UTTEJïJ Gesmette en roode huid hij kleine kinderen FEUILLETON. Wat zal hij er mee doen? De Belgische minister Vandervelde protesteert tegen de begenadi ging der moordenaars op luitenant Graff. Een overstrooming in Argen- tiinië eischt vijf merschenlevens. De officieele cijfers omtrent de ver liezen bij de jongste aardbeving in Japan. GEM. BUITENL. BERICHTEN. S1NNENLANDSCH NIEUWS. Ned. R.K. Bond voor Groote Gezinnen. De arbeid der vrouwen op de fabrieken. GEMENGD NIEUWS. De verblindende autolichten. Zoo'n verwaand smoushond je. Katholieke Radio-Omroep. verzacht en geneest men met INGEZONDEN. PARKHOTEL PARKLAAN 94 - TEL. 11410 De Britsebe Luchtvaart- er Marine-begrooting. Het Lagerhuis heeft de begrooting van Luchtvaart met 225 tegen 112 stemmen aan genomen. Hoare verklaarde nog, dat twee nieuwe luchtschepen in aanbouw zijn, die in staat zijn, meer dan tweehonderd volkomen uitge ruste mannen te vervoeren, evenals een compleet eskader vliegmachines. Het arbeiderslid Lee Smith, die critiek oefende op de luchtvaartbegrooting, zeide dat Groot-Brittannië een nieuwen bewape- ningswedijver met Frankrijk begon. Lee Smith bepleitte radicale voorstellen voor de voorbereidende ontwapeningsconferentie, die een beroep zouden doen op de verbeelding der wereld. Baldwin zeide, dat hij een persoonlijk on derzoek had ingesteld naar de quaestie der ongelukken bij de militaire luchtvaart en zeide dat het percentage ongelukken te wijten aan oorzaken, die hadden kunnen worden opgeheven, zeer klein was. De voor naamste oorzaak van de ongelukken moest worden gezocht in het menschelijk element. Het meerendeel der ongelukken komt voor in de eerste twee jaren na het examen der bestuurders. Hij vroeg het Lagerhuis, geen publicatie te eischen van de technische bij zonderheden der ongelukken, die het mo reel der luchtmacht zou deprimeeren. Protest tegen de begenadiging der moordenaars op luitenant Graif. Vandervelde heeft zich bij Stresemann be klaagd over de gratie, door Berlijn verleend aan de twee Duitsche politie-beambten, die' door de rechtbank te Stettin ter dood wa^en veroordeeld wegens moord op den Belgi schen luienant Graff, waarbij hij wees op den betreurenswaardigen indruk, dien deze gra tie in België wekt. Hij had ook een onder houd met von Schubert, die zeide het leven dig te betreuren, dat de verzachting der straf (tot levenslange gevangenisstraf) werd verleend zonder dat de Belgische revenu* •werd gepolst of zelfs op de hoogte gesteld. Na dit onderhoud schreef Vandervelde een brief aan den minister van Buitenlandsche Zaken van Duitschland, waarin hij uit naam van België uit;ng geeft aan zijn groote spijt dat geen rekening werd gehouden met de formeele verplichtingen, die de Duitsche re geering op zich nam, n.l. dat zij zou zorgen voor een behoorlijke onderdrukking van de misdaad. Uit de Raadszitting te Genève. De lofspraak, welke Stresemann tegen over de buitenlandsche journalisten over de bondsmethoaen van persoonlijk overleg hield, belet niet, dat de overeenstemming tnsschen de Duitschers en de Franschen over het Saa~-regiem, hetwelk dezer dagen in den Raad ter sprake komt, op zich laat wachten. Ondanks Stresemanns verzekering, dat hij vrij staat in zijn buitenlandsche politiek niettegenstaande de nationalistische elemen ten in de nieuwe Duitsche regeering, schijnt bij de Duitschers toch het verlan gen te heerschen, om "in ruil voor het stil zwijgend voo*bi'gaan ditmaal van de kwes tie der ontruiming van het Rijnland en in Tuil voor de verzoenende houding jegens Polen, welke ook zal blijken uit een compromis inzrke de Duitsche minder- heidsscholen in Opper-Silezië, dat in voor bereiding is, in de Saarkwestie eenig succes te behalen. De Duitschers worden daartoe gestadig aangespoord door eenlge delegaties uit het S'argebied, die sedert jaren tijdens elke raadszitting haar wenschen naar verdwij ning' der Fransche bezetting in Genève on- de-shands komen voordragen. De Duitschers schijnen nu aan te dringen oj- ®en vermindering van de militaire macht tot bescherming van de Siar-spoorwegen die de Franschen op SCO rran willen hand haven, Briand zcu in eenigs vermin -te-in* ■willen toestemmen, in ruil voor de instel ling van een speciale commissie voor con trole van het Saar-spoorwegnet, hetgeen de D itschers weigeren. Bovendien schonen de Duitschers neg steeds te pogen hot Belgische lid Lambert uit de Sanr-eommissie te doen vervangen door een neutraal lid, zoodat in deze be stuurscommissie de gcalliee-de elementen in de minderheid zouden raken. De onder handelingen hierover duren voort. Masaryk te