4 Verantwoordelijk!^. Voornaamste Nieuws 1 Aangifte moet, op siralfe van -verlies van alle rechten, geschieden uiterlijk driemaal vier en twintig uren na hei ongeval Dit nummer bestaat uit 8 bladzijden - Eerste Blad Verwaarloozing van misdeelde kinderen. PLAATSELIJK NIEUWS. HAARLEM. NAZORG BUITENGEWOON ONDERWIJS. Het ongehtk nabij het Station Leiden. DE HERDENKINGSFEESTEN TE BEVERWIJK. De Wijkertoren verlicht. Ned. Tulpen in Londen. Bemaling op Texel GEEN KERMIS TE BEVERWIJK. Christelijke Oratoriumvereeniging. Beethoven-herdenking. Zeeuwsche Vereemriinv. ZANDVOORT. BLOEMENDAAL. HAARLEMMERLIEDE EN SPAARNWOUDE. VELSEN, HILLEGOM. HEEMSTEDE. ZANDVOORT. VIJFHUIZEN. VOLENDAM. LANDEOUW EN VÏSSCHERIJ J. J. WEBER ZOON OPTICIENS - FABRIKANTEN Koningstraat J0 Haarlem. WEERBERICHT. Ned. R.K. Boeren- en Tuinders- bond. SPORT EN WEDSTRIJDEN. Elftal B: De abonnementsprijs draagt voos «|g gp# g Sft 1 1 S B I) ft fi AH| g S J| 4K| A ^Ig |n gj-jWEjlft. M^rteoliën 35 cents per regel, Per week 0.25 Hml H gL^ H fi fj^** BJl flWl BB ffiJg H BBÜMB B V j^MM B I B I Fui 8s8 Sfi .egels 60 cL per plaatsing: elk* Bureaux: N ASS AULA AN 49. ^w.1M_^.__^_^iiJUIllllMllllÜJlJIIILÜlUJJÜIJIlllllIIIUMJllilI^^ I HllllllllllllWHII'll Ml 1HH lllllllllllllllll l|| imilll||iMll llllll lllll 11II BI I llllll IIHIHIMIIIII— lD2C20nd^™*d®decil°* 60 Telefoon No. 13866 j3 lijnen) - Postrekening Nr. 5970. Donderdag 10 Maart 192750ste Jaargang I\o. 1649b Bij contract helangrijke korting. Alle abonné's op dit blad zijn, ingevolge de verzekeringsvoorwaarden f Ofjfif) Levenslange geheels ongeschiktheid tot werken door' f 7£>fi bij een ongeval met f OCfl bij verlies van een hand, f' IQ»? bij verlies van een f CH m bij'n breuk van f Aft M bij verlies y.ee*f legen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen uLUU.' verlies van beide armen, beide beenen of beide oogeti; "u" 'doodelijken afloop een voet of een 'oog; duim of wijsvinger#Ui been of arm; andere vinger» De Christelijk Historische Unie heeft giste ren te Amsterdam haar jaarlijksche alge meene vergadering gehouden. Het zal niemand verwonderen, dat naar die bijeenkomst met belangstelling is uitgezien, ook door anderen dan christelijk historischen. De partij van wijlen Lohman immers neemt vooral de laatste jaren in onze Nederland- sche politiek een bijzondere plaats in. Een ieder'is het er vrijwel over eens, dat de te genwoordige toestand, waarbij wij onder een met-parlementaire regeering leven, niet ten eeuwige dage kan voortduren. De toestand is geschapen door de chfistelijk-histöris.chen, die op 11 November 1925 met de stemming over het Pauselijk Gezantschap de christe lijke coalitie willens en wetens verbraken. Dat struikelblok is daarmee uit de politiek weggenomen en de vraag blijft nu op de Kppen van allen, die belang stellen in een gezond staatsbestuur: wat willen de chris- telijk-historischen thans? De vraag is klemmender geworden, sinds dr. de Visser eenige weken geleden in „de Nederlander" zijn bekende artikelen schreef over de ontwikkeling van ons partijleven, meer in het bijzonder over de verhouding tusschen de drie christelijke partijen en daar bij leemten Het, welke noodzakelijk aanvul ling behoeven. Van Katholieke, zoowel als van anti-revolutionaire zijde geprest om zich Bader te verklaren, is dr. de Visser echter tot BCg toe het antwoord schuldig gebleven. En toch, waar hij eenerzijds vasthield aan een parlementaire regeering en ook aan den wensch, ja de noodzakelijkheid voor ons land, dat de drie christelijke partijen te za- men naar de regeeringsmeerderheid zullen streven, mocht van hem worden verwacht, dat hij den weg had aangewezen, waarlangs het bondgenootschap opnieuw te bereiken zou zijd. Dr. de Visser heeft gezwegen. Zou de groote vergadering zijner partij meer licht brengen? De voorzitter, mr. Schokking, heeft een openingsrede gehouden, welke in „de Nederlander" bijna vijf kolommen druks beslaat. Maarook daarin hébben yij ver geefs naar eenige aanwijzing van