KASSIER EN COMMISSIONNAIR IN EFFECTEN G. F. H. PASTOOR - HAARLEM DE herdenkingsfeesten Besmettelijke ziekte. Personalia. Compositie's van Piet Ketting. Tramongeval. Het ongeluk nabij het Station Leiden. TE BEVERWIJK. De Wijkertoren verlicht. Bemaling op Texel GEEN KERMIS TE BEVERWIJK. De Haarlemsche Hypotheekbank. Spoedig terug. EmmablaemcoHecte 1927. De nieuwe sluizen te IJmuiden. De Liefdebeurs. De zetels voor de raadzaal. De tentoonstelling der Kon. Ned. Maatsch. voor Tuinbouw- en Plantkunde. Anti Annexatie Haarl. Winkeliers. VAN ONZE RECHTBANK. DE „KENNEMER HYPOTHEEKBANK" TE ZANDVOORT. ■H NIEUWE GRACHT 57, TELEF. 12058 De Annexatie. Een groot arbeidershotel te Zandvoort. R. K. Mannenkoor „Philip Loots." BURGERLIJKE STAND. Duifsche Verfenijrlng. St. WHHbrordus. Kinderkoor ..Polyhymnia." Gevonden dieren en voorwerpen. EEN WATERLEIDING- KWESTIE. Een aantal gezinnen reeds enkele dagen zonder water. HEEMSTEDE. Wisselkoersen en koersen van Banknapier. SPORT EN WEDSTRIJDEN. LANDBOUW EN VI3SCHERIJ Ned. R.K. Boeren- en Tuinders- bond. LAATSTE NIEUWS. De fortificaties te Muiden en het verkeer. De besprekingen tusschen Stresemann en Zaleski. De ontwikkeling der luchtvaart in Italië. De onderhandelingen tusschen Polen en Duitschland. Belangrijke besprekingen tusschen Stresemann en Chamberlain. Ia de week van 27 Febr. tot 6 Maart hebben zich aihier 2 gevallen van roodvonk en 2 gevallen van d;phtheritis voorgedaan. Aan de Buitengewone R.K. Lagere school hoofd de heer Schaap, is met ingang van heden a's ijdelijk onderwijzeres benoemd, mej. D. Lobman, te Overveen. De p anist Guus Seyler zal Vrijdag, op de liederenavond van Rélie Rimathé in den Schouwburg, voor 't eerst in Haarlem uit voeren: Sonatina No. 1 (1926) van onzen oud-stadgenoo Piet Ketting. Dit werk werd onlangs door Willem Pijper in Londen uit gevoerd. Gisteravond om 6 uur is een tram naar Overveen op het Stationsplein uit de rails geloopen. Na een kwartier was het tramrijtuig weer in de rails. Het lijk van de Juffrouw, dat deerlijk ver minkt op den spoorweg nabij het station Leiden werd gevonden is gebleken te zijn van mej. v. G. uit Den Haag. Omtrent de oorzaak van het ongeval is nog geen zekerheid. Vermoedelijk is ze reeds des avonds um 8 uur door een sneltrein over- reden. Naar wij vernemen, bestaan er plannen, om tijdens de feesten, welke in September a.s. te Beverwijk worden gehouden ter her denking van het feit, dat Beverwijk 650 jaar marktplaats is, den bekenden Wijker toren te illumine eren. OngetwijfcL zou de illuminatie van dezen hoogen teren, welke tot zeer ver in den omtrek zichbaar is, een fantastiscben in druk maken. Het Statenbesluit eindelijk door de Kroon goedgekeurd. Bijna een jaar na de nieuwe regeling van de bemaling op Texel door de Staten van Noord-Holland, is dit Statenbesluit thans eindelijk deur de krooi goedgekeurd. Hon derden hectaren moeras zullen thans door invoering van een eigen bemaling op Waal en Bur<? in land herschapen worden. Nog voor den volgenden winter hoopt men de bemaling gereed te krijgen. De vertraging in de goedkeuring werd veroorzaakt door de indiening van be zwaarschriften van den polder Eierland en de dertig gemeenschappelijke polders op 7'exel wegens Je voor de polders getroffen onderlinge regeling omtrent bijdrage in de bemalingskosten. Ook het staatsboschbeheer had bezwaar ingebracht wegens de hem opgelegde bijdrage. Al deze bezwaren zijn echter ongegrond verklaard. In een gisteravond gehouden vergadering van bv.urtccmité's te Beverwijk we_d mede- ge 'eeld, dat het Hoofdcomité voor de her- d enkingsf eesten tegen kermisvermakelijk- he-'en, in welken vorm ook, is. Het ligt dan ock niet in dc bedoeling om een kermesse r'd'été of Lunépark te doen organiseeren, ten einde te voorkomen, dat de feestviering op één plaats zich zal cantraliseeren. Naar wij vernemen kan worden verwacht, dat ook de besturen van omliggende gemeenten geen gelegenheid voor het doen plaatsen van een kermis of Lunapark zuilen geven. In het Vers'ag over 1926 van de N.V. „De Haarlemsche Hypotheekbank lezen wij o.m. het volgende Het afgesloten jaar is er een geweest van steg ':e uitbreiding van het bedrijf. Nieuwe lecni igen werden gesloten tct een bedrag van 7.794.910.- en voor 5.591.250.- werd aan pandbrieven geplaatst. Teen in het voorjaar het bedrag der uit staande pandbrieven de 30.000.000.- nader de, werd overgegaan tot de plaatsing van eene nieuwe serie, groot f 500.000.