W. BW- SINNENLANDSCH NIEUWS. Het bezoek van Minister Kan aan Overijsel. De bijzondere vrijwilligers en vrywiligers van den vrijw. landstorm. De samenvoeging van Oorlog en Marine STATEN-GENERAAL. EERSTE KAMER. TWEEDE KAMER. Het ontwapeningsvoorstel. GEMENGD NIEUWS. De eerlijke vinder beloond. Men kan zijn bond uitlaten perstopcontact. Luidruchtigheid, die gestraft werd. Het water in onze groote rivieren zakt weer. Voor 4000 modeartikelen gestolen. Door zijn eigen wagen overreden en gedood. De inbraak in de Witte Bioscoop te Amsterdam. Met vrachtauto en krulstaarten door de brug. MARKTNIEUWS. Eieren. Kippen- t 4.50—5.50, eenden- f 5.20. Het Vatikaan en de A. F. De Zaak'Klems. De ratificatie van het verdrag in zake Bessarabië in den Volkenbond. Besprekingen. De ontruiming van Rijnland. Een definitief voorstel der VS. aan Engeland en Japan in zake een conferentie. De aardbeving in Japan. Het geval Zetsche. t Spoorwegongeluk bij Aken. Communistische propaganda in Duitschland. De griep. Uit den Volkenbondsraad. Naar een nieuw record? De aardbeving in Japan Bij het bezoek, dat de minister van Bin- nenlandsche Zaken en Landbouw; Mr. J. B. Kan, met den heer Meyer de Vries heeft ge bracht aan verschillende werk ver schaf .ingen in de provincie Overijsel, werden allereerst or.der leiding van den heer A. F, Stroink, dijkgraaf van het Waterschap Vollenhoven, de werkzaamheden van het Kanaal Steen- wijkGiethoorn bezichtigd, alwaar uit viji gemeenten een 300 werkloozen arbeiden. Na dit bezoek werden eenige groote ter reinen in oogenschouw genomen, welke wel licht als óbject van werkverschaffing kun nen dienen, dan wel als zoodanig reeds in uitvoering zijn, o.m. de Regge, het Wesler- huzingerveld en Ommerveld. De minister heeft verder een bezoek ge bracht aan den heer B. Ruys, eigenaar der bekende kweekcrij Moerheim te Dedems- vaart, die op ruime schaal beplantings- materiaal beschikbaar heeft gesteld voor Drente. De minister heelt den heer Ruys ten zeerste bedankt voor zijn medewerking bij het werk van den opbouw van Drente, Gedurende den geheelen tocht door de provincie, werd de minister rondgeleid door den heer Ir. F, P. Mesu, Rijkslandbouw- consulent. Toelagen. Een binnenkort te verwachten legerorder zal een koninklijk besluit bevatten waarbij met betrekking tot de toelagen voor „bij zondere vrijwilligers" en voor vrijwilligers van den vrijwilligen landstorm naar de Msb. verneemt, het volgende is bepaald: Dienstplichtigen en tot het reserve-perso neel behoorenden, die met machtiging van den Minister van Oorlog tot handhaving ot herstel van de openbare orde ot rust, vrij willig onder de wapens komen, genieten zoolang zij tot dat doel in werkclijken dienst zijn, de volgende toelagen: officieren 5.40 per dag; onderofficieren en minderen 3.60 per dag. Deze toelagen worden met 1,80 per dag verhoogd, indien een tot de hiervoren ver melde categorieën behoorend militair ge zinshoofd is of hiermede gelijkgesteld kan worden geacht. Gelijke toelagen worden genoten door de Vrijwilligers van den Vrijwilligen Land storm, zoolang zij tot handhaving of herstel van de openbare orde of rust in werkelijken dienst zijn. Onverminderd de toelagen, hiervoren ver meld, zullen de vrijwilligers, met bestem ming voor de vrijwillige landstormkorpsen Motordcnst en Vaartuigendienst, die in positie beneden den rang van ondcr-officier zijn gesteld, boven hunne soldij eene toelage ontvangen tot zoodan'g bedrag, dat zij m totaal de aanvangsjaarwedde aan den ser geant, voorkomende in dc tweede kolom van bezoldigingsscbaal VI, behoorende bi- het koninklijk besluit van 17 December 1925 no 35 genieten, een en ander gedurende den tijd welken zij tot handhaving of tot herstel van de openbare orde of rust onder de wapenen zijn. Deze toelage vervalt echer gedureude den tijd, welken het leger geacht wordt geheel of gedeeltelijk op voet van oorlog te zijn. De minister dringt aan op spoedige behan deling van hei ontwerp. De minister van Oorlog en van Marine a, i. heeft en brif gericht tot den voorzit ter der Tweede Kamer, waarin hij, mede namens zijn ambtgenooten, mededeelt, dat van de zijde der regeering prijs wordt ge steld op een, zoo het kan, spoedige behan deling van het ontwerp van wet tot het treffen van wettelijke voorzieningen naar aanleiding van dc opheffing van de departe menten van Marine en van Oorlog, en van de instelling van een departement van De fensie, hetwelk 15 November 1920 bij de Kamer is ingediend. Hoewel nog niet in werking getreden aldus betoogt de minister is genoemde maatregel nimmer ingetrokken, terwijl de regeering met den inhoud instemt, Nadere overweging heeft de overtuiging gevestigd, dat