Bern. De president der Tsjechoslcwraksche re publiek Masaryk is met zijn dochter Elise, voorzitster van het T. S. Roode Kruis, te Bern aangekomen. Hij bracht 's morgens bondspresident Motta een niet-officicel be zoek. De Ameriksansche marine. In een te Jcliet (Illinois) gehouden rede heeft Wilbur, de staatssecretaris van ma rine, het zenden van Amerika~nsche s rijd- krachten naar Nicaragua en China verde digd. Onze marine-soldaten zijn in Nica ragua, zeide hij. op uitnoodiging der p'aat- selijke regeer'n-1 en met het doel de Ame- rikaansche levens en eigendommen te be schermen. Voor eenzelfde reden, doch zonder een nadrukkelijke ui noodiging bevinden zij zich in China, De hoogste plicht der ma rine, zoo betoogde hij, is de bevordering des vredes, terwijl zij voor den oorlog moet zijn voorbereid. Ova-strooming In Argentinië. Bij een overstrooming in de provincie Joejoey zijn meer dan vijf personen omge komen. De materieele schade is zeer groot en de spoorwegverbinding met Bolivië is verbroken. De ontwapeningsconferentie. Uit Tokio komt de officiee'e bevestiging van het aanvaarden, door Japan van de uitnoodig'ng der Ver, S aten tot het hou den eener conferentie tusschen Engeland, Amerika en Japan ter bespreking der be wapening ter zee. De verliezen bij de aardbeving in Japan. De jongste rapporten van het minis erie van binnenlandsche zaken deelen mede, dat het aantal slachtoffers der aardbev'ng 2687 dooden en 6443 gewonden bedraagt. Tienduizend huizen zijn verwoest. De strijd om Sjanghai. De aankomst van 600 gewonden wijst er op, dat de slag bij Konan (stad) zich ver der ontwikkelt. De Noordelijken gaan voort om onder dekking der ar illerie de Gele Rivier te overschrijden op verschillende punten, ondanks de oppositie van de geïso leerde strijdkrachten van Woe Pei Fot, die ten deele onafhankelijk, ten deele de Zuidelijken gunstig gzind verklaren te zijn. Zij vormen een tegenstand, dien de Noor delijken moeten breken alvorens contact met de Zuidelijken te krijgen. S'akingen te Sjanghai, Wederom zijn twee werkwillige arbeiders door betaalde moordenaars vermoord. De spoorwegstaking in Woesoeng (de haven stad van Sjanghai) duurt voort, naast de afzonderlijke staking in de weverijen. Een nieuwe Sovjet-nota, De tweede nota der Sovjetregeering in zake de inbeslagneming van het e.s. „Pa- myat Lelina" is in energieke bewoordin gen gesteld. Zij brengt ter kennis van de regeering in Peking, d£f. elke schending van de vei'igheid der koeriers de Sovjet regeering zou verplichten tot buitengewone maatregelen. EEN MEDICUS DOOR EFN PATIENT DOODGESCHOTEN. De medicus Guilpin, die sinds 21 jaar directeur is van het ziekenhuis van Issondun, is gistermorgen door een der patiënten doodgeschoten. De dader, een zekere Raoul Martin, was een jaar geleden in het zie kenhuis opgenomen wegens gedeeltelijke verlamming. Niettegenstaande dr. Guilpin al het mogelijke geprobeerd had, ging de toestand van dezen patiënt niet vooruit. Gistermorgen kwam dr. Guilpin hem be zoeken; Martin wandelde in den tuin. Zij maakten eenige oogenblikken een praatje toen Martin een revolver te voorschi'n haalde en op den dokter schoot. Dr. Guil pin werd doodelijk getroffen, hij kon nog een paviljoen bereiken, maar stierf voor dat een chirurgisch ingrijpen mogelijk was. HEVIGE REGENS. Ten gevolge van hevige regens, is in het Zuid-Westen v„n Frankrijk groote schade geleden. In de buurt van Cohars (aan de Lot) zijn 27 personen op het dak van een molen g'vlucht, die door het water omge ven is .Het is onmogelijk hun te hulp te komen. SUZANNE'S TERUGKEFR. Dezer dagen keerde Suzanne Lcnglen na haar langdurige tournée in de Vereenigde Sta'en, in de ouderlijke woning terug. De aankomst aan het station te Nice toonde een opvallend contrast met vorige ontvang sten, toen zij steeds werd opgewacht door een blocmen-dragende irenigte. van lieden, die op een handteekering jacht maakten. Ditmaal was er geen muziek, onbrak zelfs het roode tapijt. Een vriend met een ruiker, een bediende en twee andere be langstellenden sch-nen de eenigen te zijn, die van haar aankomst wisten. Suzanne's vader was ziek en de drukke wedstriid- programrna's hielden de andere tennis- slachtoffers op de banen. EEN DOODENSPRONG. Dezer dagen deed korporaal East op het vliegveld van Biggin Hill in Kent een po ging om het record voor het dalen in eer parachuut te verbeteren door op 6000 voe'. hoogte uit een vliegtuig te springen. De vlieger stortte echter, zonder dat de para chuut zich opende, cp een straatweg neer en was dadelijk dood. Velen waren getuigen van het verschrik