Radio-Omroep. FEUILLETON. Wat zal hij er mee doen? y Een proces wegens landverraad tegen Dultsche pacifistische journa listen. Arbeidsconflicten te Sjanghai. Bijzonderheden over de aard beving in Japan. Onder de Radio-berichten: Een verklaring van Fransche Aartsbis schoppen en Bisschoppen betreffende de veroordeeling* van de Action Francaise door den Paus. De Ver. Staten doen aan Engeland en Japan een definitief voorstel inzake een conferentie over beperking van de bewapening ter zee. De slachtoffers van de Japansche aardbeving loopt In de duizenden. BINNENLANDSCH NIEUWS. De Nieuwkoopsche Plassen zullen verdwijnen. Mr. Zimmerman te Brussel. Een pleidooi voor het behoud der Maasbrug te Maastricht. De bijzetting van Generaal Van Heutsz. De toestand op Ameland. Het verdrag NederlandBelgië. De Limburgsche Liga en het verdrag Nederland-België. Een Prinses Juliana-fonds te Brussel gesticht. VERKEER EN POSTERIJEN. Uitbreiding van den dienst op de Postagentschappen. LUCHTVERKEER. Betere outillage der K. L. M.~ vliegmachines. KUNST EN KÉNNIsl Begrafenis Joh. Schoonderbeeh. BOEK EN BLAD. Boekbespreking. De Britsche oorlogsbegrooting. In den loop van het debat over de oor- rogsbegrooting heeft het Lagerhuis met 223 tegen 10S stemmen een voorstel van de Ar beiderspartij verworpen, waarbij in over weging werd gegeven dat de regeering in de voorbereidende ontwapeningscommissie te Genève het initiatief zou nemen tot voor stellen ter bereiking van een internationa le overeenkomst nopens de vermindering der landmachten. Greenwood, de voorsteller, voorspelde een grooten wedstrijd in bewapening met tanks, gepaard gaande met het bouwen van land- dreadnoughts en daarna land-superdread- noughts. Commander King, de vertegenwoordiger yan het departement van oorlog, verklaarde Mat burggraaf Cecil te Genève al het moge lijke zou doen cm een dergelijke overeen komst te bereiken maar alles wat wij, aldus spr., nopens de ontwapening zouden doen kan alleen geschieden door een internatio nale overeenkomst, waaraan alle groote naties der wereld deelnamen. Het Britsche leger moet voldoende zijn voor de verde diging van het rijk. Het Lagerhuis heeft de legersterkte, 166.000 man met inbegrip van Indië en de ■jaarwedden en soldijen, zonder stemming goedgekeurd. Lloyd George's belasting. Lloyd George zal aan de Ver. Staten in- Komstenbelasting moeten betalen over een bedrag van 2000 pd.st. voor het pensioen, dat hij van het Carnegie Fonds geniet. De autoriteiten hebben geconcludeerd, dat het hier geen gift betreft, zoodat het bedrag onderhevig is aan belasting. De Conventie van Washington. Naar verluidt is Lord Robert Cecil be noemd tot voorzitter van de kabinets-com- missie, die zich met de conventie van Was hington inzake den arbeidstijd zal bezig houden. Men rekent, na den terugkeer van Lord Cecil uit Genève, op een beslissing der regeering over ratificatie van de con ventie. Algemeen is men in welingelichte Lager huiskringen van meening dat de regeering tich vóór ratificatie zal uitspreken. Restauratie van tempels. Een draadloos bericht uit Stockholm meldt, dat proL A. Kreuger, een specialist op bouwkundig gebied, door een Britsch- Indisch Maharadja is aangezocht om zich met bescherming van het uiterlijk van een groot aantal oude Indische tempels te be lasten. Verschillende blokken steen zijn naar Zweden gezonden voor experimenteele doeleinden. Aan prof. Kreuger is eveneens verzocht het werk in Indië zelf te leiden. - Een proces wegens land- j verraad. Op 31 Maart 1925 verdronken tijdens een bixgslagoefening in de Weser bij Weltheim 81 jonge soldaten van het instructie-bataljon van een infanterie-regiment van de rijks- weer. Op 4 April schreef een journalist, die bij de ramp tegenwoordig was geweest, in een Berlijnsch blad, dat een deel van de ver dronken manschappen z.g. tijdelijke vrij willigers waren. Op 11 Apr.I schreef de journalist B'ethold Salomon in het pacifistische weekblad „Das andere Deutschland" een artikel met het opschrift: „Das Zeitfreiwilliger Grab in der Weser", waarin hij op grond van een intus schen ingesteld onderzoek een dergelijke bewering uitsprak. (Het artikel besloot met een beroep op den rijksweerminister aan dezen toestand een einde te maken, nu kort te voren de rechtmatige ontruiming van de Keulsche zona was uitgesteld wegens blijk bare schending van de ontwapeningsvoor - schri.'ten. In Juli werd wegens dit artikel een voor onderzoek geopend. In Maart 1926 werd het onderzoek geslo ten; maar eerst op 1 Maart '27 werd, zoo deelt de ,,Voss. Z mee, nadat de verdedi ger het O. M. herhaaldelijk had