j Werkloosheidsbestrijding. Voornaamste Nieuws Woensdag 9 Maart 1927 50ste Jaargang No. 16495 Aangifte snoet, op straffe ven verlies ven elle rechten, geschieden uiterlijk driemeel vier en twintig uren ne hel ongeval Dit nummer bestaat uit 8 'bladzijden - Eerste Blad HEEMSKERK. PLAATSELIJK NIEUWS. F aillissementen. ONTPLOFFING AAN BOORD. BEVERWIJK. EEN MISSIEDAG. Herdenkingsfeesten 1276-1926 HALFWEG. HILLEGOM. IJMUIDEN. VOGELENZANG. DRIEHUIS. SCHOTEN. J. J. WEBER Sc ZOON OPTICIENS - FABRIKANTEN Koningstraat 10 Haarlem. VRAGENBUS. WEERBERICHT. NIEU W-VENNEP. LAATSTE NIEUWS. Het vrouwenkiesrecht in Engeland. SOCIAAL LEVEN. Dfe abonnementsprijs bedraagt tooi Haarlem en Agentschappen: Per week 0.25 Per kwartaal3.25 franco per post per kwartaal bij Jrooruitbetaling3.58 Bureaux: NASSAULAAN 49. (Telefoon No. 13866 i3 lijnen) Postrekening Ne. 5970. NIEUWE HAARLEIWSCHE COURANT Advertentién 35 cents per regel jtraag- en aanbod-advertentiën 1-4 iegels 60 ct. per plaatsing: elke regel meer 15 ct., bij vooruitbetaling Advertentiën tusschen den tekst, als ingezonden mededeeling 60 ct, per regel. Bij contract helangrijke korting. Alle abonné's op dit blad zijn, ingevolge de verzekeringsyoorwaarden f QHilf) Levenslange geheele ongeschiktheid tot werken door f 7Cf) bij een ongeval met f OKfl bij verlies van een hand, f IOC bij verlies van een f Cfl bij'n breuk van f fl bij verlies v. «gen ongevallen verzekerd voor een der volgende uit keeringen OUUU. verlies van beide armen, beide beenen of beide oogen; «U» doodelijken afloop ooU. een voet of een oog; ICü, duim of wijsvinger"vl." been of arm; A reU." andere vin; een vinger* Van de tegenwoordige regeering wordt niet zoo heel veel goeds verteld. Zij wordt geduld bij gebrek aan beter. Alle partijen nagenoeg zouden haar maar liever zoo snel mogelijk zien verdwijnen en zelf ook be schouwt zij zich als een „intermezzo" in de parlementa,re geschiedenis." Dit neemt niet weg, dat de eerlijkheid gebiedt te zeggen; aan één z«ak heeft deze regeering en vooral de minister van binnen- landsche zaken het hart verpand en waarlijk geen zaak van weinig beteekenis n.m. de bestrijding der werkloosheid. Minister Kan besteedt het grootste deel van zijn ministerieele dagen met het zoe ken naar werkgelegenheid. In Drente heeft hij zich met het aangeven van een uitweg voor de vastgeloopen turffabricatie lauweren verworven en thans begint op zijn initiatief in dezelfde provincie een proef met ontgin ning van woeste gronden door werkloozen uit de groote steden. Het betreft hier de volksplanting „Het Wittev^en" van de ont ginningsmaatschappij „Het Landschap Dren te." Maar daar zal het niet bij blijven. Er wordt door de regeering, of liever door de vier ministers van Financiën, Binnenlandsche Zaken, Arbeid en Waterstaat een groot plan tot werkverschaffing opgemaakt (wo ningbouw, ontginning, wegenaanleg enz.) Er wordt gesproken om hieronder te betrek ken de werken, benoodigd voor de Olym pische spelen in 1928 en de Amsterdamsche markthallen. Hoe men ook onder deskundigen hierbij over details kan verschillen, de daad zelf der werkverschaffing verdient niet anders dan gullen lof. De financieel ruïneerende en mo reel demoraliseerende werkloosheid immers is een kanker van onzen na-oorlogschen tijd en deze dient hoe eer hoe beter te worden uitgesneden. Hoezeer het kwaad der werkloosheid al reeds heeft ingevreien, bleek dezer dagen nog uit een artikel van den heer F. van Meerwijk, secretaris van den Armenraad te 's-Bosch, in het Tijdschrift voor Armwezen. De deskundige schrijver wees daarin op het onrustbarend verschijnsel van de werk schuwheid, ontstaan door het jaren achter een halen vrn bedeeling, steun of in welken vorm dan ook geldelijke hulp door de Over heid aan werkloozen wordt verstrekt. Het halen van dien onderstand, zegt schrijver, van de stad naar het land. En ten derde: ook voor de emigratie naar andere wereld- deelen opent zich een nieuw uitzicht. Het groote bezwaar, waarom niet meerdere werkloozen naar Canada, Zuid-Afrika en Australië trekken is, dat zij geen verstand hebben