kelijke ongeluk. Het vliegtuig was tot in de wolken omhoog gestegen, toen werd ge zien, hoe een kleine figuur zich ervar losmaakte. Niemand maakt zich ongerust, toen d parachutist lager en lager viel. Hij zou im mers de parachuut eerst openen op eei hoogte van eenige Konderden meiers bo ven het vliegveld. Maar korporaal East viel lager en lager. En naarmate hij lager kwam, werd de valsnelheid zoo groot, dat het lichaam met een fluitend geluid door de luchtlagen sneed. Even boven den grond opende het valscherm zich gedeeltelijk, doch te laag. De val was te snel en werd doodelijk. BRITSCHE DOUANE-INSPECTIE, De Engelsche douane overweegt de mogelijkheid om de bagage van reizigers niet meer bij aankomst te Dover te visi teeren, maar in den trein tussohen deze plaats en Londen. Zooals in Frankrijk reeds geschiedt tusschen Calais en Parijs. Zij beseft, dat een dergelijke maatregel een belangrijke faciliteit zou beduiden voor de vreemdelingen, die Engeland be zoeken, maar merkt het departement der douane op, het Engelsche douane onderzoek is minder vluchtig dan het Fransche en de spoorreis DoverLonden is veel korter dan die van Calais naar de Fransche hoofdstad. Voor Pullman-treinen echter wordt uit voering van den nieuwen maatregel zeer wel mogelijk geacht en de spoorweg-maat schappij is ten gunste van de wijziging ge stemd. Schitterende kinderaftrek bij de Inkomsten belasting te Maastricht, De heer J W. F. van Meegeren, voor zitter van den Ned. R. K. Bond voor groote gezinnen, schrijft ons: Dat de groote gezinnen recht kunnen laten geiden op ruimen aftrek bij de belas tingen is reeds vroeger door ons bij her haling betoogd. Dat men er op verschillends plaatsen van ons land is toe overgegaan verneugl ons ten zeerste. Mochten we het vorig 'aai- melden, dat de gemeente Venlo een voorbeeld kon genoemd worden voor al de fndere plaatsen des lands viel het als een verblijdend tceken te beschouwen, dat men hier en daar de regeling van Venlo 800.voor nood zakelijk levensonderhoud plus kinderaftrek als bij de Rijksinkomstenbelasting) overnam. Maastricht gaf dezer dagen een regeling, die niet aan de vergetelheid mag worden ont rukt. Het kan van voldoende bekendheid wor den geacht, dat aan den Bond voor groote gezinnen, voorgelicht door zijn bekwamen belastingspecialiteit, deji heer J. v. d. Ven, inspecteur directe belasting te Heerlen door regeering en autoriteiten meer en meer een gewillig oor wordt verleend om tegemoet te komen aan de rechtmatige eischen der groote gezinnen. De tijd ligt nog niet zoo heel ver achter ons, dat men geen grooteren kinderaftrek toekende dan 4 maal 50, zelfs al was men gezegend met 10 kinderen, Stel daar nu eens naast de regeling, zoo als die door den Raad van Maastricht is aangenomen. Er is progressie naar het inkomen en ook naar het aantal kinderen. Ingevoerd zijn 6 klassen. I zuiver inkomen beneden 1400; II van 1400 tot 1700; III van 1700—2000; IV. van 200 tot 2500; V van 2500 tot 3000; VI. boven 3000. Voor deze laatste klasse is de aftrek; Bij 1 kind 200; bij 2 kinderen 400; bij 3 kinderen 645; bij 4 kinderen 920; bij 5 kind. 1225; bij 6 kinderen 1550; bij 7 kinderen 1925; bij 8 kinderen 2220; bij 9 kinderen 2745; bij 10 kinderen 3200. Voor elk volgend kind te verhoogen met 320. Het noodzakelijk levensonderhoud laat nog een aftrek van 750 toe. Alzoo zal de vader van 10 kinderen bij een inkomen boven de 3000 een aftrek in rekening brengen van 10 maal 320 plus 750 is 3950. We gaan den goeden kant uitl Maastricht geeft hier een schitterend voor beeld van daadwerkelijken steun aan de groote gezinnen. Zoo dringen de ideeën door, die het groote gezin willen beschermen en steunen in den zwaren strijd om het bestaan. Gaarne brengen we een woord van hulde aan de Maastrichtsche Vroeaschap. Een mot'e van de federatie van R.K. Vrouwenbonden, Het bestuur van de Federatie van de R.K. Vrouwenbonden in Nederland, met aange sloten vereenigingen ruim 50.000 leden vertegenwoordigende, heeft aan de Tweede Kamer de volgende motie gezonden: Het bestuur van de Federatie van R.K. Vrouwenbonden in Nederland, in vergadering bijeen te Utrecht, den 3en Maart 1927, Gezien: het ontwerp van wet, houdende voorbehoud der bevoegdheid tot toetreding tot het ontwerp-verdrag van Washington, regelend o. a. den arbeid van vrouwen vóór en na hare bevalling, volgens hetwelk de ongehuwde moeder-arbeidsters volkomen gelijk gesteld worden met de gehuwde en haar, evenals aan de gehuwde moeders, het recht op ziektegeld bij zwangerschap en bevalling toegekend wordt, vooropstellende: dat de ongehuwde