Radio-Omroep. FEUILLETON. Wat zal hij er mee doen? Deze week zal het Engelsche parlement zich hoofdzakelijk bezig houden met de activiteit en de propaganda der Communisten. Een nieuw Deensch-Belgiscb arbitrage-verdrag. Thans heeft een cycloon het eiland Reunion geteisterd. De Chineesche kwestie zal niet voor den Raad te Genève worden gebracht. GEM. BUITENL. BERICHTEN. BINNENLANDSCH NIEUWS. De wederopbouw in het land van Maas en Waal". De Vrijwillige Ouderdoms- v er zekering. De huisvesting der keet- en krotbewoners in Drente. De beroemde „Middachter Allee" bedreigd. De strijd tegen het Com munisme in Engeland. In den loop van deze week zal het Lager huis zich in het bijzonder bezighouden met de activiteit der communisten en de midde len tot bestrijding van hun propaganda. Men is van oordeel dat deze propaganda zulke ernstige vormen begint aan te nemen, dat er een einde aan moet worden gemaakt. In de jongste Engelsche nota is de Russische re geering gewaarschuwd haar „import" van communistische agenten ideeën te staken, doch ook de Engelsche communisten wil men thans den mond eenigermate zien te snoeren. Morgen zal Sir Harry Brittain (conser vatief) in het Lagerhuis aan derf minister van buitenlandsche zaken vragen of hij kan mededeelen welke maatregelen hij gedurende de laatste twaalf maanden heeft genomen om den buitenlandschen communisten het hoofd tebieden en hoevelen van dezen reeds over de grens zijn gezet. Captain Bourne (conservatief) zal een motie indienen, waarin de propaganda, welke beoogt het vertrouwen van het volk in de constitutioneele regeering te onder mijnen, wordt betreurd en bij de regeering wordt aangedrongen op de noodzakelijkheid stappen te doen om deze propaganda, die uit buitenlandsche bron financieelen steunt' ontvangt, te beletten. Vrijdag zal de tweede lezing worden ge houden van 't door Captain Holt ingediende wetsontwerp strekkende tot he: verbieden van het onderwijzen yan opruiende theo rieën aan kinderen. Woensdag zal het Hoogerhuis de quaestie bespreken, daar Lord Danesfort voornemens is de aandacht der regeering te vestigen op de jongste publicaties der Britsche commu nistische partij in zake de gebeurtenissen in China. De Britsche oorlogspen sioenen. De begrooting der oorlogspensioenen voor het komende jaar toont een verlaging op verschillende hoofdstukken, 2.384.000 pd. bedragend. De kosten der oorlogspensioenen voor het volgend jaar zullen 61 millioen pd. bedragen De mijnramp in Wales. Er is flink gehoor gegeven aan den oproep van Sir Rowland Blades, den Lord Mayor van Londen, om geld tot leniging van den nood van de nagelaten betrekkingen der beide mijnrampen van de jongste week. Den eersten dag reeds was meer dan 5000 pd. str. ontvangen, 150 pdt. str. van den koning en de koningin. Een droeve aanblik biedt Cwm, het kleine inijnwerkersstadje in Monmoutshire, waar het aantal dooden 52 bedraagt. De „straat der weduwen" wordt de straat genoemd, in welker huizen tal van vrouwen haar veronge lukte mannen beweenen. Veertig doodkisten staan reeds in het lijkhuisje op het kerkhof, terwijl er nog twaalf wachten op de dooden, die nog diep onder de aarde liggen in een schacht met mijngas gevuld. Treurige ver halen worden gedran van vrouwen, die met zes, zeven kinderen zijn achtergebleven, van jonge meisjes, die haar toekomStigen echt genoot hebben verloren. Captain Carey, de districtscommissaris voor de mijnen, heeft een officieel rapport over de ongelukken opgesteld, hetwelk is voorgelegd aan een conferentie van regee- ringsinspecteurs en vertegenwoordigers van de mijneigenaren en mijnwerkers. Er blijkt uit dat het binnendringen van kwade gassen de oorzaak van de rampen is geweest. In hoever de mijndirecties verantwoordelijk kunnen worden gesteld, moet nog worden uitgemaakt. Tot dusver is nog uit niets ge bleken, dat zij in het treffen van veiligheids maatregelen en bij de uitrusting der mijnen zijn te kort geschoten. De 44ste Raadszitting. De bijzondere correspondent van de „Ma- tin" bespreekt de vrijwel gelijkluidende ver klaringen, door dr. Stresemann Briand en Chamberlain aan de persvertegenwoordi gers afgelegd, volgens welke aan de aanwe zigheid der Ministers van Buitenlandsche Zaken te Genève geen bijzondere beteeke- ms mag worden toegekend. Dc ,44ste zitting van den Raad zegt het blad is in werkelijkheid een poging om een atmospheer van eendrachtige samen werking in het leven te roepen. Briand heeft verklaard niet te gelooven, dat zich verras singen zullen voordoen de atmospheer is uitnemend en de zitting zal vermoedelijk in alle rust plaats hebben. Pertinax wijst er in de „Echo de Paris" op, dat het feit, dat de Raadszitting door dr. Stresemann gepresideerd wordt, en dat Duitscbland thans op voet van volkomen getijkrechtigheid door zijn vroegere tegen standers wordt behandeld. Met betrekking rot de kwestie van de ontruiming van het Rijnland verkiaart het blad, dat daaromtrent particuliere besprekingen zullen worden gehouden door de te Genève verzamelde staatslieden. 