christelijk- historisfhe zijde gezocht om te komen uit de impasse van het intermezzo-kabinet, Mr. Schokking zegt in zijn rede vele Schoons 'dingen, maar hij doet het als een belangstellend toeschouwer, niet als een partijleider. Hij ziet vele fouten in ons open- bate, in ons politieke leven. Hij wijst op excessen van hét algemeen kiesrecht, fouten van de evenredige vertegenwoordiging; on derstreept het belang van politieke actie voor zijn partij; zet het nut en de noodzakelijkheid uiteen om voor de stembus der Provinciale Staten en Gemeenteraden te werken. Maar na het stellen van een vraag, na het opwer pen van een moeilijkheid, na het aangeven van wat twijfelachtig is of scheef gaat, wacht men nieuwsgierig wat de leider der cbriste- lijk-historischen daarop voor antwoord heeft 'Aan de oplossing gekomen, glipt echter de spreker telkens over het bescheid heen: die per ingaan op de kwestie zou hem te ver voeren, de zaak valt buiten den opzet van zijn rede; „bet is mijn bedoeling niet dit punl verder te ontwikkelen".met deze en dei - gelijke ontwijkingen maakt dr. Schokking zijn groote redevoering tot een relaas van de be vindingen van een aandachtig en scherpziend toeschouwer langs den weg van het open bare leven, maar geenszins tot een weg wijzer, een strijdleus, een doelstelling voo: zijn partij. Geheel aan het slot en. schijnbaar bij toe val komt de groote vraag van den dag: hoé zal nu verder de ontwikkeling van hét groote partijleven in Nederland gaan en hoe zullen de toekomstige regeeringen op dat partij- leven reageeren, op zijn lippen. Na er op ge wezen te hebben, dat de verkiezingen voor de Prov. Staten ook van belang zijn voor de oriënteering van de partijen, in verband met de landsregeering, stelt mr. Schokking de vraag of het thans gewoon is in de landspoli- tiek, om dan te antwoorden: neen, de na tuurlijke ontwikkeling van ons parlementair stelsel brengt met zich een kabinet, dat op een meerderheid in het parlement steunt Dus moet naar zulk een kabinet gestreeld worden. Maar hoe? Ziehier het antwoord van den leider der Christelijk Hist. Unie: D'och daarbij ga het langs natuurlijken weg, waarmee ik bedoel, dat het geschiedt in goec: vertrouwen, dat het een meerderheid zij, die ook in verband met de verhoudingen van het ocgenblik den meesten waarborg biedt voor een krachtig bewind en een vruchtbaren ar beid. Dat het daarbij dus om wat anders gaat dan om een eenvoudige optelsom en een lijstje van onderwerpen, maar ook om wat anders dan enkele algemeenheden, be hoef ik nauwelijks te zeggen. De Christelijk-Historischen zullen zich, naar ik vertrouw, evenmin als vroeger, aan de verantwoordelijkheid voor de deelneming aan' den steun van 'een zoodapig te vormen kabinet onttrekken, wanneer daarop een be roep wordt gedaan. Maar evenmin zullen zij daartoe in de een of andere richting drijven, wat in strijd zou komen met een der eerste artikelen van hun program. Van hoeveel belang natuurlijk ook voor ons, Christelijk-Historischen de vraag is, die hier wordt aangeroerd en hoe van zelf spre kend het is, dat zij in de beantwoording daarvan meeleven, het zwaartepunt van de actie als partij ligt niet daar. Ook in dit opzicht is er een eigen politieke opvatting, die we, op het voetspoor van onzen grooten voorganger, den heer de Savornin Lohman wenschen te blijven volgen, De politieke partij, die meer dan ooit een groot aandeel heeft in den gang'van het po litiek leven heeft nochtans geen zeggenschap over de vorming van een kabinet. En het lijkt mij niet overbodig daaraan eens met nadruk te herinneren, ook om geen misvat ting te wekken, wanneer op dit punt niet verder wordt ingegaan. Dit verhindert in geen enke! opzicht de propageering van de beginselen, waarom het de partij te doen moet zijn, maar komt daar aan integendeel ten goede. Zijn wij met dit antwoord nu iets wijzer geworden? Neen, integendeel! Wij hooren mr. Schokking praten van de verantwoor delijkheid der Chr. Historischen om aan de vorming van een