Sport- en Wedstrijden, Historische Processen. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT. Derde Blad Vrijdag 11 Maart 1927 DE R.K. HANDELSHOOGE SCHOOL TE TILBURG. HOCKEY. DAMMEN. GEMENGD NIEUWS. PAARDENSPORT. GYMNASTIEK. Na de ontploffing in de Hoofdstad. Een moordaanslag te Venlc KERK EN SCHOOL. Naar de Missie. DE AANSLAG VAN KARL SAND OP STAATSRAAD VON KOTZEBUE(1819) De Aartsbisschop en Bisschoppen van Nederland aan de Hun toevertrouwde Geloovigen, Zaligheid in den Heer. Het was ongetwijfeld een bijzonder ver heugende mededeeling, die het Curatorium der R.-K. Leergangen te Tilburg tegen Kerst mis van hel vorig jaar mocht publiceeren, toen het meldde, erin geslaagd te zijn, de voorbereid.ng van de R.-K. Handelshooge school zoover te brengen, dat de opening daarvan tegen September van dit jaar mag worden tegemoet gezien. Waar Wij in Maart 1924 beslisten, dat de R.-K. Handelshooge- school te Tilburg gevestigd zou worden en aan het Curatorium der R.-K. Leergangen de opdracht gaven deze zoo hoog-noodige stich ting voor roomsch-katholiek Nederland tot ■stand te brengen, heeft het Ons en zeer zeker met Ons het katholieke volk van Ne derland uitermate verheugd, dat het Curato rium deze zoo belangrijke zaak met zoo grootc voortvarendheid tot het gewenschte einde heeft mogen brengen. Immers, naar Wij mochten vernemen, zijn door de gemeente Tilburg, de provincie Noord-Brabant en Limburg zoodanige sub sidies toegezegd, dat daardoor te zamen met de collegegelden en particuliere jaarlijksche bijdragen, althans voor het begin, de exploi tatie-kosten zullen kunnen worden bestro den. Daarop heeft ook de benoeming van een voortreffelijken staf van Professoren, Lec toren en verdere Docenten kunnen plaats hebben, zoodat na deze moeilijke voorberei dende werkzaamheden de stichting der R.-K Handelshoogeschool een feit is geworden. Het feit ,dat zoo spoedig na de stichting Onzer R.-K. Universiteit te Nijmegen ook deze stichting voor Hooger Onderwijs door de eendrachtige en hulpvaardige samenwer king van zoovelen is mogelijk gemaakt, is voor Ons een reden tot gerechtvaardigden trots en van groote dankbaarheid, en van ganscher harte wensclen Wij, dat deze jong ste loot aan den zoo weelderig groeienden en rijk bloeienden boom van Ons Bijzonder Onderwijs voor geheel Katholiek Nederland overvloedige vruchten moge gaan dragen. Dcch Wij willen Ons niet bepalen alleen tot gulle en hartelijke wenschen. Waar de inkomsten der St. Radboudstich- tlng nauwelijks toereikend zijn, om de groote en stijgende uitgaven der R.-K. Universiteit te Nijmegen te bestrijden, kan deze stichting zeer tot Ons leedwezen niets bijdragen voor de Hoogeschool te Tilburg. En toch is het noodig, dat ook voor deze een stamkapitaal bijeengebracht worde,waar uit de eerste installatie van laboratorium bibliotheek en verdere latere uitbreidingen kunnen worden bekostigd, terwijl ook een f.nancleele reserve voor een stichting als deze een noodzakelijke voorwaarde is, 'n6' 'S daar.om> da* Wij alleen met volle instemming, maar ook met allen aan drang, die in Ons is, den oproep, dien het Curatorium der R.-K. Handelshoogeschool aan de Geloovigen van Nederland gaat rich ten, om bijdragen voor dat stamkapitaal te vragen, steunen en onderschrijven, ja zelfs tot den Onzen willen maken, omdat het On derwijs in eiken vorm een bijzondere taak is van het aan Ons toevertrouwde ambt. Van de noodzakelijkheid van deze Hooge- schooï ziin Wij ten volle overtuigd Wij wil len het Ons niet verhelen, dat juist op het gebied van handel en economie de katholieke beginselen niet tot hun recht komen, ja zelfs miskend worden, dat daarvoor geoorloofd geacht wordt, wat op ander terrein van zelfsprekend als ongeoorloofd gebrandmerkt wordt. Een grootsche en zeer verantwoordelijke taak is voor deze Hoogeschool weggelegd. Daar moeten niet alleen de juiste beginselen van kaihoLeke moraal en ethica worden on- derwezen, maar ook hun practische toepas sing op handel en industrie moet daar wor den geleeraard; daar moeten de toekomstige lijders worden gekweekt, die bij de zeer prij zenswaardige behartiging van hun eigen belang ook aan de belangen van anderen met zullen tekort doen. Zoo zal ook deze Hoogeschool een voor treffelijk middel kunnen worden om den vrede van Christus in Christus' rijk te helpen vestigen, verbreiden en versterken. ^9 sa.!cc bijdragen van de Geloovigen in Nederland mogen daarom het zoo nood zakelijke financieele fundament leggen, waarop deze stichting haar gebouw van we tenschap, in dienst van het Ons allen dierbaar geloof, kunne optrekken, en met het volste vertrouwen verwachten Wij, dat de zoo dikwijls ingeroepen cn telkens wer zoo sch.tterend geopenbaarde milddadigheid van Katholiek Nederland ook aan dezen, On zen oproep gehoor zal geven, en zoo metter- daad ook zal toonen. dat het met blijdschap par"s ..V5 en WIe, 8edoemd 15 degradatie- wii medehelpen aan dezen nieuwen en be- *'idstr»d?n te sPclen' zen en medailles beschikbaar stellen. De prijswinners zullen dan moeten wor den aangewezen door een in overleg met het federatiebestuur