'Volgens de „Petit Journal" toonde Strese mann Briand den Duitschen tekst van Graaf Westarps rede, welke eenigszins onnauw keurig vertaald zou zijn. Stresemann heeft den persvertegenwoor digers over het voorstel van de regeerings- commissie inzake het Saargebied verklaard, dat de vorming van een lichaam tot waar borging van het spoorwegverkeer, in den huidigen vorm voor Duitschland niet te aanvaarden is. Het wenscht vaststelling van het tijdstip van terugtrekking van de Fransche troepen uit het Saargebied en vermindering van de sterkte van het voorgestelde interri. politiekorps. De Chineesche quaestie niet voor den Raad. De Chineesche gedelegeerde heeft der pers verklaard, dat hij niet van plan is de Chineesche quaestie voor den Raad te bren gen. De Raad bijeen. De Raad van den Volkenbond is gisteren ;n besloten zitting bijeengekomen. De eerste besprekingen waren gewijd aan de vast- steuing der agenda. Er waren slechts zes buitenlandsche ministers aanwezig. DeenschBelgisch verdrag. Den 3en Maart is te Brussel een nieuw arbi trage-verdrag tusschen Denemarken en Bel gië geteekend, hetwelk in de plaats van het verdrag van 1905 zal komen. In hoofdzaak volgt het verdrag de richt snoeren van het verdrag, dat reeas tusschen de noordelijke landen is gesloten en legt de verplichting op alle geschillen, zonder uit zondering, hetzij juridisch, hetzij door een permanenten verzoeningsraad, te doen op lossen. Het verdrag treedt bij de ratificatie in werking en blijft tien jaren van kracht. Daarna wordt het telkens voor een periode van vijf jaar hernieuwd, i De strijd in Nicaragua. De Nicaraguaansche vfedesgedelegeerden zijn naar Managua teruggekeerd, daar zij er niet in zijn geslaagd generaal Moncada, tot de liberalen behoorend, over te halen tct vrede sluiten. Thans Reunion verwoest. Een cycloon heeft op het eiland Réunion gewoed. In het Noord-Westen is zware scha de aan de beplantingen toegebracht. Uit het Zuiden zijn nog geen berichten. Het is dezelfde cycloon waardoor Madagas car is getroffen, de schade daar is ontzettend. De strijd om Sjanghai. De militaire toestand is voor het oogenblik rustig. De Zuidelijken vervoeren reserves naar het gebied van Soetsjau; er blijven nog steeds troepen der Noordelijken in Nankin aankomen. Zondag overschreden 6000 man den Yangtze, op weg naar ver schillende punten aan de spoorlijn Sjanghai Nanking. Naar wordt gemeld heeft een Japansch ingezetene in Sjanghai aangeboden den Noordelijken tienduizend moderne Japan- sche geweren met munitie te leveren. Men weet niet of het aanbod aanvaard is. De algemeene arbeidersvakvereenigingen blijven de nationalisten steunen in hun streven om de controle over de stad te verkrijgen. Allen vakorganisaties is aan gezegd zich gereed te houden om onverwijld na ontvangst van definitieve berichten over militaire successen der nationalisten de actie dezer te steunen. De verhouding van China tot Engeland. De nationalistische regeering heeft de Britsche regeering een cheque van 40.000 dollars of 5000 pd. str. doen toekomen ter betaling van alle verliezen door Britsche onderdanen tijdens de jongste ongeregeld heden in Kioekiang geleden. De activa van den Britschen gemeenteraad, die het eigen dom der belastingbetalers zijn, zullen worden overgedragen aan een thans in vorming zijnde maatschappij. Aldus verkrijgt Kioekiang de status van een gewone verdragshaven gelijk Foetsjau of Tsjefoe, De Britsche vertegenwoor- ger in Hankau. Naar reeds werd gemeld heeft O'Malley Hankau den 3en Maart verlaten om in Peking rapport uit te gaan brengen aan Sir Miles Lampson, den Britschen gezant. Blijkens een draadloos bericht blijft Teich- man, secretaris der Britsche legatie, in Han kau achter om toezicht te houden op de uit voering van de bijzondereheden der conces siebepalingen en het diplomatiek contact met den nationalistischen minister van buitenlandsche zaken te handhaven. VERSLAG DER ALGEMEENE VERGA DERING, VAN DE NEDERLANDSCHE KAMER VAN KOOPHANDEL VOOR DUITSCHALAND TE FRANKFORT AAN DE MAIN. Donderdag 3 Maart werd in Frankfort de algemeene vergadering gehouden van de Nederlandsche Kamer van Koophandel voor Duitschland te Frankfort a. d. M., onder presidium van den voorzitter, consul H. W. ter Horst. Deze opende de vergadering met een enkel woord ter nagedachtenis aan den heer Dresselhuys en ging vervolgens, na in korte trekken de gunstige ontwikkeling van de Duitsche economie door de Kamer reeds sinds jaren voorspeld, te