Brieven uit België. Nagekomen Kerkberichten. BAHLMANN NIEÜWENDIJK AMSTERDAM Waf zal hij er mee doen? NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT. Vierde Blad Zaterdag 5 Maart 1927 PLAATSELIJK NIEUWS. PURMEREND. ASSENDELFT. MEDEMBLIK. RADIO, ALPHEN AAN DEN RIJN. MONNIKENDAM. PURMEREND. EDAM. Wij contimieeren onze RECLAME MAAT-AANBIEDING MANTEi 59.. MANT.COST. 59.. COMPLET 89.- MANT. COST.-C MPLET i1ft FEUILLETON. Z. D. H. MONSEIGNEUR ROELENS, APOSTOLISCH VICARIS VAN OPPER-CONGO, GEHULDIGD. c.i;n verschijning alleen is reeds een ver openbaring van grootheid en kracht. Die bijna zeventigjarige, nog slank als de palro- boomen, welke vijf en dertig jaar zijn pio niersarbeid beschaduwden, behterscht de omgeving met zijn gestalte, gelijk hij zijn ontzaglijke taak beheerscht heeft met zijn wil. Het scherpe profiel lijkt wei zoo hoe kig afgelijnd door het gestadig trotseeren van de hem omwervelende moeilijkheden. En zelfs de stem schijnt hard en hortend ge worden, bij het gedurig bekampen en beve len der voor hem.' zwichtende barbaarsch- heid, terwijl onder de zware wenkbrauwen de kleine diepliggende oogen doordringend staren, gewoon aan 't peilen van de don kerte der tropenbosschen en van de duis ternis der heidensche zielen. Het uiterlijke van een fieren gebieder, rond de ziel van een liefdevollen verzoener. Vijf en dertig jaar is 'i geleden, dat hij voor de eerste maal naar Congo toog en daar al de gruwelijkheid van den afschuwe- lijken slavenhandel, en al de ellende van de zedelijke en lichamelijke verwildering der inboorlingen vond. Toen ontmoette hij daar, op de oevers der Lukaga, kapitein Jacques, die met een legertje soldaten de door de Belgische re geering uitgezonden, eerste expeditie tegen de slavenhandelaars had beëindigd en iangs de Oostkust van Afrika, over Zanzibar, Ba- ganaye. Tabora, KaremaTanganyka, be landde op de plaats, waar thans de uitge breide Alberlstad met hare Europcesche gebouwen en instellingen rijst. En nu heeft de Voorzienigheid het zóó geschikt, dat heden, bij het huldigen van den Belg, veroveraar met het Kruis, ook de Belg aanwezig was, die toen reeds roem vergaarde als veroveraar met het zwaard. Naast den blanken mantel van den Witten Pater van Alrika loste, achter de groene tafel van de eere-tribune, de khaki-uniform uit van den Belgischen luitenant-generaal, die nu heette baron Jacques van Dixmuide, wegens zijn schitterende wapenfeiten tij dens den wereldoorlog, vooral in Vlaande ren en nabij die oude stad, jarenlang het brandpunt van de heftigste vijandelijke aan vallen. Ontroerend was dan ook het oogcnblik. toen die vertegenwoordiger van het geweld hulde bracht aan den vertegenwoordiger der zachtmoedigheid en vluchtig herinnerde aan het zoo verre verleden, waarin beiden, ieder langs afzonderlijken weg, gingen naar een gansch verschillend levensdoel. En zie! Na een felle kromming van tientallen ja ren, kruisten beider wegen nu weer elkaar, stonden beiden nu weer tegenover elkaar, de eene met aan zijn zijde den gliramenden degen van bevelhebber over een leger; de andere met op zijn borst het glinsterend kruis van Bisschop over een volk. Het was geen welsprekendheidsfiguur voor de gelegenheid, maar hel spontane uilen van doorvoelde waarheid, wanneer de oude luitenant-generaal bewogen ver klaarde: „Door niemand Monseigneur, is er met „méér kracht en belangloosheid gearbeid „aan de opbeuring van het zwarte ras, dan „door u, bij het nederig beoefenen der chris ten deugden. Het is dan ook maar billijk „dat gij na zoo lang op de bres te .hebben „gestaan, vandaag op de dagorde prijkt. En ,,'t is uit het diepste mijner ziel, dal ik aan „uwe voeten den tol leg van mijn bewon dering, van mijn dankbaarheid". Neen, door niemand werd het zwarte ras, werden de Belgen uil onze kolonie méér opgetild uil het moeras van heiden dom en barbaarschheid, dan door dien West-Vlaming dit kind van het dorpje Ardoye, door dien pracht-mensch en diens prachlmissionaris. Om daarvan overtuigd te zijn, hoeft maar even vluchtig overschouwd, wal sinds het aanvatten zijner optillingszaak, met zijn medewerking, door zijn toedoen, op zijn initiatief en onder zijn leiding tot stand kwam. In dit deel van Afrika, tienmaal grooter dan België, waar eeuwenoude verwildering, zco van de natuur als van de zeden, elke beschavingspoging scheen Ie zullen doen doodloopcn op onverroerbaren rotsmuur van on-laarding, daar rijzen nu fraaie kerken, 10 hospitalen, 21 apotheken, 57 verpleeg huizen, 1 lazaret, talrijke kinderkribben en lokalen voor zuigclingenverzorging, welke laatstgenoemde werken hel eertijds, ontzet tend sterftecijfer van 50 pet. der kinderen op 7 pet. vermocht te brengen. Vervolgens 183 scholen van len graad. 