen botsing tusschen Britsche en Chineesche troepen. Treinen met troepen uit Sjantoeng blij ven uit Nanking aankomen; men raamt dat er thans aan het front bij Soengkiang 11000 man staan. De troepen van Soen Tsjoean tang zetten hun terugtocht voort: het mee- rendeel dezer troepen gaat naar Woesoeng (ten N. van Sjanghai, aan Jen mond van de Wangpoe). De berichten uit verschillende deelen van China, dat de Chineesche en de Britsche troepen te Sjanghai met elkaar in botsing zouden zijn gekomen, worden officieel te gengesproken. Er hebben zich eenige geval len voorgedaan, waarbij achterblijvers ge sommeerd werden hun wapens af te leggen alvorens de buitenlandsche concessie bin nen te gaan, maar er hebben zich geen an dere incidenten voorgedaan. Agitatoren aan bet werk. Agitatoren gaan voort te trachten een al- gemeene staking uit te lokken en evenals te Hank au het beheer der internationale concessie omver te werpen. De autoriteiten gelooven, dat Russen hierin de hand hebben. Des nachts zijn in de concessie biljetten aangeplakt waarop de jeugd van Sjanghai wordt aangespoord zich aan te sluiten bij den Chineeschen communistischen jeugd bond. Op die biljetten wordt ook aangeraden tot een algemeene staking en tot een con ferentie om een regeering van burgers te kiezen. Een overeenkomst te Ifsjang, Te Itsjang werd tusschen de Britsche fir ma s en den Arbeidersbond een overeen komst gesloten en geteekend, waarbij be paald wordt dat de boycot en de werksta king zullen worden gestaakt, pe Chineezen hebben den boycot van de Britten opgeheven. Naar Peking terug. Vernomen wordt, dat O'Malley, die de on derhandelingen heeft gevoerd metTsjen, naar Peking terugkeert om zijn werkzaam heden aan de Britsche legatie te hervatten. T eichman, de Chineesche secretaris der le gatie, die O'Malley naar Hankau vergezel de, zal daar blijven om de onderdeelen der overeenkomst uit te werken. HET HAVENVERKEER VAN ANTWERPEN IN JANUARI 1927. Gedurende Februari deden er 913 schepen, van te ramen 1.844.222 ton, waarvan 7 zeil schepen van in 't geheel 2476 ton, de Ant- werpsche haven aan. Voor dezelfde maand verleden jaar waren de cijfers; 778 schepen memt 1.568.708 ton, waarvan 3 zeilschepen met 245 ton. Er is dus voor Februari 1927 een vermeerdering van 135 schepen en 275.514 ton. De gemiddelde tonnemaat der in Februari binnengeloopen schepen bedroeg 2020 ton per schip. Van de schepen die de haven binnenlie pen waren er 402 Engelsehe, 143 Duitsche, 71 Belgische, 66 Noorsche, 51 Hollandsche, 49 Fransche, 37 Deensche, 29 Zweedsche, 16 Amerikaansche, 10 Japansche, 6 Italiaansche 6 van Dantzig Vrijstaat, 6 Finsche, enz. GEVANGENISSTRAF VOOR EEN PROCESSIE. Pastoor Martin van St. Nazaire in Bre- fagne, hield, zooals gewoonlijk op den II. Sacramentsdag een processie, in weerwil van het feit, dat de socialistische burgemeester van de stad deze processie verbodeö had. De pastoor werd deswege aangeklaagd en dooi de rechtbank tot een geldboete van 1 franc en de proceskosten, ten bedrage van 25" frs. verooreeld. De geestelijke verklaarde echter dat bi) niet van zins was deze straf" te betalen; toen verscheen op zekeren dag een politiebeambte en bracht den geestelijke in de gevangenis, alwaar hij twee dagen werd vastgehouden. Het feit zijner opsluiting was spoedig bij de geheele bevolking bekend en toen hij ontslagen werd, werd hij door n reusachtige menigte opgewacht, die hem in triompb naar de naastbijzijnde kerk bege leidde en daarna tot San zijn woning. Nader hand werd tegen de gevangenname geprotes teerd; ten slotte bleek het, dat dc burge meester onwettig had gehandeld, daar de tot dusver gehouden Sacramentsprocessie nooit aanleiding tot verstoring der openbare orde had gegeven en een verbod tot het houden van deze processie door niets kon worden gerechtvaardigd. SCHILDERIJ VAN DEN KARDINAAL MUNDEI *IN DOOR DUITSCHE KUNSTENAAR. In de Kunstacademie te Chicago hangt thans het schilderij van Kardinaal Mün.de- iein, uitgevoerd door den Duitschen schilder Ernst Windhoff. Men is van plan dit schil derij later in dc kerk St, Mary oi the Lako, over te brengen. *r>'1 Vrij bewerkt naar BULLWgR LYTtONS „What will he do with it", door ]OS. P. H. HAMERS. 