Xzss CS s.r"z\z,saM-*«5™». r"7s>TiMl,,,"*°de: BriéVSn uit Verkeersongevallen: Maria-Stichting Gehoord en gezien. Stadsnieuws. Coop. Haarlemsche Groenten- en Bloembolïenveiling. lederen middag van 2 tot 3 uur Polikliniek EEN ONPRACTISCHE VLUCHTHEUVEL. In dit deel van Afrika, tienmaal grooterj dan België, waar eeuwenoude verwildering,! zoo van de natuur als van da zeden, elke: beschavingspoging scheen te zullen doen doodloopen op onverroerbaren rotsmuur van ontaarding, daar rijzen nu fraaie kerken, 10 hospitalen, 21 apotheken, 57 verpleeg huizen, 1 lazaret, talrijke kinderkribben en lokalen voor zuigelingenverzorging, welke laatstgenoemde werken het eertijds ontzet tend sterftecijfer van 50 pet. der kinderen op 7 pet. vermocht te brengen- Vervolgens 183 scholen van len graad, 22 van 2en graad, bestuurd door 15 priesters, 13 broeders en 29 zusters, benevens 3 inlandsche priesters, 9 inlandsche kloosterzusters en 276 Congo- Ieesche onderwijzers. Ter bekroning van dit alles drie normaalscholen, twee klein Se minaries en een groot Seminarie. Naast de cijfers van dit boode materieel, de cijfers van den levenden uitslag, bereikt met behulp van dit materieel: 500.000 chris tenen, 600.000 catechumenen, ruim 100.000 kinderen en jongelieden in de lagere scholen, normaalscholen, klein seminaries, ambachts scholen, weeshuizen en jaarlijks meer dan een millioen verpleegde zieken Terecht mocht commandant Lemaire des tijds, na zijn jarenlang verblijf in Congo, bij het nagaan van die weelderige en degelijke ontwikkeling verklaren: „Ik meende, veel gedaan te hebben in 1. D. H. MONSEIGNEUR ROELENS, APOSTOLISCH VICARIS VAN OPPER-CONGO, GEHULDIGD. Zjjn verschijning alleen is reeds een ver openbaring van grootheid en kracht. Die bijna zeventigjarige, nog slank als de palm- boomen, welke vijf en dertig jaar zijn pio niersarbeid beschaduwden, beheerscht de ■omgeving met zijn gestalte, gelijk hij zijn ■ontzaglijke taak beheerscht heeit met zijn ""■vil. Het scherpe profiel lijkt wel zoo hoe kig afgelijnd door het gestadig trotseeren van de hem omwervelende moeilijkheden. En zelfs de stem schijnt hard en hortend ge werden, bij het gedurig bekampen en beve len der voor hem zwichtende barbaarsch- heid, terwijl onder de zware wenkbrauwen de kleine diepliggende oogen doordringend staren, gewoon aan 't peilen van de don kerte der tropenbosschen en van de duis ternis der heidensche zielen. Het uiterlijke van een fieren gebieder, rond de ziel van een liefdevollen verzoener. Vijf en dertig jaar is 't geleden, dat hij voor de eerste maal naar Congo toog en ■daar al de gruwelijkheid van den aischuwe- üjken slavenhandel, en al de ellende van de zedelijke en lichamelijke verwildering der inboorlingen vond. Toen ontmoette hij daar, op de oevers der Lukaga, kapitein Jacques, die met een legertje soldaten de door de Belgische re geering uitgezonden, eerste expeditie tegen de slavenhandelaars had beëindigd en langs de Oostkust van Afrika, over Zanzibar, Ba- ganaye Tabora, KaremaTanganyka, be landde op de plaats, waar thans de uitge breide Albertstad met hare Europeesche gebouwen en instellingen rijst. En nu heeft de Voorzienigheid het zóó geschikt, dat heden, bij het huldigen van den Belg, veroveraar met het Kruis, ook de Belg aanwezig was, die toen reeds roem vergaarde als veroveraar met het zwaard. Naast den blanken mantel van den Witten Pater van Afrika loste, achter de groene taiel van de eere-tribune, de khaki-uniform uit van den Belgischen luitenant-generaal, die nu heette baron Jacques van Dixmuide, wegens zijn schitterende wapenfeiten tij dens den wereldoorlog, vooral in Vlaande ren en nabij die oude stad, jarenlang het brandpunt van de heftigste vijandelijke aan vallen. Ontroerend was dan ook het oogenblik, toen die vertegenwoordiger van het geweld hulde bracht aan den vertegenwoordiger der zachtmoedigheid en vluchtig herinnerde aan het zoo verre verleden, waarin beiden, ieder langs afzonderlijken weg, gingen naar een gansch verschillend levensdoel. En zie! Na een felle kromming van tientallen ja ren, kruisten beider wegen nu weer elkaar, stonden beiden nu weer tegenover elkaar, de eene met aan zijn zijde den glimm enden degen van bevelhebber over een leger; de andere met op