van landarbeid. Door de binnenland sche kolonisatie kan men een doorgangshuis, een leerschool krijgen om werkwilligen zon der te veel risico naar andere streken te zenden. Dat dan ook de Drentsche proef door de sociaal-democraten in den Amsferdamschen Raad zeer critisch werd ontvangen pleit wei nig voor „de politiek" waarin volksleiders blijkbaar aan gezond verstand inboeten. Dan was het nog maar beter den heer Wijnkoop te hooren, die openlijk tegen het plan te keer ging en duidelijk liet bemerken, waar de knoop zat: men moest de werkloozen in de groote steden houden en liefst werkloos. Want alleen door agitatie en ontevredenheid kan communisme en socialisme gedijen. Wij vertrouwen, dat van Overheidswege alles in het werk zal worden gesteld om deze proef te doen slagen, .naar ook om met andere, gelijksoortige plannen van werk verschaffing door te gaan. De duizenden werkloozen, die terecht klagen over hun lot, moeten gelegenheid krijgen te toonen, in hoeverre het hun ernst is met werkwillig heid. Er zullen er nog duizenden zijn, die liever een weekloon verdienen, desnoods met harden arbeid, dan de hand voor steun op te houden. Maar er zullen er ook blij ken te zijn, die door de ziekte der werk schuwheid zijn aangegrepen. En ook dezen zullen moeten worden genezen, zoo noodig met harde middelen. Dat is in hun eigen belang, in dat hunner gezinnen en de maat schappij heeft daarop recht. Daarom mag het verloop van de regeeringsbemoeiingen in zake de bestrijding der werkloosheid met belangstelling worden te gemoet gezien. plaat is geen materieele schade te bespeu ren. Men heeft van L., die te Schiedam woont, per ziekenauto naar het groote gasthuis te Rotterdam vervoerd. Later heeft de „Rotterdam" de haven van IJmuiden verlaten, om de reis voort te zetten. Stille Omgang. Maandagavond hield 't Genootschap van den Stillen Omgang haar jaarlijksche vergadering ter bespreking van de a.s. bedevaart. De opkomst was uitstekend. De voorzitter, de heer W. Meijer, opent met gebed en spreekt z'n vreugde uit over DE MOLEN „DE EENHOORN" LOOPT de groote opkomst, 'n Woord van welkom GEVAAR. wordt gericht tot allen, inzonder den Z.Eerw, Het bestuur van „De Hollandsche Molen" Heer Pastoor Heijtveld. Spreker gelooft, schrijft ons- dat we ons mogen gelukwenschen dat de Wie kent' hem niet, den fraaien molen met i Zeereerw. Heer Pastoor als adviseur van zijn eigenaardig „paltrok" model, die zich °nZe afdeehng fungeert, immers reeds be verheft aan den overkant van het Zuidetv kend 1S z'n grooten ijver voor 't genootschap FAILLISSEMENTEN VAN 8 MAART 1927. De N,V, Hillegomsche Timmerfabriek te Hillegom. Curator Mr. L. V. Hoog te Haarlem, met intrekking van it aan haar verleende surseance van betaling; de N.V. H, Beekman's Dames-, Heeren en Kinderklceding-handel te Haarlem, Ko- 5s een zóódanige sleur géworden, dat men j tangstraat. Curator Mr. F. A. Davidson, 'hier. G. H. Terink, vroeger winkelier in krui denierswaren, thans nachtwaker te Heem stede, Borneostraat 47. Curator Mr. J. H. J. Simons, alhier; J. J. Freyer, winkelier in tabak en siga ren en boekbinder te Haarlem, van der Hulststraat 15. Curator Mr. A. F. H Schreurs, alhier; Willem Kaal, drogist te Wormerveer, Zeanweg. Curator Mr, Julius Hoog, al hier. Paul König, vischhandelaar te IJmuiden, de Roemerstraat C 12. Curator Mr. R C. Bakhuizen van den Brink, alhier. 0 j 11. het is gaan beschouwen als een verkregen a p6r' recht, iets wat als vanzelf sprekend be schouwd wordt en waarmede men zoodanig vertrouwd is geraakt, dat men het accep teert als een pensioen of lijfrente. De ge makzucht is zoo sterk en het jarenlang niets doen heeft zoo fataal gewerkt, dat men er zich niet meer toe kan brengen werk te zoeken of wanneer men het kan krijgen, er mede te beginnen. Als een der redenen, die zulk een toe stand bestendigen, noemt de heer Van Meerwijk de weinige medewerking van de werkgevers. Weigert een werklooze aange boden werk te aanvaarden, dan moet de werkgever daarvan aan het armbestuur of aan de arbeidsbeurs kennis geven. Men ziet er, volgens den schrijver, in 't