m 1 K Dit nummer bestaat uit 24 bladzijden, waaronder het geïllustreerd Zondagsblad in acht Madzijden. ■m De politieke scheidingslijn. Leekepreeken. SM AMSTfRDAMSCHE AHTHRACIET-Mü.h^dK: t Stadsnieuws. -> PIJLTJES «- Zaterdag 5 Maart 1927 50ste Jaargang No. 16492 Aanglite moei, op straffe van verlies van alle rechten, geschieden uiterlijk driemaal vier en twintig uren na hei ongeval English Association. Een kunststukje. Voert effectenorders uit aan binnen-en bui- tenlandsche beurzen. Sluit prolongaties. VRAGENBUS. Het be'zoek dezer dagen door den Zuid-Slavischen Bisschop aan „de Spaarnestad" gebracht. Van links naar rechts: pater van Keulen, secretaris Pichot, Mgr. Njaradi, de directeur der vennotschap, de heer F. y. d. .Griendt en pater Schrijver, vice-provinciaal .van Galicië, „Westrust" komt nu in exploitatie. Langs den keiweg,: die vanaf den Kleinen Houtweg naar het Zuider Buiten Spaarne zal leiden, zal dc firma Nelissen en Geukers fraaie woonhuizen buwen in den prijs van 12000.—. De ontwer,yën daarvan zijn nog niet gereed. Hierboven echter geven wij een teekening van de woonhuizen, die zullen verrijzen aan den zijstraten aldaar: de Voorhelmstraat. Zooals men zi£k. zal aan het nitelijk .van dat njeuwc kwartier daar wel .de noodige aandacht >yordcn geschonken, De abonnementsprijs bedraagt tooi Haarlem en Agentschappen: Per week 0.25 Per kwartaal3.26 franco per post per kwartaal bi; Vooruitbetaling3.5!} Bureaux: NASSAULAAN 49. .Telefoon No. 13866 (3 lijnen)' Postrekening Ne. 5970. COURANT Advertentiën 35 cents per regel. ïraag- en aanbod-advertentiën 1-4 pegels 60 ct. per plaatsing: elke regel meer 15 ct., bij vooruitbetaling Advertentiën tusschen den tekst, als ingezonden tnededeeling 60 elk per regel. Bij contract belangrijke korting. ASe abonné GEgen jonné's op dit blad zijn, ingevolge de verzekeringsvoorwaarden f <Jfiflf| Levenslange geheeie ongeschiktheid tot werken door f 7C»fl M bij een ongeval met f OCfl bij verlies van een hand, f jOC bij verlies vgn een f Cfl bij 'n breuk van f I|| bij verlies v.ee« ongevallen verzekerd voor een der vozende uitkeeringen <J U UUverlies van beide armen, beide beenen of beide oogen; doodelijken afloop «JU. een voet of een oog, 8 ICd, duim of wijsvinger1 been of arm feu. andere ving 179. PANTHEÏSME. Onder de lofredenaars op Spinoza's graf, onder hen, die in letterlijken zin bloemen neerlegden, op wat voor zijn laatste rust plaats wordt gehouden of we! in figuurlijken zin, in courant. of tijdschriftartikelen bloemen strooiden te zijner nagedachtenis, waren menschen van allerlei geestelijke richting. Zelfs de positief geloovigen, ja zelfs de Katholieken ontbraken niet; maar deze laatsten waren niet onverdeeld in hun lof. Zij beperkten hun hulde tot den mensch Spinoza of tol de geniale manier, waarop hij het wijsgeerig denken der menschheid oen schok gaf: van zijn denkbeelden zelf maakten zij zich los. De onverdeelde bewonderaars en aanbidders dezer histo rische figuur waren echter de vrijmetse laars, de religieuse socialisten, de Marxisten, de bolsjewisten en al wat verder in de wetenschappelijke of kunstwereld de opper macht van de menschelijke rede verheer lijkt. .Dit op zich zelf al reeds moet ons een waarschuwing zijn. Wellicht zou Spinoza zelf zich afkeeren van zijn zich no.emcnde volgelingen, wan neer hij het leger godloochenaars en nihilis ten kon zien, dat zich op zijn leer als de leiddraad voor denken