- van het ven nootschappelijk kapitaal. Deze uitgifte is zeer goed geslaagd en werd ruim overteekend. De daling der hypotheekrente ging verder. Zij leidde tot aflossing of omzetting van zeer groote bedragen onzer leeningen met hooge rente. Dit noopte de Bank harerzijds tot al- lcab aarstelling der pandbrieven van 6%. Ten einde den overgang niet al te scherp te ma ken, werden hiertegen 5% pandbrieven tegen gunstigen koers beschikbaar gesteld. De 4i2 pandorief werd weer in het alge meen het courante type. Voor de uit afiossingen en door pandbrief- verkoop ontvan~en gelden werd geleidelijk plaatsing gevonden. Door het aanzienlijk be drag aan gesloten leeningen en omzettingen is de provisie-rekening gunsgiger dan in ee r g jaar te voren. De verbetering van den algemeenen eco- nomischen toestand zet nog niet door. Toch geeft de betaling van rente en aflossing groote reden tot tevredenheid. De toeneming der vaste werkzaamheden heeft geleid tot mechaniseering van een deel der boekhouding. Tijdsbesparing is daarmede bereikt en uitbreiding van personeel voorko men. Bij de liquidatie van énkele posten leed de Baas eenige schade, welke uit de winsten kan worden afgeschreven, evenais de verliezen, d'.e de Bank lijdt door de staking van beta ling van de Hollandsche Handelsbank en bij het faillissement van een harer vertegenwoor digers. De plaatsing, beneden pari, van vier en een half rniliioen onzer 4%% pandbrieven, bracht een zeer groot disagio mede, dat, voor zoover het de agio-reserve overtreft, mede uit de winsten vaa het jaar kan worden bestreden. Ondanks deze afschrijvingen kan het vorige dividend van 33% gehandhaafd blijven, ook bij het uitgebreid kapitaal. Daarna kan nog f 30.900.- word3n beschikbaar gehouden voor de nieuwe agio-rekening. De overgang der Rijnlandsche Hypotheek bank heeft dit jaar flinke vordering gemaakt. Ongeveer de helft harer uitstaande pandbrie ven werd verwisseld in stukken van de Haar- lemsche Hypotheekbank. Dientengevolge weid een evenredig deel harer nog loopende hypotheken aan de Haarlemsche Hypotheek- ba Teen overgedragen. Naarmate van den geleidelijken overgang van hst bedrijf der Rijnlandsche in het onze kr,mpt het winstsaldo der Rijnlandsche in. Toen het uitstaand bedrag aan pandbrie ven de 3J.OOO.OCO.- naderde, werd, krach tens besluit van Commissarissen, op 15 Juni IJ. overgegaan tot uitgifte van de 7de serie van het vennootschappelijk kapitaal, ten bedrage va c 520.000.- met storting van 10%. De in schrijving werd opengesteld tegen een koers van 240% voor aandeelhouders, met recht van voorkeur, en 293% bij vrije inschrijving. De i ::.ve aandeelen zouden ten volle in de winst ove: 1925 deelen. Vo!storting van aande elen had dit jaar niet plsr.ts. Oo 31 December 1926 telde de Bank 980 aandeelhouders. f Blijkens het verslag over 1925 waren op 31 1 December van dat jaar, sedert den aanvang der werkzaamheden bij de Bank gesloten 9170 hypothecaire geldleeningen tot een bedrag van f 87.284.910.daarop werd ontvangen door geheele aflcssing van 6197 leeningen en gedeeltelijke aflossing op de andere f 58.793.670.zocdat einde 1925 uitstonden 2973 leeningen, waarop te vor deren was in totaal f 28.491.240. Van de gedurende 1926 ingediende aan vragen werd in behandeling genomen een bedrag van f 11.592.670. Daarvan werd Afgewezen zonder taxatie, na voorloopig onderzoek omtrent pand en aanvrager f 1.931.900.Afgewezen na taxatie, wegens onvoldoende overwaarde van het onderpand f 179.000.In verdere be handeling genomen f9.481.770.In totaal f 11.592.670—, Van de f 9.481.770.aan aanvragen, die in verdere behandeling zijn genomen, werd toegewezen een bedrag van f 8.725.010. Van f 679.320.reeds in 1925 aangevraagd en in behandeling genomen, werd in 1926 toegewezen f 361.700.Zocdat in totaal werd toegewezen f 9.C86.710. Daarvan is aangenomen en gesloten van 1926 f 7.264.510.aangenomen en geslo ten van 1925 f 307.100.aangenomen doch nog niet gesloten f113.700.niet aange nomen f 1.397.900.nog in beraad gehou den f3.500.—. In totaal f9.086.710.— In 1926 werden gesloten: Van de aanvragen in behandeling geno men in 1925 en in dat jaar nog, of in 1926 toe gewezen, zijn gesloten 33 leeningen ten be drage van f 530.400.Van de aanvragen in 1926 415 leeningen ten bedrage van f 7.264.510.In totaal 448 leeningen, ten bedrage van f 7.794.910. Voegt men daarbij het bedrag der 9170 leeningen gesloten tot ultimo December 1925 ad f 87.284.910,dan blijkt, dat gesloten zijn sedert het begin der werkzaamheden bij de Bank 1918, leeningen tot een bedrag van f 95.079.820.