I izeVroBwanrübriek 1 I ê- 8 I De waaier. K!?KX' ONZE KLEEDING Ons eerste kindje. Baby's esrsts benoodigdheden. Kruikenzakjes. Met slangenleer. Winie gerech en. Patroner, naar Maat EEN SERIE ZAKDOEKJES n. 1 3 j f- l— Dit bananenmotiefje is het laatste exemplaar van de drie vruchten-hoekjes. Het wordt in oranje op licht gee! gewerkt. De palmblaadjes zullen misschien op het eerste gezicht wat lastig lijken, omdat ze zoo dun zijn en natuurlijk heelemaal moeten worden uit geknipt. Maar het is toch heel gemakkelijk, wanneer men heengaande, maar zoo wijd uit elkaar festonneert, dat men teruggaande, de steken tusschen de eerste kan werken, zooals hier is afgebeeld. Sommige klassieke volks-overleverin- ger> die het anders nog wel eens bij het rechte eind hebben, willen beweren, dat de waaier uitsluitend zijn bestaan dankt aan de vrouwelijke behaagzucht. Maar tot onze troost en opbeuring kan ge lukkig bewezen worden, dat hij een voudig een uitvloeisel is van de drin gende behoefte, zich onder het blake-en der tropische zon tenminste eenige ver koeling te verschaffen De oudste waaiers met hun stelen van meer dan mans lengte, dienden dan ook zoowel als be schuttende^ dakjes en scbaduwwerpers als om de loome hecte lucht in beweging te brengen. Aan liet hof der Pharao s was bet dragen en hanteeren dezer waaiers van veoren, bladeren of kost baar hout niet het werk der slaven, zoo ais dikwijls gemeerd wordt, maar een booge eerepost. De titel der prinsen luidde: waaierd ager ter linkerzijde des konings. Ook de oudste handvaaiers waren van een steeltje voorzien, en men geb-u'k'e ze. niet alleen om zichzelf koelte toe te wuiven, maar ook om bet vuur aan te blazen, om dranken af te koelen en in- s-cten van de spijzen af te houden Het spreekt vanzelf, dat in landen waar de waaier werkelijk een nuttig en onontbeerlijk gebruiksvoorwerp was en is. het gebruik ervan veel algemeener is voor beide sexen, en de uitvoering veel doelmatiger en karakteristieker en daar door van meer kunstwaa-de dan bij vele der ve-fijnde, om nïet te zeggen ver prutste luxe-waariers uit de lafere indu strie^ t geval is. Mooie kleine, vierkante waaiertjes van gevlochten riet met een bamboe-steeltje aan een der hoeken, als bi; een vlaggetje sober helrode punt- waaiers van buigzaam hout met een enkele ingesneden figuur wit-leeren ovalen met franje-rand en een overtrok ken palmhouten steeltje allemaal vormen; die volgens opgravingen reeds in de oudheid bekend moesten zijn. en met kleine variaties nog steeds bij de meer beschaafde en kunstzinnige stam men in Afrika en ïndië voorkomen. de grootste liefhebbers van waaiers ziin van oudsher de Cbineezen en Japan ners. De inschuifbare waaier zonder steel, zooals wij die tegenwoordig ken nen, is het geliefkoosd en ietwat een tonig product hunner industrie. In tegen stelling met de oude bewoners van Mexico, wier waaiers een geniale ver scheidenheid van prachtige vormen ver- toonen, schijnen zij weinig fantasie te bezitten wat betreft den vorm. maar zijn des te vindingrijker in ve-oiering en uit voering De zi'den of panieren exempla ren zim zonder uitzondering smaakvol beschilderd, en de beroemde Chineesche ivoorwaaiers met ragteer ajourwerk zijn bijna niet te bekostigen De waaier- schilders staan zeer ir. aanzien, en maken een belangrijk percentage der bevolking uit. daar de waaier bij de Chi- neezen en Japanners een onmisbaar onderdeel van het toilet is Pasgebore nen krijgen al in de wieg als welkom een meer of minder kostbaren waaier ten geschenke IJzeren, met goud besla gen steelwaaier», zoogenaamde com mando-waaiers, maakten zelfs deel uit van de wapenrusting, en wanneer het harnas gedragen werd, betgeen in Japan