UÏT1M Radio-Omroep. FEUILLETON. Wat zal hij er mee doen? Volgens berichten uit Genève zouden pogingen worden aangewend tot een Russisch-Zwitsersche verzoening. Een uitgebreid communis tische beweging op den Balkan door de Bulgaarsche politie ontdekt. Bijzonderheden over den opstand in Mexico. Onder de Radio-berichten: Een rede van den minister van Lucht vaart in het Britsche Lagerhuis. Het vonnis in het proces-Jürgens tot Maandag verdaagd. Een rede van Stresemann te Genève. Onder handelingen over een verdrag van nonagressie LetlandRusland. Het s.s. „Pamiat Lenina," dat den len Maart met mevr. Borodin en de Russische koeriers aan boord in beslag werd genomen, ■.vordt thans als transportschip der Noorde lijke troepen gebruikt. GEM. BUITENL. BERICHTEN. BINNENLANDSCH NIEUWS. De hooge tarieven van het veer MoerdijkWillemsdorp Het aanvullend onderwijs voor de rijpere jeugd De Nederlandsche gezant in Amerika. Ruim f 1000 voor het Koningin Emma-Fonds. Een pleidooi voor de R.K. Handelshoogeschool. Het wetsontwerp betreffende een Departement van Defensie. UIT ONZE OOST. De Gouverneur'Generaal over de Indische legermacht. De militaire actie in de Ommelanden. POSTZEGELNIEUWS. 75 JAAR NEDERLANDSCHE POST ZEGELS' Een Indische marine. fn het Britsche Lagerhuis stelde de mi nister voor Indië op de aanneming in tweede lezing voor van het wetsontwerp s'rekkende tot het in het leven roepen van een Koninklijke Indische Marine voor de locale diensten, in het bijzonder de zee- poütie. De oorlogsschepen zullen Engelsche oft:cieren hebben, doch Indiërs zullen kun nen studeeren om zee-oificier te worden, terwijl de equipages uit Indiëërs zullen be staan. Het Arbeiderslid Ammon diende een mo tie in tot verwerping van het wetsontwerp, omdat de Indische wetgeving nle' was ge raadpleegd. De motie der Arbeiders werd met 245 tegen 117 stemmen verworpen. Het wetsontwerp werd in tweede lezing aange nomen. Identiteitskaarten in Frankrijk. De Senaatscommissie voor de financiën heeft het regeeringsvoorstel goedgekeurd waarbij bepaald wordt, dat voor het afge ven of vernieuwen van een identiteits kaart voor vreemdelingen 150 franc'(vol tarief) of 20 franc (verminderd tarief) moet worden be:aald. De kaart zal worden geëischt van iede- ren vreemdeling, die lan"sr dan twee maanden in Frankrijk verblijft, en moet elk jaar worden vernieuwd. Russ'sch-Zwitsersche verzoening? Pogingen zouden worden ondernomen om het geschil tusschen Rusland en Zwi'ser- land bij te leggen, teneinde de Russen de gelegenheid te geven deel te nemen aan de ontwapeningsconferentie. De Randstaten en Polen zouden anders niet zeer gezind zijn om aan een bewapeningsbeperking mee te doen en tevens zou tijdens de ont wapeningsconferentie een poging kunnen worden gedaan om de Britsch-Russische betrekkingen te ontspannen. Naar verluidt zou het bezoek van Masa- ryk aan Genève met zulke bemiddelingspo gingen verband houden. Bevestigng van dit gerucht is evenwel niet definitief te krij gen. In de gisteren gehouden zitting van den Volkenbondsraad besprak Briand de afge broken onderhandelingen tusschen Polen en Duitschland en het gunstige resultaat, dat in de gehouden bespreking tusschen Stre semann en Zaleski inzake de heropening van de onderhandelingen over het handels verdrag tusschen beide landen, bereikt is. Hif hoopte dat deze bespreking vredelie vende betrekkingen tusschen Polen en Dui'schland in het leven zullen roepen, waardoor in de toekomst nieuwe moeilijk heden kunnen worden voorkomen. Ikononol. Vo'gens een bericht uit Sofia staat de aanslag op Ikononof, den chef der politieke politie, die bij de arres'atie van een ver dacht individu door een bom werd gedood, buiten de politiek. Thans verneemt de „Matin" uit Sofia, dat de poli ie talrijke personen in de hoofd stad en in de provincie heeft gearresteerd, in verband met den moord op den chef der politie. Daarbij is het to'. een vechtpartij tusschen gendarmen en boeren gekomen, waarbij gewonden vielen. De autoriteiten, die dus blijkbaar wel gelooven aan de politieke be eekenis van den moord, verklaren op het spoor te zijn gekomen van een belangrijke communisti. sche beweging, welke tegelijkertijd tot uil- barsting moest komen in verschillende lan den van den Baikan, 4 Loon actie in Polen? In verband met de beweging onder de textielarbeiders meldt de correspondent te Warschau van „de Köln. Z.", dat volgens het orgaan van de nationale arbeiderspartij d.i. de meest gematigde groep van de arbeidersklasse, de huidige actie in de tex tielindustrie slechts het begin is van een algemeene loonbeweging, welke de Poolsche industrie voor de borst heeft. Een feit is, dat sinds den zomer '26 het leven voort