PLAATSELIJK NIEUWS. BEVERWIJK. HERDENKINGSFEESTEN 1276—1926. Vergadering van het Algemeen Comité. IJMUIDEN. IJMUIDEN-OOST. DRIEHUIS—VELSEN. BLOEMENDAAL. HAARLEMMERMEER. HILLEGOM. LIJNDEN. VIJFHUIZEN. HAARLEMMERMEER. ZANDVOORT. RECHTZAKEN. De botsing tusschen auto en trein te Rilland-Bath. MARKTNIEUWS. INGEZONDEN. GEMENGD NIEUWS. Een eigenaardige aanrijding. Een spreeuwen-congres verjaagd. Vrijdagavond werd in het K. S. A.gebouw eene vergadering gehouden van het Algemeen Comité der Herdenkingsfeesten. Van enkele leden was bericht van verhindering ingeko men. Na notulenlezing ging de voorzitter Mr. A. Moens, over tot het doen van enkele mededeelinge'n. Hst programma der feeste lijkheden, destijds in bijzonderheden door ons medegedeeld, is het gemeentebestuur aangeboden, evenwel met een wijziging. Het Hoofdcomité heeft n.l. gemeend om financiële redenen af te moeten zien van het Concours Hippique, dat aanvankelijk in het programma was opgenomen. Dit zal vervangen worden door een harddraverij, waartoe de medewerking is verkregen van de Beverwij ksche Harddraverijvereeniging. De vergadering gaat met deze wijziging accoord. Voorts deelt de voorzitter mede, dat het Hoofdcomité de beschikking heeft gekregen over een terrein in het Villapark, dat zich leent voor de plaatsing der tentoonstellings gebouwen. Dit is n.l. het terrein behoorend aan de N. V. Koninklijke Ned. Hoogovens- en Staalfabrieken, terwijl ook het terrein bij de school ter beschikking van het comité is. Het ligt in het voornemen op het eerst genoemde terrein de tenten te bouwen bestemd voor de afd. Land- en Tuinbouw- en Bloemen. Eventueel zou een verver- schingsgelegenheid kunnen worden inge richt, terwijl de entreé door het aanleggen van bloemperken enz. zal worden verfraaid. Zoo mogelijk zal ook den muziektent ter plaatse worden gebouwd. Het hoofdcomité zal trachten alsnog de beschikking te krijgen over het middenterrein in het Villapark, waarop dan de afdeeling Handel en Industrie zou kunnen worden ondergebracht voor Het Oad-Hollandsch marktplein werd aan gewezen het schoolterrein. Voor de sport- de.nonstraties is de beschikking gekregen over het weiland tegenover „Akerendam". De eigenaars verleenden daartoe bereids hun medewerking, het comité zal zich alsnog met den huurder in verbinding stellen. Uitvoerig werd vervolgens gediscusseerd over de inrichting van het Oud-Hollandsch Marktplein, waarvoor de aanwezige leden van het betrokken sub-comité de beschik bare ruimte te gering achtten. Besloten werd dat het hoofdcomité omtrent deze aangelegenheid nader overleg zal ple gen met het betrokken sub-comité. Het Hoofdcomité ontving machtiging over te gaan tot het organiseeren eener loterij, teneinde de opbrengst hiervan te kunnen aanwenden tot medebestrijding der onkosten. Van de rondvraag werd geen gebruik ge maal waarna de voorzitter met een woord van oank voor de medewerking, de ver gadering sloot. Een mooie vangst. Hedenmorgen kwam hier aan de markt de stoomtrawler „Bergen" IJm. 16, schipper C. v.d. Leek. Het schip bracht, na een reis van 12 dagen, 1000 man den visch aan de markt. Èen prachtige vangst! Onbestelbaar. Lijst van onbestelbare en door geadresseerde geweigerde brieven en briefkaarten, van welke de afzenders onbkend zijn, terugontvangen in de 2e helft der maand Februari 1927. Brieven. Binnenland: Departement Mari ne, Haag; Geïll. Stuiversbald, Utrecht; J. Hamst-a, Genemuiden; J. Th. Herwijnen Fedieure; Amsterdam; Minister van Oor log, Haag, Briefkaarten. Binnenland: L. de Gruite-, Haarlem; J. Stoepman, Amsterdam; H. Tulp, zonde adres. Briefkaarten .Buitenland: Fichtenmeier Kathe, Mannheim ;Hell Mehta, Hamburg Robert Kiihl, Kühle bei Neurendorf; Schleulker, Aacken?; J. Verbeek, Buenos- Aires. Stille Omgang. Donderdagavond ver gat erde de Stille Omgang in het Patronaats gebouw. Na de gebruikelijke opening en voorlezing der notulen werd het autobus- vraagstuk besproken. Besloten werd bij vol doende deelname met drie bussen te rijden. Degenen, die van dë autobus gebruik wen schen te maken, kunnen zich tot uiterlijk Woensdagavond opgeven bij den heec F. J. Martens, Zagerstraat, alhier, die gaarne alle inlichtingen verstrekt. Nog werd besloten in den IJpolder op drie plaatsen, waar de H. Hartbeeltenis staat uitgesteld', een oogenblik kalt te houden en daar eenige gebeden te verrichten. Tevens werd een voorstel, door een der leden ingediend, om bij overlijden een H. Mis te laten lezen, binnen het tijd vak van een maand, met algemeene stemmen aangenomen. Na een opwekkend woord van den gees telijk adviseur, om den Stillen Omgang voor al te beschouwen als een blijk van liefde en hulde