moeder-arbeidsters niet aan haar lot mogen worden overgelaten, maar door particuliere vereenigingen van liefdadigheid, zoo noodig met overheidssteun, op een andere wijze verzorgd moeten worden, Overwegende: 1. dat het moederschap buiten huwelijk s een inbreuk op de wetten Gods, 2. dat het wettelijk op één lijn stellen van 3e z.g. vrije huwelijken en 3e wette lijke echtverbintenissen, van het moeder schap buiten wettigen echt en het moeder worden in het huwelijk, den eerbied voor het huwelijk en het wettig gezin vermindert, 3. dat iedere van staatswege genomen maatregel, die deze gelijkstelling in de hand werkt, afkeurenswaardig is, omdat de staat daardoor den grondslag van het wettig gezin, het fundament van den staat, ondermijnt, 4. dat het moederschap buiten echt, zijnde het gevolg van een ongeoorloofde daad, nooit door de wet beschermd mag worden, is van meening, dat het betreffende Wets ontwerp, eenmaal tot wet verheven, onver mijdelijk moet leiden tot de miskenning van de wet Gods, tot bevordering van het on wettig samenleven en tot den ondergang van het gezinsleven. Wederom een oplossing? In de „Bedrijfsauto" wijdt S.W. Numann een artikel aan de verblindende autolich ten, waarin hij vertelt van een nieuw middel, hetwelk tegen deze verblinding zou zijn uitgevonden door den Amerikaan Ryan. De heer Ryan, zoo ve. telt de sch ijver, is een der beroemdste experts op bet gebied van verlichting in Amerika, Bij het vele werk dat hij deed om de verlichtingen in fabrieken, winkels, kantoren, publieke ge bouwen en straten te verbeteren, megen genoemd worden de verlichtingen van de Panama Pacific tentoonstelling, de Rio de Janeiro tentoonstelling, de Hudson-Fulton viering, de verlichting van de Niagara Falls etc. Reeds eenige jaren geleden kwam de heer Ryan tot de conclusie dat het eenigste be langrijke veld van verlichting nog niet weten schappelijk bestudeerd was, dat der kop lantaarns van automobielen omvatte. Terwijl verschillende observaties gemaakt zijn met bestaande koplantaarns en zekere maximum en minimum kaarssterkten om de meest gevaarlijke typen van lantaarns te eliminee- ren, was dit op z'n best een compromis tusschen radius en verblinding. In geen geval kon gesproken worden over een wetenschappelijke studie der verschil lende koplantaarns welke iemand in staat zou stellen de karakteristieke eigenschappen en de aanklevende defecten vast te stellen, m.a.w. aan welke voorwaarden een koplan taarn zou moeten voldoen om zoowel voor den autobestuurder als voor een naderende auto de grootst mogelijke veiligheid te ver zekeren. Verschillende van de zoogenaamde niet- verblindende lampen die thans in gebruik zijn verbeteren we 1 de laterale distributie van het licht, doch behouden niettemin de gevaarlijke verticale karakteristiek van den oarabolischen reflector, welke het onmogelijk maakt voldoende radius zonder verblinding te verkrijgen. Een nauwgezette studie van de isometrische lijnen van de lichtdistributie van verschillende koplantaarns leidde tot deze conclusie. Een bestudeeren van denhyperbolischen reflector leidde tot 't resultaat, dat weliswaar de radius eenigszins verbeterde, doch het veroorzaakte een donkere centrale area welke niet voldoende weggewerkt kon worden door het gebruik van een frontlens zonder terzelfder tijd 'n breeden lichtband te wer pen naast de auto omtrent het punt waar de gewone lantaarns nu haar hoofdstraal werpen wanneer ze ingesteld zijn op niet-verblin- ding. Dit gaf wei een prachtig licht, doch kwam te duur om het publiek te bereiken. Toen kwamen de proefnemingen en ver beteringen waarvan het resultaat was een lantaarn die een dubbelen straal uitwerpt, welke slechts door één lamp in de lantaarns wordt geproduceerd. Bij groote radius zonder verblinding en de breede zijstraal, heeft deze lantaarn twee groote voordeelen, en wel 1. het „non focusing" element. 2. de mogelijkheid van het bijstellen der stralen. Het onder 1 genoemde stelt niemand in staat zonder focusing lampen te verwisselen. Wanneer nu de lampen op de auto zijn aangebracht is het enkel noodig dat iemand circa 100 stappen voor de auto gaat staan om te constateeren of de lantaarn een al- of niet verblindend licht geeft. De stelschróef wordt zoodanig gedraaid, totdat de waar nemer verklaart dat de lamp niet verblin dend meer is. Dit punt is zoo zuiver gedefinieerd, dat er geen kans bestaat voor misverstand en een extra draai aan de stelschróef zal een onge lijke vracht van de auto compenseeren zon der den radius merkbaar te verkleinen. Een maal gesteld behoeft hiernaar niet meer te worden