gekozen jury; indien noodig, zullen de kosten van transport van paarden en ruiters, stalling van paarden en logies der ruiters voor 't grootste ge deelte door de federatie worden gedragen; om deze echter tot de kleinste proportie terug te brengen, zal de medewerking wor den gevraagd van vrienden van deze rui tersport, in hoofdzaak van families van landbouwers om gratis logies voor deel nemers en paarden te verkrijgen, Wat nog onlangs in Duitschland is moge lijk gebleken, toen tal van landelijke rij- vereenigingen hun grooten afstandsrit naar Dortmund hebben afgelegd en onderweg met groote gastvrijheid door hun kamera den en vrienden in de dorpen, waardoor men heentrok, geheel kosteloos werden ontvangen, is toch zeker ook in ons land niet onbereikbaar? Het federatie-bestuur acht het voorals nog uiterst moeilijk om ten dienste van de oefeningen der werkende leden een be knopt ri/voorschrift samen te stellen dat niet te ruim en tegelijk niet al te onvolle dig is en besloot daarom dat de secretaris, de heer H. Keppel Kesselink te Ede, aan de leden zal toezenden een exemplaar van bet voorschrift voor het onderricht in het paardrijden van de ruiterschool te Amers foort, met verzoek dit voorloopig bij hun geregelde oefeningen als leiddraad te ge bruiken. Ook werd besloten te trachten gebruik te, maar nog in goeden staat verkeerendc militaire zadels en rijbroeken op goedkoope wijze door collectieven aankoop voor de leden beschikbaar te stellen; terwijl tevens bij den Minister van financiën een persoon lijk onderhoud zal worden aangevraagd tot. bespreking van gerezen moeilijkheden. NOORD-HOLLANDSCHE HOCKEYBOND. OVERZICHT. Het einde van de competitie nadert met rassche schreden. Zaterdag en Zondag nof. één wedstrijd en de 1ste klasse competi tie 19261927 is weer klaar. Deze 2 wedstrijden; Concordia.HRS (op Zaterdag te Amsterdam) en HBSHilver sum 3 (op Zondag aan de Kleverlaan) zijn echter zeer belangrijk, want nog steeds is niet definitief bekend, wie de primus inter- cfeelnemen en dat In bet aanstaande voor jaar eenige vertegenwoordigers van het Portugeesch Olympisch Comité naar Am sterdam zullen komen cm in overleg met de Afdeeling Huisvesting van het Comité 1928 maatregelen voor de huisvesting der Portugeesche deelnemer® en begeleidende bestuurderen te nemen. Van Zwitsersche officieele zijde wordt medegedeeld, dat het aantal deelnemers en bestuurderen tenminste 370 personen zal be dragen. Het Zwitsersch Olympisch Comité steld voor den duur der Spelen te Ala s'erdam een permanente delegatie samen, die de he'angen van de Zwitsersche ver tegenwoordigers behartigen zal. CLUBCOMPETITIE ie KLAS VAN HET DISTRICT VAN DEN NEDERL. R.K. DAMBOND. D, J. D, I—T. E. P. I Bovengenoemden weds'rijd had gisteren avond plaats in het clublokaal van D. J. D. De wedstrijd begon vrij laat, terwijl ook enkele spelers verhinderd waren. Hierdoor kwamen slechts 5 partijen tot den uitslag en zullen de overigen eerst Maandag 28 Maart a.s. werden uitgespeeld. De voorloopige uitslag is als volgt; T. E. P. I D. J. D. I 1 W. v. GastelenJ. Klein 2 N. v. d. PsergJ. Smit 3 C. StijnmanTh. Turnhout 4 W. ErbrinkJ. Veenendaaf 5 T. LucasTh. Kok 6 H. Handgraaf—R. Kok 7 WassenaarJ, Fictoor 8 J. HandgraafC. Kok 9 A, Mas telingv. Dijk 10 P. HollenbergP. Beelen xx 0—2 1—1 XX X—X XX XX 0—2 0—2 2—0 De eerste vergadering dier commissie beeft te Zaandam plaats gehad. Tot voorzitter werd gekozen de heer J. Hop, Haarlem; tot secretaris de heer P. Rijswijk, Hoorn, terwijl de heer E. C. Thei- ner®, Zaandam, als gewoon lid optreedt. De commissie kwam overeen om twee athle'iekdagen te houden, een te Alkmaar (2 of 29 Mei) en een te Purmerend (13 of 19 Juni). De deelneming voor de geheele provincie Noord-Holland is vrij. Op 17 Juli zullen dan degenen gekozen worden, die in aanmerking komen voor de athletiek-kampioenschappen van het K. N. G. V., welke dit jaar waarschijnlijk te Hil versum zullen gehouden worden Voorts waren er nog coinamndant Gordijn, de scheikundige, de heer Moll, en de inge nieur Kruger, beiden van de brandweer, de heer Heeroma, commissaris van politie van het bureau St. Pietershal en inspecteur Joosten van dat bureau. Begonnen werd met het ruimen van den kelderkuil ten einde de 300 trommels mei films te ontdekken. De deskundigen moeten voor 21 Maart hun conclusie trekken, althans een voorloopig rapport indienen. De huizen aan beide zijden verkeeren in een allesbehalve fleurigen staat. Stutten van de plafonds en zijmuren is op verschillende verdiepingen noodzakelijk gebleken. De bovenverdieping op 287, waar een aantal In October zullen voor dames en heeren brandwachts tijds het vallen van den voor. gymnas iekwedstrijden gehouden worden in 3 graden en bovendien nog een hoofdklasse vcor heeren. Verder staat nog op het programma een speldag voor slinlerbal, grens- en korfbal, vermoede'ijk te Haarlem- Gelet op de geringe belangstelling voor zwemmen, besloot de commissie, dit voor loopig niet op het programma te plaatsen. belangrijken vooruitgang van onze Katholieke emancipatie. Gegeven den 7en Maart 