50.000 Boeken voor niets! a TOUWHANDEL mm m I HOFFMANN Spaarne 4244 Tel. 12'27 V f® 1 Berichten uit den vorigen oplage NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT. Tweede Blad Zaterdag 5 Maart 1927 BIJ HET 75-JARIG BESTAAN VAN DE DROOGGELEGDE" HAARLEMMERMEER Herinneringen uit de Historie. Geen samenvoeging van He gemeenten Vlieland en Terschelling. VAN ONZE RECHTBANK. Faillissementen. (over de „Pastoor Neumann's Genees wijze.") Fen prent van den strija tussclien ae nonanusehe en öp'aanschè senepen op het Haarlemmermeer tijdens het beleg van Haarlem. B Twee honderd jaar geschiedenis van het Haarlemmermeer in beeld ge bracht. Bovenstaande gedenkplaat teekent de stadia van het meer voor en na de drooglegging. Lceghwater neemt er. evenals in de geschiedenis, een eervolle plaats in. PLAATSELIJK NIEUWS. DE HEER GERHARZ NEEMT ONTSLAG ALS DIRIGENT VAN DE H. O. V. Harddraverijen. Het Staatsvisschershavenbedrijf. Een promotie. Het contract in Het vissc-herij- bedrijf te IJmuiden. De Kon. Erkende Tooneelvereeniging „Jacob van Lennep", behaalt 7 prijzen te Hoogezand. KERK EN SCHOOL. De Katholieke Radio-omroep. De oudste missionaris van Ned.-Indië, pater C. W. J. Wenneker S. J. overleden. De inbraken te Dordrecht. Prof. dr. P. van Heijnsbergen. Een Poolsche leening Mond- en klauwzeer in Zweden Vrijgesproken. „Nu kom eens uit uw graf „Gij, puik der Molenaren! „En zak het Zuidersparen „Eens in een schuitje af! „Nu klim dien dijk eens op! „Gij hoeft niet meer te vragen, „Uw vijand ligt verslagen, „Uw zielsvreugd stijgt ten top. De vijand was verslagen. Het Haarlem mermeer drooggelegd; 1 Juli 1852! Eindelijk was het grootsche werk ten einde en het pleit beslecht. Een gedenkwaardige datum in Hollands geschiedenis, die Hollands goe den naam eer aandoet en waarop men met recht trotsch mocht gaan, getuige de enkele regelen, die wij hierboven aanhaalden van het loflied, dat Beets dichtte bij gelegen heid van de droogmaling. Nog enkele maanden dus, en het is 75 kende kracht op de oevers uitwerken en telkens weer werden groote akkers stuk- gebeukt; rijke bezittingen werden een prooi van het vernielende element. Zoovele geschiedkundige werken bevatten uitvoerige verhalen van een schipbreuk aan de Kaag. die plaats moet hebben gehad in 1620. Daar wordt verhaald, hoe omstreeks December van dat jaar een schip van Lei den vertrok met bestemming voor Haarlem: de schuit was een zgn. .bierschip". Een stijve wind, die over het water streek, deed den schipper reeds de opmerking ma ken, dat het er op het Haarlemmermeer wel woest zou toegaan. Want het kon er op het Haarlemmermeer spoken, als de krach tige windvlagen de spiegelgladde water vlakte omhoog zweepte. Een aantal passagiers aan boord van het jaar geleden, dat de onafzienbare waterplas bierschip hadden deze opmerking wel ge- na langen en ingespannen arbeid, leegge roaleo was en zoovele duizenden hectaren grond waren „drooggelegd". Waar in den loeienden storm de woeste golven steeds verder het land in beukten, waar de gjerende windvlagen het kalme meer deden koken en zieden en huizenhooge waterbergen opzweepten, waar zoo menig angstig uur op de wilde „binnenzee" werd doorleefd, was nu zoover het oog rijkte niets anders te zien dan de groote vlakte, aanvankelijk een woeste, zwarte modder poel, die in den loop van eenige jaren zich metamorfoseerde tot de vruchtbare lande rijen, waarlangs de groote boerderijen ver rezen en de centra zich ontwikkelden tot welvarende