aan Christus Eucharisticus, werd deze goed bezochte vergadering gesloten. St'lle Omgang. Deze vereeniging houdt op Maandag 14 Maart een vergadering in de Zusterschool te Driehuis. Met het oo op de te bestellen autobussen voér den terugreis, is bijwoning dezer ver gadering noodzakelijk. Er bestaat ook gede genheid zich dien avond als lid op te geven. De bedevaart naar Amsterdam heeft plaats op Zaterdag 19 Maart. Tuinbouw en Plantkunde. Bovengenoe- de vereeniging houdt Woensdagavond ver gadering in hotel Vreeburg alhier. Als voornaamste punt komt op de agenda voor een causerie met lichtbeelden, te geven door den heer A. P. Smits, architect B. H. A. over „Het verband tusschen huis en tuin." Er zullen dien avond bijzonder mooie in zendingen zijn voor het Puntenstelsel. Vanaf 6 uur n.m.. kunnen dezen bezichtigd worden. Een vreemde jachtgeschUdenis. Voor den kantonrechter te Haarlemme-meer stond de landbouwer R. W. terecht, die met een lange jachthond had gejaagd achter een haas. Ve d. bekende, maar wilde de zaak toelichten, daar het een zonderlinge over treding geldt. De lange hond was eigendom van verd.'s broeder te Groningen: deze hond had op de tentoonstelling te Amster dam de eereprijs behaald. Nu Was zijn broe der bij hem gekomen, zoodat ook de hond daa- een paar dagen logeerde. Terwijl zijn broeder weg was, wist de hond, met verd.'s hond mede, te ontsnappen. Zij waren het land ingerend, joegen een haas op en lie pen die na, door sloot en tocht, tot zij ten slotte op het land van J. Kofoed aan de IJweg terecht kwamen. Daar werden de beide bonden door Kofoed en zijn zoon I neergeschoten. Kofoed was voor dit neer- schieten ve volgd, en tot schadevergoeding en boete veroordeeld. Uit tegen-prestalie had Kofoed verd. laten vervolgen wegens overtreding der jachtwet. Verd. had de hond onder zijn toezicht en gaf toe, dat de overtreding eenigszins zijn schuld was. De Ambtenaar vroeg, in aanmerking nemend deze zonderlinge -overtreding, 1 of 1 d. Uitspraak conform. R. K. Kiesvereeniging. Donderdag avond hield de R. K. Kiesvereeniging „R.K. Kring" een ledenvergadering in Hotel Sis termans, tevens Jaarvergadering. De be langstelling was groot. De voorzitter, de heer J. H. H. Balvers, opent met den chr. groet en heet allen na mens het bestuur hartelijk welkom, in het bijzonder de aanwezige Geestelijkheid. Waar het de eerste vergadering is in 1927 biedt spr. allen zijn beste wenschen aan, in den vorm van een Zalig Nieuwjaar, het geen alle goede wenschen in zich sluit. Spr. hoopt ook, dat 1927 een voorspoedig jaar moge zijn voor de R.K. Politiek, waar ons 2 verkiezingen wachten, n.l. voor de Staten en voor den Gemeenteraad. Spr. wijst op den ernst der agenda. Van hedenavond en vertrouwt, dat ieder vrij zijn gedachten zal uiten in het belang der Roomsche zaak en men hedenavond van hier zal gaan met tevredenheid en het besef, de Katholieke eenheid te hebben gediend en bewaard. Het doet spreker genoegen, de vergadering te kunnen mededeelen, dat op Donderdag 31 Maart Professor Dr. Steger hier zal op treden, om het belang der Statenverkiezing uiteen te zetten. Spr. vertrouwt, dat ieder zal trachten die vergadering bij te wonen. Zooals bekend mag worden verondersteld, zal reeds op 6 April de officieele stemming voor de Staten plaats hebben. Nog deelt de voorzitter mee, dat voor de Staten hier ge stemd wordt volgens de oude, doch voor den raad onder de nieuwe kiezerslijst. Ten slotte verzoekt hij allen bij de gedachten- wisseling hem slechts te beschouwen als voorzitter der Kiesvereeniging, doch niet als Statenlid of Wethouder. Na deze inlei ding, die met applaus wordt onderstreept, leest de Secretaris de notulen, die onver anderd en onder dankzegging worden vast gesteld. De ingekomen stukken zullen behandeld worden bij punt 6, zoodat de secretaris thans het Jaarverslag uitbrengt. Met vreugde con stateert spr., dat het ledental met 300 is ge stegen en thans 900 bedraagt, terwijl hij mede gewag maakt van het 25-jarig lidmaat schap van den Raad door den Voorzitter, welk jubilé door het bestuur werd herdacht, den heer Balvers dankend, voor hetgeen deze in die kwarteeuw voor Hillegom en de Kath. zaak heeft gedaan. De Penningmeester sloot zijn boeken met een kassaldo van f 194.26. Een drietal leden zullen de beschei den controleeren. Hierna kwam aan de orde-: inzet Gemeenteraadsverkiezing. De Voor zitter zegt, dat is ingekomen een schrijven van den heer J. Schrama, lid van den Raad, waarin deze mededeelt, niet meer voor een zetel in aanmerking te willen komen. De Voorzitter zegt den heer Schrama hartelijk dank, voor hetgeen deze in de 4 jaar van zijn zitting voor de