Radio-Omroep, Volgens de laatste berichten is de aardbeving in Japan van buiten gewoon hevigen aard geweest. Rusland protesteert tegen de confis catie van een Russisch schip op de Jangtze door de Chineezen. Onder de Radio-berichten: Engeland aanvaardt het voorstel van Coolidge inzake de drie mogendheden-conferentie. Ook Japan is bereid aan deze conferentie deel te nemen. De aardbeving in Japan; de officieele cijfers. Een voorstel heeft den Zweedschen Rijksdag bereikt, om in plaats van uitbreiding der vloot onderhandelingen met de andere Scandinavische Staten te openen omtrent vermindering. GEM. BUITENL. BERICHTEN. GEMENGD NIEUWS. Een auto door den trein verbrijzeld. Na den brand te Enschede. Om een achternaam. Dr. W. Royaards aan het Hof. Als de rapeljaan uit zün humeur is. Aan en wissen dood ontsnapt. Tram of autobus. De correcte taxi gebruiker. Een Amerikaansch oordeel over Hollanders. Door een auto overreden? Voorzichtig bij het oversteken van den weg! AMSTERDAMSCH NIEUWS. Hef behoud van Amsterdam's landelijke eigendommen. FEUILLETON. Wat zal hi| er mee doen? De mi)nramp in Wa!«s. net Mansion House Fonds ten behoeve van de nagelaten betrekkingen der mijnwer kers, die bij de mijnramp bij Cwm en Not tingham zijn omgekomen, js thans reeds in bet bezft van 15,000 pd. Van een maatschap pelijke instelling w«rd nog een bedrag van 500 pd. ontvangen. Ontploffing te Cherbourg. Ir» de haven van Cherbourg is ti'dens het vervoer een kist met munitie ontploft, ten gevolge waarvan twee arbeiders gedood en drie gewond werden. De Jacht op diamant. Er wordt een wetsontwerp inzake de Zuid- Afrikaanscbe diamantvelden verwacht, het- welke bet z.g. „rush"-ste!sel zal afschaffen en door een stelsel van het toewijzen van eoncessi.es bij loting zal vervangen. Communisten-kolonie in Chili. De Chileensche regeering heeft besloten ttn communisten-kolonie te stichten op een eilandje gelegen in de onmiddellijke nabij heid van het tot de Juan Femandez-groep beboorende z.g. Robinson Crusoë-eiland in den Stillen Oceaan. Er zal worden zorggedragen voor den aan voer van het noodige materiaal, opdat de communisten huizen zullen kunnen bouwen Tevens worden zij voorzien van een groote hoeveelheid zaden, planten, koeien en an 'ere huisdieren. Een politie-detachement «ai een oogje in het zeil houden. Het kiesrecht der negers. In een te Texas behandeld geding heeft het Opperste Gerechtshof de staatswet, welke negers verhindert het kiesrecht uit te eefsnen bij partijverkiezingen voor eandi- daelstellingen in Texas, als ongrondwettig verklaard. De strlid om Sjanghai. De zich vaak tegensprekende berichten, welke te Sjanghai ontvangen worden, wijzen «r op, dat de beweging der Kantonneesche troepen zich verder in noordelijke richting ontwikkelt. Naar wordt geloofd is hun doel Soetsjau, 50 mijl bewesten Sjanghai, alsmede belang rijke spoorwegpunten. Plunderingen. In Woehsl nam de toestand een ernstige wending, toen de menigte een inlandse!) douanekantoor binnendrong en dit plunderde. De buftenlandsche vrouwen en kinderen vertrekken naar Sianhai, de mannen staan gereed om zoo noodlg terug te trekken. Petroleumfanks in beslag genomen. Drie petroleumbooten van de Standard Oil, welka in bet groote kanaal van Han- tïjau naar Tientsin liggen, zijn door de strijd- krachten van maarschalk Soen in beslag genomen De arbeidsconflicten. De pogingen van arbeiders-agitatoren om ■poorwegstaking uit te lokken werden krach- titf gesteund door de Siantoengsche troepen, die gewelddaden pleegden op spoorwegper soneel en den treinendlenst over het alge meen verstoorden. Vandaar dat het leger in Sjantoeng niet gunstig wordt beoordeeld en dat verschillende spoorwegbeambten naar de nationalisten overloopen. De aardbeving in Japan. Gemeld wordt, dat de helft der bevol king van vijfduizend zie'en te Mine'ama óf gedood is óf gewond. De stad is door de aardbeving en Drand zoo goed als verwoest. Honderden inwoners van Mijazoe trachtten in booten naar zee te komen, anderen vluch ten naar het open veld. Een vlieg machine nam ongeveer dertien klaarblijke lijk verwoeste dorpen waar. Het ministerie van binnenlandsche zaken meldt dat er bij de aardbeving in het district Tango 1699 perrenen werden gedood 3335 huizen ins o-rtten en 3426 buizen door brand werden vernield, Uit Osaka wordt geme'd, dat het thans zeker is dat de aardbeving uit een oog punt vap hevigheid en omvang