het niet ncodig is, om, «vaals is medegedeeld in de Memorie van Ant woord betreffende hoofdstuk VI der Staats- begrooting voor het dienstjaar 1926, het bo vengenoemd wetsontwerp in te trekken en een nieuw in te dienen. Onze landsverdediging is het best gediend door éénhoofdige leiding, die zoowel in za ke van voorbereiding als van uitvoering het grootste rendement waarborgL Het is noodzakelijk, dat alle voor de defensie be schikbaar te stellen gelden door één hand worden beheerd, ten einde waarborg te verkrijgen voor een rationeele verdeeling daarvan, ten behoeve van leger en viool. Het zal duidelijk zijn, dat deze eenhoofdige leiding het meest tot haar recht komt, in dien de aanwijzingen van den minister tege lijkertijd en in gelijken vorm de afdeelingen, die een bepaalde aangelegenheid voor land en zeemacht moeten bewerken, bereiken, en in deze bewerking door een secretaris-ge neraal de noodige eenheid kan worden ge bracht. Aangezien dc moderne oorlog ten bate van de beide deelen der weermacht econo mische en industrieele voorbereiding vor dert, is niet alleen samenwerking en eenheid van opvatting en uitwerking vereischt ten aanzien van het zuiver militaire deel van het bedrijf, doch mede ten aanzien van bovenvermelde voorbereiding. Samenvoeging der departementen, be toogt de minister, zal een aanmerkelijke ver eenvoudiging geven in het beheer, niet al leen omdat er meer eenvormigheid zal ko men in dc behandeling van verschillende onderwerpen, die zich daartoe eigenen, maar ook omdat feitelijk eerst door de fusie de samenvoeging van verschillende diensten en afdcclingen mogelijk wordt, zooals bijv. de luchtvaartdiensten, dienst van keuring en aanschaffing van levensmiddelen en ver schillende andere behoeften, intendance, comptabiliteit. Deze vereenvoudiging zal ook in tijd van oorlog veel voordeelen bieden, o.m. doordat rivaliteit tusschen de beide deelen der weer macht wordt voorkomen. Behalve tot een betere verdceling der be schikbare gelden, over de verschillende dee len der weermacht en een zoo groot moge lijk rendement zal de fusie echter ook tot vermindering der uitgaven leiden, al kun nen daaromtrent nog geen cijfers gegeven worden, interne reorganisatie is voor zooveel noo- dig reeds in bewerking en hierdoor kan te vens de fusie worden voorbereid. Het ligt 'n het voornemen geleidelijk doch zoo snel mogelijk te 'romen tot één departement in dien zin, dat de daarvoor in aanmerking komende afdeciingen en bureaux der beide staande departementen zooveel mogelijk worden samengesmolten. Naar het zich laat aanzien, leenen voor dadelijke vereenig'ng rich de afdeelingen betreffende comptabili teit, de intendance, den dienstplicht, de rechtskundige verzorging, de secretarie, de expeditie. Andere afdeelingen en bureaux zullen voorloopig naast elkaar blijven be staan. De practijk zal uitwijzen ot en zoo jè, op welke wijze samenvoeging zal kun nen volgen. Rekening houdende met de er varing zal geleidelijk het eindpunt worden bereikt, de te verwachten vermindering van personeel houdt hiermede verband. Ten slotte betoogt de minister, dat uit ervaring thans is gebleken dat de taak het departement van Defensie te beheeren niet te zwaar zal zijn voor één persoon. Gisteravond kwam de Eerste Kamer der Staten Generaal bijeen onder voorzitter schap van baron van Voorst tot Voorst. De VOORZITTER deelde mede, dat het zijn bedoeling is, de Kamer iederen dag te laten vergaderen van 115 uur, met een half uur pauze, en ais deze week de discus sies niet afloopen Dinsdagmiddag 2 uur ermee voort te gaan. De vergadering werd verdaagd tot Woens dagmorgen elf uur, wanneer het Neder- landsch-Bclgisch tractaat in openbare be handeling zal komen. De volgende 23 sprekers zijn reeds inge schreven: Polak, de Muralt, Blomjous, Van der Hoeven, Lohman, B'riët, Rink, Van der Lande, Van Wassenaar, Koster, Wcsterdijk, Van den Bergh, Michiels van Kessenich", Van Embden, Verkouteren, Dobbelmann, De Zeeuw, Heerkens Thijssen, Wibaut, Janssen, Lindeyer, Hermans en Colijn. In de vergadering der Tweede Kamer werd gisteren voortgegaan met de behande ling van het ontwapeningsvoorstel van den neer Ter Laan c. s. De heer K. ter Laan zette zijn rede voort en schetste allereerst het karakter van het wetsvoorstel vat dit samen in een 14-tal punten. Hij bestrijdt daarbij de meening, dat het ontwerp niet goed zou zijn uitgewerkt of voorbereid. Op dit oogenblik gaat het alleen om het algemeen karakter van de voorgestelde ontwapening. Onderwerpen als de genees kundige dienst, verloven, enz. zijn dan ook niet behandeld. Er is geen sprake van, dat, zooals de heer Duymaer van Twist zei, de voorstellers zich