zijn borst het glinsterend kruis van Bisschop over een volk. Het was geen welsprekendheidsfiguur voor de gelegenheid, maar het spontane uiten van doorvoelde waarheid, wanneer de oude luitenant-generaal bewogen ver klaarde: „Door niemand Monseigneur, is er met „méér kracht en belangloosheid gearbeid „aan de opbeuring van het zwarte ras, dan „door u, bij het nederig beoefenen der chris ten deugden. Het is dan ook maar billijk „dat gij na zoo lang op de bres te hebben „gestaan, vandaag op de dagorde prijkt. En t is uit het diepste mijner ziel, dat ik aan „uwe voeten den tol leg van mijn bewon- „dering, van mijn dankbaarheid". Neen, door niemand werd het zwarte ras, werden de Belgen uit onze kolonie méér opgetild uit het moeras van heiden dom en barbaarschheid, dan door dien West-Vlaming dit kind van het dorpje Ardove, door dien prxcht-mensch en diens prachtmissionaris. Om daarvan overtuigd te zi*n, noefc maar even vluchtig overschouwd, wat sinds het aanvatten zijner optillingszaak, met zijn medewerking, door zijn toedoen, op zijn initiatief en onder zijn leiding tot stand Daar is maar één duurzame, onfeilbare I kwam. beschavingsfactor, reeds ecuwen dezelfde vbbr alle -tqdefl, voor alle völk'éfl, ö£t<ï Sr toch nooit verouderd, lenig en toch nooit veranderend; maar één, die niet ontaardt bij voorspoed noch bezwijkt bij ramp; I maar één, zondar welke alle andere be- J schaving slechts wat uiterlijk vernis blijkt op den innerlijk woest gebleven mensch: de Christelijke leering. Om die leering steeds meer als kost baarste gave te bedeelen aan Congo s be volking, heeft de scherpziende Prelaat sinds jaren het doeltreffendst middel in 't werk gesteld: Het opleiden van een intandschcn clerus. Reeds vier zwarte priesters, toon beelden van ijver en vroomheid, arbeiden nu mede aan het evangeliseeren van hun volk, waarvan ze beter nog dan dc blanken de nooden kennen, de neigingen begrijpen, en waardoor ze tevens met blijde fierheid eerd worden. Een der voornaamste plan- Kleine verschillen werden steeds bij minne lijke schikking opgelost, terwijl, ernstige f w kwesties zich niet voordeden. In het alge- j meen verliepen de veilingen vlot en zonder storing. Uit het bovenstaande werd de con- j ciusie getrokken dat de Coop. Haarlemsche Qroenten- en Bloembollenveiling W. A.j De lunch van Cleopatra, haar bestaansrecht heeft bewezen. Met een i De j{iass;eke oudheid midden in de drukke beroep op alle aanwezigen, om hun ver trouwen en sympathie voor de vereeniging en de niet genoeg te prijzen eensgezindheid, te bestendigen, met een dankwoord aan allen, die, ieder in zijn kwaliteit, hebben medegewerkt aan het behaalde resultaat en met de beste wenschen voor 1927 sluit de directeur zijn jaarverslag. Hierna worden de Balans en Verlies- en Winstrekening, overeenkomstig het be nen van Z. D. H. is dan ook het oprichten stuursvoorstel goedgekeurd en vastgesteld. van een definitief groot Seminarie voor het vormen van inlandsche priesters. Hoezeer dit beantwoordt aan de behoeften, moge blijken uit het, feit, dat de helft van dit thans in opbouw zijnde Groot Seminarie (geld onbreekt, om het in zijn geheel aan te vatten) rond November van dit jaar zal voltooid zijn, en dat er voor de vijf en twintig plaatsen, welke het biedt, reeds drie en twintig ingeschrevenen zijn. Geen practischer en prachtiger geschenk kon dan ook den grooten Bisschop vanwege zijn Het voorstel, om de begrootirig 1927 op dezelfde basis als- in 1926 vast te stellen, wordt zonder stemming goedgekeurd. Als accountant voor het jaar 1927 wordt herbenoemd de heer H. J. Lasschuit uit Haarlem. Aan de orde komt thans punt 5 der agenda, n.l. vergoeding Dageiijksch Bestuur. Nadat het D. B. zich verwijderd heeft, neemt, bij ongesteldheid van den 2den Voorzitter, de heer P. Tijssen, het presidium waar, die na talrijke vereerders worden aangeboden, dan eenj óverleg met de overige bestuursleden d„ som van 200.000 frank, bij inschrijving i 5 j- verzameld voor de werken van Z. D. H. en j de vergadering voorstelt, deze vergoeding bijzonder voor zijn nieuw Seminarie. j overeenkomstig het vorige jaar toe te staan. Nog enkele dagen.... En dan zal die De vergadering bleek echter een andere „onze kolonie.' Nu ik echter van nabij het