—. Daarvan waren tot 31 December 1925 af gelost 6197 leeningen geheel en op de overige 3421 gedeeltelijk, te zamen een bedrag van f 58.793.670.in 1926 werd: periodiek af gelost f721,055.werden afgelost 396 lee ningen ten bedrage van f 3.957.571; werd aan onverplichte gedeeltelijke aflossingen ont vangen f 407.990.In totaal f 63.880.286.- makende 3029 leeningen ten bedrage van f31.199.534.—. Bovendien werden in 1924, 1925 en 1926 wegens omruiling van pandbrieven aan de Haarlemsche Hypotheekbank overgedra-gen door de Rijnlandsche Hypotheekbank 180 leeningen, tot een restant bedrag van de som van f821.201, zoodat ultimo 1926 uitston den 3205 leeningen totaal f 32.020.735. Verlengde leeningen: Door het verstrijken van den leeningstermijn kwamen voor ver lenging in aanmerking: 301 leeningen, tot een oorspronkelijk bedrag van f 3.464.730.-, waarop ti'dens haar loop was afgelost de som van f 1.C5S.510. De buitengewone tijdsomstandigheden de den minder 'dan het vorige jaar haar invloed gelden op de tijdelijke betaling van hypo theekrente en periodieke aflossingen. De achterstand in rente bedroeg op 31 Dec. 1926 f5.472,11 ten laste van 21 lee ningen. Ten laste van het 4de kwartaal van 1926 komt f 5.084,62. In 1926 was de Bank ten opzichte van 14 leeningen genoodzaakt gebruik te maken van de onherroepelijke volmacht haar gegeven ingevolge art. 1223 B.W. Op 31 December 1926 stond uit aan pand brieven in de verschillende series en rente typen f 31.064.800. Op 31 December 1925 wa ren in omloop f 29.026.850 Gevende over 1916 eene ver meerdering van f 2.037.950. tot welken vooruitgang ook de omwisseling van pandbrieven van de Rijnlandsche Hy potheekbank tot een bedrag van f 432.000. heeft bijgedragen. Voor het grootste gedeelte kwam de winst voort uit hetgeen aan hypotheekrente meer werd ontvangen dan aan pandbriefrente moest worden uitbetaald. Verder droegen tot de winst bij de provisiën bij het afsluiten van nieuwe en bij het verlengen van afloo- pende leeningen, benevens de vergoeding bij vervroegde aflossing van ter leen verstrek te gelden. Het saldo der bedrijfsrekening over 1926 bedroeg f462.985.67, waaronder het onver deeld saldo 1925 ad f 18.635.83. Na aftrek der onkosten ad f 92.215.08 en van f 48.698.C5, wegens verlies op de aeio- rekening, blijft er een saldo van f 322.072.54. Het komt ons gewenscht voor daarvan aan te wenden voor diverse afschrijvingen f 49.5C2.45, om de agio-rekening te dotee ren met f 30.000.en om f 6.7C8.62 te doen overgaan naar volgende jaarrekening N voldoening der dividend- en tantièmcbelas- ting ten bedrage van f 18.C 83.69 blijft voor te verdoelen winst f 217.777.78. Zondagavcnd vond de keer B. H. in de Zomervaart nabij Haarlem een rijwiel. Hij nam het mede en deed er aangif e van bij de Rijkspolit e. Deze ging op informatie uit en kwam tct de ontdekking, dat Zondrg bij de wedrennen te Heemstede een rijwiel vermist was. Men heeft zich toen in ver binding gesteld met den vermeedelijkcn eigenaar, den heer D. de V. van Nieuyv- Vcmep en deze herkende terstond het rij wiel a's zijn e'gendom, waarna hij het mee kon nemen. Het belastingplsatje was er afgenomen. De jaarlijkoche Emmabloemendag zal dit iaar gehouden worden op Woensdag 6 April a.s. Hef is eenige weken vroeger dan andere jaren, doch de bezwaren, welke er in verband met de Paaschvacantie beston den voor een laferen d~tum, hebben het Comi na rijoe overweging doen besluiten de b'oemendag co genoemden datum te houden. Het conrté vertrouwt wederom op aller medewerk'ng te mogen rekenen, evenals vorige jaren. D-rres en jongedames, die hunne mede werking widen verleenen aan den Emroa- blocmencag. kunnen zich nu reeds opgeven aan het Ccncul'atiebureau, Ged. Oude Gracht. Kinderen beneden 14 iaar mogen niet meer aan deze collecte deelnemen. Tot de belangrijkste cndeHeelen van den bouw der nieuwe schutsluit te IJmuiden bahooren ongetwijfeld de beide sluishoof- den, waarin gebouwd zijn de kassen van de geweld ge sluisdeuren. Het binnenslnishoofd, aldus schrijft men aan „Het Volk", waarin één deurkas is gebouwd (in het buitens'uiriioofd komen er twee) is voor e enig en tijd gereed gekomen. Thans zijn de bijkomende werkzaamheden zoover gevorderd, d-t de werkpu van het b'nnensluishoofd, die door talrijke elec- t.isch gedreven pompen droog werd ge- beuden. ender water kan worden ge-e'. Men heeft dè fcema'-'ng derhalve stopgezet, zocdat thans de put geleidelijk volloopt, Inmiddels worden H'dens dit volloop en de nopdige ocverversterkingen afgemaakt. Als ook dit ge-eed is, wordt de put verder on der wafer gezet to 9 M. pi. A.P., hetgeen ■"esokiec'f doör het aanbrengen va,n een du'ker in den dijk. die den put van het Noordzeekanaal scheidt. A's he' water in den put d't peil heeft bereikt, hetgeen vermoedclrk begin April zal zi n, wordt de sluirdeur door een in den dijk te graven geul naar he' binnenslui ;hoofjt gesleept, r.