algemeen zoo tegen op, overlast te ondervinden, dat men liever probeert iemand anders te vinden dan van het geval aangifte te doen en aldus te bevorderen, dat de onderstand van den werkschuwe wordt stopgezet. En hij besluit met den raad,-om een straf rechtelijke vervolging mogelijk te maken te gen werkgevers, die de bedoelde opgaven achterwege laten. Van anderen kant zijn ons gevallen be kend, dat werkloozen liever 15 per week steun blijven trekken, dan werk aanvaarden tegen 20 per week. Hoe ver wij ten deze in een slechte men taliteit al zijn afgezakt is verleden week bewezen in den Amsterdamschen gemeente raad. De hoofdstad behoort tot de vier groote gemeenten, die in aanmerking komen voor de proef van het Drentsche plan. Die proef zelf teekent al onzen tegenwoordigen tijdgeest. Er zal begonnen worden met per groote gemeente voorloopig 25 man naar de ontginningswerken uit te zenden. Dat is dus 1-00 man, welk getal tot 1000 kan worden opgevoerd. Niemand mag echter gedwongen worden; de werkloozen moeten zich vrij willig aanmelden. En daarom moet de werk gelegenheid zoo aantrekkelijk mogelijk wor den gemaakt. Er zal voor goede huisvesting gezorgd worden, niet in barakken, maar in nieuwe huizen. Er zullen huishoudsters zijn en de werklieden zullen kunnen opgeven, wat zij wenschen te eten. Goede kost staat voorop. Aan loon zal 15 tot 16 per week worden betaald met 100 pet. toeslag van de gemeente. Voor stedelijke arbeiders rekent men gemiddeld op 32 per week. Eens in de veertien daged zullen de kolo nisten naar huis mogen gaan, waarbij de reiskosten worden vergoed. De eenige eisch, welke gesteld wordt, is, dat zij zooveel geld naar buis sturen, dal de gezinnen geen werkloozenuitkeering meer behoeven te ontvangen Dat is dus het opvoedende element, hetwelk in deze zaak schuilt. Nu zou men mogen verwachten, dat zulk een plan algemeene toejuiching zou onder vinden. Hierin toch ligt perspectief. Op de' eerste plaats kan op deze wijze in ons land zelf een groot aantal werkloozen aan pro ductieven arbeid worden gezet. De ontstel lende afvloeiing van het land naar de groote steden kan weer in tegenovergestelde rich- SURSEANCE VAN BETALING, Surseance van betaling werd verleend aan de Naamtooze Vennootschap Pronkers fabriek van Oliën en Vet en te Beverwijk, voor den tijd van 6 maanden, ingaande 11 Februari 1927. Bewindvoerder Mr. T. A, M. A. van Löben Seis, alhier. VERNIETIGD, Vernietigd werd het faillissement van H. Gort, huisvrouw J. Vroom, handelaarster in turf te Haarlem, uitgesproken 23 Februari 1927. Curator Mr. A. Bruch, alhier. OPGEHEVEN, Opgeheven werden de faillissementen van J. Lanting, te Haarlem. Curator Mr. M. van Tou'on van der Koog, alhier. Failliet verklaard 10 November 1926. P. H. Meyer, te Haarlem. Curator Mr. P. Tideman. Uitgesproken 22-2-27. GEËINDIGD, Is geëindigd het faillissement van J. W. F. van Dijk, vroeger caféhouder te IJmui den, thans reiziger te Leeuwarden; door het verbindend worden der ui'.deelingslijst Gisteravond is te IJmuiden binnengeloo- pen het Nederlandsche motorschip „Rotter dam", dat op weg was naar New-York, doch in de IJmtiider haven moest terugkeeren tengevolge van een ontploffing, welke in de machinekamer plaats had en waardoor een stoker zeer ernstig werd gewond, Hij is per ziekenauto naar zijn woonplaats Rot terdam overgebracht, waar hij in een zie kenhuis is opgenomen. Omtrent de oorzaak der ontploffing, welke waarschijnlijk gezocht moet worden in het verbranden der gassen van de stookolie, is door de Scheepvaartinspectie een onderzoek ingesteld. De schade aan het schip was niet zeer groot. Gisteravond 8 uur is het dan ook weer naar zee vertrokken. Gistermiddag 5 uur ging uit de groote sluis naar zee het tankschip „Rotterdam", van de Americain Petroleum Company. In het buiten-toeleidingskanaal gekomen, hoor de men plotseling een hevige knal. Even later vroeg het schip assistentie en werd het aan den toeristensteiger in genoemd kanaal vastgemaakt. Onmiddellijk waar schuwde men dokter Robles de Vries, die spoedig ter plaatse was. a Een der opvarenden