marktplaatsen, tot een gemeente met meer dan 20.000 inwoners. Onvermoeid hadden de reusachtige stoom gemalen hun werk gedaan, dag in dag uit, weken, maanden, jarenlang. Meer dan 14 millioen pompslagen, ieder ongeveer 66 ku bieke meters water verwerkend, hadden de enorme watermassa verzwolgen; meer dan 800 millioen kubieke meters water waren in den tijd van 39 maanden geloosd. Zoover had men 't kunnen brengen nadat bergen van moeilijkheden waren overwonnen, want eer men zoover gekomen was, had er, zooals men dat in de wandeling wel pleegt te noe men, heel wat wind door de hekken moeten gaan, hoord en begrepen. Geen wonder dus, dat het gesprek zich daartoe alleen bepaalde en men zijn bezorgdheid uitte over de gul- zoo fia'd gesprokenMen schreef toen Reeds !n 1617 vroeg A. de Hoog octrooi 1620 en omstreeks 1849 eerst zou de droog- I oor zijn plan making beginnen Toch heeft Leeghwaters plan een niet ge ringe rol bij de „drooglegging" gespeeld, ge tuige thans nog het groote stoomgemaal, dat naar hem genoemd is Over het door hem ontworpen plan hopen wij nog het een en ander te kunnen zeggen. Al zoovele jaren zag men de dringende noodzaak in van een droogmaking; maar hoewel men zeer goed begreep, dat het zoo toch niet langer kon gaan, kwam het niet tot daden, want het initiatief ontbrak. Dat zou eerst in de 19e eeuw genomen worden. Ter illustratie willen wij hier onze lezers berinneren aan het gesapige dichtstukje van dr. N. Beets, waarin deze zoo raak de ge dachte van zijn tijd neerlegde. Hij spreek I hier in 1838. den tijd, dat de droogmakings plannen zich in de algemeene belangstel ling mochten verheugen en doet dat van de zienswijze van den Aalsmeerder boer, die het met leede oogen moet aanzien, hoe al maar meer van zijn bezittingen betn ont nomen wordt, zonder iets er tegen te kun nen uitrichten. „Groote'plas, groote plas! 'k Wou je Ieeggemalen was! Want je knabbelt alle jaren Aan mijn weiland met je baren, En het kost me vrij wat geld Om je perk te zien gesteld. Kijk; waar nu de schepen varen, Heeft mijn vader mij verteld. Dat veel landerijen waren, Het eerste groote plan verscheen echter in 1631 van Jan Adriaansz Leeghwatcr te Rijp, welk plan aan prins Frederik Hendrik in overweging gegeven werd. Maar zooais gezegd, het bleef bij plannen; van initiatief nog geen sprake. De opzieners Cruquius en Noppen kwa men in 1659 en 1727 met andere plannen; weer een ander, de Leidsche geneesheer Zumbach de Koestelt in 1743 totdat in 1808 öp last van den minister van Binnenlandschc Zaken de ingenieur van Waterstaat Blan ken met een nieuw ontwerp, begroot op ongeveer 8 millioen, kwam. Daarna ont vingen baron van Lynden van Hemmen, Roëll cn Rcpelaar van Driel koninklijke toestemming om een plan te maken, terwijl zelfs de Maatschap!) van Wetenschappen te Haarlem een prijsvraag uitschreef. Doch het waren ,en bleven slechts plan nen en van uitvoering kwam nog steeds niets. Eerst zou nog een geweldige storm op 29 November 1836 de beslissende stoot moeten geven. Toen, bij het zien van de enoripe schade, die v/as aangericht, begreep men dat het zoo niet langer kon duren en de regee ring greep in Hoe de droogmaking tot stand kwam en wat men thans in de „drooggelegde" Haarlemmermeer bezit, hopen wij nog na der te kunnen uiteenzetten. Eenigen tijd geleden was er sprake van de samenvoeging van de noodlijdende ge meente Vlieland met Terschelling. Ged. Staten hebben zich over deze aan gelegenheid schriftelijk gewend tot de