De gehuwde vrouw in de werkplaats. Voornaamste Nieuws f3000. Levenslange geheele ongeschiktheid tot werken door 4angiife moet, op straffe van verlies van alle rechten, geschieden laiterlljlt. driemaal vier en PIJLTJES Dinsdag 8 Maart 1927 50ste Jaargang No. 16494 twintig uren na hel ongeval Dit nummer bestaat uit 8 bladzijden - Eerste Blad Meer menschen in de gevangenis dan noodig en wenscheiijk is BIJ EEN ZILVEREN PRIESTERFEEST. Gisteren vestigden wij reeds de aandacht op den majestueuzen Ceder van Libanon, welke zich te Heemstede bevindt in den tuin van villa „De Ceder", nabij de Blauwe Brug. Bovenstaande foto geeft den impo- santen Indruk weer, dien het gevaarte maakt. STADSNIEUWS Agenda 9 Maart LANDELIJKE RIJ VEREENIGING „KAPITEIN VAN DER WAL." Een moeilijke beslissing. Voor de „Stille Armen". J. J. WEBER ZOON OPTICIENS - FABRIKANTEN Koningstraat 10 Haarlem. WEERBERICHT. De standplaats der autobussen op het Stationsplein te Beverwijk. EEN NIEUW STOOM- GEMAAL? DE KOSTEN,BEDRAGEN 120.000 MEER DAN VERBOUW. De abonnementsprijs bedraagt root Haarlem en Agentschappen: Per week 0.25 Per kwartaal 3.25 eranco per post per kwartaal bij vooruitbetaling3.58 Bureaux: NASSAULAAN 49. Telefoon No. 13866 (3 lijnen) Postrekening Ne. 5970. NIEUWE HAARLEMSGHE AcFvertenficn 35 cents per regel. >raag- en aanbod-advertentiên 1-4 .egels 60 ct. per plaatsing: elke regel meer 15 ct., bij vooruitbetaling Advertentiën tusschen den tekst, als ingezonden mededeeling 60 cL per regel. Bij contract belangrijke korting. Alle aboané's op dit blad rijn, ingevolge de verzekeringsvoorwaarden legen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen f 7K(i bij een ongeval met bij verlies van een hand, f f Off by verges van een f Kft verlies van beide armen, beide beenen of beide oogen: **U," doodelij ken afloop een voet of een oog; --ju. duim of wijsvingerdu. bij 'n breuk van f Ijl been of arm ftU. bij verlies v. eea andere vinger. Het kleine wetsontwerp, om over te gaan tot dc ratificatie van een der ontwerp verdragen van de Arbeidsconferentie te Washington, n.m. dat betreffende de moeder- schapszorg, heeft nog al wat beroering ge wekt. Het lijkt bijna onbegrijpelijk: het besluit, waarbij aan de verschillende landen werd opgedragen om in hun wetgeving de delicate positie van de aanstaande moeders, welke tevens fabrieksarbeidsters zijn, te regelen, is nu al acht jaar geleden genomen. Onze verte genwoordiger op die groote Washingtonsche Conferentie was, zooals men zich herinneren zal, mgr. Nolens. Nu heeft oud-minister Aal- berse al zes jaren geleden boven bedoeld ontwerp-verdrag betreffende de moeder- schapszorg voor fabrieksarbeidsters ter rati ficatie aan de Tweede Kamer aangeboden. Maar het parlement is er nooit toe gekomen de zaak af te werken. Minister Slotemaker heeft het wetsontwerp opnieuw ingediend eu nu is er een storm van verontwaardiging los gekomen. De „Nieuwe Rotterdamsche Courant" en het Verbond van Nederlandsche Werkgevers hebben zich beijverd om in artikelen en adressen aan de Tweede Kamer te betoogen, dat Nederland het ontwerp-tractaat niet tee kenen mag. Dit immers houdt in: een verbod van arbeid door de moeder binnen zes we ken na de geboorte van een kind; en het recht van de a.s. moeder om den arbeid neer le leggen zes weken vóór den vermoedelijken geboortedatum. De vrouw zal daarbij recht hebben op twaalf weken ziekengeld; recht op kostelooze, medische behandeling; recht op gelegenheid om het kind gedurende werktijd te zoogen en ten slotte een verbod aan den werkgever, om aan vrouwelijke arbeidsters in den genoemden tijd vóór en na een be valling den dienst op te zeggen. Dergelijke sociale bepalingen in een wetge ving vastleggen is natuurlijk geen kost voor onze Nederlandsche liberalen. Tot eigen schade hebben zij al veel geleerd, maar dit gaat hun toch te ver. En dus wijzen zij een