durend duurder is geworden. Door een en ander is een toestand ontstaan, die ook in regeeringskringen met bezorgdheid wordt aanschouwd, daar men bevreesd is, dat de rust, welke de beweging thans nog ken merkt, niet gehandhaafd zal worden als de staking langen tijd voortduurt. Ook is men bang voor besmetting van andere takken van industrie, terwijl ook het gevaar dreigt, dat bij sterke toeneming van het toch reeds groote aantal werklcozen, de communisten aanmerkelijk aan invloed zullen winnen. De aanhouding der Rassen. Jacob Borodin, de bolsjewistische raads man der Kantonneesche regeering, wiens echtgenoote door den gouverneur van Sjangtoeng op een Russisch schip werd ge arresteerd, is in Engeland onder den naar.: van George Brown bekend. Hen heet eigen lijk, volgens de „Daily News", Michaël Grusenberg. Vrij bewerkt naar BULLWER LYTTON'S „What will he do with it", door 70S. P. H. HAMERS. Vance, die nog niet geheel van zijn ver rassing bekomen was, zei voorioopig niets dan: „hm, hm." Maar Lionel kwam terstond ter zake met die natuurlijke stoutmoedigheid der jeugd, welke alle gekunstelde waardigheid naar den drommel wenscht. .„liet moet u bekend zijn, mijnheer, waar om wij komen. Merle zal het u wel gezegc hebben. Mijn vriend hier, een uitstekend kunstenaar, wenscht een schets tc maken, ais gij er niets tegen hebt, van dezer jonge dames aller...." „Allerliefst gezichtje," onderbrak hem Vence. „De heer Rugge had er van morgen n'ets tegen, maar ik heb begrepen, dat uw kleindochter weigerde. Wij zijn gekomen om ta zien of zij gewilliger zou zijn onder uv; ergen dak, of onder dat van den heer Merle, wat dunkt me op hetzelfde neer- kent." Sofie was intusschen aan Lionel s zijde gekomen. Zij beschouwde Hem als een In Augustus 1922 werd hij als George Brown in Glasgow gearresteerd wegens zijn bolsjewistische agitatie. Hij werd gevangen gehouden totdat de Russische handelsdele gatie er zorg voor had gedragen dat hij het land verlaten zou. Vóór dat hij naar Glas gow kwam had hij in de kolenbekkens van Wales propaganda gevoerd en voor de re geering te Moskou gespionneerd. Tegelijker tijd trad hij op als adviseur der Britsche communistische partij en stond in contact met Cook, den secretaris van den Britschen Mijnwerkershond. Vóór zijn toetreden tot het bolsjewisme was hij journalist. Hij studeerde aan Duit- sche hoogescholen en later aan de Harvard University in Amerika. Gemeldt wordt uit Sjanghai, dat het juist is dat de Britsche autoriteiten het ver zoek hebben ontvangen om bemiddelend op te treden in het incident met mevr. Borodin. Zij konden echter niets doen, daar de zaak alleen de Sovjet-regeering en Tsjang Soen Tsjang aangaat. De „mamiat Lenina." Agitatie naar het Noorden. Een aantal afgezanten der Zuidelijken ko men naar het Noorden om daar onlusten uit te lokken onder de arbeiders. De autoritei ten nemen alle mogelijke voorzorgsmaatre gelen. Naar uit Peking gemeld wordt, heeft de Sovjet-regeering op 't Chineesche departe ment van buitenlandsche zaken een protest nota doen overhandigen tegen de arrestatie van mevr. Borodin en de Russische koer- riers. Het bericht, dat de regeering in Peking vroegere Russische nota's zou hebben gene geerd. is in strijd met de feiten. Generaal Soen-Tsjoeang-Fang heeft onmiddellijk een rapport opgevraagd over de redenen der arrestatie. EEN LEVENSLANG-VEROORDEELDE VRIJGELATEN. De Duitsche „Liga für Menschenrechte" deelt mede, dat begin 1927 een gevangene in de centrale gevangenis te Bochum, die we gens moord tot levenslange gevangenisstraf veroordeeld was, zich tot de vereeniging wendde. Hij beweerde onschuldig tc zijn. Na onderzoek stelde de vereeniging voor de levenslange tuchthuisstraf te wijzigen en den mar., die, sinds 20 jaar in het thchthuis zat, dadelijk in vrijheid te stellen. Aan dit ver zoek is in zooverre voldaan, dat het Prui sische ministerie van justitie onderbreking van de strafvoltrekking heeft gelast en den man om te beginnen voorwaardelijk in vrij heid stelde. KAPITEIN STRANDERS VEROOR- DEELD. Kapitein Stranders, de Engelsche oud- vliegofiicier, beschuldigd van spionnage. is door de rechtbank van Parijs tot 2 jaar ge vangenisstraf en 100 fr. boete veroordeeld. Men zal zich herinneren, dat deze Engel sche kapitein in December van het vorige jaar gearresteerd werd, omdat hij ten be hoeve van Duitschland trachtte in het bezit te komen van Fransche stukken, betreffende de landsverdediging; zoo luidde althans de beschuldiging. Stranders wa» na den oorlog lid van de commissie tot controle der luchtvaart in Duitschland; naderhand vestigde hij zich in Dusseldorf, waar hij een automobielenzaak had, die hij naar Berlijn overbracht. Zijn veelvuldige