jonge grijsaard, op een ouderdom, dat velen meening toegedaan, zoodat op voorstel van reeds geruimen tijd rust genieten, of toch j een der leden, onder luid applaus werd goed- zeker niet meer der-':en aan nieuwe onder- gekeurd om de vergoeding voor het D. B. nemingen, terug inschepen, om weer te j met gg verhoogen. kecren naar het werk. Vijf en dertig jaar j pUnt 7 wordt aan de orde gesteld de afbeulende arbeid, kon en egees u verkiezing van den voorzitter, wegens perio- van dit hart niet doen verzwakken, even- als de ziekten, die hem achttienmaal min neervelden, dit taaie lichaam vermochten te sloopen. Hij keert weer naar zijn volk, dat hij schoon ziet worden in het door hem gebrachte licht. En hij draagt mede van hier, de bewondering, het ontzag, de erken tenis van gansch een natie, die in hem huldigt den grooten beschaver van alle tijden: Den katholieken Missionarist! „werk der missionarissen gezien heb, moet „ik erkennen, dat het verre alles overtreft, „wat ik tot hiertoe verrichtte." Dit getuigenis van een man, wiens naam onafscheidelijk verbonden is aan het ont staan en den bloei van Belgisch Congo, en die zelfs niet tot onze gelcofsgenooten be hoort, is op zichzelf waardevoller dan de luidste loftuigingen. Tpjuwens, hoezeer ook door andersden kenden de arbeid onzer zendelingen ge waardeerd wordt, spreekt ten duidelijkste uit het feit, dat bij de huldiging van Mon seigneur Roelens ook die hooge ambtena ren aamfezig waren en zelfs van het eerc- ccmité deel uitmaakten, welke bekend staan om hun uitgesproken anti-kathplici- teit, ja om hun lidmaatschap van de Loge. Gewis, door hen werd, in den persoon van den eersten en grooten Bisschop van Op- per-Congo, niet het werk van den missio naris, maar het streven van den beschaven gehuldigd. Hun bewondering ging niet naari de gedachte die dreef, maar naar de daad; die gesteld werd. Maar toch is er geen uit komen aan: de bewondering voor de daad is tevens, zij het onrechtstreeks en onge wild hunnerzijds, een bewondering voor de gedachte, 'Want zonder die gedachte, welke Dezer dagen hield bovengenoemde ver- aanspoorde tot de daad, en kracht.galtot! eeniring haar Algemeene Jaarvergadering het stoute durven, tot het "sterks standhou-: t-. den, ware de thans zoo geroemde uitslag: haar eiSen g^ouw „Bloemhof De op- nooit bereikt geworden. j komst was buitengewoon goed. In zijn ope- Met reden mocht derhalve de gouverneur-* ningswoord herdacht de voorzitter, de heer generaal van Congo, M. Rutten, in zijn jaar- J.J. Kuiper, de overleden leden, welke waar- lijkgch verslag schrijven: „Welke ook onze deerende woorden door de vergadering godsdienstige overtuiging zij, welke waarde staande werden aangehoord. Voorts schetste wij al dan niet hechten aan het dogma, wij yj jn j.et j^ort den toestand der vereeniging KLCtótt &J5 S*S£, •fg.loop.n jNotulen werden niet den invloed dien zij heeft gehad en blijft voorgelezen, wij! dit_ reeds aan het einde der uitoefenen op de ontwikkeling van de be schaving in de wereld. Ons Serooven van dit middel tot verheffing van het zwarte ras, ware een uitzinnigheid, die wij zullen weten te vermijden. De streek van Tangan- ka werd verwoest door de Araben, ontvolkt door de slaapziekte. De vrees was gegrond, dat de bevolking die vreeselijke beproevin gen niet zou te boven komen.... en noch- laatst gehouden ledenvergadering was ge schied. Uit het accountantsrapport, daarna door den secretaris, den heer G.J. Roozen, voorgelezen, spreekt een optimistische toon. Aan de hand van de cijfers toont het aan, diek aftreden van den heer J. J. Kuiper Reeds dadelijk gingen stemmen uit de ver gadering op, om den voorzitter bij acclamatie te herkiezen. Ofschoon zeer gevoelig voor blijk van vertrouwen, kan de voozitter een dergelijke wijze van verkiezen niet goed keuren en achtte het juister, dat ieder zich individueel zou uitspreken, waarna op ver zoek van een lid tot stemming werd over gegaan. Het resultaat dezer stemming was, dat de heer J. Kuiper met 112 van de 124 stemmen als voorzitter werd herkozen. De heeren Jac. Koomen en Th. van der Vlugt, werden als bestuurslid herkozen, resp. met 111 em 105 stemmen, de overige stemmen waren én blanco én verdeeld over andere personen. Bij de rondvraag