*jhh)ü£ getieeséen v&tiftaaii defüticL BINNENLANDSCH NIEUWS. Het wetsontwerp tot regeling van den Hoogen Raad van Arbeid. Geschenken voor Prinses Juliana STATEN-GENERAAL. TWEEDE KAMER. Het ontwapeningsvoorstel. GEMENGD NIEUWS. Van een hoogte van 4 meter gevallen. Een autobus in de Merwede. Inbraak in een goudsmids winkel. Een spoorwegderailiement voorkomen. De Fokker VII behouden teruggekeerd. Vermoedelijk door den schrik gedood. Typhus aan boord van het stoomschip „Texel". Een vrachtauto door den trein gegrepen. Het water der groote rivieren stijgt. Kindermoord. De belooning van een moedig en zelfverloochenend gedrag. KUNST EN KENNIS. Johan Schoonderbeek. t Samenwerking van artistenbonden. UIT HET AND* t Onder de Radio-berichten: De Oostenrijksche nationale Raad heeft liet voorstel tot vervroegde ontbinding aangenomen. Een aardbeving in Hongarije. Gisteren is het 69e congres der Vereenigde Staten ge sloten. MARKTNIEUWS. Marktwezen Gouda. Reorganisatie defentiewezen. De wet op den arbeidstijd. De Oostenrijksche parlementsontbinding. De werkloosheidsverzekering in Oostenrijk. Aardbeving in Hongarije. Conflict spoorwegpersoneel T sjecho-Slowakije. Een rede van Trotski De nota der Ver. Staten aan Mexico. Het Amerikaansche Congres uiteengegaan. De strijd om Sjanghai. De terugtrekking van de buiten landsche troepen buiten de nederzetting geëischt. Een adres van de werkgevers. De R. K. Werkgeversvereniging, de Chr. Werkgeversvereniging en het Ver- hond van Ned. Werkgevers hebben een adres aan de Tweede Kamer gezonden, in verband met het ontwerp van wet tot wettelijke regeling van den Hoogen Raad van Arbeid. Adressanten meenen zich tegen het tot stand komen van deze wet niet te moeten verzetten, omdat van de zijde der arbei- dersvakvereenigingen op het plan van een wettelijken grondslag van den Hoogen Raad van arbeid bijzonder prijs wordt ge steld. Desniettemin zijn zij van oordeel, dat een wettelijke regeling bij bijzondere wet van de samenstelling, werkwijze en be voegdheden van den Hoogen Raad van Ar beid door de grondwet niet geboden is. Deze stelt slechts den eisch, dat een orga nieke wet tot stand kome, waarin regels worden ges'eld, krachlens welke vaste col leges van advies en bijstand in het leven zullen worden geroepen. Wat omtrent de taak van den Hoogen Raad van Arbeid in het wetsontwerp is be paald, vindt, aldus adressanten, in ons mid den geen bestrijding. Alleen heeft het hun •getroffen, dat de verhouding van den Hoc- gen Raad van Arbeid tot andere colleges, die over zaken, den arbeid rakende, advi- seeren, in het wetsontwerp niet wordt ge regeld. Wat betreft de samenstelling van den Hoogen Raad van Arbeid, wil het adressan ten voorkomen, dat deze volgens de rege ling, welke de minister gedacht heeft, onder algemeene omstandigheden niet een be hoorlijke samenstelling der adviezen waar- bergt Zoo wordt geheel aan den Raad overgelaten, zich in commissies of afdee- iingen te splitsen. Adressanten hadden liever gezien, dat het ontwerp imperatief bepaalt, dat de Raad bijv. in vier groepen verdeeld zal worden. In hun gedachtengang zou greep I dan vertegenwoordigen: het industrieele be drijf (groot-, midden- en kleinbedrijf); groep II bet handelsbedrijf (groet- en klein bedrijf); groep III het scheepvaartbedrijf en groep IV het landbouwbedrijf. Aan een onafhankelijk president zou de leiding van de vergaderingen van deze groepen behooren te worden toevertrouwd. De huidige verdeeling van den Raad in vakgroepen kan h. i. gevoeglijk verdwijnen. Adressanten hebben tot hun leedwezen uit het ontwerp gelezen dat de minister van Arbeid, Handel en Nijverheid van mee ning is, dat ook in den vervolge ambtena ren en z.g.n. wetenschappelijke leden als stem-adviseerend aan de werkzaamheden van den Raad moeten blijven deelnemen. Hun oordeel wijkt in dit opzicht af van dat van den minister. Wil men echter een be perkt aantal wetenschappelijke leden (adressanten gaven aan 'n maximum van 5) in den Hoogen Raad van Arbeid opnemen, dan zou aan deze leden, evenals aan de hoogere amb'enaren h. i. uitsluitend een adviseerende bevoegdheid moeten worden gegeven. Adressanten missen In het wetsontwerp een bepaling, waarbij aan een groep werk gevers of arbeidersvertegenwoordigers het recht wordt gegeven om personen, die op een bepaald technisch gebied deskundig rijn, in den Raad als buitengewoon lid met adviserende stem, mede te brengen. Met de regelen, die het wetsontwerp met betrekking tot het voorzitterschap en het secretariaat