-v boven den sluisvloer te worden gekrn- leld. Het kantelen van de deur geschiedt door het vullen ran "de drijfcaissons. De bene- denzijde wordt dus verzwaard, waardoor de deur in de vereischte ver ikale positie kemt. Staat de deur eenmaal overeind, dan wordt zij in de deurkas geschoven, waarna de drijicaisscns verwijderd worden, om naar Rotterdam te worden vervoerd voor het transport van de tweede deur. Nadat de deur in de kas is nagezien, wordt ze wederom daaruit verwijderd, om plaats te maken voor de tweede deur, die in Juni werdt verwach', welke tweede deur op haar beurt p'aats moet maken voor de in den nazomer te verwachten derde deur. De deuren, die haar verlikalen stand behou den, worden dan nabij het binnensluiohoold „opgeborgen" (totaal gewicht pl.m. 3.603.000 K.G., waarde rond 1 rniliioen gulden) om la er in de respectievelijke kassen te wor den geplaatst. Tot heden gaat het met den bouw van dit wereldwonder buitengewoon voorspoe dig. Naar wij gisteren mededeelden, zal de Liefdebeurs, onderafdecling van den R. K. Volksbond, worden opgeheven, ingevolge de bepalingen van de nieuwe wet op het ver zekeringsbedrijf. Zooals bekend, was het doel van de Liefdebeurs, dat ieder lid, bij overlijden van een medelid, een kleine bij drage offerde voor de achtergebleven familieleden. Het getal leden bedroeg onge veer 600. Hedenavond zal een vergadering worden gehouden, waar beraadslaagd zal worden of men een verzekering zal sluiten bij een levensverzekeringmaatschappij. Bij enkele maatschappijen zijn tarieven aangevraagd. Vandaag zijn door de fa. Randoe dc nieuwe zetels voor de raadzaal a'geleverd en in de raadzaal geplaatst. Zij maken daar een goed effect en doen het heel wat beter dan de oude stoelen van voorheen. Vele handen waren dezen middag druk bezig om de blocmententoonstel'ing, in de bovenzaal van het Concertgebouw, eer waardig aanzien te geven. De heer J. F. Ch. Dix heeft de zaal ingedeeld. Zoodra de in zenders gereed zullen zijn met de opstel'ing, wordt onder zijn vakkundige leiding het re- heel afgewe'kt. Het zal van avond wel laat worden eer men gereed komt. Alle zeiler worden bijgezet om aan de gasten, die uit alle oorden van het land komen, iets goeds voor te zetten. De kweeker A. Koper te Bennebroek heeft zich belast met de versiering van de vergaderzaal, die er ook keurig belooft uit te zien. Toen ik in uw geacht blad d.d. 8 dezer het bericht las der „Annexatie protesteer- ders" dacht ik halverwege, zou Davidje Wijnkoop en Nelis van Gelder c.s. inwoners van Heemstede zijn geworden? En ik ver wachtte ook spoedig de namen van deze grappenmakers te moeten lezen, doch tot mijn verwondering las ik „de meer gegoe den". Vinden de heeren nu ook zelf niet een beetje dat hun handelwijze een surro gaat is van een zeker soort menschen (in Rusland v'ndt je ze veel) die met geweld en op onb'llüke wijze hun gemeend recht trach- le te verkrijgen! Moeten nu dé winkeliers van Haarlem, omdat het Haarlemmers zijn, de dupe wor den van hetgeen in de 2e Kamer is besloten? Laten de momenteel 83.000 inwoners van Haarlem nu niet uit protest zich scharen aan de zijde der Haarlemsche winkeliers door bijv. de zaken in Haarlem gevestigd cn toebehoorende aan een Heemsteedsche „an nexatie protesteerder", te negeeren, want dan zou Haarlem spoedig heel wat ledige winkelhuizen meer hebben en menig Heem- stedenaar een verdunde portemennaie. Maar de Haarlemmers zijn verstandig! H. A. B. De te nemen besluiten zullen zeer be langrijk zijn, waarom het bestuur dan ook vortrouwt, dat alle leden dien avond aan wezig zullen zijn. De convocaties zijn tijdig den leden toe gezonden, zoodat zij hun avond hebben kun nen vrijhouden of vrijmaken. De vergadering vangt aan te 8.15 uur; nieuwe leden worden verzocht te 8 uur aan wezig te zijn. Er waren z.g. reeds 100.000 gestort. Voor de rechtbank werd heden behandeld de zaak van C. A. B., verdacht van oplich- 'ing, gepleegd omstreeks Juni 1926, door bedriegelijke voorstellingen omtrent een op te richten hypotheekbank. Vijf getuigen wer den gedagvaard. Als eerste