22 van 2en graad, bestuurd door 15 priesters, 13 broeders en 29 zusters, benevens 3 inlaodsche priesters, 9 inlandsche kloosterzusters en 276 Congo- leesche onderwijzers. Ter bekroning van dit alles drie normaalscholen, twee klein Se minaries en een groot Seminarie, Naast de cijfers van dit doodc materieel, de cijfers van den levenden uitslag, bereikt met behulp van dit materieel: 500.000 chris tenen, 600.000 catechumenen, ruim 100.000 kinderen en jongelieden in de lagere scholen, normaalscholen, klein seminaries, ambachts scholen, weeshuizen en- jaarlijks meer dan een millioen verpleegde zieken Terecht mocht commandant Lemaire des tijds, na zijn jarenlang verblijf in Congo, bij Het nagaan van die weelderige en dégelijke ontwikkeling verklaren: „Ik meende, veel gedaan te hebben in „onze kolonie. Nu ik echter van nabij 'het „werk der missionarissen gezien heb, moet „ik erkennen, dat bet verre alles overtreft, „vat jk tot hiertoe verrichtte." Dit getuigenis' van een man, wiens naam onafscheidelijk verbonden is aan het ont slaan en den bloei van Belgisch Congo, en die zelfs niet tot onze geloofsgenooten be heert, is op zichzelf waardevoller dan de luidste Ioftuigingen. Trouwens, hoezeer ook door andersden kenden de arbeid onzer zendelingen ge waardeerd wordt, spreekt ten duidelijkste uil het feit, dat bij de huldiging van Mon seigneur Roelens ook die hooge ambtena ren aanwezig waren en zelfs van het eere- comilé deel uitmaakten, welke bekend staan om hun uitgesproken anti-katholici- teit, ja om hun lidmaatschap van de Loge, Gewis, door hen werd, in den persoon van den eersten en grooten Bis,schop van Op- per-Congo, niet het werk van den missio naris, maar het streven van den beschaver gehuldigd, Hun bewondering ging niet naar de gedachte die dreef, maar naar de daad, die gesteld werd. Maar toch is er geen uit komen aan: de be 'dering voor de daad is teveqs, zij het o,nfechts»treeks en onge wild hunnerzijds, een bewondering voor de gedachte. Want zonder die gedachte, welke aanspoorde tot de daad, en kracht gafj tot het stoute durven, tot het sterke standhou den, ware de thans zoo geroemde uitslag nooit bereikt geworden. Met reden mocht derhalve de gouverneur- generaal van Ccngo, Al. Rutten, in zijnjaar- lijksch verslag schrijven: „Welke ook onze godsdienstige overtuiging zij, welke w-aardc wij al dan niet hechten' aan het dogma, wij zien ons gedwongen tot 'het erkennen van de volmaaktheid der christen zedenleer, van den invloed dien zij heeft gehad en blijft uitoefenen op de ontwikkeling van dc be schaving in de wereld. Ons berooven van dit middel- tot verheffing van het zwarte ras, ware een uitzinnigheid, die wij zullen weten te vermijden. De streek van Tangan- ka werd verwoest door de Araben, ontvolkt door de slaapziekte. De vrees was gegrond, dat de bevolking die vreeseiijke beproevin gen niet zou te boven komeneri noch tans rond de missies van Boudewijnstad vindt men de kroostrijkste gezinnen. Kon den we voor gansch onze kolonie op zulk geboortecijfer bogen, dan zou de bevolking in luttel jaren crdubbcld zijn." 'Neen, dat Wordt niet bereikt door het invoeren van wetten, desnoods gehand haafd met macht van wapenen, noch door het toepassen van reglementen, samenge steld in de bureelen der administratie. Daar is maar één duurzame, onfeilbare beschavingsfactor, reeds eeuwen dezeltde voor alle tijden, voor alle volken, oud en toch nooit verouderd, lenig en toch nooit veranderend; maar één, die niet ontaardt bij voorspoed noch bezwijktbij ramp; maar één, zonder welke alle andere be schaving slechts wat uiterlijk vernis blijkt op den innerlijk woest gebleven mensch: de Christelijke leering. Om die leering steeds meer als kost baarste gave te bedeelen aan Congo's be volking, heeft de scherpziende Prelaat sinds jaren het doeltreffendst middel in 't werk gesteld; Het opleiden van een inlandschen clerus. Reeds vier zwarte priesters, toon beelden van ijver en vroomheid, arbeiden nu mede aan het evjangeliseeren van hun volk, waarvan ze beter nog dan de blanken de nooden kennen, de neigingen begrijpen, en Waardoor ze tevens met'blijde fierheid vereerd worden. Een der voornaamste plan nen van Z. D. H. is dan ook het oprichten van een definitief groot Seminarie voor het vormen van inlandsche priesters. Hoezeer dit beantwoordt aan de behoeften, moge blijken uit het. feit, dat de helft van dit thans in opbouw zijnde .Groot Seminarie (geld onbreekt, om het in zijn geheel aan te vatten) rond November van dit jaar zal voltooid zijn, en dat er voor de vijf en twintig plaatsen, welke het biedt, reeds drie en twintig ingeschrevenen zijn. Gqen piactischer en prachtiger geschenk kon dan ook den grooten Bisschop vanwege zijn talrijke vereerders worden aangeboden, dan de som van 200.000 frank, bij inschrijving verzameld voor de werken van Z. D. H. en bijzonder voor zijn nieuw Seminarie. Nog enkele dagen.... En dan zal die jonge grijsaard, op een ouderdom, dat velen reeds geruimen tijd rust genieten, of toch zeker niet meer denken aan nieuwe onder nemingen, terug inschepen, om weer te keeren naar het" werk. 