BINNENLANDSCH NIEUWS.' té^"cn inenting. De voorgeleide regeling De Christelijk-Historische Unie. De begrooting: Binnenlandsche Zaken en Landbouw Het lot der Indische verzetslieden. Gewetensbezwaren tegen inenting. UIT ONZE OOST. Wederom mariniers naar Sjanghai. FINANCIËN. 5 pCt. Obligatieleening Bisdom Haarlem. AMSTERDAMSCH NIEUWS. De Amsterdamsche bevolking in Januari 1927. RADIO-NIEUWS. De zaal met de beste radio-acQustiek. KERK EN SCHOOL. Het zilveren priesterfeest van pater Borromaeus de Greeve. GEMENGD NIEUWS. Een flauwe grap. Het geld was in de spijkerkist. Een hachelijke positie. Ze wisten toch wel hoe laat het v/as. De aanranding te Nieuwe Pekela. RECHTZAKEN. Vrijheid van werken. De moordenaar van A sten „imbecil" verklaard. LANDBOUW EN VISSCHERIJ De Ned. Landarbeidersbond in 1925 en 1926. VRAGENBUS. STOOM VAART-MIJ OCEAAN. PLAATSELIJK NIEUWS. beid,, hebben om hierover te vergaderen, STOOMVAARTLIJNEN. BEVERWIJK. ZANDVOORT. POSTZEGELNIEUWS. Nieuwe postzegels voor Portugal. Nieuwe zegels van Siam. Nieuwe postzegels voor Jeruzalem. j komt hierop neer dat de vrijstelling van inenting gevraagd wordt bij den burgemees ter die de verzoekers oproept om hun ver- j klaringen met beirekking tot de door hen aangevoerde gewetensbezwaren onder eede te bevestigen. Indien de eed is afgelegd, geeft de burgemeester een bewijs van be zwaar af. Algemeene vergadering. De Christelijke Historische Unie verga derde Woensdag te Amsterdam onder voor zitterschap v ..n den heer mr. J Schokking. Tal van overleden leden werden her dacht, terui.l tevens in herinnering werd gebracht de huldiging van Dr. de Visser bij zijn 70sten verjaardag. De aandacht werd verder gevestigd op de opkomst en ontwikkeling der beweging van Chr. Hist. Jongeren. De voorzitter besprak daarna de partij- groepeering. Op een punt wilde spr. in verband hier mede nog nader de aandacht vestigen, n.l. dat het politiek aspect niet eenvoudiger, doch samengestelder is geworden, door hetgeen zich te Genève bij den Volkenbond voltrekt, waardoor het gewone onderscheid tusschen bui.en- en birmeniandsche poli- iiek een gehe#l andere beteekenis krijgt. In verband hiermede zal op verschillende vra gen, die zich ook te dezer zake voordoen een eigen antwoord moeten worden ge zocht, een antwoord, dat vermoedelijk in ietwat andere richting zal gaan dan thans aanvankelijk practisch gegeven wordt. Spr. wees er hierna nog op, dat hei thans in de landspoiiiiek niet gewoon gaat. zoo als de natuurlijke ontwikkeling van ons parlementaire stelsel me. zich brengt: een kabinet. dat op een meerderheid in het parlement steunt. Doch he. herstel van den normalen toe stand ga, aldus spr.. langs natuurlijken weg, d.w.z. dat het geschiedt in goed ver trouwen, dat het een meerderheid zij, die ook in verband met de verhoudingen van het oogenblik den meestvn waarborg biedt voor een krachtig bewind en vruchtbaren arbeid. De Chr. Historischen zullen zich evenmin ais vroeger, aan de verantwoordelijkheid voer de deelneming aan den steun van een zoodanig te vormen kabinet onttrekken, wanneer daarop een beroep wordt gedatm. Maar evenmin zullen zij daartoe in de een of andere richting drijven, wat in strijd zou komen met een der eerste ar.ikèlen van het program. Ook in dezen i er een eigen politieke opvatting. die de Unie cp het voetspoor van haren voorganger, J'nr. mr. De Savor- nin Lohman, niet zal prijsgeven. Enkele ingekomen stukken werden ver- de: behandeld. Na de pauze werden bij acclamatie de aftredende bestuursleden, de heeren J. R. Snoeck Henkemans. H. W. Tilanus en dr. J. Th. de Visser herkozen. riet ministerieel antwoord aan de Eerste Kamer. Verschenen is de Memorie van Antwoord aan de Eerste Kamer over Hoofdstuk V der Staatsbegrooting-1927 (Binnenlandsche Za ken en L,andbouw) waaraan het volgende is ontleend: Het denkbeeld, om het einde van den zomertijd te vervroegen, is door den minis ter overwogen, maar gebleken niet vatbaar te zijn voor verwezenlijking, in verband met overwegende bezwaren van het spoorweg- bestuur. De bedoeling van de circulaire van 19 Juli 1926 in zake het financieel beheer der gemeente is, naar de minister nogmaals betoogt, misverstaan. Er blijft ook binnen haar kader voldoende gelegenheid om, waar noodig, van de Rijksleeningspoiitiek