Maria-Stichiing H. J. v. d. MEER Laatste Dagen.8 I w O TS® inglebert! ONS WACtlTWOORO SOËO Eü 00)0(OOP Kruisstraat 43 1 UIT DE PERS. Die moedige Calles! BOEKBEOORDEELING. BINNENLANDSCH NIEUWS. De verbinding tusschen Noord Noord en Zuid. lederen middag van 2 tot .3 uur Polikliniek f PLAATSELIJK NIEUWS. SCHOTEN. GEMEENTERAAD. HAARLEMMERMEER. BEVERWIJK. VELSEN. HILLEGOM. HAARLEMMERLIEDE. ADVERTENTIËN. t GEMENGD NIEUWS. De moord op Mr. Wijsman. UIT ONZE OOST. De Gouverneur-Generaal weder te Buitenzorg. ANNY DANKELMAN TO DANKELMAN NICO DANKELMAN HANNY DANKELMAN RIJWIELBANDEN MEGHEL8N DUNL0? RADIO. Schagehelstraat 7. BLIJFT GEHANDHAAFD HET PARFUMERIE HUIS KRUISSTRAAT no. 43. M. REEMERS, V Wij lezen in „De Mórgen": Het „Handelsblad" gaf dezer dagen een paar plaatjes over straatgevechten in Mexico. In hoeverre die gevechten recht streeks met de Kerkvervolging samen han gen is een open vraag; Mexico is het land der openlijk smeulende revoluties en de naar den presidentszetef begeerde tegen standers van Galles zullen niet verzuimen van de door de Kerkvervolging gewekte be roering partij te trekken, om er politieke munt uit te slaan. Het gaat echter om het onderschrift, dat het „Handejsblad" aan deze plaatjes geeft. Men luistere: President Calles van Mexico heeft, naar raen weet. het aangedurft om zijn wil tegenover dien der Katholieke Kerk te stellen. t Voila! Vager, inhouóloozer en onschuldiger kan het niet gezegd worden. Een groot blad als het „Handelsblad" moet natuurlijk op de hoogte zijn van de waarheid en moet de wetgeving van Calles tegen de Kerk kennen. Het moet weten, dat volgens die wetgeving ook de bijzondere scholen volstrekt godsdienstloos moeten zijn op straffe van anders gesloten te wor den; dat alle godsdienstige orden en con gregaties verboden zijn en dat hun leden niet samen mogen wonen op straffe van gevangenisstraf; dat alle grondbezit van kerkbesturen of andere kerkelijke organi saties, door den staat eenvoudig worden geroofd zonder eenige vergoeding; dat alle kerken, gebouwd en onderhouden door de giften der geloovigen, door den staat wor den geroofd en dat de staat bepaalt welke kerkgebouwen nog mogen worden gebruikt en welke niet; dat alle andere kerkelijke eigendommen: seminaries, hospitalen, col leges, kloosters, pastorieën, bisschoppelijke paleizen en alle andere gebouwen, be stemd voor godsdienstige doeleinden, eigendom der natie worden, d, w. z. dat de staat ze eenvoudig in bezit neemt. Over de geestelijke kneveling der Kerk zwijgen wij nu maar; wij citeeren slechts die bepalingen der Kerkvervolgingwetten, welker schandelijke onrechtvaardigheid ook aan een liberale redactie zonder meer duidelijk moeten zijn. „Het „Handelsblad" moet weten, dat de door „Calles gevoerde vervolging der Kerk in Mexico, nog afgezien van de geestelijke verdrukking, een formeele wettelijke ge sanctioneerde roof op groote schaal is. En hoe definieert dit liberale blad dit alles? President Calles van Mexico heeft, naar men weet, het aangedurfd om zijn wil tegenover dien der Katholieke Kerk te stellen. Dat is de liberale visie op de Kerk vervolging in Mexico. Wi> vragen ons af. hoe het „Handelsblad" zou spreken als de rollen eens ander ver deeld waren. Als bijv. een katholieke re geering in Mexico eens de wetgeving van Calles toepaste op de protestantsche of •Joodsche kerkgenootschappen! De geheele liberale^ en protestantsche pers zou in actie komen en terethtl Maar nu het slechts gaat om een goed- georganiseerden en streng-systematischen staatsroof op de Katholieke Kerk en om een geestelijke verdrukking, die toch óók met de zoogenaamde „liberale" beginselen in flagranten strijd is, nu heerscht Ruhe in allen Gipfeln. En het liberale „Handelsblad" spreekt met nauwelijks verholen sympathie van een moedigen president, die het heeft aange durfd „zijn wil tegenover dien der Katho lieke Kerk te stellen".... Men denkt onwillekeurig aan het bekende versje van De Genestet: „Wij zijn ontzaglijk liberaal" en aan de slotregels: „Dat hen de duivel haal! Wat zijn wij liberaal!" korte regels, waarin hij alles samenvat. De kinderen moeten jong leeren