3 Hoe vroolijk en met welk een kunstig ge- bareij^pel, sloop zij het kasteel van den barer? binnen vermomd als tooverheks, schudde zij zijn geweten wakker door open baringen en voorspelFngen en joeg zij al de kasteelbewoners schrik aan door Ben- gaalsch vuur en liebt. Ja, zelfs zich wa gend in de kamer van den overweldiger, terwijl deze rusteloos op zijn legerstede ■woelde, waarboven zijn geducht zwaard hing, ontvreemdde zij uit zijn koffer de papieren, die het goed recht van den vervolgenden bandiet bewezen. Eindelijk toen hij ont waakte eer zij met haar schat in veiligheid was, en haar met het zwaard in de vuist vervolgde, mqt welk een juichkreet stak ze toen haar kleeren in brand en sprong zij uit het venster, te midden van ontploffen» de voetzoekers, in een wolk van rook! Toen het drama zijn ontknooping nabij was, toen de trawanten van den baron eo de politic-mannen, ondanks al haar kunst grepen, den bandiet op het spoor waren, toen zij aan de grot waren gekomen, waar in hij na uit verschillende schuilplaatsen verdreven te zijn, verborgen lag, door ge weerschoten gewond en gekneusd door den val in een afgrond, met welk een bewon derenswaardig spel, zwierf zij toen rondom de plek) Het was de leeuwerik spelend rondom het nest harer bedreigde jongen! Toen ten slotte alles tevergeefs was, toen haar vijanden njet langer te misleiden wa ren en haar trachtten te grijpen, hoe spot tend ontweek zij hen toen, sprong op een rots, een verachtelijk gebaar makend met haar tengere vingers. Nu had de bandiet tot nog toe, ofschoon hij in naam de held van het £tuk was en men altijd van hem hoorde van het onrecht hem aangedaan en van zijn deugden, zich nog niet op het too- neel laten zien, maar in het laatste toneel, daar was hij, daar, in die grot, weerloos door kneuzing en wonden en liggend op een rotssteen. Daar stormden zijn vijanden, de baron de opper-sherif! en al de anderen naar binnen om hem gevangen te nemen. De bandiet sprak geen enkel woord, maar zijn houding was vorstelijk en verheven; zelfs Vance riep: „bravo!" En juist toen ze hem gegrepen en de strop reeds om zijn hals geslagen hadden, op het punt van op gehangen te worden, daar kwam het kind uit een rotskloof te voorschijn met de eigen domsbewijzen die zij den baron ontfutseld had in de hand, en aan hare zijde ver scheen de luitenant des konings, die de vrijlating van den bandiet voorlas, bene ven zijn wettig herstel in al zijn eerepos- TSE AUTORITEITEN TEGEN DE ONZEDE LIJKHEID IN HET THEATER, De burgemeester van New York, James I Walket heeft de ondernemers der schouw burgen aangezegd, dat het tooneel eindelijk van onzedelijkheid moest worden gereinigd, daar hij anders genoodzaakt zou zijn zelf in te grijpen. De verschillende leiders hebben daarop besloten de noodige maatregelen te treffen om het theater van den goeden naam van de stad New York te redden. De burgemeester, die persooniijk aan de beraadslagingen tusschen do ondernemingen deelnam, verklaarde uitdrukkelijk,, dat hij, ofschoon ongaarne, in bet ergste geval, ver strekkende maatregelen, moest nemen. Een otganisatie is thans opgericht die de noodige schreden om het theater te bewaren en den goeden naam van New York hoog te houden zal ondernemen. EEN SPAANSCH NATIONAAL GEDENK- TEEKEN VOOR DEN H. FRANCISCUS. Dit gedenkteeken zal op de Cerro de los Angeles te Hadris worden opgericht. Vol gens „El Debate" van 28 Jan. 1927, heeft het Spaansche Nationaal Comité voor de feesten ter herdenking van den H. Francis- cus