dergelijke wet af. Maar ook een Katholieke Werkgcversver- eeniging is daartegen in een adres opgeko men, n.m. de Tilburgsche vereeniging van wollen stoffen fabrikanten. De motiveering dezer afwijzing had echter een anderen grond dan weigering om met sociale maatregelen mee te gaan. Gelijk men uit 't adres van be doelde fabrikantenvereeniging gelezen heeft komt het bezwaar hierop neer: tegen ver plichte uitkeering aan gehuwde moeders zes weken vóór en zes weken na de bevalling, met verbod om vrouwelijke arbeidsters ge durende dezen tijd te ontslaan, hebben zij geen bezwaar; en zij voegen er deze verheu gende mededeeling aan toe; in onze onderne mingen worden geen gehuwde vrouwen toe gelaten. En wie dit wel doet, moet daarvan de gevolgen dan ook maar dragen. Docli er is een andere moeilijkheid: wanneer een fa brieksmeisje of vrouw door onzedelijkheid, onwettige samenleving enz. moeder wordt, kan men een fabrikant dan verplichten zulk een meisje of vrouw in dienst te houden en haar bovendien nog drie maanden lang een geldelijke uitkeering geveg? En hierop luidi het antwoord ontkennend. De zaak is dus niet zoo eenvoudig. Reeds thans al mag een werkgever volgens de Ne derlandsche wet gedurende acht weken na de geboorte van een kind (of wel twee weken vóór en zes weken na de bevalling) niet ont slaan. Wij kunnen ons niet voorstellen, dat een bepaling om deze perioden tot twee maal zes weken uit te breiden, ernstig verzet in de Tweede Kamer zou ondervinden. Maar het burgerlijk wetboek bepaalde daarnaast, dat geen uitkeering wegens ziekengeld verschul digd is, wanneer de ziekte het gevolg is van onzedelijkheid van de betrokkene. En dat is Irgisch. Men kan de verplichting daartoe toch moeilijk bij de wet aan een patroon op- icggen. Dergelijke betreurenswaardige slacht offers dienen onder de bescherming van een vereeniging te wbrden gesteld en waar het een onwettige samenleving geldt kan een Nederlandsche wel deze moeilijk sanctionee- ren door dc werkgevers de kosten van de gevolgen van zulk een samenleving te doen dragen. Er hapert hier dus iets. Slechts, wanneer de Minister kan meedee- len, dat de hierboven betrokken bepaling van het Burgerlijk wetboek blijft gelden, ook na ratificatie van de hier besproken derde con ventie van Washington, eerst dan lijkt ons aanvaarding van het wetsontwerp gewettigd en zelfs zeer aanbevelenswaardig. Immers, de verplichtingen, welke den werkgevers wor den opgelegd, zullen er toe leiden de ge huwde vrouw hoe langer hoe meer uit de werkplaatsen te weren. En dit kan niet an ders dan als een zegen worden beschouw.1. Het motief moge dan zijn, dat men geen ge huwde vrouwen meer te werk stelt om het geldelijke risico, dat daaraan verbonden is, het resultaat zal practisch met een arbeids- verbod voior de gehuwde vrouw gelijk staan, althans in fabrieken en werkplaatsen. En die bescherming van moeder en kind kan niet anders dan worden toegejuicht in het belang van de zedelijkheid, het gezin en der geheele maatschappij, In overheidslichamen wordt ontslag bij hu welijk hoe langer hoe meer regel; daar is van liberale en sociaal-democratische zijde om wille der „vrijheid" al heel wat protest tegen aangeteekend. Het verzet in den libe ralen werkgevershoek tegen een verbod om een gehuwde vrouw, die haar moederplichten moet vervullen, te ontslaan, doet in dit ver band wel zonderling aan. Staat en gefneente, die consequent zijn en zeggen: wij geven ont slag bij aangaan van een huwelijk, worden als reactionair gescholden. Maar de Staat, die tot den werkgever zegt: wanneer gij een ge huwde vrouw in dienst houdt, zult. gij daar van ook de financieele gevolgen dragen, wordt door dezelfde liberale heeren beschul digd in te grijpen in de vrijheid van den pa troon': Dat is een redeneering, waarvan de consequentie ons ontgaat. Wanneer de 3de Conventie van Washing ton aanleiding