begrijpen, waarom de tijd voor Paschen, zoo'n.droeve, zoo'n ernstige tijd is. Vervolgens moeten zij J. S. leeren inzien, dat de menschen, die dikwijls zoo oiyadenkend de vruchten van het ver lossingswerk aannemen, toch aan weder- zijdsche verplichtingen denken moeten. Maar kinderen moeten verder gaan: ze mo"en ook iets doen overeenkomstig dat insioht. Heel eenvoudig, echt prachtisch wordt dat alles uitgelegd. Deze opvattingen kunnen ook goed op school worden verklaard zoo leert 't kind de Kerk begrijpen en haar leer toepassen. EIn een korte schets laat Anny Berkvens-Hulsmans voelen, hoe een kind van een moeder kan houden, 't Blijft leven in de herinnering.aan moeder, die gestorven is. 't Sluipt naar 't graf van moeder, om daar rozen te planten en moeke te groeten. Be seffen ouders wel geoeg de innige aanhan kelijkheid van 't kind? Het achtste vervolg stuk over Meisjes-opvoeding behandelt weer de school, 't Is een zeker feit, dat meisjes scholen met examens 't systeem en de in wendige structuur van de jongensschool hebben overgenomen, zonder rekening te houden met 't vrouwelijk karakter. Er is zelfs in de sfeer van de school niets ver anderd, er is geen echte vrouwelijke geest gekomen. Hoe de schrijfster een meisjes school wil geeft ze heel duidelijk aan niet een school met macht van parate kennis, die ten slotte weer zeer gauw vergeten wordt die de eigenlijke studie tegenwerkt, inplaats van bevordert, geen hyper—cultuur van ge heugen en verstand juist in de dagen, waarop 't meisje meemaakt een geweldige opleving van 't gevoel, in de jaren waarin 't meisje droomt en dweept en hooge idealen najaagt. Zij wil een school, die de harmonische vor ming van geheel de vrouwelijke persoonlijk heid beoogtde intellect-ontwikkeling moet hieraan ondergeschikt zijn. 't Is te hopen, dat deze krachtige oproep tot een betere meisjes opvoeding doordringt bij hen, die meer practische meisjesscholen kunnen inrichten of bij hen, die daar doceeren. In 'n vlot stukje teekent Marie Koopmans een echte opvoedster uit den ouden tijd. INHOUD VAN TIJDSCHRIFTEN. Boekzaal der geheele wereld No. 5. Het Nederlandsche Boek huis, Tilburg. Pater Jos. van Wely, OJ5. bespreekt in 't laatste Boekzaal-no. de Nedrl. Teresia-ver taling van Prof. Brandsma en diens mede werkers, welke vertaling een cultuurmonu ment belooft te worden. Hij beschouwt Te- resia's psyche en vergelijkt haar zeer per soonlijke uitingswijze met die van Ruus- broec en Joh. van 't kruis. M. v. M. oordeelt, dat geestelijk volwas senen Vautel's „Mijnheer Pastoor bij de Armen" kiinnen lezen hij classificeert het „C" en hij vindt het „een onmogelijk boek. een voortdurende ergernis, èn om de on katholieke sfeer, èn om de verwarring, die 'n dergelijk boek bij vele niet-katholieken wel möèt stichten." Van Ed. Serrarens treffen we 'n uitvoerig artikel aan, gewijd aan Brom's jongste werk „Romantiek en Katholicisme in Nederland" „....een zeer voortreffelijk werk, dat 'n belangrijke aanwinst mag heeten voor de Nederlandsche cultuurgeschiedenis G. Ridder de van der Schueren heeft't over „Amerikaansche Cultuur in de Prac- tijk". Hij ziet geen gevaar in de veramerikani seering van Europa, mits „de middel- en hoogere stand niet naar een lager peil afzak ken"dan zij het Amerikanisme luide welkom geheeten. Want de Europeesche atbeider kan er slechts bij profiteeren." H.Fï. geeft enkele typeerende zinsneden uit de kernachtige en meesterlijke analyse van „Dom Bellot's bouwkunst" door Henri Charlier. Herluf van Merlet bespreekt heel onder houdend de nieuwe Ufa-film „De Heilige Berg". Daarna volgen de steeds belangwek kende „Verscheidenheden". In de „Corres pndentie" lezen wij een informatie „van hoogste kerkelijke zijde" inzake „Pallieter" Als altijd is Boekzaal goed ingelicht en de artikelen zijn actueel en frisch. De admini stratie liet 'n deel der bestellingen van de laatste maanden clicheeren en deze facsi mile's zijn in dit no. afgedrukt/ zeer in teressant Boekzaal schijnt inderdaad welhaast overal abonné's te hebben; we merkten bestellin gen op, zoowel uit Frankrijk en Italië, als uit Indië Venezuela, China, enzi