en handelen be roept. En toch is Spinoza onmiskenbaar de .geestelijke vader van de hedendaagsche vrijdenkerij en kunnen zelfs de Rus sische en Mexicaansche kerkvcrvolgers rechten op hem laten gelden. Welke immers is Spinoza's leer? Deze: dat er geen persoonlijke God bestaat, dat al wat is uit de Godheid voortvloeit, ja alles te zanten de Godheid vormt. En nu mogen daarvoor scherpzinnige wijsgeerige theo rieën zijn opgezet; nu moge de wijsgeer zelf het heel mooi bedoeld hebben; nu mogen in de geschriften van den Amsterdamschen geleerde de woorden God en Godheid heel eerbiedig klinken; de theorie vraagt baar onverbiddelijke consequenties. De bergsteen, eenmaal losgelaten op den hcogen top-en rollend naar beneden, is niet meer tégen fe houden en wordt een lawine. Zoo heeft Spinoza's leer een ver woesting aangericht in het gelools- en in het zedenleven der menschheid. Immers ten opzichte van het geloof moest uit het denken van hen, die zijn leer volgden, de persoonlijke God verdwijnen. Een schep pingsdaad past niet in zijn plan. Maar zonder Schepper ook geen schepselen, geen afhankelijke wezens, geen eeredienst. Sterker, wanneer heel dc bestaande natuur de godheid vormt en alle stoffelijke wezens daaruit voortvloeien en daarin weer op gaan, dan zijn wij allen een deel van de Godheid, ja, moeten wij ons zelf allen als God voelen. Vandaar dat een der lofrede naars bij Spinoza's 250sten sterfdag kon verklaren: hij heeft den weg bereid voor een diepe, innerlijke religie, waarbij de mensch als wordende God, zichzelf tot volmaaktheid heeft op te voeren. En men wijst daarbij op Spinoza's leven van zelf verloochening en menschenmin als het voor beeld van de vervolmaking van de mensche. lijke persoonlijkheid, de vereeniging met de Godheid. Wordt aldus de scheiding tusschen God en geschapen natuur, tusschen Schepper en schepsel weggenomen, dan wordt van zelf ook iedere grens tusschen goed en kwaad weggewischt. Immers, wanneer alles uit de Godheid voortvloeit, dan kan de natuur geen kwaad bevatten; want in God is alles goed. Maar hoe dan de rampen in de wereld, de verdorvenheid in den mensch, de hartstochten te verklaren? Ieder uur van den dag toch zien wij den strijd van goed tegen kwaad voor onze oogen. Dat alles, zegt Spinoza, is slechts een spel onzer ver beelding. In werkelijkheid bestaat er niets kwaads in de natuur, in alles schuilt de kracht tot een eeuwige vervolmaking. Het gaat er maar om die kracht los te worste len. Zoodra de mensch de eeuwen-oude voorstellingen van zonde en kwaad maar op zij zet, zoodra hij zich maar van zijn vooroordeelen kan bevrijden, is hij gered en stevent hij regelrecht naar de volmaaktheid. De fout van den mensch is, dat hij zich zelfstandig beschouwt, als een eigen centrum, waar de dingen omheen- draaien. Hij moet in den vollen zin nederig worden en zich willen oplossen in het ge heel. Door die ego-centrische opvatting komt het, dat wij in conflict geraken met de natuur en schijnt het, alsof wij door booze neigingen tot iets kwaads worden aangezet en een betere natuur in ons moet trachten te overwinnen. Dat alles is slechts spel onzer fantasie, zegt Spinoza. Wij zijn slaven van onze verbeelding, waarvan wij or.s moeten losworstelen door vermeerde ring van onze kennis, door ontwikkeling van onze rede, die al naar mate zij zuiver der wordt ons opvoert tot al hoogere vol maaktheid. Eenmaal in die sfeer der zuivere rede beland, vallen