'ALS HAARLEM GROOT-HAARLEM WORDT. H. J. VAN DER MEER Geen leesten bij de grenswijziging. Merken de Haarlemmers er iets »an? Streng doorgevoerde centralisatie van de administratie. Geen hulpsecretarieën. De openbare diensten, verordeningen en raadsbesluiten. BEVERWIJK, VELSEN. SPAARNDaM. BENNEBROEK. HEEMSTEDE. HAARLEMMERMEER. BLOEMENDAAL. HILLEGOM. Wisselkoersen en koersen van Bankpapier. 8 MA MEI- EERSTE LAATSTE KOERS KOERS BERLIJN 59.27 PARIJS 9.78 BRUSSEL 34.761/ WEENEN 35.-1/ LONDEN 12.13 STOCKHOLM 66.75 KOPENHAGEN 66.60 OSLO i 64.95 BAZEL 48.10 NEW-YORK 2,50 ROME 11.— PRAAG 7.45 WARSCHAU 27.-1/ HAARLEM. Aanrijding. Jubileum. Centraal Drankvveer-Comité. D& baten zijn nog niet volledig bekend* Gevonden dieren en voorwerpen. Lichamelijke Opvoeding. Bij J. H. de Bois. BURGERLIJKE STAND. Lijk opgehaald. „Ursus" naar Beverwijk. Met grint naar een trein gegooid. SCHAGCHELSTRAAT 7. Het' jubileum van de K, S. A. te Beverwijk. Heete koffie gedronken. HEEMSTEDE. JOHN, ROCKEFELLER* Op Sylvestcravond wordt het nieuwe jaar met kanonschoten en sirenengegil inge schoten en ingeluid, een nieuw clubgebouw of een tentoonstelling wordt geopend met speeches en champagne, een nieuwe burge meester wordt ingehaald met muziek en vele hooge hoeden. Er ziin Haarlemmers, die meenen dat iets dergelijks gebeuren zal als op 1 Mei mits de Eerste Kamer het wetsontwerp goedkeurt als op 1 Mei klein Haarlem, Groot-Haarlem wordt. Mis schien stellen zij zich voor dat op het mid dernachtelijk uur de H. 0. V. een zegetocht begint door de pas ingelijfde nieuwe ge meenten, dat de burgemeester t e paard of aer auto een inspectietocht door 't nieuwe Haarlemsche gebied gaat ondernemen, geës corteerd door den Commissaris van Politie en een lijfwacht van agenten, in alle ge val hopen zij ,dat er een donderend vuur werk in den nacht van 30 April op 1 Mei tal worden gegeven. Dat zal echter niet gaan. Officieel zal sr niets bijzonders op 30 April of 1 Mei gebeuren en het is te hopen dat van parti culiere zijde ook zoo weinig mogelijk herrie t.ver de grenswijziging wordt gemaakt. Het is immers bekend dat het zeer velen in de buitengemeenten moeilijk zal vallen zich in den nieuwen toestand te schikken, een ove rigens zeer begrijpelijke gemoedsgesteltenis, en nu is het 't allerbest dat alle prikkeling vermeden wordt en wij onze nieuwe burgers kalm, waardig en zakelijk ontvangen of te gemoet treden. Officieel vertoon zal er dus niet anders plaats hebben dan dat mis schien de burgervader in de eerste raads vergadering de grenswijziging in een kalm, zakelijk toespraakje herdenkt en alzoo voor het nageslacht in de raadsnotulen vastlegt. Maar, al zal er geen officieel vertoon zijn, de gemeente-administratie zal toch gewijzigd moeten worden. Voortaan zullen er geen secretarieën en gemeentebesturen meer zijn te Schoten en te Spaarndam en de bewoners van de gedeelten Heemstede Bloemendaal en Haarlemmerliede, die bij Haarlem komen, zullen voortaan hun geboorte-aangiften in Haarlem moeten doen. van Haarlem bouw vergunningen moeten krijgen, voor Haarlem militieplichten moeten vervullen; zij zullen Haarlemsche politiebewaking krijgen, Haar lemsche brandweer in geval van brand, en de Haarlemsche gemeentereiniging zal ook in het nieuwe Haarlem voor een zuivere boel zorgen. Zal de bevolking van deze verandering niets merken? Het oude Haarlem natuurlijk in het ge heel niet. Voor die bewoners blijft de zaak zooals zij was en ook de nieuwe bewoners zullen er voorloopig weinig van merken. Op 1 Mei zullen zij waarschijnlijk in hun stra ten Haarlemsche politieagenten zien loopen of liever rijden; misschien komen er dan ook de wagens der Haarlemsche gemeente reiniging. Maar dat zal uiterlijk wel het voornaamste zijn. De straat, waar zij wonen, zal er op 1 Mei plotseling niet anders uit zien dan op 30 April. Maar moeten zij een geboorte-aangifte of aangifte van sterfgevallen of van verhui zing doen, moeten zij een bouwvergunning aanvragen, vergunningen ingevolge de Hin derwet hebben, dan zullen zii zich tot de gemeente-secretarie van Haarlem moeten wenden. Het ligt niet in de bedoeling, naar wij vernemen, hulp-secretarieën op te richten. Ook niet in Spaarndam. Wie dus uit Spaarndam, uit Schoten, Bloemendaal, Haar lemmerliede of Heemstede een aengifte te doen heelt, die moet naar de Groote Markt komen. Wel zullen zij, die" verat wo nen, zooveel mogelijk worden tegemoet ge komen, zoodat zij niet voor een wissewesje als het inleveren van een zakboekie naar het Stadhuis moeten komen. Zij zullen b.v. in de gelegenheid zijn om veel per post ai te doen. Maar sterfgevallen, geboorte-aan giften