Tijdschrift voor R.K. Ouders en Opvoeders No. 5. Het Ne- derlandsche Boekhuis Tilbiirg. In een practisch stukje legt de redacteur uit, hoe aan kinderen 't idee van den Vasten tijd kso worden bijgebtacht, 't Zijn drie Verbetering van het veer te Moerdijk Het „P.C.W.", Propaganda-Comité voor Wegenverbetering, schrijft ons De vraag is gesteld, hoe het staat met de plannen tot verbetering van het veer Moer dijk-Willemsdorp over het Hollandsch Diep en meer in het bijzonder is daarbij gevraagd, of er kans zou bestaan de gewenschte ver beteringen gereed te krijgen, vóórdat d- in 1928 te Amsterdam te houden Olympische Spelen beginnen, welke een toeneming doen verwachten van het verkeer ook over dit veer op een der voornamste routes die Frankrijk met Nederland verbinden. Nog onlangs hebben de besturen van den A.N.W.B., de Kon. Ned. Automobiel Club, de Kon. Ned. Motorwiel Ver. en den Bond van Bedrijfsautohouders in Nederland in een verzoekschrift aan den Minister van Waterstaat om een spoedige verbetering van het Moerdijksche veer gevraagd. In 't belang van het verkeer is dat reeds lang drin gend noodig. Hoeveel te meer dan, als straks het verkeer daar nog veel drukker zal Wor den Het zal daarom voor de weggebruikers een reden tot voldoening zijn te vernemen, dat, blijkens inlichtingen van bevoegde zijde ont vangen, er alle kans bestaat, dat het veer Moerdijk-Willemsdorp vóór den zomer van 1928 verbeterd zal zijn. Het voor de uitvoering van de verbeterin gen opgemaakte werkplan is in dien zin opgezet, en binnenkort zal met die verbeu ring een begin worden gemaakt. Bij dergelijke werken kan de tijd noodig voor de voorberei ding en de uitvoering mede- of tegenvallen, maar verwacht kan worden, dat in het voor jaar van 1928 een nieuwe veerboot, voorzien van koplading, in de vaart zal worden ge bracht, de vaarafstand zal worden verkort en een geregelde halfuurdienst kan worden onderhouden. Dit is een belangrijke verbetering, want de ponten met zijlading, die nu nog steeds gebruikt worden, veroorzaken oponthoud bij het op- en afrijden der wagens en als nu ook de vaarafstand wordt verkort, zal de overtocht, naar men verwacht, heel wat vlugger kunnen geschieden dan tot dusver het geval is. Thans nog de tarieven verlaagd Dat is wel zeer gewenscht en het verkeer zou er mee gebaat zijn de hooge veergelden schrik ken menigeen af. Op de route BredaRotterdam ligt nog het Zwijndrechtsche veer, dat aan strenge eischen voldoet. De gemeente Dordrecht heeft voor eenigen tijd aan dit veer een nieuwe, groote veerboot in de vaart gebracht, waarmede het overzetten vlugger geschiedt. Bovendien is te Dordrecht de vervanging van de smalle brug over de Spoorweghaven door een breedere in uitvoering, hetgeen het verkeer ook belangrijk ten goede zal komen. Op de andere verbinding van Breda met het Noorden, die over GorinchemUtrecht, heeft het verkeer te maken met het Keizers- veer, dat, wat inrichting en capaciteit be treft, zeer geschikt kan worden geacht en het Sleeuwijkscbe veer bij Gorinchem, waarvan een nadeel is, dat de veerboot van zijlandig is voorzien, waardoor het op en afrijden van auto's bemoeilijkt wordt en het zelfs wel voorkomt, dat een automobilist uitgenoodigd wordt, achteruit de pont op te rijden, het geen niet aanbevelenswaardig is. Sedert eenigen tijd is op dit veer een half uurdienst ingesteld. Dit is een verbetering maar het zal moeten blijken, of, in verband met den tijd die met laden en lossen is ge moeid, deze halfuurdienst in de zomer maanden, op dagen met druk verkeer zal kunnen worden onderhouden. De Raad der gemeente Schoten kwam gisteren avond in voltallige zitting bijeen, onder voorzitterschap van Air. J. Heerkens Thijssen. Onderwerpen ter behandeling: 1. Voorstel van B. en W. tot beschikbaar stelling van gelden voor het aanschaiien van stoelen en tafels, ten behoeve van de inrich ting van een handwerklokaal in de Willem de Zwijgerschool, en tot afwijzing van het verzoek van het bestuur van genoemde school om medewerking voor de verbetering van de speelplaats daarbij. De heer JANSEN stelt voor 50 stoelen be schikbaar te stellen op