omgekeken. De lampen zullen dan zoowel voor land als stadsgebruik kunnen worden gebruikt, zonder dat er iets aan ge wijzigd zal moeten worden. De volgende voordeelen zijn verder aan het gebruik van de lampen verbonden Goede- radius zonder gevaarlijke verblin- ding. Geheele weg- en bermverlichting tot aan het punt van de maximale verlichting. Zij-verlichting, verlichting van bermen, van passeerende wagens en de mogelijkheid de wegteekens te kunnen lezen. Verlichte voorgrond, en bij nadering van een auto reductie van helderheid. Achter zicht mogelijkheid door silhouette. Klaar zich t op den heelen wegbij bochten zonder verblinding. Gebruik van standaard lampen zonder focusing. Geen gevaarlijke witte plekken, doch goede laterale spreiding met gemiddelde kaars; sterkte en maximaal licht. Kan gebruikt worden met enkel en met dubbel filament lampen. De nieuwe lampen zijn nog niet op de markt. 't Gebeurde op het Leidscheplein te Amsterdam, vertelt de „Tel." Voor een der groote mode-etablissementen hield een zes- cylinder-in-lijn stil, waaruit achtereenvol gens stapten een spierwit langharig poe- deltje met roode kraaloogjes, een jonge dame en een zeldzaam klein niettemin zelf bewust smoushondje. Dat nietige diertje met een kom-me-niet-te-na-expressie in z'n gedrongen snuitje zag kans op het drukst van den middag een verkeersstremming te veroorzaken. Dat levend stukje kinderspeel goed op vier brooze hooge pootjes benutte het moment, dat zijn meesteresse met het poedeltje via het glazen tourniquet de ves tibule van het modepaleis betrad, om onge merkt de plaat te poetsen. Aangezien het smousje het bezit van een paar sterke beenen ontbeerde, was 't begrij pelijk, dat de weelde van zijn onverwachte vrijheid hem weldra in z'n mormelachtig kopje was geslage'-. Het gevolg was, dat hij in v 1 ige ooge: blikken het verkeer n de war had gestuurd. Toen kwam de juffrouw, een, die in elk klein en losloopend hondje e?n weggejaagd en gemarteld schepseltje pleegt te zien. Zij zou 't diertje wel even bevrijden. Op het moment echter, dat ze haar vingers in het nek vel van den vluchteling zette, verloor ze plot seling haar evenwicht en viel pardoes op haar beschermeling, die dusdanig teekenen van leven gaf, dat een oploop ontstond. Het verkeer op het Leidsche plein was pas hersteld, toen het hondje veilig in den auto geborgen was. Daar begint het al. Wij hebben herhaalde lijk gewaarschuwd, en nu roepen wij het nog eens van de daken af. Richt toch overal vereenigingen op, al is het alleen maar om gezamenlijk en met meer kracht de plaatse lijke centrales op te treden, wanneer dit noodig mocht blijken. Wij ontvingen dezen morgen (10 Maart) het vólgende schrijven uit X. (De brief ligt bij ons ter inzage). Eerwaarde. Daar wij aangesloten zijn aan de.... Centrale tedirecteur N. N., geeft genoemde heer ons vanaf 8 Maart geen Katholieke of Christelijke uitzendingen meer of wij moeten een tweeden draad laten aan leggen, wat ons vijf gulden kost, zoodat wij nu van onze eigen partij niets meer te hooren krijgen. Nu zou ik U eens willen vragen, wat hier aan te doen is. W'ij kunnen wel begrijpen waar hem de schoen wringt. Het gaat natuurlijk als hetze van de roode broe ders en als er nu een eigen zender is, hoe Zal het dan gaan. Dan krijgen wij natuurlijk niets meer te hooren. Het is erg als men daar zijn geld voor moet betalen en men op zoo een wijze wordt genegeerd. Nu zou ik U eens willen vragen ons raad te geven want ik vind het toch erg. Men hoort van de meditaties niets en ook de gezangen niet. Nu had ik van U gaarne een lettertje terug. In afwachting met hartelijke groeten N. N. Lid van den K. R. O. Of wij den schrijver van der brief nog raad kunnen geven Wij weten niet hoe het con tract luidt, waarmede men zich daar ter plaatse aan die Centrale verbonden heeft, maar o i. moet men zoo spoedig mogelijk overgaan tot het oprichten van een R. K. Radio-Vereeniging, en zich de hulp daartoe verzekeren van eenige vooraanstaande katho lieken, zoo mogelijk van de K. S. A. of de katholieke leden van de gemeenteraad. Van o Zen kant zijn wij bereid bij het oprich e i uer vereeniging alle hulp te verleen en, oie mogelijk is. Oudergeteekende stelt zich dis ponibel, daar ter plaatse, maar ook overal in den lande de oprichtingsvergadering van een R. K. Radio-Vereeniging bij te wonen en daar te spreken. Opschieten, er is haast bij, niet achteraan komen hinken, als het te laat is. Wij moeten nu onzen slag slaan, als de Centrales overal zijn opgericht zonder onzen invloed, is er niets meer aan te doen. L. H. PERQUIN, Voorzitter