kan worden, om de gehuwde vrouwen aan haar gezin terug te geven, in het ergste geval moeder en kind in de moei lijkste omstandigheden tegen gevaren en fi nancieele zorgen te behoeden, kan dit niet anders dan worden toegejuicht; al zal dan voor de ongehuwde moeder een afzonderlijke regeling noodig zijn. De Rotterdamsche aideeling van het Ne- derlandsch Genootschap tot zedelijke ver betering der gevangenen is eeii campagne begonnen om haar ledental belangrijk uit te breiden en zij heeft ter voorbereiding daar van een circulaire verspreid. Er komt een passage in voor, die wij om haar diepgaande beteekenis meenen niet on besproken te mogen laten. De circulaire zegt: In het jaar 1926 heeft de Politierechter te Rotterdam 661 vercordeelingen tot gevan genisstraf uitgesproken. Hiervan waren er 132 voorwaardelijk, terwijl naar het oor deel van den Politierechter zeker 300 voor „voorwaardelijk" in aanmerking kwamen. De Politierechter achtte zich niet ver antwoord een grooter aantal dan 132 voor waardelijke veroordeelingen uit te spreken, overtuigd als hij was, dat de reclassee- ringsinstellingen hier ter stede niet sterk ge- noeg zijn om over meer gevallen voldoende toezicht, enz. te houden, de oorzaak waar van voor een belangrijk deel te zoeken is in hun financieel weinig krachtige positie. Dit voorbeeld toont duidelijk genoeg aan, dat nog steeds meer menschen in de ge vangenis komen dan noodig en wenscheiijk is. Dat zulks uit maatschappelijk en indivi dueel oogpunt een fout is, behoeft geen nader betoog, afgezien nog van het feit, dat iedere gevangenisstraf die had kunnen zijn vervangen door een voorwaardelijke veroor deling op de rijksuitgaven onnoodig drukt." De laatste overweging, louter van mate- rieelen aard, willen wij in dit verband voor bijgaan, daar zij hier niet het meeste ge wicht in de schaal mag leggen. Betreurenswaardiger is de moreele onder grond, die in enkele regels wordt aangeduid. Ofschoon 300 delinquenten', volgens het het oordeel van den rechter zelf, voor een voorwaardelijke veroordeeling in aanmerking zouden gekomen zijn, achtte de rechter zich niet verantwoord meer dan 132 voorwaar delijke veroordeelingen uit te spreken. De reclasseeringsvereenigingen, hoe goed zij haar doel nastreven en hoe intens moge lijk zij trachten haar patronage uit te oefe nen, schieten te kort.wegens onvoldoen den steun. En nu spreekt bovenstaand geval slechts alleen van Rotterdam, maar zou het in de andere groots steden van ons land zooveel anders zijn? Wordt het niet hoog tijd, dat aan deze maatschappeliiken wantoestand een einde komt, opdat de rechterlijke macht haar mo- j reele verplichtingen niet zal behoeven tel „beschranken" onder dergelijke deplorabele overwegingen en opdat zij, die laten zij dan al dit recht voor hen wettelijk niet kunnen opeischen, moreel op een voor waardelijke veroordeeling aanspraak mogen maken, voor de funeste gevolgen van een langer of korter verblijf in de gevangenis behoed mogen blijven. Ons Roomschc volk heeft de go-ede ge woonte de jubilea zijner priesters hartelijk mee te vieren. Betreft het figuren, die zich op bijzondere wijze de sympathie van velen wisten te verwerven, dan groeit die feest viering aan tot een geestdriftige huldiging van hun persoon en meer nog van de waardigheid van hun ambt. Die uiting van hoogachting voor den zieleher.ler bewijst dat de Katholiek nog altijd de beteekenis van het priesterschap begrijpt en waar deert en zij vormt een misschien niet nood zakelijken maar toch zeker waardevollen steun voor onze geestelijke leiders, wier taak in dezen tijd wel een zeer moeilijke is. 1 Onder de priesters, die zich op buitenge wone wijze populair wisten te maken, neemt Pater Borromaeus de Greeve O. F. M. een eerste plaats in. Zou er wel één daadwerkelijk Katholiek in ons land zij", die nooit den naam van dezen redenaar- bij-de-gratie-Gods