Het verdrag Nederland—Belgie k de Eerste Kamer. VOORTZETTING DER DEBATTEN. MIJNHARDT'S Hoofdpijn-Tabletten 60 ct Laxeer-Tabletten 60ct Zenuw-Tabletten75ct Staal-Tabletten 90 ct Maag-Tabletten 75 ct Bij Apoth. en Drogisten De Pameb'ike Internuntius te 's-Gravenhage. Het overnachten buiten de militaire kazernes. Voor 't eerst asfalt in Friesland Averij aan een onderzeeër. Werkloozen naai' Drente. Het drama te Zundert. De toepassing der land- arbeiderswet. Het 60-jarig bestaan van het „Roode Kruis." Het stoomgemaal te Keizersveer. Onder de Radio-berichten: Het Duitsche antwoord op de Belgische nota inzake de strafvermindering der moordenaars van luitenant Oraff. Het garantie-verdrag tusschen Letland en Rusland is geparafeerd. De gearresteerde Russen in China verblijven te Tsjinanfoe, waar ze goed verzorgd en behandeld worden. Het Duitsche antwoord op de Belgische nota. Hevige regens in Z. W. Frankrijk Het a.s. vertrek der gedelegeerden te Genève. Een diplomatieke conferentie voor in- en uitvoerverbods bepalingen. Masaryk woont de zitting bij. De Saarkwestie in openbare zitting. Het garantieverdrag Letland Rusland geparafeerd. Stakingson geregeldheden te Athene. Het voorstel van Coolidge. De arrestatie der Russen. De Britsche handel. Vit het Lagerhuis. De Britsche troepen te Sjanghai. Alvorens de Eerste Kamer gisteren de beraadslagingen over het verdrag Neder landBelgië voo-zette, deelde de voorzit ter, baron van Voorst tot Voorst mede, dat de centrale afdeeling besloten heeft, Dinsdagavond a.s. 8 uur in de afdeelingen te doen onderzoeken eenige wetsontwer pen, waarmee spoed moet worden betracht, o.a. die betreffende de g-enswijziging van Haa Iem en Breda. De openbare verga ring begint Dinsdag te 2 uur. Het woord was daarna wederom aan den heer Briel (A.-R.) die zijn rede, welke hij den vorigen dag had afgebroken, weder voortzette. Hij ziet in de opheffing der neutraliteit van België voor ons land een gevaar. België wenscht met de vervallen verklaring zi:per neutraliteit de vrije hand te krijgen om later wellicht te kunnen be reiken, wat het nu niet kan. Waarom heeft de minister zonder meer alle waarborgen van Nederland laten ver vallen en ook zonder waarborgen toege staan dè opheffing van het verbod voor Antwerpen om oo-logshaven te zijn en de vervallenverklaring der neutraliteit. Het tractaat heeft den invloed van België op de Schelde en de Wielingen aanmerkelijk versterkt en in strijd met de bedoeling der mogendheden in 1839; nieuwe uitwegen toegestaan in den vorm der kanalen, die, volgens spr. niet anders zijn dan territo riale servituten. Wanneer de minister denkt de toenade ring tot België te kunnen koopen door een nieuw Schelderegime en een paar kanalen, vergist hij zich. Tot die politiek kan spr. niet medewerken. Wil België ook die toe geregeld en die schade -S toch geenszins denkbeeldig. Daarbij, de Schelde is een zeer grillige rivier en een kleine oever-verandering kan groote gevolgen hebben. Nederland zou zelf de verliezen hebben te dragen, als het trac taat wordt aangenomen. Zelfs kan de grilligheid der Schelde een onverwachte catastrophe veroorzaken. Een verdrag, dat de schadevergoeding voor werken, die wij niet gewenscht hebben, negeert, kan spr niet goedkeuren. Welke besparing brengt nu het Antwer penMoerdijk Kanaal? Spr. beschouwt het kanaal Antwerpen Moerdijk nader. Het geeft aan de scheep vaart een 60 K.M. korteren weg. Berekend op 15 cent per ton en per dag, geeft het in een heel jaar aan Antwerpen 1 millioen gulden besparing. Hiertegenover staan de kosten van het kanaal die spr. becijfert op 75 millioen, wat neerkomt op een jaarlijk- sche kosten van 6 millioen. Dus zou Ant werpen vier maal grootere scheepvaart moeten krijgen om do kosten van het kanaal eruit te kunnen halen. Daarmee wil spr. aantoonen, dat het kanaal Antwerpen niet van zoo groote beteekenis is. Antwerpen heeft het kanaal niet noodig. Daarbij komt, dat de scheepvaartweg over Hansweert uit stekend in orde is. Antwerpen heeft zich met onze hulp tot een krachtige haven ontwikkeld en als dank daarvoor, worden wij met onze weldaden om de ooren geslagen. Maar laat men nu veronderstellen, dat België gelijk had en dat de vaarweg over nadering dan dient het alle annexionistisch Hansweer{ onvoldoende en niet te verbe_ streven te laten varen. Maar Belgie zal te dan Moef_ meer et oog s aan p e ui e ïjixe pr dijk aan België kunnen worden toegestaan, vmcies, als het daar zijn invloed heeft ver- j r i j j groot door de beide kanalen en zijn hege- ™aar dan °P geheel andere voorwaarden monie over de Schelde. Nu zal ,eder and °P c'Sen geb.ed het