de tegenstrij digheden weg: helder ziende geworden, staat het groote verband van al wat leeft, duidelijk ons voor oogen. Wij bereiken de absolute waarheid en erkennen het wezen der oneindigheid. Om daartoe te geraken, moeten wij de uiterlijke dingen van het leven van ons afschudden: er is geen smart en geen tijdelijke vreugde; geen lach en geen traan om iets, wat voorbij gaat; armoede en rijkdom, gezondheid en ziekte zijn dingen, die ons innerlijk wezen niet kunnen beroeren en bij een volmaakter wordende menschheid ook langzamerhand verdwijnen zullen. Ja zelfs, wanneer wij ons aldus van alle uiterlijkheden kunnen losma ken, heeft de dood geen verschrikking. Dc waarlijk vrije mensch dqnkt enkel aan het leven en het sterven van het lichaam is een overgang tot liet absolute, een opgaan in de godheid. Daarom ligt het eeuwige leven niet na den .dood, aan den anderen kant van het graf, maar het is al reeds in ons: wij ontwikkelen en vervolmaken, ver vloeien en smelten samen met het eeuwige, dat staat boven den tijd. Is het wonder, dat het lang heeft ge duurd, eer deze theorie gemeen goed der menschheid werd, maar dat zij, eenmaal doorgedrongen tot in alle lagen der samen leving, in onzen tijd gretig als waarheid wordt aangeprezen? Vinden wij daarin niet alle dwalingen van onzen tijd terug? Zij, die den vrijen wil ontkennen en de misdaad als een uitvloeisel der maatschappelijke om standigheden en niet als een persoonlijke daad van den boosdoener beschouwen, zij beroepen zich terecht op Spinoza. De vrij denkers, de moderne Godloochenaars, zij vinden in Spinoza den apostel, die hun het middel aan de hand doet, om zonder kerk en dogma, zonder godsdienst en zondebesef een leer aan te hangen, welke hart en ver stand oogenschijnlijk bevredigt en aan de strenge levensvragen het zwijgen oplegt. De socialisten, die droomen van gelijkheid van alle menschen, die dc ellende uit de wereld willen verwijderen, die een paradijs op aarde beloven, die noch armoede noch rijkdom aanvaarden, zij vinden voor him nivelleeringstheorie in Spinoza een schit terenden leermeester. Zelfs de bolsjewisten van Moskou roemen in den Amsterdam- schep geleerde en beweren, dat Lenin's maatschappijleer wortelt in Spinoza. Want de heerschappij van het proletariaat wil volgens hen niet anders zeggen dan bevrij ding der massa uit de drogredenen der Kerk, de valsche opvatting van privaat eigendom, de oude fabels van zonde en schuld. Daarom moet godsdienst, christelijke moraal,- burgerlijk fatsoen, moeten alle goddelijke en menschelijke wetten op zij worden gesteld en zal in verheffing der massa door ontwikkeling van verstand, door bevrijding uit alle tot nu toe knellende maatschappelijke banden een andere wereld ontstaan, waarin ieder zich volop kan uitleven. Ziedaar de beteekenis en tevens het ge vaar van het pantheïsme voor onze dagen aangegeven. Tegen ketterijen oxntrent God, Zijn geboden of Zijn goddelijke instellingen kan worden gestreden; het pantheïsme is veèl verderfelijker dan alle ketterijen te zamen, omdal het een samenvatting van deze leer der heiligen, welke waarlijk edele menschen en sieraden van ons ge slacht gevormd heeft, slechts die leer kan aan verstand en gemoed bevrediging geven. Maar daarom ook is het de^ christenen plicht om niet enkel voor eigen heil en zaligheid die leer te volgen, maar het licht van hun geloof op den kandelaar te plaat sen, opdat het. schijne, naar