getuige werd ge hoord A. B., lid der Tweede Kamer, Vol gens verdachte zou getuige voor 40.000 aandeelen nemen in een door verdachte op te richten hypotheekbank Getuige verklaart echter aat hij verdachte nooit heeft gezien of gesproken, geen aandeelen in de bank wilde nemen en ook anderen niet aange raden heeft zich geldelijk te interesseeren voor de bank. Getuige B. V., wonende te Zandvoort, verklaart het volgende Getuige heeft ver dachte leeren kennen als houder van een woningbureau, waar verdachte kwam om een woning te huren. Later vroeg getuige of hij bijdragen wilde leveren voor het weekblad „Zee en Duin", dat getuige uit geeft. Verdachte stemde hierin toe, doch wilde geen honorarium. Zoo kwam getuige in kennis met verdachte. Vervolgens zijn plannen besproken tot oprichting van een beleggingsbank. Verdachte zeide dat men beter een hypotheekbank kon oprichten; de daarvoor noodige relaties zou verd. Wel vinden; hij noemde o.a. den heer B„ lid der Twee'de Kamer. Na eenigen tijd toonde ver dachte dan ook een stuk op zegel, waarbij genoemde heer B. verklaarde voor 40.000 aandeelhouder te worden van de Kennemer Hypotheekbank. Getuige en diens compag non H. K., hebben dit stuk gelezen. De heer B. zou ook aangeraden hebben 58.000 aan deelen te vragen aan den heer R. de B. Ge tuige en zijn compagnon H. K. zouden ieder f 1000 storten. Verdachte ontving ook van getuige verschillende bedragen in geld, die noodig waren voor het afwikkelen der za ken. Verdachte liet later ook gezegelde stukken zien, volgens welke de heer R. de B. 58.000 aandeelen nam en mevr. M. 100.000 aan pandbrieven. Bij notaris H. te Purmerend zouden de heeren A. B. en R. de B. 10 van hun aandeel gestort heb ben. Getuige kwam tot de ontdekking dat hij misleid was, toen hij notaris H. opbelde en deze vertelde dat er nooit geld door de ze heeren bij hem was gestort; verdachte B. was hem onbekend. Verdachte ontkent dat hij aan getuige V. en K. de bovenbedoelde gezegelde stukken heeft getoond. Getuige R de B. verklaarde dat hij ver dachte niet kent en nooit schriftelijk zich heeft verbonden 58.000 te storten in de hypotheekbank. Evenmin is verdachte bij hem op bezoek geweest om te confereeren over deze bank. Getuige H. K. verklaarde hetzelfde als getuige V., omtrent de bank, de relaties die verdachte had, enz. Ook deze getuige heeft de gezegelde contracten gezien en gelezen; de heer A. B. zou pres'dent-commissaris worden der vennootschap. Door al deze be wijsstukken heeft getuige en zijn compagnon aan verdachte B. verschillende keeren geld gegeven, die voor zijn reizen e.d. noo dig waren. Verdachte verklaarde tenslotte dat er wel gesproken was om den heer A. B. te vragen aandeelen te nemen; er zijn wel ontwerp- contracten opgemaakt, doch gezegelde con tracten heeft hij nooit getoond. De Officier van Justitie hield dan zijn requisitoir. De feiten, die het strafbare feit Een adres van Heemstede. Aan de Eerste Kamer zal een adres wor den gericht door een groot aantal ingeze tenen van het Noordelijk deel van de ge meente Heemstede, bedeeld in het wets ontwerp tot wijziging van de grenzen. In het adres wordt o.a. gewezen op het feit, dat het algemeen belang in deze niet wordt gediend. Inderdaad, noch de zeer goed be heerde gemeente Hemstede, noch de te an- nexeeren bewoners hebben in welk opzicht ook een samenvoeging bij Haarlem van noc- de. Doch ook is de voorgestelde annexatie naar het oordeel van verschillende voor aanstaande Haarlemsche ingezetenen niet in het belang der gemeente Haarlem. Bovendien wordt een grove onbillijkheid begaan tegenover de te annexeeren bewo ners die aangewezen werden om de schade loosstelling op te brengen welke tengevolge van die daad aan de verkleinde gemeente moet worden uitgkeerd. Reeds 1384 handteekeningen van meer derjarige ingezetenen van het Noordelijk ge deelte der gemeente Heemstede zijn op dit adres ingezameld. Men meldt ens: De vereeriging „Zomers Buiten" heeft het voornemen in Zandvoort een groot arbei- derohctel te stichten. Het zal 259 4 300 gasten kunnen herbergen en is gelegen in de onmiddellijke nabijheid van de zee. In het plan zijn opgenomen 44 woningen en 12 logeerkamers. De woningen worden volledig gemeubileerd. Het cafêrestaurant besta-t ui twee b~ven elkaar gelegen zalen van 26 M, bij 26 M. De instelling is er bovendien op bere kend cm groote groepen, we'ke Zandvoort een bezoek brengen op goec'tkoope en be hoorlijke wi.be van dranken en voedsel te voorzien. Dit arbeidershotel wordt