kanaal Spr. vraagt, of de oogen van den minis- »°e.ten aanleggen. We zullen dus moeten ter niet opengegaan zijn door het Belgisch- beginnen met ongeveer 45 millioen op tafel Fransch militair accoord? Oi wilde de!1® leë?en. ons dan „nader te verstaan minister door concessies dat gevaar bezwe-°v" de kosten. En op welke basis zal de ren'' Het schijnt, of de Nederlandsche beslissing moeten vallen? Ook op die van diplomatie heeft geslapen. Wil België „wederzijdsch" belang? Dan kunnen we, na andere waarborgen geven, dan is het spr. j de redevoeringen van den Minister, nog goed; hij neemt echter geen genoegen met' verrassingen beleven! Spr.'s indruk is, dat de verklaring van minister v. d. Velde, dat' door zijn eenzijdigheid het tractaat den toets ari. 6 van het oude verdrag, waarbij beide des critiek niet kan weerstaan en dus ver partijen voor goed afzien van elkanders worpen moet worden. territoir, blijft bestaan. Een nieuw tractaat zou moeten tot stand komen, waarbij Nederland en België verklaren, elkander niet aan te vallen. Dit is heel goed bestaan baar naast het pact van den volkenbond. Zou dit gebeuren, dan is er geen bezwaar meer, België's neutraliteit vervallen te ver klaren. Als zijn hoofdbezwaar tegen het verdrag resumeert spr., dat Nederland zich niet rustig kan ontwikklen zoolang uit het Zui den gevaar dreigt, dat dit verdrag het ge vaar niet wegneemt maar vergroot. Niet tegenstaande de door ons gedane conces sie is de begeerte van België naar onze Zuidelijke provincies niet verminderd. Wordt het verdrag aangenomen, dan voorziet sp-., dat, bij het eerste conflict in Eurona het kaartenhuis, door dezen minister gebouwd, ineen stort en er niets zal overblijven dan de ontstellende werkelijkheid, dat Neder- Vervolgens is aan het woord de heer Van Wassenaer van Catwijck (C.-H.). Spr. wijst erop, dat het Minister van Karnebeek moclit gelukken, de herziening van het tractaat van 1839 buiten de bemoeiing der mogend heden te houden. Het spreekt vanzelf, dat Nederland, daarin niet had kunnen slagen, ware het niet, dat wij aan België iets hadden aan te bieden. Ten opzichte van België is onze politiek goed geweest De vraag is nu maar, oi de middelen, die gebezigd zijn, niet schadelijk kunnen worden voor onze economische of politieke belangen. Wat nu het kanaal Ant werpenMoerdijk betreft, het is begrijpe lijk, dat Antwerpen deze vaart wenscht, want de weg naar Dordt en door de Zeeuw- sche stroomen wordt hoe langer hoe ge vaarlijker smds er groote Rijnschepen wor den gebruikt, land zijn Zuidelijke provincies zal moeten Verder komt spr op tegen de voorstel ten offer brengen aan zijn vredelievend- hng, alsof het tractaat ons zou komen op heid. Aan de Kamer is de «slicht te pogen I reusachtig.kosten. Als wij een kanaal met de fout, die begaan is, te herstellen, door dit verdrag te verwerpen. Hierna is het woord aan den heer RING (VB). Spr. wil er den nadruk op leggen, dat het hem moeite kost tegen dezen minis ter, dien hij zoo lang gevolgd heeft, .n op positie te komen. Hij kan hem echter thans niet volgen. Wat betreft verklaringen in binnen- en buitenland, deze acht spr. van geen waarde, al zijn de autoriteiten ook geheel te goeder trouw. Men zal immers later niet vragen, •wat die of gene autoriteit in 1927 gezegd heeft, doch wat er in het contract staat. De inbreuk op onze souvereir.iteit met be treking tot de Schelde komt spr. al te kras en onaanvaardbaar voor. Een grondwett.g bezwaar wil spr. niet aanvoeren. Dit kan bij internationale regelingen moeilijk gelden, aangezien anders internationale regel.ngen in vele gevallen onmogelijk waren door het verschil in constitutie van verschillende landen Veel sterker nog is sprekers twende pol - ticke bezwaar. In het tractaat toch wordt conventioneel vastgelegd, dat ongepraejudi- ceerd is de vaart van Belgische oorlogssche pen op onze wateren. Iets wat vaststond, wordt nu twijfelachtig gesteld. Het is daar begeeren, behoeven wij aan de kosten wei nig of niets bij te dragen. België kan ons nooit dwingen arbitrage over de kosten te aanvaarden. Wat politieke bezwaren betreft, die kent spr. niet. De Belgische minister heeft ver klaard, dat Nederland te allen tijde recht heeft, Belgische oorlogsschepen te weige ren. De Belgische minister zal ons toch niet om den tuin leicffcnl Ware dit zoo, dan zou in België een zeer groote groep moeten bestaan, die bij de eerste de beste gele genheid wil toespringen, om ons te dwingen te doen, wat wij nu niet willen. En als dat zoo is, dan- zou verwerping van het tractaat geen middel zijn, de macht van die groep te verkleinen. De heer KOSTER (V.B.) legt