zullen toch te Haarlem aangegeven moeten worden, ook de huwelijken zullen daar voltrokken moeten worden. Er komen dus geen bulpsecretarieën. Haarlem wordt daar niet groot genoeg voor, meent men op het Stadhuis. En men maakt daar verge lijkingen met gemeenten als Apeldoorn en Ede, die veel uitgestrekter zijn dan Haar lem worden zal en waar ook allen naar één centraal punt moeten komen om aangiften te doen. Ook Rotterdam en den Haag ken nen geen hulpsecretarieën en hun gemeente- gen. Amsterdam heeft enkele hulp-secreta rieën, maar dat heeft er niets dan last en verdriet van, zoodat het voorbeeld niet na volgenswaardig is. Behalve dat centra lisatie een gemakkelijke administratie in de hand werkt, is zij ook voordcelig omdat er minder ambtenaren noodig zijn. Zoo heel vreemd is dat trouwens niet als men weet, dat tot vóór eenige jaren o.m. de gemeen te-secretarie van Spaarndam in Haarlem ge vestigd was. Daar moesten ,toen de Spaarn- dammers dus ook al heen komen om aan giften te doen en nag wel in een tijd dat er van fiets of autobus geen sprake was. Politieposten zullen er in de verschillen de deelen van de nieuwe gemeente natuur lijk wel zijn. Zoowel in Spaarndam als in Schoten en in het Noordelijk deel van Heemstede. Hoe die politiedienst geregeld zal worden is overgelaten aan den Commis saris van Politie, Wellicht berichten wij daarover later nog wat meer. Of in Haarlem een hoofdcommissariaat van politie zal ko men, is ook nog niet uitgemaakt. Waar schijnlijk is het wel. maar wettelijk is het niet noodig. Komt er een hoofdcommissaris van politie, dan zal ook wel de functie van commissaris van politie in het leven blij ven als tot nu. Dat dit alles nog niet op 1 Mei in orde behoeft te zijn en nog niet zal zijn, ligt voor de hand. De hoofden van takken van dienst in Haarlem nemen op 1 Mei den dienst in de ingelijfde gemeenten over. Reeds vóór dien tijd zullen zij zich dus georiënteerd hebben op welke wijze dit het meest practisch kan gebeuren. Zij zullen niet alleen nagaan welk materiaal zij van de ingelijfde gemeenten kunnen gebruiken, maar ook welk personeel in Haarlemschen dienst kan overgaan. Hun grootste lof zal zijn, dat de bewoners van het nieuwe Haarlem op 1 Mei niets bemer ken dat er een ander gemeentebestuur over hen heerscht, of liever dat zij dit alleen, be-' merken doordat zij beter worden bediend dan vóór 1 Mei. Bijaldien dit althans moge lijk zou zijn. Dat moet hun grootste lof zijn. Waarschijnlijk zullen er ambtenaren, beambten en werklieden, die nu in dienst van andere gemeenten zijn, overcompleet ra ken. Deze worden door de gemeente Haar- lm overgenomen en geholpen aan een ande re financieel gelijkwaardige openlijke ambte lijke betrekking of op wachtgeld gesteld, In het wetsontwerp tot wijziging der grenzen is ook bepaald dat de gemeente Bloemen daal, Heemstede, Haarlemmerliede voorloo pig voortgaan met de levering van gas, water en clectrischen stroom in de gedeelten welke aan Haarlem worden toegevoegd. Haarlem zal die levering pas overnemen als er overeenstemming is bereikt omtrent een regeling, die elke storing in de levering voorkomt. Ook daaraan zullen de nieuwe bewoners dus niet bemerken dat zij Haar lemmers geworden-zijn. Art. 30 van het wetsontwerp is ook van belang. Daarin staat te lezen dat in het nieuwe grondgebied de bestaande plaatselij ke verordeningen en besluiten van kracht blijven totdat deze door de bevoegde mach ten zijn gewijzigd of door andere vervangen. Dit punt is van belang voor wat betreft de raadsbesluiten, die door de in te lijven gemeenten worden genomen. Binden die ook het bestuut van Groot Haarlem? En'is de, gemeente Groot-Haarlem b.v. verplicht een raadsbesluit uit te voeren, waarbij de ge meenteraad van Schoten, Spaarndam of Heemstede besloot tot den bouw van, laat ons zeggen, een school of een badhuis? Volgens dit art. 30 is het gemeentebestuur daartoe verplicht totdat het een ander be sluit neemL Met andere woorden, het kan "die raadsbesluiten intrekken. Dat hierbij ver kregen rechten geëerbiedigd moeten wor den, is duidelijk. Uit bovenstaande bliikt dat de bewoners van Groot Haarlem weinig van de verande ring zullen bemerken. Geleidelijk zullen zij aan den nieuwen toestand worden aange past. Het groote Werk is in hóofdzaak admi nistratief en dal wordt op het Stadhuis gedaan. Met spoed zal daar gewerkt worden om de Bevolkingsregisters in orde te krij gen en nog meer spoed dient te worden ge maakt met het in orde brengen van de kie zerslijsten omdat reeds vóór 7 Juni de can- didaatstelling moet plaats hebben voor den oppervlakte is grooter dan Haarlem zal krij-raad