parlementaire regeering mee te werken. Maar meer dan woorden krij gen wij niet te hooren. Zelfs wordt al voor zichtig alle drang, om door dat verantwoor delijkheidsgevoel in een bepaalde richting te worden gedreven, naar een politiek, die van het woiord ook de daad kan maken, afgewe zen. En geheel onnoodig wordt onderstreept, dat de christelijk-historische partij geen zeg genschap heeft over de vorming van een ka binet. Neen, een formeele zeggenschap niet; dat is klaar. Maar wel een moreele,. wanneer n.m. het Nederlandsche volk aan de christe lijke partijen een meerderheid aan de stem bus geeft. Dan eischt „de natuurlijke ontwik keling van het parlementaire stelsel", dat men als politieke partij klaar staat pm den moreelen plicht te vervullen, n.m. de vor ming van een parlementair kabinet mogelijk te maken. En diezelfde historische ontwikke ling brengt mee, dat de partijleiders den weg voor zulk een regeering banen, tijdig en dui delijk, opdat de kiezers weten, waar zij aan toe zijn! Men kan niet zeggen, dat de voormannen der christelijk-historischen de gelegenheden, om zich duidelijk uit te spreken, zoeken, Zelfs wanneer die gelegenheid zich opdringt, zooals onlangs aan dr. de Visser en nu weer gisteren aan mr. Schokking, dan ontglippen zij haar behendig en hullen zich in nevelen! Willen deze leiders, dat het Nederlandsche volk op den duur blijft gelooven in hun ver zekering, dat zij den huidigen toestand van het intermezzc-kabinet onder leiding van hun partijgenoot Jhr. de Geer, óngewenscht ach ten, dan zullen zij meer moeten doen dan enkel maar opgeven van hun verantwoorde lijkheidsbesef; dan zullen zij de moeilijke vragen van den dag niet moeten ontgaan, maar cr een antwoord op moeten geven. Een circulaire, verspreid door een Chr. Blindeninstituut te Zeist, teekent met enkele scherpe trekken 'n mistoestand, die er in ons land helaas nog op zoovele plaatsen schijnt ingeworteld te ziin, n.l. de verwaarloozing" van misdeelde kinderen, in het bijzonder de verwaarloozing van de b 11 u d e kinde ren. Slechts weinig gevallen worden aange stipt, doch zij werpen een helder licht op de betreurenswaardige mentaliteit, welke sommige ouders bezielt tegenover hun elgeo misdeelde kleinen. Het bestuur vertelt jn dc circulaire van een 7-jarig kind. inhet Noor-den van ons land, dat geheel blind geboren was en wiens ouders ondanks telkens herhaalde pogingen riet bereid waren, hun kind aan een blin deninstituut ter opvoeding gf ,te staan. Hef versuffingsproces is al Ingetreden én na een aantal jaren wordt dit kind een voorwerp van zerg voor diaconie en burgerlijk arm bestuur. Dr. van Voorthuysen, inspecteur van het buitengewoon lager onderwi'S, stelde een onderzoek in naar het aantal blinde en doof stomme kinderen, die in een school behoor den te zijn, doch er niet zijn.' Hij vond ontstellende gevallen van ver waarloozing: kinderen bijv. 'dié den heelen dag te bed lagen, armen en beenen door jarenlang niet gebruiken hoog en stijf op getrokken, haast geen menschen meer. Soms waren er ouders, die "hum niat eens te woord wilden staan. Uit dit nog niet geëindigd onderzoek is gebleken, dat er nog heel wat kinderen zijn, wier belangen werden verwaarloosd omdat ze misdeeld zijn. Omdat ze misdeeld zijn. buiten hun schuld. Is het met bedroevend, dat zulke bekla genswaardige gevallen in ons land nog ge constateerd moeten werden? Mogen de misdeelde kleinen niet veeleer de volle aansoraak maken op liefdevolle ver- zc-ging van de ouders? Het. nog langer laten voortbestaan van een menigvuldigheid van zulke gevallen van plichtsverzuim is een aantijging tegen alles wat naastenliefde heet en een schandelijk vergeten van eiken ouderplicht. De verheven taak der ouders is het im mers, dc kinderen, hun door God toebedeeld, te verzorgen en te beschermen en zoo in één geval deze plicht 'de meest diepgaande beteekenis bezit, dan is het toch ten op zichte van de misdeelde kleinen. Hopen wij, dat het ingesteld onderzoek tot maatregelen voert om aan dece mistoestan den een einde te maken; gelegenheid voor afdoende blindenverzorging is er in ons land volop! In het jaarverslag 1926 van „Nazorg Buitengewoon Onderwijs" lezen wij het navolgende: Nu het Buitengewoon Dagonderwijs (be stemd voor kinderen met een zeer gering intelligente quotient) reeds zoover is door gewerkt, dat een groote groep dezer kin deren die scholen verlaten heelt, ziet men in, dat door het regelen van dit Dagonder wijs alleen, men er niet is, doch dat na deze .