vertelde: De stoker L. had de opdracht gekregen, wanneer het schip de sluis verliet, nog een stoomketel aan te maken. Daar de ketels met olie worden gestookt, vermoedt men dat in de toeleidingsbuis naar den ketel een lek is geweest, waardoor zich een groote hoeveelheid gas heeft kunnen vormen, dat, zoodra de stoker met vuur er bij kwam, met een hevigen knal ontplofte. Buiten-Spaarne? Tot voor kort kon men hem bij goeden molenwind steeds zien za gen, maar thans zijn er belangrijke herstel lingen noodig en de eigenaar overweegt den molen af te breken. De Vereeniging „De Hollandsche Molen" heeft zich met het dreigend gevaar bezig gehouden en den eigenaar er toe gebracht, den molen aan de vereeniging aan te bieden, op voorwaarde, dat deze hem in orde laat brengen en hem voor een gering bedrag weer in huur afstaat. Daarvoor is een bedrag van 2500.be noodigd tot bijeenbrenglng waarvan op alle belangstellenden een beroep wordt gedaan. Reeds gingen enkele stadgenooten vóór met bedragen van 100; ondergeteekenden hebben zich met het bestuur van ,De Hol landsche Molen" vereenigd tot een comté om het bedrag vol te maken. Het mag van Haarlem en omgeving niet gezegd worden, dat het, bij gebrek aan een zóó gering bedrag, één der belangrijkste monumenten, dat tevens een nuttig be- drijfsobject is, te gronde liet gaan. Minnaars van oud-Haarlem, wandelaars langs het stille Spaarne, watersportenthou siasten, gij bewoners ten slotte van Heem stede en Haarlemmerliede en van het Zuid- Oostelijk stadsdeel, aarzelt niet, maar zendt uw bijdragen, klein of groot, aan het kantoor van „De Hollandsche Molen", Heerengracht 540, Amsterdam of aan J. L. Tadema, Ged. Oude Gracht 91, Haarlem (postrekening No. 7663). Een comité uit de ingezetenen is samengesteld. A.s. Zondag is het voor beide parochies van Beverwijk weer een bijzondere dag. Daar zal namelijk onder de H.H. Missen in beide kerken een pater van de Missie van Mill-Hill, de Eerw. pater Keet, komen spre ken over het missiewerk. Daarna wordt des avonds in het K. S. A. gebouw aan de Peperstraat een groote missievergadering geiiounen, waarbij de prachtige hlm, be trekking hebbende op de missie in Oeganda, vertoond worden. Een aansporing om deze buitengewone bijeenkomst te bezoeken, lijkt ons over bodig. Vooral niet, wanneer we er bij ver-, meloen, dat het mannen, en knapenkoor, onder leiding van den heer Trompert, zijn medewerking zal verleenen. De Vleeschkeuringswet. Maandagavond hield Dr. G. Hannema, Rijksveearts te Wijk aan Zee en Duin, voor de Politie- schietvereeniging „Westerhout", een lezing over de vleeschkeuringswet. Een groot aan tal politiemannen woonden deze lezing bij. Op duidelijke wijze zette Dr. Hannema de verschillende artikelen der wet uiteen. Ook ging hij terug tot de zeer oude tijden, toen reeds verschillende bepalingen omtrent reinheid bij slachtvee van toepassing waren. Na de lezing gaf de dr. jtlannema gele genheid tot het stellen van vragen, waarvan door vele politie-mannen een dankbaar ge bruik gemaakt werd. Tenslotte werd de avond met een dank woord aan den spreker besloten. Men was ten zeerste voldaan over deze goedgeslaagde oijeenkomst. hopelijk zal deze door meer dere gevolgd worden. Uitbreiding ,,'t Centrum." Het veiling gebouw t Centrum, aan de Koningstraat, zal worden uitgebreid, In de vergadering van aandeelhouders is besloten, om het be staande woonhuis af te breken en deze vrij komende grond voor uitbreiding te be stemmen. riet nieuwe gedeelte zal een oppervlakte van 250 M2 verkrijgen. In de bovenverdie ping van dit nieuwe gedeelte zal een ver gaderzaal komen, waarnaast de koffie kamer en de woning voor de congierge- veilingmeester. De aanbesteding zal binnenkort plaats hebben. De nieuwe gasdirecteur. In de raadsver gadering van 18 Januari werd benoemd tot directeur der gemeentelijke lichtbedrijven de heer R. J, M. Payens. Naar wij thans ver nemen is de heer Payens, bij het gewone geneeskundig onderzoek niet goedgekeurd. DE BREESTRAAT-VERSIERING. Ter bespreking van de versiering, ver lichting enz. van Breestraat, Schans en Sta tionsplein