van Groot Haarlem. R.K. SPORTVEREENIGING ZwaluwenBeverwijk 04 Beverwijk IIR.K.V.Z. 21 Beverwijk IVLimmen I 120 A.R.C. II—Beverwijk V 7—1 Zwaluwen IBeverwijk I 04. Onder de sublieme leiding van den heer Ha 'erkorn stelt te half drie het Beverwijk- elftal zich op als volgt j A. v. d. Hout W. Joosten G. v. Zutphen P. Dekker W. Rooymans B. v. Dessel C. A. v. d. Laan, M. Teeling, M. Kuiper, C. Niesten, G. Numan. De Amsterdammers hebben The v. d. Meer weer in 't doel 1 Bart wint den toss en kiest den wind links.De Amsterdamsche voor hoede tiapt af en strandt al gauw op de middenlinie der „kampioenen"., die de voorh ede aan 't 'werk zetten. Van der Meer meet al gauw handelend optreden, maar houdt alles. Eens heeft hij geluk als Thijs keihard over schiet en v. d. Laan even later van dichtbij den verkeerden kant van den paal te pakken heeft. De Zwaluwen spelen allen achter en er is geen doorkomen aan. Hun vlugge rechtsbuiten leidt een enkele uitval, die hoewel niet gevaarloos, door Roel c.s. wordt gekeerd. Even voor rust zendt Theo Kuger een hard schot in, dat v. d. Meer niet kan verwerken. Thijs bemachtigt den bal. naast. Den volgenden aanval doen Coen en v. d. Laan hetzelfde Tegen de rust zien we de Zwaluwen nog eens enthousiast het spel verplaatsen onder luide aanmoediging van het zeer talrijke publiek. Joosten en v. Zut phen blijven de situatie meester en Roel komt er slechts weinig aan te pas. Half-time geift nog steeds een blanco score. De Bever wijk-spelers en supporters zijn overtuigd, dat Zwaluwen, dat spel niet volhouden van „overal zijn". De Amsterdammers zijn éven zeker van hun zege 1 Vliegensvlug gaat het spel nu Numan en van der Laan als twee vooruitgeschoven posten krijgen de ballen mooi vrij toegespeeld en wiskundig zeker volgen de voorzetten, even zeker door de binnenspelers opgevangen en ingezet. Wan hopig werken de Zwaluwen hier tegen een kwartier lang, dan geeft Thijs onhoudbaar de leiding aan de „kampioenen". 1—0.Nu hooren we eerst de supporters 1 De Zwaluwen geven zich niet gewonnen. Vinnig zitten ze er op, maar de backs zijn onverbiddelijk, terwijl de half-linie der Zwaluwen bfjr.a geen steun geeft aan den aanval. Daar tegen stak Ac Wijier- half-lithe schitterend af. Is weer Thijs, die met een hard schot van dicht bij den stand op 2—0 brengt. De Zwaluwen raken er uit en Coen lukt het om den keeper in 't doel te schieten, gelukkig vergat deze den bal niet30. Een mooie trough- pass van Thijs stelt v.d. Laan in staa den bal tot vlak voor doel op te brengen. Theo schiet naast. De volgende voorzet wordt prachtig door Theo ingekopt.... doch niet minder mooi stoot zijn naamgenoot den lastigen bal. Een voorzet van links heeft meer succes van der Meer tracht nog het lage schot van Numan te houden doch de bal rolt over de lijn, terwijl Theo voor alle zekerheid hem nog verder expedieert. Haverkorn had echter al goal gegeven. 40. Een zeer lastige om haal, die de Amsterdamsche midvoor op Roeis doel plaatst is wel verrassend, maar Roel laat zich niet verschalken. Beide ploegen spannen zich nog even in om in. de laatste minuten nog een wijziging te forceeren, nog eenmaal moet Roel uitloopen, maar als 't einde komt is de stand 40 gebleven. De twee gegadigden staan nu als volgt t Beverwijk 11 9 2 0 20 366 1.81 T. Y.'B. B. 10 6 4 0 16 27—7 1.60 Om gelijk te komen met Beverwijk zou dit van Wilskracht moeten verliezen met flinke cijfers en T.Y.B.B. van Volendam met groote cijfers moeten winnen I Het tweede zorgde niet voor het formulier Het vierde maakte al zeer korte metten met zijn mededinger naar den „titel", met 120 wist Put de Limmers te kloppen. Geen halve maatregelen bij het vierde. Ook het vijfde dacht er zoo over enverloor met 7-<-l. Weet u al dat 20 Maart het district West* Friesland op het Beverwijk-terrein het District Zaandam bekampt?? Telefoon-uitbreiding. Gistermorgen is in dc Brcestraat een aanvang gemaakt met het graafwerk voor de kabeilegging, in verband met de uitbreiding van het ondergröndsphe telefoonnet. Wegverbetering. Men is begonnen met de werkzaamheden ter verbetering van den weg langs Duin ert Krmdjjerg. Langzamerhand heeft déze weg een druk verkeer gekregen van autobussen," de Brockway heeft haar roufe langs dezen weg en voorts is er een druk verkeer vpn de bussen, welke van Katwijk op ïJmuiuen rijden, van vischauto's e. d. Bekend zijn de vele kronkelingen in dezen-weg. Het wegdek was in deze boch ten nimmer goed tc houden; door er nu" een bestrating te leggen, komt daarin af-, doende verbetering, liet ia prd« houden.» van Je overige weggedeelten vormde even-I eens een lastig probleem. Grind