'Vijf en dertig jaar afbeulende arbeid, konden de. geestdrift van dit hart niét doen verzwakken, even min als de ziekten, die hem achttienmaal neervelden, dit taaie lichaam vermochten te sloopen. Hij keert weer naar zijn. volk, dat hij schoon ziet worden in het door hem gebrachte licht. En hij draagt mede van hier, de bewondering, het ontzag, de erken tenis van gansch een natie, die in hem huldigt den grooten beschaver van alle "lijden: Den katholieken Missionarist! Wit-Gcle Kruis. Donderdag hield de vereeniging „Het Wit-Gele Kruis" haar jaar vergadering. Op deze vergadering waren ook aanwezig de Hoogeerw. heer Deken en de Zeergel. heer Dr. Zijerveld, opvolger van Dr. Paijens, alhier. Als ingekomen stuk was een schrijven van Dr. Paijens inhoudende de mededeeling van zijn vertrek en ontslag als voorzitter van de vereeniging. Z.Ed. werd een schrijven van dank ge zonden. De secretaris, de heer N. J. Velzeboer, las daarna het jaarverslag. De werkzaamheid van cU vereeniging be staat hoofdzakelijk in de Wijkverpleging, welke op loffelijke wijze door de Eerw. Zuster Cornélie plaats heeft. De Eerw. wijkverpleegster bracht 2664 ziekenbezoeken. Dat is 1000 meer dan het eerste jaar en 100 meer dan in. 1925. De vereeniging telt thans 363 leden. De financieele positie is niet ongunstig, dank zij ook de financieele hulp van de gemeente niet een subsidie van 100. Dezelfde heer geeft een verslag als ma gazijnmeester, een overzicht van den toe stand der aanwezige artikelen. Tevens blijkt hieruit dat aan alle aanvragen om materiaal kon worden voldaan. Den secretaris-magazijnmeester wordt door den waarnemend voorzitter, den heer FMid- delhoff. dank gebracht voor zijn werk in het afgeloopen jaar. Ook wordt hulde en dank gebracht aan de Eerw. Zuster Cornelle voor haar liefde en ijver als wijkverpleegster in t belang der zieken aan den dag gelegd. Dan. brengt de penningmeester, de heer H. Drcog, zijn jaarverslag uft. Dit jaar is ontvangen 954,01 en uitgegeven 734.56 Nu volgt de bestuursverkiezing Wegens het bedanken van Dr. Paijens. Er is slechts één candidaat ingekomen en we! Dr. Zijerveld, zoodat genoemde heer gekozen is. De heer Middelhoif spreekt Dr. Zijerveld als nieuw gekozen voorzitter toe en wijst op het opnieuw gevestigde nauwe verband tusschen Wit-Gele Kruis en de geneeskun digen, in het bijzonder met onzen Roorn- schen dokter. Dr. Zijerveld aanvaardt zijn functie en sluit zich allereerst aan bij de woorden van hulde gebracht aan Zr. Cornelie, dit Z.Ed. heeft Ieeren kennen als een zeldzaamheid 'n licfue voor de zieken Haar werk is niet genoeg te waardeeren. Als medicus heeft spr, gaarne willen mede werken. aan de veréenig'ng „Het Wit-Gele Kruis". Dc vereeniging heeft een open oog voor het werk der ziekenverpleging en dat dient gewaardeerd. Als spr, als medisch adviseur dan aan de vereenig. ng medewerkt, dan weet hij dat zijn adviezen worden aan vaardt. In aangename samenwerking hoopt spr. dan aan deze vereeniging te kunnen mede werken. De heer Middelhoff dankt Dr. Zijerveld. voor de toegesproken woorden en zegt d'e samenwerking namens het bestuur toe. De rondvraag leverde verder geen bespre kingen op, waarna de vergadering werd ge sloten. R.-K. Kiesver. Voor een flink bezette zaal trad Woensdagavond voor onze R.-K. Kiesvereeniging cvp de We! Ed. Heer Mr. H. A. J. M. Kusters. In een mooie, dui delijke en leerrijke rede werd He' groote belang "an de a.s. Statenverkiezing uiteen gezet Spr. gaf een uiteenzetting van de taak. den invloed enz. der Provinciale Sta ten in verband met Eerste Kamer en Ged. Staten. Krachtig werd door den redenaar, de eenheid in de R.K. Sl.partij verdedigd en gepropageerd en met pakkende voorbeel den aangetoond, dat de R.-Katholieken zeer veel bereikt hebben en nog kunnen berei ken als zij één blijven in den strijd, Ook de gemeenteraadsverkiezingen wer den besproken en de kiezers aangemaand dat zij moeten zorgen hun beste mannen naar den gemeenteraad af te vaardigen in een zoo mogelijk groot aantal, want voor de Katholieken blijft het een groot belang ook in de gemeenteraden hun invloed aan te wenden, opdat de Katholieke belangen en beginselen door de gemeentebesturen niet worden verwaarloosd. Spr. toonde dit aan met bewijzen, dai door sommige ge meentebesturen de nieuwe wet op het L. O. wordt gesabotteerd, zeer ten nadeele van het Bijz. Onderwijs, In een gloedvolle peroratie spoorde spr. aar om, al moet. het dan met offers gepaard