af te wijken. De moeilijkheden van de gemeenten, die niet-concenteerbare leeningen hebben ge sloten op langen termijn en tegen hooge rei-'e, hebben de bijzondere aandacht van den minister. Welken weg te kiezen om te trachten tot een oplossing te komen, die partijen kan bevredigen, maakt nog een punt van overweging uit. Bij de afdeeling Landbouw wordt opge merkt, dat de vraag of het aanbeveling ver dient om een regeling van credietverleening op roerende have aan landbouwers-pachters, gelijk is neergelegd in de Duitscbe wet van 9 Juli 1926, voor ons land toe te passen, niet met een enkel woord te beantwoorden is. De minister is bereid ter zaken overleg te plegen met de landbouworganisaties. De Landarbeihersvret is niet ingetrokken, doch de behandeling er van is slechts op verzoek van den minister uitgesteld. Met zijn ambtgenoot van financiën heeft de Mi nister overlegd of het niet meer in over eenstemming' met de tijdsomstandigheden zou zijn, van wijziging op het punt van rentevoet en bijdrage ook in den eenigs- zins verzachtenden vorm van het gewijzigd ontwerp, geheel ai te zien. Dit overleg heeft geleid tot bevestigende beantwoording van de vraag. De minister meent geen stappen te moe ten doen, die eventueel herstel van het directoraat-generaal van den landbouw zou den bemoeilijken Daarom wordt thans het ambt waargenomen door een der inspecteurs, aan w elke waarneming geen kosten zijn verbonden. Het ligt in de bedoeling, indien de rijks middelen dit ten minste zullen toelaten, ook in de volgende jaren voort te gaan met de subsidieering van een beperkt aantal nieuwe lagere landbouwscholen. De Minister is bereid met zijn ambt genoot van Financiën' overleg te plegen of aan den wensch om op de volgende Staats- begrooting meer gelden uit te trekken voor de stichting van boerderijen op nieuwe gronden, kan worden voldaan. Afschaffing der doodstraf gevraagd. Het „Comité voor de Indische bannelingen" heeft een adres ontworpen, dat het van plan is te zenden aan de Regeering, aan alle Ministers en Kamerleden, om het daarna te publiceeren in de pers en in brochure vorm uit te geven. Indien de „Tel. goed is ingelicht, dan zou het Comité aan de Regeering willen ver zoeken: afschaffing van de doodstraf, en niet ten uitvoerbrenging \an de reeds ge- valien doodvonissen; afschaffing van de interneering en zoolang dit laatste niet ver wezenlijkt is. het brengen van de grootst mogelijke verzachting in het lot der geïnter neerden. Ten slotte wenscht het Comité ter voor koming van het feit, dat de geïnterneerden worden vergeten of levenslang verbannen blijven, der Regeering te verzoeken, dat jaarlijks een uitvoerig rapport omtrent den toestand der ballingen en omtrent de rede nen, die het naar de meening van de re geering noodig maken om de interneering te verlengen, aan de Nederlandsche Volks vertegenwoordiging zal worden uitgebracht, opdat deze de gelegenheid krijgt zich daar over uit te spreken. Het Tweede Kamerlid Bijleveld c.s. heeft amendementen ingediend op het wetsont werp: voorzieningen tegen besmettelijke ziekten. De bedoeling van deze amendementen is, om op eenvoudige wijze tegemoet te komen aan hen, die op grond hunner godsdiensti ge overtuigingen gewetensbezwaar hebben Wederom vertrekken dertig mariniers per s.s. „Tjileboet" der Java-China-Japaniijn naar Sjanghai, ter versterking van de beman- nmg van Kr. Ms. „Sumatra", welke tijdelijk aldaar vertoeft. Het detachement staat onder leiding van den luitenant ter zee 2e klasse H. van Schreven, Ten kantore van de firma F. Th. Everard te Amsterdam en Haarlem is opengesteld de inschrijving cp een 5 Obligatieleening. groot 350.000 in coupures van 1000 en 1 5:0, tot den koers van 100 ten laste van het Bisoor Haarlem en ten dienste van het f iefdewerk der Retraiten in het Bisdom i Haarlem. Het Bisdom Haarlem behoudt zich het j recht voor te allen tijde tot versterkte of lot algeheele aflossing a pari over té gaan. J Voor nadere bijzonderheden verwijzen wij j naar de advertentie in dit nummer. De bevolking bedroeg op 1 Tan. 726.531 1 Februari 727.259. In de week van 1319 j Februari bedroeg het aantal huwelijken 102, her aantal geboorten 259 of 18.57 per 1000 j inw., het aantal sterfgevallen 165 of 11.83 i per 1000 inw. Daarvan overleden