het plan opgevat op de reeds genoem den heuvel een monumentalen kruisweg op te richten met eene afbeelding van Por- tiuncula tot slot. De kosten hiervoor zullen in Spanje door alle vereerders van den Hei lige worden opgebracht. KATHOLIEK LEVEN IN AUSTRALIË. De nieuwe hoofdstad van Australië, Can berra, krijgt thans ook een prachtige ka tholieke kathedraal. De grond, op een heu vel gelegen, was reeds aangekocht en de plechtigheid ter gelegenheid van 't leggen der eersten steen vond voor korten tijd ge leden plaats. De kathedraal bevindt zich in de onmiddellijke nabijheid van het nieuwe parlementsgebouw. DE ZINSPREUKEN DER CHINEESCHE BISSCHOPPEN. Interessante zinspreuken hebben de zes katholieke Chineesche Bisschoppen, die door den Paus werden gewijd, gekozen. Mgr. Tschao: Impendam et superimpendar (Ik zal mij tot den laatsten ademzucht opofferen). Mgr. Souen: Investige patarum moriam (Ik zal in de voetstappen van mijne voorvade ren treden). Mgr. Sheng: Pax et bonuift (Vrede en Welvaart). Mgr. Tschen: Omnibus Omnia (aan allen alles). Mgr. Hou: Quis et Deus? (Wie is als God?). Mgr. Tsu: Adveniat rtgnum tuum (Tot ons kome Uw rijk). Speciale maatregelen. Met het oog op de te verwachten groote oelangstelling van de zijde van autoriteiten, publiek en pers, bij de behandeling van het Nederlandseh-Belgisch tractaat en in ver band met de zeer geringe beschikbare plaatsruimte op de gereserveerde en pu blieke trubunes der Eerste Kamer zijn ver schillende maatregelen getroffen. Elk lid der Eerste Kamer krijgt desver- langd de beschikking over één genummerde kaart, welke recht geeft op een plaats op de gereserveerde tribune die van een zelf de nummer is voorzien. De kaart is geldig voor den geheelen duur van dé behandeling van het wetsont werp en is niet persoonlijk. Zij kan aan ver schillende personen ter keuze van het lid, aan hetwelk de kaart is uitgereikt en welks naam- op de kaart vermeld staat, voor één of meer dagen of gedeelten van dagen, ten 'ebruike worden gegeven. In verband met dezen maatregel blijft er op de gereserveerde tribune slechts zeer weinig plaats over voor de hooge autori teiten. Op de publieke tribune is het aantal pers plaatsen uitgebreid cn wel met vijf plaatsen rtp de eerste rij, terwijl twee banken met tien lessenaars zijn aangebracht aan de zijde van den Hofvijver op het verhoogde gedeelte achter de voor de pers beschik bare ruimte. Slechts op vertoon van een kaart kunnen :ournaiislen van deze persplaatsen gebruik maken. Deze regeling geldt ook voor de vaste correspondenten en medewerkers der bladen, die geregeld do perstribune bezoe ken. Wat overigens de bezoekers, der publieke tj-ibune betreit, deze zullen buiten queue moeten maken onder de galerij, terwijl door de goede zorgen der politie telkens, wanneer bezoekers de publieke tribune verlaten, anderen kunnen worden binnenge laten. Als gevolg van bet uitbreiden van het aantal plaatsen voor de pers, is naar de ,Msb." mededeelt, ook de ruimte voor het publiek zeer beperkt. Het ligt in de bedoeling van den Minister van Marine, naar vernomen wordt., om in het aanstaande voorjaar wederom po gingen in bet werk te doen steilen, om het wrak van den destijds bij Terschelling ver- ganen loodsschoener No. 11 op te sporen. De voltooiing van den bouw van het nieuwe Academisch Ziekenhuis te Leiden nadert en Maandag is de eerste der zeven klinieken in gebruik genomen. Dien dag zijn de patiëntjes van de kliniek voor Kinder geneeskunde van hef oude gebouw in dc ten en landgoederen, terwijl hij aan den verbaasden sheriff den wreeden baron overleverde. Daarop volgde het slot-too- neel; vader en kind in elkanders armen en toen brak de kreet van bewondering los, die zoo* lang op de lippen dor toe schouwers gezweefd had; „Waife! Waife;" Ja, de bandiet, die enkel in het laatste tooneel verschenen was en ook toen