er den nadruk op, dat vooral voor Limburg, het tractaat zeer nadeelig is. Hij sluit zich aan bij het oordeel van deskundige kringen, dat bij aanneming van het verdrag het kanaal AntwerpenRubrort er niet zal komen. Vooral in België vraagt men z:ch af, waar voor deze tweede kostbare verbinding moet dienen. Op deze wijze komen alle voordee- len aan België en worden de Nederlanders bij de Belgen ten achter gesteld. Het ver drag zegt, dat het kanaal over Bocholt Loozen alleen dienstbaar zal worden ge- om zoo govaarliik, omdat deze kwestie njgggt aan den afvoer van water, maar van waarschijnlijk zal worden opgelost op een verruiming van de Zuid-Willemsvaart wordt zeer ongelegen tijdstip. De tegenpartij kan daarin niet gesproken. België is nooit van met deze clausule beweren, zij het ten on- zjns geweest, aan die verbrecding mee te rechte, dat over dit punt verschil van ge- werken. voelen kon bestaan. Hierna wordt de vergadering verdaagd Aanvankelijk wordt een algemeene rege- tot Dinsdag a.s., des middags 2 uur. ling getroffen omtrent alle oorlogsschepen, maar dan zegt het verdrag: De tekst regelt j riets omtrent de Belgische oorlogsschepen, j TWEEDE KAMER. Dit is ongerijmd. Hier wordt erkend, dat er verschil is tusschen Belgische en andere oor- i Vrijdagmiddag werd in de vergadering van logsschepen. En conventioneel wordt vast- Me Tweede Kamer door den voorzitter voor gelegd, dat d.t verschil blijft bestaan. De 'gesteld op Vrijdag 18 Maart te 11 uur een Belgische oorlogsschepen zijn in het tractaat gebracht, doordat zij een uitzondering op de uitzondering vormen. Alleen dit is voor spr. een re-en, om tegen het verdrag te stemmen. Indien het tractaat verworpen wordt, mag aantal wetsontwerpen in de afdeelingen te onderzoeken, o.w. het ontwerp tot instelling van een departement van defensie, waartoe besloten wordt. Verder stelde de voorzitter voor, een aan- nooit 'emand beweren, dat wij weigeren met tal wetsontwerpen aan de agenda toe te België samen te werken Nederland is daar voegen, ben-vens de interpellatie van L. de te allen trde toe bereid. Hef tractaat moet Visser inzake het zenden van den kruiser dan ook alleen worden verworpen uit hoofde ..Sumatra" naar Shanghai. Hiertoe werd eveneens besloten. De volgende conclusies en wetsontwerpen werden vervolgens zonder hoofdelijke stem- j T A MnP fR KI het im n!f aangenomen: Wetsontwerp Wijziging van de begrooting van de onereuse bepalingen, die de veilig heid van ons land in gevaar brengen. Hierna werd een half uur gepauzeerd, waarna de heer v, woord kreeg. ept 'van inkomsten en uitgaven van het Leenings. Spr. beg-nt met als tegenstander van het Ws 19H V0Qr verdrag dank te brengen aan den Minister Conclusie van faet yersl der Commissie voor hetgeen deze in 1919 deed voor ons yoor de staatsuitgaven omtrent de rekenin- laud, toen Belgie de begeerige handen naar gen van den referendar;Si beIast met het gel_ ons land uitstrekte. delijk beheer bij het Agentschap van het Maar nocht de toelichting, noch de Me- Ministerie van Financiën, te Amsterdam, morie van Antwoord, noch s Ministers mee- wegens de a;g;fte en wegens de tegelde- sleepende rede in de Tweede Kamer hebben joking van de schuldbekentenissen der 5 spr. de overtuiging geschonken, dat het ver- pct Staatsleening 1919. crag, zooals de Minister het wil, uitsluitend £)an deelde de voorzitter mede, dat de als pol.tiek document moet wore en be- j-egsering verzocht heeft, het wetsontwerp, schcuwd. Het is geenszins noodzakelijk het houdende voorbehoud der bevoegdheid tot economisch en militair element uit te scha- toetreding tot de ontwerpverdragen van kelen. Wash'ngton, betreffende den arbeid van Toch is spr. niet onder den indiruk ge- vrouwen vóór en na hare bevalling nog eeni- komen van het misbaar onzer havensteden, gen tijd aan te houden. In verband daarmede, noch van de hondtrd-en-een adressen. stelde de voorzitter voor, het ontwerp van Allereerst is daar de Belgische eisch, dat de agenda af te voeren, waartoe besloten de Schelde te all'n tijde bevaarbaar moet werd. zijn, ook voor de allergrootste schenen. Vol- Verder werden aangenomen: gans deskundigen zal1 dat onmogelijk zijn, Conclusie van het verslag der commissie tenzij er .voortdurend aan gewerkt wordt, voor de Staatsuitgaven betreffende de reke- de rivier hier en daar verlegd wordt en de ning ven ontvangsten en uitgaven betrefiende bandijken worden doorgesneden, waarbij )het Fonds van de Consignatiekas, dienst onze oeververbinding in gevaar komt en de 1926. bewoners der oevers groote schade kunnen Conclusie van het verstag der commissie lijd en, voor de