aan kink- hoest 6, influenza 3, longtuberculose 10, kanker 20, pneumonie 8, bronchitis en an- dere ziekten der ademhalingsorganen 6, ge- j welddadigen dood 7. De leeftijdsverdeeling der overledenen was ais volgt beneden 1 jaar 23, 119 jaar 20, 2049 jaar 29, 50 jaar en ouder 93. Het aantal huizen voorzien van een kenmerk wegens besmettelijke ziekte was 4, n.l. rood vonk 2, diphtherie 2. Uit de ziekenhuizen werden gemeld 21 lijders aan roodvonk, 15 aan diphterie aan typhus en 2 aan Meningitis cerebro spin epid. De bekende „Queens Hall", te Londen, za! aangekocht of gehuurd worden door B.B.C. Dit houdt verband met de uitste kende accoustische eigenschappen, die deze zaal voor. radio-uitzendingen schijnt te be zitten; eigenschappen die op het fonetisch laboratorium en in de studio's niet met de geraffineerdste middelen zijn te evenaren. Queens Hal! zal gebruikt worden voor de groote symphonische uitzendingen. Met het oog op de psychologische factoren, die ver schillende artisten beter doen spelen, wan neer zichtbaar auditorium aanwezig is zal Queens Hall cp de uitzend-avonden voor een select publiek per introductie toegankelij k worden gesteld. Woensdag herdacht de Zeer Eerwaarde Pater Borromaeus de Greeve O.F.M. zijn 25-jarig prietsterjubileum. Hij vertoefde ten huize van zijn oudsten broer te Middel burg. De jubilaris heeft des morgens aan het versierde altaar bij de Eerwaarde Zus ters aldaar een plechtige H. Mis opgedra gen, waarbij de geheele familie van den ju bilaris aanwezig was. De Alarm Centrale der Rotterdamsche brandweer werd dezer dagen opgebeld door een man, die zeide, dat hij commissaris Borstlap was, van het bureau Voorstraat en dat er brand was in de Taandersstraat. Daar er in het geheel geen commissaris van dien naam te Rotterdam bestaat, ver trouwde de dienstdoende ambtenaar de zaak niet. Door het contröle-systeem, dat de Alarm Centrale heeft, slaagde men erin uit te vinden, dat opgebeld was uit een café in de Hudsonstraat. Een rijwielagent spoedde zich derwaarts en trof daar inderdaad den brandmelder nog aan. Het was de 17-jarige los-werkman J. C. V. tegen wien proces-verbaai is opgemaakt wegens overtreding van de politie-verorde- ning. waarbij verboden is valsch brandalarm te maken. Toen niemand thuis was, heeft een onbe kende zich door middel van vaische sleutels of door de voordeur van buiten af door de brievenbus te openen, toegang weten te ver schaffen tot het huis van den stucadoor A. O. in de Tidemanstraat te Amsterdam. De indringer moet geweten hebben, dal O. zijn geld op zolder in een spijkerkist be waarde. althans hij heeft zich daarheen be geven en zonder elders te zoeken uit die kist een bankbiljet van 100 gulden, twee biljetten van 60 er, een van 10 gulden weg genomen. De man is daarna ongemerkt ver dwenen. Tusschen de aïsluitboomen van den spoorweg. 1 usschen Barendrecbt en Zv,ijndrecht is een ongeluk gebeurd, dat wonder boven wonder goed is afgeloopen. Dezen keer had het ongeval als uitzondering op den regel bij een gesloten overweg plaats. Juist nadat de ovetwegwachter van wacht post 72 de afsluitbcomén had neergelaten, naderde met groote snelheid een personen auto, Dn chaufleur reed dwars door de af sluiting heen en de auto kwam op de spoor baan, op 't oogenblik dat de trein uit Dord recht naderde. De beide inzittenden, afkom stig uit Den Haag, konden zich door tijdig uit den auto te springen, in veiligheid brengen, doch de auto werd gegrepen, ongeveer 50 Meter weggeslingerd en totaal vernield. De trein kwam met 19 minuien vertraging te Rotterdam aan. In het onbewoonde perceel in de Eerste Jan der Heydenstraat te Amsterdam is ingebroken, de muntgas- en electriciieits- meters zijn gelicht. In de buurt is de dader over een schut ting geklommen, drukte een ruit in, ver schafte zich op die wijze toegang tot een perceel in de Ferdinand Bolstraat en nam een kasregister en een wekker mee. Toen de bewoners een en ander ontdek ten, wisten zij, ondanks het gemis van den wekker, hoe laat het was. Drie daders gepakt? Woensdagavond werden te Winschoten door de marechaussee van Nieuw-Pekela gevankelijk binnen gebracht de arbeiders J. L. en zekere ten K. beiden van Stads kanaal en J. N. van N. Pekela. Op 3 Nov. j.l. had de heer O. Oosting, kassier