buiten uit, en de in den hoogmoed van hel pantheïsme verblinde wereld weer trekke tof de erken ning van de zwakheid der menschelijke natuur en tot het belijden van den Verlos ser die onze natuur verheven heeft, door ze zelf als God-mensch aan te nemen. HOMO SAPIENS. In dc Donderdagavond gehouden bijeen komst van de English Assocoation trad op, zooals door een bericht in ons blad bereids alle dwaalleeren is. Een radicalen godlooche naar kan men trachten te overtuigen; een maal zijn ongeloof aan het wankelen ge bracht is er kans hem op het pad des ge- loofs terug te voeren. Maar den pantheïst laat zich bijna niet vatten. De algoderij is het gevaarlijkste van alle wijsgeerige stel sels, omdat zij den menschelijken hoogmoed in den schijn van eenvoud en nederigheid in het gevlei komt. Immers, de pantheïst zegt: ik ben zelf niets; maar hij voelt zich een deel der godheid, hij maakt zich wijs zelf God te zijn. En aan zulk een door hoogmoed verblinde valt het uiterst moeilijk het gezicht terug te geven. De strijd tegen het pantheïsme moet ge streden worden door dc oprecht geloovigen door de oude scheidslijn tusschen dfcn eeuwigen Schepper en het van Hem afhan kelijke schepsel zoo scherp mogelijk te stellen. Ieder toegeven aan den modernen tijdgeest door de volgelingen van Christus, verzwakt dien strijd. Zulk een toegevend heid immers stijft den pantheïst in zijn dwaling en lokt dan rechtzinnige op het hellende vlak. Die scheidslijn scherp te trekken zij ons doel. En de middelen daar voor liggen voor het grijpen. Laten wij de afdwalingen van ons geslacht onverbidde lijk aan de kaak stellen en onverbloemd de moreele inzinking brandmerken. Dan zijn er duizenden vragen te stellen, waarop de pantheïst geen antwoord weet. Wij be hoeven niet als oude hofjuffertjes te zuch ten over den nieuwen tijd en al maar op te geven van den "goeden, ouden tijd. hfet valt nu eenmaal niet uit te maken in welke eeuw de menschheid het braafst heeft ge leefd. Iedere periode, ieder geslacht had zijn eigen fouten en eigen gebreken. Maar dat wij op vroegere tijden mogen smalen en op ons geslacht mogen roemen, dat kan ook de meest verstokte modernoiing niet in ernst beweren. Of is het angstwekkend groeiende leger doktoren, zich wetenschap pelijke mannen noemende, dat al driester voortgaat om het kiemende leven in den moederschoot te verstikken, een teeken van vooruitgang der menschheid? Zijn de balzalen waar de zoogenaamde beschaafde wereld de walgelijkste negerdansen uitvoert, een beeld van een naar volmaaktheid strevend geslacht? Is de moderne vrouw, die in uiterlijk, maar vooral in innerlijk haar vrouwelijkheid al meer prijs geeft, iets, waarin wij moeten roemen? Geven de on telbare roofmoorden, waarvan de dagbladen in een ontstellend grooter aantal dagelijks gewagen, eenige hoop, dat de mensch al maar volmaakter wordt? En wat te zeggen van de stiigendc zelfmoordstatistiek, van de wegzinkende moraal in het land van den dollar en dc kinderprostitutie in Rusland? Overziet de wereld met één blik en durf dan te zeggep, dal de menschheied bezig is te evoluceren tot de godheid! Slechts verblinde hoogmoed kan tot zulke dwaze uitspraken voeren. Neen, dc mensch is gevallen in Adam en vcrlc-T in Christus, die een zedeleer bracht, waardoor waarlijk dc volmaaktheid en hoogste menschelijkheid te bereiken is n.m. door zelfverloochening en strijd tegen de booze natuur. Slechts was aangekondigd, de