practische gronden. Het voorstel wordt in stemming gebracht en met de stemmen der S. D. A, P, tegen, aangenomgn. Het tweede deel van dit agenda-punt in zake medewerking voor verbetering van de speelplaats wordt zonder stemming aangeno men. in afwijking van het advies van B. en W. Agenda-punt la. Krachtens hel bepaalde in artikel 4 der regeling voor het cursusonderwijs in de Fransche taal, moet in deze maand worden overgegaan tot de benoeming van de leer krachten voor het cursusjaar loopende van 1 April 1927 tot en met 31 Maart 1928. Zouden wij, indien de kans van opheffing per 1 Mei a.s. van onze gemeente niet zeer groot was, u te dezer zake op dé gewone wijze een voorstel hebben gedaan, in de ge geven 'omstandigheden hebben wij gemeend, dit met eenige beperking te moeten doen. Het schijnt ons namelijk tegenover het ge meentebestuur van Haarlem billijk toe, dat dit zich na de annexatie kan uitspreken over het al of niet voortbestaan van den cursus. In verband hiermede achten wij een ver lenging der aanstellingen van het tegenwoor dige personeel, tot 1 Juli a.s. gewenscht. Mitsdien stellen wij u voor: ahet aantal leerkrachten vast te stellen op 4; b. de aanstelling van de 4 in dienst zijn de leerkrachten t.w. de heeren: Chr, Pels, M. Eijsker en M. Bakker en mej. A. J. Rienks, tot 1 Juli 1927 te verlengen; c. als hoofd van het cursusonderwijs aan te wijzen den heer Chr. Pels, voornoemd. Het ligt in onze bedoeling een zoodanig aantal reserve-leerkrachten te benoemen, dat het onderwijs zal worden gegeven aan gemiddeld 18 leerlingen per klasse. De lessen zullen worden gegeven in één der lokalen van de O. L. school A (Over- tonstraat). Aldus wordt besloten. Agendapunt 2. Behandeling van het rapport, dd, 31 Ja nuari j.L, van de op 13 April 1926 inge stelde commissie voor het onderzoek van mogelijke onregelmatigheden bij den bouw van 100 gemeentewoningen, alsmede bij den aanleg van straten op een bouwterrein van de bouwvereeniging St. Bavo op het dorp. De heer KOBELENZ stelt behandeling in besloten zitting voor. De heer HEIDSTRA zegt, dal het meer derheidsrapport voor Jan Publiek, die van niets weel en dat nog al verschilt van hei minderheidsrapport, een sensationcelen in druk maakt. De heer LOERAKKER voelt niet veel in principe voor een geheime zitting. Toch zal 't spr. moeilijk vallen verschillende bijzon derheden in 't openbaar te behandelen. De VOORZITTER een geheime zitting moet door drie raadsleden worden aange vraagd. De heer VISéE meent, dat de Raad deze zaak voor hel volle front van 't publiek ob jectief moet behandelen, nu de Pers de be langstelling op deze aangelegenheid heeft gevestigd. Spr. meent, dal we ons niet vopr openbare behandeling huiverig moeten too- nen. De besprekingen moeten een waardig ka rakter houden. De heer LOERAKER licht zijne bedoeling toe. Hij wenscht de bijzonderheden der zaak eerst in gesloten zitting te bespreken. De VOORZITTER zet zijn^standpunt uit een. Spr. heeft zich geen partij willen stel len. Wanneer drie raadsleden hun wensch daartoe kenbaar maken, gaan de deuren dicht. De heer LOERAKKER zal 't liefst de zaak ppenbaar behandelen. De heer DE VOS zal bij de besprekingen de handelingen van ambtenaren moeten be-, trekken; daarop is zijn rapport gebaseerd. De heer LOERAKKER: Als hier sprake is van ambtenaren wordt bedoeld de directeur van gemeentewerken. Als die ambtenaar morgen zal moeten optreden, zal zijn jje- zag en autoriteit onnoemelijk veel schade lijden door de openbare besprekingen. Voor het prestige van dezen ambtenaar acht' spr. het beter het uitpluizen van de zaak iri ge sloten zitting te behandelen. De heer VAN SCHIE verklaart zich voor behandeling met gesloten deuren. De vergadering gaat hierop in geslóten zitting over De gemeenteraad bleef lot half één in geheime zitting bijeen, waarna de vergade ring uiteenging. De openbare behandeling van het rap port zal dus tot de eerstvolgende ver gadering worden verschoven. Gevonden voorwerpen eu dieren. Terug te bekomen bij: T. Stiphout, Goet- zeestraat 28,. een portemonnaie met in houd; J. Stam, Overtonstraat 6, een kin- dertaschje met