Is Uw borst beklemd? AeSDusÏROOP STATEN-GENERAAE. TWEEDE KAMER. Het ontwapeningsvoorstel. SOCIAAL LEVEIN. R.-K. Algemeene Middenstands Bedrijfsraad. De bestriding der werkloosheid in Westelijk Noord-Brabant. De toestand in de Maastrichtsche Glasindustrie. Een minder prettige gewaarwording. GEMENGD NIEUWS. Een moedig en zelfverlooche nend gedrag. ontvluchten. De tocht der Fokker VII naar Caïro. Twee die hun „vak" verstonden. Een clandestien rad io-zendapparaat. Een defect aan de electrische RotterdamDen Haag. Voorzichtig met benzinelampen In gevangeniskieeren. Bij het ramen-wasschen. Gasverstikking. Noodlottige aanrijding. Voor 15 mille opgelicht. RECHTZAKEN. Verduistering of *n vergissing? Een stomp tegen de wang. Een, die „veel van de kerk hield" Gruwelijke mishandeling van een stiefkind. welke uit geneeskrachtig^ kruiden is bereid en beroemd! is om haar slijmoplossende) en krachtige werking. Onge« evenaard bij bronchitis, kinkw ten slijmhoest en aandoenin* gen der ademhalingsorganedr^ KERK EN SCHOOL. Voor de Vasten. "W KUNST EN KENNIS. Ned. R. K. Volkszang- vereeniging Mgr. J. A. S. van Schaik eere-voorzjtter. Donderdagmiddag wérd in de vergade ring der Tweede Kamer onder voorzitter schap van Jhr. Mr. Ruys de Beerenbrouck voortgegaan met de algemeene beraadsla gingen over het ontwapeningsvoorstel-Ter Laan. De heer MARCHANT (V. D.) betoogde dat de rechterzijde getracht heeft een de bat te ontwijken. Hij constateerde echter, dat die toeleg is mislukt. Ontkend kan niet worden, dat het voorstel, dat nu aan de orde is, propaganda beteekent voor de so ciaal-democraten, doch als straks een ont werp ingediend mocht worden tot afschaf fing der Staatsloterij, zal dat ongetwijfeld een stukje anti-revolutionaife propaganda bete akenen- Hij wil echter wel reeds zeggen, dat zij nerzijds aan dusdanig ontwerp alle aan dacht zal worden geschonken. De meeste tegenstanders van het ontwerp bezigen al len het beroep op internationale ontwape ning als een uitvlucht om aan de nationale ontwapening te ontkomen. De A.-R wach ten bovendien op het Koninkrijk Gods op aarde, de heer de Visser op de heerschap pij der Bolsjewiki, die trachten de wereld te veroveren door geweld en moord. De revolutionnairen schrikken voor oor log niet terug, als zij daarbij hun doel kun nen bereiken. Het protestanlsche deel der rechterzijde sluit zich daarbij aan en noemt den oorlog den wil van God. De Katholie ken zijn het daarmee niet eens en staan een christelijk-dcmocratische politiek voor. Het doel onzer weermacht is tweeërlei: ten eerste het optreden als zelfstandige weermacht tegenover het buitenland; in de tweede plaats het handhaven van de orde binnenlands. De ontwapenaars scheiden deze beide functies. Zij zijn van meening, dat de eerste functie niet te vervullen is en dat de weermacht voor het vervullen van de tweede functie niet doelmatig is. De heer Duymaer van Twist vroeg zich af hoe men met een wacht van 25000 man iets kan uitrichten op een grens van 800 KM., waardoor de verdediging moet ge schieden door een man op de 32 meter. Deze voorstelling van zaken is misleidend, immers als de beer Duymaer van Twist de beschikking heeft over 350.000 man, dan zou hij het land moeten verdedigen met nog geen man op de 2 nieter. Op deze manier wordt toch een land niet verdedigd. Er is niomand, die ons leger voldoende acht ter beveiliging der door ons gestelde doelein den. Bij alle 27 begrooi ingen. die spreker mee maakte, is verzekerd, dat binnen eenige ja ren het leger goed zou zijn uitgerust. Ook deze minister heeft hetzelfde weer gezegd, maar de heer Marchant neemt deze verzeke ring niét aan op grond van zijn 27-jarige er varing. Bij de razende vaart, die de tech niek de laatste jaren neemt, is de ontwik keling van vroeger stilstand te noemen. Het op de been houden van een oorlogsweer macht is voor een klein land als het onze een hopelooze zaak. Het oorlogsrecht is vervallen. Een vol gende oorlog zal in verschrikking alles ach ter zich laten van wat wij tot nu toe heb ben gezien door veranderde middelen en veranderde methoden. Men heeft ook in het debat een geheel foutief beeld iCetfcven van wat ons te wachten staat, in dien de toestand van 1914 zich herhaalt. De heer Duymaer van Twist vergat,- dat Von Moltke het belang inzag van een neu tralen staat op den rechterflank van zijn leger. Von Moltke is na den slag aan de Marne afgezet, omdat hij Nederland ge spaard had. Had hij twee dagen vroeger geweest, n ware de heele oorlog voor Duitschland gewonnen. En dacht de heer Tilanus, dat, als Duitschland waak zal willen nemen, dat het dan gaat op dè idyllische manier, die hij zich voorstelt? Neen, dan