„Voorzorg," een goede geregelde „Nazorg" dient te komen. In de Raadszitting .van 4 Nov. 1925 be sloot de Raad, om met ingang van 1926 de Nazorg definitief te regelen, terwijl op 1 Mei 1926 de gemeenten: Bloemendaai, Haarlemmerliede, Heemstede en Schoten, zich bij de Haarlemsche Nalzorg aansloten. Met ingang van 1 Januari 1927 waren te Haarlem en omgeving 223 oud-leerlingen dér Haarlemsche Buitengewone Scholen én wel: 70 meisjes en 153 jongens, verdeeld over 200 gezinnen. Van dit aantal gaat in 52 gevallen een verkeerde invloed van tiet milieu uit, terwijl er in 95 gévallen geding- ol karakterfouten zijn. Kort samengevat kunnen we de volgende groepen onderscheiden: 1. De ontslagen oud-leerlingen, wier verstandelijk defect zeer gering is en die ock zonder Nazorg wel betrekkelijk zullen slagen, kunnen van de Nazorg in zooverre steun ontvangen, dat ze door tijdig ambachtsonderwijs zich een betere plaats in de Maatschappij kunnen veroveren. 2. De goede debielen zullen na 1 of 2 jaar toezicht zich wel een weg weten te baneh en in hun onderhoud kunnen voor zien. 3. De allergrootste groep, met weinig maatschappelijke geschiktheid, zal ten allen tijde op Nazorg aangewezen zijn en in het ongeschoolde werk meermalen hulp be hoeven, om staande te blijven. Ook door Nazorg zal niet te voorkomen zijn, dal eenige van hen ten slotte ongeschikt zullen blijken voor de maatschappij, terwijl er ook zullen zijn, die in het tuinbedrijf een ge ringe geschiktheid hebben, doch in de win termaanden weer niet bruikbaar zijn. 4. Bij hen sluit zich aan de groep oud leerlingen der „bezinkingsklassen' die nim mer in de maatschappij geplaatst kunnen Worden en die na bet verlaten der schooi thuis blijven, waar ze door hun niets doen en groote nervositeit, de taak dei" ouders onnoemelijk zwaar maken. De maatschappij biedt voor groep 4 duizenden gevaren. Deze menSchen dienen geholpen te worden door ze overdag in een werkinrichting te plaatsen, waar ze onder deskundig toezicht productief werkzaam kunnen zijn, met stoelen maken, het maken van boenders etc. Van de ontslagen oud-!eeriingen der Buitengewone Scholen is 15 v.an het totaal maatschappelijk ongeschikt, het geen een vrij groot percentage is. Volko men verklaarbaar is dan ook, dat Dord recht, Haarlem, Amsterdam en Vlaardingen er reeds toe overgingen om tot een Werk inrichting over te gaan. In Haarlem werd deze vereeniging „Haarlemsche Werkinrichting" opgericht 17 Maart 1926. Het aantal leerlingen bedroeg op 1 Janauari 1927, 16, terwijl het aantal contribuanten op leden 200 bedraagt, met een. tota.al aan contributies van 700. In den loop van dit jaar zal een liefdadigheids- uitvoering benevens een bazar gehouden worden, om dit fonds wat aan te sterken. Een speciale z.g. „Verbands-Commissie", werd in het leven geroepen yoor de Moreele en Godsdienstige Nazorg voor oud-Iecrlingen der Haarlemsche Buitenge wone Scholen, Voor de moreele nazorg zij hier allereerst gewezen op de Buitengewone Avondschool- Vervolgcursus, No. 3, waar 83 zwakzinni gen, gedurende 5 avonden per week in een goede omgeving verkeerer. en waar ze verre gehouden worden van straat, en bioscoopbezoek. Door de hechte band tus schen school en huis gaat en tevens een invloed ten goede op de milieu's uit. Ook bleek het meermalen bij huisbezoek, dat vele dezer kinderen niet godsdienstig onverschillig zijn, doch dat zij zich verre houden, wijl ze anders aan hoon en spot staan. Op verzoek der ouders is met de be trokken geestelijken 'deze zaak