bezoeken aan Parijs zou den in verband staan met zijn pogingen om geheime plannen betreffende de Fransche Luchtvaart te bemachtigen. Stranders ontkende het hem ten laste ge legde en heeft appèl tegen het vonnis aan- geteekend. DE WILDE OLIFANT. Gaspard, de 19-jarige olifant uit de „Jar- din d'Acclinatatia" te Parijs, die uit een flesch kan drinken en op een harmonikn kan spelen, is niet meer. Sedert eenigen tijd waren zijn bewakers, zelfs niet zijn oude oppasser uit Hannover, hem niet meer de baas. Hij werd met den dag wilder, sloeg met zijn slurf een ieder, die binnen zijn bereik kwam, verbrijzelde eens met zijn achterpoot den voet van een oppasser, sloeg zijn hek stuk. In één wogrd men kon hem niet meer aan. Het gemeentebestuur van Parijs besloot hem af te maken, gisteren is zijn hok met gas gevuld, een uur daarna was hij gestorven. ONHEBBELfjKE CRITIEK, „Ik heb nooit een pioerteriger-uitziend zootje gezïen met den schijn van naijver, haat, geniepigheid en onbarmhartigheid op het gelaatI".Deze vriendelijke woorden werden door het conservatieve Lagerhuislid Austin Hopkinson in een vergadering tc Cambridge gesproken, en zij hadden betrek king op de Labour-groep in het Huis. De Arbeidersleden zijn niet in gebreke ge bleven op dezen onhebbelijken uitval te re- ageeren. Aan de „Evening Standard" hebben zij hun meening gezegd. „Wat een charmante manieren heeft hij," zegt miss Wilkinson spottend, „en wat een prachtige vertegen woordiger van een partij van „gentlemen" is hij". Clynes, Lansbury, geen van beiden vat de uitlating van Hopkinsons ernstig op. Jack Hayes zegt, dat Hopkinsons oordeel over het uiterlijk der Labour-leden, evenals zijn oor deel over andere dingen, aan hem en aan niemand anders toebehoort I DOOR HET HEMELWATER VERRAST. Een werkman was Dinsdagmiddag met eenige anderen bezig aan het afbreken van een muur in het riool, dat onder Fleetstreet te Londen doorloopt en in de overdekte ri vier de Fleet uitmondt, die In de Theems uit komt. Het begon plotseling hard te regenen waarop den arbeiders werd gelast zich naar de naastbijzijnde uitgangen naar de straat oppervlakte te begeven. De vader van den arbeider was op straat bezig en riep zijn zoon toe zoo gauw mogelijk naar boven te klauteren om aan den vloed te ontkomen. Juist toen hij een mangat bereikte werd de werkman door den stroom meegesleept, die weldra drie voet hoog stond en een groote snelheid had. Hij wist zich een tijdlang bo ven water te houden en liet zich door den stroom meevoeren. Men nam aan, dat hij in de Theems zou terechtkomen, waar politie en brandweer In bcoten hem opwachtte. Agenten stonden half ontkleed gereed om naar hem te duiken, als hij verscheen. Toen men hem na een half uur nog niet zag, werd besloten in de rivier te dreggen. Intusschen waren de mangaten langs het riool geopend en vond men den werkman levend in een bocht van het riool op 250 yards afstand van de plaats, waar hij weggespoeld was. Na over een korten af stand te zijn meegesleept, was hij verdoofd geraakt, doordat hij met zijn hoofd tegen den rioolwand botste. In de bocht van het riool had hij bovendien een arm en een been bezeerd. Hij had zich in die bocht dicht te gen den wand aangedrongen, zoodat het wa ter hem niet kon wegkrijgen. Hij was nog bij kennis toen men hem redde, maar in het zie kenhuis, waarheen hij werd overgebracht, bleef hij langen tijd bewusteloos, DE OPSTAND IN MEXICO. Jenaro Nunez, de vertegenwoordiger der opstandelingen in Mexico, de leider is Ge neraal René Capis'ran Carza, publiceerde voor kprten tijd geleden in de „Herald Tribune" te New-York een zeer interessant artikel over den opstand in Mexico. Deze berichten zijn zoo buitengewoon, dat wij ona afvragen, of het overdreven optimisme hier geen schuld aan heeft. Wanneer deze mededeelingen op waarheid berusten, dan moet men zich over de driestheid en ge raffineerdheid van de regeering van Calles verwonderen, dat zi| het klaar heeit ge speeld den werkelijken toestand voor de wereld te verhullen. Volgens de mededee lingen van Nunez hebben 5 millioen stem gerechtigde Mexicanen een verklaring als protest aan de regeering ge'eekend. en in deze verklaring om directe staking van verdere anti-kerkelijke maatregelen ver zocht. Over den ops'and zelf, die onder leiding van den jeugdigen René Capistran staat, bericht Nunez, dat de geheele be volking van alle sta'en geheel op zijne hand is en zegt verder woordelijk: „Calles zal genoodzaakt worden zich in den staat So- nora, waar hij vandaan komt, terug te trek ken, alwaar hij reeds 20.000 soldaten, waarop hij het meest kan rekenen, heeft samengetrokken; de andere s'aten zijn bijna geheel in onze handen, zooals