gaan, voor het éroolsche einddoel, den Koning Christus te blijven strijden. Nadat het applaus bedaard was, gaf de voorzitter gelegenheid tot het stellen van vragen. Van deze gelegenheid werd geen gebruik gemaakt, zoodat de voorzitter als tolk der vergadering den heer Kusters har telijk dankte voor diens leerrijke en schit terende redevoering. Hij hoopte, dat de Assendelftsche kiezers aanstonds schouder aan schouder zullen optrekken voor de Roomscbe lijst, dat zou voor den heer Kus ters, den kampvechter voor oonzc Rootn- sche zaak, een mooie bclooning zijn voor de moeite, die hij zich getroost heeft, om hier belangeloos oor de kiezers op te treden. Hierna ging men over tot de candidaat- stelling voor den Gemeenteraad. Behalve de 7 candidaten door het bestuur ingediend, kwam ook nog een lijst binnen met twee candidaten nl de heeren A. Zuidervaart en J. Poel Cz. Hel bestuur meende, dat het wijking met art. 10 staande de vergadering nog 3 candidaten te stellen. Dit gebeurde en de gestelde candidaten waren Jb. Braken aantal van 9 candidaten niét voldoende was en na uiteenzetting door den voorzitter, den heer Barnhoorn, werd besloten om in af- hof, K. Bos en J. Jak Lz. Het bestuur zou nu met de 12 candidaten ve'der handelen, zooals in art. 10 2e deel wordt voorgeschre ven. Nu deed de voorz. mededeeling, dal de jaarvergadering in Sept. zal gehouden worden, als gevolg van de reglementswijzi ging. De secretaris dc heer W. Way ver duidelijkte nog een en ander over de con tributie-inning. Een subsidie van 25 olus zaalhuur werd toegestaan aan de R.K. Pro- pagandaclub, die steeds mooi werk voor de Kiesvereeniging verricht. De rondvraag werd benut tot het stellen van eenige vra gen aan de R.K, Raadsleden door den Heer K. Bos Wethouder Boon. die mede aanwezig was beantwoordde die vragen naar genoegen der aanwezigen. De heer J. Heij- nen brak een lans voor de candidatuur van den her W. Way. De voorzitter ant woordde hierop, dat hij op het werk van het adviseerend college niet mocht vooruit- loopen. Wél kon bij zegden dat gestreefd zal worden naar een streng evenredige en veelzijdige vertegenwoordiging. Hierna slui ting met dankwoord en chr. groet. Harddraverij vereeniging „Prins Hendrik". Vergadering Harddraverijvereeniging „Pins Hendrik" in het café van mej. de wed. v. Dijk. De voorzitter,'de heer N. Molenaar, roept allen een welkom toe op deze 86ste verga dering. De groole opkomst is zeker een blijk van sympathie, Met den wensch, dat de besprekingen vruchtbaar moss zi>n, open ik deze vergadering. De secretaris, de heer J. F. Teunis, leest de notulen, welke worden goedgekeurd. Verslag commissie tot nazien der reke ning en verantwoording over 1926. Namens de heeren P. J. Koomen en D. Koeb brengt den heer W. Heerdt verslag uit, zegt, dat dit een aangename taak is, daar alles keurig in orde is, bovendien een saldc. 100 pCt hooger als in 1925. De verloting geeft een saldo van 1.41. Dit lijkt niet veel, echter zijn er vele uit gaven welke voorheen de vereeniging be taalde, Alle loten zijn verkocht. De opbrengst van de baan was pl.m. 100 hooger als vorig jaar. Aantal leden 500 Saldo 1 Januari 1926 was 465.08. Saldo 1 Jan. 1927 is 932.70: dank aan den secretaris en penningmeester voor hun uitstekend beheer. De voorzitter is hierover verheugt en dankt de commissie. Verkiezing commissie 1927. Hel bestuur stelt voor de heeren M. v. d. Velde, A. de Vries en Th v. d. We tering. Algemeen goedgevonden Periodiek aftreden van de heeren H. Stam en B. J. Poggemann. De heer Stam werd met 49. de heer Poggeman met 52 stemmen herkozen; de overige stemmen waren verdeeld. De heer Poggeman dankt voor het in hem gestelde vertrouwen. Vastelling datums: paardekeuring, hard draverij en verloting. Het' bestuur stelt voor: paardekeuring Woensdag 24 Augustus, harddraverij Maan dag 19 September, verloting 28 September, 1 uur namiddags internationale harddra verij. Prijzen 300, 150 en J 75; bij meer dan 12 deelnemers nog een prijs van 30.—. Het bestuur vraagt vrij mandaat orn, in dien noodig, de datum te veranderen, in verband met andere draverijen. Des avonds vuurwerk, voormiddags nationale harddra verij om prijzen van 200, 100 en J 50. De heer J. Schoon deelt mede, dat de nat. draverij gelijk afgaan en vraagt of het bestuur dit weet. Het bestuur zegt, er mee bekend fe zijn. Onder stormachtig applaus worden dc bestuursvoorstellen aangenomen. De verkoop van niet afgehaalde prijzen (7 stuks) brengt op de som van 38.25. De heer Krabbendam stelt voor de entree-prijs te verlagen en te stellen op 1.— voor den gcheelen dag. Spr. ziet hierin voordeel, daar velen nu geen kaart koopen. Indien U uit DIT blad een goed adres wenscht voor Complete installaties of onderdeden vervoeg U dan met ver trouwen bij R»dic-Moor<i, Koningstr 27 Telet. 