kon niet helpen, want het werd door de bussen' onmiddellijk weggevaagd, vóór hetin den weg kon dringen. Doen ook hierop heeft men thans wat gevonden en hopelijk zal het wel helpen. Uit den Wijkermeerpolder is een hoeveel heid klei aangevoerd, welke met het grind zal worden vermengd. Deze „specie" wordt op den weg gebracht en ingewalsd, Een nieuw soort asphalt zouden wc bijna zeggen! In verband met deze werkzaamheden zal vermae'delijk de volgende week de weg voor het verkeer worden afgesloten. Melkprijs, De prijs van. de melk is alhier verlaagd met 1 cent per liter en ge bracht op 15 cent per lite;-. Nieuwe dokterswoning. Er is voorbe reiding gemaakt, voor het bouwen van een nieuwe villa voor Dr. V, Aalst, achter de oude villa, daar deze door het Rijk is over genomen, tot verbreeding van den straat weg, en hoek Zwarteweg, wat een groote verbetering wezen zal op dat drukke ver keerspunt. Gevonden voorwerpen. Terug te be komen bij G. Vader, Graaf Florislaan 2, Vo gelenzang, 1 paar motorhandschoenen; F. F. Rot, Raadhuisstraat 88, fleschje poets extract; G. van Keulen, Cloosterweg 14, vulpotlood; D. A. Löwensteijn, Landzicht laan 72, sleutel; Jorritsma, Postlaan 4, ge deelte van een tuinslang; Euhard, Pijlslaan 28, Haarlem, geelharig hondje; Vennik, Ge weerstraat 40, bruine glacé handschoen; A. v. Nassau, Kruisweg 202, Haarlemmermeer, koffiezeef; J. v. d. Weiden, Zand vaartpad 3, vulpotlood; Tolk Kerklaan 81, zilveren Ro zenkrans, Uittenbogaard Javalaan 6, doublé armband; J. Braam Heerenweg 116, een rij- wielbelastingmerk; D. van Amerongen, Raadhuisstraat 28, kaarslantaarn; G. van Eek, Lotterstraat 3, Schoten, een rijwielbe- lastingmerk; J. Teeuwen, Raadhuisstraat 21, vleeschvorkje; Booms Lieve de Keylaan, een handschoen; Hunting, Wipperplein lij zilveren naaldenkoker; Schouten, Berken laan 1, slinger van een auto; Korthof, Java laan, bril; A. Itsma, Eikenlaan, eenig klein geld, Samson, Raadhuisstraat 38, portemon- naie m. i.; K. Kerkvliet, Boekenrodeweg 25, Aerdenhput, Engelsche sleutel; Blokker Leidschevaartweg 195, hond; Koelemeijer, Voorhoutstraat 3, Haarlem, lorgnet in étui; A. Blok, Berkenlaan 20, Engelsche sleutel; Mej. Vaas, Laan v. Rozenburg 14, rozen krans in étui; P. Martens,een leesboek; Co- let, Havenstraat 51, een zilveren vulpotlood Bureau v. Politie, Raadhuisstraat, een handwarmer, een dop van een autowiel en een hageschaar. Verg. R.K. Volksbond. Woensdag avond houdt de afd. Heemst "dï vut den Ned. R. K. Volksbond eene ledenvergaderig, waarbij o.m. de ZeerEerw. Zeergel. Heer Prof. Juffermans van het Seminarie alhier eene lezing zal houden. Het bestuur verwacht aller opkomst. De vergadering zal om 8 uur aanvangen. Badhuis. In het badhuis aan de Post laan, werden in de week van 28 Febr. tot en met 5 Maart genomen 436 douche-baden en 44 kuipbaden. Aan 38 kinderen werd een gratis sehoolbad verstrekt. Gflsften^cid, v.oor schoolbals bestaat op Woensdagmiddag van 24' en van 5 - 8' uur voor .volwassenen. Burgerlijke Stand. Van 47 Maart 1927. Geboren Willem Hendrik, z. v. P.J. v. Vuren en P. Malipaard Leendert, z. v. H. v. Oosten de en M.G. Bos Adriana Theresia, d. v. P.H. v.d. Kamp en A.H. v.d. Breggen Lijsje, d. v. A. Bokhorst en C.B. Looyen Christina Maria, d. v. Th. G. Hoos en C. v. Beek Gerdina Maria, d. v. J.A.. v. Leeuwen cn G. Beijk Cornells Arie, z. v. D.J.G. Krij ger en C. Drechsler Adrianus Wilhelmus, z. v. W.J.A. v. Rijn en C. Vreeburg Lijntje Adriarta, d. v. A. v. Smeerdijk en T. de Vet te Jacoba Theresia, d. v. A.F. Dam en M. C.G. v.d. Veldt. Overleden Marretje van Oostrum, 69 j., geh. met J.C. v. Grondel. Werk Voor de Topeca-machine. Bin nenkort hoopt Pub. Werken weer aan te van gen met 't Topccaïseeren van onzen weg.Voor dit jaar staan op de agenda Zandvoorterweg bij den Viersprong, Bloemendaalscheweg van Rusthoek tot Rustenburgerlaan, Hartenlust- laan, Zuider- en Noorder Stationsweg en Leidschevaartweg. Vele gevallen van bof. Pas zijn we ver lost van de eene epidemie of een andere j schijnt haar intree fe willen doen, tenminste i onder de schooljeugd komen verscheidene ge-, vallen van bof voor, waardoor sommige lagere klassen van onze scholen voor de helft ont volkt zijn. Ook doen zich gevallen van water pokken voor in de gemeente. Statuten. De „Staatscourant" bevat de statuten van de N.V. Koninklijke Nedeil. bloeftibollenkwcekerij en exporthandel Gebr, van Zanten, alhier. i 1 f Zaterdagmiddag 12 uur, werd een motor rijder, die vanuit de Korte Jansstraat de Jansstraal wilde oversteken, door een auto aangereden. Het motorrijwiel werd ernstig beschadgid. De automobilist stopte niet na het onge