be sturen dier gemeenten. Uit de inlichtingen, welke zij van de gemeente Terschelling ontvingen, bleek, dat de bezuiniging voort vloeiende uit samenvoeging van beide ge meenten voor Vïielhnd van weinig bet.ee- kenis zou zijn, terwijl samenvoeging voor Terschelling tengevolge zou hebben zwaar der belastingen en wel zoodanig, dat ook Terschelling gevaar zou loopen, in finan- cieele moeilijkheden te geraken. De gemeente Vlieland refereerde zich aan deze meening. Op grond van deze verkregen inlichtin gen hebben Ged. Staten besloten, af te zien van samenvoeging dier- gemeenten en zulks aan de regeering te berichten, Een afbetalingshistorie, In Februari 1924 nam C. de V te Hille- gom een auto in huurkoop, n.l. een Ford- chassis met bak, voor 1800 met bijko mende onkosten. De eerste termijn be droeg 400; de rest zou in maandelijk- sche termijnen betaald worden. C. de V. kwam zijn verplichtingen na tot Februari den burgemeester van Sappemeer; :c prijs beste tooneelspeler, de heer T van He- mert, zilveren medaille, aangeboden door den burgemeester van Hoogezand; te prijs best gespeelde bijrol, de heer H. J. J. v. Zandbergen, verguld zilveren medaille, aan geboden door de Rederijkerskamer „Vrien denkring"; le prijs regie, verguld zilveren medaille, aangeboden door een der wethou ders van Sappemeer; voor de beste Neder- landsche uitspraak zilveren medaille, aange boden door het Groninger Rederijkers Ver bond. „Handelsbelangen" No. 1967 zal de cre- diteurenlijst bevatten in het faillissement van J. van van -Schagen. aannemer, Am- sterdamsche Vaart 90 rood, Haarlem Zij telt 30 namen et een totaal bedrag aan ovrderingen van 31.462.18. De baten zijn neg niet volledig bekend; in het faillissement van van Joh. P. Pie- lage, zich noemende Jan Pielage Sr., koop man, Schoten. Zij telt 29 namen met eer, totaal bedrag aan vorderingen van 6863.09. De baten zijn nog niet volledig bekend; in het faillissement van C Scheen, krui- tenier, Teylerplein 1, Haarlem. Zij telt 27 namen, met een totaal bedrag aan vorderingen van 1698.25. De baten zijn nog nie' volledig bekend; Onder de lezers van deze courant zullen er zeker weinigen zijn, die niet reeds van Pastoior Heumann's Geneeswijze gehoord hebben. De verbreiding van deze Geneeswijze is zeer algemeen. Er zijn, ten blijkc biervan, reeds meer dan 135.000 (honderd vijf en dertig duizend) dank- en erkentelijkheidsbetuigingen over de goede resultaten ontvangen. Nu zijn voor alle lezers van dit blad, die Pastoor Heumann's Geneeswijze nog niet kennen, 50.000 boeken gratis disponibel gestelddie franco worden toegezonden aan allen die er om vragen. Ieder boek heeft 352 bladzijden en bevat meer dan 150 afbeeldingen. Geen lezer, gezond of ziek, moet daarom verzuimen zich het boek gratis te laten toezenden, om een beproeiden raadgever steeds in huis te hebben. Men behoeft slechts zijn adres op te geven (brief kaart is voldoende) aan; Apotheker L. Muller, Kal verstraat 199, Amsterdam A. 76. Het boek be vat o.a. eene nauwkeurige beschrijving van de volgende kwalen: Aderverkalking, Asthma, Bïaas- en Nierziekten, Bloedarmoede en Bleekzucht, bronciaalcatarrh, Breuken, Verkoudheid, Uitslag, Gal- en Leverziekten, Jicht, Aambeien, Hoesten, Hoofdpijn, Maag- en Ingewandsziekten, Zenuwlij den, Open Bcenen, Rheumatiek, Kwaad Bloed, Verstopping, Waterzucht enz. zigheid van het steeds maar grooter wor dend meer. Kostbare stukken vruchtbaar land, soms na veel moeite tot een rijke be- Het 75e jubeljaar