ftomen er niet 10-tallen, maar 100-tallen vliegtuigen om ons land te verdelgen. Dan zal in eenige men tijds ieder intellectueel ver keer" worden stilgelegd met stikgassen. De heer DUYMAER VAN TWIST: „Daar gelooft u zelf niets van!" Incidenten. Er ontstaat een debat tusschen den heer Ketelaax en den heer Duymaer van Twist, waaraan de voorzitter door hevig gehamer een eind maakt. De VOORZITTER gelast den heer Duy maer Twist, die voortdurend interum- peert. op zim plaats le gaan zitten, waarop de heer Duymaer plaats neemt voor de voorzit erstafel. De voorzitter moet 6teeds hameren om den heer Duymaer van Twist het woord te ontnemen. De heer DUYMAER VAN TWIST: „Wat de heer Marchant zegt, slaat als een tang op een varken." De heer KLEEREKOPER: Die uitdruk king illustreert de gevechtswaarde van het Nederlandsche leger! De beer MARCHANT betoogt verder, dat de beer Duymaer van Twist geen flauw benul heeft van wat het beteekent, eën weermacht op dc been te hebben, die vech ten kan. Het opvangen van den eersten stoot is onmogelijk geworden voor ons. Gelooven de beeren Duymaer van Twist en Van Dijk, dal. zij Gods wil volbrengen, als zij de vreuwen en kinderen van de vijanden, slachtoffers der zonde, met stikgassen gaan bestoken. Kunnen zij dat voor God verant- wc orden? De heer VAN DIJK: Het ligt niet in de bedoeling, de burgerbevolking aan te tas- U j3a heer MARCHANT: Dat moet u doen, als u het land wil verdedigen. U zal de verbindingswegen achter de vijandelijke Unie moeten afsnijden en daarbij de bur gerlijke bevolking moeten treffen. Als de vliegers duizenden meters hoog zitten, kun nen zij niet precies zien, waar ze hun stikbemmen neerlaten. Hoe meer betoogd kan worden, dat er oorlogsgevaar is, hoe urgenter dc ontwa pening wordt. Een beroep op andere landen gaat aller- fnir.st op. Het gaat hier om nationale ont wapening en we hebben dus alleen met het eigen land tc maken. De beer Marchant werpt verder het ver wijt van zich, dat hij bij zijn pogingen tot kabinetsformatie niet op het standpunt van nationale ontwapening is blijven staan. Wanneer een comb'natie van minderheden zich voordoet, moet ieder wat van zijn eiscben laten varen. De beer DE VISSER: Prof. v. Embden heeft in Zwolle gezegd, dat hij, in de re geering geroepen, de nationale ontwapening zou doorvoeren. Naar aanleiding hiervan ontstaat een woordenstrijd tusschen dc heeren De Vis ser en Marchant, waarbij de laatste be toogt. dat het aangehaalde heel goed éeu persoonlijke meening van den heer v. Emb den kan zijn. Maar het is ieder duidelijk, dat bij een combinatie, niet iedere partij precies zijn eigen program kan doorvoeren. De heer BOON: Hij heeft het ook zelf ge zegd! De heer Boon overhandigt den heer Marchant een papier, waarop een uittrek sel voorkomt uit een artikel van den heer Marchant in „Het Gemeenebest." De heer Marchant leest de passage voor en zegt. dat die woorden uit hun varband gerukt zi'n om door den heer Boon gebezigd te worden om bij zijn par'ijgenooten verkeer de voorstellingen te wekken Dc heer DE VISSER: U draait er omheen De heer MARCHANT bestrijdt verder de 1 grondwettelijke bezwaren, tegen bet voor stel aangevoerd en betoogt dat een veilig heidswet zeer goed in het kader van den Volkenbond past Spr. en de zijnen zullen vóór stemmen. De heer ZADELHOFF (S.D-AJM betoogt dat zoowel de heeren van rechts als de communisten het geweld aanvaarden, de eersten om het land ongeschonden te be waren, de anderen om de arbeiders te wa penen en den eindstrijd van het proleta riaat mogelijk te maken. Tegenover het ge weld stelt spr. het principe der soc. demo cratie, hetgeen blijkt uit het verslag van de commissie van S.D.A.P. en N.V.V waarin elke georganiseerde bewapening der ar beidersklasse ondoelmatig genoemd wordt, Het wapengeweld moet verworpen wor den als een strijdmiddel van het kapita lisme. Spr. maant den heer de Visser tot voor zichtigheid wanneer hij oordeelt over hen, die voor de oorlogscredieten hebban ge stemd. Zelfs Liebknecht heeft aanvankelijk gestemd vóór de oorlogscredieten. De heer DE VISSER: Dat is een schan daal wat je daar zegt! De VOORZITTER hamert. De heer DE VISSER tracht zich boven het gehamer verstaanbaar te maken en roept o.m :Hij moest het doen om dc dis- ciplirfte De heer ZADELHOFF merkt op, dat ook de communisten in ons land niet vrij uit gaan en herinnert aan hetgeen de heer Kruyt in 1915 in Opwaarts schreef. De heer DE VISSER: Dat is van de chris ten-socialisten. De heer v. ZADELHOFF vervolgt zijn rede. De heer BOON (V.B.) zet zijn standpunt inzake het grondwetsbezwaar uiteen. De grondwet schrijft voor. dat alle Nederlan ders daartoe in staat, verplicht zijn