gemakkelijk van de ver schillende vraagstukken zouden hebben afgemaakt, De veiligheidswacht van 3000 man wordt niet voldoende geacht. Het zij zoo. Het gaat niet om de groote der vcilig- heidsmacht, maar of er een veligheidsmacht zal zijn. Er zijn ook vele militaristen, die zelfs ons tegenwoordige leger niet groot genoeg achten. De kosten van de veiligheidswacht wor den gerekend op 13 milfioen, doch feite lijk is deze berekening vsel te hoog; in ieder geval zou men er op kunnen rekenen, dat op de 100 millioen, die het militarisme thans kost, 85 millioen zal worden uitge spaard, dit is 70 per gezin. Wat dit betee ken t voor belastingverlaging, onderwijs kunsten en wetenschappen enz. behoeft niet nader te worden aangetoond. Na beantwoord-'ng van eenige gemaakte opmerkingen komt de heer Ter Laan tot het be oog dat ens land onmachtig is, zich te verdedigen. Een leger is voor ons dan cok doelloos. De tegenstanders hadden het over allerlei maatregelen en uitingen van sociaal-democraten in andere landen. Doch hier gaat het alleen om het m'llitaire ele ment in ons land. Het gaat er alleen om, dat in ons land het leger niets beteekent. Spr. gaat ten slotte de houding der soci- aal-demoncraten na in andere landen. Den klassenstrijd willen de sociaal-demo craten ook niet voeren met de wapenen der barbaren, doch met economische mid delen. Spr. komt h er tot de moreele zijde van het vraagstuk, De regeering van een ontwikkeld volk dient den moed te hebben aan de wereld te verkondigen: geen tnili air geweld. De oorlog vernield alle bescha ving en lokt revanche uit. De oorlog is onmaatschappelijk. Ook de overwinnaar verl'est. Dc volkan worden er door vertrouwd gemaakt met moord. Het meest onmaatschappelijke is. dat er geen non combattanten meer zijn. Het oude middel tot bes'echting van ge schillen deugt niet meer. Daarom willen dc voorstellers een nieuwen weg bewandelen, een beroep doen op de andere politieke partijen, op elke kracht ten goede, op de jongeren, de vrouwen, dc kerken en hel Christendom, om een eind te maken aan beestach igheid. moord en vergif opdat zij kunnen bijdragen aan het brengen van vrede op aarde. De heer L. DE VISSER rep'iceert. Op art. 4 heeft spr. een amendement in gediend om te voorkomen, dat de weer macht wordt aangewend in politieke of economische conflicten, Daar spreker ech- er vreest, dat door de afstemming van art. I van het ontwerp het amendement niet in behandeling kan komen, dient hij een mot e in, van dezelfde s'rekking. Beide moties worden verworpen met 81 tegen 1 stem. Incident. De heer DE VISSER fC.P.j verklaart dat hij, onkanks alle onvolkomenheden ea valschc voorstellingen, die het ontwerp biedt, het in zijn feitelijke beteekenis al leen zal beschouwen en het zal steunen, cmdat het he'" militairisme aantast. De heer DUY'S (S.D.A.P.): Wat laf, wat ongelooflijk laf? De 'heer DE VISSER (C.P.). Wie is hier laf? Jij: Jij nam de kuiten, toen je met mij moest deba'teeren. We zullen eens zien wie hier laf is, ellendeling! Geroep van alle sociaal-democraten. Jij! Er ontstaat een hevige ruzie tusschen de sociaal-democraten en den heer De Visser, waarbij de heer Stenhuis den communis' dreigt met een klap. Ook de heer De Vis ser dreigt, maar gaat tenslotte zitten. Dan werd artikelsgewijze over het voor stel gestemd. Artikel 1 werd verworpen met 53 tegen 32 stemmen (vóór stemden de soc.-dem-, de vrijz.-dem. en dc heer L. dc Visser). Hierna trok de heer ter Laan zijn voor stel in. Aan de orde is de conclus'e van het ver slag der comissie omtrent de inlichtingen op het adres van de firma G. Kornaat, vischrookerij en haringhandel, te Vlaardin- gen, houdende verzoek een onderzoek te doen instellen naar de aanspraken van adressante op schadeloosstelling voor he' verlies, dcor haar geleden wegens het niet tijdig verleenen van een consent voor uit voer van Noorsche haring. De stemming hierover wordt op Woens dag bepaald. Zonder hoofdelijke stemming werden aan genomen: Conclusie van het verslag der Commissie omtrent de inlichtingen op het adres van G. Eerkens te Zeis', houdende verzoek om vergoeding van door adressant geleden schade, wegens inbezitneming in 1927 van 'n hem toebehoorende partij zeep. Conclus'e van het verslag der Commis sie voor de Staatsui'gaven omtrent hel verslag der Alg. Rekenkamer, betreffende haar werkzaamheden over 1925. Wetsontwerp wijziging van de 'Javasche Bankwet. Conclusie van het verslag der Commissie omtrent de inlichtingen op de adressen van: het» dag. bestuur van den Alg. Mill Pen- sioenbend te Amersfoort houdende verzoek om verheoging van het pensioen der tvud- gepensinneerden van het leger in West- Lndië cp denzelfderi vee', als voor de oud- gepensionneerden van het leger in Oost- Indië is geschied en N. Lege gegageerd korporaal van het leger in West-Indië te 's-Gravenlhage hcudende verzoek om ver heoging van zijn pensioen. Conclusie van het verslag der Commis sie omtrent de inlichtingen op het adres van D. W, Postma, gepensionneerd kapi tein der infanterie van het Ned.