moeten ver zoeken om toezending der stukken, een vervolging ingesteld wegens poging tot landverraad. Daarbij werd ervan uitgegaan, dat de mededeelingen over „tijdelijke vrij willigers" weliswaar onjuist waren geweest, maar dat de journalisten ze voor waar had den gehouden en dat publicatie van zulk soort berichten en vooral het aangeven van bepaalde gevallen, gewoonlijk tot gevolg hadden, dat de vroegere vijanden daarop sancties grondden, benevens de hand having der militaire contröle, een en ander ten nadeele van het Rijk. Deze constructie, betoogt de „V. Z.", brengt de vervolgden in een moeilijken toe stand, want gelukt het hun de waarheid van hun beweringen te bewijzen, dan wordt volgens de meening van het O. M. hun misdaad voltooid landverraad. De officier wil hen blijkbaar voor deze consequentie beschermen. De journalisten beroepen zich erop, dat in hpt orgaan van den Jongduitschen bond na hel ongeluk een reeks doodsadvertenties zijn geplaatst van leden van den bond, waaruit bleek, dat minstens elf leden van dien bond behoord hadden tot de 81 ver dronken „soldaten". De officier legt deze doodsadvertenties zoo uit, dat de daarin genoemde dooden oud-leden van den bond waren geweest, dien zij verlaten hadden, toen zij tot de rijksweer toetraden, „über haupt" waren tijdelijke inlijvingen slechts voorgekomen gedurende de bijzondere perio de '23'24; mocht het sindsdien wellicht nog een enkelen keer zijn voorgevallen, dan geschiedde dit toch niet met goedkeu ring van de autoriteiten, verantwoordelijk voor de nakoming der vredesbepalingen. In een redactioneel naschrift vraagt de „Voss. Z." of de aera van processen wegens landverraad tegen journalisten onder de nieuwe regeering weer moet beginnen. Sinds eenigen tijd waait te Leipzig en misschien ook te Berlijn, een andere wind. De be strijding van de communisten uit zich in een reeks hoogverraadsprocessen tegen boekhandelaren en zetters; die van de paci fisten begint thans met vervolging van journalisten. De aanhechting van Bessarabië. De Italiaansche delegatie publice.ert een verklaring inzake de ratificatie van het verdrag van 20 Oct, "20 over de aanhech ting van Bessarabië bij Roemenië, indertijd afgesloten tusschen Engeland, Frankrijk en Italië eenerzijds en Roemenië anderzijds. In de verklaring wordt erop gewezen, dat het thans genomen besluit tot ratificatie door Italië zoolang is uitgesteld om de be trokken mogendheden Rusland en Roemenië gelegenheid te geven in deze quaestie tót een regelig te komën; maar dat met de ratificatie door Italië in geen enkel opzicht een onvriendelijkheid bedoeld is tegen het bevriende Rusland. Aan de ratificatie moet geen gewicht worden toegekend, dat uit gaat boven de beteekenis van het verdrag. In de Geneefschc kringen wordt in dezen stap echter niettemin de bedoeling gezien niet alleen de Italiaansche-Roemeensche be trekkingen te onderstreepen, maar ook te werken in de lijn van de jongste Engelsche politiek. De ramp op Madagascar.. De eerste draadlooze berichten schijnen schromelijk overdreven. Ër zullen ongeveer 18 inboorlingen gedood zijn en zes gewond. De materiecle schade is geweldig groot. AUe openbare gebouwen, behalve het Postkan toor en het departement van Financiën zijn verwoest. De werf ligt geheel tegen den grond; de zee is over een afstand van 5C0 voet de straten binnen gedrongen. De^Fransche stoomschepen „Ville de Mar seille „Catinat en „Sainte Anne" zijn aan den grond geloopen. Van het laatste schip zijn zeven man verdronken. Ook een Zweedsch schip is gestrand. In Tamatave is het rustig; er is geen ge brek aan levensmiddelen. De staat van be leg is als voorzorgsmaatregel afgekondigd. Een Engelsch stoomschip, dat op 6 Maart van Réuriton te Port Louis aankwam ver- telde, dat oók op Réunion noodweer was geweest; hooge zeeën sloegen over 't eiland; het schip heeft zich met moeite kunnen redden. De Amerikaansch-Mexicaan- sche betrekkingen, In verband met de vermelde incidenten betreffende Tellez, den Mexicaanschen ge zant in Washington, wordt draadloos uit Laredo (Texas) geseind, dat de gezant de Mexicaansche grens heeft overschreden. Hij herhaalde, dat hij zich naar Mexico City be gaf, om zijn zieken broeder te bezoeken en niet omdat hij als gezant zou zijn terugge roepen. Omtrent den stand der Amerikaansch- Mexicaansche betrekkingen, zeide hij, dat deze scherper waren dan drie, vier maanden geleden, doch hij was hoopvol gestemd om trent een mogelijke overeenstemming Een ontploffing. Twee mannen werden gedood en vier wor den vermist tengevolge van een ontploffing in een petroieumtank op de