heeft gehoord? Sterker, zijn er wel drie op de tien, die nooit in de gelegenheid kwamen, eens of meermalen te genieten van dat heerlijk oratorisch ta lent, waarmee de onvermoeibare propa gandist der Katholieke Idee -al tientallen van jaren woekert in den dienst van zijn Meester? En is er wel één plaats van eenige beteekenis in ons land, waar niet zijn bronzen slem heeft geklonken in kerk of vergaderzaal, om geestdrift te wekken voor de vlammende idealen- van zijn vurig priesterhart? Om zoo te zeggen kent iedereen Pater Borromaeus. En iedereen -houdt van hem. Och, 't is voor ons, koele Hollanders, zoo moeilijk in vuur te geraken voor iets, dat toch wel de kracht van onze overtuiging en de liefde van ons hart heeft gewonnen. Wij weten dat wij zoo zijn en op onze gewone dagen hebben wij daar vrede mee, omdat die -diep gewortelde nuchterheid ons behoedt voor dwaze stappen en de onher roepelijk daaraan verbonden teleurstellin- Igen. M-aar breekt een enkele maal in ons het verlangen los naar een onbeperkt uit vliegen naar hooger en wijder en schitten- der idealen -dan zouden we die koelheid van ons af willen gooien als een knellend kleedingstuk en al de „maren" en al onze bedilzucht willen verbranden in een vlam van onweerstaanbare geestdrift. Als we dan zelf geen uiting kunnen ge ven aan wat er gloeit in ons binnenste, dan doet cf-at een redenaar als Pater Borro maeus! Dan lokt hij ons naar de ruime kerk of de groote vergaderzaal en dan rijst zijn sterke figuur voor ons op als de belicha ming v-an onze gedachten, dan trilt in zijn sanore stemgeluid het lied van onzen geest, de jubel van ons hart, de kreet van onze ziel. Dan laten we ons losrukken uit hét stoffig bestaan van alledag, om boven onze kleine zorgen en kwellingen de glorie onzer levensbestemming te zien. Dan leert ons zijn klare taal. dat onze hart-benau- wende strijd schoon en groot moet zijn, dan zien we in de stoere lijnen van zijn beeld de tegenstelling tusschen goed en kwaad, dan pakt deze zoon van St, Fran- ciscus ons rechtstreeks in het gemoed, niet om ons lam te slaan in drulckenden deemoed, maar om ons sterk te maken voor edelen arbeid en verheffenden strijd. Tien duizenden hebben naar dezen kun stenaar van het woord geluisterd en die allen hebben hem iets te danken, want omdat zijn eigen geestdrift waarachtig is, maakt hij ook zijn hoorders rijker van ziels vermogen, 't Is lang geleden, ruim Vijftien jaar, dat ik Pater Borromaeus de Greeve voor den eersten keer hoorde en daaraan heb ik een aardige herinnering, 't Was in Nijme gen en op den vooravond van zijn optre den sprak Dr. Alphons Ariëns, die toen nog geen paars droeg, voor een groote zaal volk over de anti-kermis-beweging. Fel en ironisch, met levende taal en tege- ijk onverbiddelijk logisch, werd de rauwe bc-nte kermisklant daar ontmaskerd. Op een der eerste rijen zat Pater Borromaeus en nog zie ik zijn volle, open gezicht van toen. De uitdrukking ervan gedurende^ de rede van Dr. Ariëns. i$ me levendig bijge bleven hij zat daar als een leerling, die eerbiedig en aandachtig naar zijn meester luistert en zijn goede oogen schenen te zeg gen, zóó wil ik 't ook leeren! En den volgenden avcnd. Toen stond hij zelf op het podium in zijn mooie pij en sprak over „De schoonheid van Room-sch gelooven". Dien avond hebben er velen ge leerd wat schoonheid en wat Katholiek-zijn was en roerloos-stil hingen ze aan zijn lip pen. voorover gebogen op hun s oelcn, geboeid starend en luisterend en niet we tend dat ze het deden, omdat ze geheel in de macht waren van dat allen omvat tende talent. En, jong als ik was, dacht ik naderhand: wat zal het moeilijk zijn voor een mensch, al is hij priester, die honderd tallen zóó weet te beheerschen, om een voudig te blijven! Maar deze Franciscaan heeft nooit zijn eenvoud verloren, al beleefde hij als spre ker een buitengewonen roem, die