Staatsuitgaven omtrent de spcci- De meerderheid der beheercommissie be- ifieke opgaaf van gedane aan' oopen 2>2, 3, slist over ce noodzakelijkheid van die wer- \3% en 6 percents N&iionale Schuld in den ken, maar over de eventueele schade is niets (loop van 1920, •conclusie van het verslag 3er Commissie voor de Staatuitgaven omtrent de Rekening van inkomsten en uitgaven van het Staats bedrijf der Artillerie-Inrichting over 1925; conclusie van het verslag der Commissie voor de Staatuitgaven omtrent de Rekening van het „Fonds uit de zuivere winsten ver kregen uit aanmuntingen voor rekening van het Rijk" over 1925; conclusie van het verslag der commissie voor de Staatsuitgaven omtrent de rekening van het „Fonds uit de zuivere winsten ver kregen uit aanmuntingen voor rekening van Nedcrlandsch-Indië" over 1925. Wetsontwerp machtiging tot het aangaan van een overeenkomst van ruiling van per- ceelen te Wageningen. Wetsontwerp begrooting van het Staats- visschershavenbedrijf te IJmuiden voor 1927. Voortgegaan werd dan met de beraadsla gingen over de wetsontwerpen inzake op heffing van 33 kantongerechten. Hierbij voerde de heer v. d. Sluis (S.D.A.P) het woord. Spr. zet de nadeelen uiteen welke aan de voorgestelde opheffing verbonden zijn. In de eerste plaats zal het platteland een goede raadsman verliezen; voorts wordt het plat teland financiëel zwaarder belast en bovendien worden van het platteland weder intellectueele krachten weggenomen. Nu weet spr. wel, dat collegiale recht spraak de voorkeur verdient, maar dat mag er niet toe leiden, dat het werk van de kan tonrechters wordt veroordeeld. Het groote voordeel van de kantonnale rechtspraak is daarin gelegen, dat de kantonrechter niet zoo lijdelijk is als de rechters in de recht banken. De kantonrechters zien de belang hebbenden voor zich en procedeeren zoo'n beetje m°t de partijen mee. Het onderhavige wetsontwerp acht spr. oraematuur en hij vraagt of het niet beter zou zim om d» beraadslagingen te schorsen. De heer VAN SCHAÏK (R.-K.) vond de aangevoerde bezwaren wel overdreven, al kan hij met de voorgestelde ontwerpen, zooals ze nu ter tafel liggen, niet mee gaan. Opheffing zal zeker bezuiniging brengen; maar spr. zou de taak der kantonrechters uitrfebreid willen zien. Waar spr. bet wetsontwerp praematuur arht, vraagt hij of bet niet beter is de beraadslagingen nu maar te schorsen. De heer HEEMSKERK (A.-R.) is de mee. ring toegedaan, dat ook op de rechtspraak bezuinigd kan worden De bezuiniging is thans echter niet meer zoo dringend noodzakelijk als bij de indiening van het ontwerp. Daar om moeten we het ontwerp uit een ander oogpunt beschouwen. Spr. voelt niet veel voor de uitbreiding van de bevoegdheid van den kantonrechter. De heer ZANDT (Staatk. Geref.) legde ziin meening vast, dat te verkrügen bezuiniging geschiedt ten koste van het platteland. B': opheffing zal de plattelandsbevolking veel meer kosten moeten maken. Spf. acht uit breiding van de comoetertie van den kan tonrechter al'esz.'ns wensobetiik. De MINISTER VAN JUSTITIE, de heer DONNER, beantwoordt de sprekers. Het heeft spr. verbaasd dat het financieel argu ment voor de onderhavige reorganisatie var den Staatsdienst zou ziin vervallen, al geeft snr. toe dat de financieele toestand iets min. der ernstig is geworden. Snr. kan voorts het verband tusschen deze ontwerpen en het ontwerp inzake de classificatie Van de kan tongerechten riet loslaten, wanneer deze ontwerpen word'n verworpen, dan is ook het andere van de baan. Wanneer de Kamer de ontwerpen ver werpt, dan zal zij niet alleen een bezuini ging afwijzen, maar zit zal tevens een vert kregen bezuiniging te niet doen, aangezien snr. dan genoodzaakt zal ziin, in de be staande 17 vacatures te voorzien.' Afgescheiden van de bezuiniging is op heffing der kantongerechten noodig, om er geen voldoende werk voor is. Het is in de zaal rumoerig en telkens ver. zoekt de voorzitter stilte, daar dé minister zich bijna niet verstaanbaar kan maken. Bij de replieken, dient vervolgens de heer van Schaïk R.K. de volgende motie in: „De kamer, van oordeel, dat de hooge kosten, verbonden aan het voeren van een burgerlijk geding, ook van meer eenvoudi^en aard, voor een deel der rechtzoekenden een ernstige belemmering vormen om hun recht te vervolgen; dat het gewenscht is wetteliike voorzieningen te treffen, om deze belemmeringen zooveel mogelük uit den weg te ruimen; dat de beide in behandeling zünde wetsontwerpen, waarhij wordt voorgesteld de opheffing van kantongerechten, afgezien van de daartegen ingebrachte bezwaren, vooruitloopen on deze voorzieningen en deze kunnen