val. Proces-verbaal werd opgemaakt. Vandaag herdacht de heer R. Heeiloo den dag, dat hij vóór 40 jaar in dienst trad bij de fa Heiloo, huis- en decoratieschilder aan de Kinderhuisvest. Hedenmorgen werd hij met zijn echtgenoqte op het kantoor ontvangen en door den patroon vriendelijk toegesproken, die hem een geschenk in geld, alsmede een schilderij en bloemen aanbood. Van het personeel ontving hij bloemen, Later op den morgen werd hij per auto naar huis gebracht, waar hij in den huiselij- ken kring het feest verder vierde.' Vrijdagavond j.l. hield het Centraal Drank- weer-Comité een vergadering. Vertegen woordigd waren de Neder!. Vereeniging tot Afschaffing van Alcoholhoudende Dranken, de N.C.G.O.V., Het Kruisverbond, de A. N.G.O.B., de S.O.V., de Maria-Vereeniging en de I.O.G.T. Bij de gehouden verkiezing wegens perio dieke aftreding .werd tot voorzitter herkozen de heer W. P. J. Overmeer terwijl tot be stuursleden werden gekozen de heeren C. F, Kruijff (aftr.) en J. H. van Seggelen de laat ste in de vacature van den heer P. Crama, die wegens reorganisatie der I.O.G.T, moest aftreden. Op voorstel van het bestuur werd de heer Crama, die meer dan 15 jaren lid en bestuurder van het Comité is, benoemd tot buitengewoon lid en bestuurder, zoodat de nestor dei Haarlemsche drankbestrijding behouden blijft voor de werkzaamheden van het Centraal Comité. Na langdurige besprekingen werd zon der hoofdelijke stemming in beginsel be sloten, dat de drankweerorganisatie alhier het onlangs opgerichte Consultatie-bureau voor Alcoholisme zullen steunen en daaraan medewerking- verleenen. Ook het Centraal, Comité zal zich in het genoemd bureau doen vertegenwoordigen. Eenige nadere be palingen hieromtrent werden vastgesteld, die in de e.v. vergadering van het Consultatie bureau zullen worden behandeld, Uitgebracht werden de verschillende jaar verslagen. De Secretaris, de heer C. E. van Eijkern, memoreerde in ziin uitvoering een zakelijk verslag de verschillende bijzonder heden van het afgeloooen jaar, welke groo- tendeels reeds in dit blad werden vermeld in de verslagen der gehouden vergaderingen. De ambtenaar van het comité, de heer T. P. van der Leei gaf een uitvoerig verslag van zijne werkzaamheden als controleur der en toezichthouder op de drankzuchtigen. Wij ontleenen daaraan o.m. het volgende. Aller eerst wordt er door den heer van der Leer op gewezen, dat het drankgebruik en mis bruik onder de chauffeurs toeneemt, gelijk ook wel blijken kan uit de verschillende berichten in de pers. Het publiek moet op gewekt worden om van de diensten van een chauffeur, die gewend is alcohol te gebrui ken, of die kennelijk alchool gebruikt heeft, geen gebruik te maken. Voorts moet het publiek bjj voortduring gewezen worden op het gevaar van het aan bieden Van alcóhólische dranken aan chauf feurs, daar niet alleen deze metischen spoedig ongelukken veroorzaken, wanneer zij be dwelmenden drank gebruikt hebben, maar Ook omdat de nawerking daarvan op de hersenen en zenuwen Van dien aard is, dat iemand met een dergelijke verantwoordelijke functie dan niet geschikt is voor zijn taak. Voorts wijst de ambtenaar op de moeielijk- heden van zijn werk, niet het minst omdat de wegens openbare dronkenschap vervolg den veehl onwelwillend zijn en dikwerf niet willen meewerken door den drank geheel te laten staan. Ir. het afgeloopen jaar kwamen er 112 nieuwe personen bij, die een vonnis hadden gekregen wegens openbaie dronken schap. Er waren uiteraard veel meer personen geverbaliseerd, doch velen ontkomen aan een verdere vervolging door het betalen van de maximum boete. Van genoemde 112 personen vertoefden er 17 in logementen; 120 personen, waarvan 14 verbleven in logementen, kregen 155 von nissen., bij herhaling. Het aantal is iets hoo- ger dan in 1925. Volgens de beroepen waren er onder de wegens dronkenschap veroor deelden o.m. 23 uit de bouwvakken, 28 losse werklieden, 13 kooplieden, 6 chauffeurs, 6 Varensgezellen en 10 bankwerkers. De penningmeester, de heer S. J. Vester, bracht het financieel verslag uit over het afgeloopen jaar, alsmede over het Maande blad. Er is geen tekort van het blad, dank zij ookizeker de in het afgeloopen jaar gehouden verloting. Uitvoerige besprekingen werden gehouden over de verspreiding van het blad, waarin nu een wijziging zal komen. Besloten werd voorts één commissie te vormen, n.l. die van redactie en administratie. Deze com missie zal bestaan uit de heeren Overmeer, Vester en van Seggeien; laatstgenoemde werd daartoe in deze vergadering benoemd. De verslagen zullen in extenso worden afgedrukt in het Maandblad. Tot leden der commissie