lieer Gerald Cooper, met het onrerwerp: „Elizabethan music". Te dien tijde bestonden er nog geen con certen; evenmin radio af jazzs. De beoefe ning def muziek geschiedde thuis. Engeland stond aan de spits der musiceerendc naties. Gemeenlijk werd de tijd na het souper oi avondeten benut voor de muziek, waarvan het kenmerkende was, dat elkeen er aan deelnam. Na een uitvoerige bespreking van de Eli zabethan home, weidt spreker uit over dc toenmaals gebruikte instrumenten: de luit, de cither, het orgel, het spinet, de viool, om vervolgens het gesprokene met enkele illustraties op de gramofoon en de piano te verduidelijken. Het verdienstelijke van de lezing van den heer Cooper ligt daarin, dat hij naast een krappe, technisch-muzicale uiteenzetting van de Elizahethan music, voor ons een bepaalde periode uit het Engelsche verleden heelt doen opleven. De voorzitter dankte na afloop den rede naar voor den interessanten avond, dien hij den leden der English Association had ge geven. In de pauze gaf de gewezen voorzitter, de heer Heyman, bijzonderheden omtrent trips naar Engeland en het verblijf daar té lande. Bij benoemingen. [Ingezonden). Sinds dc sociaal-democraten zitting na men in onzen gemeenteraad, zijn er een zestiental directeuren of hoofden van Tak- 'ïen van Dienst benoemd. Bij al deze func tionarissen is geen enkele Roomsch-Katho- liek te vinden. Ach! als die Roomschen geen paapsche stoutigheid willen uithalen, is er van een PARTIJBENOEMING geen sprake. Toch is er bij al die benoemingen op écn na geen gehuil behoeven op te gaan uit het anti-clericale kamp om de dood eenvoudige reden, dat het college van B. en W. zich niet bezondigde aan hel feit, een Roomschen sollicitant eenige kan9 te geven. Op één geval na. Toen was nummer 1 der voordracht een Roomsche man, wiens bekwaamheden een definitieve benoeming wettigden. Een niel-Roomscbe wethouder was de promotor en protector van den Roomschen sollicitant, en B. en W. die al tijd, behoudens enkele uitzonderingen, bij de voordrachten „gevolgd" werden, zouden nu eens de benoeming van één Roomschen hoofdambtenaar in de hand werken. Op de vele met-Roomsche hoofd-amblenarcn één Roomsche directeur. Dc uitslag was helaas geheel anders. Het beruchte too- verstokje „bekwaamheid" oftewel het anti papisme werd duchtig gehanteerd. Onze sollicitant had de beste getuigenissen aan zich; de raad werd schriftelijk en monde ling van 's mans bekwaamheden op de hoogte gesteld; de legenpartner kreeg evenwel de meerderheid en werd dus be noemd. De raad telde toen vijf socialisten en ook deze groep hield de benoeming van den Roomsche dapper tegen. Op dien dag werd de vijfde socialist geïnstalleerd en reeds in de eerste raadszitting deed hij mede aan een partijbenccming, welke naar het oordeel van de toenmalige Roomsche- en Anli-revolutionnaire raadsleden den Roomschen schandelijk onrecht aandeed. Wij, Roomschen, stellen even goed als welke partij ook, als eersten eisch voor een benoeming, dat. men er inderdaad bekwaam voor zij. Onbekwame en ongeschikte ambte naren achten wij evenzeer nadeelig voor het algemeen welzijn als wie ook. Het al gemeen belang wordt naar onze meening steeds het beste gediend bij benoeming Het bestuur van onze meest bezochte badplaats Zandvoort brengt eenige wijzi gingen aan in de algemeene Politieverorde ning van die gemeente. Eene daarvan is, dat het voortaan verboden zal zijn, dat be stuurders van