veel erger is geweest dan die van 1925. De provincie Tango is ecqnomisch van weinig belang. De zijde-indus rie ia er de eenige- nijverheid en ze dient uitsluitend voor binnenlandse!» gebruik. Handels- en industiieele centra als Osa ka, Kobe, Kyote. en Nagoya hebben hevige i schokken doorstaan, doch het olficieele onderzoek loont aan dat de verliezen en schade onbeteekenend zijn. Het zakenleven gaat gewoon door. De overlevenden in Minijama verklaren, dat alle huizen der stad bij den eersten - schok instort en, de bewoners onder de puinhoopen bedelvend. Onmiddellijk dgarop volgden de branden. Na een tusschenpoos van dertig minuten voltooide een tweede krachtige schok de verwoes ing, de kreten van de stervenden en gewonden verstikkend. De redding was heel moeilijk,- de lijken van het meeren- deel der slaehtoffers zijn verkoold. De laatste olficieele berichten verklaren dat het aan al slachtoffers 4774 bedraagt, waarvan 1699 in Kyoto. Naar de ochtendbladen uit Tokio melden, zijn gistermiddag nieuwe aardschokken ge voeld, die een paniiek onder de bevolking hebben teweeggebracht. EEN SCHILDER VEROORDEELD. De rech'bank te Marseille heeft een be langrijk vonnis gewezen aangaande de rech ten van schilders. De schilder Etreine Laget, wiens naam bekendheid heeft gekregen door het schil deren van Rhóne-landschappen, had een Engelsche schilder, mr. Blake, die in de buurt van Arles werkt, gedagvaard wegens het naboo'sen van zijn stijl. De advocaat van Laget voerde aan, dat Blake opzettelijk de wijze van werken van den Franschen s-hilder had nagevolgd om hieruit voordeel te trekken De rechtbank was van dezelfde opvatting an veroordeelde Blake tot een boete van 100 irs. en 300 frs. schadevergoeding. Bo vendien moest het vonnis en kosten van den gedaagde in de plaatselijke bladen af gedrukt worden. WONINGTOESTANDEN! Een nieuwe statistiek over den woning, toestand in Pru'sen teekent een afschuwe lijk beeld van ellende op dit gebied in het district Waldenburg, In de industriedorpen woon( 60 pCt. van de bevolking in woningen, die uit slechts één Kamer bestaan; in enkele gemeenten treft dit lot 50 pCt. van de bevolking. Talrijke woningen zijn feitelijk wegens vochti'-heid en bouwvalligheid onbewoon baar. Een enkel voorbeeld ter kenschetsing van in het dis riet heerschende toestanden-, In een huis wonen in een kamer en de keuken een oud echtpaar; twee iong ge trouwde paren, die gezinsuitbreiding ver wachten; verder nog een mannelijk com mensaal, benevens de dochter van het oude echlpaar en haar aanstaande. EEN DURE KUS, Bij een Keulsch restaurateur was een jong meisje als kassierster aangesteld, da' zich waarschijnlijk verheugde in een lief gezi'-htje allhans. op een goeden morgen gaf haar patroon haar een klinkenden kus, waarbij de waard ech er buiten zijn vrouw had gerekend, die hem op heeterdaad be trapte en, korlberaden, de kassierster on middellijk op straat zette. Maar daarmede ging het .,Kaufmannsgericht" niet akkoord; de restaurateur moet 394 M. schadevergoe ding betalen wegens contractbreuk. De pre sident van het „Gericht" besliste, dat er geen aanleiding was voor een onmidde'lijk ontslag van de kassierster, daar de be klaagde immers zelf de schuld was van het ontslag. SCHOOL EN HUISGEZIN. Zooals men weet komt bet bij onze oos telijke buren maar al te vaak voor, dat scholieren in hun vrees voor de gevolgen van onvoldoende cijfers of zakken, overgaan tot onherstelbare uitersten, zoodat menig jong leven ontijdig wordt afgebroken. Aangezien dergelijke voorvallen er den laatsten tijd allerminst op verminderd zijn, heeft een provinciaal schoolbestuur voor stellen in een rapport neergelegd, hetwelk de Pruisische minister van onderwijs, dr. Becker, aan het gebeele leeraarspersoneel van de onderwijsinrichtingen voor meisjes en jongens ter kennisneming heeft toegezon den. In het rapport wordt o.a. de nadruk gehgd op het g.oote belang, dat school1 en huisgezin in zoo nauw mogelijk contact blijven, en de ouders op de hoogte wor- den gehouden van den stand van de vor-1 deringsn hunner kinderen, om daarover met de onderwijzers te spreken. Tevens wo~dt erop gewezen, dat het bij enkele scholen de gewoonte is de ouders van leerlingen, die zakken, een dag vóór den uitslag daar van bericht te zenden, en hen uit te noo- digen hun kind persoonlijk van school te halen of hem dien dag thuis te houden, zoodat overijlde daden voorkomen