14609 Haarlem en U is ten volle tevreden. Het bestuur gevoelt hiervoor en zal dit nader onder de oogen zien. De heer J. Schoon bespreekt de verlo ting. Spr. zegt, dal de winnaar van den hoofdprijs hierop veel heeft moeten ver liezen tegenover den aankoopsprijs en stelt voor dat paarden zullen gekocht wor den onder voorwaarde van terugkoop voor 10 of 15 pCt. minder; ten tweede, de paar den te Medemblik en niet in Alkmaar aan te koopen. De voorzitter zegt. dat dit bij een kar niet gaat; bij aankoop var, enkele paarden zou dit wel gaan, het vorig jaar ging dit echter niet, daar de paarden direct aan vaard moesten worden. Het bestuur zal dit trachten te verbeteren. De heer Teunis zegt, dat vorig jaar dc prijswinnaar zeer onoordeelkundig heeft gehandeld. Het bestuur is steeds bereid hulp te ver- leenen. De heer W. Schouten zegt, dat vorig jaar, tijdens de draverij, een paard een ijzer heeft afgegooid; er was geen smid bij de hand. In andere plaatsen wordt een vast bedrag aan een smid gegeven. De voorzitter: dit 19 juist geregeld. (Alge meen gelach). Hetzelfde lid stelt voor, dat op de baan alleen loten van Medemblik mogen worden verkocht. De heer Teunis acht dit klein, al doen ze dit niet in andere plaatsen,; laten wij rieeler zijn, de loten zijn steeds op. De heer N. Groot beveelt de paarden- keuring aan. Laat het bestuur dc paarden hier koopen; geef zoo noodig j 10-00 meer, naar andere plaatsen gaan kost ook geld. Hei bestuur zal dit doen indien er vol doende is. De heer N. Rustenburg stelt voor, dat het bestuur geen prijzen (levende have) mag terugkoopen; dit geeft een verkeerden in druk. Ook den heer Bo-difé bespreekt dit punt. De heer Poggeman wil de heeren vrij la ten als handelaar. Wel is in de laalgehou- den vergadering besloten, dat door 'eden van het bestuur niet gekocht mag worden van familie. Dc heer Joh. Geuzcbroek spijt het, dat de grootste schreeuwers, welke op straat het bestuur afkammen, nu niet present zijn. Dit is klein. Spr. brengt hulde aan het bestuursvoorstel, vandaar het pleizicrige verloop van deze vergadering. Spr. beveelt aan om bij den aankoop van prijzen op huishoudelijk gebied, een paar dames mee te nemen; spr. acht dit noodig. De heer Teunis zegt, dat we het vorig jaar zeer beperkt waren, nu is dit beier. De heer M. v. d. Velde brengt danlc voor zijn benoeming als commissielid, brengt dank en hulde aan het bestuur. De voorzitter brengt allen hartelijk dank. Hij hoopt, dat de tcon steeds zoo moge blijven in het belang van de vereeniging en sluit de vergadering. Geslaagd. voor de alhier vanwege de vereeniging „E.N.S.A. id", aangesloten bij de Eerste Nederl. Vereen, van Modevak scholen te Utrecht gehouden cursus in bet Modelknippen (systeem snel apparaten), slaagde o.m. onze plaatsgenoote, anej. Minke Mechelse. Burgerl. stand. Geboren: Karei Heinnoh, z. van J. B. J. Kneliange en E M. A. Heng- holt. Aanbesteding, Door B. en W. zullen op 17 Maart a.s. des voormiddags 11 'A uur aanbesteed worden de veriwerken aan ge meente-eigendommen. In totaal zullen 7 perceelen aanbesteed' worden, n.l. 1. Raad huis; 2. Wachtgebouw. 3. Hel waaggebouw en de beurs. 4. plantsoen, hekken en ban ken; 5. Je diverse bruggen, resp. Langebrug Koemarkt, Schoolsteed, Weesland, Bloe- mendaal, Nieuwpoort, Tuinstraat, Noorder vesting, alsmede nog eenige diversen; 6. Algemcene begraafplaats (lijkenhuisje enz.) B e drijf saufohouders. Een dezer dagen hield een aantal personen in café „De Zwaan" een bijeenkomst, waarin besproken werd de oprichting van een bond. ten dpel~ hebbende de belangen van de bcdrijfs-auto- houders te behartigen. Unaniem was men van meening, dat een dergelijke bond veel goeds kan uitrichten; men besloot zich met reeds bestaande vereenigingen in andere plaatsen in verbinding te stellen, 'eneinde tot resultaten te komen, waarna men een vereeniging in het leven hoopt te roepen. Visscberij. De Zuiderzee-haring begint te komen. Heden waren eenige srpannen aan den afslag met flinke hoeveelheden haring. De prijs varieerde van 4.75 tot 5.25 per tal.. Men verwacht dat de aanvoer grooter worden. Burgerl. Stand. Geboren: Alida Ja- coba, d. van Petrus Corneüs Tijburg en Hendrika van Riesen Hattheus, z. van Jan Beuse en Catharina Francina Kuiper Margaretha Maria, d. van Lambcrtus Groot en Theodora Carolina Robert Margrieta, d. van Nicolaas Corneüs Hupkes en Maartje Boon, Ondertrouwd: Aart Goedhart, 48 j. cn 1 me- lia Charlotte Otto, 46 j. Overleden: Anderina Rookcr, 15 j., d. van C. Rooker en J. C. van Dijk. NIEUWVEEN. Parochie van den EI. Nicolaas. ZONDAG 6 Maart te half 8 de Vroegmis, te 10 uur Hoogmis, te 2 uur Lof en Lijdens meditatie, daarna catechismus. Op de dagen in de week wordt te half 7 en kwart over 7 de H. Communie uitgereikt, te 8 uur de H. Mis. DINSDAG gezongen Requiem voor de ingeschrevenen op de doodenceel. WOENSDAG te 7 uur Lof ter eere van den H. Joseph. VRIJDAG te 7 uur gezongen Kruisweg oefening... WOENSDAG, VRIJDAG en ZATER DAG zijn Quatertemperdagen, geboden vasten- en onthoudingsdagen. EDAM. ZONDAG de H.H. Missen te half 8 en te 10 uur de Hoogmis. 