op dezelfde wijze geëxplo'teerd aio het vacantieoord van de vereeniging „Zomers Buiten" te Soestdui- nen. Hef bestuur hoopt over enkele maan den met den bouw te kunnen beginnen Op Vrijdag 11 Maart a.s. zal bovenge noemd mannenkoor een belangrijke verga dering houden in de R.IC. Mü'tairen-veree r.iging, Zoetestraat 14. Behalve het uitbren gen van de verslagen van de verschillende functionarissen, zullen de nieuw toegetreden leden worden geïnstalleerd. Er zal een be stuursverkiezing plaats hebben wegens het aftreden van Voorzitter, penningmeester en 2e secretaris. Voorts zal een overzicht gege ven worden van den toestand der vereeni ging en zullen belangrijke besprekingen wor den gevoerd over verdere plannen der ver '■er 'ring alsmede over het a.s. concours te Rotterdam. vormen, geeft verdachte niet toe, n.l. de lis tige kunstgrepen, de overlegging der stuk ken, enz. Volgens spr. is echter het wettig en overtuigend bewijs geleverd. Spr. vraagt op grond van een of ander 134 iaar gevange nisstraf met last tot onmiddellijke gevangen neming, uit vrees voor herhaling van het misdrijf en ontvluchting. De rechtbank vond. na raadkamer, gèen termen om de onmiddellijke gevangenneming te gelasten en bepaalde de uitspraak op Donderdag 17 Maart. Ondertrouwd 10 Maart: H. Rustige cn E, Ot keioen. G. Si'vis en J. M. v. Oei. G, Vlug en W. Valbrscht. A. Knijper en A. C. Jongkind. Getrouwd 10 Maart: J. A. Vermeulen en G L. V. Merchant. Geboren: 9 Maart: G. J. v. KetelKlau wers, d. 8 Maart: J. M, v. DokkumBo- gaards, d. Overleden: 8 Maart: W. P„ 13 rnnd., d. van H. Venekamp, Joh. de Brcukstraat. H. Adama v. ScheltemaLulofs, 77 i.. Konin ginneweg. 9 Maart: J. F. de Vijlder, 73 j„ M. v. Heemskoi-kstraat. 7 Maart: J. v. Hecht Muntirri NapjesTromp, 82 j., Jans straat. 8 Maart: G. C. W.'nnubst, 13 j,, Brouwerstraat. Bovengemelde vereen'ging houdt Zater dagavond om half 9 een vergadering in een der zalen van Hele! Brinkmann. Als spreker treedt op de hee- A. Strieker. De lezin* zal met lichtbeelden worden verduidelijkt. In St. Bavo wordt hedenavond een ver- gaderi-g gehouden van de afd. Haarlem van den Fobricksa beidershond ,,St. Wil- librordus". Als spreker zal optreden een licL van het hoofdbestuur. Aan het Zanger-feest, hetwelk te Zand- voort zal worden gehouden zal ook deelna men het Kinderkoor „Polyhymnia" van hier en wel in de Afdeeling „Uitmuntend heid", Deze afdeeling zal deelnemen cp Zendag 8 Mei a.s. in het „Kurhaus" te Zandvoort. Liet opgelegde koorwerk is „Een Zeeuwscke Jongen" van Bernard Zweem. Behalve dit werk, hetwelk met piano begeleiding zal worden uitgevoerd, wordt nog een werkje h capelia gezongen. Terug te bekomen bij; Politiebureau, Sm'edestr-at, biljet Haarl. Bankvere n.; J. Vonk, Rolsteeg 12, beursje; J. Weirr'a JulianastraM 17, b-oche; Sabeli®, Edkon- strar.t 16, Hcemste-'e, ceintuur; Hnbsn, H"-- men'ansstrrat 13. herdershond (Fauna); M, y. Waard, Groendaalsteeg 12, bruiazw. hond; H. de Jong, Zoetestraat 16, wa'genmoer; Denaarts, Bloeme tsteeg 7, nijptang; Bijns- dorp, Tempelierstraat 46, pakje met goed; P. Mulder, Ravelingsteeg 5 rood, foto's; E. Frank, Barteljorisstraat 46, pet; B. Huis in 't Veld, Luitesteeg 23, sleutels in étui; J. A. van Gelder, Pladellastraat 34, dasspeld; P. Vermee-, Hof van Egmond 34, rijwielbeL- merk; Kuhlmann, Leidschevaart 116, rijwiel- bejastingmerk; D, Romijn, Ged. Oude Gracht 20, rijwielbel.merk in étui; L. Staf fers, v. Marumstraat 3 rood, rozenkrans in beursje. Vóór de Harmenjansstraat is een waterr- leiairgkwestie ontstaan, waarvan de bewo ners dier straat nu reeds eenige dagen de dupe zijn geworden. In de poort aan de Harmenjansstraat is Dinsdag een lek ontstaan aan de daar lig gende waterleiding, Onmiddellijk is toen het waterleidingbedrijf gewaarschuwd en perso neel daarvan is de leiding komen afsluiten. De boel werd echter niet gerepareerd en na de afsluiting bleven de bewoners zonder wa ter zitten. Door het waterleidingbedrijf werd mede gedeeld dat het hier betrof een lek in een zgn. poortleidng, voor welks reparate de eigenaar zorg moest dragen. De bewoners moesten zch daartoe met hem in verbinding stellen. De gemeente kan niet toelaten dat het water bleef wegstroomen en daarom sloot men de leiding af. Was het lek van wege de eigenaars gerepareerd, dan werd, tegen betaling van 2.50, de leiding weer opengesteld. De bewonecs stelden zich ook, maar tevergeefsch, met den eigenaar in ver binding. De bewoners weten dus nu waaraan zij z:ch te houden hebben. Zoolang