K. R. O. (Voor den inhoud dezer rubriek stelt de Redactie zich niet aansprakelijk.) HULDIGING VAN V/IJLEN DR. P. J. H. CUYPERS BIJ GELEGENHEID VAN DEN 10CSTEN VERJAARDAG ZIJNER GEBOORTE OP 16 MEI 1927. Elk Nederlander, die de geschiedenis van ons Vaderland in de laatste vijftig jaar, vooral de Kunstgeschiedenis, heeft gevolgd, kent den grooten bouwmeester Dr; P. J. H. Cuypers, een genie zooals een eeuw er slechts weinigen voortbrengt. In couranten, tijd schriften en kunstwerken is door architec ten en letterkundigen zijn werk en zijn per soon herhaaldelijk geroemd en bezongen bij gelegenheid van zijn 70en, zijn 80en en zijn 9Cen verjaardag. Wij behoeven daarom hier niet breed uit te weiden over zijn buiten gewone verdiensten voor de Nederlandsche bouwkunst, die hij grondig heeft hervormd en in nieuwe banen ^geleid, en het kunst handwerk dat hij heeft veredeld. Voldoende zal het zijn eenige zijner grootsche schep pingen en geniale restauraties in de herin nering terug te roepen. Op de eerste plaats de restauratie van da monumentale Munsterkerk te Roermond, die met henderden andere kerken in alle deelen des lands, ook in het buitenland, zijn rcem blijft verkondigen kasteelen als het feeëriek schcone gothische slot Haarzuylen en de ridderburcht het Oude Loo het greot- sche en practische Centraal-Station te Am sterdam en boven alles zijn meesterwerk het Rijksmuseum aldaar, een kunstpaleis voor kunstschatten. Wat een scheppingen, getuigend van ongeëvenaarde genialiteit Voeg daarbij den invloed, die van zijn rijken geest en zijn warm geloovig hart uit straalde op zijn omgeving, niet enkel in zijn drukke kunstateliers te Roermond of aan de Rijksacademie voor Beeldende Kun sten en de Kunstnijverheidsschool te Amster dam, maar op ieder die het geluk had met hem in meer intieme aanraking te komen. Daardoor heeft hij jongeren in de kunst gevormd, die zijji beginselen voortzetten en vervolmaken, en werklieden die hun ambacht: smeden, timmeien, meubelmaken, beeld houwen, van hem geleerd hebben. Want hij was niet enkel een grondig kenner, maar ook een onvermoeid werker. Het hoeft ons dan ook niet te verwon deren, dat hij met tal van hooge onderschei dingen werd begiftigd, dat drie Hocge- scholen hem tot Doctor honoris causa bevor derden, dat een dertigtal Vereenigingen in' ons land en daarbuiten het zich tot een eer rekenden hem tot lid of tot Voorzitter te hebben, dat hij jarenlang denVcorzitterszetel innam van het Internationaal Congres van architecten en dat deed met eere, want hij was een welsprekend polyglotte bovendien. Dien grooten, gemalen bouwmeester wen schen wij te huldigen door het stichten van een beeldbouwkundig-architectomsch monu ment in d? stad zijner geboorte. Wil echter zoo'n monument zijner waardig zijn en den schenkers tot eere strekken, dan vraagt het vele en aanzienlijke bijdragen. Doch wij meenen te mogen rekenen op den steun van het groot aantal zijner vereerders, die met ons ten volle sympathiseeren de groote schare van architecten en kunste naars, die voortbouwen op Cuypers' begin selen of van zijne wijze lessen partij kunnen trekken de vereenigingen, die hem onder het getal harer leden hebben mogen tellen, of die de veredeling der kunst en den vooruitgang van land of gewest in hun vaandel hebben geschreven de parochies en kloosterorden die de groote bouwmeester bij hun stichtingen met raad en daad heeft bijgestaan. de gemeentebesturen, die er trotsch op mogen zijn een schepping van zijn genie op hun grondgebied te bezitten Amsterdam vooral, dat hem jarenlang tot zijn meest verdienstelijke burgers mocht tellen en prijkt met de meesterstukken van zijn genialen geest de besturen van de stad Roermond en de provincie Limburg en de regeering des lands, die niet onverschillig kunnen blijven, v/aar het geldt hulde te brengen aan een hun ner grootste zenen kortom alle Nederlanders, die hun land wenschen te eeren door het eeren zijne- groote mannen tevens wordt een beroep gedaan op bui tenlandsche vereerders en corporaties, met wie Dr. Cuypers in relatie heeft gestaan, want zijn kunst had een internationaal karakter. Mogen de benoodigde gelden dan rijkelijk toevloeien, opdat spoedig aan één der drie bekwame beeldbouwers, aangewezen door de Commissie van Advies, bestaande uit afgevaardigden van vier Nederlandsche Kunstvereenigingen en één buitenlander, een opdracht tot vervaardiging van het monument zal kunnen worden gegeven. Bijdragen kunnen ingezonden worden aan de diverse Sub-Comité's opgericht in alle gewesten van ons land, of aan den Penning meester van het Uitvoerend