mee te werken tot verdediging van het grond gebied. He is juist, dat ook thans niet alle Nederlanders worden opgeroepen, maar daarmee is nog niet gezegd, dat het ont werp past in het kader van de Grondwet. Het staat in het geheel niet vast, dat ons land bij ontwapening aan verwoesting zal ontkomen; spr. meent zelfs dat eenzijdige ontwapening den oorlog aantrekt. Hij be- tcogt vervolgens, dat in het kader van den Volkenbond eenzijdige ontwapening niet past. Het protocol van Genève is dood en in de daarvoor in de plaats gekomen ver dragen van Locarno wordt nog eens uit drukkelijk de plicht tot samenwerking ge- s'ipuleerd en gezegd, dat de staten subjec tief zullen uitmaken in welke mate zij zul len helpen. Wij zullen mceten voldoen aan den last, dien de Volkenbond ons oplegt, doch men staat versteld als men, in de Mem. v. Toel. leest, dat ons land zal moe ten uitmaken of het dien last ep zich wil nemen. Hieruit toch blijkt, dat men zich buiten den Volkenbond zou willen stellen en dat acht spr. volkomen onjuist. Hierna wordt de vergadering verdaagd tot Vrijdagmiddag 1 uur. De R.-K. Algemeene Middenstandsbe- drijfsraad houdt een algemeene vergadering op Dinsdag 15 Maart te Utrecht. De agenda dezer vergadering vermeldt o.m.: Mededeelingen: a. omtrent stands bedrijfs- raden; b. inzake bemoeiingen uitvoering wet telijke regeling leerling-opleiding in do werk plaats. Rekening en verantwoording van den Pen ningmeester, over het gevoerde beheer tot einde 1926. Behandeling van het wetsontwerp inzake de civielrechtelijke regeling der collectieve arbeidsovereenkomst en de daarop ingedien de amendementen. (Kort in te leiden door de heeren J. Andriessen en Mr. J. van Hellen- berg-Hubar). Behandeling van een concept-reglement voor de leerling-oplejding in de werkplaats. Bespreking vraagstuk huisindustrie. De door den vakraad van den Nederl. R.K. Middenstandshond en hel bestuur van het R.-K. Werkliedenverbond op het hiervoor aangeduide wetsontwerp ingezonden amen dementen zullen tevoren een punt van be spreking in de afzonderlijke bedrijfsraden uitmaken. Bij de behandeling van het concept-regle ment voor de leerling-opleidii.g in de werk plaats, zal als model genomen worden de leerling-overeenkomst af te sluiten tusschen de Kath. bonden van patroons en arbeiders in het meubelbedrijf. Op initiatief van den Bedrijfsraad van. den Noordbr. Chr. Boerenbond, werd te Roosendaal een vergadering gehouden van het dagelijksch bestuur van den Bedrijfsraad van clen N. C. B met burgemeesters van verschillende gemeenten in Westelijk Noord-Brabant, ten einde middelen te be spreken om de groote werkloosheid onder de landarbeiders te verminderen. Aanwezig waren hel dagelijksch bestuur van den Bedrijisraad, bestaande uit de heeren C. Moors, te Nieuw-Vosmeer, Jac. Vos te Roosendaal, A, J. Loerakekr en J. A. Salman te Haarlem en P. J, van Haar en te Tilburg, met de burgemeesters der gemeen ten Dinteloord, Fijnaart, Halsteren, Oud- Gastel, Standaardbuiten, Steenbergen, Wil- le.rastad en Zevenbergen. Aan dit belangrijke vraagstuk werden uit voerige beschouwingen gewijd, waaraan door alle aanwezigen werd deelgenomen. Ten slotte werd men het eens over de volgende punten: 1. De vergadering sprak zich in beginsel uil voor het treffen van een regeling ter bestrijding van werkloosehid als nu bestaat voor de gemeenten Dinteroord en Fijnaart, hierop neerkomend dat van gemeentewege een toeslag wordt gegeven van 30 pet, of meer van het loon, uitgekeerd aan werk- looze arbeiders, koslwiners zijnde, voor de werkzaamheden, welke men naar het oor deel van een plaatselijke commissie laat verrichten met het oog op werkverruiming. 2. Men zal invloed uitoefenen bij be sturen van polders en waterschappen om veel nuttig werk, wat tot heden ongedaan blijft, te doen vêrricben in verband met betere' regeling van den waterstand. 3. Gestreefd zal worden naar vermin dering van de werkloosheid door het propa- geeren van verbeteringen van verkeers wegen te water en te land, mede met eht oog op de belangen van handel, nijverheid en landbouw. 