hebben ge memoreerd, tot het verslag der werkzaam heden der Kamer in 1926 over. Het ledental bedraagt in Duitschland 400. Aan binnen gekomen en uitgegane brieven werden meer dan 20.000 stuks geschreven. Van de dien sten der Kamer werd zeer veel gebruik ge maakt o.m. ook zeer veel bij de uitlegging van het Duitsch-Nederlandsche handels verdrag en de nieuwe Duitsche invoertarie ven. Verder werkte de Kamer veel voor het verkeer tusschen de beide landen, zij be hartigde de belangen bij de faillissementen, geschillen, bij moeilijkheden ontstaan doop dubbele en andere belastingen, bij de valo risatie, enz., enz. Inlichtingen werden in grooten getale verstrekt. Daar de werk zaamheden toch uitvoeriger in het eerst komende jaarverslag zullen worden gespro ken wil de spreker hierop nu niet nader in gaan. Vervolgens spyak de heer Dr. Metz, secretaris der Kamer, over de organisatie der Kamer. In tegenstelling met de eerste jaren na den oorlog toen acht verschillende bureaux min of meer zelfstandig naast elkaar werkten, zijn deze nu tot één organisatie vereenigd onder leiding van Frankfort. Tengevolge het aftreden van Jhr. J. Six als algemeen secretaris, wordt besloten in de algemeene vergadering van de geheele Ka mer voor te stellen deze functie aan Dr. Metz op te dragen. Punt drie van het programma, de statutenwijziging, wordt goedgekeurd. Daarna volgt het financieel verslag, alsmede goedkeuring van de be grooting voor 1927, waarna het bestuur décharge wordt verleend. Hierop treedt het bestuur af en wordt herkozen. Nieuw gekozen wordt de heer Ph. Schaap uit Krefeld. Daarna hield de heer Ir. A. Plate, voorzitter der Scheepvaartvereeniging-Zuid en presi dent van den Nederlandschen Vrijhandels- bond een voordracht over Nederland en de Europeesche tolunie. Spr. wees daarbij op het groote belang van deze tolunie, ook in verband met de gedachte aan een Pan-Euro- pa, doch acht een tol-unie, volgens het voor beeld van de Vereenigde Staten niet door voerbaar, daar eenige landen hierdoor direct in hun naaste belangen zouden worden ge troffen, met name Nederland en Engeland met hun vrijhandel en hun verkeer met hun overzeesche bezittingen. Spr. hoopt echter, dat een verbetering van de tegen woordige toestanden kan worden verkregen door een geleidelijke tariefverlaging door de verschillende landen, waaraan dan ook Nederland zou kunnen deelnemen. Hierop sprak de heer Hansen, van de firma Hansen, Neuerburg Co., over economische aaneensluiting in de ijzer- en kolenindustrie in Rijnland en Westfalen. Spr. behandelde de ontwikkeling van de In ternationale Rohstfhlgemeinschaft en be sprak de positie van de leden dezer Vereeni- ging. Verder wijst spr. op het nog groote ver- schhil tusschen productiecapaciteit en ver bruik de productiecapaciteit is in ver houding tot het verbruik te groot. Het doel der vereeniging is nu de continueering en stabiliseering van de productie om behoefte en productie met elkander in overeenstem ming te brengen. AANHOUDENDE STIJGENDE CON- JUCTUUR IN DUITSCHLAND. Het instituut voor conjunctuur-onderzoe kingen maakt bekend, dat de in November van het vorige jaar vastgestelde verbetering; van de conjunctuur in Duitschland niet al leen ontstond door buitenlandsche invloe den, maar ook door een gunstige ontwikke ling van de binnenlandsche oeconomischc toestanden, Intusschen hebben de buiten landsche invloeden opgehouden te bestaan; de toevloed van buitenlandsch kapitaal is niet meer van belang en de Engelsche kolen- staking is geëindigd. Toch vertoont zich geen achteruitgang. Integendeel over de ge heele linie is vooruitgang waar te nemen. Wel is de export iets teruggeloopen, maar de koopkracht in het binnenland heeft bedui dend aan gewicht gewonnen, het geldver keer beweegt zich in stijgende lijn. Niet al leen op de effectenmarkt, maar ook op de goederenmarkt is de omzet toegenomen, de productie vermeerdert, de transportender spoorwegen en der posterijen nemen in om vang toe. Met uitzondering van die takken van handel en nijverheid, die door het win terseizoen slecht worden beïnvloed, zooals het bouwvak, de confectie-industrie en de landbouw, is in alle andere bedrijven een verhoogde werkzaamheid te constatceren. De productieve bedrijven schijnen zich ster ker te ontwikkelen dan het verbruik in het algemeen te zien geeft, de aanmaak van pro ductieve goederen is veel grooter dan die van verbruiksgoederen. Het beeld van de huidige conjunctuur toont een langzaam maar zeker voorwaarts schrijden. De prij zen der waren in het algemeen vertoonen een zinkende tendenz. De voorwaartsche beweging van de Duitsche concjunctuur zou wel belemmerd kunnen worden, wanneer de algemeene gedepresseerde Europeesche conjunctuur binnenkort geen verbetering' zou