de ka tholieken met dankbaarheid aan hun talent vollen leider en de nie'-katholieken met eerlijke bewondering aan den innemenden kunstenaar gaven. Waarvoor men den goed- geluirfiden „handelsreiziger in kerkelijke artikelen" ook vraagt: een bedelpreek voor de St. Elisabethsvereeniging, eeh propa ganda-speech voor de drankbestrijding, die zijn hart heeft, voor poli'iek of vakorgani satie, voor de H. Eucharistie, voor het ge woonste of het verhevenste als hij kan komt hij en hij schenkt zijn bijzondere ga ven. Morgen is hij vijfentwintig jaar priester dan is hij een kwart-eeuw lang rondge trokken van stad tot dorp, om de schoone maar moeilijke iaak, waartoe zijn talenten en zijn overheid hem hebben geroepen, te vervullen. Voor vele Roomsche instel lingen van liefdadigheid is hij telkens de sublieme bedelaar geweest, die voor de arme broeders en zusters, de lievelingen van zijn Seraphijnschen Vader, het onmis bare goud uit de harten der be'er-bedeel den sloeg. Voor menige Katholieke zaak, die even hard te vechten had tegen den sleur der vrienden als de .woede der vijan den, was hij de onvermoeibare propagan dist. die nieuw leven wist te wekken, om dat zijn bezielend woord een frisschen gloed over de oude ideeën wierp. Waar hij kwam in zijn pij, daar was zijn verschijning alleen reeds een aanbeveling voor den Franciscaanschen geest en overal strooide hij een goed zaad, kiemlkrachtig door de macht van zijn persoonlijkheid. Wat 'hij gedaan heeft voor de zielen, dat weten we niet, maar al® een goed woord altijd een goede plaats vindt, dan moet zijn treffend woord wet zegenrijk hebben gewerkt. Door zijn zeer bijzonderen arbeid heeft zijn persoon een na'iooale beteekenis ge kregen. Daarom zal de huldiging van «ei jubilaris ook geen plaatselijke zijn, maar een landelijke beteekenis jlragen. Op - Maart valt zijn jubeldag, dus in den H. Vas tentijd en daarom is het wachten met de huldiging op den Tweeden Paaschdag. Maar die eerste datum moet dienen als een her innering, opdat de viering op den eigenlij ken feestdag wel zal slagen. Het spreekt van zelf, dat er voor deze gelegenheid een comité is samengesteld, dat met een plan komt om Pater Borro maeus de Greeve bij de viering van zij11 zilveren priesterfeest te huldigen. Dat plan is den offervaardigen, van Godsijvergloeien- den binnenland schen missionaris waardig. Er wordt een Borromaeus-fonds gesticht, waarvan de gelden zullen dienen om pries ters uit te zenden naar de Franciscaanscbe missiën. Op deze wijze zal de vurige pro pagandist, voor wien Nederland wel te klein moet zijn, er ook aan meewerken deed hij 't anders nog niet dat de gedachte door hem gepredikt, nog in den vreemde vrucht draagt. Dat moet, op zijn jubeldag, wel e engeschenk zijn, waar zijn priester- hart blij mee is. Aan de stichting van dat „Borromaeus- fonds" moeten zooveel mogelijk Katholie ken meewerken. Hun namen zullen ver meld worden in een album, dat den jubila ris wordt aangeboden en waaruit hij zal kunnen zien wist hij 't nog niet dat hij zich door zijn arbeid in dienst van den Meester vele vrienden heeft verworven, die hun genegenheid willen uiten door een echt-Roomsche apostolische daad. Voor hen, die iets te geven hebben voor dit mooie doel is het adres van den secretaris- penningmeester van het Huldigings-comPé F. L. J. Lourijsen, Laan van Meerdervoort 106a, 's-Gravenhage. 