informeert de heer Amsterdamsche winkelstraat. De wetenschap dat de geheele klein for maat-historische optocht een pompeuze re clame was. had geen nadeeligen invloed op de belangstelling van het publiek. Bijkans ieder een bleef staan en keek geamuseerd naar de gratis voörstelling van Cleopatra, koningin van Egypte, en haar hofhouding. Een gewone, twintigste eeuwsche agent van politie, die misschien bang was voor ver- keersstagnatie, stSpte voorop, maar dat deed aan de waardigheid van het geval niets af. Achter hem reden twee manhaftige krijgs knechten, met wapperende veeren op de helmen en rinkelende harnasplaten. Zij wek ten eenigszins den indruk blij te zijn, dat hun paarden lobbesachtige trekdieren en geen Arabische volbloeds waren, maar overigens voldeden zij heel goed als zuivere Egyptische soldaten, en het was bepaald jammer dat hun edele verschijning ontsierd werd door anachronistische borden, die aan de flanken van hun zijdieren bengelden. In imitatie Egyptische letters werd daarop den volke verkondigd, dat het hoofdstedelijk publiek zich weldra kon- verlustigen in het cinemato- graphische meesterwerk „Cleopatra." Onmiddellijk achter de twee soldaten reed Cleopatra zelf in een soort van zege wagen. Alle pogingen van den kapper om van het onvervalschte Jordaantype iets vorstelijks te maken hadden hopeloos ge faald. Haar ideale onderkin, de appel-wan gen en de vleezige armen met de korte vin gertjes, pasten niet bijster bij de Egyptische koningin, die een wonder van schoonheid moet geweest zijn. Een diadeem van goud papier bedwong haar piekerige haren. Veldheer Antonius,die zooals uit de geschie denis bekend, zwaar verliefd op de Egyp tische was stond naast haar. De grimeur had op hem meer succes gehad, ofschoon hij het vlammend rood van 's mans neus niet had kunnen maskeeren. Om zijn rol zoo getrouw mogelijk te spelen, poogde hij nu en dan een verliefden blik op zijn aangebedene te werpen en zelfs een soort voetval voor haar te doen. Gezien echter de stuntelige manier waarop hij het deed en het daverend gelach van 't straatpubliek, leek het niet waarschijn- Voerderbaken naar den aankoop van delijk, dat de ontwerper van de reclame zijn Baanlaan. (Dit is een bestaande weg, liggende j sanctie aan dit onderdeel van het program dwars over het aangekochte terrein, bestemd j 2ou geven. De honderdman, soldaten en voor het nieuw te stichten gebouw) en vroeg naar de juistheid van het hem ter oore geko men gerucht, n.l. dat deze Baanlaan, die voor de gemeente Haarlem absoluut geen nut of waarde heeft, gekocht zou zijn of moet worden voor den prijs van f 20 per. vier kante meter. De directeur antwoordde, dat, wanneer de vereeniging deze laan niet koopt, het nieuwe terrein voor haar niet die waarde zou hebben en aldus eiken door de gemeente Haarlem gevraagden prijs heeft te accep teeren. De heer W. Roozen vraagt, of de te resti- tueeren 1 geldt, zoowel voor de groenten dat thans de toestand, waarnaar reeds jaren als voor de bloembollen, welke vraag beves is gestreefd, bereikt is, n.l. dat heden gezegd kan worden, dat het bedrijf zichzelf finan- ians rond de missies van Boudewijnstad c;ert en het roemt, dit feit een succes. Aan vindt men de kroostrijkste gezinnen. Kon- het jaarvers!ag van den directeur, den heer in luttel jaren verdubbeld zijn." 1 ^er 3- December 19„o telde de vereent Neen, dat wordt 'niet bereikt door het i ging 156 leden. In het afgeloopen jaar wer- invoeren van wetten, desnoods gehand- j den gehouden 24 bestuyrs- en 4 ledenver- haafd met macht van wapenen, noch door gaderingen. Het aantal veilingen en de res- het toepassen van reglementen, samenge- pectievelijke omzetten bedroegen in 1926 steld in de bureelen der administratie. jg Aardbeienveilingen met een omzet van ƒ14.573.65, dit, is ƒ38.503.35 lager dan in 1925. 145 Groentenveilingen met éen omzet van 222.077.92, dit is ƒ30.484.76 lager dan in 1925. 