nog in de eerste helft der 19de eeuw voorkwam, verscheen de veldheer met ziin waaier zoo ongeveer als in onze stroken de generaa'-veldroaarschaik met ziin maarschalks-staf Bij ons in Europa is het eerste optre den van den waaier onmogelijk meer te achterbalen, maar dat het zeer ver in het verleden ligt, lijdt geen twijfel Ovi- dius gewaagt herhaaldelijk van het ge bruik van een klein soort handwaaiers en onder de Romeinsche keizers schijnt de luxe in bewerkte gouden, zilveren en ivoren waaiers tot het onzinnige toe op gedreven te zijn in de vroege Middel eerwen zien we mogelijk ook door den invloed van het Christendom, den waaier weer grootendcels teruggebracht tot zi:n oorspronkelijke bestemming van nuttig gebruiksartikel Als zoodanig vond hij zelfs in de „godshuizen" ingang tot ver kwikking der zieken. Tijdens de Renaissance en vooral in de Rococoperiode valt het eigenli'Ke bloeitiidperk van den waaier, minder door de smaakvolle uitvoering der exem plaren uit cien tijd, dan tengevolge van de gewichtige rol die hij speelde in liet gezelschapsleven dier dagen Zeer kost bare en zeer leelijke staaltjes van 17de en 18e eeuwsclien wansmaak zijn ons nog bewaard gebleven. Van nu afaan worden de waaiers, met enkele beroetid- geworden uitzonderingen, aan de Engel- sche koninklijke familie toebehoorend, geleidelijk afschuwelijker. In het be gin der 19de eeuw vinden we overal die allergezelligste, maar niet bijster ar tistieke „familie-waaiers" Op elk der ui''chuiibare vakjes was een of and r familielid der eigenares in staande of ziftende houding afgebeeld, een zusje in baar belifdenis-pakje. met een smal achtergrondje van een gebeeldhouwde k'rkebank Oom de generaal ten voeten uit, met een opgekropte eerckruiscn borst; neef de schilder met zijn palet en peinzende oogen, 't kleine broertje mei zijn stokpaardje, eft dan nog 'nier en daar usschen een of ander intérieurtje uit het ouderlijk huis: een trapgangrije of doork. kie naar den tuin Ongeloofelijk- knus zijn de afbeeldingen van zoon draagbasen famiii,-kring. De waaiervorm van deze portretten-galerij bood boven dien nog het voordeel, dat minder ge apprecieerde bloed- en aanverwanten gemakkelijk door meer in de gunst staan de uit de rij verdrongen en eenvoudig uitgeschakeld konden worden en zoo v;r- hinderd werden, de stemming van den avond te bederven! Ik geloof eigenlijk, dat waaier en wals zoowat tegelijke tiid zijn gaan kwijnen. En al9 de ontwikkeling van onze dan sen, kleedcrdrachten en mentaliteit in dezelfde richting blijft voortgaan, zal hst misschien niet lang meer duren of zelfs de Spaansche schoone met haar onaf- scheidelijken rooden waaier zal legen darisch worden' In een ouderwctsche verhandeling over het oude thema„de kunst van be hagen". las ik dat een klein voo-werp om vast te houden en gracieuseüjk mee te spelen, daarbij voor een vrouw on misbaar is, en dat bet daarom van zoo veel psychologisch inzicht getuigt, haar een waaier in de hand te geven. Ook van deze „noodzakelijkheid" ziin we vrijwel vervreemd geloof ik. Mijn particulier streven (en niet van mij alleen; heb ik wel opgemc kt) is ten minste steeds, ook bet laatste restje van cenige handbagage, als taschje of zak doek of zelfs handschoenen, op tamelijk egoïstische wijze te loozen in de ver duldige zakken van mijn beklagenswaar diger, geleider en ik heb nooit de minste aanvechting bespeurd, om ze tot den prijs van een voortgezet persoonlik vervoer tegen zijn gemoedsrust te mobi- tiseeren! Ja, we zijn ver afgedwaald van onder scheiden liefhebberijen onze-- overgroot moeders, die golden voor ewig-weibliche eigenaardigheden van alle tijden! Maar wonderlijk we maken nog altijd ver overingen, zij