motorrijtuigen, rijwielen en rijtuigen naast elkander rijden, behalve wanneer het noodig is bij het inhalen. Be stuurders van rijwielen vallen hier buiten wanneer zij zich op rijwielpaden bevinden. Er is natuurlijk een reden geweest waar- cm de een of andere beambte die bepaling in de verordening wenscht te zien opgeno men. B. v. het feit, dat in den zomer de ge heeie breedte van den weg wordt ingeno men door naast elkander rijdende fietsen. Maar of de aangewezen remedie voor die kwaal nu is het verbieden van naast el kaar te rijden, betwijfelen wij. Men weet hoe druk het in Zandvoort 's zomers kan zijn. Honderden, duizenden, tienduizenden gaan er per fiets heen. Die allen zouden verplicht worden, let cvcl ver plicht op straffe van te worden verbali- seerd, om acht.er elkander te rijden. Bij het binnenkomen van Zandvoort zou door de fietsrijders de bepaling nog wel te handhaven zijn, maar wat moet er gebeu ren als er een club van vijftig, honderd wielrijders vertrekt? Allen achter elkaar? Men stelle zich dc verkeersstagnatie. voor, die ontstaan zal nabij liet station der E. S. M. Als de politie daar de hand aan gaat houden! Een ander bezwaar is dat een dergelijke bepaling in geen enkele andere gemeente bij ons weten bestaat en dat de wielrijders, die in Zandvoort komen, zoo goed als allen vreemdelingen zijn, die dus 'geheel vreemd tegenover zoo'n politic-be paling staan. Honderden processen-verbaal zal de politie moeten opmaken ofwel de wetsover.: ogen door dc vingers zien. _Op dit laatste het dan ook wel uitdraaien, maar daarvoor maakt men toch geen politie verordening. Politie-maatregelen moeten gedragen worden door den drang der omstandighe den, zoodat ieder de noodzakelijkheid er van inziet en het nuttig eficct. Een bepaling als welke Zandvoort nu wil invoeren, kan echter slechts de lachlust van de tienduizenden vreemdelingen opwek ken. Noodig is zij trouwens niet, want bij een zoo intens verkeer als 's zomers te Zandvoort, regelt zich de orde vanzelf. Wie niet meehelpt aan een ordelijk verkeer, wordt daar vanzelf en op staanden voet ge straft met een.' ongeluk. van den bekwaamsten en meest geschikten persoon. Men hoede zich echter voor over drijving en boude rekening mei de omstan digheden. Bij vermeende gelijke bekwaam heden verdient 't immers aanbeveling, hem te benoemen, die voorkomt uit een groep welke krachtens hare getalsterkte verhou dingsgewijze recht kan doen gelden, Dc socialisten, die telkens de roomsch. democraten oproepen tol samenwerking, hebben bier een pracht gelegenheid, hun breedheid-van-kijk op-de-dingen te demon- streeren en hun zakelijk opzicht, te streven naar het beste te toonen. Opmerkelijk is het, dat juist het tegenovergestelde te con- slateeren valt. Nopens ons roomschen too nen zij zich geen haar beier, dan alle ande re niet-roomsche partijen, soms zelfs_ staat de S.D.A.P. het verste van, ons af. Wij wil len dit eens duidelijk demonstreeren met de laatste benoemingen in den raad, waar bij een voordracht was om te komen tot vier gemeente-geneeskundigen bij onzen Gemeentelijken Geneeskundigen Dienst. Twee medici zijn er reeds aan verbonden: en moesten er dus twee doktoren worden bijgekozen. Als algemeene regel gledt, dal naar het geloof niet mag worden gevraagd. Vroeger ging liet gemakkelijk om den roomschen sollicitanten een trap te geven. Volgens den heer Van dc Kamp circuleer den briefjes in den raad waarmede de leden