voor het nazien van het gehouden financieel beheer werden aangewezen de heeren Halsema en van Seggelen. Voorts werd nog besloten een -schrijven te zenden aan den gemeenteraad te Spaarn dam voor de ontvangen subsidie. Door de annexatie is dit de laatste bijdrage geweest. Steeds heeft deze kleine gemeente het Cen traal Drankweer-Comité financieel gesteund. Na nog verschillende zaken van huishou- delijken aard in bespreking gebracht te hebben werd de bijeenkomst door den voor zitter gesloten. ST. VINCENTIUS-VEREENIGING, Ifl het Vincentius-gebouw aan de Nieuwe Groenmarkt wordt Donderdag 10 Maart 3.S., des avonds half 9, de Algemeene Jaar vergadering gehouden der Haarlemsche St. Vincentms-vereeniging. De jaarvergaderingen dezer vereeniging, welke steeds druk bezocht zijn, kenmerken zich door den prettigen geest, welke er al tijd heerscht en die van Dondgrdag zal zeker passen in de lijn der vele vorige. Een aan sporing der leden, haar bij te wonen, mag clan ook welhaast overbodig geacht worden. KINDERVOEDING. In de afgeloopen week reikte de Vereeni ging Kindervoeding aan warm voedsel uit Maandag 151 Dinsdag 126Woensdag 132Donderdag 138; Vrijdag 154; Zater dag 130 porties. FAILLISSEMENT W. HAZEVOET EN C. KLOMP, SCHILDERS, HAARLEM. „Handelsbelangen" No. 1967 zal de credi- teurenlijst bevatten in bovengenoemd fail lissement. Zij telt 16 namen met een totaal bedrag a *n vorderingen van ƒ1.874,02. Politiebureau, Smedestraat, bal; A. F. v. Beek, Heemstédeplein 22, bankbiljetten; v. Glansbeek, Tetterodestraat 42, broche; P. v. d. Aardweg, Westerstraat 91, handbe schermer; II. Balk, Brouwersstraat 18, hee- renhoed; H. v. d. Wonde, Dr. Spaarne 54, glacé handschoen; H, Broekman, Grebber- straat 2A. glacé dameshandschoen; O. v. d. W'eijde, Wagenweg 36, dameshandschoen; J. Dijkstra, Hofdijkstraat 52, kinderhoedje. J. de Looz, Hier. v. Alphenstraat 26, hondenketting; B. Smit, Korte Hout straat 15, tafellade; J. C. Haan, Bartel- jorisstraat 39, pakje met jasje en pet; Benraadt, Groote Houtsraat 123, étui met potlooden enz.;Néderkoorn, Groot Heilig land 58, hondenpening Cocoris, Kruisstr. 38, sierspeld; Lyceum, Zijlvest 27, school- tasch met boeken, J. Sweerts, Nieuwe Groenmarkt 24, tasch met inhoud, T. Smits, J. Nieuwenhuizenstraat 28, rijwielbelasting- merk. W, Bruyns, Thomsonlaan 5 vroeger Franklinstraat Heemstede, riem, Hoofdbode ten stadhuize van Haarlem, rijwielbelasting- merk, J. van Eekhart, Korte Poellaan 9, ring. T. de Best, Beeksteeg 18zwart, actetasch niet boekjes P. de Wagenaar, Indischestraat 41, beursje C.G. Schijf, Hier. v. Alphen straat 36, bal B. Groeneveld, Anjelierstraat 29, étui met schrijfbehoeften Politiebureau, Smedestraat, witte hond Fauna J. de Keizer, Saenredamstraat 1, takshondBellaert, Tuinwijklaan 26 Heemstede, grijs wollen handschoen B. Bakkeer, Ged. Oudegracht 148, dameshorloge C. Ram, Papentorenvest 31, handschoen D. Jonkhof, Zomerkade 3 F, herdershond met penningJ.L. v. Leen, Graafschapstraat 13, hoofdgarnituurJ. Dijkstra, Floresstraat 4 Schoten, witte poes FaunaPolitiebureau, Smedestraat, kerk boek en een koordje (petmonteering) S. van Andel Koikstraat 20 zw., mondorgel W. Houten, Korte Heerenstraat 10, meisjesmuts T. Donker, Ursuiastraat 14rd., kindermuts Politiebureau, Smedestraat, muts H. Bon, Potgieterstraat 55, hondenpenning J- Hen driks, L. Heerenvest 8, portemonnaie m.i. J. Dijkstra, Hofdijkstraat 42, idem H. v. Gelder, Diederikstraat 25, doos schroeven Politiebureau, Smedestraat, teekeningen C. Eitei, Ged. Raamgracht 45, taschje m.i.J. V. Melsen, Oudeweg 71, poppenwagen Po litiebureau, Smedestraat, rozenkrans in étui W. Moerkerk, L. Poellaan 2, rijwielbel.merk. De lichamelijke opvoeding op school cn in vereeniging in Duitsch'and. Op uilnoodiging van. de r.fdeeling Haarlem van de vereeniging van J-ëeraron, en Onder wijzers in de Lichamelijke Opvoeding in Nederland hield de heer Joh. Flepicr, Lecr- aar aan het Nederlandse!; Lyceum, te Den Haag, voor vrijwel alle Haarlemsche Gym- nasliekleeraren en Leeraressen, een groot aantal belangstellenden,' w.o. Ir. van Dorp, Rector van het Christelijk' Lyceum, Dr. Me- rens, voorzitter van de afdeeling Haarlem van den Ned. Bond voor L. O.. Dr. Mau- ritz, Voorzitter van den Medischen Kring Haarlem, H. Warnier, Inspecteur der Lich. Opvoeding te Haarlem en G. J. Bettink van ■het Ned. Onderwijzers Genootschap, boven genoemde lezing, die door alle aanwezigen met groote aandacht gevplgd werd. Na een kort openingswoord van den at- deelingsvoorzitter, den heer Th. J. H. van 't- Lam, waarbij deze allen welkom heette, in 't bijzonder de genoodigden en dank zegde