Jalisco. Do- rango, Zatacecas, Morelos, Mexico, Guen- juato, Coahuila, Guerrero, Oaxaca en Ta- milaupas, welke reeds door onze troepen worden beschermd." De „New Yorker „Times" weet even eens van behaalde resultaten der ops an- delingen te vertellen. Handel en verkeer stokt geheel en vele soldaten van de regee- rings'roepen zijn naar de opstandelingen overgeloopen, daar de regeering hun soldy niet uitbetaalde. Ca'les heeit onder voor- wensel de Jaequi indianen te willen onder werpen, zijne meest getrouwe troepen naar Sonora gezonden, om aldaar een laa'ste vertwijfelde tegenstand te pröbeeren. Het New-Yorker tijdschrift „Ameria" merkt eveneens op, dat het uiterst moei lijk is, de waarheid over Mexico te weten te komen, aangezien de regeering van Cal les de pers totaal gekneveld heeft en be wuste leugens voor de waarheid laat rond strooien. Waar echter de regeeringspers zelf bekent, dat op een dag op 42 verschillende plaatsen de opstandige vlag werd uitge hangen, kan men zeker met het feit reke nen, dat de opstandelingen met veel succes hebben geopereerd, In elk geval zijn er reden te over het verder verloop der dingen in Mexico met de grootste spanning af te wachten en eventueele persberichten over nederlagen der katholieke opstandelingen, met groote terughouding en voorzichtigheid te aanvaarden. De Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Westelijk Noord-Brabant, heeft zich tot Z. Exc. den Minister van Waterstaat gewend met een adres van den navolgen den inhoud: „De toestand van het veer Willemsdorp— Moerdijk heeit reeds meerdere malen onze aandacht gehad. Thans wederom nemen wij eerbiedig de aandacht Uwer Excellentie te vragen naar aanleiding van een der vele klachten, welke ons zoo juist bereikt heeft. Kon het voor betrekkelijk korten tijd van het personen-autovervoer gezegd worden, dat dit een luxe-vervoer was, thans is die toestand geheel veranderd. De personen auto, vooral de goedkoopere seriewagen, is een hulpmiddel voor het bedrijf geworden. En men kan veilig aannemen, dat het per centage auto's voor luxevervoer, dat het veer passeert, zeer onbeduidend is tegen over het aantal auto's, dat ten dienste van het bedrijf gebruikt wordt Waar dit vaststaat, en waar vervolgens 't zoozeer gewaardeerde streven is van Uwe Excellentie om de bedijfskosten te helpen verminderen ten bate van betere bestaans voorwaarden voor al de velen, die van gunstige economische bedrijisvoowaarden genieten, daar menen wij te moeten wijzen, op de ongewoon hooge kosten, welke de ge bruikmaking van genoemd veer meebrengt. Onkosten, die waarlijk te zwaar drukken op het budget van zeer velen, die genoodzaakt zijn om van dit veer dikwijls gebruik te maken. Wij verzoeken Uwe Excellentie eerbiedig zulks o.m. in aansluiting bij een, door het bestuur der Nederlandsche Vereeniging van vertegenwoordigers van Handelaars en Industrieelen „Hermes", tot Uwe Excel lentie gericht adres om te willen be vorderen, dat vorenbedoelde tarieven aan zienlijk verlaagd worden en aldus meer in overeenstemming komen met wat juiste eischen van goede economie vorderen." Ingesteld is een staatscommissie om te onderzoeken of het wenschelijk of mogelijk is het aanvullend onderwijs voor de rijpere jeugd zoodanig te regelen, dat de ver schillende thans bestaande soorten van aan vullend onderwijs onderworpen worden aan gelijkluidende wettelijke voorschriften, onder meer ten aanzien van de rijkssubsidie, zon der dat er evenwel uitgaven ten behoeve van dit onderwijs verhoogd worden, en aan de besturen van gemeenten en rechtspersoon lijkheid bezittende vereenigingen, wier statuten de behartiging van het aanvul lend onderwijs voorschrijven, de grootst mogelijke vrijheid wordt gelaten in het beheer harer scholen of cursussen. Voorts is aan de commissie opgedragen bij bevestigende beantwoording dezer vraag, hare voorstellen te willen belichamen in ontwerpen van wet, c. q. bestuursmaatrege len, en Is zij gemachtigd desgewenscht over de hoofdpunten van de ontworpen rege ling voorioopig rapport uit tc brengen, In de Staatscommissie zijn benoemd tot lid-voorzitter mr. Baron van Wijnbergen, voorzitter van den Centraler. Jeugdraad,'tot lid-ondervoorzitter mr. H. Smeenge te Amsterdam en tot leden H. Gordeau Jr,, te Bussum; J. G. Jansen te Amsterdam; J. van der Molen Dz., te Oosterbeek; J. J. Vorrink te Amsterdam, allen leden van den Centralen Jeugdraad; mej. Groene- weg, mej. mr. C. Frida Kats, mej. Meyer, allen^ Tweede Kamerleden en de heer KI, de Vries te Amsterdam. De benoemde gezant van Nederland in de Vereenigde Staten van Noord-Amerika, mr. dr. J. H. van Royen, is thans te Washington aangekomen. Hij heeit de leiding van het ge zantschap aanvaard. Het Comité tot huldiging van Mr. S. van Houten, op diens negentigsten verjaardag, d.d, 17 Februari 1927. heeit de jubilaris ge vraagd, welke bestemming hij wenscht te gc- "en aan de overgeschoten beschikbare gel den, De heer Van Houten, heeft, naar gemeld wordt den wensch te kennen gegeven, dat het bedrag, groot ruim duizend gulden, zal worden uitgekeerd aan liet Koningin Emma- fonds. Dit fonds is opgericht tot het onder steunen van ouden van dagen; de aahvragen zijn zoo talrijk, dat tegenwoordig alleen per sonen van tachtig jaar en ouder ondersteund worden. Het Curatorium der R. K. 