zelfs geen woord sprak, was de eens gevierde, groote acteur bij dat reizend tooneelgezel- schap, menige kermis achtereen bekend om zijn onuitputtelijken humor, zijn luimige in vallen, zijn schelmschön oogopslag, zijn kostelijke grappen, maar ook om zijn rijk dramatisch talent; hij was de man waarvan de schoenlapper zeide, dat hij zijn fortuin in „Covent Garden" had kunnen 'maken. Dit was dan het overblijfsel van den populalren looneelspeler: al zijn schitterende welsprekendheid beperkt tot een meester lijke stomme verlooning! „Waife! Waife" riepen de dorpsstemmen toen het kleine meisje hem bij de hand vatte en hem vooraan op het tooneel voerde. Hij lief) kreupel en droeg een doek voor het eene oog. Toen het verdichte tooneelstuk den bandiet in 't ongeluk stortte, idealiseerde het de ware lichame lijke gebreken van den man; gebreken die over hem waren gekomen, sedert hij het laatst in 't dorp gezien was. Hij was aan één oog blind en kreupel ge worden; een of andere ziekte aan de lucht pijp had, naar het scheen, de eens zoo vroolijke trillende snaar der oude aa'ngena- 1 BoerfTavesïraat naar 3e nieuwe kliniek overgebracht. Des middags hebben verschillende auto- rieiten, onder leiding van den directeur van het Academisch Ziekenhuis, den heer Maas en den hoogleeraar, prof, dr. Gorter, een wandeling door de nieuwe kliniek ge maakt, Van een officieele opening was echte geen sprake, daar deze eerst zal plaats hebben, wanneer meer klinieken in gebruik genomen zijn. De voltooiing van de kliniek voor oog heelkunde en van die voor de verloskunde is in den loop van dit jaar te verwachten. De inrichting van de Kinderkliniek is uiterst sober gehouden en biedt ruimte koor 60 patiëntjes. In de jongste vergadering van de Bijzon dere Commissie voor Georganiseerd Overleg voor de dienstvakken der directe belastin gen, registratie enz., is het verzoek behan deld van den minister van Financiën om van advies te willen dienen over een over eenkomst met de daarbij behoorende instructies, betreffende een te Amsterdam aan te stellen controleerend geneesheer. De commissie besloot den minister te ad- viseeren niet tot de aanstelling van een controleerend geneesheer over te gaan, om dat uit de door het departement van Fi nanciën verstrekte gegevens omtrent het vdienstverzuim wegens ziekte te Amsterdam, de noodzakelijkheid of wenschelijkheid van een dergelijke maatregel niet blijkt. Zooals reeds is medegedeeld, zal de Ne- derlandsche gezant te Bern, mr. dr, W. I. Doude van Troostwijk, minister Van Kcfr- nebeek de volgende week in de vergadering van den Volkenbondsraad vervangen. Hij zal ook in de daarop volgende week Nederlands vertegenwoordiger zijn in de zitting van het Raadscomité voor Ontwapeningskwesties, In deze zitting zal het plan-De Brouckère in zake verhooging der uit artikel 11 van het Volkenbondsverdrag voortspruitende veilig heidswaarborgen worden besproken. Ook in de zitting van de Raadscommissie ter vast stelling van de ontwerpconventie betreffen de het toezicht op de wapenfabricatie zal de heer Doude van Troostwijk Nederland vertegenwoordigen. De gezant zal te Genève worden bijgestaan door baron De Vos van Steenwijk en mevrouw Kluyver van het de partement van Buitenlandsche Zaken. In verband met de behandeling van het Ne- deriandscb-Belgisch verdrag in de Eerste Kamer zal professor Francois in Nederland blijven. Bij de boring Meinsink ten Westen van Groenlo, waar onlangs een zoutlaag ter dik te van 380 meter is doorboord, heeft men thans ook dc eerste steenkolenlaag aange boord. De steenkool behoort, evenals de steen kool, die bij de andere boringen is aange toond, tot de gaskolen. De dikte van de laag bedraagt volgens de „N.A.C.C." één meter dertig. D? toestand van Prof, mr. dr. P. van Heynsbergen tc Amsterdam was gisteren zeer ernstig. De familie was reeds gewaar schuwd. Men vreesde, dat elk oogenblik het einde verwacht kon worden. Naar het Corr.