1927. f H. VAN DE WETERING, Aartsbisschop van Utrecht. f A. J. CALLIER, Bisschop van Haarlem, t L. J. A. H. SCHRIJNEN, Bisschop van Roermond, P. A. W. HOPMANS, Bisschop van Breda, f A. F. DIEPEN, Bisschop van 's Bosch. Bijgaand competitiestandje geeft hiervan een beeld, dat luidt als volgt. Kameleon Concordia H. B, S. Eloemendaal Hilversum 3 12 10 5 6 3 16— 7 13— 4 8— 5 4—15 5—11 1.50 1.43 0.83 0.75 0.43 NEDERLANDSCHE FEDERATIE VAN LANDELIJKE RIJVEREENIGINGEN, Het bestuur van genoemde federatie heeft onder leiding van zijn voorzitter Mr. Slob uit Hoofddorp, in Utrecht vergaderd en besloten om met het oog op haa- jong bestaan dit jaar nog niet één nationale wedstrijd uit te schrijven, maar zoo mogelijk te verkrijgen dat onder haar leiding op drie verschillende plaatsen in ons land plaatselijke wedstrijden worden gehouden van leden der landelijke rijver- ecnigingen bij de federatie aangesloten, volgens een nader op te maken program ma, Deze zullen bestaan in het rijden van eenige figuren met achttallen, een wedstrijd in het opzadelen cn een. klein springcon cours. De bedoeling is met enkele concours- uitschrijvende vereenigingen een regeling te treffen, waa-bij zij een apart nummer in hun programma zullen bestemmen voor deze wedstrijden en daarbij eenige geldprij- Kans op den eere-'itel hebben dus Kame leon en Concordia. Wint Concordia Zater dag van H. B. S. ,dan behaalt zij titel en wisselbaker, door be.er doelgemiddelde dan Kameleon. Waarschijnlijk zet Concordia met dit idee voor oogen en wel in slagen H. B. S. te verstaan. Van de laa'ste plaats komt in de eerste plaat® Hilversum 3 in aanmerking, maar ook H. B. S. maakt nog een kans'e, in dien Zaterdag verloren wordt en Zondag Hilversum met 30 of 40 zegeviert, de gradeert H. B. S, Waarschijnlijk is dit echter n:et, want vyij gelooven, dat II. B, S. er wel in zal slagen in eigen home zich de Hilversummers van het lijf te houden. IXe OLYMPIADE AMSTERDAM 1928. De deelnemende landen. In aansluiting aan vorige opgaven over het aantal deelnemers van vreemde natio nal! e;t werd aan het Comité 1928 nog op gave verstrekt, dat Portugal met ten min ste 40 man aan de Olympische Spelen zal To'aal 3—7 voor D. J. D. I. Vrijdag a.s. speelt S. D. O. haar laatsten wedstrijd voor deze competitie tegen St Bavo le Heemstede. S. D. O, I speelt Zaterdag a.s, tegen D, J. D. Ill in het R.-K. Verenigingsge bouw aan de Leidsche Vaart. OM HET KAMPIOENSCHAP VAN HAARLEM, Woensdagavond j.l. ving in het clublo kaal der Damclub ..Haarlem'' de 4de ronde van den Haarlemschen Kampioenswedstrijd aan. De uitslagen waren: J. PoppenOhr. F. Visee J, van LooyAebe de Jong J. P. van ÉykH. G. Teunisse H, Greeuw—F. A. eBrkemeier J. W. van Dar'elen—H. W. Zitman 1- x- 0- 2- 1—I KEURKORPS K. T. K, Het is het bestuur ven den Kennemcr I urnkring gelukt, voor het keurkorps van den kring de leiding te verkrijgen van d£n eer J. Kant u:t Amsterdam, leerling van den K. N. G. V.-trainer, Georges Mies en lid van het keurkorps van den A. T. B. Maandag 14 Maart, des avonds te half 9 uur, zal in het voormalige Zander-Ins'ituut, onder leiding van den heer Kan', opnieuw met het oefenen van het kringkcurkorps begonnen werden, Aanvanke'ijk zou reeds j.l. Maandag geoefend worden, doch door een ongesteldheid van den heer Kant kon dit niet doorgaan. De heer Kant, d'e wij reejs eenige malen in actie gezien hebben, zal daar twijfelen wij niet ?an, het peil van het toes'elturnen in den Kennemer Turnkring aanmerkelijk verbeteren. TECHNISCHE SAMENWERKING, Nu de gewestelijke Technische Commis sies zijn opgeheven, 19 in het voormalige Gewest Noord-Ho'lsnd een commissie op- gerich', welke tusschen de kringen in Noord-Holland, technische samenwerking tot stand zal brengen. Een gerechtelijk onderzoek. Ruim anderhalve week is het al weer ge leden, dat de hevige explosie in bet filmma gazijn Emilka, Heerengracht 285, te Amster dam p'aats vond, en gevolgd werd door een feilen brand, die weinig meer dan een hoop puin van het indertijd zoo groote huis ach terliet. Anderhalve week is men bezig ge weest met 't ruimen en heden was de kelder blootgelegd. Of liever de kuil van den kel der, die geheel opgevuld is met puin. Het is een modderige massa van steenen, gruis en bluschwater, die, indien de opgaven van den directeur, den heer Balbian Vester, juist zijn, nog drie honderd trommels met films moet bevatten. Wel zijn de trommels met films gevonden, doch deze lagen in de cabi ne elders in het huis, waar het projectie- appa-aat stond. Dit klopte met de opgave. Het ijzer vaiï de rommels is verbogen en de films zijn' verbrand. Intusschen is naar de Tel, meldt, de oor zaak van den brand, die de explosie heeft veroorzaakt, men heeft thans zekerheid dat eerst het vuur uitsloeg en dat daarna dc explosie plaats vond nog niet ontdekt. Het denkbeeld der gasontploffing wordt meer en meer verloochend en dat der films wint daarentegen veld dc brandweer, die voor andere zaken naar Berlijn is geweest en die het gebeurde met brandweer-autoriteiten daar heeft bespro ken, zeide, dat men zulks daar wel moge lijk