der „drooglegging", dat zitting gemaakt, werden in een nacht weg- Hm binnen enkele maanden gevierd wordt, ves tigt weer eens de aandacht op deze heu gelijke gebeurtenis en het leek ons daarom ook geen onwelkome gelegenheid om voor onze lezers, die in de Haarlemmermeer ongetwijfeld belangstellen, eens iets uit de historie op te halen. Echter zullen we geen overstelpend fei ten- en cijfermateriaal aanvoeren, maar lie ver eenige interessante bijzonderheden, du in groote trekken erop kunnen wijzen, hoe dringend noodzakelijk de behoefte aan de droogmaking gevoeld werd, wat al plannen beraamd werden en door wie en hoe einde lijk de beslissende stap werd genomen. Eeuwen, voordat er plannen voor de droogmaking werden beraamd .voelde men dat de toestand, door het Haarlemmermeer veroorzaakt, langzamerhand onhoudbaar werd; het meer immers, bij kalm weer een rustige, effen, onbewogen waterplas, kon bij storm zulk een onheilspellende houding aan nemen, dat de omwonenden met recht voor hun have en goed bevreesd konden zijn. De machtige golven konden een ontzagwëk- geslagen door de beukende golven en vielen aan het woest geweld ten prooi. Ieder had er dezelfde meening óver, tot op ééns een gewetdige botsing. Het schip was gestooten op een stuk land, dat van den oever was afgeslagen. Groote angst en ontsteltenis, want door den schok was de boot lek geslagen. Pogingen om los te komen baatten niet, want het vaartuig zat rotsvast in hel drijvend land geklemd en reeds maakte de schuit water. Slechts door voortdurend de pompen in werking te hou den kon men boven blijven Zoo dreef men den geheelcn nacht hulpeloos rond, tot ein delijk na vele bange urer. de morgen aan brak en van de Kaag nulp gebracht kon worden om de schipbreukelingen uit hun benarde positie te verlossen. Eén was er, die te midden der opgewon denheid zijn kalmte had bewaard. Zijn krachtige stein had dit eene woord gespro ken:, „Het wordt meer dan tijd, dat die ver nielende waterwolf gemuilband, dat het welvaart tegemoet. Meer drooggemalen wordt." Het was Jan Adriaansz. Lceghwater,' die Meer dan zeven-honderd roe Van het Oost naar 't Westen toe, Die zijn allemaal gevallen, Slokop! in je holle maag; En nog helpt het niet met allen, En nog blijf je al even graag. Enorme somqjpn moesten telken jare ten koste worden gelegd om den .slokop bin nen zijn grenzen te doen blijven en toch ondanks hooge financiëele offers, die men zich wilde en moest getroosten, sloegen telkens weer, dan hier. dan daar, vrucht bare stukken weiland van het vaste land af. om in zijn holle maag verzwolgen te wor den. Groote plas, groote plas! 'k Wou je uitgemalen was' "k Had veel liever duizend morgen Van je vetste, puikste land, Dan hier steeds te zitten zorgen Aan je natten waterkant. 'k Snee veel liever gerst en haver, Kool en raapzaad naar me toe; 'k Joeg veel liever kalf en koe In je diepte, op groene klaver, Dan ik 't nu mijn schuitje doe. 'k Heb den Purmer reis bekeken. 'k Ben den Beemsler rondgegaan, En het stond mij beter aan. Niets te zien dan groene streken, Overal in 't rond bezet Met veel huisjes, knap en net, Dan op al die witte bellen Die er op de golven zwellen, Als de wind er onder spookt, Net als of je water kookt. De Purmer er> Beemster waren voorge gaan en hadden het goede voorbeeld gege ven. Daar kon men reeds constateere», welk wijs beleid het was geweet om die groote plassen leeg te malen en te vormen tot puik land. Misschien ook heeft juist het voorbeeld san die twee polders machtig veel bijgedragen om ten slotte een opti mistisch oordeel te krijgen over de moge lijkheid van droogmaking van het Haarlem mermeer. Purmer en Beemster kenden reeds de voordeelen van de „drooglegging" en gin gen een tijd van gestadige vooruitgang en iiii Groote plas. groote plas! 