het zonder eenig zicht baar belcgerings-materiaa! en we krijgen nog altijd minnebrieven, al wordt er niet meer in gekweeld over de onweerstaan bare magnetische krachten, in onze waaiers verbergen. Zou dat ooit veran deren? MACHTELD. KUNSTMATIGE VOEDING. Hoe eenvoudig flesschenvoeding of kunstmatige voeding voor de baby ook lijkt, toch vaagt deze voeding voor de baby op den duur oneindig veel meer zorgen, dan de natuurlijke voeding lste is 't altijd zéér moeilijk om voor elk kind de juiste voeding te vinden; 2de Moei de zindelijkheid op voe ding. flesch en speen allernauwkeurigst zijn. Voor de kunstmatige voeding is noo- dig een flesch en een speen maar f V i-n «é-H 3— '"j v welke flesch en welke speen? Er zijn er vele! De doelmatigste is de z.g.n. reform speen en de flesch zelf heeft een wijden hals, de bodem behoort hol te zijn. om geleidelijk over te gaan in het op staande deel der flesch, daarbij moet ik er de aandacht op vestigen dat de binnenkant geen enkele streepje<s-in- deeling mag hebben waarin zich allicht melkresten zouden kunnen vastzetten Een Amerikaansche fabrikant voerde bijgaande flescb-speen in ons land in en de overbekende tirma „Nutricia" ver koopt deze buitengewoon doelmatige flesschen-spenen, dus kunt u ze daar bekomen Wellicht zijn ze iets duurder dan alle andere, maar ge zult dan ook het beste van het beste bezitten. wat ook alweer uw kindje ten goede zal ko men, daar de reform-speen den vorm der borst weergeeft Die Amerikaansche ia brikant leverde er een schoon gedicht bij, verhalende van een baby, di erbar melijk huilde, omdat hij de natuurlijke voeding niet kreeg, maar zich spoedig irooitie omdat: this gland of rubber is like my dear mother Na 23 zeugen moet baby pauze heb beu om ooo- de kleine zuig-opening lucht in de flesch te laten treden; dit is absoluut geen bezwaar, daar 't het t." vlug en a! te haastig drinken voorkomt 't Gaatje in de speen mag slechts zoo groot zijn, dat het vocht druppelsgewijs en niet straalsgewijze uit de flesch loopt, als ren dr-ze mderste boven houdt Men maakt dit gaatje 't best met een gloeienden naald. Ook kan men er vijf kleine gaatjes in maken Het is een var, zelf sprekend feit, dat speen en flesch iederen dag uitgekookt dienen te Navelbandjes: Benoodigd voor 6 8 navelbandjes. twee rolletjes tricot zwachtel. 5 M lang en 10 c.M. breed, een plakje Estra Madura. Voor navelbandjes koopt moeder eer, tricot zwachtel, dat 10 c.M breed is, en maakt hiervan navelbandjes, die 100 c.M lang zijn Nu worden ze keurig omge kaakt, en wel zóó, dat de haaksteken in elkaar grijpen, om het wegrafelen van bet tricot aan de twee rafclkanten te voorkomen; bv één losse, één vaste één iosse, één vaste in de eerste vaste een itfsse, enzzooals de teekening aan geeft. Zoo haakt men ze om langs de twee lange en de twee korte kanten. Voor men om gaat baken, moet men er voor zorgen, dat de stof goed dubbel ligt, zoo I dat baby geen last kan hebben van vou- wen of anderszins. Voor sluiting neemt men twee roestvrije, kleine veiligheids speldjes en maakt die aan de buikzijde vast, zoodat baby niet op de spelden ligt en men tevens, wanneer de kleine groo- ler wordt, het bandje gemakkelijk wij der kan maken, zonder dat moeder er ets aan behoeft te veranderen Luiers 1824 Tetra-luiers Deze luiers zijn kant en klaar in den winkel verkrijgbaar Ze zijn als eerste luier voor het kleine kindje heerlijk zacht en nebben bovendien het vermogen veel vocht in zich op te nemen Als tweede luier nemen we luiers van gerstekorrel (oogjesgoed) oi van badstof, welke we 80 c.M in 't vierkant maken. Luiers van gerstekorrel zijn meer aan te bevelen, omda' de laatsten bij het was- schen gauw stuk gewrongen worden, en uw lieve kleine zal er wel voor zorgen, dat ze vaak gewasschen moeten wor den. De beide ratelkanten werken we af met een smal zoompje Van deze luiers Hebben we er ongeveer 36 noodig. Benoodigd voor 6 luiers. 