acht, gezien de ervaring, die men in Duitschland met filmbranden heeft. Desniet temin valt met zekerheid nog niets te zeggen Waarde wordt gehecht aan dan toestand, waarin de keldermuur aan de voorzijde zich bevond. Speciaal hoe de muur was beneden het straatvlak. Het gedeelte boven de bega- nen grond is ernstig ontzet, doch zulks zou het gevolg kunnen zijn van het vallend ge steente, toen de muur instortte. Doch men gelooft, dat als het beneden gedeelte ontzet is, dit te wijten zou kunnen zijn aan de explosie, die naar verondersteld wordt, toch wel in het sousterrain geweest moest zijn. Gistermiddag was de komst van het par ket bepaald. Dit waren mr. Wolfson, substi tuut-officier van Justitie (die de zaak heeft overgenomen van mr. Van Arkel, die haar in eerste instantie had) benevens mr. Swa- german, rechtercommissaris. Deze laatste had voor het technisch onderzoek als des kundigen beëedigd dc heeren C. J. van Ledend Hulsebosch, politic-deskundige en de heer Der Weduwe, technoloog van de artillerie-werkplaatsen aan de Hembrug. gevel zat, is geheel gestut en voorzien. De dader gearresteerd. Aan een der vele houten noodwor ingen op de Kleine Heide te Venlo, vervoegde zich gistermidag de 28-jarige H., van beroep mijnwerker in België, wonende te Genk. Hij had vernomen, dat zijn vrouw zich bij haar ouders bevond. Ten hem verboden werd om binnen te te komen, nam hij een dreigende houding aan en toen hij zijn vrouw in de kamer zag, schoot hij met een zware revolver door het venster, doch niemand werd getroffen Het geval veroorzaakte in de buurt groote opschudding. De politie werd er direct bij geroepen. H. trachtte nog zijn vrouw met een groot mes te steken, doch de man werd hierin door de politie ver hinderd. Deze vond hem in het bezit van den revolver, waarop nog eenige scherpe patronen waren. De dader is naar de gevangenis in Roer. mond overgebracht. In het klooster „Marienburg" te 's-Her- togenbosch had een indrukwekkend af scheid plaats. Een zestal Zusters Missiona rissen: Mère Irmengard Kaldenhoff, Soeur Marie Heuvel, Antonina van der Laan, Soeur Francinetta van Schie, Soeur Gertruda de Bree en Soeur Benedictus Tomesen, zou den voor het laatst in de mooi versierde ka pel de H. Geheimen bijwonen. Om kwart over 8 betrad de HoogEerw. Heer Pater Albertus, O. Cap. het altaar om De commandant van de plechtige H. Mi." op te dragen om Gods zegen over de verre reis af te smeeken. ZijnHoogEerw. werd geassisteerd door do ZeerEerw. Zeergel. Pater Plechelmus L.Cap. en den ZeerEerw. Zeergel. Heer de Bree, beiden evenals de Celebrant Broers van een der vertrekkende Zusters. De plechtige vernieuwing der H. Gelof ten en de toewijding aan Jezus, Maria en Jozef geschiedden onder de H. Mis. Een korte toespraak tot de vertrekkende Missio narissen werd besloten tr.et den zegen, ach tereenvolgens door de drie Priester-Broe ders gegeven. Na het verrichten der Kerkelijke reisge- beden, werd het „Wil Jezus mij Uw zegen geven," gezongen, waarna de Missionarissen de kapel verlieten. Na een kort samenzijn was het oogenblik van scheiden gekomen, wat voor de ver trekkende Zusters zeer gevoelig was. De Algemeene Overste deed de Zusters uitgeleide naar Rotterdam, waar zij per s-s. Indrapoera de reis aanvaardden. Moge Gods zegen rusten op den arbeid, dien de moedige Missionarissen in het verre Oosten zullen beginnen. De toestand van het Duitsche rijk en van de verschillende Staten, waarin het toen meer on afhankelijk verdeeld was dan thans, liet na den val van Napoleon in politiek en economisch opzicht veel te wenschen over. Zwaar had de hand van den Corsicaan op Duitschland, op Pruisen in het bijzonder, gedrukt, en vol geestdrift was de roep beantwoord van den Koning, die de mannen en de jeugd opwekte voor de bevrijding. Vol geestdrift ook had men zich opnieuw tot den strijd aangegord, toen in 1815 Napoleon plotseling in Frankrijk landde en met een in de geschiedenis onge kende snelheid nieuwe politieke gevaren in het leven riep. Deze geestdrift was mede te danken aan toezeggingen, ook van de Duit sche groote en kleine monarchen, die aan de onder hun gezag staande bevolkingen meer vrijheid hadden beloofd. Toen evenwel de vrees voor Napoleon was verdwenen toen de Oostenrijksche kanselier Von Metternich die destijds de Europeesche politiek be- hcerschte erin geslaagd was de Heilige Al liantie tot stand te brengen, kwam er van deze toezeggingen en beloften weinig terecht. Dege nen, die den strijd hadden aanvaard voor het Duitsche vaderland, bemerkten al spoedig, dat zij hadden gestreden voor de versterking van wat zij niet anders konden zien dan als reactionaire macht. Onder leiding van Jahn, die later „turnvader" werd geheeten, oefende de Pruisische jongelingschap zich in de gym nastiek, maar werd zij ook opgevoed om echte „Duitschers" te zijn. En de geest van Jahn verspreidde zich overal. De „Burschenschaf- ten" werden opgerichtzij scheidden zich af van de Land.nannschaften en hadden haar eigen politieke doeleinden. In 1817, ter her denking van den driehonderd-jarigen geboor tedag van Luther, kwamen