der Boerenleenbank te N. Pekela zitting gehouden. Zijn zoon was hem daarbij behulpzaam ge weest en ging tegen half 8 's avonds huis waarts. Vlak bij zijn woning werd hij aange rand door twee personen die hem de boeken aihandig maakten; de ontvangen geldswaar den tot een bedrag van duizenden guldens had de vader bij zich gehouden. De verdachten L. en ten K. worden be schuldigd de aanranding te hebben gepleegd. Volgens den heer Ootling Jr. komen zij, wat lichaamsbouw betreft geheel overeen met zijn aanranders. N. wordt verdacht aan de aanranders de noodige aanwijzingen te hebben gegeven. Alle drie ontkennen tot dusver. De President van de Rechtbank te 's-Gra- venhage, heeft in kort geding uitspraak ge daan over een kwestie in zake vrijheid van werken. Iwee opperlieden, die lid waren van de Federatie van Bouwvakarbeiders (gebouw Stille Veerkade) waren door deze organisa tie geroyeerd. Naar aanleiding van dit roye ment verschenen verschillende leden van genoemde Federatie op het bouwwerk, waar de beide betrokkenen weikzaam waren, en belemmerden de opperlieden zoodanig bij hun werkzaamheden, dat zij het werk moes ten verlaten. Op grond hiervan is namens hen de zaak in kort geding bij den President der recht bank aanhangig gemaakt, waarbij gevraagd werd, dat voor alle daden, die verricht zijn of nog verricht zullen worden, de Fe deratie aansprakelijk zal worden gesteld, terwijl tevens een verbod voor de organisa tie werd gevraagd, om de opperlieden in hun werk te belemmeren. Daarbij werd nog de eisch gesteld, dat de patroon bereid moest zijn de menschen weder in zijn 'dienst te nemen. De President heeft de ingestelde vorde ring toegewezen en de door de organisatie te betalen schadevergoeding voor eiken dag, dat de opperlieden r.og bij hun werk zaamheden mochten worden belemmerd, be paald, cp 9 per dag. Nog een nader onderzoek gelast. Voor de Roermondsehe Rechtbank werd de behandeling voortgezet van de za ik tegen den 26-jarigen landbouwer M. van L. uit Asten, aan wien ten laste was gelegd, dat hij zijn broeder, den 32-jarigen M, v. L. aldaar, door een revolverschot van het le ven had beroofd. Toen deze zaak voor een veertiental da gen terug voor de eerste maal werd behan deld werden eenige getuigen gehoord, o.w. de geneesheer van het krankzinnigenge sticht te Venray, dr. J., die verdachte had geobserveerd en tot de conclusie was ge komen, dat hij lijdende was aan imbecillitas. Mr. dr. P. Rieter kon zich met dit rapport in zijn requisitoir echter niet vereenigen. Hoewel hij ook van meening was, dat deze verdachte niet geheel normaal was, verzocht spr. toen om nog een getuige-deskundige in deze zaak te hooren, welk verzoek de rechtbank inwilligde. Thans werd gehoord dr. C. uit 's-Herto- genbosch, die eveneens van meening was dat verdachte niet normaal yvas. De zaak werd hierop wederom .verdaagd, ten einde verdachte wederom aan een on derzoek naar zijn geestvermogens te onder werpen. Blijkens het verslag over de jaren 1925 en 1926, telde de Nederl. Bond van Arbeiders in het Landbouw-, Tuinbouw- en Zuivel bedrijf op 1 Jan. 1927 6852 leden, verdeeld over 264 afdeelingen, tegen 6490 leden en 235 afdeelingen op 1 Jan 1925. Einde 1926 vereenigde de Ned. Zuivel- bewerkersbond zich weer met den Land- arbeidersbond, waardoor van de vakgroep zuivelbewerkers het ledental steeg tot 914. Van de drie andere vakgroepen waren öp 1 Jan. 1.1. de ledentallen als volgt landar beiders 3837, veenarbeiders 1716 en tuin- arbeiders 385. Over de provinciën waren de leden aldus verdeeld Groningen 1812, Fries land 1655, Drente 1769, Overijsel 333, Gel derland 144, Utrecht 12, Noord-Holland 515, Zuid-Holland 444, Zeeland 80 en Noord- Brabant 64. De stakingsuitkeeringen bedroe gen over 1925 f 13.023.05 en over 1926 f 6304.66, terwijl over die beide jaren aan de werklooze leden werd betaald resp. f 98.937.90 en f 86.181.82. Het bondsver- mogen steeg tot f 46.169.70%, terwijl de werkloozenkas op 1 Jan. 1927 beschikte over f 206.275.23. Antvv.: Vergoeding, voor reiskosten en tijdverlies wordt niet gegeven. Het is ech ter mogelijk dat de R.K. Kiesvereeniging reiskosten vergoed. Overigens hebt u een voldoende excuus om niet aan de stemming deel te1 nemen, als u buiten de stad ver toeft, Vr.: Kunt u mij ook zeggen