7 el gerstekor rel stof. Voor de eerste maanden, als baby nog te klein is om hem een broekje aan te doen, nemen we een wollen luier, die we 85 c.M lang en 70 c.M breed knip pen, en die we aan 4 kanten omhaken. Men moet er echter voor zorgen, dat men eerst een inslag rijgt, alvorens men gaat omhaken, daar men anders kans heeft, dat bij bet wasschen de gehaakte kanten wegrafelen en men dan opnieuw moet beginnen. Met bet maken van na velbandjes en luiers, kan moeder voor- loopig weer een poosje voort. D1NY. VAN HET ZONNIGE ZUIDEN, Onze wekelijksche illustratie geeft u ditmaal een vijf tril toilletjes te zien, welke voor de Riviera bestemd zijn en dus de komende najaarsmode al aan wijzen. No. 100 is een smaakvolle deux-pieces amandelgroene crêpe de chine. Het rokje is geheel geplisseerd, het rechte iijfie wordt gegarneerd door twee groepen fijne plooien in het voorpand, 8 witte knoopjes en een donkergroene peau de suède ceintuur. No 101 toont u een japon van cham pagne kleurige crêpe chin-sou, welke ge garneerd is met horizontaal gestikt zijden tres in de tint der japi n. No. 102 is een wandeljapon van pastel blauwe crêpe marocsin rnet een korte vastgehechte bolero, welke evenals de manchet met een fijne biesgarneering is versierd Het ronde kaagje en de blouse, welke alleen aan de voorzijde zichtbaar is, zijn van parel grijze crêpe de chir.e. Het rokje wordt verwijd door twee uitspringende plooien in het voor- j pand. welke gedeeltelijk zijn vastgestikt. No. 103 is een sportief ensemble, be- staande uit een deux-pièces en een langen, rechten mantel, beiden van oud rose kasha. De jumper en het rokje zijn met licht beige biezen versierd, terwijl de mantel met oud rose en beige geruite stof is gegarneerd. Een smal beige cein tuurtje verbreekt de rechte lijn van het geheel. No. 104 zagen wij in roestkleurige be drukte mousseline uitgevoerd. Het lijfje was geheel recht gehouden en versierd met een sjaalkraag, en een geplisseerden strook onder aan de mouwen. Het rokje bestond uil een roestkleurige satijnen fourreau en een geplisseerd overrokje (een ietsje korter dan de fourreau) en aan de voorzijde open gelalen. Dit stond buitengewoon vlug. MARGUERITE, worden, na eerst grondig mechanisch ge reinigd te zijn. In schoon koud water, goed ondergedompeld, kan de flesch met IK eetlepel soda op iederen Liter water gedurende 10 minuten uitgekookt worden, zoo ook dé speen, maar zonder soda twee flesschen en twee spenen is aan te raden Na 't drinken moet de flesch direct met schoon warm (niet kokend) water dat gekookt heeft, goed omgespoeld en met schoon warm (niet kokend) water, met wat soda erin en afgedekt wegge zet worden De speen wordt van binnen en van buiten goed gereinigd en afge spoeld en in een Week s flesch met ge kookt water, dat iederen dag ververscht wordt, gelegd en afgedekt, met overslui- tend deksel. Ook deze flesch wordt met de eigenlijke voedings- of zuigflesch uitgekookt, zoomede de deksel Bij 't voeden met de flesch moet men zeer voorzichtig te werk gaan, omdat zich hierbij allerlei lastige stoornissen in de spijsvertering kunnen voordoen. lste Men mag rooit (hierin wordt veel gezondigd) de flesch bij den zuigeling neerleggen, hem de speen in den mond duwen, en de baby overlaten en maar zien, hoe hij zich redt. De moeder, of wie 't kind helpt 'k zou haast zeggen, Je moeder moet 't altijd doen, omdat 't kind uapucq ui qoso[j ap pooi 'qosajj ap uea uoAot Jnijqaij apjredaq j uee jubm houden