gemeente heeft gedaan. In principieele zaken mochten wij altoos op 100% steun van den heer Schrama rekenen en spr. hoopt, dat God den aftredende zal zegenen voor dezen arbeid. De heer Schrama, alsnu het woord verkrijgende, zegt, niet meer dan zijn plicht te hebben gedaan. Na zeer rijp beraad is spr. tot zijn besluit geko men. In de samenstelling van dezen raad is iets, dat niet in den haak is en daarom meen de spr. als jongste raadslid een daad te moeten stellen, hopende dat zijn plaats zal worden ingenomen door een energiek, jong werk gever. (Applaus). De Voorzitter deelt thans mede, dat de Commissie en het Bestuur der Kiesver eeniging tot overeenstemming in zaken is gekomen en aan de vergadering het volgende voorstelt er zal uitgekomen worden met 12 candidaten er zullen 2 groepen zijn. A. arbeiders en B. burgers; er zal 3 X ge stemd worden, de eerste maal voor 2 can didaten van groep A en 2 van B, de 2 maal evenzoo en de 3de maal desgelijks. Candi daten kunnen ingeleverd worden tot Zaterdag 19 dezer nam. 8 uur bij elk der bestuurs leden, behalve bij den voorzitter. Na eenige zakelijke discussies worden deze voorstellen met algemeene stemmen aangenomen. Ge stemd zal worden Zondag 27 Maart, Woens dag 30 Maart en Zondag 3 April, terwijl voor de kiezers van de Kalkovens en van Oosteinderbrug Dinsdag 29 Maart gelegen heid tot stemmen zal worden gegeven in hun nabijheid. De candidaten zullen de volgende verkla ring moeten afleggen en onderteekenen lste dat hij, indien hij gekozen wordt, de benoeming aanneemt 2de dat hij genoegen neemt met de plaats, welke de uitspraak der kiezers aanwijst 3de: dat hij, gekozen wordende met voor keurstemmen, zijn benoeming niet aanvaardt; 4de: dat hij alleen een candidatuur aan vaardt, indien hij gesteld is door de R. K. Kiesvereeniging. Besloten werd, dat men nog lid der Kies vereeniging kan worden tot Zondagavond 13 dezer, om nog aan de stemming in de Organisatie deel te nemen, daarna kan men wel lid worden, maar stemt ditmaal niet mee. Hierna de rondvraag, die van strikt huis- houdelijken aard was. De Voorzitter dankt nu zoo de schitterende opkomst, voor de hoogst aangename ge dachtewisseling en sluit de vergadering met den Chr. groet. Propagandaclub „Opwaarts". De heer W. Pijlman opende met een kort welkom. De notulen werden goedgekeurd. De heer Post sprak over Mussolini en het fascisme, ach tereenvolgens ontwikkelend: Hoe ontstond het fascisme? Wie is Mussolini? Wat is het program der fascisten op het gebied van politiek-economie? Zijn in ons land ook fascisten. De voordracht, met buitengewone belang stelling gevolgd, ocgstte luid applaus. Na eenige gedachtenwisseling over het behan delde, dankte de voorzitter den spreker. Medegedeeld werd (convocaties daartoe waren aanwezig, dat 16 Maart een algemee ne vergadaring wordt gehouden van de R. K. Kiesvereeniging, waarop candidaatstelling plaats heelt voor den gemeenteraad. De heer P. Heilker van Hoofddorp, secre taris van den kieskring Velsen, lid van den Partijraad, komt dan spreken ever: „De vij anden in en buiten onze partij". "De heer Post spoorde de propagandisten aan door huisbezoek de leden op te wekken deze belangrijke vergadering bij te wonen. De heer Pijlman sloot hierna deze zeer goed bgezochte en geanimeerde vergadering. Geslaagd. Onze plaatsgenoot, de heer Harry Meijer Azn., cud-leerling van den heer H. J. Post, behaalde het diploma van den 3e cursus Ambachtsschool Uitslag aanbesteding. Donderdag had in het café van den heer Nijssen te Nieuw-Vennep de aanbesteding plaats voor het bouwen van een dubbel woonhuis bij de boerderij, bewoond door den heer D. de Vlieger te Nieuw-Vennep, voor rekening van den heer W. A. van den Wall Bake. De uitslag is als volgt Perceel I (grond, beton en metselwerk): P. Bakker te Nieuw-Vennep voor f 2690. Kinkel en Bras te Nieuw-Vennep voor 2652. E. B. Blaazer te Rijnzaterwoude voor 2291. Perceel II (timmer en ijzerwerk) Gebrs. van Damme te Nieuw- Vennep voor 2693. G. van Driel te Oude-Wetering voor 2531.— G. Jansen te Nieuw-Vennep voor 2494. C. P. Laan te Nieuw-Vennep voor 2455. Jansen en Appelman te Nieuw- Vennep voor2435. W. A. van Wieringen te Oude wetering voor 3333. W. Pijlman te Hoofddorp voor 2325. A, Jonker te Nieuw-Vennep voor 2240. Perceel III (lood, zinkwerk, licht en waterleiding H. van Buijten Nieuw-Vennep voor 337.— Perceel IV (schilder, glas en be- hangwerk): C. Visser Nieuwer-Amstel voor 549. D. Bakker Nieuw-Vennep voor 485. A. Reekers te Nieuw-Vennep voor 427. Massa: C. P. Laan te Nieuw-Vennep voor 5955. Jansen en Appelman te Nieuw- Vennep voor587Ó. A. Jonker te Nieuw-Vennep 5870. Kinkel en Bras te Nieuw-Vennep voor 5851. G. van Driel te Oude-Wetering 5612. De gunning is aangehouden. Gemeentebelang. Door de leden van Gemeentebelang zijn op *de groslijst voor de gemeenteraadsverkiezing geplaatst: 1. N. Naat, 2. A. Elffers, 3. C. Bolwidt, 4. Mevr. Va nde Poll, 5. B. Visser. 