Comité te Roer mond. Wij beschouwen het als een groot voor recht en een hooge eer aan het hoofd van ens Huidigings-Comité te mogen begroeten H. M. onze geërbiedigde Koningin als Bescherm- vrouwe, en als Eere-Voorzitsters. Z. Ex. Mr. M. A. M. Waszink, Minister van Onderwijs K. en W. Mr. E. O. J. M. Baron van Hövell tot Wes- terfker, Comm. der Koningin in Limburg. Mgr. L. Schrijnen, Bisschop van Roer mond. Het Eere-Comité telt verder nog 1C4 leden, nl. 84 van de meest op den voorgrend tre dende Nederlanders en 20 vertegenwoor digers van buitenlandsche vereenigingen, terwijl het Landelijk Comité, 57 leden is samengesteld uit het Kern-Comité van Roer mond met afgevaardigden van diverse Weten schappelijke en Kunstvereenigingen, alscok van arbeiderskringen, want Dr. Cuiipers hoort aan het heele volk. Wij wenden ons daarom ook met het volste vertrouwen om steun tot alle Nederlanders. Een volk, dat zijn groote mannen eert, eert Zich zelf. Het Uitvoerend Comité J. L. TH. SANDERS, Burgemees ter van Roermond, Eere-Vcorz. JHR. Mr. G. MICHIELS VAN KESSENICH, lid le Kamer der Stat. Gen., Voorzitter. J. N. SNACKERS, Voorz. Prov. Gen. „Limburg", Onder-Voorz. F. ADRIAANSE, Gem. Secretaris, Pres. Kerkvoogd der Ned. Herv. Gem., le Secretaris. Mr. R. HöPPENER, Advocaat- Procureur, 2e Secretaris. H. DREHMANNS, lid van den Gemeenteraad, Penningmeester, Roermond, Maart 1927. Apartementen, Salon met telefoon. Stroomend koud en warm water. Matige prijzen. Intieme zaaltjes voor Club- en Familiefeestjes. TJ. TEI1SMA Vrij bewerkt naar BULLWER LYTTON'S „What will be do with it", door ]OS. P. H. HAMERS. 10 „Dat is zoo," zei Vance, nader bij de ta fel schuivend. „Maar ik zie dat gij rookt. Mag ik zoo vrij zijn een sigaar op te ste ken?" „Doe alsof ge thuis waart, antwoordde de acteur, met al de welwillendheid van een vaderlijken gastheer, die daarop voor zijn gasten, onder onderhoudend gekeuvel, den tijd aangenaam liet voorbij gaan, tot dat de klok twaalf sloeg en de jongelui af scheid namen. „Merle, Merle!" riep Waife, toen ze weg waren. De schoenlapper verscheen. „We vertrekken morgen r.iet. Als Rugge om ons zendt, zooals hij bij het aanlichten van den da$'wel-doen zal, zeg het hem dan maar. We zullen nog eenige dagen op uw kamers blijven en. dan.... en dan, mijn kiene Sofie, geef me een kus! Ge zijt nu ten minste van die afschuwelijke beschil derde schepsels af." „Mooi zoo," zei Merle in zich zelf: „hij heeft het'geld gekregen, Blij dat ik het hoor Maar," vervolgde hij, terwijl hij een blik sloeg op meerdere symbolen van sterren wichelarij, waarmee hij zich bezig gehou den had, „dat is het niet. De eigenlijke kwestie van het oogenblik is; „Wat zal hij er mee doen?" ZEVENDE HOOFDSTUK. Sofie kon niet slapen. In het eerst ge voelde zij zich tè gelukkig. Zonder zich 'uist de vernedering in haar levenslot on der de reizende kermistroep van Rugge diep bewust te zijn, beviel haar onwillekeu rig een gevoel van ontzetting om met haar in aanraking te komen. Wel vergat zij, wan neer zij meegesleept werd in een of andere opwindende rol, haar medespelers en de toehoorders en genoot zij zelf van haar spel want zij speelde uitmuntend. Maar wanneer '-aar rol niet al haar denken in beslag nam dan voegde zij zich bij haar grootvader met een mengeling van schrik en walging voor de beschilderde personaadjes, haar mede spelers, en haar eigen geleenden tooi. Maar vooral voelde zij zich diep gegriefd door elke beleediging, door iederen hoon, haren grootvader aangedaan, en deze wa ren niet zeldzaam. En aan zulk een leven te ontkomen, alleen met hem te zijn, hem alleen voor zich te hebben om hem op te Dassen en te lie'koozen, naar hem te luis teren en met hem te spreken, dèt alles scheen haar het toppunt van menscholijke gelukzaligheid. Maar ach, zou ze wel ge heel alleen met hem zijn? Juist toen zij op het punt was om in te sluimeren, trof haar die vraag en schrikte zij op. Toen was het geen geluk dat haar wakker hield; het was .ets minder zeldzaams voor het vrouwelijk gemoed, de nieuwsgierigheid. Wie zou die geheimzinnige derde zijn, aan wiens bezit de drie pond klaarblijkelijk zouden gewijd worden? Welk nieuw gelaat had zij ge kocht door het hare te leenen? Niet de dame met de varkenskop, noch den jongen met de gevlekte huid. Zou het dan de reus van Noviolk of het kalf met twee koppen zijn? Afschuwelijke gedachtel Monsterach tige droombeelden begonnen aan haar ocgen voorbij te trekken en om ze te ver dwijnen begon ze met grooten ijver haar gebeden op te zeggen, hetgeen ze in haar opgewondenheid verzuimd had te doen, *eer zij