Atlas-werken op de Standard Oil, te Buffalo. De bouw der kruisers. Het departement van marine deelt mede, dat de inschrijving is opengesteld voor den' bouw der drie kruisers, welke door het Congres in de marine-begroo ing zijn opge nomen, in strijd met den wensch van presi dent Coolidge, alsmede 'voor den bouw van de laatste drie der acht kruisers tot welker bouw het Congres twee jaar geleden ge machtigd heeft. Ten gevolge van het in gebreke blijven van den Senaat om de noodige gelden goed -c keuren, besloot de staatssecretaris van marine het werk yan het moderniseeren der slagschepen „Oklahoma" en Nevada" niet voort te zetten. De strijd in Nicaragua, Paiteson, de Brilsche zaakgelastigde, heeft medegedeeld, dat de Britsche regee ring thans overtuigd is dat de belangen der Britsche onderdanen in Nicaragua voor taan voldoende zijn beschermd. Hij voegde er aan toe, dat Engeland niet voornemens is nog een oorlogschip naar Nicaragua te zenden of een anderen maatregel van soort» gelijken aard te treffen. De arbeidersconflicten te Sjanghai. De arbeiders verscherpen hun terroristi sche methodes met 'het doel zich de alge- heele overmacht op alle arbeiders te ver- zekeien. Een mees erknecht van de Shang hai Dock Company, die op zijn post was gebleven ,werd vermoord; een andere, op een spinnerij werkend arbeider, werd met revolverschoten gewond. Niemand werd gearresteerd. De misdaden werden gepieegd door moordenaars, die door de extremisten worden betaald, In een arbeidersmeeting werd een reso lutie aangenomen, waarin werd voorgesteld de arbeiders te wapenen met het doel de politieposten aan te vallen. Aardbeving in Japan. De minister van binnenlandsche zaken deelt mede, dat bij de jongste aardbeving veertig dooden en 67 gewonden zijn. Twee steden zijn geheel verwoest. Met betrekking tot de aardbeving wordt nader uit Tokio gemeld, dat dit de hevigste was, die sinds 1900 in de districten- Osaka en Kobe heeft gewoed. Van#tallooze huizen werden de daken ontrukt, sommige stortten in en overal geraakte de verlichting defect. De bewoners zochten een goed heenkomen, Te Tokio werd een vrij sterke trilling waargenomen, welke tot een kleine paniek leidde onder de gasten van het Imperial Hotel. Ten gevolge van het ineenstorten van een fabriek en een logement nabij Osaka werden negen meisjes gedoo-d en 25 ge wond. Uit Osaka wordt gemeld dat er hij de aardbeving 22 personen werden gedood, 13 huizen volkomen en 32 andere gedeeltelijk werden verwoest. Nochtans wordt de schade in deze stad niet als zeer ernstig beschouwd. In Saki, bij Osaka, zouden 18 dooden zijn, Mineyana, ongeveer 55 mijl benoorden Osaka, is een van de geheel verwoeste steden. In een vergadering van het polderbestuur Nieuwkoop-Noorden met ingelanden, liee.t men in beginsel besloten een overeenkomst aan te gaan met Den Haag om het stadsvuil naar hier te vervoeren en daarmee plassen en poelen te dempen, schrale rietlanden te hcogen en in tuinland te veranderen. Veel zal er nu nog van afhangen of de gevraagde garantie van het Rijk, van 800.000, wordt toegestaan, De oud-burgemeester van Rotterdam, ipr. A R. Zimmerman, heeft een bezoek ge bracht aan het Holland-Huis te Brussel. Hij werd rondgeleid door den president en den secretaris van deze instelling, de heeren B. J. Veldhuis en L. Wolters, wien hij zijn bewondering te kennen gaf voor de fraaie en doeltreffende inrichting van het Holland- Huis en het werk, dat het, ook door zijn Inlichtingsbureau, dóet voor Nederland en zijn overzeesche bezittingen. Het bestuur van Groep Nederland van het Algemeen Nederlandsch Verbond, heeft dezer dagen een schrijven gezonden aan het bestuur van den Bond „Heemschut", waaraan het volgende is ontleend: De kwestie der Maasbrug is nog altijd hangende. Er werd nng geen uitspraak gedaan. Zal het verlangen bevredigd wor den van al degenen, wien ons nationaal bezit aan kunstschoon en geschiedkundige monumenten ter harte gaat en blijft de oudste brug van ons land voor ondergang bewaard? De actie tegen de Maasbrug binnen Maastricht zelf, werd indertijd ingezet onder het mom van moderuiseeringsnood- taak, als zou de brug te oud en te smal. een sta-m-den-weg zijn voor waterafvoer en modern verkeer. Er is voldoende hier tegen opgekomen. Zoolang de brug herstel baar is, hoeft ze niet „te oud" te heeten; moest de brug verdwijnen als te „smal", dan kon half Maastricht wel afgebroken worden, want de drukste straten der stad, zijn smaller dan de brug; voor den water afvoer wordt gezorgd bij den aanleg van het Julianakanaai, en het verkeersvraagstuk moge zijn juiste oplossing vinden door