6. J. van Sluisdam, 7. Mevr. S. C. Pfundt. Ongeluk, H. v. d. Mije werkzaam bij het aanleggen van de gasleiding naar de terrein van de golfbanen, bad het onge luk om bij die werkzaamheden zijn pink zoo te knellen, dat het grootste deel daar van werd afgeknepen. He! stuk van den pink werd later op de plaats waar het ongeval laats had, terug gevonden. Protest tegen raadsbesluiten. Naar we vernemen, hebben wethouder Molenaar en wethouder Siegers geprotesteerd tegen het raadsbesluit, waarbij aan de werkvrouw, die bij werkzaamheden in het Oude Man nen. en Vrouwen Gas huis haar pols had gebroken, een schadevergoeding was ver leend van 50 en tegen het raadsbesluit, waarbij aan de Gemeentevroedvro-uw ver goeding werd gegeven voor plaatsvervan gende hulp in haar vacantiedagen zoo die hulp verleend werd aan hen. die niet tot de groep min- of minvermogenden behooren. Revclutionnaire candidaten, Als can didaten van een revolutionnaire groep kie zers worden op een lijst voor de aan staande gemen'eraadsvrkiezing ^plaatst: 1. A. Terol, 2. E. Paap en 3. Groen, HEEMSTEDE. ZONDAG kwart vóór 7, 8 uur en kwart over 9 stille H.H. Missen half 11 de Hoog mis 's avonds half 7 de Meditatie. WOENSDAG-avond 7 uur Lof ter eere van den H. Joseph. DONDERDAG half 8 gezongen H. Mis ter eere van het H. Sacrament des Altaars 's avonds 7 uur Lof. VRIJDAG-avond 7 uur oefening van den H. Kruisweg. ZATERDAG feestdag van den H. Joseph half 9 gezongen H. Mis 's avonds 7 uur Lof. Voor den chauffeur wordt vrijspraak geëischt. De kantonrechter te Goes behandelde gisteren de zaak tegen den 43-jarigen P. Rijn, chauffeur, geboren te Nigse, thans woonachtig te Winkel, die met zijn auto op den onbewaakten overweg bij Rilland Bath den trein aanreed, waa in zich ook het lid van de directie der Ned. Spoorwegen, ir. Kalff, bevend. Aan verd. was ten laste gelegd, dat hij zich op 16 Februari 1927, des voormiddags te circa 11K uur bij Rilland Bath, zonder dat zulks hem uit den aard zijner betrek king vrijstond, als bestuurder van een vier wielig motorrijtuig op den niet van beweeg bare afsluitboomen voorzienen overweg bij wachtpost 20 A heeft begeven, terwijl een trein, gaande in de richting Vlissingen waar neembaar naderde, althans, dat hij ten tijde en ter plaatse voormeld, als bestuurder van een vierwielig motorrijtuig den voor het openbare verkeer opengestelden rijweg, nabij wachtpost 20 A op zoodanige wijze heeft bereden, dat de vrijheid oi de veilig heid van het ve keer op dien weg ernstig belemmerd of in gevaar gebracht werd, hetgeen hieruit blijkt, doordat hij ter hoogte, waar een niet van afsluiting voor ziene openbare spcorweg-overwcg zich in dien weg. bevindt, zonder behoorlijk vaa-t te verminderen, terwijl een trein naderde of reed of op dien overweg was, is door gereden en zijn motorrijtuig niet tijdig tot stilstand heeft gebracht, toen de veiligheid van het ve keer zulks vorderde. Zes getuigen werden in deze zaak ge hoord. Verd. zelf zeide, dat hij den trein niet heeft zien naderen, hoewel hij goed beeft uitgekeken, toen hij zich op circa 50 meter van den weg bevond. Een der getuigen, een rijksveldwachter, antwoordde op een vraag van den kanton rechter over het uitzicht, dat men op circa 17 Meter van den overweg den trein niet kan zien naderen, als men niet schuin ach ter zich kijikt. De overweg is bovendien slechts drie-en-een-halven Meter breed, zoodat een chauffeur veel aandacht aan het besturen van zijn auto moet besteden. Op een vraag van den ambtenaa- van het O, M. wordt verklaard, dat op bedoelden overweg in anderhalf jaar tijd vier onge lukken plaats vonden. Dan werd gehoefd getuige Heemskerk, hoofdmachinist der Spoorwcgan, die zich tijdefrs net ongeluk op de locomotief van den aangereden t-ein bevond. Hij heeft van de aanrijding niets gemerkt, voordat de noodrem in werking is gebracht. 