-Ind. leger, te Alkmaar, houdende verzoek om een on derzoek te doen instellen ter zake van het aan adressant z.i. in den mil tairen dienst aangedaan onrecht en om rechtsherstel. Conclusie van het verslag der Commis sie omtrent de inlichtingen op hot adres van mr. P, A. F. Blom, candidaat-notaris, oud-rechterlijk ambtenaar in Ned. Jndië, oud-kapi'.ein der infanterie var. het Ned.- Ind. leger, te Angerlo, houdende verzoek het daaheen te leiden, dat de volle dienst tijd, door hem ris officier tusschen de lieer- kringen doorgebracht, voor de berekening van zijn inkomen in aanmerking kom', Aangehouden wordt de conclusie van. het verslag der Commissie omtrent de inlich tingen op het adres van H. J. Gorter, eer vol ontslagen referendaris bij het Depar tement van Koloniën te s-Gravenhage houdende verzoek, een onderzoek in te stellen naar het aan adressant wegens op heffing zijner be'rekking gegeven eervol ontslag en zijn op wachtgeld-stelling en om bevordering zijner herplaatsing in een hem passende rijksbetrekking. Hierop v.crdt de vergadering tot woens dagmiddag 1 uur verdaagd. De kleine kreeg een paarlencollier van 42,090 om mee te spelen. Reeds hebben wij melding gemaakt van de terugbezorging van een verloren paarlencol lier te Amsterdam en van de bplooning die de eerlijke vinder naar aanleiding daarvan heeft gekregen. Ten einde nog iets naders omtrent een en ander te vernemen, toog de Iel. naar het woonwagenkamp aan den Hem weg, waar mén al spoedig den kampbewoner Kwartel als den gelukkige v/ist aan te wijzen. Het geheelc kamp is er natuurlijk vol van en met recht snoeven de kampbewoners legen een ieder die het maar hooren wil „dat ze nu toch zien dat er ook nog eerlijke menschen in een woonwagenkamp zijn," Kwartel zelf en zijn familie zijn nog een beetje onder den indruk van het voorge vallene en vragen zich af hoe het toch mo gelijk is dat juist hun dit geluk is te beurt gevallen. Kwartel vertelde omstandig nog eens de heele geschiedenis; Hoe zijn vrouw s mor gens met handel uitgegaan en hij thuis aan het stoelenmatten was geweest; hoe hun dochtertje Fra.ncisca s middags toen moe der thuis kwam heel eventjes lachte, toen ze de kraaltjes, die moeder in de Van Baer- lestraat op den hoek van de P. C. Hooft- straat had opgeraapt, kreeg om mee te spe len en ze haar om het halsje werden ge hangen. Eerst toen één. van Kwartel s vrienden, een paar wagens verder, bij wien hij zich 's avonds de krant wel eens laat voorlezen, na het stadsnieuws, de politiek en tie loterij- lijst ook de annonces even doorkeek en daar de mededeeling betreffende het verlo ren collier zag staan en voorlas, kwam Kwartel op het idee, dat hij dat ding wel eens in zijn bezit kon hebben. Het kostbare sieraad werd oogenblikkeli k van huis ge haaid. En inderdaad bleek het aantal paar- len Kwartel wist toen van het bestaan daarvan nog niets af en noemde ze „kraal tjes" overeen te stemmen met het in de advertentie genoemde getal. De mevrouw in de Roemer Visscherstraat vindt van den anderen kant het wel aardig, dat zii het colliertje weer terug heeft. Dc verzekering had de schade wel uitbetaald, maar zoo vindt zij het toch beter, zij was er nog al aan gehecht. Als herinnering heeft zij een foto van de vindster laten maken. Om gasten, die honden bezitten, maar geen tijd hebben om buiten met ze te wandelen, toch in slaat te stellen, hun lievelingen wat beweging te gunnen, hebben eenige Londen- sche hotels een soort machine ingevoerd, die men in zijn hotelkamer kan opstellen. De hond wordt in een soort groote doos zon der deksel gedaan, waarvan de bodem ecu „trottoir roulant" is, dat mot behulp van een electrisch stopcontact in beweging ge bracht wordt, waardoor dan de hond ge dwongen is om te loopefi. V oor kleine schoothondjes moet het apparaat uitstekenc. voldoen. De Meerlosche jongens hebben bij den Kantonrechter geen goeden naam. Deze jeugdige dorpelingen moeten meermalen blijk hebben gegeven slaapstorende en weinig kunstvolle geluiden te kunnen uit beelden. En als ze zich alleen nog maar op den dag hieraan nog maar overgaven, dan was het nog daar-aan-toe, maar zij toonen een zwak om iri den nacht, als ze met een troepje bij elkaar zijn, hun wijde monden open te zetten om de heele buurt te onthalen op hun waarlijk weinig ver heffend i klanken. Ze denken