toonen. EEN DUITSCHE FILM OVER DEN WERELDOORLOG. De Duitsche filmindustrie bereidt een ge weldig groot werk voor. De „Ufa" is begon nen opname te maken voor een zeer interes sant filmwerk getiteld „de Wereldoorlog", dat een volkomen overeenkomstig de waar heid historisch document zal moeten wor den, dat een veelomvattend verhaal zal zijn van het ontstaan en het verloop van den oor log, waarbij men opzettelijk alle tendensen geweerd heeft. Voor deze chroniek in beeld zijn de gegevens gebruikt van de geschied kundige onderzoekingen van het Rijksar chief te Berlijn, terwijl de bewerking van het manuscript in handen gesteld is van de rijksarchivarissen Soldan en Volkmann. Op deze wijze wordt de film dus vrijgehouden van fantastische en romantische elementen. Het eerste deel van de film is reeds klaar. Het geeft een beeld van den toestand en de stem ming bij de verschillende volken van Europa voor den oorlog, hoe elk land eigenlijk klaar stond den strijd te beginnen en van den wed kamp in militaire maatregelen en uitrustin gen. Dan voert de film ons terug naar de eerste dagen der mobilisatie en de oorlogs verklaringen, het enthousiasme en de over tuiging van de eindelij ke overwinning. Hier na volgen eenige schilderingen van voorge komen oorlogsfeiten en daden, o.a. komen ook de eerste inleidingsgevechten voor den slag aan de Marne op het doek. Dan worden we verplaatst naar het oostelijke gevechts- veld, waar we weder de bevrijding van Oost- Pruisen mee beleven door Hindenburg en de veldslagen in Polen tot ook hier de be wegingsoorlog verstijft in den loopgraven- krijg. Nieuwe en interessante hulpmidde len, die den gang der gebeurtenissen regel matig onderbreken, maken de feiten duide lijk, zoodat tenslotte eiken leek een beeld verkrijgen kan hoe zich een en ander heeft afgespeeld. Afgezien van deze trucks bestaat de film uitsluitend uit authentieke beelden uit 3en wereldoorlog, die stammen uit de archieven van de „Ufa". Het tweede deel geeft ons een indruk van het verder verloop van den oorlog op de verschillende oorlogs- tooneelen en in het bijzonder de strijd in de lucht en te water. Het derde deel eindelijk schildert de laatste gebeurtenissen en de daarop volgende ineenstortingen der ver scheidene landen.- Hij voert ons terug naar de eerste dagen van den wapenstilstand en de revolutie. Wij zien hoe de Duitsche Re publiek ontstond en ten slotte hoe het Duit sche volk zich ontwikkelde op den bodem van de nieuw geschapen verhoudingen. De Duitsche wereldoorlog-film belooft een werk te worden, dat een eerste plaats in neemt onder de groote filmen van de wereld, en zal .zonder twijfel haar weg door de ge heele wereld vinden. Het werk is zoo gere gisseerd, dat het onmogelijk zijn zal op eenigerlei wijze aanstoot te geven, en het zal daardoor zich gunstig onderscheiden van andere filmwerken op dit gebied, die zoo dikwijls een verborgen tendenz hadden. DRAMA TE CANNES. Een 20-jarig Fransch dienstmeisje werd doodgeschoten door gewapende mannen, die door haar betrapt werden, toen zij in de villa van haar meesteres, een Engelsche, te Cannes waren binnengedrongen. Een Engelsche logé werd eveneens door revol verschoten gedood. Naar men aanneemt, behooren de dieven tot een dievenorganisatie, die de Riviera onveilig maakt. MENSCHENETENDE ZIGEUNERS. Het ongelooflijk schijnende bericht, dat in Oost-Slowakije een ^Zigeunerbende door haar vermoorde menschen heeft opgegeten, blijkt volgens mededeelingen aan de „N. Fr. Presse", waar te zijn Een medewerker van de „Ostrauer Mor- genz" heeft een bezoek gebracht aan de met het onderzoek belasten justitie-ambte- naar, die hem verklaarde, dat er geen twijfel meer bestaat of de Zigeunerbende van den aanvoerder Filko heeft sinds eenige jaren menschenvleesch gegeten. Het is ongeloof lijk hoe zulks kannibalisme in Slowakije kon voorkomen maar de feiten laten zich niet loochenen. Op het oogenblik zitten 12 manlijke leden van de bende gevangen, benevens 14 vrou wen en kinderen. Bij hun verhoor gedragen zich deze menschen uiterst cynischzij bekennen hun daden zonder eenig teeken van berouw. Hun verklaringen kloppen met hetgeen het onderzoek tot dusver aan aan wijzingen opleverde. De betrokken Zigeu nerbende stond met de bevolking op zeer goeden voetniemand had het flauwste ver moeden, dat men te doen had met moorde naars en kannibalen. Wellicht zouden de misdaden nooit bekénd zijn geworden, indien niet een van de bende, een zekere Rybar, het geheim had verraden. De man die doofstom is, kan echter wel schrij ven. Deze doofstomme heeft, hetzij uit gewetenswroeging, hetzij uit wraakzucht, aan de autoriteiten geschreven, dat Filko reeds sinds jaren jacht op menschen maakte. De zigeuners zochten het liefst eenzame plaatsen