'Handelshooge school te Tilburg verspreidt een propagan da-brochure, waarin Staatsraad Kooien het volgende releveert: Waarom nu weder eene afzonderlijke han delshoogeschool? I» er dan geen voortreffelijke te Rotter dam? Wordt daar niet door een keur van docenten les gegeven? Is het milieu niet bij uitstek geschikt voor toekomstige koop lieden? Men kan op al deze vragen een toestem mend antwoord geven en toch de oprichting van een katholieke handelshoogeschool te Tilburg toejuichen. Het is er mede, als met alle neutraal on derwijs. Met volkomen waardeering voor wat daarin goeds, geboden wordt, voelt de katho liek het gemis der katholieke levensbeschou wing. Deze toch behoort in het midden te staan der gcheele opleiding. De ouders, die hun kinderen naar een han delshoogeschool zenden, hebben er recht op, dat deze daar vinden een katholieke vor ming. Deze ontstaat door het verkeer met gelijkgezinde leeraren en mede-leerlingen, door 't gebruik van boeken, waarin de leer stof verwerkt is in verband met de katho lieke moraal door het katholieke milieu. Kan men dat alles niet vinden het man dement van 1868 wees daar reeds op ten op zichte van het lager onderwijs dan kan ge- i noegen worden genomen met neutraal on derwijs. Maar het ideaal blijft de katholieke opleiding. Het strekt tot groote voldoening, dat ook ten opzichte van dezen tak van onderwijs het katholieke initiatief vaardig is geworden en het Curatorium der R. K. Leergangen te Tilburg het heeft durven bestaan een ka tholieke handelsschool op te richten. Dien durf te steunen wordt nu gevraagd: hecht en sterk moeten de fundamenten wor den gelegd voor den opbouw: de plicht daartoe rust op de welgestelde katholieken van Nederland. Zij toch mogen niet vergeten, dat in de vorige eeuw, toen alle beroepen voor hen ge sloten waren, de handel het vrije beroep de toevlucht is geweest van onze voorva deren; dat veler welgesteldheid, thans nog, zijn oorsprong heeft in den handel en de koopmanschap. Laten wij dan, nu in deze hij uitstek moei lijke tijden alleen de best onderlegden sla gen, er voor zorgen, dat ook voor de katho lieke jongelui een in alle opzichten aanbeve lenswaardige handels-hoogeschool ontsta. De commissie van rapporteurs vraagt con nieuw aïdceling:,onderzoek. In den brief, dien de Minister van Oorlog en a.i. van Marine, mede namens zijn ambt- genooten aan den voorzitter der Tweede Kamer heeit gezonden in zake de instelling van een departement van defensie, wordt, zooals men weet, een spoedige behandeling gevraagd van het wetsontwerp tot het tref fen van wettelijke voorzieningen naar aan leiding van de ophefiing van de departemen ten van Marine en Oorlog en van de in stelling van een departement van Defensie, dat aan de Tweede Kamer ter overweging werd aangeboden bij K. B. van 15 Nov. 1920, naar aanleiding van den algemeenen maat regel van bestuur van 27 September 1920. In herinnering zij gebracht, dat laatstge noemde maatregel van bestuur strekte tot opheffing van de departementen van Oor log en Marine en tot instelling van een de partement van algemeen bestuur, dat den naam zou dragen van departement van De fensie. Deze maatregel van bestuur zou op een nader te bepalen datum in werking treden. Het wetsontwerp van 15 Nevember 1920, dat naar aanleiding van genoemden maat regel van bestuur door den toenmaligen mi nister Pop is ingdiend, behelst de bepalingen, dat alle bevoegdheden en verplichtingen bij de wet verleend en opgelegd aan den mi nister van Marine of aan den minister van Oorlog, overgaan op den minister van De fensie; dat alle verplichtingen, bij de wel jegens den minister van Marine of den mi nister van Oorlog opgelegd, worden geacht te zijn opgelegd jegens den minister van De fensie en dat, wanneer in overeenkomsten, akten van oprichting van naamlooze ven nootschappen, in statuten van. vereenigingen of in stichtingsbrieven aan den Staat eeni ge bevoegdheid is toegekend of eenige me dewerking van den Staat als vereischte is gesteld, dan wel eenige verplichting aan of jegens den Staat is opgelegd, en daarbij de