'k Wou je Ieeggemalen was! 'k Zou mijn hoed wel ügten willen Voor de molentjes, wier vlugt 't Water op het rad zal tillen En verheffen 't in de tucht Ik zal lagchen dat ik schater, Als ik voor mijn oogen zie Dat er in een maand twee, drie, Al wat daling komt in 't water; En zoo ras de maaitijd komt, En ik mag mijn koren snijden, Zal ik, hoe je nu ook bromt, Op den bodem mij verblijden, En ik vier een Boerenfeest, Waar je water is geweest! Binnen een luttel aantal jaren zou nu het leed geleden zijn. De enorme watermassa's zouden langzaam maar zeker geloosd wor den om plaats te maken voor vruchtbaar land. Het Haarlemmermeer, gelegen tusschen Amsterdam, Haarlem en Leiden had ten tijde van de droogmaking een oppervlakte van ongeveer 18224 Hectaren, met een ge middelde diepte van 4 meter. Op sommige plaatsen echter, daalde de bodem nog ver der. Oorspronkelijk hadden zich op deze plek meerdere kleine meertjes bevonden, een viertal. De steeds verder het land in beu kende golven hadden de oevers echter steeds verder bij elkander gebracht, totdat ten slotte slechts één groot meer bestond. Om een klein beeld te geven van de ver nielende kracht van het water, mogen we hier wel even memoreeren, dat in drie eeu wen tijd een oppervlakte van niet minder dan 12770 H.A. land verzwolgen werd. Met dat land verdwenen tevens verschillende dorpen, zooals Vijfhuizen, Nieuwerkerk en Rijk. Later bij de droogmaking vond men nog fundamenten, gebruiksvoorwerpen en zoo vele andere zaken, die op het eertijds be staan van deze dorpen wezen. Ofschoon we een hekel hebben aan lange reeksen van cijfers, meenen we dat het hier toch wel dienstig kan zijn, met enkele getallen even te illustreeren wat er van het vruchtbare Hollandsche land in den loop der jaren geworden was. In 1531 bedroeg de oppervlakte van het meer 5600 H.A.; in 1591: 10590 H.A.; in 1647: 14450 H.A.; ia 1687: 15400 H.A.; in 1740: 16600 H.A en in 1808; 17775 H.A. Cijfers, die voor zich zelf spreken. Al zoovele jaren voor de 19e eeuw waren er mannen opgestaan, die hun sociale plicht begrepen door te wijzen op de noodzake lijkheid en tevens op de mogelijkheid oro tot droogmaking te geraken, Naar wij vernemen gaat de heer Gerharz de H. O. V. verlaten. Oorspronkelijk was het zijn voornemen reeds in 1925 zich terug te trekken. In den laatsten tijd heeft dit voor nemen echter vasteren vorm .ngëi,-.uen, zoodat de heer Gerharz nu het bestuur heeft medegedeeld zijn ontslag te nemen met in gang van 1 October a.s. Er schijnt sprake van te zijn, dat de heer Gerharz zich in het buitenland gaat' vcsti- gen. De sportverecniging „Het Oude Slot" te Heemstede zal aanstaande Zondag hare hekken weder openen. Het bestuur beeft de wintertijd goed benut. Zoo is om te begin nen, de baan Ln het rechte eind iaanmer kelijk verbreed, zoodat nu in de finish ze ker een half dozijn mededingers op een lijn voorbij den rechterstoel passeeren kunnen, hetgeen een zeer belangrijke verbetering mag genoemd worden Dan zijn onder de tribune boxen gebouwd waarin de deelne mers tijdens de rust kunnen worden gestald. En als nieuwigheid zal het zoogenaamde Gulden-terrein gratis toegankelijk zijn, zoo dat nu