4. De belanghebbende gemeentebesturen zullen pogingen aanwenden bij het ministerie .van Waterstaat om gedaan te krijgen, dat in het Rijkswegenplan worden opgenomen bepaalde verbindingswegen in Westelijk Noord-Brabant. Op het Departement van Arbeid hebben het gemeentebestuur van Maastricht, ver tegenwoordigers van de Maastrichtsche glas- en aardewerkindustrie en een vertegen woordiger van de R. K arbeidersorganisatie een onderhoud gehad met den minister, naar aanleiding van hel dojoven van nog een der in werking zijnde glasovens van de j Kristalunie, waarom wederom aan een arie- bonderd arbeiders ontslag is aangezegd. Verschillende mogelijkheden werden be sproken en onderzocht om het voor de glas- en aardewerkindustrie dreigende ge vaar, verdrukt te worden onder de buiten- landsche overproductie, af te wenden, wijl het tengevolge zou hebben dat in de naaste toekomst naast de duizenden arbeiders die in deze takken van industrie hunne werkge legenheid verloren hebben, wederom een groot aantal zonder middelen van bestaan zou geraken. Aangedrongen werd op eene spoedige be slissing of van de regeering een voorstel aan de wetgevende macht te wachten zoude zijn. Betoogd werd dat een dergelijke beslissing urgent was eenerzijds voor de industrieelen, die alsdanmogelijkheid zagen de gevolgen voor de arbeiders minder drukkend te ma ken, anderzijds voor het gemeentebestuur, dat noodzakelijkerwijze maatregelen zou moeten treffen om in geval geene uitkomst te voorzien zou zijn, te overwegen wat ge daan moet worden om in den dreigenden noodtoestand te voorzien, in welk laatste geval ook de medewerking van de regeering niet zou kunnen uitblijven. De minister verklaarde den ernst en de urgentie van de zaak volkomen in te zien en verzekerde, zonder eenige positieve toe zegging Ie kunnen doen, de maatregelen, die aan de hand werden gedaan om in deze hulp te bieden, terstond aan een ernstig onder zoek te zullen onderwerpen. vlucht" wenschen tc zien, 3och meer tijH te bésteden bij het vliegen over voor hen bezienswaardige oorden, waardoor de lengte en duur van iedere etappe-vlucht soms en kele vlieguren meer vordert, dan bij het oorspronkelijke plan bepaald was, zal hier van dus eenigszins worden afgeweken. Het toestel zal zijn tocht voortzetten met als bestemming Constantinopel. Alles was te Belgrado wel aan boord. IN De verdiensten door de Regeering erkend. De minister van Oorlog heeft onlangs zijn groote tevredenheid betuigd aan den sergeant P. Berghuis en den chauffeur J. Kurschmer, beiden van de expeditie-afdee- ling der Artillerie-inrichting aan de Hem- brug en aan den jeugdigen landbouwer Stolwijk, wonende in den Grooten IJpolder bij het kruitvcorraadmagazijn. Die onder scheiding viel hun ten deel voor het man moedig optreden waardoor Amsterdams Westkant voor een ramp werd gespaard. Omtrent het gebeurde, waaraan indertijd geen ruchtbaarheid is gegeven, ten einde de Amsterdammers niet te verontrusten, deelt het „Handelsblad" thans het vol gende mede. Op zekeren dag in het late najaar werd, zooals herhaaldelijk gebeurt, een voorraad patronen, schietkatoen en nog meer hoogst gevaarlijk, ontplofbaar goedje, onder lei ding van sergeant Berghuis, per vracht auto van de Hembrug naar het kruitmaga zijn aan de andere zijde van het Noordzee kanaal vervoerd. De militaire cbautfeur Kurschmer z»t aan het stuur. Toen de wagen aan den overkant, in den Grooten IJpolder, op ongeveer vijftig me ter afstand van het kruitmagazijn geko men was, sloegen plotseling de vlammen uit de motorkast. Sergeant en chaufteur sprongen van den auto en schreeuwden den in het land werkenden boerenarbeiders toe: „Mannen vlucht, redt je leven! Ook zij, op lijfsbehoud bedacht, gaven aanvankehjk het voorbeeld. Doch het volgende moment keerde de sergeant terug, op den voet ge volgd door den chauffeur. Zij sleepten in zenuwachtige haast de kisten met de ge vaarlijke lading van den wagen, nauwelijks daarmee bezig, kregen zij hulp van den boerenzoon Stolwijk, die, op handen en voelen kruipende, den auto naderde en er bij was, toen het ontladen nét begon. Het drietal wist in korten tijd de gevaarlijke lading op veiligen afstand te brengen, en beeft daarna de vlammen met opgespitte aarde gedoofd. De auto brandde geheel uit, maar dit had niets le beteekenen tegenover de ramp, door deze wakkere mannen voor komen. Met het kruithuis in de onmiddel lijke nabijheid, de petroleumhaven, tank installaties en eenige groote fabrieken op niet al te grooten afstand, zou bij het in aanraking komen van de lading van den grooten vrachtauto met het vuur, een reus achtige ontploffing een belangrijk deel van onze stad hebben weggevaagd. Dc Rcgecring heeft aan deze helden 'schriftelijk haar tevredenheid betuigd en hen tevens een bedrag in geld doen toe komen. Ni.ar aa: !