van den Hoogen Raad bevat, kunnen adressanten zich in het algemeen zeer wel vereenigen, terwijl ook het stapel- puut V n de regeering ién aanzien van dc tinan- n van den raad aanbeveling ver- dieni." De centrale bond van Oranje- en Buurt- vereenigingen te Rotterdam zal aan H. K. H. Prinses Juliana ter gelegenheid van haar 18den verjaardag een schilderij aanbieden. De opdracht voor de vervaardiging daar van is gegeven aan den kunstschilder G. Altmann te Rotterdam. Het schilderstuk zal een Maasgezicht voorstellen met op den achtergrond Rotterdam. Tevens zal een al bum worden aangeboden, vermeldende de namen van alle deelnemende verenigingen en de besturen. Dit album, gevat in gewat teerd 1 -ren band, zal versierd worden met in calligrafisch werk uitgevoerde voorstel lingen en wapens. De teekenaar daarvan is de heer A. E. A. Duiver te Overschie. Een telegram uit Weenen maakt melding van het feit. dat alle vroegere kinderco mité'» in Oostenrijk zich aangesloten heb ben bij de Vereniging „Oostenrijk—Neder land", met het doel om op 30 April, den verjaardag van prinses Juliana, een ge schenk aan te bieden als dank van de <50.000 Oostenrijksche kinderen, die in de moeilijkste oorlogsjaren gastvrijheid in ons land hebben genoten. Het geschenk zal den vorm krijgen van een album met zoovee' mogelijk ondertee- keningen van Oostenrijksche kinderen, die in Nederland geweest zijn. Het geheel zal verlucht worden door platen uit Oostenrijk. In de vergadering der Tweede Kamer werd Vrijdag voortgegaan met de algemeene beraadslagingen over het voorstel-Ontwape- ningswet. De heer BOON (V.B.) vervolgde zijn af gebroken rede en besprak allereerst de oor logskansen. Volgens de voorstellers kan een nieuwe Europeesche oorlog niet worden ver wacht, maar Vandervelde acht het gevaar daarvoor geenszins denkbeeldig. Ook hier te lande ziet men het gevaar daarvoor in sociaal-democratische kringen in. Men vestigt vffel hoop op de internatio nale werkstaking, maar deze is mislukt tegen Hongarije en evenzeer met Pelen en Rus land. Dc voorstellers werpen elke gedachte aan revolutie verre van zich. Spr. aanvaardt, dat zij thans -geen gewelddadige politiek wil len, al nam in 1914 het Sociaal-democratisch congres de bekende motie met een staart aan over het revolutionaire standpunt der S.D.A.P. En de militaire commissie der S. D.A.P. verwerpt het standpunt van geweld loosheid, men laat dus een achterdeur open. In Oostenrijk is oo het oogenblik een leger in handen der vakvereenigingen en der S. D.A.P. Daar staan twee legers tegenover elkaar, tot de tanden gewapend." En thans de veiligheidswacht van 25.000 man, dit de grenzen moet markeeren! Heb ban we daarvoor 25.000 man noodig om den vijand te zeggen „vrienden, daar is nu de grens!" Kunnen we dat riet veel goedkooper met paaltjes, waarop reclame? En hoe moet die wacht vreemde troepen beletten de grens over te komen? Dat konden we tijdens de mobilisatie. Hierna spreekt spr. over het standpunt van de volgelingen der sociaal-democraten, de vrijzinnig-democraten. De voorstellers zeggen, ziclï nooit klei- neerend over de weermacht te hebben uit gelaten. Maar wat hebben zij vroeger ooit anders gedaan? Spr. zal niet citeeren prof. Van Embden in zijn verschillende evoluties sinds 1921. Dat heeft de Minister van Oorlog onlangs gedaan. Maar wat zeide de heer Marchant hier op 11 Dec. 1918, naar aanleiding van het annexionistische gevaar, dat van België dreigde? Toen zeide hij, dat zonder nieuwen oorlog geen stuk van ons land zou kunnen worden afgescheurd. De heer MARCHANT V. D.: „Was de Volkenbond toen al in actie?" De heer BOON: „Neen, maar wat heeft dat ermede te maken?" De heer MARCHANT: „Dat u dat niet inziet, is juist uw fout." De heer BOON: „In 1918 was de Volken hond al in embryo aanwezig." De heer MARCHANT betwist dit. De heer BOON: Maar in 1924, toen men den heer Marchant om een verklaring vroeg van zijn woorden in 1918, heeft hij zich niet op den Volkenbond beroepen, maar gezegd: Het was goed naar buiten te doen voelen, dat wij, vrijzinnig-democraten, zouden mee doen, Ik wist wel, dat er toch niets van komen zou. Met andere woorden, de heer Marchant verklaarde, toen te hebben ge bluft. Als de heer Marchant dus zes iaat later zegt: ik heb het nooit zoo bedoeld, dan heeft spr. toch wel gelijk te zeggen: de heer Marchant is een merkwaardige figuur en aan zijn latere uitspraken ook niet veel waarde te hechten. Wat nu het program van den heer Mar chant als kabinetsformateur betreft, zeker heeft