den bouw eener tweede brug, op een ander punt van de stad. Intusschen is het vraagstuk der Maas brug te Maastricht geen Maastrichtsche kwestie alleen. Het is een Neclerlandsche kwestie, omdat het hier gaat om het al of niet voortbestaan van een onzer merk waardigste cultuur en kunstschatten; en het wordt zelfs een internationale kwestie, daar de Maastrichtsche Maasbrug, mooier dan de beroemde van Avignon in Frank rijk, en grooter dan al haar Fransche zuster- bruggen indien missch.en niet eenig, dan toch zeldzaam is in Europa. Het kunstwerk dagteekenf van 1280—1289. Hoewel gerestaureerd bleef ue brug ons nagenoeg in den oorspronkelijken staat bewaard. Zij vertegenwoordigt aldus een geschiedenis van ruim zes eeuwen, en ieder weet hoe veel bewogen het verleden van Maastricht was. Maar deze brug staat er niet als een los stuk schoonheid, buiten verband, op zichzelf alleen, Neen. Deze dertiende eeuwsche brug, vormt een geheel met de historische Maasstad, die op zoo merkwaardige wijze, ook nog in dezen tijd - haar antiek karakter bewaard heeft. Die 'brug sluit harmonisch aan bij de dertiend'- eeuwsche vestingmuren, die Maastricht nog gedeeltelijk omgeven; zij vormt een schakel tusschen de oudste, de verschillende Ro- maansche monumenten der stad, (o. a. de Helpoort van 1229), en haar vele bouw werken uit latere perioden. Zij is het derde lid in eén architecturale trits van historie en schoonheid, als geen andere stad van Nederland bezit, nl, het glorieuse drietal van monumenten, dat Maastricht stempelt tot iets eenigs binnen onze landpalen en ver daarbuiten; de Xlde eeuwsche S. Servaas en Lieve Vrcuwekerk en de Romaansche brug. Doch niet alleen behoort deze Romaan sche brug tot de groote bouwkundige schat ten dezer schoone stad, maar zij is zelf ook tot een zoo wenschelijke eenheid met haar vergroeid in vorm en kleur, zij draagt zij omspant en bindt zoo zeer het stadsgeheel en vormt een zoo onmisbaar onderdeel van het schitterende stadsbeeld, zooals zich dit van den rechter Maasoever aan den toe schouwer vertoont, in die zilvergrijze tint, die heel Maastricht overdroomt, gedrenkt met romantiek en gegroeid uit een wereld van sagen en legenden, dat Maastricht zon der deze karakteristieke brug „Romaansch en Romantisch" niet denkbaar is; dat Maas tricht ontkroond en onttroond, met deze .eeuwigheugende brug de helft van haar oude schoonheid verliezen zou. Die schoonheid van Maastricht is niet iets van deze stad alleen. Die schoonheid be hoort Nederland toe. Zij is, als cultuur waarde, nationaal goed, een vaderlandsch bezit, waarop ieder Nederlander trotsch mag gaan. En zooals Limburg in 1918 krachtig betoogd heeft te behooren tot Nederland, zoo is het nu een plicht van het geheele Nederlandsche volk, om op te komen voor dc bedreigde schoonheid dezer oudste onder de Nederlandsche steden, wiegestad onzer christelijke cultuur. Evenais Limburg cn Nederland zoo blijve Maastricht en zijn brug ook een, oudelgbaar en ondeelbaar. Het legerbestuur in O. Indië seinde naar Holland, dat er geen bezwaar bestaat voor het uitzenden van een detachement inland- sche militairen, ter bijwoning van de bijzet ting van het stof.elijk overschot van gene raal van Heutsz. Herstelling van de rede van Hollum niet noodig geacht. De minister van Waterstaat heeft op de vragen van den heer Sannes betreffende het nemen van maatregelen in verband met den toestand, waarin zich de reede.van Hollum (Ameland) bevindt, en wel met het oog-op de daaruit ontstaande nadeelen voor de bevolking van West-Ameland het volgende geantwoord; Omtrent een noodtoestand, tfaarin de reede van Hollum op Ameland zich zou be vinden, was den ondergeteekende vóór de ontvangst van deze vragen niets bekend. Enkele dagen na de ontvangst daarvan be reikte hem een adres van inwoners van dit eiland, waarin ongeveer dezelfde klachten worden geuit en tevens wordt gevraagd aanleg ter plaatse van de reede van een dam, lang 1000 M., tevens golfbreker en begaanbaar voor een voertuig, met aan het einde van dezen dam een aanlegplaats voor 4 a 5 schepen. Door het opdringen van de dieptelijnen van het Borndiep en het ver dwijnen van enkele strandruggen is dc reede van Hollum in den laatsten tijd achteruit gaande, Daargelaten of nu van een noodtoe stand kan worden gesproken voor het eiland, wordt er op gewezen, dat Ameland behalve een reede te Hollum, nog een reede te Ballum bezit, terwijl het Rijk een dage- lijkschen veerdienst tusschen Nes en den Frieschen wal onderhoudt. Maatregelen om de reede van Hollum, die bovendien nimmer aan de aan een behoor lijke reede te stellen