of de koning van Italië nog in de ban is? 2. Zoo ja, of hij zijn plichten waarneemt? Antw.; 1 Neen. 2. Hij neemt zijn plichten waar, voor zoover wij weten. Vr.; Waar moet men zich vervoegen, om als vliegenier te worden opgeleid bij de K. L, M,? enj Antw.: Wendt u tot de Kon. Luchtvaart Mij, Vliegkamp Schiphol, Haarlemmermeer, Vr. Welke is de kortste weg per fiets van Helder naar Kevelaer en hoeveel K.M. bedraagt die afstand? Antw. Helder, de Kooi, 't Zand, Stol- pervlotbrug, Schoorldam, Koedijk, Alk maar, de Hooine, Marken Binnen, Knol lendam, Wormerveer, Zaandijk, Koog aan de Zaan, Zaandam, Amsterdam, Duiven- drecht, Abcoude, Baambrugge, Loenersloot, Loenen, Nïeuwersluis, Breukelen, Maarssen, Utrecht, de Bilt. Zeist, Rijsenburg, Drie bergen, Doorn, Leersum, Amerongen, Eist, j Rhenen, de Grebbe, Wageningen, Lexkens- i veer, Zetten, Andelst, Loenen, Slijk Ewijk, j Lent, Nijmegen, Mook, Ottersum, Grüne- I wald, Kessel, Coch, Weeze, Kevelaer. Af stand 228 K.M Vr. Hoe moet ik een taart bereiden en wat heb ik daarvoor noodig? Antw. Alvorens wij u het recept kun nen opgeven, moet u ons eerst melden, welke sooit taart u bereiden wilt: mocco- taart, slagroom -taart cf welke taart ook. Vr. Ik werk in Amsterdam en ben aan geslagen voor de inkomstenbelasting in Haarlem 56.30 en voor forensenbelasting 32. Ik verdien 1600 's jaars. Is deze opgaaf juist en moet ik 2/3 voor Amster dam en 2/3 Haarlem betalen? Aniw. Ja, die aanslag is juist, Vr. Is serie 546. no. 49 van de Holland- sche Grondcredietbank al uitgeloot? Antw. Nog niet uitgeloot. Vr. Ik ben in het bezit van 2 loten. Een der Holl. Grondcredietbank, serie 65520 no, 13 en een Congo-lot, serie 34567 no. 20. Zijn deze al uitgeloot? Antw. Nog niet uitgeloot. Vr. Kunt u mij het adres opgeven van den Nederlandschen Dambond? Antw. Den heer J. W. van Dartelen, Raad huisstraat 61, te Heemstede. Vr. 1. Hoe kan men een pelit-gris bont kraag, die van 't haar vet geworden is, weer reinigen? 2. Hoe kan men 't beste een tinnen kan onderhouden? Antw. 1 Doe in een aarden of ijzeren pot zemelen en verwarm deze zoolang, tot u er nog juist even de hand in kunt hou den. Wrijf met die zemelen vervolgens de kraag in, klop hem daarna uit en schuier hem af. 2. Met een citroen en fijn zand. Snijd den citroen in tweeën, bestrooi hem met zand en schuur de kan daarmede af. Spoel haar vervolgens met schoon water na en droog haar af. Vr. Eenigen tijd geleden vroeg ik, hoe veel inkomstenbelasting ik moet betalen naar een zuiver inkomen van 1700. Ik ben gehuwd zonder kinderen, werk in Haarlem, woon in Schoten. Ik kreeg ten antwoord 78.7G inkom sten en 24 frrensenbelasting. Het aan slagbiljet inkomstenbelasting dat ik ont ving bedraagt echter 95.70t, dus 17 te hoog en dat van de forensen 24, dus klopt. Hoe moet ik er nu mee aan. om die 17 er af te kiijgen? Antw. U kunt een schriftelijke reclame indienen bij den inspecteur der directe belastingen. Vr. Mijn moeder is in 1920 vrijwillig verzekerd. Zij heeft betaald aan premie 2.34. Zij had toen den ouderdom van 65 jaar bereikt en heeft haar ouderdoms rente, zijnde 2.50 per week ontvangen. Nu is zij overleden. Wij hebben een af schrift, waarop mijn broer 100 kan trek ken, indien mijn moeder overleden is. Kunt u mij ook zeggen, waar dit bedrag te in nen is? Antw. U dient van bet overlijden van uw moeder kennis te geven aan het Post kantoor, alwaar de rente geïnd werd. Ver der zijn er geen formaliteiten noodig. Van wege het Bestuur der Rijksverz. Bank zal daarna aan den rechthebbende een kwi tantie worden toegezonden, waarop het be drag in ontvangst kan genomen worden aan het Postkantoor. Vr. Hoe moet nen een overgehouden geranium behandelen om haar in. bloei te houden. En hoe kan men haar stekken? Antw. Een overgehouden Pelargonium zonale geve men thans af en toe water, om den groei eenigszins op te wekken. Blijkt dat de plant wil gaan groeien, dan verpot men haar in voedzame aarde. De oude grond moet geheel van de wortels worden uitgeschud, waarna men haar op een lichte (zonzijdef plaats in kamer of serre plaatst. Wanneer de plant flink is gaan groeien kan men haar stekken. Koppen van pl.m. 10 c.M. ontneme men aan do plant. Men snijde het stek vlak onder een lid af, ont doe haar van overtollig- bladeren en even- tueele