op, waar smokkelaars uit Hongarije plachten te vertoeven onder deze lieden kozen zij dan hun slachtoffers, in de over tuiging, dat het verdwijnen van een shiokke- laar niet zoo erg zou opvallen. Twaalf moorden, die in de laatste jaren ziin gepleegd, zijn thans opgehelderd. In het kamp van de Zigeuners zijn kleeding- stukken van de vermoorden gevonden. Wij zullen onze lezers de verklaring be sparen van de onverlaten, hoe zij hun slacht offers hebben omgebracht enz. dat alles is te walgelijk. Slechts een enkele mededeeling van den leider, Filko, die zwaar geboeid voor den- rechter van instructie verscheen een man met ravenzwart haar e'n bliksemende oogen, die bij het doen van zijn verhaal spottend lacht. Z.i. is de zaak werkelijk niet waard om zooveel drukte over te maken kort en bondig verklaart hij „Wij hebben vier vrouwen en een man opgegeten. Het vleesth smaakte zeer goed. Ik heb nergens berouw van en ben nergens bang voor." Toen hij werd weggebracht, groette hij grinnekend den rechter. Volgt de regeering wel de juiste methode? Verschenen is het voorloopig verslag der Tweede Kamer over het ontwerp tot aan vulling van hoofdstuk X der Staatsbegroo- ting1926. hierin wordt door zeer vele leden de vraag gesteld, of de regeering voor den wederobouw van.door de overstroo ming in „Maas en Waal" verwoeste wonin gen wel de juiste methode volgt. Zij aan wie de rentelooze voorschotten zullen wor den verstrekt, behooren tot het armste ge deelte der bevolking; zij werden door den watersnood het zwaarst getroffen. De toekomst ziet er voor hen zeer zorgelijk uit. Van de aflossingen zal dan ook op den duur niet veel terecht komen. Wat zal de regee ring dan doen? De hier aan 't woord zijnde leden achtten het daarom gewenscht, dat het geheele be- noodigde bedrag a fonds perdu zal worden beschikbaar gesteld. De vraag rijst, waarom de kapitaalkrachtige bewoners voor het herstel van hun woningen bijdragen a fonds perdu hebben ontvangen van het watersnoodcomité), en de weinig financieel krachtigen het verstrekte geld gedeeltelijk zullen moeten teruggeven. Gevraagd werd, welke regelen het waters, noodcomité bij dc steunverleening heeft toegepast. Sommige leden vroegen, of het niet beter ware, om in plaats van hetgeen thans wordt voorgesteld, het bestaande comité den wederopbouw van Maas en Waal geheel te doen verrichten en onder de vereischte waarborgen het daarvoor bénoodigde be drag aan het comité te verstrekken. Antwoord op de vragen van den heer Days. In antwoord op de schriftelijke vragen van het Tweede Kamerlid Duys, betreffende door agenten van de Vrijwillige Ouderdoms- verzekering bij het winnen van verzekerin gen in uitzicht gestelde restitutie der betaal de premiën bij vóór-overlijden, en betreffen de invoering van restitutietarieven, deelt de minister van Arbeid, Handel en Nijverheid mede, dat van een algemeene onrust on der de agenten der V. O. V. in verband hiermede hem niets bekend is. Het onder zoek van den verzekeringsraad naar de kwestie is nog niet ten einde kunnen wor den gebracht. Zonder op de uitkomst van dat onderzoek te willen vooruitloopen, acht de minister het zeer wel aannemelijk, dat bij de klachten over onzuivere inlichtingen aan candidaat-verzekerden, misverstanden in het spel zijn, welke een verklaring kun nen vinden in het geopende vooruitzicht, dat binnen korten tijd de mogelijkheid van het sluiten eener verzekering, met voorbe houd van een aanzienlijk deel der reeds be taalde premiën bij vóór-overlijden, in de be treffende uitvoeringsregeling zou worden opgenomen. Van het voornemen om die mogelijkheid in het betreffende K. B. op te nemen is in tusschen afgezien, omdat de minister nader tot het inzicht is gekomen, dat de bedoelde wijze van verzekeren voorafgaande wijzi ging der Ouderdomswet 1919 vereischt. De minister heeft, in Verband met het bij hem in overweging zijnde denkbeeld, om naast de gelegenheid tot het sluiten der V. O. V. de gelegenheid te openen voor het sluiten van een vrijwillige weduwenrentever- zekering, nog geen beslissing genomen, of hij de vorenbedoelde wetswijziging al dan niet zal bevorderen. Het ligt in het voorne men van den minister de uitkomsten van het bovenvermelde onderzoek van den Ver zekeringsraad ter openbare kennis ie bren gen. Indien tariefsverlaging, zonder gevaar voor tekorten op ae verzekering mogelijk blijkt, zal de minister volgaarne zoodanige verlaging zoo spoedig mogelijk bevordern. Blijkens het voorloopig verslag der Twee de Kamer over het ontwero tot aanvulling en verhooging var hoofdstuk X der Staats- begrooting 1926 warer. verscheidene leden van oordeel, dat de aangevraagde som van 2000 voor huisvesting van keet- en krot bewoners in Drente, veel te laag >s- Zij meenden te