<;a'cg "dn bovenstaand gebeu ren iieef; het Amsterdamsch raadslid de heer Gulden aar. B. en W. gevraagd, rf dit bericht juist is, of alles in het werk is gesteld,- om herhaling van het gevaar te voorkomen, en welke stappen B. en W. dien aangaande gedaan hebben of zullen doen. Naar aanleiding van bovenstaande feiien, deelt de directie der artillerie-inrichtingen nog het volgende mede: Een vrachtauto, waarop munitie werd vervoerd, geraakte door defect aan de ben zineleiding in brand. Dit gebeurde op een afstand van pl.ro. 500 meter van het bus kruitmagazijnen eenige kilometers van de petroleumhaven. De hoeveelheid en aard der lading was zoodanig (en zulks in overeenstemming met de desbetreffende voorschriften) dat zelfs, indien dc afstand 25 roeter was geweest, geen gevaar voor bel magazijn zou hebben bestaan. De voorschriften zijn van dien aard, dat nimmer een ramp, als waarop het bericht doelde, zou kunnen ontstaan. Daar carburalorbranden bij auto's altijd mogelijk zijn, mogen voor vervoer van springstoffen en munitie alleen auto's wor den gebruikt,1 wanneer deze speciaal daar voor zijn ingericht en waarbij o-a. een brand localiseercnd schot tusschen motor en laadruimte is aangebracht. De gebezigde auto was aldus ingericht. Gebleken is, dat de speciale inrichting goed heeft voldaan, want zij heeft het uitbran den van de laadruimte voorkomen. Een en ander neemt niet weg. dat het personeel, dat de munitie loste uit den auto. waarvan het voorgedeelte in brand stond, flink is opgetreden. Woensdagmorgen ontdekten eenige schil ders op de scheepswerf van Gebr, Pattje te Waterhuizen, gemeente Haren, dat er was ingebroken aan boord van een nieuwen schoener en dat ér een aanzienlijke hoe veelheid verf, lak en andere schildersattri buten was ontvreemd. De werklieden van de werf achtervolgden een vertrekkend schip en waarschuwden de politie te Gro ningen. Later kwam ook de politie van Ha ren er aan te pas. Aan boord van het schip toebehoorende aan zekeren H. werden ver schillende artikelen gevonden. Tevens vond de politie een aantal flesscben met gecon denseerde vruchten, zeer waarschijnlijk af komstig van een in de vorige week ge- pleegden diefstal van een kist met gecon serveerd fruit. Als verdacht van dezen dief stal en inbraak zijn twee zoons van den schipper, n.l. B. H. en E. H. aangehouden. Behouden in Belgrado aangekomen. De N.AA.C.T. der K L. M. is gisteren te 7 uur 10 (Duitscbe tijd) uit Neurenberg vertrokken en om 14 u. 10 (Duitscbe tijd) te Belgrado aangekomen. Aangezien de pas sagiers elke etappe niet alleen in „vogel- Een Parijsche impressario engageerde on langs den acteur André Pollak tot het ver vullen der hoofdrol in een Engelsche comc- die, die als ,1e Roman d'un Boxeur" te Pa rijs en vervolgens in de provincie zou gaan. In het voorlaatste tooneel van dit stuk komt een bokspartij voor. Pollak moest in den „ringverschijnen en den aanval door staan van een tegenspeler, den zwarten heroepsbokser Bob Scaulon. Eenige repeti ties lang ging alles best. Maar de laatste keeren was net mis en werd het zeifs steeds erger: Bob Scaulon nam zijn rol „au sé- rieux" en plaatste zóóveel welgemikte stoo- ten op het arme aangezicht van Andrc Pol lak, dat deze ten slotte erbarmelijk ge kneusd bet tooneel van den strijd moest verlaten. Na veel over-en-weer-gepraat bedankte Pollak eindelijk voör deze al tc gevaarlijke rol en verlangde ontbinding van zijn con tract. Zijn gezondheidstoestand vergunde hem, zei hij niet, zich nog langer te laten kapotboksen. De impressario weigerde evenwel iedere regeling en daagde den acteur zelfs voor de rechtbank tot bet bétalen van 20.000 francs voor contractbreuk en 50.000 francs scha den en interessen. Welke eisch door de Parijsche rechtbank is toegewezen. In de Potsdammer Strasse te Berlijn heb ben inbrekers hun slag geslagen in e?n chocoladefabriek. Het onderzoek der politie heeft uitgewe zen, dat zij over meerdere daken geklom men moeten zijn om de fabriek te bereiken. Ook over verscheidene hoogc brandmuren hebben zij zich heen moeten werken. Met een touw, dat aan een ijzeren stang in een muur was bevestigd, slingerden zij zich in de nis van een ietwat ingebouwd venster der fabriek, waarvan het boven licht openstond. Met behulp van een lus, die zij door bet bovenlicht neerlieten, slaagden zij erin, het venster te openen en, zonder een ruit te breken, binnen te komen. Zij bévondeu zich op de vierde verdieping en begaven zich van hier naar de eerste, waar zij de geld kast openmaakten. Zij vonden daarin 20.000 Mark aan geld en een damesring met briljanten ter waarde van 1500 Mark. Den terugweg namen de misdadigers weer door het venster en via de ijzeren stang over de daken. i Dezer dagen heeft de Ha&gsche politic in overleg met ambtenaren van den techni- schen dienst van het hoofdbestuur der P. en T. proces-verbaal opgemaakt tegen een be woner van den Hoogen Wal te den Haag, ter zake van het hebben van een radio- zendinstaljatie, zonder de vereischte toe stemming van den minister van Waterstaat Toestel en bijbebocrend materiaal zijn in beslag genomen Hoewel gebleken