haar hoofdje op het kussen nedervleidc; een verzuim dat, zoo wij hopen, niet al te zwaar zal worden opgeteekend door den engel van haar levensboek. Toen zij haar gebeden ten hemel had op gezonden, namen haar gedachten een aan genamer wending aan. Zij gaven haar Lio nel's vriendelijke oogen weer en herhaal den voor haar zijn liefderijke woorden: „De hemel zegene hem," zei Sofie en haar 'dankbare oogen schoten vol tranen, want zij was een dier liefelijke mens; henkinde ren, wier tranen traag vloeien bij eigen leed, maar spoedig in vreugde. Zoo vond haar de dageraad nog wakend. Zij stond op, baadde haar wangen in het koele, fr'ssche water en brac! er zoodoen de een bios op te. voorschijn. Zich daarna kleedend met die bedaarde bedrijvigheid welke al haar bewegingen kenmerkte, opende zij het venster en ademde de fris- sche morgenlucht in. Alles was stil in de smalle laan; de winkels waren gesloten, maar op de stille hoornen achter de nog niet afgebroken kermistenten, kwamen de vogels in beweging en begonnen te kwinke- leeren. Sofie rekte haar bevallige hals uit het venster om een klein puntje te kunnen zien van de blauwe rivier. Zij had den grooten stroom gezien op den dag, toen zij en haar grootvader op de kermis kwamen en verlangd naar heur liefelijke oevers slavernij aan het tooneel verbood het haar. Nu zou ze vrij zijn! Nu zou ze zorgelooze dagen van vreugde kunnen genieten! En vergetend, dat Waife haar gezegd had, dat hun bedrijf in de stad moest worden uitge oefend, liet zij haar kinderlijke verbeelding huppelen, te midden van visioenen van groene velden en weiden, lachende wate ren en verzamelde in haar lie lelijke begoo cheling madeliefjes en vervolgde de vlin ders. Sofie sloot het venster in zich zelf glim lachend sloop de aangrenzende gang door en zag dat haar grootvader nog sliep. Vervolgens hield zij zich bezig met de kleine zitkamer in orde te brengen, zette het ontbijt gereed en begoot de bioemej. Eindelijk nam zij het kristal van Merle op en keek er beschroomd in, terwijl het haar bevreemdde, dat de schoenlapper er zoo veel in zien kon, en zij alleen een ver draaide beeltenis van haar eigen gezicht. Ditmaal geraakte zij echter zóó verzonken in de beschouwing van den geheimzinnigen bol, dat zij niet opmerkte, hoe de dage raad in vollen dag was overgegaan, noch een stem vernam aan de benedendeur, in één weord, de geheele buitenwereld ver gat, totdat een zware tred den vloer deed trillen. Toen, opschrikkend, zag zij den „wreeden baron," met een gezicht, boos er. donker genoeg, om zelfs het kristal van Merle te verduisteren. „Zoo, zoo," zei Rugge met sissende stem, „oproerig, hè? Wil je niet komen? Waar H ,e grootvader kwaje meid?" Sofie liet het kristal vallen, gelukkig zon der dat het brak, en keek Rugge vast in het booze gelaat. „Waar is je gemeene weglooper van een grootvader?" „Grootvader is niet gemeen," riep Sofie verontwaardigd, „gij moest u schamen om zoo te spreken, mijnheer Rugge." Op dit oogenblik vertoonden zich gelijk tijdig Waile, die haastig zijn kamerjapon had aangeschoten, aan de geopende kamer deur, en de schoenlapper op den drempel der zitkamer. De acteur bleef zwijgend staan; misschien vertrouwde hij op de ge biedende uitdrukking eener theatrale hou ding. Maar Merle, die niets theatraals over zich had of in zich voelde, zag Rugge streng in 't gezicht, zette beide handen op de heu pen en voegde hem toe: „Een beetje beleefder tegen mijn com mensalen, meneer, of de deur uit!" Da „wreede baroa" vestigde zijn blikken vol wraakzucht nu op den een, dan op den ander. Eindelijk liep hij op Waife toe en. zeide grijnzend: „Ik heb u iets te zegganj zal ik het zeggen in tegenwoordigheid van ;w hospes?" De acteur wenkte den schoenlapper met le hand. „Laat ons alleen, vriend; ik zal uw hulp tiet noozli'* hebben. Kom hier heen, mijn heer Rugge." üeze trau de slaapkamer binnen en Waife Joot de deur achter hen. „Zoo, zoo," zei langzaam de schoenlap per, terwijl hij zijn hoofd krabde; „het toe geven van uw grootvader, lieve Sofie, be grijp ik niet goed. Het is hier Britscha grond; uw ster staat toch niet in zulk een noodlottige conjuctuur met dien boosaardi-^ gen dwingeland, da gij als het ware met handen en voeten aan hem gebonden zijt? Laat ons eens zien, wat het kristal er van zegt. Neem het zachtjes op, kindlief, ea ga met mij naar beneden." „Neen, ik wil bij grootvader blijven, antwoordde Sofie vastberaden, „hij moet niet hulpeloos met dien ruwen man alleen gelaten worden." (Wordt vervolgd).

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1927 | | pagina 14