weten, dat in Emmen 100 wo ningen leeg staan, en voor hei beoogde doel zouden kunnen worden gebruikt. De vraag werd gesteld, of een maatregel als thans v^pr Drente wordt voorgesteld ook voor andere streken noodzakelijk is. Zij we zen daarbij b.v. op den toestand in het Z.O. van Groningen. Kan, zoo vroeg men, de regecring een overzicht verstrekken van de gemeenten, waar een eenigszins belangrijk aantal perso- j nen in krotten leeft, met opgave van het I aantal personen, dat daarin huisvesting vindt? Welke is de oorzaak van de sterfte der beukenboomen? Resultaten van het onderzoek. Verschenen is het rapport, uitgebracht door den Plantenziektenkundigen Dienst te Wageningen, naar aanleiding van de sterfte van beukenboomen tusschen EUecom en Dieren. Bij het onderzoek van dc beplanting langs het gedeelte van den Rijksweg waarin dc persgasleiding ligt, dus van het eind der Middachter Allee af door het dorp Elle- com en Dieren, zijn in de laatste beuken beplantingen zes plaatsen gevonden waar gedurende de laatste jaren eenige bijeen- staande boomen zijn uitgevallen. De persgasleiding is gelegd tusschen Velp en Dieren in 1920'21. WOENSDAG 9 MAART. HILVERSUM, 1050 M. 12.00 Politieber. 2.003.00 Engelsche les voor kinderen. 3.004.00 Knipcursus. 4.004.30' Halfuurtje voor de huisvrouw, mej. S. A. J. F. Doets, over: Kinderspel. 4.356.15 Concert door het H.D.O.-orkest. Soliste: mevr. LeopoldDraper, piano. 1 6.15 6.45 Lezing door den heer P. Hofman, over: Business research (wetenschappelijk bedrijfsonderzoek). 6.457.45 Vervolg- les en conversatieles Duitsch. 7.45 Poli tieber. 10.30 Persber. 8.10 ChristeL Radio-Avond. DAVENTRY, 1600 M. 11.20 Het Daventry- kwartet en solisten (contra alt, bariton, viool, piano). 1,20—2.20 Orkestconcert. 3.15 Voorlezing: Pickwickpapers. 3.20 Lezing: Our native tongue. 3.40 Causerie: Some books worth reading. 4.05 Lezing: National Housekeeping. 4.20 Het Daventrykwartet en solisten (bariton, sopraan). 5.35 Kinderuurtje 6.20 Orgelbespeling door R. Foort. 6.40 Tuinpraatje. 6.50 Tijdsein, weerber., nieuws. 7.05 Orgelbespeling. 7.20 Le zing: International Affairs. 7.35 Piano composities van Bach. 7.45 Lezing: Malborough 8.05 Concert. De militaire - band en A. Burch, bariton, R. Gourley, humorist. 9.20 Tijdsein, weerbericht nieuws. 9.3511.20 „Peer Gynt", dram. gedicht van Ibsen. Muziek van Grieg, Or kest, koor en solisten. 11.2012.20 Dansmuziek. PARIJS - „Radio-Pacis" - 1750 M. 10.50 11.20 Nieuwsber. en muziek. 12.50 2.10 Concert, orkest en zang. 5.055.55 Orkestconcert. 9.0510.50 Concert Or kest en solisten. LANGEN3ERG, 469 M. 10.20—11.20 Con cert 12.50--1.50 Orkestconcert. 4.20 —5.20 Orkestconcert. 7.509.40 „Die Kronbraut", sprookjesspel van Strindberg. 9.5011.20 De 6-daagsche wielerwed strijden in Dortmund. 10.2011.20 Dansmuziek. KONIGSWUSTERHAUSEN 1250 M. en BERLIJN 484 en 566 M. 11.20 7.05 uur Lezingen en lessen 7.50 uur Voorlezing door F. Roloff, L. La- nia 8.50 uur Sonate c-nioll. Handel. Sonate G-dur, Bach, voor fluit, viool en piano 9.5011,50 uur Dansmuziek. HAMBURG 394.7 M. 1.25—2.05 uur Kamermuziek 3.505.15 uur Dans muziek 5.206.10 uur Vroolijk con cert 7.20 uur Beethoven-avond. Het Rathje-kwariet 9.0511.10 uur Ka mermuziek. Daarna dansmuziek door de Fledermause. BRUSSEL 509 M. 8.5O-1C.50 uur Peter Benoit-Concert. Gem. koor ,.Arti Vovali" en solisten. De leiding in de Middachter Allee is ge legd op een afstand van 5 a 6 M. (ten minste 5 M.) van de boomenrij. Volgens de directeuren der gasbedrijven van Amster dam en Rheden moet het volstrekt uitge sloten worden geacht, dat dc buizen zelf gas zouden doorlaten en dus poreus zou den zijn. Wel bestaat de mogelijkheid dat in de lasschen lekken ontstaan, b.v. tengevolge van het krimpen der buizen, als deze zooals hier het geval schijnt te zijn ge weest bij warm weer worden gelegd en na het eggen in den grond afkoelen, door het dreunen van den grond bij zwaar ver keer e.d. Inderdaad zijn in het eerste jaar nadat de leiding is gelegd, dus in 1922, op veel plaatsen lekken voorkomen. Deze fouten zijn echter dadelijk hersteld en nadiefh wordt de leiding als regel tweemaal per jaar gecontroleerd. Verder wordt er in het rapport op gewe zen, dat het niet mogelijk is om 'gasbe- schadiging bij boomen rechtstreeks aan te toonen. Het bewijs dat boomen door gasver giftiging kwijnen of zijn gestorven, kan daardoor slechts middellijk worden gele verd, op grond van omstandigheden en ver schijnselen waaronder het kwijnen of afster ven plaats heeft en in verband met het ontbreken van andere oorzaken daarvoor. Voor het maken van juiste gevolgtrek kingen is het daarom gewenscht over zoo veel mogelijk gegevens te beschikken, ter wijl het waarnetjien van verschijnselen welke zich van het eerste