is, dat men "hier te doenv had roet amateurswerk van den zoon des buizes moge toch het bovenstaande gelden als een waarschuwing. De electrische trein, welke gisterenmor gen tien over zeven uit Den Haag vertrok, is eerst om tien over half negen te Rotter dam gearriveerd. De trein kwam in Den Haag reeds defect binnen en is toen te Leid- schendam gerepareerd. Men liet hem daarop tot Pijnacker loopen om daar eerst den sneltrein te laten passeeren. De passagiers moesten er in blijven ondanks het verzoek ran velen om in den sneltrein te mogen overstappen. Het gevolg van een en ander was dat de reizigers met groote vertraging te Rotterdam aankwamen. Naar de „Msb." verneemt, moet het de fect zich hebben voorgedaan aan het rem- werkj evenwel had bet niet veel te betee kenen. De Centrale tc Leidschendam heeft bet verholpen. In de werkplaats der gemeentegasfabriek te Alphen ontplofte Dinsdagmiddag een benzinelamp. De bedrijfsleider M. en een leerling-monteur uit Sassenheim werden door de brandende benzine getroffen waar door hun Uleeren vlamvatten. Door spoe dig toegeschoten personeel werden dc vlam men gedoofd, doch beide slachtoiters be kwamen zeer ernstige brandwonden. De be drijfsleider M- was er het meest ernstig aan toe, hoewel geen direct levensgevaar aan wezig is. Een begin van brand in de werkplaats werd met brandbluschapparaten gebluscht. De vrijheid van den ontsnapten in- en uitbreker Moonen, die ontkwam uit bet Huis van Bewaring te Maastricht, is niet van lan gen duur geweest. Woensdagavond tien uur werd hij aangetroffen in een particuliere woning te Heerlen en aan den Sittardsche- weg door de marechaussee aangehouden. De ontsnapping was Moonen zeer verge makkelijkt door het carnaval, waardoor hij in zijn gevangeniskieeren wel de aan dacht had getrokken, doch de achterdocht niet had opgewekt. Nadat hij was ontkomen heeft hij den nacht bij zijn zuster in de Vrankkolonie doorgebracht. Toen de marechaussee daar hedenochtend huiszoeking kwam doen. was de vogel geblogen, terwijl de zuster niet kon zeggen waarheen hij zich had begeven. Hij was bij zijn aanhouding in gezelschap van zijn echtgenoote. Naar het Binnen Gasthuis te Amsterdam is vervoerd een 30-jarig glazenwasscher, die bij het wasschen van ramen uit de tweede verdieping van een perceel aan de Recht- boomssloot was gevallen en een been en een arm had gebroken. De 77-jarige wed. Duk is gistermorgen In haar woning aan het Francois Houttuinhof je te Leiden bewusteloos op haar bed ge vonden. Een gaskraantje bleek niet goed te zijn dichtgedraaid. Zij is naar bet St. Elisabeths-gasthuis te Leiden overgebracht, waar men den gehee- len morgen doende is geweest om met een zuurstof-apparaat de levensgeesten op te wekken, echter zonder resultaat. Omtreeks 1 uur gisternacht is een bejaar de man, een zekere W., zonder vaste woon plaats, door een auto in de Torenstraat te 's Gravenhage aangereden. Hoe het onge val zich precies heeft toegedragen, is nog niet vastgesfél3 "kunnen worden. "Een on-' derzoek is ingesteld naar de vraag in hoe verre de chauffeur van den auto schuld heeft aan het ongeval. De man werd ernstig gewond en is in be- wusteloozen toestand in het ziekenhuis op genomen. In den loop van den nacht is hij, zonder tot bewustzijn te zijn gekomen, over leden. De Hagenaar J. H. tegen wien door ver schillende overheidsoersonen, en o.a. ook in het Politieblad is gewaarschuwd is te Rot terdam aangehouden. Bedoeld persoon heeft zich schuldig gemaakt aan oplichting op groote schaal. Hij trachtte n.L verschillende personen over te halen, hun zaak in een N. V. om te zetten, waarvoor hij dan wel het benoodigd kapitaal zou forneeren. De hem als loon voor zijn bemoeiingen ter hand gestelde waardevolle papieren gebruikte hij dan ten eigen bate. Door dergelijke prac- tijken heeft hij een viertal personen kun- nen oplichten voor een bedrag van niet minder dan ca. 15.000 Ook zijn tegen dezen J. H„ die reeds jarenlang een bekende van de Haagsche po litie is en nog diverse personen heeft be nadeeld achtereenvolgens met een door hem bestuurde intercommunale beleg'gingsbank, een rechtskundig bureau, en een huwelijks bureau, klachten ingediend wegens het ver duisteren van een tweetal schrijfmachines. Voorts zijn nog twee van zijn medeplich tigen W. v, d. K. en N. J.' T„ beiden uit Rotterdam, aangehouden. Voorwaar een goede vangst voor de Haagsche politie. Voor de Haagsche rechtbank heeft te rechtgestaan de 31-jarige J. G. van P., kan toorbediende der Posterijen en Telegrafie te Rijswijk, wegens verduistering, door hem als ambtenaar gepleegd. Op 18 Juni 1926 kwam een zekere v. d. Salm 34.000 stor ten voor de Boerenleenbank te