65 Bloembollenveilingen (groen en droog) met een omzet van 1.74 .334.70, dit is 137.214.20 hooger dan in 1925. Als merkwaardigheid werd hierbij aange haald het feit, dat de omzet van bloembollen in de maand Juli 1926 plm. f200.000. lager was dan in Juli 1925, doch dat dit in ruime mate werd opgelost in de maand Augustus, wijl het omzetcijfer in deze maand, in vergelijking met 1925 plm. 300.000. hooger was. Aan provisie en andere baten werden ontvangen 127.599,12%. Aan kosten werd betaald 76.049,47%. Zoodat een bruto winst werd behaald van ƒ51.549, 65. Aan de vergadering zou de bes;issing tigd wordt beantwoord; Waar de drukvorm der bloembollencata- logie veel aan overzichtelijkheid te wenschen overlaat, verzc-ekt de heer Jos. Braam, om in 't vervolg de catalogi iets ruimer te be drukken, opdat daardoor verkregen worde, dat men gemakkelijker een bepaalde prin cipaal uit de lange reeks zal 'kunnen opzoe ken. De directeur deed toezegging, met dezen wensch beslist rekening te houden. Teneinde eenige hem ter oore gekomen verzinsels voorgoed uit den weg te ruimen, slaven, die voor het overige den hofstoet vormden, waren pootige kerels. De kapper had hen overdadig beschilderd, maar door de grime heen kon men den stoppelbaard op kin en kaken duidelijk zien. Als de paarden wild deden, kreeg men krachtwoorden te hooren van een onvervalscht Amsterdamsch dialect. „Ze zeit wat tegen d'r man," schreeuwde opeens een straatjongen. Mot je houren, 't is Egyptisch. De conversatie tusschen Cleopatra en An tonius ging over het meer dan banale onder werp, dat zij honger kregen. Daar Cleopatra wel begreep dat zij haar prestige niet kon riskeeren, door als publieke vermakelijkheid haar twaalf-uurtje te verorberen ten aan- schouwe van iedereen, werd besloten een stil plekje te zoeken. „Seg tegen die agent dat-ie naar huis gaot, en neem de eirste zijstraot de beste," riep Antonius naar voren. De soldaten voerden het bevel prompt uit, de agent werd bedankt voor zijn geleide en even later zwenkte de stoet door een zijstraat naar een stil pleintje, dat doodliep tegen den muur van een groot gebouw en den spoor weg. Het publiek volgde niet, ofschoon het Geslipt. Gisterenavond half zes reed de heer G, Z. per fiets van de Zanderij in de Zilk naar Vogelenzang. Op de Margarethalaan slipte hij en kwam met zijn hoofd op den beton weg. Met een gapende wonde bleef hij be wusteloos liggen. Een passeerende auto mobilist waarschuwde dr. v. Aalst, die de wonde verbond. Per auto van den heer G. werd de man vervolgens naar Zandvoort vervoerd. DE DOBBELSTEENEN. De politiepost van de Groote Houfbrus» is, in verband met de voorgenomen afbraak van de Dobbelsteenen, verplaatst naar een woning van het Proveniershuis, gelegen naast de Poort aan de Gr. Houlstraat. Het nieuwe pand is genummerd 144E.E. Giste ren heeft de verhuizing plaats gehad. De nieuwe post is belangrijk ruimer en geriefelijker. dan de vroegere en betee- kent een groote verbetering, R. K. WASCHINDUSTRÏËELEN. 5 Maart hield de R. K. Nat. Vakbond van Waschindustriëelen eene algemeene ledenvergadering. De voorzitter, de heer A. Groos uit Gouda, besprak in de openingsrede de ge voerde actie in de afgeloopen jaren. In het bijzonder memoreerde hij den Chemisch Technischen Raad, welk instituut onder leiding van Dr. Ir. H. GelisSen, Privaat Docent aan de Technische Hoogeschool te. Delft en Lector aan de R. K. Handcjs- hoogeschool te Tilburg, in het eerste jaar van zijn arbeid zoowel direct als indirect tot verheffing van het vak had bijgedragen. Vervolgens herinnerde spreker aan de excursies naar Londen, Twente, Dusseldorf enz. De voorzitter eindigde met de leden er op te wijzen wat door onderlinge samen werking is te bereiken. Na afdoening van. eenige huishoudelijke aangelegenheden werd de nieuwe contributieregeling: bekrachtigd met 29 stemmen voor en 1 tegen. De vast stelling der statuten en reglementen moest wegens het vergevorderd uur bij art. 14 worden uitgesteld tot over vier weken. Tenslotte sprak Dr. Ir H. Gelissen over het resear-chlaboratorium der N. V. Elec- tro-Chemische Industrie. De directie dezer Vennootschap, waarvan de heer Dr, Gehs- sen directeur is, was zoo welwillend ge weest om het laboratorium gratis ter be schikking te stellen van de waschindus-trie, terwijl Dr. Gelissen gratis de leiding, voor zoover mogelijk zal waarnemen. De ver gadering bracht dank aan genoemde Ven nootschap en haar directeur Dr. Gelissen en keurde het voorstel van het Hoofdbe stuur onder applaus goed om een analyst voor rekening van den R. K. Bond aan te stellen, welke