's Is voor geen van ons moeilijk, zich den jubilaris voor te stellen in den gloed van zijn redenaarskracht een verschij ning die boeit. Maar laten we ons nu ook den jubilaris voors'ellen op het oogenblik, dat hij het geschenk van de Nederlandsche Katholieken aanvaardt, een geschenk, dat hem goed zal doen aan zijn apostolisch 1 hart. Wij wenschen hem geluk met zijn schoone priesterfeest,' vragen om nog tal rijke jaren van zegenvollen arbeid en ho pen dat het geschenk op zijn feestdag een rijke gave voor de Missie mag zijn, H. B. v. d. S. AAAAAAA Sociëteit „St. Bavo" Geref. Knapenver- vereer.iging, 8 uur, R. A. C„ half 9. Grossiers, 8 uur. Haarlemsche Inkoop Combinatie, half 9. R.K. Veehouders, half 8. Bestuur Spaarkas, 8 uur. Me taalbewerkers, 8 uur. Transportarbei ders, 8 uur. R.K. Bevolkingsbureau, 8 uur. St. Josephsgezellengebouw, Jansstraat 59. Repetitie muziekvereeniging „Ultile Dulci" 8 uur. R. K. V. „Zwaluwen", Elftalcom missie, 8 uur. Patronaatsgebouw. Leidschevaart. Cursus Kapelaan Th. Sprenger, 8 uur. Gem. Concertgebouw. Buitengewoon con cert H. O. V„ kwart over 8 uur. Kleine Theresia Stichting. Tehuis voor onverzorgde zuigelingen. Spreekuur Dins dag en Vrijdag van 34 uur. Tempeliers straat 36. R.K. Arbeidsbeurs vooi mannen en jon gens, Sociëteit „St. Bavo" Smedestr 23 Telefoon 10049 Alle werkdagen van 9half 12 uur. 's middags van 35 uur, s avonds van half 8—half 9 uur. 's Zaterdags alleen van 91412 uur. R.K. Arbeidsbeurs voor Vrouwen en Meis jes Bloemhofstraat 1 Tevens bemidde lingsbureau voor verpleegsters en alle werkende dames. Alle werkdagen van v.m 1012 uur. des middags van 24 uur en 's avonds van 89 uur. behalve Zaterdag avond Tel 1167] Arbeidsbemiddelingsbureau van het Sint Fianciscus Liefdewerk Zoetestraat 11 Eiken Donderdag van 89X> uur R.K. Bevolkingsbureau Gebouw „Sint Bavo" Smedestraat 23. Van 8—10 uur <p Maandag-, Woenstdag- en Vrijdag avond. R.K. Leeszaal en Uitleenbibliotheek. Jansstraat 49. Eiken dag geopend van 1012. van 25 en van 710 uur. be halve des Maandagsochtends en op Zon en Feestdagen. Uitleenen van boeken van 2—5 uur en van 79 uur Woens- dagrmddag ruilen van kinderboeken. St. Marthavereeniging Bloem hofstraat 1 Zondags en Woensdags van 810 uur n.m gezellig samenzijn voor Holiandsche meisjes, die hier geen tehuis hebben. Tel. 11671. St. Elisabeth's Vereeniging Jansstraat 49 Aanviagen om versterkende middelen voor arme zieken dc S E. V. Maan dag van 23 uur, Donderdag van 12 uur R.K. Kraamverzorging van de Derde Orde St. Franciscus. Aanvragen ook voor niet-Ieden van de Derde Orde te richten tot Mevr. Coebergh, God Oude Gracht 74. Dinsdags van 23 uur. R.K. Reclasseeringsvereenigind afd. Haar lem. Eiken Donderdagavond half 9 vergadering in het gebouw der Sint Vin- centiusvereeniging, N Groenmarkt 22 EERSTE HULP BIJ ONGELUKKEN. SNELVERBAND, Centrale Post Telef. 15151 en verder bij de leden, te kennen aan het zwart schild met wit kruis aan den huisgevel REDDINGSBRIGADE VOOR DRENKELIN GEN, verstikkings- en electriciteitsonge- vallen Telefoon 10231 ROODE KRUIS TRANSPORT COLONNE. Telefoon 12685 (bij geen gehoor 103921 Zaterdag hebben verschillende leden van de landelijke rijvereeniging „Kapitein van der Wal", een oefenrit gehouden in de dui nen bij Zandvoort. Er waren 11 ruiters van de afdeeling Hoofddorp en 11 van de af- deeling Nieuw Vennep, onder wie enkele amazones. Als verzamelpunt was Hoofddorp aange wezen, vandaar reed men in een kalm po naar Haarlem, alwaar de directeur der manege, de heer Philip Kok, de instructeur van deze ruiterafdeeling, zich bij het ge zelschap aansloot om hen tevens als gids te dienen. Door de Elsewoutcrlaan ging men de duinen in, terwijl in het bekende „Kraantje Lek" even werd gerust. Het was een mooie voorjaarsmiddag en daardoor werd de rit'voor de ruiters en de amazo nes, een waar genot vanwege de prachtige vergezichten in deze duinstreek; echter was ze voor de paarden een echte trainingsrit, een uitnemende verrichtingsproef, want het marcheeren in de duinen was voor deze landbouwwerkpaarden iets zeer ongewoons De klok sloeg al zes uur toen de stoet weer in Hoofddorp terugkwam; men was alzoo verschillende uurtjes op stap geweest, maar de ruiters waren wel moe, maar nog frisch en opgewekt; ook de paarden hadden zich erg flink gehouden, wat gelukkig was, want de verst afv/onenden moesten nog meer dan 