waarschijnlijk daarbij niet aan de oudere of joligere dorps- genooten, die door hun snoode gezangen en uitroepen zich moeten omdraaien op hunne legerstede vanwege de krachtgcluiden, die tot in de ooren van alle in donzen kussen droomende evenmenschen doordringen. De politie en ook de Kantonrechter wil len tegen deze lawaai-neigingen der Meerlo sche jeugd paal en perk stellen. De men schen daar mogen in hun rust niet onder hevig zijn aan de late genocgens-in-zang. En om de jeugd te beteugelen, moeten er maatregelen genomen worden. De snoo daard, die het waagt bij de voorgeschreven rust z'n mond open te doen op de landelijke wegen in en bij Meerlo, kan er op rekenen, dat de ijzeren arm der wet hem beetpakt. Zoo ging het ook met Jan C., aldaar. Hij blijkt een der zangers te zijn, die bij den rechter weinig achting heeft weten te ver garen en die er mede toe bijdraagt om Meerlo's manelijke jonkheid, wal de gulden kalmte in de avonduren betreft, door het slijk te halen. Hij, z'n broer en nog een stuk of wat anderen hadden ook buiten hun dorp van hun onbezonnen geluiden de avondlijke lucht van Blitterswijk ingeslin- gerd. Een troepje jongens was voor hem geweest en deze Jan C. dan meende daar- met contact te moeten hebben en schreeuw de met alle kracht zijner longen, zoodat z'n stembanden trilden, voortdurend de disso nanten „hé! ho!" uit. Dat zijn we van de Meerlosche jon gens gewoon, zegt de rechter; ik waarschuw de jongens in je dorp, dat ze dergelijke dingen niet meer uithalen. Het O. M. vraagt voor de weinig ver heffende zang-predicatie des jongelings 10 gulden boete of 10 dagen hechtenis. De rechter zal de straf nog' nader uitspreken. Ik hoop, dat de Meerlosche jeugd zich zaibeteren. Ik zal bijzonder hel oog- op jullie houden, houdt de rechter den beteuterden nachtschrceuwer voor. Het water in Rijn en Lek daalt weer. Dinsdagmorgen was de peilschaal te Wijk bij Duurstede 5.20 M. pl. N.A.P. De laaggele gen uiterwaarden staan echter nog onder water. Men heeft zich toegang verschaft tot een heerenmodemagazijn in de B'lderdijkstraat te Amsterdam. Men deed dit door de voor deur te verbreken. Verschillende modearti kelen en onderkleeding worden vermist. De waarde van het vermiste wordt op ongeveer 4000 geschat. Terwijl de landbouwer M. te Echt met kar en paard een vracht mest naar zijn land bracht, sloeg plptseling het paard, dat van iets schrok, op hol. De man kwam te vallen, met het ongeluk kig gevolg, dat de kar hem over zijn lichaam reed. Hij werd ernstig gekneusd en is inmiddels overleden. Hij zou in het portiek wachten. Dc politie van het bureau St. Pietershal te Amsterdam, is er in geslaagd den tweeden dader van de inbraak in de Witte Bioscoop aan het Damrak te arresteeren. Ook hij is iemand, die bij de politie bekend is. Het twe'al woonde bij elkaar. De arrestant ontkent in den afgeloopen nacht in dc Witte Bioscoop te zijn geweest, doch de politieagenten herkennen hem aan zijn loop en aan zijn postuur. De man, die reeds is aangehouden, zegt, dat hij met iemand had afgesproken in de portiek van het theater op hem te wachten. Beiden worden ter beschikking van de justitie gesteld. Een met varkens geladen vrachtauto van den heer B. te Wilnis zakte door de brug nabij de woning van den heer v. d, V. aan den Heerenweg eveneens te Wilnis. Eerst nadat alle krulstaarten waren afgeladen, kon de auto weer op den weg worden ge bracht. AMSTERDAM, 8 Maart. Aardappelen. (Bericht v/d. n:ak. Jac. Knoop.) Zeemvsche Bonten f 9.105.50, ld. Blauwen f 5.10 5.50, id. Bravo's f 4.755, id. BI. Eigen heimers f 4.755, id. Eigenheimers f 5.10 5.25, id. Eigenheimer poters f 3.503.75, id. Biauwe poters f 3.253.50, id. Bonte poters f 3.25—3.50, id. Roodstar poters 1" 3.25, id. Bravo poters f 3.25, IJpolder Bravo's f 5.25—5.40, Noord-Holl. Eigen heimers f 4.50, id. Roode Star f 4.504.75, Anna Pauwlowna Zand f 55.50, id. Rood star f 4.90—5, Hillegommer Zandaardappe- kn f 55,50, Flakkeesche Eigenheimers f 5.10—5.25, id. Roodstar f 4.75—5, id. Bravo's f 5.255.40, Friesche Borgers f 55.10 p. hl.Winter Malta f 1314 per 100 ke. ELST, (Bet.), 7 Maart. Fruitveiling V. V. O. B. Ontarios 2631, Goudreinetten 1ste soort 47, 2de soort 28, 3e soort 16, extra 54, Ijsbonten 24, Bredero's 20, Brugge reinetten extra 31, lste soort 25, 2ae soort 19 ct. per kg. DEVENTER, 7 Maart Paarden. Ie s. werk paarden f 450—625, 2e s. idem f 250—400, luxe paarden f 350560, enters f 200 350, ponmes f 100170, veulens f 90160 slachtpaarden f 60130. Handel vlug. Aan voer 123 stuks. GRONINGEN, 8 Maart. Vee. Kalf- en melkkoeien le soort f 350370, 2e f 275 300, 3e f 175200 vroegmelkkoeien le s. f 325—375, 2e f 250—300 kalfvaarzen le