werd Maandagavond in Hotel „De Zon" een vergadering gehouden, waartoe de bewoners van deze straten waren uitgenoo- digd. De bijeenkomst, welke door den heer Coppens gepresideerd werd, was slechts matig bezocht. In de eerste plaats werd medegedeeld, dat de beplanting van de gazons zal geschieden onder leiding van „Bloembollencultuur en de plaatselijke af- deefing van de Ned. Mij. voor Tuinbouw- en Plantkunde. Zes gazons worden gereserveerd voor de olaatselijke bloemisten, en voor de Mij. voor Tuinbouw- en Plantkunde, en vier voor Bloembollencultuur. Met de beplanting zal in het voorjaar een aanvang worden gemaakt Wat de illuminatie betreft, deze zal met z.g. prikkabels worden aangevoerd. Een ingekomen teekening, bevattend een ontwerp voor eerepoorten, werd voorloopig aangehouden voor nadere kostenberekening. Ten slotte werd nog een commissie voor versiering ingesteld, waarin o. m. zitting heb ben de heeren H. A. J. J. v, d, Bergh, Jos. E. Boerlagen, D. M. G. Botterop en Mr San ders. Dezen heeren zal bericht van hun be noeming worden gezonden. Hierna volgde sluiting met een woord van dank voor de betoonde belangstelling. Jaarvergadering R. K. Bouwvakarbeiders- bond. Morgen houdt de R.-K. Bouwvak- De stoker, die zich voor den vuurmond J arbeidersbond St. Joseph, afdeeling Halfweg, bevond, werd ernstig aan borst, hals en gezicht gewond. Dr. Robles de Vries ver leende eerste hulp. Verder was aan boord flag worden geleid; de landarbeiders terug, alles wei In de machinekamer en de, stook- haar jaarvergadering. Behoudens behande ling eener belangrijke agenda zal als spre ker optreden de heer Volkerts, uit Zaan dam. en zelf heeft hij reeds meermalen de bede vaart meegemaakt. Tot de „nieuwe gezichten" richt de voor zitter 't verzoek zich hedenavond als lid op te geven. Hierna wordt het vaandellied gezongen. De notulen worden onveranderd vastge steld. Volgde mededeeling v.d. uitslag van inge steld onderzoek bij de spoorwegen. De leden wenschen blijkens 'n vorig besluit, hierop niet in te gaan. De heer Huyg te Beverwijk heeft 'n groote boot beschikbaar gesteld voor de Heems- kerksche pelgrims. De .Weleerw. Heer kapelaan Roelvink zal evenals vorig jaar de tocht meemaken en te A.dam dé H. Mis opdragen. Deze mededeeling wordt met applaus begroet. Volgen nog enkele mededeelingen over den tocht. Vooral wordt er op aangedrongen zich devoot en geheel naar de wenschen des hoofdbestuursleden te gedragen. De prijs der bootkaarten bedraagt 70 ct. retour en 35 ct. enkele reis. A.s. Zendag kunnen de kaarten in de K. S.A. gehaald worden en daarna tot en met Vrijdagavond bij den heer M. Mok. Bij de bespreking van den tocht wordt van 't bestuur voorgesteld 't Lof voor de voetgangers te stellen op 9 uur. De voorzitter maakt dan propaganda voor de bedevaart te voet en wekt vooral de jonge ren hiertoe op. 't Lof voor de „bootpelgrims" zal plaats hebben te 12 uur. Sterk wordt er op aangedrongen 't Lof bij te wonen. De terugreis heeft plaats te kwart over 7. Rooken tijdens de heenreis en processie is verboden. Op de boot is gelegenheid voor consump tie. Gewaarschuwd wordt niets aan te pakken van reclaml-makers in A.dam. Tot voorbidders worden benoemd de heeren Minnebo, G. Diemeer, C. van Lies hout, Jac. Beentjes, R. Beentjes, Q. Groot, J. Heesterbeek, A. v. Woesik, C, de Ruyter, J.F. Smit, W. Meyer, G. de Ruyter en J. Jorna. De Zeereerw. heer Pastoor vangt dan z'n lezing aan. Door 'n leuke vergelijking wist spreker al dadelijk geheel en al de aandacht te trek ken en door 'n zeldzaam aangename vertel trant wist de Pastoor die te behouden tot 't einde toe. Op eenvoudige wijze vertelt spreker de geschiedenis van het H. Mirakel en wist zoodoende de geheele vergadering tot nog grooter geestdrift voor de bedevaart en nog vuriger liefde voor het H. Sacrament cp te wekken. De deelname aan den Omgang zal dit bewijzen. De voorzitter brengt dank voor de schoone lezing, welke dank door 'n hartelijk applaus der leden wordt onderstreept. Bij de rondvraag wordt op verzoek nog maals medegedeeld dat de Omgang plaats heeft cp 20 