voor de betoonde belangstelling, een belangstelling voor het vak Lich, Opvoeding, die zich voortdurend uitbreidde in onder wijskringen. bij de medici en in sportbonden, z'n weerspiegeling vindend in de waardee ring, welke het vak momenteel in Haarlem en omgeving" ondervind!, nam dë heer Fle- mer' het woord. Daartoe in staat gesteld dop niemand minder dan prof. Casimir, Rector van 't Haagsch Lyceum en dank zij dc introductie van den ook te Haarlem be kende Dr. Altrock,.was het spreker moge lijk cok een beeld te krijgen van wat Je reactie van de moderne stroomingen op 't. bestaande in Duitschland was en dit wel can de hand van wat hij te Hannover, Ber lijn, Leipzig, Keulen en Dusseldorf aan schouwde. Dank zij de introductie'» kón spr. tal van schelen en vereenigingen in vol be drijf zien. Het eèrste bezoek gold de groote ten toonstelling op" het gebied van. Lichamelijke Opvoeding en alles, wat daarmede samen- Hangt. De afdeeling Lichamelijke Opvoeding was spr. niet meegevallen. Interessant waren dc demgnslraties Zuigelingen-gymnastiek voigehs Neumann-Neurode, de Lichamelijke verzorging van een 12-tal physiek zwakke kinderen en T, B. C.-lijdertjes, die genezing zochten in een licht-, lucht- en waterkuur, en de beoefening van speciale kindergym- nastiek op een aan den rand van een 25 cM. diep waterbekken kunstmatig aangelegd strand. Spreker was getuige van de kam pioenswedstrijden en athleliek en zwemmen voor turners en turnsters. In allen eenvoud leverden de meerzijdig-geoefenden hun uit stekende prestaties. Persoonsverheerlijking was hier vreemd, al viel duidelijk .dc vader landslievende tendenzen te onderkennen, Door een introductie van Fritz Stroube, een idealist, in tegenstelling met Loges, kon Flcmer kennis nemen van de werkwijze aan l et Bismarck-gymnasium te Hannover, uit stekend geoutileerd met 2 gymnastiekzalen als bij elke groote school, met kleedkamers, douches voor warm en, koud water, groot speelterrein, enz. Niet minder dan 4 uur per weck ontvangen de leerlingen les in de Lichamelijke Opvoeding. Bij een bezoelt aan de Turnclüb H&nnover deed het spreker goed, zooveel studenten onder haar leden te vinden, iets wat helaas in oris land niet of weinig voorkomt. Nu waren achtereenvolgens aan de beurt een bezoek aan de Deutsche Hochschule, waar o.a. juist een speciale artsencursus gegeven werd, in het Grunewald, de Pruisi sche en de Politie Hochschule, waar de Bobby's practisch hoofdzakelijk „in costu me" geoefend worden. Vervolgen» ging de reis naar het Helm- bolzer-Gymnasium, door niet minder dan 850 leeringen bezocht. Ook hier weer 2 gymnastiekzalen, speelterreinen, fuime kleedgelegenheid met douches. De Rector hechtte groote waarde aan dit vakonder wijs, dat gedeeltelijk ook gegeven werd door leeraren voor wetenschappelijke vak- ken. De heer Anderson, Inspecteur der Lich. Opvoeding.' leidde den spreker in Berlijn rond. Niet alleen het schoolonderwijs, doch ook de sportbonden hadden de volle aan dacht.. OndeT leiding van den Inspecteur bestu deerden en beoefenden de 400 in functie zijnde gymnastiek-Ieeraren de nieuwe stroo- mingen in het vakonderwijs. Sterk werd ook het zwemmen gepropageerd. Het aantal zwemgelegeiiheden werd voortdurend uitgebreid en verbeterd met ■aanbrenging van verwarmingsbuizen in het bad, kunstmatige stranden met,.gelegenheid voor zontiebftd. Enthousiast was spreker over dc, school-" meisje'*- .en jóngens deptónstratie's, en wed strijden, schitterend, geóiganiseerd dooj- de leerkrachten, klij roemde het keurige wer ken der meisjes, de uitstekende prestaties der joilgens. De laatste bezoeken golden openlucht en vacantie-scholen, ook hier weer dat heerlijke enthousiasme, die geweldige wils kracht, dat zoeken naar iets nieuws.... Toch kon spreker niet ten volle voldaan zyn. Hei groote aantal nieuwe stelsels, daï hij nu uitvoerig besprak en becritf- seerde, had een groote chaos in het onder wijs teweeg gebracht. Gelukkig ziet men in Duitschland thans in, dat dit zoo niet langer gaat, slaat men de handen ineen om verdere excessen te voorkomen, werkt men ernstig aan een toenadering, die vooral practisch dient te zijn. Daarop hoopt spre ker bij een volgende gelegenheid terug te komen. Een hartelijk applaus beloonde spreker voor z'n zeker interessante lezing. De afdeelingsvoorzitter dankte namens allen en hoopte, dat spreker van hem wilde aanvaarden, dat het overgroote deel der collega's gelukkig nog „met twee beenen op den grond staat". Zeker de nieuwe stroomingen worden aandachtig bestudeerd, voorzichtigd getoetst aan de vele eischen, die ons onderwijs stelt. Slechts wat nuttig en mogelijk is wordt toegelaten. Daarbij werkt de reactie van dat nieuwe eerst lang zaam en zeer geleidelijk, blijven wij, ook dank zij onze voorzichtige, Hollandsche geest gespaard voor de vele excessen waar aan een gedeelte van Duitschlands jeugd blootgesteld werd. 