soort f 275—300, 2e s. f 170—190 vare koeien le s. f 2e s. f stieren le soort f 0.74—0.78, 2e s. f 0.66—0.68 slachtvee le soort f 0.82—0.84, 2e s. f 0.72—0.76 p. kg. slachtgewicht melkschapen f 4050 vette schapen le s. f 4045, 2e s. f 3035, weideschapen le s. f 3638, 2e s. f 2528, weidefammeren f 1014vette kalveren f 1.041.08, 2e s. f 0.920.96, vette lam meren f 2227, loop varkens f 1720, vette varkens le soort f 0.600.62, 2e s. f 0.54 0.56, Londenscbe varkens zouters f 0.58 —0.60, biggen f 7—13, f 1—1.50 per week. Aanvoer 148 vette koeien, 376 kalveren, 733 k»lf- en melkvee, 59 stieren, 253 scha pen, 827 vette- en Londensche varkens, 340 magere varkens en biggen. Het kalfvee, melkvee, slachtvee en stieren werden niet vlug, maar prijshoudend ver handeld. Voor de vette kalveren liepen prij zen aanmerkelijk terug. De handel hierin was slecht. Voor de nuchtere stierkalveren waren prijzen vaster, deze brachten f 48 op. De wolveehandel had bij kleinen aan voer een prijshoudend verloop. Vette var kens onveranderd zouters lager biggen prijshoudend. HULST, 7 Maart. Granen. De aanvoer ter markt was gering. Genoteerd werd v^or tarwe f 14.50, rogge f 12, gerst f 12, haver f 9.75 en erwten f 1722. SNEEK, 8 Maart. Vee. Ter markt waren 275 melk- en kalfkoeien f 150360, 38 vette koeien f 200330 10 vette kalveren f 4080 731 nuchtere kalveren f 411 24 graskalveren f 50120 414 schapen f 2041 lammeren f 403 varkens f 50120 97 biggen f 718 vette run deren 4042 Y2 c. vette kalveren 6065 c., vette varkens 2730 c.zouters 28 29 Yz c. per kg. Handel in melkvee en graskalveren kalm vette koeien behoorlijk schapen flink, prijs houdend tot duurdernuchtere kalveren traagbiggen prijshoudendvarkens en NIJMEGEN^ 7 Maart. Varkens Aanvoer 90 vette varkens, 2932 ct. per 14 kg. 663 biggen, f 1318 per stuk. Handel in biggen vlug. Vee. 32 vette koeien 4046 ct. p. kg., 8 dragende koeien f220300 p. stuk, 11 vette kalveren 4045 ct. per kg., 221 nuchtere kalveren f 513, 3 schapen f 17 23, 3 geiten f 611 p. stuk. Eieren. Aanvoer 243.000 kippen- f 4.25 5.50 p. 100 stuks. BODEGRAVEN, 8 Maart. Kaas. Ter markt waren 103 wagens. Prijzen f 4549, rijksmerk le soort f 5053, 2e soort f 46 48. Handel matig. PURMEREND, 8 Maart. Kaas. Aanvoer 13 stapels fabriekskaas met merk f 48%, 4 st. boerenkaas met merk f 45%. Boter. Aanvoer 570 kg. f 22.10 per kg. Vee. Aan voer 480 runderen als 180 vette koeien 7090 c. per kg., melk-en geldekoeien f 120 325, 25 vette kalveren f 1.351.50 per kg., 1160 nuchtere kalveren f 934, 10 stieren, 3 paarden f 80200, 511 schaoen, vette schapen f 3043, overhouders f 18 35, 443 vette varkens, slachtvarkcus 60 65 ct., zouters 5862 ct. per kg., 62 magere varkens f 2040, 249 biggen f 1422. Handel in runderen, kalveren en schapen matig, in varkens vlug. I PURMEREND, 8 Maart. Eieren. Aan de veilingen werden aangevoerd 110.000 kip- 1 pen- f 5—7 en 90.000 eenden- f 5.30—5.40 1 per 100 stuks. ROERMOND, 7 Maart. Eiermijn. Aan voer 3.500.000 stuks. Prijzenkippen- f 56, idem kleine f 4.505, eenden- f 5.90 6.20 p. 100 st. VENLO. 7 Maart. Eieren. (Coöp. Veiling- vereeniging). Aangevoerd 850.000 eieren. Kipeieren f 5.206.10, kleine eieren f 4.20 5, eendeieren f 5.90—6.10, ganseieren f 21.40—21.60. ROTTERDAM, 8 Maart. Vee. Ter markt waren aangevoerd 203 paarden, 19 veulens, 1101 magere runderen ltló vette runderen, 314 vette en graskalveren, 1836 nuchtere kalveren 37 schapen of lammeren, 34 var kens, 133 biggen. De prijzen waren als volgt: koeien le kw. 90100 ct., 2e kw. 8085 ct. 3e kw. 6575 ct., ossen le kw. 9095 ct., 2e kw. 7080 ct., 3e kw. stieren le kw. 8084 ct., 2e kw. 7880 ct., 3e kw. 74 76 ct., per Kg.; vette kalveren le kw. 145 155 ct., 2e kw. 1-25—135 ct., 3e kw. 95— 105 ct., melkkoeien f 180320, kalfkoeien f 200—400, stieren f 180—340, pinken f 140 190, vaarzen f120—170, werkpaarden f 2o0—400, slachtpaarden f 140240, hit ten f 100160, graskalveren f nuchtere kalveren f 710, fokkalveren f 2034, big gen f 1019, overloopers f 2540. Vette koeien bij redelijken aanvoer iets vlugger verhandeld. Stieren met goeden aan voer, doch weinig handel. Vette kalveren ro» delijk aangevoerd, traag verhandeld. Biggen en overloopers matig verhandeld. Paarden met matigen handel. GRONINGEN, 8 Maart. Granen. Da laagste en hoogste prijzen waren als volgt t Zomertarwe Roode tarwe Witte tarwe Inl. rogge Wintergerst Zwanenb. g. Zomergerst Witte haver Zwarte haver Gele haver BI. peulvr. Gr. erwten Schokkers Paardeboonen Wierboonen Waalsche bn. Karwijzaad Koolzaad G. mosterdz. Kanariezaad Lijnz. blbl. Idem witbl. BI. maanzaad 8 Maart 13.25-13.80 13.25-13.80 11.25-11.90 10.25-11.25 10.25-11.25 10.25-11.10 9.00- 9.75 9.00-10.20 