Maart. Na 'n dankwoord wordt de vergadering wederom met gebed gesloten. Stille Omgang. Gisteravond vergader de in hotel Sistermans de Afd. Hillegom en Omstreken van het Genootschap v. den Stillen Omgang. De opkomst was schitterend. Ook alle Eerw. Heeren Geestelijken der beide pa rochies waren tegenwoordig. De voorz., de heer Joh. A. Gerritsen opent met een woord van welkom en met den chr. gr. In het bi zonder verwelkomt spr. den Weleerw. Heer Mathot, kap. van St. Martinus, die een op wekkend woord zal spreken. Daarna draagt spr. de leiding over aan den Directeur. Pas toor B. v. Leeuwen. De notulen worden nu ge lezen en onveranderd vastgesteld. Het Jaar verslag maakte met groote voldoening gewag van den steeds toeriemenden groei en van het welslagen der vorig jaar gehouden bedevaart. De penningmeester sloot zijn boeken met een batig saldo van 70.60, terwijl het totaal aan kas bedroeg 533.60. De heeren H. v.d. Vossen en C. Joh. Bakker .Jzn., controleerden de bescheiden, die volmaakt in orde waren, waarna de penn. onder dankzegging werd ge dechargeerd. Ter opluistering van deze gods dienstige vergadering, zong het Zangkoor „Gloria in Excelsis Deo" der St. Josephkerk het immer mooie nummer Jesu Dulcis, waar na de heer J.H. Versteege, bariton solist het „Onze Vader" schitterend vertolkte. De Directeur wees er thans op, hoe heden verga derd wordt op den schoonen feestdag van St, Thomas van Aquino, den grooten dichter van het H. Sacrament. Spr. geeft nu het woord aan den Weleerw. Heer Mathot. Deze neemt als uitgangspunt Joh. Hoofdstuk IV, de ge nezing van den knecht des Hoofdmans van Kapharnaum, om na te gaan, dat de H. Eu charistie is de bron van alle bovennatuurlijk leven en heiligheid, zich toonend in leven en werken. Spr. eindigt zijn hoogst devoot be toog met eenige fragmenten uit Vondels Al taargeheimenissen. Pastoor Van Leeuwen dankte den gewijden inleider in eenige krach tige bewoordingen. Na de pauze zong het koor weder hoogst verdienstelijk een meerstemmig Adoro Te, terwijl de solist het Mirakellied zong. De Di recteur dankte het koor, zijn Directeur en den solist voor de belangelooze medewerking en hield zich voor het volgend jaar aanbevolen. Het Bestuur deelde den leden mede, dat de Tramdirectie de pelgrims vervoert Hillegom Haarlem (heen) en AmsterdamHillegom (terug) voor een totaal één gulden. De kaarten zijn vanaf Maandag 14 dezer aan het kantoor der Directie aan de Hoofdstraat verkrijgbaar. Men hale ze intijds Behalve de bizondere intentie, door het Hoofdbestuur gevraagd (gebed voor Mexico) werd eveneens een krachtig gebed verzocht voor een ongelukkigen zondaar in eigen pa rochie. Nog werd medegedeeld, dat ze Paasch- dag in de beide parochiekerken van Hillegom, alsook te Bennebroek, Vogelenzang en Zilk een H. Mis voor de leden van ons Genoot schap zal worden opgedragen. Voor de voorbidders zal nog ten spoedigste een vergadering worden gehouden. Hierna de rondvraag, een hartelijk opwekkend woord van den Directeur en sluiting met den chr. groet. kwart over acht opende de presidente de vergadering, heette allen een hartelijk wel kom, in het bijzonder den Geestelijken ad viseur, en den heer Van Norden, afd.-chef der firma C. J. van Houten, chocoladefa briek te Weesip, Verleden jaar hadden zich 14 dames op gegeven voor het vervaardigen van boeken voor de blinden. Door omstandigheden zijn weinig resultaten te boeken; de dames J. Lubbers, en Van Hooff zullen nu opnieuw trachten dit liefdewerk tot meer bloei te brengen. Het lidmaatschap kost 1.en men krijgt gratis onderricht. De heer Van Norden hield nu een inte ressante lezing met lichtbeelden over cacao en chocolade. De cultuur en plantages wer den op zeer duidelijke wijze op het doek gebracht onder een lee-zame uitlening. Onder de pauze werden alle dames gslrac- teerd op een kop thee en chocolade. Door mejuffrouw van Hooff werden 5 nieuwe leden ingeschreven. Door den Zéér Eerw. heer pastoor en mej. Groen werden loten verkocht van de sprei, welke verloot wordt ten bate van de sieraden der kerk. De heer Van Norden bracht hierna de bereiding