-Bur. verneemt, hebbep de Koningin en de Prins aan mevrouw Gaillard- Jorissen te Den Haag opgedragen om aan Prinses Juliana eenige lessen te geven in de rhythmische gymnastiek. Naar De Gelderlander" verneemt is de commissie, ingesteld door Prov. Staten van Gelderland, tot verbetering en bevaarbaar- making van de rivier De Linge, van welke Commissie oud-minister Lely voorziter en diens zoon secretaris is, thans met haar rapport gereed gekomen. Dit zal spoedig verschijnen.. Het rapport der bruggen-contmissie is vertraagd doordat een nieuw onderzoek is gelast in zake de plaats van de brug te Nij megen. Dit onderzoek is echter thans ook geëindigd terwijl het desbetreffend rapport eveneens binnenkort gepubliceerd zal wor den. Dé heer A. Prins, gemeenteraadslid van Rotterdam heeft aan B. en W, de volgende vragen gesteld: „Is het aan bet college van B. en W. be kend, dat indien Ie Hock van Holland een geschikte haven bestond, verschillende be drijven zicb aldaar dan zouden gevestigd hebben? Zoo ja, is dan het college van B. en W. bereid mede te werken tot het in het le ven roepen eener commissie wier taak het zal zijn de mogelijkheid te onderzoeken van den aanleg te Hoek van Holland hetzij aan den linkeroever, hetzij aan den rech teroever van den Nieuwen Waterweg van een haven, welke voor bovenbedoelde ver schillende^ bedrijven plaats zou kunnen ver schaffen?" Indertijd werd reeds officieel medege deeld, dat Jhr. dr. C, G. W. F. van Vreden- burch, Nederlandsch gezant te Brussel, he me stern doen springen. Hij vertrouwde zich zelf niet genoeg om tc spreken, zelfs op dat tooneel, maar boog zwijgend het hoofd voor de landelijke toeschouwers, Vance,die een geregeld schouwburgbe zoeker was, zag in dien enkelen groet, den kunstenaar als acteur. De voorstelling was afgeloopen, de me nigte stroomde naar builen, getroffen en onder elkaar sprekend. Het was in 't ge heel geen vertooning voor een dorpskermis geweest. Vance en Lionel keken elkander verrast aan, liepen, door dezelfde aandrift geleid naar het tooneel, schoven het gor dijn dat neerhing op zijde en bevonden zich in diq vreemde wereld, welke even als de stukken van een gebroken spiegel, zoo veel onderling overeenkomstige beelden oplevert, zoowel in den koninklijken schouwburg als in dc armelijkste kermistent, in de vorstelijke paleizen en in de kabinet ten der staatslieden als in het huiselijk leven, in de wereld, die wij allen kennen en welke wij noemen de wereld „achter de schermen", DERDE HOOFDSTUK. De wreede baron, die niemand anders was' dan de directeur en de eigenaar der kermistent, leunde tegen een der zijscher men, met een kan porter, de nationale En- gelsïhc drank, in de handen. De luitenant des konings was bezig met het roosteren van een groot stuk kaas op de punt van zijn degen. De bandiet was in een hoek ge noemd zal worden tot gezant te Rom'c. Thans melden Belgische bladen, dat door de. Nederlandsche regeering bij Koning Al- bert instemming is verzocht met de benoe ming van Jhr. mr. F. "Beelaerts van Blok land, buitengewoon gezant en gevolmach- tidg minister, chef dr afdeeling diploma tieke zaken aan het departement van Bui tenlandsche Zaken te 's-Gravenhage. Naar de „Msb," nu uit 's-Gravenhage verneemt kan de benoeming van Jhr. Bee- laeTS tot Nederlandsch gezant te Brussel worden tegemoet gezien. In antwoord op de vragen van mevr. BakkerNort betreffende vestiging van oen bureau voor arbeidsbemiddeling voor blinden te Utrecht, deelt de minister van Arbeid, Handel en Nijverheid mede, dat hij het vraagstuk van de arbeidsbemiddeling voor blinden in studje heeft genomen. Van een eenigszins omlijnd plan is echter voorshands geen sprake, ook niet met be- trekikng tot het vestigen van een bureau en het aanstellen van een ambtenaar. Indien