de Burscheiischaf- ten op den Wartburg samen. Het feest had een incidsntloos verloop, totdat men, op den laten avond, iets uithaalde, wat als een stu dentengrap bedoeld was, maar als groote ernst werd opgevat. Enkele geschriften van als reactionair bekend staande staatslieden, een Pruisische korporaalstok en meer dergelijke zaken werden in brand gestoken en onder het zingen van vrooiijke liederen, wier tekst aan duidelijkheid niets te wenschen overliet, vernietigd. Dat heeft heel wat nieuwe reac tionaire maatregelen tengevolge gehad, die echter weinig baatten. In dezen tijd leefde en studeerde Karl Lud- wig Sand. Geboren 5 October 1795 te Won- siedel, als zoon van een der raden van justitie van den Koning van Pruisen, was hij aller minst bestemd om tot de radicaalsten onder de zijnen te behooren. In zijn jeugd twee keeren door een zware ziekte bezocht, was hij aan vankelijk achterlijk in het leeren geweest. Maar door groote krachtsinspanning had hij dat ingehaald, doch het had hem tegelijker tijd ernstiger gemaakt dan in den regel op zijn leeftijd het geval is. Maar ook in spel en strijd onderscheidde Sand zich zoo is bekend het verhaal, dat hij eens, met de jongelieden van Wonsïedel strijd voerende tegen jongelieden uit een naburig dorp, ingesloten werd in de ruïne van een oud kasteel. Zij zouden daar zeker door de „vijanden" overweldigd zijn, ware Sand niit midden tusschen de beleger aars doorgedrongen, om in Wonsiedelhulp te gaan halen. Nauwelijks 11 jaren oud, redde hij met gevaar voer eigen leven, een knaapje uit een moeras. Van hem ging dah ook zekere im. 1 ed cp zijne kameraden uit. De rector van het gymnasium ter plaatse was zoo zeer aan hem gehecht, dat hij hem, toen hij werd over geplaatst naar een ander gedeelte van Duitsch land, als inwonend leerling meenam en Sand, ofschoon hij veel van zijn ouders hield, ging gaarne mede. Zijn leertijd werd onderbroken, doordat hij, als vele Duitsche jongelieden van dien tijd, deelnam aan den bevrijdingsoorlog medestreed in den slag bij Leipzig, cn zich ook onmiddellijk liet aanwerven toen Napo leon in Europa terugkwam. Einde 1815 was hij opnieuw te midden der zijnen, en korten tijd daarna vertrok hij naar Erlangen de jon ge Dittmar behoorde tot zijne beste vrienden samen hadden zij zoo eenigszins de leiding over de „Burschenschaften" ter plaatse. Op een middag, dat zij besloten hadden te gaan baden, geschiedde het, dat Dittmar, die ove rigens uitnemend zwemmen kon, voor zijn oogen in het water verdween. Alle pogingen om hem te redden bleven vruchteloos een paar uren later haalde men het lijk van den jongen man op. Deze gebeurtenis heeft, gelijk uit zijn le vensbeschrijving bekend is geworden, een diepen indruk op den toch reeds voor indruk ken zeer vatbaren Sand gemaakt. De opvoe ding van de jongelieden van die dagen, vooral uit de kringen, waaruit Sand kwam, was aan merkelijk godsdienstiger dan tegenwoordig het geval is. En Sand behoorde tot degenen, die niet slechts godsdienstonderwijs als iets uiterlijks aannamen, maar die het in zich ver werkte, en zijn godsdienstplichten als een on derdeel van zijn leven beschouwde. Reeds toen bij als tienjarige knaap zijn vrienden uit de handen der belegeraars bevrijdde, deed bij aan zijn stoutmoedige daad een gebed vooraf gaan, en in de vele brieven, met zijne ouders,' in het bijzonder met zijn moeder gewisseld, die van hem bewaard zijn gebleven, treden zij ne godsdienstige gevoelens sterk op den voor grond. Sand verwisselde Erlangen met Jena, en in den aanvang van 1819 scheen het alsof zich voor hem een bepaald tijdperk had afge sloten. De aanslag, door Staps tevergeefs op Napoleon gepleegd, had reeds tevoren indrukken bij hem achtergelaten. Hij hield van zijn vaderland, hij hzd er alles voor over uit het dagboek van den toen twintigjarige valt aan te teekenen deze werkelijk karakte ristieke vergelijking „Wat beteckent de en keling tegenover een volk Is het niet gelijk aan minuut tegenover de eeuwigheid?" Hij voelde door de reactionaire macht der Heilige Alliantie en der vorsten van die dagen de belangen van Duitschland onderdrukthij voelde de beloften, destijds afgelegd, niet ver vuld hij wilde de daad. Die daad kon bij den individueelen mensch slechts in ééne be paalde richting leiden. In het bijzonder richt te Sand's haat zich tegen den Staatsraad Von Kotzebue, te Mannheim woonachtig, van wien het bekend was, dat hij nieuwe betrek kingen onderhield met den Russischen Czaar, vermoedelijk door dezen rijkelijk beloond werd voor de berichten, die hij hem zoowel op literair als op politiek gebied uit Duitschland deed geworden. Von Kotzebue was op dat oogenblik op het toppunt van zijn invloed naar hem luisterde een groet gedeelte van het Duitsche volk zijn brochures werden door duizenden en nog eens duizenden gelezen tegen hem keerde zich Sand's verontwaardi ging. Degenen, die Sand van nabij kenden, heb ben later kunnen vaststellen, dat eigenlijk van den aanvang van 1819 af zich bij hem een merkwaardige geslotenheid uitte. Hij was in niets veranderd hij werkte hard gelijk tevo