bloemstengels en plant dit stekje in een klein potje met zandige aarde. Geregeld tamelijk vochtig houden en het stek za! spoedig groeien, waarna dit later in een grooteren pot kan worden overge plant. Vr. Worden duor Frankrijk nog legionaircs aangenomen voor het Vreemdelingenlegioen. Zoo ja, tot wien moet men zich. wenden? Antw. Wend u om inlichtingen lot het Fransche consulaat, Sarphatistraat 1 tl, Am sterdam. Vr Mijn dienstmeisje is per maand ge huurd. Met Nieuwjaar heeft zij een Nieuw jaarsfooi ontvangen. Met 1 Februari heeft zij haar betrekking tegen 1 April opgezegd. Heb ik het recht haar Nieuwjaarsfooi in te houden? Antw. !n uw geval geldt het schenken van de Nieuwjaarsfooi als het geven van een gewone fooi. Vr.: Van den burgemester van Utrecht ontving ik een oproepingsbiljet voor de a.s. Prov. Statenverkiezing te Utrecht, waar ik het laatst heb gewoond. Daar ik mijn stem plicht aldaar zal moeten vervullen, zou ik gaarne willen weten of hiervoor vergoeding wordt gegeven voor reiskosten en eventueel tijdverlies. Zoo ja, waar moei ik mij vervoe gen ter declaratie van een en ander?. i ROZENBURG 5/3 v. Sunderland.n. Napels RUURLO 8/3 v. Cardiff n. Plata Rivier. TERNEUZEN 8/3 v. R'dam te Algiers. TRENT 8/3 v. Rcuaan n. R'dam. VALKENBURG 6/3 v. Rott. te Oxelosund. VREDENBURG 9/3 Gibraltar gep., Rot terdam naar Porto San Stefano. ZAAN 8/3 Sagres gep., Gandia naar R'dam. ZAANDIJK 7/3 van Cardif te B. Ayres Ede ZWIJNDRECHT 6/3 v. Liverpool te Va lencia. STOOMVAART MIJ. NEDERLAND. ENGGANO 8/3 v. Amst. n. Port Said. SAPAROEA (thuisr.) 7/3 v. Singapore. KON. NED. STOOMBOOT MAATSCHAPPIJ. ADONIS 8/3 v. Smyrna n. Piraeus. AGAMEMNON 8/3 v. Smyrna n. Mitylene. DEUCALION 8/3 v. Licata n. Catania. GANYMEDES 8/3 v. Amst. n. Hamburg. HERMES 8/3 v. Constantinopel n. Bourgas. MIDAS 9/3 v, Amst. te Rotterdam. MIDOS 9/3 v. Amst. n. Lissabon. TELLUS 8/3 v. Triest te Fiume. KON. HOLL. LLOYD. DRECHTERLAND (uitr.) 8/3 te Santos. GELRIA (thuisr.) 8/3 v. Lissabon. MONTFERLAND (thuisr.) 8/3 te Londijn. ORANIA 9/3 v. Amst, n. Buenos-Ayres. SALLAND (uitr.) 7/3 Finisterre. HOLLAND—AFRIKA LIJN, JAGERFONTEIN (uitr.) pass. 8/3 Vlis- singen van Antwerpen. HOLLAND—AMERIKA LIJN. CARDIGANSHIRE, v. Vancouver n. Rott., 6/3 te Tacoma. DRECHTDIJK, Pacifickust n. Rott., 8/3 v. Los Angeles. LACHKATRINE, v. Rott. n. Vancouver, 7/3 v. San Francisco. LEERDAM, Rott. n. New-Orleans, pass. 9/3 Vlissingen n. Antw. MONTGOMERYSHIRE 7/3 v. Antw te Vancouver. NOORDAM 8/3 v. Rott, n. New York, was 9/3 v.m. 2 uur in zee. RIJNDAM 8/3 v. Gibraltar te Lissabon. HOLLAND—AUSTRALIË LIJN. DJAMBI (thuisr.) 9/3 te Antwerpen. HOLLAND—BRITSCH-INDIE LIJN. BOVENKERK (uitr.) pass. 8/3 Sagres. KIELDRECHT (thuisr.) 8/3 te Madras. SOMMELSDIJK (uitr.) 8/3 te Port-Said. HOLLAND—OOST-AZIë LIJN. OLDEKERK 9/3 v. Bremen te Hamburg. ZOSMA (thuisr.) 9/3 Singapore. JAVA—NEW YORK LIJN. KAR IM AT A v. Java naar New York 7/3 Gibraltar gep. TOSARI 9/3 v. New York te Batavia. TYDEUS v. Java naar New York 6/3 van Singapore. JAVA—BENGALEN LIJN. BENGKALIS van Samarang naar Calcutta 8/3 te Sabang. JAVA—CHINA—JAPAN LIJN. TJIKARANG 5/3 v. Batavia n, Hongkong. ROTTERDAMSCHE LLOYD. MEDAN (uitr.) 9/3 van Suez. MENADO (uitr.) 9/3 te Antwerpen. MODJOKERTO 9/3 v. Bolovia l.v. Havre te Rotterdam. SAMARINDA (uitr.) 8/3 van Suez. TAMBORA (uitr.) 9/3 v. Port-Said. ADRASTUS v. Japan naa- R'dam, 7/3 van Tientsin. MEMNON v. Singapore naar Rotterdam, 7/3 te Londen. TEIRESIAS van Japan naar Amsterdam, pass. 9/3 Gibraltar. ROTTERDAM—Z. AMERIKA LIJN. ALUDRA (thuisr.) 8/3 van St. Vincent. WAALWIJK (thuisr.) 8/3 van Las Palmas, EMZETCO LIJN. JONGE ANTHONY 8/3 van Porto Embie- dock te Trapant. waarna men in Mei ten aanzien van dit punt meer beslagen ten ijs kan komen. Gevraagd werd nog wat of de bedoeling van het Hóofdcomité is ten opzichte van hét sluitingsuur van de tentoonstelling en het z.g. Oud-Hollandsch Marktplein. Zulks met het oog op de zaken in Beverwijk. Geantwoord werd dat het in de bedoeling ligt om de tentoonstelling tot 10 uur 's avonds open te houden. Het ligt. echter niet in het voornemen hieraan een kermis d'été, Luna park of ander soort vermakelijkheid aan te verbinden, behoudens een enkele maal een concert. Het hoofdcomité is tegen alle derge lijke soorten