der vroedschap elkaar waarschuwden dat deze of gene sollicitant roomsch was en dan lag hij onherroepelijk voor de vlakte. Bewijzen kon men liet niet, maar zelfs in lagere regionen wist men er de roomschen uit te houden. Hel tooverstokje „bekwaamheid' werkte, wonderen. '^4ar' tegenover bewezen de „cijfers dat wij er zeer bekaaid af kwamen. Dus niet naar ge loof vragen is regel geworden. Wij juichen j dat toe. Evenwel kunnen er uitzonderingen j zijn en wij zijn (warenl er van overtuigd, dat in het gegeven geval eene uitzondering j behoorde te worden gemaakt. Niet op poli-; tieke, doch op godsdienstige gronden. Nu j kon de 'S.D.A.P. eens prachtig demonstree ren zich te kunnen indenken, dat wij princi pieel er anders over denken, dan zij;; dai. wij om wille der geestelijke belangen een ander standpunt moeten innemen dan zij. De lezers kennen deze zaak uil het ver slag der R.K, Kiesverëeniging en het raads- overz.icht. Zeer kort mogen wij even de argumenten herhalen: Ie. het tegengaan van malthusianisfische praktijken; 2e. bij de keuze van moeder of kind; 3e. bij het toe dienen der laatste H. Sacramenten der ster venden; 4e. vrije ziekenhuiskeuze; 5e. vrije artsenkeuze; 6e. vrije specialis ten-keuze en ten 7e. het zijn van dokter- huisvriend en ambtenaar, die ook in maat schappelijke vraagstukken adviezen zal moeten geven, welke motieven gerustelijk zuiver godsdienstige motieven mogen wor den genoemd. De socialistische raadsleden wilden er geen van allen aan, zelfs niet nadat de vrijzinnige wethouder gewezen had op het feit, dat wij jaren lang een room schen armendokler hadden gehad en dat hij Groote Houtstraat 187, - Tel. 12504 Zorgvuldige bediening in elk opzicht Verzegelde zakken Ook A'dam, Hilversum, Bussum, Leiden meende, dat, nu alle voorgedragenen door B, en W. geschikt werden geacht, met het ecg op de door den gemeenteraad gewild© vrije ziekenhuis- en artsenkeuze althans ééni roomschen medicus moet worden benoemd. Nadrukkelijk verklaarde de soc. leider dat hij namens zijne fractie de motieven der room schen niet onderschreef. Evan nadrukkelijk! verklaren wij, dat de heeren S.D.A.P.-era hierbij, zij het onbewust de roomsche ar beiders vim zich afstootten. Zij begrijpen niet dat bij een cventueele samenwerking met hen de roomsche katholieken aan hurt beginsel verplicht zijn, de benoeming vare zoo een functionaris op te vorderen, op straffe van verbreking der samenwerking. De oude strijd geloof tegen ongeloof. De offers van persoon, 'geld en tijd aart de verpleging van armen en zieken door de; roomschen gebracht, iaten de socialisten Si berisch koud; geen oogenblik vermogen zij zich in te denken dat hier sprake moet zijn van een godsdienstigen ondergrond. '0 Het verloop der benoeming zelf spreekt ook al boekdcelen. De burgemeester deeldrt openlijk mede, dat de 'heer Reinalda deel uitmaakte van de minderheid van B. en W., die er niet voor te vinden was. den room schen candidaat, ook niet uit het oogpunt van de distributieve rechtvaardigheid, num mer één van de voordracht te maken. Gelijld bij zoovele aangelegenheden B. en W. of d© burgem. alléén termen vinden om van den. voorgeschreven regel af te wijken, hier ge schiedde dit niet, ondanks het feit, nu er aanleiding toe was, dat dc heeren er op gewezen werden. Tijdens de raadszitting moesten wij hooren, dat hier weder de be kwaamheid vooropgesteld behoorde te wor den. Men verzweeg het niet en dc