2 uur Leering. 3 uur Kruisweg. WOENSDAG 7 uur Lof ter eere van den H. Jozef. DONDERDAG 7 uur Lof met Lijdens meditatie. ZATERDAG van 4—8 uur Biechthooren. RINNEGOM. ZONDAG half 8 H. Mis voor de wed. Clasina Kaptcin-Groen 10 uur voor de parochie collecte voor de armen 1 uur Cat., 2 uur Lof en Lijdensmeditatie. MAANDAG de H. Mis voor Clasina Ter- voort-Kloes als lid van het genootschap H. Hart. DINSDAG H. Mis voor Duifje Koning- Stoop. WOENSDAG H. Mis voor Anna Groen Meijne, half 7 St. Josephlof. DONDERDAG H. Mis voor Nicolaas Zuurbier en Wilheltnina-de Waard. VRIJDAG H. Mis voor Martha Liefting- Haarman, half 7 Kruisweg. ZATERDAG H. Mis voor Joannes Leek, van half 4 tot 4 uur biechten der kinderen, van 4 tot 8 uur biechten der overigen. Woensdag, Vrijdag en Zaterdag quater temper, geb. vastendag. Elders wordt gelezen Maandag H. Mis voor Lucia Valkering en echtgenoote. DINSDAG voor Anna Leek. Woensdag voor Corneüs Zuurbier. Donderdag voor R. D. Breems. Vrijdag voor de gel. zielen. Zaterdag voor Nivs. van der Meij en Agatha Raamsveld. UITGEEST. ZONDAG de H.H. Missen te half 8 en 10 uur half 3 de Vespers en te 7 uur Lijdens meditatie en Lof. DINSDAG de H. Missen te half 7 en kwart over 8. WOENSDAG,. VRIJDAG en ZATER DAG zijn Quatertemperdagen, geboden Vasten en Onthoudingsdagen. WOENSDAG-avond te 7 uur Lof ter eere van S. Jozef. DONDERDAG kwart over 8 gez. H. Mis. VRIJDAG te 7 uur oefening van den H. Kruisweg. ZATERDAG van 48 uur gelegenheid om te biechten en te 7 uur Lof. Catechismus naar gewoonte. OUDERKERK a. d. AMSTEL. Parochie van den H. Urbanus. ZONDAG 6 Maart. 6 uur uitreiking der H. Communie. Verder onder en na de H.H. Missen die volgen. 6 uur de le H. Mis, de 2e om half 8, de 3e om half 9 en half 11 de plechtige Hoogmis. Heden sluiting van het 40-urengebed. Onder alle H.H. Missen en het Lof collecte voor de sieraden, die bizonder wordt aan bevolen. Half drie alg. aanbidding zonder meer. 7 uur plechtig Lof met preek, processie en Te Deum. Na het Lof wordt gezongen het congresüed. Volgorde der processie 1. kruis met 2 lantaarns, 2. vaan H. Hart, 3. zangers, 4. vaan Volksbond met leden, 5. vaan patro naat met leden, 6. vaan gezellen met leden, 7. vaan Mariaver. met leden, 8. vaan Hanze met leden, 9. Symbool Vriendenkring met leden, 10. bruidjes, 11. Eerw. Zusters, 12. geestelijkheid, 13. H. Sacrament, 14. kerk en armbestuur, 15. vaan H. Mart., 16. vaan Vrouwenbond met leden, 17. Mariavaan Heiloo., 18 vrouwen, 19. H. Sacramentsver. Heiloo. Meegaan met de proc. zullen Vr. Kring 3060, Volksbond 3853, Gezellen 20t—30, Patronaat 3040, MariaVer. 15 25, Vr. Bond 110 en de bruidjes. Deel nemers aan de processie zullen zich vanaf hun eigen plaats in de rij scharen. Heden avond in het Lof wordt voor de vrije plaat sen en van vreemden plaatsengeld opgehaald. Om de open plaatsen beter te kunnen be zetten worden de bezitters van eigen plaat sen verzocht niet zoo laat in de kerk te ko men. WOENSDAG-avond 7 uur Lof ter eere v. d. H. Jozef. VRIJDAG-avond 7 uur Kruisweg en vereering relikwie H. Kruis. ZATERDAG feest H. Gregorit kwart over 8 gez. H. Mis gemeensch. H. Commu nie 3e en 5e klas. 7 uur Lof. WOENSDAG, VRIJDAG en ZATER DAG Q. T.-dagen, geboden vasten- en ont houdingsdagen WOENSDAG-avond half 8 jaarverg. Vriendenkring in het Gezellenhuis. DONDERDAG half 8 laatste lezing met lichtbeelden door Kapelaan Nolet. Onder werp Roomsche Energie. EGMOND AAN DEN HOEF. ZONDAG, le Zondag van de maand, dag van Aanbidding, om half 8 de Vroegmis voor Jacobus Admiraal, om 10 uur de Hoogmis, 's middags om 2 uur Vespers met Lijdens meditatie. MAANDAG om half 8 H. Mis voor de levende en overl. weldoeners van het Heilig dom en Eerherstel, 's avonds om 7 uur gele genheid om te storten ten huize van het Hoofd der school, 's avonds om 7 uur geco bi- neerde vergadering van het Armbestuur. DINSDAG on half 8 H. Mis voor Petrus de Waard, Eduarda Voort en overl. kinderen. WOENSDAG de 6de Woensdag vóór het feest van den H. Joseph, om half 8 H. Mis voor Cornelia Schotvanger en Nicolaas Schotvanger, om 12 uur Catechismus in de kerk, om 7 uur Lof ter eere van den H. Joseph, daarna betaling der plaatsengelden. DONDERDAG om half 8 H. Mis voor Nicolaas de Waard, 's avonds van 6 tot 7 uur de oefening van het H. Uur. VRIJDAG om half 8 H. Mis voor Jacobus Schuit en Maria Bruin, om 12 uur komen de jongens biechten van de 4e