kun nen worden. De kwestie moet tot onderwerp van ge- dachtenwisseling worden gemaakt op dc ouderavonden. Over enkele maanden wacht de minister rapport over hetgeen ten deze gedaan is. UIT PORTUGAL. Op 17 Februari 1927 vond te Lissabon een grootsche pro estbeweging van studenten uit alle Universiteiten in Portugal tegen de vrijmetselaars en andere geheime Genoot schappen p'aa's; ruim 2000 studenten uit Oporto en Coimbra namen hieraan deel. Aan het Station wachten de universiteiten van Lissabon, die zich met de s udenten uit het Noorden tot een groo'en optocht vereenig- den, en begeleid door een reusachtige menigte, naar het presidentsgebouw trok ken. Hier werd door een afgevaardigde het Manifest voorgelezen, waarop met alle energie werd verlangd, dat de regeering eindelijk eens haar program van 28 Mei 1926 in daden mocht omzetten. De studen- en verzochten, dat de regeering eindelijk eens scherpe maatregelen tegen de geheime genootschappen mocht treffen in het belang van het vaderland. De president bedankte de studen'en voor hun bewijs van vaderlandsliefde en beloofde hunne wenschen naar mogelijkheid te ver vullen. PRIESTERVERVOLGINGEN IN RUSLAND Uit Moskou wordt aan de „Rusepressi" medegedeeld, dat 35 Katholieke pries érs zijn gearresteerd. Bovendien zijn op bevel van de G.P.U. (Tscheka] eenige honderden vooraanstaande Katholieken in Moskou, Pe- trograd én uit de Ukraine in de gevange nis geworpen en werden in alle kerken en in de woningen der gearresteerden huis zoekingen gehouden. De kerken en kapellen werden groolendeels voor de gelogvigen gesloten. EEN RUSSISCH SCHIP GECONFISCEERD Uit Peking wordt aan de „Daily News' geseind, dat de vorige week op de Jangtze eên Russisch schip werd geconfisceerd en dat volgens de Fransche legatie Tsjang Tso Lin, de leider der Noordelijke troepen, tele grafisch aan de autoriteiten te Nangting opdracht gaf, zonder verwijl alle passagiers van het schip (verscheidene Russen en Chi neezen) te executeeren, met uitzondering van mevr. Borodin (de vrouw van den Sovjet gedelegeerde bij de Kantoneezen). Gemeld wordt intusschen dat mevr. Boro din en haar landgenooten te Tsinarfoe aan kwamen, geëscorteerd door een zwaar be wapende wacht. De Ciiineesche ambassade te Peking heeft middelerwijl een protest tegen de confisca tie ingebracht. Zij noemt deze confisca ie door de „Russische witte garden" van ge neraal Sjoeng Tsoang-Ts ang een „onge hoorde gebeurtenis" en deelt mede. dat me de bemanning en passagiers een diploma tiek koerier is aangehouden omtrent wiens lot niets bekend is. Rusland eischt dat de aangehoudenen onmiddellijk in vrijheid worden gesteld en het schip teruggegeven. Het stelt de Chineesche regeering aanspra kelijk voor hei leven en de bezittingen der betrokken Russen en behoudt zich het recht voor, schadeloosstelling te eisehen. DE HEILIGE MAAGD ALS KONINGIN VAN CHILI GEKROOND. Te Santiago vond voor korten tijd gele den een imposante religleuse plechtigheid plaats. Nadat het volk zich een week lang hierop had voorbereid, werd thans de nieu we koningin gekroond. Na cene plechtige Mis aan het altaar van Onze Lieve Vrouw van den Berg Karmel werd het Heiligebeeld it) triomphtocht door de stad gedragen. Aan den ingang van het Cousinopark wachtte het geheele Episcopaat het Heiligebeeld op en voerde het naar een nrachtlg uitgedost al taar onder vrijen hemel en stelde het op een troon. Twintig Heilige Missen werden gelijk tijdig voor het heil van het geheele volk op gedragen. Aan den voet van het altaar had den de vertegenwoordigers van de regeering plaats genomen met de commandeerendc hoofdofficieren van de vloot. Na de Hoog mis werd de Heilige Maagd door den Pause- HJken Nuntius gekroond Spontane en ongehoorde bijval en een re gen van bloemen begroette de nieuwe Lands- moeder, DE UNIVERSITEIT D^R BENEDICTIJNEN IN PEKING Deze Universiteit die op verlangen van den Paus In het leven werd geroepen gaat goed vooruit. De Amerikaansche Benedictij ner Orde draagt de financieele lasten. De verschillende kloosters droegen meer dan 100.000 dollar bij; twee milde gevers even eens 100.000 dollar elk; Amerikaansche vrienden zegden een jaarlijksche bijdrage van 20.000 dollar toe; de Propaganda te Ro me ondersteund deze universiteit eveneens. Door de duisternis misleid, reed Dinsdag avond circa 7.30 de vrachtauto van den heer H, B., van Venlo, bestuurd door den chauffeur J. v. D„ door den eersten neer gelaten sluitboom van den spoorwegover gang bij station Lobberich. De auto bleef op de rails staan vóór den tweeden boom. Direct daarop kwam de D-trein, greep den auto in het midden en verbrijzelde deze. De inzittenden, die den trein hadden zien aankomen, wisten zich nog bijtijds uit de voeten te maken. Kort daarop werden zij door de politie gearresteerd. Brandstichting? De commissaris van politie te Enschedé verzoekt hen, die Zondagavond j.l., tusschen kwart over 10 en kwart over li, iemand uit de thans afgebrande fabriek der firma H. Serphos hebben zien komen, zich voor hel verstrekken van nadere inlichtingen aan het politiebureau te vervoegen. Een geldlijke belooning wordt hiervoor in uitzicht gesteld. Hoe men in allerlei moeilijkheden geraken kan. Een Hongaarsch blad publiceert uittrek sels uit het „reisdagboek" van iemand die den omineuzen naam Trotski draagt, J. M. Trolski, en die dan ook als volgt begint: Wien de goden straffen willen, dien geven zij een familienaam. Mijn familienaam >s mijn kruis! Een kruis, dat als een nood lot op mij drukt, Er is geen sterveling, of hij trok bij het hooren van mijn achternaam een verwonderd gezicht. De één met kwa lijk verbeten vijandigheid, de ander met on verholen nieuwsgierigheid. De grootste op merkzaamheid viel mijn naam natuurlijk ten deel van de zijde van consulaire, douane- en politic-autoriteiten. De heer J. M. Trotski verricht journa listiek werk en verblijft daardoor in veie landen. Hij bezocht ook ons land, waar hij eenige voordrachten in besloten kring hield. Te Amsterdam, zegt de schrijver, boden eenige gewikste kooplieden mij een niet onaanzienlijke provisie, als ik voor hen een goed woordje wilde doen bij Rakofski of Krassin. Toen ik te Utrecht in een bank dollars wisselde, noemde ik per ongeluk mijn naam. Het ging maar om weinig dol lars, maar ik weet zeker, dat ze in de ge heime kluizen aan een buitengewoon streng onderzoek zijn onderworpen, Toen ik, na lang wachten, den employé vroeg, haalde hij de schouders op en antwoordde niet; maar in zijn oogen las ik: van iemand die zóó een naam heeft, kan men alles ver wachten. „Ik kwam in het stadie Enschedé" ver volgt de schrijver „vlak aan de Duitsche grens en wilde daar een voordracht hou den. Toen de hotelportier mijn pas had ge zien, zei hij duidelijk en nadrukkelüU-af- wijzend: We hebben geen enkele kamer vrij. Misschien wil mijnheer ergens anders probeeren? En als men bedenkt dat het een nacht van regen en storm was en er in het stadje maar twee(l) hotels waren, be grijpt men dat ik 't vooruitzicht had, dakloos te blijven. Het kostte mij geen geringe moeite, den braven portier van het tweede hotel te overtuigen, dat ik behalve een noodlottige naamsgemeenschap niets met dien meneer uit Moskou te maken had. De portier van het eerste hotel ging den nacht in met de overtuiging, den goeden naam van het huis van bolsjewfstischen smet vrij te hebben gehouden. Hoe moeten hem de ooren tuiten, mijn naamgenoot in Moskou wanneer ik bij zulke gelegenheden inner lijk alle bliksems des hemels op zijn hoofd wil laten neerkomen! Prinses Juliana nam zijn taak over. Als een aardige bijzonderheid is de Msb ter oore gekomen dat, toen Maandagavond door de plotselinge ongesteldheid van dr. Willem Royaards diens voordrachten ten Paleize Noordeinde van ooide-e en nieuwe poëzie niet konden plaats hebben en de genoodigden toch reeds alle bijeen waren, door Prinses Juliana, zoowel voor als na de pauze eenige gedichten, o.a. van Gorter, van Eeden en Adema van Scheltema zijn voorgelezen. Ook door de gouvernante der Prinses, mejuffrouw Oosteriee, werd door het voor lezen van eenige Hollandsche en Fransche gedichten medegewerkt om dezen avond verder te doen slagen. Dinsdag kwam de Rolterdamscjie rapal- 'aan C. jRoks, wonende in de Kuipersgang te Rotterdam, candidaat voor de a.s. raads verkiezingen ,in een kwade bui thuis, blijk baar verbolgen over het feit, dat zijn partij genoot Coremans uit zijn pakhuis gezet was. Om zijn woede te koelen, greep hij een zwaar breekijzer en sloeg daarmede de deur van zijn buurman in. Teen deze naar buiten kwam, en zijn verwondering over het feit uitsp ak, gaf het candidaat-raadslid hem met het breekijzer een slag op den linker arm, v zoodat een ernstige wond ontstond. De man is in het ziekenhuis aan den Cooj- singel verbonden. De rapaljaan is in het politiebureau