eischen heeft voldaan, in afdoend bruikbaren staat te herstellen en te onderhouden, zijn zoo kostbaar, dat de uitgaven van een en ander op verre na niet geëvenredigd zouden zijn aan het nut. Overleg met de provincie Friesland acht ondergeteekende daarom overbodig. Hij overweegt intusschen nog, of andere, minder kostbare wijze de los- en laadgele- legenheid op Ameland ware te verbeteren. Een adres van 639 advocaten. Aan de Eerste Kamer is gisteren, naar de „Msb." verneemt, door 639 advocaten het verzoek gericht om de goedkeuring aan het NederlandschBelgische Verdrag te onthouden. Reeds vroeger werd door 117 andere advocaten aan de Eerste en aan de Tweede Kamer gerequestreerd, In het algemeen zijn alleen de, advocaten, die in de grootere plaatsen der verschillende arrondissementen gevestigd zijn, in de ge legenheid gesteld het verzoekschrift te tce- kenen. In verband met de opstandigheid, dat men het soms heeft voorgesteld als zoude het verzet tegen het tractaat voornamelijk te Rotterdam en te Amsterdam moeten worden gezocht, wordt het volgende opge merkt; In het Arondissement Middelburg is het request geteekend door 24 van de 30 inge schreven advocaten, van de overigen kon éëu nïet worden bereikt, een werd nïet aangezocht, omdat hij lid der Eerste Kamer is,, twee verklaarden bezwaar te hebben tegen het zenden van een verzoekschrift, één meende de kwestie niet te kunnen be- oordeelen en één verklaarde voorstander van het verdrag te zijn. Dc in Dordrecht gevestigde advocaten vereenigden zich allen, die zich van de tee- kening van een dergelijk stuk wenschten te onthouden. Alle in het arrondissement Zutphen ge vestigde advocaten requestreerden, behalve twee, die niet tijdig konden worden be reikt. Het request is geteekend door alle te Assen gevestigde advocaten en door alle advocaten te Winschoten, die aanwezig waren toen om hunne handteekening werd verzocht. Bij de Arrondissements-Rechtbank te Utrecht zijn ingeschreven f04 advocaten, van wie twee Vlamingen. Dezen laatsten werd niet verzocht een adres teekenen Van de overige 102 konden 3 niet worden bereikt; slechts één verkiaarde voorstander van het verdrag te zijn en 10 teekenden om andere redenen het verzoekschrift niet. Het Directorium der Limburgsche Liga heeft aan den voorzitter en de leden van de Eerste Kamer der S'aen-Generaal het volgende telegram gezonden: De Limburgsche Liga. niet meedoende aan de heftige agitatie door een deel des lands tegen het NederlandschBelgisch Verdrag gevoerd, een agi atie die het al gemeen belang vergeet en dat van een landsgedeel'e cp den voorgrond plaatst, her innert beleefd aan de groote belangen van Brabant en Limburg bij h „anneraen van het verdrag. Dringend wordt erzocht dit groote onderdeel van 'het Algemeen Neder landsch belang wel te willen in het oog houden. Limburg voorziet overeenstem mend met deskundige regeeriagsp, men tengevolge van verwerping van het s er- drag, krachtig opleven van 't annexionisme in België, gevaarlijk voor door heel Lim burg gewensohte saarchoorigheid bij Neder land. Door de Nederlandsche Vereeniging van Weldadigheid te Brussel, is ter gelegenheid van haar óCvjarig jubileum een Prinses Juliana-fonds gesticht, waarvoor reeds 140,000 francs bijeengebracht zijn, De dienstuitvoering op de postagent schappen wordt uitgebreid en zal voortaan kunnen omvatten (voor elk agen schap wordt dit afzonderlijk bepaald) de volgende dienstverrioht'ngen: den verkoop van frankeer-, rente-, spaar bank en plakzegel» (de laatste van 10 ct.) en van rijwieimerken; het leveren op aan vraag van plakzegels hooger dan 10 cent en van statistiekzegels, de aanneming van aangeteekende en expressestukken, van binnenlandsche brieven met aangegeven waarde, van binnenlandsche postpakketten, alsmede van buitenlandsche, voorzoover zulks voor de postadministratie geen be zwaar oplevert (bijv, voor België, Duitsch- land. Frankrijk enz.); de aanneming van s ortingen en postrekeningen, van binnen landsche postwissels en de uitbetaling van binnen- en buitenlandsche postwissels, voorzoover de kas toereikend is; de aan neming van quitantiën ter invordering en, voorzoover de kas toereikend is, de uitbe- talihg van afrekemngen wegens ingevorder de quitantiën; verder de aanneming van inlagen op spaarbankboekjes (geen afgifte van nieuwe boekjes).Voor het geldverkeer is een maximum gesteld van 500. per handeling. In het algemeen zullen voorshands slechts postagentschappen worden gevestigd in wij ken, welke anders voor vestig'ng van een wijkkantoor of hulpkantoor in aanmerking zouden komen. Bij den vooruitgang van het moderne