500 Meter voorbij den overweg stond de trein eerst stil.De auto is cp den bag-gewagen ge-e den, die 41 Meter van het voorste gedeelte der locomotief verwijderd is, Getuige C. A. Verhage, die als machinist op den trein dienst deed, zeide, den auto niet te hebben opgemerkt tijdens het rijden. Kantonr.: Kijkt u dan niet naar hinder nissen op de onbewaakte overwegen uit? Get,: Zooveel mogelijk. Wij hebben er echter niet veel gelegenheid oe. Getuige zegt verder, dat de trein een snelheid had van 85 K.M. per uur en dat hij den over weg bij Rilland Bath gevaarlijk acht, daar er veel verkeer is. Onlangs kon hij door het geven van signalen nog voorkomen, dat een kermiswagen we~d aangereden. In zijn requisitoir zeide het O. M., waar genomen door mr. F. M. Wilbrenninck, dat de subsidiaire tenlastelegging vóór de zitting was ingetrokken, hoewel dit de sterkste is. De vraag is thans ,of het primair ten laste gelegde bewezen is, Spr. is van oordeel, dat verd, het reglement der Spoorwegen niet overtreden heeft, daar in dit verband niet van waarneembaar naderen van den trein gesproken kan worden. Ve~d. pas seerde ook den overweg niet, toen de trein naderde, want de trein was op den over weg, vóór de auto er was. Daar het ten laste gelegde niec bewezen is, concludeerde spr. ten slotte tot vrij spraak. Als verdediger trad op mr. M, S. A. Ybes, rechtskundig adviseur van de K. N. A. C., die er de aandacht op vestigde, dat deze zaak de belangstelling van de groote massa heeft, omdat een directie-lid der Spoorwegen er bij betrokken is geworden Spr. vqelt zich hier meer pleiter voor ge heel autorijdend Nederland, dan verdediger van verd. Frapoeerend noemt spr. de op vattingen de- Spoorwegen van het begrip „voldoend uitzicht". Zij kan alleen rekenen met den standaardnjensch en met ideale weersomstandigheden, Hoevele autorijders zijn géén stsndaardmenschen! Foutief acht te pleiter het ook, dat de betrokken inge nieurs der Spoorwegen bij beoordeeling van veiligheid op den onbewaakten over weg altijd uitgaan van de berijde-s van personen-auto's, die veel meer uitzicht heb ben dan de bestuurders van vrachtauto's. Men kan nu eenmaal niet eischen, dat op vrachtauto's de gelegenheid tot schuin ach teruit zien bestaat. Ten slotte vestigde pleiter er voorts de aandacht op, dat de overweg bij Rilland Bath te smal is. De overweg eischt zeer veel aandacht van den bestuu-der en in dat geval was de aandacht nog meer ge absorbeerd, omdat verd. even voor den overweg een anderen auto had moeten passeeren. Ook op het subsidiair ten laste gelegde ging pleiter nog in, hoewel het O. M. het heeft ingetrokken en concludeerde tot vrij spraak, omdat geen schuld bewezen is en omdat de feiten niet in ove-eenstemming zijn met het ten laste gelegde. De uitspraak werd bepaald op 19 Maart aanstaande. AMSTERDAM, 11 Mrt. Aardappelen. (Bericht v/d. mak. Jac. Knoop). Zeeuwsche Bonten f 5.255.50, Blauwen f 5.205.50, Bravo's f 55.30, Roodstar f 4.754.90, Eigenheimers f 4.905.10, Eigenheimers poters f 3.503.75, Blauwe poters f 3.25 3.50, Bonte poters f 3.253.50, IJpolder Bravo's f 5.255.40, Noord-Holl. Eigen heimers f 4.5044.75, Anna Paulowna Zand f 5—6, Roodstar f 4.75—4.90, Hillegommer Zandaardappelen f 56, Flakkeesche Eigen heimers f 5—5.25, Bravo's f 55,25, Frie- sche Borgers f 4.8905.20 p. lil.Winter Malta f 13—14 per 100 kg. ALKMAAR, 11 Maart, Kaas. Ter markt waren 90 stapels, wegende 83.000 kg. Fa- briekskaas kleine f 47.50, commissie f 44, boerenkaas kleine f 46, commissie f 46. Handel matig. LEEUWARDEN, 11 Maart. Boter. Aan voer 7/3 en 65/6 v. Mijn hoogste prijs f 1.92, middenprijs f 1.91, laagste f 1.64. Veiling hoogste prijs f 1.86, laagste f 1.62. Notee ring van de commissie f 1.98. Commissie (Bond v. Ccöp. Zuivelf.) f 2.00. Kaas. Sleutelkaas f 0.240.53 nagelkaas f 0.23—0.31, Goudsche f 0.26—0.73, Edam mer f 0.39—0.93. Aanvoer 25.098 kg. Z WOLLE, 11 Maart. Boter. Aangevoerd 40/3 v., 15/6 en 360 stukken, samen 1130 kg. Prijzen per 1/8 v. f 3639, per kg. f 32.20 kg. f 2.20—2.30. Vee. Aangevoerd 777 runderen, 167 gras kalveren, 309 nuchtere kalveren, 37 schapen, 250 varkens en 800 biggen. Men besteedde voor vette koeien f 0.600.90, id. kalveren f 11.40, idem varkens f 0.560.60 per kg.schapen f 1635. Handel in neurende en versch-gekalfde koeien alsmede vaarzen traag, beste vette redelijk mindere soorten vette, stieren, kalveren en pinken minder goed. 's-HERTOGENBOSCH, 11 Maart. Bo ter. (Bericht van den Ccöp. Roomboterfa briek). Aangevoerd 26.500 Kg. Hoogste prijs f2.04, laagste prijs f 1.92, middelprijs f 2.per Kg. UTRECHT, 11 Maart. Kaas. Aanvoer 4 wagens. Geen handel. LEEUWARDEN, 11 Maart. Vee. Aange voerd 68 stieren f 180400; 429 vette koeien f 165—370, per Kg. f 0.7C—0.90, 1340 melk en kalfkoeien f 140—400, 45 vette kalveren f 4095; 378 pinken f 60155; 763 nuch tere kalveren f 5—12; 581 vette schapen f 18 44, 75 weideschapen 16—28; 940 vette varkens f 50135, per Kg. f 0.54—0.62; 95 magere varkens f 2550; 266 kleine biggen f714; 64 paarden, 33 bokken. Handel in gebruiksvee en vette koeien van de goede soort met meer vraag, overigens stug; stieren prijshoudend; pinken vlugger, vette kalveren matig; nuchtere kalveren vas ter; varkens flauw; wolvee iets williger. Zou ters 5860 ct. per Kg. Eieren. Aanvoer kippen- 42.00") stuks, f 4 6 V»; eenden- 1000 stuks f66%. MIDDÉLHARNIS, 10 Maart. (Centrale groenten- en fruitveiling) Uien met U.C.B.