min. van Marine of de min. van Oorlog als vertegenwoordiger van den Staat is aange wezen, bij toepassing dier bepalingen de Staat zal worden vertegenwoordigd door den minister van Defensie, Naar aanleiding van het schrijven van den minister van Oorlog en van Marine a.i. aan de Tweede Kamer waarin hij aandringt op het spoedig in behandeling nemen van het wetsontwerp houdende wettelijke voorzie ningen in verband met de opheffing van de departementen van Marine en van Oorlog en van dc instelling van een departement van Defensie, heeft de commissie van rappor teurs over bovengenoemd wetsontwerp het voorstel gedaan dit wetsontwerp aan een nieuw afdeelingsonderzoek te onderwerpen. Versterking der politie en verminderde uitbreiding van het leger. Op een persconferentie In zijn paleis heeft de Gouverneur-Generaal o.m. verklaard, dat de legercommandant overleg pleegt met den directeur van het Binnenlandsch Be stuur over de vraag, o? wellicht een groo- ere politiemacht kan leiden tot een klei nere uitbreiding van het leger. Voorstellen in dien geest zijn spoedig te verwachten. Het rapport ih zake de ver houding tusschen Kerk en Staat komt bin nenkort gereed. Voorstellen van de Regeering In zake vlootuiibreidïng zijn n:et te verwachten Spr. wacht een opdracht van Holland af, om de kwestie van de weermacht van Indië in haar geheel te beschouwen. De Gouverneur-Generaal is, na zijnreis naar Sumatra, er nog even sterk van over tuigd, dat de communis'en een groot aan deel in de relletjes hebben Nadrukkelijk verklaard hij, dat de regeering absoluut on veranderd hetzelfde standpunt tegenover nationalistische vereenigingen inneemt, als tijdens de bestuuxsoverdracht in Sep.em ber 1926. De kwestie van de instelling van een apart departement voor de bui.engewesten dringt zich opnieuw op, maar telkens blij ken zooveel bezwaren, dat het nooit tot uitvoering komt. Aan de algemeen gevoelde bezwaren kan echter tegemoet gekomen worden door het instellen van een zelf standige afdeelng „Bestuurszaken van dc Buitengewesten". Als antwoord op de vraag hoe het sta^t met de voorlichting omtrent Indië in het buitenland, speciaal in Duitschland, in ver band met de verhoogde belangstelling van de Duilsc'ae pers, deelde de B.-G. mede, dat de minis'er van Buitenlandsche Zaken en Koloniën druk bezig zijn me' het vinden van een oplossing. De aan den Volksraad toege zegde overzichten van de onlusten zijn eerstdaags te verwachten. De G.-G. kon op de vraag, welke mo- ZATERDAG 12 MAART. HILVERSUM, 1050 M. 12.00 Politieker. 4.3C5.00 Uitvoering door het H. D. O.- meisjeskoor, o.l.v. Willem van Warmelo. 5.00—5.30 Duitsche les voor beginners, 5.3n~ó.OO Fransche les voor beginners, 6.006.45 Concert door het H D.O.-orkest. 6/57 45 Cursus vooi Boekhouden en Handelskennis 7.45 Politieber 10.30 Pers- ber 8.10 le V A.R A.-avond. 10.35 Aan sluiting van de Cinema Royal te Amster dam Een uurtje illustratieve filmmuziek. Orkest o.l v Hugo de Groot DAYENTRY, 1600 M. 3.20 Concert door de Militaire band W Glynne, tenor B. Kerr. sopraan. Mabel Constanduros. 5.20 Causerie: A garden chat. 5.35 Kinderuur tje. 6 20 Dansmuziek. 6 50 Tijds. weerb., nieuws 7.05 Lichte muziek. 7.20 Lezings The month"' reviews. 7.35 Pianocomposi ties van Bach. 45 Lezing The Internatio nal Outlook-Football 8 05 „Irëne", muzik. comedie in 2 acten van Montgomery. 9.20 Tijds., weerb., nieuws 9.35 Vertelling door Mr. Thomson. 9 50 Neil Kenyon, de Schot, sche komiek in z'n repertoire Dansmu ziek 10.20 Concert. F Holding, sopraan. J. Slater. Buit 10.5012.20 Dansmuziek van het Savoy-Hotel. PARYS „RADIO-PARIJS". 1750 M. 10.50 11.20 Nieuwsb en muziek. 12.502.10 Corcert. Orkest en Mme Valentino, zang. 5.055.55 Concert. De Jazz Symphonie, 8.50—11.30 Galaconcert. Groot orkest, jazz-band, vocale en instrument. Solisten, LANGENBERG, 469 M. 10.20—11.20 Con cert. 12.501 50 Orkestconcert. 4.205.20 Orkestconcert 7 20n 55 Gedichtenvoor- le/ing 8.0010.20 Vroolijke avond. 10.30 1220 Dansmuziek KÖNIGSWUSTERHAUSEN, 1250 M. en BERLIJN, 484 en 566 M. 2.20—7.05 Lezingen en lessen. 7.50 Concert en Otto Reutter, zang. 9.5011.50 Dans muziek. HAMBURG, 394.7 M. 11.50—1.20 Orkest concert. 1.252.10 Kamermuziek. 3.354.20 Vroolijk Concert. 5.206.10 Dansmuziek. 6.4511.10 „Zar und Zimmerman", opera in 3 acten van Lort- zing. Daarna dansmuziek. BRUSSEL, 509 M. 5.20—6.20 Dansmuziek. 