aan de Groote Paauwensteeg opgesloten. Een hachelijk oogsnblik. Niettegenstaande de, bij den overweg aan den Enkweg te Dieren geplaatste stop seinborden op onveilig stonden, dus het woord „stop" voorged-aaid was, reed een voerman uit Veip door en op den overweg. Juist teen hij er op was, vielon de boomen dicht en zat hij met zijn wagen en paard gevangen, daar de boomen niet konden worden opgelicht. Een paar omstanders, die het gevaar zagen, brachten de kar nog juist bijtijds, met veel moeite een klein eindje over de rails. Onmidelliik daarop donderde de trein langs, zoodat de voerman nauwe lijks aan den dood ontsnapte. Een oplossing in de Rotterdamsche kwestie? In October van dit jaar eindigt de aan de Rotterdamsche Electrische Tramweg Maat schappij (R. E, T. M.) verleende concessie. Het gemeentebestuur is thans, na uitvoerige besprekingen en onderhandelingen tot ce conclusie gekomen, dat na afloop der con cessie de t am door de gemeente moet wor den geëxploiteerd. Tevens wil men dan het locaal autobus-verkeer, met uitsluiting van iedere exploitatie, eveneens door de ge meente doen exploiteeren. Met betrekking tot de autobussen zijn B. en W. in meerderheid tot de conclusie gekomen, dat de autobussen niet kunnen worden beschouwd te zijn een zoodanig op zichzelf staand middel van vervoer, dat particuliere exploitatie daarvan naast de gemeentelijke tram-exploitatie kan worden gehandhaafd. Naast de tram als primair ver voermiddel zal de autobus een zeer nuttig aanvullende functie kunnen vervullen. Concludeerende stellen B. en W. den raad voor: le te besluiten ,dat na afloop van de aan de R. E. T. M. verieende con cessie de tram door de gemeente zal wor den geëxploiteerd, 2e. te besluiten dat met ingang van een nader te bepalen datum het locaal autobusverkcer met uitsluiting van particuliere exploitatie, door de gemeente zal worden geëxploiteerd. Om uit 't hoofd te leeren. Ter stichtelijke raadgeving van het publiek, dat van taxi's gebruik maakt, is in een Parijsche taxi een kaart aange bracht, waarop het volgende te lezen staat, da waarschijnlijk wel navolging zal hebben. Quand dans un taxi mont'ras Quelques precautions tu prendras. Au chauffeur tu cpmmuniqu'ras L'itinéraire de ton choix. De le stimuler t'abstiendras, Lui seul paie la cass' jamais tot- La propreté respecteras Sur strapontin point ne mettras Tes brodequins, si beaux qu'ils soient. Sur le tapis ne jetteras Que bien éteint tont ton tabac. Prés du trottoir tu descendras, Dans la voitur' rien n'oublieras La portièr' bien refermeras. Zet men deze nuttige we: V ize moedertaal over, dan krijgt n «er het volgende: Wanneer gij in een taxi stijgt: Alvorens ge daar nederzijgt Zeg den chauffeur ter rechter tijd Waarheen ge wenscht, dat hij u rijdt. Vooral niet al te snel gereden.,.. De scha wordt door dien man geleden! Eerbiedig strikt de properheid; De voeten op de bank? Vermijd Het steeds, hoe rein van laars ge zijt! Werp 't eind sigaar of cigaret Slechts goed gedoofd op het karpet. Stap aan 't trottoir uit, niet op straat. Zorg dat ge hier niets achterlaat En sluit de deur goed, voor gij gaat. Vleiende beschouwingen- In een zoo juist verschenen boek van William W. Cook, rechter in New York (stad), wijdt de schrijver ook een hoofdstuk aan de Hollanders. Zijne opmerkingen win nen aanmerkelijk aan beteekenis, waar Lij zijn beschouwingen eindigt met den weige- meenden en uitdrukkelijken raad aan de autoriteiten ,om de immigratiewetten m dien zin te wijzigen, dat o.a .de Nederlan ders weder in onbepe kt aantal zullen kun nen binnenkomen. En dit zegt de schrijver niet als een bijzondere attentie voor de Nederlanders, doch in het belang van het Amerikaansche - gemeenebest. In het be langrijkste gedeelte van het boek, waartoe ook het hier bedoelde hoofdstuk behoort, wordt nagegaan welke rol de ve-schillende nationaliteiten, die tot den opbouw van het Amerikaansche volk hebben bijgedra gen, in vroeger tijden hebben gespeeld, en welke beteekenis ze thans nog voor de Amerikaansche samenleving hebben. De schrijver put gedeeltelijk uit mededeelingen van anderen, gedeeltelijk uit de indrukken, die hij door persoonlijk contact met volks- genooten van verschillende nationaliteiten ve-kreeg. De Hollanders zijn volgens den heer Cook, phlegmatisch, maar eerlijk, vol hardend, bescheiden en gul. Ze zijn een voudig in hun eisehen en toch aristocratisch en beperkt