inhoud; J, Sinnige, Schee- perslraat 39, een taschje met inhoud; H. Vis, Atjehstraat 32, een sleutel; S. de Vries, Meidoornplein 15, een stroohoed: H. Steen- kist, 1ste Hoogerwoerddwarsstraat 7, een heeren-vjngerring; p. Ulders-Masman, Reitz- straat 76, een rijwielbelastingmerk; L. Hol- stein, Hulststraat 49, een rijwielbelasting merk; H. Schoonderbeek, Riouwstraat 26, een glassnijder; J. Adelaar, Spaanschevaart- straat 59, een sleutel; L, Vos, Gen. de La Reijstraat 91, een kinderportemonnaie en een sleutel; J. Krommert, Rijksstraatweg 253, en hond; L. van Hasselt, Spaarndam- merweg 9, eenige sleutels; H. Zijlstra, Floresstraat 14, een kindermuts en een springtouw; F. Veenstra, Sillemstraat 3. een studentenmuts; W, Cassee, B'antamstraat 18, een sleutel; A. Plantinga, Bantamstraat 11, een damesarmbandhorloge; Aan het Bureau van Politie een ring met sleutels, een schooltasch met boeken, en een tabaks pijp. Burgerlijke Stand van 13 Maart 1927 Geboren: Nicolaas, z. v. A. Loogman en D. van Berkel. Nicolaas Bastiaan, z. v. K. A. F. Hulsbosch en Al. Maas. Helena, d. v. H. van .Leeuwen en H. M Schónbage. Cornelis, z. v. T. Dekker en A. Vink. Maria Francijna Hendrika, d. v. G. Ver duin en A. P. Tensen. Anna Theresia, d. v. P. A. Vester en A. M. Scramal Frederika Jantina, d. v. K. Medema en K. Zeedijk. Ondertrouwd: Adrianus Doets, 27 j. en Geertje Antonia Sprangers, 23 j. Getrouwd: Willem Arie Groenenberg, 27 j. en Mijntje Pruissen, 24 i, Wilhelm van Manen, 24 j. en Geerlruida van der Walt, 21 j. Overleden: Hendrik Dijkgraaf, 64 j, geh. met C. M. Bierenbroodspot. Hendrik Schreuders, 74 j„ wedr. van S. van Krim pen. Berdina Dymfina Stroet, 14 mnd„ d. v, J, Stroet en E. Stokman. Jacob- van Kouteren, 65 j„ ongeb. Antbonie van Zanten, 6 d., z. y, A. van Zanten en D. W. Jnensen* HERDENKINGSFEESTEN 1276—1926. Algemeene vergadering van buurtbewoners en -Commissies. De tijd voor t vaststellen der plannen van de verschillende buurtcommissies nadert snel. Iedere buurt(commissie) werkt zooals vanzelf spreekt geheel zelfstandig en is die zelfstandigheid natuurlijk onaantastbaar. Maar daar men kan verwachten, dat Bever wijk gedurende die feesten bezoekers van heinde en verre zal ontvangen, is het van zéér grcot belang, dat het feestvierend Be verwijk een goeden indruk zal maken bij d e bezoekers, terwijl het voor de buurt bewoners en hunne commissies een groote voldoening moet zijn, dat haar werk met goeden uitslag wordt bekroond. Om dit te bereiken is het evenwel nood zakelijk, dat verschillende buurtbewoners en buurtcommissies onderfng met elkaar in Cverleg treden, temeer daar door samenwer king niet alleen een beter geheel tot stand kan komen, maar ook door gezamenlijken inkoop etc. voordeeliger gewerkt kan worden Het sub-comité voor versiering etc. ver zoekt daarom aan alle reeds gevormde buurtcommiss'es eenige afgevaardigden ter algemeen,» vergadering te zenden. Gaarne zag het Comité dat van alle straten, waar zich door welke omstandigheden dan ook, neg geen Commissie beeft kunnen vormen, twee of meer bewoners deze vergadering kwamen bezoeken, opdat door onderl'ng cverleg het misschien mogelijk zou kunnen zijn bezwaren van financieelen of anderen aard lot oplossing te brengen. De vergadering heeft plaats op Woens dag den 9en Alaart 1927, des namiddags te 8.30 uur, in de bovenzaal van Café Oud Mcerensteijn (ingang Meerensteijnplein). Liefdewerk St. Francisca Romana. Men schrijft ons: Reeds eenmaal hebben wtj een oproep gedaan om uw medewerking voor de brei- en haakactie. Een zeventienlal dames hebben zich bereid verklaard om te helpen, doch gaarne zagen wij dit aantal minstens verdubbeld. Zooals u reeds gelezen kunt hebben, kost het u niets als een weinig tijd. Wij brengen u wol en sajet, brei- en haak- naalden thuis en nemen na verloop van tijd het werk bij u in ontvangst. Met alle wen- schen, wat voor soort- brei- of haakwerk u 't liefst heeft, zal rekening worden gehouden. Geef u dus spoedig op, maar voioral voor 15 Maart bij mej. T. Zurlohe, Breestraat 41. BEVERWIJK, 4 Maart, R.K, Coöp. Tuin- dersvereeniging „Kennemerland". Boerekool 0.651 05 