de ontwikkeling der plannen daartoe aan leiding geeft, zal de minister zich gaarne mede door het hoofdbestuur van den Neder- landschen Blindenbond doen voorlichten. Ministerieel antwoord. Op de vlagen van den heef- Braat be treffende het door de Regeering voor de bekendmaking van den duur van den zomertijd gekozen tijdstip, heeft de heer Kan, Minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw het volgende geantwoord: Evenals ten vorigen jarê is de tijdsduur van den zomertijd tijdig vastgesteld, omdat de directie der Nederlandsche Spoorwegen daarop prijs stelt en er geen enkele reden was langer te wachten. Zoodanige reden kan althans niet ont leend Worden aan de omstandigheid, dat een wetsvoorstel tot afschaffing van den zomertijd bij de Tweede Kamer der Staten- Generaal in behandeling is, hetgeen den ondergeteekende niet onbekend was. Dat die behandeling ook maar eenigszins zou kunen worden beïnvloed doordat inmiddels de bestaande wet wortd uitgevoerd, acht hij ten eeenmale uitgesloten. Waarom éen tijdige publicatie van de data van aanvang en einde van den zomer tijd de belangen van land- en tuinbouw zou schaden, is den ondergeteekenden, ook na herhaalde overdenking, niet duidelijk kun nen worden. Naar aanleiding van vragen van den heer Snoêck Henkemans omtrent het bestaan van een voornemen bij de regeering tot opheffing van de Marinewerf te Hellvoet- sluis, deelt minister De Geer mede, dat de zaak van de marinewerven in onderzoek is bij een commissie, die ong geen rapport heeft uitgebracht, zoodat het voornemen op dit oogenblik niet bestaat. Het belang, dat dc gemeente Hellevoet- sluis heeft bij de instandhouding van de werf, mag niet weerhouden van de op ruiming van het overbodig apparaat. Z, D. H, de Bisschop van Breda, Mgr. P. Hopmans, richt in „Sancta Maria" een krachtige aansporing tot Zijne diocesanen Om den K. R. O. te steunen en hem een bloeiend bestaan te verzekeren. Mgr. waar schuwt de Katholieke luisteraars zich niet tc laten misleiden, om bij den neutralen Radié-omroep H, D. O. aan t& sluiten, „Onze Katholieken", zegt Mgr., die in het bezit zijn van een Radio-toestel of zich voor Radio interesseeren, wachten zich wel lid te worden van een neutrale ver- ecniging. Hun pfatas is in de Katholieke vereeniging, aangesloten bij de Katholieke Radiostichting te Amsterdam. In de gehouden vergadering van den Raad van Beheer van da Kon. Vereeniging „Het Koloniaal Instituut" is eervol ontslag verleend aan den heer Th. F. A. Delprat, als algemeen secretaris, en is met ingang van 1 Mei in diens plaats benoemd de oud-zee-oificier, oud-directeur-generaal der Posterijen en Telegrafie en ministe van Marine in bet tweede Ministerie Ruys de Beerenbrouck (1922). De heer v, W,, administrateur van de kof- fieondememing „Karang Anjer" in het Bli- tarsche, is gearresteerd, onder verdenking van fraude tot een bedrag van 30.000. De Amsterdamsche straat, die Lange Leid schedwars wordt geheeten, is een min of meer onaanzienlijke straat in hot stadsbeeld Zij levert geen enkele moeilijkheid op dan tusschen twaalf en twee, wanneer de hon derdduizend Amsterdamsche fietsen afge sproken hebben, elkander in de Leidsche- straat te ontmoeten en in de flank aangeval len worden door de handkarren die uit de Lange Leidschedwars komen, zoo vertelt de Tel. Tegen één uur komen enkele lieden ge haast den hoek van de Leidschestraat om en loopen regelrecht de Lange Leidschc in. Wanneer zij op twee passen afstand geko men zijn van een deur, die daar ergens in ZATERDAG, 5 MAART, HILVERSUM 1050 M. 12.00 Politieber. 4.30,—5.09 Concert door het H, D. O.-or- kest. 5.005.30 Duilsche les voor begin ners. 5.30—-6.00 Fransche les voor begin ners. 6,00 Concert door het H. D. O.-or kest (vervolg). Operette-programma. 6.45 7.45 Cursus voor boekhouden en han delskennis. 7.45 Politieber. 