1 Maart 13!25-13>5 13.25-13.75 11.25-11.90 10.25-11.25 10.25-11.25 10.25-11.10 9.00- 9.60 9.25-10.20 13.50-24.00 13.50-23.25 11.00-12.75 11.00-12.75 13.00-16.00 25.00-36.00 16.00-23.00 16.00-24.25 10.00-12.00 12.00-20.00 12.00-20.00 11.00-12.75 11.00-12.75 14.00-17.00 25.00-36.00 16.00-23.00 16.00-24.00 10.00-12.10 12.00-20.50 12.00-20.50 35.00-51.00 De korting en bijbetaling bedragen thans voor tarwe natuurgewic'nt 7 ct., rogge, boek weit, kanariezaad, inlandsche gerst, alle ha- versoorten 10 ct., per Kg. De kardinalen-aartsbisschoppen en bis schoppen van Frankrijk zeggen in een ver klaring nopens de besluiten van den laat ster: tijd van den Heiligen Stoei ten aan zien der Action Francaise o,a. dat de poli tieke hartstocht op middelen zon om de daden en de bedoelingen te verdraaien van den Heiligen Vader, wiens gezag te deze- zake feitelijk ontkend werd. Zij verklare dat zij de waarheid in eere willen herstel len en de denkbeelden van den Paus wil len verdedigen tegen lasterlijke uitleggin gen. Na. herinnerd te hebben aan de be weegredenen, welke leidden tot de veroor- dechng der Action Franeafse voegt dc ver klaring er aan toe, dat het protesteeren tegen de door den Paus uitgesproken ver- ooideoling of het weigeren zich er aan te onderwerpen het openlijk in opstand komen is tegen de wettige uitoefening van dc be voegde souvereiniteit door den Heiligen Vader. Volgens persberichten, heeft de door den Franschen krijgsraad te Rabat ter dood ver oordeelde Duitscher Klems, die vroeger tot het vreemdelingenlegioen behoorde en later optrad als raadsman van Abd-el-Krlm, via het ministerie van Buitenlandsche Zaken te Berlijn te Parijs een verzoek om gratie in gediend. Gisterenmiddag werd de Raadszitting in beroering geb-acht door de onverwachte verklaring van den Italiaanschen gedele geerde Scialojn aan de pe-s, dat de Italiaan- sche regeering tot ratificatie heeft beslo ten van het verdrag de dato 1920, tusschen Roemenië cenerzijds en Engeland, Frank rijk, Italië en Japan anderzijds, waarbij de afstand van Bessarabië aan Roemenië wordt ericend. Hoewel Scialoja verklaarde, dat hiermede geen onvriendelijke daad tegen over Rusland is bedoeld, wordt de ratifica tie in verschillende kringen in verband ge bracht met de aan Engeland toegeschreven bedoeling c*m een Europeesch front iegpn Rusland tc organisee-en. Italië, dat hiermede zijn invloed in den Balkan versterkt, vol gens sommigen ten koste van Frankrijk, speelt in elk geval in de kaart der Engel- schen, die zij ook reeds in China steunen. Chamberlain verklaarde gisteren in de persconfe-entie echter nadrukkelijk, dat Engeland geen anti-Russische politiek voert, ofschoon hij de betrekkingen zeer slecht noemde, en dat het vreedzame betrekkin gen nastreeft, terwijl hij zich in zeer ver zoeningsgezinde termen over China uitliet. Toch heerscht in vele k ingen de indruk, dat. zich hier thans een belangentegenstel ling openbaart. ,In den loop van Maandag heeft Vander- velde achtereenvolgens een onderhoud ge had met Briand, Chamberlain en von Schu bert over het beheer der verkeersmiddelen in het Saargebied. Gisterenmiddag hebben Chamberlain, Briand en Vandervelde een onderhoud ge had over do aanspraken nopens de ontei gening door den staat van gronden in Est land. Bij dc bespreking tusschen Stresemann en Vandervelde verklaarde laatstgenoemde, dat de Belgische regeering in de opvatting van Frankrijk deelde, dat de tijd voor con crete onderhandelingen over een spoedige ontruiming van Rijnland nog niet gekomen De Verecnigde Staten hebben thans defi nitieve voorstellen aan Groot-Brittannië en Japan gedaan tot het houden eener confe- renie te Genève voor de beperking van de bewapening ter zee, niet vóór 1 Juni te houden. Als dc Britschc en de Japansche regeering de uitnoodiging voor een drie-mogendheden- conferentic aanvaarden zal, waarschijnlijk aan Frankrijk en Italië worden gevraagd vertegenwoordigers naar die conferentie le zenden in de hoedanigheid van waarnemers. Men meent te weten, dat dc uitnoodiging geencrlei bepaalde formule bevat voor de vaststelling der beperking van de tonnen- maat van kruisers, destroyers en onder zeeërs. De conferentie zal de moeilijkheden bestudceren van een overeenkomst, die met name docr Groot-Brittannië kan worden aanvaard, daar vaststaat, dat Frankrijk en Italië niet aan het accoord deelnemen. Volgens de berichten, die langzaam bin nenkomen doordat de telefoon- en telegraaf dienst gestoord is, bedraagt het aantal slachtoffers der aardbeving wellicht vijfdui zend. Dit cijfer berust echter op veronder stelling. Een vliegtuig maakte een tocht boven de provincie Tango; geraamd wordt dal het aantal