de heer Marchant volkomen gelijk, dat hij, indien hij een coalitie aangaat, niet meer voorstelt, dan hij bereiken kan. Maar zoo stond de zaak hier niet. De heer L. de Visser heeft gisteren hier geciteerd, wat prof. Van Embden in Zwolle gezegd heeft op de vraag, wat hij zou doen, indien de vrijzinnig-democraten tot de regeering ge roepen zouden worden. De heer MARCHANT: „Wat was het, wat prof. Van Embden daar zeide?" De heer BOON: „Dat heeft de heer L. de Visser hier gisteren gezegd. De heer Mar chant kan het in de Handelingen nalezen, de heer Van Embden zeide alleen zitting te zullen nemen als Minister op een ontwa- wapeningsprogram." De heer MARCHANT: „Dat moest de heer Van Embden weten." De heer BOON: „Neen, want de heer an Embden was niet de eerste de beste. Hij was op dat moment de 'voorman op het. gebied der ontwapening en de heer Mar chant kan zich er niet mee afmaken: wat de heer Van Embden zegt, laat mij koud. Geen wonder, dat vooraanstaande vrijzinnig-de mocraten, deze wijziging van standpunt niet hebben kunnen begrijpen." De heer MARCHANT: „Wie waren dat!" De heer BOON: „Prof. Van der Pot, prof. Simon van der Aa, prof. Molengraaff, dr. Eringaard,mevr. BakkerVan Bosse. Ik kan er nog veel meer noemen." De heer MARCHANT: „Men verdedigt tijdens de verkiezingen niet een compromis program, maar het partij-program." De heer BOON: „Maar in „Het Gemeene- besischreef de hder Marchant, dat het partij-program moet terugkeeren als regee- ringsprogram, wanneer de partij tot de regeering geroepen wordt. Doch toen dc heer Marchant zijn cheque op tafel legde, toen was de ontwapening daarin toekomst muziek, maar de defensie bleef gehandhaafd. Het program was een bezulnigings-program. De heer MARCHANT:„Neem het pro gram dan maar over als program van den Vrijheidsbond." De heer BOON: „Dat doe ik niet. Maar met ontwapening heeft dit program niets te maken. De heer Marchant was /gisteren blijkbaar zenuwachtig, toen hij spr. het papier, dat hij hem had overhandigd, in het gezicht slingerde. Dat gebaar maakt mis schien indruk op een volksvergadering, doch hier niet!" Spr. zal nog een citaat aanhalen van prof. Van Embden, volgens hetwelk iedere natie moet zorgen voor een deel van de uitrusting eener harmonische, interna tionale strijdmacht. Moeten wij dan soms voor de mandaten zorgen? Spr. bespreekt dan de zakelijke onder werpen. Mej. GROENEWEG (S. D.) bespreekt het standpunt der vrouwen tegenover liet mili tarisme. Het ware inderdaad een gevaar voor ons vclk, indien het verlangen naar ontwapening niet bevredigd werd. Omdat spr. geen verzei met wapengeweld wil zien ontstaan tegen het militarisme, wil zij aanneming van dit voor stel. Zeker zal binnen niet te langen tijd, vcoral door het optreden van de vrouwen, in arbeiders- en burgerkringen de ontwape- ifing een feit worden. De heer BRAAT (P. B.) geeft in zeer korte woorden zijn standpunt weer. Hij beschouwde aanvankelijk dit wetsvoorstel meer als re clame. Ons standpunt is neergelegd in art. 13 van ons program. Vermindering der be wapening en internationale ontwapening. Zoolang de andere mogendheden zwaar be wapend zijn, mogen wij niet tot nationale ontwapening overgaan. Wij zijn slechts een kleine staat in Europa. Ontwapening van Nederland is klaplooperij op de bewapening van anderen. De heer KLEEREKOOPER (S. D.) zegt, dat men den voorstellers niet moet verwijten, dat dit wetsvoorstel geen kans heeft. De regee ring onder het kabinet-Ruys de Beeren*brouck kwam hier herhaaldelijk met wetsont werpen, die niet de minste kans van slagen hadden, Spr. noemt de wijziging van de Zon dagswet en de afschaffing der Staatsloterij. Ook die voorstellen hadden het karakter van reclame. Wanneer wij gelooven, dat het ons goed recht is, dit voorstel in te dienen, dan hebben wij daartoe niet alleen het recht, maar ook den plicht. En gelooven anderen, dat zij zich daartegen moeten verzetten, dan is dat hun zaak, De heer Boon bleef volhouden, dat de Grondwet verdediging „d outrance" eischt en dat dit voorstel daarom met de Grondwet in strijd was. Maar de gewone wetgever is her haaldelijk in strijd met de Grondwet en zou ook beneden zijn taak blijven, indien hij dat niet deed. De heer KERSTEN (S. G. P.) kan met dit voorstel niet meegaan, krachtens de begin selen, die zijn partij op grond van Gods woord belijdt. Wanneer volgens het verslag der Leger- commissie onze weermacht in 1914 niet in orde was dan is dit een aanklacht tegen de overheid en indien er meer geld noodig is voor onze uitrusting, welnu, dan geven we dat geld! (Vrolijkheid). Spr. wijst er einde lijk op dat zelfs dit wetsvoorstel aanvangt met: Wij Wilhelmina, bij de Gratie Gods Koningin der Nederlanden, Erkend wordt, dat er machten zijn die door God gegeven zijn. De overheid is zulk een macht. De heer DR. DE VISSER (C.