het den eigenaar niet belieft, de reparatie te laten verrichten, laat men de bewoners zonder water zitten. Het gaat o.i. echter niet aan, dat een vrij groot aantal gezinnen, 12 a 13. geruimen tijd zonder water zit. Het zal wei juist zijn, dat de gemeente aan de verorde ningen en reglementen kan aantocnen, dat die reparatie voor rekening van den eige naar komt, het zal ook wel juist ziin dat de leiding afgesloten is, maar het nuchtere feit dat er nu ligt is; dat de menschen, die daar wonen, geên drinkwater hebben. De ge meente moet dat niet toelaten. Is de eige naar onmachtig of onwillig de reparatie ui! te laten voeren, dan doe het Waterleidingbe drijf dit ten spoedigste zelf. Ze moet een verschil van meaning met den eigenaar niet uitvechten op den rug dor bewoners. De gemeente late de reparatie zelf uitvoeren en verrekent de kosten later met den huisei genaar, die er in feite toe verplicht is. De gemeente heeft genoeg middelen in de hand om de daarop vallende kosten wer terug te vorderen. Desnoods kan het geld teruggevorderd worc'en langs civlel-rechterlijken weg. Dit is wel niet de vlugge weg ter vereffening ook niet de meest gemakkelijke, maar in dit geval zeker wel de meest aangewezene. De bewoners hebben die middelen om den eigenaar te dwingen niet, de gemeente wel. Ook zonder procedeeren ziet de gemeente trouwens wel kans een onwillige eigenaar hot leven zoo zuur te maken, dat hij een tweede maal zoo iels niet weer probeert. Burgerlijke Stand. Ondertrouwd: P. Tekrlenburg en E. W. J. M. Stelnweg P. H. Kaars Sypesteijn en S. L, Schoggers. A. S. Janssen en B. C. Wagemaker. F. van der Slais en W. H. P. Voerman. Getrouwd: M. Perefors met E. J. d- Jong. Geboren: z. van F. C. M. Hageman-Sul. d van G. Bijster-Bouwens, d. van J. Vollenga-Beck. z. van G. Draijer-van Beek. Overleden: J. G. Lankelma, 71 j. Motorclub „Kennemerlard". Zondag zal de motorclub „Kennemerland" alhier, betreffende pogingen om in deze en gepe plaats een lager land- of tuinbouwschool te krijgen, beslooi het bestuur om zoo mo gelijk te zamen met de beide andere cen trale landbouworganisaties er nog eens bij de regeering op aan te dringen geen nieu we scholen op te willen richten of toezeg ging daarvoor te doen dan na hierover ge pleegd overleg mtt de centrale landbouw organisaties Besloten werd de 5 aandeelen in de Borg- maatschappij, die destijds in bezit waren van de geliquidi erde Bcscrenherverzekering, over te nemen. Over den uitvoer van landbouwproducten naar Engeland werden mededeelingen ge daan over de vergadering, die onlangs is gehouden aan bet Département van Binnen- landsche Zaken en Landbouw.. De nadruk werd hierbij gelegd op dc noodzakelijk heid, om waakzaam te ziin en door stren ge controle op de voor uitvoer bestemde producten en eveneens op hunne verpakking en de biervoor te gebruiken materialen arn het luitenlend alle voorwendsels te ontne men, om op hygiënische gronden onze pro ducten te weren. Besloten werd een bijdrage te verleenen aan de propaganda-conmissie in het be lang van het Drentscbe Vcenkind en aan het propaganda-comité voor Wegenverbete ring. Tot leden van de commissie van toe zicht op de uilgeverii en den centralen boekhandel van den R.K. N-derlandschen Boeren- en Tuindersbond we-den aangewe zen de heeren J. Th. Verheggen; rector J. P. J. Kok; L F. J M. baron van Voorst tot Voorst en dr. L. N. Deckers. 10 MA4RT EcKslC LAATSTE KOERS K'FRS PROEFWEDSTRIJD ELFTALLEN UIT DE ZATERDAG MIDDAG-COMPETITIE. Za'erdag a.s., te 3 uur, zullen op het te- rein van E. D, O. twee proefelfta lzn uit de Zaterdagmiddagcompetitie elkaar be- kampsn. De samenstelling is: Elftal A: J. Goosens(Ulysses), B. v. Gelder (SVV), J. Roeland (U'ysses), H. de Groot (Hamit), 'S. Pérmarts (Ülysses), Th. v. Os (Llysses), P. Ronde (Ulysses), B. Meiboom (YFC), J. v. d. Wint (SVY), J. Schippe-s (Ulysses1, F. Jonker (SVY). Elf'.al B: K. v. d. Brink (Kennemerland), F, A. Vromans (Kenn.land), G. v. d Plas (YFC). R, Prins (Kennemerland), J. Spek (Kenn. land!, G. v. Dongen (YFC), K. v. d. Steen (YFC), P. Langereis (Kenn. land), G. Fris (Kenn.land), W. v. d. Steen (YFC), A. Luttik (Kami Reserve's P. Rooy (Hamit), doel; C, v. d. Ende (Kenn.land), achter; H. H. v. Schoon hoven (Kenn.land), midden; Steeman (Ulysses), voor. In de te Utrecht gehouden laatste be stuursvergadering der R K. Ned. Boeren- en Tuindersbond nam volgens de „R, K. Boe renstand" het bestuur kennis van een plan betreffende emigratie naar Canada in den vorm van