in hun smaak. In hun handel huldigen ze cosmopolitische opvattingen, Ze zijn altijd spaarzaam en werkzaam ge weest, en vormden een goed te nwicht tegen de loslippigheid en oppervlaukigheid van New York. Hij eindigt zijne bespreking met een heilwensch voor het Hollandsche volk, dat zoo'n belangrijk aandeel heeft ge had in de ontwikkeling van de Vereenigde Staten en hare instellingen. Zeer interes sant zijn ook de cijfers, die hij mededeelt over de groote numerieke meerderheid van de Hollanders in het gebied, vroeger de provincie, thans de staat New Yo k omvat tende. Dit gebied toch had in 1/52 eene bevolking van ongeveer 1CO.OOO, waarvan de meerderheid Hollandsche afstammelingen waren. Zelfs tijdens de Amerikaansche revolutie was er nog een Hoüansdchc meer derheid. Nog steeds is er in de stad New York duidelijk een aristocratie aan te wijzen, die trotsch is op haar Hollandsche afkomst, al zijn dan ock de namen dikwijls verame rikaniseerd, Hieraan kan wn-den toege voegd, dat volgens dé volkstelling var, 1910 Michigan niet 30.460, I'dinols met 21.916 Hollanders, en verder New York, New Jersey, Iowa en Wisconsin de belangrijk ste Hollandsche kolonisatiegebieden kunnen worden genoemd, te oordeelen naar het aantal in Holland geboren personen, aldaar thans woonachtig. Gisteravond werd halfweg Amersfoort Soest, onder laatstgenoemde gemeente, het lijk gevonden van den ruim 40-ja igen heer VRIJDAG 11 Maart, HILVERSUM 1050 M. 12.00 Politieber. 5.006.45 Concert door het H. D. O.-kwar- tct. Populaire muziek 6.457.45 Fran sche les voor beginners en meergevosder den. 7.45 Politieber 8.10 10e les van wege het onderwijsfonds voor de binnen vaart. 8.35 Cello-concert door den "heer Michael Busch. Begel. van Egbert Veen, 9.05 Concert door het versterkte H D. O.-orkest o.l. van Nico Treep. 10.1-0 Persberichten. DAVENTRY - 1600 M. - 11.20 Het Da- ventry-kwartet en solisten (sopraan, ba riton, piano) 12.502.20 Orgelconcert 3.35 Voorlezing; Emma- 3.40 Fransche les. 4.05 Concert. Audrey Chapman- orkest. Werken van Beethoven. 5.05 Concert voor sopraan en tenor. 5.35 Kinderuurtje. 6.2Q Orkestconcert 6.50 Tijds., Weerber., Nieuws. 7 05 Or kestconcert. 7.20 Lezmg: Seen on the Screen. 7.35 Pianocomposities van Bach 7.45 Lezing Poetry and the plain man. 8.05 „Acis and Galatea" serenade' in 2 doe len van Handel. Koor, orkest en solisten, (tenor, sopraan, bas.) 9.20 tijds. Weerber. Nieuws. 9.35 Lezing: Watford Empire mar keting week 9.50 Programma samenge steld door kapt. Harry Graham. 11.20— 12.20 Dansmuziek. PARIJS „RADIO-PARIS" 1750 M. 10.50—11.20 Nieuwsber. en muziek. 12.50 2.10 Concert Orkest en MUe Kerlane, zang. 5.05—5.55 Concert. Declamaties, pia no- en vioolmuziek. Mme Delny, zang. 9 0510.05 Concert. Orkest en solisten. LANGENBFRG, 469 M, 10.20—11.20 Con cert. 12.501.50 Orkestconcert 4-20 5.20 Kamermuziek. 7.359.20 Wer ken van Holzbauer en Mozart. Voor-klas sieke Orkestmuziek. 9.40—11.20 Dans- muz'elc KÖWGSWUSTERHAUSEN, 1250 M. en BERLIJN, 484 en 566 M. 11.20—7.05 Lezingen en Lessen; 7.50 „Traumulus", tragie-comedie in 5 acten van A. Holz eiï O. Jerschke; 9.5011.50 Dansmuziek, HAMBURG 394.7 M. 1.25—2.10 Kamer muziek; 3.354.20 Orkestconcert; 5.206.10 Dansmuziek; 7.20 „Deut. sches Liederspiel" Gem. koor en 2 solo stemmen; 8.2011.10 Balalaika-concert, Balalaika-orkest „Gorskaja". Zangkwartet Dansmuziek. BRUSSEL 509. M. 8.50—10.50 „Tra- viata", fragmenten uit de opera van Verdi» In de pauze lezing. Kruyf, wonende fe Soest. Naar uit alles is op te maken, is hij door een auto overr» den. Het lijk is naar Soest overgebracht. Woensdagnacht omstreeks één uur, }s 09 de Sarphatistraat hoek 's-Gravezandestraaf, vlak voor het Militair Hospitaal te Amster dam, een Duitsch kellner, E-nst Nickel, ge boren te Münohen, en verbonden aan een Speisewagen der Mitropa, door een taxi aangereden. De ongelukkige kreeg een. ern stige hoofdwohde en is in bewustejoozen. toestand naar het O. L. Vrouwe Gasthuis vervoerd. De taxi was van het Weespe-plcia komen aanrijden, en ging in de richting van de Muiderpoort. De kellner was plotseling achter de boomen vandaan gekomen, met het blijkbare doel den weg over te steken. De chauffeur heeft nog getracht, door naar links uit te halen eer» aanrijding te yoor- komeni- doch zonder resultaat. Jj Bij besluit van den Arhsterdamschen ge meenteraad van 7 Nov. 1923 werd voor de uitvoering van werkzaamheden aan in