10.30 Persber. 8.109.00 V. A. R. A.-avond Lezing van. den heer Theo Rüter, architect te Blari- cujn, over: De tuinstad als ideale woon» plaats van den nieuwen mensch. 9.00— 10.00 V. A. R. A. De beer Boris Lensky- violist. la. Rêverie, Vieuxtemps. b. Pre lude uit de 6e sonate. Bach, Viool- en piona bew. van F. Kreisler. 2a Hymne aan de Zon, Boris Lensky. b. Poupce valsantc, Poldin-Kreisler. c. Serenade Badine, Ga briel Marie. 10.0011.00 Aansluiting van het Gebouw Bellevue waar de Amster damsche Radio-Socië.eit haar feestverga- dering houdt. De heer A. Th. M. Jensen, tenor. B. J. J. Lonte, fluit. Strijkorkest, o.l v. den heer Jan Groot. Feestrede door den heer P. A. Verhoeven, voorzitter van de Amsterdamsche R^dio-Sociëteit. DAVENTRY 1600 M. 3.10—4.50 Uit zending van een voetbalwedstrijd. 4 35 Concert. Orkest en solisten (contra alt tenor), 5.20 voorlezing: Modern French novels-Henri Bordeaux. 5.35 Kinderuurtje, 6.20 Orkestconcert. 6.50 Tiids.. wcerber., nieuws. 7.05 Dansmuziek. 7.20 Causerie. 7.35 De sonates van Mozart. 7.45 Cause rie: National charateristics and the Cal cutta Cup. 8.05 De Saturday Night Revue," Vroolijke muziek en zang. 9.05 Concert. M, Raphaëls-bariton. 9.20 Tijds.. weerber., nieuws. 9.35 The burglar-ver- telling. 9.50 Concert. Het J. H. Squire Celete Octet. J. Goss-bariton. 10.50—12.20 Dansmuziek van het Savoybotel. PARIJS „RADIO-PARIS" 1750 M. 10.50 11.20 Nieuwsb. eo muziek. 12.502.10 Concert en Mile. Terna-zangj 5.05—5.55 Concert door de Jazz Symphonic. 8.50— 11.20 Concert. A. Le Guern-zang. Mik, Meurice-viool, Hr. Chateiain-poëzie. G* Martin-zang. Fir. Salis-cello. Miles. Se- cherole en Vanderval, Renee Brunet-poë- zie. LANGENBERG 469 M. 10.20—11.20 Orkestconcert. 12,50—1.50 Zitherconcert 4.205.15 Dansmuziek. 8.059.35 Liede ren en duetten. Orkest (sopraan en tenor) 9.45—10.20 Uitzending van de 6-dagen rennen in Dortmund. 10.2012.20 Dans muziek. KCNIGSWUSTERHAUSEN 1300 M. en BERLIJN 484 en 566 M. 2.20— 7.05 uur Lezingen en lessen 7.35 uur Wie einst im Mai", Berliner Posse met zang in 4 beelden. 1. Anno Tobak (1845), 2. Im Zeichen der Krinoline (1865), 3, Nach den Giünderjahren (1890), 4. Funkzauber (Heute), Daarna dansmuziek, HAMBURG 394,7 AL 11.50—1.20 uur Orkestcc-ncert 1.252.10 uur Kamermuziek 3.354.20 uur Or» kestconcert 5.206.10 uur Concert, Naftl-Carlo kwartet 7.20—11.10 uur Radio-cabaret. Daarna dansmuziek d-ocf de .Fledermause BRUSSEL 509 M. 5.20—6.20 uur Dansmuziek 8.50 uur Concert. Or« kest en Mile. Hervé piano. den muur is, houden zij halt en blijven staan, als ontbrak hun de moed of de kracht ver der te gaan. Naarmate de tijd verstrijkt, ko men andere lieden zich voegen bij de eer sten en blijven zwijgend in de file staan. Zij hebben een doel, maar schijnen het voor elkander houden - zij zijn de studenten van de publieke tribune. Hoewel zij weten, dat slechts een vijftien tal der hunnen tot het college van dien mid dag zal worden toegelaten, is dit voor do tien oï twintig die te laat zijn, geen reden om terug te kceren. Misschien rekenen zó er op, dat onder de eersten plotseling een epidemie zal uitbreken of dat het hun daar binnen spoedig zal gaan vervelen. Daarin vergissen zij zich altijd, want er zijn duizend verschillende wijzen waarop men een stofzuiger kan verduisteren en zeker tienduizend verschillende manieren om een politieagent onaangenaam te zijn. Staan zij hier in de verwachting een nieuw variant te vinden? Verkoopèn zij dc bier opgedane kennis aan derden, die geen tijd hebben de nieuwste schommelingen der tarieven van nabij te volgen? Nummer één is de oude heer met de hang snor en de waterige oogen Hij is er altijd. Nummer twee is een jeugdig iongmensch met volkomen onschuldige gelaatsuitdruk king en een opvallenden trouwring. Na hen' volgt een kunstenaar met felle brilleglazan én hoog uitwaaiend haar. Hij strijkt er af