elke liefhebber van paardensport, des Zondags een aangenaam en gezonde uitspanning kan hebben. Uitgeschreven zijn de Opcüingsprijs, waar voor 8 paarden zijn ingeschreven; de Cro- cussenprijs, waarin 6 deelnemers aan de start kunnen zijn. De Primula Vcrusprijs ook met 8 paarden, dan de Madeliefjesprijs, we der met 6 inschrijvingen en ten slotte de Narcissenprijs met 5 snelle vier voeters. Door dat ook de bochten grooter geworden zijn en de ligging voor snelheid gunstiger geworden is, zouden wij het ijverige bestuur in overweging geven om ook eens eenige rennen uit te schrijven. Wij achten thans de baan ook voor rennen zeer geschikt, en er is altijd nog een zeer groot deel van het pu bliek, dat gaarne eens voar afwisseling een ren of een tally ho ziet. In het verslag der Tweede Kamer over de bcgrooting van het staatsvïsschersbe- drijf te IJmuiden voor het dienstjaar 1927 wordt gevraagd, hoe het staat met de in stelling van een commissie tot onderzoek van de mogelijkheid om voor het bedrijf tof een sluitende rekening te komen. Ook wenschte men uitvoerig te worden inge licht, waaraan het is toe te schrijven, dat, niettegenstaande de toeneming van de ge raamde baten met rond 20.000, bet exploi tatieverlies over 1927 28.770 hooger moet worden geraamd dan voor 1926 het geval was. Voorts zou men gaarne zien, boe het met de kapitaalspositie staat en hoe de afschrijvingen zijn geregeld. AANBESTEDING R.K. MEISJESSCHOOL. In de pastorie van de R. K. Kerk te Overveen werd Donderdag door het R.-K. Parochiaal Kerkbestuur te Overveen aan besteed: Het bouwen van een Meisjesschool voor Lager Onderwijs op een terrein nabij de Korten Zijlwcg te Overveen. Zeventien biljetten waren ingekomen. De inschrijving luidt als volgt VV. Saeys te Haarlem 47.210.; A. G. Sevenhuizen, te Schoten, 48.721; F. Philips, te Haarlem, 46.350; fa. Anderson en Henneman, te Amsterdam 53.500.; Tbunnissen en van Sambeek, te Heemstede, 46.475.; P. Rosenhart, te Heemstede, 40.770,; G. en J. Broertjes. Heemstede en Blocmcndaal 54.999.; van Wijngaarden en Rietveld, te Bentveld, 51.986.; N. J. Tromp, te Overveen, 44.439.; Venhoven en Evers, te Heemstede, 44.364.; D. J. van Buurcn te Bloemendaal, 48.447.; N. v Keulen, te Aerdenhout, 53.534.; P Rings Jr., te Santpoort, 47.400.; G. Met selaar cn Zn.; Haarlem, 49.075.; Gcbr. v. d. Putten, le Heemstede 43.799.; R. Groencnberg, le Amersfoort, 50.222.; J. v. d. Wal en Co.. le Haarlem, 49.384. Dinsdag jj. promoveerde de heer P. J A M. Kouwenhoven, leeraar aan het R -K. Lyceum te Overveen, tot doctor in de wis- cn natuurkunde aan de Rijksuniversiteit te Leiden op proefschrift; Beginselen der affienc-differenliaal meetkunde. 1925, toen hij nog 109 schuldig was, of' schoon hij op dat tijdstip de waarde der auto zelf reeds bad betaald Later be taalde hij den laatsten termijn, doch in den loop van bet jaar kreeg hij dit geld terug Hij accepteerde het, omdat "hij in financi- eele moeilijkheden was Zijn faillissement werd daarna aangevraagd; hij had zijn auto toen erkocht, in de overtuiging dat zij zijn eigendom was. Hij werd echter aan geklaagd door „Auto-crediet" die de auto aan de V had verkocht,' wegens verduis tering. Deze firma zeide dat de V de auto weer had verkocht, terwijl hij nog een termijn schuldig was, Ter verdediging hier tegen werd aangevoerd dat de V. over tuigd was dat bij de auto dubbel en dwars betaald had, in casu meer dan 1800. Na langdurige verklaringen en ondervrn gingen, t;cld de Officier