besproken, zoodat ze nu rekening houden met de eigenaardige geestesgesteldheid, De Maatschappelijke Nazorg zal. zeer zeker slechts dan ten volle aan de verwacn- tingen voldoen, als de Moreele Nazorg haar Eer -zijde staat. Met vele leden der Verbands-Commissie kwam reeds een innige samenwerking tot stand en vol vertrouwen gaan we de toe komst tegemoet; werkend aan de verhef fing van het peil van onze geestelijk min derwaardige mede menschen en verzekerd ïijnde van de steun en sympathie van de leden der Verbands-Commissie. Het lijk van de Juffrouw, dal deerlijk ver minkt op den spoorweg nabij het station Leiden werd gevonden is gebleken te zijn van mei. v. G. uit Den Haag, Omtrent dc oorzaak van het ongeval is nog geen zekerheid. Vermoedelijk is ze reeds des avonds urn 8 uur door een sneltrein over reden. Naar wij vernemen, bestaan er plannen, om tijdens de feesten, welke in September a.s. te Beverwijk worden gehouden, ter her denking van bet feit, dat Beverwijk 650 jaar marktplaats is, den bekenden Wijker toren te illumineeren. Ongetwijfell zou de' illuminatie van dezen hoogen teren, welke tot zeer ver in den omtrek zichbaar is, een fantastischen in druk maken. Appreciatie in het Lagerhuis. De Nederlandsche vereeniging van bollen- kweekers heeft aan de Londensche autori teiten 56.0C0 tulpenbollen ten geschenke gezonden om te worden uitgezet in de Lon densche parken. De bollen zijn reeds ge plaatst in Hyde-Park en St. James-park, Eind,April of begin Mei zullen zij in vollen bloei Staan. In .hyt Lagerhuis, is van reg'eeringswege mei waardeering melding gemaakt van het geschenk. Het Statenbesluit eindelijk door de Kroon goedgekeurd. Bijna een jaar na de nieuwe regeling van de bemaling op Texel door de Staten van Noord-Holland, is dit Statenbesluit thans eindelijk door de krooi goedgekeurd. Hon derden hectaren moeras zullen thans door invoering van een eigen bemaling op Waal en Burg. in land herschapen worden. Nog voor den volgenden winter hoopt men de bemaling gereed te krijgen. De vertraging in de goedkeuring werd veroorzaakt door de indiening van be zwaarschriften van den polder Eierland en de dertig gemeenschappelijke polders op Texel wegens de voor de polders getroffen onderlinge regeling omtrent bijdrage in de beraalingskosten. Ook het staatsboschbeheer had bezwaar ingebracht Wegens de hem opgelegde bijdrage. Al deze bezwaren zijn echter ongegrond verklaard. In een gisteravond gehouden vergadering van buurtcomité's te Beverwijk wed mede gedeeld, dat hét Hoofdcomité voor dé her denkingsleesten tegen kermisvermakelijk heden, in wglken vorm pok,'is. Het ligt dan ook nipt in de .bedoeling om een, kermesse a' été of Lunapark te doen organiseeren, ten.einde te voorkomen, dat de feestviering op één plakt,s zich zal centraliseeren. Naar wij vernemep kan worden verwacht, dat ook de besturen van omliggende gemeenten geen gelegenheid voor het doen plaatsen van een kermis of. Lunapark zullen geven. Men verzoekt ons opname van het vol gende 26 Maart Beethoven gestorven. „Hij stierf terwijl het onweerde er was een sneeuwstorm onder een donderslag. Een vreemde hand sloot hem de oogen." (Romain Rolland „Hef leven van Beet hoven". 26 Maart zal het 100 jaar geleden zijn, dat aan het lijden en strijden van dezen held een einde kwam. Over de geheele wereld maakt men zich op, bij deze gelegenheid eerbiedig en dankbaar te herdenken, welk een kostelijk bezit Beethoven voor de mensch- heid geweest is en welk een rijken schat hij haar heeft nagelaten. Hoe zou men beter den meester eeren, dan door de uitvoering zijner werken Te Weenen waar Beethoven stierf zal de internationale herdenking met een grootsch muziekfeest worden gevierd. .Te Amsterdam wordt een cyclus van zijn werken'gegeven, welke reeds is ingezet door het Capet-kwartet. Het hoogtepunt van de herdenking zal daar zijn de feestuitvoering in het Concertgebouw van de Missa-Solem- nis. Ook Haarlem zal op waardige wijze aan deze herdenking deelnemen. Er zijn verschillende