luchtverkeer wordt steeds naar vervolma king van het materiaal ges'reefd. Thans weer hebben de sierlijke F VII A- vliegtuigen van de K.L.M. inwendig een ge daanteverwisseling ondergaan. In de eerste plaats zijn de pitrieten stoeltjes, die op den duur erg vermoeiend waren voor dc reizi gers, vervangen door gemakkelijk zittende lage lederen fauteuils. Zitting, rug en leu ningen zijn bekleed met z.g, rubber spons- kussens, die een weinig veerkrachtig zijn en tevens de trillingen, ontstaan door het wentelen van den propeller, volkomen ver- waarloozen. De geheele cabine is uitgevoerd in een zacht terra-cotta. Deuren en kozijnen zijn van mahoniehout vervaardigd. Een groot gerief mag 't genoemd worden, dat het hinderlijk tochten tijdens slech weer in deze cabines voorkomen wordt door vernuftig gecconstrueerde schuifveti- sters, die de passagiers zelf kunnen openen. Momenteel is een vijftal F VII A-toestei len van een nieuwe cabine voorzien. Bin nenkort komen ook de andere machines aan de beurt. Tegenwoordig zijn alle lijntoe- s'.ellen der K.L.M. met radio-installaties uit gerust DONDERDAG 10 MAART. HILVERSUM. 1050 M, 12.00 Politieber. 3.30—4.30 Uurtje voor wees- en zieken» huizen. 5.006.45 Concert door het H. D. O-orkest. Annie Lieman-sopraan. 6.45— 7.45 Beginselen van het Burgerlijk Recht en het handelsrecht, 7.45 Politieber. 10.30 Persber. 8.10 Een avond in DELFT. 1, Opening door den heer W. Kerremans;) Dir van de Delftsche Courant. 2.. Har moniekapel der Ned. Gist- en Spiritusfabriek en het Handelsrecht. 7.45 Politieber. 10.30 heer D. F. Bandel. 3. Rede door den heer Mr. G. v. Baren, Burgemeester van Delft. 4. Kinderkoor der Christel Gem. Zangver, „Halleluja," Dir. G. W. C. v. Lienden, accomp. Mei. E. Borst. 5. Pianosolo door den hter B. Tabbernal. 6. Klein gein. koor „Ons Genoegen," Dir. J. J. v. d. Bos. 7a. Vioolsolo door Mej. L. L. Stortenbe ker. 8. Mannenkoor der Ned. Gist- en. Spiritusfabriek en Oliefabrieken Calvé. Dir. de heer J. P. d. Kriek. 9. Sopraan solo door Mevr. G. ter Haar. PianobegeL van den heer B. Tabbernal. 10. Dclftsch Studenten strijkkwartet ,,H2." 11. Zang- Zangkoor „Hallelujadir. G. W. C. v. Lienden Mcj. C. Borst-accomp. 12 The Green Black Band. DAVENTRY, 1600 M. 11.20 Concert. De band of H. M. Royal Air force en solisten, (contra alt-tenor-harp). 12.05 Gedichten voorlezing 12.15 Concert (vervolg.) 1,20 2 20 Gramofoonmuziek. 2 45 Voorlezing; Mobv Dick, 2.50 A hundred years ago. 3.20 Evensong van de Westminster Abbey. 4.05 Lezing: On believing in life. 4.20 Or kestconcert. 5.20 Causerie. 5.35 Kinderuur tje. 6.20 Landbouwber. 6.40 Het Daventry- kwartet. 6.50 Tijds, weerb., nieuws. 7.05 Het Daventry-kwartet. 7.20 Lezing: A. Survey of clothes since 1066. 7.35 Piano composities van Bach. 7.45 Lezing: The coloration of animals. 3.05 Variété F. Hook-balladen. M. Scott-comedienne. De Houston sisters-comedie. W. Kings-humo- rist. Kirkby en Hudson-syncopatie duet. 9.20 Tijds., weerber., nieuws. 9.35 Lezing: The dinosaurus of tendagura. 9.50 „Our Mr. Lohengrin," burlesque. 10.5012.20 Dansmuziek PARIJS „RADIO-PARIS," 1750 M 10.50 11.20 Nieuwsb. en muziek. 12.502.10 Concert. Orkest en Mme. Herb-zang. 5.05 5,55 Klassiek uurtje. 9.05K10.50 Orkest concert. Dansmuziek. LANGENBERG, 469 M. 10.20—11.20 Con cert. 12.501.50 Orkestconcert. 4.205.20 Liederen en vioolsolo's (sopraan-tenor). 7.209.20 Concert. Philharmonisch Orkest en Jan Kiepura-tenor. 9.2010.20 Zes- daagsche Wielerwedstrijden. 10.3511.20 Dansmuziek KONIGSWUSTERHAUSEN 1250 M. 1,507.05 uur Lezingen en lessen 7.20 uur Symphonie-concert. Philhar monisch Orkest van Stuttgart en Jan Kiepura, tenor 9.0511.50 uur Dansmuziek. HAMBURG 394.7 M. 115.0—1.20 uur Orkestconcert 1.252.10 uur Ka mermuziek 3.354.20 uur Cellocon cert 4.20—5.15 uur Orkestconcert 7.20—11.10 uur „Juarez und Maxi milian", daarna dansmuz'ek. BRUSSEL 509 M. —5.20—6.20 uur Kindermatinee 8.50 uur Ork'estcon- cert 9,20—10.50 uur Gala-avond, aan Voltaire en Diderot gewijd. Frag menten van hun werken. Daarna dansmu» ziek. Onder zeer groote belangstelling had te Naar den de teraardebestelling plaats van het stoffelijk overschot van den musicus Johan Schoonderbeek, Omstreeks hatf drie des middags vertrok de rouwstoet van de woning aan de Comeniuslaan, De stoet be stond uit 14 volgrijtuigen en 7 auto's; drie tijtuigen vervoerden de bloemstukken, ter wijl de lijkkoets met 12 bloemstukken behan gen was. De stoet volgde den weg langs de wallen, waarna werd stilgehouden voor de Groote Kerk, waarvan de deuren openston den, Binnen klonk het orgelspel van den organist van der Horst, Tc