kolonisatie, waarbij alle mogelijke waarborgen gegeven worden vcor de vei ligstelling van de godsdienstig-zedeliike be langen der emigranten. Aan het secretari aat werd opdracht gegeven dit plan nader te bestudeeren en hierover rapport uit te brengzn in dt eerstvolgende vergadering van het bestuur. In overleg met den A. B. T. B. werd be sloten de drie centrale landbouworganisa ties te verzoeken voor te dragen ter benoe ming als lid van de wildrchadeco rnr'ss'e in de vacature-Baron van Voorst tot Voorst den heer A. H. Lohuis, voorziter van den kring Overiisel van den A. B. T. B, te Beu- ningen bij Denekamp. Besloten werd stappen te doen tot Het verkrugen van wijziging van de Rijksregeling betreffende vergoeding der salarissen van het personeel der bijzondere lrndbouwwin- terscholen. Vooraf zal hie-omtr-nt ove-leg worden gepleegd met den Christeli'ken Boeren- en Tuin-'ersbond in Nederland. In verband met de taltooze berichton, die den laatsten tijd in de bladen verschijnen, BERLIJN 9 59.26 PARIJS f 9.78 BRUSSEL. 34.76 WEEN EN t 35.20 LONDEN 12.137/a STOCKHOLM - 66.80 KOPENHAGEN 66.60 OSLO i i 64.95 BAZEL V I 48.121/3 NEW-YORK t 2.50 ROME e f J 11.15 PRAAG -•) 7.45 WARSCHAU 28.- AMSTERDAM, 10 Maart. Naar wij vernemen is heden bij het gemeentebestuur van Muiden een antwoord van den Minister van Oorlog ingekomen betrefende het ver dwijnen van den opzichter der fortificatie» aldaar. In dat schrijven verklaart de minister, dat het drukke verkeer over de militaire bruggen te Midden hem bekend was en dat daaraan bij genomen beslissing inzake de opheffing van Muiden als standplaat» voor den opzichter der fortificaties zeer zeker de noodige aandacht is geschonken. De minister geeft dan ook de verzekering, dat evenals dit tot nu toe het geval is geweest, zijnerzijds steeds al het mogelijke zal worden gedaan, om veikeersstoornissea op meer genoemde bruggen te voorkomen, doch daartoe kan hij de aanwezigheid van toezichthoudend geniepersoneel c.q. het treffen van bijzondere maatregelen aldaar voorshands niet noodig achten. Naar aanleiding van dit schrijven heeft de burgemeester van Muiden desgevraagd aan de redactie van het persbureau Vaz Dias medegedeeld, dat het nu vaststaat, dat op 1 Mei a.s, het toezicht op de militaire brug. gen te Muiden zal worden opgeheven en dat het gevolg daarvan zal zijn, dat als een der bruggen defect is, iemand uit de stand plaats Naarden moet komen om voor het herstel zorg te dragen. De burgemeester vreest, dat uit dezen maatregel van den minister ernstige verkeersbelemmeringen te Muiden zullen voortvloeien. PARIJS, 10 Maart. De ochtendbladen bespreken met ingenomenheid de gisteren aangevangen besireking tusschen Strese mann en Zaleski. De bijzondere medewerker in Genève van de Matin ziet daarin een der gewichtigste gebeurtenissen van de huidige samenkomst te Genève Hij meent, dat nu een gevaarlijke wending in de Zuid-Poo'sche betrekkingen geweerd kan worden, de on derhandelingen op economisch g;bied in Berlijn weer spoedig hervat kunnen worden. ROME, 10 Maart. Alhier is een ecra. sorlium gevormd tct ontwikkeling van de luchtvaart. Het oprichtingskapitaal bedraagt 20 millioen lires. GENEVE, 10 Maart. B land besprak heden de afgebroken onderhandelingen tus schen Polen en Duitschland en het gunstige resultaat, dat in de gisteravond gehouden besprekingen tusschen Stresemann en Za leski inzrke de heropening van de onder handelingen ever het handelsve-drag tus schen beide landen bereikt is. Hij hoopte r'at deze brsp eking vredelievende bet-ek- kingen tusschen Pelen en Duitschland in 't leven zal roecen, waardoor in de toekomst nieuwe moeilijkheden kunnen warden voor komen. PARIJS, 10 Maart. De Berlnijsche ba- richtegver van het Journal deelt mede, dat ;n Duitsche politieke kringen de opvltigj heerscht, dat bij het laatste on 'e-houd tus schen St esemann en Chamberlain buiten gewoon belangrijke vraagstu'-ken zijn be handeld, die niet alleen voor Engeland, maar ock voor Duitschland en Frankrijk va groote draagwijdte zijn, Vcor het geval, dat de Duitsche regeering politiek en ook econo misch onder bepaalde modanitriten de poli tiek vrn Engeland tegen Rusland zou w.T'en steunen, geloolt mm, dat Chamb rlain den Dultschen minister Stresemann zekere com pensatie mogelijkheden in uitzicht hee't ge- steld, zoo o.m, de teruggave van de D'rit- sche koloniën en ook de oolossing van het vraagstuk betreffende het Rijnland,

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1927 | | pagina 2