van cacao in beeld. De paresidente dankte den heer Van Norden voor de aangename en duidelijke lezing. Nog werd het rctraitewerk bespro ken en vervolgens de vergadering gesloten. Bij bet verlaten der zaal ontving een ieder een verrassing der firma van Houten, wat dankbaar werd aanvaard. Heldenmoed beloond. Maandag heeft de vice-consul van Noorwegen, de heer H. J. Balfoort, ten kantore van de reederij „Pra- nis" een zilveren beker met inscriptie uit gereikt aan schipper Job Stam, van de stoomtrawler Holland IV, zulks als blijk van groote erkentelijkheid der Noorsche regec- ring voor de redding der opvarenden van den Noorschen driemastschoener „Gulhorn Alsaker," welke tijdens den storm van 11 October j.l. ten N.W. van Terschelling is vergaan. De vice-consul heeft daarbij met groote waardeering gesproken over het heldhaftig gedrag van Job Stam en zijn mannen, die met levensgevaar aan de redding arbeidden. R. K. Vrouwenbond. Gisterenavond werd een vtrgadering gehouden van den'R,- K. Vrouwenbond, in de Zusterschool, Qm Redders beloond. Gisteren is als blijk van waardeering voor de heldhaftige red ding der opvarenden van den in October van hei vorig jaar tijidens zwaar storm weer nabij Terschelling verongelukten mo- torschoener „Guthorm Alsaker" namens de Noorsche regeering aan schipper Joh. Stam van den stoomtrawler IJ. M. 189 ,Ho'land IV" een zilveren beker met inscriptie ui'gereikt. R. K. Vclgsbond. Maandagavond hield de R. K. Volksbond, afd. Vogelenzang, een openbare vergadering, waar als spreker op trad de heer v. Rooyen uit Amsterdam, voorzitter van het Centraal Bestuur. Te half ach opende de voorzitter de vergadering met den Christelijken groet en hette alle aanwezigen welkom, in het bijzonder de spreker. De opkomst was matig. De heer Van Rooyen zette op breedvoerige wijze uiteen de a.s. groote meeting, die op 17 Juli a.s. gehouden zal worden, waar Mgr. Diepen, Bisschop van den Bosch, de H. Mis zal opdragen in d poenlucht. Verder zette hij uiteen de beteekenis van de Standsorganisatie naast de Vakorganisa tie. Spr. wees op de gevaren, welke het H Geloof bedreigen en spoorde aan, om vooral de katholieke pers te steunen en hoopt een Apologetische Cursus te houden opdat de leden seeds meer ontwikkeld wor den. De voorzitter dankte den heer v. Rooyen voor zijn gehouden rede. Enkele leden gaven zich op voor de meeting, waarna de voorzitter sloot met gebed. Land- en tuinbouw. Woensdag 9 April zal voor boeren en tuinders een vergade ring worden gehouden in de gymnastiek zaal der zusterschool te Driehuis. Een zeer bekend ingenieur op land- en uinbouwgebied zal als spreker optreden en o.a. behandelen. De productie van land- en tuinbouw in verband met de wet op den uitvoer". Aanbesteding. Gisterenmiddag werd door B. en W. ten Raadhuize, alhier, aan besteed: het onderhoud van alle de ge meente Schoten toebehoorende plantsoe nen en beplantingen gedurende het verdere gedeelte van het jaar 1927. Ingekomen waren 4 biljetten. Voor de volgende bedragen werd ingeschreven. P. T. Kulk, 2550; N Beum 1700, zon der levering mest 1625; W. Olrich en W. F. de Nijs te Schoten 1610; P. Jonker 2146. Tevens werd aanbesteed de levering van politiekleeding. Fa. Wed. G. A. Zodenheim 734: Jos. v. d. Wouw, Tilburg 650.25; Goederen magazijn, Kattenburg 714.03; Hogerheijde voor 879. De Tweede Kamer verwierp gisteren "het ontwapeningsvoorstel ter Laan met 53 tegen 32 stemmen. De samenvoeging Oorlog en Marine. der ministeries van Het wctsvoorstel-Braat tot afschaffing van den Zomertijd is in de afdedingen der Tweede Kamer ongunstig ontvangen. Het polderbestuur Nieuwkoop-Noorden, heeft besloten de Nieuwkoopsche plassen te dempen. Door de Ned, Vereeniging van Weldadig heid is te Brussel een Prins Juliaca-londs opgericht met 140.000 irancs. Het verdrag Nederland—België; een adres van 639 advocaten aan de Eerste Kamer. Proces wegens poging tot landverraad tegen Duitsche, pacifistische journalisten. De aardbeving in Japan. Duizenden men- schen hebben het leven verloren. De Ver, Staten doen aan Engeland en Japan een definitief