-H.) becriti- seert uitlatingen van de heeren Sannes, Lob man, v, d. Heide, Klecrekooper en Albard.i, Wanneer spr. den heer Albarda en de zijnen zich als vredesapostelen hoort aan kondigen, dan vraagt hij toch een concreet antwoord op deze vraag. In 1918 is uitge sproken en nooit openlijk teruggenomen, dat het ideaal der heeren blijft de dictatuur van het proletariaat. De partij heeft in 1919 uil gesproken in het geval revolutionaire situa ties de partij voor de vraag mochten plaat sen met andere dan wettige middelen de macht te veroveren, zal zij in dc eerste plaats de vraag moeten overwegen of zij hiertoe voldoenden steun vindt in dc arbei dersklasse. Daarin kan niets anders zijn be doeld dan het gevaar, de sabel of ander jyapengeweld, De heer K. TER LAAN (S. D. A. P.) vangt zijn rede aan met een woord van dank aan den Minister van Oorlog voor diens aanwe zigheid tijdens dit debat. Dit blijk van be langstelling stelt hij zeer op prijs. Ook spreekt hij een woord van waardéering voor die tegenstanders die aan de bedoeling der voorstellers getracht hebben recht ie doen wedervaren. Anders staat spr. tegenover den heer Ditymaer van Twist, die verklaard heeft dat dc voorstellers met onvoldoende kennis van zaken hun voorste! hebben ver dedigd. Dit brengt spr. tot de bespreking van het karakter van dit voorstel, doch hij verzoekt daarmede Dinsdag te mogen voort gaan. Hierna wordt de vergadering verdaagd tot Dinsdagmiddag 1 uur. In de spinnerij van den heer Ankersmit te Deventer, is een vier Meter hooge stei ger ingestort, waarop drie mannen bezig waren muren te witten. Een der mannen, v. d. M. geheeten, brak daarbij een enkel. De andere kwamen er zonder kneuzingen af. Het ongeval is te wijten aan het breken van een ondeugdelijken paal in den steiger, Het liep goed af. Een autobus, genaamd „Onze Dienst," is, komende uit de richting Den Bosch, bij het Sleeuwijksche veer, toen men wilde draaien, van den hoogen dijk over de bazal- ten glooiing in de Merwede gereden. AT de passagiers waren juist uitgestapt; alleen de chauffeur bevond zich nog in de bus. Toen het voertuig in de diepte verdween, wist men den chauffeur door den uitgang van achter nog bijtijds te redden. Een defect aan de stuurinrichting schijnt de oorzaak van het ongeval te zijn In een goudsmids- en horlogewinkel in de Akerstraat te Hoensbroek is, naar de „Limb. Koer." meldt, ingebroken. De. dieven zijn langs den achterkant het gebouw binnengedrongen. Er is voor een bedrag van 2000 aan <uurwerken, kettin gen en gelden ontvreemd. Langs denzelfden weg als ze gekomen waren, hebben de dieven het huis verlaten. Donderdagmiddag constateerden reizigers in een wagen van den sneltrein Heerlen Den Haag, dat hun rijtuig tusschen Sittard en Roermond hevig begon te slingeren, aldus schrijft men aan de Msb. Het was het D-treinrijtuig, dat aan den restauratie- wagaen was vastgekoppeld, klein model en wellicht het oudste type van deze wagënu, bij de Ned. Spoorwegen nog in gebruik. Daar de schommelingen eer erger dan min der schenen te worden, omdat de trein geen vaart minderde, werden de reizigers mee- doogenloos tegen elkaar geschud en vrees den ze erger. In Roermond verlieten ver schillende hunner den wagen, om elders rustiger zitplaats te vinden. Te Eindhoven aangekomen, werd het rijtuig door den dienstdoenden stationschef onmiddellijk uit den trein genomen en vandaar vertrok dc trein met eenige vertraging, doch zonder wagens, die gevaar opleverden. Een woord van hulde mag hier wel ge bracht worden aan den energieken chef te Eindhoven, die het niet op een o'ngeluk heeft laten aankomen, maar getoond heeft, aat men alles over tvil hebben voor de vei ligheid op onze spoorwegen. Dringende zaken riepen den passagier terug. Aan het Haagsch Aneta-kantoor wordt gemeld, dat de Amerikaan M. v. d. Platt, die met zijn secretaris en huisknecht per K.L.M.