en 't kind, terwijl 't lekker warm in 't wiegje ondergedekt ligt, voeden. Vooral geduld hebben en er goed op let ten. dat de voeding geleidelijk door de speen in 't mondie komt en 't kind niet te schielijk drinkt Daarom mag de opening in de speen, zooals ik u reeds zei. niet te groot zijn Als de flesch ge vuld is, houdt men deze tegen 't ooglid aan en moet hij een aangename warmte afstralen Zou 't voedsel te warm of te koud ziin, dan zou 't kind niet behoor lijk zuigen en dit zou nadeelige gevolgen kunnen hebben, vooral in 't eerste geval. Daar 't kindje, vooral in 't begin, den zelfden tijd, pl.m. 20 minuten, noodig heeft om het fleschje leeg te drinken, verdient het aanbeveling, om dit voor afkoeling te vrijwaren, te omhullen met een eigengemaakt kruikenzakje, van wol gehaakt of gebreid of van flanel ver vaardigd, daarbij goed oplettend, dat er geen pluisjes of draadjes op de speen te recht komen. Vooral moet men steeds opletten, dat 't kind geen last k riigt van „lucht" bij t drinken, ook dit kan zeer nadeelig werken op de spijsvertering en zelfs tot stoornissen leiden, 't Kind zou dan een zekere hoeveelheid lucht naar binnen krijgen, die de plaats van de eigenlijke voeding zou innemen, waardoor 't kind de hoeveelheid voeding, die 't noodig heeft, niet tot zich zou nemen, wat in 't ergste gqval tot ondervoeding kan lei den. Dus ook de leege flesch direct weg! Bij de keuze van voedsel, raadplege men uitsluitend en eerst den dokter, die 't allerbeste kan beoordeelen, wat uw kleintje noodig heeft Vooral, handel nooit op eigen initiatief en op aanraden van kennissen of buren, al is dat nog zoo goed bedoeld, maar al te vaak heeft dit een slechte uitwerking! Er is geen kind gelijk aan 't andere. Dit zal u duidelijk zijn. zoodra uw eerste z'n zusje of broertje krijgt! Zelfs twee lingen zijn verschillend! CORMA. Steeds maar is moeder bezig, alles voor haar toekomstig kindje in orde te brengen, en voortdurend schiet haar iets te binnen, wat ze nog maken moet. of wat ze nog best gebruiken kan Zoo ook moet baby nog een kruikje hebben; hij mag toch geen koude voetjes krijgen en ook het kleine lichaampje moet nog zoo wa'-m gehoudep worden Dus koopt moeder vlug een kruikje. Maar zoo kan het*niet in de wieg. De kleine schat zou zich branden, en daardoor voor heel z'n leven ongelukkig kunnen worden. Dan maar een stevige doek er omheen? Dit is wel doelmatig, maar toch jammer van het mooie wiegje, waar alles zoo keurig netjes in is. Voor het kruikje kunnen we dan ook best een mooi kruikenzakje maken, en wel op verschillende manie ren, namelijk', breien, haken, of maken van flanel. Breit men het kruikenzakje, dan be gint men 6 steken op te zetten, 2 steken op iedere naald. Op het eind van de naald meerdert men steeds één steek, door van één steek twee te maken dit doet men zoclang, tot men een rondje gekregen heeft van 7 c.M. middellijn met eeji zeshoekvorro. Hierop breit men een stuk. hetzij in blokjes of. in 'n ander werkje, dat men zoo lang maakt, als de geheels lengte van het kruikje met de stop er bovenop. Dan breit men één toer, twee te zamen, omslaan, enz., en hierboven nog eenige toeren van het pa troontje. Het zakje wordt los afgehecht. Door de gaatjestoer wordt later het lint je geregen. Wil men het zakje haken, dan handelt men op dezelfde manier, als wanneer men dit breit. Zeer aan te bevelen is het echter om steeds vaste steken te haken, daar anders het zakje te open wordt, en dan zou men het moeten voeren. Is het wiegje eenvoudig .dan kan men het kruikenzakje maken van flanel of van een overgeschoten lapje molton, maar bet moet flink dik zijn. Men maakt eerst het randje voor den onderkant, met een middellijn