concerten in voor bereiding, welke gevrijd zullen zijn aan de nagedachtenis van Ludwig van Beethoven. Evenals te Amsterdam zal het hoogtepunt ook te Haarlem gevormd worden door de uitvoering van de „Missa-Solemnis" door de C. O. V. Waarom hef hoogtepunt Omdat Beethoven zelf dit werk als het meest grootsche zijner scheppingen beschouw de. Hermann Kretzschmar schrijft daar van „Beethoven hat in diesèr Messe, die er selbst als sein grösstes und gelungenstes Werk bezeichnete, sein ganzes menschliches und kunstlerisches Vermogen mit der Sus- sersten Hingebung und Inbrunst eingesetzt". Er wordt onder leiding van den heer Ro bert hard aan gewerkt, teneinde de Mis uit te voeren op een wijze, den meester waardig. Aan de generale repetitie zal voorafgaan een repetitie met orkest in de Gemeente Concert zaal, welke niet voor het publiek toeganke lijk zal zijn. Ondanks de zeer hooge kosten, aan deze vóórrepititie verbonden, is het bestuur hier toe overgegaan, omdat men al het mogelijke wil doen om ten eerste een schitterende uitvoering te verzekeren en ten tweede, de generale repetitie zcoveel mogelijk den vorm van een concert te kunnen geven. De uitvoering zal plaats hebben Donderdag 24 Maart a.s., de generale repititie op Woens dag, 23 Maart. De Zeeuwsche Vereeniging „Zeeland" voor Haarlem en Omstreken houdt Vrijdagavond, der avonds 8 uur precies in het Gemeen telijk Concertgebouw een voordrachtavond, Waar de heer D. A. Poldermans zal op treden. Jubileum. De heer N. Verschoor hoopt Vrijdag 11 Maart a.s. den dag te herdenken, waarop hij voor 25 jaar in dienst kwam bij de Amsterdamsche Waterleiding. Besmettelijke ziekte, In de afgeloopen week is alhier 1 geval van roodvonk ge constateerd. Besmettelijke ziekte. Jn de algeloopen week is alhier 1 geval van roodvonk ge constateerd. Besmettelijke ziekte. In de afgeloopen is in dez gemeente 1 geval van roodvonk voorgevallen. Besmettelijke ziekte. In de algeloopen week zijn alhier 4 gevallen van roodvonk geconstateerd, Uitgeseld. De jaarvergadering van de afd. H'llegom van den Ned. R.-K. Volks bond, die heden zou worden gehouden, is in verband met de jaarvergadering der kiesvereeniging, die heden p'aats vindt, 'ot nadere aankodiging uitgesteld. Rljwiely-dilie. De heer P. F. meende, dat zijn karretje gestolen was en gal daar van aan de politie kennis. Het bleek, dat de fiets onbeheerd 'had gestaan en door een eerlijk voorbijganger werd zij bij de poli ie „als gevonden voorwerp" gedeponeerd. F, kreeg alzoo zijn eigendom zonder veel moeite terug. Béter zoo dan anders! Burgerlijke Stand. Ondertrouwd: P. Tekclenburg en E. W. J. M. Steinweg P. H. Kaars Sypesteijn en S. L. Schoggers. A. S. Janssen en B. C. Watcmaker. F. van der Slais en W. H. P. Voerman. Getrouwd: M. Perefors met E. J. ds Jong. Geboren; z. van F. C. M. Hageman-Sul. d van G. Bijsfer-Bouwens. d. van J. Vollenga-Beck. z. van G. Draijer-van Beek. Overleden: J. G. Lankelma, 71 j. Motorclub „Kennemerland". Zondag zal de motorclub „Kennemerland" alhier, een detcctieverit houden houden. Het ge heel is een ontwerp van het oud-lid der club, den welbekende motorrijder Jac. v. Vliet, thans in Indië vertoevende. De start zal plaats hebben des morgens om 10 uur vanaf hel clugebouw. Hotel Hof van Heemstede,. Valakenburgesstraat alhier. Een nieuwe lijst, Naar men ons mede deelt, zal een lijst worden ingediend voor de gemeenteraadsverkiezingen, van min of meer revolutionnaire candidaten. Daaro; komen voor Alb, Terol, C. Paap en Groen. Zandvooitsche Forensen Vereeniging. Wegens afwezigheid van den heer Van Dei- kum, voorzitter der vereeniging, werd de vergadering gepresideerd door Mr. X. Flecker. In zijn openingswoord herinnerde deze er aan, wat de werkzaamheden van de veree niging waren geweest. Het aantal leden bedraagt thans 115. Een woord werd gewijd aan de werk zaamheden van de ingestelde „Welvaarts commissie". Men had getracht met de ver schillende plaatselijke vereenigingen con tact te verkrijgen ,maa dit v/as niet