-vliegtuig van Londen naar Cairo reisde, Woensdagavond te Belgrado een telegram ontving, dat hem voor dringende zaken naar Londen terugriep. In stede van den tocht dus van Belgrado naar Constan- tinopel voort te zetten, is het toestel van Belgrado naar Neurenberg teruggevlogen, waar het na 8 uur vliegen om kwart vóór vijf landde. Het zette gisteren zijn tocht van Neurenberg naar Londen voort. Blijkens een telefonische mededeeling van den vliegtuig bestuurder Geysendorffer aan den directeur van de K.L.M., was de heer v. d. Platt op getogen over de reis, het ging hem dan ook zeer ter harte deze thans te moeten afbre ken. Hij hoopte echter binnenkort toch met de K.L.M. den tocht naar Cairo en terug te volbrengen. In aansluiting aan het bericht van het K.L.M.-vliegtuig „H.N.A.C.T,", meldt men nader aan het Haagsche Anetakantoor: Het bovengenoemde vliegtuig vertrok gistermor gen 9.40 uur uit Neurenberg en bevond zich te 12 uut ter hoogte van Luik. Van dit oogenblik af was het in voortdurende draad- looze telefonische verbinding met het sta tion Waalhaven te Rotterdam. Een 25-jarige arbeider uit Rijswijk is te Leiden bij het lossen van een schuit van de loopplank afgevallen en in het water terecht gekomen tusschen de schuit en den wal. De man was onmiddellijk dood, vermoedelijk tengevolge van den schrik. De tweede machinist en de tweede stuurman overleden. Aan boord van het stoomschip „Texel" van de Sloomvaartmij. „Triton" te Rotter dam, hebben zich ernstige gevallen van typhus voorgedaan. Het schip maakte een reis van Oost- Afrika naar Australië. In Singapore was versch drinkwater ingenomen. Verschillende leden van de bemanning waren aan wal gegaan en nadat men de haven van Singa pore had verlaten, deden zich bij die leden van de bemanning, die aan wal waren ge weest, typhusverschijnselen voor. Te Fre- mantle moesten vijf typhuspatiënten in het hospitaal worden opgenomen. Twee daar van, de tweede machinist de Visser en de tweede stuurman Rustige, zijn daar aan de gevolgen overleden. Het schip werd in de haven van Fremantle geheel ontsmet, ter wijl al het te Singapore ingenomen drink water overboord gepompt werd. Daarna heeft de „Texel" de reis naar' Port Perie voortgezet, doch in deze haven moesten op nieuw vijf typhuspatiënten naar het zieken huis overgeb-acht worden. Deze vijf en ook de drie te Fremantle achtergebleven zee lieden zijn thans geheel hersteld. Zij heb ben zich aan boord begeven van het s.s. „Aagtekerk", dat 5 Maart van Sidney ver trekt. Naar de directie van de Stoomvaart Mij. „Triton" mededeelde, moet het uitgesloten .worden geacht; dat hel, drinkwater, dat te Singapore werd ingenomen, besmet was. De directie is van meening, dat de besmetting door de bemanning, die te Singapore aan land is geweest en die daar waarschijnlijk vruchten heeft gegeten, aan boord is ge bracht. De scheepvaart-inspectie zal een onderzoek instellen. Op den onbewaakten ove rweg onder Reeth, gemeente Eist (Overbetuwe) is een vrachtauto, met melkbussen geladen, door een uit de richting Nijmegen komenden trein gegrepen, meldt de „Tel." De bestuurder Derksen, eigenaar van de auto, werd van het voorste gedeelte van den wagen terzijde van de spoorbaan ge worpen en krfam met eenige ontvellingen vrij. Het voorste gedeelte van de auto werd echter geheel vernield. ^De inhoud der bus sen werd over de spoorbaan uitgestort. Het water in Rijn en Lek is de laatste dagen weer hard aan het wassen. Woensdag was de waterstand 4.78 M, pi. N. A. P. De uiterwaarden begonnen reeds onder te loo- pen. Een schipper heeft Dinsdagmiddag uit het Wilhelminakanaal nabij Oost'erhout een zak opgehaald, welke het lijkje van een pasgeboren kind bleek te bevatten. Een onderzoek wordt ingesteld. Reeds maakten wij melding van hel kranig optreden der drie wakkere mannen bij het gebeurde met de amunitieauto in den Groeten IJpolder, welk optreden dooi den minister van oorlog een beiooning en een tevredenheidsbetuiging waardig werd gekeurd. Het „Handelsblad" wijst er naar aanlei. ding hiervan op, dat het, nu van ambtelijke zijde getracht wordt de beteekenis van hetgeen voorviel en dus ook het kordate optreden van de genoemden te verkleinen, noodzakelijk wordt andermaal het gebeurde op te halen. Daartoe geeft het blad eenige verhalen Van ooggetuigen, waarvan wij er één, nl. dat van den landbouwer Stolwijk, willen laten volgen. De landbouwer vertelt: „Op een stuk land gelegen op eenigen afstand van den Noorderweg in den Groo- ten IJpolder, was mijn tractordorsch- machine aan het werk, twaalf of dertien knechts waren er ook aan den arbeid. Ik bevond mij in een boerderij op eenigen afstand, zag plotseling vlammen slaan uit een munitie-auto, die van het patronen- magazijn, waarbij sergeant Berghuis woont, op weg was naar de artillerie-inrichtingen. Er voor bevreesd, dat een ontploffing