stemmen- cijfers wezen 't uit. De S.D.A.P.'ers stem den op slechts één candidaat om dezen d© meeste kans te geven en daarna bij de her stemming stemde een groot deel den room schen dokter. Eigenaardig; in een tiental minuten werd de roomsche candidaat in! eens bekwaam voor de luactie. De heer Rei nalda zeide immers tijdens de behandeling der begrooting 1927, dat men om politieke- of andere bijkomstige redenen niet tegen zijne overtuiging in mag stemmen? Den roomschen armen, toch al reeds zool te beklagen wegens het gemis aan stoffelijk© goederen, ook de geestelijke voordeden onthouden; ziedaar de S.D.A.P, ten voeten: uit geleekend als een anti-godsdienstige; partï' PARVUS. ONBESTELBARE BRI EN BRIEFKAARTEN van welke de afzenders onb. Terugontvangen in de tweede ii. oe maand Februari. Binnenlandsche grieven Adminis; R.K. Weekblad „De Voorhoede", Utrecht Brisweiler 'Familie F., Ha un Bonar us, Maj. Alida, Haarlem Beminden, Mej. W, L. van, den Haag Commissaris Beheer Z. en O. fonds, Utrecht Commissaris van Politie, Zandvoort Dokkum, den heer C., Amsterdam Van Gulik.'dgn heer P., Breu- kelen a/d. Vecht Henneveldt, den heer J., RotterdamHölendorff, Mevrouw, de Jong, Familie, den Haag Koster, den heer J., Heerlen (L.) Kapteyn, den heer H. J., Haarlem Lassing, Mej., Haarlem Lelouse, Jean B. P., Doesburg van der Linden, den Heer, Rotterdam Meijer, den heer, Haarlem Mulder,, Jan, Oosterbeek Meier, Halfweg Prins, Madame, Haarlem Remmé, Familie J., Haarlem.; Remer, den heer G Amsterdam Rijksverzekerings bank, Raadt, P. v. d., Maastricht Star, Marie, Haarlem de Wilde, Mej. Go, Haar lem Wijdoogen, Mevr. P., Ha-riem Ylan- den, Mej., Heilo No. 6855 Binnenlandsche Briefkaart Hermin" AerdenhoutLanc'-.aat, T mmer, Mevr jw M., den Haag Laresse, Mej., Beverwijk Mom Breyer,-Mevr. J., den Haag Os Gé van, Amsterdam Rooy, Mevr. de, Nieuw- Vennep Smit, den Heer, Schoten Sasse- van Ysselt, den Heer van, de Bildt Schoon- derbeek, den heer H. J., Maastricht Buitenlandsche Brieven; Camel D* das, Mr., Kaapstad Veenbruggen, Mr. jMi chigan Wigersma, Mie F., Gcnova. Buitenlandsche Briefkaarten Adams, Th., Wedau Gommers, Mej. C., Rurhort Krümpa, Familie, Sterkrade Valk, H. A, van der, Tyrol 6 briefkaarten zonder adres. Men wordt verzocht om het adres op de stukken te vernielden, opdat deze bij on bestelbaarheid kunnen worden teruggezon den. Voorts is het gewenscht, alle per post te verzenden stukken van een cvolledig adrs straatnaam en huisnummer te voorzien. Vr. omtrent loten. Antw.: Geen enkel is uitgeloot. Vir, I. In de Rijksin,komstenbelasting ben ik aangeslagen over 192627 in de gemeente Bennebroek tegen een zuiver inkomen a 3500, met 800 aftrek noodz. levensonder houd, hoofdsom 85.50, waarvan gemeentel, inkqnistenbelasling bedraagt 63.28. Hoeveel gemeentelijke inkomstenbelasting zou ik nu van datzelfde inkomen moeten betalen aan. de gemeenten Bloemend,,al of Heemstede? Vr. II. Mijn personeele belasting is ver hoogd met 10 pet, voor het leeningsfonds; 20 pet. .voor de provincie en 30 pet. voor de gemeente. Hoeveel bedraagt dit voor de gemeenten Velsen, Bloemendaal, Heemslede en Hillëgom? Antw.: I. Over 1926- 1927 in Jjaarlem aan gemeentebelasting f 90; in Heemstede 62.10; in Bloemendaal 75. II. Voor de gemeente is het percentage hooger, doch het is niet mogelijk op te geven in deze rubriek wat het^dan wel is, L. LJ

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1927 | | pagina 1