het jaar 1923 aangekochte of door onteigening verkregen landelijke eigendommen een be drag van 23.500 beschikbaar gesteld. Aan 20 boerderijen en andere opstallen moeten aldus deelcn B. en W. vah Amsterdam den Raad mede onderhoudswe* ken wor den uitgevoerd tot een gezamelijk bedrag van rond 50.000. De overweging, dat die boerderijen met aanhoorig land en de overige opstallen te zamen ongeveer 63.000 per jaar pacht opbrengen, welke opbrengst bij slooping der opstallen, waarop de meeste naar alle waarschijnlijkheid nog jaren kun nen blijven staan, aanzienlijk zou vermin deren, doet B. en W., ook thans, evenals in 1923, aan het uitvoeren der herstellingen boven slooping de voorkeur geven. Onder het bedrag van 50.000 is begrepen eett uitgave van 2,200 voor den aanleg van waterleiding. Door een der huurders zal in de kosten van wederopbouw van een woonhuis 2000 worden bijgedragen. Ook dient nog een zevental boerderijen, vóór het jaar 1923 in eigendom aan de ge meente overgegaan, aan het buizennet der gemeente-waterleiding te worden aangeslo ten, daar de regenbakken, waarmede de pachters zich behelpen, niet voldoende zijn. en uit hygiënisch oogpunt niet mogen blijven gehandhaafd. De kosten, aan die aansluiting verbonden, worden geraamd op f 4000. De hiervoren bedoelde uitgaven, tot een gezamelijk bedrag van 54.000 kunnen worden gevonden door afschrijving van den post voor onvoorziene uilgaven op de Be grooting van het loopende jaar. Naar aanleiding van het vorenstaande vra gen B en W, den Raad een krediet van 54.000 voor het verrichten van boven bedoelde werkzaamheden. Vrij bewerkt naar BULLWER LYTTON'S «What will he do with It", door JOS. P. H. HAMERS, „En ge hebt, lieve Sofie, het antwoord van Rugge gehoord toen ge hem dit gezegd hadt. We moeten er nu aan denken ons gereed te maken en met de anderen vóór het aanbreken v«n den vertrekken. En," voegde de acteur er bij, terwijl een donkere gloed van toorn zijn gelaat over- toog, „ik moet opnieuw dit verminkte li chaam aan boeren en ploerten vertoonen, opnieuw lot schouwspel dienen van licha melijke gebreken. En hiertoe ben ik ge komen ik!' „Neen grootpa" riep Sofie „neen, het zal niet lang duren! We zulten de drie pond wel krijgen. We hebben altijd hoop gehad, laten we dus maar blijven hopen. Ik ben er zeker van, dat die heeren van avond zullen kamen. Merle zei het ook; tegen tien uur. Hit is nu bij tienen en uw thee is koud. Zij klemde zich lie.'koozend vast aan zijn hals en kuste zijn rimpelig voorhoofd, ter wijl er een traan op nederviel. En zoo vlei de zij hem, to'dat hij. bedaard zijp avond eten nam. Sofie at met hem mede, om hem gezelschap te houden, ofschoon zij geen trek had. Toen het maal afgeloopen was, stopte zij z'n pijp met de beste tabak, de eenige uitgaaf van weelde, die zij altijd voor hem wist te verkrijgen. Er werd aan de deur geklopt. „Mag ik binnenkomen?" vroeg de schoen lapper, nog buiten de deur staande. „Zeker, kom binnen," antwoordde Waife. Sofie keek vol verwachting naar de deur en zuchtte, toen zij zag, dat Merle alleen v/as. Zij liep naar hem toe. „Zouden ze niet komen?" fluisterde zij. „Ik hoop het wel, liefje; het is nog geen tien uur." „Steek een pijp op, Merle" zei Waife, met een theatraal gebaar als van een „père noble" op het tooneel. „Neen, dank u. Ik kwam maar even bin nen om te vragen of ik ook iets voor u doen kan in geval.... in geval ge morgen vertrekken moet." „Niets; onze bagage is klein en spoedig gepakt. Sofie heeft het geld, om het klein ste gedeelte onzer schuld bij u af te doen." „Daar is mij zoo veel niet aan gelegen," zei de schoenlapper. „Maar ons is veel aan uw achting gele gen," luidde het antwoord van Waife, met een glimlach, die een regeerend vorst niet zou misstaan hebben. „Ge dénkt toch niet Merle, dat, al ben ik maar een arme zwer veling, wij m'n schuld aan u, op rekening moeten stellen van de hemellichamen?/ „Daar twijfel ik niet aan," zei da schoen lapper plechtfg, „ik wenschte maar dat gij mij den datum en de plaats der geboorte van Sofie wildet opgeven. Die heb ik noo- dig om haar horoscoop te trekken. Ik ben zeker dat ze gelukkig zou zijn." „Ik heb het liever niet," zei Sofie blo zend, „Liever niet? Dat »s vreemd. Waarom niet?" n ,IU verlang dc toekomst niet te weten. „Dat is h.oe langer hoe gekker," meende de schoenlapper, terwijl hij groote oogen opzette. „Dat heb ik nog nooit door een meisje hooren zeggen." „Wacht maaf tot ze ouder is, Merle" zei Waife. „Meisjes verlangen de toekomst niet te weten, voor ze verlangen om te trou- wen." „Daar Is iets van aan," antwoordde be dachtzaam de aangesprokene, „Hebt ge in het kristal gekeken, liefje, zooals ik je aan geraden heb." „Ja, twee of drie maal." „Zoo en wat hebt ge er In gezien?" „Mijn eigen gezicht, heel lang" spotte So- .