zou plaats hebben, die ook voor mijn dorsch- machine gevaar zou opleveren, rende ik naar mijn machine, zette die stop en zag dat het volk in het land zich met groote snelheid verwijderde. Ik zag, toen ik naar het bouwland toe liep, dat de sergeant en de chauffeur van denmunitiewagen de armen ophieven in de richting van de knechts, zij moeten, ook iets hebben geroepen maar wat, kon ik niet verstaan, al begreep ik, dat Het een soort van waarschuwing was, om te vluch ten, Nauwelijks had ik de dorschmachine stopgezet of ik zag sergeant en chauffeur weer op den auto toeloopen, zij begonnen aan de achterzijde den wagen te lossen. Ik ging onmidedllijk helpen. Sergeant Berghuis zei: „Flink zoo", en „gauw mannen, want het is een gevaarlijke lading". Wij brach ten er met gezamenlijke krachten twee groote gevulde kisten uit, ze voelden ten minste zwaar aan,benevens eenige kardoe zen. Nadat de lading op eenigen afstand was neergezet, is de brandende auto door te duwen, verder van de ontplofbare stoffen, afgereden." „Vreesde u ernstig gevaar?" werd ge vraagd. '"ooi was eht niet, wij wonen hier feitelijk tusschen de kruidhuizen, en de auto geraakte ook tusschen twee munitie magazijnen, al liggen die op eenigen af stand, in brand. Hel vuur had het houten bovenstuk achter dc chauffeurszitting reeds vernield, de asbestplaat werd warm en de zeilen kap werd óók" aangetast. Toen de wagen was weggereden is de brand, die onder den caburator zijn haard had, met aarde gebluscht; een bluschtoestel heb ik niet zien bezigen, doch op die mededeeling kunt iu geen peil trekken. De twee mannen van de artillerie-inrich tingen begonnen dadelijk de wagen af te breken Eenige uren later is lading en auto- overschot door een Hembrugauto wegge haald. De segeant bedankte mij voor mijn hulp en vroeg of ik, bij het onderzoek naar de schuldvraag, als getuige zou willen op treden. Ik stemde daarin toe en werd dien tengevolge eenigen tijd later door iemand van de rijksrecherche, gestationneerd aan de Hembrug, opgezocht. Hij vroeg mij of ik cenig denkbeeld had aangaande de oor zaak; ik antwoordde ontkennend. Wel zei j .''j^a' 'k a's 'eeH gevaarlijk vond, dat die munitiewagens, die hier toch dage lijks den polder van en naar de kruithuizen doorkruizen, een kap van zeildoek hebben. „Is het zeil door de zon om zoo te zeggen „uitgedroogd", dan is het bij het minste wissewasje onmiddellijk in brand." "Ja i antwoordde de rechercheur, •i1., ze dat aan de Hembrug al zoo dikwijls gezegd, maar ze trekken er zich mets van aan!.,.." AMSTERDAM, 4 Maart. Aardappelen. (Bericht v. d. mak. Jac. Knoop). Zeeuwsche Bonten f5.105.40, id. Blauwen f5.10 5.40. id. Bravo's f 55.25, id. Roodstar f450—475, id. Eigenh. f 4.70—4.80, id. Eigenheimer poters f 3.203.50, id. Blauwe poters f 3.253.50, id. Bonte poters f 3.25 3.50, id. Bravo poters f 3.25C.50 -IJpol der Bravo's f 5.255.40. Noord-Holl. Eigen heimers f 4.254.50, Anna Paulowna Zand f 55.50, id. Roodstar f 4.50, Hillegommer Zandaardappelen f 5—5.50, Friesche Blau wen f 55.25 per HL Winter Malta f 12 —13 per 100 Kg. MIDDELHARNIS, 3 Maart. (Centrale groenten- en fruitveiling) Uien met U.C.B. merk, grove f 1.17, gewone f 1.962.10 Drielingen f 0.90, Picklers f 1Uien zon der U.C.B. merk, gewone f 0.96, grove f 1.30 Picklers f 0.65 alles per en inclusief de baal. Aanvoer 35.000 Kg. LEEUWARDEN, 4 Maart. Vee. Aange voerd 71 stieren f 180400; 402 vette koeien f165—340, per Kg. f 0.70—0.88; 1236 melk en kalfkoeien f 140300; 25 v?tte kalveren f 4095; 285 pinken f 60155 840 nuch tere kalveren f 411; 646 vette schapen f 18 42; 84 weideschapen 1628; 1442 vette varkens f 50135 per Kg. f 0.540.62; 120 magere varkens f 2550; 350 kleine biggen f715; 18 paarden, 34 bokken. Handel in gebruiksvee, vette koeien, pin ken en varkens minder goed, stieren prijs houdend, vette kalveren matig, nuchtere kalveren slecht, schapen flauwer; zouters f 0.600.62 per Kg. Eieren. Aanvoer kippen- 39.000 stuks, f 4.506.50; eenden- 800 stuks f 6.507. LEEUWARDEN, 4 Maart. Boter. Aan voer 11/3 en 64/6 v. Mijn hoogste prijs f 1.92 middenprijs f 1.91, laagste f 1.78. Veiling hoogste prijs f 1.84, laagste f 1.58. Noteering van de commissies f 2.03. Commissie (Bond v. Coöp. Zuivelf.) f 2.06. Kaas. Sleutelkaas f 0.320.56, nagelkaas f 0.17—0.32, Goudsche f 0.43—0.99, Edam mer f 0.39—0.72. Aanvoer 29.783 Kg. In den ouderdom van 52 jaar is plotseling overleden de bekende dirigent Johan Schoonderbeek. Aan de nagedachtenis van den overledene wijdt het „Hbld." enkele