en 5e klas, des avonds om 7 uurjoefening van den H. Kruis weg, daarna betaling der plaatsengelden. ZATERDAG om half 8 H. Mis voor den Zeereerw. Heer Joannes, Hermanns, Henri- cus Saulenn, om 12 uur komen de meisjes biechten van de 4e en 5e klas, 's middags van 4 tot 8 uur gelegenheid om te biechten, ZONDAG om half 8 H. Mis voor mejuf frouw Petronella, Ignatia, Maria Broers- Does wijk. N.B. Woensdag, Vrijdag en Zaterdag zijn Quatertemperdagen. „a'S"»- ENKHUIZEN. ZONDAG half 8 H. Mis voor de wed. Elis. v.d. Bergv. Heel. 10 uur voor de Pa rochie. MAANDAG half 8 Jaarget. voor- Dirk Tjallis en Geertruida Kok. DINDAG half 8 H. Mis ter eere van den H. Antonius. WOENSDAG half 8 H. Mis voor overl. fam. v. GelderenMegnen. DONDERDAG half 8 H. Mis voor Nic. Buisman en Cath. Gieüng. VRIJDAG half 8 Jaargetijde voor Tijtje Jans. ZATERDAG half 8 Jaargetijde voor Joanna Kneeppel. Heden 2 uur Cat., 6 uur Lof en meditatie Dinsdag 7 uur Meisjes-Congregatie. Woensdag 7 uur Lof ter eere van St. Joseph Vrijdag 7 uur oefening van den Kruisweg, Zaterdag 5 uur biechtgelegenheid. Vacature gasdirecteur. Voor dc betrek king van directeur der gasfabriek alhier hebben zich 45 sollicitanten aangemeld. Een der mededingers heeft zijn brief te laat ingezonden en wordt alzoo niet ontvanke lijk verklaard. n. maat n. maat n. maat als Mant, Cost of als 11U»* Complet- dragen. tVrij bewerkt naar BULLWER LYTTON'S „What will he do with it", door "JOS. P. H. HAMERS. In de war gebracht door een vraag die jk niet verwacht had, antwoordde ik in Bet wilde weg; dai weet ik niet, misschien hen shillings. Ge bedt haar gezicht eens moeten zien." „Haar gezicht?" riep Vance, „natuurlijk stralend van blijdschap, dat kan ik wel den ken; tien shillings! Het is dc helft te veel. wat zeit ge toch een verkwister, Lionel." „Te veel? Zij keek evenals gij zoudt kij ken, als iemand u tien shillingen bood. Maar toen de directeur haar zijn eigendom ge noemd had en u verzocht morgen aan te ko men, u te kennen gevend, dat hij betaald moest werden wanneer hij toestond dat zij Poseerde, toen betrok haar gezicht en zij mompelde knorrig: ik wil niet poseeren, ik wil niet. Daarna volgde er een gefluister tus schen haar en haar grootvader, waarop zij me weer aan de mouw trok en zachtjes in net oor zeidc: ik wil drie pond hebben, ja, dne pond. Ais gij maar drie pond wildef geven en bij haar aan huis wildet komen, bij mijnheer Merle in 4e Wjjgenl&an, drie P°nd, drie." „Met deze woorden, die mij sissend in de ooren klonken, uitgesproken door dien fee- ënmond, die niets dan paarlen en diaman ten moest voortbrengen, verliet ik haar," aldus eindigde Lionel zijn relaas, met den ernst van een man van zestig jaar, „en ik verloor alle illusie." „Drie pond!" riep Vance uit, zijn wenk brauwen van verbazing optrekkend en zijn wipneus naar de lieflijk stralende maan richtend, „drie pond! een fabelachtige som! Wie heeft drie pond om weg te gooien? Hertogen en graven, 'met honderdduizend pond 's jaars, halen geen drie pond uit hun zak, op zoo'n schandelijk lichtzinnige ma nier! Drie pond! Wat- zóu ik al niet kun nen koopen voor drie pond? Een hcele dramatische bibliotheek in kalfsleer gebon den; een gekleeden rok; ik kon één maand kost en inwoning hebben voor drie pond. En een deerne in klatergoud, even tien jaar oud, vraagt drie pond! En. waarvoor? Om onsterfelijk te worden op het doek van Francis Vance! mallepraat." Hier voelde Vance zich op den schou der kloppen. Hij keek haastig om, als iemand die uit zijn humeur is in dergelijke omstan digheden cn zag op het zwarte gezicht van den schoenlapper. „Nu mijnbeer, speelde zij niet mooi? Hoe bevalt zij u?" „Niet bijzonder in haar natuurlijk karak ter; zij stelt zich zelf machtig hoog op prijs." „Wat? Ik begrijp u niet." „Zij zal mi) niet betrappen op het maken van haar portret, Drie pond! Waardin geen drie koninkrijken „Wacht," riep Lionel den schoenlapper toe; „hebt ge niet gezegd, dat ze bij u in woont? Zijt gij mijnheer Merle?" „Ik heet Merle, en zij woont bij mij, in de Wrlgenlaan." „Wande! dan dezen kant een eindje met ons op; het is hier stiller. Zeg mij nu eens, als gij bet weet, wat het kind wil." Hierop vertelde Lionel het aanbod van zijn vriend, het antwoord van den directeur en de inhaligheid van Juiit Aramanta. De schoenlapper antwoordde niet en toen de beide vrienden, verwonderd over zijn zwijgen, omkeken om hem aan te zien, zagij zij, dat hij zijn oogen met ijn mouw afveegde. „Arm klein ding." zei bij eindelijk; „het is alles voor haar grootvader." „O, riep Lionel vroolijk uit. „ik ben blij dat ik dat boor. Ge ziet Vance dat veran dert de zaak." „Het verandert de zaak van drie pond niet," bromde Vance. „Wat gaat mij haar grootvader aan. dat ik zijn kleinkind drie pond