bemoeileken, schort de beraadsla ging over de aanhangige wetsontwerpen op." De MINISTER :egt in deze motie een zaehten vorm van verwerping te zien. De motie wordt hierna aangenomen met 46 tegen 26 stemmen. De MINISTER verzoekt in verband met dezen uitslag mede aanhouding van hef ont werp betreffende de classificatie der kan tongerechten. Z.h.s. worden aangenomen de conclusie van het verslag der Commissie omtrent de inlichtingen op het adres van G. Leeuwen haag en H. van Zuidam, leden van den Raad der gemeente Hurwenen, won™nde aldaar, houdende verzoek om vervolging van h. i. in de administratie dier gemeente gepleegde strafbare feiten; en de conclusie omtrent det adres van L. G. Lejeune, bouwkundige te Vugbt, houdende verzoek om vergoeding van de door adressant bij den door hem uitrfevoerden woningbouw geleden schade. Vervolgens is aan de orde het wetsont werp tot wijziging der Land- en Tuinbouw- ongevallenwet 1922. De heer VAN DEN HEUVEL (A. R.) voelt veel meer voor een contröle van Staatswege dan van de bedröfsvereenirftngen. De heer BAKKER (C. H.) acht het niet juist dat het voorgestelde bedrag ad f 125.000 geheel wordt verhaald op de be- drüfsvereenigingen. De heer AM ENT (R. K.) wil de bedrijfs- vereeniging"u ru»t zwaarder belost zien. De heer LEENSTRA (A. R.) vreest, dat de voorgestelde verhooging zich in de toekomst zal wreken. Hierna wordt de vergadering verdaagd tot Dinsdagmiddag 1 uur. Aan de agenda van de Tweede Kamer zijn o.m. toegevoegd: het wetsontwerp betreffende beschik baarstelling van een renteloos voorschot uit 's Rijks kas ten behoeve van de N.V. Zeeuwsch-Vlaamsche Waterleiding Maat schappij gevestigd te Terneurzen; het wetsontwerp tot verlenging van den termijn der opschorting van de betaling van rente en aflossing van de Surinaamsche Spoorwegleening; het wetsontwrp inzake onteigening voor den aanleg van het Julianakanaal; het wetsontwerp inzake onteigening voor verbetering van den Rijksweg van de Haag- sche Schouw naar Haarlem; het wetsontwerp houdende nadere voor schriften ten aanzien van de uitoefening der geneeskunst. Internuntius gpaeere3Iteer3 wor3t ïe Kowno 1 in Litauen- Als gevolg hiervan zal, naar de Msb. ver neemt, Zijn Excellentie op het einde dezer maand naar Kowno vertrekken, teneinde al daar na het overhandigen van zijn geloofs brieven zijn werkzaamheden te beginnen. Hoe lang hij daar zal verblijven is nog niet met zekerheid te zeggen, maar dat dit 6 maanden zou zijn, zooals gemeld is, kan met beslistheid worden tegengesproken. Zijn verblijf aldaar zal zonder twijfel korter duren. Tijdens zijn afwezigheid uit 's-Gravenhage wordt Mgr. Kaldewey, Secretaris van de Nuntiatuur te Boekarest, die reeds van 1921 tot 1924 aldaar was als secretaris, belast met de internuntiatuur ad interim, in verband waarmede hij dezer dagen in de residentie verwacht wordt „Msb." Zijn vertrek naar Kowno. Mgr. L. Schioppa, de Pauselijke Internun tius te 's-Gravenhage, heeft dezer dagen zijn geloofsbrieven ontvangen, waarbij hi) tevens, zooals reeds vroeger is gemeld, als Een nieuwe regeling vastgesteld. De Minister van Oorlog heeft aan de Bur gemeesters der gemeenten een schrijven ge zonden, waarin hij mededeelt, dat de rege ling betreffende het overnachten buiten de kazerne vervangen is door een nieuwe, vastgesteld bij beschikking van 16 Decem ber 1926. Met betrekking tot het overnachten buiten de kazerne van dienstplichtigen tijdens de herhalingsoefeningen geldt, krachtens de nieuwe regeling, o. a. het volgende: 1. Dienstplichtigen, die voor herhalings oefeningen in werkelijken dienst moeten kemen en gedurende dat tijdvak buiten de kazerne wenschen te overnachten, richten daartoe ten minste één maand vóór den dag van opkomst een schriftelijk verzoek aan den dorpscommandant; deze neemt dan op het verzoek een beslissing. Aan hen, die be doeld verzoek na het in den vorigen volzin aangegeven tifdstip doen, kan de gewenschte vergunning slecht bij uitzondering worden verleend. 2. Aan ongehuwde dienstplichtigen wordt door den commandant de vergunning uit sluitend verleend, indien overnacht zal wor den in het huis van hun ouders. Deze moe ten schriftelijk hebben verklaard, dat zij met de vergunning instemmen en dat zij bereid zijn met de regelen betreffende het over nachten buiten de kazerne, in hel bijzondei met de bepaling, dat kosten, welke uit het overnachten buiten de kazerne voortvloeien, niet door het Rijk worden vergoed. 