slachtoffers in deze provincie meer dan duizend bedraagt. Officieel wordt gemeld dat er tc Kioto 2000 dood en zijn tengevolge van de aard- beving. De prefect van politie van Kioto meldt, dat er 1000 slachtoffers zijn te Mini- jama en in de naburige dorpen, die verwoest! zijn. Vliegtuigen, die uitgezonden waren om zich rekenschap te geven van de schade in de betrokken gebieden, konden drommen vluchtelingen langs de spoorbaan zien loo- pen. Het feit, dat de beurzen weinig beïnvloed zijn, doet gelooven, dat de schade in eco nomisch opzicht niet groot is. Gemeld wordt thans dat er te Osaka en Kobe geen enkele vreemdeling gewond is. Door het uitglijden van de landingsbrug van het toeristenschip „California" is ech ter een- Amerikaanschc dame verdronken. Er zijn inschrijvingen geopend en er wordt hulp gezonden aan de slachtoffers. In de getroffen gebieden zijn de wegen gespleten; overal ziet men de puinhoopen van verbrande of ingestorte huizen; d# wegen zijn met lijken bezaaid. BERLIJN, 8 Maart. Naar gemeld wordt, beeft de Duitsche regeering te Parijs stap pen gedaan tot het vrijlaten van den in Tanger gearresteerden Duitschen koopman Zetsche, dit tot gevangenisstraf werd ver oordeeld. omdat fyjj zonder verlof in de stad vertoefd had, In belanghebbende kringen hoopt men, dat bij de aanstaande onderhandelingen in zake het Duitsch-Fransche handelsverdrag, hei nog steeds bestaande verbod, betreffen de hel niet toelaten van Duitsche onderda» nen in Marokko, zonder verlof van de Fran» sche regeering zal worden opgeheven. AKEN, 8 Mlart. Hedenmorgen voor half tien Is de sneltrein 342 BarmenAken, bij het binnenrijden van bet station Aken op een locomotief ingereden. Een reiziger werd licht gewond. LEIPZIG, 8 Maart. Heden is de boekhan* delaar Hürzer, te Jena, tot 2 jaar tuchthuis- stiaf en 100 mark boete veroordeeld, ter zake dat hij communistische geschriften beeft verspreid, waarin de burgeroorlog word# gepropageerd. LONDEN, 8 Maart, Officieel wordt medew rfedeeld, dat de griep in hevigheid afneemt. Het aantal gevallen met doodelijken afloop v.as in de 105 groote steden van het land 898; de vorige week was dit 1023; In Lon den alleen deze wB*k 69, dc vorige week 8li GENÈVE. 8 Maart. Hedenavond om 8 uV heeft Sir Eric Drummend, dc secretaris generaal van den Volkenbond, een diner gegeven, waaraan alle leden van den Vol kenbondsraad aanzaten. Donderdag, wan neer de staatspresident van Tsjecho-Slowa- kiie, Mazaryk, alhier arriveert, zal hii waar- schifnlijk n onderhoud hebben met Briand. Naar verluidt, koestert Briand het voor nemen, om Vrijdag uit Genève tc vertrek ken; bevestiging hiervan is evenwel nog niet verkregen. ONDEN, 8 MaLart. Twee vliegcrofficieren, luitenant Cann en Gillaun, zullen in Mei a.s. een poging wagen om een nieuw record te vestigen voor de afstands-nonstopvlucht. Zij zullen te Cranwell in Lincolnshire opstij gen met een toestel, dat 48 uren in de lucht kan blijven, en dat een minimumsnelheid heeft van 100 mijl per uur. Officieel is be kend, dat zij zoo ver mogelijk oostwaarts zullen vliegen, met onbekende bestemming. Doch er wordt ook gemeld, en dit in-offici- cel, dat zij in de richting van Indic zullea gaan en volgens deskundigen zouden zij dan misschien Karachi, dat 4000 mijl ver weg- ligt, of Delni kunnen bereiken; en wanneer het hen erg meeloopt, dan bestaat zelfs de mogelijkheid, dat zii tot Calcutta komen, op 5000 mijl afstand van bet uitgangspunt ge legen, In leder geval bestaat de hoop. dat zij erin zullen slagen Indië binnen de 48 uur tc bereiken. PARIJS, 8 Maart. Naar uit Tükio ge meld wordt, heeft de Japansche admiraliteit een smaldeel naar het gebied van de aard beving gezonden; dc manschappen zullen een werkzaam aandeel nemen in de hulp actie tot huisvesting van daldoozen. Op het tijdstip van de ramp, lag het plcizier- vaartuig „California", met tal van Ameri- kaansche en Canadeeschc miilionairs aan boord, tc Kobe voor anker. Verscheidene passagiers hadden zich aan wal begeven, tot het brengen van een bezoek aan de stad. Toen zij zich weder aan boord be gaven, stortte tengevolge van de aard schokken de landingssteiger ineen, waardoor een aantal passagiers te water geraakte. Het is nog niet nauwkeurig te zeggen, hoe veel hunner om het leven kwamen. Te Osaka is een bioscoop verwoest, waarbij 80 personen omkwamen. Daar tusschen Tokio en Zuid-Japan alle telefoon- en telegraafverbindingen verbroken zijn, kon men zich r.og geen ;uist beeld vormen van den omvang van de ramp. Tokio zelf is ditmaal gespaard geble ven, zoodat daar slechts weinig van d« aardbeving werd bespeurd.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1927 | | pagina 7