zich uitsluitend met de waschindustrie zal hebben te belasten. De voorzitter betreurde met instemming van de vergadering dat voor een Rijksproef- slation de vereischte gelden niet konden worden gevoteerd, evenmin vooralsnog de garantie aan het Riik kan worden gegeven dat voor eenige jaren de vereischte bedra gen zullen worden opgebracht door de R. K. waschindustriëelen. Wegens het late uur werd de vergadering verdaagd. verzoekt de heer P. Beeren, omtrent deze t interessantste deel der vertooning nog moest verzinsels, van het bestuur eenige inlich tingen, die, blijkens het daverend applaus der aanwezigen, tot volle tevredenheid der vergadering door den directeur worden gegeven. Hierna sluit de voorzitter met een dank woord aan de aanwezigen voor de zakelij ke en humane discussie's deze zich door zake lijkheid kenmerkende vergadering. Tot slot had wederom de traditioneele verloting plaats. komen. Cleopatra sprong, zoodra haar zege kar stil stond, op den grond. „Ik bin zoo staif as een talhout en ik kik- hals van den honger," verkondigde zij aan haar hovelingen,„'n Faine vertooning; 't is dat ik er een paar achterwielen mee verdien, maar anders 1 Zij bukte naar den wagen, waar haar pakje boterhammen lag, maar was dadelijk weer overeind, paars van nijdigheid. „Seg er es, schele pisang," schold zij tegen Antonius, „ben jij zoo lollig geweest? Kaik nou es 1 me heele keggie zoo plat as een plak- kie bloedworst. Wat doe je je ook zoo raar aan te stellen op die kar. Je stond boven op me brood te trappen." „Je kan mijn helft krijgen," bromt Anto nius terug. Hij wriemelt met zijn handen aan het kartonnen zwaard, omdat z'n- mas keradepakje geen zakken heeft otn ze in te HAARLEMSCHE KEGELBOND. Hoe meer het einde nadert, hoe feller wordt de strijd en ziet men de meeste ver rassingen. De clubs Richten en Rollen; S.S.S.; 't worden voorgelegd, dit bedrag als volgt j Spaarne en de Volharding, zijn daardoor aan te wenden j hooger op gegaan doch a.s. Zondag (de Afschrijving op Emfcaiiage 11.854.18 i laatste ommegang) zal worden beslist v/ien afschrijving op Alg. Debiteuren 8.904.99 i het club kampioenschap zal behalen. De stand steken afschrijving op vaste goederen ƒ4.100.was 6 Maart ah volgt I Uit het gevest haalt hij een rolletje pruim- afschrijving op Inventaris Bloemhof 3.000Afdeeling A tabak en draait er een flink stuk af. Met zicht- Reserve Nieuwbouw Kleine Houtweg j De Volharding I 1006; de Eendracht 11 baar behagen geniet hij de lang ontbeerde 15.000.uitkeering leden in den vorm 983; S S.S. I 974; 't Spaarne I 968; H.V.K. I j versnapering. Cleopatra loopt nog te foeteren van „Bewijs van Aandeel" in het fonds tot 960; Richten en Rollen I 959; de Leeuwerik over haar gepiette boterhammen en peutert versterking van het aandeelenkapifaal j I 942; de Prins I 919; de Gr. Vauxhal I 905; er voorzichtig de dunne plakjes Leidsche ƒ8.690,48 T.O.P. I 902; L.U.M.G. 899; de Damiaten I haas af. De krijgsknechten hebben de paar- Naar aanleiding van bovenstaande cijfers j 878; 3 x 3 is ook 9 861; JDaar rolt ic 854; den vastgemaakt aan de palissaden van de werd opgemerkt, dat het als een gelukkig verschijnsel mag beschouwd worden en het zoozeer de soliditeit der vereeniging typeert, dat voor het eerst, na ruime afschrij vingen, een winst gemaakt is, die wettigt, om aan de leden 1% provisie te restitueeren in den vorm van bewijzen van aandeel. In verband met de komende groote uitgaven Aile lezers kennen wel de vluchtheuvel op het drukke verkeerspunt Krocht-Kuisstraat- Barteljorisstraat, en velen zal het opgevallen zijn, dat deze vluchtheuvel niet op de ideale plek ligt. De punt naar de Barteljorisstraat reikt zoo ver in deze richting, dat wielrijders en bestuurders van andere voertuigen in de verzoeking komen om, tegen de verkeersregels, den vluchtheuvel rechts te laten liggen en te rijden, zooals onze photograaf twee wielrijders snapten; men rijdt links, met totale negeering van het bordje „Rechts Houden" op den lantaarnpaal. De ligging van den vluchtheuvel is mede daarvan de r. oorzaak. Rijdt men volgens de verkeersregels, dan moet men, komende van dc Krocht, den ea tenemde de Dnancieele poutie der vereen* vluchtheuvel links laten, geheel omrijden en dan bijna rechthoekig