woorden. Schoonderbeek werd geboren 27 Septem ber 1874 te Naarden, waar zijn vader als organist, muziekdirecteur en muziekonder wijzer werkzaam was. Hoewel Johan aan vankelijk voor den militairen stand was be stemd, trok de muziek rem veel meer aan en kwam hij dan ook bij zijn vader in de leer. Daarna volgde hij het onderwijs op het Amsterdamsch Conservatorium bij Pe Pauw forgel), Bosmans (violoncel) en Be-nard Zweers (theorie); na behaald einddiploma zette hij bij Zweers zijn studies nog voort. Na den dood van zijn vader volgde hij dien op als*organist der Groote Kerk te Naar den; verder werd hij directeur van de ai- deeling Bussum der M. t. b. d. T. en direc teur aan de muziekschool dier afdeeling. Inmiddels gingen zijn werkzaamheren als dirigent zich meer en meer uitbreiden. Om streeks 1899 richtte hij de bekende Zomer- uitvoeringen in de Groote Kerk te Naarden op, welke spoedig een vermaardheid ver kregen, en die hij, met een enkele onder breking, tot in 1925 heeft geleid;'verder was hij dirigent van de C. O. V. te Amsterdam, van de Kon. Zangver. „Excelsior" te 's-Gra- venhage; gedurende enkele jaren ook van de C. O. V. te Haarlem en tal van kleinere koorvereenigingen. Een ernstige ongesteld heid noodzaakte hem in 1920 zijn werk zaamheden belangrijk in te krimpen; zoo deelde hij de leiding der Amsterdamsche C. O. V. met Hubert Cuypers, die der Zang ver. „Excelsior" te 's-Gravenhagc met Richard Stronck. Maar tevens kwam een reeds lang gekoesterd lievelingsidee tot uit voering; de oprichting der Nederlandsche Bach-Vereeniging, waaraan hij zijn beste krachten wijdde. Dit werk beteekende voor hem een geheel nieuwe toekomst, waarvatt hij echter slechts het begin heeft mogen zien. Een ernstige aanval verleden jaar ver lamde zijn lichamelijke krachten, en hoewel hij nog langen tijd op volledig herstel ver trouwde, is die hoop niet meer in vervul ling mogen gaan; ook aan zijn nieuwe taak van directeur van het Muzieklyceura te Hil versum, welke functie hij aanvaardde na zijn ontslag als leider der Muziekschool in Bussum, heeff hij zich slechts korten tijd kunnan geven. Leidende bestuursleden van de Neder landsche Tooneelkunstenaarsvereeniging, de Nederlandsche Artisten-Organisatie en den Nederlandsche Toonkunstenaarsbond, kwa men in voorbereidende besprekingen overeen, gezamenlijk te ageeren voor eenige gemeenschappelijke doeleinden. ALPHEN a.d. RIJN, 4 Maart 1927. <Tu'nhouwveiling „Alphen aan den Kifn Spinazie 42. Peen 2.60—3. Knol- »P«? -2;20', Spruitkool ƒ25—27. Kroten t O U'en 5.80—6. Alles per 100 V Se'dery 2—330 per 100 bos. Krop sla 1/6. id. II 2.20 per 1Q0 stuks. Kip eieren 10600 st. 5—6.40. Eend eieren J 5.70. Kuikenei?ren 4, Vergelijkend overzicht tusschen dc eerste 2 maanden van 1926 (8 marktdagen) en de eerste 2 maanden van 1927 (8 markt dagen.) Aanvoer van: Vooruitg. Jan. en Jan. en Méér over Febr. '26 Febr. '27 dat Benaming: tijdvak Veemarkt: Biggen 4793 6717 1924 40% Magere Varkens 5531 7185 1654 30% Vette Varkens 752 2023 1271 169% Algemeene Markt: Partijen Kaas 487 716 229 47% Ponden Boter 6743 8672 1929 28% Partijen Eieren 1748 2477 729 41% Pluimvee eet. 6680 10553 3973 58% Bij de voortgezette bespreking van de algemeene organisatie van de natie in ge val van oorlog, verklaarde Painlové, dat de uitvoering van de inrichting van een ver sterkte defensielijn en afzonderlijke wer ken met Juni zal beginnen. Mobilisatie zal slechts gelast worden in geval van een duidelijken aanval of in ge vallen voorzien bij het pact van den Volken bond. De grootste zwakheid voor den Vol- i kenbond zou een zwak Frankrijk zijn; Frankrijk moet in staat zijn weerstand te bieden aan een inval, daar anders de ver leiding te groot zou worden. Het huidige ontwerp is allerminst een uiting van militarisme, doch slechts van den vredeswil van Frankrijk, en zijn besluit zijn onafhankelijkheid tot den dood te ver dedigen, indien het onverhoopt mocht wor den aangevallen. Naar de oficieele Dultsche persdienst meedeelt, heeft het Pruisische ministerie in zijn zitting van 2 Maart zijn instemming be tuigd met het door de rijksregeering aan den rijksraad voorgelegde ontwerp inzake de noodwet op den arbeidstijd en daaraan de voorwaarde toegevoegd dat de bijslagen op het loon niet alleen moeten worden be taald voor den officieel geoorloofden, maar ook voor den bij contract overeengekomen arbeid en dat niet alleen arbeiders maar ook beambten bij het verrichten van over werk aanspraak zullen kunnen maken op bijslag op het loon. De