- merk grove 1.05; gewone f 1.85; drielingen f 1.16; Plekkers f 0.78; uien zonder U.C.B.- merk grove f 1.50; geowne f 0.95; drielingen f 0.60; Plekkers f 0.53, alles per en inclusief de baal. R. K. Coöp. Tuindersvereeniging ..Kenne- merland". Prijsnoteering van 11 Maart. Spi nazie per kist 907.15: boerekool 2560; rabarber, le per bos 40; 2e 1525 ct.. raap stelen 24 ct., radijs 813 ct.; prei 612: selderie 2—5 ct., pieterselie 8 ct.; uien 3 6 ct, per bos; roode kooi 615; gele kool 515; witlof le 20 24 ct., 2e 1216 ct. per K.G.; peen 2—3 ct.; spruiten 930 ct. per kilogram. „Afslagvereeniging Beemste, Purmerend en Omstreken". Vrijdag 11 Maart. Witlof f 0.120.24 per kilogram; bloemkool 7. 13—; roode kool 3.509.50; savoye kool 4.207.90 per 100 K.G.; spruitkool 1.40 —4.70 per 15 K.G.; boerekool 1.10—2,60 per 100 struiken; spinazie 0.440.46 per mnd. (1 K.G.J; raapstelen 5.006.00 per 100; bieten 7.0010— per 1000; uien ƒ0.25—1.07 per 25 K.G.; prei ƒ8.90—11.50. ALPHEN AAN DEN RIJN, 11 Maart. N. V. Tuinbouwveiling „Alphen aa nden Rijn" Spinazie f 2529; peen 3; spruitkool I 16—18; kroten f 3; uien 4—5; Brussetsch witlof f 28 per 100 Kg.; seldery 2.80—3 per 100 bos. Eieren. Aanvoer 16200 stuks. Kipeieren 4.506; endeieren 55.20 per 100 stuks Volgende week 2 maal veiling per week Voor den inbond van deze rubriek stelt de Redactie zich niet aansprakelijk. DE HONGAARSCHE KINDERACT E OOK EEN ROOMSCH MISSIEWERK. Wanneer men in Holland eenige maanden een kind uit Hongarije bij zich in huis neemt, dan geloof ik, dat de meesten dat liefdewerk verrichten, omdat zij bewogen werden door hetgeen zij lazen of hooiden over den toe stand in dat land van lijden, en zij nu ook eens wilden werken om het lijden van die arme stumperds tenminste eemgszins te verlichten. Dat is mooi Maar om die reden alléén wordt toch de Hongaarsche kinderactie den laatsten tijd niet met zooveel kracht en ijver aangepakt. Zeker, wij hebben ook ons best ge daan de Hollandsche katholieken te over tuigen van de ellende die door onze geloofs- genooten in Hongarije wordt geleden, omdat wij het goede hart van onze landgenooten wel kenden. Bovendien, wat wij van den stof- felijken nood vertelden, was ook niets anders dan de waarheid. Maar toch de eigenlijke bedoeling van onze actie reikt verder, de beteekenis er van ligt dieper. Onze arbeid voor Hongarije bedoelt fei telijk te zijn een roomsche arbeid, een mis siewerk. Hongarije heeft altijd veel geleden, en lijdt nog veel, maar zou niet zoo veel geleden hebben, en zou ook thans niet zooveel lijden, als Hongarije niet was geweest en nog is een katholiek land, Ziehier wat een Hongaarsch Priester, die thans in ons land verblijft, mij daarvan ver telde. Na den dood van den eersten koning van Hongarije, den H. Stephanus, die bijna geheel Hongarije tot het Christendom bekeerde, be gon de strijd tusschen de nieuwe Christenen en de Hongaren, die heidenen gebleven wa ren; maar het Christendom overwon ook hier het heidendom, en onder de regeering van den Hongaarschen koning, den H. Ladislaus, begon de zege van het Kruis. Doch de vrede en het geluk waren niet van langen duur. Eerst kwamen de Tartaren, later de Tur ken en deze woeste horden trokken niet alleen op tegen Hongarije maar tégen geheel het katholieke Westen. Zooveel hebben we allen wel onthouden uit de geschiedenislessen vroeger op school, dat we wel weten welk gevaar er voor Europa in die dagen dreigde van de zijde der Turken. Maar Hongarije was de „poort van Europa". Door die poort wil den de Turken Europa binnentrekken, kon den de Hongaren dat beletten dan was Europa gered de Hongaren moesten dus de eerste slagen opvangen. Vergeefs vroeg Hongarije hulp aan het katholieke Westen. Wat Hon garije in 150 jaren geleden heeft, dat de Tur ken over hen heerschten, is onmogelijk te beschrijven. Nauwelijks had het ongelukkig land wat tijd gehad om zich te herstellen van de slagen der Tartaren en Turken, of weer brak de oorlog uit, eerst tegen de Russen, daarna tegen Oostenrijk. De vrijheidsoorlog werd door de tusschenkomst van Rusland verloren. Het is niet noodig de geschiedenis verder na te gaan de eene oorlog volgde den an deren op. Tordat in 1914 de wereldoorlog uitbrak. En weer moest Hongarije meedoen alle dapperheid, al het vergoten bloed, alles was vergeefs. Hongarije verloor den oorlog Maar het volle lijsten, de ellende in al haar verschrikking begon voor de ongelukkige