het verkeer Kruisstraat i 1^lnVer meer te versterken, wordt gead- Barteljorisstraat kruisen. Rijdt men echter als de twee wielrijders op onze photo, dan Vlseerd> deze uitkeering in bovenbedoelden heeft men ruimschoots gelegenheid een gunstig oogenblik af te wachten en in schuine vorm en niet in contanten te doen. Tevens richting de straat over te steken. Ons lijkt een smalle, gebogen vluchtheuvel, als in stip pellijn op de schets aangegeven, doelmatiger. Op de punt, aan de zijde van de Krocht, was de aanwijzing te plaatsen: Rechts houden. Er is nu ruimer gelegenheid tot oversteken, terwijl de vorm van den vluchtheuvel zelf Bet verkeer in de goede richting leidt. E is de bestaande vluchtheuvel, A de nieuwe, zooals er een, naar wij hopen, zal komen. Houdt plank 851; P.O.P. 798; O.D.O. 748;spoorlijn en binden de haverzakken aan de Haarlem I nog'niet geheel afgeworpen. koppen; daarna gaan zij op een rijtje tegen i het hek zitten, halen broodzak en koffie- Afdeeling B kannetje te voorschijn en gebruiken met De Eendracht II 965; H.V.K. II 956; de Stnaak hun on-Egyptische lunch. Zij maken Gr. Vauxhal II 899; Richten en Rollen II nu een even krijgshaftigen indruk als een 890; de Leeuwerik II 869; S.S.S. II 855; stelletje rustende stratenmakers, de Volharding II 853; de Prins II 828; 't „Kaik es naor Hein," zegt een van hen, Spaarne II 817; T.O.P. II 809; de Damiaten wijzend op Antonius, die onrustig heen en II 797; 3 x 3 is ook 9 693; Haarlem II nog j weer drentelt. niet geheel afgeworpen. KR vis 5?* R- Bart.JV'r. meende het bestuur 15.000.te moeten reserveeren voor het nieuw te stichten vei lingsgebouw, omdat aan de stichting van een dergelijk gebouw ongetwijfeld z.g. tegen vallers verbonden zijn en mede omdat de inrichting, w.o. ook meubilair, groote kosten zal vragen. Bij het nagaan der balans werd vooral de nadruk gelegd op het verheugende feit, j 45 dat de boekwaarde van vaste goederen en inventaris is teruggebracht tot de absolute liquidatie-waarde. Uit de algemeene be schouwingen van het jaarverslag merken wij nog op, dat de uitkomsten voor den groenten- i kweeker in het afgeloopen jaar zeer slecht zijn geweest. Was er in het voorjaar van 1926 eenige reden tot optimisme, althans wat betreft de producten als spinazie en salade, dit werd onmiddellijk den kop ingedrukt door de bijna onverkoopbaarheid der diverse boonensoorteri, de levensader van vrijwel alle tuinders uit den omtrek, die gedurende de massa-aanvoer het plu kloon nog niet konden opbrengen,-terwijl verder het geheele j :ir de opbrengst ook van andere groenten niet loonend kon worden genoemd. Evenzoo verging het de aardbeientelers, die naast een mislukten oogst, slechts een prijs konden bedingen, onvoldoende om daarvan het arbeidsloon te bekostigen. Het beste bewijs van een en ander is wel de lagere omzet cijfers der groenten en aardbeienveilingen. Over het verloop der diverse veilingen valt weinig op te merken, aldus het verslag. Koppelwedstrijd A. H. LoomansE. Stoeken 50462 X 45; N. v. OrdenH. Frantzen 474543; G. HeijdendaalM. H. Sliggers 473 x 43; Jos. v. Eisen—J. C. W. de Paus 474341; W. KuykL. J. Leen 47; H. DenkersG. ■Schouten 464441; Mevr. Schouten Mevr. Oomstee 46; S. NoëM. de Vries 4342; A. v. EijkJ. Heijmans 4543. Parenwedstrijd B. Mevr. Noë en de heer Noë 4842; Mej. A. Groenewegen eri de heer Ed. Kimman 4645; Mevr. v. Orden en de heer I. C. W. de Paus 3x4543; Mej.- W. Groene wegen en de heer IT. Schouten 454-442; Mevr. de Bruin en de heer G. Schouten 43422x41; Mevr. Heijdendaal en de heer J. A. v. Kessel 43424140; Mej. Donker en de heer W. Kuyk 432 X 38. Vrije baan Dames C. Mej. W. Groenewegen 4134; Mevr. v. Orden 393832; Mevr. Raadsveldt 3929; Mevr. de Bruin 2 X382 X37; Mevr. Schou ten 38372 X 36; Mevr. Leen 3836; Mevr. Heijdendaal 373534; Mevr. Oom stee 3734; Mevr. Noë 3728. Vrije baan Hamb. telling. Baan D. H. Frantzen 120110; L. Giebels 2 X 114- 110; Joz. v. Eisen 2x114104; N. P. Vis ser 110—108; L. J. Leen 110—90; H. Ver del UO; A, Meulenbruggen 10865; M. „Zeker trek in een borrel," verklaart een ander-. „Die loopt te denken of-ie met goed fatsoen in een kroeg ken komme." Werkelijk wordt een straatjochie, dat uit de verte schuchter toekijkt, door veldheer An tonius