zou geven, terwijl ieder ander kind in het dorp uit z'n vel zou springen om haar portret in mijn schetsboek en vijf shili ;gs in haar zak te krijgen. Laat haar groot vader naar den drommel loopen." Ze waren nu op den grooten wei? ge komen. De schoenlapper ging op een mijl paal zitten cn keek eerst naar het ééne gezicht voo' hem en toen naar bet andere; dat van Lionel scheen hem het beste tc bevallen en toen bij begon te spreken, richtte hrj tot hem het woord. „Jongeheer, het is juist' vier jaren ge leden, dat mijnheer Rugge, toen hij hier kwam,zooals hij en zijn troep gedaan had den zoolang het mij heugt, den man mee bracht, dien ge hedenavond gezien hebt, William Waite. Ik, noem hem mijnheer Waife, Hoe die man ooit in zulke droeve omstandigheden kwam, boe hij zich bij zoo'n reizenden troep kon voegen, zouden de meesten moeilijk begrijpen. Joseph Spruce begrijpt er niets van; i k "begrijp het best." „Hoe zoo?' vroeg Vance. „Dat heeft Saturnus gedaan," „Saturnus?" ,Ik wil er een eed op doen dat Satur nus in het tweede en tiende huis hem vij andig gezind was. Wie weet; waarschijn lijk toen de ster klimmende was, misschien in conjunctuur met de zon." „Gij zijt toch geen slerrekijkcr?" vroeg Vance, terwijl hij een paar schreden terug trad. „Met uw verlof, ik zie de toekomst zoo'n beetje in de sterrebeelden." „Wat doet dat er toe," zei Lionel on geduldig; „vertel maar verder. Gij noemdet Waife," en als ge geen sterrekijker ge- wsest waart, zoudt ge er niets van begre pen hebben, hoe hij aan zulk een. beroep kwam." Dat is het juist, want hij geleek niets op de menschen, die wij bier op de planken zagen. Toch was hij niet precies als een acteur ia Londen, zooals ik er daar gezien heb, maar bij deed eerder denken aan een knappen kerel, die nu en dan uit liefheb berij of voor de grap eens optrad. Hij bad uit, maar toch niet zooals eén komiek ge woonlijk is. jttij lileef altijd wat ik een fat- soen+ifle tntm noem, juist alsof een van 11 beiden, jonge heeren, een aardigheid uit voerde, om uw vrienden pleizier te doen. Hij maakte hier veel naam, telkens als hij terug kwam, zoodat de groote lui uit den omtrek kwamen om hem te hooren; hij woonde bij mij aan huis en was aangenaam in den omgang cn tevens wat ik een ge leerde noem. Maar toch wil ik 11 niet be driegen, ilc geloof dat hij in zijn tijd een echte wildzang was; onder het booze ge sternte van Mcrcurius, dat is zeker. Nu was hier verleden jaar toevallig op kermis tijd een van die groote heeren, die tot het Londensche toonoel behooren. Of bij mis schien van Waife gehoord had en opzet telijk overgekomen was om zelf tc oordee- len, kan ik niet zeggen. Waarschijnlijk wel. Toen hij Waife had zien spelen, zond hij om hem in de herberg „de Roode Leeuw" en bood hem een macht van geld, als hij naar Londen wilde gaan, in „Convent Gar den." Waife nam het niet dadelijk aan, maar kuchte en stotterde, en het kostte veel moeite om hem er toe te bewegen. Hij ging dus, maar er kwam niet veel goeds van cn dat wist ik wel vooruit, want ik zag alles in mijn kristal." Zoo." riep Vance uit, „ook al een stuk kristal. Het wordt laat en als gij uw kris tal bij u hadf, dan zoudt gc kunnen zien, dat we naar ons avondeten verlangen." „Wat gebeurde er dan??" vroeg Lionel vriendelijk, want hij zag, dat de schoen- zulke dwaze invallen eu ag er er 00 komieklapper, die gemeend had een diepen in* druk te zullen maken door van zijn kris tal te gewagen, belecdigd was. „Wat er gebeurde? Juist wat ik voor zien had. Er gebeurde een ongeluk op den spoorweg tusschen hier en Londen. Dc arme Waife verloor daarbij een oog en was voor zijn leven kreupel. Zoo kon hij niet naar het Londensche tooneel gaan en wat nog erger is, hij zweefde lang tusschen leven en dood, kreeg een bezetting op de borst doordat hij kou gevat had, verloor zijn. stem en werd het arme schepsel dat gij ge zien hebt." „Maar hij kreeg toch vergoeding van de spoorwegmaatschappij?" vroeg Vance met de gevoelloosheid van een stoïcijn. „Ja en die bracht bij er door. Ik geloof dat de „heer" plotseling in hem wakker werd zoodra hij geld bad. I11 elk geval, zijn geld raakte op en het schijnt dat hij toen geen ander redmiddel zag dan om te beproeven bij Rugge terug te komen. Maar die was boos om zijn vertrek. Hij had op hem gerekend en er zelfs aan gedacht om directeur te worden van den schouwburg te York en Waife daar als zijn hoogste troef uit te speicn. Maar het heeft zoo niet mogen zijn. Rugge wilde in 't eerst niets meer van Waife weten, en om de waarheid le zeggen, wat kon de man ook voor hem doen? Maar toen kwam Waife met de kleine Sophie voor den dag?" „Meent ge Julia Araminta?" vroeg Vance. (Wordt vervolgd)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1927 | | pagina 13