per kist; Spinazie 11.20; Witlof 1 2031 ct„ idem 2 1218 cl.; Sprui ten 20—36 ct„ Uien 34 ct. per Kg.; Bloem kool 18.50 per 100; Bieten 4 ct., Worte len 24 ct. per K.G.; Roodekool 510 Gele kool 410; Groene kool 36; Knollen II 25 per 100;Prei 613 ct„ Sel derie 68 ct. per bos; Rabarber 3038 ct., Raapstelen 34 ct. per bos. Burgerlijke Stand. Geboren A. M. G. Bonarius-Comajta, d. A. Bijl-Biel, d. L. den Heyer-Anker, z. E. v.an Tetering- Le Granse, d. C. Keur-Barnhoorn, z. S. Bakker-Veen, d. D. M. Reitsma-Groen, z. H. Reehorst-v. d. Plas, z. A. Fons- de Kraaij, d. P. Berendsen-Voogt, d. M. P. Visser-Boot, d. S. Veldman- v. d. Does M. W. L. Tieman-Plasberg, d. C. Koster-Goover, d. A. de Groot-Schilp, z. Overleden Cornelia van der Horst, 54 j., echtgen. van W. KortePetrus Adrianus Beentjes, 1 d., z. van W. Beentjes Adriaantje Koert, 64 j., echtg. van S. Krijger Hendrika Helena Tonggronde, 77 j., echtgen. van C, v. Duijn Jakomina Bileveld, 76 j„ wede. van A. Snellenberg Alida Knegjes, 64 j., wede. van W. Wenning Maria Catharina Klein, 84 j., wede, van J. Visser Matthijs Rutte, 3 j., z. van 0. Rutte Maria de Jong 61 j„ echtgenoote van J. Bakker Maria v. d. Boo- gerd, 69 j., echtgen. van J. v. Gooi. Ondertrouwd B. L. de Vries en B. Dijk stra S. Wassenaar en A. C. Nijhout A. Kamkes en G. Swaan A. D. Dekker en K. de Lóoff S. Hoekstra en A. Stolk. Gehuwd W. C. B. v. d. Duin en H. Noordzij P. Visser en E. J. de Groot P. de Vries en Tj. de Haan A. v. d. Welle en C- M. Knegjes P. Winkelaar en A. M. Scholten. Holl. Bloembollenfcweekers Genootschap. - Donderdagavond hield de afd. Hillegom van het H. B. G. een ledenvergadering in „Flora". De belangstelling was slechts ma tig. De voorzitter, de heer W. M. Ruigrok, opent de vergadering met een woord van welkom, waarna de notulen worden gelezen en onveranderd goedgekeurd. Tot afgevaar digden naar de 42ste Alg. Verg., die 7 Alaart zal gehouden worden, werden gekozen de heeren P. Gocmans Az. en F. Lommerse Pz„ secundi de hoeren D. Nieuwsnhuis en W. M Ruigrok. Hierna was aan de orde; behande ling van den beschrijvingsbrief. Bij punt 7 van Je agenda werd besloten te stemmen voor den aftredenden voorzitter, den heer S. Schoneveld. Punt 8 der agenda, statuten wijziging, achtte men een zeer belangrijk punt. Het is een lerugkeeren tot den ouden toestand, n.L te besluiten, dat alle afdee- lir.gsvoorzitters ambtshalve lid zijn van het Hoofdbestuur. Voor enkele jaren moest men deze bepaling, in verband met de noodlij dendheid den- kas, prijsgeven. De voordee- len van de nieuwe bepaling meer contact van het hoofdbestuur met de afdeelingen en daardoor versterking der organisatie werd duidelijk aangetoond. Indien art, 14 der sta tuten wordt aangenomen, zal lovisch ook het Huisb» Reglement dienen te worden her zien. Betreurd werd, dat het hoofdbestuur geen resumé -r.m de afdeelingen had ver strekt van de voorbereidende vergadering en de daar gehouden besprekingen. Na verdere besprekingen wc.rdl besloten, dat de afgev. vóór punt 8 zullen stemmen en zoo noodig Cen amendement op het bestuursvoorstel zullen kunnen indienen. Bij de rondvraag worden besproken de ma tige prijzen der mest, waarop naar veler oordeel dc zachte winter van invloed is geweest. Geinformeerd wordt of en tot welke prijzen reeds tulpen zijn verkocht, Bespro ken wordt de vóórhandcl van thans, de vei- lirgen en de tijd der prijsraming. Een der leden informeert of het juist is, dat er te Voorhout Hyacinthenkweekers zijn, die nog geen lid van de Groep zijn. Het bestuur zegt onderzoek toe. Hierna sluiting. Personalia. Onze plaatsgenoot de heer J. J. W. van Dril is benoemd tot technisch employé bij de Bataafsche Petroleum Mij., met bestemming voor Ned.