ren, hij was eerbiedig jegens zijne ouders en betreurde het slechts, dat zijn studie hun zoo veel peld kestte. Hij was beminnelijk voor zijn vrienden, schafte raad, waar hem die gevraagd werd. Maar er was iets in hem alsof hij zich reeds los van de aarde gevoelde toewijding aan een doel, dat hij hooger dan het aardsche lekende. Hij had de kracht om er met nie mand over te spreken en toch zijn daad, die af schuwelijk was, in alle details voor te berei den. Zoo gebeurde het, dat een vriend van hem, die op een dag op zijn kamer kwam, Sand aantrof, hem afwachtende met een vouw been in dc hand, hetwelk hij onmiddellijk op het hoofd van zijn vriend richtte als natuur lijke beweging beschermde deze zijn hoofd met zijn handen en gaf daardoor Sand gele genheid om hem met het vouwbeen een on- gevaarlijken steek in het hart toe te brengen. Sand, die philcsophie en letteren studeerde, toonde reeds eenigen tijd een buitengewone belangstelling voor medische colleges vooral omtrent datgene, wat de werking van het hart betrof. Maar hij deed zijn vragen met zooda nige onverschillige belangstelling, dat nie mand daarin iets meer dan een voorbijgaande neiging bespeurde, en sommigen wel lachend beweerden, dat Sand het voornemen had om van studierichting te veranderen. Sand had de gewoonte om regelmatig zijn dagboek bij te houden. Hij deed dit tot einde December 1819 op dat oogenblik zijn zijne aar.teekeningen, blijkbaar met opzet, afge sloten. In dat dagboek vindt men meermalen de vraag gesteld, of er niet iemand zal worden gevonden, bereid om aan den noodlottigen in vloed van von Kotzebue een eind te maken het blijkt, dat Sand gelukkig zou zijn geweest, indien iemand hem voor ware geweest en hem niet de taak van moordenaar zou zijn ten deel gevallen. Maar hij voelde die taak, wanneer een an der niet vóór hem was, als noodzakelijkheid als een, die hij moest volbrengen. Heel reso luut ging hij dan ook in den aanvang van Maart uit Jena op reis. Tevoren noodigde hij zijne vrienden bij zich hij verzocht hen hem geen uitgeleide uit de stad te doen gelijk des tijds gebruikelijk was, want hij wilde voorko men, dat men later aan deze vrietiden iets zou kunnen ten laste leggen. Over Erfurt en Ei- senbach, waar hij den Wartburg bezocht, ging hij naar Frankfort en zette zijn weg over Darmstadt naar Mannheim voort. Den 23stea Maart 1819, des ochtends vroeg kwam hij er aan hij logeerde er in een een voudig logement, dat Weinberg werd gehee ten. Onmiddellijk deed hij onderzoek naar de woonplaats van Von Kotzebue, en vernam, dat de staatsraad dicht bij een kerk woonde hoewel men het nummer van het huis niet kon zeggen, wist men het hem toch voldoende aan te duiden. Aan Kotzebue's woning vernam hij, dat de staatsraad de gewoonte had om eiken ochtend een uur of twee te gaan wandelen in een der parken van Mannheim men wees hem de laan, die hij in den regel doorliep. Het toeval echter wilde, dat Von Kotzebue dien ochtend langs een anderen weg ging Sand, die hem wachtte, liep hem zoodoende mis. Hij belde opnieuw aan, maar ontving ten antwoord, dat de staatsraad lunchte en hem niet kon ontvangen. Sand, die niet in het minst daardoor teleurgesteld of van zijn voor nemen afgebracht werd, ging naar zijn hotel terug at er, cn begaf zich tegen vijf uur des middags voor den derden keer naar het huis van Kotzebue. Deze gaf dien dag een groot diner, maar hij had orders achtergelaten om Sand te ontvangen. Men liet dezen in een klein kabinet, en ha een oogenblik kwam Kot zebue binnen. Toen speelde Sand het drama, dat hij voor de grap met den vriend had ge speeld door den dolk, die hij bij zich had, te richten op het hoofd van Kotzebue, verkreeg bij, dat deze zijn verder lichaam onbeschermd liet, en met een groote juistheid en vastheid van hand, trof hij Kotzebue recht in het hart. Deze uitte nog slechts één kreet, en viel dood in een nabijstaanden fauteuil neer. Op dien kreet was een klein meisje van zes jaren, een engelenkopje gelijk, komen toeloo- pen, Z'j wierp zich op het lichaam van Kotze bue, luide kreten uitstootende cn roepende om haar vader. Saai kor, het schouwspel fliet aan zien, cn stak zich de dolk, die nog met het bloed van Kotzebue bevlekt was, in den maag, bijna tot aan het heft. Maar, tct zijn verwonde ring bemerkend, dat, niettegenstaande de aan gebrachte wonde hem pijn deed, de dood hem nog niet trof, en niet levend in handen willen de loopen van het dienstpersoneel, dat kwam aanloopen, ging hij de trap af. De gasten voor het diner kwamen juist tinnen een jonge man, heel bleek, met een mes in het lichaam ziende, stoven zij verschrikt uiteen in plaats van hem vast te houden. Zoo ging Sand de trap af, kwam de deur uit, en stiet er op een patrouille soldaten, die den gewonen wacht dienst verrichtten. Maar Sand, denkende dat deze soldaten gekomen waren op de kreten, die hij achter zich hoorde, viel op zijn knieën midden op de straat onder den uitroep Va der, ontvang mijn geesttrok het mes uit zijn wonde, bracht zich nog een tweede wonde toe en viel bewusteloos en uitgeput neer. Het mag verwondering