8.50 Orgelconcert, - 9.5010.50 Dansmuziek. tieven het recht van gratie beheerscheu, niet antwoorden, daar hij dit recht als een zeer persoonlijk iels beschouwt. Een zeer spoedige beslissing is te verwachten op de verzoeken van gratie van de communisten te Batavia. D'e eindbeslissing op de eventueele ver laging. van het rentetarief van den pand- huisdiens', waardoor bijna drie millioen aan inkomsten gederfd zal worden, is afhanke lijk van het aspect van de ontwerp-begroo- ting. De Gouverneur-Generaal acht verder vermindering van de be'asting in het vol gende jaar niet waarschijnlijk, doch ver moedt dat in 1929 slappen in die richting mogelijk zullen zijn. Zestien dooden; 800 arrestaties. Het resul'aat van de militaire actie in de Ommelanden is, dat in totaal 16 verzets lieden zijn neergelegd, 800 personen werden gearresteerd, waarvan 500 betrokken zijn hij zware misdrijven. Voorts werd op 430 geweren, 535 vuis'vuurwapens en 175 bom men beslag gelegd. Door den voorzitter der afdeeling 's-Gra- ver.Iiage, van de Nederlandsche Vereeniging van postzegelverzamelaars, Dr. B. Daamen, arts te 's-Gravcnhage, heeft het volgende verzoekschrift tot den Minister van Water staat gericht: Het is dit jaar 75 jaar geleden, dat de eerste Nederlandsche postzegels verschenen zijn. In den tegenwoordigen tijd, waarin ieder land zich beijvert door reclame, zooveel mo gelijk de algemeene attentie op zich te ves tigen, wil het adressant voorkomen, dat het van groot nut zou kunnen zijn, ter herden king van den 75sten verjaardag der Neder landsche postzegels, een nieuwe serig post- waarden, het licht te deen zien, die tegelijk blijk kan geven hoe ons Nederland de nage dachtenis zijner grootste zonen weet te eeren De thans in omloop zijnde waarden der postzegels, zijn 22 in aantal (1 ct.f5. Van de nieuw uitgegeven herdenkingsuit gave zouden de portretten der navolgende 22 Nederlandsche beroemdheden (alle in onze musea aanwezig) in aanmerking kun nen komen, om als beeldenaars der verschil lende postwaarden te dienen, alle zonder uit zondering vormen een stuk van onzen na- tionalen 'roem en nemen eene Nederland waardige plaats in, in de lijst van wereld- cozypneeën: Vondel, P. C. Hooft (letterkunde): Rem brandt, Frans Hals, Jan Steen (schilder kunst); Christiaan Huygens, Leeuwenhoed, Zacharias Jansen(natuurkunde); Swammer- dam, Boerhaave. (geneeskunde); Michiel Adriaan de Ruyter, Tromp (zeehelden); J.P. Coen (kolonisatie); Frederik Hendrik, Men- no van Coehoorn, (strategie); Laurens Cos- ter (boekdrukkunst); Erasmus, Thomas a Kempis (religie); Hugo de Groot (staatswe tenschap) Sweelinck (muziek); Jacob van Campen (bouwkunde); Spinoza (wijsbe geerte). De heer Daamen verklaart overtuigd t« zijn, dat alle weldenkende Nederlanders en de geheele pliilatelische wereld voer de in williging van het veizcek, de uitgifte dezer nieuwe emissie ter hand te willen nemen, ten hoogste dankbaar zouden zijn. knaap, een kind als zij en bovendien, haar kinderlijk inzicht zeide haar, dat de drie pond eerder van hem te krijgen zouden zijn dan van zijn ouderen, bedachtzamer vriend. „Drie pond," fluisterde Soiie, zachtjes maar dringend, in Lionel's oor. „Mijnheer," zoo begon Waife de onder handeling, „ik wil oprecht jegens u zijn." Bij dit begin werd Vance oplettend en knoopte werktuigelijk zijn broekzak dicht. Deze beweging ontging den acteur niet en bij besloot voorzichtig voort te gaan. „Mijn kleindochter,' hernam hij ',wees uw vleinend voorstel met mijn volle goedkeu- :ing af. Zij vond evenmin als ik dat het recht van Rugge als directeur der kermis tent, hem aanspraak gai op de helft van 'i,?ar gelaat, buiten het tooneel." Hier zweeg Wai.'c een oogenblik en vervolgde toen: „Gij ziet een oud man vcor u, mijnheer. De eene levenswijze is voor mij zoo goed als de andere, maar zeg me eens,, denkt ge dat zij in Rugge's kermistent op haar plaats is." „Zeker niet," antwoordde Vance „waar om hebt ge haar niet voorgesteld aan den directeur uit Londen, die u aan zijn tooneel wilde verbinden?" „Koe kon ik weten, of zij daar succes zou hebben? Ze was nooit op de planken ge weest. Bovendien, wat uitmunt in een ker- misf ent, maakt soms een armzaligen indruk op het tooneel in de hoofdstad. Heeren, ik deed mijn best voor haar; twijfelt er niet aan. Zij onderhoudt mij. Ik ben geen Oedi pus, niettemin is zij mijn Antigonel" „Ge kent de klassieken, mijnheer?" riep Vance. „Merle vertelde ons, dat gij een 'eleerde zijt. Ge hebt, naar ik gis, Sopho- cies in het oorspronkelijke gelezen." „Ge spot met een ongelukkigen man, maar ik ben dat gewoon." „Ik wilde u niet kwetsen, vergeef mij; maar uw taal en uw manieren zijn niet die van een acteur in een kermistent." „Mijnheer," hntwoordde Waife met waar digheid, „gij zegt dat ge kunstenaar zijt. Hebt ge dan nooit verhalen van uw kunst broeders gehoord van geniale mannen, 'die eer en roem inoogstten, wat ik nimmer deed, en arm bleven, wat ik wèl deed? Het was hun eigen schuld misschien; geen zorg voor de toekomst, een ongeregeld