3. Aan gehuwde dienstplichtigen wordt door den commandant de vergunning slechts ver leend, indien het overnachten ten huize hunner ouders of in hun gezin plaats heeft 4. De vergunning wordt door den com mandant slechts verleend, indien de woning, waarin overnacht zal worden, in of nabii de garnizoensplaats is gelegen, zr>odat de af te leggen afstand geen nadeeligen invloed uit oefent op den goeden gang van den dienst en van de oefeningen. 5. Aan dienstplichtigen, op wie deze re geling van. toepassing is, kan vrijstelling van deelneming aan de menage worden verleend. 6 Voor of als gevolg van het buigen de kazerne overnachten, kan geen enkele ver goeding van gemaakte kosten van het Rijk worden gevorderd, dus ook niet ingeval van ziekte, voor geneeskundige behandeling, me dicijnen, versterkende middelen of verple ging. 7. De vergunning wordt ingetrokken, in dien dit in het belang van den dienst of van het handhaven van orde en veiligheid noodig is en ook, indien het gedrag, de wijze van dienstvervulling, onvoldoende verpleging of het heerschen van besmettelijke ziekte daartoe aanleiding geeft. Overigens wordt als regel aan hem, die vergunning heeft om buiten de kazerne te overnachten, daarin niet anders logies verstrekt dan in gevallen, waarin de commandant het noodig acht. De gemeenteraad van Smallingerland be sloot tot vernieuwing van den grintweg door het dorp Boornbergum en aan de Maatschappij „Wegenbouw" te Utrecht op te dragen den aanleg van een asfaltbeton- weg ter lengte van 1600 Meter en ter breedte van 4 Meter. De kosten met in begrip van de afwatering worden geraamd op 32 000. Een weg van deze constructie zal de eerste asfaltweg in Friesland zijnn. Toen de onderzeebooten O. 6 en O. 8 van Vlissingnen naar Nieuwediep waren vertrokken, is bezuiden den Waterweg de verticale stuurinrichting van de O. 6 on- klaar geraakt, waardoor zij niet verder kon varen Pogingen, door de O. 8 inge steld om de O. 6 te sleepen, mislukten i wegens het breken der tros,waarna de O. 6 door den Mijnenveger 4 naar Hellevoet- sluis werd gesleept, alwaar de noodige re paraties werden verricht welke gisteren zouden afloopen. De O. 8 zette na aankomst van mijnen veger 4 den tocht naar Nieuwendiep voort, waar zij in den afgeloopen nacht aankwam. Een bespreking met wethouder Nlvard te Rotterdam. De Rotterdamsche wethouder, de heer Nivard, heeft ten stadkuize met de plaat selijke vakcentrales besprekingen gevoerd over de tewerkstelling van arbeiders bij de ontginningen in Drente. Vertegenwoor digd waren de Rotterdamsche Bestuurders, bond, de Neutrale Bestuurdersbond, de R.K. Volksbond, het Plaatselijk Arbeiders Secretariaat, de Chr. Bestuurdersbond. het PI. Syndicalistisch Arbeiders Secretariaat en het Verbond van Vakorganisaties van Hoofdarbeiders. Bij deze besprekingen heb ben de vertegenwoordigers zich in bet al gemeen kunnen vereenigen met de getrof fen regeling, nu de proef uitsluitend met vrijwilligers genomen zal worden. Inlichtin gen werden gevraagd omtrent de houding van het gemeentebestuur indien de perso nen, die werkzaam worden gesteld, om ge motiveerde redenen het werk zullen ver laten. Eveneens verzocht men inlichtingen omtrent den werktijd en eventueele uit- keeringen bij ziekte. Mede werd de wen- schelijkheid uitgesproken, dat bij slagen van de proef reeds dadelijk tot uitbreiding van het aantal te werk te stellen perso nen zou worden overgegaan en ook werd gevraagd of er in de nabijheid der ont ginningen gelegenheid bestaat tot het ver- verVullen van godsdienstige plichten. Toezegging werd gedaan, dal niemand eenig nadeel zal ondervinden indien hij om aannemelijke redenen hel werk verlaat. De regeling omtrent werktiid zal worden nagegaan, terwijl nader onder het oog zal worden gezien, welke regeling bij ziekte zal moeten gelden. Indien ter vervroegde uïIbreTSIng van 3e proef lean wor3en over gegaan zal te vorin overleg met de vak centrales gepleegd worden. De gelegenheid tot het vervullen van zijn godsdienstplich ten bestaat voor ieder binnen een rayon van één uur gaans. De marechausscé's niet bevorderd? In verband met de vragen van het Tweede Kamerlid Drop aan den minister van Justitie, of het waar is dat de beide marechaussees, betrokken bij het geval dat zich in den nacht van 10 op 11 Januari 1927 in het hotel „Het Wapen van Nassau" te Zundert heeft voorgedaan, «n waarbij de hotelhouder Stan, van Meer het leven liet, zijn overgeplaatst en bevorderd, verneemt de „Grondwet", dat het ten eenenmale on waar is. dat beide wachtmeesters zouden zijn overgeplaatst en bevorderd. Coolen is nog wachtmeester te Zundert, terwijl ook Claassen aldaar nog gestation- neerd is. Deze laatste was tijdens het voorval adspirant-wachtmeester, na afge legd gunstig examen en werd nadien, op volmaakt reglementaire wijze, wachtmees