wekken, dat Sand niet onmiddellijk aan de vreeselijke verwon dingen is bezweken. Men bracht hem naar hel hospitaalmaanden lang zweefde hij tus schen leven en dood, maar de arts, dien men uit Heidelberg te hulp had geroepen, behaalde dc overwinning. De wonde bleef pijnlijk, uiterst pijnlijk, maar het leven van Sand werd gered. Onmiddellijk nadat de aanslag ge pleegd was, had men onderzoek gedaan in zij ne kamers te Jena, en er een tweetal brieven gevonden een gericht aan zijn vrienden van de Burschenschaft, waarin hij meedeelde, uit hun midden te treden omdat hij niet wilde, dat een hunner leden een moordenaar zou zijn de andere gericht aan de zijnen en zijn intieme vrienden, waarin hij een soort ge loofsbelijdenis aflegde van al wat hem tot deze daad had gebracht. Na drie maanden was het met Sand zoover gekomen, dat hij naar het huis van bewaring te' Mannheim ken worden overgebrachtzijn linkerarm was geheel verlamd zijn 3tem was Zwak en elke beweging deed hem verschrik kelijk pijn. De groothertog van Baden had een bijzondere commissie van onderzoek ermede belast om Sand, zoodra hij daartoe in staat zou zijn, te verhooren. In alles bemerkte men, dat, ondanks den geest van dien tijd, er in Duitschland mede lijden bestond met Sand, dat men zijn daad niet zag als die van een gewonen moordenaar, maar als die van een overspannen en ver dwaald jongeling. De commissie van onder zoek draalde met haar ondervraging blijk baar hoopte zij, dat de dood Sand zou wegne men, voordat zij eene veroordeeling behoefde uit te spreken. Aan hem werd, ook in het huis van bewaring, alle mogelijke zorg besteed aan zijne ouders werd toegestaan met hem in correspondentie te treden, en zelfs zouden de ze hem hebben mogen bezoeken, ware het niet, dat Sand, met een geestkracht, die men slechts zelden zal aantreffen, hen ervan had weerhouden dit bezoek te brengen, dat aan beide zijden slechts de smart zou hebben vergroot en het afscheid bemoeilijkt. Maar, Keizer Alexander van Rusland drong aan op de terechtstelling, hij begreep niet, waarom men in Duitschland nog wachtte de misdaad was een feit, de moordenaar had bekend en was bijna op heeterdaad gegrepen wat ver hinderde de ten uitvoerlegging van dat von nis De commissie kon niet langer aarzelen als laatste redmiddel greep zij aan een onder zoek, dat door den bekwamen geneesheer uit Heidelberg zou worden ingesteld naar Sand's gezondheidstoestand om na te gaan of deze werkelijk in staat was het schavot te bestijgen. Sand, die gedurende veertien maanden lij dende was geweest, toonde ook in dit opzicht groote geestkrachthij begreep dc bedoeling van het onderzoek, maar wendde geen zwak heid voor integendeel, wist het zoover te brengen, dat hij twee malen de kamer kon rcndloopen. Het onderzoek der commissie was kort en kon niet anders dan kort zijn. Op 5 Mei 1820 werd de uitspraak aan het opper ste Hof van Justitie in Baden voorgelegd, en op 12 Mei werd het door den groothertog be krachtigd. Als een bewijs, dat men zachtheid wilde gebruiken tegenover den jongeling, mo gen wel de woorden dienen, waarin het vonnis was vervat, maar bovenal de bepaling, die den Staat belastte tr.et de kosten van de procedure en niet, zooais in die dagen maar al te veel ge bruikelijk was, de ouders van Sand ruïneerde door deze kosten op hen te laden. En zelfs, toen het vonnis reeds gewezen was, wachtte men nog met de tenuitvoerlegging, en het werd 17 Mei, voordat dc betreffende beschik kingen werden genomen. Op dien dag in den ochtend te omstreeks tien uur, werd het vonnis aan Sand voorgelezen en hem medege deeld, dat hij drie dagen had om zich op den dood voor te bereiden. In die drie dagen het klinkt wat zonder ling heeft Sand een aantal personen mogen ontvangen, die hem wenschten te zien en te gen wier verschijning hij geen bezwaren had. Een dezer was de Badensche majoor Holt- schue, de chef van de patrouille, die heel on willekeurig Sand had gearresteerd. Een ander was een jong student uit Jena, Sand welbe kend. Een derde was een arbeider uit Wonsie- del, schoolkameraad van Sand, die met hem „belegerd" was door de jongelieden uit het naburig plaatsje. Daarop weer volgde een dergenen, die te gast waren genoodigd bij Kotzebue op den dag van de vermoording, en tegenover wien Sand moest bekennen, dat hij geen berouw gevoelde over zijn daad, waar over hij een jaar lang had nagedacht en die hem. nog steeds als de voltrekking van een ge rechtvaardigd vonnis toescheen. Sand richtte daarna het, ook ietwat zonderling, verzoek tot den directeur van het huis van bewaring om den beul te laten komen. Met dezen besprak hij op koelbloedige wijze de voltrekking van zijn aanstaand vonnis vroeg hem deze a.h.w. met hem te willen repeteeren, opdat hij het den beul zoo gemakkelijk mogelijk zou ma ken en naar het uiterlijk niet het minst zou doen blijken wat op teekenen van vrees mocht gelijken. Het verhaal gaat, dat de beul, toch aan heel wat gewoon, bij dit onderhoud blee- ker, ontstelder was dan zijn aanstaand slacht offer, en zich met moeite staande hield op het oogenblik, dat hij afscheid mocht nemen. Het schavot zou worden opgericht in een weide, een eindje buiten Mannheim aan den weg naar I-Ieidelberg. 