teeken van kwijnen van de boomen af tot het afsterven voordoen, van veel beteekenis zijn. Het moet intusschen alleszins waarschijn lijk worden geacht, dat het stronksgewijs afsterven van den bast der boomen door lichtgas is veroorzaakt. De uitkomst van het onderzoek samen vattende kan worden vastgesteld: le. dat door het lekken van de gaslei ding althans op enkele en waarschijnlijk op meerdere plaatsen beschacjiging van het geboomte langs den Rijksweg Ellecom Dieren heeft plaats gehad, doch dat deze beschadiging van geringere beteekenis is dan de alarmeerende berichten in de pers zouden doen vermoeden; 2e. dat het ontstaan van nieuwe lekken, welke opnieuw t beschadigd tengevolge kunnen hebben, mogelijk is en dat deze be schadiging door een geregelde contróle niet kan worden voorkomen; 3e. dat, aangezien het hier een geboomte geldt, waarvan het behoud in verband met het natuurschoon als een algemeen belang moet worden beschouwd, het noodzakelijk is, dat met spoed zoodanige maatregelen worden genomen, dat het gevaar voor gas- ontsnapping zoowel voor de hoofdleiding als voor de vertakkingen daarvan, voorkomen of althans tot een minimum beperkt wordt. Naar werd vernomen, zijn thans inderdaad middelen bekend, om dergelijke gasbuizen ook op den duur, althans practise!!', vol komen dicht te maken en werd de indruk verkregen, dat het gemeentebestuur van Rheden ongetwijfeld bereid zal zijn om tot het toepassen dier middelen aanstonds over te gaan. Vrij bewerkt naar BULLWER LYTTON'S „What will he do with it", door 70S. P. H. HAMERS. „Ik bedoel mijn moeder niet," antwoordde Lionel somber; „ik zou natuurlijk niet te trotsch wezen om weldaden van haar te ont vangen. Maar de zaak is deze: mijn vader had een verren bloedverwant, een neef, zoo ver, als een neef maar zijn kan. Aan dien neef schreef moeder na mijn vaders docd en hij was edelmoedig, want hij be taalde mijn' schoolgeld. Ik kwam dit eerst onlangs te weten, doch had evenwel yen los vermoeden, dat ik een machtigen en rij ken bloedverwant had; die belang in mij stelde, maar dien ik nooit gezien had." „Nooit gezien?" „Neen. en nu koaH het grievende. Toen ik met Kerstmis de school verliet, vertel de mi'n moed: - mij voor 't eerst, welk een groote verplichting ik aan dien weldoener had. Ze reide mij ook. dat hij mijn keuze van een beroep v*en 3 én te te weten, en dat, als kerk of de balie verkoos, hij mij wilde laten ntudeeren." „Bij mijn zie!1" r:ep Vance, „is daar iets grievends in?. Neem nog. cea beetje groc. mijn jongen, en bekijk het leven wat meer van den vrooliiken kant." „Laat me uitspreken, Vance. Ik vroeg toen om de brieven van mijn weldoener te zien en mijn moeder,die niet vermoedde, welk een verdriet ze mij zou aandoen, liet me niet alleen den laatsten brief lezen, maar alle, die ze van hem ontvangen had. O Vance, die brieven waren verschrikkelijk. De eerste begon met een korte erkenning van zijn bloedverwantschap, een koud aan bod om mijn schoolgeld te betalen, zonder een enkel vriendelijk woord en de uit drukkelijke voorwaarde, dat de schrijver nooit iets van mi; wilde zien of hooren. Hij verlangde geen dankbaarheid omdat hij er niet in geloofde. Zijn gunsten zouden op houden als ik hem lastig viel. ^Lastig vief," ja, dat stond er. Het was brood aan een hond toegeworpen." „Kom, kom! Niets dan een gril van een rijken zonderling. Een oude vrijer, denk ik?" „Mijn moeder zegt, dat hij getrouwd ge weest is; nu is hij weduwnaar." „Heeft hij kinderen??" „Geen in leven, zegt mijn moeder. Maar ik weet weinig of niets van zijn familie omstandigheden," Vance zag zijn jongen vriend aan met een scherp onderzoekenden blik en zei vervolgens: „Het is zoo klaar als de dag. Uw bloedverwant is een van die menschen, die, omdat ze geen kinderen hebben, de oplettendheden van den vermoedelijken erf genaam wantrouwen. Wat u het meest ge hinderd heeft, zijn eenige niet verstandige woorden van uw moeder, die, toen ze u de brieven liet zien, te kennen gaf dat ge kans hadt de erfgenaam te worden als ge onderdanig genoeg waart. Heb ik gelijk of niet?" Lionel liet het hoofd hangen en gaf geen antwoord. „Kom," zei Vance „daar steekt zooveel kwaad niet in." Nu genoeg van den eersten brief. Hoe was dc laatste?" „O, die is nog meer beleedigcnd. Die neef, die beschermer, verzocht mijn moeder hem berichten over den goeden aanleg en de vorderingen van haar zoon te besparen, die natuurlijk wèl haar, maar hem geen be langstelling inboezemden." „Nu", zei Vance, „ik meen te mogen zeggen, dat die neef nu juist geen aange naam mensch, ronduit gezegd, een lomperd is." „Ge zult bet dan wel niet afkeuren, dat ik zijn aanbod om mij te laten studeeren niet aannam. Gelukkig had Dr. Wallis, de hoofdonderwijzer van mijn school, die