en toe door met de linkerhand en houdt, dan met de rechter zijn hoed op een decimeter afstand van zijn hoofd. Soms vergeet hij dat hoofd geheel en blijft dan zoo in gedach- tenstaan. De vierde draagt een kennelijk fascisten-: hemd en de vijfde is een man in een man» chestercostume goedig van gelaat. Maar hoè heeft hij zijn neus zóó ontstellend rood gekregen? Dat is geen rood meer dat is een gil! De andere studenten liggen, als type, tuss schen den heer met. dé hangsnor en den fonkelenden kunstenaar. Vijf minuten, vóór twee gaat cr een ril ling door de wachtenden. Een hooge geslo ten automobiel, waarop twee veldwachters gezeten zijn, rijdt door dc poort binnen. En hbewel er bij den politierechter hoogstens zes maanden uitgedeeld worden, het hoogste cijfer voor practisch werk dat hier gege ven wordt, staan de studenten met eerbied naar den dievenwagen te staren. Dan klinkt de stem van den pedel: „Voor uit maar, niet allemaal tegelijk! Wég met die peuk! Je pet af jij! Niet pruimen hier vader! Opschikken daar voor!" De klas is binnen en de openbare les neemt een aanvang. kropen en het kleine meisje drong zich vleiend tegen hem aan, terwijl hij haar fraaie lokken streelde. Vance zag om zich heen en naderde den bandiet, „Vergun mij mijnheer. U geluk tc wenscben met uw zwijgend spel. Uw buiging was bewouderingswaardig. Wat uw klein dochter Julia Arimanta betreft, zij is een ware gouwvlinder." Voor dat Waife kon antwoorden, stapte de wreede baron op hen toe, blijkbaar nijdig gestemd. „Wat doet gij hier mijnheer? Ik permitteer niet, dat er heeren achter de schermen komen om mijn personeel allerlei dwaasheden in 't oor te blazen." „Ik vraag eerbiedig om verschooning" antwoordde Vance met een zweem van spot; „ik ben artist cn leerling der koninklijke academie; ik wilde graag een schets maken van Julia Arimanta." „Ken schets? Malligheid." „Mijnheer", zei Lionel met dc voorbarige mildheid der jeugd, „ik verzekér u dat mijn vriend de „séance" ruim betalen zal." „O", riep de waardige directeur, zachter gestemd, gij spreekt als een fatsoenlijk man, mijnheer. Maar mijnheer, Julia Ari manta staat onder mijn bescherming. Ik mag zeggen, ze is mijn eigandom. Kom mor gen maar eens om er over te spreken, voor dat de eerste voorstelling begint, namelijk voor twaalven, Het zal mij aangenaam zijn, u of uw vrienden op de gereserveerde plaatsen te zien. Ik beb het nu vreeselijk druk; excuseer me, uw dienaar mijnheer." Deze manier van doen yan den baron sneed de gehyjgjjheid tot een verder on» derhoudaLjVance glimlachte, boog en ver trok. JVfiKr zijn jonge vriend had de ge legenheid aangegrepen om met Waife en zijn kleindochter te spreken en toen Vance zijn arm nam en hem meer weg trok, was er in de uitdrukking van het gelaat van den jongeling iets, dat hem, Vance, onbegrijpe lijk voorkwam. De oudste der twee vrien den zweeg echter, totdat zij door het ge drang der achterblijvers, die nog voor de tent talmdn heen geworsteld en aan een stil hoekje van de weide gekomen waren. Maan en sterren schenen helder; het was een lieflijke zomeravond.' „Waar denkt ge in 's hemelsnaam over, Lionel?" riep Vance. „Vance," zei Lionel langzaam, „het is een vreemd geval. Ik ben zoo teleurgesteld in dat meisje; ze is hebzuchtig, die kleine feeks," „AI vroeg thuis in gemeenheid zekerl Hou weet gij dat ze hebzuchtig is?" „Luister, toen die oude, onbeschofte direc teur naar u toekwam, zei ik een beleefd heid tot Waife, die met een heesche, ge broken stem, maar in zeer beschaafde taal antwoordde. Toen ik nu den directeur te kennen gaf, dat gij voor 't poseeren zoudt betalen, pakte het kind mij haastig bij den arm, trok mij omlaag totdat mijn hoofd op dezelfde hoogte was als het hare en fluisterde: „Hoeveel wil hij geven?" fWordt vervolgd),

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1927 | | pagina 6