van 7 c.M. en knipt dit met een naadje uit. Dan neemt men een lapje, dat 25 c.M lang en 23 c.M. breed is, stikt het dicht en werkt de rafels af met een flanelsteek Langs den onder kant rijgt men een inslag, en werkt dit met een festonneersteek af. evenzoo handelt men met het randje van den on derkant Dan worden het randje en 'het lapje stevig aan elkaar genaaid door middel van een overhandsche steek. Aan den bovenkant maakt men een 2 c.M. breede zoom, waarin men, alvorens deze in te stikken, aan weerskanten van de naad een vetergaatje maakt. Men moet er echter voor zorgen, dat het veter gaatje op dubbele stof wordt gewerkt, waai-voor men den inslag 1 c.M. breed neemt. Door het zoompje rijgt men het koordje, dat door de vetergaatjes weer naar buiten komt De kleur der wol, waarvan men net zakje maakt, of waar mee men festonneert, neemt men in overeenstemming met de tint der wieg DINY. Reeds in een vorig artikel vestigden wij de aandacht onzer fezeressen op de steeds toenemende vogue van het slan genleer Tot nu toe werd dit materiaal sleclui, gebezigd ter garneering van hoe den, kragen, ceintuurs; ter vervaardiging van tasschen en een enkele maal ook van schoenen. De stijfheid van bet slangenleder is hoogstwaa-schijnlijk oorzaak geweest, dat het tot nu toe zeer weinig door de groote couturiers werd gebruikt. ,,A1- pina" is er echter in geslaagd om het slangenleer zoo soepel te maken, dat er thans zoowel hoeden, vesten als mantels van vervaardigd worden Onze illustratie geeft u het voorbeeld van een ensemble, bestaande uit hoed, mantel en schnenen van slangenleer. Wij zagen onlangs hoe door Melle Blanche Montel een bekende Fransche actri ce met veel gratie een en ander dra gen. De mantel was rijk gegarneerd met wolvenbont. Het geheel was even chic als origineel MARGUERrTE. I Parijs 1927., I Eenige speciale winter-maaltijden. waarvan vooral de beide eerste een bijzonder hooge voedingswaarde hebben en welke toch niet duur zijn: Stokvischscbotel (4 pers.), 400 gr. geweekte stokvisch of geweek'ie stokvisch snippers 150 gr rijst 750 gr aardappelen 2 groote uien 1 a 2 lepels mosterd 70 gr. boter 35 gr. bloem Y< L. stokvischwater. Koop 200 gram ongeweekte stokvisch of stok vischsnippers. wasch deze en Iaat ze 24 uur in ruim water weeken. Zet ze op met ruim kekend water en zout en kook ze zeer zachtjes gaar in pl.m A a V> uur. Kook dé rijst gaar en dvoog, eveneens moeten de aardappelen gekookt worden of koude overgebleven aardappelen kunnen zóó gbruïkt wor den. Ontdoe de visch van vel. vinnen en graten en maak ze tot kleine stukjes. Maak de aardappelen fijn en doe ze evenals de rijst bij de visch Maak een mosterdsaus en meng alles dooreen Snipper de uien, bak ze in wat boter en doe ze bij het mengsel. Doe de massa op in een dekschaal, of in een vuurvas ten schotel. Strooi er in 't laatste geval wa'. paneermeel over. leg hier en daar kleine klontjes boter en laat er in den oven een goud-bruin korstje op komen Mosterdsaus: Verwarm roerende de boter en bloem, voeg er langzamerhand, steeds roerende, vischwater bij. Laat de saus pl.m. 10 minuten doorkoken. Maak ze met mos terd af, die niet mee mag koken. Sutanen met custardvla. (of Sun Maid rozijnen.) 