altijd zeer vriendelijk voor mij geweest is, juist het toezicht op zich genomen over een populaire vertaling der klassieken. Hij re commandeerde mij, op mijn verzoek, aan den uitgever, als niet onbekwaam tot het vertalen der gemakkelijkste Latijnsche schrijvers onder zijn correctie. Toen ik het eerste gedeelte van het mij opgedragen werk voltooid had, hegon mijn moeder zich over mijn gezondheid ongerust te maken en drong er op aan, dat ik eenige ontspanning zou nemen. Gij, beste Vancc, zoudt juist een voetreisje gaan doen; ik had eenige ponden op zak en zoo heb ik de vroolijkste dagen van mijn leven met u doorgebracht." „En wat zei die beleefde neef, toen hij uw weigering om op zijn kosten te studee ren vernam?" Hij schreef, dat hij niet verlangde mij mijn keus voor een positie voor te schrij ven, maar dat hij niet verkoos, dat iemand, die, hoe ver dan ook aan hem verwant, den naam van Haughton droeg, schoenpoetser of zakkenroller zou worden.... Vance, Vance." „Uw trots achter slót, Lionel; het zakken- linnen hindert u. Ga voort. Wat schreef hij verder?" „Hij wilde mij een plaats in het leger koopen of een post in Indië bezorgen." „En welke van die twee hebt gij aangeno men?" „Hoe, Vancc! Ge durft mij dit nog te vragen?" riep Lionel uit, terwijl z'n oogen van verontwaardiging fonkelden, Hoe! Op die manier aangeboden? Welke? Natuurlijk geen van beiden. En ik ging zelf, den avond voor dat ik vertrok, aan dien man zitten schrijven. Ik liet mijn moeder mijn brief niet lezen en vertelde haar ook niet, dat ik geschreven had. Ik schreef kort, dat wan neer hij van mijn dankbaarheid niet gediend was, ik zijn gunsten niet wilde aannemen; dat ik misschien schoenpoetser zou kunnen worden, maar nooit een zakkenroller; dal hij niet behoefde te vreezen, dat ik den naam onzer familie schande zou aandoen en dal ik hem, vroeg of laat, alles terug be taald had wat ik hem had. gekost en mij ont heven zag van den last eener verplichting, die.... die...." hier hield de arme knaap op, bedekte zijn gelaat met zijn handen en snikte het uit. Nu Stond Vance, cot in de ziel bewogen, op, sloeg zijn arm broederlijk om Lionel heen en trok hem uit het zomerhuisje mee naar den oever der rivier." „Troost u, Lionel" zeide hij hartelijk, „en zie om u heen. Zie hoe dat eilandje den loop van den stroom belemmert en hoe on weerstaanbaar die stroom toch voorwaarts spoedt. Rich u op mijn jongen, met dc koene hoop van den knaap, met den standvasti- gen moed, van den man en geloof in de toe komst, omdat gij in God gelooft." Lionel gaf geen hoorbaar antwoord, o, schoon zijn lippen zich bewogen; maajr'lrij drong zich dichter bij zijn vriend. Zijn tra nen waren al gedroogd, hoewel de douw nog in zijn oogen glinsterde. VIJFDE HOOFDSTUK. Het was den volgenden avond negen uur. Dc voorstellingen in Ruggc's kermistent waren geëindigd, want de kermis in het dorp had dit jaar haar laatsten dag be leefd. Dc laatste voorstelling was een wei nig vroeger begonnen en geëindigd clan de vorige avonden. De tent moest met het aan breken van den dag worden afgebroken en het geheele gezelschap zou in den loop van den morgen vertrekken. Een andere kermis wachtte hen in het naaste graafschap en ze hadden een lange reis voor zich. 1 Waife en Julia Araminta hadden zich naar hun woning boven den schoenlappers winkel begeven. Hun kamers waren wel een voudig maar zagen er schilderachtig uit. Dc kleine zitkamer was zeer ouderwetsch, met houten paneelen die eenmaal blauw ge weest waren en 'n vreemdsoortigen schoor steen, die tot aan de zoldering reikte. Op een tafel, onder een diep inspringend ven ster, lagen eenige oude boeken, netjes ge rangschikt; men zag er dc „sterremviche- lary van Colley; de avonturen van Owen Fellham; het boek van Glanville over tooverheksen; een oude uitgaaf van Milton's Verio; ren Paradijs. Bovendien stonden er Iw^/awMism bloempotten, helder rood ge- VJëmrd, met bloemen er in. Nog waren er wee wollen kleedjes. Op een er van lag een uitgesneden kokosnoot; op het andere lag een eironde kristallen bal, dc trots cn dc vreugde van des schoenlappers sterren- kijkers-ziel. Doo.- een altijd openstaande deur had het verttek gemeenschap met een binnenkamertje, zeer laag van verdieping, waarin Waife sliep. In den hoek van de zitkamer, bij de altijd openstaande deur, stond een kleine paardenharen canapé die met behulp van lakens en een lappendeken voor bed diende en aan Julia Araminta was toebedeeld. Ten opzichte van deze geïm proviseerde slaapplaats kwam het liefderijk gemoed van den schoenlapper tot uiting. Want op de schamele deken lagen takjes la vendel en blaadjes van ijzerkruid verspreid. (Wordt vervolgd),

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1927 | | pagina 6