bewoners toen de oorlog geëindigd was. Eerst de overheersching van 't Communisme, erger dan de oorlog zelf, dan de Roemeesche bezetting. En droevig zeide de Hongaarsche priester het is misschien beter maar niet veel te zeggen over hetgeen de Roemeenen in Hongarije en met Hongarije gedaan heb ben ons vee, onze machines, onze maga zijnen. En toch, dat alles is nog het ergste niet. Hongarije is verdeeld, kapot gemaakt, overal zijn stukken afgenomen, en van die wonde zal het land nimmer genezen. Het tractaat van Trianon heeft Hongarije ver moord tweederde van zijn gebied moest het af taan, en nog wel het beste. Waar is het schatrijke Transylvanië en Erdely? In Roe- meensche handen Waar is de Barét, de beste graanschuur der wereld Dat hebben de Serven. Wat bleef er over van Noord-Hon- garije met zijn mooie Karpathen en rijke mijnen Vraagt het aan de Czechen. En wat al die verliezen voor Hongarije betee- kenen? Machteloosheid, onmogelijkheid om zich ooit weer op te heffen, zoolang die toestand blijftals gevolgen daarvan wan hoop, zelfmoord, in één woord langzame vernietiging van het land en zijn volk. En zou men nu niet kunnen gelooven, dat er geen overdrijving is in de beschrijving der ellende, vooral te Budapest, zooals die den laatsten tijd in de pers te lezen was Werkloosheid Zoo juist had mijn zegsman een bericht ontvangen uit Kisjest, een voor stad van Budapest alleen daar waren 5000 menschen zonder werk. Woningnood Het dagblad „Magyar Hir- lap" schrijft in Budapest zijn thans 54.000 menschen, die in stallen, pakhuizen en gara ges wonen. In die statistiek wordt niet ge sproken over hen, die in barakken, kelders en leege spoorwagens huizen. Als ge de Lenke ut, de Hungeria ut enz. doorwandelt, dan zult ge het woordje „woningnood" leeren verstaan. Woningen 2% M. breed, 34 M. lang en 2 M. hoog (och meet dat eens uit in uw kamer niet van steen, maar van hout en leem en dat enkele vertrek is voor de geheele familie woonkamer, slaap kamer, keuken, alles tegelijk. Die priester vroeg Zouden in Holland de varkens niet een beter verblijf hebben?.... Ik geef geen antwoord. In de Hungaria ut had hij zelf meer dan dertig zulke woningen geteld. Tot zoover deze gezaghebbende Hongaar sche priester. Och, laten wij nu niet meer vragen of de Hongaarsche kinderactie nog noodig is. Als de taal der grooteren niet ontroert, wil ik nog de kleinen laten spreken. Hier volgt een briefje, die de Hongaarsche kinderen geschreven hebben aan hun kame raadjes in Holland. Lieve Kameraadjes De Hongaarsche kinderen, die reeds in Holland geweest ziin en thans weer hier zijn, vertellen ons veel van de Hollandsche kinde ren, hun kameraadjes. Zij vertellen, dat de kinderen in Holland zulke mooie kleederen hebben, dat zij iedcren dag chocola krijgen, dat zij zulk een goed hart hebben, en lat zij hun chocola en hun boterham altijd met de Hongaarsche kameraadjes gedeeld hebben. En zii vertellen zulke mooie dingen over St. Nikolaas en het Kerstfeest. Wat moet het daar in Holland toch mooi en goed zijn. Wij zouden toch ook zoo gaarne naar Hol land gaan, want wij hebben hier geen St. Ni- kolaasfeest en geen Kerstfeest. Wij hebben niets, wij krijgen niets, geen kleeding, geen schoenen, geen eten, geen spelen, niets, niets Wij hebben geen vuur, en het is zoo koud. Begrijpt ge, beste kameraadjes, hoe het le ven hier is Ook 's Zondags kunnen wij niet naar de kerk gaan, en gij kunt naar de H. Mis gaan en de H. Communie ontvangen, en Kerstmis komt nu, en dan moogt gij naar de kribbe gaan, en wij moeten thuis bli,\eru Wij kennen Uw goed hart en daarom dur ven wij U vragen o helpt ons, helpt ons gij zult uw broertjes en zusjes in Hongarije van honger en ellende niet laten vergaan, toe vraagt, of wij ook naar Holland mogen komen. Beste broertjes en zusjes, hebt medelijden met ons iederen dag stervan er onder ons van honger en kou. Uw diep ongelukkige kameraadjes uit Hongarije. Budapest, 15 November 1926. Einde April komt er weer een kindertrein in Holland. Hoeveel van die arme stakkers zul len we dan blij kunnen maken En zou men denken, dat men met die hulp alleen maar lichamelijke nood lenigt Gelooft men niet, dat, waar zooveel geleden wordt, hulp gretig wordt aanvaardt, onverschillig van welke zijde die hulp komt Maar zouc'en dan zij, die helpen, niet op succes mogen hopen, wanneer zij tegelijk met het geven van dié hulp, de menschen trachten te winnen voor hun beginselen ook op godsdienstig terrein Ja, ook het Christelijk Protestantsche jeugd werk in Hongarije werkt daar hard. Dezer dagen is een propagandist van dat jeugdwerk, de heer Töltessy, naar Holland gekomen en heeft daarover 28 Februari te