10 K.M. rijden, alvorens ze den stal te Abbenes hadden bereikt, Telken jare wordt door den gemeente raad dc hoegrootheid van de belasting aanslag vastgesteld. Dit wordt uitgedrukt in opcenten, in een belastingpercentage of in een vermenigvuldigingscijfer. Aangezien het belastingjaar loopt van 1 Mei tot 30 April, moet dat voor de ingezetenen van elke stad zeer belangwekkend cijfer uiterlijk 1 Mei zijn vastgesteld. In normale jaren le vert dat ook geen bezwaar op, alhoewel een gemeentebestuur het liefst de vaststel ling van 't cijfer zoo lang mogelijk ui-stelt teneinde het best mogelijk den financieelen toestand en dus de behoeften van de ge meente te kunnen overzien. Voor Haarlem wofdt het dit jaar bijzon der moeilijk, omdat op 1 Mei, indien dc grenswijz'ging doorgaat, een geheel nieuwe toestand geschapen wordt. Eenigszins nauwkeurig zal het niet mo gelijk .zijn de financieele behoeften van het Grooter Haarlem te berekenen, maar nog moeilijker zal het zijn het gezamenlijk be lastbaar inkomen van het nieuwe Haarlem op—te geven, Ondeugende politici hebben alreeds den raad gegeven: sla er maar eort slag in en maak het belastingpercentage vooral niet te laag; wat we over hebben, kunnen we mooi voor nultige doeleinden besteden; een po'tj» hebben is altijd pret tig en wij behoeven niet bang te zijn voor een reprimande van de zijde van Gedepu- 'eerde Staten, want die hebben nu al eenige jaren lang het illustere voorbeeld in dezen gegeven. Ook zij hebben al een aardig potje vcor de provincie gemaakt door een hooge belasting te heffen. Maar voor ziet ige politici keuren dit de-hemel- zegene-de-greep-systeem niet goed. Niet alleen is een dergelijke handelwijze niet wettig, maar zij is ook onvoorzichtig. Herhaaldelijk toch is er op aangedrongen de nieUwe Haarlemmers welwillend lege- moet te treden, hen niet afkeerig te ma ken van het nieuwe bestuur, hen vertrou wen in Groot-Haarlem in te boezemen. De mate van vertrouwen, dat de nieuwe bur gers in het nieuwe Haarlemsche gemeen tebestuur gaan stellen, zal nauwkeurig wor den afgemeten naar de hoogte van den belastingaanslag. Daar kan men van op aan. En daarom kan de eerste belastinghef fing in bet nieuwe Haarlem van beslissende beteekenis voor Haarlem's toekomst zijn. Is zij te hoog, dan is het vertrouwen voor vele jaren weg en zullen tal va^r goede be- lastingbelalers haastig de gemeente verla ten; is zij acceptabel en valt zij mede, dan zullen velen, die eerst van plan waren Haarlem te ontvluchten, vrede nemen met den nieuwen toestand en een afwachtende houding aannemen. Men begrijpt, dat de kwestie oi velen van de beste belastingbe talers uit Haarlem vluchten, van beteeke nis is voor de overblijvenden, want dan wordt hun belasting weer hooger en die jaagt weer anderen weg. Wij achten deze kwestie van zooveel belang, dat wij ons afvragen of van de zijde van het gemeentebestuur niet iets te doen is om angstige bewoners van het nieuwe Haarlem gerust te stellen en hen te bewegen in Haarlem te blijven wo nen. "*Heusch! onze gekruiste Oldenburgers zijn niet alleen gewillige paarden op den akker, maar vele daarvan zijn ook geschikt als rijpaard, mits ze maar worden aangereden en getraind. Daarom is bevordering"! van de liefhebberij voor landelijke ruitersport een landbouwbelang. Ingekomen giften N. Nf 2.65 N. N. ter eere van de H. Theresia voor verkregen gunst 3. N. N10.— Concert „Philip Loots" ,143.55 N. N25.