-Indië. Naar wij vernemen, is de WelEerw, Heer N. J. van der Weijden, van 1912—1918 ka pelaan alhier, thans te Rotterdam, ernstig ongesteld. Hoewel Z.Eerw, voornemens was ten huize van zijn ouders te Nieuwkoop een rustkuur te ondergaan, is hij thans op me disch advies ter observatie opgenomen in het St. Elisabethgastbuis te Leiden. IJMUIDEN. ZONDAG de H.H. Missen te 7 uur, half 9, half 10 en te 11 uur de Hoogmis. Te 7 uur Lijdensmeditatie: DINSDAG om 8 uur Dames-Congregatie. WOENSDAG om 7 uur Lef ter eere van den H. Joseph te 8 uur Jongelings-Congre- gatie. DONDERDAG half 8 Vriendenkring. VRIJDAG te 7 uur Kruisweg, daarna ver eering van de relikwie van het H. Kruis. ZATERDAG van 59 uur gelegenheid om te biechten. WOENSDAG, VRIJDAG en ZATER DAG zijn het Quatertemperdagen, drie geboden Vasten- en Onthoudingsdagen, AALSMEER. ZONDAG 6 Maart om half acht de Vroeg mis, om 10 uur de Hoogmis na den middag om 4 uur Lof met meditatie over het Lijden des Heeren. WOENSDAG-avond om 7 uur Lof ter eere van den H. Joseph. ZATERDAG-avond om 7 uur Lof ter j eere var. O. L. Vrouw van het H. Scapulier. Dagelijks gelegenheid om te biechten. Om novenen te doen bidden en kaarsen te laten branden bij 't beeld van de Kleine H. Theresia vervoege, men zich aan het klooster, HALFWEG. ZONDAG om half 8 en 9 uur de stille H. H. Missen en om half 11 de Hoogmis. Om 4 uur Lof met meditatie. WOENSDAG-avond 7 uur Lof ter eere van Sint Jozef. VRIJDAG om 12 uur en half 4 biecht- hooren der kinderen, die Zaterdag onder de H. Mis van 8 uur gezamenlijk te communie zullen gaan. ZATERDAG van half 6 tot 9 uur biecht gelegenheid en om 7 uur Marialof met Rozen hoedje. In de week zijn de H. H. Missen te 7 en 8 uur en wordt de H. Communie om half 7 uitgereikt. HILLEGOM. St. Martinus. ZONDAG, eerste Zondag der maand, le Zondag van de Vasten. Schaalcollecte voor kerksieraden. H. H. Missen te kwart voor 7, half 9 en 10 uur Hoogmis. 2 uur Catechis mus, 3 uur H. Familie. 7 uur Lijdensmeditatie door den ZeerEerw. Zeergel. Heer Lauwrier, leeraar te Hageveld. Het kerkbestuur houdt heden nogmaals zitting om plaatsengel den in ontvangst te nemen. DINSDAG 7 uur Maria-Congregatie. Woensdag, Vrijdag en Zaterdag, quater temperdagen. WOENSDAG 7 uur Lof ter eere van St. Joseph, met Rozenhoedje. VRIJDAG 7 uur Kruisweg. ZATERDAG van 4 tot 9 uur biechthooren. 7 uur Lof en Rozenhoedje. BEVERWIJK. ZONDAG de H.H. Missen te half 7, 8 en 10 uur. Te 12 uur Catechismus; te 3 uur H. Familie te 7 uur Lof met meditatie over het Lijden des Heeren. DINSDAG-avond half 8 Maria-Congre gatie voor de meisjes. WOENSDAG Quatertemperdag, geboden vasten- en onthoudingsdag. Te 7 uur al gemeene H. Communie van de meisjes der K aria-Congregatie, 's Avonds 7 uur Lof ter eere van den H. Josefte half 8 Maria- Congregatie voor de jongens. VRIJDAG Quatertemperdag, geboden vas ten en onthoudingsdag. Te 12 en 4 uur biechthooren voor de meisjes. Te 7 uur oefe ning van den Kruisweg en vereering der reliquie van het H. Kruis. Z/fTERDAG Quatertemperdag, geboden vasten- en onthoudingsdag. Te 8 uur ge zamenlijke H. Communie der meisjes. Van 4 tot 8 uur gelegenheid om te biechten. Te 7 uur Lof ter eere van O. L.Vrouw ter Nood met gebeden voor de ingekomen intenties Dagelijks reeds te half 7 uitreiking der H. Communie. ZANDVOORT- ZONDAG dé H. H. Missen te half 8 en 10 uur de Hoogmis 3 uur de Vespers en 's avonds half 7 het Lof met meditatie. DINSDAG-avond 7 uur het Lof ter eere .van den H. Antonius. WOENSDAG, quatertemper. Geboden vasten- en onthoudkigsfdag. 's Avonds 7 uur het Lof ter eere van den H. Jozef. DONDERDAG-avond 7 uur het Lof ter eere van het Allerheiligst Sacrament. VRIJDAG quatertemper, geboden vasten- en onthoudingsdag. 's Avonds 7 uur oefening van den H. Kruisweg. ZATERDAG, quatertemperdag, geboden vasten- en onthoudingsdag. Van 5 tot half 9 gelegenheid om te biechten. Hede Laster? Naar aanleiding van een in een extra nummer van het weekblad „De Wereld'' opgenomen artikel, getiteld: „Waarom stierf Wijsman? De sluier weggerukt", in welk artikel verschillende passages voor komen, welke voor den overledene smade lijk van inhoud zijn, terwijl bij het artikel eenige foto's zijn afgedrukt, heeit de poli tie, nadat een klacht van den vader van den vermoorden mr. Wijsman was ingeko men, besloten op grond van de artikelen 270 en 271 van het Wetboek van Straf recht, proces-verbaal op te maken legen den verantwoordelijken redacteur van ge noemd weekblad. Tevens is door den Of ficier van Justitie last gegeven om alle neg in den