't Was een interessante, leerzame avond! LEZINGEN OVER DE LITERATUUR. In de R. K. Leeszaal wordt een serie le zingen gehouden door den heer C. R. de Klerk te Amsterdam, over: „Nieuwe Letter kundige gevallen," in de Jansstraat 49, des avonds 8 uur op de volgende data: Maandag 7 Maart: BoutensLousie Labé P. C. Hooft. Maandag 14 Maart: Prof. Huizinga Erasmus. Maandag 21 Maart: Dr. H. A. Enno van GelderBurgemeester Hooft en Vondel. Mpandag 28 Maart: Gerard Brom in Ro ma tick en Katholicisme en Seerp Aneraa in „Wat verzen en proza" over Bilderdijk. Maandag 4 April: Vondels visionnaire zie- ningen op Christus lijden. Gedurende de maand Maart, wordt in den kunsthandel van den heer J. H. de Bois, een expositie gehouden van de kleuretsen door clen Weener Max Pollak'. Geboren: 3 Maart: C. A. van Egmond Stekelenburg, zoon; 5 Maart: G. Arnoldt Duijs, dochter; 4 Maart I. Hofstra De Groot, z.; 3 Mrt. L. M, de Vries-Slegers, dochter; 3 Maart L. W. HensenVan Poorten, dochter; 2 Maart M. Dam— Hoogeveen, dochter; 4 Maart E. C. Kra merRoggeband, zoon; 4 Maart M. C. Neelissen—Teeuwen, dochter; 5 Maart: W. M, de GraafFrensen, zoon; 5 Maart A, P. Mienis -Disco, zoon; 6 Maart; C, BeekSieraad, dochter; 5 Maart: C. I. C. NicolaïGitz, zoon; 6 Maart J. G. van WarmerdamVan Bruggen, zoon; 5 Maart H, E. Janssens— Van Egmond, dochter. Overleden: 4 Maart: F. de NooijWils, 84 -aar, Ripperdapark; 3 Maart J. M. N. Dankelman, 71 jaar, Koninginneweg; 4 Maart G, WeijersWarmendam, 74 jaar, Kamperlaan; 4 Maart P. E. Kamp, 70 ja«r. Waldeck Pyrmontstraat 4 Maart C. Roos dorpWinkelaar, 77 jaar, Bilderdijkstraat, 6 Maart, A. W, SonnfemansHamers, 58 jaar, Koudenhorn. 5 Febr.: M. E. v. Asten-Becker, 74 j., W. Appelaarsteeg; 6 Febr.: G. J. de Bruin, 55 j., N. Kerksplein; A. Hartman-de Graaf, 66 j. L. Heerenvest; J. Luttik, 36 j.. L,Heeren vest. Zaterdagmorgen is in het Noorder Buiten- spaarne onder Schoten drijvende gevonden het lijk van dc sinds 29 Januari 1.1. ver- miste vrouw P. J. v. L.v. d. P., wier op- sporing indertijd verzocht is. Van misdrijf is geen sprake. Op uitnoodiging van de R. K. Midden- standsvereeniging te Beverwijk, trok de keurploeg v^n „Ursus" naar Beverwijk om bij de „vastenavond-viering" een nummer rek en brug te demonstreeren. De keur- turners hebben inderdaad keurig werk laten zien, dat op bijzondere wijze werd gewaar deerd. Zelfs beproefde krachten uit de neu trale turnwereld moesten erkennen dat „Ursus" er wezen mocht. Het was èn voor „Ursus" èn voor den R.-K. Middenstand een uitstekende avond. Zondagmiddag werd door eenige jongens, onder de gemeente Bloemendaal, met grint gegooid naar den trein OverveenZandvoort. Twee ruiten werden vernield en een reiziger kreeg lichte verwondingen aan het geaat. MICHELIN BUITENBANDEN 1 1.98 BINNENBANDEN m. 1 j. garantie 98 cent. Gratis omleggen 408 Een „sociale dag". Zooals bekend viert het Plaatselijk Comité voor de Katholieke Sociale Actie te Bever wijk dit jaar zijn koperen feest. Er zijn gelden bijeen gezameld voor de aanbieding van een vaandel, hetwelk inmiddels reeds is voltooid en dat, naar men ons mededeeld, prachtig van afwerking is. Op Zondag 27 Maart a.s. zal dit vaandel plechtig worden onthuld en gewijd. Bekende Sprekers zijn uitgenoodigd om in beide pa rochies een rede te komen houden over de sociale kwestie. Des avonds zal in het K.S.A.-gebouw in de Peperstraat de vaan delwijding plaats hebben. Het Kamerlid Mr. J. B. Bomans, zal dien avond de vaan- delrede uitspreken. Wij komen op dit alles binnenkort nog wel eens terug. Het ongeveer 3-jarig zoontje van den heer P. G. te Noordwiik wist gisteren in een onbewaakt oogenblik een koffiepot te be machtigen en van het zich daarin bevindende vocht te drinken, met het gevolg, dat er in wendige brandwonden ontstonden. Hef knaapje werd op advies van Dr. Coenraads Nederveen naar het academisch Ziekenhuis te Leiden vervoerd. Rijwiel gestolen. Door A. de wonende te Haarlemmermeer, werd aan- gifte gedaan, van het vermissen van zijn heerenrijwiel, hetwelk hij gisterennamiddag op het terrein van de harddravrijen aan den Meerweg aihier tegen een afrastering had geplaatst en hetwelk na afloop der drave rijen was verdwenen. Heb hei uitstekendsie aan ie bieden, dal iemand wcnschen kan, hoe zal de wereld bet weten, indien gij niet adverteert.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1927 | | pagina 2