voorstel betreffende een conferentie over de beperking van de bewapening ter zee. Verklaring der Fransche aaris-bischoppen en bisschoppen betreffende de veroordee ling der Action Fran9&ise door den Paus. Barometerstand 9 uur v.m.: 748. Vooruit. Vr. Worden door Frankrijk nog legionaires aangenomen voor het Vreemdelingenlegioen Zoo ja, tot wien moet men zich wenden? Antw. Wend u om inlichtingen tot het Fransche consulaat, Sarphatistraat 1 fa, Am sterdam. Vr, Mijn dienstmeisje is per maand ge huurd. Met Nieuwjaar heeft zij een Nieuw jaarsfooi ontvangen. Met 1 Februari heelt zij haar betrekking tegen 1 April opgezegd. Heb ik het recht haar Nieuwjaarsfooi in le houden? Antw. ïn uw geval geldt het schenken van de Nieuwjaarsfooi als het geven van een gewone fooi. Vr.: Van den burgemester van Utrecht ontving ik een oproepingsbiljet voor de a.s. Prov. Statenverkiezing te Utrecht, waar ik bet laatst heb gewoond. Daar ik mijn stem plicht aldaar zal moeten vervullen, zou ik gaarne willen weten of hiervoor vergoeding wordt gegeven voor reiskosten en eventueel tijdverlies. Zoo ja, waar moet ik mij vervoe gen ter declaratie van een en ander? Antw.: Vergoeding voor reiskosten en tijdverlies wordt niet gegeven. Vr.: Kunt u mij ook zeggen of de koning van Italië nog in de ban is? 2. Zoo ja, of hij zijn plichten waarneemt? Antw.: 1. Neen. 2. Hij neemt zijn plichten waar. Vr.: Waar moet men zich vervoegen, om als vliegenier te worden opgeleid bij de K. L. M.? enj Antw.: Wendt u tot de Kon. Luchtvaart Mij. yiiegkamp Schiphol, Haarlemmermeer, Licht op. De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om 6.23. te te Hoogste barometerstand 7.57.4 m.M. Biarritz. Laagste barometerstand 7.43.1 m.M. Skagen. Verwachting: Zwakke tot matigen, Zuide lijk tot Zuid-Westelijken wind; zwaar be wolkt tot betrokken met tijdelijke opkla ringen, regenbuien, weinig verandering in temperatuur. Eierveiling. Op de gehouden eierveiling waren aangeveerd 15500 kipeieren, prijs ƒ57 per 100 stuk; 1200 eendeieren, prijs ƒ5 tot 5.50, per 100 stuks; 11 ganzen eieren, prijs 16 cent per stuk. Ernstig ongeval. L. Krom, herbergier alhier, had het ongeluk bij het afsluiten van flesschen dat er een bij de druk barste, waardoor hij een vinger nagenoeg afsneed. In het gasthuis te Amsterdam werd zijn hand geopereerd teneinde de vinger te hechten. BRANDSTICHTING TE ZALTBOMMEL? ZAL f BOMMEL, 9 Maart. Eenige maan den geleden is alhier door brand verwoest het woonhuis, gelegen aan den Stations weg, bewoond door Van der M. Daar de brand onder verdachte omstandigheden plaa's vond, werd een streng politie-onder- zoek ingesteld. Als resultaat daarvan is thans door den off cier van Justitie rechts ingang tegen v. d. M. verleend, HET KANTONGERECHT TE ZALT-BOMMEL, ZALT-B-OMMEL, 9 Maart. Door het gemeen'ebestuur alhier is een adres aan den minister van justitie en de leden van de Tweede Kamer gezonden tot behoud van het Kantongerecht aldaar. Ingevolge het wetsontwerp ligt het in de bedoeling der regeer.ng het kantongerecht Zaltbom- mel onder te brengen bij het Kantonge recht Gelderma'sen en gedeel elijk bij het kantongerecht 's-Hertogenbosch. LONDEN, 8 Maart. Heden heeft de pre. mier Baldwin en de minister van Binnen landsche Zaken, Locker Lampson, een deputatie ontvangen, aan het hoofd waarvan Lady Astor stond, welke deputatie de re geering kwam verzoeken, een maatregel in het leven te roepen, welke hét mogelijk zal maken voor vrouwen, van 21 jaar, deel te nemen aan de eerstvolgende algemeene verkiezing. De aangelegenheid zal in het Lagerhuis ter sprake worden gebracht. R.K. CENTRALE VAN BURGERLIJK OVERHEIDSPERSONEEL. Zaterdag 5 Maart vergaderde te Amster» dam de R.K. Centrale van Burgerlijk Over» heidspersoneel. Hoofdzaak der besprekingen was, wat er gedaan zou kunnen worden oir, de uitvoering der motie-Bulten te bevorderen. Er werd besloten een onderhoud met de R.K. Kamer club aan te vragen, om daarna te beslissen omtrent de verdere actie, o.a. of er eeai congres zal gehouden worden^.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1927 | | pagina 1