vermakelijkheden, in welken vorm ook. Deze mededeelirig werd met'applaus'ont vangen. Nog enkele andere aangelegenheden wer den besproken, waarna de vergadering wérd gesloten. Oprichting Koningstraatvereeniging. In navolging van anderen is thans ook een Koningstraatvereeniging opgericht. In de Dinsdagavond gehouden vergadering is- besloten om ook deze straat met de feesten j een feestelijk aanzien te geven. Van de circa 90 bewoners hadden reeds ongeveer 52 hunne j toezegging gegeven otn aan deze versiering j deel te nemen. Op de vergadering waren 24 leden aanwe- zig. Na eepige besprekingen werd een com- missie van 10 leden gevormd, welke met de verdere voorbereidselen werden belast. Tot voorzitter werd gekozen de heer Wezeman. Het punt financiën werd hierna besproken. Besloten werd op deze vergadering een lijst ter inteekening rondte doen gaan waar op ieder het bedrag, hetwelk hij wenscht bij te dragen, kon invullen. Op deze lijst werd buiten verwachting goed geteekefld. Tevens kreeg men reeds de toezegging van een gift van 25. De commissie zal zoo spoedig mogelijk degenen, die niet aanwezig waren, bezoeken opdat het ophalen der bijdragen reeds a.s. Maandag kan beginnen. Iedereen kan bij dragen, hetzij wekelijks, maandelijks of een bedrag ineens. Besloten werd nog om op Dinsdag 5 April weder te vergaderen om de plannen nader te bespreken. Naar het concours. De St. Jozef harmonie zal deelnemen aan het concours voor harmonie- en fanfarecorpsen, georga niseerd door het fanfarecorps „Sonore" der Kon.-Ned. Stoomboot Mij. te Amster dam. Het concours wordt gehouden op 2/ en 29 Mei en 5 en 6 Juni a.s. NEDERLANDSCHE SCHEPEN ALPHARD 8/3 v. Santa Fé te Las Paltnas. ARY SCHEFFER 7/3 v. Rott. te Havre. BATAVIER III 9/3 v.m. 10 u. v. Rott. te Gravesend. DEN HAAG 6/3 v. R'dam te Baton Rouge. DOLPHYN, m.s. 7/3 van Groningen te Gra vesend. DONAU sleepb., 3/2 v. Valencia n. tCastel- lon. EEMDIJK 8/3 Las Palmas gep., v. Cardiff naar Montevideo, ELISABETH m.b. 4/3 v. Kopenhagen te Ahus. EMANUEL m.s. 4/3 v. Granton te Mathil. EMMAPLEIN 8/3 Kopervik gep. Narvik naar R'dam. GOUWZEE sleepb., 7/3 van Falmouth v. Lissabon naar Rotterdam. GRIETJE m.s. 7/3 Dungeness gep., om de West. HARDENBERG 7/3 v. Tampa te Frontera. HILVERSUM 7/3 op 500 mijl O. v. Phila delphia gesign., Bougie n. Philadelphia. JOHANNA TE VELDE z.s., Vellinga, 7/3 van Norresundy te Danzig- LEERSUM 8/3 v. Concepcion naar Amster dam. MAASSTROOM 7/3 v. A'dam te Leith. MIRACH 8/3 v. Bremen naar R'dam. NAALDWIJK 8/3 v. Melilla naar IJmuiden NEPTUNUS m.s., 6/3 te Tor Bay (terug uit zee). NEUTRAAL 7/3 v. Antwerpen te Havre. NOORD 8/3 v. R'dam te Casablanca. NYSSIENA m.s., 7/3 v. Schiedam te Gra vesend. OOSTERLAND 7/5 v. R'dam te Gothen burg. SPAR 8/3 van Las Paltnas, Rotterdam naar B.-Ayres. DE HERDENKINGSFEESTEN. Een vergadering van buurtbewoners en Commissie. Gisteravond werd in „Oud Meeresteijn" een algemeene vergadering gehouden van buurtbewoners en commissie, ter bespre king v n de mogelijkheid om bij de a.s. her denkingsfeesten ten aanzien van de straat- versiering en „verlichting" een samenwer king te verkrijgen. De vergadering, welke uitgeschreven was door het sub-comité voor versiering etc., was bezocht door vertegenwoordigers van de volgende straatvereenigingen: Breestraat, Peperstraat, Kerk- en Torenstraat, Koning straat, Zeestraat, Meerstraat, Baanstraat, Munnikerweg, Meeresteijnsche- en Alk- maarscheweg. De voorzitter wees in zijn openingswoord op de wenschelijkheid van een gedachten- wisseling over de versiering en illuminatie, opdat te dien opzichte misschien eenheid in te bereiken, terwijl er mede wellicht iet te bereiken zou zijn ter besparing in de alge meene kosten van versiering, wanneer men de materialen hier voor gezamenlijk inkoopt Er ontspon zich direct een levendige dis cussie over den aard van de versiering, de verlichting etc. Ook de aankoop van stroom voor de illuminatie vormen een voornaam punt van bespreking. Besloten werd ten slotte om aan het Hoofdcomité te verzoeken in zijn vergadering van a.s. Vrijdag de stroom I aankoop ter sprake te brengen en aan den Raad te verzoeken de benoodigde stroom voor straatverlichting hetzij gratis, hetzij tegen een zeer verminderd tarief, ter be schikking te stellen. Het