ongeveer drie uur bereikte men de begraafplaats. Onder de sprekers bevond zich eud- minlster de Visser; prof. J. H. Gunning, voor zitter van de Bach-vereeniging; wethouder Smits, namens het gemeentebestuur van Naarden; ds. F. W. Drijver, predikant van de N. H. Gemeente te Naarden; afgevaardig den van de Chr. Oratorium Vereeniging, van de Mij. tot Bev. der Toonkunst en vele an« d?,rc vereenigingen. „Leering en Leiding". „Leering en Leiding", Halfmaandelijksch tijdschrift van het R. K. Werklieden verbond no. 5 van 1 Maart 1927. In zijn voortgezette beschouwing over arbeid en kapitaal wijst de redacteur^ Hermans nog eens uitdrukkelijk op het altijd nog sterker werken van het nationaal belang boven de zgn. internationale solidariteit, Voorts voert hij Hilaire Belloc in zijn beeld van „de crisis in het industrieele kapitalisme", dat inderdaad een droevig beeld dient geheeten, aan. Met nadruk wordt er op gewezen, dat noch het liberalisme, noch het socialisme de oplossing aan de hand kunnen doen.... terug naar Christus kan alleen redding brengen. Op de als altijd even vaardige, wijze geeft de redacteur Kuiper economische opmerkingen aangaande het jaar 1926 en concludeert, dat alle ziekteverschijnselen nog niet geweken zijn, doch het proces van economisch herstel niettemin merk bare vorderingen maakt. In „Onze Arbeidersbeweging en de Geloofsafval" worden eenige richtlijnen aangegeven, waarlangs actie ten deze zou kunnen worden ontwikkeld. Met een Sociaal-Ec#iomische en een kunstkroniek sluit dit nummer. iVrij bewerkt naar BULLWER LYTTON'S „What will he do with it", door JOS. P. H. HAMERS. 9 Op een andere tafel, bij den schoorsteen was het kind bezig om het theegoed voor haren grootvader klaar te zetten. Zij had haar met klatergoud en lovertjes versierd pakje in de kleedkamer van de kermistent achtergelaten en was nu in een eenvoudig juikje gekleed. Zij zag er niet langer uit als .Titania, maar als een levendig, bedrijvig liefdevol menschenkind; zij had nu niets theatraals over zich, maar toch was er in haar bevallige bewegingen, zoo vlug en toch zoo stil, in haar fijne, blanke handjes, in haar doorschijnende kleur, eer. adel der natuur gelegen, een zeker iets, dat ons al tijd opvalt als kenmerk van hooge geboorte en eene beschaafde opvoeding. Waife, achteloos gekleed, in een grijze kamerjapon gezeten in een gemakkelijken lederen leuningstoel was klaarblijkelijk uit zijn humeur. Hij scheen geen acht te slaan op de kleine toebereidselen di% voor zijn gemak gemaakt werden maar zat daar, het hoofd steunend op de rechterhand, terwijl de linker op zijn over eikaar geslagen knieën rustte, een houding, die men zelden ziet bij een man, die luchtig en vroolijk ge stemd is. Zijn lippen bewogen zich; hij sprak in zich zeiven. Ofschoon hij den theater-blind doek over zijn beide oogen afgelegd had, droeg hij toch een zwarten pleister over het eene oog, of iiever, op de plaats waar dat gezeten had. Het onlbloote oog was bij zonder schoon, donker en schitterend. Ove rigens had de man een sprekend gelaat, grof en eer leelijk dan mooi, maar geens zins ongunstig. Het was vol lijnen en rim pels en sterk gespierd, met groote, buig zame lippen en trekken van groote schran derheid, die blijkbaar soms een bij uitstek comische droog comische uitdrukking konden aannemen, zóó, dat, als anderen schaterden van lachen, hij, die de vroolijk- heid opwekte, zoo ernstig bleef afs een rechter. Wanneer over Waife's gelaat de natuur lijke kalmte gespreid lag, dan zou men daarin hebben kunnen lezen, dat er veel verdriet over dat hoofd was heengegaan. Maar zoodra er uitdrukking in het gelaat kwam, zou men kunnen ontdekken, dat dit verdriet spoedig was weggezonden. Of schoon de man niet jong meer was, kon men hem nochtans niet bejaard noemen. Hoewel éénoogig en kreupel, wezen zijn gespierde arm en zijn breede borst er op, dat hij geen versleten man noch een invalide kon heeten. „Kom, grootpa, kom," zei het meisje vlei end, „uw thee zal koud worden; uw brood is geroosterd en hier is zoo'n lekker eitje. Merle zegt, dat gij er op aan kunt dat het versch is. Kom, laat die hatelijke man u niet verdrietig maken, lach eens tegen uw Sofietje, kom." „Als ik alleen op dc wereld was," zei Waife met een zachte stem. „Foei grootpa, zoo moet gé niet praten, anders zou ik denken dat het u speet, dai gij dc zorg voor mij op u hadt genomen." „De zorg voor u, kindlief! Welke zorg? Gij zorgt voor mij. Neem uw hand van mijn mond. Ga zitten, lieveling, daar tegenover me en laat ons eens samen praten. Nu So- fie, ge hebt dikwijls gezegd, dat ge van uw