gelukt. Toch meende men tevreden over de niet geslaagde poging te kunnen zijn, daar men meende te kunnen zeggen, dat de ingestelde raadscommissie een gevolg was van de mislukte poging der Forensen Vereeniging Het werd betreurd, dat de Forensen Ver eeniging niet in die Zandvoortschc Com missie vertegenwoordigd was. Verder werd de aandacht geschonken aan de Zandvoortsche broodprijzen, de tarieven voor het spoor, den treinenloop, waarin, dank zij de medewerking van Burgemeester Van Alphen een verbetering was verkregen, aan de retributieregeling en aan de kolen- leverantie. Een poging om een betere verlichting aan den Tol te verkrijgen was niet geslaagd. Het wachten was op het besluit, of men in de gemeente al of niet tot gasverlichting zou overgaan. De heer Van Raalte bracht de vraag naar voren, of er geen pogingen zouden kunnen worden aangewend, om een vroegeren trein van Zandvoort te laten vertrekken. Het be stuur voelde er niet veel voor, maar daar uit de besprekingen bleek, dat er wel be langstelling voor bestoni, zal er alsnog een schrijven aan de Spoorwegdirectie gericht worden. De heer Stoepman, die als inwoner het dorp gaat verlaten, werd op voorstel van het bestuur onder applaus der vergadering tot eerelid benoemd. De voorzitter bracht den heer Stoepman, die als penningmees ter zoo trouw de belangen der vereeniging behartigd had een warm woord van dank voor de vriendschappelijke samenwerking, steeds ondervonden. Ir, de vacature werd do.or het bestuur aanbevolen de heer Poolman, door de leden werden gesteld de heeren Bolwidt en Kor- neman. De heer Korneman werd gekozen en aan hem zal de functie van eerste secretaris worden opgedragen, zooals het bestuur bij onderling overleg geregeld had. Breedvoerig werd besproken, welke pogin gen men gedaan had en welke pogingen men nog kon aanwenden om tot verlaging van den broodprijs op Zandvoort te geraken. De heer Bolwidt hield met het oog op de hooge belastingen te Zandvoort en den min der rooskleurigen toestand der gemeente- linanciën een uitvoerige beschouwing over de gemeentebegrooting Politie, retributie, openbare werken, reiniging en schoolver- warming waren de hoofdpunten uit dit finantieele. betoog.- Naar aanleiding van deze mededeelingen ontspon zich een gedachtenwisseling en werd de vraag naar voren gebracht of de Z. F. V. aan politiek zou doen bij de aan staande gemeenteraadsverkiezing of niet. Het bestuur handhaafde haar eens ingeno men standpunt om buient alle politiek te blijven. Toch zullen de leden, die daar voor iets voelen, een bespreking houden buiten de vereeniging om, om als „forens" deel te nemen aan de aanstaande gemeenteraads verkiezing. Spoedig zal zoon vergadering worden gehouden. Gelukkige Vr.der. De landbouwer W. J. A. v. Rijn in den Spieringweg, heeft aan gifte gedaan van. de geboorte van z'n twaalfde kind. Al is dit al geen alledaag- sche gebeurtenis, nog meer is het vermel- dingswaardig, dat de laatste tien alle jongens zijn. Eierenveilirg. Aangevoerd werden 265.000 eendeieren voor 5.25—5.45 en 6000 bruine kipeieren voor 5.35; 3000 witte kippeneieren, voor 5 per 100 stuks. Het verdrag NederlandBelgië in de Eerste Kamer; algemeene belangstelling; de eerste debatten. H, M, de Koningin zendt aan den Keizer van Japen een telegram van deelneming in verband met de aardbevingen, die Japan getroffen hebben. Debat fn de Tweede Kamer over d* steunverleening aan mobilisatie-slachtoffers. Verschenen is de memorie van antwoord op het vcorloopig verslag der Eersle Kamer over de begrooting van Binnenlandsche Zaken en Landbouw 1927, De algemeene Rekenkamer contra de regeering. De aardbeving in Japan heeft een buiten gewoon hevig karakter gehad, De officieel* cijfers. Engeland en Japa-i nemen de uitnoodi- ging aan van Coolidge inzake een drie mo- gendheden-conferentie over de bespreking der bewapening ter zee. In den Zweedschen Rijksdag is een voor stel ingekomen om in overleg met de Scan dinavische staten vermindering in plaats van uitbreiding der