ter. Het Tweede Kamerlid, de heer Bakker, richtte tot den minister van Binnenland- sche Zaken en Landbouw de volgende schriftelijke vragen: Is het den minister bekend, dat sommige gemeentebesturen niet zoodanig de uitvoe ring en de. toepassing van de Landarbei- derswet bevo deren als ter beantwoording aan het bij deze wet gestelde doel wen- schelijk zou zijn? Is het juist, dat sommige gemeentebestu ren aan hetgeen voorkomt in artikel 3 on der letter F. van genoemde wet de be voegdheid ontleenen, om voor het stichten van een plaatsje een gegoedheid van meer dan 10 pCt., ja zelfs 20 pCt. en meer te eischen van de stichtingskosten? Is de minister niet van oordeel, dat, hoe wel zoodanige handeling niet in absoluter zin, strijdig is met de letter der Landa'- beiderswet, op deze wijze toch de geest en bedoeling dezer wet worden miskend? Zoo ja, acht de minister het dan niet noodig, daartegen zoodanige maatregeler te nemen, dat een derrfeliike mi«kennin' van 3e be3oe!ing van den wetgever zal kunnen worden voorkomen? Acht de minister het voo-ts niet ge wenscht, ter bevordering van een ruime toepassing van de Landarbeiderswet, dat meer dan tot dusver het verlof wordt ver leend, bedoeld bij art, 4, tweede lid, de zer wet? Jubileumzegels. In Juni 1927 vie~t de vereeniging „Het Ned. Roode Kruis" haar 60-jarig bestaan. In verband hiermee zal ten behoeve dezer vereeniging een serie frankeerzegels wor den uitgegeven in de waarden van 2 ets-, 3 ets., 5 ets., 10 ets. en 15 De zegel» zullen worden verkrijgbaar ge steld met een toeslag van resp. 2, 2, 3, 3 en 5 ets. Antwoord op vragen van den heer Braat. Op de vragen van den heer Braat betref fende het nemen van maatregelen in het be lang van de geregelde werking van 't stoom gemaal te Keizersveer, luidt het antwoord van den heer van der Vegte, Minister van Waterstaat, als volgt: Het Zuiderstoomgemaal te Keizersveer i« indertijd gesticht om het nadeel op te heffen, dat de afwatering van de streek ?ou onder vinden door de verlegging van den Maas mond, en naar dat doel is 't gemaal ook in gericht. Die inrichting verhindert om het ge maal te gebruiken bij zeer hooge buitenwa terstanden, als gevolg van hooge zeestanden, waarbij ook vóór de verlegg'ng van den Maasmond de afwatering werd verstoord. Onder die omstandigheden kan bij waterlast dus niet gemalen worden. Aan een verzoek van belanghebbenden, enkele jaren geleden, om het gemaal ook naar die uitgebreidere behoefte in te richten, was dezerzijds bezwaarlijk te voldoen. Wel heelt de Minister van Waterstaat zich toen bereid verklaard, om, zoo belanghebbenden genegen waren, de daartoe noodige verbete- ing op hun kosten tot stand te brengen, een verzoek, om hen daartoe in staat te stellen, 'n nadere overweging te nemen. Voor de be- eiking van dit doel zouden de belangheb bende gronden wellicht in een waterschaps- erband moeten worden vereenigd. Gemeend wordt, dat de oprichting van zoodan'g waterschap bij het provinciaal be- tuuf in voorbe'-ei'find is. Naar aanleiding van de tot den minister van buitenlandsche zaken gerichte Belgische nota betreffende de strafvermindering voor de beide door het gerechtshof te Stettin we gens moord op den Belgischen luitenant Graff veroordeelde Duitsche politiebeamb ten, waarin aan de Duitsche regeering. wordt verweten dat zij zich niet gehouden beeft aan de door haar aanvaardde formeele ver plichting voor een gerechte straf van het misdrijf te zorgen, wordt van goedingelichte zijde meegedeeld, dat het Belgische verwijt niet gegrond is. De wijziging van de door het gerechtshof te Stettin over de beide politie beambten uitgesproken doodstraf in een ge vangenisstraf van 10 jaar strookt met de in dergelijke gevallen te dezer zake gevolgde nractijk der Duitsche justitie, terwijl de ge wijzigde straf als een behoorlijke boetedoe ning beschouwd moet worden. De Duitsche regeering is derhalve haar verplichting in ieder opzicht nagekomen. De Belgische nota zal in dezen geest worden beantwoord. De door den hoogen waterstand in Zuid- West-Frankrijk veroorzaakte verwoestingen, nemen groote afmetingen aan. Zoo meldt men uit Bordeaux, dat de toestand in de on middellijke omgeving der stad kritiek is. De buitenwegen staan hier en daar meer dan een meter onder water. In verschillende ge meenten moesten woonhuizen en fabrieken ontruimd worden. In de nabijheid van Toulouse stortte ten gevolge van den voortdurenden regenval een klokketoren in en een deel van een kerk- kerkmuur uit de 16e eeuw dateerende. Berichten uit Rochefort bevestigen, dat de storm langs de kust groote schade heeft aan gericht en dat verscheidene