tegenwoordige levenswijze gaarne af zoudt willen zijn. zelfs voor een nederiger en moeilijker leven. Bedenk je,nog eens. Blijf ge daarbij?" „Zeker, grootvader." „Geen kleedjes meer met klatergoud be legd, geen bloemkransen, geen toejuichin gen meer; de heldin en de fee verdreven en, niets meer dan een gewoon kind, met een donker katoenen jurk en met een half blinden kreupele, als eenige zorg en tot gezelschap. Julia Araminta voor altijd op gelost in de kleine Sofiel" „O ja, dat zou plezierig zijn," antwoordde de kleine Sophie vroolijk lachend. „En wat zou het zoo plezierig maken?" vroeg de acteur, terwijl hij zijn overgeble, ven, schitterend oog op haar vestigde met een belangstelling in den blik die aardig was om te zien. Sofic verliet haar zitplaats en ging op 'n stoel aan haar grootvaders knie zitten. Ze legde haar ineengeslagen handjes op zijn4 knie en haar krullen naar achteren schud dend, zag ze hem vol liefde in het gelaat. Ja, die twee waren veel meer dan grootva der en kleinkind; ze waren vrienden en ge woon elkaar te raadplegen en met elkander te keuvelen. Zij wist altijd te ontdekken wat hem op het hart lag, ofschoon hij het bijwijlen voor haar trachtte te verbergen en onder haar zorgeloos gesnap drong hij tot in het diepst van haar rein kinderhart „Wel" zei Sofie „ik zal u zeggen groot pa, wat het zoo plezierig maken zou. Nie mand zou u boos maken of beleedigen; we zouden met ons beiden alleen Zijn en dan in plaats van die nare lampen of die akelige geblankette schepsels, zouden we uit kun nen gaan en in het veld spelen en made liefjes plukken en ik zou de vlinders kun nen naloopen en als ik dan moe was, dan zou ik komen zitten, waar ik nu zit, op ieder uur van den dag en ge zoudt me wat vertellen of lieve versjes geven, of me wat beter leeren schrijven dan ik nu doe. En als ik een katoenen jurk droeg, maar die behoefde niet zoo donker te zijn, grootpa, dan zou het mijn eigen jurk zijn en ik zou u ook geheel alleen voor me zelf hebben, en we zouden een vogeltje houden en gij zoudt het leeren zingen en.... o. wat zou dat alles prettig zijn," „Ja, maar Sofie, we moeten leven en we kunnen niet leven van vlinders en made liefjes. En ik kan niet werken, ik heb nooit kunnen werken, schande genoeg, maar het is zoo. Merle zegt, dat het aan de sterren iigt. Ik hoop het va?i harte, maar de sterren sullen voor mij niet in de gijzeling of naar het armhuis gaan, cn al hebben zij geen eten noodig, wij wel." „Maar grootpa, ge hebt eiken dag, sedert -ie eerste wandeling die ge gemaakt heb na onze komst gezegd, dat wij, als ge maar drie pond had, heen konden gaan, alleen vvonen en fortuin maken." „Fortuin" mompelde de oude man „dat is een kras woord. Bovendien Sofie, of schoon we van dien verfoeilijken Rugge be vrijd zouden zijn heeft het plan dat ik in mijn hoofd heb, bitter weinig te maken met madeliefjes en vlinders. We zouden in de stad moeten wonen en voorstellingen moe ten geven." „Op een toWeel, grootpa?" vroeg het kind. gelaten, maar droevig. „Neen, dat juist niet, een kamer zou vol- loende zijn." „En ik zou de afschuwelijke kleeren niet behoeven te dragen en niet met die afschu welijk beschilderde menschen in aanraking komen?" „Neen, kindlief." „En zouden we geheel met ons'beiden ijn, gij en ik." „Niet geheel; er zou een derde bij zijn." „O grootpa, grootpal" riep Sofie angstig uit „ik weet het al; ge wilt de dame met den varkenskop meenemen." „Hm, hm" zeide Waife binnensmonds, „anders een welbespraakte, aangename en .atsoenlijke vrouw. Maar neen, Sofie, zoo gelukkig ben ik niet. Ik zou haar niet voor drie pond kunnen koopen." „Daar ben ik blij om, grootpa, de meer min kan mij minder schelen die is opgezet en dood, maar, „o" riep ze als in wanhoop uit, „misschien is het de jongen met de ge ziekte huid." „Bedwing je levendige verbeelding, kind lief" zei Waife, „je verwachting is te hoog gespannen. Maar dit kan ik je wel zeggen, dat onze metgezel, wie hij ook moge zijn, emand zal wezen, van wien ge zult hou den." „Dat geloof ik niet," zei Sofie pruilend, terwijl ze haar hoofdje schudde. „Ik houd van u alleen, Maar wie is het?" „Helaas* we behoeven ons niet te vleien met ijdele hoop. Er zullen wel jfeen drie pond komen, Ge hebt gehoord wat die lom perd van een Rugge zeide, dat de heer die e portret wilde maken, van morgen bij hem geweest is en tien shillings voor de -.éance geboden had, vijf voor u en vijf voor Tugge, en die vond 't aanbod aannemelijk." „Maar ik heb gezegd, dat ik er niet voor zitten wil." (Wordt vervolgd],

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1927 | | pagina 6