Rijswijk op de girorekening van de Centrale Boeren leenbank te Eindhoven. Hij zou toen, bij vergissing, 34.800 hebben gegeven. Aan verdachte nu was verduistering van de res- teerende 800 ten laste gelegd. Verdachte ontkende echter. Als deskundige werd gehoord dr. W. F. Hesseling. uit Arnhem, die bet register, waarin de verschillende ontvangen bedra gen genoteerd werden, heeft onderzocht en heeft geconstateerd, dat wat de onderhavige kwestie betreft, in het register eerst een bedrag van 34.800 is genoteerd, en dat dit later is veranderd in 34.000. De 8, welke er eerst gestaan heeft, vertoont ken merken van .een 8, zooals verd. altijd schrijft. Van der Salm, als getuige gehoord, ver klaarde, dat hij aanvankelijk 34.800 had afgeteld, doch daarna besloot sledhts 34.000 te storten .Hij heeft toen vergeten de 800 wear van het bedrag af te nemen, doch al het geld mede naar het postkantoor geno men. 'Eenige dagen later, bij een controle der kas, kwam de vergissing aan het licht. Nadat nog eenige andere getuigen waren gehoord, eischte het O. M-, waargenomen door mr. Polman, zes maanden gevangenis straf tegen verdachte. Verdachte's raadsman, mr. Bekker, wees er op, dat dr. HesseLing hier niet gehoord is als chemicus, maar speciaal als grapholoog. PI. meende de volkomen deskundigheid van dr. Hesseling als zoodanig te moeten betwij felen en wees op eenige leemten in diens rapport, dat hij als onvolledig beschouwde. PI. concludeerde vrijspraak. Na re- en dupljek werd de uitspraak be paald op 15 Maart a.s. Een heer reed in zijn auto over den Loosduinschen weg. Dichtbij een groepje jongens zag hij iets op den weg liggen. Hij reed langzamer en zag dat het een gewond hondje was. Toen dc auto vlakbij was, nam een van de jongens het op en wierp het vóór de auto. Nog net kon de bestuurder met een groote bocht den wagen tot stil- stand brengen. Het bleek, dat al meermalen geprobeerd was het dier te laten overrijden, maar 't was mislukt. De heer, diep verontwaardigd, stapte uit en liep den jongen, die het hondje gegooid had, na om hefn aan een politiebureau over tc leveren. De jongen schreeuwde luid.... Net had de achtervolger ham te pakken, toen uit een huis een man kwam geloo- pen. Zonder veel commentaar gaf hij den automobilist een stomp tegen zijn wang. Dit was zoo'n flinke muilpeer, dat later in het gemeentelijke ziekenhuis het ge scheurde vleesch gehecht moest worden. De stomp-uitdeeler G. J. R. kreeg we gens mishandeling een proces-verbaaL Bij verstek werd hij vanmorgen veroor deeld tot 28 boete subs. 4 weken hech tenis plus betaling t-»n de doktersrekening van het slachtoffer, ongeveer zeven gulden. Voor de Arasterdamsche Rechtbank moest zich gisteren een 27-jarige varensgezel ver antwoorden. Aanvankelijk was de man als kantoorbe diende werkzaam, maar later werd hij va rensgezel. De boot, waarop hij zicb de laat ste maal bad laten aanmonsteren had hij gemist. Daardoor was hem de gelegenheid ontnomen op een ander schip te komen en bovendien was hij zijn kleeren kwijt geraakt. Om aan gold te komen bezocht hij 's mor gens vroeg een der katholieke kerken. On opgemerkt zette hij zich dan neer op een bank in de nabijheid van een der kerkbe- zoeksters. Als de vrouw zich dan naar de communiebank begaf, haar handtasch op haar zitplaats achterlatende, maakte hij van de gelegenheid misbruik. Met de tasch in den binnenzak verliet hij dan stil dc kerk. Voor vijf van zulke diefstallen stond de man heden terecht. De subst.-officier van Justitie, mr. Wollson, noemde de gepleegde feiten ergerlijk, omdat de plaats, die ver dachte als zijn terrein had uitgekozen, .zeker nimmer in aanmerking mag komen, om daar diefstallen te plegen. Spr. eischte negen maanden gevangenis straf. De verdediger, mr. Kropman, drong aan op clementie. Voor het Gerechtshof te 's-Hertogenhoscii stond terecht de klerk H. P., die wegens ernstige mishandeling van zijn stiefkind door de Rechtbank veroordeeld was tot 8 maanden gevangenisstraf. Verdachte baatte het kind, omdat het zooveel op zijn vader leek en zijn vrouw telkens weer aan haar overleden eersten man her innerde. Volgens den deskundige dr. Casparie Is verdachte irobecil en minder toerekenings vatbaar, maar verantwoordelijk voor zijn daad. De Adv.