2 d.L bessensap 2 d.L water citroenschil 100 gr. sultanen of sun maid aardappelsago Voor de custardvla: 4 glad afgestreken eetlepels custard Vi L. melk 3 a 4 lepels suiker Bereiding: Breng het bessensap met het water en de dunne citroenschil aan den kook Wasch de sultanen goed in lauw water en wel ze op in de bessensap. Voeg sui ker naar smaak toe Bind deze vla met wat aangemengde aardappelsago. Laat deze massa afkoelen en doe ze in een vlaschaaltje. Custardvla: Trek een deel der melk met de vanille Roer de custard aan met het andere deel der melk tot een gladde, dunne massa. Giet dit roerende in de kokende melk en laat de vla gedurende vijf minu ten al roerende gaarkoken. Neem het vanillestokje er uit, laat de vla af en toe roerende afkoelen en doe ze voorzichtig in de vlaschotel op de rozijnen-massa. Bruine boonen of grauwe erwten mei spek of gekruide ossenlapjes. Rijst met aardappelen. Bruine boonen of grauwe erwten. Wasch de boonen of erwten. Laat ze een nacht met ruim water weeken, breng ze met hot weekwater aan den kook en kook ze zachtjes gaar pl.m. lal/4 uur. Voeg het laatste halve uur zout toe. schep ze uit liet aal doch bewaar c"' voor soep. Spek. Wasch het spek, snijd hef in dobbel steentjes af in plakjes en bak dit in een koekepan of vleeschpan langzaam uit. GEVULDE SELDERIE-KNOLLEN. 6 a 8 selderijknollen, 3 ons rundergehakt, 1 ons varkensgehakt, stukje oud brood, peper, zout. noot, beetje melk, boter, paneermeel, peterselie, citroensao. Bereiding: Snijd de selderieknollen in tweeën, schil ze en hol ze uit. Kook de uitgehol de helften in water en zout 10 minu ten. Kook vervoigens het uitgeholde in hetzelfde water gaar. Maak het gehakt smakelijk aan met brood, peper, zout, noot en een beetje melk en roer er het uitgeholde, gaargekookte deel van de knollen doorheen, eveneens wat fijnge hakte peterselie. Vul met deze massa de uitgeholde helften der knollen zoo, dat het gehakt er met een kopje even uitsteekt. Strooi er wat paneermeel over, zet ze in een vuurvasten schotel, voeg er wat knol-kooknat bij, doe er een paar druppeltjes citroensap in, leg wat kluitjes boter op het vulsel en stoof de knollen gaar in den oven. De schotel moet met een deksel toe gedekt zijn. Laat er het laatste kwar tier zonder deksel een korstje op komen. De overige gerechten van dezen maal tijd zijn zeer bekend, waarom er geen recepten van gegeven worden. CATHARINA- Onze lezeressen kunnen van onze mode-ontwerpen nauwkeurig naar maat geknipte patronen ontvangen, tegen uiterst billijke prijzen, die voor elk model afzonderlijk worden opgegeven. Men neme daarvoor zorgvuldig de maat op de volgende wijze: Voordat men de maat gaat nemen, bindt men een bandje om de taille, waar door men de juiste lengte van voor-, zij- en ruglengte af kan meten. Bovenwijdte De geheele bovenwijdte wordt genomen over het breedst van den rug. (volg voorb.) Taillewijdte De taillewijdte wordt genomen strak om de taille Heupwijdte. De heupwijdte wordt genomen 15 c.M ander de taille, vooral niet te strak Voorlengte De voorlengte wordt geno men vanuit den hals tot het bandje. Zijlengte De zijlengte wordt genomen vanuit het oksel tot het bandje. Ruglengte De ruglengte wordt geno men vanuit den rugwervel tot het bandje. Schouder-, Elleboog- en Polslengte, waarbij men steeds den centimeter bij den hals laat liggen (volg. voorb.) Elleboogwijdte Hierbij houdt men den rm gebogen daar anders de mouw te nauw zou worden Polswijdte Vuistwijdte Armsgatwijdte. Heele lengte De geheele lengte van japon of mantel wordt vanuit den bals gemeten Met het maat nemen gelieve men nauwkeurig op het voorbeeld te letten. De maten gelieve men bij bestelling van een patroon met het nummer van het gewenschte model duidelijk op te geven aan: „Het Patronen Kantoor" Post bus no. 1, Haarlem, onder bijvoeging van het bepaalde bedrag in postzegels. Men verwijze daarbij naar den naam van dit blad Binnen enkele dagen volgt dan franco toezending van het patroon. «KWH Prijzen der patronen. No. 100 1.20. No. 101 1.20. No. 102 1.25. No. 103 japon 0.90, mantel 1.10, samen f 1.80. No. 104 1.—

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1927 | | pagina 10