booten omgesla gen zijn. Van eenige dezer schepen is de be manning verdronken. Vermoedelijk zal de minister van buiten landsche zaken in Duitschland reeds heden avond Genève verlaten. Het vertrek van de overige Duitsche gedelegeerden is op Zon dag bepaald. De Fransche minister van buitenlandsche zaken Briand, en de Engelsche minister Chamberlain, zullen vermoedelijk ook heden avond Genève verlaten. Dr. Stresemann opende gisteren de ver gadering van den Volkenbond met eenige wóórden van deelneming namens den Raad aan de Japansche regeering over de aard beving in Japan Op voorstel van Stresemann in zijn functie als rapporteur van economische zaken, werd besloten in den herfst van dit jaar te Genève een diplomatieke conferentie van regeeringsvertegenwoordigers bijeen te roe pen, ten einde te komen tot het uitwerken van een internationale conventie tot af schaffing van in- en uitvoerverbodsbepalin- gen. Voorloopig werd de datum dier confe rentie op 4 November gesteld. Masaryk, de president der Tsjecho-Slo- waaksche republiek, heeft gisteren officieus de zitting van den Raad bijgewoond. Daar tusschen de Duitsche en Fransche gedelegeerden geen volledige overeenstem ming kon worden verkregen in de quaestie van het Saar-regiem, zal zij heden in een openbare zitting van den Raad komen, waar de regeeringen van F.rankrijk en Duitschland haar standpunt zullen ontwik- kelan. De Fransche regeering houdt zich aan het vergelijk, door de bestuurscommissie sie yaa het Saargebied aangenomen. De Raad zal zich bij meerderheid van stemmen over de voorstellen uitspreken. Bij de onder handelingen over het Saargebied hield de Duitsche delegatie vast aan de onmiddellijke vaststelling van den datum der terugtrek, king, evenals aan de verminde.ing van de voorgestelde troepen tot bescherming der spoorwegen, die naar 8e opvatting der Duit- schers een militaire formatie zijn. Het garantieverdrag tusschen de sovjet-! unie en Letland is geparafeerd. Gedurende een vergadering, die gisteren middag plaats had, ontstond een gevecht tusschen stakers en gendarmerie. Aan den kant der stakers werden er eenigen gedood of gewond. Tengevolge van vuur dat troepen gister avond openden op de menigte, die wei gerde zich te verspreiden, werden twee per sonen gedood en velen gewond. Er volgde een tijdelijke hervatting van de staking, d<?cb men kwam spoedig tot een vergelijk. De Japansche gezant, die aan Kellogg mededeelde, dat Japan onvoorwaardelijk het Amerikaansche voorstel aannam tot het hpu- den van een maritieme conferentie van drie mogendheden, gaf uiting aan de hoop. dat Frank-ijk en Italië ten slotte nog aan de con ferentie zouden deelnemen. Naar aanleiding van de nota der Sovjet- rtgeering met betrekking tot de „Pampat T.enina" heeft Wellington Koo den zaakge lastigde der Sovjets de verzekering gegeven, 4at de gearresteerde Russische afgezanten te Tsjinanfoe gezond en wel zijn en goed be handeld worden. Telegrammen uit buitenlandsche bron zeg gen, dat mevrouw Borodin eerder als een voorname gast werd ontvangen dan als ge vangene. LONDEN, 11 Maart. De Britsche ex port over de maand Februari is gestegen tot 42.937.000 pond sterling; in Februari van het vorige jaar bedroeg de export bijna 10 millioen pond sterling meer. De import steeg tot 93.851.000, hier is een vermindering van drie millioen pond sterling te constateeren. De oorzaak van den achteruitgang van den export is voor geen gering deel toe t« schrijven aan de troebelen in China. LONDEN, 11 Maart. Heden waren de besprekingen in het Lagerhuis grootendeels gewijd, aan een wetsontwerp, ingendiend door Captain Holt, lid van de Conservatieve Partij, hetwelk beoogt, de school van op roerige en godslasterlijke elementen te zuiveren. Daarbij keerde Holl zich in het bijzonder tegen bepaalde zondagsscholen, waar, naar hij zeide, de kinderen waren ge organiseerd, om de communistische leer stellingen te verbreiden. Van de zijde van de Labour-partij werd de noodzaak van een dergelijk wetsontwerp krachtig bestreden. Er werd daar op ge wezen, dat zelfs de minister van binnen- Iandsche zaken heeft gezegd, dat het commu nisme niet onwettig is. Voorts werd nog het argument aangevoerd, dat in gevallen, waar inderdaad van oproerigheid of godslasterlijk, heid sprrke was, de bestaande wetten vol doende zouden zijn. Na eenig debat werd de tweede lezing van het wetsontwerp met 213 tegen 85 stemmen aangenomen. LONDEN, 11 Maar. Het tweede batal jon Goldstreara Guards is heden te Sjanghai aan land gegaan. De soldaten weiden hai le lijk toegejuicht,

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1927 | | pagina 11