-Gen. kon geen kwalificatie vinden voor dit gruwelijke geval en eischte met vernietiging van het vonnis der Recht bank, IK jaar gevangenisstraf. De verdediger vroeg een nieuw psychia trisch onderzoek aan. Hijgt gij bij de minste inspan ning? Wentelt die last van af en versterkt borst en luchU wegen met de krachtdadige k Overal verkrijgb. in kokers f 1.50. f2.75, M.1& De groote flesepf *ijq voordecHnctk „Het Blauwe Sein", orgaan van de# Nat. R. K. Ver. van geheelonthouders onder het spoor- en tramwegpersoneel pleit dit jaar op nieuw voor propaganda van het idee van vrij willige onthouding van alcoholhoudende dranken gedurende de aj. Vasten. Het orgaan schrijft o. m. „Verleden jaar is door on re Roomsche Drankbestrijding onder de Katholieken van Nederland op groote schaal het idee gepro pageerd van vrijwillige onthouding van al coholhoudende dranken gedurende de Veer- tig-daagsche Vasten beoefend evenwel bui ten organisatorisch verband met onze drank- weer-vereenigingen. Bedoeling hiervan is, dat onze Roomschen, die om de een of andere reden de Vastenwet niet kunnen of behoeven te onderhouden, vrijwillig daardoor aan te vullen, wat door verzachting of het niet onderhouden der Vastenwet aan de boete en versterving ontbreekt. De redactie van 't „Sobriëtas-"maand- schrift heeft toen de opmerking gemaakt, dat dit geen nieuw idee was. Twintig jaar geleden wilde men in Ierland aan Z.H. den Paus vragen onthouding van alcohol voor te schrij ven inplaats van onthouding van vleesfch- spijzen. Dit idee werd niet overgenomen, maar wel luidde de vraag „Ligt het niet op den weg van den nieuw- opgerichten Priester-Onthoudersbond, con fraters en geloovigen meer op dezen vorm van versterving te wijzen Zoovelen, die niet kunnen vasten, zouden zich deze onthouding als vrijwillige boete kunnen opleggen. Ik herinner me, hoe het me tegenstond, toen vóór jaren een Katholiek mij op een glas wijn tracteerde op.... Goeden Vrijdag." Er is toen echter niet veel van gekomen. Maar verleden jaar ging het beter. Alles wees er op, dat de tijd er rijp voor was. Het pakte. Dus nu moeten we doorzetten. En vandaar dat wij er bij de nadering van den H. Vasten tijd op terugkomen." 'N GEWELDiGE PREEK. In den vroegen Zondagmorgen, 27 Febr., verlaten acht jonge meisjes haar vaderland, 't Zijn postulanten uit het St. Mornica- Gesticht te Esch, die zich naar Algiers bege ven om aldaar in „St. Charles" het Noiciaat te beginnen, dan de binnenlanden van Afrika als zuster-missionaris in te trekken, vanwaar zij misschien nooit zullen terugkeeren. Wat 'n grootheid in de grootste eenvou digheid t Gaat er zoo simpel toe te Esch, waar eenige dagen tevoren ouders, broers en zusjes afscheid kwamen nemen.... voftr het leven waarschijnlijk. In den vroegen morgen gaat dan de kleine Karovaan naar het stationnetje op een paar minuten afstand van het klooster, alleen opgemerkt door een paar kerkgangers. Er wordt nog wat gewuifd door de zusters cn de nog achterblijvende postulanten. Er wordt niet veel gezegd. Op ait groote oogenblik komen alleen de zak doeken even voor den dag en.... het offer, het groote, is gebracht. Vaarwel ouders, broers en zusjes, vaartwel heilig ouderhuis met al de lieve plekjes van mijn geboorte plaats, vaarwel dierbare parochiekerk, ge tuige mijner eerste H. Communie, vaarwel klooster, waar ik de zoetste omhelzingen van den goddelijken Bruidegom zoo_ innig het», mogen genieten, vaarwel zelfs mijn moeder taal al zal 't niet altijd gemakkelijk gaan, ik zal mij voortaan wel in 't Fransch, Congo- lees of nog erger zien uit te drukken. Vaarwel voor 't leven, uit liefde tot den Meester, uit medelijden met de zielen der arme negers in het verzengend-warme Afrika. Wat 'n geweldige preek van die eenvou dige meisjes voor onze vermaterialiseerde, egoïstische, zinnelijke wereld. 'n Geweldige preek, die menig jong meisje tot nadenken moge Stemmen en niet alleen de jonge meisjes. Ik vond het voorbeeld te mooi om er niet even de aandacht voor te vragen, zonder dat die jonge heldinnen, die zoo heel geruisch- loos het vaderland verlaten, als was het de meest gewone zaak der wereld, er iets van weten. Lezers, lezeressen, stort een klein gebedje voor die in den mooisten zin des woords eenvoudigen van harte, opdat Gods zegen haar overvloedig vergezelle op haar wel vrij willig en opgewekt gekozen, maar toch zoo harde levenspad. Bidt dat velen die jeugdige heldinnen navolgen, want de wereld heeft behoefte aan zulke voorbeelden en de onge lukkige heidensche vrouwen, de arme kleine kindertjes, de deerniswekkende slaapzieken, snakken naar de moederlijke hulp van die liefdevolle bruiden des Heeren. P. JOACHIM, S.S.C.C. In de te Tilburg gehouden hoofdbestuurs vergadering van de Nede-landsche R.-K. Volkszang-Vereeniging is besloten, om den oud-voorzitter der vereeniging den Hoog- eerw. heer J. A. S. van Schaik, het eere- voorziltcrsch&p aan te bieden, als bewijs van dank en erkentelijkheid voor de velo en groote diensten, aan den R.-K. Volkszang bewezen,

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1927 | | pagina 7