— Bij de „N,. Haarl. Crt." N. N1 Helpt U zelf," een deugdelijk woord, zeer geschikt om het ons ze f voor te houden. Maar zoo geschikt en deugdelijk als het voor ons zelf kan zijn, zoo ontmoedigend en teleur stellend moet het hem zijn, die, ten einde raad om onze hulp komende smeeken, dit woord tot boodschap zou krijgen. En tochhet kan gebeuren. De eischen, aan onze kas gesteld, zijn forsch. Als men tot ons komt, gaat het niet om een tiental guldens. Als met of zonder onze hulp een zaak staal of valt, een vader gered is of broodeloos wordt, dan gaat 'het om een' solide bedrag. Helpt ons daarom, opdat wij helpen kunnen, dan toch ook helpt ge V zelf, want die geeft, zal gegeven worden. Het adres van den Penningmeester is P.J. Busé, Gasthuissingel 64, postgiro 13543. In de Memorie van Antwoord aan de Eerste Kamer inzake de Indische begroo ting, doet de minister van Koloniën mede- deelingen over de Indische onlusten. Het verleenen van zendvergunningen voor Radio-omroep; het antwoord van den minister op de vragen van den heer Droog- leever Fortuyn. De wederopbouw in het land van Maas en Waal; criiiek in het voorloopig verslag der Tweede Kamer. Het verdrag Nederland-Beïgië; de hoog leeraren der Ned. Kandelshoogeschool rich ten een adres tot de Eerste Kamer. Een ernstige brand legt een katoenia- briek te Enschede in de asch. De beroemde Middachter Alle bedreigd; de oorzaak van de sterite onder de beuken^ boomen. Door de Ned. Kolonie te Weenen wordt een aideeling van het Alg. Ned. Verbond opgericht Wederom worden mariniers naar Sjang hai gezonden ter versterking van de be manning van de „Sumatra." De Ckineesche kwestie zal niet in den Volkenbond ter sprake komen. Thans heeft een cycloon groote schade aangericht op Réunion. De Volkenbondsraad bijeen. De eerste besprekingen. De express-trein Hoek van Holland Bazel bij Troisdorf ontspoord. Geen per soonlijke ongelukken. In Japan is een aardbeving gevóeld. Men spreekt van 50 dooden. Barometerstand 9 uur v.m.: 743. Stilstand, Licht op. De lantaarns moeten morgen werden opgestoken om 6.21. I I Naar waarnemingen in den morgen van 8 Maart. Hoogste barometerstand 759, Biarritz. Laagste barometerstand 740.4, Shields. Verwachting: matige zuiJelijke tot wes telijken wind, betrokken cf zwaar bewolkt, met tijdelijke opklaring, waarschijnlijk enke le regenbuien; weinig verandering in tem peratuur. Men maakt er ons opmerkzaam op, dat de autobussen van de lijn BeverwijkWijk- aan-Zee op het Stationsplein alhier geen erg gelukkige standplaats hebben. Althans niet uit een oogpunt van verkeersbevor- dering. Gedurende eenigen tijd hebben de bus sen vlak tegen den ingang van het station gestaan. De spoorwegen hebben daar zeer terecht een einde aan gemaakt. De stand plaats is eenige meters naar voren verlegd en deze plaatsen zijn verhuurd. Doch een voldoende verbetering was het nog niet. Nog steeds vormen de bussen daar een soort belemmering. Auto's met treinpassa- giers, of rijtuigen, kunnen b.v. niet voor den ingang komen. En al valt deze toestand in de wintermaanden niet -oo zeer op, straks, tijdens het zomerseizoen rijden een groot aantal bussen op Wijk aan Zee en deze vormen op sommigen tijden van den dag een belemmering, èn voor den in- en uitgang van het station, èn voor den uitgang van het goederen bureau. Er is in dezen toestand wel verandering te brengen, wanneer men de standplaatsen brengt langs het trottoir bij het huisje van de P. E. N. In de laatstgehouden vergadering van Hoofdingelanden van den Haarlemmermeer polder kwam aan de orde een voorstel tot stichting van een nieuw bemalings-inrichting. Het dagelijksch bestuur is ten opzichte van dit voorstel niet eenstemmig. De meerder heid is voor den bouw van een nieuw ge maal, terwijl de minderheid wil volstaan met den verbouw van het oude stoomgemaal „De Cruquius". De stichting van een nieuw gemaal zal 120.000 meer kosten; dit zou dan waar schijnlijk gebouwd worden aan de Oostzijde van den polder In de omgeving van den Leimuiderdijk of nabij Aalsmeer. Op voorstel van den heer Roodenburg werd besloten deze belangrijke zaak aan te houden tot een volgende vergadering, om dat nog niet voldoende gegevens beschik baar zijn om het voorstel ia al zijn gevolgen te overzien,

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1927 | | pagina 1