'Men verwachtte een grooten toeloop van belangstellenden, ook in verband met de nadering van Pinksteren. En hoewel men moest bekennen, dat van Sana niet de minste poging zou uimain om zich te bevrijden, was men op mogelijke opstootjes, door de studenten en Burschenschaften te veroorzaken, niet geheel gerust. Een groote troepenmacht van niet minder dan 3000 man was gerequireerd. Maar om elke bloedige bot sing te vermijden, achtte men het gewenscht, het uur der terechtstelling onverwacht te ver vroegen. Zij zou aanvankelijk des morgens om tien uur hebben plaats gehad men wilde het. nu om vijf uur iu den ochtend doen geschie den. Maar daartoe had men de toestemming van Sai-d noodig. Want hem waren drie da gen toegestaan om zich op den dood voor te bereiden men had hem zijn vonnis des mor gens otn tien uur voorgelezen en indien hij wilde, kon hij aan zijn recht vasthouden om tot tien uur des morgens te blijven leven. Midden in den nacht wekte men Sand, vroeg hem of hij bezwaren had tegen de vervroeging der executie, hetgeen hij onmiddellijk ont kennend beantwoordde. Integendeel. In ge heel Mannheim had men niemand bereid ge vonden om, ook niet tegen grof geweld, een wagen af te staan, die Sand van de gevangenis naar het schavot zou brengen men had er een in Heidelberg moeten koopen, en dat nog alleen kunnen doen door het doel te verzwij gen. Hoewel de executie onverwacht plaats had, waren toch de straten gevuld met een groote menigte; telkens verschenen aan d: ramen der huizen jonge mannen en vrouwen, die hem een laatst vaarwel toeriepen en bloe men in zijn rijtuig wierpen. Om het schavot stond een groote menigte geschaard. Sand had tevoren beloofd, dat hij geen poging zou doen om tot de menigte te spreken trou wens, zoo zeide hij, mijn stem is er te zwak voor. Hij wenschte van den beul zijn zwaard te zien. Het gebruik bracht mede, dat op het schavot zijn vonnis nog eens zou worden voor gelezen hoewel lijdend, wist hij zich door geestkracht zoo sterk te houden, dat hij deze beproeving doorstond. De directeur van het huis van bewaring, die hem tot op het laatste oogenblik een goed vriend bleef, en die ook aan zijn nagedachtenis menige herinnering heeft gewijd, besteeg met hem de treden van het schavot. Op het oogenblik, dat hem het vonnis was voorgelezen, scheen het als had hij zijn be lofte vergeten en wilde zich tot de menigte wenden dé directeur bracht hem die be lofte te binnen en met een glimlach zweeg Sand onmiddellijk. Maar zacht voor zich mom pelde hij „Ik neem God tot getuige, dat il; sterf voor de vrijheid van Duitschland." Zijn zakdoek wierp hij over de soldaten, die om het schavot geschaard stonden, naar het volk, dat zich daar verdrong zijn haar wilde hij niet laten afknippen en hij wilde zich slechts zoo laten blinddoeken, dat hij het. licht kon blij ven zien. De beul sloeg toe, maar één slag was niet voldoende, en vol afgrijzen zag de sa mengestroomde menigte, dat een tweede slag noodig was. Toen hielp de afzetting niet meer, het cordon werd verbroken, men wilde zijn zakdoek drenken in Sand's bloed en zij, die daarin niet slaagden, namen een stuk van het schavot mede om dat als herinnering naar huis te nemen. Het verhaal gaat, dat de beul de toestemming der autoriteiten verkreeg om voor volgende executies een nieuw schavot te bouwen en van het schavot, waarop Sand ge storven was, een klein huisje liet maken in de onmiddellijke omgeving van Heidelberg, waarheen in den aanvang velen gingen, die voor Duitschland's vrijheid gevoelden, en waarheen zich later richtten dc schreden van allen, die het als een zonderlinge curiositeit beschouwden. Von Kotzebue woonde te Mannheim, en werd weinige dagen na den moord, op hem ge pleegd, begraven. Op zijn grafsteen vindt men een opschrift, dat eraan herinnert, hoe Sand een man trof, die geenszins een dergelijk lot verdiende. Hij trad misschien meer naar vo ren dan degenen, die achter de schermen ble ven hij was misschien een werktuig van de reactie, maar een aanstichter, een der eerste aanstichters, was hij zeker niet. Den avond van de executie werd Sand's lijk door soldaten naar hetzelfde kerkhof gebrachthet ge schiedde zonder fakkellicht om niet de aan dacht te trekken. En in een graf, tevoren reeds gegraven en toevalligerwijze in de onmiddel lijke nabijheid van het graf van Von Kctzebus heeft men hem toen ter aarde besteld zonder eenig grafschrift, zonder eenige plechtigheid. Maar de studenten, de Burschenschaften, al len, die voor Duitschlands vrijheid aan zijn zijde stonden, bezochten de plaats, waar zij zijn graf wisten, niet minder regelmatig dan dat van Von Kotzebue, en de weide, waar men het vonnis aan hem heeft ten uitvoer ge legd, heette nog langen tijd daarna de weide van Sand. Nu bestaat zij niet meer nu is zij volgebouwd met een der vele wijken, die aan Mannheim het uiterlijk van groot-stad heb ben gegeven.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1927 | | pagina 9