van Justitie zijn requis:toir Spr, oordeel le dat hier een be tere weg was te vrlgcn dan een strafrech telijke vervolging; een civiele procedure ware hier beter geweest Volgens spr. is hel wettig bewijs van verduistering niet gele verd. zooda' bij vrijspraak moest vragen De verdediger, mr. dr, Schreurs verge leek de zaak met de Shylock-affaire. Ver schillende manieren zijn getracht om het pondie vleescb te kiijgen. In het contract s'ond dat de waarde van de auto, die niet nieuw was, geacht werd '800. te zijn Spr heeft onderzocht dat een Ford-chassis, volledig gemonteerd en met bak, hoogstens 1600 a 1700 kobt. PI zegt dat het geld van den laatsten' termijn aan de V wird terugbetaald, om hem aldus in macht te houden. Maar zon der dien termijn was de auto reeds meer dan betaald Later heeft men getracht be slag te leggen op den inboedel van de V., dit lukte niet, doch de kosten werden hem wel in rekening gebracht. PI, stemde in met het requisitoir van den Officier en hoopte dat de rechtbank zou inzien, dat bier van geen opzettelijke ver duistering sprake was en verdachte vrij zou spreken „Het Volk" schrijft: ln de burgerlijke pers wordt' medegedeeld, dat het contract tn het visscherijbedrijf voor 19271928 gereed is. Aan den eisch der Federatie zou zijn voldaan cn vier leden van het bestuur van het fonds voor sociale voorzieningen, beslaande jit 7 personen, zouden door de Federatie worden aange wezen. De Centrale Raad en de beide Christelijke bonden zouden elk één verte genwoordiger benoemen. De bewering, dat het contract gereed zou zijn, is voorbarig, daar eerst Zaterdag j.l. de Centrale Bond en de beide Christelijke bonden den reeder-, hebben bericht, dat ze genegen zijn het contract te teekenen, nu de rceders zich bereid hebben verklaard nog een drietal punten in te willigen, welke door de Federatie waren losgelaten. Er is dus overeenstemm'ng bereikt, maar het zal nog wel eenigen tijd in beslag nemen eer hel conti act gereed cn onderteekend is. Ook de bewering, dat de Federatie vier leden in bet bestuur van het fonds aanwijst en de andere organisaties 3, is onjuist. Het te stichten fonds zal bestuurd worden door een Raad van Beheer en een Raad van Toe zicht en Advies. En nu is het waar, dat de Federatie in den Raad van Beheer 4 leden van de 7 aan kan wijzen, maar in den Raad van Toezicht, ook bestaande uit 7 leden, slechts één, zoodat de Federatie in het ge heel 5 zetels te bezetten krijgt, hetzelfde aantal als door de gezamenlijke moderne en christelijke organisaties zal worden bezet. Wij kunnen hier nog aan toevoegen, dat als een minderheid van drie leden'uit den Raad van Beheer zich niet met een genomen besluit van dien Raad kan vereenigen, ze in beroep kan gaan bij den Raad van Toe zicht, welker beslissing bindend zal zijn voor alle partijen. De werkelijkheid is dus heel anders dan men in boven aangehaald persbericht doet voorkomen. Wij vermoeden, dat dit bericht zijn ontstaan te danken heeft aan de Fede ratie, wier bestuurders het niet zoo nauw nemen met de waarheid cn schijn cn wezen nogal eens door elkaar mengen". De Kon. Erkende Tooneelvereeniging „Ja cob van Lennep", welke deelnam aan het nationaal concours uitgeschreven door de Rederijkerskamer „Vondel" te Hoogezand en aldaar uitkwam tegen de beste dilettan ten tooneelvereenigingen uit het Noorden, behaalde met het toonaelwerk „De Schan de" (hoeve Bevcrborg) van D H. Scheffers onder regie van Willem Hunscbe voor de beste opvoering den