Nationale Raad nam onder levendi- gen bijval van het geheele Huis de wet inzake de vervroegde ontbinding van den Nationalen Raad in tweede en derde lezing aan. De centrale commissie, die onmiddel lijk na de zitting hijeen kwam, stelde den datum der verkiezingen op 24 April vast De huidige Nationale Raad zet zijn werk-^ zaamheden voort tot aan het bijeenkomen! van den nieuwen Raad. Gisteren heeft de regeering met alle partijen een bespreking gehouden over de kwestie der werkloosheidsverzekering. Bondskanselier Seipel wees op de voor- deelen van het regeeringsvoorstel inzake toekenning van rente aan oude werklopzen, waardoor hel bedrag weliswaar met een derde wordt, verminderd, maar ook volledige rechtszekerheid ontstaat. Hij wees opnieuw op de noodzakelijkheid het in werking treden der arbeidersverzekering an den cco- nomischen toestand afhankelijk te maken. De soc.-democalen erklaarden dat het voorstel van het standpunt der arbeiders klasse beschouwd een verslechtering be teekende. Daartegenover legden de soc.- dem er den nadruk op, dat de arbeidersver zekering in verband moes' worden gebracht met het indexcijfer. Een korting op de uitkeering aan de oude werkloozen is voor de soc.-dem. oaannemelijk. De regeering stelde voor de onderhandelingen over de ar beidersverzekering in de desbetreffende sub-commissie voort te zetten. De soc.-dem. verklaarden, dat, daar de regeering met een partij, die tenminste 90 pCt. der arbeiders vertegenwoordigt, niet wilde onderhandelen, maar haar de wet wilde voorschrijven, partijonderhandelingen geen uitzicht boden op een goeden uitslag, over haar verder optreden inzake de ar beidersverzekering zal de partij samen met de soc.-dem. bonden een besluit nemen en dit aan de regeering meedeelen. Het observatorium van Boedapest meldt, dat gisterenmorgen tegen halfacht op 80 K.M. van Boedapest een aardbeving heeft plaats gehad. Te Boedapest duurde de aard beving 3 minuten; te Var Palota werd een. sterke aardschok waargenomen; verscheiden, huizen en de kerk leden ernstige schade. Een muur en ongeveer 60 schoorsteenerf stortten in. De beving duurde 5 16 secom- den en ging met een onderaardsch gerom mel gepaard. Te ruim 8 uur had weder een aardbeving plaats en te 9 uur een nabeving. Tegen 12 uur werd in Var Palota een nieuwe aardbeving gevoeld, waardoor ecu huis instortte. Tusschen de regeering en de organisaties! van het spoorwegpersoneel is een conflict uitgebroken over den dienst. Het personeel, denkt over lijdelijk verzat. Om te beginnen, zou tot een staking van een uur op het gec heele spoorwegnet besloten zijn. Trotski heeft een rede gehouden de Geri ste sinds zijn degradatie in het najaar van: 1926. Hoewel hij sprak over Siberië, viel hij eigenlijk Engeland aan. Trotski verklaarde, dat Engeland Siberië wenscht te bezetten. Het feit, dat Siberië nog steeds onder de Sovjet-vlag staat, wa» volgens hem slechts te danken aan dc toe nemende verlamming van het Britscbe „Empire." Verder verklaarde hij, dat Euro pa te trotsch is om zich te verzoenen met de idee, dat het economische zwaartepunt van de wereld van den Atlantischen Oceaau naar den Stillen Oceaan is verplaatst. De toenemende economische beteekenis van Azië noemde Trotski de basis voor dc bestaande revolutionaire situatie in Europa. De zetel van de weredlhegemonie zal ge vestigd worden in China en Siberië en hier aan kan door nota's van welke regeering ook niets veranderd worden. In weerwil van de officieele tegenspraken heeft men in goedingelichte kringen tri Washington het sterke vermoeden, dat da jongste raadselachtige nota van Amerika aan Mexico verband houdt met het optre den van Tellez, den Mexicaanschen gezant in de Vereenigde Staten, De slotzitting van het 69e Congres is gisa teren geëindigd. Het Congres zal niet vóór 5 December worden heropend behalva wanneer de president een speciale zitting) bijeenroept. De gouverneur van de Chineesche proviru cie Anboei is volgens een bericht uit Sjang hai overgegaan naar de Kantonneezen, Hij heeft den spoorweg afgesneden, waardoor het Jeger uit Sjantoeng van zijn basis is afgesneden. De Chineesche commissaris van bul'tea-* landsche zaken te Sjanhai beeft bij dea doyen van het consulaire corps aldaar schrif telijk de terugtrekking geëischt van de bui- tenlandschc. troepen uit de- pos'tie buiten dc grenzen van de nederzetting, daar het in nemen van die positie een inbreuk is op de Chineesche souverein'teit.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1927 | | pagina 10