vloot te verkrijgen. Barometerstand 9 uur v.ro.: 758. Vooruit. Licht op. De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om 6.25. In de te Utrecht gehouden laatste be stuursvergadering der R K. Ned. Boeren- en Tuindersbond nam volgens de „R. K. Boe renstand" het bestuur kennis van een plan betreffende emigratie naar Canada in den vorm van kolonisatie, waarbij allé mogelijke waarborgen gegeven worden voor de vei ligstelling van de godsdienstig-zedelijke be langen der emigranten. Aan het secretari aat werd opdracht gegeven dit plan nader te bestudeeren. en hierover rapport uit te brengen in dc eerstvolgende vergadering van het bestuur, In overleg met den A. B. T. B. werd be sloten de drie centrale landbouworganisa ties te verzoeken voor. te dragen ter benoe ming als lid van de wildschadecommissie in de vacature-Baron van Voorst tot Voorst den heer A. H- Lohuis, voorziter van den kring Overiisel van den A. B. T. B. te Beu- ningen bij Denekamp. Besloten werd stappen te doen tot het verkrügen van wijziging van de Rijksregeling betreffende vergoeding der salarissen van het personeel der bijzondere landbouwwin- terscholen. Vooraf zal hieromtrent overleg worden gepleegd inet den Christelijken Boeren- en Tuindersbond in Nederland. In verband met de talloozc berichten, die den laatsten tijd in de bladen verschijnen, betreffende pogingen om in deze en gene plaats een lager land- of tuinbouwschool te krijgen, besloot het bestuur om zoo mo- Hoogste Barometerstand 764.1 m-M. te Jan Mayen. Laagste Barometerstand 747.6 m.M. te Skagen. Verwachting: Ma'ige Z. tot W. wind, be trokken of zwaar bewolkt, met tijdelijke opklaringen, waarschijnlijk met enkele re genbuien; weinig verandering in tempera tuur, gelijk te zamen met dc beide andere cen trale landbouworganisaties er nog eens bij de regeering op aan te dringen geen nieu we scholen op te willen richten of toezeg ging daarvoor te doen dan na hierover ge pleegd overleg rntt dc centrale landbouw organisaties. Besloten werd de 5 aandeelen in de Borg- maatschappij, die destijds in bezit, waren van de geliquideerde Boerenherverzekering, over te nemen. Over den uitvoer van landbouwproducten naar Engeland werden mededeelingen ge daan over de vergadering, die onlangs is gehouden aan het Departement van Binnen- landsche Zaken cn Landbouw.. De nadruk werd hierbij gelegd op de noodzakelijk heid, om waakzaam te zijn en door stren ge controle op de voor uitvoer bestemde producten en eveneens op hunne verpakking en de hiervoor te gebruiken materialen aan het Fuitenland alle voorwendsels te ontne men, om op hygiënische gronden onze pro ducten te weren. Besloten werd een bijdrage te verleenen aan de propaganda-commissie in het be lang van het Drentsche Veenkind en aan. het propaganda-comité voor Wegenverbete- ring. Tot leden van de commissie van toe zicht op de uitgeverij en den centralen boekhandel van den R.K. Nederiandschen Boeren- en Tuindersbond werden aangewe zen de heeren J. Th. Verheggen; rector J. P. J. Kok; L. F. J. M. baron van Voorst tot Voorst en dr. L. N. Deckers. PROEFWEDSTR1JD ELFTALLEN UIT DE ZATERDAG MIDDAG-COMPETITIE. Za'.erdag a.s.. te 3 uur, zullen op het ter. rein van E. D. O. twee proefelftallen uit de Zaterdagmiddagcompetitie elkaar be kampen. De samenstelling is; Elftal A: J. GoosensfUlysses), B. v. Gelder (SVY), J. Roeland (Ulysses), H. de Groot (Hamit), 'S. Pennarts (Ulysses), Th. v. Os (Lfysses), P. Ronde (Ulysses), B. .Meiboom (YFCj, J. v. d. Wint (SVY), J. Schippers (Ulysses), F. Jonker (SVY). K. v. d. Brink (Kennemerland), F. A. Vromans (Kenn.land), G. v. d. Plas (YFC), R. Prins (Kennemerland), J. Spek (Kenn. land), G. v. Dongen (YFC), K. v. d. Steen (YFC), P. Langereis (Kenn. land), G. Fris (Kenn.iand), W. v. d. Steea (YFCj, A. Luttik (Hamit). Reserve's P. Rooy (Hamit), doel; C. v. d. Ende (Kenn.land), achter; H. H. v. Schoon hoven (Kenn.landh midden: Steeman lUlysses), voor,

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1927 | | pagina 1