Eereprijs, zilveren lauwertak, aangeboden door de Rederijkers kamer „Vondel", benevens le prijs, zilve ren medaille en 300.aangeboden door Je kamer „Vondel"; 1e prijs beste tooneel- speelster mevr. Co v. tl. Bergde Munnik, verguld zilveren medaille aangeboden door in het faillissement van G. Dazert, exploi tant van het Kurhaus, Zandvoort. Zij telt 48 namen, met een totaal bedrag aan vorderingen van 12.393.78. De baen zijn nog niet volledig bekend. De ZeerEerw pater I. H. Pej;quin O.P., zal met ingang van 8 Maart a.s. door zijn gees telijke overheid ontheven worden van zijn functie als pastoor der St. Dominicuskerk te Amsterdam. Pater Perquin zal zich namelijk geheel gaan wijden aan het werk, van den R. K. Radio-Omroep. De Zeereerw. pater C. W. J. Wenneker S.J., is te Moentilan in Ned.-Indië op 89- jarigen leeftijd overleden, aldus meldt een speciaal Aneta-telegram aan de Msb. De thans overledene werd geboren te Schiedam op 10 September 1837. Zijn gym nasiale studiën volbracht hij met veel suc ces aan het Seminarie Hageveld en werd vervolgens den 27sten September 1859 opge nomen in de Sociëteit van Jesus. Na vol brachten proef- en sudietijd werd hij op 1 September 1872 te Maastricht priester ge wijd, om ruim drie jaren later, den 8sten Januari 1876, toen hij den voet op indiscben bodem zette zijn missionarisleven aan te vangen, dat hij tot zijn dood toe zou blijven leiden. Zes jaren werkte hij eerst op Sumatra, aanvankelijk in Padang en later in Medan. Den 14den Januari 1884 werd hij tot pastoor te Soerabaja benoemd, waar bij ongeveer elf jaren bleef. Op het einde van 1894 werd hij pastoor te Batavia. Ongeveer tien jaar later werd hij overgeplaatst naar Djokja, waar hij enkele jaren verbleef, om daarna weer terug te keeren naar Batavia. In 1916 verhuisde hij van hier naar Moen tilan, waar hij thans js gestorven. Met hem is de oudste missionaris van Ned.-Indië heengegaan. De agent-majoor der politie, A., veroordeeld tot 6 jaar gevangenisstraf, DORDRF.CHT, 4 Maart. De Rechtbank te Dordrecht veroordeelde beden A. L A„ vroeger agent-majoor van politie te Dor drecht, wegens diefstal, door middel van een valschen sleutel, meermalen gepleegd, waardoor hij als ambtenaar zijn bijzonderen ambtsplicht heeft verzaakt, tot 6 jaar ge vangenisstraf, met aftrek der preventieve hechenis. Het O. M. had 6 jaar gevangenisstraf geëischt AMSTERDAM, 4 Maart. De toestand van prof. Dr. P. van Heijnsbergen, die kort geleden benoemd werd tot hoogleeraar aan de universiteit te Groningen, was heden morgen hopeloos. PARIJS, 4 Maart. De New-York Herald meldt uit New-York, dat de Poolsche re geering in de V. S. zou trachten een luening te plaatsen van 50 a 100 millioen dollar te gen 7 pCt. STOCKHOLM, 4 Maart. Het mond- en klauwzeer in Zweden is bijna geheel ver dwenen. Er zijn nog slechts enkele gevallen in skania en op het oogenblik is er geen re den tot ongerustheid. Geheel Zweden is ook vrij van varkenspest. AMSTERDAM, 4 Maart, Conform den eisch van het O. M. heeft heden de buiten gewone kamer der rechtbank een molenaar vrijgesproken, die terecht heeft gestaan wegens oplichting in Maart 1920 gepleegd. De persoon, die benadeeld zou zijn, had kort nadat hij aangifte had gedaan, voor den rechter-commissaris verklaard, dat hij voor 2285 was opgelicht. Ter zitting had hij evenwel een gehéél andere verklaring afgelegd, zoodat vau verder getuigenver hoor was afgezien.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1927 | | pagina 5