handel aanwezige exemplaren van nummer 8 var. den eersten jaargang van dat weekblad (waarin het artikel is opgenomen) in beslag te nemen, waar mede onmiddellijk door de politie een aan vang is gemaakt. q Aan het Corr. Burr, wordt nog medege deeld, dat de heer Wijsman Sr., vader van den eenige jaren geleden vermoorden mr. Wijsman te Amsterdam, aan mrs. Wo'ter- beek Muller en Plantenga heeft opgedra gen een civiele actie tot schadevergoeding in te stellen tegen de verantwoordelijke redactie van het weekblad „De Wereld", waarin een artikel was opgenomen omtrent dien geheimzinniger, moord dat smadelijk geacht wordt voor den overledene. In verband met de order van de Haagsche justitie zijn te Rotterdam ter stede onge veer 200 exemplaren van „De Wereld", waarin het voor, mr. Wijsman beleedigende artikel is afgedrukt, in beslag genomen. De „Zeven Provinciën" met den Gouver neur-Generaal aan boord, stoomde om 8 uur 's avonds langs zes buitengaats liggende onderzeeërs de haven van Tandjong Priok binnen, terwijl een Dornier Wal vliegtuig boven het schip rondcirkelde en de be manning van de „K. Xlfl" aan den ingang van de haven op het dek in paradevorm stond opgesteld. De vice-admlraal A. Fi Goozen, de chef van den Marinestaf en de adjudanten gingen met de admiraalssloep, ter verwelkoming, aan boord. Vervolgens stapte de Gouverneur-Generaal, terwijl saluutschoten weerklonken, in de rdmi- rualsslop, waarmede hij zich naar de „K XIII" begaf, die hierna in de buurt van de eilanden driemaal gedoken heeft en daarna naar de kade terugkeerde. Hier waren vele vooraanstaande autoriteiten aanwezig. Ter wijl het „Wilhelmus" gespeeld werd en hoera'-: weerklonken, stapte de Gouver neur-Generaal aan wal, om zich met e-n extra trein, onder het donderen van saluut schoten, naar Buitenzorg te begeven. ...den overleed tot onze diept droefheid, na voorzien te zijn van de H.H. Sacramenten der Stervenden, onze innig ge bliefde Echtgenoot, Vader, Be- huwdvader en Grootvader JOHANNES MARIA NICOLAAS DANKELMAN in den ouderdom van 71 jaar. M. DANKELMAN— Van Rooy Heerlen: MIES WIDDERSHOVEN— Dankelman DR. A. WIDDERSHOVEN en Kinderen Amsterdam: JAN DANKELMAN H. DANKELMAN— Seeuwen en Kinderen BETS DANKELMAN BERTHA BOJVY Dankelman A. BOUVY en Kinderen JOOP DANKELMAN en Verloofde Haarlem: Haarlem 3 Maart 1927. D'e H.H. Uitvaartdiensten zul len plaats hebben op Maandag 7 Maart, in cle Kathedrale Kerk St, Bavo te Haarlem te 7.30 8 en cm 9.15 de gezongen Requiem Mis, waarna de begrafenis op het R.-K. Kerkhof te Schoten Geen bloemen. Heden overleed te Haarlem voorzien van de H.H. Sacramen ten der Stervenden, onze zwa ger JOHANNES MARIA NICOLAAS DANKELMAN in den ouderdom van 71 jaar. Uit aller naam: B. M. J. VAN ROOY Pastoor Halfweg 3 Maart 1927. Buitenbanden vanaf 1.25, 1.75, 1.98 Binnenbanden m. 1 jaar garantie 98 ct. Spatborden per stel 45 ct„ hij de 6 stel 40 ct Voetpompen met slang 49 ct. Batterijen 16 ct Olie en Vazeline 6 ct. Spatlappen 6 ct. Kettingkasten 98 ct. Velg 75 ct. Wiel 2.50 - Frame 14.50. Holl. Philips Radrolampen van 5.25 voor 4.20 met garantie. Philips Plaafstroom Apparaat 45. Anode Batterijen vanaf 2.98. Geladen accu's zooals Varta- Dominit enz. vanaf 6.35. Vakkundig laden 35 ct. Eiken Radio-Kasten, alle modelle* voorradig. dat U nog van onze nu alom bekende bespottelijk LAGE PRIJZEN profiteeren kunt Wij zijn de LAAGSTE in prijs en leveren de BESTE kwali teiten. Echte GILETTE-APPARATEN met een MESJE 29 SPUITFLACONS nu nog 49 GILETTE-MESJES 12 voor 60 Prima MESJES 12 voor 1.— Leder DAMES-RETiCULE 2.39 Echt terracotta SPAARPOT 49 Prima ACTETASCH 1.79 Staai BOBBY-BORSTEL 54 Pracht BONBONNIèRE 69 Echt staal SCHEERMES 99 BADHANDSCHOENTJES 9 BIRKENWASSER zonder vet 39 en 1.79 Bobbed NEK-MACHINE 1.79 Pracht ZEEMLAP voor «9 Flinke groote zware stuk ken prima TOILETZEEP 19 TOMPOUCE-POTLOOD 11 PA' MOLIJVE-ZEEP 16 Halve LKer VEGETAL 99 Prima HAARWATER In Végétal of Seringen 49 Zeer groote BL0C-ALLU1N 17 TORN- of LIKDOORN APPARAAT met mesje 19 VERDER NOG HONDERDEN ARTIKELEN MET LAGEN PRIJS IN

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1927 | | pagina 2