aangeklampt en op boodschap ge stuurd om een „hassebassie." Cleopatra zit op haar zegekar en eet met een chagrijnig gezicht de verfomfaaide boter hammen. Voor de ramen -van het kantoorgebouw staan dames en heeren gepakt en wringen zich in kromme lachstuipen. ADERAM. de Vries 10875; H. Lomans 10698; E. Stoeken 10694. Vrije baan ge. telling. Baan E. W. Lubbers 4441; N. v. Orden 42,39; P. Reitsma 4239; L. Vissers 4139; H. Lomans 4138; G. Schouten 4136; W. Kuyk 4135; Michielsen 41; E. Stoeken 40—39—36; H. Frantzen 40—39. Zondag 13 Maart de laatste dag van den wedstrijd. ALG. R. K. PROFAGANDACLUB, AFB. „ST. BAVO". Wij herinneren nog eens aan den gods dienstcursus, welken door den Weleerw. heer Th. Sprenger morgen-avond in het St, Bavo-patrcmaat zal voortgezet worden. In den loop dezer maand zal verder nog als spreker optreden de heer Ch. v. d. Bilt. BEZOEK AAN „DE SPAARNESTAD" Gisterenmiddag heeft een groot aantal leden van de R.K. Haarlemsche Midden- standsvereeniging een bezoek gebracht aan „de Spaarntstad". Te drie uur vereenigden zich ongeveer zestig Roomsche middenstan ders in de groote administratiezaal. De voor zitter, de heer van Tetering, sprak een enkel woord; feliciteerde den directeur van de onderneming en den hoofdredacteur van tic Nieuwe Haarlemsche Courant met de ju bilea in deze onderneming gevierd en met de opening van het nieuwe gebouw. Spr. re fereerde zich vervolgens aan hetgeen de vorige week bij het bezoek van het bestuur der Haarl. Middenstandscentrale gezegd was en aan hetgeen hij in het feestnummer van de N. Haarl. Ct. geschreven heeft. Het bezit van een katholieke onderneming, waar meer dan drie honderd menschen ar beid vinden, noemde spr. een zegen voor de stad en een voordeel voor den midden stand. Den directeur der onderneming wenschte spr. daarmee geluk, prees diens energie en doorzettingsvermogen en roemde de wijze, waarop aan „de Spaarnestad al tijd de belangen der adverteerders, zoo groot als klein, behartigd worden. Den hoofdredacteur van de N. Haarl. Ct. wenschte spr. nogmaals geluk met het ge vierde gouden feest der courant; gewaagde van de gelukkige samenwerking tusschen den Roomschen middenstand en het Katholieke dagblad en roemde de leiding van het Room sche orgaan in Haarlem, die altijd de groote middenstandsbelangen zoo juist wist af te wegen. De directeur dankte, mede namens den hoofdredacteur, voor de goede wenschen. Zagen wij de vertegenwoordigers van de Haarl. Middenstandscentrale hier de vorige week gaarne, onze eigen Roomsche midden standers zien wij nog liever. Het zal ons een vreugde zijn met deze groeiende onderne ming ook in het belang van den Haarlem- schen middenstand te blijven werken. Daarna werd het gezelschap in vier groe pen verdeeld en onder deskundige leiding werd het bedrijf bezichtigd. LIEDEREN- EN PIANO-AVOND. Onder de auspiciën van de Holl. Concert- dir. Dr. G. de Koos zal de zangeres Rélie Rimathé in samenwerking met den pianist Guus Seyler een liederen- en piano-avond geven op Vrijdag 11 Alaart a.s, om 8 uur in den Schouwburg Jansweg te Haarlem. Dien avond zullen werken van Lulli, Purcell, Scar latti, Caccini, Haydn, Stravinsky, Moes- sorksky, Pyper, Kotting en Debussy worden uitgevoerd. TWEE INBREKERS GEARRESTEERD. De Leidsche politie heeft te Leiden den 28-jarigen J. S. en den 24-jarigen B. B., beide wonende te Haarlem, aangehouden, verdacht van inbraak. Zij hielden zich op verdachte wijze op nabij den Rijnsburgerweg. De politie vond bij fouilleering op hen een hoeveelheid groene zeep en een schilders mes. Zij werden in bewaring gesteld tot ge bleken is of zij al of niet schuldig zijn aan de inbraak in de Mariënpoelstraat. Zij beweerden dat zij op weg waren om sintels te zoeken. DAHLIA-TENTOONSTELLING. In de zalen van het Gem. Concertgebouw wordt van 7 tot 11 September a.s. een groote dahlia-tentoonstelling gehouden op initiatief van de Ned. Dahlia-vereenigng en de afd. Haarlem van de Mij. voor Tuinkunde. Er is reeds veel deelneming toegezegd, zoo dat de tentoonstelling tweemaal zoo groo-t zal worden als die, welke eenige jaren ge leden hier werd gehouden. Men is thans bezig met de vorming van een waarborg fonds.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1927 | | pagina 8