leven, gemis van aanpassingsvermogen aan hun medemenschen, enz. Misschien heb ook ik mij daaraan schuldig gemaakt, Ik boet er voor. Maar ik vraag aan niemand om mij te helpen. Gij zijt schilder, mijlnheer; gij wilt de trekken van mijn Soiie op uw doek brengen; gii wilt haar plaatsen in de rij uwer eigen scheppingen. Het kan zijn, dat zij later een deel uwer onsterfelijkheid uit maakt. Vorsten zullen wellicht staren op da beeltenis van het onschuldige kind* waaraan uw kleuren onvcrgankelijken gloe'd gaven. Misschien zullen zij vra'en: wie en wat was dit schoone meis'e? Dan zult gij antwoorden: zij was iemand, die ik in klatergoud vo'nd en verliet, verzekerd dat zij in lompen sterven zou. Gij kunt haar daarvoor bewaren." Lionel trok met driftig gebaar zijn beurs en schudde den inhoud 'p tafel uit. Hij had echter buien den waard gerekend, want Vance bedekte het geld onmiddellijk met zijn brcede hand en streek het bedaard van de tafel in zijn eigen zak. Bij deze onheilspellende daad voelde Waife het hart in de schoenen zinken, maar zijn gelaat bleef kalm als dat van een on- aandoenlijken Romein. Hij nam zijn pijp weer op en deed een langen, nijdigen trek. „Ik zal haar portret schilderen en er voor betalen" zei Vane bedaard, „Ik heb ge hoord, dat gij dringend behoefte hebt aan. „Drie pond!" mompelde Sofie stoutmoe dig door haar tranen heen, die de gevoel volle taal van haren grootvader uit haar neergeslagen oogen had doen stroomen. „Drie pond, drie, drie." „Ge zult ze hebben," antwoordde Vance „maar luister, mijn bedoeling was alleen om een schets tc nemen; nu moet ik een volle dig portret hebben. Ik kan dat bij kunst licht niet maken. Gij moet mij dus morgen hier laten komen. Maar heb ik niet gehoord dat gij morgen dacht te vertrokken?" „Als gij ons edelmoedig de som wilt -"even, die gij genoemd hebt, dan zullen wij het dorp niet verlaten, vóór uw schilderij af is. Wij verlangden alleen van Rugge en zin gezelschap ai te wezen," verzekerde Waife. „En mag ik dan zoo vrij zijn," vroeg Vance, „te vragen wat gij van "plan zijt te doen ten opzichte van de nieuwe broodwin ning voor u en uw kleinkind, met behulp van een som, die voor mij haast te groot is om uit" te geven ja, een ontzaglijke som voor mij, mag ik wel zeggen maar die een gering kapitaal is om een 'zaak te be ginnen?" „Vergeef mij, mijnheer, als ik die hoogst natuurlijke vraag voor hst oogenblik niet beantwoord. Laat mij u alleen mogen verze keren, dat die som juist noodig is voor het nieuwe beroep, dat ons beiden aan een onbezorgd bestaan kan helpen. Maar om mijn plan te doen gelukken/moet ik het ge heim houden. Gelooft ge mij?" „Ik wel," riep Lionel en Sofie, wie hij op zijn schoot getrokken had, sloeg haar arm dankbaar om hem heen. „Daar is uw geld vooruit, mijnheer," zei Vance, zijn wipneus naar beneden houdend, terwijl hij drie goudstukken op tafel legde. „En hoe v/eet gij, dat ik van nacht niét op den loop ga met uw geld en uw model?' vroeg de acteur glimlachend. V/el," zei Vance kortaf, „me dunkt, dat moet ik wagen. Ik houd het in dit geval «net dien dichter, toen hij berispt werd, omdat hij een te groote aalmoes had gegeven": „Niet dikwijls doe ik zulk dingen) „Maar geef ik iets, dan geef ik mild." „Goed aangehaald eu goed voorgedragen, -mijnhee*," zei Waile, „alleen hadt .ge het woord: geei, wat sterker moeten Iateil uitkomen." „Deed ik dat niet genoeg? Ik ben er ze ker van dat ik het toch sterk genoeg voel de; niemand kan het geven meer voelen dan ik." Over Walfe's bewegelijk gelaat ver spreidde zich een glans van opgeruimdheid. Het geestig antwoorH van Vance bfcviel den geestigen acteur. Maar hij hield zich alsof hij het niet begreep, schoof het geld terug en zeide ernstig: „Neen, mijnheer, geen cent vcór dat de schilderij af is. Om u gerust te stellen, wil ik u wel bekennen, dat, al had ik geen kieschcr reden, ik toch liever niets wil ontvangen vóór Rugge ver trokken is. Hij heeit weliswaar hoegenaamd geen recht, om er een deel van te hebben. Maar ge hebt met een man te doen, die, wanneer het om recht of onrecht gaat, nooit gewonnen spel geeft. Hij komt nooit over de „ezelsbrug" mijnheer, en werd hon derden malen kaal geplukt. Maar gaat nog niet heen, heeren. Gij zijt gskomen om ons geld te brengen; geef ons, wat ik, als ik rijk was, veel hoogcr zou waardeeren dan uw geld, een weinig van uw tijd. Gij mijnheer, zijt kunstenaar, en g:j jongeheer?" vroeg Waife, zich tot Lionel wendend. „Ik ten nog niets," antwoordde deze, ter wijl een gloed zijn wangen overtoog. „Ge houdt keiden, naar ik veronderstel, veel van het drama." '^X'ordt vervolgd).

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1927 | | pagina 6