*ie; „zóó lang" en ze wees met haar han den. „De schoenlapper schudde ontevreden het hoofd en zijn eene oog dicht knijpend hield hij het andere tegen den geheimzinni- gen bol aan. „Misschien kunt ge zien, of de heeren komen," merkte Waife aan. „Ja, kijk eens" riep Sofie „of ze ons drie pond willen gevenl" „Ha, dan zult ge toch wel graag de toe komst kenneni" juichte de schoenlapper. „Voor zoover het die drie pond betreft, •ja; maar kijk niet vader." Merle, die verdiept geraakt was in de beschouwing van zijn kristal, mompelde lengzaam en afgebroken: „Een dampl O, een arm met een bezem! Hij veegt alles voor zich weg!" „Laat dat toch weggaan," riep Softe met een angstkreet, „Het is al weg. Ha! daar is Rugge. Wat kijkt hij woedend!" „Dat is een goed teeken" mompelde Waii'e; ,ga maar voort." „Hij schudt met zijn vuist. Weg is hij! Laten we verder kijken. Ik zie een jong- mensch, een knaap nog, met donker haar." „Dat is de jonge heer" riep Sofie vroo- lijk in de handen klappen „die heel jonge meen ik, met die vriendelijke oogen. Komt hij, mijnheer Merle? Zeg, komt hij?" „Kijk eens in z'n zakken," zei Waife. „Ziet ge er drie pond in?" „Stoor me toch niet! Ila, mooi zoo, hij spreekt met een anderen jongen heer, met een baard," i,,De oudere jonge heer" fluisterde Sofie haren grootvader in het oor. De schoenlapper legde voorzichtig zijn kristal neder. „Ze komen stellig hier, ik zag ze in de laan bij de herberg, twee mi nuten van me af." Hij harlde daarop een groot zilver horloge uit zij» zak et zeide: „Kijk, Sofie, als 'de minuutwijzer daar is, of nog eer als ze vlug loopen, zult ge hen hooren kloppen." Sofie sloeg heur handjes ineen in stom me verwachting, half geloovig, half onge- loovig. Toen ging zij de kamer uit en bleef boven aan de trap staan luisteren. Merle naderde den acteur en zei zacht; „ik wenschte om uwentwil, dat zij de gave had." „De gave?" vroeg Waif.'e, „de drie pond? Dat wenschte ik ook wel." „Wel neen ik bedoel de gave om geesten te zien." „Geesten zien? Ik boud daar niet van, Merle." „De gave om geesten te zien in het kris tal. Als zij die had, dan zou zij uw fortuin kunnen maken." „Zoo!" riep Waife, „daar dacht ik niet aan. Maar als zij die gave niet heeft, zou ik haar die dan niet kunnen leeren?" „Ik had niet verwacht," antwoordde dc schoenlapper op verontwaardigden toon, zoo iets van U te hooren. Gij haar leeren! Haar tot een bediegster maken en tot een van de ergste soort; leugens bedenken tusschen de aarde en kan die in de zeven s'eren wonen! Foei! Neen, als zij die gave niet van de natuur ontvangen heeft, dan kunt gij niets met haar doen." „Dus," zeide Waife, met twijfelend ge- Var, „denkt ge werkelijk dat ge alles in 't glas gezien hebt wat gij ons beschreeft?" „Denktl Ben ik dan een leugenaar? Ik sprak de waarheid en ziedaar het bewijs, Tik, tik, ging de klopper op de deur, „De twee minuten zijn juist om," sprak Merle op plecht'gen toon. „Ze zijn heusch gekomen," zei Sofie, ter wijl ze zacht het vertrek weer binnenkwam. „Ik hoor hun stemmen op de stoep." De schoenlapper ging haar zwijgend voor bij, liep de trap af en bracht Vance en Lionel de kamer van den acteur binnen. Toen ging hij met een ge.'ronsd voorhoofd naar beneden. Waife had hem gevoelig :a zijn eergevoel gegriefd. ZESDE HOOFDSTUK. "Verheugd, dat hij zijn bezoekers bil zich zag, terwijl bij reeds rekende on de zoo vu rig hegeerde drie pond, stond Waife uit zijn armstoel op en vroeg met zachtmoedig" waardigheid, 'n strüd met zijn armoedig vco"komen: „Waaraan heb ik de eer van uw bezoek te danken, heeren?" In spijt van zijn wipneus, was zelfs Vanc# een oogenblik uit het veld geslagen, door het deftig ontreden van den acteur. Deze ontging dit niet en z'"n veordeej doende met den indruk dien hij gemaakt had, voegde hii er met oe fiinrie w*1le. "endheid bij: „Maar gaat u toch zitten." Daarna nam hit zelf weer plaats en ge voelde zich meester van het terrein, JlWordt vcjg

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1927 | | pagina 6