Leeuwarden gesproken. Ook hij vertelde, dat de invloed der kinderen, die in Holland geweest waren, zoo machtig werkte op de families, als die kinderen weer terug waren gekomen. Het werk, zoo zeide de heer Töltessy, dat de Christelijke Jeugdvereeniging in Hongarije doet, is diep Christelijk werk in het centrum van dien arbeid staat de Persoon van Jesus Christus. Wij willen onzen Hongaarschen jongens geven het hoogste, wat er is, contact met Jesus Christus in hu» leven. Er is een opleving in het Hongaarsche Protestantisme, en onze Jongelingsvereenigingen hebben daar deel aan. Wij hebben eerbied voor den ijver van dezen Christelijken propagandistmaar even willen wij onderstrepen wat ook hij beweerde, dat de kinderen, die hier geweest zijn, het geheele leven van hun familie beïnvloeden volkomen in overeenstemming met hetgeen een Pastoor uit Boedapest verklaarde, dat de kinderen, die terugkomen uit Holland, nieuw godsdienstig leven in zijn parochie brachten. Mogen wij dan de Hongaarsche kinderactie niet een missiewerk noemen En zou het dan niet een verdienstelijk werk zijn, ook om die reden, neen juist om die reden, Hongaarsche kinderen hier te laten komen, en ze weer als kleine maar krachtige missionarissen naar hun land terug te laten gaan Er is maar één waar geloof het geloof van het Katholiek Hongarije. En droevig zou het zijn, om maar geen ander woord te gebrui ken, wanneer als gevolg van de ellende, ook nog dat geloof zou verzwakken, of, erger nog, verloren zou gaan. F. J. SCHIMMEL, Rector. Voor aanvrage gelieve men zich te wenden tot het sub-comité der Hong. R.K. Kinder comité. I CH. L. v.d. BILT. Lid der Tweede Kamer. Haarlem, Verspronkweg 105. Voor het Arnhemsch Gerechtshof stond in hooger beroep terecht de reiziger J. W. S., uit Nijmegen, die door de Rechtbank, wegens het veroorzaken van zwaar lichame lijk letsel was veroordeeld tot 14 dagen gevangenisstraf. Getuige G. R. agent van politie te Nij megen, stond den bewusten avond ter hoogte van de Annastraat, toen een troep militahea passeerde. Het was heldere maan, een oogen- blik daarna naderde 'n auto met kleine lich ten op. Plotseling reed de auto op de mi litairen in, die daardoor er onder kwamen. Er ontstond een rumoer en geschreeuw; get. ging er direct heen. Get. verklaarde, dat verd. naar sterke-drank -ook en onvast op zijn beenen stond. Verd. hierna gehoord, zeide, dat hij plotse ling den troep militairen op drie meter af stand voor zich zag. Uitwijken kon hij niet meer, daarom remde hij uit alle macht. Verd. gaf toe eenige alcohol-houdende dranken te hebben gebruikt. Nadat nog eenige getuigen Èl decharge waren gehoord, eischte de adv.-gen, 14 dagen hechtenis. Uitspraak over 8 dagen. Niet alleen menschen, maar ook dieren houden van gezelligheid. De Haagsche spreeuwen zijn hiervan een sprekend bewijs. Wanneer zij over heel de stad verspreid hvn dagtaak hebben verricht, zoeken zij tegen zonsondergang hun gemeenschappelijk kclo- niehuis op, dat zij gevestigd hebt en in de jonge dennenbeplanting achter de Bcscljes van Pex bij het in aanbouw zijnde kinder ziekenhuis te 's-Gravenhage. Daar komen zij iederen avond, naar schatting wel ten getale van 40 4 50.000, bijeen en vertellen elkander kwetterend en totelend het nieuws van den afgeloopen dag, totdat de duisternis invalt en ze op de wiegende takjes der boo- men in slaap worden geschommeld. 't Is een eigenaardig en boeiend gezicht zoo vertelt de „Msb.", deze zwarte wolk van vogels, die iederen avond weer op de dennen bosch jes neerstrijkt. Een attractie voor de late wandelaars. Naar wij vernemen, dreigt er thans echter gevaar voor deze vogelkolonie. De Haagsche plantsoenendienst is namelijk niet gesticht over zoo'n massale bewoning van de dennen- boschjes, omdat de vogels de jonge aanplan ting geheel met hun uitwerpselen overdek ken. Vogelmest is zeer goed en nuttig voor boomen, bloemen en planten, wanneer ze bij de wortels wordt gebracht,, maar niet op de takken en bladeren. Daar doer ze meer kwaad dan goed, zooals ook bij deze dennen- boschjes blijkt. De jonge dennen kwijnen weg onder de overdadige en niet te juister plaatse aangebrachte bemesting. Daarom wordt ernstig overwogen om de spreeuwen-kolonie achter de Bcscljes van Pex te verjagen. Het is niet de bedceling de vogels te dooden, maar men wil ze alleen tot behoud van den jongen aanolant vandaar ver drijven. De vogels zullen door den „sterken arm" uit hun koloniehuis worden gezet. Misschien dat de Huurcomrr.issie er voor- loopig nog wat aan kan doen de Huurwet ten blijven immers tot half Juli van kracht

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1927 | | pagina 10