zal vrijwel onmo gelijk zijn voor de verschillende buurtcom- missies, om de volle kosten van verlichting te dragen. Naar aan'eiding van een vraag omtrent de mogelijkheid van een versiering van het Meerensteijnplein, werd geantwoord, dat de versiering in de Breestraat, Schans en het Stationsplein in handen van de commissie is, welke misschien er geen bezwaar tegen zal hebben om haar zorgen ookjaan het bedoelde plein uit te strekken. Breedvoerig werd vervolgens gediscu- sieerd over den gezamenlijken inkoop van materialen. Besloten werd om dit punt aan te houden tot een volgende vergadering, welke waarschijnlijk in de eerste week van Mei zal worden gehouden. Intusschen zul len de verschillende commissies gelegen- CQOP. TUINBOUW VEREENIGING „VRIJE GROENTEN- EN FRUITVEILING". In de Dinsdag gehouden jaarvergadering van bovengenoemde vereeniging werden balans en exploitatierekening goedgekeurd. In 1925 werd aan groenten geveild ƒ238.398.74 tegen 222.883.66 in 1926. Aardbeien is geveild in 1925/500.072.57 tegen ƒ194.557.50 in 1926. Het overschot ten bedrage van 3023.58 zal op de door het bestuur aan gegeven wijze worden verdeeld. De aftredende bestuursleden, de heeren H. van Dorp, D. Kruihof en P. Waagmees- ter werden herkozen. In de plaats van den heer G. Bak werd gekozen de heer IJ. Venis. De aftredende commissaris, de heer J. Klin kenberg werd herkozen. Ten aanzien van de regeling van de tuin ders uit Heilo werd besloten om het bestuur macht,ging te verkenen naar omstandigheden te handelen. De aansluiting bij het Centraal bureau zal in de volgende vergadering worden be handeld. Gewag werd gemaakt van de goede samen werking met I veiling „Kennemerland", inzake de bollenveiling. Tot slot hield de héér W. Balk, secretaris van de Provinciale Commissie een korte rede, waarin hij de verschillende tuinbouw- aangelegenheden behandelde. R.K. Kiesvereeniging „Zandvoort". - Door de Politieke Advies Commissie is den leden der R.K, Kiesvereeniging onderstaande circulaire toegezonden. Naar aanleiding van eenige besprekingen in de Politieke Advies Commissie heeft deze Commissie gemeend, alle leden der R.K. Kiesvereeniging in de gelegenheid te moeten stellen mede te waken, onze katholieke een heid op Zandvoort zoo hecht mogelijk te ma ken.O ;n tot dat doel te komen,geeft zij al dén leden der R.K. Kiesvereeniging de gelegen heid door middel van een lijst geteekend door ten minste dertig leden der R.K, Kies vereeniging, een gewilde candidaat of candi- daten naar voren te brengen voor de a.s. ver kiezingen van den Gemeenteraad alhier. De in te dienen lijst of lijsten moeten uiter lijk den 13den Maart des voormiddags 12 uur zijn ingezonden bij den heer C. Boon, Brug straat 7, Secretaris der P. A. C. en vergezeld gaan van een verklaring, dat de voorgedragen candidaat of carididaten zich aan de plaats, hein of hun door de P. A. C. toegewezen, en aan den uitslag der stemming zullen onder werpen, behoudens de vrijheid, die in art. 54 der statuten herkregen wordt. Artikel 54 geeft 't recht.dat bij niet bevredi ging 60 leden een vrije neven lijst kunnen plaatsen. De P. A. C. zal dan zoo spoedig mogelijk overgaan tot de samenstelling van het Poli tieke Advies, waarover na goedkeuring door het Bestuur der K.K.V. op een nader vast te stellen datum, door de leden der R.K. Kies vereeniging zal worden gestemd. Vroegtijdig wordt dit politiek advies bekend gemaakt. Beleefd, doch dringend verzocht de P. A; C. den leden allen zonder uitzondering mede te werken in 't belang van alle katholieken. De groot- en krachtig making van onze ka tholieke partij te Zandvoort. Ie Londen worden nieuwe postzegels voor Portugal gedrukt. De beeldenaar is de zelfde doch soriimige waarden krijgen een andere kleur, terwijl het signatuur van ont werper en graveerder ontbreekt. Ook de perforatie is anders. De nieuwe postzegels van Siam met de beeltenis van. koning Prajadhipok zijn "thans in circulatie gébracht. Er zijn 14 waarden, n.l. 2, 3, 5, 10, 15, 25 en 50 satangs; en 1. 2, 3; 5. 10, 20 en 40 tricols. Te Jeruzalem zal binnenkort een' niéuwe serie postzegels verschijnen met afbeeldin gen van het meer van Galilea, het graf van Rachel enden f oren van David,

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1927 | | pagina 8